مطالب مرتبط:
«قطب علمی» چیست؟/ راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان
هشدار دادستان کل کشور نسبت به نفوذی هایی که ماموریت اثرگذاری در اتاق های تصمیم گیری را برعهده دارند/ لزوم پرهیز از انعکاس حب و بغض های سیاسی در انتشار اخبار/ رسانه ها با تشکیل اتاق فکر برای آسیب های اجتماعی راهکار ارائه دهند
زمان شناسی و بهره گیری از ابزارهای نوین لازمه تحول در حوزه است
نماینده مجلس: کشور نیازمند بهره گیری از توانمندی جوان هاست
تمدن نوین اسلامی را با بهره گیری از فرهنگ عاشورایی به جهانیان معرفی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 11:072018-09-26دانش

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان


تشکیل قطب های علمی در برخی دانشگاه های کشور به منظور بهره گیری از استعداد های بالقوه نسل جوان و رسیدن به پژوهش های بنیادین شرایط و ضوابط خاصی دارد.

- شعارسال":تشکیل قطب های علمی در برخی دانشگاه های کشور به منظور بهره گیری از استعداد های بالقوه نسل جوان و رسیدن به پژوهش های بنیادین شرایط و ضوابط خاصی دارد.

آیا به عنوان دانشجو و یا استاد دانشگاه اصطلاح قطب علمی به گوشتان خورده است؟، واژه ای که چند سالی است در ادبیات علمی دانشگاه های کشور مطرح و هر واحد آموزشی متناسب با تخصص و توانمندی هایش به یک قطب علمی تبدیل شده است.

هر گروه علمی که دارای فعالیت های برجسته ای در زمینه آموزشی، پژوهشی، همکاری های علمی و بین المللی بوده و از استاندارد های علمی بالا برخوردار باشد، می تواند به یک قطب علمی تبدیل شود.

قطب علمی دانشگاه ها اهداف مشخصی را دنبال می کنند که از جمله آن می توان به گسترش مرز های دانش و فناوری برای ارتقا جایگاه علمی کشور، فراهم ساختن زمینه فعالیت های گروهی و ایجاد شبکه های علمی و فناوری اشاره کرد.

البته آن چه که در حوزه فعالیت این دانشگاه ها و مراکز علمی بیشتر مورد توجه قرار دارد کسب مرجعیت علمی و فناوری در زمینه تخصصی خاص است و دستیابی به این امر مهم می تواند زمینه های لازم برای مشارکت مراکز علمی در سطح ملی و بین المللی در مسیر تولید علم و توسعه فناوری در داخل کشور و توسعه و تقویت مطالعات میان رشته ای و تولید علم بومی را به همراه داشته باشد.

ایران از نظر تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزشی در شرایط مطلوبی قرار دارد، اما این بدین معنا نیست که هر دانشگاه و یا مرکز آموزشی می تواند از امتیاز قطب علمی برخوردار باشد.

مراکز و موسسات آموزشی برای آنکه قطب علمی شوند ابتدا به وزارت علوم در این باره درخواست می دهند تا شرایط آن ها مورد بررسی قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همراه بامعاون پژوهش و فناوری وزارت،مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی، و معاون آموزشی وزارت، رییس واعضای اصلی شورای قطب علمی در وزارت علوم هستند.

درحقیقت این دبیران گروه های پنج گانه قطب های علمی همراه با دو نفر دیگر از اعضای هیأت علمی برجسته کشور درخواست ها را مورد بررسی قرار داده و تایید می کنند.

کدام دانشگاه ها شرایط تشکیل قطب علمی را دارند؟ قطعا هر دانشگاهی با هر رتبه ای نمی تواند به یک قطب علمی تبدیل شود و از سویی نیز همه دانشگاه ها در شرایط یکسانی برای ارائه درخواست تبدیل شدن به قطب علمی، قرار دارند.

هدف از ایجاد قطب های علمی، رسیدن به پژوهش های کاربردی و بنیادین و استفاده از استعداد های بالقوه در کشور و به ویژه نسل جوان و دانشگاهی کشور است و چه بسا رسیدن به این هدف می تواند بسیاری از تهدید های موجود را مرتفع سازد.

بنا به ضرورت ها و نیاز های جامعه قطب های علمی در دانشگاه ها تشکیل می شود؛ گاهی وزارت علوم با بررسی برخی حوزه ها و زمینه های مورد نیاز کشور بر اساس آمایش علم و فناوری و اولویت های استخراج شده از اسناد بالادستی، یک موسسه آموزشی را به عنوان قطب علمی تعیین کرده و به مؤسسه ها جهت تشکیل شاخه های قطب علمی فراخوان می دهد؛ اما گاهی مؤسسه ها بر اساس توانمندی ها و مزیت های نسبی خود در سایر زمینه های مورد نیاز کشور می توانند متقاضی تشکیل شاخه قطب علمی شوند و شورا بر اساس پیشنهاد های مؤسسه ها نسبت به تعیین عنوان قطب علمی و شاخه های آن اقدام می کند.

تشکیل هر شاخه قطب علمی ضوابط و شرایط خاص دارد مؤسسات می توانند در صورت دارا بودن شرایط لازم در هر زمینه علمی- تخصصی و راهبردی برای تشکیل شاخه قطب علمی درخواست کنند.

از آن جا که یک مرکز به عنوان قطب علمی باید شرایط تولید علم در سطح بین الملل را نیز داشته باشد ابتدا باید ابزار لازم آن را فراهم سازد.

اعضای هیات علمی در هر دانشگاه و موسسه آموزشی به عنوان بازوی اصلی آن محسوب می شوند و در دستورالعمل های تشکیل قطب علمی نیز به این مهم توجه شده است.

دانشگاه ها باید زمان ارائه درخواست خود به وزارت علوم حداقل هفت نفر عضو هیأت علمی برجسته فعال در یک زمینه علمی تخصصی به عنوان اعضای شاخه قطب علمی معرفی کنند، مشروط به اینکه اکثر اعضای شاخه قطب علمی از اعضای هیأت علمی مؤسسه متقاضی باشند.

همچنین این موسسه ها از تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، کتابخانه و امکانات نرم افزاری و اطلاع رسانی لازم برای تحقق اهداف قطب علمی برخوردار بوده و برنامه ای هدفمند در یک زمینه علمی- تخصصی برای پاسخگویی به نیاز های اساسی علمی کشور بر اساس اولویت های اسناد بالادستی در حوزه علم و فناوری ارائه کنند.

گفتنی است؛ به صرف تعیین یک موسسه آموزشی به عنوان قطب علمی نمی توان گفت کار پایان یافته، بلکه هر کدام از این موسسات موظف به ارائه یک برنامه مدون پژوهشی - فناوری پنج ساله در جهت پاسخگویی به نیاز های علمی راهبردی کشور هستند.

این برنامه باید منطبق با چارچوب برنامه پژوهشی- فناوری تهیه و تنظیم شود.

دبیرخانه قطب های علمی، نیز وظیفه کمک به بررسی برنامه شاخه های قطب علمی و تدوین برنامه قطب علمی بر اساس اولویت های استخراج شده از اسناد بالادستی و تقسیم محور های برنامه بین شاخه های قطب علمی را برعهده دارد.

با وجود اینکه دامنه فعالیت ها و اقدامات مرتبط با اهداف کلی قطب علمی در زمینه بهینه سازی سیستم های پیشرفته تولیدی و خدماتی می تواند بسیار گسترده و وسیع باشد، اما با در نظر گرفتن توانمندی های بالقوه و زمینه های تخصصی و پیشینه تحقیقاتی یک مرکز آموزشی می توان به سمت تحولات علمی جهانی و هماهنگ کردن آن ها با نیاز های تولیدی و خدماتی کشور بخصوص در بعد سیستم های پیشرفته تولیدی حرکت کرد.

شاید مهمترین نکته در ایجاد قطب علمی در زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستیابی به آخرین یافته های علمی و فناوری، بررسی و پایش تحولات علمی و بسط روش های تحقیق و توسعه نرم افزار های تخصصی در زمینه مربوط باشد.

همچنین تبدیل یک مرکز آموزشی به قطب علمی موجب می شود تا آن مرکز با سازمان ها و مؤسسات علمی، صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ملی و بین المللی همکاری پژوهشی مؤثر و هدفمند داشته باشد.

هر مرکز آموزشی که مایل باشد در شرایط قطب علمی قرار بگیرد، می تواند با استفاده از ابزار و شرایط موجود نخبگان ایرانی و غیرایرانی داخل و خارج از کشور را جذب نموده و دوره های میان رشته ای جدید مورد نیاز کشور را طراحی و اجرا نماید.

مشارکت در بازنگری برنامه های درسی و آموزشی برای پیشنهاد به مراجع ذی ربط نیز از مهم ترین بخش های عملکردی یک مجموعه قطب علمی است، زیرا با بهبود برنامه های آموزشی امکان هدفمند ساختن موضوع رساله ها و پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز فراهم خواهد شد و در بهترین حالت ممکن میتوان گفت که تولید پایان نامه های قوی و قابل اجرا زمینه های لازم برای تربیت دانش پژوهان نخبه در دوره های پسا دکتری را فراهم می کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار،2مهر97، کدخبر:709124،www.

snn.

ir
کلید واژه ها: علمی - دانشگاه - فناوری - شرایط - کشور - وزارت - وزارت علوم - بین المللی - همراه - استاد دانشگاه - دانش و فناوری - علوم - جوان - برنامه ریزی - توسعه - تولید - معاون - استاندارد - ادبیات - برنامه - دانشجو - شورای - ایران - رشته - دفتر - شبکه - رتبه - نوین - هایی - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
فرصت شناسی و آسیب شناسی وظیفه عالمان حوزه و دانشگاه است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی هنرهای تجسمی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی موسیقی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تکنولوژی و طراحی دوخت - دولتی 92

تخلف میلیاردی مدیرکل یک نهاد فرهنگی در مازندران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حقوق قضایی - دولتی 92

جزییات برنامه های هفته پژوهش دانشگاه آزاد اسلامی

سقوط آزاد مادربزرگ 102 ساله استرالیایی (فیلم)

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

بزرگداشت حافظ؛ داستانی که سر درازی دارد

جنبش دانشجویی نه فاعل نقد، بلکه موضوع نقد شده است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم انتظامی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور دانشگاه تنها مقصر بیکاری دانشجویان نیست

به خانه برو و پول نقد بیاور!

معرفی نیروی انسانی در قالب تحقیقات و مقالات

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی حسابداری - دولتی 92

گره مشکلات آموزش عالی با استیضاح و تغییر وزیر علوم باز نمی شود

پردیس بین المللی کیش دانشگاه امیرکبیر دانشجو می پذیرد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی - دولتی 92

فردا آخرین مهلت ثبت نام ارشد 98 + آمار تا امروز

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی باستان شناسی - دولتی 92

انتخاب فناور تبریزی به عنوان پژوهشگر برتر کشور/تجهیز آزمایشگاه های دانشگاه تبریز

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

استخدام مدرس حسابداری در موسسه آموزش عالی آزاد هادی در تهران

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تربیت مربی امور تربیتی - دولتی 92

حرکت دانشگاه فرهنگیان به سمت جذب نخبگان و نخبه پروری

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

بیش از 40 درصد از درآمد شرکت های خارجی صرف پژوهش و تحقیقات می شود

اختراع سیستم لیزری برای انتقال داده ها

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش علوم تجربی - دولتی 92

47 پژوهشگر دانشگاه تهران 27 آذر تجلیل می شوند/ سال گذشته قرارداد 450 طرح پژوهشی کاربردی منعقد شد

دانشگاه بریتانیایی خطاب به دانشجوی ایرانی: به خانه برو و پول نقد بیاور!

کاهش نرخ مهاجرت دانشجویان/ لیسانسه ها دارای بیشترین میزان بیکاری

کارگاه های آموزشی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علامه رایگان شد

یک کلاس ویژه در دانشگاه حکیم سبزواری برای دانشجویان معلول اختصاص یافت

افتتاح نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری در خرم آباد

13 غرفه برتر نمایشگاه پژوهش خراسان شمالی تقدیر می شود

دانشجویان دانشگاه الزهرا با استارت آپ ها آشنا می شوند

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آموزش ریاضی - دولتی 92

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آمار - دولتی 92

فعالیت های پژوهشی دانشگاه ها تزیینی نیست

سخنرانی شهریار زرشناس در دانشگاه علامه طباطبایی

47 پژوهشگر دانشگاه تهران 27 آذر تجلیل می شوند

تقدیر از 47 پژوهشگر برتر دانشگاه تهران/ترفیع اساتید دارای طرح های پژوهشی کاربردی

فرهیختگان دانشگاه آزاد معرفی می شوند

روزیاتو: بورسیه های جدید نروژ، استرالیا و آلمان 2019

دورریز 70 درصدی پایان نامه ها در ایران

گزارش عملکرد پژوهشی دانشگاه تهران/ 47 پژوهشگر 27 آذر ماه تجلیل می شوند

دانشگاه تهران 164 پژوهشگر پسادکتری جذب کرده است

اعطای جایزه ایده یابی فناوری پزشکی به طرح میکروربات با الگوی حرکت باکتری

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی پرورش زنبور عسل - دولتی 92

7 مددجو در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت کردند

صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی راه اندازی می شود

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی بازیافت - دولتی 92

85 برنامه علوم انسانی تدوین شد/ 280 عنوان کتاب در دست تالیف است

مدیریت گرایی آفت اجتماع است

کارگاه « سالم سالاری و معلول سازی؛ سخنی در باب اخلاق معلولیت» برگزار می شود

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی مرتع و آبخیزداری - دولتی 92

معرفی دانشگاه های جهان؛ دانشگاه لیدز؛ دانشگاه برتر در رشته زمین شناسی

13 فناوری در نماشگاه هفته پژوهش رونمایی شد

نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی گیاه پزشکی - دولتی 92

ثبت نام در کنکور ارشد 98 فردا به پایان می رسد

21 درصد از استنادات علمی در جهان به دستاورد های ایرانیان

رونمایی از 2 اختراع محققان جوان بسیجی گلستان + مصاحبه

نیروی انسانی متخصص در حوزه پژوهش کمبود داریم

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی علوم و صنایع غذایی - دولتی 92

تجلیل از دانشجویان و استادان برتر پژوهشی در سبزوار

4000 مترمربع از دانشگاه خوارزمی به نمایشگاه هفته پژوهش اختصاص یافت

افزایش 12 درصدی موسسات آموزش عالی در کشور

رونمایی از دو اختراع محققان جوان بسیجی گلستان + مصاحبه

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی چوب شناسی و صنایع چوب - دولتی 92

استخدام فارغ التحصیل رشته مکانیک از دانشگاه های معتبر دولتی

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی شیلات - دولتی 92

فعالیت شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در ایران

تولید نانومالچ طبیعی برای نخستین بار در کشور

بیش از 700 دانش آموز از پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان بازدید کردند+ تصاویر

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی جنگلداری - دولتی 92

رشد 210 برابری اعضای هیئت علمی در بخش زنان پس از انقلاب/ نشریات علمی و پژوهشی نیز 53 برابر شده است

سهم 2 درصدی ایران در تولید علم جهان

رشد 210 برابری اعضای هیئت علمی در بخش زنان پس از انقلاب/ تعداد دانشجویان از 180 هزار نفر به 4.5 میلیون نفر رسیده است

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی تولیدات گیاهی - دولتی 92

حمایت از بخش های پژوهشی دانشگاهی کافی نیست

حمایت از بخش های پژوهشی دانشگاهی کافی نیست

حمایت دانشگاه علمی و کاربردی از شرکت های دانش بنیان

روند ارزیابی آموزشی دانشگاه خواجه نصیر از 4 دی آغاز می شود

حمایت دانشگاه علمی و کاربردی از شرکت های دانش بنیان

آغاز ارزیابی آموزشی دانشگاه خواجه نصیر از 4 دی

مسابقات شطرنج جایزه بزرگ در رویان

نرخ مهاجرت دانشجویان ایرانی کاهش یافته است/ لیسانس ها دارای بیشترین میزان بیکاری هستند!

معرفی برنده جایزه ایده یابی فناوری پزشکی در علوم و تحقیقات

افتتاح نمایشگاه دستاوردهای دانشجویی در مراغه

کارگاه آموزشی مدیریت بحران در دانشگاه خوارزمی برگزار شد

4000 مترمربع از دانشگاه خوارزمی برای برپایی نمایشگاه هفته پژوهش اختصاص داده شد

پرسنل بازنشسته دانشگاه فردوسی در اعتراض به پرونده زمین های شاندیز تجمع کردند

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد

سوالات کنکور کاردانی به کارشناسی آبیاری - دولتی 92

حلقه مفقوده بین دانشگاه و دستگاه اجرایی در موضوع پژوهش وجود دارد/ کمیته جشنواره دانشجویی برای اولین بار در کشور ایجاد شد

چاپ 93 کتاب دانشگاهی در همدان

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان