مطالب مرتبط:
بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند
جزییات بسته حمایتی دولت از اقشار ضعیف؛ 2 بسته برای جبران گرانی ها
تشریح برنامه های دولت برای جبران کاهش قدرت خرید مردم
هدف از خرید حمایتی زعفران، کاهش تصدی گری دولت است
دولت کاهش قدرت خرید کارگران را جبران کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 مهر 1397 ساعت 02:452018-10-11اقتصادي

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند


ماه گذشته دولت از تهیه چند «بسته حمایتی، جبرانی و معیشتی» برای اقشار مختلف مردم به منظور کاهش فشارهای اقتصادی خبر داد که بررسی آن تا به امروز طول کشیده و هنوز به صورت رسمی توزیع آن اعلام و آغاز نشده است، - ماه گذشته دولت از تهیه چند بسته حمایتی، جبرانی و معیشتی برای اقشار مختلف مردم به منظور کاهش فشارهای اقتصادی خبر داد که بررسی آن تا به امروز طول کشیده و هنوز به صورت رسمی توزیع آن اعلام و آغاز نشده است، البته اواخر هفته گذشته در جلسه غیرعلنی مجلس، توزیع یارانه نقدی 600 هزار تومانی برای 20 میلیون نفر از مردم با حقوق زیر سه میلیون تومان و یارانه نقدی 100 هزار تومانی برای 11 میلیون نفر تحت پوشش نهادهای حمایتی مطرح شد.

علیرضا عبدالله زاده، کارشناس سیاست گذاری توسعه در گفت وگو با ایسنا، در همین ارتباط با اشاره به سیاست های دولت در دوران تحریم و بسته های حمایتی برای اقشار مردم در شرایط اقتصادی کنونی اظهار کرد: در ابتدا بیان دو مقدمه را لازم می دانم، نخست اینکه وقتی درباره فقر صحبت می کنیم باید ببینیم پروفایل فقرا چیست و دوم آنکه وقتی به سیاست ها می پردازیم باید آن را با سیاست های مشابه دیگر مقایسه کنیم.

وی با طرح این پرسش که فقیر در ایران کیست؟ گفته که تحلیل ها نشان می دهد فقرا کسانی هستند که از یک سبد حداقلی برای زندگی شایسته برخوردار نیستند.

به گفته او فقر در ایران با روش های مختلف محاسبه و مشخص شده حدود 30 درصد افراد جامعه زیر خط معیشت هستند و بخشی از این ها که زیر خط معیشت قرار دارند، کار و شغل هم دارند، ولی کارشان رسمی نیست.

این کارشناس سیاست گذاری توسعه همچنین با اشاره به شمار قابل توجه کارگران غیررسمی گفت: کار غیر رسمی یعنی فرد تحت پوشش بیمه نیست.

کارگر روزمزد چه در روستا و چه در شهر یا فردی که در خانه محصولی تولید می کند و می فروشد، همچنین دستفروش ها جزو اشخاصی هستند که اشتغال رسمی ندارند.

7 میلیون خانوار فقیر در کشور داریم 5 میلیون خانوار فقیر تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی نیستند عبداله زاده در ادامه با بیان اینکه از 24 میلیون خانوار ایرانی حدود هفت میلیون و 200 هزار مورد آنها در ردیف خانوار فقیر قرار می گیرند، گفت که از این تعداد حدود دو میلیون خانوار تحت پوشش نهادهای حمایتی هستند که به این معناست که حداقل پنج میلیون خانوار فقیر داریم که از حمایت نهادها جا مانده اند.

این کارشناس با بیان اینکه بسیاری اوقات دولت برای کمک رسانی به اقشار فقیر و کم برخوردار جامعه از نهادهای حمایتی استفاده می کند اما این چنینن نیست که بتواند به همه فقرا امدادرسانی کند افزود که به اعتقاد او این در حالیست که در درون خود نهادهای حمایتی هم خطاهای قابل توجه وجود دارد و افراد فقیر را با دقت کمتری شناسایی و از اطلاعات درست استفاده نمی کنند؛ گرچه اخیرا در تلاشند با همکاری معاونت رفاه وزارت رفاه اطلاعاتشان را به اشتراک بگذارند؛ چون اخیرا متوجه شده اند بخشی از افراد تحت پوشش، نیازمند واقعی نیستند و آنها را از چرخه حمایتی خارج کرده اند.

استفاده از بسته های حمایتی برای فقرزدایی کافی نیست این کارشناس سیاست گذاری توسعه در ادامه با اشاره به اینکه دولت سعی کرده در دوران سختی و تحریم و افزایش قیمت ها، با برنامه هایی اقشار جامعه را در برابر شوک های اقتصادی احتمالی حفظ کند گفت: واقعا دولتمردان تلاش خود را کرده اند، منتها به نتیجه مطلوب نرسیده است.

امسال دولت بیش از سال های دیگر برای واردات کالاهای اساسی هزینه کرد.

چندمیلیارد دلار بابت یارانه ارزی و ورود کالاهای اساسی با ارز 4200 تومانی پرداخت کرد و قصد داشت جلوی رشد قیمت ها را بگیرد؛ اما واقعیت این است که قیمت ها رشد کرده اند و حتی قیمت کالاهایی که هزینه قابل توجهی برای واردات آنها با ارز دولتی صرف شد نیز افزایش داشته اند که البته دلایل آن را می توان توضیح داد.

یارانه ارزی به سفره مردم نرسید عبدالله زاده همچنین با بیان این که متاسفانه یارانه ارزی گزافی که دولت برای حمایت از اقشار داد به سفره مردم نرسید دلیل این موضوع را نبود سیاست گذاری و هدف گذاری مناسب خواند و افزود: این تصور و ایده درست نیست که در چنین شرایطی، اگر قیمت اقلام را ثابت نگه داریم حتما قدرت خرید حفظ می شود؛ زیرا یارانه ارزی نیز از سوی برخی دریافت کنندگان آن مورد سوءاستفاده قرار گرفت؛ چنانکه شاهد بودیم برخی از این افراد کالایی را وارد و همان موقع صادر می کنند و یا ارز را در بازار ثانویه به فروش می رسانند.

وی در همین راستا با بیان اینکه اگر هم محصولی با نرخ یارانه ای تولید شد، باز هم توسط واسطه ها در بازار با قیمت بالاتری به فروش می رسد، کمااینکه در بازار موبایل هم چنین اتفاقی افتاد و منجر به کاهش قیمت ها نشد گفت: اگر هم کالایی به قیمت ارزان وارد بازار شد برخی اقدام به قاچاق آن کردند و به عنوان مثال مصرف ماهانه بنزین که 80 میلیون لیتر بود به 120 میلیون لیتر در تیرماه رسید که یکی از دلایل آن می تواند همین قاچاق باشد.

این کارشناس سیاست گذاری توسعه با بیان اینکه یک سیاست اشتباه یارانه ارزی بود و یک سیاست اشتباه تر، ممنوعیت صادرات به تجربیات تاریخی اشاره کرد و افزود: در دهه 60 قیمت ارز دولتی به عنوان مثال از هشت به هفت تومان رسید اما در همان زمان در بازار آزاد 140 تومان به فروش می رسید و این فاصله 20 برابری یک رانت فاجعه بار را ایجاد کرد که در نهایت موجب استقراض از بانک مرکزی و تورم 28 درصدی شد که تا آن زمان بی سابقه بود.

همان ها که در آن زمان پیشنهاداتی به دولت برای پایین نگه داشتن قیمت ارز می دادند اکنون هم حضور دارند و سیاست یارانه ارزی را پیشنهاد می دهند که یک سیاست شکست خورده است.

عبدالله زاده ادامه داد: در مقایسه با چنین سیاست هایی، طرح یارانه نقدی طرح بهتری است؛ چون مستقیم به خود مصرف کننده داده می شود؛ مصرف کننده نیازمندی که شوک اقتصادی برایش سنگین تر بوده که اگر فقیر بوده، فقیرتر شده و اگر فقیر هم نبوده اکنون به لبه خط فقر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه وقتی یارانه نقدی به مردم داده می شود، قدرت خرید را مبنا می گذارند، گفت: اکنون نسبت پنج تا 10 سال گذشته، قیمت همه کالاها تغییر کرده اما باید قدرت خرید را مدنظر قرار داد؛ به این معنا که مردم حالا چقدر برنج و گوشت و .

می توانند خریداری کنند و قدرت خریدشان برای دریافت خدماتی چون آموزش و بهداشت و درمان چقدر است؟ و در این شرایط بویژه با توجه به منابع محدودی که در دوران تحریم داریم باید کف قدرت خرید را حفظ کنیم.

بسته حمایتی، یارانه احمدی نژادی نیست این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به اینکه باید آن جمعیت 24 میلیونی را که دولت اعلام کرده بسته حمایتی در اختیارشان قرار می دهد، هدف گرفته و حمایت کنیم گفت: برخی می گویند طرح بسته حمایتی، "یارانه احمدی نژادی" است، در حالی که این طور نیست و دنیا به این سمت رفته است.

البته تجربه خودمان و کشورهای دیگر نشان می دهد یارانه کالایی و دادن کالای ارزان به مردم بسیار فسادآور است و عاقبت توزیع کوپن در دهه 60 هم خوب نبود، اما یارانه نقدی برای مدیریت در دوران بحران سیاست بهتری است.

عبداله زاده در ادامه با طرح این پرسش که چطور گروه هدف را برای توزیع یارانه نقدی شناسایی کنیم؟ افزود: قبلا اطلاعات به صورت دستی و از طریق پرسشنامه هایی تکمیل و جمع آوری می شد اما در دنیای جدید تکنولوژی به کمک ثبت و جمع آوری اطلاعات آمده است.

بسیار مهم است که فقرا خوب شناسایی و از اطلاعات بانکی، اطلاعات اسناد و املاک و بسیاری مراجع دیگر استفاده شود.

به عنوان مثال شرایط دو خانواده با در آمد یکسان که یکی مستاجر و دیگری صاحب ملک است برابر نیست.

یا اینکه ممکن است خانواده ای درآمد بالای پنج میلیون تومان هم داشته باشد اما به علت پرداخت هزینه یک بیماری سخت دچار فقر شود؛ بنابراین باید مجموعه ای از اطلاعات را کنار هم گذاشت.

این موراد را در وزارت رفاه و ایجاد پایگاه اطلاعاتی بررسی و در حذف یارانه دهک های پردرآمد مدنظر داشتیم.

وی در تصرح کرد که پیشنهاد ما این بود که دولت یارانه ارزی ندهد و ارز را تک نرخی و به جای آن از اقشار نیازمند و تولیدکننده هایی که بحران نقدینگی دارند حمایت کند.

یارانه نقدی 600 هزار تومانی تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند این کارشناس سیاست گذاری توسعه با اشاره به بسته حمایتی درنظر گرفته شده از سوی دولت و پرداخت 600 هزار تومان یارانه نقدی در دو مرحله به 20 میلیون نفر اظهار کرد: این 600 هزار تومان تا اندازه ای کاهش قدرت خرید را بویژه برای خانوارهای فقیر می تواند جبران کند.

600 هزار تومان یعنی 100 هزار تومان در ماه به ازای هر یک نفر.

به این ترتیب یک خانوار سه نفره ماهانه 300 هزار تومان دریافت می کند.

اگر این خانواده یک میلیون تومان درآمد داشته باشد و در این مدت به علت تورم، قدرت خریدش تا 30 درصد کم شده باشد و ارزش پولش به 600 هزار تومان رسیده باشد با 300 هزار تومان یارانه نقدی تقریبا به قدرت خرید سال قبل برمی گردد.

عبدالله زاده در بخش پایانی سخنانش پیشنهاد دیگری را مطرح و اظهار کرد: معتقدم بهترین راه برای کاهش فقر در دوران بحران، تقویت مشاغل است؛ هیچ یارانه ای جای حقوق شرافتمدانه انسان را نمی گیرد.

وی گفت: اپلیکیشن هایی چون اسنپ، آچار و الوپیک و .

خدمت بسیار بزرگی به جامعه در دوران بحران کرده اند و برخی که بیکار شده اند توانسته اند از این طریق درآمدی کسب کنند و یک چتر حمایتی خوب درست شده است که دیگر محتاج دولت نمی شوند.

به نظر می رسد دولت باید به جای وام های خوداشتغالی که تاثیرگذاری بالا ندارند این پلت فرم ها را تقویت کند تا افراد با حفظ شان انسانی خود بتوانند درآمدزایی داشته باشند.


کلید واژه ها: حمایت - فقیر - یارانه نقدی - اقتصادی - کارشناس - هزار تومانی - دولت - بسته - مردم - ایران - توزیع - کاهش - یارانه - امدادرسانی - توسعه - کارگر - امروز - رسانی - جامعه - نقدی - صورت - زاده - دستفروش - عبدالله - کارگران - محصولی - اشتغال - ایرانی - زندگی - تولید

آخرین اخبار سرویس:
قیمت های غیرواقعی انرژی، چالش مهم صنعت انرژی کشور

جهانگیری: گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود

اظهار علاقه پادشاه اسپانیا برای سفر به ایران

افزایش نرخ یورو و پوند/کاهش قیمت رسمی 13 ارز

داتیس خودرو، آماده عیب یابی در پی فراخوان «ولوو»

چند درصد افزایش دستمزد در سال 98 به نفع کارگران است؟

پرونده مفتوح پرسنل صمت در غائله خودرو

برنامه ای برای بارورسازی ابرها نداریم

خانه به متری 10 میلیون نزدیک شد/ ضعف مشهود برنامه

توانمندسازی راهی برای نجات زندانیان است

تعیین قیمت تمام شده آب برای تجهیزات لوکس و پرمصرف ضروریست

ضرر مازندران از ضعف صادرات مرکبات/بررسی علل عدم استقرار صنایع تبدیلی

فارس گزارش می دهد کاهش قدرت خرید بلای جان بازار مسکن/افت 61 درصدی معاملات در تهران

باید با قاچاق دام از کشور برخورد جدی شود

استخدام منشی خانم جهت دکوراسیون گل سرخ - شیراز

استخدام کارمند فروش تلفنی مجرب در یک انتشارات معتبر در تهران

توزیع 10 تن مرغ گرم در بازار یاسوج

استخدام پیک موتوری جهت همکاری در یک رستوران در شهر شیراز

تخریب بیش از 20 بنای غیرمجاز در نکا

اجرای طرح بیو مکانیکی در حوزه آبخیز خاوه دلیجان

استخدام منقل دار یا کباب پز جهت همکاری در شیراز

روزانه بیش از 56 میلیون متر مکعب گاز وارد شبکه سراسری می شود

پاسخ سازمان هواپیمایی آلمان داده شد

دسترسی 90درصد جمعیت کشور به آب سالم/ضرورت افزایش بودجه وزارت نیرو برای استاندارد کردن کیفیت آب

پرطرفدارترین مسیرهای پروازی کدم اند؟

منطقه یک آزادراه تهران-شمال تابستان 98 زیر بار ترافیک می رود

6 راه مالیاتی برای افزایش درآمد کشور/50 هزار میلیارد معافیت داریم

جهانگیری: گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود/در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز افزایش می یابد

کمک 70 میلیارد تومانی امدادگران عاشورا کشور

کمک به بخش خصوصی برای افتتاح موزه در پی افزایش بودجه میراث فرهنگی

برنامه ای برای بارورسازی ابرها نداریم

وعده جهانگیری برای کالاهای شب عید

قطعه یک آزادراه تهران-شمال تابستان آینده به بهره برداری می رسد

آپارتمان در قلب تهران متری چند؟ / جدول نرخ ها

قیمت های غیرواقعی انرژی، چالش مهم صنعت انرژی کشور

مهاجرت بزرگ در بازار جهانی؟

پشت صحنه یک معجزه اقتصادی

اظهار علاقه پادشاه اسپانیا برای سفر به ایران

با 10 میلیون هم می توان خودرو خرید؟ + جدول

مسیر 98 اقتصاد ایران

جهانگیری: کالا های اساسی و گوشت مورد نیاز شب عید تامین می شود

جهانگیری: گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود

قیمت خانه در تهران به متری 10 میلیون نزدیک شد

یک میلیون بشکه نفت ایران به بندر اینچئون کره رسید/ تلاش دو شرکت کره ای برای از سرگیری واردات در ماه فوریه

دلار از 11 هزار و 500 تومان گذشت

جهانگیری: با قاچاق دام از کشور برخورد جدی شود

قیمت خودرو/ قیمت نمایندگی و بازار تمام خودروهای وارداتی (پنجشنبه 4 بهمن 1397)

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (پنجشنبه 4 بهمن 1397)/ قیمت نیمروز

استخدام کارگر خدماتی جهت کار در شیراز

استخدام کارگر ساده جهت بسته بندی در شیراز

استخدام منشی خانم جهت رستوران مهرگان در شیراز

استخدام حسابدار جهت همکاری در شیراز

توانمندسازی راهی برای نجات زندانیان است

جهانگیری: در صورت نیاز حجم واردات دام و گوشت قرمز به کشور افزایش می یابد

سقوط قیمت نفت آمریکا در آستانه اجرای ساز و کار ویژه مالی ایران و اروپا

جهانگیری: کالا های اساسی و گوشت مورد نیاز شب عید تامین می شود

نقش مهم سوخت CNG در خودکفایی در تأمین بنزین

اشتغال و معیشت دغدغه اصلی مسئولان / متولیان بازار جلوی افزایش قیمت ها را بگیرند+فیلم

114 شرکت خارجی آماده همکاری در پروژه های نفتی ایران

لغو محدودیت اعتبار ثبت سفارش کالاهای اساسی

رونق بازارسرمایه با حذف سودهای روزشمار/گردش چرخ تولید به دست مردم

ته چین شهمیرزادی ؛ یک غذای اصیل سمنانی

سازمان جهانی گردشگری: خاورمیانه بیشترین رشد ورود گردشگر در سال 2018را داشت

هواشناسی: بارورسازی ابرها را کنار بگذارید

مدیریت پسماند هسته ای یک میثاق جهانی نیازمند برنامه ریزی بلندمدت است

آخرین خبار در مورد ثبت نام جدید سهام عدالت

قیمت مسکن در گران ترین شهرهای جهان

اظهارات عجیب مدیر عامل سابق سایپا درباره افزایش قیمت خودرو

دلار از 11 هزار و 500 تومان گذشت

جوجه ریزی بیش از 6 میلیون قطعه ای در قائم شهر

دوچرخه ی شماره ی 947 مکرر، منتشر شد

مصرف کنندگان عمده گوشت نیاز های خود را از طریق واردات و راهکار های دیگر مرتفع کنند

چطور در فراسوی مرزها تجارت کنیم؟

وزیر جهاد کشاورزی: خوداتکایی گندم تحریم غذایی ایران را بی اثر کرد

تامین اعتبار تسویه اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام سبک داخلی

توجه به کشاورزی شهری از عوامل تمایز شهرهای توسعه یافته است

سوال ها پیرامون بسته های حمایتی را چه کسی پاسخ گو است؟!

یک میلیون بشکه نفت ایران به بندر اینچئون کره رسید/ تلاش دو شرکت کره ای برای از سرگیری واردات در ماه فوریه

بازار کم رونق خرید و فروش خودرو/ خودرو های خارجی خریدار ندارند

نرخ طلا و سکه در چهارم بهمن ماه 97 + جدول

برداشت گل نرگس از نرگس زارهای بهبهان - خوزستان

تمام لوازم خانگی پیش فروش شده را تحویل دادیم

افزایش تولید نفت روسیه در 1-22 ژانویه به 11.39 میلیون بشکه در روز

بارورسازی ابرها کنار گذاشته شود/رشد 3 برابری بارش ها در سال آبی جدید

تسلیت ظریف به سردار سلیمانی

ثبت نام جدید برای سهام عدالت وجود ندارد

بیش از 200میلیارد تومان هزینه نگهداری تاسیسات شرکت گاز

آغاز توزیع بسته های غذایی در خراسان جنوبی

بازار کم رونق خرید و فروش خودرو/ خودرو های خارجی خریدار ندارند

گوشت قرمز باید به میزان لازم در مراکز فروش توزیع شود

رونق بازارسرمایه با حذف سودهای روزشمار/گردش چرخ تولید به دست مردم

90 درصد هزینه پروژه های اجرایی از اعتبارات بخش خصوصی است نرخ بیکاری 15 درصدی در قطب کشاورزی یزد

استاندار سمنان از منطقه ویژه اقتصادی دامغان بازدید کرد

در شرایط فعلی ساخت آزاد راه بسیار هزینه بر است/ شرکت های راه سازی در پیچ و خم مالیات

90 درصد هزینه پروژه های اجرایی از اعتبارات بخش خصوصی است/ نرخ بیکاری 15 درصدی در قطب کشاورزی یزد

راه اندازی بزرگترین فروشگاه صنعتی کالا های پتروشیمی ایران

بیش از 200میلیارد تومان هزینه نگهداری وحفظ تاسیسات شرکت گاز استان اصفهان

وزیر نفت در عسلویه : روزانه 56 میلیون 800 هزار متر مکعب گاز وارد شبکه سراسری می شود

برگزیده شدن 8 صنعت سبز استان اصفهان

نمایشگاه صنایع غذایی و ماشین آلات وابسته

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند

بسته حمایتی دولت تا حدودی کاهش قدرت خرید را جبران می کند