مطالب مرتبط:
چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟
چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟
چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟
​چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟
چرا باید نگران یوزهای ایرانی باشیم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 10:252018-10-12اقتصادي

چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟


بررسی ها از بخش های مختلف اقتصادی کشور نشان می دهد در چهار بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و معدن که 75درصد از اقتصاد ایران را شامل می شوند، ظرفیت های بدون استفاده بسیار زیادی وجود دارد.

- شعارسال:"بررسی ها از بخش های مختلف اقتصادی کشور نشان می دهد در چهار بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و معدن که 75درصد از اقتصاد ایران را شامل می شوند، ظرفیت های بدون استفاده بسیار زیادی وجود دارد.

از اواخر دهه 60 دولتمردان ایرانی برای استفاده صحیح از توانمندی ها و ظرفیت های کشور اقدام به تهیه برنامه آمایش سرزمین کرده اند.

اما این اقدام شایسته در آن مقطع فقط در تهیه برنامه ها خلاصه شد و مفاد آن تا به حال به اجرا گذاشته نشده است.

بر این اساس تاکید اخیر مقام معظم رهبری بر این موضوع که پیشرفت های حال حاضر کشور فقط بخشی از ظرفیت هاست و بخش عظیمی از ظرفیت ها و پتانسیل های کشور بلااستفاده مانده یا مورد کم توجهی قرار گرفته است، اهمیت شناسایی و بهره گیری از ظرفیت های کشور در همه بخش های اقتصادی را دوچندان کرده است.

بررسی ها از بخش های مختلف اقتصادی کشور نشان می دهد در چهار بخش کشاورزی، صنعت، گردشگری و معدن که 75درصد از اقتصاد ایران را شامل می شوند، ظرفیت های بدون استفاده بسیار زیادی وجود دارد.

برای مثال در حال حاضر در بخش صنعت فقط 2600 واحد صنعتی بالای 10 نفر کارگر تعطیل است.

همچنین طی چهار سال اخیر تولید 18 قلم از اقلام منتخب صنعتی کشور به طور میانگین 21درصد کاهش یافته است.

در زمینه گردشگری نیز به رغم اینکه ایران جزء پنجمین دارنده جاذبه های گردشگری در جهان است، اما در جذب گردشگران خارجی از بین 136 کشور، در رتبه 94 قرار دارد.

برای مثال تعداد گردشگران ایران در سال 96 فقط 5.

1 میلیون نفر بوده است که این میزان در ترکیه 32.

4 میلیون نفر در سال 2017 است.

همچنین در سال 2016 مسلمانان 169 میلیارد دلار برای گردشگری هزینه کرده اند که سهم ایران از این میزان کمتر از دو میلیارد دلار است.

در زمینه کشاورزی نیز در حال حاضر 41درصد از اراضی قابل کشت کشور بلااستفاده است.

نکته دیگر در بخش کشاورزی این است که میزان شکاف تولید بین کشاورزان نمونه و میانگین کشوری 60درصد است که حاکی از حاکمیت کشاورزی سنتی و دارای کمترین بهره وری است.

در این زمینه نکته قابل تامل این است که ایران با وسعت 40 برابر بیشتر از کشوری مانند هلند، 70 میلیارد دلار سالانه در بخش کشاورزی تولید دارد که این میزان در هلند 80 میلیارد دلار است.

در زمینه معدن ایران با داشتن یک درصد از جمعیت جهان حدود 3درصد از ذخایر معدنی جهان را در خود جای داده است.

اما فقط 25درصد از مساحت کشور مورد اکتشاف تخصصی قرار گرفته است.

همچنین طی سه سال اخیر تعداد 500 معدن در کشور تعطیل شده است.

برای تصور ناچیز بودن استفاده ایران از منابع معدنی همین مقدار کافی است که میانگین برداشت سالانه ایران از ذخایر معدنی حدود 4درصد و در جهان حدود یک درصد و در برخی کشورها نزدیک به 2درصد یا بیشتر است.

بر این اساس اگر یک برنامه جامع همانند برنامه ریزی آمایش سرزمین متناسب با شرایط فعلی طراحی و مفاد آن به اجر گذاشته شود، با راه اندازی ظرفیت های بدون استفاده، اقتصاد ایران می تواند آثار مخرب شوک هایی همچون تحریم را به حداقل برساند.

صنعت تعطیلی 2600 واحد صنعتی در 6 سال برای شناسایی ظرفیت های استفاده نشده در بخش صنعت آماری مستندی وجود ندارد و در این گزارش نیز تنها به ظرفیت های بالقوه و بالفعل چند صنعت منتخب اشاره شده است.

