مطالب مرتبط:
معنای عضویت در کارگروه ویژه اقدام مالی چیست؟/ قول ایران مبنی بر رعایت توصیه‎های FATF
بعیدی نژاد: با تصویب CFT تعهدات حقوقی کشور به استانداردهای مالی و بانکی FATF تکمیل شد
«فرار از شفافیت مالی» صحبت های فرافکنانه موافقان FATF/ مخالفان FATF امضاکنندگان طرح شفافیت مالی نمایندگان هستند
انتشار گزارش مالی تئاتر کشور: شفافیت یا ابهام بیشتر؟
با تصویب CFT تعهدات حقوقی کشور به استانداردهای مالی و بانکی FATF تکمیل شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 05:252018-10-12سياسي

عضویت در FATF منجر به شفافیت مالی در کشور می شود/ نگرانی های امنیتی بی مورد است


ـ نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس اظهار کرد: هر کشوری که عضو FATF می شود باید قوانینی مشابه با کشورهای عضو تصویب کند.

- قوانین مبارزه با پولشویی در کشور ما باید استاندارد و همگام با قوانین بین المللی باشد و همین مسئله باعث افزایش شفافیت مالی در کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، درباره آثار تصویب لوایح مرتبط با FATF در مجلس شورای اسلامی بر اقتصاد کشور اظهار کرد: با تصویب این لوایح، ما هم در چارچوب مقررات منطقه ای و بین المللی در زمینه مبارزه با پولشویی قرار می گیریم.

اکنون اکثر کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی عضو این کارگروه هستند که در زمینه شفافیت مالی، مبارزه با پولشویی و جلوگیری از خدمات مالی به تروریسم فعالیت می کند.

چهار رکن گروه ویژه اقدام مالیوی ادامه داد: لازمه همکاری با کشورهایی که روابط حسنه ای با ما دارند، از جمله کشورهای اروپایی این بود که عضو FATF شویم.

گروه ویژه اقدام مالی دارای چهار رکن از جمله مجمع، رییس مجمع، گروه راهبردی و رکن چهارم هم دبیرخانه است.

تمام کشورها یا سازمان های عضو، در مجمع حضور دارند و این مجمع، نهاد تصمیم گیرنده در گروه ویژه اقدام مالی به شمار می رود.

محمودزاده با بیان اینکه رییس، همه کاره این کارگروه نیست.

افزود: رییس این کارگروه توسط مجمع انتخاب شده و برنامه‎ها و استانداردهای لازم توسط مجمع برای FATF تعیین می شود.

این گروه، یک شبکه جهانی برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است و بسیاری از سازمان‎هایی که به نوعی درگیر فعالیت در این حوزه هستند، به عنوان ناظر و بدون حق رأی در جلسات آنها حضور پیدا می کنند.

حقی برای درخواست اسناد محرمانه از کشورهای عضو وجود نداردنایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: در جلسات گروه راهبری ویژه، شیوه های نوین پولشویی و راه های مبارزه با آن و اقدامات مؤثری که دولت های عضو و غیرعضو باید اتخاذ کنند مورد بررسی قرار می گیرد.

از سوی دیگر، کشورهایی که عضو این کنوانسیون نیستند، مبادلات مالی با آنها و سرمایه گذاری در آن کشورها ارزیابی می شود.

منتخب مردم مهاباد در خانه ملت تأکید کرد: به هیچ عنوان در این کنوانسیون، مداخله در دیگر کشورها جایی ندارد و دولت ها حق دخالت در مسائل یکدیگر را ندارند.

همچنین حقی برای درخواست اسناد و مدارک محرمانه از اعضای این کارگروه وجود ندارد.

علی رغم تهدیدهای غرب، اکنون بسیاری از کشورها همانند روسیه، ترکیه، چین و.

با ما کار بانکی می‎کنند و نفت ما را می خرند اما باید دانست که همه اینها در حال حاضر عضو FATF هستند.

عدم عضویت در FATF منجر به پرورش دلال ها می شودوی ادامه داد: اگر ما وارد این کارگروه نشویم مطمئنا این کشورهایی که همین الان در حال کار کردن با ما هستند، دیگر با ما کار نمی کنند.

مبادلات ریالی ما با کشورها، خرید و فروش نفت و واردات و صادرات ما بیش از 150 تا 160 میلیارد دلار در سال است بنابرین عدم تصویب این لوایح باعث می شود که مجبور شویم برای اینکه پول هایمان بابت فروش نفت و صادرات را به داخل کشور منتقل کنیم، حداقل 10 درصد درآمد کشور را صرف واسطه ها کنیم.

محمودزاده تصریح کرد: اگر بخواهیم پول صادرات نفت را به کشور وارد کنیم، اگر در قالب مبادلات قانونی FATF و منطبق بر شفافیت مالی نباشد مطمئنا بخشی از این پول به صورت سالانه هدر می رود و افرادی همانند بابک زنجانی را باید پرورش دهیم که نفت ما را بفروشند و پول ما را پس ندهند یا اینکه با کم ترین مبلغ به فروش برسانند و درصدی را نیز برای خود بردارند؛ بنابراین جیب دلال ها را پر می کنیم.

شناسایی ریسک‎های مالی با عضویت در FATFنایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: اگر شفافیت مالی نداشته باشیم، علی رغم اینکه کشور ما سال ها قربانی ترور بوده و به عنوان مثال اخیرا تعدادی از مردم اهواز قربانی ترور شدند و در مجلس هم تعدادی از هم وطنان قربانی ترور شدند، اما به حمایت از تروریسم مالی متهم می شویم.

منتخب مردم مهاباد در خانه ملت اظهار کرد: ما می‎توانیم استانداردهای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را در قالب این کارگروه انجام دهیم.

اگر با کشورهای دیگر کار کنیم می‎توانیم استانداردهای مبارزه با پولشویی را در کشور نهادینه کنیم.

از جمله خروجی‎های FATF نیز شناسایی ریسک‎ها و تدوین خط مشی ها و انجام هماهنگی ها در سطح ملی است.

اطلاعاتی که به FATF ارائه می‎شود از فیلتر سیستم امنیتی می گذردمحمودزاده ادامه داد: رسیدگی قضایی به جرایم پولشویی، تأمین مالی تروریسم و تأمین مالی اشاعه سلاح‎های کشتارجمعی، دیگر عایدات ورود به این کارگروه و آن هم مطابق با قوانین و مقررات قضایی کشور خودمان است.

بنابراین اینکه عده‎ای از افراد می گویند اگر عضو این کارگروه شویم باید مطابق با قوانین قضایی سایر کشورها عمل کنیم اصلا صحیح نیست بلکه براساس قوانین ایران عمل می‎کنیم.

همچنین می توانیم وظایفی را برای مراجع ذی صلاح از جمله مراجع نظارتی تعریف کنیم که در رابطه با جرایم پولشویی تحقیق کرده و نتایج را به مسئولان ارائه دهند.

این نماینده مجلس تأکید کرد: به هیچ عنوان دسترسی سایر کشورها به اطلاعات محرمانه کشور ما وجود ندارد و هیچ کشوری نمی‎تواند از سایر کشورهای عضو درخواست مدارک یا اسرار محرمانه کند.

اگر هم بخواهند آماری را در رابطه با موارد مرتبط با پولشویی در کشوری دریافت کنند، این آمار توسط خود ما ارائه می شود و این اسناد، مسیرهای مختلف نظارتی توسط دستگاه های امنیتی را طی می کند و اطلاعات طبقه بندی شده و حساسی که تعدادی از افراد نگران آن هستند به هیچ عنوان در اختیار این کارگروه قرار نمی گیرد.

؛ چون این اطلاعات باید در نهایت توسط دستگاه‎های امنیتی کشور تأیید شود تا در اختیار کشورهای عضو این کارگروه قرار داده شود.

تسهیل سرمایه گذاری خارجیمحمودزاده افزود: از سوی دیگر عضویت ما در FATF همکاری مالی بین المللی با سایر کشورهای عضو مخصوصا در زمینه سرمایه‎گذاری خارجی را تسهیل می کند.

همچنین عضویت در این کارگروه، شفافیت بسیار زیادی را در زمینه پروژه‎های مالی و سایر فعالیت‎های اقتصادی ایجاد خواهد کرد و در نهایت با عضویت در این کارگروه می توانیم، سایر کشورها نگران مبادلات مالی با کشور ما نیستند.

منتخب مردم مهاباد در خانه ملت تأکید کرد: مزیت دیگری که عضویت در FATF برای کشور ما در پی دارد این است که باعث می‎شود سرمایه های خارجی وارد کشور شده و مخصوصا سرمایه ایرانیانی که در خارج از کشور زندگی می کنند و دارای سرمایه زیادی هستند بدون ترس و نگرانی وارد کشور می شود و باعث توسعه اقتصادی و رونق زیرساخت‎های اقتصادی کشور شود.

اگر عضو FATF نباشیم نمی‎توانیم از خودمان دفاع کنیمنایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: از سوی دیگر، کشور ایران با عضویت در این گروه مالی می‎تواند به خوبی از خود دفاع کند.

اگر عضو نباشیم، آنها می‎توانند هر تصمیمی را در مورد ما بگیرند و ایران را به حمایت مالی از تروریسم و عدم شفافیت مالی متهم کنند اما وقتی خود کشور ما هم در این کارگروه عضو باشد به راحتی می‎تواند از خود دفاع و یارگیری کند و کشورهای بیشتر را با خود همراه و توطئه دشمنان را خنثی کند.

محمودزاده ادامه داد: اما اگر ایران در FATF حضور نداشته باشد امکان دفاع از خود و اثبات وجود شفافیت مالی در کشور را ندارد و قطعا چنین وضعیتی به نفع اقتصاد کشور نیست و باعث رشد دلال ها و واسطه ها می شود.

عضویت در FATF منجر به کاهش فرار مالیاتی در کشور می‎شودوی گفت: هر کشوری که عضو این کارگروه می شود باید قوانینی مشابه با کشورهای عضو تصویب کند.

قوانین مبارزه با پولشویی در کشور ما باید استاندارد و همگام با قوانین بین المللی باشد و همین مسئله باعث افزایش شفافیت مالی در کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی می شود.

محمودزاده در پایان اظهار کرد: اکنون افراد زیادی در ایران هستند که درآمدهای میلیاردی دارند اما یک ریال مالیات به دولت پرداخت نمی کنند اما کارمندی که دو میلیون تومان حقوق دریافت می کند مالیات پرداخت می‎کند؛ بنابراین اگر عضو FATF شویم باید قوانین مرتبط با پولشویی را با قوانین جهانی هماهنگ کرده تا بتوانیم در این زمینه موفق عمل کنیم.


کلید واژه ها: کشور - مالی - پولشویی - مبارزه - کشورهای اروپایی - منابع طبیعی - بین المللی - استاندارد - قوانین - مجلس شورای اسلامی - تروریسم - اروپایی - مجلس - فرار مالیاتی - کشورهای جهان - سرمایه گذاری - اسناد - طبیعی - خانه - جهان - دولت - اسلامی - انتخاب - مهاباد - افزایش - سرمایه - اقتصاد - درگیر - جهانی - روابط

آخرین اخبار سرویس:
حضرت آیت الله جوادی آملی: زنان به کارهایی که در شأن آنها نیست ورود نکنند

تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست

خدمات بیمه پایه بر عهده حاکمیت است

نمایشگاه دستاوردهای 40 ساله انقلاب دربوشهر برپا می شود

سوارکاران برتر کورس زمستانی استان بوشهر معرفی شدند

فرماندار زیرکوه منصوب شد

قصه انقلاب از زبان حاج محمد

خدمات بیمه پایه بر عهده حاکمیت است

انعکاس رویدادهای مهم سوم بهمن استان از خبر 16 رادیو

بی اعتمادی مردم ناشی از نیرو های ناکارآمد در استان

فعالیت 83 انجمن دانشجویی نانو درپیام نور

تحریم های آمریکا مهم تر است یا استانداردهای FATF؟

رهبر انقلاب: شتاب حرکت علمی کشور به هیچ وجه کُند یا متوقف نشود

تنبلی را از خود دور کنید

مخترعی که امام جماعت است+ عکس

200متصرف املاک شهرداری، تخلیه نمی کنند

استخدام دکل کار ،کارشناس پشتیبانی (NOC) در تهران

استخدام کارشناس ارشد مامایی در یک شرکت معتبر در تهران

اظهارنظر اهالی رسانه درباره استعفای معاون مطبوعاتی

یک بسته حمایتی تا عید نوروز توزیع می شود

چین: طالبان یک «قدرت سیاسی» در افغانستان است

جمهوری اسلامی ایران نقطه امید مستضعفین جهان و مسلمانان منطقه است

جان بولتن هدایتگر پرونده مرضیه هاشمی

رونمایی از پروژه انرژی اتمی در نمایشگاه چهل سال افتخار و بالندگی

کنگره جوانان جبهه مقاومت در یزد

 فعالیت های فرهنگی و قرآنی بازنشستگان گسترش می یابد

بازدید مدیرکل صندوق بیمه روستاییان کهگیلویه و بویراحمد از غرفه ایکنا

راه نجات آموزش و پرورش مدرسه محوری است

بنیاد برکت 500 طرح اشتغال زایی در گرمسار و آرادان راه اندازی می کند

تور قشم از مسیرهای محبوب در میان ایرانی ها

شخصیت های برجسته شیعه پاکستان ترور نائب رییس شورای علمای شیعه سند را محکوم کردند

همایش امام رضا علیه السلام و گفتگوی ادیان، احیای امر عالم آل محمد است

تماشا کنید: پرونده پالرمو شنبه بسته می شود؟

استخدام بازاریاب مصالح ساختمانی در یک شرکت معتبر در تهران

دو توصیه مقام معظم رهبری درباره توانایی غربی ها/ اول: شاگردی و نه همیشه شاگردی، دوم: سوء ظن به غربی ها

آزمون از سوی سایت مصری کاندیدای آقای گل جام ملت های آسیا شد

تولد پدربزرگ 110ساله اراکی که خانواده اش 66 عضو دارد!

عضو فراکسیون زنان مجلس خبر داد ورود فراکسیون زنان برای پیگیری ارسال لایحه امنیت زنان به مجلس

در نشست «کدام حقوق بشر» عنوان شد واکنش یک فعال حقوق زنان به بازداشت هاشمی

برگزاری هفدهمین مسابقات سراسری قرآن کریم

دومین مناظره زاکانی و تاج زاده

اظهارنظر اهالی رسانه درباره استعفای معاون مطبوعاتی

افراطی گری در مبارزه با فساد مانع ریسک پذیری مدیران نشود

حضرت آیت الله نوری همدانی: فقه مناظره راه اندازی شود

طرح تنفس جنگل اشتباه بزرگی است اتکا شهردای ها به بودجه دولتی درست نیست

بازدید استاندار گیلان از پروژه های عمرانی شهرستان آستارا

مازندران، اولین استان پایلوت آموزش های همگام با ازدواج رفع چالش آسیب های اجتماعی نیازمند مدیریت جهادی است

آموزش و پرورش مستلزم نگاه ویژه در زمینه بودجه است

شاهچراغ(ع) میزبان رقابت های قرآنی فارس

سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی بدون صنعت مد ساخته نمی شود/ خبرنگار متخصص مد تربیت کنیم

شایعه قومیتی جدید علیه بسیج

استیفای حقوق دولت و مرزنشینان وظیفه اصلی مرزبانان است

تنها راه نجات آموزش و پرورش بازنگری کلی مسیر است

ادعای رد شده زاکانی درباره ضارب حجاریان

مشکلات بیمه تکمیلی ایثارگران با حمایت دولت و مجلس برطرف می شود

تغییر رییس قوه قضاییه نباید موجب سستی در کارها شود

نشست کمیسیون پذیرش حوزه علمیه سمنان برگزار شد

170 مقاله به دبیرخانه همایش بین المللی امام رضا(ع) رسیده است

آمریکایی ها هرگز نمی توانند به خواسته هایشان برسند/ با افتخار تحریم ها را دور می زنیم

اثبات حقانیت شیعه نیازمند مناظره علمی است/درمقابل تخریب دشمنان ساکت نباشیم

مدرسه محوری راه نجات آموزش و پرورش

تاجزاده: ما طرفدار گفتگو هستیم از بازجوها در اوین تا مقامات کاخ سفید

توصیه علی لاریجانی به رییس صداوسیما درباره چالش های کشور

تظاهرات کودکان کشمیر در اعتراض به دستگیری مرضیه هاشمی

سید محمد مرندی عنوان کرد سابقه آمریکایی ها در برخورد با خبرنگاران

پیشرفت چشمگیر بخش پزشکی گلستان دستاورد انقلاب اسلامی+ گزارش

عارف: مسبب بی اعتمادی مردم هم دولت و هم رقبا هستند

رسانه ها می توانند برخی کجی ها را دنبال و آنها را اصلاح کنند / صرفاً با برخورد قضایی و انتظامی نمی توان جلوی فساد را گرفت

تکریم خانواده های شهدا ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است

سازمان هواپیمایی پیگیر تداوم پروازهای ترکیه از اهواز است

ناباروری دومین رتبه را برای انجام درمان در کشورهای خارجی دارد/ 10 تا 15 درصد خانواده ها مشکل ناباروری دارند

طرح تنفس جنگل اشتباه بزرگی است/اتکا شهردای ها به بودجه دولتی درست نیست

مازندران، اولین استان پایلوت آموزش های همگام با ازدواج/رفع چالش آسیب های اجتماعی نیازمند مدیریت جهادی است

بازدید استاندار گیلان از پروژه های عمرانی شهرستان آستارا

انتصاب فرماندار زیرکوه پس از 8 ماه

سازمان ملل آبروی خود را با دلارهای سعودی معامله نکند

امام به روحانی چقدر پول داد؟

رهبر معظم انقلاب: شتاب حرکت علمی کشور کُند یا متوقف نشود

نمایی زیبا از گنبد حرم امام علی(ع)

دیدار مدیرعامل بانک کشاورزی با کشاورزان مرودشت،پاسارگاد و ارسنجان

دومین کنگره مجمع فرهنگیان برگزار می شود

استخدام کارمند تایپیست خانم در یک شرکت معتبر در تهران

تعیین اعتبار مقابله با انتشار بوی نامطبوع در مسیر فرودگاه امام خمینی (ره)

امسال موفق ترین مراسم اسکار برای زنان است

دادستان تهران: دادستانی به موضوع مزاحمت حیوانات خانگی ورود می کند

استخدام کارشناس روابط عمومی آقا،جوشکار ‏Co2‎‏ در البرز

ادعای زاکانی درباره ضارب حجاریان رد شد

این 4 زن زندانی از اعدام گریختند + جزییات

مناظره تاج زاده با افراد غایب/ «حلقه مشاوران» دردسر ساز شد

دهه پنجم انقلاب؛ دهه جوان شدن رسانه ملی

انتخابات هیئت مدیره انجمن روابط عمومی ایران برگزار شد

همایش «40 سال اقتدار ارتش» برگزار شد

مجموعه رسانه ای «مهر» همزاد انقلاب است

اصلاحیه خبر منتشره به نقل از دادستان تهران

شکست نفتی آمریکا از ایران/ تردید برجامی اروپا/ اجلاس ورشو؛ قرص آرام بخش برای گاو شیرده/ اعلام 2 اتهام مرضیه هاشمی!/ رییس جمهور باید اشتباهات خود را اصلاح کند

بیش از یک هزار و 600 مرکز نیکوکاری در کشور فعال است

رییس سازمان صداوسیما: دهه پنجم انقلاب دهه نوسازی و جوان شدن رسانه ملی است

شهرداران بر ساماندهی مناظر شهری اهتمام ویژه داشته باشند

تبیین دستاوردهای انقلاب در راستای امید آفرینی یک ضرورت است

برخورد قهری در مبارزه با مواد مخدر به تنهایی اثربخش نیست

عضویت در FATF منجر به شفافیت مالی در کشور می شود/ نگرانی های امنیتی بی مورد است

عضویت در FATF منجر به شفافیت مالی در کشور می شود/ نگرانی های امنیتی بی مورد است