مطالب مرتبط:
گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد/ ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
ترامپ تهدیدی برای گردشگری نیست/ گردشگری می تواند ایران را از بحران اقتصادی نجات دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 08:262018-10-12بين الملل

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی


- یک اندیشکده آمریکایی نسبت به عواقب فاجعه آمیز بحران قریب الوقوع زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی ایران هشدار داد و مدعی شد که هزینه های معضلات زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی برای نظام اقتصادی ایران، مهلک تر از دشمنان این کشور است.

اندیشکده صلح ایالات متحده آمریکا در مقاله ای به قلم دیوید میشل، سرپرست برنامه امنیت زیست محیطی در اندیشکده مرکز استیمسون به بررسی معضلات زیست محیطی و تغییرات جوی و آب و هوایی ایران پرداخته و با اشاره به هزینه های تحمیل شده از سوی این معضلات بر نظام اقتصادی کشور، تأکید می کند که در حال حاضر خطری که از جانب بحران قریب الوقوع زیست محیطی و آب و هوایی ایران احساس می شود، به مراتب بیش از خطر دشمنان خارجی و منازعات سیاسی داخلی است.

ایران تا 30 سال دیگر به کشور ارواح تبدیل می شود ایران اکنون با چالش های زیست محیطی فزاینده ای مواجه است که در حال حاضر برای ثبات این کشور در بلندمدت بسیار خطرناک تر از تهدید دشمنان خارجی یا منازعات سیاسی داخلی محسوب می شوند.

طبق گزارش سازمان جنگل ها، مراتع، و آبخیزداری ایران که در اواسط سال 2013 منتشر شده بود، بیش از دو سوم خاک ایران -در حدود 118 میلیون هکتار- به سرعت در حال تبدیل شدن به بیابان است.

عیسی کلانتری ، مشاور رییس جمهور وقت در گفت وگویی با قانون هشدار داده بود که مشکل اصلی ای که ما را تهدید می کند و از اسراییل، و آمریکا و دعواهای سیاسی و… خطرناک تر است… این است که فلات ایران دارد غیرقابل سکونت می شود… اگر وضعیت اصلاح نشود، ایران 30 سال دیگر کشور ارواح می شود.

وی در این مصاحبه به شرح آینده هشدارآمیز دریاچه های خشک شده و سفره های خالی آب های زیرزمینی می پردازد، که احتمالاً میلیون ها ایرانی را وادار به ترک محل سکونت خود خواهد کرد.

طبق شاخص عملکرد زیست محیطی سال 2012 که از سوی دانشگاه های یِیل و کلمبیا انجام شده و 22 فاکتور محیطی چون منابع آب، آلودگی هوا، تنوع زیستی، و تغییرات آب و هوایی را مورد بررسی قرار داده بود، ایران از میان 132 کشور مورد مطالعه، در جایگاه 114 ام قرار گرفت.

ذخایر آب 12 استان ایران، در 50 سال آینده به پایان خواهد رسید آب منابع آب شیرین ایران تحت فشار برداشت های غیرقابل تحملی قرار دارند.

90 درصد خاک ایران را -که منطقه ای اندکی کوچک تر از ایالت آلاسکا [در آمریکا] را دربرمی گیرد- سرزمین های خشک یا نیمه خشک تشکیل می دهند و تقریباً دو سوم حجم بارندگی کشور پیش از آنکه بتواند رودها را پر آب کند، تبخیر می شود.

در نتیجه، ایران بیش از نیمی از آب مورد نیاز خود را با برداشت از آبخوان ها تأمین می کند، و مصرف عمومی به سرعت در حال تحلیل بردن منابع زیرزمینی است.

با نرخ کنونی مصرف بی رویه آب در ایران، 12 استان از 31 استان این کشور، ظرف 50 سال آینده ذخایر آبی خود را به پایان خواهند رساند.

سیاست های اقتصادی ایران بر وخامت این مشکل افزوده اند.

بهره برداری از آب های زیرزمینی برای مالکان چاه ها آزاد است و به علت وجود یارانه های دولتی، مصرف کنندگان تنها بخشی از هزینه های واقعی مصرف انرژی لازم برای پمپاژ آب به سطح را می پردازند.

سالانه 4 میلیارد مترمکعب از آب های زیرزمینی غیرقابل بازگشت ایران، به سطح زمین پمپاژ می شوند.

بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه، 60 درصد آب خود را از دست داده است آب های سطحی ایران نیز با مشکل مشابهی مواجه اند.

غالب رودخانه های ایران به لحاظ آب شناختی خشک شده یا در حال خشک شدن هستند، به این معنا که منابع تجدیدپذیر آب رسانی این رودخانه ها هم اینک نیز به پایان رسیده است.

در نتیجه، این آب های سطحی، ظرفیت مازاد اندکی برای تأمین تقاضای جمعیت رو به رشد ایران در سال های خشک آینده دارند که به تناوب تکرار می شوند -دوره هایی که میزان بارش زیر حد میانگین است.

مصرف نادرست آب در نزدیکی سرچشمه ها، بر امکان تأمین نیازهای آبی نواحی دوردست تر تأثیر نامطلوبی می گذارد.

برای مثال در شمال غربی ایران، احداث سدها (مانند کارون 3)، سیستم نادرست آبیاری، و خشکسالی منجر به کاهش حجم 13 رودی شده است که دریاچه ارومیه را سیراب می کردند، و اکنون این دریاچه، که بزرگ ترین دریاچه خاورمیانه محسوب می شود بیش از 60 درصد حجم خود را نسبت به سال 1995 از دست داده است.

در منطقه جنوب غرب نیز دریاچه بختگان که زمانی دومین دریاچه بزرگ ایران بود، تحت تأثیر توأمان خشکسالی های طولانی مدت و احداث سد بر روی رود کر، اکنون کاملاً خشک شده است.

امنیت غذایی ایران در خطر است خطر کشاورزی مشکلات آبی ایران در حال آسیب زدن به اقتصاد ملی این کشور است.

10 درصد تولید ناخالص داخلی ایران حاصل فعالیت بخش کشاورزی است که نزدیک به یک چهارم نیروی کار ایران را نیز در استخدام خود دارد.

به علاوه فعالیت این بخش، از امنیت غذایی ملی نیز پشتیبانی می کند؛ فاکتوری که به سبب آرمان انقلاب 1979، برای دفاع از حق مستضعفان ، اکنون از اولویت بالایی در سیاست های داخلی برخوردار است.

در حقیقت نیز تهران با راهبردی دوگانه برای پیشبرد خودکفایی در تولید محصولات اساسی از طریق افزایش همزمان عرضه و تقاضا، اقدام به اختصاص یارانه ای مساوی به تولیدکننده و مصرف کننده کرده است.

با این حال، اکنون امنیت غذایی ایران در خطر است، زیرا بخش کشاورزی با اختصاص 92 درصد از کل مصرف آب کشور به خود، تنها در حدود 66 درصد نیاز غذایی 79 میلیون نفر جمعیت ایران را تولید می کند.

تهران ناچار از وارد کردن 37 درصد باقیمانده است؛ و تشدید تنش آب خطر کاهش بیشتر توان تولید بخش کشاورزی را هشدار می دهد، که به نوبه خود منجر به افزایش هزینه واردات و وخیم تر کردن فشارهای مالی خواهد شد.

در حقیقت، نیازهای بخش کشاورزی، اکنون حتی در حال صدمه زدن به امنیت غذایی کشور است.

برای مثال خاک برخی مناطق، چون دشت مرکزی کاشان، به سبب برداشت بیش از اندازه از آب های زیرزمینی که منجر به تحلیل رفتن سفره های آب شده است، به شوره زاری بدل شده و امکان کشاورزی در این مناطق کاملاً از بین رفته است.

تنش آب، منجر به ایجاد درگیری های داخلی و خارجی شده است انتخابی دشوار رقابت برای دستیابی به منابع محدود آب از همین حالا نیز منجر به بالا گرفتن تنش ها و درگیری ها، چه در داخل ایران و چه در مناطق مرزی و در مقابله با همسایگان این کشور شده است.

در اوایل سال 2013، کشاورزان اصفهانی پمپی را که آب رودخانه محلی اصفهان [زاینده رود] را به شهر یزد در فاصله 185 مایلی [300 کیلومتری] می فرستاد، تخریب کردند.

این مسئله در ادامه منجر به یک هفته تظاهرات و کمبود و جیره بندی آب در یزد شد.

در سال 2011، مرزبانان ایرانی پس از عبور از مرز افغانستان و تلاش برای باز کردن یک کانال آب 18 مایلی [30 کیلومتری] از رود هلمند به ایران، با نیروهای افغان درگیر شدند.

در دهه 1980، جرقه طولانی ترین جنگ تاریخ مدرن خاورمیانه، بر سر دو ادعای رقیب در خصوص کنترل آبراهه راهبردی شط العرب [اروند رود]، میان ایران و عراق، روشن شد.

افزایش فشارها بر منابع آبی ایران، انتخاب دشواری را در میان مصارف مختلف رقیب تعریف می کند.

در حوضه کرخه، مدیریت منابع آبی باید تصمیم بگیرد که با کاهش جریان آب رودخانه چه کند -آیا این آب را در سد کرخه نگه داشته تا بتواند از آن برای تولید برق استفاده کند یا اینکه مسیر آب به نواحی پایین دست را باز کند تا بتواند منطقه ای را که به عنوان سبد غذایی ایران شناخته می شود، آبیاری کند.

سه شهر از 5 شهر آلوده جهان متعلق به ایران است آلودگی ایران با خطرات زیست محیطی جدی دیگری نیز مواجه است.

طبق گفته سازمان بهداشت جهانی ، سه شهر از پنج شهر نخست در فهرست آلوده ترین شهرهای جهان -اهواز، کرمانشاه، و سنندج- در ایران قرار دارند که میزان آلودگی هوا در این شهرها از چهار تا هفت برابر سطح قابل قبول سازمان بهداشت جهانی برآورد شده است.

ایران به سبب کیفیت نامطلوب هوا در سرتاسر کشور، از میان 91 کشور مورد بررسی، در جایگاه 86 ام قرار گرفته است.

آلاینده های هوا، تنها در تهران منجر به مرگ سالانه بیش از 5، 500 نفر بر اثر بیماری های قلبی و عروقی، و تنفسی می شوند.

تغییرات زیست محیطی تا سال 2050، سی درصد از حجم محصول غلات ایران را کاهش خواهد داد از سویی انتظار می رود که روند تغییرات آب و هوای جهانی نیز بر عمق معضلات زیست محیطی ایران بیفزاید.

به گفته سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، تغییرات دما و میزان بارش ها، امکان برخورداری از آب پاک، به ویژه در مناطق روستایی را کاهش خواهد داد و این نیز به نوبه خود منجر به گسترش بیماری های انتقالی از راه آب خواهد شد.

دمای بالاتر و حجم پایین تر بارندگی می تواند تا سال 2050، تا 30 درصد از محصول غلات بکاهد.

طبق تحلیلی که از سوی هلند منتشر شده است، تغییرات آب و هوا می تواند تا سال های 2050-2040، 15 تا 19 درصد از مجموع منابع آب های تجدیدشونده ایران را کاهش دهد؛ و در آن زمان، میزان نیاز سالانه آب ایران، بیش از 40 درصد فراتر از حجم منابع تجدیدشونده آب این کشور خواهد بود.

هزینه تحریم ها 4/1 و هزینه تخریب محیط زیست 5 تا 10% تولید ناخالص داخلی بوده است هزینه ها میزان خسارات -ناشی از تنش آب، بیابان زایی، و آلودگی- می تواند در بلندمدت منجر به ایجاد مشکلات تضعیف کننده ای برای اقتصاد کشور شود.

طبق برآورد بانک جهانی ، هزینه سالانه تخریب محیط زیست در ایران، هم اینک نیز به میزان هولناک 5 تا 10 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است.

در مقایسه، به گفته اداره حسابرسی دولت آمریکا، تحریم های طاقت فرسای واشنگتن و جامعه بین المللی، در سال 2012 تنها توانستند 4/1 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را کاهش دهند.

و با گذشت زمان، این منابع ارزشمند بیشتر تحلیل رفته، حاصلخیزی بیشتر کاهش یافته، و سلامت عمومی بیش از پیش آسیب خواهد دید.

یک سوم منابع آب شهرهای ایران، از طریق نشتی لوله ها به هدر می رود سوء مدیریت نیز سهم بسزایی در مشکلات زیست محیطی ایران دارد.

شهرهای ایران یک سوم منابع آب خود را از طریق نشتی لوله های آب از دست می دهند.

سیستم آبیاری این کشور نیز ناکارآمد بوده و از بازدهی بسیار پایینی برخوردار است.

بیش از نیمی از حجم آب منابع تجدیدشونده ایران که در بخش کشاورزی مصرف می شود، به هدر می رود.

ایران برای عبور از چالش های زیست محیطی، به تنظیم مجدد سیاست ها و منابع خود نیاز دارد.

به گفته کارشناسان، هزینه فناوری های جدید، بکارگیری شیوه های صرفه جویی، و دیگر اقداماتی که می تواند تأمین آب مورد نیاز ایران در سال 2050 را امکان پذیر سازد، حداکثر به 3 میلیارد دلار در سال خواهد رسید.

توزیع هدفمند یارانه ها، مصرف کنندگان را به تغییر مطلوب شیوه های مصرف خود وادار می کند ایران اخیراً گام های مثبت مهمی در جهت رفع این مشکلات برداشته است.

طرح توزیع هدفمند یارانه ها که از سال 2010 آغاز شد، به تدریج مصرف کنندگان را وادار به پرداخت هزینه های واقعی آب رسانی کرده، و انگیزه آنان را برای صرفه جویی در مصرف، و افزایش بازده شیوه های مصرف خود سوق خواهد داد.

قرار بود درآمدهای ذخیره شده حاصل از کاهش یارانه های انرژی، صرف پشتیبانی از طرح هایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و آلودگی هوا شود.

اما اصلاح توزیع یارانه ها، پس از مرحله اول متوقف شد؛ و به علاوه به نظر نمی رسد که این اصلاحات در راستای مواجه با چالش های زیست محیطی طراحی شده یا مؤثر بوده باشند.

بحران قریب الوقوع زیست محیطی ایران به انقلابی فراگیر در سیاست گذاری های ملی نیاز دارد.

امیدواریم مسئولان نظام، نهادهای ذی ربط، مجلس شورای اسلامی و رسانه های سراسر کشور با اهتمام و حساسیت بیشتری این تهدید حیاتی را در اولویت مسائل مهم و فوری کشور قرار دهند و مردم فهیم و عزیز ایران نیز با درک کامل این خطر و با احساس مسؤولیت اقدام به صرفه جویی در مصرف آب کنند و سهم تأثیرگذاری در جلوگیری از این فاجعه بزرگ داشته باشند.


کلید واژه ها: ایران - زیست - کشور - هوایی - آمریکا - خطرناک - خاک ایران - مشاور رییس جمهور - هشدار - بحران - سیاسی - اقتصادی - برداشت - ایالات متحده - تغییرات جوی - ارواح - آینده - هزینه - رییس جمهور - آمریکایی - زیرزمینی - نظام - دانشگاه - بارندگی - کوچک تر - ایرانی - برنامه - مصاحبه - دریاچه - آلودگی

آخرین اخبار سرویس:
اروپایی ها باید برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارند

قاضی فدرال به مشاور سابق ترامپ: شما کشورتان را فروختید

وزیر خارجه ترکیه با دبیرکل سازمان ملل رایزنی کرد

کودتای ترکیه بازهم قربانی می گیرد؛ بازداشت 70 نظامی در ترکیه به اتهام ارتباط با کودتای 2016

رأی مثبت و کم سابقه تل آویو به قطعنامه ضد روسی در سازمان ملل

تعیین نماینده جدید سازمان ملل متحد در امور سوریه

عراقچی: اروپا برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارد

شماره گذاری کودکان مهاجر در مرز های آمریکا+فیلم

عبدالمهدی: اسامی نامزدهای پیشنهادی را به زودی تقدیم پارلمان خواهم کرد

عراقچی: اروپا برای صیانت از برجام گامهای عملیاتی بردارد

دفاع تمام قد نماینده آمریکا در سازمان ملل از اسراییل

واکنش اتحادیه عرب به نقض حاکمیت عراق از سوی ترکیه

رأی مثبت و کم سابقه تل آویو به قطعنامه ضد روسی در سازمان ملل

بنیاد خیریه ترامپ بخاطر فعالیت غیرقانونی تعطیل شد

موضع کاخ سفید درباره استرداد «فتح الله گولن»

اردوغان با وزیر دفاع مالزی دیدار کرد

عکس متفاوتی که «سانیا سالاری» منتشر کرد

نوکران مرموز ولیعهد سعودی

هم خوانی همایون شجریان با یک دخترخانم مشهدی،خبرساز شد/ عکس

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

کاخ سفید در برابر کنگره عقب نشینی کرد

آزادی بیان به سبک یانکی ها!

دعوت روسیه از هنیه خشم رژیم صهیونیستی را برانگیخت

بدون توافق هسته ای هرگونه تعامل با ایران بسیار دشوارتر خواهد بود

واشنگتن هرگونه چراغ سبز به عملیات نظامی ترکیه در شرق فرات را تکذیب کرد

جنجال توهین های بی ادبانه پسر نتانیاهو به مسلمانان

حکیم بار دیگر بر مخالفت با تحریم ها تاکید کرد

نخست وزیر بلژیک استعفا کرد

صدور حکم برای اولین مشاور امنیت ملی ترامپ عقب افتاد

سخنان مهم محمد جواد ظریف درباره سوریه

چرخش کشورهای عربی به سمت سوریه امری واقعی و گریز ناپذیر است

تخریب منزل یک فلسطینی در قدس اشغالی+فیلم

اول من باید سپر خطر بشم

نخست وزیر بلژیک استعفا داد

نخست وزیر بلژیک استعفا کرد

تقلای رژیم صهیونیستی برای تفرقه افکنی بین ایران و مولداوی

رییس جمهوری عراق به سوریه سفر می کند

رییس جمهوری عراق به سوریه می رود

رییس جمهور عراق برای اولین بار از آغاز بحران سوریه، به دمشق سفر می کند

رونمایی از ماندلای لیبی

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

رژیم صهیونیستی از اقدام مسکو در دعوت از هنیه برای سفر به روسیه انتقاد کرد

روسیه نیازی به موشکهای کروز زمین پایه جدید ندارد

اخراج معلم فلسطینی در آمریکا به اتهام مشارکت در تحریم رژیم صهیونیستی

خودروسازان حق ندارند بهانه بیاورند /خرج سفره فقیر و غنی /جعبه سیاه بودجه خواری

بنیاد خیریه ترامپ به دلیل فعالیت غیرقانونی منحل می شود

لحن کشور های عربی در قبال سوریه تغییر کرده است

موگرینی: بدون برجام مذاکره با ایران سخت است

داستان ظلم ترامپ به کودک یمنی

رییس جمهور عراق برای اولین بار از آغاز بحران سوریه، به دمشق سفر می کند

پایتخت آثار کپی جهان کجاست؟

خوشحالی مردم عربستان از فرمان جدید پادشاه

آمریکا سازمان ملل را به وسواس علیه صهیونیست ها متهم کرد

فراخوان قبایل شرق یمن برای برگزاری تظاهرات علیه اشغالگری سعودی

حملات موشکی و توپخانه ای عربستان به مناطق مسکونی یمن

ژنرال صهیونیست: نشانه ای از تزلزل در نظام ایران دیده نمی شود

سفر چندباره رییس موساد به عربستان سعودی

ماجرای جنجالی دختر حاکم دبی

حمایت امارات از عربستان در مقابل اقدام سنای آمریکا

بی توجهی به سالمندان، مصداق خشونت

وزیر کشور آمریکا، بیست و هشتمین قربانی متزلزل ترین دولت آمریکا

اولین سفر رسمی یک رییس کشور به سوریه

معنای سفر عمرالبشیر به دمشق برای ایران

ترامپ فرمان ایجاد فرماندهی فضایی آمریکا را صادر کرد

سرگرمی مهناز افشار با دخترش

نخست وزیر بلژیک استعفا کرد

موگرینی: برجام، راه های تعامل سازنده با ایران را گشود

نشست خبری کاخ سفید شروع نشده تمام شد

ترامپ فرمان ایجاد فرماندهی فضایی آمریکا را صادر کرد

تلفن های هوشمند با مغز ما چه می کنند؟

تماس های عربستان و اسراییل درباره انجام عملیات نظامی در سینا

برنده اصلی آتش بس از زبان آقای سخنگو

لغو روادید ورود تجار صهیونیست به عربستان سعودی

تشکیلات خودگردان فلسطین از کشورهای عربی خواست روابط خود را با استرالیا قطع کنند

فراخوان قبایل شرق یمن برای برگزاری تظاهرات علیه اشغالگری سعودی

کاهش بی سابقه دانشجویان پزشکی در انگلیس

اعتراض رژیم صهیونیستی به دعوت روسیه از «هنیه» جهت سفر به مسکو

کشف چندین آسیب پذیری سیستم دفاع موشکی ایالات متحده؛ از فقدان ضد ویروس تا عدم رمزنگاری

کاخ سفید: ترامپ قولی در خصوص استرداد گولن به اردوغان نداده است

دولت آمریکا تلاش های جهانی ناظر بر عدم اشاعه را تضعیف می کند/ حمایت سیاسی اروپا کافی نیست/ زبان احترام باید جانشین زبان تحریم و تهدید شود

سخنگوی ارتش یمن: ما به آتش بس در الحدیده پایبند هستیم

رابرت دنیرو: رفتار ترامپ شبیه کابوس وحشتناک شبانه است

اعتراف امریکا به ناتوانی در دفع راکت های مافوق صوت روسیه

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

نخست وزیر بلژیک استعفا کرد

فارس روایت می کند اینجا تمام درها دیوارند!

برجام دستاورد بزرگ سیاسی، چند جانبه و امنیتی

نشست کمیته قانون اساسی سوریه اوایل سال 2019برگزار می شود

نخست وزیر بلژیک از سمت خود کناره گیری کرد

مه صبحگاهی کوه های تامالپایس در عکس روز نشنال جئوگرافیک

انتقاد چین و اروپا از بحران آفرینی آمریکا در WTO

کارگران مسلمان آمازون به شرایط کاری اعتراض کردند

احتمال خروج بدون توافق لندن از اتحادیه اروپا

کشورهای غربی راه حل های سیاسی درباره سوریه را تسهیل کنند

سیاست تحریم سیاستی شکست خورده است

واکنش مسکو به خروج امریکا از پیمان منع راکت های هستوی میان برد

روسیه 229 میلیون دلار اوراق قرضه آمریکا را خریداری کرد

نخست وزیر بلژیک استعفا کرد

امارات متیو هجز را در مقابل تحویل مخالفان اماراتی آزاد کرد

از برداشت نیشکر تا خرید شب یلدا

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی

بحران آب ایران تهدیدی خطرناک تر از دشمنان خارجی