مطالب مرتبط:
ساخت و ساز با حساب خالی
افزایش ساخت و ساز، نسخه امروزه بازار مسکن
مسجد جامعی:دقت عمل در ساخت و ساز شهرک های تهران کم است
30 هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در دماوند تخریب شد
ساخت پرتابل شبیه ساز موج دریا با کاربرد آموزشی و پژوهشی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 08:452018-09-26سياسي

ساخت و ساز با حساب خالی


فرمان رییس جمهوری برای فرود سرمایه های ساختمانی در هسته فرسوده شهرها با هدف ایجاد تحرک در اقتصاد کشور از طریق تحریک بخش مسکن و حمایت از سیاست بازآفرینی، - با دو مانع اصلی مواجه است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص وجه نخست یعنی فراهم نبودن تجهیزات، این طور توضیح داد: یکی دیگر از فرض های پشتوانه اجرای این برنامه، تعریف و تدوین یک بسته تشویقی برای پروژه های در حال اجرا بود.

در این راستا نیز کارگروهی به ریاست دکتر نهاوندیان، مهندس ترکان، خانم جنیدی و آقای عشایری و حضور نماینده شهرداری شکل گرفت.

کار تدوین بسته از اسفندماه سال گذشته آغاز شد و در دهم خردادماه امسال تحت عنوان آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ هفدهم همان ماه ابلاغ شد.

با وجود این تاکنون و با وجود گذشت سه ماه از این مصوبه، هنوز مفاد بسته تشویقی عملیاتی نشده است.

با دستور حسن روحانی نسخه جدید نوسازی بافت فرسوده شهرها تحت عنوان برنامه ملی بازآفرینی شهری بهمن ماه سال گذشته آغاز شد.

در قالب این برنامه بنا شد در پنج سال نخست، در هر سال 270 محله قدیمی شهرها نوسازی شود تا به طور همزمان برای هسته قدیمی شهرها دو اتفاق مهم رخ دهد؛ نخست آنکه روند نوسازی بافت فرسوده شهرها که طی سال های گذشته به کندی انجام می شد، تسریع شود و دوم آنکه در قالب اجرای این برنامه، یک بازار جدید ساخت و ساز در هسته فرسوده شهرها به ویژه در شهر تهران به وجود آید که دارای چهار ویژگی متفاوت برای سرمایه گذاران ساختمانی باشد.

نحوه اختصاص زمین ، پرداخت وام ساخت بدون سپرده به سازندگان ، ضمانت فروش و سود و همین طور پایین بودن هزینه های ساخت به واسطه حذف یکسری فاکتورهای هزینه ای چهار امتیاز ورود به این طرح معرفی شد.

اما بررسی ها از وضعیت تحقق شرایط این بسته تدارک دیده شده برای فرود سرمایه های ساختمانی در بافت فرسوده نشان می دهد با وجود گذشت بیش از 6 ماه از صدور این فرمان، دو مانع جدی برای پیشبرد اهداف این برنامه وجود دارد.

مانع نخست به موجود نبودن باند اصلی فرود سرمایه های ساختمانی مربوط می شود.

در راستای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری و عمل به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به استانداران سراسر کشور فرمان داده شد تمام اراضی بایر متعلق به دولت را شناسایی و از طریق واگذاری این اراضی به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها در تامین زمین مورد نیاز برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری همکاری کنند.

اما طی ماه های گذشته از صدور این دستور، بررسی ها از مقاومت دستگاه ها در برابر فرمان رییس جمهوری خبر می دهد.

کاوه حاجی علی اکبری، مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران در این زمینه با اشاره به پیش بینی 15 قطعه زمین در اواخر سال گذشته برای واگذاری به سرمایه گذاران به پشتوانه فرمان رییس جمهوری عنوان کرد: زمانی که این برنامه در دستورکار دستگاه های مختلف قرار گرفت به چند فرض اولیه متکی بود.

اول آنکه مجموعه اراضی که در اختیار دستگاه های دولتی قرار دارد و برنامه ای برای آنها وجود ندارد با دستور رییس جمهوری در اختیار وزارت راه یا شهرداری ها برای اجرای پروژه های نوسازی قرار گیرد.

این بخش از فرضیه تاکنون پیگیری نشده و حتی یک قطعه زمین هم از سوی دولت برای اجرای این طرح واگذار نشده است.

