مطالب مرتبط:
گزارش تصویری: برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر
فارس از فعالیت پژوهشکده انگور ملایر گزارش می دهد گام به گام تا درخشش خوشه های طلایی و یاقوتی
برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر / تصاویر
آغاز همایش ملی انگور و کشمش در ملایر
برگزاری همایش ملی انگور و کشمش در ملایر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 15:552018-09-26دانش

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر


سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر با بیان اینکه این پژوهشکده در راستای سیاست های کلی خود هر 2 سال اقدام به برگزاری کنفرانس انگور و کشمش کرده است، - گفت: با توجه به برگزاری رخداد مهم همدان 2018 به این نتیجه رسیدیم که برخی از فعالیت های علمی را دانشگاه ملایر برعهده گیرد و با برگزاری کنفرانس ملی انگور در اکوتوریسم انگور و جذب توریست انگور نقش داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر روح الله کریمی چهارشنبه 4 مهر در چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران که به میزبانی دانشگاه ملی ملایر برگزار شد، با اشاره به اینکه طبق آمار هفته گذشته وزارت علوم با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر موافقت شده است، اظهارامیدواری کرد: برگزاری این کنفرانس باعث ارتقاء کیفیت انگور و کشمش و بازگشت به وضعیت جهانی قبلی ملایر یعنی رتبه هفتم در دنیا شود.

وی با بیان اینکه پژوهشکده با وجود اینکه از سال 1390 موافقت اصولی اش توسط وزارت علوم تأیید شد و در سال 1392 اخذ 16 دانشجوی دکتری فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: یکی از اهداف اصلی ما وجود حضور فیزیکی اساتید، محققان و دانشجویان در وسط باغات و مزارع بود.

کریمی با بیان اینکه تمام 16 رساله دکتری در شرف دفاع، متناسب با مباحث روز هستند، اظهار کرد: در سالتحصیلی جدید 12 دانشجوی مقطع دکتری به این مجموعه ورود داشتند.

سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر یادآور شد: مباحث پیگیری شده در رساله دکتری شامل مباحث مولکولی٬ به نژادی انگور٬ تبدیل سیستم های قدیم آبیاری به سیستم های آبیاری نوین و استفاده از ارقام و پایه های مقاوم با خشکی و سرما بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه سیاست های کلی این پژوهشکده، جدا از سایر پژوهشکده های کشور است و نتایج تحقیقات این پژوهشکده همراه با سایر محققان در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می گیرد، اظهار کرد: همواره تلاش کردیم با برگزاری کارگاه های تخصصی هرس٬ آفات و بیماری ها و .

در رابطه با مباحث کلیدی انگور اقدامات موثری و رابطه تنگاتنگی با کشاورزان و باغداران داشتیم.

کریمی به معرفی ملایر برای ثبت جهانی انگور اشاره کرد و افزود: در همین رابطه جلسات متعددی برگزار شد و دو سوم پروپوزال توسط پژوهشکده انگور و کشمش ملایر تهیه و در اختیار نمایندگان فائو قرار گرفت و مورد تأیید دکتر بهزادنسب، عضو کمیته راهبردی توسعه ظرفیت جیاس قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نمایندگان سازمان جهانی فائو 24 و 25 مهرماه از ملایر بازدید دارند٬ تأکید کرد: برای طی مراحل نهایی ثبت چهانی انگور ملایر از ظرفیت پژوهشکده انگور و کشمش ملایر بهره می گیریم.

کریمی با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای جیاس حذف واسطه ها و قرارگیری سود و درآمد به صورت مستقیم در اختیار کشاورزان است٬ خاطرنشان کرد: از زمان اعلام فراخوان کنفران،٬ 110 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه واصل شد که از این تعداد 85 مقاله کامل انتخاب و پس از داوری در کتابچه مربوطه به چاب رسید.

