مطالب مرتبط:
بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند
جزییات بسته حمایتی دولت از اقشار ضعیف؛ 2 بسته برای جبران گرانی ها
تشریح برنامه های دولت برای جبران کاهش قدرت خرید مردم
هدف از خرید حمایتی زعفران، کاهش تصدی گری دولت است
دولت کاهش قدرت خرید کارگران را جبران کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 02:452018-10-11اقتصادي

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند


ماه گذشته دولت از تهیه چند «بسته حمایتی، جبرانی و معیشتی» برای اقشار مختلف مردم به منظور کاهش فشارهای اقتصادی خبر داد که بررسی آن تا به امروز طول کشیده و هنوز به صورت رسمی توزیع آن اعلام و آغاز نشده است، - ماه گذشته دولت از تهیه چند بسته حمایتی، جبرانی و معیشتی برای اقشار مختلف مردم به منظور کاهش فشارهای اقتصادی خبر داد که بررسی آن تا به امروز طول کشیده و هنوز به صورت رسمی توزیع آن اعلام و آغاز نشده است، البته اواخر هفته گذشته در جلسه غیرعلنی مجلس، توزیع یارانه نقدی 600 هزار تومانی برای 20 میلیون نفر از مردم با حقوق زیر سه میلیون تومان و یارانه نقدی 100 هزار تومانی برای 11 میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی مطرح شد.

علیرضا عبدالله زاده، کارشناس سیاست گذاری توسعه در گفت وگو با ایسنا، در همین ارتباط با اشاره به سیاست های دولت در دوران تحریم و بسته های حمایتی برای اقشار مردم در شرایط اقتصادی کنونی اظهار کرد: در ابتدا بیان دو مقدمه را لازم می دانم، نخست اینکه وقتی درباره فقر صحبت می کنیم باید ببینیم پروفایل فقرا چیست و دوم آنکه وقتی به سیاست ها می پردازیم باید آن را با سیاست های مشابه دیگر مقایسه کنیم.

وی با طرح این پرسش که فقیر در ایران کیست؟ گفته که تحلیل ها نشان می دهد فقرا کسانی هستند که از یک سبد حداقلی برای زندگی شایسته برخوردار نیستند.

به گفته او فقر در ایران با روش های مختلف محاسبه و مشخص شده حدود 30 درصد افراد جامعه زیر خط معیشت هستند و بخشی از این ها که زیر خط معیشت قرار دارند، کار و شغل هم دارند، ولی کارشان رسمی نیست.

این کارشناس سیاست گذاری توسعه همچنین با اشاره به شمار قابل توجه کارگران غیررسمی گفت: کار غیر رسمی یعنی فرد تحت پوشش بیمه نیست.

کارگر روزمزد چه در روستا و چه در شهر یا فردی که در خانه محصولی تولید می کند و می فروشد، همچنین دستفروش ها جزو اشخاصی هستند که اشتغال رسمی ندارند.

7 میلیون خانوار فقیر در کشور داریم 5 میلیون خانوار فقیر تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند عبداله زاده در ادامه با بیان اینکه از 24 میلیون خانوار ایرانی حدود هفت میلیون و 200 هزار مورد آنها در ردیف خانوار فقیر قرار می گیرند، گفت که از این تعداد حدود دو میلیون خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که به این معناست که حداقل پنج میلیون خانوار فقیر داریم که از حمایت نهادها جا مانده اند.

این کارشناس با بیان اینکه بسیاری اوقات دولت برای کمک رسانی به اقشار فقیر و کم برخوردار جامعه از نهادهای حمایتی استفاده می کند اما این چنینن نیست که بتواند به همه فقرا امدادرسانی کند افزود که به اعتقاد او این در حالیست که در درون خود نهادهای حمایتی هم خطاهای قابل توجه وجود دارد و افراد فقیر را با دقت کمتری شناسایی و از اطلاعات درست استفاده نمی کنند؛ گرچه اخیرا در تلاشند با همکاری معاونت رفاه وزارت رفاه اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند؛ چون اخیرا متوجه شده اند بخشی از افراد تحت پوشش، نیازمند واقعی نیستند و آنها را از چرخه حمایتی خارج کرده اند.