بنابراین سال گذشته همزمان با اعلام فراخوان، تعداد 15 قطعه زمین در مناطق مختلف شهر تهران برای اجرای این طرح مشخص شد که بخشی از آنها متعلق به دستگاه های مختلف دولتی بود اما این بخش به این طرح اختصاص پیدا نکرده است.

زمین پروژه سیروس نیز که متعلق به دولت و در حال ساخت است پیش از این واگذار شده بود.

از میان 15 قطعه زمین معرفی شده در قالب فراخوان، 7 قطعه متعلق به شهرداری تهران است.

این زمین ها در چهار منطقه از شهر تهران شامل 11،15،17 و 18 قرار گرفته اند.

چهار قطعه زمین متعلق به سازمان نوسازی و سه قطعه دیگر نیز متعلق به شهرداری است.

اما مانع دوم برای فرود سرمایه های ساختمانی، فراهم نبودن شرایط فرود است.

به این معنا که از یکسو تجهیزاتی برای فرود این سرمایه ها در محدوده فرسوده شهرها تدارک دیده نشده و از سوی دیگر جو روانی موجود باعث شده سرمایه گذاران نسبت به قبل با احتیاط بیشتری عمل کنند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص وجه نخست یعنی فراهم نبودن تجهیزات، این طور توضیح داد: یکی دیگر از فرض های پشتوانه اجرای این برنامه، تعریف و تدوین یک بسته تشویقی برای پروژه های در حال اجرا بود.

در این راستا نیز کارگروهی به ریاست دکتر نهاوندیان، مهندس ترکان، خانم جنیدی و آقای عشایری و حضور نماینده شهرداری شکل گرفت.

کار تدوین بسته از اسفندماه سال گذشته آغاز شد و در دهم خردادماه امسال تحت عنوان آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ هفدهم همان ماه ابلاغ شد.

با وجود این تاکنون و با وجود گذشت سه ماه از این مصوبه، هنوز مفاد بسته تشویقی عملیاتی نشده است.

این بسته تشویقی در 6 وجه اصلی تعریف شده است.

علاوه بر وجه نخست که همان واگذاری زمین از سوی دستگاه های دولتی است، علی اکبری درخصوص وجوه دیگر این بسته تشویقی و نحوه اجرایی شدن آنها تاکنون اظهار کرد: یکی از محورها به موضوع پرداخت تسهیلات ساخت با نرخ مشخص (معادل 9 درصد) اختصاص دارد.

به این معنا که نرخ سود این تسهیلات یا از طریق یارانه یا وجوه اداره شده پرداخت شود.

از سوی دیگر پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تا سقف 160 میلیون تومان و تسهیلات اسکان موقت معادل 20 میلیون تومان نیز پیش بینی شده است.

تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات نیز پیش بینی شده است.

البته اینکه این تخفیفات به چه صورت باشد تاکنون تعیین تکلیف نشده است.

به گفته وی شهرداری باید در سال 96 هزینه این بخش را به مدت یک سال تقبل کند.

یک نکته قابل توجه آنکه طی یک سال شهرداری تهران معادل 12 میلیارد برای پرداخت هزینه تاسیسات زیربنایی شامل آب، برق، گاز و فاضلاب تقبل کرده است اما در مصوبه خردادماه دولت، بودجه درنظر گرفته شده برای این محور در تمامی کشور معادل 35 میلیارد تومان برای یکصد هزار واحد مسکونی در هر سال در نظر گرفته شده است که بیشتر شبیه یک شوخی یارانه ای است چراکه به این ترتیب برای هر واحد مسکونی فقط تا سقف 350 هزار تومان قابل تخصیص است.

البته دوستان و به ویژه آقای نهاوندیان تاکید داشتند که باید رایگان داده شود یعنی خرید انشعاب باید به صورت رایگان صورت بگیرد و گفتند که موضوع را از طریق آقای دکتر روحانی پیگیری می کنند.

تاکنون تخفیف هم در استان ها عملیاتی نشده چراکه شرکت های استانی عنوان می کنند چیزی به آنها در این خصوص اعلام نشده است.

علاوه بر این چند محور، محور دیگری هم درخصوص چگونگی محاسبه بیمه کارگران در محدوده بافت فرسوده پیش بینی شده است.

به این ترتیب تاکنون فرضیه های پیش بینی شده برای راه اندازی موتور نوسازی در قالب این طرح از سوی دولت اجرایی نشده است.

متولی نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران، درخصوص وجه دوم فراهم نبودن شرایط فرود سرمایه های ساختمانی به رفتار محتاطانه سرمایه گذاران ناشی از نااطمینانی از شرایط آینده اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در قالب فراخوانی که سال گذشته سازمان نوسازی برای سرمایه گذاری در 15 قطعه معرفی شده در شهر تهران(این قطعات هم اکنون به 7 قطعه به دلیل عدم همکاری دستگاه های دولتی کاهش پیدا کرده است) 47 سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده اند.

از میان آنها حدود 20 توسعه گر به لحاظ فنی و مالی صاحب صلاحیت شناخته شدند.

پس از این مراحل، چون کابینه شهرداری با تغییراتی مواجه شد اندکی کارها با تاخیر پیش رفت.

هم اکنون فرمت های قرارداد آماده شد و دعوت نامه ها برای 90 توسعه گر ارسال شدند.

تاکنون 18 پاکت از سوی سرمایه گذاران پاسخ داده شده یعنی 18 پیشنهاد سهم الشرکه برای ما آمده است.

نکته جالب آنکه از 90 دعوت نامه پاسخ برای ما آمده است.

عامل تاثیرگذار در رفتار محتاطانه توسعه گران برای ورود به این پروژه ها، عدم قطعیت و نااطمینانی نسبت به آینده است.

او با تاکید برآنکه برنامه ملی بازآفرینی شهرها هر چند تاکنون مطابق با برنامه پیش نرفته اما یک گام روبه جلو از سوی دولت محسوب می شود، درخصوص فرمت قراردادهای تنظیم شده از سوی سازمان نوسازی برای ورود سرمایه گذاران به بافت فرسوده تصریح کرد: فرمت قراردادهای تدوین شده برمبنای مشارکت مدنی است.

یعنی زمین و عوارض سهم شهرداری و ساخت سهم سرمایه گذار است و به همین نسبت سهم الشرکه مشخص می شود.

در قالب بسته تشویقی نیز به طور طبیعی تسهیلات خرید مسکن از طریق صندوق با نرخ سود 6 درصد یک نوع تضمین خرید مسکن محسوب می شود.

از طرفی انتظار داریم 50 درصد تخفیف انشعابات داده شود، بیمه کارگران نصف شود، وام ساخت و وام خرید داده شود.

این انتظار وجود دارد که این موضوع با پیگیری هفتگی کمیته تشکیل شده با ریاست آقای نهاوندیان اجرایی شود.

به گفته علی اکبری برای آنکه نوسازی بافت فرسوده سرعت گیرد نیاز است دو اقدام به صورت همزمان انجام شود.

او در این باره گفت: نوسازی بافت فرسوده ابتدا به برنامه نیاز دارد چراکه مداخله در عرصه هایی از شهر اساسا بدون برنامه امکان ناپذیر است و هر مداخله ای هم بدون توجه به مقیاس برنامه ریزی شهری صورت گرفته، قطعا به شکست منجر شده است.

البته منظور از برنامه، فقط یک برنامه کالبدی نیست، بلکه برنامه ای است که همه جانبه نگر باشد به این معناکه همه جانبه های اجتماعی، اقتصادی، محیطی، مدیریتی و کالبدی را به خوبی در نظر داشته باشد و دارای ویژگی های مشخصی همچون زمینه محور بودن باشد.

برمبنای این ویژگی ظرفیت ها و مشکلات عرصه مداخله تدوین شود چراکه بافت فرسوده نمی تواند با یک الگوی مداخله نوسازی شوند.

بدون توجه به ویژگی های زمینه نمی توانیم برنامه تهیه کنیم؛ پس بنابراین لازم است.

ولی برنامه باید مبتنی بر شرایط زمینه باشد، باید همه جانبه نگر و کلیت باور باشد یعنی اینکه به لحاظ سیاستی و به لحاظ فضایی با سطوح دیگر یکپارچگی داشته باشد، با طرح تفصیلی و طرح جامع و سند ملی بازآفرینی ارتباط مشخصی داشته باشد؛ ارتباطش با سند ملی بازآفرینی مشخص باشد و نهایتا مبتنی بر مشارکت اجتماع محلی باشد.

ضمن آنکه برای تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه نیاز است تعهد طولانی مدت برای اجرای آن وجود داشته باشد؛ چنین برنامه با عنوان برنامه توسعه محله ای شناخته می شود اما این برنامه برای اجرا به یک قهرمان هم نیاز دارد که آن اجتماع محلی است.

قهرمانان اجرای برنامه کسانی هستند که دارند در این محله ها زندگی می کنند.

هیچ عنصر بیرونی نمی تواند آن چوب جادویی را به دست بگیرد.

اگر یک هم رایی و یک اجتماعی برای اجرای آن برنامه در اجتماع محلی ایجاد بشود، لکوموتیو نوسازی راه می افتد.

اما برای ایجاد اجماع محلی و اعتماد سازی نیز برقراری ارتباط مستمر و مستقیم با اجتماع محلی نیاز است تا حرف های آنها شنیده شود، در فرآیند مداخله به آنها نقش داده شود و مهم تر از همه آنکه بخشی از برنامه که سهم شهرداری یا سایر دستگاه ها است اجرایی شود.

او با تاکید بر آنکه، نوسازی بافت های فرسوده نیازمند همکاری، هماهنگی و شراکت (غیر از اجتماع محلی که کنشگر اصلی است را کنار بگذاریم) بخش عمومی، خصوصی و داوطلبانه است، عنوان کرد: در بودجه مصوب شهرداری تهران، شورای شهر ردیف های بودجه ای را پیش بینی کرده که حدود 350 میلیارد تومان است.

رقم خیلی زیادی نیست، ولی نسبت به گذشته که نگاه می کنیم یک جهش قابل توجهی را می بینیم.

این رقم برای ایجاد فضای سبز، تملک و بازگشایی معابر، در تامین پارکینگ های عمومی، تامین خدمات و بهسازی محیطی اختصاص پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر از ظرفیت همان جلساتی که خدمت آقای دکتر نهاوندیان می رویم استفاده شد و تصمیم گرفته شد از تبصره 18 بودجه کل کشور، سازمان برنامه 300 میلیارد تومان برای تامین خدمات در بافت های فرسوده تهران پیش بینی و اختصاص داده شود.

در قالب این گزارش، 18 محله در مناطق 9 تا 20 به عنوان پایلوت انتخاب و یکسری پروژه های اولویت دار مشخص شد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به افزایش هزینه ساخت وساز در محدوده بافت فرسوده نسبت به سال گذشته، گفت: هزینه ساخت آپارتمان در هر مترمربع در بافت فرسوده به حدود 2 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد مطابق با آمار رسمی هزینه هر مترمربع ساخت وساز در بافت فرسوده در پاییز سال گذشته حدود یک میلیون و 400 هزار تومان بوده است.

به این ترتیب در نیمه نخست سال جاری هزینه ساخت وساز معادل 40 درصد افزایش پیدا کرده است.

از این رو با توجه به تورم انتظاری، مدیر عامل سازمان نوسازی معتقد است نرخ سود تضمین شده برای سرمایه گذاران باید از 18 درصد عنوان شده در سال گذشته حداقل به سطح 25 درصد برسد.

به گفته وی این نرخ سود می تواند به دو شکل محقق شود.

به این معنا که از یک طرف، مفاد بسته تشویقی تدارک دیده شده به طور کامل اجرایی شود.

و از طرف دیگر فرمول مشارکت در نوسازی بافت فرسوده به 50-50 برسد.

او با اشاره به افت شدید صدور پروانه های ساختمانی برای بافت فرسوده از نیمه تابستان سال جاری عنوان کرد: از آنجا که در پروژه های بزرگ مقیاس تعریف شده هزینه ساخت وساز برای سرمایه گذاران به شدت افزایش پیدا می کند پیش بینی فرمول مشارکت 50 به 50 دارای توجیه اقتصادی خواهد بود.

او در پایان در پاسخ به این سوال که در صورت خواست رییس جمهوری برای ارائه گزارش عملکرد طرح بازآفرینی تاکنون به چه نکته ای اشاره خواهید کرد، گفت: مهم ترین خواسته رییس جمهوری در جریان این برنامه واگذاری اراضی متعلق به دستگاه های دولتی در اختیار این برنامه بود.

این کلیدواژه آقای رییس جمهور است.

تاکنون از شهرهای دیگر و میزان پیشبرد این دستور رییس جمهوری اطلاع دقیقی ندارم اما تا به امروز این دستور و مصوبه خردادماه هیات وزیران در تهران اتفاق نیفتاده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 3 مهر 97، کدمطلب: 3443955، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: برنامه - ساختمانی - بافت فرسوده - فرسوده - نامه - نوسازی - سرمایه - رییس جمهوری - ساخت و ساز - شهر تهران - بسته - سرمایه گذاران - هسته - بافت - جمهوری - هیات وزیران - استانداران - استان - حمایت - قدیمی - هزینه - تهران - حسن روحانی - کشور - جدید - مسکن - زمین - وام ساخت - شهرسازی - شهرداری

آخرین اخبار سرویس:
حافظ تنها شاعرِ زبان فارسی نبوده است+عکس

دعای حضرت زهـرا سلام الله علیها در روز جـمعه

دولت وزرای پیشنهادی کار و اقتصاد را شنبه یا یکشنبه به مجلس معرفی می کند

وعده هلو جواب نداد مردم را از لولو می ترسانند

تلاش الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت برای تبدیل مهارتهای بومی به فناوری های صنعتی

حواسمان باشد چه چیزی را در پوشش علم به ما تحویل می دهند/ در حوزه انسانی باید شاخص های پیشرفت مخصوص خودمان را داشته باشیم

تبیین های تشکل های دانشجویی عالمانه باشد نه احساسی

چگونه اعتماد دیگران را به دست بیاوریم؟

وزرای نیرو و جهاد کشاورزی برای پاسخگویی به مجلس می آیند

سارقان مسلح به بانکی در لردگان دستبرد زدند

عروس حساب بانکی خانواده شوهر را خالی کرد !

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم

توجه رزمندگان عراقی به نماز شب های مدافع حرم ایرانی

نشست بررسی الگوی اسلامی، ایرانی پیشرفت

ملت و یک دولت، در وجود شما، خلاصه شده بود

شهردار مستعفی بابلسر بازداشت شد

انتخاب دانشگاه لرستان به عنوان «دستگاه برتر»

ثبت نام 20 هزار زائر برای حضور در اجتماع بزرگ اربعین 97

همدلی دستگاه ها موجب آرامش در استان شده است

از سلفی گرفتن با موگرینی در مجلس تا عکس انداختن با تتلو

معرکه گیری علیه دو رییس قوه به شیوه ی کریمی قدوسی

تفکیک املاک چیست؟

کاهش شفافیت با برگزاری مناقصه در خدمات حسابرسی

عملیات زنده گیری گور خر!

تغییرات کابینه دولت

آقای روحانی شما چرا؟

وزارت خارجه برای حل مشکل قراردادهای خارجی بر زمین مانده فعال شود

«مهدی نژاد نوری» جایگزین «طهرانچی» در معاونت علمی آستان قدس شد

17 عضو کابینه به مجلس پاسخ می دهند

تشریح اقدامات ستاد اربعین ارتش

18 استارتاپ ایرانی به نمایشگاه استارتاپ های پرتغال می روند

از پلمب کتابفروشی های تهران تا داستان خوانی اتریشی ها

مشکلات اقتصادی با جابه جایی وزرا حل نمی شود

الزامات تعاملات علمی بین المللی دانشگاه ها چیست؟

خبر دقیقی از مکان گروگان های مرزبانی ایران به دست نیامده است

سپاه 10 هزار خانه برای نیازمندان می سازد

مسئولان برای تسهیل سفر زائران اربعین تلاش کنند

فضانوردان برای استفراغ در فضا چه کار می کنند؟

5 مرحله خواب را بشناسید تا بهتر بخوابید

صحبت های مهم حجت الاسلام و المسلمین پناهیان درباره راهپیمایی اربعین

بیش از 30 درصد برنامه توسعه ششم در تهران محقق شده است

دنیا باید در مقابل تضییع حقوق فلسطینیان مقاومت کند

نماینده ایران در سازمان ملل: آمریکا قاتل 66 کودک ایرانی است

195 میلیون بار مراجعه سالانه به 45 هزار ارائه دهنده خدمات سلامت

جهانگیری: گرفتار فرسایش سرمایه اجتماعی شده ایم؛ یک شایعه اقبال بیشتری از حرف یک مقام رسمی دارد

ضرب و شتم پدر شهید «بازگیر» توسط اراذل و اوباش در دهدشت

اشکالات وارد شده به پیاده روی اربعین و پاسخ به آن ها

6 هشدار جدی اربعینی +عکس

تعبیر خواب قاشق و چنگال و دیدن آن ها در خواب چیست؟

سوال و جواب های جالب از مارادونا

داستان سرمربیگری در اروپا

تفسیر آیه 60 سوره توبه

نشست مطالبه گری «به وقت مردم» در بابلسر برگزار شد

ارسال کالاهای جمع آوری شده ستاد اربعین میاندورود به سمت کربلا

برگزاری مسابقات تنیس روی میز جانبازان و معلولین در میاندورود

نمایشگاه عکس سفر به قطب شمال

شورای مرکزی جمعیت زنان مسلمان نواندیش انتخاب شدند

حکم دادگاه لاهه درباره رفع تحریم ها لازم الاجراست

آیا بر فرض تشدید بیماری در سفر اربعین، می توان به این سفر رفت؟

دشمنان دست به هر ترفندی می زنند که راهپیمایی 13 آبان کم فروغ باشد

سردار نقدی: اگر مشکلی در کشور وجود دارد گردن انقلاب نیست بلکه به خاطر انتخاب مردم است/

اعتراض وزیر راه به رییس مجلس

پایان عصر شبکه های اجتماعی دور از تصور نیست

وقتی که 6ساعت تمام در «چمدان» هستید!

جلسات قرائت قرآن را همیشه برگزار کنید

ضرب و شتم یک روحانی دیگر در قم

اشکالات وارد شده به پیاده روی اربعین و پاسخ به آن ها

حضور پرشور یک (زن)

امیرعبدالهیان: عربستان در بازی آمریکایی صهیونیستی گرفتار شده است

همه خصلت های خوب آخرین بازمانده از شاگردان علامه دهخدا

راه اندازی مجمع ملی خانواده در آینده نزدیک

قتل خاشقجی ذات عقب مانده و خشن آل سعود را برای جهانیان آشکار کرد/ واکنش آمریکا؛ دوشیدن بیشتر «گاو شیرده»

جزییات بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره مهریه

مسئولیت جدید آیت الله جنتی در مجلس خبرگان رهبری

گذر از شرایط اقتصادی به همکاری همه نهادها نیاز دارد

آیات 75-96 سوره واقعه+صوت

دسترسی به اطلاعات کامل شهدای تهران و البرز در سامانه گلزار

همایش تحولات و چشم اندازهای بازرگانی تهران - لندن با حضور مقامات ارشد انگلیس

تصاویر/ مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره) در قم

تاسیس دانشگاه ادیان آرزوی مؤسس حوزه علمیه قم بود/با خشونت و تکفیر دیگران کار به جایی نمی رسد

کلنگ زنی و افتتاح دو پروژه در بخش های سلامت و راه سازی در شهرستان شوش

«سامانه تدبیر حسینی» راهی بازار کتاب شد

قضات مکلف هستند از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند

روابط اقتصادی ایران و انگلیس اهمیت راهبردی پیدا کرده است

همایش تحولات و چشم اندازهای بازرگانی تهران - لندن با حضور مقامات ارشد انگلیس

قیمت ترشی بادمجان در بازار

آخوندی خواستار ورود مجلس به اظهار نظر سخنگوی شورای نگهبان شد

بزرگترین راهپیمایی جهان به واسطه رهبری مقتدر و ملتی وفادار انجام می شود

لازمه نقد برنامه 50 ساله کشور آسیب شناسی 40 سال گذشته است

مردم کشورمان الگوی مقاومت ملت های مسلمانند

قضات مکلف هستند از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند

ضرب و شتم پدر شهید عنایت الله بازگیر در دهدشت

خیز دموکرات ها برای ترغیب مردم آمریکا به شرکت در انتخابات کنگره + فیلم

تمرینات نظامی قوای دریایی روسیه

وحدت دعوت انبیاء چگونه بر توحید دلالت می کند؟

مشکلات خروج کامیون های حامل وسایل موکب های اربعین در مرز مهران + فیلم

ششمین یادواره سردار شهید لک زایی

وزیر بهداشت: فرهنگ سلامت به اندازه تجهیزات پزشکی ضرورت دارد

ماجرای عکس یادگاری با امام(ره) بعد از عملیات اچ3

دونرخی کردن بنزین از سوی دولت ممنوع است

ساخت و ساز با حساب خالی

ساخت و ساز با حساب خالی