مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد نابودی سالانه 1.3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو/ایران با خودکفایی کشاورزی چقدر فاصله دارد؟
نابودی سالانه 1.3 میلیارد تن غذا در جهان
نماینده فائو: یک میلیارد نفر در جهان از سوءتغذیه رنج می‎ برند
راهکار مقابله با نابودی سالانه 40 میلیون تن محصول کشاورزی در ایران
نماینده فائو: یک میلیارد نفر در جهان از سوءتغذیه رنج می‎ برند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 06:152018-10-12اقتصادي

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو


براساس آمار سازمان ملل متحد سالانه نزدیک یک میلیارد نفر درجهان شب ها گرسنه سر بر بالش می گذارند در حالی که بخش زیادی از غذای تولیدی در جهان قبل از اینکه به مصرف برسد از بین می رود، - حجم این مقدار مواد غذایی که به دلایل مختلف سالانه به دست مصرف کنندگان نمی رسد به انداز ه ای است که می تواند گرسنگان جهان را سیر کند و سیمای گرسنگی از چهره این جهان خاکی رخت بربندد.

شعارسال": در حالیکه یک میلیارد نفردر جهان شب ها گرسنه میخوابند سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا از بین می رود در ایران هم حدود 40 میلیون تن موادغذایی نابود می شود که این رقم می تواند امنیت غذایی کشور را تضمین کند.

براساس آمار سازمان ملل متحد سالانه نزدیک یک میلیارد نفر درجهان شب ها گرسنه سر بر بالش می گذارند در حالی که بخش زیادی از غذای تولیدی در جهان قبل از اینکه به مصرف برسد از بین می رود، حجم این مقدار مواد غذایی که به دلایل مختلف سالانه به دست مصرف کنندگان نمی رسد به انداز ه ای است که می تواند گرسنگان جهان را سیر کند و سیمای گرسنگی از چهره این جهان خاکی رخت بربندد.

سازمان خواربار جهانی، فائو، در جدیدترین گزارش خود اعلام کرده سالانه 1٫3 میلیارد تن مواد غذایی در جهان از مزرعه تا بازار از بین می رود، مفهوم آن این است که این غذا هیچ وقت به دست مصرف کنندگانش نمی رسد.

40درصد مواد غذایی در ایران نابود می شود در ایران هم سالانه بین 30 تا 40 درصد محصولات غذایی از بین می رود که اگر بتوانیم از فساد و خرابی آنها جلوگیری کنیم کشور در تولید محصولات غذایی خودکفا خواهد شد.

سالانه 100 میلیون تن محصولات کشاورزی در کشور تولید می شود که 30 تا 40 میلیون تن آنها در فرایند تولید تا بازار از بین می رود.

اگرچه دلایل فنی برای از بین رفتن غذای تولیدی در جهان وجود دارد اما سهم عمده ای از این تلف شدن مواد غذایی در جهان سیاست های سلطه گرانه کشورهای بزرگ است که همه چیز را برای خودشان می خواهند.

*دامپینگ مخرب و از بین رفتن محصول دامپینگ یکی از این برنامه های سلطه گرانه برخی کشورها است و به عنوان یک سیاست منفی و سلطه گرانه سالهاست در این کشورها استفاده می شود و از آن به عنوان ابزاری برای از پا درآوردن اقتصاد کشورهای دیگر استفاده می کنند.

بخش زیادی از اتلاف مواد غذایی در جهان به خاطر مسائل دامپینگ است که کشورهای بزرگ برای انحصاری کردن بازار دست به این کار می زنند.

نمونه هایی بوده که آمریکا برای اینکه قیمت گندم جهانی را به عنوان صادرکننده بزرگ این محصول بالا نگه دارد حجم زیادی از این محصول را به دریا می ریزد.

از منظر اقتصادی، دامپینگ چهار دلیل عمده دارد که عبارتند از بیرون کردن رقبا و به دست آوردن انحصار بازار حتی با تحمل زیان های کوتاه مدت ، کاهش مازاد موقتی ذخائر کالا ، به دست آوردن سهم از بازار کالای مربوطه و همچنین کاهش ضررهای مربوط به کالای فاقد قابلیت رقابت و فروش ؛ به زبان ساده تر، دامپینگ با هدف حضور در بازارها و به منظور فروش بیشتر و گاهی عرضه کالاهایی که به دلیل کیفیت نه چندان مناسب تقاضای اندکی دارند، انجام می شود.

دامپینگ مخرب یا غارتگر عبارت است از فروش موقتی کالا در خارج به قیمت کمتر از قیمت داخل یا حتی با ضرر و فروش آن به قیمت کمتر از هزینه های تولید برای بیرون راندن رقبای دیگر یا از بین بردن صنعت داخلی یک کشور.

سپس بعد از بی رقیب شدن در بازار کالای مذکور قیمتها جهت کسب سود حاصل از قدرت انحصاری بالا می رود.

*مسائل فنی در خرابی مواد غذایی – نبودن بسته بندی مناسب در گزارش فائو مسائل فنی هم برای از بین رفتن مواد غذایی در جهان اشاره شده است از جمله نبودن بسته بندی های مناسب از آن جمله است.

زمانی که محصولات کشاورزی بسته بندی مناسبی ندارد هرگونه باکتری و قارچ بیماری زا می تواند نفوذ کند و محصول را قبل از اینکه به دست مصرف کننده برسد از بین می برد.

– عدم استفاده از واریته مناسب عدم استفاده از واریته های مقاوم به بیماری نیز دلیل دومی برای از بین رفتن محصولات کشاورزی است.

کارشناسان اصلاح نباتات طی سال ها تلاش کرده اند تا واریته های مقاوم به بیماری و تنش های محیطی تولید کنند که استفاده از آ نها می تواند جلوی بخش زیادی از تلف شدن محصولات غذایی را بگیرد.

-سامانه حمل و نقل و انبارداری معیوب حمل و نقل و انبارهای نامناسب نیز بخش دیگری است که به از بین رفتن و فاسد شدن مواد غذایی کمک می کند.

همچنین استفاده از ادوات مناسب برداشت و همراه نبودن خاک کشاورزی با محصول نیز به ماندگاری محصولات غذایی و کشاورزی باعث خواهد شد.

*راهکارهای جلوگیری از فساد محصول در این میان راهکار هایی هم برای جلوگیری از فساد مواد غذایی وجود دارد.

-تکنولوژی هسته ای استفاده از تکنولوژی هسته ای مهمترین تاثیر را در جلوگیری از فساد مواد غذایی خواهد داشت.

در این روش با پرتو افشانی که در انبارها می شود ماندگاری محصولات غذایی چندین برابر خواهد شد این پرتو افشانی می تواند بسیاری از باکتری ها و قارچ های عامل فساد را از بین ببرد.

-تغییر رفتارهای غذایی همچنین در گزارش فائو آمده است که تغییر رفتارهای غذایی هم می تواند روزانه از هدر رفتن بخش زیادی از محصولات غذایی جلوگیری کند.

مثلا رفتارهایی از قبیل نوع غذاهایی که استفاده می شود، نحوه خرید و غیره همگی تاثیرگذار است.

*اصلاح ژنتیک گیاهی و دام برای مقابله با تغییرات آب و هوایی در گزارش فائو همچنین به نقش تغییرات آب و هوایی در ضایعات محصولات غذایی تاکید شده است سالانه مبادلات مواد غذایی در جهان به شدت افزایش می یابد به طوری که این رقم از 570 میلیارد دلار در سال 2000 به 1٫6 تریلیون دلار در سال 2016 رسید و نقش تغییرات آب و هوایی در بخش کشاورزی در آینده به شدت ملموس خواهد بود و هم در افزایش فساد مواد غذایی و نیز در تجارت جهانی تاثیر خواهد گذاشت، بنابراین باید واریته های گیاهی و حیوانی اصلاح شود تا به اینگونه تغییرات مقاوم باشند.

فائو همچنین اعلام می کند که در حال حاضر 151 میلیون کودک زیر 5 سال در جهان به دلیل تغذیه ای نامناسب کوتاه تر از معمول هستند که 59 درصد اینها در آسیا هستند.

سازمان خوابار جهانی همچنین تاکید کرده است تاثیرات تغییرات آب و هوایی در آینده می تواند به افزایش سوء تغذیه و ناامنی غذایی منجر شود و برای مقابله با این تغییرات آب و هوایی باید یک سیستم مناسب غذایی و تغذیه به ویژه در جامعه روستایی ایجاد شود.

در گزارش مشترکی که توسط سازمان خوابار جهانی و سازمان ملل متحد انجام شده تاثیر تغییرات آب و هوایی در آینده می تواند تا 83 درصد باعث خشکسالی، تا 30 درصد باعث فوران گدازه های آتشفشانی، تا 23 درصد باعث طوفان های شدید، تا 17 درصد باعث ایجاد سیل و 4 درصد در زلزله نقش داشته باشد.

آمارهای فائو نشان می دهد که از سال 2014 تا سال 2017 تعداد افراد مبتلا به سوء تغذیه افزایش یافته و به 821میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که براساس گزارش سازمان ملل متحد برخی مبتلا به پرخوری و چاقی هستند.

*یک میلیارد نفر در جهان چاق مفرط و یک میلیارد نفر گرسنه اند در گزارش سازمان ملل متحد آمده است که در میان بزرگسالان از هر هشت نفر یک نفر دچار چاقی مفرط هستند.

تامین امنیت غذایی در آینده در شرایطی که منابع تولید نظیر آب و خاک محدود و جمعیت جهان نامحدود رشد می یابد بسیار سخت شده است، در این بین اتفاقاتی نظیر تغییرات آب و هوایی، گرم شدن کره زمین، آب شدن یخ های قطب، ازبین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و مسائل زیست محیطی شرایط را بسیار بغرنج تر کرده و عرصه را برای تولید و تامین امنیت غذایی بسیار تنگ کرده است.

در این میان نابودی 40 درصدی موادغذایی در شرایطی که همه هزینه های تولید را سپری کرده اتفاق بسیار نادرستی است که مدیران و سیاستگذاران باید از آن جلوگیری کنند.

سازمان خواروبار جهانی تنها راهکار را بخش تحقیقات و بکارگیری آن در بخش کشاورزی می داند که تا 80 درصد می تواند راهگشا باشد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از پایگاه خبری آگروفودنیوز ، تاریخ انتشار 17مهر 97، کدمطلب:27421 ، www.

agrofoodnews.

com
کلید واژه ها: جهان - مواد غذایی - غذای - میلیارد - مصرف کنندگان - کشور - تولید - سازمان ملل متحد - محصولات غذایی - مصرف - سازمان ملل - بازار - ایران - گرسنگی - بزرگ - اقتصاد - جهانی - قیمت گندم - آمار - فائو - درصد - چهره - کشاورزی - راهکار - برنامه - آمریکا - مزرعه - گزارش - امنیت - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سه میلیون تبعه خارجی در ایران حضور دارند

بسته های اشتغال به دولت پیشنهاد شد

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت کارا ماشین آرنا

جزییات خرید بلیت قطارهای اربعین اعلام شد

اقدام عجیب هواپیمایی «زاگرس»؛ چند پرواز خارجی به طور ناگهانی کنسل شد / افزایش قیمت بلیت پرواز استانبول chr(8211) تهران تا 15 میلیون تومان / ده ها مسافر ایرانی در استانبول سردرگم هستند / سازمان هواپیمایی کشوری دقیقا کجاست؟

گرانی افسارگسیخته اقلام خوراکی تایید شد؛ تورم تخم مرغ 74 درصد و میوه به 61 درصد رسید!

ولوو با تام تام به هم زد، گوگل شاد شد

شورولت کاماروی 1000 اسب بخاری آمد

حراج موتورسیکلت های کلاسیک با قیمت فضایی

​تقدیرانجمن نابینایان کشور از مدیرعامل بانک صادرات ایران

زمان سفر استانی رییس جمهور به آذربایجان غربی

بخش خصوصی به سرمایه گذاری درحوزه کودک و نوجوان جذب شود

بخش خصوصی به سرمایه گذاری درحوزه کودک و نوجوان جذب شود

بخش عمده بدهی های بیمه سلامت بوشهر تسویه شد

توسعه تجارت الکترونیک در کردستان

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

استخدام منشی خانم در شرکت طرح و ایده پردازان اشل در تهران

برای اقتصادی شدن تولید و تامین امنیت در محصولات ICT، تقویت صنعت میکروالکترونیک ضروری است

توصیه رییس اماراتی اوپک به اعضا؛ از قیمت نفت حرف نزنید

بخش عمده بدهی های بیمه سلامت بوشهر تسویه شد

پرورش آرتمیا در بوشهر بررسی شد

با کیفیت ترین خودروهای 100 میلیون تومانی بازار

پلمپ مغازه به دلیل فروش کوسه بجای شیرماهی

بسته های اشتغال در دوره تحریم به رییس جمهور اعلام شد

نگران رسید کاغذی تراکنش های بانک ملّی ایران نباشید

استفاده دوباره از آب با زهکشی زمین های کشاورزی

روز های بسیار دشوار در انتظار «دلار»

پرداخت 3 برابری یارانه برق به پرمصرف ها

پرورش آرتمیا در بوشهر بررسی شد

قیمت نفت کاهش یافت

مبارزه با پولشویی باید از کجا شروع شود؟

رد پای دلالان در افزایش قیمت آجیل و خشکبار

راهنمای کامل نظافت و شستشوی پرده در خانه

پارک لیان بوشهر به شهرداری واگذار می شود

پارک لیان بوشهر به شهرداری واگذار می شود

ایدرو و چین قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن امضا کردند

فاز 2 پتروشیمی بجنورد اجرا شود

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

17 عضو کابینه به مجلس پاسخ می دهند

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول

ارز کاهش یافت / دلار 13400

قیمت طلا و سکه امروز پنج شنبه 26 مهر 97 + جدول

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

قیمت طلا همچنان کاهشی است

رشد همزمان طلا و دلار

یارانه ها امشب واریز می شود

سرقت مسلحانه از بانک لردگان با پوشش زنانه/ شلیک گلوله در بانک

قیمت عصر 5 شنبه سکه

دارا خسروشاهی کیست و چگونه میلیاردر شد؟

قیمت نفت کاهش یافت

نبود سوخت مایع به گلخانه داران خمین 20 میلیارد ریال خسارت زد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

ابلاغ مرحله دوم تسهیلات اشتغال روستایی با ارز نیمایی

قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

تقویت اقتصاد اندونزی با اصلاحات مالیاتی

هفت هزار میلیارد ریال به آبخیزداری اختصاص یافت

کمیته امداد 29 هزار شغل ایجاد کرد

در بازار قیمت های نجومی موبایل، خرید این دو گوشی را فراموش نکنید!

بسته های اشتغال به دولت پیشنهاد شد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

نبود سوخت مایع به گلخانه داران خمین 20 میلیارد ریال خسارت زد

نیاز آبی ناحیه صنعتی خمین از سد کوچری تامین شد

انگور دره جوزان ملایر قابلیت جهانی شدن دارد

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

روزهای بسیار دشواری در انتظار «دلار» خواهد بود

تجلیل از تولیدی های نمونه شیراز

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

اسکان برترین های رویداد استارت آپی اسلامی قرآنی در مرکز رشد هنرهای قرآنی

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

کراس اوور برقی Eupheme در چین معرفی شد، محصول مشترک GAC و میتسوبیشی

استخدام مشاور فروش در گروه مهندسی شار جردن در تهران

روند نوسانی ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

نمایشگاه معرفی و حمایت از کالاهای استاندارد

افت سهام جهان با بازگشت ریسک های تجاری

قیمت نفت به زیر 80 دلار سقوط کرد

تهدیدهای ارزی با برنامه ریزی به فرصت تبدیل می شود

رصد مستمر فرآیند واردات و توزیع نهاده های کشاورزی و دامی

تامین اعتبار برای حل مشکلات آب آشامیدنی بابلسر

هفت هزار میلیارد ریال به آبخیزداری اختصاص یافت

با 300 میلیون کجا می توان خانه خرید؟ +جدول

قیمت عصر 5 شنبه سکه

برنج های وارداتی مغایرتی با استاندارد ندارند

انگور دره جوزان ملایر قابلیت جهانی شدن دارد

قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

هرمزگان در کسب درآمد جلوتر از برنامه است

سه میلیون و 100 هزار نفر در کشور بیمه ورزشی شدند

تعهد اشتغال کمیته امداد سمنان امسال بیش سه هزار شغل است

افزایش تولید لاستیک در کرمان

خودکفایی ایران در تولید سرنگ های یکبار مصرف

هرمزگان در کسب درآمد جلوتر از برنامه است

تهدیدهای ارزی با برنامه ریزی به فرصت تبدیل می شود

بازار خودرو از دور جدید تحریم ها تاثیر می گیرد؟

درآمد Call of Duty: Black Ops 4 تنها در سه روز از 500 میلیون دلار گذشت

هشدار به پیش خریداران مسکن

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!

همراهی همه جانبه بانک ملت با زائران راهپیمایی اربعین حسینی

رشد 13 درصدی جابه جایی مسافر در راه آهن اصفهان

قطع همکاری با فردوسی پور؛ سیاست جدید صدا و سیما

جزییات تخصصی کت و شلوار برای خرید

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو

نابودی سالانه 1٫3 میلیارد تن غذا در جهان و راهکار فائو