مطالب مرتبط:
مرزبان: با آگاهی وارد نفت شدم و بهانه جویی نمی کنم
وینفرد شفر و استقلال در دیگ مشکلات؛ بدون بهانه جویی و با خلاقیت
بهانه جویی های بی اساس در ماجرای پلمپ دفتر اسنپِ سمنان
از بحران رهایی پیدا کردیم مرزبان: سازمان لیگ با ما همکاری کند/ با آگاهی وارد نفت شدم و بهانه جویی نمی کنم
صیغه موقت ازدواج آسان یا راهی برای سود جویی؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 مهر 1397 ساعت 13:062018-10-11دانش

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!


محمدرضا آقایی*؛ طی چند ماه گذشته می بایست تصمیم بزرگی در کشور با بررسی لوایح مربوط به کارگروه اقدام مالی یا FATF گرفته میشد.

- آقایان می گویند با تصویب و پیوستن به کنوانسیون های بین المللی بهانه را از آمریکا خواهیم گرفت؛ حال آنکه پیوستن به این کنوانسیون ها به طور جد، گشایشی برای بهانه جویی های آمریکا خواهد بود.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-محمدرضا آقایی*؛ طی چند ماه گذشته می بایست تصمیم بزرگی در کشور با بررسی لوایح مربوط به کارگروه اقدام مالی یا FATF گرفته میشد.

یکی از جنجالی ترین و پربحث ترین این لوایح، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT است که در چند روز گذشته و پس از دو ماه مسکوت ماندن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی، و با 143 رای موافق و 120 رای مخالف تصویب شد و برای تایید نهایی در اختیار شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفت.

اما در این یادداشت مقصود بیان برخی مغایرات قانونی و حقوقی این لایحه با قانون اساسی و همچنین تبیین تحمیل هزینه های پیوستن به این کنوانسیون برای کشور است.

ابتدای امر باید به چند نکته در خصوص موافقان پیوستن به این کنوانسیون اشاره کرد: الف- چرا هیچ یک از موافقین از جمله نمایندگان مجلس هیچگاه برای مناظره با جریان دانشجویی و مخالفین اعلام آمادگی نکردند؟جریان دانشجویی و در راس آن بسیج دانشجویی طی یک ماه اخیر و در گذشته بارها و به صورت رسمی از نمایندگان موافق جهت مناظره در محیط دانشگاهی دعوت به عمل آوردند، اما متاسفانه نه تنها این دعوت ها مورد اجابت آقایان قرار نگرفت بلکه برخی نسبت های ناروا هم به جریان دانشجویی داده شد.

به راستی چه چیزی باعث شده است که نماینده مردم برای پاسخگویی و چالش موضوعی در یک محیط علمی مثل دانشگاه، هراس داشته و سعی در فرار رو به جلو داشته باشد.

ب- آیا امروز مانند سال های گذشته نه چندان دور، شاهد بروز پدیده هایی هستیم که آن ها را مدافعان FATF بنامیم؟ هنوز کمتر از پنج سال از تصویب و اجرای برجام گذشته برجامی که در آن روز ها به اعتراف طرفدارانش برای به دست آوردن مقبولیت برجام در بین آحادمردم، از طرف سیاهی لشگر رسانه ای جریان سیاسی خاص بّزّک شد و گویی نوش دارویی قبل از مرگ سهراب که طعمی شیرین تر از قند دارد برای ایران اسلامی به ارمغان آورده شده؟ در آن روز ها شاهد پدیده های جالبی از جمله طرفداران سرسختی بودیم که حتی متن برجام را هم مطالعه و بررسی نکرده بودند! همین افراد، جریان منتقد خود را با عناوین و اسامی مختلف مانند دلواپس خطاب میکردند! آن چنان در روزنامه ها و سایت های مطبوع شان از فواید پوچ برجام گفتند که افکار عمومی را مغلوب بازی رسانه ای خود نمودند اما بعد از گذشته 4 سال از آن روز ها در برابر تعهد های انجام نشده طرف مقابل در برجام سکوت مرگباری اختیار کرده اند، گویی این سایت و روزنامه ها هیچگاه مدافع سرسخت و جان بر کف برجام بد فرجام نبوده اند.

مقصود نگارنده این است با توجه به تجارب قبلی در این خصوص نگران این پدیده هستیم که مدافعان دیروز برجام که امروز به مدافعان سرسخت FATF بدل شده اند حتی یکبار هم به جهت آگاهی و تحقیق، متن لوایح مربوطه را نخوانده باشند و صرفا با توجه به فضای رسانه ای پیرامون خود و گفته ها و شنیده ها در این خصوص تصمیم گرفته باشند! ج_ نکته ای جالب و قابل تأمل که در صحن علنی مجلس اتفاق افتاد این بود که وزیر امور خارجه شخصا برای دفاع از CFT پشت تریبون مجلس رفت و با همان ادبیات همیشگی طرفداری از برجام، اینبار از CFT حمایت جانانه ای نمود ، اما با یک تفاوت کلان، و آن هم اینکه اینبار دیگر خبری از این دست جملات که اگر CFT تصویب شود، مشکل هم حل می شود.

اما به یک نکته خاص اشاره کرد که پرداختن به آن خالی از لطف نیست.

وی بیان داشت در صورت عدم تصویب CFT حساب ایرانیان خارج از کشور و دانشجویان بسته خواهد شد .

اینجا این مسئله به وجود خواهد آمد که می بایست از وزیر امور خارجه پرسیده شود آقای ظریف مگر طرفداران شما مدعی نبودند که تیم دیپلماسی خارجی حاضر زبان گفتگو با دنیا را میداند؟ چرا تاکنون راه حلی برای این مشکل نیافته اید؟ چرا با کشور هایی که بیشترین حساب بانکی ایرانیان را میزبانی میکند و کشور هایی که بیشترین مراودات اقتصادی را با کشورمان دارند، برای عقد پیمان های پولی دو و چند جانبه اقدام نکرده اید؟ چرا همه راه ها را به غرب، آمریکا و آنچه که مطلوب نظر آن هاست محدود میکنید؟؟ در بیانی دیگر از جناب ظریف در همین جلسه میشنویم که عنوان می کند تصویب این لوایح بهانه های بعدی را از آمریکا میگیرد! باید پرسید جناب ظریف مگر طی این چهل سال که از انقلاب اسلامی گذشته است، آمریکا بهانه جویی نداشته؟؟ این سخن شما بدین معنیست که در صورت تصویب لوایح مربوط به FATF بهانه جویی آمریکا کمتر خواهد شد؟؟؟ و یا پایان خواهد یافت .

قطعا این گزاره کاملا غلط و بسیار خوشبینانه است؛ به نظر جنس این خوشبینی از همان جنس خوشبینی های برجامی است.

اما مغایرت های این لایحه با قانون اساسی و ایرادات حقوقی وارد بر آن را اجمالا در این یادداشت به آن خواهیم پرداخت.

الف_در ماده 4 این کنوانسیون از کشور های عضو خواسته شده که جرائم مندرج در ماده (2) را به عنوان جرائم جزایی در قوانین خود بگنجانند همان طور که مستحضر و مطلعید این مسئله با اصل 152 و 153 قانون اساسی که میگوید: "سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است و هرگونه قرار داد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی،فرهنگ،ارتش و دیگر شؤون کشور گردد ممنوع است"، بسیار واضح و روشن است که اجبار به تغییر قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران توسط لایحه مذکور مطالبه شده که این امر خطیر استقلال حقوقی کشور را از بین خواهد برد.

ب_ در ماده 6 این کنوانسیون آمده است : هر کشور عضو در موارد لزوم و عندالاقتضاء اقداماتی را نظیر تدوین قانون داخلی اتخاذ خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماید اعمال جزایی منظور در این کنواسیون تحت هیچ گونه شرایطی با توجـه بـه ملاحظـات مربوط به ماهیت سیاسی، فلسفی عقیدتی، نژادی، قومی، مذهبی و یا غیره توجیه نباشند.

این بدین معنیست که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با ملاحظات عقیدتی و سیاسی خود، از اقدامات گروه های مقاومت که در برابر تروریسم تکفیری و صهیونیستی مقابله میکنند، حمایت کند این مسئله با ماده 154 قانون اساسی مغایرت دارد که می گوید: "جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ .

از مبارزه‏ حق‏ طلبانه‏ مستضعفین‏ در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه‏ از جهان‏ حمایت‏ می‏ کند".

ج_ یکی دیگر از نکات قابل طرح این که مشخص است نه تنها خود معاهده اجازه محدود کردن مصادیق اقدام تروریستی را به ایران نمی دهد بلکه آمریکا هم نظرمشابهی درباره آن دارد و این مسئله از همین روی باعث افزایش فشار آمریکا بر روی ایران خواهد شد، بنابراین اگر ایران نیز درباره تعریف تروریسم برای خود حق شرط قائل باشد، خلاف متن کنوانسیون عمل کرده و با اعتراض آمریکا وکشورهای هم پیمان آن مواجه خواهد شد و این اعتراض ها اگر مستمر باشد، موجب دعوای حقوقی و سیاسی شده و در نهایت می تواندمنجر به متهم شدن ایران به حمایت از تروریسم شود.

همچنین شناسایی گروه های مقاومت از جمله حزب الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی و متهم نمودن ایران به نقض این کنوانسیون به علت همکاری با حزب الله و تشدید تحریم های این حوزه توسط آمریکا یکی دیگر از ایرادات اساسی پیوستن جمهوری اسلامی بهCFT است.

د_ در نکته ای دیگر یک سوال اساسی مطرح است، آن هم این که موافقان در مقابل خود تحریمی درخواستی FATF چه راهکار هایی دارند؟؟ وزارت دفاع، وزارت ارشاد، سازمان صداوسیما،نهادهای نظامی و امنیتی و بیش از 250 نهاد و فرد موثر دیگر در کشور مورد تحریم آمریکا واقع شده اند که با اجرای استاندارد های FATF مجبور به خود تحریمی نسبت به این دستگاهها و اشخاص خواهیم بود! موافقان FATF در مقابل این تضاد آشکار چه پاسخی دارند؟ ح_ در بخش هایی از دو ماده 12 و 18 این کنوانسیون کشور عضو ملزم به ارائه اطلاعاتی خاص و همچنین همکاری بی قید و شرط در حوزه های قضایی و تحویل دادن مجرمان می باشد.

بر اساس این دو بند کشور عضو نمی تواند در خواست همکاری حقوقی کشور های دیگر را بر اساس مشی رازداری رد کند.

آقایان میگویند با تصویب و پیوستن به این کنوانسیون ها بهانه را از آمریکاه خواهیم گرفت! همانطور که همگان میدانند آمریکا و متحدانش فعالیت های ضد استعماری و مبارزات آزادی بخش مثل مبارزه حزب الله با رژیم کودک کش و همچنین هرگونه همکاری با محور مقاومت را فعالیت تروریستی میپندارد، از این رو سپاه پاسداران و دیگر نهاد های امنیتی و نظامی را و هر آنکس که با این جریان ارتباط دارد را تروریست میداند و پیوستن به این کنوانسیون به طور جد گشایشی برای بهانه جویی های آمریکا است.

آیا نباید به مناسب بودن پیوستن به این کنوانسیون شک نمود؟ محمد رضا آقایی-دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان کرمانشاه انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: دانشجویی - قانون اساسی - دانشگاه - آمریکا - مجلس شورای اسلامی - طرفداران - قانون - نمایندگان مجلس - جلسه علنی مجلس - بسیج دانشجویی - مالی - اسلامی - مناظره - کشور - شورای نگهبان - پدیده - شورای - تصمیم - ایران - بین المللی - مردم - هایی - محیط - خبرگزاری - مجلس - تروریسم - روزنامه - عناوین - مبارزه - دلواپس

آخرین اخبار سرویس:
مهندس عمرانی که با هزار التماس حسابدار شد!

زمان و نحوه ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان فنی و حرفه ای اعلام شد

FATF نه شرط می پذیرد نه به بهانه جویی آمریکا پایان می دهد

طهرانچی در گفت وگو با فارس مطرح کرد پیگیری طرح تحول علوم انسانی در دانشگاه آزاد

لندنی ها هم جلیقه زرد پوشیدند

وویجر 2 وارد در فضای بین ستاره ای

هدف، انفجار خلاء: چطور جایزه نوبل انگیزه ای برای پیشرفت علم می شود

وزارت علوم: مدرک تحصیلی تقلبی را باطل می کینم

کشف سیاره فراخورشیدی که در حال کوچک شدن است

برگزاری آزمون فراگیر ارشد دانشگاه پیام نور

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

روزیاتو: صف میلیونی متقاضیان وام ازدواج و تسهیلات جالب دانشگاه آزاد

آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در البرز

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر در فارس

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور برگزار شد/ اعلام نتایج در دهه اول بهمن

تاریخ چه آسان تحریف می شود!!!/ روایتی جالب

مراسم تشییع پیکر ایرج دانایی فر+ عکس

زنجیره تبدیل دانش به ثروت کامل نیست

صدور مجوز راه اندازی کارگاه مهارت افزایی دانشگاه فنی و حرفه ای

بورسیه های جدید نروژ، استرالیا و آلمان 2019

نحوه تمدید مازاد تحصیلی دانشجویان دکتری تربیت مدرس

برای ورودی های 92 نحوه تمدید مازاد تحصیلی دانشجویان دکتری «تربیت مدرس» اعلام شد

افشاگری عضو شورای انقلاب فرهنگی علیه این شورا/ مسئولانی که وعده دروغ دادند را صف اول بیاورید و شلاق بزنید تا نماز جمعه جوان شود

منسوج ضدسلولیت طبیعی شارژ شونده

اعتماد به نفس بیش از حد چه زمانی سودمند و چه زمانی مضر است؟

رشته علوم آزمایشگاهی نیازمند توجه بیشتری است

شناسایی سیاره ای که در حال کوچک شدن است

برگزاری آزمون دوره های فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

نمازجمعه جای تکرار مکررات نیست

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید اجرا شود

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی باید اجرایی شود

کنگره ملی سالانه دانش و فناوری بهمن ماه برگزار می شود

مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حد قانون است

رحیم پور ازغدی : مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در حد قانون است

اسامی 30 دانشگاه برتر در بررسی پرونده متقاضیان جذب

رهبری نباید پاسخگوی وظایف بر زمین مانده مسئولین باشد

طراحی و تجاری سازی منسوج ضدسلولیت و لاغری در اصفهان

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور در مهاباد

مسابقات چالش گرانش زمین(نجات تخم مرغ) در دانشگاه آزاد میبد

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیرپیام نوردرمهاباد

برگزاری آزمون فراگیر دانشگاه پیام نور

زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان فنی و حرفه ای

مراسم نکوداشت «محمدعلی موحد» در دانشگاه تهران برگزار می شود

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور فردا در مهاباد

رقابت در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد

رقابت 52 هزار داوطلب در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور

اشتراک دستاوردهای ایرانی با افریقا/ ساختن بازار با ایده های نو

امسال حذف مرحله ای کنکور اجرایی می شود

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

زمان ثبت نام نقل و انتقال دانشجویان فنی و حرفه ای اعلام شد

برگزاری آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه های پیام نور

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

40 طرح پژوهشی مورد حمایت بسیج علمی خراسان رضوی قرار گرفت

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

واگذاری 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

کنگره ملی سالانه دانش و فناوری در علوم و مهندسی برق و کامپیوتر بهمن ماه برگزار می شود

تجلیل از جهادگران علم و فناوری خراسان شمالی

همایش «دانشجوی جهادی و توسعه» در دانشگاه ارومیه برگزار شد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

رشته های دریایی در هرمزگان تقویت شود

ورزشکار مهابادی نایب قهرمان مسابقات پرس سینه کشور شد

ورزشکار مهابادی نایب قهرمان مسابقات پرس سینه کشور شد

استخدام ویراستار علوم انسانی در انتشارات کاگو صنفی دفتر نشر

دنیای علم در هفته ای که گذشت؛ از ثبت نخستین صدای مریخ تا انتشار سلفی مریخ نورد ناسا

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور فردا در مهاباد

برگزاری آزمون کارشناسی ارشدفراگیر پیام نور فردا در مهاباد

ماجرای گاو عظیم الجثه استرالیایی چیست؟+تصاویر

کارکنان اداری؛ اولویت اول دانشگاه های انگلیس

آموزش عالی در هفته ای که گذشت بهار پژوهش در دانشگاه ها

آغاز خواب زمستانی دانشگاه تا سال بعد!

بسیاری از مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

تولید بخار فوق داغ با استفاده از نور خورشید!

برگزاری گردهمایی بزرگ دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیر کبیر

حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان

همایش بازی های رایانه ای

سیاست ها و اولویت های سند آمایش آموزش عالی بررسی شد

مسابقات منطقه ای چالش گرانش استان یزد در میبد برگزار شد

جشن دانش آموختگی دانشجویان علوم قرآنی در شاهرود+ فیلم

نظارت بر وضعیت مزارع با استفاده از زنبورها فراهم شد

ویدئو / پدیدار شدن رنگین کمان در برابر آبشار یخ زده هوکو در چین

اجازه ندهیم برخی از دانشگاه آزاد قزوین سوء استفاده کنند

فیلم/ روایت رحیم پور از پشت پرده های جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی

بسترسازی اشتغال دانش بنیان برنامه جدی این دانشگاه است

برچسب «دخترزا» یا «پسرزا» بودن به یک زوج، توجیه علمی ندارد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم + گزارش

2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

کارگاه شیوه های مقابله با اضطراب امتحان برگزار می شود

معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان حمایت می کند

دانشگاه ها در بخش فعالیت های تجاری سازی پژوهشی ورود کنند

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم

نصیرزاده: تربیت جوانان در تراز انقلاب اسلامی مسئولیت دانشگاه ها است

پژوهشگران برتر و فناوران نمونه استان اردبیل تجلیل می شوند

پیگیری سوژه مردم: سرنوشت مبالغ خودیاری تأسیس دانشگاه پیام نور در بخش لاهرود فارس من| رییس دانشگاه پیام نور اردبیل: پول مردم بدون سود عودت شد!

مقالات دانشگاهی سنجش مناسب رشد علمی نیست

برگزاری سومین استارت آپ ویکند شبکه های ارتباطی دانشگاه آزاد واحد یادگار امام

استارتاپ کشاورزی در دانشگاه کُردستان

ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های کوچک ساخته شد

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!