مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد نابودی سالانه 1.3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو/ایران با خودکفایی کشاورزی چقدر فاصله دارد؟
نابودی سالانه 1.3 میلیارد تن غذا در جهان
نماینده فائو: یک میلیارد نفر در جهان از سوءتغذیه رنج می‎ برند
راهکار مقابله با نابودی سالانه 40 میلیون تن محصول کشاورزی در ایران
نماینده فائو: یک میلیارد نفر در جهان از سوءتغذیه رنج می‎ برند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 06:152018-10-12اقتصادي

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو


براساس آمار سازمان ملل متحد سالانه نزدیک یک میلیارد نفر درجهان شب ها گرسنه سر بر بالش می گذارند در حالی که بخش زیادی از غذای تولیدی در جهان قبل از اینکه به مصرف برسد از بین می رود، - حجم این مقدار مواد غذایی که به دلایل مختلف سالانه به دست مصرف کنندگان نمی رسد به انداز ه ای است که می تواند گرسنگان جهان را سیر کند و سیمای گرسنگی از چهره این جهان خاکی رخت بربندد.

شعارسال": در حالیکه یک میلیارد نفردر جهان شب ها گرسنه میخوابند سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا از بین می رود در ایران هم حدود 40 میلیون تن موادغذایی نابود می شود که این رقم می تواند امنیت غذایی کشور را تضمین کند.

براساس آمار سازمان ملل متحد سالانه نزدیک یک میلیارد نفر درجهان شب ها گرسنه سر بر بالش می گذارند در حالی که بخش زیادی از غذای تولیدی در جهان قبل از اینکه به مصرف برسد از بین می رود، حجم این مقدار مواد غذایی که به دلایل مختلف سالانه به دست مصرف کنندگان نمی رسد به انداز ه ای است که می تواند گرسنگان جهان را سیر کند و سیمای گرسنگی از چهره این جهان خاکی رخت بربندد.

سازمان خواربار جهانی، فائو، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده سالانه 1٫3 میلیارد تن مواد غذایی در جهان از مزرعه تا بازار از بین می رود، مفهوم آن این است که این غذا هیچ وقت به دست مصرف کنندگانش نمی رسد.

40درصد مواد غذایی در ایران نابود می شود در ایران هم سالانه بین 30 تا 40 درصد محصولات غذایی از بین می رود که اگر بتوانیم از فساد و خرابی آنها جلوگیری کنیم کشور در تولید محصولات غذایی خودکفا خواهد شد.

سالانه 100 میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که 30 تا 40 میلیون تن آنها در فرایند تولید تا بازار از بین می رود.

اگرچه دلایل فنی برای از بین رفتن غذای تولیدی در جهان وجود دارد اما سهم عمده ای از این تلف شدن مواد غذایی در جهان سیاست های سلطه گرانه کشورهای بزرگ است که همه چیز را برای خودشان می خواهند.

*دامپینگ مخرب و از بین رفتن محصول دامپینگ یکی از این برنامه های سلطه گرانه برخی کشورها است و به عنوان یک سیاست منفی و سلطه گرانه سالهاست در این کشورها استفاده می شود و از آن به عنوان ابزاری برای از پا درآوردن اقتصاد کشورهای دیگر استفاده می کنند.

بخش زیادی از اتلاف مواد غذایی در جهان به خاطر مسائل دامپینگ است که کشورهای بزرگ برای انحصاری کردن بازار دست به این کار می زنند.

نمونه هایی بوده که آمریکا برای اینکه قیمت گندم جهانی را به عنوان صادرکننده بزرگ این محصول بالا نگه دارد حجم زیادی از این محصول را به دریا می ریزد.

از منظر اقتصادی، دامپینگ چهار دلیل عمده دارد که عبارتند از بیرون کردن رقبا و به دست آوردن انحصار بازار حتی با تحمل زیان های کوتاه مدت ، کاهش مازاد موقتی ذخائر کالا ، به دست آوردن سهم از بازار کالای مربوطه و همچنین کاهش ضررهای مربوط به کالای فاقد قابلیت رقابت و فروش ؛ به زبان ساده تر، دامپینگ با هدف حضور در بازارها و به منظور فروش بیشتر و گاهی عرضه کالاهایی که به دلیل کیفیت نه چندان مناسب تقاضای اندکی دارند، انجام می شود.

