مطالب مرتبط:
چگونگی اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان /دایره استثنائات قانون کوچک تر شد
استثنائات نباید قانون منع به کارگیری بازنشستگان را زیر سوال ببرد
طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مغایر با موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد
استثنائات نباید قانون منع به کارگیری بازنشستگان را زیر سوال ببرد
افشانی و علی عسگری مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می شوند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 10:152018-09-26سياسي

استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با قانون اساسی در تعارض است


یک وکیل دادگستری با بیان اینکه استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با اصول قانون اساسی تزاحم و تعارض پیدا می کند، گفت: تساوی در حقوق اقتضای این را دارد که قوانینی که موجب اشتغال می شود باید در مورد تمامی مردم اجرا شود نه اینکه بازنشسته ای که 20 یا .

- یک وکیل دادگستری با بیان اینکه استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با اصول قانون اساسی تزاحم و تعارض پیدا می کند، گفت: تساوی در حقوق اقتضای این را دارد که قوانینی که موجب اشتغال می شود باید در مورد تمامی مردم اجرا شود نه اینکه بازنشسته ای که 20 یا 30 سال کار کرده است را مجددا به کار گیرند و اجازه دهند به خدمات شغلی خود ادامه دهند و جوانان و سایر اقشار جامعه امکان اشتغال را پیدا نکنند.

سید محمد رضا فقیهی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب سال 1395 گفت: این قانون ماده واحده ای با 5 تبصره داشت و مضمون این ماده واحده این بود که از تاریخ ابلاغ این قانون، به کارگیری افرادی که در اجرای قوانین و مقررات مربوطه بازنشسته یا بازخرید شده یا شوند در دستگاه های اجرایی موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 و کلیه دستگاه هایی که به نحوی از لحاظ بودجه عمومی کل کشور استفاده می کنند ممنوع است.

وی ادامه داد: دستگاه های اجرایی احصاء شده موضوع ماده 5 قانون مدیریت خدمات کشوری شامل تمامی وزارتخانه ها، موسسات دولتی، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت های دولتی و کلیه دستگاه هایی که ذکر یا تصریح نام آنها لازم است مانند شرکت ملی نفت ایران، سازمان گسترش نوسازی صنایع ایران، بانک مرکزی، بانک ها و بیمه های دولتی می شوند.

فقیهی گفت: بنابراین چنانچه کسی بازنشسته یا بازخرید شده باشد یا بشود و بخواهد در این دستگاه ها مجددا مشغول به کار شود مشمول ممنوعیت این ماده واحده می شد.

علاوه بر آن علی الاطلاق، اشتغال در هر دستگاهی که به نحوی از انحاء از بودجه عمومی کل کشور استفاده می کند نیز ممنوع اعلام شده بود.

وی ادامه داد: نکته مهم تبصره یک ماده واحده مصوب سال 95 این بود که، مستثنیات اجرای این قانون را احصا کرده بود.

در تبصره یک این ماده عنوان شده بود مقامات مذکور در ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و همترازان آنها، ایثارگران، فرزندان شهدا و جانبازان 70 درصد و بالاتر، نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و دارندگان اجازات خاصه از مقام معظم رهبری از شمول این قانون مستثنی بودند.

مقامات مذکور مستثنی شده در این تبصره همان سمت هایی بودند که بنا بر ماده 71 قانون خدمات کشوری، مدیریت های سیاسی محسوب شده و دارندگان آن سمت ها به عنوان مقامات مهم کشور از این امتیاز بهره مند بودند تا از اجرای قانون مستثنی شوند.

این سمت ها شامل روسای سه قوه، معاونان اول رییس جمهور، نواب رییس مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونان رییس جمهور، استانداران، سفرا، معاونان و وزرا می شد.

این وکیل دادگستری با بیان این که به موجب ماده 71 قانون خدمات کشوری صاحبان مشاغل بنا به جایگاه سیاسی که در کشور داشتند از اجرای قانون مستثنی شناخته شده بودند، اظهار کرد: این بدین معنا بود که این افراد می توانستند با وصف این که بازنشسته هستند در این سمت ها شاغل باشند و یا حتی پس از بازنشستگی می توانستند به یکی از این سمت های احصاء شده منصوب شوند.

علت مستثنی شدن این مشاغل از اجرای قانون از حیث جایگاه، رتبه، شان و موقعیت سیاسی شان بود.

فقیهی در رابطه با تبصره های بعدی قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان مصوب سال 1395، خاطر نشان کرد: این تبصره ها شاید زیاد محل اعتنا و توجه به معنای خاص نباشد و خارج از شمول این گفت وگو باشد.

در قانون اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان موضوعات جدیدی مورد بحث و بررسی است.

تبصره یک ماده واحده قانون منع به کارگیری بازنشستگان در اصلاحیه جدید مجددا مورد بررسی قرار گرفت و اصلاح شد.

در قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان که در تاریخ 6 /6 /1397 به تصویب مجلس شورای اسلامی و پس از آن در تاریخ 21 /6 /1397 به تایید شورای نگهبان رسید و در روزنامه رسمی منتشر شد، تبصره یک قانون سابق از ناحیه قانون گذار مورد اصلاح و بازنگری قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: در ماده واحده قانون اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان که ناظر به اصلاح تبصره یک همان ماده واحده قانون 1395 است از عباراتی استفاده شده که بدین شرح است: به کارگیری بازنشستگان در سمت های مذکور در بندهای الف، ب، ج ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 1386 مجاز است.

همچنین به کارگیری بازنشستگان در نیروهای مسلح با مجوز فرمانده معظم کل قوا، به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی این وزارتخانه در هر رده مدیریتی در وزارتخانه مذکور، جانبازان بالای 50 درصد، آزادگان بالای سه سال اسارت، فرزندان شهدا از شمول این قانون مستثنی هستند.

فقیهی با بیان اینکه فرازهایی از قانون اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان با قانون مصوب 1395 مشابهت دارد، بیان کرد: اما این قانون در بخش هایی با قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان سال 95 تفاوت هایی دارد؛ مانند اینکه در تبصره یک ماده قانون مصوب سال 95 تمامی نهادهای مذکور ماده 71 قانون مدیریت خدمات کشوری و هم ترازان آنها در بندهای الف، ب، ج که دارای جایگاه های سیاسی بسیار مهم هستند بنابر مصلحت قانونگذار مستثنی شده بودند اما آنچه در اصلاحیه جدید اتفاق افتاده این بود که صاحبان مشاغل بندهای د ، هـ سال 95 از شمول استثنائات خارج شدند.

یعنی استانداران و سفرا که در بند د و معاونین سفرا در بند هـ از تبصره قانون سال 95 مستثنی شده بودند و در حال حاضر از شمول اصلاحیه جدید خارج شدند.

این وکیل دادگستری افزود: پس از تصویب اصلاحیه اخیر دیگر استانداران و سفرا معاونان ذی صلاح بازنشسته یا بازخرید شده که در راس کار هستند باید مشاغل خود را تا حداکثر دو ماهی که اعلام شده ترک کنند و استاندار یا معاون، وزیر و غیره که بازنشسته و بازخرید شوند و سعی بر این باشد که آنها در حوزه استخدام شوند دیگر امکانی برای استخدام آنها و ادامه همکاری ایشان وجود ندارد.

در واقع نمایندگان مجلس شورای اسلامی سعی بر این داشتند که دایره شمول آن قانون را از برخی مشاغل بردارند و برخی از مشاغل را مستثنی کنند.

وی با اشاره به یکی دیگر از تفاوت های قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان سال 95 و قانون اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشتگان، خاطر نشان کرد: در قانون مصوب سال 95 جانبازان 70 درصد و بالاتر را داشتیم اما در اصلاحیه میزان درصد جانبازی به جانبازان بالای 50 درصد تقلیل پیدا کرده است.

در فضای مجازی دیدم که پس از ابلاغ اصلاحیه جدید بسیاری از کسانی که میزان درصد جانبازی شان در این حد نبود با کمال تاسف در صدد بر آمدند با مراجعه به بنیاد جانبازان و بنیاد شهید و ایثارگران میزان درصد جانبازی خود را به بالای 50 درصد برساند تا مشمول این قانون شوند و بتواند به کار خود ادامه دهند.

فقیهی در ادامه ، گفت : تفاوت دیگری که وجود داشت حذف کلمه ایثارگران در اصلاحیه جدید است.

در قانون سال 95 در واقع علی الاطلاق کارمندان وزارت اطلاعات از شمول قانون مستثنی بودند اما قیدی که در اصلاحیه جدید عنوان شده این است که به کارگیری بازنشستگان وزارت اطلاعات تا سقف یک درصد از مجموع نیروهای شاغل رسمی وزارتخانه در هر رده مدیریتی صرفا در وزارتخانه مذکور مجاز به به کارگیری هستند و بیش از آن یک درصد را نمی توان لحاظ کرد.

اسامی فرزندان شهدا در هر دو قانون با تغییری که در خصوص آزادگان بالای سه سال اسارت هستند، ذکر شده است.

در خصوص نیروهای مسلح امکان به کارگیری شان با مجوز فرمانده معظم کل قوا در اصلاحیه جدید وجود دارد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه در قانون سال 95 نیروهای مسلح از اجرای قانون مستثنی بودند، اظهار کرد: در قانون سال 95 این عبارت وجود دارد که دارندگان اجازه خاصه از مقام معظم رهبری از شمول قانون مستثنی هستند اما در تبصره یک اصلاحی سال 97 این عبارت را نداریم و به جای آن پس از عبارت به کارگیری بازنشستگان نیروهای مسلح، فقط عنوان شده است که این امر باید با مجوز فرمانده معظم کل قوا اتفاق بیفتد.

وی در رابطه با فلسفه و علت لحاظ شدن این ممنوعیت ها و اینکه آیا قوانینی از این دست می تواند تأثیری در حال اجتماع و مردم داشته باشد یا نه؟ تصریح کرد: برخی از مقامات سیاسی بنابر جایگاهی که دارند مشمول این قانون هستند اما در مورد برخی از مشاغل این انتقاد وجود داشت که چرا تعداد زیادی از بازنشستگان و بازخرید شدگان با سنین بالا در دستگاه های اجرایی همچنان به خدمات شغلی خود ادامه می دهند در حالی که بسیاری از جوانان کشور امکان اشتغال ندارند؟ این انتقاد موجب شد یک عده از مقامات مشمول استثنائات در اصلاحیه اخیر از استثنا خارج شوند و دیگر امکان ادامه کار یا استخدام در دستگاه های اجرایی را نداشته باشند.

فقیهی با اشاره به اینکه یک قانون استاندارد و قانون خوب قانونی است که حداقل استثنائات ممکن را داشته باشد، گفت: وقتی قانون گذار یک حکم کلی بیان می کند و عده ای را از کاری منع یا عده ای را مشغول انجام کاری می کند غایت مطلوب این است که هیچ استثنایی وجود نداشته باشد.

قانون باید برای تمام شهروندان تسرّی داشته باشد و آنها به صورت برابر و مساوی در شمول مزایای یک قانون یا تحت ممنوعیت های یک قانون باشند.

وقتی مدام افرادی را از اجرای قانون مستثنی می کنید میان گروهی از شهروندان که دارای مشاغل خاص هستند و گروه دیگر از شهروندان تبعیض قائل می شوید.

این وکیل دادگستری همچنین تصریح کرد: با مراجعه به اصل سوم قانون اساسی می بینیم در بند 2 این اصل و در تشریح وظایف دولت برای نیل به اهداف مذکور آن آمده است: رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی.

آیا این تبعیضات نارواست یا نیست؟ البته موافقان عقیده دارند کسانی که برای این آب و خاک زحمت کشیده و جنگیده اند باید از سوی قانونگذار مورد حمایت های تقنینی قرار گیرند اما این حمایت ها نباید در قالب تصویب چنین قوانین و برقراری چنین استثنائاتی باشد بلکه می توان از ایثارگران و خانواده های محترم شهدا و سایر کسانی که برای ایران زحمت کشیده اند با روش های دیگر حمایت کرد.

بنابراین رفع تبعیضات ناروا از وظایف دولت است و منظور از دولت حاکمیت نظام جمهوری اسلامی ایران است که تکلیف دارد تبعیضات ناروا را رفع کند.

وی با اشاره به اصول 12، 19 و 43 قانون اساسی، خاطرنشان کرد: استثنائات در قانون منع به کارگیری بازنشستگان با اصول قانون اساسی تزاحم و تعارض پیدا می کند.

تساوی در حقوق اقتضای این را دارد که قوانینی که موجب اشتغال می شود باید در مورد تمامی مردم اجرا شود نه اینکه بازنشسته ای که 20 یا 30 سال کار کرده است را مجددا به کار گیرند و اجازه دهند به خدمات شغلی خود ادامه دهند و جوانان و سایر اقشار جامعه امکان اشتغال را پیدا نکنند.

در نتیجه قوانین خوب و استاندارد قوانینی هستند که یا اساساً استثنائاتی ندارند یا دایره استثنائاتشان بسیار محدود است.

بنابراین اصلاحیه قانون منع به کارگیری بازنشستگان از جهت اینکه گروهی از مسئولان به موجب آن باید به خدمت خود خاتمه دهند مثبت است.

ما با قحط الرجال و قحط النسوان رو به رو نیستیم.

اگر به آنها اعتماد شود می توانند در موقعیت مشاغل بسیار حساس قرار گیرند و ایفای نقش و وظیفه کنند.

فقیهی با اشاره به برخی امکان اشتغال قضات بازنشسته و نمایندگان مجلس به وکالت دادگستری نیز، گفت : به موجب بندهای الف و ب ماده 8 لایحه استقلال کانون وکلا کسانی که دارای 10 سال متوالی یا 15 سال متناوب سابقه خدمات قضایی و یا پنج سال ریاست دادگاه باشند و سلب صلاحیت قضایی از طرف دادگاه انتظامی قضات نشده باشند کانون وکلا به تصریح قانونگذار به آنها پروانه وکالت خواهد داد.

این وکیل دادگستری در ادامه ، عنوان کرد: در بندهای ج و د که به ماده 8 لایحه استقلال کانون وکلا الحاق شد گفته شده است به نمایندگان مجلس شورای اسلامی با گذراندن یک دوره کامل نمایندگی که دارای لیسانس قضایی یا گواهی پایان تحصیلات عالی از حوزه علمیه قم یا پنج سال سابقه کار قضایی در محاکم باشند پروانه وکالت داده می شود.

به موجب بند د به تمامی کسانی که دارای لیسانس حقوقی یا گواهی پایان تحصیلات عالی حوزه علمیه قم و حداقل پنج سال کار متناوب در سمت های اداری و دستگاه های دولتی یا وابسته به دولت با داشتن 30 سال سابقه خدمت، پس از بازنشستگی بدون رعایت شرط سن با انجام نصف مدت مقرر کارآموزی پروانه داده خواهد شد.

وی بیان کرد: ما در شرایطی این مقررات را داریم که ممکن است به زعم کسانی که از این مقررات بهره می برند جنبه حمایتی داشته باشد.

بله اینها قوانینی است که از برخی اقشار و گروه های کشور حمایت می کند.

پرسش این است که این حمایت چگونه شامل حال سایر اقشار خواهد شد؟ سایر اقشار ممکن است بگویند چرا به نماینده مجلس و قاضی بازنشسته پروانه وکالت می دهید ولی به من نمی دهید؟ حتی کسانی که 30 سال در دستگاه های اجرایی و دولتی نهادهای عمومی به عنوان کارشناس حقوق مشغول هستند درخواست پروانه می کنند و کانون وکلا در تمام این سال ها به این بندها عمل کرده است.

این در شرایطی است که بسیاری از فارغ التحصیلان رشته حقوق به دلیل کثرت تعداد تاکنون امکان اخذ پروانه وکالت نداشته اند چرا که باید با دادن آزمون های ورودی و پس از طی شدن مراحل سخت این آزمون ها و عبور از سدهای مربوطه پروانه وکالت بگیرند.

فقیهی در ادامه ، گفت : در نتیجه این قوانین هرچند به زعم کسانی که از آنها بهره می برند حمایتی است اما تبعیض آمیز است.

یک قاضی بازنشسته و حتی یک نماینده که دوره نمایندگی اش تمام شده است و حتی کارمندان که 30 سال کار کرده و بازنشسته شدند در قیاس با سایر اقشار جامعه خصوصیتی ندارند که به آنها تحت ضوابط قانونی یعنی ماده 8 لایحه استقلال کانون وکلا و بندهای آن پروانه وکالت داده شود در حالیکه جوانان پاک نهاد باید در عین شایستگی سال های سال پشت کنکورهای کانون وکلا بمانند.

این وکیل دادگستری با بیان این که برای اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان مدت دو ماهه مقرر شده است، بیان کرد: در حال حاضر طبق گزارش دیوان محاسبات 1970 بازنشسته داریم.

اگر این افراد مقاومت نکنند و دولت و دستگاه های اجرایی به وقت آن را اجرایی کنند خیلی موثر خواهد بود و امکان جایگزینی این تعداد با نیروهای جوانی که از بیکاری رنج می برند فراهم خواهد شد.

14 استاندار، 14 معاون استاندار و 5 فرماندار داریم که بایستی بر اساس این قانون بازنشسته شوند.

آیا در کشور انسان های شایسته و توانمند برای تصدی مشاغل نداریم؟ وی در پایان، عنوان کرد: قوه مقننه و مجلس شورای اسلامی این امکان را دارند که قوانینی را که قبلا تصویب شده از جمله بندهای لف، ب، ج و د لایحه اصلاح کانون وکلا را اصلاح کنند.

قوه قضاییه هم از طریق لایحه قضایی و تقدیم آن از راه دولت به مجلس شورای اسلامی نیز این امکان را دارد تا شاید منجر شود تبعیضات ناروا را از بین ببرد و از فعالیت، خدمات و دانش کسانی که بازنشسته و بازخرید هستند و برای کشور زحمت کشیدند در سایر موارد استفاده شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: قانون - بازنشستگان - ماده - قانون اساسی - اشتغال - کشور - کشوری - ممنوع - قوانین - مدیریت - دادگستری - مقام معظم رهبری - ممنوعیت - وزارت اطلاعات - هایی - وزارت - فقیهی - بودجه - کلیه - وکیل - مردم - جانبازان - حقوق - بانک - فرزندان - اطلاعات - نوسازی - جوانان - ایسنا - رهبری

آخرین اخبار سرویس:
13 آبان؛ شکوه حضور دشمن شکن

مدیر مسئول کیهان با 14 شکایت جدید دولت به دادگاه رفت

عکس | حرکت عجیب مقابل جهانگیری!

شگردی برای پیاده روی

زیباترین نمونه های تونیک اسپرت + روش ست کردن آن

روزنامه های دوشنبه 30 مهرماه 97

استخدام کارگر جهت یک سوپرمارکت در هرمزگان

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | دوشنبه 30 مهر 97

نقش جریان های سیاسی در انتخاب وزراء پیشنهادی دولت چقدر است؟

تعیین ضرب الاجل برای ترمیم و اصلاح پل میدان 72 تن استان قم/ تاکید مدعی العموم بر رفع نواقص و اصلاح و ترمیم مسیر

تاکنون بیش از 200 هزار زائر از مرزهای شلمچه و چذابه عبور کرده اند

بازدید مسوولان کشور از طرح های حوزه سلامت استان سمنان

تصاویر منتخب جهان در هفته ای که گذشت

بالاخره از ضرغامی کاندید رونمایی شد! (تصویر)

چرا وزرای روحانی از قرارگاه خاتم سپاه نیستند؟

افشاگری درباره پروژه جدید دلواپسان (توییت)

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 30 مهر 97

روزنامه استخدامی استان قم | دوشنبه 30 مهر 97

استخدام برنامه نویسBack end و برنامه نویس سمت کلاینت در اصفهان

استخدام مدرس زبان انگلیسی در یک آموزشگاه معتبر در تهران

ساختمان ها در ایران جوانمرگ می شوند

الگوی نهایی پیشرفت باید نخبه پسند و عامه فهم باشد/ فقدان الگو؛ عامل حرکت پاندولی دولت ها/ مشروح مذاکرات تنظیم سند منتشر می شود

گذر از تنش آبی ممکن است؟

امام حسین(ع) نماد آزادی و هدایت انسان ها بود/ لزوم بصیرت افزایی در برابر توطئه های دشمنان

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 30 مهر 97

بارش باران شدید در مرز مهران+فیلم

بومی سازی تردمیل آبی در ایران+فیلم

زمان تعیین تکلیف افزایش حقوق کارمندان دولت مشخص شد

انتخابات دانش آموزی؛ فردا در مدارس فارس

سخنرانی پروفسور سیدحسین نصر در دانشگاه جان هاپکینز امریکا/ شکایت از جدایی

رشد 10 درصدی حضور جوانان در هیئت های مذهبی صحنه

FATF برای انجام ارزیابی به ایران مهلت داده/ روال قانونی در حال انجام است

پسر 14ساله با ظاهری بسیار پیر+عکس

توصیه هایی به بانوان شرکت کننده در مراسم اربعین/ 50 موکب مخصوص بانوان در مراسم اربعین

کیهان: دولت از جمهوری اسلامی جا نماند

خودتحریمی اینجاست

صفحه اول روزنامه های اصفهان - دوشنبه 30 مهر

توضیح واعظی درباره انتخاب وزرا

آشنایی با مفاهیم «فورس ماژور» و «هاردشیپ» در قراردادها

توضیح واعظی درباره فرایند انتخاب وزرای پیشنهادی

واکنش به شایعه کناره گیری ظریف

مریخ چه زمانی به سیطره انسان در می آید؟

استخدام برنامه نویس در شرکت داده پردازی سانا در خراسان رضوی

استخدام مسئول دفتر در انتشارات کاگو صنفی دفتر نشر در تهران

FATF برای انجام ارزیابی به ایران مهلت داده/ روال قانونی در حال انجام است

سقوط وحشتناک دختر 20 ساله از پل هوایی در شهرکرد !

رکن چهارم دموکراسی، ادعا یا واقعیت؟

اژه ای: حکم اعدام مظلومین و محمد سالم در دیوان عالی کشور تأیید شد

دیدار فرمانده نیروی انتظامی کشور با آیت الله موسوی جزایری

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 30 مهر 97

استخدام کارشناس شیمی دارویی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی و مسئول دفتر،کارشناس بازرگانی خارجی و داخلی

بازیگر مشهور ایرانی، زیر تیغ جراحی/عکس

آیاتی از سوره‎های مبارکه «شوری» و «زخرف» +صوت

دیپلمات های عربستان را از آلمان اخراج کنید

آدمی با خویش گفت وگوی درونی دارد

پیاده‎روی اربعین+عکس

رییسی: امروز فقه بر کشور حکومت می کند /سند 2030 استقلال فرهنگی ما را نشانه گرفته بود/تمایل به غرب تاریک اندیشی است نه روشنفکری

استخدام مدیر روابط عمومی و تبلیغات در هرمزگان

استخدام لابراتواریست در یک لابراتوار معتبر در تهران

استخدام طراح الکترونیک در یک شرکت معتبر در گیلان

استخدام ویزیتور حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

نشان پیروان أمیرالمؤمنین علی (علیه السلام)

استخدام نیروی خدمات آقا در یک شرکت معتبر محدوده دروازه دولت

استخدام اسلاید کار حرفه ای،گرافیست در استارتاپ رسانا- تهران

استخدام 4 ردیف شغلی در استارتاپ رسانا در تهران

استخدام کارمند اداری در شرکت بازرگانی کارن کویر محدوده ستارخان

حضور فرزند شهید مدافع حرم در پیاده روی اربعین+عکس

زیارت اربعین 86 سال گذشته+عکس

دریاچه های مختلف نروژ+عکس

نکاتی در مورد سفر اربعین ویژه زائران

زائران اربعین چگونه 100 هزار دینار را دریافت کنند

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 30 مهرماه 97

با تصویرسازی غلط سعی می کنند افکار ملّت ایران را منحرف کنند؛ هم تصویر غلط درباره ی ایران، هم تصویر غلط درباره ی خودشان

این قرار ما نبود آقای روحانی!

تصاویر/ نشست حجت الاسلام و المسلمین حسینی کوهساری با طلاب مدرسه علمیه الغدیر اهواز

5 اثر بی نظیر نماز اول وقت/از استجابت دعا تا بخشش گناهان

استخدام کارشناس تدارکات در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت فروغ سلامت مهرگان در تهران

استخدام مسئول دفتر خانم در یک موسسه آموزشی معتبر و برند

پشتیبانی 110 هزار ظرفیت اسکان در شهرهای عراق توسط سپاه و بسیج

احیای میراث قالیباف /عقب نشینی از سیاست های ضد فساد به بهانه دخل خالی

پشتیبانی 110 هزار ظرفیت اسکان در شهرهای عراق توسط سپاه

بررسی بایدها و نبایدهای تبلیغ بین الملل در مدرسه علمیه الغدیر اهواز

کشورهای جهان از تحریم های آمریکا علیه ایران تبعیت نمی کنند

کانادا: توضیحات عربستان درمورد قتل خاشقچی بی اعتبار است

شناسنامه علی شریعتی+عکس

شهید بهشتی در کنار خانواده+عکس

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز دوشنبه

تصاویر/ رادار جدید ایرانی را ببینید

تعریف از فیلم «جدایی نادر از سیمین» برای «فن هاوتن» دردسرساز شد+عکس

«طلاب المقاومت الحسینیه» موکب هیئت میثاق باشهدا در عمود 932 منتظر زوار است/ «الحسین یجمعنا» شعار موکب دانشجویی دانشگاه امام صادق

خداحافظی دردناک دو فیل از یکدیگر+عکس

مراسم چهارمین سالگرد ارتحال آیت الله مهدوی کنی برگزار شد

وزارت خارجه ایران: خبرسازی متوهمان ارزش تکذیب هم ندارد

عناوین روزنامه های سیاسی 30 مهر 97/ ترامپ علیه شرق +تصاویر

روزهای قمر در عقرب سال 97 و اقدامات مکروه در این ایام

انس با قرآن موجب افزایش انگیزه و هدف در طلاب می شود

مشکل دانشجویان پذیرش شده پزشکی حل می شود

برگزاری سومین نشست تخصصی زن و توسعه گردشگری روستایی

استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با قانون اساسی در تعارض است

استثنائات قانون منع به کارگیری بازنشستگان با قانون اساسی در تعارض است