نگاه آکادمیک به مقوله کشمش و انگور اقتصاد ملایر را متحول می کند سرپرست دانشگاه ملایر نیز گفت: از سال 1389 جرقه های احداث پژوهشکده انگور و کشمش در دانشگاه زده شد و زحمات فراوانی در این راستا انجام گرفت و نهایت در سال 1392 این پژوهشکده به صورت رسمی وارد مقوله جذب رشته های دانشگاهی شد.

دکتر خسرو سایوند با بیان اینکه از آن زمان یکی از بزرگترین اهداف دانشگاه به روزرسانی و کاربردی کردن این پژوهشکده بود، ادامه داد: در دنیای امروز بیش از گذشته صحبت بر استفاده از علوم کاربردی و به کارگیری آن در صنعت و علم و توسعه کشورهاست.

وی با بیان اینکه امروزه باید با استفاده از علوم کاربردی و تحقیقات دانشگاهی، چرخ های صنعت را روان تر به حرکت واداریم، ادامه داد: پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر باید در خدمت علم و صنعت باشد و عملیات کردن و اجرایی کردن دانش و تجربیات مراکز تحقیقاتی کشورهای دیگر باید در رابطه این کار مدنظر قرار گیرد.

سایوند خاطرنشان کرد: با توجه به اقتصاد منطقه و وسعت باغات در این شهرستان و از آنجایی که قالب زندگی مردم این منطقه بر اساس تولید کشمش، انگور و کشاورزی دیم استوار است، نگاه آکادمیک به مقوله کشمش و انگور ملایر می تواند افق متحول کننده اقتصاد ملایر را طرح ریزی کند.

سرپرست دانشگاه ملایر با تأکید بر اینکه کشاورزان باید از روش های سنتی دست بردارند و به روش های علمی مدرن روی بیاروند، تصریح کرد: ایجاد اعتماد در فضای برون دانشگاهی در زمینه کشاورزی و باغداری باید در اولویت مراکز علمی کشور باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه ملایر جدی ترین نهاد علمی تأثیرگذار در شهرستان و دومین نهاد علمی تأثیرگذار در استان همدان به شمار می رود، اظهار کرد: پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر، یکی از گلوگاه های منحصربفرد علمی و تأثیرگذار در سطح شهرستان است و اکنون که این دپارتمان به صورت رسمی شکل گرفته، پس از نزدیک به 7 سال فعالیت می تواند به عنوان یک برند علمی در اقتصاد منطقه و استان تأثیر مثبت بگذارد و منشأ خیر باشد.

با تغذیه درست عمکرد تاک ها تا 50 درصد افزایش می یابد نماینده انجمن علوم باغبانی کشور نیز در این همایش با بیان اینکه با تغذیه درست عمکرد تاک ها تا 50 درصد افزایش می یابد، گفت: باید در تاکستان ها توازن مناسبی بین رشد رویشی و رشد زایشی و تولید میوه ایجاد شود.

دکتر سعید عشقی با بیان اینکه با هرس و تغذیه درست، این توازن ایجاد می شود، افزود: برای داشتن محصول به میزان زیاد باید کلیه عناصر غذایی ضروری برای رشد گیاه به یک میزان تأمین شود.

وی با اشاره به اینکه کمبود هر کدام از این عناصر رشد و میوه دهی گیاه را با مشکل مواجه می کند، ادامه داد: تاکدارن در ابتدای هر سال باید مدیریت خوبی داشته باشند تا محصول قابل توجهی برداشت کنند.

عشقی با بیان اینکه در هر مرحله از رشد باید کودهی خاص و اصولی انجام شود، گفت: برای برداشت محصول و تغذیه مناست تاکستان ها باید زمان و میزان کوددهی را مدنظر قرار دهیم.

نماینده انجمن علوم باغبانی کشور با تأکید بر اینکه براساس آنالیز خاک و گیاه باید تغذیه صورت بگیرد، افزود: برنامه کوددهی، آبیاری و محلول پاشی انگور باید بر اساس مراحل رشد فنولوژی باشد.

تغییر اقلیم، کشاورزی و باغداری را تهدید می کند در ادامه یکی از اساتید دانشگاه و سخنرانان همایش نیز با بیان اینکه امروزه در همه دنیا تغییر اقلیم، کشاورزی و باغداری را تهدید می کند، گفت: تغییر اقلیم اثرات خاصی روی عملکرد گیاهان می گذارد.

دکتر بیژن کاووسی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مهمترین چالش ایران در بحش کشاورزی و باغداری، چالش آب و دماست، افزود: اگر در این دو مقوله مدیریت خوبی در باغات نداشته باشیم، به طور قطع باغات و محصولات خسارات زیادی می بینند.

وی با اشاره به اینکه واکنش ارقام مختلف انگور در مناطق مختلف کشور به این چالش ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: در سطح کشور نوسان بالایی از نظر عملکرد ارقام گونه های مختلف تاک داریم.

کاووسی با بیان اینکه در دنیا برای انگور بیش از 30 روش تربیت تعریف شده اما در ایران تنها از 2 روش استفاده می شود، تأکید کرد: قبل از تغذیه تاکستان ها باید فنولوژی آن باغ را به به خوبی بشناسیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر دنیا به سمت داربستی کردن باغات انگور پیش رفته است، ادامه داد: انگور، هرس پذیرترین گونه محصولان کشاورزی است و در این میان نحوه هرس کردن، میزان عملکرد و محصول دهی باغات را تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث هرس کردن تاک ها باید به سوالات متعددی چون چرا، چگونه، چه موقع و چه میزان پاسخ بدهیم، گفت: با هرس مناست، عمر تاک ها افرایش می یابد.

کاووسی با تأکید بر اینکه در عمل هرس باغ حتما باید از ابزار ضدعفونی شده استفاده کنیم، افزود: استفاده از ابزار آلوده سبب بروز بیماری "سکته مو" می شود که در تاکستان های کشور روبه افزایش است.

وی با بیان اینکه 3 نوع هرس رایج در تاکستان های کشور شامل هرس کوتاه(شدید)، هرس بلند(خفیف) و هرس مختلط(آمیخته) است، یادآور شد: در تولید انگور، نور شدید و زیاد آفتاب، دمای بالا، سرمای شدید و در سایه قرار گرفتن باعث آسیب به تاک ها و تولید محصول ضعیف می شود.

شناسایی 800 رقم انگور مختلف در ایران یکی دیگر از سخنرانان همایش که سال هاست در حوزه باغداری انگور به پژوهش و تحقیق مشغول است، بیان کرد: طی 2 دهه اجرای برنامه به نژادی در ایران در رابطه با ارقام مختلف انگور تحقیقات وسیع و جامعی صورت گرفته است.

دکتر محمدعلی نجاتیان با اشاره به اینکه در جهان بیش از 8 هزار رقم و در ایران 800 رقم انگور مختلف شناسایی شده است، گفت: سطح زیرکشت انگور در جهان روبه کاهش اما در ایران روبه افزایش است.

وی به اقدامات انجام شده طی 20 سال اخیر در این زمینه اشاره و اظهار کرد: جمع آوری ارقام انگور، ارزیابی ژئوتیپ های انگور در کلکسیون اصلی کشور، ارزیابی میزان خسارت وارد شده به باغات، ثبت تعدادی از ارقام تجاری انگور ایران، ارزیابی خصوصیات کشمش و میزان تحمل انگور در مواجه با سرمازدگی، گرمازدگی و خشکی مورد بررسی قرار گرفت.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر به بررسی درجه دوز لازم برای گلدهی و رسیدن میوه ها و ارزیابی ارقام مختلف انگور در مواجه با شوری اشاره کرد و گفت: عکس العمل ژئوتیپ ها و خسارات وارده بر اساس سرمای شدید رخ داده در سال قبل و امسال را برسی کرده و کلکسیون ملی انگور ایران آمادگی دارد تا در شهریورماه هر سال پذیرای بازدید بهره برداران و اساتید و باغداران و تبادل نظر با آنها باشد.

ثبت 200 رقم صفت کشمش در کلکسیون ملی انگور ایران نجاتیان به ثبت 200 رقم صفت کشمش در کلکسیون ملی انگور ایران اشاره و خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات انجام شده رقم انگور "بلک سیدلس" دارای میزان قند بالایی بوده و از گونه های بسیار مقاوم است و امکان کشت آن در ملایر وجود دارد.

وی افزود: رقم های روبی سیدلس، آناپیسکی رامفی و خوشناو، مقاوم ترین ارقام در برابر شوری هستند و ارقام انگور شاهانی و یاقوتی در برابر سفیدک پودری مقاوم هستند.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر با بیان اینکه رقم های انگور بی دانه قرمز و خلیلی در برابر سرمای زمستانه مقاوم هستند، گفت: رقم شانی قزوینی و پرلت نیز در مناطق گرمسیری با دمای بالا، بسیار خوب جواب می دهند و محصولات فراوانی می توان از این ارقام برداشت کرد.

نجاتیان با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام شده رقم SH05- رومیزی پُربار با بازار پسندی بسیار عالی است، گفت: تحمل این رقم نسبت به سرمای بهاره بی سابقه است و با داشتن قند بالای 21 درصد، مناسب ترین رقم برای تازه خوری است.

وی توجه باغداران و تاکدارن ملایری به ارقام مذکور را باعث افزایش دانش کشاورزی و باغداری و رفتن به سمت اقتصادی کردن باغ ها و تاک ها عنوان کرد.

نبود صنایع تبدیلی و استفاده از آبیاری سنتی؛ مشکل حوزه انگور و کشمش ملایر در ادامه معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان ملایر با بیان اینکه در سال های اخیر اتفاقات خوبی در بخش تولید انگور و کشمش ملایر رقم خورده است، گفت: وجود 10 هزار و 600 هکتار باغات انگور و تولید میانگین 22 تن در هر هکتار، گواه توانمندی این منطقه در تولید انگور است.

لیلا غفاری با اشاره به اینکه انگور ملایر در شرف ثبت شده جهانی است، افزود: با توجه به کم آبی و مشکلات خشکسالی، استفاده از سیستم آبیاری سنتی یکی از مشکلات موجود در این حوزه است.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان و باغداران ما باید به سمت استفاده از سیستم های نوین آبیاری پیش بروند، ادامه داد: توجه به بحث آفات انگور و نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ملایر نیز از جمله مواردی است که تولید انگور و کشمش را در این منطقه تهدید می کند و از اساتید و پژوهشگران انتظار داریم با ارائه راهکارهای لازم این مشکلات را مرتفع سازند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران، به همت پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر و سازمان جهادکشاورزی استان و شهرستان و سایر دستگاه های اجرایی با حضور اساتید برجسته حوزه باغداری و کشاورزی مراکز دانشگاهی کشور، مسئولان استانی و شهرستانی و جمعی از باغداران، کشاورزان، فعالان و صادرکنندگان انگور و کشمش به میزبانی دانشگاه ملی ملایر برگزار شد.

امروز چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران، همگام با برگزاری جشنواره خوشه برتر در 5 مهرماه و آیین سنتی شیره پزان مانیزان در 12 مهرماه و در راستای رخداد همدان 2018 این همایش علمی در 20 محور برگزار شد.

بهینه سازی روش های تغذیه و آبیاری در تاکستان ها، مدیریت تربیت و هرس انگور، مباحث نوین تاکداری، برندسازی در تولید انگور و کشمش، چالش های بازاریابی و صادرات کشمش، کاربردهای پسماندهای انگور و کشمش در صنعت دام و طیور، شیمی انگور و سایر فرآورده های جانبی، میکروبیولوژی و نانوبیوتکنولوژی در انگور و کشمش، کاربرد انگور در طراحی فضای سبز شهری، جایگاه انگور و کشمش در اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی، ردیابی و کاهش باقیمانده های سموم و فلزات سنگین در انگور و کشمش و تغییر اقلیم، ریزگرد و گرمایش جهانی در تاکستان ها از مهمترین محورهای تخصصی این همایش بود.

هدف اصلی این همایش بررسی مشکلات موجود، افزایش سطح آگاهی و دانش علمی، رفع نواقص در تولید انگور و کشمش و افزایش راندمان تولید و صادرات این محصولات بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشکده - انگور - ملایر - برگزار - دانشگاه - کنفرانس - دکتر - تبدیل وضعیت - دکتری - وزارت علوم - کشاورزان - جهانی - کریمی - رابطه - نتایج تحقیقات - محققان - آبیاری - وزارت - دانشجویان - چهارشنبه - فائو - علوم - کارگاه - توریست - بیماری - همدان - توسعه - همراه - گزارش - ایران

آخرین اخبار سرویس:
10 گل اخیر یونایتد روی ضربات آزاد

دانشگاه شیراز محقق پسا دکتری پذیرش می کند

رییس واحد: هیچ تعهدی برای تامین خوابگاه نداریم

آیین نامه ارتقای ویژه اعضای هیات علمی فنی وحرفه ای تدوین می شود

مدیریت واحدهای دانشگاه آزاد را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

مسئولان دانشگاه حکیم سبزواری وعده سرخرمن می دهند/ مشکل اصلی معاونت دانشجویی است

رییس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد عزل می شود

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

وزیران پیشنهادی در تصمیم گیری ها شجاع باشند

کشف یک غول کهکشانی که جرمی بیش از خورشید دارد!

دانشگاه سوره هفته آینده 25 ساله می شود

سرپرست دانشگاه آزاد: ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور : بانک پارسیان بانک پیشرو در حوزه دانش بنیان است

معمای خاشقجی

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

استخدام کارشناس علوم دامی آقا در یک شرکت معتبر در تهران

عوامل ماندگاری حافظ/ پیش داوری؛ لطمه ای بزرگ به ماندگاری متفکران

دانشنامه «حافظ و حافظ پژوهی» رونمایی شد/ خرمشاهی: درباره حافظ پرنویسی کرده ام

توضیح وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک نماینده سابق

مدیریت واحدهای دانشگاه آزاد را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

طرح توانمندسازی «صدف» برگزار می شود/ افزایش توانایی های شغلی بیش از 1000 دانشجو

مشکل داوطلبان رشته های پرستایی و مامایی حل می شود

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد مقابل فرمانداری گچساران+ پاسخ مسئولان

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد/مدیریت واحدها را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی

داستان اخراج دانشجویان دانشگاه آزاد گچساران از خوابگاه + پاسخ مسئولان

استخدام سئوکار تمام وقت با بیمه در موسسه اعزام دانشجو راد

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد گچساران به تغییر سهمیه پذیرش

ارتقای ساختار مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد/مدیریت واحدها را به غیرحرفه ای ها نمی سپارم

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی

تأثیر حرکات ایروبیک روی حافظه و مغز

دانشگاه هنرهای اسلامی ایرانی استاد محمود فرشچیان افتتاح می شود

ضرب الاجل سه روزه پمپئو به بن سلمان برای پایان تحقیقات در ماجرای خاشقجی

تاکید رییس دانشگاه ارومیه برای همکاری میان گروه های علمی مختلف

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت پزشکی

تعطیلی 600 واحد دانشگاه جامع علمی کاربردی در کشور

600 دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

600 واحد دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

600 دانشگاه علمی کاربردی در کشور تعطیل شد

مسمومیت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

سرنوشت شوم 13 دانشجو در بجنورد

وزارت علوم جعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی را تایید کرد+سند

سهمیه ویژه استخدام برای طلاب سرباز معلم

آیا می دانستید دلیل ایجاد چین و چروک روی پوست فیل های آفریقایی چیست؟

نام 2دانشگاه ایرانی در رتبه بندی موضوعی تایمز قرار گرفت

شرکت های دانش بنیان حامی شرکت های تولیدی کشور

چند پارگی جوامع شرقی

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی در صورت کسب مجوزهای قانونی

مسمویت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

آمادگی برای افزایش ظرفیت پزشکی/مشکل تعدادی از داوطلبان حل شد

کشف یک غول کهکشانی که جرمی بیش از خورشید دارد!

309 دشت کشور ممنوعه و بحرانی است

309 دشت کشور ممنوعه و بحرانی است

13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد دچار مسمومیت شدند

استخدام کارشناس فروش خانم در یک موسسه آموزش عالی آزاد در تهران

13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد دچار مسمومیت شدند

حضور فعال دانشگاه آزاد شیراز در نمایشگاه فناوری نانو

برگزاری مسابقات استارتاپ ویکند شبکه های ارتباطی و حمل و نقل

تلاش ارمنستان برای افزایش ارتباطات علمی با دانشگاه شیراز

دانشگاه رازی کرمانشاه به جمع دانشگاه های نفتی ایران پیوست

اضافه شدن 4 رشته جدید دانشگاهی

هشدار محققان نسبت به تهدیدات کشور از طریق صنعت میکروالکترونیک

مسمومیت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

آمادگی دانشگاه آزاد برای افزایش ظرفیت پزشکی

قدردانی از هوشیاری داوطلبان رشته های پزشکی

تلاش ارمنستان برای افزایش ارتباطات علمی دانشگاه شیراز

آمادگی برای افزایش ظرفیت پزشکی در دانشگاه آزاد/ مشکل تعدادی از داوطلبان حل شد

اضافه شدن 4 رشته جدید به مرکز علمی _کاربردی جهاد دانشگاهی

دانشگاه رازی نفتی شد

گزارش تصویری: تجمع دانشجویان علوم پزشکی دانشگاه آزاد

رونمایی از آرم جدبد دانشگاه تربیت مدرس(عکس)

آمادگی برای افزایش ظرفیت رشته های پزشکی

توضیحات وزارت علوم درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی هاشمی و انحلال دانشگاه دوره دکتری + سند

مسمویت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

برگزاری آزمون استخدامی وزارت نیرو در سمنان + فیلم

الزامات تعاملات علمی بین المللی دانشگاه ها چیست؟

برگزاری آزمون استخدامی وزارت نیرو در سمنان

انتصاب رییس پارک علم و فناوری خراسان شمالی

قدردانی از هوشیاری داوطلبان رشته های پزشکی

دانشگاه علم وصنعت سومین کنفرانس ترکیبیات، رمزنگاری و محاسبات را برگزار می کند

گفتگوی ویژه خبری 1397/07/25

مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منصوب شد

جمع شدن دانشگاه علمی کاربردی زنجان شایعه است/ ظرفیت را به مراکز خصوصی منتقل می کنیم

نام نویسی تکمیل ظرفیت دانشگاه پیام نور هرمزگان

آمادگی برای افزایش ظرفیت پزشکی/مشکل تعدادی از داوطلبان حل شد

مسئول تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منصوب شد

دانشگاه رازی کرمانشاه به جمع دانشگاه های نفتی ایران پیوست

ذخیره و ارسال اطلاعات از ویژگی های ماهواره امیرکبیر / تحریم ها مانع انعقاد قرارداد پرتابگر ماهواره شد

تشکل های دانشجویی خواستار شفاف سازی درباره پروژه «چاه آب ژرف» سیستان شدند

امکان تدریس محققان پسا دکتری در دانشگاه علم و صنعت فراهم شد

میزان افزایش شهریه دانشگاه ها از زبان وزیر علوم

دو رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم پزشکی یاسوج راه اندازی می شود

مسئول «تمشیت امور مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد» منصوب شد

وزارت علوم به دنبال تجمیع مراکز اقماری است

سخن نگاشت | از نخبگان،در چیدمانِ مدیریتی کشور استفاده کنید

نشست الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت

بازدید اعضای هیئت علمی دانشگاه سوریه از آستان قدس رضوی

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر