مطالب مرتبط:
قید ها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان (مشکلات باقی مانده در راه تحصیل کودکان پناهنده)
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
این کودکان افغان هنوز حق تحصیل ندارند
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 14:222018-09-26اجتماعي

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان


سال تحصیلی جدید با دو آغاز متفاوت برگزار شد.

یک سو وزیر آموزش و پرورش بود که روز سی ویکم شهریور در نشست خبری خود گفت: بیش از 450 هزار دانش آموز اتباع در ایران مشغول به تحصیل هستند که بخشی از این تعداد فاقد مدارک هویتی اند اما اکنون سر کلاس درس .

- سلامت نیوز:سال تحصیلی جدید با دو آغاز متفاوت برگزار شد.

یک سو وزیر آموزش و پرورش بود که روز سی ویکم شهریور در نشست خبری خود گفت: بیش از 450 هزار دانش آموز اتباع در ایران مشغول به تحصیل هستند که بخشی از این تعداد فاقد مدارک هویتی اند اما اکنون سر کلاس درس نشسته اند و هیچ منعی برای حضور در المپیادها و مسابقات ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از اعتماد، در سال تحصیلی قبل 5 هزار و 69 دانش آموز اتباع را فارغ از داشتن مدارک هویتی با هماهنگی وزارت کشور و سایر دستگاه ها در دوره ابتدایی ثبت نام کردیم.

از سوی دیگر شبکه یاری کودکان کار به مناسبت نخستین روز مهر بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده بود: بنا به ماده 28 کنوانسیون جهانی حقوق کودک نیز دولت موظف به فراهم آوردن امکانات آموزشی در دسترس و برابر نسبت به کلیه کودکان است لیکن در حال حاضر نه تنها به رعایت این حقوق تمکین ننموده بلکه متولیان آموزش و پرورش کشور تاکنون به هیچ عنوان از این حیث پاسخگوی انتظارات و مطالبات جامعه مدنی نبود ه اند.

شبکه یاری کودکان کار متشکل است از 38 انجمن مجزا که هرکدام بین از 150 تا 800 نفر عضو دارند و سه چهارم افراد زیرپوشش این انجمن ها را پناهندگان و مهاجران تشکیل می دهند .

فاطمه قاسم زاده، رییس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار می گوید که بازماندن کودکان از تحصیل دلایل فراوانی دارد و در اجرایی شدن فرمان رهبری هم موانعی پیش روست که باعث می شود نتوانیم ماجرای برخورداری از حق تحصیل کودکان را چندان هم نزدیک ببینیم.

در بیانیه شبکه یاری کودکان که به مناسبت اول مهر منتشر شد، آمده بود: شوربختانه با اعمال سلایق شخصی و نقض قوانین و مقررات همچنان نسبت به پذیرش کودکان فاقد هویت و نیز کودکان غیرایرانی در مدارس با مشکلات جدی مواجهیم.

چه مصداق هایی برای ایجاد مشکل در پذیرش دانش آموزان اتباع وجود دارد؟ ما چند سال قبل پیام رهبری داشتیم که در آن صراحتا اعلام شده بود هر کودکی که در سن مدرسه قرار دارد، بدون هیچ گونه اوراق هویت هم باید ثبت نام شود اما در عمل این گونه است که برای اجرای این فرمان شیوه نامه هایی از سوی مراکز مربوطه نوشته می شود که در واقع با متن فرمان متفاوت است.

امسال گفته اند که کودکان مهاجر برای ثبت نام باید کارنامه سال گذشته را داشته باشند و علتش را هم این ذکر کرده اند که سال گذشته یک سری از بچه هایی که ثبت نام کرده اند اصلا به مدرسه نیامده اند.

گویا معلوم شده که از برگه ثبت نام این بچه ها در مدرسه به عنوان سندی برای باقی ماندن خانواده شان در ایران استفاده شده است و بخشی از مشکل شان را از این طریق برطرف کرده اند.

یک مساله دیگر در راه تحصیل کودکان پناهنده موضوع کمبود جا و مکان آموزشی است.

یعنی امکانات و زیرساخت برای چنین کاری وجود ندارد و به یک سری از بچه ها گفته اند که جا نداریم و واقعا هم نداشتند.

یک سری از بچه ها هم با وجود اینکه زمان ارایه مدارک و کارنامه سال قبل تمدید شد، به دلیل اینکه معمولا در حاشیه ها زندگی می کنند، وارد نبودند یا خبر نداشتند و نتوانستند به موقع آنچه از آنها خواسته شده بود را فراهم کنند.

یک عده از بچه ها سن بیشتری از مقطع تحصیلی شان دارند و به دلیل دور ماندن از مدرسه در سال های قبل یا ترک تحصیل کبر سن داشتند و از دلایل محرومیت آنها از تحصیل در مثلا مقطع ابتدایی است.

مددکاران برای رفع مشکل این بخش از دانش آموزان کمک می کنند اما بچه های زیادی هستند که به دلایل مختلف اصلا جذب این موسسه ها و سازمان ها نشده اند.

یک عده از بچه های کار هم حجم کارشان آن قدر زیاد است که اصولا نمی توانند مدرسه بروند، این دسته اگر زیرپوشش سازمان های حمایتی نباشند از تحصیل محروم می مانند.

وقتی در مورد کودکان بازمانده از تحصیل صحبت می کنیم، نمی توانیم تنها بگوییم که فرمان صادر شده است و بنابراین تعجب کنیم اگر کودک غیرایرانی یا حتی ایرانی به مدرسه نمی رود.

دلایل بسیار زیادی هستند که مانع از مدرسه رفتن بچه ها می شوند که چند نمونه از آن را نام بردم و به آنها می توان نبود مدرسه در برخی نقاط دورافتاده، بازداشتن دختران از مدرسه رفتن یا مناسب نبودن شرایط برای کودکان دارای معلولیت را هم اضافه کرد.

یکی دیگر از موانع تحصیل کودکان ایرانی و غیرایرانی هزینه تحصیل است.

یعنی حتی اگر بخش کمک به مدرسه هم نباشد، پول کتاب و کیف و لوازم التحریر و.

مبلغی حدود 500 هزار تومان برای شروع تحصیل هر بچه هزینه دارد.

خیلی از خانواده های ایرانی هم این مبلغ را ندارند.

مشکل هزینه لوازم آموزشی هم از نظر شما از طریق دولت قابل حل است؟ وقتی می گوییم آموزش رایگان به این معنا نیست که تنها شهریه نگیرند بلکه به معنای آموزش رایگان و اجباری است یعنی شرایطی فراهم شود که این آموزش رایگان در هر صورت شامل حال تمامی دانش آموزان شود.

در حال حاضر در معاهده های بین المللی این آموزش اجباری را تا پایان دوره متوسطه حساب می کنند چون دیگر دوره ابتدایی چاره ساز زندگی یک کودک در جهان امروز نیست.

البته این را هم اضافه کنم که امسال مبلغی که تحت عنوان مشارکت های مردمی از خانواده ها گرفته می شد را حذف کرده بودند.

در حالی که سال قبل این مبلغ یکی از مشکلات عمده برای ثبت نام دانش آموزان غیرایرانی بود که در عمل سازمان های غیردولتی که آنها را تحت پوشش داشتند مجبور به تامین این مبلغ می شدند.

هیچ وقت نمی شود برخی از قدم ها را انکار کنیم اما کارهای انجام شده در برابر کارهای باقی مانده و رسیدن به اصل حذف کار کودکان و رسیدن آنها به حقوق اولیه شان درصد کمی است.

دلایل متفاوتی ذکر کردید که هر کدام مانعی برای برخورداری از حق آموزش محسوب می شوند، هیچ آماری هم دارید که حدودا چه تعداد از کودکان پناهنده و مهاجر به این دلایل از تحصیل بازمانده اند؟ هر یک از موسسه های زیرمجموعه شبکه یاری کودکان کار آمار خودشان را دارند اما باید توجه کرد که بخشی از این کودکان جذب هیچ یک از این موسسه ها نشده اند و همین سبب شده تا نتوانیم آمار مشخصی از کودکان بازمانده از تحصیل داشته باشیم چون وقتی این بچه ها در جایی به ثبت نرسیده اند نمی توان آماری هم از تعداد و شرایط آنها به دست آورد.

سال گذشته وزارت کار و رفاه اجتماعی آماری را از کودکان بازمانده از تحصیل گرفت اما همه اینها را از روی کد ملی توانستند شناسایی کنند، بچه ای که نه شناسنامه دارد و نه اوراق هویتی از کجا باید معلوم شود که اصولا وجود دارد و در درجه بعد آیا می تواند از مدرسه برخوردار شود یا نه؟ تا مشکل هویتی بچه ها حل نشود و هر کودکی دارای هویت نشود، نه ما و نه سازمان های دولتی که امکانات بیشتری برای آمارگیری دارند، نمی توانیم بفهمیم که مدرسه می روند یا نه.

کودکان ایرانی و غیرایرانی فاقد اوراق هویت اصلا به حساب نمی آیند و بنابراین هیچ یک از حقوق شان اعم از حق تحصیل و.

قابل پیگیری نیست.

ببینید امسال 14 میلیون دانش آموز به مدرسه می روند اما تعداد افراد زیر 18 سال ما بیشتر از اینهاست.

ما همیشه یک تفاوت 3 میلیونی بین این آمار داریم که به صورت تخمینی است.

سال گذشته که 15 میلیون بچه زیر 18 سال داشتیم، 12 میلیون نفرشان به مدرسه می رفتند و در این میان 3 میلیون نفر (اعم از ایرانی و غیرایرانی) مفقود هستند؛ بچه هایی که به دلایل مختلف به مدرسه نمی روند.

در صحبت های تان به مشکل کمبود فضای آموزشی اشاره کردید که اتفاقا وزیر آموزش و پرورش هم چند روز پیش به آن اشاره کرد و خواستار کمک سازمان های بین المللی شد.

راهکار شما هم برای حل این مشکل همین است؟ من خیلی در این حوزه وارد نیستم اما خب می توانند پناهنده نگیرند! یک کشوری می تواند بگوید دیگر جذب پناهنده نداریم.

بله بخش قابل توجهی هم مهاجران غیرقانونی هستند اما مگر کشورهای دیگر چه می کنند؟ کمپ دایر می کنند، وقتی افراد می آیند، امورشان ضبط و ربطی دارد.

اگر اوراق نداشته باشند آنها را وارد کشور نمی کنند.

یعنی حتی پناهندگی هم قواعد و قوانینی دارد.

ما یک مرز باز داریم و قاچاق افراد تبدیل به یک شغل شده است.

یک سری پناهنده را وارد می کنند و سخت ترین کارها را با کمترین دستمزد به آنها می دهند، کسانی که از این مدل کارگری پناهندگان استفاده می کنند باید هزینه آموزش و پرورش آنها را هم بپردازند.

شرایط پناهندگی کشور باید سروسامان بگیرد.


کلید واژه ها: کودکان - کودک - تحصیل - آموزش و پرورش - دانش آموز - وزیر آموزش و پرورش - کودکان کار - سال تحصیلی جدید - هویت - آموزش - اتباع - ثبت نام - سلامت نیوز - متفاوت - نشست خبری - شبکه - ایران - بیانیه - شهریور - برگزار - کودکان افغان - دانش آموزان - مهاجر - سلامت - رهبری - منتشر - وزارت کشور - کشور - حقوق - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
تدوین برنامه کاهش خطرپذیری محلات تهران با ارزیابی 38 شاخص

ضرورت تربیت روحیه کارآفرینی دانش آموزان

آخرین جزییات بسته حمایتی بازنشستگان تامین اجتماعی

مبلغ «بسته حمایتی» چه زمانی به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی واریز می شود؟

تدوین برنامه کاهش خطرپذیری محلات تهران با ارزیابی 38 شاخص

ضرورت تربیت روحیه کارآفرینی دانش آموزان

واکنش پلیس به انتشار تصاویر منتسب به بازیکنان فوتبال در فضای مجازی

تدوین برنامه کاهش خطرپذیری محلات تهران با ارزیابی 38 شاخص

برگزیدگان سی و ششمین مسابقات قرآن شهرستان های استان تهران تجلیل شدند

پاییزه شدن خشکسالی در مازندران

افزایش دما وآلاینده ها برای البرز پیش بینی شد

تجهیزات امدادی شهر کرج نوسازی شود

تدوین برنامه کاهش خطرپذیری محلات تهران با ارزیابی 38 شاخص

دانش باید از حالت کتابخانه ای به سمت تجاری سازی برود

تهران سردتر می شود

شستشوی اتوبوس های پایانه کلانتری درکنارخیابان+فیلم

پاییزه شدن خشکسالی در مازندران

افزایش دما وآلاینده ها برای البرز پیش بینی شد

جزییات هفدهمین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

شهردار تهران: زلزله در کمین ماست| در عمق 10 متری تهران آجر پیدا می کنید؛ یعنی این شهر چندین بار نابود شده است| بزرگترین تهدید برای پایتخت چیست؟

ضرورت تربیت روحیه کارآفرینی دانش آموزان

دانلود طرح جابر آماده با موضوع لایه های مختلف زمین

آلودگی هوا در شهرهای بزرگ

خدمات مراکز آموزش معلولان بر کیفیت زندگی آنها موثر است

افزایش دما وآلاینده ها برای البرز پیش بینی شد

پاییزه شدن خشکسالی در مازندران

تمرین جمعی برای پاکیزگی بیشتر پایتخت

اخذ سند مالکیت دو موقوفه تجاری و مسکونی در بهشهر

همکاری سپاه و محیط زیست برای مدیریت مناطق حفاظت شده همدان

تجلیل از فعالان رویداد اربعین در همدان

«زنگ آسمانی» مدارس رونمایی شد

شماره تلفن های ضروری خدمات اجتماعی بهزیستی را می دانید؟

توزیع کارت آزمون ارشد فراگیر پیام نور از فردا آغاز می شود/ برگزاری کنکور 23 آذرماه

تجهیزات امدادی شهر کرج نوسازی شود

برفی که راه ها را بست و شهر را تعطیل کرد+فیلم

تصاویر زیبا از جزیره فارو در دانمارک

راه اندازی اتاق اسباب بازی در مدارس10 استان به صورت آزمایشی از اول بهمن ماه

ثبت نام بیش از 195هزار نفر در آزمون دکتری 98

واریز مبلغ بسته حمایتی به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آتی

رتبه اول ایران در اتلاف آب

تصاویر / امید بخش ترین عکس های منتخب سال 2018

محور هراز باز شد

چگونه «مسیر رفت و آمد» را به زندگی مان برگردانیم؟

تمرین جمعی برای پاکیزگی بیشتر پایتخت

اجرای طرح آگاه سازی و غربالگری ژنتیک در 210 واحد آموزشی

آلودگی رودخانه های رشت از دلایل سرطان در گیلان

جای خالی نظارت بر سلامت روان معلمان

زباله چالوس، ضرورت چاره اندیشی برای یک معضل قدیمی

رفع تصرف از 4 هزار متر مربع ساخت و ساز غیر مجاز در یزد+فیلم

آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور 97 جمعه برگزار می شود/ توزیع کارت شرکت در آزمون فراگیر کارشناسی ارشد پیام نور از فردا/ آزمون نمره منفی ندارد

سازه های عجیب و زیبا در جهان+عکس

آبشار اسکگوافوس در ایسلند+عکس

یخ زدگی درختان کاج در نروژ+عکس

چهارشنبه سامانه بارشی وارد ایران می شود

معاینه فنی؛ اولین گام در اجرای طرح کاهش آلودگی هوا در پایتخت

اجرایی شدن طرح موزه و دانش آموز

آمبولانس های تابوت نما در هند + ویدئو

آسمان خوزستان تا آخر هفته بارانی نمی شود

آغاز طرح امدادی، انتظامی و ترافیکی در فارس از 22 آذر

رتبه اول ایران در اتلاف آب

مدارس به خدمتگزار نیز نیاز دارند...

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت؛ رسالت اصلی نظام تعلیم و تربیت

تغییرات نامحسوس دما در خوزستان 

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آتی

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آینده

آخرین جزییات توزیع بسته حمایتی به بیمه شدگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان

آسمان خوزستان تا آخر هفته بارانی نمی شود

آسمان خوزستان تا آخر هفته بارانی نمی شود

سامانه بارشی چهارشنبه وارد ایران می شود

تصاویر جدید ناسا از کره مریخ

آلودگی هوا در راه شهرهای پرجمعیت و صنعتی

افزایش بارندگی ها در 3 ماه اخیر /آلودگی هوا در شهرهای بزرگ

اعلام شرایط شرکت در آزمون دانشنامه تخصصی بالینی

محدودیت تردد جاده هراز لغو شد

تصاویری از سرزمینی که شکست را جشن می گیرند!

کاروان راهیان نور دانش آموزی دیواندره به مناطق جنگی اعزام شد

50مدرسه کم برخوردارشهرستان کارون کمک هزینه می گیرند

محدودیت تردد جاده هراز لغو شد

مزاحمت های ترافیکی باعث مسدود شدن تقاطع ها می شود پایان آذر آخرین مهلت بخشودگی جرایم رانندگی

استخدام مدیر منابع انسانی باسابقه آقا در تهران ثبت

حمایت استانداری آذربایجان شرقی از مراکز تحقیقات مدیریت توسعه پایدار حوضه آبریز دریاچه ارومیه

چرا دبیرکل جمعیت هلال احمر برکنار شد؟

طبیعت زیبا و رنگارنگ پاییزی

واریز مبلغ «بسته حمایتی» به حساب مستمری بگیران تأمین اجتماعی تا هفته آتی

طرح جابربن حیان سنجش اعصاب

کاروان راهیان نور دانش آموزی دیواندره به مناطق جنگی اعزام شد

چهارشنبه؛ ورود سامانه بارشی جدید به شمال غرب کشور

آغاز ساخت جاده ارتباطی روستاهای بورک زیلایی 

سواری گرفتن یک مسئول از کارمندش!

گردان یا زهرا (س) برکت لشکر 14 است

50مدرسه کم برخوردارشهرستان کارون کمک هزینه می گیرند

تشییع پیکر جانباز 70 درصد شهید در تبریز

ماجرای تنبیه دانش آموز همدانی چه بود؟

همکاری مردم سیستان و بلوچستان برای حفاظت محیط زیست

70 درصد مکمل های توزیع شده در باشگاه های ورزشی غیرمجاز هستند

پروژه های آموزشی خیرساز در تربت حیدریه افتتاح شد

محدودیت تردد جاده هراز لغو شد

هوای تمام شهرهای بزرگ کشور در شرایط پاک و سالم قرار دارند

دو شرط برای استخدام معلمان حق التدریس

کتک خوردن شدید معلم رودباری از خانواده دانش آموز

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان