مطالب مرتبط:
قید ها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان (مشکلات باقی مانده در راه تحصیل کودکان پناهنده)
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
این کودکان افغان هنوز حق تحصیل ندارند
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
فرمان رهبری ایران برای تحصیل کودکان افغان ستودنی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 14:222018-09-26اجتماعي

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان


سال تحصیلی جدید با دو آغاز متفاوت برگزار شد.

یک سو وزیر آموزش و پرورش بود که روز سی ویکم شهریور در نشست خبری خود گفت: بیش از 450 هزار دانش آموز اتباع در ایران مشغول به تحصیل هستند که بخشی از این تعداد فاقد مدارک هویتی اند اما اکنون سر کلاس درس .

- سلامت نیوز:سال تحصیلی جدید با دو آغاز متفاوت برگزار شد.

یک سو وزیر آموزش و پرورش بود که روز سی ویکم شهریور در نشست خبری خود گفت: بیش از 450 هزار دانش آموز اتباع در ایران مشغول به تحصیل هستند که بخشی از این تعداد فاقد مدارک هویتی اند اما اکنون سر کلاس درس نشسته اند و هیچ منعی برای حضور در المپیادها و مسابقات ندارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از اعتماد، در سال تحصیلی قبل 5 هزار و 69 دانش آموز اتباع را فارغ از داشتن مدارک هویتی با هماهنگی وزارت کشور و سایر دستگاه ها در دوره ابتدایی ثبت نام کردیم.

از سوی دیگر شبکه یاری کودکان کار به مناسبت نخستین روز مهر بیانیه ای منتشر کرد که در آن آمده بود: بنا به ماده 28 کنوانسیون جهانی حقوق کودک نیز دولت موظف به فراهم آوردن امکانات آموزشی در دسترس و برابر نسبت به کلیه کودکان است لیکن در حال حاضر نه تنها به رعایت این حقوق تمکین ننموده بلکه متولیان آموزش و پرورش کشور تاکنون به هیچ عنوان از این حیث پاسخگوی انتظارات و مطالبات جامعه مدنی نبود ه اند.

شبکه یاری کودکان کار متشکل است از 38 انجمن مجزا که هرکدام بین از 150 تا 800 نفر عضو دارند و سه چهارم افراد زیرپوشش این انجمن ها را پناهندگان و مهاجران تشکیل می دهند .

فاطمه قاسم زاده، رییس هیات مدیره شبکه یاری کودکان کار می گوید که بازماندن کودکان از تحصیل دلایل فراوانی دارد و در اجرایی شدن فرمان رهبری هم موانعی پیش روست که باعث می شود نتوانیم ماجرای برخورداری از حق تحصیل کودکان را چندان هم نزدیک ببینیم.

در بیانیه شبکه یاری کودکان که به مناسبت اول مهر منتشر شد، آمده بود: شوربختانه با اعمال سلایق شخصی و نقض قوانین و مقررات همچنان نسبت به پذیرش کودکان فاقد هویت و نیز کودکان غیرایرانی در مدارس با مشکلات جدی مواجهیم.

چه مصداق هایی برای ایجاد مشکل در پذیرش دانش آموزان اتباع وجود دارد؟ ما چند سال قبل پیام رهبری داشتیم که در آن صراحتا اعلام شده بود هر کودکی که در سن مدرسه قرار دارد، بدون هیچ گونه اوراق هویت هم باید ثبت نام شود اما در عمل این گونه است که برای اجرای این فرمان شیوه نامه هایی از سوی مراکز مربوطه نوشته می شود که در واقع با متن فرمان متفاوت است.

امسال گفته اند که کودکان مهاجر برای ثبت نام باید کارنامه سال گذشته را داشته باشند و علتش را هم این ذکر کرده اند که سال گذشته یک سری از بچه هایی که ثبت نام کرده اند اصلا به مدرسه نیامده اند.

گویا معلوم شده که از برگه ثبت نام این بچه ها در مدرسه به عنوان سندی برای باقی ماندن خانواده شان در ایران استفاده شده است و بخشی از مشکل شان را از این طریق برطرف کرده اند.

یک مساله دیگر در راه تحصیل کودکان پناهنده موضوع کمبود جا و مکان آموزشی است.

یعنی امکانات و زیرساخت برای چنین کاری وجود ندارد و به یک سری از بچه ها گفته اند که جا نداریم و واقعا هم نداشتند.

یک سری از بچه ها هم با وجود اینکه زمان ارایه مدارک و کارنامه سال قبل تمدید شد، به دلیل اینکه معمولا در حاشیه ها زندگی می کنند، وارد نبودند یا خبر نداشتند و نتوانستند به موقع آنچه از آنها خواسته شده بود را فراهم کنند.

یک عده از بچه ها سن بیشتری از مقطع تحصیلی شان دارند و به دلیل دور ماندن از مدرسه در سال های قبل یا ترک تحصیل کبر سن داشتند و از دلایل محرومیت آنها از تحصیل در مثلا مقطع ابتدایی است.

مددکاران برای رفع مشکل این بخش از دانش آموزان کمک می کنند اما بچه های زیادی هستند که به دلایل مختلف اصلا جذب این موسسه ها و سازمان ها نشده اند.

یک عده از بچه های کار هم حجم کارشان آن قدر زیاد است که اصولا نمی توانند مدرسه بروند، این دسته اگر زیرپوشش سازمان های حمایتی نباشند از تحصیل محروم می مانند.

وقتی در مورد کودکان بازمانده از تحصیل صحبت می کنیم، نمی توانیم تنها بگوییم که فرمان صادر شده است و بنابراین تعجب کنیم اگر کودک غیرایرانی یا حتی ایرانی به مدرسه نمی رود.

دلایل بسیار زیادی هستند که مانع از مدرسه رفتن بچه ها می شوند که چند نمونه از آن را نام بردم و به آنها می توان نبود مدرسه در برخی نقاط دورافتاده، بازداشتن دختران از مدرسه رفتن یا مناسب نبودن شرایط برای کودکان دارای معلولیت را هم اضافه کرد.

یکی دیگر از موانع تحصیل کودکان ایرانی و غیرایرانی هزینه تحصیل است.

یعنی حتی اگر بخش کمک به مدرسه هم نباشد، پول کتاب و کیف و لوازم التحریر و.

مبلغی حدود 500 هزار تومان برای شروع تحصیل هر بچه هزینه دارد.

خیلی از خانواده های ایرانی هم این مبلغ را ندارند.

مشکل هزینه لوازم آموزشی هم از نظر شما از طریق دولت قابل حل است؟ وقتی می گوییم آموزش رایگان به این معنا نیست که تنها شهریه نگیرند بلکه به معنای آموزش رایگان و اجباری است یعنی شرایطی فراهم شود که این آموزش رایگان در هر صورت شامل حال تمامی دانش آموزان شود.

در حال حاضر در معاهده های بین المللی این آموزش اجباری را تا پایان دوره متوسطه حساب می کنند چون دیگر دوره ابتدایی چاره ساز زندگی یک کودک در جهان امروز نیست.

البته این را هم اضافه کنم که امسال مبلغی که تحت عنوان مشارکت های مردمی از خانواده ها گرفته می شد را حذف کرده بودند.

در حالی که سال قبل این مبلغ یکی از مشکلات عمده برای ثبت نام دانش آموزان غیرایرانی بود که در عمل سازمان های غیردولتی که آنها را تحت پوشش داشتند مجبور به تامین این مبلغ می شدند.

هیچ وقت نمی شود برخی از قدم ها را انکار کنیم اما کارهای انجام شده در برابر کارهای باقی مانده و رسیدن به اصل حذف کار کودکان و رسیدن آنها به حقوق اولیه شان درصد کمی است.

دلایل متفاوتی ذکر کردید که هر کدام مانعی برای برخورداری از حق آموزش محسوب می شوند، هیچ آماری هم دارید که حدودا چه تعداد از کودکان پناهنده و مهاجر به این دلایل از تحصیل بازمانده اند؟ هر یک از موسسه های زیرمجموعه شبکه یاری کودکان کار آمار خودشان را دارند اما باید توجه کرد که بخشی از این کودکان جذب هیچ یک از این موسسه ها نشده اند و همین سبب شده تا نتوانیم آمار مشخصی از کودکان بازمانده از تحصیل داشته باشیم چون وقتی این بچه ها در جایی به ثبت نرسیده اند نمی توان آماری هم از تعداد و شرایط آنها به دست آورد.

سال گذشته وزارت کار و رفاه اجتماعی آماری را از کودکان بازمانده از تحصیل گرفت اما همه اینها را از روی کد ملی توانستند شناسایی کنند، بچه ای که نه شناسنامه دارد و نه اوراق هویتی از کجا باید معلوم شود که اصولا وجود دارد و در درجه بعد آیا می تواند از مدرسه برخوردار شود یا نه؟ تا مشکل هویتی بچه ها حل نشود و هر کودکی دارای هویت نشود، نه ما و نه سازمان های دولتی که امکانات بیشتری برای آمارگیری دارند، نمی توانیم بفهمیم که مدرسه می روند یا نه.

کودکان ایرانی و غیرایرانی فاقد اوراق هویت اصلا به حساب نمی آیند و بنابراین هیچ یک از حقوق شان اعم از حق تحصیل و.

قابل پیگیری نیست.

ببینید امسال 14 میلیون دانش آموز به مدرسه می روند اما تعداد افراد زیر 18 سال ما بیشتر از اینهاست.

ما همیشه یک تفاوت 3 میلیونی بین این آمار داریم که به صورت تخمینی است.

سال گذشته که 15 میلیون بچه زیر 18 سال داشتیم، 12 میلیون نفرشان به مدرسه می رفتند و در این میان 3 میلیون نفر (اعم از ایرانی و غیرایرانی) مفقود هستند؛ بچه هایی که به دلایل مختلف به مدرسه نمی روند.

در صحبت های تان به مشکل کمبود فضای آموزشی اشاره کردید که اتفاقا وزیر آموزش و پرورش هم چند روز پیش به آن اشاره کرد و خواستار کمک سازمان های بین المللی شد.

راهکار شما هم برای حل این مشکل همین است؟ من خیلی در این حوزه وارد نیستم اما خب می توانند پناهنده نگیرند! یک کشوری می تواند بگوید دیگر جذب پناهنده نداریم.

بله بخش قابل توجهی هم مهاجران غیرقانونی هستند اما مگر کشورهای دیگر چه می کنند؟ کمپ دایر می کنند، وقتی افراد می آیند، امورشان ضبط و ربطی دارد.

اگر اوراق نداشته باشند آنها را وارد کشور نمی کنند.

یعنی حتی پناهندگی هم قواعد و قوانینی دارد.

ما یک مرز باز داریم و قاچاق افراد تبدیل به یک شغل شده است.

یک سری پناهنده را وارد می کنند و سخت ترین کارها را با کمترین دستمزد به آنها می دهند، کسانی که از این مدل کارگری پناهندگان استفاده می کنند باید هزینه آموزش و پرورش آنها را هم بپردازند.

شرایط پناهندگی کشور باید سروسامان بگیرد.


کلید واژه ها: کودکان - کودک - تحصیل - آموزش و پرورش - دانش آموز - وزیر آموزش و پرورش - کودکان کار - سال تحصیلی جدید - هویت - آموزش - اتباع - ثبت نام - سلامت نیوز - متفاوت - نشست خبری - شبکه - ایران - بیانیه - شهریور - برگزار - کودکان افغان - دانش آموزان - مهاجر - سلامت - رهبری - منتشر - وزارت کشور - کشور - حقوق - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
لاس وگاس در شمال تهران!

سرگذشت آبگوشت

پیاده روی 40 هزار نفری زائران تا کربلا

ترافیک سنگین در خیابان ها و ورودی های تهران

مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس در حال انجام است

ترافیک سنگین در خیابان ها و ورودی های تهران

عقد خواهرخواندگی شهر های نجف آباد و قهجاورستان

نمایشگاه اقوام ایرانی و سوغات در بیرجند گشایش یافت

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس قزوین برگزار شد

فعالیت قطار قم-کربلا در ایام اربعین

نمایشگاه اقوام ایرانی و سوغات در بیرجند گشایش یافت

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس قزوین برگزار شد

بارش های رگباری باران تا پایان هفته ادامه دارد

محدودیت ترافیکی جاده های کرمانشاه اعلام شد

30 درصد مدارس کشور فرسوده است 11 استان کشور زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

فعالیت قطار قم-کربلا در ایام اربعین فروش بلیط در 25 دفتر خدمات زیارتی

30 درصد مدارس کشور فرسوده است/11 استان کشور زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

عقد خواهرخواندگی شهرهای نجف آباد و قهجاورستان

پرورش ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغال زایی

آلودگی هوا در راه ست؛ آلایندگی خودروهای دیزلی را جدی بگیریم

کار خوب اتوبوسرانی برای نابینایان؛ نصب تابلوهای بریل در ایستگاه های اتوبوس

مشق شب خط خورد؟

بازدید استاندار مازندران از روند بازسازی مناطق سیلزده شهرستان تنکابن

پرورش ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغالزایی

ایجاد 6 لایه امنیتی برای جلوگیری از تردد زائران فاقد مدارک قانونی

خدمات خروج موقت خودرو برای زائرین اربعین حسینی رایگان شد

ورود باران به داخل متروی تجریش

چگونه رفتارهای جنسی نوجوانان را کنترل کنیم؟

حقوق معلمان کفاف زندگی معمولی را نمی دهد

وورد باران به داخل متروی تجریش

صیانت کودکانه از محیط زیست در مهاباد

راه اندازی 3 انجمن علمی جدید در دانشگاه های پیام نور کشور

محدودیت ترافیکی جاده های کرمانشاه درایام اربعین اعلام شد

محدودیت ترافیکی جاده های کرمانشاه درایام اربعین اعلام شد

دیدار بادران تهران و قشقایی شیراز (گزارش تصویری)

نانو از نوع دانش آموزی!

توزیع روزانه 9 میلیون پرس غذا

چگونگی انجام پروژه تحقیقاتی به عنوان بخشی از خدمت سربازی

افتتاح مدرسه 12 کلاسه شهیدطاها اقدامی، خردسال ترین شهید حادثه تروریستی اهواز

ورود آب به داخل متروی تجریش

افتتاح آموزشگاه شهدای دانایی ویژه اتباع خارجی

نخستین انیمیشن مهارت آموزی ایرانی رونمایی شد

نخستین انیمیشن مهارت آموزی ایرانی رونمایی شد

انجمن اولیا و مربیان یک جریان تربیتی همسو است

نخستین انیمیشن مهارت آموزی ایرانی رونمایی شد

نخستین انیمیشن مهارت آموزی ایرانی رونمایی شد

تاسیس دفتر پزشکی قانونی برای صدور جواز دفن در سازمان بهشت زهرا (س)

​هزینه ایاب و ذهاب زائران اربعین از مرز چقدر است؟

اعمال محدودیت ترافیکی در 3 محور منتهی به شمال

یازدهمین نمایشگاه «غذای سالم» آغاز بکار کرد

بارندگی در جنوب کشور/ رودخانه ها سیلابی می شود

انجمن اولیا و مربیان یک جریان تربیتی همسو است

2 هزار زائر از کشورهای مختلف از مرز شلمچه راهی کربلا شدند

اوقات شرعی به وقت ارومیه

مجتهد: خالد الفیصل به دستمالی تبدیل شد تا بن سلمان آلودگی ها را از خود تمیر کند

گزارش: کربلا آماده پذیرایی از زائران اربعین حسینی (ع)

23روز تنفس هوای پاک در اصفهان

درخشش دانش آموزان مرودشتی در المپیاد های کشوری+فیلم

استاندرد گزارش700 صفحه ای ازنقص پارکهای بوشهر ارائه کرد

جایگاه برتر ایران میان کشورهای صادرکننده نفت

تاسیس دفتر پزشکی قانونی برای صدور جواز دفن در سازمان بهشت زهرا (س)

بارندگی در جنوب کشور

آلودگی هوا در راه ست؛ آلایندگی خودروهای دیزلی را جدی بگیریم

آبگیری تالاب بین المللی گندمان آغاز شد

آبگیری تالاب بین المللی گندمان آغاز شد

تغییرات شرایط آب و هوایی خللی در امر آبرسانی به شهروندان گیلانی ایجاد نکرد

اطلس ساماندهی پسماند شهرستان کرج تدوین شود تجهیز کامیون های حمل پسماند کرج به GPS مجهز

آلودگی هوا در راه ست؛ آلایندگی خودروهای دیزلی را جدی بگیریم

شلمچه میزبانی مطمئن برای زائران کربلا

بارش ها تا سه روز دیگر ادامه دارد | هشدار وقوع سیلاب

ایجاد 6 لایه ی امنیتی برای جلوگیری از تردد زائران فاقد مدارک قانونی

تردد روان زائران در مرز مهران/ ارز مورد نیاز در مبدأ تهیه شود

اعزام طلاب مدرسه امام باقر (ع) کامیاران به اربعین

آغاز فعالیت مزرعه پرورش شتر در فرخ‎شهر

هیچ دانش آموزی در شیراز و کوار ربوده نشده اند/ با انتشارکنندگان اکاذیب برخورد قاطع خواهیم کرد

تحصیل 20 درصد از دانش آموزان اتباع در شهرستان های استان تهران

کاروان 40 هزار نفری زائران اربعین به سمت کربلا حرکت کرد

اختصاص 150 میلیون دلار برای مبارزه با گرد و غبار

تغییرات شرایط آب و هوایی خللی در امر آبرسانی به شهروندان گیلانی ایجاد نکرد

آموزش قرآن مجید به نوجوانان نابینا در حرم رضوی

کاهش 4 درجه ای هوای تهران

«مشایه الاهواز»؛ آغاز حرکت بزرگ ترین کاروان پیاده روی اربعین حسینی

وورد آب به داخل متروی تجریش/ درزهای انبساط سازه محل نشت آب

مشاهده یک قلاده خرس قهوه ای به همراه دو توله در ارسنجان فارس

بازدید گردشگران استرالیایی از مزارع زعفران تربت حیدریه و زاوه

آمادگی تهران برای رویارویی با زلزله 20 درصد است

مناسب سازی اماکن عمومی گچساران برای معلولان جدی گرفته شود

اطلس ساماندهی پسماند شهرستان کرج تدوین شود/تجهیز کامیون های حمل پسماند کرج به GPS مجهز

امکانات لازم در مرزهای سه گانه برای تردد زوار فراهم است

عقاب زخمی در آغوش دوستداران محیط زیست

آموزش و پرورش باید به جایگاه خود برگردد/سازمان سنجش برای حذف کنکور راه اندازی شد

بارندگی در جنوب کشور

تأمین امنیت زائران اربعین حسینی اولویت یگان های ویژه است

سازمان سنجش برای حذف کنکور راه اندازی شد نه اجرای کنکور

رشد سه برابری کمک البرزی ها به جشن عاطفه ها

ثبت نام 20 هزار زائر برای حضور در اجتماع بزرگ اربعین امسال

ثبت نام 20 هزار زائر برای حضور در اجتماع بزرگ اربعین امسال

حذف دفترچه های کاغذی در مراکز طرف قرار داد تامین اجتماعی

اعزام داوطلبان هلال احمر استان یزد به عتبات عالیات

گام به گام با تعویض پلاک خودرو

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان

قیدها و شرط ها بر سر راه تحصیل کودکان افغان