استفاده از بسته های حمایتی برای فقرزدایی کافی نیست این کارشناس سیاست گذاری توسعه در ادامه با اشاره به اینکه دولت سعی کرده در دوران سختی و تحریم و افزایش قیمت ها، با برنامه هایی اقشار جامعه را در برابر شوک های اقتصادی احتمالی حفظ کند گفت: واقعا دولتمردان تلاش خود را کرده اند، منتها به نتیجه مطلوب نرسیده است.

امسال دولت بیش از سال های دیگر برای واردات کالاهای اساسی هزینه کرد.

چندمیلیارد دلار بابت یارانه ارزی و ورود کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی پرداخت کرد و قصد داشت جلوی رشد قیمت ها را بگیرد؛ اما واقعیت این است که قیمت ها رشد کرده اند و حتی قیمت کالاهایی که هزینه قابل توجهی برای واردات آنها با ارز دولتی صرف شد نیز افزایش داشته اند که البته دلایل آن را می توان توضیح داد.

یارانه ارزی به سفره مردم نرسید عبدالله زاده همچنین با بیان این که متاسفانه یارانه ارزی گزافی که دولت برای حمایت از اقشار داد به سفره مردم نرسید دلیل این موضوع را نبود سیاست گذاری و هدف گذاری مناسب خواند و افزود: این تصور و ایده درست نیست که در چنین شرایطی، اگر قیمت اقلام را ثابت نگه داریم حتما قدرت خرید حفظ می شود؛ زیرا یارانه ارزی نیز از سوی برخی دریافت کنندگان آن مورد سوءاستفاده قرار گرفت؛ چنانکه شاهد بودیم برخی از این افراد کالایی را وارد و همان موقع صادر می کنند و یا ارز را در بازار ثانویه به فروش می رسانند.

وی در همین راستا با بیان اینکه اگر هم محصولی با نرخ یارانه ای تولید شد، باز هم توسط واسطه ها در بازار با قیمت بالاتری به فروش می رسد، کمااینکه در بازار موبایل هم چنین اتفاقی افتاد و منجر به کاهش قیمت ها نشد گفت: اگر هم کالایی به قیمت ارزان وارد بازار شد برخی اقدام به قاچاق آن کردند و به عنوان مثال مصرف ماهانه بنزین که 80 میلیون لیتر بود به 120 میلیون لیتر در تیرماه رسید که یکی از دلایل آن می تواند همین قاچاق باشد.

این کارشناس سیاست گذاری توسعه با بیان اینکه یک سیاست اشتباه یارانه ارزی بود و یک سیاست اشتباه تر، ممنوعیت صادرات به تجربیات تاریخی اشاره کرد و افزود: در دهه 60 قیمت ارز دولتی به عنوان مثال از هشت به هفت تومان رسید اما در همان زمان در بازار آزاد 140 تومان به فروش می رسید و این فاصله 20 برابری یک رانت فاجعه بار را ایجاد کرد که در نهایت موجب استقراض از بانک مرکزی و تورم 28 درصدی شد که تا آن زمان بی سابقه بود.

همان ها که در آن زمان پیشنهاداتی به دولت برای پایین نگه داشتن قیمت ارز می دادند اکنون هم حضور دارند و سیاست یارانه ارزی را پیشنهاد می دهند که یک سیاست شکست خورده است.

عبدالله زاده ادامه داد: در مقایسه با چنین سیاست هایی، طرح یارانه نقدی طرح بهتری است؛ چون مستقیم به خود مصرف کننده داده می شود؛ مصرف کننده نیازمندی که شوک اقتصادی برایش سنگین تر بوده که اگر فقیر بوده، فقیرتر شده و اگر فقیر هم نبوده اکنون به لبه خط فقر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه وقتی یارانه نقدی به مردم داده می شود، قدرت خرید را مبنا می گذارند، گفت: اکنون نسبت پنج تا 10 سال گذشته، قیمت همه کالاها تغییر کرده اما باید قدرت خرید را مدنظر قرار داد؛ به این معنا که مردم حالا چقدر برنج و گوشت و .

می توانند خریداری کنند و قدرت خریدشان برای دریافت خدماتی چون آموزش و بهداشت و درمان چقدر است؟ و در این شرایط بویژه با توجه به منابع محدودی که در دوران تحریم داریم باید کف قدرت خرید را حفظ کنیم.

بسته حمایتی، یارانه احمدی نژادی نیست این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به اینکه باید آن جمعیت 24 میلیونی را که دولت اعلام کرده بسته حمایتی در اختیارشان قرار می دهد، هدف گرفته و حمایت کنیم گفت: برخی می گویند طرح بسته حمایتی، "یارانه احمدی نژادی" است، در حالی که این طور نیست و دنیا به این سمت رفته است.

البته تجربه خودمان و کشورهای دیگر نشان می دهد یارانه کالایی و دادن کالای ارزان به مردم بسیار فسادآور است و عاقبت توزیع کوپن در دهه 60 هم خوب نبود، اما یارانه نقدی برای مدیریت در دوران بحران سیاست بهتری است.

عبداله زاده در ادامه با طرح این پرسش که چطور گروه هدف را برای توزیع یارانه نقدی شناسایی کنیم؟ افزود: قبلا اطلاعات به صورت دستی و از طریق پرسشنامه هایی تکمیل و جمع آوری می شد اما در دنیای جدید تکنولوژی به کمک ثبت و جمع آوری اطلاعات آمده است.

بسیار مهم است که فقرا خوب شناسایی و از اطلاعات بانکی، اطلاعات اسناد و املاک و بسیاری مراجع دیگر استفاده شود.

به عنوان مثال شرایط دو خانواده با در آمد یکسان که یکی مستاجر و دیگری صاحب ملک است برابر نیست.

یا اینکه ممکن است خانواده ای درآمد بالای پنج میلیون تومان هم داشته باشد اما به علت پرداخت هزینه یک بیماری سخت دچار فقر شود؛ بنابراین باید مجموعه ای از اطلاعات را کنار هم گذاشت.

این موراد را در وزارت رفاه و ایجاد پایگاه اطلاعاتی بررسی و در حذف یارانه دهک های پردرآمد مدنظر داشتیم.

وی در تصرح کرد که پیشنهاد ما این بود که دولت یارانه ارزی ندهد و ارز را تک نرخی و به جای آن از اقشار نیازمند و تولیدکننده هایی که بحران نقدینگی دارند حمایت کند.

یارانه نقدی 600 هزار تومانی تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به بسته حمایتی درنظر گرفته شده از سوی دولت و پرداخت 600 هزار تومان یارانه نقدی در دو مرحله به 20 میلیون نفر اظهار کرد: این 600 هزار تومان تا اندازه ای کاهش قدرت خرید را بویژه برای خانوارهای فقیر می تواند جبران کند.

600 هزار تومان یعنی 100 هزار تومان در ماه به ازای هر یک نفر.

به این ترتیب یک خانوار سه نفره ماهانه 300 هزار تومان دریافت می کند.

اگر این خانواده یک میلیون تومان درآمد داشته باشد و در این مدت به علت تورم، قدرت خریدش تا 30 درصد کم شده باشد و ارزش پولش به 600 هزار تومان رسیده باشد با 300 هزار تومان یارانه نقدی تقریبا به قدرت خرید سال قبل برمی گردد.

عبدالله زاده در بخش پایانی سخنانش پیشنهاد دیگری را مطرح و اظهار کرد: معتقدم بهترین راه برای کاهش فقر در دوران بحران، تقویت مشاغل است؛ هیچ یارانه ای جای حقوق شرافتمدانه انسان را نمی گیرد.

وی گفت: اپلیکیشن هایی چون اسنپ، آچار و الوپیک و .

خدمت بسیار بزرگی به جامعه در دوران بحران کرده اند و برخی که بیکار شده اند توانسته اند از این طریق درآمدی کسب کنند و یک چتر حمایتی خوب درست شده است که دیگر محتاج دولت نمی شوند.

به نظر می رسد دولت باید به جای وام های خوداشتغالی که تاثیرگذاری بالا ندارند این پلت فرم ها را تقویت کند تا افراد با حفظ شان انسانی خود بتوانند درآمدزایی داشته باشند.


کلید واژه ها: حمایت - فقیر - یارانه نقدی - اقتصادی - کارشناس - هزار تومانی - دولت - بسته - مردم - ایران - توزیع - کاهش - یارانه - امدادرسانی - توسعه - کارگر - امروز - رسانی - جامعه - نقدی - صورت - زاده - دستفروش - عبدالله - کارگران - محصولی - اشتغال - ایرانی - زندگی - تولید

آخرین اخبار سرویس:
تولید 3میدان نفتی افزایش می‎یابد/رشد روزانه 16هزار بشکه تولید نفت

خط تولید آب بسته بندی در شلمچه راه اندازی شد

تحویل 40 هزار واحد مسکن مهر

نماینده همدان: پتروشیمی ها دلارشان را در امارات و سلیمانیه 18000 تومان می فروشند/ آن ها شفاف نیستند

ارز سه نرخی فساد می آورد/ اقتصاد دولتی پدر مملکت را درآورده است

«حکشتی» بسته شد!

طلاق در روستاها به صورت معناداری افزایش یافته است

حساب یارانه بگیران امشب شارژ می شود

قیمت نفت کویت گران شد

قیمت نفت افزایش یافت

فروش محصولات گروه سایپا از ساعت 8 روز شنبه

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی: خبری از افزایش دستمزد کارگران نیست

افزایش سطح فقر کودکان در کشورهای ثروتمند جهان

تکلیف ارز مسافری زائران اربعین به زودی مشخص می شود

اعلام جزییات پانزدهمین کنفرانس روابط عمومی ایران

منتظر کاهش 40درصدی ارزش دلار باشید

افزایش تسهیلات اشتغال روستایی به 17 هزار میلیارد تومان

صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 300 هزار تومان رسید

3 مجموعه ورزشی چندمنظوره در استان تهران افتتاح می شود

دشت های شرق اصفهان سالانه 55 میلی متر نشست می کند

ذوب شدن یخچال های طبیعی موجب گرم شدن زمین می شود

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت بازرگانی معتبر

حساب یارانه بگیران امشب شارژ می شود

خبر مشروح 13، پنج شنبه، 26 مهر 97

شیوع نسل دوم آفت زنجره خرما

استقبال مردم از یک فیلم اجتماعی/ عبور از مرز 6 میلیارد تومان فروش

پیش بینی 1885 دستگاه اتوبوس برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی

دولت دلایل طرح سهمیه بندی بنزین را اعلام کرد + فیلم

نرخ گذاری پروازهای خارجی با «ارز نیما» ادامه می یابد

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش دلار باشید!

صعود دلار به بالاترین سطح هفتگی

روند افزایشی طلا آهسته شد

​جزییات خرید بلیت قطارهای اربعین اعلام شد

کاهش 25درصدی نرخ های یک شرکت اتوبوسرانی برای زائران

تحویل مواد غذایی با خودروی خودران

60 درصد تعهد ایجاد اشتغال خراسان رضوی محقق شده است

آنچه باغات انار درجه یک کردستان را به نابودی کشانده است

بازدید نجفی از روند تجهیز درمانگاه خیریه مهدیه

10 انبار احتکار کالا در مشهد کشف شدند

بازدید نجفی از روند تجهیز درمانگاه خیریه مهدیه

مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

راه سخت تحقق عدالت در استان تهران/توجه به گردشگری تاریخی

سودهای میلیاردی در جیب دلالان

اقدام برای حل مشکل 98 هزار بنگاه صنعتی و تولیدی با پایان نامه های دانشجویی

روایت احمد توکلی از شرایط اقتصادی کشور

زنگ خطر افزایش جمعیت در استان تهران به صدا درآمده است

پیشنهاد عجیب برخی افراد به صاحبان صنعت

قیمت طلا و سکه افت کرد+ جدول

یارانه نقدی امشب واریز می شود

اعلام افزایش 10 رام قطار در مسیر مشهد –خرمشهر

اجرانشدن برنامه های توسعه، اجحاف در حق مردم است

اجرا نشدن برنامه های توسعه، اجحاف در حق مردم است

36 ناحیه شهرک صنعتی مصوب در گیلان وجود دارند/ پرداخت 3 میلیاردی تسهیلات به واحدهای صنعتی کوچک

صاحبان اراضی تغییر کاربری یافته مورد پیگیری به موقع و قاطع قرار گیرند

آمار عجیب بدهی پنهان چین

توکلی: هرج و مرج قیمتی داریم

چرا زنان عاشق طلا هستند؟!

10 انبار احتکار کالا در مشهد کشف شدند

شاهد هرج ومرج قیمتی هستیم/ در بازار ایران هر کسی قیمت تعیین می کند و این مسئله عجیب است

امسال هر 18 ساعت یک روستا از نعمت گاز بهره مند شده اند

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

محسن هاشمی: دولت مطالبات شهرداری پایتخت را حسابرسی کند/ صحبت بر سر رقمی بیش از 140 هزار میلیارد ریال است

واگذاری 457 میلیارد ریال سهام شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو درنیمه نخست امسال

استخدام مهندسی صنایع در شرکت سند پرداز

اولین عواقب یک فاجعه جهانی

قیمت سکه طرح جدید امروز 26مهر به 4میلیون و 300هزار تومان رسید

2 میلیون و 100 هزار تن نهاده دامی وارد می شود

آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد

تردد خودروها نسبت به روز گذشته 8 درصد رشد کرد + جدول

دولت مصوبه انتقال زندان های کرج به خارج شهر را عملیاتی کند

به روزرسانی 90 درصد ماشین آلات راهداری اجرای برای طرح زمستانی استان اردبیل

مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

آبخیزداری حوزه سدهای خراسان شمالی 34میلیارد ریال اعتبار دارد

توزیع لوازم التحریر میان بورس شدگان جامعه نیکوکاری ابرار در کهگیلویه وبویراحمد

امسال هر 18 ساعت یک روستا از نعمت گاز بهره مند شده اند

تجلیل از برترین های حوزه استاندارد استان

10 تن کالای قاچاق در مشهد نابود شد

پل شهید ناجیان شوش با حضور معاون رییس جمهور افتتاح شد

تکلیف ارز مسافری زائران اربعین به زودی مشخص می شود

افزایش قاچاق سوخت از مرزهای شرقی کشور

محبوبیت مخدر شیشه در میان دختران نوجوان

پیش بینی 1885 دستگاه اتوبوس برای خدمت رسانی به زائران اربعین

همکاری بین المللی در تحریم ایران متزلزل است/ ادامه صادرات غلات آمریکا به ایران باوجود تحریم ها

قیمت 27 ارز بانکی در 26 مهر 97

استخدام مهندس معماری مسلط به طراحی غرفه و دکوراسیون

تامین اجتماعی در بی اثر کردن تحریم دشمنان نقش اساسی دارد

غوغای مهندسان شریف در زمینه خودروی هوشمند

سوانح رانندگی در جاده های روستایی خراسان رضوی کاهش یافت

عرضه بلیت قطارهای اربعین از طریق سایت رجا

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

هدف گذاری عرضه یک میلیارد مترمکعبی گاز در افق 1400

خسارت 50 میلیاردی توفان شن در ریگان 150 روستا در محاصره شن های روان 16 روستا خالی از سکنه شدند

160 میلیارد ریال به موسسات بیمه سلامت مرکزی پرداخت می شود

سارقان مسلح به بانکی در لردگان دستبرد زدند

تجلیل از 19 واحد نمونه صنعتی در حوزه استاندارد

19 درصد واحدهای تولیدی کشور زیر پوشش استاندارد است

بحران صنعت خودروسازی و موتورسیکلت؛ روند افزایش قیمت ها متوقف نمی شود

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند