مطالب مرتبط:
نماینده مردم همدان در مجلس: یارانه 50 هزار میلیاردی دولت برای دلار 4200 تومانی
مردم از حرّافی خسته شده اند و از دولت و مجلس عمل می خواهند
تصویب منطقه آزاد هدیه دولت و مجلس به مردم بوشهر است
نظر نماینده پیشین مشهد در مجلس در مورد فراخوان امام جمعه این شهر به مردم: اگر گروهی برای شعار دادن علیه دولت بسیج شدند، مشکلی حل نمی شود/ بهتر بود که در ارتباط با دولت و مجلس پیام مردم را دنبال کنند
حاجی دلیگانی در تشریح جزییات نشست غیرعلنی امروز مجلس مطرح کرد: تاکید نمایندگان بر ایجاد تحرک در دولت و پاسخگو کردن آن به مردم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 05:112018-10-12سياسي

تکرار واقعه عاشورا در روزگار ما هم ممکن است/ دولت و مجلس نتیجه رای خود ما مردم هستند


گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، واقعه عاشورا در سرزمین کربلا به عنوان یه واقعه در درون جامعه اسلامی همیشه این سوال را به ذهن متبادر می سازد که چگونه حسین علیه السلام به عنوان جانشین پیامبر و دعوت کننده به حق و عدالت به دست خود مسلمانان منزوی شد، - " رجبی دوانی استاد رشته تاریخ اسلام از امکان تکرار واقعه عاشورا و سوق یافتن جامعه امروز ما به سمت سرپیچی از ولی می گوید.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، واقعه عاشورا در سرزمین کربلا به عنوان یه واقعه در درون جامعه اسلامی همیشه این سوال را به ذهن متبادر می سازد که چگونه حسین علیه السلام به عنوان جانشین پیامبر و دعوت کننده به حق و عدالت به دست خود مسلمانان منزوی شد، تحت فشار قرار گرفت و نهایتا به آن صورت هولناک به شهادت رسید.

سوالات دیگر این است که واقعه عاشورا قابلیت تکرار دارد یا نه؟ و آیا ممکن است امام دیگری به مسلخ برود؟ ما به عنوان یک مسلمان چه وظایفی داریم؟ برای پاسخ این سوالات به سراغ متخصصان و پژوهشگران مختلف رفته ایم تا در هر دوره زمانی اثر وقایع گوناگون برای سوق یافتن جامعه اسلامی به سمت نافرمانی از امام خود و شهادت ائمه به خصوص امام حسین (ع) را بررسی کنیم.

با محمدحسین رجبی دوانی، پژوهشگر و کارشناس تاریخ اسلام و عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین علیه السلام در مورد این عوامل به عنوان زمینه ساز واقعه کربلا به خصوص در زمان حضرت علی علیه السلام به گفتگو نشسته ایم که قسمت سوم این گفتگوی تفضیلی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد.

قسمت اول را از می توانید بخوانید.

زمان شهادت حضرت امام حسین علیه السلام جامعه اسلامی آکنده از فساد اخلاقی و مال حرام بود در زمان واقعه عاشورا فضای جامعه در چه وضعیتی بود؟ زمان خلفا و پیش از حضرت علی علیه السلام ثروت های زیادی از فتوحات نصیب عده ای شد و بسیاری مادی و رفاه زده شدند و فرهنگ آن را هم در جامعه ترویج می کردند، لذا با علم به اینکه می دانستند امام حسین علیه السلام حق است اما وقتی عبیدالله زیاد 4 هزار دینار طلا و 200 هزار درهم بین یکسری از اشراف قبایل کوفه تقسیم می کند اینها فورا از بیعت خود با امام حسین علیه السلام برگشتند.

چرا که دیدند منافع مادی دوباره برایشان احیا شده و آنها هم رنگ عوض کردند.

و لذا نه تنها خودشان مسلم بن عقیل و امام حسین علیه السلام را رها کردند بلکه افراد قبائل شان را هم با ایجاد شانتاژ و فضای روانی از یاری مسلم هم بازداشتند و بعضا هم می گفتند این ها حق طبیعی ما است چون حکومت این ها را به ما داده است در حالیکه حکومت، حکومت غاصبی است و دارد آن اموال حرام را بذل و بخشش می کند.

حج می رفتند روزه هم می گرفتند اما مفاسد اخلاقی برگشته.

یعنی وقتی خود یزید علنی شراب می خورد شما می خواهید دیگران مخفیانه هم نخورند؟ یا با وجود اینکه تا 4 زن می توانستند بگیرند و کنیز هم به هر تعداد که می خواستند می توانستند داشته باشند اما فسق و فجور و زنا کاری در آنها رواج پیدا کرد تبری که سنی است می گوید 10 نفری که عمر سعد از آنها خواست بر پیکر امام حسین (ع) اسب بتازانند همه زنازاده بوده اند.

همه این ها مربوط به دوره بعد از اسلام است.

یعنی بعد از پیامبر فضای فاسدی شکل گرفت و قبح این اعمال از بین رفته بود و مال حرام، فساد اخلاقی و فحشا در آنها رایج شده بود لذا با اینکه می دانستند امام حسین علیه السلام حق است حق را نمی خواهند و می روند به سوی باطلی که یزید است و او را یاری می کنند.

تکرار واقعه دهشتناک عاشورا و سلاخی ارزش های اسلامی در روزگار ما هم ممکن است ممکن هست که جامعه ما هم به همان وضعیت بعد از پیامبر دچار شود؟ امام خامنه ای سال 75 در عبرت های عاشورا فرمودند آن کاری که پیامبر اسلام کرد در اثر انحطاطی که جامعه پیدا کرد 50 سال بعد نتیجه اش شد کشتن فرزند رسول خدا، چه ضمانتی هست که اگر جامعه ما هم به همان وضعیت دچار نشود، آرمان ها و ارزش های انقلاب سلاخی نشود و از بین نرود؟ همانگونه که خود امام خامنه ای هم چندی پیش عنوان کردند که امام خمینی (ره) دارد تحریف می شود یا اینکه فرمودند عده ای رژیم طاغوت تطهیر را می کنند این ها نشان دهنده ضعف هایی است که در جامعه ما پدید آمده است.

اما با وجود این اگر مردم ما بصیرتی که تا امروز داشته و با همان بصیرت تمام حوادث را پشت سر گذاشته انشاالله توطئه های دشمنان و سختی ها کارایی نخواهد داشت.

ترویج حرام خواری، مفاسد اقتصادی در سطح مدیران و کوتاهی در برخورد با آنها پاشنه آشیل جامعه ما است تهدید جامعه امروز ما را چه می دانید؟ در چه صورت ممکن است که جامعه به سمت انحرافات جامعه اسلامی بعد از پیامبر سوق یابد؟ در دهه 80 بود که رهبری در ارتباط با مبارزه با مفاسد اقتصادی دستوراتی دادند اما روسای قوا وقعی ننهادند و کوتاهی کردند وقتی افتضاح سه هزار میلیاردی پیش آمد فرمودند اگر به توصیه هایی که 10 سال قبل گفته بودم عمل شده بود همچین فضیحتی پدید نمی آمد.

وقتی که در سطح مدیران فساد و حرام خواری رواج پیدا کند و بعد هم با این سوء تدبیرها و بعضا خیانت هایی که در این چند ماه اخیر هم رخ داده و اینطور بازار بهم ریخته و کالاها به شدت گران شده و احتکارها زیاد شده خدایی نکرده حرام خواری عرف و رایج شود آن موقع است که باید بگوییم که خدایی نکرده باید فاتحه انقلاب را خواند و اینکه امام دیگری ممکن است به مسلخ برود.

یادآوری می کنم امام حسین علیه السلام ریشه فساد و مخالفت سپاه یزید با دعوت حق خود را حرام خواری آنها عنوان می کند، باید بار دیگر سیستم اقتصادی مان از نو بسازیم، از بانک و ساختارهای مالی گرفته تا ساختارهای تولید رانت و فساد.

مانور تجملات و فساد مدیران جمهوری اسلامی ایران قبح فساد اقتصادی را شکست قبح فساد اقتصادی چگونه بعد از انقلاب اسلامی در ایران ریخته شد؟ مردم جامعه ما بعد از انقلاب به سبب برخورداری از فرهنگ انقلابی این خودخواهی ها زیاده طلبی ها و اجحاف به دیگران را کاملا کنار گذاشته و از آنها دور بود.

وقتی مردم می دیدند کالایی مثل نفت یا نان که به سبب جنگ کم شده بود اگر مثلا دو ظرف نفت در اختیار داشتند یکی را به همسایه خود که نداشت می دادند و امثالهم.

از زمانی قبح مسائلی چون احتکار ریخت که عده ای از مسئولان خود در این زمینه پیشگام شدند یعنی خودخواهی ها، تجملات و تشریفات داشتن و سوق دادن جامعه به این مسئله.

سال 68 تنها 5 ماه بعد از رحلت امام خمینی (ره) رییس جمهور وقت در نماز جمعه می گوید ما باید مانور تجمل برگزار کنیم.

درست در مقابل حرف امام که می گفت مردم نباید زیر چرخ های سختی زندگی له شوند ولی همان رییس جمهور می گوید برای رسیدن به توسعه، طبیعی است که خیلی از مردم و اقشار ضعیف باید له شوند و زمانیکه بسیاری از خویشان و بستگانش و فرزندانش می افتند به رانت خواری ها شما چه انتظاری از جامعه دارید؟ حزب کارگزاران موتور لوکوموتیو تجمل گرایی و فساد است آغاز تجمل گرایی و فساد اقتصادی چگونه کلید خورد؟ الناس علی دین ملوکهم، وقتی جامعه می بیند حاکمان و مسئولان رو به چنین چیزهایی آورده اند حزب کارگزارانی تشکیل می شود که همه سرمایه دار و ثروتمند هستند و رانت خواری ها شروع می شود، لذا دیگران هم نگاه می کنند اگر شرایط مشابهی پیش بیاید دست به احتکار می زنند لذا شما ببینید انبارهایی که کشف می شود یک شبه که به وجو نیامده ولی چون اراده ای برای برخورد با اینها وجود نداشته لذا قبحش را از دست داده و اینها گسترش هم پیدا کرده است.

حالا که یک مطالبه شدید عمومی شده و کار به جاهای سختی رسیده برخی از آنها کشف می شود.

برای اینکه با این با این پدیده مقابله شود اول باید دولتی که وزرای میلیاردی دارد جوابگو باشد که شرم ندارند از اینکه دارند بر مردمی حکومت می کنند که بسیاری از آنها زیر خط فقر زندگی می کنند و با افتخار و جسارت اعلام می کنند که ما بیش ار هزار میلیارد ثروت داریم آیا این افراد قبل از این پست ها و موقعیت هایی که در نظام جمهوری اسلامی برای اینها پدید آمده چه داشته اند؟ تا زمانی که دست وزیر و نماینده مجلس در فساد باز است نمی شود انتظار برچیدن فساد داشته باشیم در چه صورت می توان امید به برقراری عدل در جامعه داشت؟ من وزیری می شناسم که آه در بساط نداشت اما به خاطر رانت های اطلاعاتی که در اختیارشان قرار گرفت وضع شان به اینجا رسید.

ما نمی توانیم بیاییم جلوی آن کسی که انبار کالایی احتکار کرده را بگیریم بعد دست وزیر را در برخورداری از رانت های کلان باز بگذاریم متاسفانه بسیاری از مسئولان دارای پرونده های مفاسد اقتصادی هستند هر وقت در آن ارتباط ریشه ای برخورد کردیم و حساب این را نکردیم که این آقازاده پدرش فلانی بوده و باید با او برخورد کنیم.

اگر می خواهیم عدل به معنای کامل و واقعی پیاده شود باید قانونی و علنی با خیانتکار برخورد شود تا این افراد مورد نفرت عمومی قرار گیرند تا کسی به خودش اجازه ندهد به مردم نجیب شریف زجر کشیده و خون داده بخواهد که خیانت کند و با احتکار کالاها سودجویی داشته باشد که نتیجه اش جز آتش سخت جهنم نخواهد بود .

شورای نگهبان در مورد تایید صلاحیت هایش باید پاسخگو باشد در توضیح شرایط بد اقتصادی امروز بیشتر کدام را اثرگذار می دانید؟ با بعضی از مردم مواجه می شوم که از دولت و مجلس نارضایتی دارند و من هم می گویم خودتان به این افراد رای دادید با رای شما این دولت روی کار آمده و باز مردم می گویند این افراد از فیلتر شورای نگهبان رد شده بودند ما اعتماد کردیم به کسانی که شورای نگهبان تایید کرده بود که بیراه هم نمی گویند.

یا کسی که پرونده اختلاس و سوءاستفاده از بیت المال دارد به چه عنوان او را تایید کردید که در فضای انتخابات حضور یابد جوسازی کند و بعد به مردم بگوییم چرا به او رای دادید؟ این منطقی نیست.

دولت و مجلس نتیجه رای خود ما مردم هستند/چگونه مردمی فقیر به دولتی با وزرای میلیاردی رای داد؟ سهم مردم در شرایط فعلی را چقدر می دانید؟ نکته دیگر هم اینکه فرض را بر این می گذاریم که حالا به هر دلیلی شورای نگهبان اشتباه هم نکرده و خیر و صلاح در این بوده که این افراد را برای مجلس و ریاست جمهوری تایید کند.

خود ما باید هوشیار باشیم و این همان بصیرتی است که رهبر انقلاب از ما می خواهند.

وقتی جریانی در انتخابات حضور می یابد باید سابقه اش را بررسی کنیم و ببینیم قبلا چه گلی به قالی زده؟ اینکه چشم بسته به همه یک لیست رای بدهیم یا از لج یک طرف چشم بسته همه آنچه را که آن طرف گفت بدون آنکه بشناسیم که این افراد چه کسانی هستند و چه سابقه ای دارند و اصلا افرادی هستند که لیاقت رفتن به مجلس را داشته باشند و بخواهند عصاره ملت باشند را دارند یانه، همین طور لیستی و بدون بررسی رای بدهیم نتیجه اش می شود.

همین وضعیت فعلی هر چند این افراد را شورای نگهبان تایید کرده باشد.

ما بابت رای مان در پیشگاه خدا باید خود را مسئول بدانیم و بگوییم من آمده ام بهترین را انتخاب کنم.

برای سرنوشت خودمان باید حجتی داشته باشیم وقتی در جوسازی رسانه ای گیر بکنیم و شانتاژها را تسلیم شویم همین می شود که افرادی که زیر خط فقر هستند به دولتی که اعضایش میلیاردر هستند رای بدهد.

مسئول مرفه بخواهد هم نمی تواند درد مردم فقیر را درک کند مرفه حتی از راه حلال هم نمی تواند نقش یک مسئول متعهد را بازی کند؟ فرد مرفه حتی اگر مالش را از راه حلال کسب کرده باشد بخواهد خدمت کند نمی شود.

چرا؟ چون درکی از فقر ندارد این است که وقتی که حادثه قطار رخ می دهد و ده ها تن از هم وطنان ما جان شان را از دست می دهند آن وزیر با بی مسئولیتی تمام می گوید این افراد بیمه بوده اند و دیه شان پرداخت می شود یعنی نوع نگاه اینگونه است.

نمی شود ما انتخاب کنیم بعد انتظار داشته باشیم رهبر پاسخگو باشد،مگر دیکتاتوری است/ افراد لایق و در تراز انقلاب انتخاب کنیم سوال بسیاری از مردم این است که چرا رهبری با مسئولان ناکارآمد یا فاسد شخصا برخورد نمی کنند؟ لذا ما باید خودمان حواسمان باشد و اگر آمدند جوسازی کردند تحت تاثیر فضا قرار نگیریم تا انتخاب درستی داشته باشیم و اگر دیدیم این دولت یا آن دولت یا فلان نماینده برخلاف شعارهایی که داده بود عمل کرده، از خودش مطالبه کنیم.

این را نباید پای اصل نظام بگذاریم همان طوری که اول انقلاب بود اول انقلاب خود مردم از مسئولان مطالبه می کردند و این ها را به پای امام و اصل نظام نمی نوشتند تو به ما این را گفتی اما خلافش رفتار کردی لذا رای مان را از تو پس می گیریم.

اگر به این هوشمندی که اوایل انقلاب داشتیم برسیم و تسلیم جوسازی ها نشوند و فریب آنها را نخورند.

کشور ما انشاالله در انتخاب های بعدی خودش خواهد دید که افرادی دولت و مجلس را به دست خواهند گرفت که در تراز و لیاقت انقلاب و مردم انقلابی باشند.

مردم روی خواص حساس و دقیق باشند/بصیرت مردم فتنه 88 را شکست داد چقدر امیدوارید که انتخاب درست مردم بتواند شرایط را به سمت صلاح و ثبات ببرد؟ ببینید خواص یعنی تاثیرگذاران بر افکار عمومی، کسانی که از پایگاه اجتماعی و احترام در جامعه برخوردارند و طبیعی است که اگر افرادی داشته باشیم که مصالح نظام و انقلاب و اسلام مد نظرشان است تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها به خوبی صورت خواهد گرفت و برعکس اگر افرادی داشته باشیم که با نظام زاویه داشته باشند با ابزارهایی که دارند می توانند در افکار عمومی تاثیر منفی بگذارند.

مثلا در فتنه 88 ما خواص جبهه باطل زیاد در مقابل نظام زیاد داشتیم اما چرا علی رغم هزینه های زیاد و همراهی آمریکا و اسراییل موفق نشدند که به نظام آسیب جدی وارد کنند؟ به خاطر بصیرت مردم بود، مردم در فتنه 88 حساب سوابق آنها را از حال آن روزشان جدا کردند، لذا اگر مردم بصیرت پیدا کنند حتی اگر خواص دچار انحراف شوند مردم دچار انحراف نمی شوند.


کلید واژه ها: امام حسین - جامعه اسلامی - عاشورا - جامعه - امام - اسلام - اسلامی - دانشگاه - مسلمان - خبرگزاری - مسلمانان - شهادت - کربلا - جانشین - مسلم بن عقیل - فساد اخلاقی - تاریخ - گفتگو - حکومت - همیشه - کارشناس - گفتگوی - دینار - قبایل - طبیعی - امروز - فرهنگ - مردم - حرام - دولت

آخرین اخبار سرویس:
کریمی: در حوزه حضور زنان در جامعه دچار عقب افتادگی هستیم

FATF مانع از تکثیر بابک زنجانی ها می شود

سازمان تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد

یک سوم از جمعیت بیکار کشور مخاطب کمیته امداد هستند

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم

زنگ هشدار مهاجرت و بیکاری در شرق کشور

مسئولان با رفتار متواضعانه دل مردم را به دست آورند/ خدمت رسانی به مردم عبادت است

گردهمایی اساتید حوزه علمیه خواهران استان یزد+عکس

پست معنادار سید حسین حسینی با لوگوی استقلال!

آلودگی 2 میلیارد نفر در جهان به توکسی پلاسما

استخدام کارشناس اداری خانم جهت واحد تدارکات در تهران

دانلود سوالات ضمن خدمت فرهنگیان(تمامی ازمون ها)

محور اصلی استیضاح وزیر اموزش و پرورش

به کارگیری بازنشستگان فرهنگی در آموزش و پرورش

جزییات تازه از تغییرات در دولت

استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر محدوده خیابان جمهوری

آموزش و پرورش برای انقلاب اسلامی کادرسازی کند

حضرت آیت الله جوادی آملی: قرآن کریم نسبت به کتب انبیای دیگر هیمنه و سیطره دارد

وزیر دادگستری ترکیه: بزودی حقیقت در پرونده خاشقچی اعلام می شود

تحریم های اخیر آمریکا اوج بی اعتنایی به حاکمیت قانون

دشمن گفتمان مقاومت را به گفتمان سازش تغییر داده است

تمامی افراد فاقد پوشش بیمه ای، به طور رایگان بیمه هستند

اربعین،ترسیم ائتلاف شیعیان و ارادتمندان اهل بیت(ع) در مسیر ارزشهاست

ضرب و شتم پدر شهید عنایت الله بازگیر در دهدشت

نماینده شیراز: استفاده از کالای ایرانی مستلزم رعایت حقوق مصرف کننده است

هنر و رسانه شکوه و عظمت اربعین را به جهان معرفی می کند

نیازمند بازتعریف و تجدیدنظر در روش های مقابله با مواد مخدر هستیم

195 میلیون بار مراجعه سالانه به 45 هزار ارائه دهنده خدمات سلامت

تصاویر/ حضور نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در حجره طلاب

استخدام کارشناس ورود داده در یک شرکت معتبر در تهران

بزودی واقعیت پرونده خاشقجی آشکار می شود

کشته شدن جنرال رازق در تیراندازی قندهار

فرماندهان حشدالشعبی به چه دلیل صد میلیون تومان به مدافع حرم ایرانی دادند؟

حمله بازیگر معروف به رضا رشیدپور

پرونده فعالان زیست محیطی بزودی تعیین تکلیف می شود

استخدام مامور ثبت نام به صورت پاره وقت در تهران

کمبود پرستار مشکل اساسی حوزه پرستاری کشور است

برگزاری ­همایش مجمع نمایندگان ادوار مجلس

سرنوشت منطقه موضوع نبرد جدید بین ایران و آمریکا است

آیات احمد جنتی و مرتضی مقتدایی به ریاست کمیسیون های تحقیق و اصول 107 و 109قانون اساسی انتخاب شدند

برخی عناصر گمرک در پرونده های قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند/ پرونده فعالین زیست محیطی در شرف ارسال به دادگاه است

نام خدا گفتن در آغاز غذا چه سودی دارد؟

نیازمند بازتعریف و تجدیدنظر در روش های مقابله با مواد مخدر هستیم

می خواهید در سنین پایین بازنشسته شوید؟

سرنوشت منطقه موضوع نبرد جدید بین ایران و آمریکا است

همایش مجمع خیرین سلامت تایباد برگزار شد

همایش مجمع خیرین سلامت تایباد برگزار شد

براندازان حق دارند به من ناسزا بگویند

پردیسی ها 176میلیون تومان به ستاد پشتیبانی اربعین هدیه کرد

روایت مسجدجامعی از حفظ تنها بنای ثبت شده جهانی تهران

تبیین فرهنگ جهاد و شهادت برای نسل آینده ضروری است

تاکید جمعیت «الوفاق» بر تحریم انتخابات نمایشی در بحرین

نشست هم اندیشی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

برای بچه هایشان در آمریکا 12 هزار دلار می فرستند بعد می گویند این چه مملکتی است

بازگشایی بازارچه سیف در مرز کردستان به کجا رسید؟

اقامه نماز وحدت بخش جمعه در 18 نقطه لرستان

اربعین تمدن جهانی را در آینده پایه ریزی کرده است

امکان بهره مندی تمامی طلاب از مرکز مشاوره تلفنی سلامت فراهم شده است

مدیریت اجتماع عظیم اربعین یک مدیریت الهی است

برخی مسئولان سرشان را زیر برف کرده و به مشکلات مردم توجه نمی کنند

مضروب نمودن روحانی ناهی از منکر در قم

ائمه جمعه مشکلات مردم را پیگیری کنند

حوزویان علمدار گسترش مکتب اهل بیت(ع) در فضای بین الملل باشند

استاد انصاریان:رنجیدگی و آزردگی از دیگران را تا آخر عمر در قلب خود نگه ندارید

افتتاح ساختمان مدرسه خواهران حضرت زینب(س)یزد به روایت تصویر

اگر تمام رسانه های دنیا بخواهند باز هم نمی توانند اجتماع عظیم اربعین را نادیده بگیرند

شایعه حمله فرازمینی ها در آسمان لس آنجلس

ترمیم حقوق کارکنان دولت در دستور کار قرار گرفت

قطع ارتباط کلیسای ارتدکس روس با پاتریکخانه فنر استانبول

با انجام این کار مایه زینت اهل بیت باشید

تقدیر احمد زیدآبادی از شجاعت و مهمان نوازی رییس شورای شهر تبریز

محرومیت سنگین تیم سردار آزمون

مسئولیت جدید آیت الله جنتی

نهایی شدن قانون مطبوعات در دولت

گردشگری را می توان با استانداردسازی تقویت کرد

نشست بررسی الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت

کاریکاتورمفهومی

برخی آمریکا را خدای جاودانه می دانند

زمان معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس

راههای جذب جوانان و نوجوانان به مساجد بررسی شد

درگیری لفظی شدید نمایندگان سوریه و عربستان در نشست شورای امنیت

توسعه خطوط ریلی تنها راهکار ترافیک پایتخت است

مشکلات کشور فقط با تشکیل جلسه حل نمی شود

از محافظه کاری برخی از رایزنان فرهنگی تا ادعای آزادی بیان در غرب

3 موکب ویژه بانوان در کربلا و نجف برپا می شود

شرکت سفیر ایران در سومین گردهمایی وحدت اهل سنت عراق

یک سوم از جمعیت بیکار کشور مخاطب کمیته امداد هستند

FATF مانع از تکثیر بابک زنجانی ها می شود

اژه ای: برخی کارکنان گمرک در پرونده قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند / پرونده بازداشت فعالان زیست محیطی به زودی تعیین تکلیف می شود

​ترجمه و نشر کتاب «الحکمه العرشیه» ملاصدرا در آلمان

​صاحبنظران در مورد الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چه می گویند

ظریف و علوی به کمیسیون امنیت ملی مجلس می روند

عکس دیده نشده از رهبر معظم انقلاب در اردوی فرهنگی رزمی

دولت و مسؤولان با جدیت برای حل مشکلات و بهبود زندگی مردم تلاش می کنند

تیراندازی در ساختمان ولایت قندهار

سفر یک روزه وزیر آموزش و پرورش به قم

تشییع پیکر محیط بان شهید تاج محمد باشقره

افغانستان در آستانه برگزاری انتخابات مرز زمینی خود را با پاکستان می بندد

تبیین فرهنگ جهاد و شهادت برای نسل آینده ضروری است

195 میلیون بار مراجعه سالانه به 45 هزار ارائه دهنده خدمات سلامت

تکرار واقعه عاشورا در روزگار ما هم ممکن است/ دولت و مجلس نتیجه رای خود ما مردم هستند

تکرار واقعه عاشورا در روزگار ما هم ممکن است/ دولت و مجلس نتیجه رای خود ما مردم هستند