بر این اساس از آنجا که مقدار تولید تابع میزان استفاده از عوامل تولید موجود در هر کشور، به ویژه عوامل کار و سرمایه است، حال اگر شرایطی فراهم شود که از تمامی ظرفیت کار و سرمایه در جامعه استفاده شود، تولید به دست آمده را تولید بالقوه می گویند، ولی غالبا آنچه در عمل تولید می شود، تولید بالفعل است که از تولید بالقوه کمتر است.

لذا شکاف تولید از اختلاف تولید بالقوه و تولید واقعی به دست می آید که نوسان آن حاکی از حاکمیت دوره های تورم و رکود در صنایع کشور است.

در این زمینه با توجه به عدم دسترسی به آمارهای مستند، تنها به روند تغییرات تعداد کارگاه های صنعتی کشور اشاره شده است که طی 6 سال (93-87 ) با تعطیلی2600 واحدی مواجه شده است.

بر این اساس بررسی داده های آماری مرکز آمار ایران نشان می دهد تعداد کارگاه های 10 نفر کارگر و بیشتر کشور از 17 هزار واحد در سال 87 به 14 هزار و 452 واحد در سال 93(آخرین آمار ارائه شده) رسیده است که حاکی از کاهش 15 درصدی تعداد کارگاه های صنعتی کشور در دوره رکود تورمی است.

همچنین براساس داده های آماری وزارت صمت، طی سال های 96-1392 تولید 18 قلم از اقلام منتخب صنعتی به طور میانگین با 21درصد افت تولید مواجه بوده است.

البته در بین این محصولات منتخب، تولید الیاف اکریلیک با 95درصد، کولر آبی با 45درصد، تلویزیون رنگی با 39درصد، چرم با 35درصد، تراکتور با 24درصد، سیمان با 23درصد، روغن موتور با 22درصد، ظروف شیشه ای با 19درصد، شیشه جام با 17درصد و مس کاتد با 15درصد نسبت به سایر محصولات بیشترین افت تولید را طی سال های 92 تا 96 تجربه کرده اند.

همچنین براساس طرح راهبردی وزارت صمت، میزان تولید کاشی و سرامیک تا 23درصد وضعیت فعلی، میزان تولید مس کاتد تا 25درصد، صنایع چوب(کاغذ روزنامه، کاغذ تیشو، ورق کارتن، MDF و.

) تا 45درصد و صنایع غذایی تا 7درصد کمتر از ظرفیت واقعی خود در حال فعالیت هستند.

معدن استخراج سالانه؛ فقط 0.

5 از ذخایر کشور گزارش مراکز مطالعاتی کشور ازجمله سازمان زمین شناسی نشان می دهد ایران با داشتن یک درصد از جمعیت جهان، حدود سه درصد از ذخایر معدنی جهان را در خود جای داده است.

با این حال براساس آخرین گزارش های کارشناسی، تنها 25 درصد از مساحت کشور مورد اکتشاف تخصصی قرار گرفته که ماحصل آن، کشف 70 نوع مواد کانی معدنی بوده است.

گفته می شود این میزان حتی به 80 نوع کانی نیز قابل افزایش است.

بررسی ها نشان می دهد ایران سالانه 395 میلیون تن از ذخایر معدنی خود را برداشت می کند که این میزان کمتر از نیم درصد (0.

4) از ذخایر استخراج بالقوه معدنی کشور است.

برای تصور ناچیز بودن استفاده ایران از منابع معدنی همین مقدار کافی است که میانگین برداشت سالانه ایران از ذخایر معدنی در حالی حدود 0.

4 درصد است که این میزان در جهان حدود یک درصد و در برخی کشورها نزدیک به دو درصد یا بیشتر است.

بررسی ها نشان می دهد تاکنون حدود 6 هزار معدن و 15 هزار محدوده امید بخش معدنی با 40 میلیارد تن ذخایر قطعی به ارزش بیش از 770 میلیارد دلار شناسایی شده که با این حال در 20 سال اخیر فقط یک میلیارد دلار در بخش معدن سرمایه گذاری شده است.

مرور این آمارها نیز نکات جالب توجهی دارد، برای مثال 12 معدن مهم جهان ، هشت درصد ذخایر روی و سه درصد ذخایر سرب جهان نیز در ایران قرار دارد.

البته در زمینه تولید نیز رتبه چهارمی جهان در تولید سنگ تزیینی، رتبه 13 جهان در تولید فولاد و رتبه 16 در تولید مس را دارد که همه این موارد قابل پیشرفت است.

همچنین در زمینه نفت و گاز نیز ایران حدود 27 درصد از نفت و گاز جهان (9 درصد ذخایر نفت و 18 درصد ذخایر گاز طبیعی) را در اختیار دارد.

به عبارت دیگر ایران در زمینه نفت چهارمین دارنده این ماده ارزشمند و در زمینه گاز طبیعی نیز در رتبه دوم بیشترین ذخایر در سطح جهان است.

با همه این ذخایر و منابع بالقوه، این مزیت ها در ایجاد زنجیره ای از کارآفرینی به کار گرفته نشده است، به طوری که سهم بخش معدن (به جز صنایع معدنی) در تولید ناخالص ملی کشور از 1/1 درصد در سال 92 به کمتر از یک درصد (70 صدم درصد) در سال 96 رسیده است که این میزان در برخی از کشورهای پیشرو، حدود 6 درصد است.

همچنین در سه سال اخیر (95-92) 500 معدن کشور تعطیل شده است که گواه کم اهمیتی این بخش برای مسئولان دولتی است.

کم اهمیتی به بخش معدن در اشتغال کشور نیز به خوبی آشکار است، به طوری که درحال حاضر حدود 94 هزار نفر در بخش استخراج معادن مشغول فعالیت هستند که این میزان فقط 0.

40 (چهل صدم درصد) از جمعیت شاغلان کشور را در برمی گیرد.

این موضوع زمانی اهمیت می یابد که به ازای ایجاد هر یک شغل در بخش معدن، به طور میانگین 17 شغل در صنایع ایران ایجاد می شود.

کشاورزی 41 درصد از اراضی قابل کشت کشور بلااستفاده است بررسی ها نشان می دهد 24.

6 میلیون هکتار از اراضی کشور قابلیت کشت دارد که این مقدار حدود 41 درصد بیش از اراضی مورد استفاده فعلی است.

برای تصور ظرفیت های بلااستفاده یا ناکارآمدی روش های سنتی تولید همین مقدار کافی است بدانیم کشور هلند با وسعت 42 هزار کیلومتری خود (یعنی 40 برابر کوچک تر از وسعت ایران) سالانه نزدیک به 80 میلیارد دلار از بخش کشاورزی درآمد دارد و این میزان برای ایران حدود 70 میلیارد دلار است.

با توجه به اینکه هلند از خاک مناسب و آفتاب کافی برخوردار نیست، هلندی ها با توسعه کشت های گلخانه ای و تامین نور مصنوعی توانسته اند به این مهم دست یابند.

شاید عجیب باشد اما، هلندی ها در سال 2016 میلادی حدود 21 میلیارد دلار گل صادر کرده اند که برابر با 50 درصد صادرات غیرنفتی ایران است.

بر این اساس درحال حاضر علاوه بر آنکه 41 درصد از اراضی قابل کشت کشور بلااستفاده مانده است (کمبود آب، روش های سنتی کشت و.

)و بهره وری بخش کشاورزی نیز بسیار پایین است.

بررسی ها نشان می دهد با انتقال دانش علاوه بر اینکه می توان سطح زیر کشت کشور را افزایش داد، میزان بهره وری تولید نیز تا هفت برابر شرایط فعلی قابل افزایش است.

برای درک بهره وری پایین تولید محصولات کشاورزی می توان به مولفه شکاف تولید در بخش کشاورزی استناد کرد.

مقایسه میزان تولید کشاورزان نمونه با دیگر کشاورزان نشان می دهد تولیدکنندگان نمونه کشور حدود 60 درصد بیشتر از میانگین تولیدات محصول کشاورزی برداشت می کنند.

برای مثال یکی از تولیدکنندگان نمونه کشوری از هر هکتار باغ 135 تن مرکبات تولید می کند که 100 تن بیشتر از میانگین کشوری است.

همچنین تولید گندم دیمی کشاورز نمونه در هر هکتار 3/3 هکتار در مقابل 1.

5 هکتار کشاورزان عادی است.

تولید گندم آبی کشاورز نمونه کشوری نیز در هر هکتار 13 تن است که میانگین تولید آن در کشور 6 تن در هکتار است.

حال مشخص است که اگر روش های کشت نوین به کشاورزان آموزش داده شود و دولت حمایت های نرم افزای و سخت افزاری خود از کشاورزان را افزایش دهد، می توان در تولید محصولات کشاورزی جزء 10 کشور برتر جهان قرار گرفت.

عدم استفاده از ظرفیت های بالقوه کشور فقط به بخش زراعت و باغداری خلاصه نمی شود، چنانکه براساس گزارش مرکز آمار ایران در سال 1395 تعداد 7 هزار و 514 گاوداری در کشور تعطیل و غیرفعال بوده اند.

تعطیلی 7514 واحد گاوداری درحالی است که براساس گزارش های سال 96 ، ایران سالانه برای تامین نیاز داخلی، 800 هزار تن گوشت تولید و 100 هزار تن نیز از کشورهای دیگر وارد می کند.

حال علاوه بر اینکه می توان این نیاز 100 هزار تنی را با افزایش بهره وری و کاهش هزینه های تولید و فعال سازی گاوداری های غیرفعال جبران کرد، همچنین می توان بخشی از تولید را به کشورهای منطقه از جمله عراق صادر کرد.

بی اهمیتی دولتمردان به بخش کشاورزی زمانی آشکار می شود که در حال حاضر سهم این بخش از تسهیلات بانکی فقط 9 درصد است، این درحالی است که بخش خدمات، بازرگانی و بخش متفرقه در 6 ماهه سال جاری بیش از 54 درصد از تسهیلات بانکی را به خود اختصاص داده اند.

حال اینکه گفته می شود چرا نقدینگی به بخش های مولد همچون کشاورزی و صنعت هدایت نمی شود، از همین بی اهمیتی بانک ها در اعطای تسهیلات به بخش های مولد می توان دلایل آن را متوجه شد.

گردشگری پنجمین دارنده جاذبه گردشگری در رتبه 94 جذب گردشگر گزارش های جهانی از جمله گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) نشان می دهد ایران با داشتن 23 هزار اثر ملی، 23 اثر ثبت شده در یونسکو، 202 اثر ثبت شده زیست محیطی و.

جزء پنج کشور بالقوه توانمند در زمینه جذب گردشگر است، با این حال بر اساس گزارش 2017 مجمع جهانی اقتصاد(wef) ایران در جذب گردشگر در بین 136 کشور رتبه 94 جهان را داراست.

همچنین در بین کشورهای منطقه نیز درحالی ایران در رقابت پذیری یا جذب گردشگر در رتبه 94 جهان است که امارات در رتبه 29 جهان، ترکیه در رتبه 44، عربستان در رتبه 63، عمان در رتبه 66، آذربایجان در رتبه 71، مصر در رتبه 74 و اردن در رتبه 75 قرار دارند.

برای تصور ظرفیت های بلااستفاده بخش گردشگری کشور همین اندازه کافی است که بدانیم وقتی گفته می شود درآمد ایران از گردشگری حدود 10 میلیارد دلار است، این مقدار برای کشور ترکیه در سال 2017 بیش از 26 میلیارد دلار (برابر با 50 درصد درآمد نفتی ایران در سال 2017) است.

شاید جالب باشد که در سال 1396 تعداد گردشگران ایران حدود 5.

1 میلیون نفر در مقابل 32.

4 میلیون نفر گردشگر ترکیه است.

همچنین گزارش مجمع جهانی اقتصاد نشان می دهد ایران ارزان ترین کشور جهان در زمینه گردشگری است، اما به لحاظ برخورداری از زیرساخت های خدمات گردشگری در رتبه 117 جهان، در زیرساخت های فناوری اطلاعات در رتبه 94 و زیرساخت های فرودگاهی رتبه 89 جهان را دارد.

زمانی که از گردشگری خارجی بحث می شود، ممکن است برخی از منتقدان گردشگری خارجی تفاوت های فرهنگی را دلیل جایگاه نامناسب ایران در جذب گردشگری خارجی بدانند، اما نکته قابل تامل این است که درحال حاضر بیش از 5.

1 میلیارد مسلمان در جهان زندگی می کنند که ظرفیت بسیار عظیمی را برای مبادلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ویژه در زمینه گردشگری برای کشورهای اسلامی فراهم ساخته اند.

این موضوع از آنجا توجه غول های اقتصادی آسیا (چون چین، ژاپن، کره جنوبی) و اروپا (آلمان، انگلیس، اسپانیا و.

) را نیز به خود جلب کرده است که براساس آمارهای سازمان جهانی گردشگری، مسلمانان در سال 2016 حدود 169 میلیارد دلار برای گردشگری هزینه کرده اند که این میزان در سال 2022 به 383 میلیارد دلار خواهد رسید.

گردشگری مسلمانان به قدری با اهمیت است که امروزه مفهومی به نام گردشگری حلال مورد توجه سازمان جهانی جهانگردی قرار گرفته است.

این سازمان، گردشگری حلال را محصول جدیدی از صنعت گردشگری تعریف می کند که براساس آن مسلمانان در سفرهای خود قادرند علاوه بر برنامه های ویژه تفریحی و گردشی، بدون محدودیت بتوانند آداب شرعی خود را نیز به جا آورند (وجود غذاهای حلال، فعالیت هتل های بدون سرو مشروبات الکلی، تفکیک مکان هایی مانند استخر شنا به بخش مردانه و زنانه و.

).

برخلاف این تعریف، تصور عمومی در کشورمان از گردشگری حلال، محدود به سفرهای زیارتی است که شاید این امر در از دست دادن فرصت های جذب صدها هزار گردشگر مسلمان غیرشیعی که به دنبال بازارها و مکان های حلال هستند، تاثیر منفی گذاشته است.

براساس گزارش اخیر وضعیت اقتصاد اسلامی جهان ، ایران درحال حاضر حتی در بین کشورهای اسلامی منطقه نیز جزء 10 کشور برتر گردشگری حلال نیست.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار18مهر 97، کد خبر: 6692928، www.

yjc.

ir
کلید واژه ها: کشاورزی - کشور - ایران - گردشگری - اقتصاد - درصد - اقتصاد ایران - میلیارد - اقتصادی - صنعت - معدن - میزان - دلار - جاذبه های گردشگری - گردشگران - تولید - مقام معظم رهبری - گردشگران خارجی - جهان - نشان - برنامه - کشوری - جمعیت جهان - مسلمانان - کشاورزان - هلند - بهره وری - پیشرفت - ایرانی - ترکیه

آخرین اخبار سرویس:
توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

7 راهکار برای عبورکشور از بحران آب

افزایش شمار قربانیان تیراندازی استراسبورگ

بازی «من نبودم» با دلار 4200 تومانی و رانت 180 هزار میلیاردی

انتقال گران قیمت آب خزر!

تورم، ضعف اقتصادی و تحریم ها عامل کاهش ارزش پول ملی ­

اینفوگرافی / تورم کالاهای صادراتی ایران در یک سال اخیر

قیمت طلا، قیمت انواع ارز ، قیمت سکه و قیمت دلار امروز+جدول

قیمت طلا و سکه در بازار امروز سه شنبه 20 آذرماه 97

طلا ارزان می شود

قیمت جهانی طلا امروز 1397/09/20

تغییر نظر وزیر صنعت در 20 روز/ خودرو رسماً گران شد

تجمع مهمانداران ایران ایر در اعتراض به تبعیض حقوقی+ تصاویر

پارسال این موقع قیمت سکه چقدر بود؟

قیمت دلار دست دولت است/ دلال پشه هم نیست

قیمت دلار باید حدود 4 تا 5هزار تومان باشد

نرخ طلا هم در بازار جهانی بالا رفت

خرید اره دیسکی چقدر هزینه دارد؟

آخرین تغییرات قیمت محصولات سایپا در بازار

قیمت برخی نهاده های دامی و کشاورزی در بازار

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 97/08/29 / قیمت سکه تمام بهار آزادی در بازار تهران 4 میلیون و 180 هزار تومان

قیمت دلار صرافی ها در 29 آبان 97

قیمت طلا امروز سه شنبه 29 آبان کاهش پیدا کرد

قیمت طلا و سکه در بازار امروز 28 آبان 97

کارشناس اقتصادی: تورم، ضعف اقتصادی و تحریم ها عامل کاهش ارزش پول ملی ­

وزیر نفت قرار است چقدر آزمون و خطا کند؟

روند کاهش قیمت پروفیل در بازار ادامه دارد

قیمت خدمات خشکشویی کالای خواب + جدول

ورود هواپیما به ایران تسهیل می شود/ نیاز کشور به 500 فروند هواپیما

فعالیت دستگاه های نظارتی موجب آرامش نسبی در بازار لرستان شده است

سرمایه گذاری 550هزار میلیاردی بانک صنعت و معدن طی 5 سال در بخش صنعت و معدن

فارس من| سرپرست دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان: افزایش وام ازدواج در لایحه بودجه 98 پیشنهاد شده اما با آن موافقت نشد

بازدید مدیرعامل بانک صنعت و معدن از کارخانجات صنعتی شهرستان اردبیل

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

معاملات امروز فرابورس لغو شد

جزییات 6خبر ویژه امروز چهارشنبه 21 آذرماه 1397

از قراردادهای سفید امضاء تا وعده‎هایی که بوی واقعیت به خود نمی بیند

چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد/ نقش آفرینی چین در بازار

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

راشاتودی: چین یک معدن بزرگ نقره کشف کرد/نقش آفرینی چین در بازار

با مفهوم نرخ لایبور آشنا شوید

مرغ تا دو ماه دیگر ارزان نمی شود

مرغ تا دو ماه دیگر ارزان نمی شود

مرغ تا دو ماه دیگر از بام گرانی پایین نمی آید؛ نرخ امروز کیلویی 12600 تومان

500هزار تن مرکبات مازندران صادر می شود

شرایط پیش فروش جک S3 اتوماتیک (آذر 97)

گزارش ویدئویی فارس چرا نرخ تورم مرکز آمار با تورمی که مردم حس می کنند زمین تا آسمان فرق دارد!؟

فارس گزارش می دهد صدای پزشکان هم در آمد/ملزوماتی که با کاهش نرخ دلار ارزان نمی شوند

در گفت وگوی تفصیلی فارس با معاون صنایع دستی مطرح شد بررسی عملکرد «ساره بیات» به عنوان سفیر صنایع دستی/رایزنی با وزارت خارجه برای فروش صنایع دستی درسایر کشورها

نرخ لایبور چیست؟

مالیات علی الراس چه نوع مالیاتی است؟

آربیتراژ در علم اقتصاد به چه معناست؟

خاطرات مطهری از کاربرد «کف گرگی» و «ناسزاگویی» در مجلس

پورشه طلایی در تهران! +عکس

نحوه تشخیص سنگ فیروزه اصل از بدل

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

قیمت خودروهای داخلی در 1397/9/20

​بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

لغو کمک 250 میلیون دلاری بانک جهانی به پاکستان

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

‍ محاسبه کرایه کامیون با شیوه جدید

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

بد مسکنی 20 میلیون ایرانی

امتیاز های ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

برانکو خرید عجیبش را احیا می کند؟!

بازار گاوی و خرسی در بورس چیست؟

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات

نمایش اثر نرخ ارز بر نسبت سفرهای ورودی و خروجی در هفت ماه اول سال 97

شورای هماهنگی و حاکمیت قانون

نماگرهایی برای سرمایه گذاری سودآور

افزایش آمار متقاضیان ایرانی پناهندگی در اروپا

رونمایی از کمباین نوین ایرانی

امتیازهای ماکرون برای فرونشاندن اعتراضات فرانسه

خودروسازان پیش چشم دولت مردم را زیر گرفتند!

37 خانه غیر مجاز عرضه قلیان در مشهد شناسایی و پلمب شد

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی

کارگران کارگاه های درب و پنجره سازی شهرستان جم دست از کار کشیدند

نگاهی به بودجه 98

عملکرد دستگاه های نظارتی لرستان مطلوب است

بدون همکاری با بانک های خارجی هم مشکل اقتصاد ما حل می شود اما گران تر

حداقل قیمت گندم 2 هزار تومان است

خیز عربستان و آمریکا برای فتح بازار گاز عراق

ایران از برنامه کاهش تولید اوپک مستثنی شد

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری در سال 2019

توزیع گوشت منجمد با کارت ملی در میادین میوه و تره بار

طرح توسعه بیمارستان ولی عصر (عج) زنجان، موانع و ظرفیت ها

افتتاح نمایشگاه تخصصی فرش ماشینی دستباف در اصفهان

5 میلیون نفر بیکار با درآمد بالا!

معادن فارس خاک می خورند/ دنده عقب در سرمایه گذاری

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

هدف ترکیه: کسب 40 میلیارد دلار از طریق گردشگری در سال 2019

رونق قالی بافی در شهرستان فسا

خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود/وضع ایرلاین ها خوب نیست

چرا باید نگران افزایش سهم شبه پول در نقدینگی باشیم؟

44 میلیون تراکنش در مرکز ملی تبادل اطلاعات ثبت شد

احتمال افزایش مجدد نرخ بهره در ماه دسامبر وجود دارد

چشم انداز مثبت صنعت خودرو در برزیل

بزهکاری در نوجوانان

تکذیبیه بانک صنعت و معدن در خصوص انتشار یک خبر

چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟

چرا نباید بابت تحریم های آبان نگران باشیم؟