مطالب مرتبط:
مرزبان: با آگاهی وارد نفت شدم و بهانه جویی نمی کنم
وینفرد شفر و استقلال در دیگ مشکلات؛ بدون بهانه جویی و با خلاقیت
بهانه جویی های بی اساس در ماجرای پلمپ دفتر اسنپِ سمنان
از بحران رهایی پیدا کردیم مرزبان: سازمان لیگ با ما همکاری کند/ با آگاهی وارد نفت شدم و بهانه جویی نمی کنم
صیغه موقت ازدواج آسان یا راهی برای سود جویی؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 19 مهر 1397 ساعت 13:062018-10-11دانش

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!


محمدرضا آقایی*؛ طی چند ماه گذشته می بایست تصمیم بزرگی در کشور با بررسی لوایح مربوط به کارگروه اقدام مالی یا FATF گرفته میشد.

- آقایان می گویند با تصویب و پیوستن به کنوانسیون های بین المللی بهانه را از آمریکا خواهیم گرفت؛ حال آنکه پیوستن به این کنوانسیون ها به طور جد، گشایشی برای بهانه جویی های آمریکا خواهد بود.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-محمدرضا آقایی*؛ طی چند ماه گذشته می بایست تصمیم بزرگی در کشور با بررسی لوایح مربوط به کارگروه اقدام مالی یا FATF گرفته میشد.

یکی از جنجالی ترین و پربحث ترین این لوایح، لایحه پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم CFT است که در چند روز گذشته و پس از دو ماه مسکوت ماندن در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی، و با 143 رای موافق و 120 رای مخالف تصویب شد و برای تایید نهایی در اختیار شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفت.

اما در این یادداشت مقصود بیان برخی مغایرات قانونی و حقوقی این لایحه با قانون اساسی و همچنین تبیین تحمیل هزینه های پیوستن به این کنوانسیون برای کشور است.

ابتدای امر باید به چند نکته در خصوص موافقان پیوستن به این کنوانسیون اشاره کرد: الف- چرا هیچ یک از موافقین از جمله نمایندگان مجلس هیچگاه برای مناظره با جریان دانشجویی و مخالفین اعلام آمادگی نکردند؟جریان دانشجویی و در راس آن بسیج دانشجویی طی یک ماه اخیر و در گذشته بارها و به صورت رسمی از نمایندگان موافق جهت مناظره در محیط دانشگاهی دعوت به عمل آوردند، اما متاسفانه نه تنها این دعوت ها مورد اجابت آقایان قرار نگرفت بلکه برخی نسبت های ناروا هم به جریان دانشجویی داده شد.

به راستی چه چیزی باعث شده است که نماینده مردم برای پاسخگویی و چالش موضوعی در یک محیط علمی مثل دانشگاه، هراس داشته و سعی در فرار رو به جلو داشته باشد.

ب- آیا امروز مانند سال های گذشته نه چندان دور، شاهد بروز پدیده هایی هستیم که آن ها را مدافعان FATF بنامیم؟ هنوز کمتر از پنج سال از تصویب و اجرای برجام گذشته برجامی که در آن روز ها به اعتراف طرفدارانش برای به دست آوردن مقبولیت برجام در بین آحادمردم، از طرف سیاهی لشگر رسانه ای جریان سیاسی خاص بّزّک شد و گویی نوش دارویی قبل از مرگ سهراب که طعمی شیرین تر از قند دارد برای ایران اسلامی به ارمغان آورده شده؟ در آن روز ها شاهد پدیده های جالبی از جمله طرفداران سرسختی بودیم که حتی متن برجام را هم مطالعه و بررسی نکرده بودند! همین افراد، جریان منتقد خود را با عناوین و اسامی مختلف مانند دلواپس خطاب میکردند! آن چنان در روزنامه ها و سایت های مطبوع شان از فواید پوچ برجام گفتند که افکار عمومی را مغلوب بازی رسانه ای خود نمودند اما بعد از گذشته 4 سال از آن روز ها در برابر تعهد های انجام نشده طرف مقابل در برجام سکوت مرگباری اختیار کرده اند، گویی این سایت و روزنامه ها هیچگاه مدافع سرسخت و جان بر کف برجام بد فرجام نبوده اند.

مقصود نگارنده این است با توجه به تجارب قبلی در این خصوص نگران این پدیده هستیم که مدافعان دیروز برجام که امروز به مدافعان سرسخت FATF بدل شده اند حتی یکبار هم به جهت آگاهی و تحقیق، متن لوایح مربوطه را نخوانده باشند و صرفا با توجه به فضای رسانه ای پیرامون خود و گفته ها و شنیده ها در این خصوص تصمیم گرفته باشند! ج_ نکته ای جالب و قابل تأمل که در صحن علنی مجلس اتفاق افتاد این بود که وزیر امور خارجه شخصا برای دفاع از CFT پشت تریبون مجلس رفت و با همان ادبیات همیشگی طرفداری از برجام، اینبار از CFT حمایت جانانه ای نمود ، اما با یک تفاوت کلان، و آن هم اینکه اینبار دیگر خبری از این دست جملات که اگر CFT تصویب شود، مشکل هم حل می شود.

اما به یک نکته خاص اشاره کرد که پرداختن به آن خالی از لطف نیست.

وی بیان داشت در صورت عدم تصویب CFT حساب ایرانیان خارج از کشور و دانشجویان بسته خواهد شد .

اینجا این مسئله به وجود خواهد آمد که می بایست از وزیر امور خارجه پرسیده شود آقای ظریف مگر طرفداران شما مدعی نبودند که تیم دیپلماسی خارجی حاضر زبان گفتگو با دنیا را میداند؟ چرا تاکنون راه حلی برای این مشکل نیافته اید؟ چرا با کشور هایی که بیشترین حساب بانکی ایرانیان را میزبانی میکند و کشور هایی که بیشترین مراودات اقتصادی را با کشورمان دارند، برای عقد پیمان های پولی دو و چند جانبه اقدام نکرده اید؟ چرا همه راه ها را به غرب، آمریکا و آنچه که مطلوب نظر آن هاست محدود میکنید؟؟ در بیانی دیگر از جناب ظریف در همین جلسه میشنویم که عنوان می کند تصویب این لوایح بهانه های بعدی را از آمریکا میگیرد! باید پرسید جناب ظریف مگر طی این چهل سال که از انقلاب اسلامی گذشته است، آمریکا بهانه جویی نداشته؟؟ این سخن شما بدین معنیست که در صورت تصویب لوایح مربوط به FATF بهانه جویی آمریکا کمتر خواهد شد؟؟؟ و یا پایان خواهد یافت .

قطعا این گزاره کاملا غلط و بسیار خوشبینانه است؛ به نظر جنس این خوشبینی از همان جنس خوشبینی های برجامی است.

اما مغایرت های این لایحه با قانون اساسی و ایرادات حقوقی وارد بر آن را اجمالا در این یادداشت به آن خواهیم پرداخت.

الف_در ماده 4 این کنوانسیون از کشور های عضو خواسته شده که جرائم مندرج در ماده (2) را به عنوان جرائم جزایی در قوانین خود بگنجانند همان طور که مستحضر و مطلعید این مسئله با اصل 152 و 153 قانون اساسی که میگوید: "سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر اساس نفی هرگونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیز متقابل با دول غیر محارب استوار است و هرگونه قرار داد که موجب سلطه بیگانه بر منابع طبیعی و اقتصادی،فرهنگ،ارتش و دیگر شؤون کشور گردد ممنوع است"، بسیار واضح و روشن است که اجبار به تغییر قوانین داخلی جمهوری اسلامی ایران توسط لایحه مذکور مطالبه شده که این امر خطیر استقلال حقوقی کشور را از بین خواهد برد.

ب_ در ماده 6 این کنوانسیون آمده است : هر کشور عضو در موارد لزوم و عندالاقتضاء اقداماتی را نظیر تدوین قانون داخلی اتخاذ خواهد نمود تا اطمینان حاصل نماید اعمال جزایی منظور در این کنواسیون تحت هیچ گونه شرایطی با توجـه بـه ملاحظـات مربوط به ماهیت سیاسی، فلسفی عقیدتی، نژادی، قومی، مذهبی و یا غیره توجیه نباشند.

این بدین معنیست که جمهوری اسلامی ایران نمی تواند با ملاحظات عقیدتی و سیاسی خود، از اقدامات گروه های مقاومت که در برابر تروریسم تکفیری و صهیونیستی مقابله میکنند، حمایت کند این مسئله با ماده 154 قانون اساسی مغایرت دارد که می گوید: "جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ .

از مبارزه‏ حق‏ طلبانه‏ مستضعفین‏ در برابر مستکبرین‏ در هر نقطه‏ از جهان‏ حمایت‏ می‏ کند".

ج_ یکی دیگر از نکات قابل طرح این که مشخص است نه تنها خود معاهده اجازه محدود کردن مصادیق اقدام تروریستی را به ایران نمی دهد بلکه آمریکا هم نظرمشابهی درباره آن دارد و این مسئله از همین روی باعث افزایش فشار آمریکا بر روی ایران خواهد شد، بنابراین اگر ایران نیز درباره تعریف تروریسم برای خود حق شرط قائل باشد، خلاف متن کنوانسیون عمل کرده و با اعتراض آمریکا وکشورهای هم پیمان آن مواجه خواهد شد و این اعتراض ها اگر مستمر باشد، موجب دعوای حقوقی و سیاسی شده و در نهایت می تواندمنجر به متهم شدن ایران به حمایت از تروریسم شود.

همچنین شناسایی گروه های مقاومت از جمله حزب الله لبنان به عنوان یک گروه تروریستی و متهم نمودن ایران به نقض این کنوانسیون به علت همکاری با حزب الله و تشدید تحریم های این حوزه توسط آمریکا یکی دیگر از ایرادات اساسی پیوستن جمهوری اسلامی بهCFT است.

د_ در نکته ای دیگر یک سوال اساسی مطرح است، آن هم این که موافقان در مقابل خود تحریمی درخواستی FATF چه راهکار هایی دارند؟؟ وزارت دفاع، وزارت ارشاد، سازمان صداوسیما،نهادهای نظامی و امنیتی و بیش از 250 نهاد و فرد موثر دیگر در کشور مورد تحریم آمریکا واقع شده اند که با اجرای استاندارد های FATF مجبور به خود تحریمی نسبت به این دستگاهها و اشخاص خواهیم بود! موافقان FATF در مقابل این تضاد آشکار چه پاسخی دارند؟ ح_ در بخش هایی از دو ماده 12 و 18 این کنوانسیون کشور عضو ملزم به ارائه اطلاعاتی خاص و همچنین همکاری بی قید و شرط در حوزه های قضایی و تحویل دادن مجرمان می باشد.

بر اساس این دو بند کشور عضو نمی تواند در خواست همکاری حقوقی کشور های دیگر را بر اساس مشی رازداری رد کند.

آقایان میگویند با تصویب و پیوستن به این کنوانسیون ها بهانه را از آمریکاه خواهیم گرفت! همانطور که همگان میدانند آمریکا و متحدانش فعالیت های ضد استعماری و مبارزات آزادی بخش مثل مبارزه حزب الله با رژیم کودک کش و همچنین هرگونه همکاری با محور مقاومت را فعالیت تروریستی میپندارد، از این رو سپاه پاسداران و دیگر نهاد های امنیتی و نظامی را و هر آنکس که با این جریان ارتباط دارد را تروریست میداند و پیوستن به این کنوانسیون به طور جد گشایشی برای بهانه جویی های آمریکا است.

آیا نباید به مناسب بودن پیوستن به این کنوانسیون شک نمود؟ محمد رضا آقایی-دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن استان کرمانشاه انتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: دانشجویی - قانون اساسی - دانشگاه - آمریکا - مجلس شورای اسلامی - طرفداران - قانون - نمایندگان مجلس - جلسه علنی مجلس - بسیج دانشجویی - مالی - اسلامی - مناظره - کشور - شورای نگهبان - پدیده - شورای - تصمیم - ایران - بین المللی - مردم - هایی - محیط - خبرگزاری - مجلس - تروریسم - روزنامه - عناوین - مبارزه - دلواپس

آخرین اخبار سرویس:
رشته های جدید دانشگاهی در مراکز آموزش عالی گرمسار تاسیس می شود

دانشگاه آزاد اسلامی پرچمدار فعالیت های قرآنی است

دانشجوی دکترای عمران که می گوید رفتگری می کند،هزینه تحصیل دکتری دانشگاه آزاد را از کجا آورده؟

روزنامه کیهان: دختران با تی شرت به دانشگاه می روند، منتظر فتنه بزرگ باشید

رشته های جدید دانشگاهی در مراکز آموزش عالی گرمسار در دستور کار قرار دارد

برگزاری نخستین آیین دمام زنی در دانشگاه آزاد قزوین

دستیابی پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی به دانش تولید پیچ هوایی چرخ هواپیما

چشم های میگو آخوندکی الهام بخش طراحان صنعت خودرو شد

مدیران ناکارآمد در دانشگاه آزاد برکنار شدند

استخدام تعدادی راننده جهت کار در تاکسی تلفنی در بندر عباس

کیهان: دختران با تی شرت به دانشگاه می روند

رشته های جدید دانشگاهی در مراکز آموزش عالی گرمسار جذب می شود

نشست انتقال تجربیات علمی بین دانشگاههای ایران و دنیا

جشن دانشجویان ورودی دانشگاه صنعتی ارومیه

اولین کپسول فضایی توریستی «بلواوریجین» سال 2019 به فضا می رود

کمیسیون پژوهش و فناوری در ستاد نقشه جامع علمی تشکیل می شود

ظرفیت دانشگاه جامع علمی و کاربردی دو برابر می شود

ظرفیت دانشگاه جامع علمی و کاربردی دو برابر می شود

معرفی گزینه ای دیگر برای جایگزینی نیکی هیلی

اشتباه غیر قابل توجیه استادی که دل دانشجویان را به درد آورد/ پایان نامه هایی که در سطل زباله قرار گرفت!

استخدام کارشناس فروش خانم در یک موسسه آموزش عالی آزاد در تهران

کیهان: دختران با تی شرت به دانشگاه می روند، منتظر فتنه بزرگ باشید!

ادعای مشاور ولیعهد ابوظبی: به همایش دانشگاه آزاد دعوت شده ام

اشتباه غیر قابل توجیه استاد شهید چمران که دل دانشجویان را به درد آورد/ پایان نامه هایی که بر روی سطل زباله قرار گرفت!

چرا سقف خانه های شمالی قارچی است؟

چرا سقف خانه های شمالی قارچی است؟

اشتباهی عجیب در نتایج کنکور 97 رشته های پزشکی

زیباکلام، مناظره FATF را ترک کرد

اهدای 1000 اپل واچ به تحقیقات پرخوری دانشگاهی آمریکایی

تعیین تکلیف ذخیره های زیر گروه پزشکی و رشته دامپزشکی

جذب سرباز امریه در وزارت علوم/ اعلام جزییات و شرایط متقاضیان

تصاویر/ گردشگری فضایی در سال 2019 آغاز می شود

بروز مشکل در پذیرش دانشجویان آزاد اسلامی بجنورد

تصویری فضایی از فوران آتشفشان ساریچف!

اردوی توجیهی دانشجویان ورودی جدید دانشگاه آزاد بندرعباس برگزار می شود

اشتغال 250 دانشجوی دانشکده فنی ومهندسی اسفراین در مراکز صنعتی

تبدیل نور به برق در کریستال

نشست بررسی FATF در دانشگاه علوم اجتماعی دانشگاه تهران

جذب دانشجو در مجتمع آموزش عالی اسفراین 46 درصد افزایش یافت

پیشنهاد طراحی «موزه های علوم پایه» برای افزایش توجه به این حوزه

تبدیل نور به برق در کریستال

سرگردانی دانشجویانی که به امید گرفتن خوابگاه راهی گچساران شدند/ رییس واحد: هیچ تعهدی برای تامین خوابگاه نداریم

ایده های مکتب باوهاوس برای شهر تهران

تمایزی بین سیاستگذاری و سیاست قائل نیستیم

سرپرست دانشگاه آزاد: مدیران ناکارآمد برکنار شدند

کوتاه از دانشگاه ها

همکاری دانشگاه شریف با دانشگاه های بولیوی و عمان

دو تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و دانشگاه محقق اردبیلی امضا شد

دانشگاه جامع علمی کاربردی متولی اشتغال پذیری و مهارت آموزی

کشف سیارات غیرعادی با رفتار ناشناخته

میراث فرهنگی، راهنمای مسافر نوروزی را به دانشجویان واگذار کرد/ کانون های ایرانگردی دانشگاه ها به کمک ما بیایند

سرپرست دانشگاه آزاد: مدیران ناکارآمد برکنار شدند

رییس دانشکده علوم قرآنی بجنورد: امسال پذیرش دانشجو نداشتیم

تجلیل از نخبگان علمی آذربایجان غربی

تحصیل دانشجویان خارجی در دانشگاه علوم پزشگی شیراز

تبدیل نور به برق در کریستال

رییس دانشکده علوم قرآنی بجنورد: امسال پذیرش دانشجو نداشتیم

دانشگاهها جایگاه خود را درمبارزه با مواد مخدر نیافته اند

متخصصان معتقدند طی 30 سال آینده فقط بنای یادبودی از دانشگاه های بزرگ می ماند

سیارهای غیرعادی با رفتار ناشناخته یافت شده است

بازنگری بیش از 7 هزار عنوان درس دانشگاهی

اجرای طرح نظارت و ارزیابی در دانشگاه ها/ ارائه خدمات تحصیلی به دانشجویان تقویت می شود

ستاد توسعه علوم از توسعه فناوری و پژوهش های کاربردی حوزه علوم شناختی حمایت می کند

باید مسیر پیشرفت فناوری ها و کسب بازارهای جهانی را تضمین کرد

دانشگاه بوعلی سینا رتبه 16 سرآمدان علمی کشور را کسب کرد

گردشگری فضایی نیمه اول 2019 محقق می شود

تبدیل نور به برق در کریستال

همکاری با شرکت راه آهن از سال ها قبل در دستور کار بود /ساخت سیستم های رانش توان مترو از برنامه های آینده جهاد دانشگاهی

سه راهکار برای رونق رشته های علوم انسانی/ برای فارغ التحصیلان علوم انسانی جاذبه شغلی ایجاد کنیم

حضور کارکنان اورژانس فارس در مرز شلمچه

اختصاص وام بدون کارمزد به دانشجویان پیام نور

چگونگی ارتقاء مهارت های دانشجویان در دنیای نوآوری

پایان نامه دانشجوی دانشگاه محقق اردبیلی شایسته تقدیر شد

پیشنهاد طراحی «موزه های علوم پایه» برای افزایش توجه به این حوزه

رقابت 401 دانشجو درمسابقات قرآن

توسعه کیفی دانشگاه ها در دستور کار وزارت علوم است

نهمین نمایشگاه کار دانشگاه صنعتی شریف

دانشگاه فرهنگیان ایرانشهر افتتاح شد

گشایش چهارمین نمایشگاه کارآفرینی مازندران در آمل

وابستگی به بودجه دولتی معضل دانشگاه ها

استقرار دانشجویان علوم پزشکی ایلام در مهران برای خدمات رسانی به زوار اربعین/ پرداخت هزینه ویزای 70 دانشجو

دانشجویان روشندل دانشگاه محقق اردبیلی تجلیل شدند/ راه اندازی سرای روشندلان در آینده ای نزدیک

یعقوبی از ریاست دانشگاه آزاد سیرجان برکنار شد

دو دانشجوی علوم پزشکی مازندران به علت سانحه تصادف جان باختند

شهریه دانشجویان تکمیل ظرفیت پیام نور نصف شد

استاد دانشگاه علوم پزشکی بیرجند به خبر سرقت مقاله هایش واکنش نشان داد

سلامت یا اختلال روانی کودک بسته به نوع ارتباط با مادر است

برگزاری همایش راهبردی نفت و نیرو

انتشار مقالات مشترک میان دانشگاه های حماء سوریه و امیرکبیر

دانشگاه آزاد ارومیه؛ میزبان بیست و سومین دوره مرحله کشوری مسابقات قرآن و عترت

گوشت و برنج مورد نیاز دانشگاه ها تامین شد

کاهش سم دوغ به روش بیولوژیک

26 شرکت در مرکز علم و فناوری دزفول فعالیت دارند

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد عزل می شود

کسب 3 رتبه برتر توسط زنجانی ها در جشنواره قرآن و عترت دانشگاه علمی کاربردی

17 دانشجوی نابینا در 5 رشته دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد عزل شد

17 دانشجوی نابینادر 5 رشته دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

ارائه بسته حمایتی به دانشجویان پیام نور

اعتصام به آیات قرآن؛ درمان مشکلات نسل جدید

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!

راهی جدید برای بهانه جویی های آمریکا!