مطالب مرتبط:
گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد/ ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 08:262018-10-12بين الملل

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی


- یک اندیشکده آمریکایی نسبت به عواقب فاجعه آمیز بحران قریب الوقوع زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی ایران هشدار داد و مدعی شد که هزینه های معضلات زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی برای نظام اقتصادی ایران، مهلک تر از دشمنان این کشور است.

اندیشکده صلح ایالات متحده آمریکا در مقاله ای به قلم دیوید میشل، سرپرست برنامه امنیت زیست محیطی در اندیشکده مرکز استیمسون به بررسی معضلات زیست محیطی و تغییرات جوی و آب و هوایی ایران پرداخته و با اشاره به هزینه های تحمیل شده از سوی این معضلات بر نظام اقتصادی کشور، تأکید می کند که در حال حاضر خطری که از جانب بحران قریب الوقوع زیست محیطی و آب و هوایی ایران احساس می شود، به مراتب بیش از خطر دشمنان خارجی و منازعات سیاسی داخلی است.

ایران تا 30 سال دیگر به کشور ارواح تبدیل می شود ایران اکنون با چالش های زیست محیطی فزاینده ای مواجه است که در حال حاضر برای ثبات این کشور در بلندمدت بسیار خطرناک تر از تهدید دشمنان خارجی یا منازعات سیاسی داخلی محسوب می شوند.

طبق گزارش سازمان جنگل ها، مراتع، و آبخیزداری ایران که در اواسط سال 2013 منتشر شده بود، بیش از دو سوم خاک ایران -در حدود 118 میلیون هکتار- به سرعت در حال تبدیل شدن به بیابان است.

عیسی کلانتری ، مشاور رییس جمهور وقت در گفت وگویی با قانون هشدار داده بود که مشکل اصلی ای که ما را تهدید می کند و از اسراییل، و آمریکا و دعواهای سیاسی و… خطرناک تر است… این است که فلات ایران دارد غیرقابل سکونت می شود… اگر وضعیت اصلاح نشود، ایران 30 سال دیگر کشور ارواح می شود.

وی در این مصاحبه به شرح آینده هشدارآمیز دریاچه های خشک شده و سفره های خالی آب های زیرزمینی می پردازد، که احتمالاً میلیون ها ایرانی را وادار به ترک محل سکونت خود خواهد کرد.

طبق شاخص عملکرد زیست محیطی سال 2012 که از سوی دانشگاه های یِیل و کلمبیا انجام شده و 22 فاکتور محیطی چون منابع آب، آلودگی هوا، تنوع زیستی، و تغییرات آب و هوایی را مورد بررسی قرار داده بود، ایران از میان 132 کشور مورد مطالعه، در جایگاه 114 ام قرار گرفت.

ذخایر آب 12 استان ایران، در 50 سال آینده به پایان خواهد رسید آب منابع آب شیرین ایران تحت فشار برداشت های غیرقابل تحملی قرار دارند.

90 درصد خاک ایران را -که منطقه ای اندکی کوچک تر از ایالت آلاسکا [در آمریکا] را دربرمی گیرد- سرزمین های خشک یا نیمه خشک تشکیل می دهند و تقریباً دو سوم حجم بارندگی کشور پیش از آنکه بتواند رودها را پر آب کند، تبخیر می شود.

در نتیجه، ایران بیش از نیمی از آب مورد نیاز خود را با برداشت از آبخوان ها تأمین می کند، و مصرف عمومی به سرعت در حال تحلیل بردن منابع زیرزمینی است.

با نرخ کنونی مصرف بی رویه آب در ایران، 12 استان از 31 استان این کشور، ظرف 50 سال آینده ذخایر آبی خود را به پایان خواهند رساند.

سیاست های اقتصادی ایران بر وخامت این مشکل افزوده اند.

بهره برداری از آب های زیرزمینی برای مالکان چاه ها آزاد است و به علت وجود یارانه های دولتی، مصرف کنندگان تنها بخشی از هزینه های واقعی مصرف انرژی لازم برای پمپاژ آب به سطح را می پردازند.

سالانه 4 میلیارد مترمکعب از آب های زیرزمینی غیرقابل بازگشت ایران، به سطح زمین پمپاژ می شوند.

بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه، 60 درصد آب خود را از دست داده است آب های سطحی ایران نیز با مشکل مشابهی مواجه اند.

غالب رودخانه های ایران به لحاظ آب شناختی خشک شده یا در حال خشک شدن هستند، به این معنا که منابع تجدیدپذیر آب رسانی این رودخانه ها هم اینک نیز به پایان رسیده است.

در نتیجه، این آب های سطحی، ظرفیت مازاد اندکی برای تأمین تقاضای جمعیت رو به رشد ایران در سال های خشک آینده دارند که به تناوب تکرار می شوند -دوره هایی که میزان بارش زیر حد میانگین است.

مصرف نادرست آب در نزدیکی سرچشمه ها، بر امکان تأمین نیازهای آبی نواحی دوردست تر تأثیر نامطلوبی می گذارد.

برای مثال در شمال غربی ایران، احداث سدها (مانند کارون 3)، سیستم نادرست آبیاری، و خشکسالی منجر به کاهش حجم 13 رودی شده است که دریاچه ارومیه را سیراب می کردند، و اکنون این دریاچه، که بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه محسوب می شود بیش از 60 درصد حجم خود را نسبت به سال 1995 از دست داده است.

در منطقه جنوب غرب نیز دریاچه بختگان که زمانی دومین دریاچه بزرگ ایران بود، تحت تأثیر توأمان خشکسالی های طولانی مدت و احداث سد بر روی رود کر، اکنون کاملاً خشک شده است.

امنیت غذایی ایران در خطر است خطر کشاورزی مشکلات آبی ایران در حال آسیب زدن به اقتصاد ملی این کشور است.

10 درصد تولید ناخالص داخلی ایران حاصل فعالیت بخش کشاورزی است که نزدیک به یک چهارم نیروی کار ایران را نیز در استخدام خود دارد.

به علاوه فعالیت این بخش، از امنیت غذایی ملی نیز پشتیبانی می کند؛ فاکتوری که به سبب آرمان انقلاب 1979، برای دفاع از حق مستضعفان ، اکنون از اولویت بالایی در سیاست های داخلی برخوردار است.

در حقیقت نیز تهران با راهبردی دوگانه برای پیشبرد خودکفایی در تولید محصولات اساسی از طریق افزایش همزمان عرضه و تقاضا، اقدام به اختصاص یارانه ای مساوی به تولیدکننده و مصرف کننده کرده است.

با این حال، اکنون امنیت غذایی ایران در خطر است، زیرا بخش کشاورزی با اختصاص 92 درصد از کل مصرف آب کشور به خود، تنها در حدود 66 درصد نیاز غذایی 79 میلیون نفر جمعیت ایران را تولید می کند.

تهران ناچار از وارد کردن 37 درصد باقیمانده است؛ و تشدید تنش آب خطر کاهش بیشتر توان تولید بخش کشاورزی را هشدار می دهد، که به نوبه خود منجر به افزایش هزینه واردات و وخیم تر کردن فشارهای مالی خواهد شد.

در حقیقت، نیازهای بخش کشاورزی، اکنون حتی در حال صدمه زدن به امنیت غذایی کشور است.

برای مثال خاک برخی مناطق، چون دشت مرکزی کاشان، به سبب برداشت بیش از اندازه از آب های زیرزمینی که منجر به تحلیل رفتن سفره های آب شده است، به شوره زاری بدل شده و امکان کشاورزی در این مناطق کاملاً از بین رفته است.

تنش آب، منجر به ایجاد درگیری های داخلی و خارجی شده است انتخابی دشوار رقابت برای دستیابی به منابع محدود آب از همین حالا نیز منجر به بالا گرفتن تنش ها و درگیری ها، چه در داخل ایران و چه در مناطق مرزی و در مقابله با همسایگان این کشور شده است.

در اوایل سال 2013، کشاورزان اصفهانی پمپی را که آب رودخانه محلی اصفهان [زاینده رود] را به شهر یزد در فاصله 185 مایلی [300 کیلومتری] می فرستاد، تخریب کردند.

این مسئله در ادامه منجر به یک هفته تظاهرات و کمبود و جیره بندی آب در یزد شد.

در سال 2011، مرزبانان ایرانی پس از عبور از مرز افغانستان و تلاش برای باز کردن یک کانال آب 18 مایلی [30 کیلومتری] از رود هلمند به ایران، با نیروهای افغان درگیر شدند.

در دهه 1980، جرقه طولانی ترین جنگ تاریخ مدرن خاورمیانه، بر سر دو ادعای رقیب در خصوص کنترل آبراهه راهبردی شط العرب [اروند رود]، میان ایران و عراق، روشن شد.

افزایش فشارها بر منابع آبی ایران، انتخاب دشواری را در میان مصارف مختلف رقیب تعریف می کند.

در حوضه کرخه، مدیریت منابع آبی باید تصمیم بگیرد که با کاهش جریان آب رودخانه چه کند -آیا این آب را در سد کرخه نگه داشته تا بتواند از آن برای تولید برق استفاده کند یا اینکه مسیر آب به نواحی پایین دست را باز کند تا بتواند منطقه ای را که به عنوان سبد غذایی ایران شناخته می شود، آبیاری کند.

سه شهر از 5 شهر آلوده جهان متعلق به ایران است آلودگی ایران با خطرات زیست محیطی جدی دیگری نیز مواجه است.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ، سه شهر از پنج شهر نخست در فهرست آلوده ترین شهرهای جهان -اهواز، کرمانشاه، و سنندج- در ایران قرار دارند که میزان آلودگی هوا در این شهرها از چهار تا هفت برابر سطح قابل قبول سازمان بهداشت جهانی برآورد شده است.

ایران به سبب کیفیت نامطلوب هوا در سرتاسر کشور، از میان 91 کشور مورد بررسی، در جایگاه 86 ام قرار گرفته است.

آلاینده های هوا، تنها در تهران منجر به مرگ سالانه بیش از 5، 500 نفر بر اثر بیماری های قلبی و عروقی، و تنفسی می شوند.

تغییرات زیست محیطی تا سال 2050، سی درصد از حجم محصول غلات ایران را کاهش خواهد داد از سویی انتظار می رود که روند تغییرات آب و هوای جهانی نیز بر عمق معضلات زیست محیطی ایران بیفزاید.

به گفته سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، تغییرات دما و میزان بارش ها، امکان برخورداری از آب پاک، به ویژه در مناطق روستایی را کاهش خواهد داد و این نیز به نوبه خود منجر به گسترش بیماری های انتقالی از راه آب خواهد شد.

دمای بالاتر و حجم پایین تر بارندگی می تواند تا سال 2050، تا 30 درصد از محصول غلات بکاهد.

طبق تحلیلی که از سوی هلند منتشر شده است، تغییرات آب و هوا می تواند تا سال های 2050-2040، 15 تا 19 درصد از مجموع منابع آب های تجدیدشونده ایران را کاهش دهد؛ و در آن زمان، میزان نیاز سالانه آب ایران، بیش از 40 درصد فراتر از حجم منابع تجدیدشونده آب این کشور خواهد بود.

هزینه تحریم ها 4/1 و هزینه تخریب محیط زیست 5 تا 10% تولید ناخالص داخلی بوده است هزینه ها میزان خسارات -ناشی از تنش آب، بیابان زایی، و آلودگی- می تواند در بلندمدت منجر به ایجاد مشکلات تضعیف کننده ای برای اقتصاد کشور شود.

طبق برآورد بانک جهانی ، هزینه سالانه تخریب محیط زیست در ایران، هم اینک نیز به میزان هولناک 5 تا 10 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

در مقایسه، به گفته اداره حسابرسی دولت آمریکا، تحریم های طاقت فرسای واشنگتن و جامعه بین المللی، در سال 2012 تنها توانستند 4/1 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کاهش دهند.

و با گذشت زمان، این منابع ارزشمند بیشتر تحلیل رفته، حاصلخیزی بیشتر کاهش یافته، و سلامت عمومی بیش از پیش آسیب خواهد دید.

یک سوم منابع آب شهرهای ایران، از طریق نشتی لوله ها به هدر می رود سوء مدیریت نیز سهم بسزایی در مشکلات زیست محیطی ایران دارد.

شهرهای ایران یک سوم منابع آب خود را از طریق نشتی لوله های آب از دست می دهند.

سیستم آبیاری این کشور نیز ناکارآمد بوده و از بازدهی بسیار پایینی برخوردار است.

بیش از نیمی از حجم آب منابع تجدیدشونده ایران که در بخش کشاورزی مصرف می شود، به هدر می رود.

ایران برای عبور از چالش های زیست محیطی، به تنظیم مجدد سیاست ها و منابع خود نیاز دارد.

به گفته کارشناسان، هزینه فناوری های جدید، بکارگیری شیوه های صرفه جویی، و دیگر اقداماتی که می تواند تأمین آب مورد نیاز ایران در سال 2050 را امکان پذیر سازد، حداکثر به 3 میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

توزیع هدفمند یارانه ها، مصرف کنندگان را به تغییر مطلوب شیوه های مصرف خود وادار می کند ایران اخیراً گام های مثبت مهمی در جهت رفع این مشکلات برداشته است.

طرح توزیع هدفمند یارانه ها که از سال 2010 آغاز شد، به تدریج مصرف کنندگان را وادار به پرداخت هزینه های واقعی آب رسانی کرده، و انگیزه آنان را برای صرفه جویی در مصرف، و افزایش بازده شیوه های مصرف خود سوق خواهد داد.

قرار بود درآمدهای ذخیره شده حاصل از کاهش یارانه های انرژی، صرف پشتیبانی از طرح هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا شود.

اما اصلاح توزیع یارانه ها، پس از مرحله اول متوقف شد؛ و به علاوه به نظر نمی رسد که این اصلاحات در راستای مواجه با چالش های زیست محیطی طراحی شده یا مؤثر بوده باشند.

بحران قریب الوقوع زیست محیطی ایران به انقلابی فراگیر در سیاست گذاری های ملی نیاز دارد.

امیدواریم مسئولان نظام، نهادهای ذی ربط، مجلس شورای اسلامی و رسانه های سراسر کشور با اهتمام و حساسیت بیشتری این تهدید حیاتی را در اولویت مسائل مهم و فوری کشور قرار دهند و مردم فهیم و عزیز ایران نیز با درک کامل این خطر و با احساس مسؤولیت اقدام به صرفه جویی در مصرف آب کنند و سهم تأثیرگذاری در جلوگیری از این فاجعه بزرگ داشته باشند.


کلید واژه ها: ایران - زیست - کشور - هوایی - آمریکا - خطرناک - خاک ایران - مشاور رییس جمهور - هشدار - بحران - سیاسی - اقتصادی - برداشت - ایالات متحده - تغییرات جوی - ارواح - آینده - هزینه - رییس جمهور - آمریکایی - زیرزمینی - نظام - دانشگاه - بارندگی - کوچک تر - ایرانی - برنامه - مصاحبه - دریاچه - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
تلفن تهران 92 ساله شد

گروه های مسلح به نقض آتش بس در ادلب ادامه می دهند

شهادت یک فلسطینی در شهر الخلیل

صحبت تلفنی مکرون و ترامپ درباره قتل خاشقجی

گروگان‎گیری در شهر غازی آنتپ ترکیه

اردن پایان اجاره اراضی خود به اسراییل را به اطلاع تل آویو رساند/نتانیاهو به دنبال مذاکره است

فیلم/ چالش بزرگ خانواده ها با قیمت های نجومی پوشک بچه!

گروگانگیری یک فراری در مرکز تجاری غازی عینتاب ترکیه

ترامپ: عربستان درباره خاشقجی دروغ گفت| هیچکس مثل عربستان نمی تواند از اسراییل حفاظت کند

محبوبیت ترامپ در آستانه انتخابات میان دوره ای رکورد زد

نامه های عاشقانه کیم جنگ اون به ترامپ

نشانه های خطرناک تشنج + اقدامات اورژانسی

مادر عراقی که دو پسرش در ایران شهید شدند

حمله افراد ناشناس به ویلای مجلل فوق ستاره فوتبال + عکس

بی توجهی تاریخی آمریکا به حقوق بشر

آمریکا: به خریداران نفت ایران معافیت می دهیم

سناتور آمریکایی خواستار تحریم نفت عربستان شد

اولین تصویر از مرزبانان ربوده شده در میرجاوه + عکس

عربستان روایت جدیدی درباره قتل خاشقجی ارائه کرد؛ جزییاتی از سرنوشت جسد تا علت مرگش

انتشار تصاویر جدید از ورود خاشقچی به کنسولگری

پشت پرده پرونده ابر مهره اخلال اقتصادی و ارتباط آن با وزارت خزانه داری آمریکا چیست؟ +فیلم

نگرانی روس ها از خروج احتمالی آمریکا از پیمان موشکی

سفر وزیر دفاع آلمان به چین

واکنش شدید به تهدید یک معلم در فرانسه با اسلحه قلابی

بن سلمان در تماس با داماد ترامپ: کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

تونس یک گروه تروریستی را منهدم کرد

عاملان قتل خاشقجی به خانواده وی تسلیت گفتند!

صهیونیست ها به کرانه باختری یورش بردند

«بن سلمان»: هرگز کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

مرزبانان ربوده شده در سلامت کاملند/عزم جدی دولت پاکستان برای همکاری با جمهوری اسلامی

ایران و دوراهی شرقی- غربی

آخرین خبرها درباره پرونده قتل خاشقچی توسط آل سعود

خبر برکناری محمد بن سلمان جعلی است

جزییات بیشتر از نسل جدید کیا سول

آمریکا با شکست های زیادی در سیاست داخلی و خارجی روبرو شده است

10 دی ماه دیدار دوستانه ایران با قطر

واکنش قطر به خبر فاکس نیوز در رابطه با ایران

مذاکره آمریکا برای قطع دسترسی ایران به پیام رسان های مالی

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دوباره حماس را تهدید کرد

تظاهرات آمریکایی ها در نزدیکی پنتاگون علیه سیاست های جنگ طلبانه کشورشان

کاهش رتبه اقتصادی ایتالیا

واکنش قطر به خبر فاکس نیوز در رابطه با ایران

اقتصاد ایران پس از 13 آبان چه خواهد شد؟

حماس: مصر اصرار دارد که توافق آشتی ملی فلسطین پیش از آتش بس با اسراییل امضا شود

احتمال لغو قرارداد نظامی کانادا با عربستان سعودی

عربستان در واکنش به تحریم های احتمالی تولید نفت خود را کاهش نمی دهد

تصاویر جدید از ورود خاشقجی به کنسولگری+عکس

ترودو احتمال لغو قرارداد فروش سلاح به عربستان را رد نکرد

راهکارهای اروپا برای حفظ برجام

ادامه تجاوز گری سعودی ها صدای فعالان سیاسی را در بروکسل درآورد

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی دوباره حماس را تهدید کرد

استقبال سوریه از ورود بازرسان سازمان منع سلاح های شیمیایی

ترس آمریکا از همکاری روسیه برای دور زدن تحریم های ایران

مختل کننده برنامه هسته ای هیتلر درگذشت

عبدالله: جنرال رازق توسط امریکایی ها کشته نشده است

سناتورهای آمریکایی به دنبال برکناری بن سلمان هستند

انتشار تصاویر لحظات آخر خاشقجی برای اولین بار+ تصاویر

وزیر اقتصاد آلمان از کشورهای اروپایی خواست فروش سلاح به عربستان را متوقف کنند

پیام قتل خاشقچی، هیچ کس در امان نیست

اعترافات جهانگیری تیتر یک روزنامه ها شد/گزارش تحلیلی ایران از تنش آبی در یزد را بخوانید

روزنامه سعودی: خبر برکناری محمد بن سلمان جعلی است

عذرخواهی نخست وزیر استرالیا از رواج کودک آزاری اشک حضار را درآورد/ اظهارات تاسف بار یکی از قربانیان

غرق شدن قایق مهاجران در آب های ترکیه

اولین تصاویر مرزبانان ربوده شده در میرجاوه

گاز ایران، بهترین گزینه برای پاکستان

تیراندازی به سوی یک فلسطینی در شهر الخلیل

تماس تلفنی ترامپ و ماکرون درباره پرونده خاشقجی

تلاش آمریکا برای قطع دسترسی ایران به پیام رسان های مالی

اروپا به دنبال اتصال حداقل یک بانک ایرانی به نظام بانکداری بین المللی است

عذرخواهی نخست وزیر استرالیا از شدت کودک آزاری

ترامپ: هیچ کس مثل عربستان نمی تواند از اسراییل حفاظت کند

هلاکت 80 نفر از عناصر طالبان در قندوز افغانستان

ترامپ: هیچ کس مثل عربستان نمی تواند از اسراییل حفاظت کند

ناسا: پرتاب 450 هزار گالن آب به فضا

سیطره پهپادهای ایرانی از آسمان شمال تا پرواز روی ناو آمریکایی در خلیج فارس

ترامپ: سعودی ها درباره خاشقجی دروغ گفتند

معاون وزیر خزانه داری آمریکا: امیدواریم صادرات نفت ایران کاهش یابد

النصره یک محموله گاز کلر و سارین به جسر الشغور در ادلب منتقل کرد

تولیدکنندگان و مصرف کنندگان منطقی رفتار کنند

واکنش قطر به خبر فاکس نیوز در رابطه با ایران

نگاهی به داستان نیمه تمام واکسن HPV

گاز ایران، بهترین گزینه برای پاکستان

بازی دو سرباخت دولت استرالیا با کارت فلسطین

وزرای خارجه ترکیه و آمریکا درباره خاشقچی گفت و گو کردند

مقابله تایلند با مهاجرانی که این کشور را گذرگاه می دانند

هشدار به آمریکا

اشک ریزی نخست وزیر استرالیا از شدت کودک آزاری

اهرم قدرت از چنگ بن سلمان خارج می شود

حزب پوپولیست لهستان، پیشتاز انتخابات منطقه ای

اعلام آمادگی ایتالیا برای مذاکره با مقام های اتحادیه اروپا درباره بودجه

انصراف کمیسیون «الجیل الجدید» از مشارکت در دولت آینده عراق

آماده ایم با مقام های اتحادیه اروپا بر سر بودجه این کشور گفت وگو کنیم/ برنامه ای برای خروج از حوزه یورو نداریم

زنی که نزدیک بود به سرنوشت خاشقجی دچار شود+ عکس

5 نکته درباره پیمان موشکی آمریکا و روسیه|چرا ترامپ قصد خروج از این پیمان را دارد؟

تقاضای ورود بین المللی به شاهزاده های محبوس سعودی

پرتاب 450 هزار گالن آب تنها در یک دقیقه+فیلم

ترامپ: سعودی ها درباره خاشقجی دروغ گفتند/هیچ کس مثل عربستان نمی تواند از اسراییل حفاظت کند

سامانه بارشی دیگری در راه است

­مهلت ثبت شماره شبای بانکی سهام عدالت

سفر بولتون به روسیه

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی