مطالب مرتبط:
برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد
ثبت جهانی انگور، مسیر توسعه ملایر را هموارتر می کند
گزارش تصویری: برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر
آغاز برداشت انگور از 30 هزار هکتار باغهای استان قزوین
برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر / تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 17:402018-09-26اقتصادي

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد


همدان- ایرنا- قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به ظرفیت ملایر در تولید انگور و کشمش گفت: امسال برداشت 116 تن از هر هکتار در تاکستان های داربستی این شهرستان به ثبت رسید که رکوردی بسیار خوب است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، رضا عباسی روز چهارشنبه در کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران در دانشگاه ملایر اظهار داشت: این میزان برداشت نشان می دهد که این منطقه استعداد و ظرفیت بسیار بالایی در افزایش تولید و کیفیت این محصول دارد و باغداران باید به سمت داربستی کردن تاکستان های خود گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای رسیدن به رقبای جهانی پرشتاب تر از گذشته حرکت کنیم، افزود: فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش و ایستگاه تحقیقاتی انگور در این شهرستان نوید بخش این است که به صورت کاربردی و علمی کار کنیم.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان اصلاح باغ های انگور، تغذیه، مبارزه با آفات و اجرای شیوه های نوین آبیاری را از جمله اقدامات مهم در این حوزه برشمرد و ادامه داد: با وجود اقدامات انجام شده، سال گذشته میزان تازه خوری انگور ملایر درصدی رشد یافت.

عباسی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به سطح ارتقای بهره وری کامل این محصول فاصله داریم، خواستار برقراری ارتباط بیشتر مراکز علمی با تولیدکنندگان بخش کشاورزی همچون بخش های صنعتی شد.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد صنایع تبدیلی محصول انگور و کشمش حرکت کنیم، افزود: به تازگی مجوز تولید شیره پاستوریزه و شیره انگور در ملایر اخذ شده است.

عباسی بیان کرد: در حال حاضر 60 واحد کشمش پاک کنی با 80 هزار تن ظرفیت در این شهرستان فعال است که کار بسته بندی و صادرات کشمش را انجام می دهند، در حالیکه شاهد تغییر روز به روز بازار جهانی این محصول هستیم.

وی افزایش ارزش افزوده محصول انگور و کشمش و بالا بردن بازدهی آب در تاکستان ها را از اولویت های مهم برشمرد و ادامه داد: عزم دولت در اجرای شیوه های نوین آبیاری و اعطای یارانه به کشاورزان جدی است.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان خطاب به باغداران و کشاورزان تاکید کرد: از اعتبارات بلاعوضی که دولت برای اجرای سیستم آبیاری نوین اختصاص داده است، برای آبیاری نوین باغ های خود استفاده کنند.

عباسی یادآور شد: در حال حاضر 14 هزار بهره بردار در حوزه باغبانی مشغول فعالیت هستند که بیش از 60 هزار تن فقط در حوزه انگور در ملایر فعالیت می کنند.

وی گفت: استان همدان از نظر سطح زیر کشت انگور، رتبه پنجم و از نظر تولید رتبه دوم را دارد که ملایر 60 درصد سطح زیر کشت انگور استان را به خود اختصاص داده و بیش از نیمی از انگور استان در این شهرستان تولید می شود.

عباسی با بیان اینکه انگور و کشمش صادرات محور است تاکید کرد: با توجه به این میزان سطح زیر کشت و تولید، ارزش صادراتی این محصول اهمیت بیشتری دارد که نیازمند توجه ویژه تری است.

وی اضافه کرد: سال گذشته 30 هزار تن کشمش در این شهرستان به طور متوسط فرآوری و صادر شد.

** ثبت جهانی انگور ملایر در آینده نزدیکمعاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه ملایر نیز در این همایش با اشاره به اینکه پرونده ثبت جهانی انگور ملایر در گام های آخر است، ابراز امیدواری کرد: بزودی شاهد ثبت جهانی این محصول در سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) باشیم.

لیلا غفاری بیان کرد: وجود 10 هزار و 600 هکتار باغ انگور و تولید میانگین 22 تن در هر هکتار از سطح تاکستان های ملایر، گواه توانمندی این منطقه در تولید انگور است.

وی سنتی بودن روش های آبیاری را یکی از مشکلات عمده تاکستان های ملایر برشمرد و تاکید کرد: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های پی در پی، نیاز است باغداران به سمت استفاده از سیستم های نوین آبیاری حرکت کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه ملایر در عین حال توجه به بیماری ها و آفات انگور و نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ملایر را از مواردی دانست که صنعت انگور و کشمش منطقه را تهدید می کند.

** شناسایی بیش از 700 رقم انگور در ایرانیکی از پژوهشگران صنعت انگور و کشمش نیز در این کنفرانس گفت: تاکنون بیش از هشت هزار رقم انگور در جهان و بیش از 700 رقم انگور در ایران شناسایی شده است.

محمدعلی نجاتیان بیان کرد: این در حالیست که سطح زیر کشت انگور در جهان در حال کاهش است، اما عملکرد افزایش یافته و در مقابل سطح زیر کشت در ایران رو به افزایش است.

وی با اشاره به اجرای برنامه های به نژادی در ایران برای افزایش کشت ارقام انگور طی 2 دهه اخیر افزود: هدف ما تولید ارقام مختلف انگور است که طی سال های 78 تا 90 ثبت ارقام تجاری را در ایران داشتیم.

این محقق و استاد دانشگاه با بیان اینکه یک هزار و 28 رقم انگور در کلکسیون ملی انگور ایران وجود دارد، ادامه داد: معرفی پنج رقم جدید انگور نیز در ایران آغاز شده و تا پایان سال معرفی می شود.

نجاتیان همچنین به ثبت 200 رقم خصوصیات کشمش اشاره کرد و اظهار داشت: رقم SH05- رومیزی، یک رقم جدید و بسیار خوب با دانه های درشت و رنگ خوب است که عملکرد بسیار خوبی دارد و مناسب برای تازه خوری است.

وی یادآور شد: 2 رقم ASK01 و YA01 متحمل به خشکی و رقم KH05 متحمل به سرمای پربار است.

نجاتیان گفت: همچنین رقم های انگور بی دانه قرمز و خلیلی در برابر سرمای زمستان مقاوم هستند و رقم شانی قزوینی و پرلت نیز در مناطق گرمسیری با دمای بالا، بسیار خوب جواب می دهند و محصولات فراوانی می توان از این ارقام برداشت کرد.

**افزایش بیش از 50 درصدی تولید انگور با تغذیه درست نماینده انجمن علوم باغبانی کشور نیز با تاکید بر اینکه باید توازن مناسبی بین رشد رویشی و زایشی و تولید میوه ایجاد شود گفت: تغذیه درست تاکستان ها، عمکرد محصول را تا بیش از 50 درصد افزایش می دهد.

سعید عشقی، هرس و تغذیه را 2 عامل مهم در ایجاد این توازن عنوان کرد و افزود: تمامی عناصر غذایی باید به اندازه کافی در باغ های انگور وجود داشته باشد.

وی تغذیه خاک و گیاه، مدیریت و زمان مصرف کودها در تاکستان ها را از اولویت های دیگر برشمرد و ادامه داد: برداشت 22 تن انگور در هر هکتار در این شهرستان میانگین خوبی است که با روش درست تغذیه این میانگین بهبود پیدا می کند.

**تغییر اقلیم، تهدیدی جدی برای باغداری یکی دیگر از محققان حوزه انگور و کشمش نیز تغییر اقلیم را تهدیدی جدی برای باغداری و کشاورزی عنوان کرد و گفت: آب و دما در حال حاضر یکی از مهمترین چالش ایران در بخش کشاورزی و باغداری است.

بیژن کاووسی بیان کرد: چنانچه این 2 عامل به درستی در باغ های انگور مدیریت نشود، به طور قطع محصولات باغی خسارت های زیادی متحمل می شوند.

وی با بیان اینکه تنها در کشور ایتالیا برای انگور بیش از 30 روش تربیتی تعریف شده است ادامه داد: این در حالیست که در ایران تنها 2 روش باتلاقی و سنتی متداول است.

این مدرس دانشگاه داربستی کردن باغ های انگور را روشی رایج در دنیا عنوان و بیان کرد: انگور در بین سایر محصولات باغی، هرس پذیرترین گونه باغی است.

کاووسی با بیان اینکه هرس عمر تاکستان را افزایش می دهد تاکید کرد: استفاده از ابزار آلوده برای هرس باغ، موجب بروز بیماری سکته مو می شود که در تاکستان های کشور رو به افزایش است.

وی با اشاره به سه نوع هرس رایج در تاکستان های ایران همچون هرس کوتاه (شدید)، هرس بلند (خفیف) و هرس مختلط (آمیخته) است گفت: هرس مختلط بهترین نوع هرس است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران در دانشگاه ملایر در حال برگزاری است.

این کنفرانس از امروز چهارم مهر آغاز شده و فردا پنجم مهرماه با برگزاری همایش ملی خوشه برتر انگور به پایان می رسد.

دانشگاه ملایر با بیش از 6 هزار دانشجو در چهار کیلومتری محور ملایر به اراک واقع شده است.


کلید واژه ها: انگور - ملایر - کشاورزی - تولید - همدان - آبیاری - تاکستان - عباسی - برداشت - نوین - کشاورزان - استان - جهاد - افزایش - ارزش افزوده - بازار جهانی - میزان - جهانی - بسته بندی - صنعت - رتبه - چهارشنبه - دولت - علمی - درصد - پژوهشکده - بهره وری - کاربردی - کنفرانس - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
خوش آمد گویی خاله اسحاق جهانگیری به زادگاهش +عکس

غولی که هیچکس باورش ندارد؛ چرا گذشته هواوی آن را رها نمی کند؟

تصویر / رباتی که روی یخ اسکیت می رود!

کشف 45 میلیارد بشکه نفت در آمریکا

آمریکا صادرکننده خالص نفت خام نیست

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

نمایشگاه تخصصی معرفی توانمندیهای قنادان ایران

تعاونی مرزنشینان را دوباره احیاء می کنیم/ تعداد کمی از تعاونی های مسکن موفق نبوده اند

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

تدوین طرح توسعه دریامحور هرمزگان/ تعاونی های مرزنشینان در کشور احیا می شوند

مدیر بازداشت شده هوآوی چطور تحریم های ایران را دور می زد؟

حریق نزدیک یک خط لوله در پارس جنوبی مهار شد/ 4 نفر مصدوم شدند

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

کشف 45 میلیارد بشکه نفت در آمریکا

استاندار:30 هزار فرصت شغلی در هرمزگان هدف گذاری شد

استاندار:30 هزار فرصت شغلی در هرمزگان هدف گذاری شد

راه اندازی نخستین خط تولید خوراک آبزیان خراسان رضوی

نمایی از جت جدید شخصی لیونل مسی

6 شاخص بهداشت و درمان کرمان زیر متوسط کشور است

سیلاب3هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خوزستان خسارت وارد کرد

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یک ماه آینده

20 طرح آبخیزداری در گیلان اجرا می شود

پروژه های سرمایه گذاری رشت نیازمند تصمیم های مدیریتی است

871 میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد فارس پرداخت شد

عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یکماه آینده آغاز می شود

آغاز عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یک ماه آینده

10 روش موثر برای کاهش مصرف انرژی ماشین های برقی

قیمت سکه  250 هزار تومان کاهش یافت/ قیمت کالاهای غیراساسی سه ماه آینده کاهش می یابد

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

چند نفر در استان تهران یارانه نقدی می گیرند؟

وعده جدید درباره ساخت مسکن

20 طرح آبخیزداری در گیلان اجرا می شود

یک نشان برنز سهم کاراته استان از المپیاد کشوری

عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یکماه آینده آغاز می شود

ترکمنستان از ورود واگنهای ایرانی به شبکه ریلی خود استقبال می کند

20 طرح آبخیزداری در گیلان اجرا می شود

لزوم مشارکت فعال شهرهای آسیایی در توسعه شهر هوشمند

خوش آمد گویی خاله جهانگیری به زادگاهش+عکس

افزایش حقوق کارکنان بازهم پلکانی است

ترکمنستان از ورود واگنهای ایرانی به شبکه ریلی خود استقبال می کند

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ سقوط درهم و دلار به زیر مرز روانی

کاریکاتور: مردم موافق گرانی بنزین هستند!

بهترین سرمایه گذاری در ایران با پول کم

12 هزار تن ماهی از مزارع پرورش ماهی خرمشهر برداشت می شود

871 میلیارد ریال به مددجویان کمیته امداد فارس پرداخت شد

عملیات اجرایی نیروگاه سیریک تا یکماه آینده آغاز می شود

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

ایجاد 112 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی از ابتدای سال

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

طرح جدید دولت برای مقابله با رکود در بازار مسکن

سود سهام عدالت واریز شد+توضیحات

ماجرای جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی!

کمیسیون ملی توسعه تعاونی ها در دست بررسی است

نیازمند هدفمند کردن آموزش ها در مسیر فرصت های شغلی هستیم

ورود دلار به کانال 10 هزار تومان +فیلم

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه دریافت می کنند

سکه 250 هزار تومان ریخت، منتظر کاهش قیمت کالاها باشید

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

طرح های تملیکی به بخش خصوصی واگذار می شوند

ایجاد 112 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی از ابتدای سال

صادرات بیش از 14 هزار تن قیر از بورس کالای ایران

تالاسمی ها نباید بابت دارو پول بپردازند

آمریکا بزرگترین فروشنده سلاح در 2017 بوده است

موگرینی: سازوکار ویژه تجارت با ایران تا آخر 2018 اجرایی می شود

نشست تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در مرکز راهبری اقتصاد مقاومتی

تأیید 2700 میلیارد تومان از بدهی های دولت به شهرداری

نشست روحانی با وزیر، معاونین و مدیران وزارت راه و شهرسازی

متقاضیان دریافت کارت سوخت المثنی بخوانند

مداد رنگی سه ونیم میلیون تومانی!/ عکس

مطالبات شهرداری تهران از دولت 2 هزار و 700 میلیارد تومان است

ذخیره هشت میلیون تنی گندم کشور/ آغاز خرید تضمینی گندم از چهار ماه آینده

یارانه معتادان ؛ فقط 15 هزار تومان

مطالبات شهرداری تهران از دولت، 2700 میلیارد تومان است

نقشه مهلک خودروسازان برای منتقل کردن فشار مالی خریداران به نظام بانکی

موسسات مالی به هر ایرانی چقدر ضرر زدند؟

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

ادامه موج سواری دیجی کالا بر گرانی کالاها +عکس

برخورد با پرداخت سود سپرده بالای 20 درصد

کاریکاتور/ علی مطهری: مردم موافق گرانی بنزین هستند!

معافیت مالیاتی مرزنشینان

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

کشت هفت نوع گیاه در طرح گردشگری کشاورزی قشم

حمایت نماینده مجلس از افزایش قیمت خودرو

خلاقیت کارآفرینی کرمانی در تولید محصول ایرانی و اشتغال زایی

کیفیت آسانسور در مجتمع های مسکن مهر در ایلام بررسی شد

بدهی دولت به هر ایرانی 10 میلیون تومان است

اخبار اقتصادی دوشنبه 19 آذر 1397+فیلم

توضیحات وزیر ارتباطات درباره گوشی های توقیفی

احداث نیروگاه 1200 میلیون دلاری سیریک با مشارکت روسیه

ذخیره 8میلیون تنی گندم کشور/آغاز خرید تضمینی گندم از 4ماه آینده

کاهش بیکاری مهمترین رسالت مدیران استان کرمانشاه است

خلاقیت کار افرینی کرمانی در تولید محصول ایرانی و اشتغالزایی .

نمایشگاه بین المللی مبلمان خانگی استان یزد

کاهش بیکاری مهمترین رسالت مدیران استان کرمانشاه است

طرح های تملیکی به بخش خصوصی واگذار می شوند

15 میلیون نفر در استان تهران یارانه دریافت می کنند

کام شیرین کارگران کارخانه هفت تپه

رشد فزاینده سالمندی در 10 سال اخیر/ بحران بازنشستگی داریم

دهان بازکردن فروچاله هایی به عرض 40 و عمق 70 متر در کشور

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد