مطالب مرتبط:
برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد
ثبت جهانی انگور، مسیر توسعه ملایر را هموارتر می کند
گزارش تصویری: برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر
آغاز برداشت انگور از 30 هزار هکتار باغهای استان قزوین
برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر / تصاویر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 17:402018-09-26اقتصادي

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد


همدان- ایرنا- قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان با اشاره به ظرفیت ملایر در تولید انگور و کشمش گفت: امسال برداشت 116 تن از هر هکتار در تاکستان های داربستی این شهرستان به ثبت رسید که رکوردی بسیار خوب است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، رضا عباسی روز چهارشنبه در کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران در دانشگاه ملایر اظهار داشت: این میزان برداشت نشان می دهد که این منطقه استعداد و ظرفیت بسیار بالایی در افزایش تولید و کیفیت این محصول دارد و باغداران باید به سمت داربستی کردن تاکستان های خود گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه باید برای رسیدن به رقبای جهانی پرشتاب تر از گذشته حرکت کنیم، افزود: فعالیت پژوهشکده انگور و کشمش و ایستگاه تحقیقاتی انگور در این شهرستان نوید بخش این است که به صورت کاربردی و علمی کار کنیم.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان اصلاح باغ های انگور، تغذیه، مبارزه با آفات و اجرای شیوه های نوین آبیاری را از جمله اقدامات مهم در این حوزه برشمرد و ادامه داد: با وجود اقدامات انجام شده، سال گذشته میزان تازه خوری انگور ملایر درصدی رشد یافت.

عباسی با بیان اینکه هنوز تا رسیدن به سطح ارتقای بهره وری کامل این محصول فاصله داریم، خواستار برقراری ارتباط بیشتر مراکز علمی با تولیدکنندگان بخش کشاورزی همچون بخش های صنعتی شد.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد صنایع تبدیلی محصول انگور و کشمش حرکت کنیم، افزود: به تازگی مجوز تولید شیره پاستوریزه و شیره انگور در ملایر اخذ شده است.

عباسی بیان کرد: در حال حاضر 60 واحد کشمش پاک کنی با 80 هزار تن ظرفیت در این شهرستان فعال است که کار بسته بندی و صادرات کشمش را انجام می دهند، در حالیکه شاهد تغییر روز به روز بازار جهانی این محصول هستیم.

وی افزایش ارزش افزوده محصول انگور و کشمش و بالا بردن بازدهی آب در تاکستان ها را از اولویت های مهم برشمرد و ادامه داد: عزم دولت در اجرای شیوه های نوین آبیاری و اعطای یارانه به کشاورزان جدی است.

قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی همدان خطاب به باغداران و کشاورزان تاکید کرد: از اعتبارات بلاعوضی که دولت برای اجرای سیستم آبیاری نوین اختصاص داده است، برای آبیاری نوین باغ های خود استفاده کنند.

عباسی یادآور شد: در حال حاضر 14 هزار بهره بردار در حوزه باغبانی مشغول فعالیت هستند که بیش از 60 هزار تن فقط در حوزه انگور در ملایر فعالیت می کنند.

وی گفت: استان همدان از نظر سطح زیر کشت انگور، رتبه پنجم و از نظر تولید رتبه دوم را دارد که ملایر 60 درصد سطح زیر کشت انگور استان را به خود اختصاص داده و بیش از نیمی از انگور استان در این شهرستان تولید می شود.

عباسی با بیان اینکه انگور و کشمش صادرات محور است تاکید کرد: با توجه به این میزان سطح زیر کشت و تولید، ارزش صادراتی این محصول اهمیت بیشتری دارد که نیازمند توجه ویژه تری است.

وی اضافه کرد: سال گذشته 30 هزار تن کشمش در این شهرستان به طور متوسط فرآوری و صادر شد.

** ثبت جهانی انگور ملایر در آینده نزدیکمعاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه ملایر نیز در این همایش با اشاره به اینکه پرونده ثبت جهانی انگور ملایر در گام های آخر است، ابراز امیدواری کرد: بزودی شاهد ثبت جهانی این محصول در سازمان سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) باشیم.

لیلا غفاری بیان کرد: وجود 10 هزار و 600 هکتار باغ انگور و تولید میانگین 22 تن در هر هکتار از سطح تاکستان های ملایر، گواه توانمندی این منطقه در تولید انگور است.

وی سنتی بودن روش های آبیاری را یکی از مشکلات عمده تاکستان های ملایر برشمرد و تاکید کرد: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های پی در پی، نیاز است باغداران به سمت استفاده از سیستم های نوین آبیاری حرکت کنند.

معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ویژه ملایر در عین حال توجه به بیماری ها و آفات انگور و نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ملایر را از مواردی دانست که صنعت انگور و کشمش منطقه را تهدید می کند.

** شناسایی بیش از 700 رقم انگور در ایرانیکی از پژوهشگران صنعت انگور و کشمش نیز در این کنفرانس گفت: تاکنون بیش از هشت هزار رقم انگور در جهان و بیش از 700 رقم انگور در ایران شناسایی شده است.

محمدعلی نجاتیان بیان کرد: این در حالیست که سطح زیر کشت انگور در جهان در حال کاهش است، اما عملکرد افزایش یافته و در مقابل سطح زیر کشت در ایران رو به افزایش است.

وی با اشاره به اجرای برنامه های به نژادی در ایران برای افزایش کشت ارقام انگور طی 2 دهه اخیر افزود: هدف ما تولید ارقام مختلف انگور است که طی سال های 78 تا 90 ثبت ارقام تجاری را در ایران داشتیم.

این محقق و استاد دانشگاه با بیان اینکه یک هزار و 28 رقم انگور در کلکسیون ملی انگور ایران وجود دارد، ادامه داد: معرفی پنج رقم جدید انگور نیز در ایران آغاز شده و تا پایان سال معرفی می شود.

نجاتیان همچنین به ثبت 200 رقم خصوصیات کشمش اشاره کرد و اظهار داشت: رقم SH05- رومیزی، یک رقم جدید و بسیار خوب با دانه های درشت و رنگ خوب است که عملکرد بسیار خوبی دارد و مناسب برای تازه خوری است.

وی یادآور شد: 2 رقم ASK01 و YA01 متحمل به خشکی و رقم KH05 متحمل به سرمای پربار است.

نجاتیان گفت: همچنین رقم های انگور بی دانه قرمز و خلیلی در برابر سرمای زمستان مقاوم هستند و رقم شانی قزوینی و پرلت نیز در مناطق گرمسیری با دمای بالا، بسیار خوب جواب می دهند و محصولات فراوانی می توان از این ارقام برداشت کرد.

**افزایش بیش از 50 درصدی تولید انگور با تغذیه درست نماینده انجمن علوم باغبانی کشور نیز با تاکید بر اینکه باید توازن مناسبی بین رشد رویشی و زایشی و تولید میوه ایجاد شود گفت: تغذیه درست تاکستان ها، عمکرد محصول را تا بیش از 50 درصد افزایش می دهد.

سعید عشقی، هرس و تغذیه را 2 عامل مهم در ایجاد این توازن عنوان کرد و افزود: تمامی عناصر غذایی باید به اندازه کافی در باغ های انگور وجود داشته باشد.

وی تغذیه خاک و گیاه، مدیریت و زمان مصرف کودها در تاکستان ها را از اولویت های دیگر برشمرد و ادامه داد: برداشت 22 تن انگور در هر هکتار در این شهرستان میانگین خوبی است که با روش درست تغذیه این میانگین بهبود پیدا می کند.

**تغییر اقلیم، تهدیدی جدی برای باغداری یکی دیگر از محققان حوزه انگور و کشمش نیز تغییر اقلیم را تهدیدی جدی برای باغداری و کشاورزی عنوان کرد و گفت: آب و دما در حال حاضر یکی از مهمترین چالش ایران در بخش کشاورزی و باغداری است.

بیژن کاووسی بیان کرد: چنانچه این 2 عامل به درستی در باغ های انگور مدیریت نشود، به طور قطع محصولات باغی خسارت های زیادی متحمل می شوند.

وی با بیان اینکه تنها در کشور ایتالیا برای انگور بیش از 30 روش تربیتی تعریف شده است ادامه داد: این در حالیست که در ایران تنها 2 روش باتلاقی و سنتی متداول است.

این مدرس دانشگاه داربستی کردن باغ های انگور را روشی رایج در دنیا عنوان و بیان کرد: انگور در بین سایر محصولات باغی، هرس پذیرترین گونه باغی است.

کاووسی با بیان اینکه هرس عمر تاکستان را افزایش می دهد تاکید کرد: استفاده از ابزار آلوده برای هرس باغ، موجب بروز بیماری سکته مو می شود که در تاکستان های کشور رو به افزایش است.

وی با اشاره به سه نوع هرس رایج در تاکستان های ایران همچون هرس کوتاه (شدید)، هرس بلند (خفیف) و هرس مختلط (آمیخته) است گفت: هرس مختلط بهترین نوع هرس است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران در دانشگاه ملایر در حال برگزاری است.

این کنفرانس از امروز چهارم مهر آغاز شده و فردا پنجم مهرماه با برگزاری همایش ملی خوشه برتر انگور به پایان می رسد.

دانشگاه ملایر با بیش از 6 هزار دانشجو در چهار کیلومتری محور ملایر به اراک واقع شده است.


کلید واژه ها: انگور - ملایر - کشاورزی - تولید - همدان - آبیاری - تاکستان - عباسی - برداشت - نوین - کشاورزان - استان - جهاد - افزایش - ارزش افزوده - بازار جهانی - میزان - جهانی - بسته بندی - صنعت - رتبه - چهارشنبه - دولت - علمی - درصد - پژوهشکده - بهره وری - کاربردی - کنفرانس - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
بدهی 16 میلیون دلاری ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از احمدی نژاد بدتر بود

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

بانک مسکن: متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد

کالاهای اساسی تا 50 درصد گران شدند

کسب دانش فنی ساخت کوئل قبل از تحریم

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

پیشنهاد یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

آبیاری نوین در 410 هکتار اراضی خوشاب اجرا شد

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

مظنه فروش انواع ترشی در بازار چقدر است؟

خرید زرشک، کیلویی چند تمام می شود؟

قیمت انواع ماکارانی در فروشگاه های زنجیره ای + جدول

جوانه گندم با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

کاهش قیمت محصولات هیوندای در بازار

قیمت کره در فروشگاه های زنجیره ای+ جدول

واکسن آنفلوآنزا چند؟

یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ خرید طلا اولویت اصلی روس ها/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

کاهش نرخ طلا در سایه تنظیم بازار ارز

جریمه دیرکرد اقساط متقاضیان مسکن مهر ممنوع یا قانونی؟!

قیمت زمین در مناطق 22 گانه تهران چند است؟

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

عکس/ برداشت شلغم 4 کیلو گرمی در روستای «سرغایه» مشهد!

ایدرو: ارایه ی پیشنهاد اصلاح قیمت از سوی خودروسازان، به مفهوم پذیرش آن نیست

نشست چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی در آنکارا برگزار شد

اختصاص 100 هزار دینار ویژه زائرین اربعین

اگر بانک مرکزی را به من بسپارند 2 ماهه مسئله ارز را حل می کنم

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

مسافرت شهروندان آذربایجانی به ایران افزایش یافت

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی انگلیس در یک دهه اخیر

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

خودروهای ساخت مشترک تهران وباکو به روسیه صادر می شود

حذف پوشاک قاچاق 260 هزار شغل را احیا می کند

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول آخرین قیمت

کدام بانکها 23درصد سود سپرده می دهند؟

دلالان خودرو فروشنده شدند

20 پرسش ارزی در سرمقاله دنیای اقتصاد

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

نوسانات بازار دلار قطعا ادامه دار است

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

قیمت روز مسکن امروز 1397/7/28/قیمت خانه در خاوران متری 3 میلیون

چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می کنند

مقدونیه یک گام دیگر برای تغییر نام خود برداشت

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از دوره احمدی نژاد بدتر بود

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ها را ندارند

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

چالش های اجرای طرح تحول صنایع دریایی/غفلت صنعت ایران از تجربه تحریم ها

سهام آسیایی ضررها را جبران کرد

واحدهای برتر بانک رفاه در حوزه خدمت رسانی مورد تجلیل واقع شدند

تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی

امسال طغیان آنفلوانزای پرندگان نخواهیم داشت

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

نسخه لوکس اپل واچ با قیمت یک میلیون دلار در راه است

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

نوسازی بیش از هزار تاکسی فرسوده

ثروتمندان جهان در هر ساعت چه قدر درآمد دارند؟

برداشت انار از باغ های خوزستان

میرسلیم: دولت با گرانی ارز بدهی خود را داد

بسته حمایتی برای بازنشستگان زیر 3میلیون حقوق

صادرات خودروهای ساخت ایران و آذربایجان به روسیه

ایجاد تسهیلات برای ورود ارز و طلا به کشور روی میز مجلس

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

نتیجه جالب یک تحقیق؛ خودروهای بنزینی و دیزلی پاک تر از خودروهای برقی هستند

کاهش قابل توجه قیمت بلیت هواپیمایی خارجی

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

آیا بازی های ویدیویی گران تر می شوند؟

طوفان مایکل 3 میلیارد دلار به صنعت چوب آمریکا خسارت وارد کرد

رشد اقتصادی چین به پایین ترین سطح 9 ساله خود می رسد

افت یک پله ای کشور در گزارش مجمع جهانی اقتصاد

نخستین کمپ یک هفته ای کارآفرینی کشور در آمل برپا شد

متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

سکان وزارتخانه های اقتصادی به چه کسانی سپرده شود

حقوق 95 درصد بازنشستگان کشور کمتر از سه میلیون تومان است

با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات زیتون تولید ملی این محصول ضربه خورد

تعرفه های بندری بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه می شود

جذب نقدینگی با معامله حواله های نفتی

اعلام قیمت بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

FATF چگونه ایران را دچار خود تحریمی سیستمی می کند؟

نرخ بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

قاچاقچیان سوخت هر دقیقه 138 تا 277 میلیون تومان به جیب می زنند!

دولتِ پیر وعده می دهد و فراموش می کند

سهم کشورهای مختلف از اقتصاد جهانی

کشت 6میلیون هکتار گندم پاییزه در کشور

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

اجرای سیزدهمین مرحله آمایش اتباع و مهاجران خارجی

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

اجرایی شدن مدیریت پایدار جنگل تا یک ماه آینده

چند پرواز خارجی به طور ناگهانی کنسل شد

افزایش دارایی های ارزی بانک مرکزی امارات به 329 میلیارد درهم

بازنشستگان بسته حمایتی دولت را دریافت می کنند

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد

برداشت 116 تن انگور از هر هکتار در ملایر ثبت شد