مطالب مرتبط:
سبک نمادگرایی جادویی؛اولین نوآوری در ادبیات پس از شعر نو نیما
بروز استعدادهای نو و آینده ساز در جشنواره «موسیقی جوان»/ جشنواره های ملی، نیازمند حمایت همه جانبه
در واکنش به گزارش فارس مطرح شد؛ بنیاد شعر و ادبیات داستانی در امور اجرایی استان ها دخالت نمی کند+ توضیحات تکمیلی فارس
زمینه های بروز خلاقیت در فرهنگ سازی قرآنی دانشجویان باید ایجاد شود
پیام تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای درگذشت اصغر فردی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 14:222018-09-26سياسي

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری


ایرنا- سبک داستانی علمی- تخیلی از جمله گونه های ادبی به شمار می رود که به علت نوع ژانر و جذابیت موضوع، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است.

- موضوع مهمی که می تواند عامل گرایش رده های سنی مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان به امر مطالعه و کتابخوانی شود و در پس آن تکامل ذهنی و بروز خلاقیت در آنان را به دنبال داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ مطالعه و کتابخوانی عامل اصلی در مسیر شکوفایی استعدادها، پرورش ذهن و گسترش تخیل افراد به شمار می رود و تاثیری شگرف بر روند توسعه و رشد جوامع ایفا می کند.

مقوله ای مهم که کشورهای پیشرفته سالیان متمادی است به آن دست یافته اند و موفقیت ها و کامیابی های خود را ارمغان مطالعه فراوان در میان مردم خویش می دانند زیرا بدین شکل افراد تخیل فعال تری خواهند داشت و به دنبال آن میزان بالاتری از خلاقیت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اجتماع شکل می گیرد.

اینک شایسته است تا با توجه به تجربه های بدست آمده در این کشورها در جهت بسترسازی به منظور گرایش افراد به کتابخوانی و مطالعه حرکت کرد چرا که می توان با بهره وری از این امر به گره گشایی از چالش های مختلف موجود همت گماشت.

نقش غیر قابل انکار مطالعه آن چنان است که آلبرت اینشتین دانشمند بزرگ سده بیستم در این باره می گوید: افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که امکان دارد، خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید تغییر دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مشخصی بیندازد.

اما نباید از نظر دور داشت که برای برخورداری از جامعه ای آگاه و کتابخوان باید همچون دیگر بخش ها به درونی سازی این مهم از سنین کودکی پرداخت تا اینگونه افراد به امر مطالعه همچون نیازی مهم و اولیه بنگرند.

پس باید کارشناسان این حوزه به برنامه ریزی های بهینه و کارآمد به منظور ترغیب و گرایش کودکان و نوجوانان به کتابخوانی اقدام کنند و روش های رسیدن به آن را به خوبی شرح و تفسیر دهند.

ادبیات کودک و نوجوان گسترده ای از نیازهای عاطفی، روانی و شناختی آنها را در برمی گیرد و در صورت مناسب بودن پاسخگوی این نیازها خواهد بود.

در این میان توجه به علایق افراد می تواند عاملی اثرگذار در ایجاد انگیزش در جهت مطالعه باشد.

بدین شکل باید بررسی کرد و به شناسایی عوامل گوناگون در این زمینه بر پایه رده های مختلف سنی پرداخت.

استفاده از تنوع در موضوع در کنار تشویق و ترغیب کودک و نوجوان به کتابخوانی سبب پاسخ مناسب به کنجکاوی های آنان در زمینه های گوناگون خواهد شد و همچنین این قشر از جامعه را با لایه های گوناگون دانش بشری آشنا می کند تا اینگونه بتوانند به دنبال خواسته ها و آمال خود بروند.

آنچه که در ارتباط با رده کودک و نوجوان در زمان کنونی برجسته شده است، توجه به مقوله تخیل بیش از گروه های سنی دیگر محسوب می شود تا با استفاده از داستان های علمی- تخیلی، وحشت و فانتزی مناسب، این گروه را به طرف کتاب و کتاب خوانی ترغیب کرد.

در واقع با کمک تخیل که نقش غیر قابل انکاری در ایجاد خلاقیت دارد، جهانی گسترده در برابر دیدگان کودکان و نوجوانان شکل می گیرد و ذهن آنان را به تکاپو وا می دارد زیرا این مهم سبب پرورش ذهن و اندیشه آنان می شود و فرد می تواند به دور از محدودیت های عالم واقع به تصور بپردازد و این عاملی خواهد شد تا به دنبال کشف حقیقت و پژوهش درباره محیط اطراف خود بپردازد و اینگونه بر دانش و آگاهی خویش بیفزاید و در نهایت به تکامل ذهنی و رفتاری دست یابد و اینگونه استعدادهای خود را بارور سازد.

کتاب هایی با عناوین علمی تخیلی و گاهی ژانر وحشت و فانتزی سبب آشنایی کودکان و نوجوانان با موضوع های ناشناخته و به دور از رویدادهای روال زندگی می شود و اینگونه دایره اطلاعات آنان را گسترش می دهد.

به همین دلیل در سال های اخیر توجه نویسندگان به این حوزه بیشتر شده و به دلیل دستاوردهای بشر و پیشرفت علم و دانش، تنوع موضوعات در این بخش افزایش یافته است.

در واقع وجود بازی های رایانه ای گوناگون با داستان های متفاوت و با میزان بالای تخیل نوع علاقه خردسالان و نوجوان را از دهه های قبل متفاوت و گرایش آنان را به طرف عرصه علمی- تخیلی و ترس و وحشت هدایت کرده است.

برای نمونه یک مجموعه داستانی در بخش داستان های خیال پردازی و تخیلی که در ارتباط با زندگی یک جادوگر نوجوان و رویدادهای اطراف او به شمار می رود، در سال های گذشته با استقبال زیاد کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان در کشورهای مختلف روبرو شده است.

بر پایه این مهم می توان دریافت که به چه میزان می توان با این نوع ژانر داستان نویسی به جذب مخاطب در ابعاد وسیع کمک کرد و کوشید تا با نگارش اینگونه داستان ها با قلم نویسندگان داخلی سبب رونق بازار کتاب ایران شد و اینگونه از احاطه کتاب های ترجمه بر جامعه جلوگیری کرد و داستان هایی هماهنگ بر فرهنگ و اجتماع کشور منتشر ساخت.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در گفت وگو با سیامک گلشیری نویسنده و مترجم به بررسی آثار حوزه ادبیات کودک و نوجوان پرداخت.

** ادبیات ایران و ژانرهای تخیلی و وحشتنمونه های مختلفی از این نوع داستان نویسی در ادبیات کهن ایران وجود دارد اما تاریخ پرداختن جدی به آن مشخص نیست.

شاید مبدا توجه جدی به ژانر وحشت در ادبیات مدرن را بتوان در سال های اخیر مشاهده کرد.

تجربه نشان داده است که نوجوان ها به این ژانر خیلی علاقه مندند و کتاب های این حوزه با استقبال بالایی روبرو می شود.

** رشد اندیشه و شکوفایی خلاقیت با مطالعه داستان مطالعه رمان و ادبیات سبب قدرت اندیشه و تفکر مخاطب در ارتباط با دنیای اطراف و اتفاق های پیرامون زندگی می شود و در این میان کودکان و نوجوانان پیش از هر موضوعی به خلاقیت ذهنی نیاز دارند و رمان هایی که در ژانر تخیلی و وحشت تولید می شوند، به علت قصه غنی و پرباری که دارند خلاقیت و ذوق را در ذهن افراد ایجاد می کنند و انسجام ذهن کودکان و نوجوانان را به دنیال دارد.

در واقع مخاطب با خواندن داستان در ژانرهای مختلف همان رویدادهایی را تجربه می کند که نویسنده نگاشته و در تفکر خویش گسترش داده است.

برای نمونه در داستان ملاقات با خون آشام نویسنده در عالم واقع با یک خون آشام که دیدار نمی کند اما این موضوع را در ذهن خود پرورش و فکر و خیال خود را در این زمینه وسعت داده و صحنه های مختلف را به رشته تحریر در آورده است و اینگونه پس از انتشار کتاب به مخاطب این اجازه را می دهد که بتواند با خواندن داستان همچون نویسنده به کسب تجربه در عالم خیال بپردازد و با شخصیت های داستانی همزاد پنداری کند و برای مدتی با آنها همراه شود.

بدین شکل مخاطب برای مدتی وارد دنیای تخیل می شود، به گونه ای که گویا رویدادهایی که در داستان به وقوع پیوسته برای خود او رخ داده و این موضوع بسیار جذاب است و سبب ایجاد درگیری ذهنی خواهد شد و به دنبال آن مخاطب این فکر و اندیشه داستانی را برای خود پرورش می دهد و این امر مهم و قابل توجهی به شمار می رود.

بدین شکل انگار فرد همراه با شخصیت های اصلی داستان، سبکی از زندگی را تجربه کرده است زیرا در جهانی حقیقی هیچ فردی نمی تواند روش های مختلف حیات را تجربه کند اما کتاب و داستان این اجازه را به او می دهد که سبک های گوناگون را دریابد و با آدم های مختلف آشنا و آنها را درک کند.

** انسجام داستانی ضرورتی مهم در ماندگاری اثر باید دانست در جذب مخاطب در هر گروه سنی، ماندگاری یک داستان و تاثیر بر خلاقیت ذهنی تنها موضوع مهم و کافی نیست بلکه موضوع داستانی که نوشته می شود باید انسجام و چارچوب محکم داشته باشد تا اینگونه اثر خود را برای روی ذهن مخاطب بگذارد و فرد پس از گذشت سال ها از مطالعه یک کتاب بتواند کلیت آن را به یاد بیاورد.

مثل صحنه های رمان دراکولا نوشته برام استوکر که داستانی شاهکار و ماندگار به شمار می رود.

** افزایش مخاطب کودک و نوجوان و جذب خوانندهبرای جذب مخاطب و ترغیب افراد به مطالعه باید به سبک های مختلف توجه داشت.

اینک حوزه داستان در ادبیات کودک و نوجوان با اثرات خوب و قابل قبولی روبرو است که می تواند پاسخگوی نیاز هر سلیقه ای باشد در صورتی که در گذشته اینگونه نبود.

در زمینه ژانر وحشت و تخیلی نیز داستان های خوبی نوشته شده است که تیراژ بالایی هم دارند.

در این میان نویسندگان باید بدانند که کتاب های آنان بایستی به لحاظ قصه و داستان نویسی جذاب باشد تا خواننده را جذب و با خود همراه کنند تا اینگونه آثارشان ماندگار شود.

** داستان نویسی و گذر از مرزهای جغرافیانگاه یک نویسنده برای خلق یک اثر به موضوع بایستی نگاه جهانی باشد و تنها محدود به مرزهای جغرافیایی محل سکونت خویش نباشد.

باید دانست یکی از علت های موفقیت آثار ماندگار نیز توجه به این موضوع به شمار می رود.

در واقع نویسندگان این آثار کاری می کنند که مخاطبان در دورترین نقاط جهان هم با داستان های آنان همزاد پنداری کنند و با آنها در کل داستان همراه باشند.

پس نویسنده باید این توانایی را داشته باشد تا اثر خود را جهانی سازد.


کلید واژه ها: مطالعه - کتاب - کودک و نوجوان - نوجوان - کودک - خلاقیت - نوجوانان - انسان - کشورهای پیشرفته - آلبرت اینشتین - کودکان - ادبی - تخیل - ادبیات - اندیشه - برنامه ریزی - اطلاع رسانی - سنین کودکی - بهره وری - اینشتین - کنجکاوی - برنامه - موفقیت - فرهنگی - جذابیت - نوآوری - اطلاع - سیاسی - میزان - تشویق

آخرین اخبار سرویس:
ژست خاص حدادعادل /عکس

یاران نوبخت وزیر می شوند؟

سوت و کورترین دوشنبه استودیوی 90/عکس

خرید «اس-400» روسی، ابزار فشار کشورها در برابر امریکا

4 علت اصلی فوت ایرانیان اعلام شد

انتقاد تند به مجلس/ خانه ملت کجا و «دارالمنافقین» کجا!

بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت

رد ادعای به روز شدن پرداخت های داروخانه ها

هنوز حق قرآن را ادا نکردیم/ تلاوت قرآن به یک برنامه مستمر تبدیل شود

سی و هفتمین دوره مسابقات سراسری قرآن ندسا پایان یافت

برترین های مسابقات سراسری قرآن ندسا معرفی شدند

مسابقات ملی مناظره دانشجویان به انسجام ملی کمک می کند

نمایش «نقطه رهایی» بیعت مجدد با انقلاب و شهدا است

ناگفته های شهروند ایتالیایی از سفر به کربلا+عکس

​جمله کلیدی «فرخ نژاد» پرده از کدام حقیقت برداشت؟

​مجلس آینده «دوربرگردان» انقلاب است/ درست شدن دولت در گرو اصلاح مجلس است

​تکلیف «تعطیلات زمستانی» فعلا روشن نیست

​ناامیدی مردم تهران از لیست امید شورای شهر

​اقدام جدید اینستاگرام برای جلوگیری از زورگویی

معاون وزیر کشور: دیگر چیزی به نام کولبر نداریم

یکتا ناصر و دختر 22 ماهه اش /عکس

دفاع غیرمعمول کلینتون از همسرش در جریان لوینسکی

شرایط صحت طلاق چیست؟

دبیر اجرایی FATF: هیچ تضمینی برای خروج ایران از لیست سیاه نیست!

پسر جمشید مشایخی: شکایت می کنیم

تا پیش از این متانت می کردیم، اما این بار در برابر شایعه سازان هیچ گونه اغماضی نخواهیم کرد

روایت لیلاز از جلسه اقتصاددانان با روحانی

دولت ترامپ را سرنگون کنیم

نمایش «نقطه رهایی»؛ بیعتی با انقلاب و جنگ است

تقدیر از 27 اداره کل سازمان بهزیستی در جشنواره «شهید رجایی»

پسر جمشید مشایخی: شکایت می کنیم

پسر جمشید مشایخی خبر درگذشت پدرش را تکذیب کرد/ از عاملان این شایعات شکایت می کنیم

تشکیل کارگروه قضایی در ستاد اطلاع رسانی اقتصادی/ 25 کارشناس از هر دستگاه اجرایی به مردم گزارش می دهند

تهدید کشورها ابزار سیاست خارجی آمریکا شده است

عربستان مرگ خاشقجی را «اشتباه در بازجویی» خواهد خواند

زیبارویان روستایی جهان

عکس کمتر دیده شده از مرحوم هاشمی رفسنجانی/ تیراندازی آیت الله در کنار کاخ مرمر

مهم ترین سرمایه انسان در زندگی چیست؟

تکذیب یک ادعا درباره پرونده «دنیا ویسی»

افتتاحیه نمایش محیطی «نقطه رهایی»

برگزاری کلاس قرآن در کانون فرهنگی هنری نور شهر سامان

جبهه مقاومت ریشه در فرهنگ دفاع مقدس دارد

جزییات جدید از تیراندازی در سنندج

مهدویت به کمک حوزه دفاعی-امنیتی کشور می آید

تیر خلاص پزشکی قانونی در پرونده مرگ جنجالی «دنیا ویسی»

سازمان امنیت اروپا از روند انتخابات گرجستان ابراز نگرانی کرد

لزوم حفظ وحدت از سوی زائران در راهپیمایی اربعین

نماز روح انسان را صفا داده و به آرامش می رساند

رونمایی از سامانه قضایی حقوقی یاری یاب

علی وحدت به عنوان « عضو و رییس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی» منصوب شد

