مطالب مرتبط:
تعمیق هویت دینی شیراز با استفاده از جایگاه قرآنی حافظ
عکس ؛ روزهای سرنوشت ساز ستاره تیم ملی فرا رسید
معاون کمیته دولتی امور گروه های دینی جمهوری آذربایجان:باکو بدون امنیت دینی، نمی تواند امنیت ملی داشته باشد
خدمات فنی و میدانی سپاه در عرصه های ملی و فرا ملی
مسئله فلسطین فراتر از مبارزات دینی و ملی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 08:352018-10-12سياسي

حافظ؛ روشنفکر دینی در قامت یک شاعر فرا ملی


حافظ، نمونه تمام عیار و برجسته یک مسلمان هنرمند است که درد دین دارد و می خواهد با زبان شعر، غبار از چهره آن بگشاید و از همین رو برخی معتقدند که او یک آسیب‎شناس اجتماعی و روشنفکر دینی بود؛ - آن هم شاعری که شعرش یک شاهکار بین المللی قلمداد می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از اصفهان، خواجه شمس الدیین محمد حافظ شیرازی، از نوابع تاریخ ایران زمین است، زیرا که شخصیتی چندبعدی و جامع‎الاطراف داشت، نه تنها شاعر بود، بلکه چهره خود را در قامت یک مفسر و قرآن شناس، متکلم، مصلح و آسب شناس اجتماعی و به تعبیر دیگری همچون یک معلم اخلاق و روشنفکر دینی که درد دین دارد، به نمایش می گذارد.

حافظ نمونه اعلا و تمام عیار یک مسلمان هنرمند است که می خواهد غبار از چهره دین بگشاید و چهره ای اخلاق مدار و عارفانه از دین به روی مخاطبان خود بگشاید.

20 مهرماه سالروز بزرگداشت این شاعر بلند آواره و شهیر ایران زمین است، شاعری که بعد از شش قرن هنوز شاعر محبوب ایرانیان است.

در همین رابطه خبرگزاری ایکنا در اصفهان، میزگردی را با حضور علی اصغر باباصفری، استاد دانشگاه و محقق و پژوهشگر ادبیات فارسی و محمدرضا ضیاء، استاد دانشگاه اصفهان و محقق و پژوهشگر ادبیات فارسی برگزار کرد که متن آن را در ادامه می خوانید: دراین میزگرد می‎خوانید:حافظ چهره بین المللی است شاهکارهای ادبی بین المللی بر نقاط مشترک انسانی تأکید می کنندماندگاری حافظ مبتنی بر وابستگی او به اندیشه غنی اسلامی استموضوع شعر حافظ انسان است استدلال های شعری زیاد قوی نیستحافظ، سعدی و مولوی اندیشه های مرتجعانه هم دارند حافظ بعد از انقلاب اهمیت مضاعفی پیدا کردامروز محبوب ترین شاعر، حافظ استحافظ روشنفکر دینی بود بنای شعر بر تخیل استوار استشعر صد در صد فلسفی جذابیتی ندارد نباید نقش فلسفه و اندیشیدن را به طور کلی به شعر واگذار کنیمشاعران سخنگوی وجدان و سنت ایرانی شدندخاقانی به لحاظ جوهر شعری، شاعرترین شاعر استزیباتر از شعر حافظ نه تنها در ادبیات ایران، بلکه در جهان پیدا نمی شود ایکنا: به نظر شما دلیل اینکه شاعرانی همچون حافظ، سعدی و مولانا با گذشت چندین قرن از درگذشت آن ها، همچنان برای جامعه امروز و قشرهای مخالف مردم آن هم با گرایش ها و سلیقه های متفاوت مورد توجه اند در چیست؟ شما خلق و خوی شاعرانگی ایرانیان را ناشی از چه زمینه ها و ریشه هایی می دانید؟باباصفری: حس شاعرانگی واقعیتی است که در میان ایرانیان وجود دارد و به بعد از اسلام مربوط می شود.

بعد از اسلام به دلیل محدودیت ها و موانعی که در جامعه اسلامی وجود داشت، از رواج برخی از هنرها ممانعت به عمل آمد یا زیاد به آنها پرداخته نشد، مثل مجسمه سازی، موسیقی و تصویرگری که بعضا با منع فقها مواجه شد؛ مثلا مجسمه سازی را نماد شرک و بت پرستی دانسته و با آن مخالفت می کردند، حتی داشتن عروسک را برای بچه ها جایز نمی دانستند.

به دلیل منع مذهبی که در جامعه ایران وجود داشت و غلبه نگاه فقهی که هنوز نیز بعضا شاهد سیطره آن هستیم، هنر و احساس ایرانیان به سمت شعر سرازیر شد که نه تنها منعی برای آن وجود نداشت، بلکه تشویق و ترغیب هم می شد.

سخنی از پیامبر(ص) نقل شده است که می فرمایند: ان من البیان لسحرا و ان من الشعر لحکما ، یا اینکه می توان به دیوان منسوب به امام علی(ع) و امام هادی(ع) اشاره کرد و نیز برخی روایت ها از ائمه(ع) در تأیید شعرا، یا صله هایی که پیامبر(ص) به حسان بن ثابت انصاری می دادند.

اینها مجوزی برای تقویت شعر و شاعری در میان مسلمانان و بالتبع ایرانیان بود که سرآمد هنر بوده و در این زمینه توانمند بودند، به همین دلیل است که ما پنج شاعر شاخص و مطرح بین المللی در ادبیات فارسی داریم، یعنی فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی و در مورد نفر پنجم اختلاف نظر وجود دارد، ولی نظرات بیشتر معطوف به نظامی است؛ ملت های دیگر یا شاعر شاخص بین المللی ندارند، یا اگر هم دارند حداکثر یک چهره بیشتر نیست، مثلا در ادبیات انگلیسی، ویلیام شکسپیر، در ادبیات فرانسه، ویکتور هوگو، در ادبیات روسیه، الکساندر پوشکین، در ادبیات ایتالیا، دانته، در ادبیات آلمان، گوته، در ادبیات عربی، ابوالعلای معری و در ادبیات اسپانیایی، سروانتس را می توان به عنوان چهره شاخص بین المللی نام برد.

ایکنا: انس و الفت ایرانیان با اشعار حافظ که با وجود گذشت چندین قرن در اذهان آنها وجود دارد و در مناسبت های مختلف به اشعار وی رجوع می کنند، نشانه عمق و نفوذ کلام حافظ است.

فکر می کنید چه جاذبه ای در شعر حافظ وجود دارد؟باباصفری: شاهکارهای ادبی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود، ملی و بین المللی.

شاه در لغت به معنای بزرگ است، مثل شاهرگ، شاهراه، شاه دزد و .

.

شاهکارهای ادبی ملی به آثاری اطلاق می شود که به لحاظ زبانی و بیانی در بالاترین سطح قرار داشته و اصطلاحا صاحب سبک باشد.

در کتاب های تاریخ ادبیات فارسی، نام سی تا چهل هزار شاعر از دوره قبل از رودکی تا دوره معاصر آمده است، ولی همه آنها در یک سطح و اندازه نبوده و نیستند، در واقع می توان از سی تا چهل شاعر نام برد که تشخص ویژه دارند و صاحب سبک فردی هستند.

شاهکارهای ملی برای مردم یک کشور کم و بیش شناخته شده اند.

شاهکارهای بین المللی به آثاری اطلاق می شود که بر نقاط مشترک انسانی چه مثبت و چه منفی تکیه و تأکید می کنند، یعنی انسان بما هو انسان را مدنظر دارند، جدا از مواردی که انسان ها را از یکدیگر متمایز می کند، همچون زبان، رنگ، نژاد، مذهب، قومیت، کشور، مکان و زمان زندگی، آداب و رسوم و .

.

جدا از این موارد، انسان ها در یک چیز مشترک اند و آن، انسان بودن است.

چون شاهکارهای ادبی بین المللی بر نقاط مشترک انسانی تأکید می کنند، زبان حال انسان ها می شوند، بنابراین ماندگاری پیدا می کنند.

در مقطعی ممکن است شعر یک شاعر خیلی مطرح شده و ورد زبان ها شود.

در تاریخ ادبیات فارسی ادیب توانمندی به نام رضا قلی خان هدایت وجود دارد که پدربزرگ صادق هدایت است.

وی شاعر و نویسنده بود و کتابش مجمع الفصحا نام دارد.

در این کتاب می گوید امروز شاعری در روزگار ما به منصه ظهور رسیده که به لحاظ سبک و قدرت شاعری، دست مثلا فردوسی را از پشت بسته و شاهنامه را به بوته فراموشی سپرده است و او کسی نیست جز فتحعلی خان صبای کاشانی، صاحب شهنشاه نامه .

این کتاب یک منظومه حماسی تاریخی است که به تقلید از حماسه فردوسی و راجع به جنگ های فتحعلی شاه قاجار سروده شده؛ ولی چند نفر از ما این کتاب را دیده یا خوانده ایم و چقدر در حافظه تاریخی ما ماندگار شده است؟ بنابراین آنچه یک اثر را به عنوان شاهکار بین المللی مطرح می سازد، قضاوت تاریخی است.

آنچه در حافظه تاریخی یک ملت باقی می ماند، مهم است.

آقای خرمشاهی در همین رابطه می گوید: حافظ، حافظه تاریخی ملت ما است .

این یک واقعیت است که اشعار حافظ ماندگار شده و ماندگاری اش نیز به دلیل این است که اولا بر نقاط مشترک انسانی تکیه دارد و ثانیا بر گرد درخت تناور اندیشه غنی اسلامی پیچیده است.

به تعبیر استاد شفیعی کدکنی، شعر مثل یک پیچک است که باید به چیزی تکیه کند.

اگر اندیشه نباشد، شعر رها می شود.

بحث دیگری مطرح می شود مبنی بر اینکه مثلا یک فرد آفریقایی از اشعار حافظ یا فردوسی چه چیزی می فهمد.

در پاسخ باید گفت مطالبی که این شاعران در شعر خود مطرح کرده اند، نقاط مشترک انسانی است.

ضیاء: فرمودید که در ادبیات انگلیسی بسیاری از اشعار دیگر خوانده نمی شود یا اگر خوانده شوند، معنای آنها درک نمی شود.

اینکه ما زبان هزار سال پیش خود را درک می کنیم، الزاما امری مثبت یا منفی نیست، هر چند من معتقدم بعد از ورود مدرنیته به ایران و به خصوص در چهل پنجاه سال اخیر، زبان ما زیاد در معرض دگرگونی قرار داشته و دارد و کم کم به جای تفسیر و معنا کردن، به ترجمه نیاز پیدا می کنیم.

در واقع امروز تصور می کنیم که متون کهن را متوجه می شویم و در برخی دوره ها، از این متون کج فهمی های تاریخی داشته ایم که به ما ضربه زده است، مثلا مفاهیمی چون از خود بیگانگی که امثال آل احمد تلاش کردند آنها را از این متون استخراج کنند- مثل آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد که نام کتاب مرحوم احسان نراقی هم هست و دقیقا با همین نگاه بود که آنها پایه گذاری کردند- در واقع بافتی که حافظ در آن راجع به این موضوع حرف می زند، هیچ ربطی به از خود بیگانگی فرنگی که از غرب آمده است ندارد، ما صرفا این مفهوم عرفانی را گرفته و این بار مدرن را به آن تحمیل کردیم.

اینکه آثار ادبی کهن در غرب خوانده نمی شود، دو دلیل عمده دارد؛ اولا زبانشان آنقدر تغییر یافته که اصلا متوجه نمی شوند و نیاز به ترجمه دارند.

در حال حاضر چندمین نسل از ترجمه های شکسپیر وارد بازار شده، چون زبان انگلیسی خیلی پویاتر از زبان فارسی بوده است.

البته اینکه ما می توانیم متون کهن خود را درک کنیم، موهبتی است، ولی الزاما نشانه مثبت و حاکی از پیشرفت ما نیست.

معلوم است که جامعه ما تغییر آنچنانی نیافته که ما هنوز همان طور صحبت می کنیم و برای تقریب به ذهن می توان به جامعه افغانستان و تاجیکستان اشاره کرد که متون کهن فارسی را راحت تر از ما متوجه می شوند، ولی وقتی می خواهند مفهومی مدرن را توضیح دهند، دچار سختی می شوند.

این مفاهیم ترجمه نشده و ابزار بیان شان در اختیار آنها نیست.

الزاما نباید خوشحال باشیم که زندگی ما این قدر بر شعر استوار است.

در مواردی حتی ناراحتم و بارها هم نوشته ام که برای ما یک بیت شعر کار یک ساعت استدلال را انجام می دهد، در صورتی که استدلال های شعری زیاد قوی نیست.

حتی از اینکه مثنوی گاهی مواقع به عنوان یک پایه فکری مطرح می شود، می ترسم.

تعارف که نداریم، در اشعار حافظ، سعدی و مولوی اندیشه های مرتجعانه نیز وجود دارد و شاهد بوده ام که چشم بسته اینها را قبول می کنیم و گاهی اصلا این اشعار را معوج فهمیده ایم؛ مثلا بیت هنر نزد ایرانیان است و بس/ ندادند شیر ژیان را به کس را طور دیگری فهمیده ایم یا چو ایران نباشد تن من مباد در اشعار فردوسی به این شکل نیست و ما تغییرش داده ایم.

این بیت مربوط به یک داستان است که فردوسی در آن می گوید: چو گودرز و هفتاد پور گزین/ همه نامداران با آفرین/ نباشد به ایران تن من مباد/ چنین دارم از موبد پاک یاد .

این اتفاق زیاد می افتد، وقتی بیتی را از متنی بیرون می کشند، همان طور که می خواهند، از آن استدلال می کنند.

اینکه شعر، رسانه فرهنگی و ابزار اندیشیدن ما بوده، در مواردی واقعا به ما ضربه زده است و به نظر من بهترین تحقیقات را در این زمینه، دکتر سید جواد طباطبایی انجام داده اند و به قول دکتر داوری اردکانی، صوفیان سخن گویان قوم ایرانی شدند ، یعنی بار اندیشه ایرانی بر دوش عرفان و تصوف افتاد و اینها به پیام رسان های فرهنگی ما تبدیل شدند و این گونه بود که ما قضا و قدری شدیم و اصولا در جامعه ما اگر گفته شود نمی توان کاری انجام داد، این حرف بیشتر خریدار دارد تا اینکه از افراد بخواهیم کاری را انجام دهند، چون پشتوانه های فرهنگی ما این گونه بوده است.

اینکه چرا ما حافظ می خوانیم، پاسخی کلیشه ای به آن می دهند و آن اینکه زمانه حافظ شبیه به زمانه ما است.

من نیمی از این حرف را قبول دارم، به این صورت که زمانه حافظ شبیه به زمانه ما هست، ولی اگر این طور است، چرا ما اشعار سلمان ساوجی، خواجو، روح عطار، حیدر بقال شیرازی و فهرست مفصلی از شعرای معاصر حافظ را نمی خوانیم؟ زمانه آنها نیز مثل زمانه ما بود، یعنی تصور کردیم گویا فقط یک شاعر در قرن هشتم زندگی می کرده است.

شعرایی که نام بردم، غیر از سلمان، همه از همشهریان حافظ بودند.

ایکنا: و حافظ نیز تحت تأثیر آنها قرار داشته و به قول آقای بهاءالدین خرمشاهی، حافظ بیشترین تأثیر را از کمال الدین اسماعیل پذیرفته است؟ضیاء: بیشترین تأثیر را نه، ولی خیلی تأثیر پذیرفته است.

آنچه حافظ را برای ما جاودان ساخته، یکی این است که زمانه اش شبیه ما بود، به همین دلیل بعد از انقلاب بیشتر مورد توجه قرار گرفت و مقالاتی که در این مقطع زمانی در مورد حافظ نوشته شده است، به لحاظ کمیت بسیار بیشتر از قبل از انقلاب است.

بعد از انقلاب چندین برابر تحقیق انجام شد و تصحیحات مختلف به بازار آمد و حافظ اهمیت مضاعفی پیدا کرد.

رتبه ای را که امروز حافظ دارد، تا ابتدای سال 1300 سعدی دارا بود.

معتقدم حافظ امروز نه بهترین، بلکه پر طرفدارترین شاعر ما است.

بهترین شاعر همان چهار نفری هستند که نام بردید و واقعا نمی توان گفت کدام یک بهترند، ولی امروز محبوب ترین شاعر، حافظ است که بخشی از آن به اشتراک در شرایط سیاسی و اجتماعی برمی گردد و بخشی نیز به بیان حافظ و مهم تر از آن، نگرش او مربوط می شود، یعنی خواجو هم در همان جامعه زندگی می کرد، ولی دردهایی را که حافظ می دید، او نمی دید که بگوید: آتش زهد ریا خرمن دین خواهد سوخت .

این یکی از بزرگ ترین حرف هایی است که حافظ بیان کرده و به نظر من، یکی از بهترین آسیب شناسی های دینی در طول تاریخ اسلام محسوب می شود.

من حافظ را به نوعی یک روشنفکر دینی می بینم و تأکیدم بر وجه دینی او است، نه وجه روشنفکری اش.

اتفاقا این آسیب شناسی از درون دین انجام می شود.

ایکنا: شما جایگاه اندیشه را در شعر به خصوص اشعار حافظ و مولانا چگونه ارزیابی می کنید؟ این طور که من از صحبت های شما استنباط کردم، معتقدید گفته های سعدی و حافظ که در قالب شعر بیان شده، بیشتر ناشی از توهمات و خیالات ذهنی شاعر است و زیاد استدلالی و برهانی نیست، در صورتی که وقتی زندگی آنها را مطالعه می کنیم، می بینیم که مولانا قبل از اینکه یک شاعر باشد، فقیه و متکلم و اشعری مسلک است و صاحب کلاس و وعظ و خطابه بود.

حتی حافظ علوم مختلف آن دوران را فرا گرفته و به چهارده روایت قرآن را از بر بوده است.

در واقع همه اینها پیش زمینه های فکری را نشان می دهد.

فکر نمی کنید با این صحبت ها، جایگاه اندیشه در شعر این شاعران نادیده گرفته می شود؟ در صورتی که در اشعار آنها رگه های فکری، فلسفی و عرفانی به چشم می خورد.

ضیاء: اولا من کلمه توهم را به کار نبردم.

تخیل با توهم خیلی تفاوت دارد.

عرضم این بود که بنای شعر بر تخیل استوار است.

شعر اگر بخواهد صد درصد فلسفی باشد، دیگر جذابیتی برای ما نداشته و علاقه ای نیز به خواندن آن نخواهیم داشت، مانند تعداد زیادی از شعرهای فلسفی خشک که دیگر جذابیتی ندارند؛ در واقع ما به همین دلیل حافظ می خوانیم، مثل سینما است که هر چقدر هم مضمون فلسفی در آن گنجانده شود، در نهایت باز هم سینما است.

ما نباید نقش فلسفه و اندیشیدن را به طور کلی به شعر واگذار کنیم، در حالی که این اتفاق برای ما رخ داد، یعنی شاعران سخنگوی وجدان و سنت ایرانی شدند.

بعضی از این شاعران افرادی متفکر، تحصیل کرده و اهل مطالعه بودند، مانند حافظ، سعدی یا مولوی؛ تعدادی نیز مانند انوری، منوچهری یا فرخی با وجود اینکه اهل مطالعه بودند، ولی مطالعات شان تنها محدود به شعر بود.

مولوی با توجه به مطالعه در انواع دانش ها، فردی با سواد به معنای واقعی کلمه بود.

حافظ نیز با تمام درگیری های فکری بزرگش، در نهایت یک شاعر بود.

مثل این است که بگوییم کسی حق ندارد درباره فلسفه کتاب بنویسد، بلکه باید حرف فلسفی خود را در قالب سینما بیان کند.

بار معنایی فلسفه را که نمی توان در فیلم گنجاند، مگر اینکه فیلم به گونه ای ساخته شود که در تمام مدت آن دو نفر در حال صحبت با یکدیگر باشند که در این صورت نمی توان عنوان فیلم را به آن اطلاق کرد.

به نظر من شعر فلسفی که بار فکری داشته باشد، خیلی خوب است و به همین دلیل ما امروز حافظ می خوانیم، نه خاقانی.

معتقدم به لحاظ جوهر شعری، خاقانی از همه قوی تر است.

یعنی شاعرترین شاعر ما خاقانی است، ولی چون بار اندیشه ای در شعر او نیست، اشعارش را نمی خوانیم.

خاقانی در یک بیت میناگری می کند، یعنی می گوید: نافه را کیمخت رنگین سرزنش ها کرد و گفت/ سخت بدرنگی نداری صورت زیبای من/ نافه گفتش یافه کم کن کایت معنی مراست/ اینک اینک حجت گویا دم بویای من .

این شعر بسیار تکان دهنده است، ولی حرفش این است که کیمخت گفت من زیبا هستم و آن یکی گفت من درونِ زیبایی دارم.

این چیزی نیست که مانع خواب شبانه شما شود و حرفی عادی است، ولی در مورد بیت: آتش زهد ریا خرمن دین خواهد سوخت می توان یک رساله نوشت.

عرض من این است که شعر حافظ بار فلسفی دارد و به همین دلیل خوانده می شود، ولی نباید فراموش کرد که به هر حال شعر است.

ایکنا: آقای باباصفری نظر شما در مورد صحبت های آقای ضیاء چیست؟باباصفری: در مورد اینکه چرا توجه ما به سمت شعر جلب شده و شعر به ابزاری برای بیان این مطالب تبدیل شد، عوامل دیگری نیز دخیل هستند.

در قرن پنجم حکومت از دست ایرانیان خارج شده و به دست ترکان غزنوی می افتد.

ترکان غزنوی در دربار سامانیان تربیت شده و با مبانی فکر و اندیشه و تمدن آشنا بودند، ولی چون اصالت ایرانی نداشتند، چندان دل در گرو ایران و اندیشه ایرانی نداشتند و از طرفی هم می خواستند مشروعیتی برای خود به وجود بیاورند، به همین دلیل به دامان خلفای بغداد افتادند و خلافت عباسی مشروعیت بخش حکومت آنها شد و مقبولیت مردمی را برای آنها به همراه آورد.

این وضعیت در دوره سلجوقیان بدتر شد و اوج درگیری های مذهبی در قرن ششم اتفاق افتاد.

در اصفهان درگیری های میان حیدری ها و نعمتی ها و نیز شافعی ها و حنفی ها خیلی زیاد بود، یا مثلا عبدالجلیل قزوینی کتابی به نام النقض نوشت و در آن از اندیشه های شیعه دفاع کرد، اینها نشان می دهد که بینش کلامی اشعری حاکم بود.

در آن زمان خواجه نظام الملک طوسی، مدارس نظامیه را تأسیس کرد که یکی از آنها نیز در اصفهان بود، این نظامیه ها مبلغ آیین شافعی بودند که اندیشه جبرگرایی را ترویج کرده و راه تفکر و تعقل را می بست.

این تفکر جبرگرایانه حاکم شد و پس از آن حمله مغول اتفاق افتاد و این گونه بود که همه چیز به قضا و قدر احاله داده شد.

این ها رخدادهای سیاسی در تاریخ ایران بود که ایرانیان را از فکر و اندیشه دور ساخت.

قرن چهارم و دوره حکومت سامانیان، اوج دوره طلایی تمدن ایران بعد از اسلام بود و عمده دانشمندان در این زمان ظهور کردند، کسانی مانند فارابی، بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، کوشیار گیلانی، غیاث الدین جمشید کاشانی، زکریای رازی، حکیم میسری، ابوبکر بخاری، موفق هروی و امثال این ها.

سپس همه چیز تعطیل می شود تا قرن هفتم که خواجه نصیرالدین طوسی ظهور می کند.

علت پیشرفت ایران در دوره سامانیان این بود که حکومت سامانی به آزاداندیشی اعتقاد زیادی داشت، به اندیشه های متفاوت اجازه بروز و ظهور و فعالیت می داد و همه فرق و مذاهب آزاد بودند، مثل خوارج، شیعه اسماعیلیه یا زیدیه که حتی بعضی معتقدند فردوسی، شیعه زیدیه و رودکی شیعه اسماعیلیه بودند که رودکی به همین دلیل شکنجه و کشته شد.

حتی افراد بی مذهب نیز در این دوره آزاد بودند، مثل نویسنده ای چون ابوحیان توحیدی که ملحد بود و اندیشه هایش را به راحتی عرضه می کرد.

در دوره سامانیان، تعصبات و سختگیری های دینی وجود نداشت و حاکمان و وزرای سامانی مانند ابوالفضل بلعمی اهل فضل و دانش بودند.

فضای باز وجود داشت و این فضای باز تضارب آرا و اندیشه ها را به وجود می آورد، ولی بعد از قرن پنجم، سلطان محمود غزنوی حکومت را به دست گرفت که تاریخ بیهقی در باره آن می گوید: .

انگشت کرده ام در همه جهان و قرمطی می جویم و آنچه یافته آمد و درست گردد بر دار می کشند.

که نشان دهنده فضای بسته سیاسی، اعتقادی و فرهنگی بود و اوج آن در قرن ششم اتفاق افتاد.

ایکنا: به نظر شما چه چیزی در شعر و اندیشه حافظ وجود دارد که او را از شاعران هم ردیف خودش متمایز می کند؟ باباصفری: به همان بحث اول خودم برمی گردم که گفتم شاهکارهای ادبی به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم می شود.

یک اثر زمانی شاهکار بین المللی است که در مرحله اول شاهکار ملی باشد.

یعنی شاهکار بین المللی ویژگی یک شاهکار ملی را دارد.

شاهکار ملی از نظر زبانی و بیانی در زیباترین حالت ممکن قرار دارد، شعر حافظ نیز از لحاظ زیبایی و بیان بسیار عالی است، به گونه ای که خود حافظ نیز همین را ادعا می کند و البته ادعای گزافی نیست، حافظ می گوید: ندیدم خوش تر از شعر تو حافظ/ به قرآنی که اندر سینه داری ؛ حافظ به قرآنی که در سینه دارد قسم می خورد که زیباتر از شعر او وجود ندارد.

این ادعایی شاعرانه نیست، بلکه واقعیت است.

به عقیده من نیز، زیباتر از شعر حافظ نه تنها در ادبیات ایران، بلکه در ادبیات جهان پیدا نمی شود.

شعر حافظ در اوج قله زیبایی قرار دارد.

به طور کلی کسانی که آثارشان شاهکار بین المللی است، از نظر انسانی، افرادی بسیار برجسته هستند.

غیر ممکن است که فردی با روحیه ای پست و پلید و پلشت، بتواند اثری خلق کند که در طول تاریخ ماندگار باشد.

ممکن است اثری در دوره ای مطرح شود، ولی اینکه سنگینی و وزانت خود را حفظ کرده و در طول تاریخ ماندگار شود، برمی گردد به اینکه روح بلندی آن را سروده باشد.

آقای ضیاء اشاره کردند که اینها افراد باسوادی بودند، واقعیت نیز همین است.

آنها بسیار باسواد و با معلومات و مهم تر از همه اخلاق مدار و دارای روحی پاک بودند.

در واقع این سیطره و غلبه روح، جهان بینی و فضای فکری شاعر است که دیگران را به محاق برده و پوشانده.

اگر حافظ نبود، افرادی مانند سلمان، خواجو و امثال اینها هر کدام برای خود یلی بودند، ولی در برابر پرتو اشعار حافظ مانند ستاره ای هستند که در گوشه ای از خود نور ساطع می کنند ادامه دارد.

انتهای پیام  
کلید واژه ها: حافظ - شاعر - ایران - بین المللی - استاد دانشگاه - ایرانی - ایرانیان - ادبیات فارسی - اسلام - چهره - ایران زمین - اصفهان - ادبیات - ادبی - اجتماعی - دانشگاه - دانشگاه اصفهان - اسلامی - مسلمان - شاهکار - هنرمند - زمین - اندیشه - برگزار - بعد از انقلاب - جامعه اسلامی - فارسی - انسان - محبوب - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
حضرت آیت الله نوری همدانی: پرورش تروریست و جنایات در یمن و عراق فتنه های استکبار است

رسیدگی به محله اکبریه بیرجند در دستور کار شورا قرار گرفت

مرز افغانستان - تاجیکستان بسته شد

حسن عباسی: ناکارآمدی اسلام و رهبری؟ یا ضعف شما؟

رییس کل بانک مرکزی از چالش های نظام بانکی گزارش داد

«دریادلان خط شکن» رونمایی شد

روحانی هنوز پاسخ نامه مان را نداده چه برسد به دعوت نامه!

توقیف 2 دستگاه تریلر کشنده حامل 50 تن چوب/ 4 نفر متهم دستگیر شدند

معاون خزانه داری آمریکا: انتظار داریم ایران تعهداتش در FATF را اجرایی کند

استفاده از مصالح بومی بهترین روش حفاظت از آثار تاریخی است

دوره مقاله نویسی تخصصی تفسیر وعلوم قرآن برگزار شد

مسئولان IOC در خصوص بازنشستگی تاج صحبت نکرده اند

واکنش کدخدایی به استعفای آخوندی از وزارت راه

روایت پناهیان از تعجب علمای نجف از رونق راهپیمایی اربعین

بررسی سیر عضویت در CFT در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس

رییس جمهور به جای تغییر افراد کابینه، روش ها را تغییر دهد

انتقام گیری از آخوندی به سبک کدخدایی

وزیر وزارت امور داخله از تأمین امنیت انتخابات اطمینان داد

واکنش عطا محمد نور به نابسامانی ها در روند رأی دهی

استقبال دکتر نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی

مسابقه قرآنی در فرهنگسرای رازی برگزار می شود

پیشنهاد برای تبدیل عمارت کلاه فرنگی تهران به موزه نیروی انتظامی

اعضای انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه مازندران معرفی شدند

30 مهر، پایان مهلت ثبت نام دوره «کارسانه» / آغاز کارگاه ها از 23 آبان

بهترین روش ها برای تمیز کردن لکه و جرم اتو

«داره اربعین میاد، دل من حرم میخواد»؛ حمید علیمی + صوت

طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو دوباره در دستور کار قرار گرفت

ویژگی های پارادایمی موضوع علوم انسانی از منظر علامه طباطبایی بررسی شد

چرا جمعه سیاه هنوز برای خریداران جهان جذاب است؟

سردار مومنی جایگزین دکتر رحمانی فضلی در ستاد مبارزه با مواد مخدر شد

دلیل حاشیه‎سازی وزیر مستعفی علیه رییس سابق نظام مهندسی/مدارک دانشگاهی مهدی هاشمی منتشر شد

گزارش فرمانده نیروی هوافضای سپاه به کمیسیون امنیت ملی مجلس

سطح بالای حافظان قرآن در رقابت های بین المللی روسیه + عکس

نظر آیت الله کعبی درباره الگوی پیشرفت 50 ساله ایران

جهانگیری : امروز مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی از مهمترین نیازهای اساسی ایران است

حملات تروریستی مانع روند برگزاری انتخابات افغانستان نشد

بیست و هفتمین نشست شنبه های انقلاب

مسائل فرهنگی را با دید امنیتی یا قضایی نبینیم

دادستان ها باید حساب مردم را از بدخواهان جدا کنند

افزون بر15 هزار پرونده وارد شوراهای حل اختلاف شد

مخالفان FATF: کسی ما را با پیامک تهدید نکرده است

بیش از 20 میلیارد دلار ارز در خانه هاست/ باید اعتمادسازی شود تا مردم دلارهای خود را به بازار بیاورند

استخدام حسابدار در یک شرکت دکوراسیون داخلی محدوده بنی هاشم

دیدار مدیرکل بیمه سلامت با نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی

پیش از انقلاب اسلامی برای نابودی اوقاف تلاش شد

اختلاف آخوندی با رییس جمهور از کجا شروع شد؟

چرا دهه شصتی ها نسل سوخته هستند؟

در دانشگاه علامه چه خبر است؟! +جزییات ساختارشکنی ها

چرا امام حسن(ع) شجاع ترین چهره تاریخ اسلام است؟

رحیمی: مهلت چهارماهه FATF به ایران نشان دهنده انزوای آمریکاست

تبریز 2018 بهانه برپایی یک نشست ویژه

نامه برخی تشکل های اصولگرا به روحانی

زمان برگزاری کنگره و مجمع عمومی حزب موتلفه اسلامی

برلین میزبان سومین مسابقه اروپایی «حفظ قرآن کریم»

پُست معنادار «تهمینه میلانی» /عکس

نظر آیت الله کعبی درباره الگوی پیشرفت 50 ساله ایران

تأکید معاون اول قوه قضاییه بر تسریع در رسیدگی به پرونده های مفاسد اقتصادی

کدخدایی: آخوندی به ترکستان رسید!

تویییت بعیدی نژاد در رابطه مقالات گاردین جهت افشای دخالت های خارجی در سیاست رسانه ها

همنشینی 2 بازیگر با مجرم واقعه خونین پاسداران + عکس

بررسی سیر عضویت در CFT در نشست فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس

بدعت در قانونگذاری یا تفسیر به رأی قانون اساسی؟

بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادهای اصلاح نظام بانکی شد

استقبال دکتر نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیأت امناء تأمین اجتماعی

بهره برداری از بزرگراه شهید بروجردی در آینده نزدیک

اعلام نتایج تصمیمات اتخاذ شده در مراجعه حضوری داوطلبان پزشکی

مشاهده چتر دریایی در اعماق سواحل کالیفرنیا+فیلم

آشکارنکردن چارچوب نظری؛ ضعف عمده تحقیقات دینی

حمایت 15 هزار مهرورز یزدی از ایتام و فرزندان نیازمند

گزارش 2 کمیسیون مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره CFT بررسی شد

فیلم/ کنایه جالب رحیم پور ازغدی به سلبریتی های بی دغدغه!

بانک مرکزی موظف به ارائه پیشنهادات برای اصلاح نظام بانکی شد

به افق اربعین

بخش خبری 20 پنجشنبه بیست و ششم مهر 97 + فیلم

زلزله نه تنها یک شوک بزرگ برای کرمانشاه که یک بحران ملی بود

کارهای اداره استاندارد باید شفاف و در جهت اعتمادسازی باشد

انتخابات شورایاری ها برگزار می شود

لایحه CFT در هیأت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شد

جزییاتی از هفتاد و سومین مراسم جوایز تئاتری تونی

اجرای دادنامه های بدوی دیوان عدالت اداری درباره افزایش مرخصی زایمان صادر شد

موافقت وزیر کشور با برگزاری انتخابات شورایاری

نامه جبهه پیروان و برخی تشکل های اصولگرا به رییس جمهور

نقوی حسینی: گرانی رب و روغن چه ارتباطی با آمریکا دارد؟/ هنوز تحریمی اعمال نشده

تحلیل عکس معناداری که از کنسولگری عربستان گرفته شد

حاجی میرزایی انتصاب خود به عنوان سخنگویی دولت را تکذیب کرد

روسیه به اتهامات واشنگتن علیه مسکو پاسخ داد

حدیث امام مهدی(عج) درباره خلقت مخلوقات

اتهام بی اساس آمریکا علیه ایران درباره انتخابات این کشور

20هزار خانوار روستایی و عشایر مشمول سبد حمایتی دولت شدند

میزان دلارهای خانگی از زبان رییس کمیسیون امنیت ملی

کوبا از اقدام آمریکا در خروج از برجام انتقاد کرد

استخدام پرسشگر تلفنی جهت شیفت عصر در تهران

استخدام چند رده شغلی در شرکت های منطقه گل گهر

نقوی حسینی: آمریکا با رب و روغن ما چه کار دارد؟!

استخدام کارشناس پژوهشگری با مدرک فوق لیسانس در تهران

استخدام نیروی بازنشسته آقا جهت نگهبانی کارخانه

استخدام نظافتچی آقا جهت فروشگاهی در تهران

سنایی: مقابله با تهدیدات مشترک از اهداف نشست ایران، روسیه و هند

دنیای پس از تاریکی

اهمیت احترام به خود در زندگی

حافظ؛ روشنفکر دینی در قامت یک شاعر فرا ملی

حافظ؛ روشنفکر دینی در قامت یک شاعر فرا ملی