مطالب مرتبط:
گزارش تصویری: برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر
فارس از فعالیت پژوهشکده انگور ملایر گزارش می دهد گام به گام تا درخشش خوشه های طلایی و یاقوتی
برداشت انگور و استحصال کشمش در ملایر / تصاویر
آغاز همایش ملی انگور و کشمش در ملایر
برگزاری همایش ملی انگور و کشمش در ملایر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 15:552018-09-26دانش

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر


سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملایر با بیان اینکه این پژوهشکده در راستای سیاست های کلی خود هر 2 سال اقدام به برگزاری کنفرانس انگور و کشمش کرده است، - گفت: با توجه به برگزاری رخداد مهم همدان 2018 به این نتیجه رسیدیم که برخی از فعالیت های علمی را دانشگاه ملایر برعهده گیرد و با برگزاری کنفرانس ملی انگور در اکوتوریسم انگور و جذب توریست انگور نقش داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر روح الله کریمی چهارشنبه 4 مهر در چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران که به میزبانی دانشگاه ملی ملایر برگزار شد، با اشاره به اینکه طبق آمار هفته گذشته وزارت علوم با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر موافقت شده است، اظهارامیدواری کرد: برگزاری این کنفرانس باعث ارتقاء کیفیت انگور و کشمش و بازگشت به وضعیت جهانی قبلی ملایر یعنی رتبه هفتم در دنیا شود.

وی با بیان اینکه پژوهشکده با وجود اینکه از سال 1390 موافقت اصولی اش توسط وزارت علوم تأیید شد و در سال 1392 اخذ 16 دانشجوی دکتری فعالیت خود را آغاز کرد، افزود: یکی از اهداف اصلی ما وجود حضور فیزیکی اساتید، محققان و دانشجویان در وسط باغات و مزارع بود.

کریمی با بیان اینکه تمام 16 رساله دکتری در شرف دفاع، متناسب با مباحث روز هستند، اظهار کرد: در سالتحصیلی جدید 12 دانشجوی مقطع دکتری به این مجموعه ورود داشتند.

سرپرست پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر یادآور شد: مباحث پیگیری شده در رساله دکتری شامل مباحث مولکولی٬ به نژادی انگور٬ تبدیل سیستم های قدیم آبیاری به سیستم های آبیاری نوین و استفاده از ارقام و پایه های مقاوم با خشکی و سرما بوده است.

وی در ادامه با بیان اینکه سیاست های کلی این پژوهشکده، جدا از سایر پژوهشکده های کشور است و نتایج تحقیقات این پژوهشکده همراه با سایر محققان در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می گیرد، اظهار کرد: همواره تلاش کردیم با برگزاری کارگاه های تخصصی هرس٬ آفات و بیماری ها و .

در رابطه با مباحث کلیدی انگور اقدامات موثری و رابطه تنگاتنگی با کشاورزان و باغداران داشتیم.

کریمی به معرفی ملایر برای ثبت جهانی انگور اشاره کرد و افزود: در همین رابطه جلسات متعددی برگزار شد و دو سوم پروپوزال توسط پژوهشکده انگور و کشمش ملایر تهیه و در اختیار نمایندگان فائو قرار گرفت و مورد تأیید دکتر بهزادنسب، عضو کمیته راهبردی توسعه ظرفیت جیاس قرار گرفت.

وی با بیان اینکه نمایندگان سازمان جهانی فائو 24 و 25 مهرماه از ملایر بازدید دارند٬ تأکید کرد: برای طی مراحل نهایی ثبت چهانی انگور ملایر از ظرفیت پژوهشکده انگور و کشمش ملایر بهره می گیریم.

کریمی با اشاره به اینکه یکی از دستاوردهای جیاس حذف واسطه ها و قرارگیری سود و درآمد به صورت مستقیم در اختیار کشاورزان است٬ خاطرنشان کرد: از زمان اعلام فراخوان کنفران،٬ 110 مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه واصل شد که از این تعداد 85 مقاله کامل انتخاب و پس از داوری در کتابچه مربوطه به چاب رسید.

نگاه آکادمیک به مقوله کشمش و انگور اقتصاد ملایر را متحول می کند سرپرست دانشگاه ملایر نیز گفت: از سال 1389 جرقه های احداث پژوهشکده انگور و کشمش در دانشگاه زده شد و زحمات فراوانی در این راستا انجام گرفت و نهایت در سال 1392 این پژوهشکده به صورت رسمی وارد مقوله جذب رشته های دانشگاهی شد.

دکتر خسرو سایوند با بیان اینکه از آن زمان یکی از بزرگترین اهداف دانشگاه به روزرسانی و کاربردی کردن این پژوهشکده بود، ادامه داد: در دنیای امروز بیش از گذشته صحبت بر استفاده از علوم کاربردی و به کارگیری آن در صنعت و علم و توسعه کشورهاست.

وی با بیان اینکه امروزه باید با استفاده از علوم کاربردی و تحقیقات دانشگاهی، چرخ های صنعت را روان تر به حرکت واداریم، ادامه داد: پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر باید در خدمت علم و صنعت باشد و عملیات کردن و اجرایی کردن دانش و تجربیات مراکز تحقیقاتی کشورهای دیگر باید در رابطه این کار مدنظر قرار گیرد.

سایوند خاطرنشان کرد: با توجه به اقتصاد منطقه و وسعت باغات در این شهرستان و از آنجایی که قالب زندگی مردم این منطقه بر اساس تولید کشمش، انگور و کشاورزی دیم استوار است، نگاه آکادمیک به مقوله کشمش و انگور ملایر می تواند افق متحول کننده اقتصاد ملایر را طرح ریزی کند.

سرپرست دانشگاه ملایر با تأکید بر اینکه کشاورزان باید از روش های سنتی دست بردارند و به روش های علمی مدرن روی بیاروند، تصریح کرد: ایجاد اعتماد در فضای برون دانشگاهی در زمینه کشاورزی و باغداری باید در اولویت مراکز علمی کشور باشد.

وی با بیان اینکه دانشگاه ملایر جدی ترین نهاد علمی تأثیرگذار در شهرستان و دومین نهاد علمی تأثیرگذار در استان همدان به شمار می رود، اظهار کرد: پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر، یکی از گلوگاه های منحصربفرد علمی و تأثیرگذار در سطح شهرستان است و اکنون که این دپارتمان به صورت رسمی شکل گرفته، پس از نزدیک به 7 سال فعالیت می تواند به عنوان یک برند علمی در اقتصاد منطقه و استان تأثیر مثبت بگذارد و منشأ خیر باشد.

با تغذیه درست عمکرد تاک ها تا 50 درصد افزایش می یابد نماینده انجمن علوم باغبانی کشور نیز در این همایش با بیان اینکه با تغذیه درست عمکرد تاک ها تا 50 درصد افزایش می یابد، گفت: باید در تاکستان ها توازن مناسبی بین رشد رویشی و رشد زایشی و تولید میوه ایجاد شود.

دکتر سعید عشقی با بیان اینکه با هرس و تغذیه درست، این توازن ایجاد می شود، افزود: برای داشتن محصول به میزان زیاد باید کلیه عناصر غذایی ضروری برای رشد گیاه به یک میزان تأمین شود.

وی با اشاره به اینکه کمبود هر کدام از این عناصر رشد و میوه دهی گیاه را با مشکل مواجه می کند، ادامه داد: تاکدارن در ابتدای هر سال باید مدیریت خوبی داشته باشند تا محصول قابل توجهی برداشت کنند.

عشقی با بیان اینکه در هر مرحله از رشد باید کودهی خاص و اصولی انجام شود، گفت: برای برداشت محصول و تغذیه مناست تاکستان ها باید زمان و میزان کوددهی را مدنظر قرار دهیم.

نماینده انجمن علوم باغبانی کشور با تأکید بر اینکه براساس آنالیز خاک و گیاه باید تغذیه صورت بگیرد، افزود: برنامه کوددهی، آبیاری و محلول پاشی انگور باید بر اساس مراحل رشد فنولوژی باشد.

تغییر اقلیم، کشاورزی و باغداری را تهدید می کند در ادامه یکی از اساتید دانشگاه و سخنرانان همایش نیز با بیان اینکه امروزه در همه دنیا تغییر اقلیم، کشاورزی و باغداری را تهدید می کند، گفت: تغییر اقلیم اثرات خاصی روی عملکرد گیاهان می گذارد.

دکتر بیژن کاووسی با بیان اینکه در حال حاضر یکی از مهمترین چالش ایران در بحش کشاورزی و باغداری، چالش آب و دماست، افزود: اگر در این دو مقوله مدیریت خوبی در باغات نداشته باشیم، به طور قطع باغات و محصولات خسارات زیادی می بینند.

وی با اشاره به اینکه واکنش ارقام مختلف انگور در مناطق مختلف کشور به این چالش ها متفاوت است، خاطرنشان کرد: در سطح کشور نوسان بالایی از نظر عملکرد ارقام گونه های مختلف تاک داریم.

کاووسی با بیان اینکه در دنیا برای انگور بیش از 30 روش تربیت تعریف شده اما در ایران تنها از 2 روش استفاده می شود، تأکید کرد: قبل از تغذیه تاکستان ها باید فنولوژی آن باغ را به به خوبی بشناسیم.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر دنیا به سمت داربستی کردن باغات انگور پیش رفته است، ادامه داد: انگور، هرس پذیرترین گونه محصولان کشاورزی است و در این میان نحوه هرس کردن، میزان عملکرد و محصول دهی باغات را تعیین می کند.

وی با اشاره به اینکه در بحث هرس کردن تاک ها باید به سوالات متعددی چون چرا، چگونه، چه موقع و چه میزان پاسخ بدهیم، گفت: با هرس مناست، عمر تاک ها افرایش می یابد.

کاووسی با تأکید بر اینکه در عمل هرس باغ حتما باید از ابزار ضدعفونی شده استفاده کنیم، افزود: استفاده از ابزار آلوده سبب بروز بیماری "سکته مو" می شود که در تاکستان های کشور روبه افزایش است.

وی با بیان اینکه 3 نوع هرس رایج در تاکستان های کشور شامل هرس کوتاه(شدید)، هرس بلند(خفیف) و هرس مختلط(آمیخته) است، یادآور شد: در تولید انگور، نور شدید و زیاد آفتاب، دمای بالا، سرمای شدید و در سایه قرار گرفتن باعث آسیب به تاک ها و تولید محصول ضعیف می شود.

شناسایی 800 رقم انگور مختلف در ایران یکی دیگر از سخنرانان همایش که سال هاست در حوزه باغداری انگور به پژوهش و تحقیق مشغول است، بیان کرد: طی 2 دهه اجرای برنامه به نژادی در ایران در رابطه با ارقام مختلف انگور تحقیقات وسیع و جامعی صورت گرفته است.

دکتر محمدعلی نجاتیان با اشاره به اینکه در جهان بیش از 8 هزار رقم و در ایران 800 رقم انگور مختلف شناسایی شده است، گفت: سطح زیرکشت انگور در جهان روبه کاهش اما در ایران روبه افزایش است.

وی به اقدامات انجام شده طی 20 سال اخیر در این زمینه اشاره و اظهار کرد: جمع آوری ارقام انگور، ارزیابی ژئوتیپ های انگور در کلکسیون اصلی کشور، ارزیابی میزان خسارت وارد شده به باغات، ثبت تعدادی از ارقام تجاری انگور ایران، ارزیابی خصوصیات کشمش و میزان تحمل انگور در مواجه با سرمازدگی، گرمازدگی و خشکی مورد بررسی قرار گرفت.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر به بررسی درجه دوز لازم برای گلدهی و رسیدن میوه ها و ارزیابی ارقام مختلف انگور در مواجه با شوری اشاره کرد و گفت: عکس العمل ژئوتیپ ها و خسارات وارده بر اساس سرمای شدید رخ داده در سال قبل و امسال را برسی کرده و کلکسیون ملی انگور ایران آمادگی دارد تا در شهریورماه هر سال پذیرای بازدید بهره برداران و اساتید و باغداران و تبادل نظر با آنها باشد.

ثبت 200 رقم صفت کشمش در کلکسیون ملی انگور ایران نجاتیان به ثبت 200 رقم صفت کشمش در کلکسیون ملی انگور ایران اشاره و خاطرنشان کرد: طبق تحقیقات انجام شده رقم انگور "بلک سیدلس" دارای میزان قند بالایی بوده و از گونه های بسیار مقاوم است و امکان کشت آن در ملایر وجود دارد.

وی افزود: رقم های روبی سیدلس، آناپیسکی رامفی و خوشناو، مقاوم ترین ارقام در برابر شوری هستند و ارقام انگور شاهانی و یاقوتی در برابر سفیدک پودری مقاوم هستند.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر با بیان اینکه رقم های انگور بی دانه قرمز و خلیلی در برابر سرمای زمستانه مقاوم هستند، گفت: رقم شانی قزوینی و پرلت نیز در مناطق گرمسیری با دمای بالا، بسیار خوب جواب می دهند و محصولات فراوانی می توان از این ارقام برداشت کرد.

نجاتیان با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام شده رقم SH05- رومیزی پُربار با بازار پسندی بسیار عالی است، گفت: تحمل این رقم نسبت به سرمای بهاره بی سابقه است و با داشتن قند بالای 21 درصد، مناسب ترین رقم برای تازه خوری است.

وی توجه باغداران و تاکدارن ملایری به ارقام مذکور را باعث افزایش دانش کشاورزی و باغداری و رفتن به سمت اقتصادی کردن باغ ها و تاک ها عنوان کرد.

نبود صنایع تبدیلی و استفاده از آبیاری سنتی؛ مشکل حوزه انگور و کشمش ملایر در ادامه معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان ملایر با بیان اینکه در سال های اخیر اتفاقات خوبی در بخش تولید انگور و کشمش ملایر رقم خورده است، گفت: وجود 10 هزار و 600 هکتار باغات انگور و تولید میانگین 22 تن در هر هکتار، گواه توانمندی این منطقه در تولید انگور است.

لیلا غفاری با اشاره به اینکه انگور ملایر در شرف ثبت شده جهانی است، افزود: با توجه به کم آبی و مشکلات خشکسالی، استفاده از سیستم آبیاری سنتی یکی از مشکلات موجود در این حوزه است.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزان و باغداران ما باید به سمت استفاده از سیستم های نوین آبیاری پیش بروند، ادامه داد: توجه به بحث آفات انگور و نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در ملایر نیز از جمله مواردی است که تولید انگور و کشمش را در این منطقه تهدید می کند و از اساتید و پژوهشگران انتظار داریم با ارائه راهکارهای لازم این مشکلات را مرتفع سازند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران، به همت پژوهشکده انگور و کشمش دانشگاه ملی ملایر و سازمان جهادکشاورزی استان و شهرستان و سایر دستگاه های اجرایی با حضور اساتید برجسته حوزه باغداری و کشاورزی مراکز دانشگاهی کشور، مسئولان استانی و شهرستانی و جمعی از باغداران، کشاورزان، فعالان و صادرکنندگان انگور و کشمش به میزبانی دانشگاه ملی ملایر برگزار شد.

امروز چهارمین کنفرانس ملی صنعت انگور و کشمش ایران، همگام با برگزاری جشنواره خوشه برتر در 5 مهرماه و آیین سنتی شیره پزان مانیزان در 12 مهرماه و در راستای رخداد همدان 2018 این همایش علمی در 20 محور برگزار شد.

بهینه سازی روش های تغذیه و آبیاری در تاکستان ها، مدیریت تربیت و هرس انگور، مباحث نوین تاکداری، برندسازی در تولید انگور و کشمش، چالش های بازاریابی و صادرات کشمش، کاربردهای پسماندهای انگور و کشمش در صنعت دام و طیور، شیمی انگور و سایر فرآورده های جانبی، میکروبیولوژی و نانوبیوتکنولوژی در انگور و کشمش، کاربرد انگور در طراحی فضای سبز شهری، جایگاه انگور و کشمش در اشتغالزایی و اقتصاد مقاومتی، ردیابی و کاهش باقیمانده های سموم و فلزات سنگین در انگور و کشمش و تغییر اقلیم، ریزگرد و گرمایش جهانی در تاکستان ها از مهمترین محورهای تخصصی این همایش بود.

هدف اصلی این همایش بررسی مشکلات موجود، افزایش سطح آگاهی و دانش علمی، رفع نواقص در تولید انگور و کشمش و افزایش راندمان تولید و صادرات این محصولات بود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پژوهشکده - انگور - ملایر - برگزار - دانشگاه - کنفرانس - دکتر - تبدیل وضعیت - دکتری - وزارت علوم - کشاورزان - جهانی - کریمی - رابطه - نتایج تحقیقات - محققان - آبیاری - وزارت - دانشجویان - چهارشنبه - فائو - علوم - کارگاه - توریست - بیماری - همدان - توسعه - همراه - گزارش - ایران

آخرین اخبار سرویس:
آغاز خواب زمستانی دانشگاه تا سال بعد!

بسیاری از مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

تولید بخار فوق داغ با استفاده از نور خورشید!

برگزاری گردهمایی بزرگ دانش آموختگان دانشگاه صنعتی امیر کبیر

حمایت معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان

همایش بازی های رایانه ای

سیاست ها و اولویت های سند آمایش آموزش عالی بررسی شد

مسابقات منطقه ای چالش گرانش استان یزد در میبد برگزار شد

جشن دانش آموختگی دانشجویان علوم قرآنی در شاهرود+ فیلم

نظارت بر وضعیت مزارع با استفاده از زنبورها فراهم شد

ویدئو / پدیدار شدن رنگین کمان در برابر آبشار یخ زده هوکو در چین

اجازه ندهیم برخی از دانشگاه آزاد قزوین سوء استفاده کنند

فیلم/ روایت رحیم پور از پشت پرده های جلسات شورای عالی انقلاب فرهنگی

بسترسازی اشتغال دانش بنیان برنامه جدی این دانشگاه است

برچسب «دخترزا» یا «پسرزا» بودن به یک زوج، توجیه علمی ندارد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم + گزارش

2 کتاب با موضوع کشاورزی و رایانه در جهرم منتشر شد

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند

کارگاه شیوه های مقابله با اضطراب امتحان برگزار می شود

معاونت فرهنگی دانشگاه تهران از پایان نامه دانشجویان حمایت می کند

دانشگاه ها در بخش فعالیت های تجاری سازی پژوهشی ورود کنند

واگذاری غیرقانونی 20 هکتار از جزیره هرمز به دانشگاه آزاد

کسب رتبه 20 دانشگاه خلیج فارس در بین دانشگاه های وزارت علوم

نصیرزاده: تربیت جوانان در تراز انقلاب اسلامی مسئولیت دانشگاه ها است

پژوهشگران برتر و فناوران نمونه استان اردبیل تجلیل می شوند

پیگیری سوژه مردم: سرنوشت مبالغ خودیاری تأسیس دانشگاه پیام نور در بخش لاهرود فارس من| رییس دانشگاه پیام نور اردبیل: پول مردم بدون سود عودت شد!

مقالات دانشگاهی سنجش مناسب رشد علمی نیست

برگزاری سومین استارت آپ ویکند شبکه های ارتباطی دانشگاه آزاد واحد یادگار امام

استارتاپ کشاورزی در دانشگاه کُردستان

ربات های امدادگر با قابلیت عبور از حفره های کوچک ساخته شد

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

رونمایی 4 طرح فناورانه در هشترود

کنفرانس آسایهل 2018 در قزوین به پایان رسید

فردی که به اسلام توهین کند، جایی در دانشگاه آزاد اسلامی ندارد/ دانشجویان اجازه ورود به این استاد را نخواهند داد

برای یازدهمین سال متوالی؛ بانک پاسارگاد از نفرات برتر کنکور سراسری تقدیر کرد

تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها /لزوم همترازی بین وزارت علوم و بهداشت

فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه تمدید شد

با بهترین دانشگاه های انگلستان در سال 2019 آشنا شوید

ثبت نام 141 هزار نفر در کنکور ارشد 98

تولید صابون ارگانیک

مانور آمادگی در برابر زلزله در خوابگاه دانشجویی کرمان

پیاده روی فضانوردان برای یافتن علت حفره مرموز ایستگاه فضایی بین المللی

141هزار نفر در کنکور ارشد 98 ثبت نام کردند/ مهلت ثبت نام تا 25 آذر

تولید بخار فوق العاده گرم با استفاده از نور خورشید

مهمترین مانع توسعه کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها، احساس نبود آزادی بیان است

امروز؛ آخرین مهلت دریافت کارت آزمون ارشد فراگیر

استخدام کارشناس اعزام دانشجو مسلط به زبان انگلیسی در تهران

کشور های عضو پاما بسیار قدرتمند هستند/ پیشنهاد برگزاری مسابقات انجمن پاما در ایران

مسئولان دانشگاه به گفتگوی بی واسطه با دانشجویان می نشینند/ اکران مستند راه قریب

رابطه سواد رسانه ای و تفکر انتقادی در دانشجویان

مشکلات شهری با تکیه بر علوم دانشگاهیان قابل حل است

اسماعیل بخشی آزاد شد

انتشار 3500 نشریه دانشجویی در دانشگاه های کشور/ لزوم داشتن علم، اخلاق، انصاف و عدالت در نشریات

برگزاری دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم با حضور وزیر

پذیرش بدون آزمون دانشجوی ارشد در دانشگاه شهید بهشتی

خبرسازی دانشگاه الزهرا (س) با اراضی ده ونک و خودکشی دانشجوی دختر/خبر خوش دیوان محاسبات برای بورسیه ها

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم برگزار شد

پذیرش دانشجوی ارشد در دانشگاه بهشتی

فردا؛ آزمون ارشد فراگیر پیام نور

اختراع سیستم هوشمند آبیاری تحت فشار در دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

صفر تا صد مراحل صدور دانشنامه، در سامانه جامع دانش آموختگان اجرا می شود

قاضی مغربی: خدمت به دانشجویان و پاسخگویی به جوانان از اهدافمان است

کارگاه آموزشی نقش خانواده در ازدواج موفق دانشجویان برگزار شد

همایش علمی شتاب فناوری مالی در سیستان وبلوچستان

سریع ترین حیوان جهان را ببینید! +عکس

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور اعلام کرد تمدید فراخوان حمایت از رساله های دکتری تا 27 آذر ماه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه برای تامین نیروی انسانی

دانشگاه شهید بهشتی دانشجوی ارشد بدون آزمون پذیرش می کند

آغاز مراسم بزرگداشت استاد فتح الله مجتبایی

دومین سمپوزیوم نوشریعتی در دانشگاه اصفهان

دهقانی خبر داد گسترش فعالیت های پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در جنوب شرق آسیا

بازگشت به خویشتن، عبور از نیهیلیسم است

راه اندازی کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی

تجلیل از استادان و دانشجویان مرکز علمی کاربردی شرکت ملی حفاری ایران

بازگشت به خویشن، عبور از نیهیلیسم است

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

دلایل رغبت دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه علوم قضایی/ 97 درصد ورودی های دانشگاه استعداد درخشان و دانشجوی ممتاز هستند/ افزایش رشته های تحصیلی در آینده نزدیک/ همکاری با سازمان های تابعه قوه قضاییه در راستای تامین نیروی انسانی/ تشریح تفاوت های تحصیلی با سایر دانشگاه ها

کشور نیازمند دانشگاه نسل سوم است

کلیه اخبار کنکور و دانشگاهی 22 آذر 97

جلوگیری از خونریزی در کمتر از 10 ثانیه

استخدام مدرس حرفه ای و سوپروایزر درموسسه بین المللی راه ابریشم

استخدام کارشناس آموزش در یک موسسه آموزش عالی آزاد در تهران

توکلی: به FATF ملحق نشویم ضربه های بیشتری به ما وارد می شود

آدم برفی فضایی!

بازدید سفیر اندونزی از دانشگاه لرستان

رشد باروری در بعضی استان ها منفی شده است

اولین سلفی فضاپیمای رباتیک سطح نشین مریخ +تصاویر

تفکیک خودکار زباله با یافته/ اسپیکو تخته گاز به ایستگاه دوم رسید

تنوع نژادی در دانشجویان کارشناسی

جلوگیری از شیوع ایدز در گرو افزایش آگاهی جامعه است

دانشمند ایرانی برنده آکادمی جهانی علوم شد

نخستین سلفی اینسایت در مریخ + عکس

کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی راه اندازی شد

کلینیک کارآفرینی دانشگاه های خراسان رضوی راه اندازی شد

پژوهش های علوم انسانی با رویکرد اسلامی در کشور دچار تشتت فراوان است

سریع ترین حیوان روی زمین با سرعت 321 کیلومتر+عکس

نمایشگاه توانمندی دانشگاههای ایران در اقلیم برگزار می شود

بودجه پژوهشی دانشگاه بیرجند 2 برابر شد

برترین های دانشگاه قرآن و حدیث قم

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر

موافقت با تبدیل وضعیت اصولی به قطعی پژوهشکده انگور و کشمش ملایر