دامپینگ مخرب یا غارتگر عبارت است از فروش موقتی کالا در خارج به قیمت کمتر از قیمت داخل یا حتی با ضرر و فروش آن به قیمت کمتر از هزینه های تولید برای بیرون راندن رقبای دیگر یا از بین بردن صنعت داخلی یک کشور.

سپس بعد از بی رقیب شدن در بازار کالای مذکور قیمتها جهت کسب سود حاصل از قدرت انحصاری بالا می رود.

*مسائل فنی در خرابی مواد غذایی – نبودن بسته بندی مناسب در گزارش فائو مسائل فنی هم برای از بین رفتن مواد غذایی در جهان اشاره شده است از جمله نبودن بسته بندی های مناسب از آن جمله است.

زمانی که محصولات کشاورزی بسته بندی مناسبی ندارد هرگونه باکتری و قارچ بیماری زا می تواند نفوذ کند و محصول را قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد از بین می برد.

– عدم استفاده از واریته مناسب عدم استفاده از واریته های مقاوم به بیماری نیز دلیل دومی برای از بین رفتن محصولات کشاورزی است.

کارشناسان اصلاح نباتات طی سال ها تلاش کرده اند تا واریته های مقاوم به بیماری و تنش های محیطی تولید کنند که استفاده از آ نها می تواند جلوی بخش زیادی از تلف شدن محصولات غذایی را بگیرد.

-سامانه حمل و نقل و انبارداری معیوب حمل و نقل و انبارهای نامناسب نیز بخش دیگری است که به از بین رفتن و فاسد شدن مواد غذایی کمک می کند.

همچنین استفاده از ادوات مناسب برداشت و همراه نبودن خاک کشاورزی با محصول نیز به ماندگاری محصولات غذایی و کشاورزی باعث خواهد شد.

*راهکارهای جلوگیری از فساد محصول در این میان راهکار هایی هم برای جلوگیری از فساد مواد غذایی وجود دارد.

-تکنولوژی هسته ای استفاده از تکنولوژی هسته ای مهمترین تاثیر را در جلوگیری از فساد مواد غذایی خواهد داشت.

در این روش با پرتو افشانی که در انبارها می شود ماندگاری محصولات غذایی چندین برابر خواهد شد این پرتو افشانی می تواند بسیاری از باکتری ها و قارچ های عامل فساد را از بین ببرد.

-تغییر رفتارهای غذایی همچنین در گزارش فائو آمده است که تغییر رفتارهای غذایی هم می تواند روزانه از هدر رفتن بخش زیادی از محصولات غذایی جلوگیری کند.

مثلا رفتارهایی از قبیل نوع غذاهایی که استفاده می شود، نحوه خرید و غیره همگی تاثیرگذار است.

*اصلاح ژنتیک گیاهی و دام برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در گزارش فائو همچنین به نقش تغییرات آب و هوایی در ضایعات محصولات غذایی تاکید شده است سالانه مبادلات مواد غذایی در جهان به شدت افزایش می یابد به طوری که این رقم از 570 میلیارد دلار در سال 2000 به 1٫6 تریلیون دلار در سال 2016 رسید و نقش تغییرات آب و هوایی در بخش کشاورزی در آینده به شدت ملموس خواهد بود و هم در افزایش فساد مواد غذایی و نیز در تجارت جهانی تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین باید واریته های گیاهی و حیوانی اصلاح شود تا به اینگونه تغییرات مقاوم باشند.

فائو همچنین اعلام می کند که در حال حاضر 151 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان به دلیل تغذیه ای نامناسب کوتاه تر از معمول هستند که 59 درصد اینها در آسیا هستند.

سازمان خوابار جهانی همچنین تاکید کرده است تاثیرات تغییرات آب و هوایی در آینده می تواند به افزایش سوء تغذیه و ناامنی غذایی منجر شود و برای مقابله با این تغییرات آب و هوایی باید یک سیستم مناسب غذایی و تغذیه به ویژه در جامعه روستایی ایجاد شود.

در گزارش مشترکی که توسط سازمان خوابار جهانی و سازمان ملل متحد انجام شده تاثیر تغییرات آب و هوایی در آینده می تواند تا 83 درصد باعث خشکسالی، تا 30 درصد باعث فوران گدازه های آتشفشانی، تا 23 درصد باعث طوفان های شدید، تا 17 درصد باعث ایجاد سیل و 4 درصد در زلزله نقش داشته باشد.

آمارهای فائو نشان می دهد که از سال 2014 تا سال 2017 تعداد افراد مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته و به 821میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل متحد برخی مبتلا به پرخوری و چاقی هستند.

*یک میلیارد نفر در جهان چاق مفرط و یک میلیارد نفر گرسنه اند در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که در میان بزرگسالان از هر هشت نفر یک نفر دچار چاقی مفرط هستند.

تامین امنیت غذایی در آینده در شرایطی که منابع تولید نظیر آب و خاک محدود و جمعیت جهان نامحدود رشد می یابد بسیار سخت شده است، در این بین اتفاقاتی نظیر تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ های قطب، ازبین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و مسائل زیست محیطی شرایط را بسیار بغرنج تر کرده و عرصه را برای تولید و تامین امنیت غذایی بسیار تنگ کرده است.

در این میان نابودی 40 درصدی موادغذایی در شرایطی که همه هزینه های تولید را سپری کرده اتفاق بسیار نادرستی است که مدیران و سیاستگذاران باید از آن جلوگیری کنند.

سازمان خواروبار جهانی تنها راهکار را بخش تحقیقات و بکارگیری آن در بخش کشاورزی می داند که تا 80 درصد می تواند راهگشا باشد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری آگروفودنیوز ، تاریخ انتشار 17مهر 97، کدمطلب:27421 ، www.

agrofoodnews.

com
کلید واژه ها: جهان - مواد غذایی - غذای - میلیارد - مصرف کنندگان - کشور - تولید - سازمان ملل متحد - محصولات غذایی - مصرف - سازمان ملل - بازار - ایران - گرسنگی - بزرگ - اقتصاد - جهانی - قیمت گندم - آمار - فائو - درصد - چهره - کشاورزی - راهکار - برنامه - آمریکا - مزرعه - گزارش - امنیت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
بیمارستان میلاد می تواند به یکی از قطب های جذب گردشگری سلامت در منطقه تبدیل شود

دانشجو پلی میان علم و تولید است

تولید نانو تیوب های کربنی

هندلینگ برای تویوتا کرولا و نرمی سواری برای مزدا 3؛ داستان عجیب تعلیق عقب سدان های اقتصادی

روش تشخیص میزان کارکرد واقعی خودروهای دست دوم؛ تلاش برای خواندن دست کلاهبرداران

نمایشگاه چاپ 25 ساله شد + جزییات

پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد

بررسی فواید و مضرات محصولات تراریخته در میزگرد ایرنا

آخرین وضعیت بازار خودرو یک هفته بعد از «شبه آزادسازی»

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

تغییرات تازه و جالب تلگرام برای فارسی زبان ها

هفته قهرمانی کورس اسبدوانی پاییزه آق قلا برگزار شد

بهبود حال اقتصاد با کنترل صادرات و واردات/ نقش برخورد با مفسدان اقتصادی در تنظیم بازار

شناسایی 10 روستای هدف گردشگری در لرستان

یک آموزشگاه خیرساز روستایی در مانه و سملقان افتتاح شد

برآورد میزان خسارات بارندگی در شهرستان کهگیلویه

انصاری: نگه داشتن نرخ ارز و روی کار آمدن ترامپ باعث مشکلات ارزی شد

برابوس 700 44² Final Edition معرفی شد؛ شاسی بلندی واقعا همه جا رو از آلمان

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

حقوق فرهنگیان افزایش خواهد یافت؟

تکمیل پروژه ریل ملی با تولید شمش ریل

میل جنسی زنان در کدام روزها بیشتر است؟

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

60 درصد سواحل ژاپن زیر آب می برد

نشانه های اولیه آلزایمر

راه اندازی سایت اتحادیه طلا و جواهر جهت اطلاع رسانی لحظه ای قیمت ها +فیلم

اختصاص اعتبار برای بیمارستان فرهنگ خسروانی

بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادر کنندگان را می خرد

رشد 212 درصدی بارندگی ها در سال 97 + جدول

عدم تشکیل جلسه هیات واگذاری وارد پنجمین ماه شد

سهم 25 هزار تومانی خریداران از سیزدهمین عرضه اولیه بازار سهام

افت 1508 واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

هند آبان 97 روزانه 276 هزار بشکه نفت از ایران خرید

پیشنهاد مشاور وزیر نفت:بنزین را دونرخی کنید /الان پولدارها بیشترین رانت را از قیمت بنزین دارند

پیش بینی بزرگترین بانک روسیه: ارزش روبل کمتر خواهد شد

جدول حق بیمه شخص ثالث خودروهای سواری در سال 97

دبیرکل خانه کارگر: تورم موثر در کشور بالای 50 درصد است/ اجازه نمی دهیم کسی بابت تورم جشن بگیرد

شناسایی 10 روستای هدف گردشگری در لرستان

سومین خط تولید گروه ملی تا پایان هفته جاری وارد مدار می شود

احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکود به 40 درصد افزایش یافت

یک آموزشگاه خیرساز روستایی در مانه و سملقان افتتاح شد

مفاهیم: مالیات تورمی چیست؟

جزییات افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو به چه قیمتی انجام می شود؟

بازار تایر به زودی به تعادل می رسد

صدور بیمه نامه حادثه؛ بزودی/شرکت های بیمه باید سودده شوند

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

آخرین وضعیت خودروهای در گمرک مانده

شنبه آخرین مهلت ثبت نام درخواست کارت سوخت المثنی

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

10 سال زندان برای مدیر عامل سابق صرافی بیت کوین MT GOX

افت شاخص بورس در روزی که سامانه معاملات باز هم مختل شد

در راستای سیاست های ترامپ، اپل مجتمع جدیدی در خاک آمریکا تاسیس می کند

محدودیت فصلی، عامل افزایش قیمت گوجه فرنگی

تعدیل 37 درصدی نیرو در صنعت قطعه سازی خودرو

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

تحویل ندادن 266 هزار مسکن مهر به دلیل نبود انشعابات

بزرگراه خواجه - ورزقان تا پایان سال 98 بهره برداری می شود

کیسه دوزی رمال ها برای افراد ساده لوح در کهگیلویه و بویراحمد

پرداخت تسهیلات برای بازسازی بافت های فرسوده +فیلم

بخشی از پول مالباختگان ثامن را از 80 میلیارد تومان حساب شرکت پرداخت کنید

ذخیره سد زاینده رود در شرایط بحرانی به سر می برد

تعدیل 37 درصدی نیروهای قطعه سازان خودرو

آیابساط بازار چندنرخی جمع می شود؟

بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادر کنندگان را می خرد

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

کاهش قیمت طلا در بازار جهانی

شد 212 درصدی بارندگی ها در سال 97 + جدول

کاهش صادرات نفت عربستان سعودی به آمریکا

سرنوشت خدمات پس از فروش لوازم خانگی خارجی

تاخیر در افتتاح کنار گذر شهر دورود

افزایش شمار قربانیان استراسبورگ به چهار تن

توسعه قلعه گنج در قاب دوربین خبرگزاری های خارجی

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

ورود گردشگران اروپایی به طور محسوسی کاهش یافته

کدام بانک بیشترین سود را می دهد؟

بانک آینده حامی تخت جمشید شد

شرکت ترکیه ای در تکمیل فاز 11 پردیس مشارکت می کند

ارتقاء و تولید نسل جدید موتورهای توربوشارژ و تنفس طبیعی ملی

لیست کالاهای وارداتی از ترکیه به ایران

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

چرا گوجه فرنگی در بازار گران شده؟

تاکید امام جمعه پاسارگاد بر کنترل قیمت ها

اجرای طرح بازآفرینی شهری و نوسازی در سراسر کشور

مرجع تعیین بهای خودرو ضوابط مصوب «هیات تعیین و تثبیت قیمت ها» است

جوانگرایی در وزارت صنعت/ جوان نخبه رییس زمین شناسی شد

مزیت های بنزین اکتان بالا

کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت گذاری خودرو بر اساس ضوابط هیات تعیین و تثبیت قیمت ها

بدافزار شمعون اطلاعات مهم شرکت نفت و گاز در ایتالیا را از بین برد

پریناز ایزدیار خواهان تحریم بازار پرنده فروشان فریدونکنار شد

قیمت سکه امروز جمعه 23 آذر 97 اعلام شد

قیمت طلا 23 آذرماه 97 / قیمت طلای دست دوم اعلام شد

چهار انتصاب جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

منطقه 17 در افق 1400/ دعوت از سرمایه گذاران برای فعالیت در منطقه/ ساخت پارکینگ مشارکتی، نوسازی 26 پلاک فرسوده و ساخت مسکن امید

فروش تحویل فوری چهار محصول ایران خودرو مشمول قیمت گذاری نیست

11 سال حمایت از معیشت و کسب و کارهای خرد با پرداخت 4 میلیون فقره وام قرض الحسنه

بانک مرکزی ارز خارج از کشور صادرکنندگان را می خرد

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو