مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد نقشی از عشق بر تار و پود هنر آذربایجان/ روند قاجاری فروش فرش تبریز
گره عاشقی بر تار و پود فرش های نفیس حرم حضرت علی(ع)
گره عاشقی بر تار و پود فرش های نفیس حرم حضرت علی (ع)
گره ارز بر تار و پود فرش دستباف
دوره آموزشی هنر خط بر تار و پود برگزار می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 17 مهر 1397 ساعت 17:562018-10-09دانش

نقشی از عشق بر تار و پود هنر آذربایجان/ روند قاجاری فروش فرش تبریز


فرش ایرانی به خصوص تبریز مشکلی در باب برندینگ و مارکتینگ ندارد، آنچه در این میان مشکل است نحوه عرضه بازاریابی برای فروش آن است، متاسفانه کماکان از روند فروش زمان قاجار باقی مانده است.

- نقشی از عشق بر تار و پود هنر آذربایجان/ روند قاجاری فروش فرش تبریز فرش ایرانی به خصوص تبریز مشکلی در باب برندینگ و مارکتینگ ندارد، آنچه در این میان مشکل است نحوه عرضه بازاریابی برای فروش آن است، متاسفانه کماکان از روند فروش زمان قاجار باقی مانده است.

" به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از تبریز، علی وندشعاری فارغ التحصیل دکترای رشته پژوهش هنر است.

دوره کارشناسی تحصیلات خود را در رشته فرش ادامه داده و تحقیقات و مطالعاتش را در این خصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای ادامه داده و پایان نامه برتر کشوری در حوزه فرش را کسب کرده است.

وندشعاری هم اینک رییس دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز و عضو هیات مدیره و نایب رییس انجمن فرش ایران است.

  نظر به اینکه دانشکده فرش تبریز تنها دانشکده تخصصی فرش ایران بوده و از سویی آوازه فرش تبریز نزد عام و خاص زبانزد است، پر بیراه ندیدیم که پای صحبت های او نشسته و از منظر علمی، تهدیدات و فرصت های پیش روی صادرات فرش همچنین اهمیت رشته فرش در دانشگاه ها را بشنویم.

    فعالیت  14 دانشگاه کشور در رشته کارشناسی فرش * به عنوان اولین سوال، از چرایی تاسیس دانشکده فرش در ایران و تبریز همچنین گرایش ها و مقاطع موجود بفرمایید؟ آیا هدف از تاسیس دانشگاه تربیت نیروی کار آکادمیک درحوزه قالیبافی است؟   دانشگاه از نظر علمی تربیت کننده صرف نیروی کار نیست، بلکه برعکس آموزش های فنی حرفه ای را مرهون ارتقاء دانش، فعالیت های پژوهشی و علمی دانسته و به کارگیری این آموزش ها را منجر به کسب مهارت می داند.

  تحصیل در دانشکده فرش به دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد یا همان تحصیلات تکمیلی تقسیم شده است و البته مهارت محوری به دوره کارشناسی و جنبه تئوری و مستندنگاری آن بیشتر به دوره تحصیلات تکمیلی اختصاص یافته است.

در دوره کارشناسی دانشجویان همراه با گذراندن واحدهای تئوری و یادگیری علوم روز فرش به واسطه حضور در کارگاه های کارِ عملی موفق به کسب مهارت های علمی حوزه فرش می شوند.

  مقطع تحصیلات تکمیلی که در سال 96 آغاز به جذب دانشجو کرد، شامل چهار گرایش طراحی، رنگرزی، تولید و پژوهش تخصصی فرش است.

چنانچه گفته شد این حوزه بیشتر اهتمام به جنبه های تئوری و مستند نگاری علوم فرش دارد.

با این وصف آنچه مورد توجه حوزه نظام دانشگاهی فرش قرار می گیرد، ارتقاء علمی نظام فرش و توسعه دانش فنی آن است و هم ارتقاء مهارت های علمی آن.

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که دانشکده فرش برای اولین بار همزمان با دانشگاه کاشان در سال 75 شروع به پذیرش دانشجو کرد.

طبق آخرین آمار، در حال حاضر 14 دانشگاه کشور در رشته کارشناسی فرش و چهار دانشگاه تهران، تبریز، کاشان و اصفهان در مقطع کارشناسی ارشد فعال هستند.

البته اولین و تنها دانشکده تبریز فرش واقع در تبریز بوده و این رشته به صورت زیرگروه رشته های معماری و هنر در سایر دانشگاه ها ارائه می شود همچنین اولین دوره فوق لیسانس نیز در دانشکده فرش تبریز ارائه شده است.

     فارغ التحصیلان دانشکده فرش مورد قبول سیستم بازار سنتی نیستند * تاسیس دانشکده فرش چه دستاوردهای کاربردی در حوزه آکادمیک و بازار سنتی به همراه داشته است؟  متاسفانه سیستم سنتی، بسته و پایدار بازار فرش تبریز و عدم قبول اشخاص خارج از محیط و تجربه بازار، باعث شده تا فارغ التحصیلان دانشکده مورد قبول سیستم بازار سنتی قرار نگیرند.

در این راه دو توّهم مهم هم در بازار و هم بین فارغ التحصیلان وجود دارد.

توهّم اول که در بین دانشجویان فرش است و می پندارند با صرف 4 یا 5 سال تحصیل دارای مهارت کافی در زمینه تخصصی فرش هستند.

از سوی دیگر بازاری نیز با این تصور مواجه است که فارغ التحصیل این رشته حتماً باید به اندازه 40 یا 50 سال تجربه کاری داشته باشد.

امروزه این موضوع سبب ایجاد تضاد بین دو گروه فارغ التحصیلان با بازاریان شده است.

یعنی پس از ورود فارغ التحصیلان به بازار سنتی فرش، بازاریان با عقبه استاد ـ شاگردی چند 10 ساله، به گونه ای رفتار می کنند که به نوعی باعث طرد شدن دانشجویان و کشش آنها به سمت بخش صنعتی فرش (فرش ماشینی) می شود.

از این رو مادامی که افراد انتظارات خود را منطقی و نزدیک به واقعیت نکنند ما در این حوزه با مشکل مواجه خواهیم بود.

نوآوری، خلاقیت، آگاهی به الفبای فرش، مشکلات علمی همچنین جسارت پیاده سازی آنچه آموخته اند، جزو ابزار کار دانشجویان رشته فرش است که تلفیق آن با تجربه موجود در بازار سنتی می توانند بسیار مفید باشد و طی طریق 30 یا 40 ساله استاد ـ شاگردی برای کسب تجربه را تسریع کند.

بازار باید متوجه توان دانشجو باشد که متاسفانه خواسته یا ندانسته این امر از سوی آنها اتفاق نمی افتد.

    ناکامی دانشجویان در حوزه فرش دستبافت باعث جذب آنها به بخش صنعتی و فرش ماشینی شده است * عدم پذیرش فارغ التحصیلان فرش در بازار چه تهدیداتی دارد؟ ناکامی دانشجویان در حوزه فرش دستبافت باعث جذب آنها به بخش صنعتی و فرش ماشینی شده و ما شاهد شکوفایی بیش از پیش فرش ماشینی هستیم.

فارغ التحصیلان همان قدر که در بخش دستبافت به دلایلی مانند هزینه بالای تولید و عدم اطمینان بازار قدرت مانور نداشتند، در بخش صنعتی قادر به مانور بیشتر و شکوفایی استعدادهای فردی شدند.

  این نکته قابل ذکر است که خوشبختانه روی آوردن تعدادی از تولیدکنندگان فرش دستبافت و نفیس نقش سنتی طی 4 یا 5 سال اخیر به طراحان فارغ التحصیل فرش و استفاده از دانش آنها نقطه عطفی برای ما به حساب می آید.

به عبارت بهتر به طور طبیعی اعتماد بخش سنتی فرش به بخش علمی آن 15 سال به طول انجامید که البته مطلقاً نیز از بین بردن تضاد بین سنت و مدرنتیه و روش آکادمیک طبعا زمان برخواهد بود.

    * به عنوان نایب رییس انجمن فرش ایران مشکلات حوزه فرش دستباف را در چه می دانید؟  هنر فرشبافی هنری پرسودمند است.

فرش را نمی توان با سفال و آثار هنری تک بعدی دیگر مقایسه کرد.

زنجیره تولید فرش از زه کشی و رنگرزی گرفته تا طراحی و نقاشی بسیار گسترده است و مشکلات آن نیز به نسبت همان زنجیره گسترده خواهد بود.

بنابراین همین امر باعث چند برابر شدن مشکلات صنعت فرش می شود.

اگر فرش را هنر در نظر بگیریم که هست، هنرمند کیست؟ رنگرز؟ نقاش؟ طراح؟ مرمت کار؟ بافنده؟ پس مشکلات فرش تنها در یک مورد نخواهد بود.

علاوه بر این سالیان بسیار دور فرش بخش اعظمی از صادرات غیرنفتی ایران را شامل می شد.

هر چند به نظر اروپاییان صادرات در حوزه فلزات و معادن از میزان صادرات فرش کاسته است، اما صادرات فرش کماکان در حوزه هنر حرف اول را می زند.

  در مقام دسته بندی مشکلات می توان به سه موضوع: تولید، مدیریت فروش و کانال های ارزی و صادرات اشاره کرد.

روش سنتی بافت، هزینه بر بودن آن، دستمزد بالای بافنده و غیرقابل کنترل و نظارت بودن پروانه تولید به دلیل نحوه تولید اهمیت دارد و از عمده مشکلات حوزه تولید فرش به حساب می آید.

به طوریکه حدود 60 تا 70 درصد قیمت فرش مختص بافنده آن است.

همچنین استفاده از پشم و رنگ مرغوب توسط بافنده های خانگی یکی از مشکلات حوزه تولیدی فرش محسوب می شود.

   مشکلات ناشی از سیاست های کلان کشور، مواجه با تحریم ها، تعیین روسای فرش استان ها بر اساس روابط نه تخصص و ضابطه، سیاست های بنگاه های زودبازده در قالب اعطای وام خوداشتغال در زمره مسائل مدیریتی حوزه فرش هستند.

ایران به دلایل تحریم ها در سال 1390 بازار 90 میلیون دلاری آمریکا را از دست داد و درآمد ارزی سالانه 90 میلیون دلار تبدیل به 220 هزار دلار شد و یا اعطای وام های خوداشتغالی بانک های زودبازده کمر صنعت فرش را شکست.

  فرش و صنعت فرش جزو مشاغل سخت محسوب شده و پرداخت نقدینگی به بافندگان انگیزه برای پرداختن به مشاغل کاذب و آسانتر را به همراه آورد و کارگاه های خانگی یکی بعد از دیگری تعطیل شد.

این در حالی است که ارائه خدمات اجتماعی به این قشر جامعه از جمله بیمه و خدمات پزشکی رایگان هم کمک به اعتلای حقوق شهروندی این افراد بود و هم جلوگیری از بخش نقدینگی و تعطیلی بنگاه های فرش و بافت آن.

    * به هرحال فرش تبریز یک برند جهانی است.

هر چقدر مشکلات ملی و بین المللی وجود داشته باشد، این مقدار نباید روی صادرات و فروش تاثیر بگذارد.

علت اصلی مشکلات را در بحث صادرات را در چه می دانید؟   مهم ترین مشکل در بحث صادرات، نحوه بازاریابی و فروش فرش ایرانی است.

متاسفانه ما کماکان از روند فروش زمان قاجار و آبا و اجدادی پیروی می کنیم و آداب جهانی تجارت را رعایت نمی کنیم.

انتخاب جنس ارزان و نامرغوب بازار که منجر به عرضه فرش نامرغوب به بازار می شود به دلیل نبود ناظر کیفی رواج بسیار یافته است.

در دنیای امروز اطلاعات مربوط به یک محصول بسیار ارزشمندتر از خود محصول به شمار می رود که متاسفانه ما در ایران و بازار فرش تبریز هنوز شاهد چنین مسئله ای نیستیم.

به نظر می رسد اصلاح رفتار بازاریابی و فروش به چرخه تولید کمک شایانی خواهد کرد.

در دنیای امروز به واسطه بازاریابی قوی هر کالایی از بدترین تا لوکس ترین آنها مشتری مخصوص خود را دارد.

فرش تبریز به صورت ذاتی جزو کالاهای لوکس محسوب می شود که در سراسر دنیا از اصالت ذاتی، هویت تاریخی و حسن شهرت برخوردار است.

به عبارتی فرش ایرانی و فرش تبریز مشکلی در باب برندینگ و مارکتینگ ندارد، آنچه در این میان مشکل است نحوه عرضه بازاریابی برای فروش آن است.

    *  با این وضع مارکتینگ، حوزه صادرات فرش با آسیب جدی مواجه بوده و خواهد بود.

راهکار علمی و عملی مورد نظر شما چیست؟   در باب آسیب شناسی حوزه صادرات فرش می توان به دو دسته فعالیت های زود بازده و فعالیت های مدت دار اشاره کرد.

زود بازده ترین فرآیند در موضوع فروش، اصلاح کانال های توزیع و بازاریابی فرش به شمار می آید.

به این معنا که فروش در اولویت قرار گیرد و اصلاح لایه های پایین دستی مانند موضوع تولید و مدیریت در مراحل بعدی اولویت قرار گیرند.

  سابق بر این، ایران در زمینه فرش با رقبای هندوستان، پاکستان، تبت و ترکیه روبه رو نبود و خریدار بازار جهانی ناگزیر از انتخاب فرش ایرانی بود که در این صورت نیاز چندانی به بازاریابی احساس نمی شد اما امروز در بازار پر رقیب کنونی، عدم بازاریابی ایران را محکوم به حذف از بازار جهانی فرش خواهد کرد.

  چنانچه تجّار و صادرکنندگان ما اهمیّتی به نحوه برخورد با مشتری قائل نباشند و احاطه کامل به علم مارکتینگ و بازاریابی نداشته باشند، مشکلات کماکان دامنگیر حوزه صادرات فرش خواهد بود.

  بازار جهانی به مثابه صفحه شطرنجی است که بازیگران آن تجار و فروشندگان هستند.

عدم احاطه به قوانین بازی منجر به باخت و حذف از صفحه بازی خواهد شد.

به کارگیری روش های علمی فروش و آشنایی با روند امروزی مصرف کننده، رمز ماندگاری در بازار جهانی است و روش قدیمی فروش ایران رو به اضمحلال است و مشخصاً تا زمانی که فروشندگان و صادرکنندگان مجهز به سلاح علم نباشند وضعیت بازار اصلاح نخواهد شد.

به عبارتی آینده تولید و قوام و دوام فرش از مسیر تولید می گذرد و بازار فرش برای ادامه حیات خود ناچار به روز شدن و پوست اندازی خواهد بود.

البته این امر فقط شامل فرش نیست و سایر بازارها از جمله چرم و غیره را نیز شامل می شود.

      آیا فرش تبریز واقعاً اعلاست یا ما به جهت عرق ملی و محلی این موضوع را مدعی هستیم؟ فرش تبریز اعلاست؛ شک نکنید، در طول تاریخ تبریز جریان ساز هنری حوزه فرش ایران بوده و جدای از اینکه در دوران قاجار محل تجارت و صادرات فرش ایران بود، وجود نیروی کار و سرمایه انسانیِ بی نظیر، جغرافیای تبریز را از سایر شهرها جدا کرد.

هویّت تاریخی فرش تبریز یک شبه به دست نیامده است.

مطالعه عقبه و سبقه تاریخی آن دلیل اهمیت فرش تبریز را نمایان می سازد.

فرش تبریز در تمام شهرهای ایران تاثیرگذار بوده و بخش اعظمی از فرش تولیدی ایران از طریق تبریز صادر می شود.

برآیندی از بهترین رنگرزان، رج شماران، طراحان با طرح های هندسی، طرح برای رج شمار 20 ،30 با بهترین مرمت کاران دنیا سازنده فرش تبریز هستند.

وجود سرمایه انسانی بی نظیر و دانشکده مجهز فرش، تبریز را به عنوان شهر جهانی بافت فرش مطرح کرده است.

در خصوص رویداد فرهنگی تبریز 2018، فرش تنها نقطه ای است که امکان مانور روی آن موجود است.

مطالعات ما در حوزه فرش همه داخلی است و تنها رشته ای است که به دلیل بومی بودن صد درصد آن می توان به آن بالید،معرفی فرش تبریز و ایجاد زیر ساخت های لازمه آن منجر به ماندگاری فرش تبریز خواهد شد.

سال 2016 تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف انتخاب شد و امسال مقارن با سال 2018 تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی است.

گره زدن این دو مناسبت به فرش تبریز به عنوان مهم ترین میراث فرهنگی چگونه باید، باشد.

  با توجه به شرایط سیاسی، هنری و فرهنگی ایران در حوزه توریست، عمدتاً توریست هایی با دغدغه فرهنگی ـ هنری ـ تاریخی هستند که جذب ایران می شوند و ما برای موفقیت در این امر ناگزیر از بها دادن به فرهنگ و هنر هستیم و فرش نیز هویّت فرهنگی و هنری شهر تبریز است.

پس اهتمام ورزیدن به معرفی بهینه فرش تبریز با پیشینه و هویت تاریخی آن می تواند گام مثبتی برای اعتلای فرهنگ توریسم ایران باشد.

  گفت وگو از صادق رنجبر انتهای پیام/الف http://fna.

ir/bp14m3
کلید واژه ها: تبریز - دانشگاه - دوره کارشناسی - تحصیل - تحصیلات - کارشناسی ارشد - ایران - فروش - علمی - فرش ایرانی - بازاریابی - مشکل - رشته - خبرگزاری فارس - ایرانی - دانشجو - فارغ التحصیل - آموزش - مستند - تربیت - پایان نامه - دانشجویان - ارشد - خبرگزاری - کشور - علوم - نظام - عضو هیات - فنی حرفه - کارگاه

آخرین اخبار سرویس:
21 طرح پژوهشی در دانشگاه پیام نور قزوین اجرا شد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

دانشگاه هنرهای اسلامی ـ ایرانی فرشچیان

پذیرش در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور+فیلم

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

پذیرش در مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در دانشگاه پیام نور

کوتاه از دانشگاه آزاد

بهترین دمنوش ها برای گروه های خونی متفاوت

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

اعتراض دانشجویان دانشگاه رازی به کیفیت غذا و وضعیت خوابگاه ها+ پاسخ مسئولان

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

کاروان دانشجویی شهید باکری آذربایجان غربی در قالب سه اتوبوس به کربلا اعزام شدند

مسابقات تیراندازی با تفنگ بادی در دانشگاه زنجان برگزار می شود

دانشگاه علامه مسابقه موت کورت دیوان عدالت اداری را برگزار می کند

غلامی: وزارت علوم از حرکت های نو آموزش استقبال می کند

کنوانسیون تأیید و به رسمیت شناختن صلاحیت های آموزش عالی در کره جنوبی برگزار شد

مراسم بدرقه کاروان دانشجویی پیاده روی اربعین دانشگاه تبریز برگزار می شود

محوری بودن نقش دانشگاه ها در حل مشکلات جامعه/ اساتید دانشگاهی نباید خود را از دولت جدا بدانند

نباید اجازه داد برخی ها آینده را برای مردم سیاه ترسیم کنند

ناسا از کشف یک کوه یخی کاملا مستطیل شکل خبر داد

کاروان دانشجویی آذربایجان غربی در قالب سه اتوبوس به کربلا اعزام شدند

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی فراهم شد

قتل خاشقچی بی آبرویی امثال زیباکلام و سریع القلم و علم سکولار آنهاست/ 15 کشور، یمن را زیر ظلم گرفته اند اما صدایی از لیبرال ها در نمی آید

طرح بزرگ آبرسانی به دشت سیستان

فیلم سقوط بالگرد سکوی فاز 12

اطلاعیه دانشگاه شهید رجایی درباره حقوق دانشجو معلمان

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

روحانی: انتقاد نباید دستوری باشد

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان پزشکی آزاد

ظرفیت لیوان تحریم ایران پر شده و تاثیری در اقتصاد ایران نخواهد داشت/ لیبرالیسم عمامه به سر و کراواتی نمی شناسد

فرصت مجدد انتخاب رشته برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

ظرفیت لیوان تحریم ایران پر شده و تاثیری در اقتصاد ایران نخواهد داشت/ لیبرالیسم عمامه بسر و کراواتی نمی شناسد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان رشته های علوم پزشکی دانشگاه آزاد

همانطور که علم دستوری نمی شود، انتقاد هم نمی تواند دستوری باشد

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد فراهم شد

استخدام نیروی خدماتی

طراحی 4 مدل سازه برای جلوگیری از آثار زیان بار سیلاب

فرصت انتخاب رشته مجدد برای داوطلبان علوم پزشکی دانشگاه آزاد فراهم شد

مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج لغو شد

تجمع دانشجویان بلاتکلیف علوم پزشکی مقابل دانشگاه آزاد

فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

جزییات وام شهریه دانشجویی

درخشش گروه تواشیح شمیم وصال یزد در جشنواره قرآنی دانشگاه آزاد

اگر یک ارتباط خوب می خواهید عصبانیت را کنار بگذارید

فاز جدید تحقیقات علمی شهاب سنگ در کشور آغاز شده است

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد

سرنوشت قربانیان تخلف بزرگ آموزش عالی برای مسئولان چقدر اهمیت دارد؟

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در اعتراض به مشکلات صنفی و رفاهی تجمع کردند

​فراخوان مشارکت در طرح های پژوهشی نهاد در سال 1397 منتشر شد

استقبال وزارت علوم روش های اصلاح کننده آموزش

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

150 هزار مترمربع پروژه در دانشگاه ها توسط خیّرین در حال ساخت است

حسگری که بزودی جایگزین ام. آر. آی می شود

زیباترین زن جهان که از زیبایی اش تعجب می کند+عکس

تعلیق و لغو مجوز 107 موسسه اعزام دانشجو به خارج

نمونه های مرجع استاندارد و کالیبراسیون برای مراکز عضو شبکه تامین می شود

استقبال وزارت علوم از حرکت های نو و روش های اصلاح کننده آموزش

نصب تندیس «ابن سینا» در دانشگاه های معتبر جهان

نقد و بررسی «حضور و نقش زنان در جامعه» در دانشگاه کردستان/ بانوان فعال در حوزه نویسندگی تقدیر شدند

صنایع خلاق و نوآور به عنوان یکی از مؤلفه های اقتصاد دانش بنیان محسوب می شوند

تولیدکننده نانوپوشش ضدخوردگی در میان شرکت های هوشمند سال 2018 قرار گرفت

ذهن خود را ورق بزنید نه صفحات دفترچه استخدام را

دانشکده خبر از نیمسال دوم سال تحصیلی دانشجو می پذیرد/ تعطیلی برخی از مراکز به دلیل نداشتن کیفیت آموزش

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

تبلیغات برای پذیرش در دانشگاه پیام نور غیرقانونی است

مجوز مرکز تحقیقات محصولات سالم در دانشگاه آزاد دزفول اخذ شد

مرد شهاب سنگی ایران

تندیس ابن سینا در دانشگاه های معتبر جهان نصب می شود

نشست بررسی FATF در دانشگاه آزاد دشتستان لغو شد

چگونگی آمادگی در آزمون ارشد فراگیرپیام نور

ذهن خود را ورق بزنید نه صفحات دفترچه استخدام را

ثبت نام وام شهریه آغاز شد

امضای قرارداد تولید 65 داروی جدید

ثبت نام وام شهریه دانشجویی آغاز شد

فراخوان مشارکت در طرح های پژوهشی نهاد در سال 1397 منتشر شد

توان علمی دانشگاه آزاد اسلامی در راستای توسعه منطقه آزاد ماکو به کار گرفته شود

سازمان جهاد دانشگاهی صنعتی شریف نیروی امریه جذب می کند

کروات نزنید؛ حتی شما مجسمه دکتر شریعتی!

استاد فرشچیان احیاگر هنر اصیل ایرانی است

فراخوان جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد تمدید شد

رشته های دانشگاه رازی کرمانشاه بازار محور می شود

فضاپیمای هابل بازیابی می شود

اعزام کاروان هیئت المهدی دانشگاه بجنورد به پیاده روی اربعین/ اتحاد ایران و عراق را به رخ دنیا می کشیم+ فیلم و عکس

اعزام کاروان هیئت المهدی دانشگاه بجنورد به پیاده روی اربعین/ اتحاد ایران و عراق را به رخ دنیا می کشیم+ فلیم و عکس

پایان نامه و برخی وسایل استیون هاوکینگ به فروش می رسد

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد

اولین نگاه تاسواره های مریخ گرد به سیاره سرخ+عکس

گفتگوی ویژه خبری 1397/07/30

برگزاری کنفرانس ملی مهندسی ژئوتکنیک

جزییات وام شهریه دانشجویی اعلام شد/ آغاز ثبت نام از امروز

ثبت نام وام شهریه دانشجویی از امروز آغاز شد

چه سرنوشتی در انتظار قربانیان تخلف بزرگ آموزش عالی است؟

زندگینامه: ناصر فکوهی(1335)

مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه علمی کاربردی آغاز شد

اپلیکشین قرارگاه اربعین به همت بسیج دانشجویی آزاد ورامین رونمایی شد

نداشتن فضای آموزشی مجزا از معضلات انجمن علمی است

هدف انجمن علمی مدیریت ، ارتقای علمی دانشکده  در دانشگاه /نداشتن فضای آموزشی مجزا برای انجمن از معضلات انجمن است

ضعف نهادها شرایط را برای بحرانی کردن وضعیت خانواده ایجاد کرده است

حراج پایان نامه و برخی وسایل استیون هاوکینگ+عکس

دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد فرشچیان افتتاح شد

نقشی از عشق بر تار و پود هنر آذربایجان/ روند قاجاری فروش فرش تبریز

نقشی از عشق بر تار و پود هنر آذربایجان/ روند قاجاری فروش فرش تبریز