غلامعلی خوشرو: دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

پلیس وارد ماجرای درگذشت جمشید مشایخی می شود + جزییات

قاچاق ته لنجی سازمان یافته نداریم/ ارائه گزارش هیات تحقیق و تفحص از قاچاق به صحن مجلس تا پایان مهر

ماموریت خصوصی ها برای معاون گردشگری

احتمال رانت زایی بسته حمایتی سازمان «میراث فرهنگی»

چاپ و توزیع 5000 برگ پوستر تبلیغاتی ویژه اربعین حسینی در کردستان

ماجرای دکترای عمرانی که ادعای رفتگری دارد

واکنش پسر جمشید مشایخی به یک شایعه

نخستین سفینهٔ هنری قابل دید از زمین به فضا می رود + ویدیو

مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت بیانیه صادر کرد

بحران هویتی آسیب های اجتماعی را افزایش می دهد

بازدید رییس دانشگاه کوثر از خبرگزاری ایرنا خراسان شمالی

ویژه برنامه «نقطه رهایی»

ساماندهی خطوط انتقال برق جنوب پایتخت باید در مجلس پیگیری شود

دختران سه ساله آستارا در سالروز شهادت رقیه (س) سوگواری کردند

یک جریان فکری در حوزه کتاب در کشورمان ایجاد شده است

انتخابات هیأت ممیزه پیام نور برگزار شد

تفاهم نامه فرصت مطالعاتی اساتید امضا شد

پسر جمشید مشایخی: شکایت می کنیم

روحانی: علت کاهش تورم، انضباط مالی دولت بود

سومین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور برگزار شد

سیل در فیروزکوه و دماوند

دولت بودجه برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی را تأمین می کند

توضیحات روحانی در دیدار با اقتصاددانان قانع کننده بود/ جلسه به تلخی کشیده نشد/ تاکید بر شتاب در تعیین تکلیف اعضای کابینه

ماجرای دانشجوی دکتری که در خیابان انقلاب پایان نامه می نویسد

«میلاد چهاردولی» دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور شد

یادواره شهدا پیام وحدت را برای تمام جهانیان دارد

مسئولان در حوزه نابینایان باری به هر جهت عمل می کنند / هنوز برخی فکر می کنند تولد فرزند نابینا یعنی فاجعه / نباید اجازه داد نابینایان کشور گوشه گیر و منزوی شوند

عامل گروگان گیری در آلمان، عضو داعش است

تعریف و تمجید آقای جذابیت از لئو مسی

ساماندهی خطوط انتقال برق جنوب پایتخت باید در مجلس پیگیری شود

تکذیب چند باره یک خبر دروغ درباره مشایخی / پیگیری از طریق پلیس فتا

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

کسانی که دم از سازش با آمریکا می زنند گرفتار جهالت حداکثری اند

ماجرای بستری شدن آیت الله هاشمی شاهرودی در بیمارستان چه بود ؟ + جزییات

گرامیداشت 24مهرماه، سالروز سفر مقام معظم رهبری به شیروان

قیمت اجاره در چهار باغ

دختران سه ساله آستارا در سالروز شهادت رقیه (س) سوگواری کردند

جشنواره سنگنوردی بیستون فرصتی برای ایجاد نشاط در جامعه است

تنها دانشگاه تک جنسیتی شرق کشور از کمبود فضا رنج می برد

همه ما در برابر معلولان مسئول هستیم

شفافیت آرا نمایندگان با عبور از ملاحظات جناحی

دفن اخلاق و کرامت زیر آوار قانون بد و نظام اداری ناکارآمد

خشکسالی 30ساله یک دروغ علمی است

جزییات قرارداد مترو با جهاد دانشگاهی در زمینه تامین قطعات

تلاش عجیب شهردار تهران برای ملاقات با رییس مجلس

بازدید هیأت آذربایجانی از مقبره الشعرای تبریز/تصاویر

بازداشت شهردار سابق یکی از شهرهای مازندران

جلسه دوستانه مدیران عامل تراکتورسازی و ذوب آهن

سامانه موشکی باور373 Vertical launch است

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری