مطالب مرتبط:
لجن زاری که روزنامه های زنجیره ای از صنعت گردشگری ایجاد کردند / حقیقت خدمات جنسی در مشهد+ سند و فیلم
گردشگری در مشهد یک صنعت پویا است
نقش مراکز خوش آمدگویی گردشگر در صنعت گردشگری
ترکیب پدیده مشهد و صنعت نفت اعلام شد
چقازردی: برای کمک به رونق صنعت گردشگری آماده ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 15:122018-09-26اقتصادي

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد


ایرنا- صنعت پرسود گردشگری به عنوان یکی از سه صنعت پردرآمد در جهان، سودآور، ارزآور و مورد توجه همه کشورهاست، صنعتی که سودآوری آن بسیاری از کشورها را به تکاپو در این زمینه واداشته است.

- اهمیت این صنعت در رشد اقتصادی باعث شده است برخی کشورهای فاقد جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی نیز با ایجاد جاذبه های دست ساز و مصنوعی، اقدام به جلب و جذب گردشگر و فراهم ساختن زمینه های تفریحی و متنوع با هدف افزایش مدت ماندگاری مسافران نمایند و از این راه عایدات بی حد صنعت گردشگری از جمله اشتغال، توسعه، ارتقای سطح زندگی مردم بومی و کمک به رشد اقتصادی را نصیب کشور خود کنند.

ایران از نظر برخورداری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و گردشگری رتبه دهم جهان را دارد و استان خراسان رضوی نیز با میزبانی سالانه 30 میلیون زائر و گردشگر داخلی و خارجی در زمینه های زیارتی، طبیعی، ورزشی، تاریخی، فرهنگی و غذایی دارای ظرفیت ها و جاذبه های متعدد و غیرقابل انکار است.

براساس آمارها حدود 10 درصد گردش مالی دنیا مربوط به صنعت گردشگری است که سهم ایران از این بخش فقط یک درصد و شاید کمتر باشد و عقب ماندگی از قطار ارزآور گردشگری به خاطر افت و خیزها، چالش ها و موانعی است که در شهرهای گردشگر پذیر از جمله مشهد بیشتر مشهود است.

وجود بارگاه منور رضوی به عنوان قبله دلها و گل سرسبد جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری در مشهد شناخته می شود که جذب مسلمانان و شیعیان جهان به این قبله موجب تحول شگرف در عرصه گردشگری این کلانشهر است.

استان خراسان رضوی به رغم میزبانی سالانه از 27 میلیون گردشگر داخلی و بیش از 2 میلیون گردشگر خارجی که بیش از دو سوم گردشگران ورودی به کشور هستند و با داشتن جاذبه های استثنایی در زمینه های گردشگری زیارتی، فرهنگی، طبیعی و گردشگری حلال و حیات وحش و امثال آن، هنوز برای سوار شدن به قطار سودآور گردشگری و کسب عایدات اقتصادی که مستحق آن است با چالش های فراوان روبروست، چالش هایی که گرچه متعلق به امروز نیست اما حل و رفع آن ضروری است.

* زائرسراهای دولتی چالش کهنه در زمینه گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه گفت: فعالیت زائر سراهای دولتی یکی از مشکلات و چالش های مهم در توسعه صنعت گردشگری مشهد محسوب می شود.

ابوالفضل مکرمی فر افزود: در برنامه چهارم توسعه واگذاری این زائرسراها به بخش خصوصی الزام قانونی پیدا کرد اما هنوز اقدام موثر در این زمینه انجام نشده و دلیل اصلی آن هم مرکزیت مدیریت این واحدها در تهران است.

وی با بیان اینکه زائرسراهای دولتی نه مالیات می دهند و نه تحت نظارت های لازم و استانداردهای ضروری فعالیت دارند اظهار داشت: ساماندهی زائرسراهای دولتی برای حمایت از واحدهای اقامتی رسمی و کاهش بار اضافی از دوش دولت ضروری است.

وی گفت: هم اکنون 350 زائرسرای دولتی در مشهد فعالیت دارد که بخش اندکی از این تعداد خود را با استانداردهای لازم تطبیق داده اند و بقیه به صورت خودمختار در حال فعالیت هستند.

* دولتی ها از ارائه خدمات اقامتی عقب بنشینند استاندار خراسان رضوی نیز چندی پیش در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر این استان با اشاره به مشکل بنیادین فعالیت زائرسراهای دولتی و با تاکید بر فعالیت گسترده صنعت هتلداری در مشهد گفت: هیچیک از دستگاههای دولتی حق ارائه خدمات اقامتی در مشهد به غیر از کارکنان خود را ندارد.

علیرضا رشیدیان افزود: ارائه خدمات اقامتی از سوی دستگاههای دولتی مشهد به کارکنان خود نیز باید توام با رعایت چهارچوب ها و استانداردهای لازم اقامتی و تحت نظارت صورت گیرد.

وی اظهار داشت: دستگاههای دولتی می توانند با عقد قرارداد با مالکان واحدهای اقامتی رسمی برای دوره های بلندمدت امکان اقامت کارکنان و میهمانان خود را در این واحدها فراهم کنند تا نیاز به فعالیت زائرسراهای دولتی نباشد.

* نوسانات ارزی مشکل ساز شد مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: از دیگر چالشهای موجود در صنعت گردشگری مشهد می توان به بوروکراسی و زمان طولانی برای طی مسیر سرمایه گذاری خارجی در مشهد اشاره کرد.

مکرمی فر افزود: باید در حوزه زیرساختهای گردشگری نسبت به تسهیل حضور سرمایه گذاران خارجی اقدام شود.

وی با بیان اینکه نوسانات ارزی از عمده مشکلات این روزهای صنعت گردشگری و دامنگیر دفاتر خدمات مسافرتی است، اظهار داشت: این نوسانات گرچه موجب ارزان شدن گردشگری مشهد برای گردشگران خارجی شده اما گردشگری داخلی و فعالیت و حیات دفاتر خدمات مسافرتی را با چالش جدی مواجه کرده است.

وی گفت: باید برای حمایت از این دفاتر تدابیر حمایتی از سوی دولت اندیشیده شود تا با گذر از این شرایط اقتصادی شاهد دوام و ادامه فعالیت این دفاتر و اشتغال هزاران نفر در این حوزه باشیم.

*موازی کاری آفت گردشگری مکرمی فر، موازی کاری دستگاه های مختلف با فعالیت ها و وظایف قانونی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از دیگر چالشهای جدی دانست و افزود: متولی اصلی گردشگری، این اداره کل است در حالی که دستگاه های متعدد در این عرصه بدون هیچ برنامه و وظیفه قانونی ورود کرده و مشغول فعالیت هستند.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی برای ارائه خدمات به گردشگران باید به صورت زنجیره ای، مشخص، موثر و هدفمند باشد اما موازی کاری ها موجب اختلال در این روند و تاثیر منفی بر گردشگری می شود.

* ناکامی در ساماندهی گردشگران خارجی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: ساماندهی و رصد گردشگران خارجی نیز از لحظه ورود تا خروج، زنجیره ای از هماهنگی ها و اقدامات به هم پیوسته را می طلبد که در این زمینه هنوز موفقیتی حاصل نشده است.

مکرمی فر افزود: هم اکنون چهار نفر در گیت ورودی فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد از سوی این اداره کل اقدامات لازم در زمینه ثبت اطلاعات گردشگران خارجی ورودی را انجام می دهند اما این اقدام برای کنترل و مدیریت گردشگران خارجی کفایت نمی کند.

وی با بیان اینکه هنوز اقدامات اولیه در این زمینه در حال انجام است، اظهار داشت: به دنبال این هستیم که سیستم نرم افزاری ویژه ای را در این زمینه مستقر کنیم تا از این طریق رصد گردشگران خارجی تسهیل شود.

وی پیش بینی کرد این سیستم نرم افزاری تا پایان امسال با همراهی و همکاری دستگاه های مرتبط راه اندازی شود.

* مشهد را بین المللی بدانیم سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی نیز با بیان اینکه جایگاه مذهبی مشهد در افکار عمومی جهان به ویژه بین مسلمانان نفوذ بسیار پیدا کرده است گفت: این شهر، ملی و منطقه ای نیست بلکه جاذبه های بین المللی دارد که باید بر روی آن کار و سرمایه گذاری شود.

سید جواد حسینی افزود: هم اکنون 78 کشور مسلمان وجود دارد و 23 درصد جمعیت دنیا با یک میلیارد و 600 میلیون نفر را مسلمانان تشکیل می دهند که از این تعداد 400 میلیون نفر شیعه هستند که می توانند به عنوان گردشگر در مشهد مورد هدف و برنامه ریزی قرار گیرند.

وی اظهار داشت: در کشورهای غیر مسلمان مانند چین و روسیه نیز جمعیت مسلمانان حضور دارند لذا هدف تبلیغات و اطلاع رسانی برای جذب گردشگری باید تمام کشورها اعم از مسلمان و غیر مسلمان باشد.

وی گفت: هزاران جاذبه طبیعی، تاریخی، فرهنگی، ورزشی و امثال آن در مشهد وجود دارد که هر یک به تنهایی می تواند ظرفیت خوبی برای جذب گردشگران علاقه مند در این حوزه ها و موثر در افزایش مدت ماندگاری آنان باشد.

حسینی افزود: جذب گردشگر از کشورهای پاکستان، لبنان، ترکیه و هند در اولویت برنامه ریزی های این استان قرار دارد.

* تنوع گردشگری ضرورتی در حاشیه اتکای صنعت گردشگری مشهد به گردشگران عرب موجب شد در پی ایجاد تنش سیاسی میان ایران و عربستان در سال 1394 و ریزش گردشگران عرب، صنعت گردشگری مشهد دچار خسارت جدی شود که این امر ضرورت ایجاد تنوع در جذب و ورود گردشگران خارجی به این کلانشهر را محرز کرد.

ضرورتی که باید در راستای آن نسبت به برنامه ریزی، سیاست گذاری، معرفی جاذبه ها و جذب گردشگران خارجی حتی از کشورهای غیرمسلمان و در عرصه های دیگر از قبیل گردشگری طبیعی، فرهنگی، تاریخی، غذایی و امثال آن با جدیت تلاش کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در این زمینه گفت: با توجه به ضرورت ایجاد تنوع در جذب گردشگران، برنامه ریزی و رایزنی با کشورهای مختلف در این راستا در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه هم اکنون در مشهد میزبان گردشگران خارجی از 20 ملیت مختلف هستیم افزود: رایزنی برای جذب گردشگر از کشورهای پاکستان، هندوستان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان و دیگر کشورها در حال انجام و پیگیری است.

وی اظهار داشت: ضعف اصلی در جذب گردشگران دیگر کشورها، اطلاع رسانی ناکافی و کمرنگ از جاذبه های مختلف موجود در مشهد است که باید این ضعف برطرف شود.

* 90 درصد سوغات خریداری شده در مشهد خارجی است سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه بیش از 90 درصد ایرانی ها خرید را به عنوان اقدام اساسی در کنار گردشگری و سفر در برنامه خود دارند گفت: آنگونه که باید و شاید به موضوع سوغات و ارزش افزوده آن در مشهد پرداخته نشده است.

حسینی افزود: ارزش افزوده سوغات در مشهد سالانه 25 هزار میلیارد ریال است در حالی که 70 درصد سوغات خریداری شده کالاهای خارجی و 20 درصد دیگر کالاهای قاچاق است.

وی اظهار داشت: از برنامه هایی که هم اکنون به صورت جدی در دستور کار قرار دارد، شناسایی اقلام مناسب و مورد توجه زائران به عنوان سوغات با رویکرد حمایت از کالای ایرانی است ضمن اینکه معتقدیم هنوز ظرفیت های فراوان در معرفی سوغات با اصالت ایرانی وجود دارد که باید روی آن کار شود.

* ضرورت ارتقای فرهنگ میزبانی سرپرست معاونت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: ارتقای فرهنگ میزبانی در مشهد از ضرورت هایی است که طی سالهای اخیر مورد توجه جدی قرار گرفته و در راستای آن افراد و شاغلان صنوفی که در ارتباط نزدیک با گردشگران قرار دارند تحت آموزشهای لازم قرار می گیرند.

حسینی با بیان اینکه خادمان افتخاری، مدیران هیات های مذهبی، تاکسیرانان، هتلداران و اصناف دارای بیشترین مراجعه از سوی گردشگران، هدف این آموزشها هستند افزود: سال گذشته حدود 1400 نفر در این زمینه آموزشهای لازم را فرا گرفتند و این روند همچنان ادامه دارد.

وی آشنایی با زبان گردشگران خارجی را عامل اصلی برقراری ارتباط با آنان و موجب معرفی هرچه بهتر و ارائه شناخت از جاذبه ها به گردشگران دانست و اظهار داشت: در زمینه آشنایی با زبانهای خارجی ضعف ارتباطی میان افراد و اصناف مرتبط با گردشگران وجود دارد که تلاش شده است با برگزاری کلاس های آموزشی مرتبط، این مشکل رفع گردد.

وی گفت: سال گذشته برای 200 راننده تاکسی در مشهد کلاس آموزش زبان خارجی برگزار شد.

پنجم مهر ماه به عنوان روز جهانی جهانگردی نامگذاری شده است.


کلید واژه ها: گردشگر - گردشگری - صنعت - خراسان رضوی - فرهنگی - اقتصادی - رشد اقتصادی - زائر - کشور - خراسان - تاریخی - گردشگری خراسان رضوی - مشهد - توسعه - طبیعی - جهان - ایران - استان - صنایع دستی - مسلمانان - مالی - قبله - گردشگران - درصد - ماندگاری - قطار - حیات وحش - مسافران - تفریحی - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
وقوع فرونشست و فروچاله های شیاری در دشت اراک

سمعک مترجم ساخته شد!

تغییر شیوه پرداخت حق التدریس اساتید

فارس من| تغییر در زمان تخلیه مخازن زباله، برای مقابله با زباله گردی

داووس و چالش های بزرگ در اقتصاد جهانی

استخدام تعدادی سالن کار جهت رستوران دوتامون در تبریز

استخدام کارگر ساده آقا جهت فست فود در کرج

بودجه سال 98 آبفای استان زنجان با 36 درصد افزایش به تصویب رسید

استخدام کانون زبان اورسیا جهت همکاری در تبریز

استخدام نیرو با مدرک تربیت بدنی در شهر تبریز

فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد

سرپرست مجتمع دخانیات گیلان منصوب شد

رشد 6 درصدی شاخص بورس در دیماه امسال

استخدام تعدادی مشاور و فایل یاب جهت املاک - کرج

صدور ضمانتنامه برای استفاده کنندگان از تسهیلات اشتغال

لایحه اصلاح بازار سرمایه آماده تحویل به دولت شد

خودروهای پیش فروش به زودی در اختیار مشتریان قرار می گیرد

استخدام نیروی خانم جهت کار در کودکان خانه کودک در تبریز

استخدام منشی جهت فروشگاه دکوراسیون در منطقه فردیس

مهم ترین تولیدکنندگان سلاح را بشناسید/ بویینگ و ایرباس در لیست غول های فروش تسلیحات

استخدام برشکار MDF جهت کار در شهر مشهد

استخدام منشی مسلط به تایپ و آفیس در کرج

استخدام مهندس آقا در یک شرکت معتبر آسانسور در مشهد

خدمات دهی شهرداری ها به مردم ملموس و قابل اعتماد باشد

استخدام وسط کار جهت همکاری در کرج

استخدام میاندوزکار و زیگزالدوز در کرج

استخدام نیروی خانم رشته معماری در شهر مشهد

اختلافات تجاری و تغییرات اقلیمی تهدید کننده رشد اقتصادی

رشد قیمت ها، برنامه تسهیلات دهی بانک مسکن را عقب انداخت

کاهش 30 درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

آغاز مردن خزر

دولت طلبکار

درهای میدان مشق بعد از یک سال به روی مردم باز شد

شاخص های FATF برای شناسایی شرکت های دور زننده تحریم ها

گوشت گوسفندی گرانتر می شود

عرضه قطعات تقلبی خودرو در لباس اصلی

کدام محصولات توسط وزارتخانه ها وارد کشور می شود؟

جابه جایی مدیران صنایع خودروسازی وضعیت بازار خودرو را تغییر نمی دهد/ طرح ساماندهی بازار خودرو مُسکن است

سرپرست مجتمع دخانیات گیلان منصوب شد

برای واردات کالا و خدمات، سالانه به 70 میلیارد دلار نیاز داریم/ در آمار صادرات با بیش اظهاری روبه رو بودیم/ افزایش نرخ ارز ریشه در عملکرد سایر وزارتخانه ها و نهادها دارد

کدام گروه از بازنشستگان می توانند وام ضروری دریافت کنند؟

افزایش سرانه مصرف آبزیان

آزمایش سیستم کنترل پایداری الکترونیکی در محصولات گروه صنعتی ایران خودرو

آغاز جشنواره پذیرندگان پایانه های فروش بانک ایران زمین با هزاران جایزه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار: ارزش بازار سرمایه ظرف 5 ماه 96 درصد رشد کرد

استخدام مکانیک ماهر و یکنفر CNGکار در کرج

استخدام رنگ کار چوب جهت همکاری در کرج

استخدام تکنسین it، کارمند اداری در تهران

کارگروه نظارتی ویژه نمازخانه های استان مرکزی

واگذاری زمین به مددجویان کمیته امداد زاوه

قیمت دلار تک نرخی 2 بهمن 97/ نرخ 39 ارز عمده اعلام شد

جهش معنادار صادرات نفت عربستان در 2 سال گذشته

پزشکان سالانه 150 میلیارد تومان مالیات می پردازند

وضعیت نوسانات قیمت در بازار مسکن 98

نیمی از ثروت جهان در اختیار 26 نفر!

پردرآمدترین استارتاپ های هوش مصنوعی در سال 2018

انجام بیش از 13 میلیون نفر سفر دریایی در بندرهای هرمزگان

آغاز ثبت نام مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری

نرخ حبوبات بسته بندی در غرفه تره بار

بنز CLA45 فول 2016 را بشناسید

اعمال محدودیت در فوروارد کردن پیام ها؛ قدم بزرگ واتس اپ برای مبارزه با اخبار دروغ

حدود 500 روستای سیستان و بلوچستان؛ در صف متقاضیان آبرسانی سیار

دریافت نقدی عوارض خروج در فرودگاه امام متوقف شد

ریزش بورس های آسیایی

جریمه میلیاردی برای دلال گوشت

استفاده دولت از کدملی افراد در طرح کارت سوخت

صادرات نفت عربستان رکورد زد

بررسی قانون منع واردات کالاهای دارای مشابه داخلی

استخدام بازاریاب فروش در فروشگاه نکوهید

پیش بینی رییس اتحادیه از اوضاع بازار مسکن در سال آینده

قابل توجه کارگرانی که سبد کالا نگرفتند

امکان پیشنهاد سبد خودرو به مشتریان به جای خودروهای ثبت نامی

چرا گوشت گوسفندی حکم طلا را پیدا کرده؟

حق مسکن کارگران افزایش یافت

بازاریابی برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

حق مسکن کارگران 60 هزار تومان بیشتر شد

خودکفایی 700 هزار خانوار نیازمند

کارگران ساعتی و پاره وقت چقدر عیدی می گیرند؟

استخدام دیپلم یا فوق دیپلم مکانیک آقا مسلط به جوشکاری برق در اصفهان

آیا میتوان جلوی کاهش قد ناشی از افزایش سن را گرفت ؟

کشت خیارشور هم کلید خورد!

بازار کار ایران،سال آینده چه کسانی را سر کار می گذارد؟

چراسودسهامداری دولت8سال ثابت مانده است؟/هرسال فقط 500میلیاردتومان

واردات کفش و پوشاک همچنان ممنوع است

حق مسکن کارگران 100هزار تومان شد/اعمال پس از تصویب در هیأت وزیران

جابه جایی مدیران صنایع خودروسازی وضعیت بازار خودرو را تغییر نمی دهد

جابجایی کالا در بنادر هرمزگان به مرز 70 میلیون تن رسید

ثبت 73 هزار میلیارد ریال معامله محصول در بورس کالا

با افزایش 60 هزار تومانی حق مسکن، مشکل معیشت کارگران حل می شود؟

دوکاتی هم موتورسیکلت برقی می سازد

اختلافات تجاری و تغییرات اقلیمی چشم انداز رشد اقتصادی را تهدید می کند

پاسخگویی تلفنی حوزه طرح و برنامه بانک رفاه به مشتریان

پمپ بنزین های جدید تهران

فروش خودروهای بنزینی و دیزلی در سوئد ممنوع شد

انرژی خورشیدی بهترین انرژی برای کشور ایران

خودروهای داخلی از کیفیت و استاندارد لازم برخوردار نیستند/ باید به بیماری مزمن صنعت خودرو رسیدگی شود

بازاریابی جریان خاص برای فروش واحد مسکونی کشورهای دیگر به ایرانیان

بازدید مدیرعامل بانک کارآفرین از 3 شعبه در تهران

نظام فعلی کارمزد خدمات پرداخت، هم ناکارآمد هم ناعادلانه

مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده بانک دی برگزار شد

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد

نگاهی به چالشهای صنعت گردشگری در مشهد