مطالب مرتبط:
لجن زاری که روزنامه های زنجیره ای از صنعت گردشگری ایجاد کردند / حقیقت خدمات جنسی در مشهد+ سند و فیلم
گردشگری در مشهد یک صنعت پویا است
نقش مراکز خوش آمدگویی گردشگر در صنعت گردشگری
ترکیب پدیده مشهد و صنعت نفت اعلام شد
چقازردی: برای کمک به رونق صنعت گردشگری آماده ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 15:122018-09-26اقتصادي

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد


ایرنا- صنعت پرسود گردشگری به عنوان یکی از سه صنعت پردرآمد در جهان، سودآور، ارزآور و مورد توجه همه کشورهاست، صنعتی که سودآوری آن بسیاری از کشورها را به تکاپو در این زمینه واداشته است.

- اهمیت این صنعت در رشد اقتصادی باعث شده است برخی کشورهای فاقد جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی نیز با ایجاد جاذبه های دست ساز و مصنوعی، اقدام به جلب و جذب گردشگر و فراهم ساختن زمینه های تفریحی و متنوع با هدف افزایش مدت ماندگاری مسافران نمایند و از این راه عایدات بی حد صنعت گردشگری از جمله اشتغال، توسعه، ارتقای سطح زندگی مردم بومی و کمک به رشد اقتصادی را نصیب کشور خود کنند.

ایران از نظر برخورداری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری رتبه دهم جهان را دارد و استان خراسان رضوی نیز با میزبانی سالانه 30 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی در زمینه های زیارتی، طبیعی، ورزشی، تاریخی، فرهنگی و غذایی دارای ظرفیت ها و جاذبه های متعدد و غیرقابل انکار است.

براساس آمارها حدود 10 درصد گردش مالی دنیا مربوط به صنعت گردشگری است که سهم ایران از این بخش فقط یک درصد و شاید کمتر باشد و عقب ماندگی از قطار ارزآور گردشگری به خاطر افت و خیزها، چالش ها و موانعی است که در شهرهای گردشگر پذیر از جمله مشهد بیشتر مشهود است.

وجود بارگاه منور رضوی به عنوان قبله دلها و گل سرسبد جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری در مشهد شناخته می شود که جذب مسلمانان و شیعیان جهان به این قبله موجب تحول شگرف در عرصه گردشگری این کلانشهر است.

استان خراسان رضوی به رغم میزبانی سالانه از 27 میلیون گردشگر داخلی و بیش از 2 میلیون گردشگر خارجی که بیش از دو سوم گردشگران ورودی به کشور هستند و با داشتن جاذبه های استثنایی در زمینه های گردشگری زیارتی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری حلال و حیات وحش و امثال آن، هنوز برای سوار شدن به قطار سودآور گردشگری و کسب عایدات اقتصادی که مستحق آن است با چالش های فراوان روبروست، چالش هایی که گرچه متعلق به امروز نیست اما حل و رفع آن ضروری است.

* زائرسراهای دولتی چالش کهنه در زمینه گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه گفت: فعالیت زائر سراهای دولتی یکی از مشکلات و چالش های مهم در توسعه صنعت گردشگری مشهد محسوب می شود.

ابوالفضل مکرمی فر افزود: در برنامه چهارم توسعه واگذاری این زائرسراها به بخش خصوصی الزام قانونی پیدا کرد اما هنوز اقدام موثر در این زمینه انجام نشده و دلیل اصلی آن هم مرکزیت مدیریت این واحدها در تهران است.

وی با بیان اینکه زائرسراهای دولتی نه مالیات می دهند و نه تحت نظارت های لازم و استانداردهای ضروری فعالیت دارند اظهار داشت: ساماندهی زائرسراهای دولتی برای حمایت از واحدهای اقامتی رسمی و کاهش بار اضافی از دوش دولت ضروری است.

وی گفت: هم اکنون 350 زائرسرای دولتی در مشهد فعالیت دارد که بخش اندکی از این تعداد خود را با استانداردهای لازم تطبیق داده اند و بقیه به صورت خودمختار در حال فعالیت هستند.

* دولتی ها از ارائه خدمات اقامتی عقب بنشینند استاندار خراسان رضوی نیز چندی پیش در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر این استان با اشاره به مشکل بنیادین فعالیت زائرسراهای دولتی و با تاکید بر فعالیت گسترده صنعت هتلداری در مشهد گفت: هیچیک از دستگاههای دولتی حق ارائه خدمات اقامتی در مشهد به غیر از کارکنان خود را ندارد.

علیرضا رشیدیان افزود: ارائه خدمات اقامتی از سوی دستگاههای دولتی مشهد به کارکنان خود نیز باید توام با رعایت چهارچوب ها و استانداردهای لازم اقامتی و تحت نظارت صورت گیرد.

وی اظهار داشت: دستگاههای دولتی می توانند با عقد قرارداد با مالکان واحدهای اقامتی رسمی برای دوره های بلندمدت امکان اقامت کارکنان و میهمانان خود را در این واحدها فراهم کنند تا نیاز به فعالیت زائرسراهای دولتی نباشد.

* نوسانات ارزی مشکل ساز شد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: از دیگر چالشهای موجود در صنعت گردشگری مشهد می توان به بوروکراسی و زمان طولانی برای طی مسیر سرمایه گذاری خارجی در مشهد اشاره کرد.

مکرمی فر افزود: باید در حوزه زیرساختهای گردشگری نسبت به تسهیل حضور سرمایه گذاران خارجی اقدام شود.

وی با بیان اینکه نوسانات ارزی از عمده مشکلات این روزهای صنعت گردشگری و دامنگیر دفاتر خدمات مسافرتی است، اظهار داشت: این نوسانات گرچه موجب ارزان شدن گردشگری مشهد برای گردشگران خارجی شده اما گردشگری داخلی و فعالیت و حیات دفاتر خدمات مسافرتی را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی گفت: باید برای حمایت از این دفاتر تدابیر حمایتی از سوی دولت اندیشیده شود تا با گذر از این شرایط اقتصادی شاهد دوام و ادامه فعالیت این دفاتر و اشتغال هزاران نفر در این حوزه باشیم.

*موازی کاری آفت گردشگری مکرمی فر، موازی کاری دستگاه های مختلف با فعالیت ها و وظایف قانونی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از دیگر چالشهای جدی دانست و افزود: متولی اصلی گردشگری، این اداره کل است در حالی که دستگاه های متعدد در این عرصه بدون هیچ برنامه و وظیفه قانونی ورود کرده و مشغول فعالیت هستند.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی برای ارائه خدمات به گردشگران باید به صورت زنجیره ای، مشخص، موثر و هدفمند باشد اما موازی کاری ها موجب اختلال در این روند و تاثیر منفی بر گردشگری می شود.

* ناکامی در ساماندهی گردشگران خارجی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ساماندهی و رصد گردشگران خارجی نیز از لحظه ورود تا خروج، زنجیره ای از هماهنگی ها و اقدامات به هم پیوسته را می طلبد که در این زمینه هنوز موفقیتی حاصل نشده است.

مکرمی فر افزود: هم اکنون چهار نفر در گیت ورودی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد از سوی این اداره کل اقدامات لازم در زمینه ثبت اطلاعات گردشگران خارجی ورودی را انجام می دهند اما این اقدام برای کنترل و مدیریت گردشگران خارجی کفایت نمی کند.

وی با بیان اینکه هنوز اقدامات اولیه در این زمینه در حال انجام است، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که سیستم نرم افزاری ویژه ای را در این زمینه مستقر کنیم تا از این طریق رصد گردشگران خارجی تسهیل شود.

وی پیش بینی کرد این سیستم نرم افزاری تا پایان امسال با همراهی و همکاری دستگاه های مرتبط راه اندازی شود.

* مشهد را بین المللی بدانیم سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه جایگاه مذهبی مشهد در افکار عمومی جهان به ویژه بین مسلمانان نفوذ بسیار پیدا کرده است گفت: این شهر، ملی و منطقه ای نیست بلکه جاذبه های بین المللی دارد که باید بر روی آن کار و سرمایه گذاری شود.

سید جواد حسینی افزود: هم اکنون 78 کشور مسلمان وجود دارد و 23 درصد جمعیت دنیا با یک میلیارد و 600 میلیون نفر را مسلمانان تشکیل می دهند که از این تعداد 400 میلیون نفر شیعه هستند که می توانند به عنوان گردشگر در مشهد مورد هدف و برنامه ریزی قرار گیرند.

وی اظهار داشت: در کشورهای غیر مسلمان مانند چین و روسیه نیز جمعیت مسلمانان حضور دارند لذا هدف تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب گردشگری باید تمام کشورها اعم از مسلمان و غیر مسلمان باشد.

وی گفت: هزاران جاذبه طبیعی، تاریخی، فرهنگی، ورزشی و امثال آن در مشهد وجود دارد که هر یک به تنهایی می تواند ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران علاقه مند در این حوزه ها و موثر در افزایش مدت ماندگاری آنان باشد.

حسینی افزود: جذب گردشگر از کشورهای پاکستان، لبنان، ترکیه و هند در اولویت برنامه ریزی های این استان قرار دارد.

* تنوع گردشگری ضرورتی در حاشیه اتکای صنعت گردشگری مشهد به گردشگران عرب موجب شد در پی ایجاد تنش سیاسی میان ایران و عربستان در سال 1394 و ریزش گردشگران عرب، صنعت گردشگری مشهد دچار خسارت جدی شود که این امر ضرورت ایجاد تنوع در جذب و ورود گردشگران خارجی به این کلانشهر را محرز کرد.

ضرورتی که باید در راستای آن نسبت به برنامه ریزی، سیاست گذاری، معرفی جاذبه ها و جذب گردشگران خارجی حتی از کشورهای غیرمسلمان و در عرصه های دیگر از قبیل گردشگری طبیعی، فرهنگی، تاریخی، غذایی و امثال آن با جدیت تلاش کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه گفت: با توجه به ضرورت ایجاد تنوع در جذب گردشگران، برنامه ریزی و رایزنی با کشورهای مختلف در این راستا در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مشهد میزبان گردشگران خارجی از 20 ملیت مختلف هستیم افزود: رایزنی برای جذب گردشگر از کشورهای پاکستان، هندوستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان و دیگر کشورها در حال انجام و پیگیری است.

وی اظهار داشت: ضعف اصلی در جذب گردشگران دیگر کشورها، اطلاع رسانی ناکافی و کمرنگ از جاذبه های مختلف موجود در مشهد است که باید این ضعف برطرف شود.

* 90 درصد سوغات خریداری شده در مشهد خارجی است سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 90 درصد ایرانی ها خرید را به عنوان اقدام اساسی در کنار گردشگری و سفر در برنامه خود دارند گفت: آنگونه که باید و شاید به موضوع سوغات و ارزش افزوده آن در مشهد پرداخته نشده است.

حسینی افزود: ارزش افزوده سوغات در مشهد سالانه 25 هزار میلیارد ریال است در حالی که 70 درصد سوغات خریداری شده کالاهای خارجی و 20 درصد دیگر کالاهای قاچاق است.

وی اظهار داشت: از برنامه هایی که هم اکنون به صورت جدی در دستور کار قرار دارد، شناسایی اقلام مناسب و مورد توجه زائران به عنوان سوغات با رویکرد حمایت از کالای ایرانی است ضمن اینکه معتقدیم هنوز ظرفیت های فراوان در معرفی سوغات با اصالت ایرانی وجود دارد که باید روی آن کار شود.

* ضرورت ارتقای فرهنگ میزبانی سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: ارتقای فرهنگ میزبانی در مشهد از ضرورت هایی است که طی سالهای اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته و در راستای آن افراد و شاغلان صنوفی که در ارتباط نزدیک با گردشگران قرار دارند تحت آموزشهای لازم قرار می گیرند.

حسینی با بیان اینکه خادمان افتخاری، مدیران هیات های مذهبی، تاکسیرانان، هتلداران و اصناف دارای بیشترین مراجعه از سوی گردشگران، هدف این آموزشها هستند افزود: سال گذشته حدود 1400 نفر در این زمینه آموزشهای لازم را فرا گرفتند و این روند همچنان ادامه دارد.

وی آشنایی با زبان گردشگران خارجی را عامل اصلی برقراری ارتباط با آنان و موجب معرفی هرچه بهتر و ارائه شناخت از جاذبه ها به گردشگران دانست و اظهار داشت: در زمینه آشنایی با زبانهای خارجی ضعف ارتباطی میان افراد و اصناف مرتبط با گردشگران وجود دارد که تلاش شده است با برگزاری کلاس های آموزشی مرتبط، این مشکل رفع گردد.

وی گفت: سال گذشته برای 200 راننده تاکسی در مشهد کلاس آموزش زبان خارجی برگزار شد.

پنجم مهر ماه به عنوان روز جهانی جهانگردی نامگذاری شده است.


کلید واژه ها: گردشگر - گردشگری - صنعت - خراسان رضوی - فرهنگی - اقتصادی - رشد اقتصادی - زائر - کشور - خراسان - تاریخی - گردشگری خراسان رضوی - مشهد - توسعه - طبیعی - جهان - ایران - استان - صنایع دستی - مسلمانان - مالی - قبله - گردشگران - درصد - ماندگاری - قطار - حیات وحش - مسافران - تفریحی - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
مظنه واحد های 30 متری در تهران+ جدول قیمت

کیمیای هگمتانه، بی لعاب

کیمیای هگمتانه، بی لعاب

کیمیای هگمتانه، بی لعاب

اختصاص سبد کالا به مردم با درآمدهای دولت از نوسان ارز

چرا خودرو 140 میلیون تومانی در بازار آشفته 400 میلیون فروخته شد ؟

لزوم نظارت بر صرافی های قم در ایام اربعین

شیلات حوزه استراتژیک اقتصاد هرمزگان است

ایرلاین «فلای پرشیا» با مرکزیت شیراز فعالیت خود را آغاز می کند

پوشک بچه احتکاری البرز روانه بازار شد

بسیاری از نابسامانی های محیط زیست، نتیجه تصمیم گیری مسئولان گذشته است

قرار گرفتن نام مالک سابق باشگاه آ.ث میلان در فهرست سیاه چین

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!

دانشجوی نابینایی که مرزهای موفقیت را درنوردید

افزایش مبادلات غیر دلاری شرکت های روسیه

چرا این ویترین ها خالی شده اند؟

4.5 میلیارد ریال به جاده بین مزارع آبدان دیر اختصاص یافت

با ظهور تکنولوژی های تازه مشاغل کاهش می یابد؟

بررسی ظهور تکنولوژی های جدید و کاهش مشاغل جدید+فیلم

آخرین قیمت طلا و سکه به روایت کشتی آرای

مغازه عرضه گوشت کوسه بسته شد

پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

کاهش 1300 تومانی نرخ دلار در سیستم صدور پروازهای خارجی: دلار 8417 تومان

حقوق کارکنان دولت در دست ترمیم

قیمت سکه طرح جدید به 4 میلیون و 300 هزار تومان رسید

سرقت مسلحانه از بانک با پوشش زنانه

وضع قاچاق بنزین الحمدالله خوب است!

وزیر ارتباطات: زائران اربعین از سیم کارت عراقی استفاده کنند

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

قیمت نفت کویت گران شد

امضا قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

ایران و آلمان تفاهم نامه همکاری آموزشی امضا کردند

سایه طرح تنفس جنگل در سیل اخیر مازندران/این قصه تکراری می آید و می گذرد/مسئولیت جان مردم با چه کسی است؟!

معمای گنج همدان

ابداع روش جدید برای مقابله با کاهش شنوایی

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

قیمت مزدا وانت در بازار + جدول

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

بنی تمیم: یوروی 13 هزار تومانی گرفتیم!

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

پرهیز از تصمیمات آنی لازمه تنظیم بازار است

کلنگ زنی و افتتاح دو پروژه در بخش های سلامت و راه سازی در شهرستان شوش

معمای گنج همدان

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

شرکتهای بازاریاب و افراد متبحر در بازاریابی به کمک شرکتهای دانش بنیان بشتابند

نایب رییس فدراسیون کشتی: ورزش در اولویت بانک مرکزی نیست

دولت برای افزایش حقوق ها از مجلس مجوز بگیرد

تأمین برق 700 واحد مجتمع صنفی شیخ آباد کرج پیگیری می شود

کارخانه های تولید کاغذ داخل توان تامین نیاز ما را ندارند/ هنوز کاغذ های کتاب های درسی سال بعد را تحویل نگرفته ایم

یارانه مهر ماه واریز و قابل برداشت شد

پست برق 3 مگاوات مجتمع صنفی-صنعتی شیخ آباد افتتاح شد

روس ها از آیفون XS لوکس 8 هزار دلاری رونمایی کردند

بازار خودرو همچنان در رکود

فیبر کربن انرژی را در بدنه خودرو ذخیره می کند

گلایه کسبه کرج از وضعیت بازار خودرو + فیلم

جان تازه در حوزه نانو ؛ تاسیس صندوق خطرپذیر 500 میلیاردی

فروش بزرگترین مجموعه رایانه های اپل+تصاویر

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

واکنش توییتری مهناز افشار به درآمد شبی 30 میلیونی از تئاتر لاکچری!

مسیر توسعه بدون مشارکت دانشگاه پرهزینه است

قیمت خرده فروشی6گروه موادخوراکی افزایش یافت

قیمت قارچ در بازار افزایش یافت

تعیین قیمت های جدید خودرو در سازمان حمایت و ستاد تنظیم بازار

اجلاس هم اندیشی صنعت میکروالکترونیک با هدف توسعه این صنعت

ساخت ماده جدیدی که قادر به جذب اوره است

منتظر کاهش 40 درصدی ارزش جهانی دلار باشید!

فراخوان حدود 5 هزار خودرو در امارات

کاهش نرخ مکالمه از ایران به عراق

آیا با ظهور تکنولوژی های تازه شمار مشاغل کاهش می یابد؟

فراخوان حدود 5هزار خودرو در امارات

پیشنهاد اصلاح قیمت خودرو به ستاد تنظیم بازار رفت

سقوط طلای سیاه به زیر 80 دلار

قیمت تصفیه هوا در بازار

افت سهام جهان با بازگشت ریسک های تجاری

تغییرات قیمت 11 گروه کالایی در هفته گذشته

سوزوکی و میتسوبیشی هم دیزل را کنار می گذارند

راک استار بازی Red Dead Redemption 3 را تولید می کند؟

نرخ خدمات بندری بازنگری شد

قیمت در بازار حبوبات ثبات نسبی پیدا کرد

نرخ مکالمه زائران اربعین کاهش پیدا کرد

رشد موازی طلا و دلار

تصمیم گیری در خصوص بسته حمایتی هفته آینده انجام می شود

استعلام سوابق چک برگشتی صاحبان حساب با یک پیامک

آثار مثبتی که شهرهای هوشمند بر کیفیت زندگی شهروندان دارد، چیست؟

نتایج گزارش قیمت خُرده فروشی برخی مواد خوراکی

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

پرداخت صدقه از سوی مردم یزد 38 درصد افزایش یافت

چرا کالا های بی کیفیت وارد کشور می شود؟

4 میلیارد تومان بدهی باشگاه سپیدرود را پرداخت کردیم

مهمترین اقدام جهت حمایت از صنایع خودروسازی و قطعه سازی

رکود مسکن عمیق تر شد

2400 میلیارد تومان وام خود اشتغالی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد

خبر خوشحال کننده حمیدرضا گرشاسبی برای هواداران پرسپولیس

شاخص عمر کاری در اروپا

وزارت تعاون: نحوه توزیع بسته حمایت اجتماعی یکشنبه مصوب می شود

اثرات منفی نوسان های نرخ ارز بر اقتصاد

داروسازی یا پول سازی؛ آیا شرکت های بزرگ داروساز نتایج تحقیقات دانشگاهی را می خرند؟

راهنمای خرید نیسان ماکسیما کارکرده؛ مشخصات فنی، آپشن ها و نکاتی مهم

مددجویان کمیته امداد، بسته های حمایتی دریافت می کنند

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد