مطالب مرتبط:
سبک نمادگرایی جادویی؛اولین نوآوری در ادبیات پس از شعر نو نیما
بروز استعدادهای نو و آینده ساز در جشنواره «موسیقی جوان»/ جشنواره های ملی، نیازمند حمایت همه جانبه
در واکنش به گزارش فارس مطرح شد؛ بنیاد شعر و ادبیات داستانی در امور اجرایی استان ها دخالت نمی کند+ توضیحات تکمیلی فارس
زمینه های بروز خلاقیت در فرهنگ سازی قرآنی دانشجویان باید ایجاد شود
پیام تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی برای درگذشت اصغر فردی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 14:222018-09-26سياسي

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری


ایرنا- سبک داستانی علمی- تخیلی از جمله گونه های ادبی به شمار می رود که به علت نوع ژانر و جذابیت موضوع، مخاطبان بسیاری را به خود جذب کرده است.

- موضوع مهمی که می تواند عامل گرایش رده های سنی مختلف به ویژه کودکان و نوجوانان به امر مطالعه و کتابخوانی شود و در پس آن تکامل ذهنی و بروز خلاقیت در آنان را به دنبال داشته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اطلاع رسانی ایرنا؛ مطالعه و کتابخوانی عامل اصلی در مسیر شکوفایی استعدادها، پرورش ذهن و گسترش تخیل افراد به شمار می رود و تاثیری شگرف بر روند توسعه و رشد جوامع ایفا می کند.

مقوله ای مهم که کشورهای پیشرفته سالیان متمادی است به آن دست یافته اند و موفقیت ها و کامیابی های خود را ارمغان مطالعه فراوان در میان مردم خویش می دانند زیرا بدین شکل افراد تخیل فعال تری خواهند داشت و به دنبال آن میزان بالاتری از خلاقیت در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی اجتماع شکل می گیرد.

اینک شایسته است تا با توجه به تجربه های بدست آمده در این کشورها در جهت بسترسازی به منظور گرایش افراد به کتابخوانی و مطالعه حرکت کرد چرا که می توان با بهره وری از این امر به گره گشایی از چالش های مختلف موجود همت گماشت.

نقش غیر قابل انکار مطالعه آن چنان است که آلبرت اینشتین دانشمند بزرگ سده بیستم در این باره می گوید: افکار و اندیشه های انسان به گونه ای است که امکان دارد، خواندن یک کتاب پایه اندیشه ها و افکار انسان را بر مبنای جدید تغییر دهد و چه بسا ممکن است کتابی مسیر سرنوشت میلیون ها انسان را در راه مشخصی بیندازد.

اما نباید از نظر دور داشت که برای برخورداری از جامعه ای آگاه و کتابخوان باید همچون دیگر بخش ها به درونی سازی این مهم از سنین کودکی پرداخت تا اینگونه افراد به امر مطالعه همچون نیازی مهم و اولیه بنگرند.

پس باید کارشناسان این حوزه به برنامه ریزی های بهینه و کارآمد به منظور ترغیب و گرایش کودکان و نوجوانان به کتابخوانی اقدام کنند و روش های رسیدن به آن را به خوبی شرح و تفسیر دهند.

ادبیات کودک و نوجوان گسترده ای از نیازهای عاطفی، روانی و شناختی آنها را در برمی گیرد و در صورت مناسب بودن پاسخگوی این نیازها خواهد بود.

در این میان توجه به علایق افراد می تواند عاملی اثرگذار در ایجاد انگیزش در جهت مطالعه باشد.

بدین شکل باید بررسی کرد و به شناسایی عوامل گوناگون در این زمینه بر پایه رده های مختلف سنی پرداخت.

استفاده از تنوع در موضوع در کنار تشویق و ترغیب کودک و نوجوان به کتابخوانی سبب پاسخ مناسب به کنجکاوی های آنان در زمینه های گوناگون خواهد شد و همچنین این قشر از جامعه را با لایه های گوناگون دانش بشری آشنا می کند تا اینگونه بتوانند به دنبال خواسته ها و آمال خود بروند.

آنچه که در ارتباط با رده کودک و نوجوان در زمان کنونی برجسته شده است، توجه به مقوله تخیل بیش از گروه های سنی دیگر محسوب می شود تا با استفاده از داستان های علمی- تخیلی، وحشت و فانتزی مناسب، این گروه را به طرف کتاب و کتاب خوانی ترغیب کرد.

در واقع با کمک تخیل که نقش غیر قابل انکاری در ایجاد خلاقیت دارد، جهانی گسترده در برابر دیدگان کودکان و نوجوانان شکل می گیرد و ذهن آنان را به تکاپو وا می دارد زیرا این مهم سبب پرورش ذهن و اندیشه آنان می شود و فرد می تواند به دور از محدودیت های عالم واقع به تصور بپردازد و این عاملی خواهد شد تا به دنبال کشف حقیقت و پژوهش درباره محیط اطراف خود بپردازد و اینگونه بر دانش و آگاهی خویش بیفزاید و در نهایت به تکامل ذهنی و رفتاری دست یابد و اینگونه استعدادهای خود را بارور سازد.

کتاب هایی با عناوین علمی تخیلی و گاهی ژانر وحشت و فانتزی سبب آشنایی کودکان و نوجوانان با موضوع های ناشناخته و به دور از رویدادهای روال زندگی می شود و اینگونه دایره اطلاعات آنان را گسترش می دهد.

به همین دلیل در سال های اخیر توجه نویسندگان به این حوزه بیشتر شده و به دلیل دستاوردهای بشر و پیشرفت علم و دانش، تنوع موضوعات در این بخش افزایش یافته است.

در واقع وجود بازی های رایانه ای گوناگون با داستان های متفاوت و با میزان بالای تخیل نوع علاقه خردسالان و نوجوان را از دهه های قبل متفاوت و گرایش آنان را به طرف عرصه علمی- تخیلی و ترس و وحشت هدایت کرده است.

برای نمونه یک مجموعه داستانی در بخش داستان های خیال پردازی و تخیلی که در ارتباط با زندگی یک جادوگر نوجوان و رویدادهای اطراف او به شمار می رود، در سال های گذشته با استقبال زیاد کودکان و نوجوانان و حتی بزرگسالان در کشورهای مختلف روبرو شده است.

بر پایه این مهم می توان دریافت که به چه میزان می توان با این نوع ژانر داستان نویسی به جذب مخاطب در ابعاد وسیع کمک کرد و کوشید تا با نگارش اینگونه داستان ها با قلم نویسندگان داخلی سبب رونق بازار کتاب ایران شد و اینگونه از احاطه کتاب های ترجمه بر جامعه جلوگیری کرد و داستان هایی هماهنگ بر فرهنگ و اجتماع کشور منتشر ساخت.

پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در گفت وگو با سیامک گلشیری نویسنده و مترجم به بررسی آثار حوزه ادبیات کودک و نوجوان پرداخت.

** ادبیات ایران و ژانرهای تخیلی و وحشتنمونه های مختلفی از این نوع داستان نویسی در ادبیات کهن ایران وجود دارد اما تاریخ پرداختن جدی به آن مشخص نیست.

شاید مبدا توجه جدی به ژانر وحشت در ادبیات مدرن را بتوان در سال های اخیر مشاهده کرد.

تجربه نشان داده است که نوجوان ها به این ژانر خیلی علاقه مندند و کتاب های این حوزه با استقبال بالایی روبرو می شود.

** رشد اندیشه و شکوفایی خلاقیت با مطالعه داستان مطالعه رمان و ادبیات سبب قدرت اندیشه و تفکر مخاطب در ارتباط با دنیای اطراف و اتفاق های پیرامون زندگی می شود و در این میان کودکان و نوجوانان پیش از هر موضوعی به خلاقیت ذهنی نیاز دارند و رمان هایی که در ژانر تخیلی و وحشت تولید می شوند، به علت قصه غنی و پرباری که دارند خلاقیت و ذوق را در ذهن افراد ایجاد می کنند و انسجام ذهن کودکان و نوجوانان را به دنیال دارد.

در واقع مخاطب با خواندن داستان در ژانرهای مختلف همان رویدادهایی را تجربه می کند که نویسنده نگاشته و در تفکر خویش گسترش داده است.

برای نمونه در داستان ملاقات با خون آشام نویسنده در عالم واقع با یک خون آشام که دیدار نمی کند اما این موضوع را در ذهن خود پرورش و فکر و خیال خود را در این زمینه وسعت داده و صحنه های مختلف را به رشته تحریر در آورده است و اینگونه پس از انتشار کتاب به مخاطب این اجازه را می دهد که بتواند با خواندن داستان همچون نویسنده به کسب تجربه در عالم خیال بپردازد و با شخصیت های داستانی همزاد پنداری کند و برای مدتی با آنها همراه شود.

بدین شکل مخاطب برای مدتی وارد دنیای تخیل می شود، به گونه ای که گویا رویدادهایی که در داستان به وقوع پیوسته برای خود او رخ داده و این موضوع بسیار جذاب است و سبب ایجاد درگیری ذهنی خواهد شد و به دنبال آن مخاطب این فکر و اندیشه داستانی را برای خود پرورش می دهد و این امر مهم و قابل توجهی به شمار می رود.

بدین شکل انگار فرد همراه با شخصیت های اصلی داستان، سبکی از زندگی را تجربه کرده است زیرا در جهانی حقیقی هیچ فردی نمی تواند روش های مختلف حیات را تجربه کند اما کتاب و داستان این اجازه را به او می دهد که سبک های گوناگون را دریابد و با آدم های مختلف آشنا و آنها را درک کند.

** انسجام داستانی ضرورتی مهم در ماندگاری اثر باید دانست در جذب مخاطب در هر گروه سنی، ماندگاری یک داستان و تاثیر بر خلاقیت ذهنی تنها موضوع مهم و کافی نیست بلکه موضوع داستانی که نوشته می شود باید انسجام و چارچوب محکم داشته باشد تا اینگونه اثر خود را برای روی ذهن مخاطب بگذارد و فرد پس از گذشت سال ها از مطالعه یک کتاب بتواند کلیت آن را به یاد بیاورد.

مثل صحنه های رمان دراکولا نوشته برام استوکر که داستانی شاهکار و ماندگار به شمار می رود.

** افزایش مخاطب کودک و نوجوان و جذب خوانندهبرای جذب مخاطب و ترغیب افراد به مطالعه باید به سبک های مختلف توجه داشت.

اینک حوزه داستان در ادبیات کودک و نوجوان با اثرات خوب و قابل قبولی روبرو است که می تواند پاسخگوی نیاز هر سلیقه ای باشد در صورتی که در گذشته اینگونه نبود.

در زمینه ژانر وحشت و تخیلی نیز داستان های خوبی نوشته شده است که تیراژ بالایی هم دارند.

در این میان نویسندگان باید بدانند که کتاب های آنان بایستی به لحاظ قصه و داستان نویسی جذاب باشد تا خواننده را جذب و با خود همراه کنند تا اینگونه آثارشان ماندگار شود.

** داستان نویسی و گذر از مرزهای جغرافیانگاه یک نویسنده برای خلق یک اثر به موضوع بایستی نگاه جهانی باشد و تنها محدود به مرزهای جغرافیایی محل سکونت خویش نباشد.

باید دانست یکی از علت های موفقیت آثار ماندگار نیز توجه به این موضوع به شمار می رود.

در واقع نویسندگان این آثار کاری می کنند که مخاطبان در دورترین نقاط جهان هم با داستان های آنان همزاد پنداری کنند و با آنها در کل داستان همراه باشند.

پس نویسنده باید این توانایی را داشته باشد تا اثر خود را جهانی سازد.


کلید واژه ها: مطالعه - کتاب - کودک و نوجوان - نوجوان - کودک - خلاقیت - نوجوانان - انسان - کشورهای پیشرفته - آلبرت اینشتین - کودکان - ادبی - تخیل - ادبیات - اندیشه - برنامه ریزی - اطلاع رسانی - سنین کودکی - بهره وری - اینشتین - کنجکاوی - برنامه - موفقیت - فرهنگی - جذابیت - نوآوری - اطلاع - سیاسی - میزان - تشویق

آخرین اخبار سرویس:
تقویت گردشگری پایتخت قاجاری و پایتخت صفوی در دستور کار قرار گرفت

دستگیری سارقان مسلح سنگ الماس هنگام خروج از مرز

شکست سیاست های مثلث عصا در برابر ایران

ارتش: برد موشک صیاد 3 افزایش می یابد

ظریف در میان اعضای یک حزب اصلاح طلب

عامل شکست طرح تابستان داغ آمریکا چه بود؟

یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران» با حضور شهردار و اعضای شورای شهر تهران افتتاح شد

سود مرکب بانک ها حذف خواهد شد/ تصویب لایحه قانون جدید بانک مرکزی

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم برگزار شد

فعال سازی مرز میل 73 دنبال می شود

نقد منصافه بازتابی اصلاحی ارائه دهد

نقد منصافه بازتابی اصلاحی ارائه دهد

فعال سازی مرز میل 73 دنبال می شود

مدل ایالت های اقتصاد محسن رضایی جواب نمی دهد

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز شد + تصایر

رییسی هنوز حاضر نیست تتلو را تقبیح کند

سفرهای خارجی هواپیمای ای تی آر ادامه می یابد

همایش روابط تاریخی ایران و ترکیه

امنیت در سوریه برقرار است

انتقاد تند محمدرضا حیاتی از مسئولان

نقد «زیگمونت باومن» به رسانه های اجتماعی

ماکیاولی، هابز، آدام اسمیت: مقصر اصلی این سه نفرند؟

هزینه سیاسی تراژدیِ تراریخت را چه جریانی می پردازد

اقتصاد سیاسی بودجه 98 از نگاه فعالان اقتصادی

بازنشستگان شستا را بشناسیم

دشمن به دنبال از بین بردن اقتدار پلیس است

مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

مصوبه دادگاه اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز به کار کرد

فرهنگی، نماینده اصولگرا: مدل پیشنهادی محسن رضایی در مورد ایالت های اقتصادی جواب نمی دهد

فرزند نماینده مجلس ایران بعد از عروسی مورد ضرب و جرح قرار گرفت

دیدار خلیلزاد با دبیرکل ناتو

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

چالش های ترزا می در لندن

تصمیمی برای ورود به دستمزد سال آینده نداریم

مقام سیاسی قزاق: مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان به 5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت

سود مرکب بانک ها حذف خواهد شد/ لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

3 کشته در واژگونی اتوبوس در کرمان

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

گذار از شرایط اقتصادی کنونی نیازمند هزینه صحیح منابع موجود است

میرمعزی: عدم مهندسی درست بانکداری اسلامی به تمرکز ثروت می انجامد

پاکدستان ایران متحد شوند/ تنوع دستگاه های رسیدگی کننده به فساد، صحیح نیست/ ساختار اداری کشور باید جراحی شود؛ دکتر عابدی جعفری در گفت وگو با شفقنا

پاسخ واعظی به کنایه رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

مصوبه دادگاه اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

استقبال ایران از توافقات اولیه میان یمنی ها

توطئه دشمنان در ناامیدی مردم را با کار هنرمندانه خنثی کنیم

بررسی استیضاح حجتی در کمیسیون کشاورزی مجلس

حضورمشاوراستاندارومسول امورایثارگران استان درمنزل شهیدمدافع حرم شهیدعلیرضا بریری وشهیدجهادگرعلی ضابط پوردربابلسر

ماکائو چه قرابت فرهنگی با رشت دارد؟!

شرط جلوگیری از بروز پنهان کاری در بودجه

امکان درآمدزایی مدارس با تدوین نظام اقتصاد مدرسه

لقمه گیری و سفره سازی در فقدان «چرخش نخبگان»

تهران پتانسیل تغییرات مثبت را دارد

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

سروده یک شاعر در انتقاد از حفظ قرآن بدون تدبر

تلاش دشمن برای از بین بردن اقتدار پلیس/ناجا 5 هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است

قصهٔ نان، برکت و کارآفرینی/ روایت بانویی نانوا و اشتغالزایی برای 9 نفر

خرازی: پوستر چسبان دولت ها نیستیم/ مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می بینید

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

پرداخت حق السکوت به 2 زن با حضور ترامپ

سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان +عکس

بودجه 98 زیر ذره بین مجلس

تصادف زنجیره ای مرگبار در اتوبان تهران- قم

مرگ تلخ صافکار مشهدی زیر خودرو

اظهار نظر غیر تخصصی آسیب زا است

عذرخواهی گرجستان از مردم ایران

خرازی: پوستر چسبان دولت ها نیستیم

راه اندازی نخستین مرکز یادگیری محلی سودآموزی گچساران

بازدید رییس دادگستری شهرستان فریدن از زندان این شهرستان در راستای فراهم سازی مقدمات آزادی زندانیان مهریه

تلاش دشمنان برای کمرنگ کردن راهپیمایی اربعین بی نتیجه مانده است

لزوم تغییر برنامه های درسی مصوب وزارت علوم به سمت مهارت آموزی

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز به کار کرد

پیگیری سوژه مردم| محض رضای خدا! بعد از گذشت 3 سال، طلب میلیاردی پیمانکارهای سد کوهرنگ 3 را پرداخت کنید فارس من | آب منطقه ای اصفهان هم پاسخگوی مطالبات پیمانکاران نبود

پوستر چسبان دولت ها نیستیم/ مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می بینید

گذار از شرایط اقتصادی کنونی نیازمند هزینه صحیح منابع موجود است

مؤسسه بیت الاحزان با 12 مرکز شبانه روزی حفظ قرآن در 8 استان

قصهٔ نان، برکت و کارآفرینی/ روایت پخت نان محلی و اشتغالزایی برای 9 نفر

بلاتکلیفی30ساله اهالی ری در طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان + عکس

استفاده از لباس «ایرانی» در جامعه تقویت شود

ضرورت تشکیل جلسه فراکسیون ها در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

نیازمند بهره گیری از ظرفیت رسانه برای معرفی الگوی زن تراز انقلاب اسلامی هستیم

پاسخ واعظی به کنایه رییسی

انتقادات تُند و تیز صادق خرازی از دولت

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز شد

برای آزادی زندانی محکوم به قصاص تلاش خواهیم کرد

چالش های خانم نخست وزیر در لندن

یک مدیر برای چند پست؟!

الگوی پیشرفت راه حل مسائل اساسی ایران است

یکی از دلایل پایداری انقلاب، کار تشکیلاتی است/ تربیت جون کارآمد از اهداف کانون های مساجد باشد

دولت خودمختار در سوریه قیام عمومی اعلام کرد

پیشنهاد وکیل باقری درمنی برای توقف اجرای حکم اعدام

سقط جنین در ایرلند قانونی می شود

ریزش زاغه 2 قربانی گرفت

مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی باطل می شود

استخدام طراح پارچه خانم در شرکت معتبر تولیدی،نساجی ایران لیبل

پل نیمه کاره در قلب کرج

ترامپ: خبرها و نظرسنجی ها جعلی اند

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری

ادبیات داستانی زمینه ساز بروز خلاقیت و نوآوری