مطالب مرتبط:
«قطب علمی» چیست؟/ راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان
هشدار دادستان کل کشور نسبت به نفوذی هایی که ماموریت اثرگذاری در اتاق های تصمیم گیری را برعهده دارند/ لزوم پرهیز از انعکاس حب و بغض های سیاسی در انتشار اخبار/ رسانه ها با تشکیل اتاق فکر برای آسیب های اجتماعی راهکار ارائه دهند
زمان شناسی و بهره گیری از ابزارهای نوین لازمه تحول در حوزه است
نماینده مجلس: کشور نیازمند بهره گیری از توانمندی جوان هاست
تمدن نوین اسلامی را با بهره گیری از فرهنگ عاشورایی به جهانیان معرفی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 11:072018-09-26دانش

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان


تشکیل قطب های علمی در برخی دانشگاه های کشور به منظور بهره گیری از استعداد های بالقوه نسل جوان و رسیدن به پژوهش های بنیادین شرایط و ضوابط خاصی دارد.

- شعارسال":تشکیل قطب های علمی در برخی دانشگاه های کشور به منظور بهره گیری از استعداد های بالقوه نسل جوان و رسیدن به پژوهش های بنیادین شرایط و ضوابط خاصی دارد.

آیا به عنوان دانشجو و یا استاد دانشگاه اصطلاح قطب علمی به گوشتان خورده است؟، واژه ای که چند سالی است در ادبیات علمی دانشگاه های کشور مطرح و هر واحد آموزشی متناسب با تخصص و توانمندی هایش به یک قطب علمی تبدیل شده است.

هر گروه علمی که دارای فعالیت های برجسته ای در زمینه آموزشی، پژوهشی، همکاری های علمی و بین المللی بوده و از استاندارد های علمی بالا برخوردار باشد، می تواند به یک قطب علمی تبدیل شود.

قطب علمی دانشگاه ها اهداف مشخصی را دنبال می کنند که از جمله آن می توان به گسترش مرز های دانش و فناوری برای ارتقا جایگاه علمی کشور، فراهم ساختن زمینه فعالیت های گروهی و ایجاد شبکه های علمی و فناوری اشاره کرد.

البته آن چه که در حوزه فعالیت این دانشگاه ها و مراکز علمی بیشتر مورد توجه قرار دارد کسب مرجعیت علمی و فناوری در زمینه تخصصی خاص است و دستیابی به این امر مهم می تواند زمینه های لازم برای مشارکت مراکز علمی در سطح ملی و بین المللی در مسیر تولید علم و توسعه فناوری در داخل کشور و توسعه و تقویت مطالعات میان رشته ای و تولید علم بومی را به همراه داشته باشد.

ایران از نظر تعداد دانشگاه ها و موسسات آموزشی در شرایط مطلوبی قرار دارد، اما این بدین معنا نیست که هر دانشگاه و یا مرکز آموزشی می تواند از امتیاز قطب علمی برخوردار باشد.

مراکز و موسسات آموزشی برای آنکه قطب علمی شوند ابتدا به وزارت علوم در این باره درخواست می دهند تا شرایط آن ها مورد بررسی قرار گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری همراه بامعاون پژوهش و فناوری وزارت،مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی، و معاون آموزشی وزارت، رییس واعضای اصلی شورای قطب علمی در وزارت علوم هستند.

درحقیقت این دبیران گروه های پنج گانه قطب های علمی همراه با دو نفر دیگر از اعضای هیأت علمی برجسته کشور درخواست ها را مورد بررسی قرار داده و تایید می کنند.

کدام دانشگاه ها شرایط تشکیل قطب علمی را دارند؟ قطعا هر دانشگاهی با هر رتبه ای نمی تواند به یک قطب علمی تبدیل شود و از سویی نیز همه دانشگاه ها در شرایط یکسانی برای ارائه درخواست تبدیل شدن به قطب علمی، قرار دارند.

هدف از ایجاد قطب های علمی، رسیدن به پژوهش های کاربردی و بنیادین و استفاده از استعداد های بالقوه در کشور و به ویژه نسل جوان و دانشگاهی کشور است و چه بسا رسیدن به این هدف می تواند بسیاری از تهدید های موجود را مرتفع سازد.

بنا به ضرورت ها و نیاز های جامعه قطب های علمی در دانشگاه ها تشکیل می شود؛ گاهی وزارت علوم با بررسی برخی حوزه ها و زمینه های مورد نیاز کشور بر اساس آمایش علم و فناوری و اولویت های استخراج شده از اسناد بالادستی، یک موسسه آموزشی را به عنوان قطب علمی تعیین کرده و به مؤسسه ها جهت تشکیل شاخه های قطب علمی فراخوان می دهد؛ اما گاهی مؤسسه ها بر اساس توانمندی ها و مزیت های نسبی خود در سایر زمینه های مورد نیاز کشور می توانند متقاضی تشکیل شاخه قطب علمی شوند و شورا بر اساس پیشنهاد های مؤسسه ها نسبت به تعیین عنوان قطب علمی و شاخه های آن اقدام می کند.

تشکیل هر شاخه قطب علمی ضوابط و شرایط خاص دارد مؤسسات می توانند در صورت دارا بودن شرایط لازم در هر زمینه علمی- تخصصی و راهبردی برای تشکیل شاخه قطب علمی درخواست کنند.

از آن جا که یک مرکز به عنوان قطب علمی باید شرایط تولید علم در سطح بین الملل را نیز داشته باشد ابتدا باید ابزار لازم آن را فراهم سازد.

اعضای هیات علمی در هر دانشگاه و موسسه آموزشی به عنوان بازوی اصلی آن محسوب می شوند و در دستورالعمل های تشکیل قطب علمی نیز به این مهم توجه شده است.

دانشگاه ها باید زمان ارائه درخواست خود به وزارت علوم حداقل هفت نفر عضو هیأت علمی برجسته فعال در یک زمینه علمی تخصصی به عنوان اعضای شاخه قطب علمی معرفی کنند، مشروط به اینکه اکثر اعضای شاخه قطب علمی از اعضای هیأت علمی مؤسسه متقاضی باشند.

همچنین این موسسه ها از تجهیزات تحقیقاتی و آزمایشگاهی، کتابخانه و امکانات نرم افزاری و اطلاع رسانی لازم برای تحقق اهداف قطب علمی برخوردار بوده و برنامه ای هدفمند در یک زمینه علمی- تخصصی برای پاسخگویی به نیاز های اساسی علمی کشور بر اساس اولویت های اسناد بالادستی در حوزه علم و فناوری ارائه کنند.

گفتنی است؛ به صرف تعیین یک موسسه آموزشی به عنوان قطب علمی نمی توان گفت کار پایان یافته، بلکه هر کدام از این موسسات موظف به ارائه یک برنامه مدون پژوهشی - فناوری پنج ساله در جهت پاسخگویی به نیاز های علمی راهبردی کشور هستند.

این برنامه باید منطبق با چارچوب برنامه پژوهشی- فناوری تهیه و تنظیم شود.

دبیرخانه قطب های علمی، نیز وظیفه کمک به بررسی برنامه شاخه های قطب علمی و تدوین برنامه قطب علمی بر اساس اولویت های استخراج شده از اسناد بالادستی و تقسیم محور های برنامه بین شاخه های قطب علمی را برعهده دارد.

با وجود اینکه دامنه فعالیت ها و اقدامات مرتبط با اهداف کلی قطب علمی در زمینه بهینه سازی سیستم های پیشرفته تولیدی و خدماتی می تواند بسیار گسترده و وسیع باشد، اما با در نظر گرفتن توانمندی های بالقوه و زمینه های تخصصی و پیشینه تحقیقاتی یک مرکز آموزشی می توان به سمت تحولات علمی جهانی و هماهنگ کردن آن ها با نیاز های تولیدی و خدماتی کشور بخصوص در بعد سیستم های پیشرفته تولیدی حرکت کرد.

شاید مهمترین نکته در ایجاد قطب علمی در زیرمجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستیابی به آخرین یافته های علمی و فناوری، بررسی و پایش تحولات علمی و بسط روش های تحقیق و توسعه نرم افزار های تخصصی در زمینه مربوط باشد.

همچنین تبدیل یک مرکز آموزشی به قطب علمی موجب می شود تا آن مرکز با سازمان ها و مؤسسات علمی، صنعتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ملی و بین المللی همکاری پژوهشی مؤثر و هدفمند داشته باشد.

هر مرکز آموزشی که مایل باشد در شرایط قطب علمی قرار بگیرد، می تواند با استفاده از ابزار و شرایط موجود نخبگان ایرانی و غیرایرانی داخل و خارج از کشور را جذب نموده و دوره های میان رشته ای جدید مورد نیاز کشور را طراحی و اجرا نماید.

مشارکت در بازنگری برنامه های درسی و آموزشی برای پیشنهاد به مراجع ذی ربط نیز از مهم ترین بخش های عملکردی یک مجموعه قطب علمی است، زیرا با بهبود برنامه های آموزشی امکان هدفمند ساختن موضوع رساله ها و پایان نامه های دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز فراهم خواهد شد و در بهترین حالت ممکن میتوان گفت که تولید پایان نامه های قوی و قابل اجرا زمینه های لازم برای تربیت دانش پژوهان نخبه در دوره های پسا دکتری را فراهم می کند.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ انتشار،2مهر97، کدخبر:709124،www.

snn.

ir
کلید واژه ها: علمی - دانشگاه - فناوری - شرایط - کشور - وزارت - وزارت علوم - بین المللی - همراه - استاد دانشگاه - دانش و فناوری - علوم - جوان - برنامه ریزی - توسعه - تولید - معاون - استاندارد - ادبیات - برنامه - دانشجو - شورای - ایران - رشته - دفتر - شبکه - رتبه - نوین - هایی - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
وزیر علوم به کرمانشاه سفر می کند

روسای چهار انجمن فدراسیون ملی ورزش های دانشگاهی منصوب شدند

ساخت دستگاهی برای کاهش مصرف برق در زمان اوج

ارائه 25 درصد دوره PHD بصورت مجازی

افتضاح آزاد (اتفاقی عجیب در پذیرش دانشجویان تکمیل ظرفیت پزشکی)

شبیه سازی عملکرد نورون ها در مغزهای الکترونیکی

با شرایط مهاجرت تحصیلی به سوئد آشنا شوید

واحد های ساحلی دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه حل مشکلات دریا را برعهده دارند

غول کنکور در حال بلعیدن آموزش و پرورش و دانشگاه است/ ایران 2 درصد از تولید علم جهان را داراست

تأثیر جدید ژنتیک روی تحصیلات دانشگاهی کشف شد

کاروان هیئت دانشگاه پیام نور بجنورد عازم کربلا شد/ حس و حال خوب سفر+ فیلم

دانشجویان پزشکی میبد، همچنان منتظر تعیین تکلیف خود هستند

کاروان هیئت دانشگاه پیامنور بجنورد عازم کربلا شد/ حس و حال خوب سفر+ فیلم

معضل کنکور اجرای برنامه های کلان علمی و فناوری را با مشکل مواجه کرده است

نیوکمپ رویایی

آغاز هفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان در گیلان

دانشجویان پزشکی میبد، همچنان منتظر تعیین تکلیف خود هستند

آغازهفتمین دوره مسابقات مناظره دانشجویان

دوربین همراه برای افراد نابینا در دانشگاه کردستان ساخته شد

هواداران پرسپولیس و استقلال در صدر نظرسنجی AFC

ادامه ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد تا فردا

هویج سیمان را مقاوم تر می کند!

دانشگاه الزهرا درباره تصرف املاک توضیحاتی ارائه داد

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نمی کند

عدم تخصیص کامل بودجه 6 ماهه اول سال به دانشگاه ها

واحدهای ساحلی دانشگاه آزاد مأموریت حل معضلات دریا را برعهده می گیرند

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نمی کند/مقررات را زیرپا نمی گذاریم

مخبردزفولی:کنکور در حال بلعیدن دانشگاه است

گشودگی به امر مقدس؛ با شنیدن متون مقدس با گوش جان

گشت آزاد اسبداران بجنورد

آغاز ثبت نام آزمون فراگیر پیام نور مهاباد در مقطع کارشناسی ارشد

آغاز نام نویسی کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور

وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست دانشگاه آزاد ریخت | ظرفیت پذیرش پزشکی تغییر نمی کند

17 دانشجوی نابینا در دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

وزیر علوم برای افتتاح پروژه های دانشگاهی به کرمانشاه سفر می کند

سواد رسانه ای از کودکی آموزش داده شود

17 دانشجوی نابینا در دانشگاه کردستان تحصیل می کنند

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نمی کند

انتقال فناوری میراکننده های زلزله به کشور از سوی محقق ایرانی دانشگاه مالزی

وضعیت نابسامان تحصیلات دانشگاهی در هند

گفتگوی ویژه خبری 1397/07/28

وزیر بهداشت آب پاکی را روی دست دانشگاه آزاد ریخت

استفاده از ظرفیت حوزه علمیه در مجموعه مدارس سما دانشگاه آزاد اسلامی /آغاز سیر تحول فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با سکانداری دکتر ولایتی

وضعیت نابسمان تحصیلات دانشگاهی در هند

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نمی کند

راه اندازی مجتمع فناوری دانشگاه خلیج فارس

پذیرش بدون آزمون دانشجو در مرحله تکمیل ظرفیت

دوره کارشناسی دانشگاه فرهنگیان 3 ساله می شود

وزیر علوم به کرمانشاه می رود

وزیر بهداشت: ظرفیت ها برای پذیرش دانشجو همانی است که در ابتدا اعلام شده بود

وزیر علوم برای افتتاح طرح های عمرانی و دانشگاهی به کرمانشاه می رود

اعطای جایزه بین المللی نوآوری پلی الفین ها به دانشجوی دانشگاه امیرکبیر

سوال از وزیر علوم درباره «استخدام مدرسین دانشگاه فنی و حرفه ای» مطرح می شود

دانشگاه الزهرا درباره تصرف املاک اطراف دانشگاه توضیحاتی را ارائه داد

کارنامه درخشان پزشکی ایران

ساخت دستگاه فورس اسپینینگ با قابلیت تولید نانوالیاف در زمان کم

مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود

طراحی مدلی استراتژیک برای توسعه منابع انسانی رسته دریانوردی

نماز جماعت باید در دانشگاه ها تقویت شود

استقبال دکتر نوربخش از وزارت دکتر شریعتمداری عضو هیأت امناء تأمین اجتماعی

«مدارس ویژه فناوری نانو »در دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی می شود

درآمدزاترین دانشگاه ها و رشته ها در انگلیس کدامند؟

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نمی کند/مقررات را زیرپا نمی گذاریم

ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی دانشگاه آزاد تغییر نخواهد کرد

بسته سوالات استخدامی دانشگاه افسری - ویژه آزمون 97

اتفاقی عجیب در پذیرش دانشجویان تکمیل ظرفیت پزشکی

شکفتن به وقت مردن

وزیر علوم به منظور افتتاح طرح های عمرانی و دانشگاهی به کرمانشاه می رود

همایش علمی بزرگداشت بیهقی درسبزوار

آسمان امشب شهاب باران می شود

جزییات وام اربعین دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر

درآمدزاترین دانشگاه ها و رشته ها در انگلیس کدامند؟

مدارس ویژه فناوری نانو در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود

درآمدزاترین دانشگاه ها و رشته ها در انگلیس کدامند؟

داوطلبان ذخیره دانشگاه آزاد چشم انتظار تایید مسئولان

وزیر علوم به کرمانشاه می رود/ برنامه های وزیر علوم در سفر به کرمانشاه

بازی با سرنوشت تحصیلی دانشجویان/داوطلبان ذخیره دانشگاه آزاد چشم انتظار تایید مسئولان

واکنش آزاد ارمکی به فراخوان جهانگیری/کسی باید از دیگران چنین درخواستی کند که خودش طرف دعوا نباشد

دانشجوی دانشگاه امیرکبیر جایزه نوآوری اتریش را از آن خود کرد

سوال از وزیر علوم درباره استخدام مدرسین دانشگاه فنی و حرفه ای

سوابق تحصیلی و کاری گزینه پیشنهادی روحانی برای وزارت اقتصاد

معرفی سوابق و برنامه های گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی

«جایزه بین المللی نوآوری» به دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اعطا شد

درخشش دانشجوی دانشگاه پیام نور بروجن در مسابقات قرآن و عترت

دانشجومعلمان زاهدان به عنوان خادم در مرز میرجاوه حضور یافتند/ خدمت رسانی دانشجویان به زوار پاکستانی

زمان پایان ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی آزاد

سرپرست دانشکده علوم نوین دانشگاه علوم پزشکی شیراز منصوب شد

آخرین مهلت ثبت نام در رشته های بدون آزمون دانشگاه غیرانتفاعی

نانوذراتی با خاصیت جذب امواج، تومور سرطانی ساخته شد

ایران یکی از 9 کشور برتر دنیا در ساخت ماهواره

ضرورت مطالبه گری دانشجویان در زمینه ارتقاء کیفیت آموزش

مسئولان غافل از علم تنها دلیل فرار مغزها/نبود شغل متناسب با تخصص افراد یکی از دلایل خروج نخبگان از کشور

گزینه جدید وزارت اقتصاد کیست؟+ سوابق فرهاد دژپسند

حفظ آیات کوتاه برایم همواره سخت تر بود/ تغییرات محسوس در زندگی پس از حفظ قرآن

برگزاری مسابقه جاواکاپ در دانشگاه یزد

بیش از 250 دانشجوی بجنوردی به پیاده روی اربعین می شوند/ 30 آبان؛ حرکت دانشجویان به سمت عراق

گفتگویی با حافظ کل قرآن کریم/لزوم حمایت از حافظان قرآن در کشور

قدیمی ترین زندانی دیه در خراسان رضوی آزاد شد

اعطای جایزه بین المللی نوآوری در زمینه ی پلی الفین ها

نام نویسی آزمون ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان

راهکار هایی نوین برای بهره گیری از استعداد های نسل جوان