مطالب مرتبط:
ساخت و ساز با حساب خالی
افزایش ساخت و ساز، نسخه امروزه بازار مسکن
مسجد جامعی:دقت عمل در ساخت و ساز شهرک های تهران کم است
30 هکتار ساخت و ساز غیرمجاز در دماوند تخریب شد
ساخت پرتابل شبیه ساز موج دریا با کاربرد آموزشی و پژوهشی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 08:452018-09-26سياسي

ساخت و ساز با حساب خالی


فرمان رییس جمهوری برای فرود سرمایه های ساختمانی در هسته فرسوده شهرها با هدف ایجاد تحرک در اقتصاد کشور از طریق تحریک بخش مسکن و حمایت از سیاست بازآفرینی، - با دو مانع اصلی مواجه است.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص وجه نخست یعنی فراهم نبودن تجهیزات، این طور توضیح داد: یکی دیگر از فرض های پشتوانه اجرای این برنامه، تعریف و تدوین یک بسته تشویقی برای پروژه های در حال اجرا بود.

در این راستا نیز کارگروهی به ریاست دکتر نهاوندیان، مهندس ترکان، خانم جنیدی و آقای عشایری و حضور نماینده شهرداری شکل گرفت.

کار تدوین بسته از اسفندماه سال گذشته آغاز شد و در دهم خردادماه امسال تحت عنوان آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ هفدهم همان ماه ابلاغ شد.

با وجود این تاکنون و با وجود گذشت سه ماه از این مصوبه، هنوز مفاد بسته تشویقی عملیاتی نشده است.

با دستور حسن روحانی نسخه جدید نوسازی بافت فرسوده شهرها تحت عنوان برنامه ملی بازآفرینی شهری بهمن ماه سال گذشته آغاز شد.

در قالب این برنامه بنا شد در پنج سال نخست، در هر سال 270 محله قدیمی شهرها نوسازی شود تا به طور همزمان برای هسته قدیمی شهرها دو اتفاق مهم رخ دهد؛ نخست آنکه روند نوسازی بافت فرسوده شهرها که طی سال های گذشته به کندی انجام می شد، تسریع شود و دوم آنکه در قالب اجرای این برنامه، یک بازار جدید ساخت و ساز در هسته فرسوده شهرها به ویژه در شهر تهران به وجود آید که دارای چهار ویژگی متفاوت برای سرمایه گذاران ساختمانی باشد.

نحوه اختصاص زمین ، پرداخت وام ساخت بدون سپرده به سازندگان ، ضمانت فروش و سود و همین طور پایین بودن هزینه های ساخت به واسطه حذف یکسری فاکتورهای هزینه ای چهار امتیاز ورود به این طرح معرفی شد.

اما بررسی ها از وضعیت تحقق شرایط این بسته تدارک دیده شده برای فرود سرمایه های ساختمانی در بافت فرسوده نشان می دهد با وجود گذشت بیش از 6 ماه از صدور این فرمان، دو مانع جدی برای پیشبرد اهداف این برنامه وجود دارد.

مانع نخست به موجود نبودن باند اصلی فرود سرمایه های ساختمانی مربوط می شود.

در راستای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری و عمل به قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن به استانداران سراسر کشور فرمان داده شد تمام اراضی بایر متعلق به دولت را شناسایی و از طریق واگذاری این اراضی به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها در تامین زمین مورد نیاز برای اجرای طرح ملی بازآفرینی شهری همکاری کنند.

اما طی ماه های گذشته از صدور این دستور، بررسی ها از مقاومت دستگاه ها در برابر فرمان رییس جمهوری خبر می دهد.

کاوه حاجی علی اکبری، مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران در این زمینه با اشاره به پیش بینی 15 قطعه زمین در اواخر سال گذشته برای واگذاری به سرمایه گذاران به پشتوانه فرمان رییس جمهوری عنوان کرد: زمانی که این برنامه در دستورکار دستگاه های مختلف قرار گرفت به چند فرض اولیه متکی بود.

اول آنکه مجموعه اراضی که در اختیار دستگاه های دولتی قرار دارد و برنامه ای برای آنها وجود ندارد با دستور رییس جمهوری در اختیار وزارت راه یا شهرداری ها برای اجرای پروژه های نوسازی قرار گیرد.

این بخش از فرضیه تاکنون پیگیری نشده و حتی یک قطعه زمین هم از سوی دولت برای اجرای این طرح واگذار نشده است.

بنابراین سال گذشته همزمان با اعلام فراخوان، تعداد 15 قطعه زمین در مناطق مختلف شهر تهران برای اجرای این طرح مشخص شد که بخشی از آنها متعلق به دستگاه های مختلف دولتی بود اما این بخش به این طرح اختصاص پیدا نکرده است.

زمین پروژه سیروس نیز که متعلق به دولت و در حال ساخت است پیش از این واگذار شده بود.

از میان 15 قطعه زمین معرفی شده در قالب فراخوان، 7 قطعه متعلق به شهرداری تهران است.

این زمین ها در چهار منطقه از شهر تهران شامل 11،15،17 و 18 قرار گرفته اند.

چهار قطعه زمین متعلق به سازمان نوسازی و سه قطعه دیگر نیز متعلق به شهرداری است.

اما مانع دوم برای فرود سرمایه های ساختمانی، فراهم نبودن شرایط فرود است.

به این معنا که از یکسو تجهیزاتی برای فرود این سرمایه ها در محدوده فرسوده شهرها تدارک دیده نشده و از سوی دیگر جو روانی موجود باعث شده سرمایه گذاران نسبت به قبل با احتیاط بیشتری عمل کنند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران درخصوص وجه نخست یعنی فراهم نبودن تجهیزات، این طور توضیح داد: یکی دیگر از فرض های پشتوانه اجرای این برنامه، تعریف و تدوین یک بسته تشویقی برای پروژه های در حال اجرا بود.

در این راستا نیز کارگروهی به ریاست دکتر نهاوندیان، مهندس ترکان، خانم جنیدی و آقای عشایری و حضور نماینده شهرداری شکل گرفت.

کار تدوین بسته از اسفندماه سال گذشته آغاز شد و در دهم خردادماه امسال تحت عنوان آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به تصویب هیات وزیران رسید و در تاریخ هفدهم همان ماه ابلاغ شد.

با وجود این تاکنون و با وجود گذشت سه ماه از این مصوبه، هنوز مفاد بسته تشویقی عملیاتی نشده است.

این بسته تشویقی در 6 وجه اصلی تعریف شده است.

علاوه بر وجه نخست که همان واگذاری زمین از سوی دستگاه های دولتی است، علی اکبری درخصوص وجوه دیگر این بسته تشویقی و نحوه اجرایی شدن آنها تاکنون اظهار کرد: یکی از محورها به موضوع پرداخت تسهیلات ساخت با نرخ مشخص (معادل 9 درصد) اختصاص دارد.

به این معنا که نرخ سود این تسهیلات یا از طریق یارانه یا وجوه اداره شده پرداخت شود.

از سوی دیگر پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تا سقف 160 میلیون تومان و تسهیلات اسکان موقت معادل 20 میلیون تومان نیز پیش بینی شده است.

تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات نیز پیش بینی شده است.

البته اینکه این تخفیفات به چه صورت باشد تاکنون تعیین تکلیف نشده است.

به گفته وی شهرداری باید در سال 96 هزینه این بخش را به مدت یک سال تقبل کند.

یک نکته قابل توجه آنکه طی یک سال شهرداری تهران معادل 12 میلیارد برای پرداخت هزینه تاسیسات زیربنایی شامل آب، برق، گاز و فاضلاب تقبل کرده است اما در مصوبه خردادماه دولت، بودجه درنظر گرفته شده برای این محور در تمامی کشور معادل 35 میلیارد تومان برای یکصد هزار واحد مسکونی در هر سال در نظر گرفته شده است که بیشتر شبیه یک شوخی یارانه ای است چراکه به این ترتیب برای هر واحد مسکونی فقط تا سقف 350 هزار تومان قابل تخصیص است.

البته دوستان و به ویژه آقای نهاوندیان تاکید داشتند که باید رایگان داده شود یعنی خرید انشعاب باید به صورت رایگان صورت بگیرد و گفتند که موضوع را از طریق آقای دکتر روحانی پیگیری می کنند.

تاکنون تخفیف هم در استان ها عملیاتی نشده چراکه شرکت های استانی عنوان می کنند چیزی به آنها در این خصوص اعلام نشده است.

علاوه بر این چند محور، محور دیگری هم درخصوص چگونگی محاسبه بیمه کارگران در محدوده بافت فرسوده پیش بینی شده است.

به این ترتیب تاکنون فرضیه های پیش بینی شده برای راه اندازی موتور نوسازی در قالب این طرح از سوی دولت اجرایی نشده است.

متولی نوسازی بافت فرسوده در شهر تهران، درخصوص وجه دوم فراهم نبودن شرایط فرود سرمایه های ساختمانی به رفتار محتاطانه سرمایه گذاران ناشی از نااطمینانی از شرایط آینده اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: در قالب فراخوانی که سال گذشته سازمان نوسازی برای سرمایه گذاری در 15 قطعه معرفی شده در شهر تهران(این قطعات هم اکنون به 7 قطعه به دلیل عدم همکاری دستگاه های دولتی کاهش پیدا کرده است) 47 سرمایه گذار بخش خصوصی اعلام آمادگی کرده اند.

از میان آنها حدود 20 توسعه گر به لحاظ فنی و مالی صاحب صلاحیت شناخته شدند.

پس از این مراحل، چون کابینه شهرداری با تغییراتی مواجه شد اندکی کارها با تاخیر پیش رفت.

هم اکنون فرمت های قرارداد آماده شد و دعوت نامه ها برای 90 توسعه گر ارسال شدند.

تاکنون 18 پاکت از سوی سرمایه گذاران پاسخ داده شده یعنی 18 پیشنهاد سهم الشرکه برای ما آمده است.

نکته جالب آنکه از 90 دعوت نامه پاسخ برای ما آمده است.

عامل تاثیرگذار در رفتار محتاطانه توسعه گران برای ورود به این پروژه ها، عدم قطعیت و نااطمینانی نسبت به آینده است.

او با تاکید برآنکه برنامه ملی بازآفرینی شهرها هر چند تاکنون مطابق با برنامه پیش نرفته اما یک گام روبه جلو از سوی دولت محسوب می شود، درخصوص فرمت قراردادهای تنظیم شده از سوی سازمان نوسازی برای ورود سرمایه گذاران به بافت فرسوده تصریح کرد: فرمت قراردادهای تدوین شده برمبنای مشارکت مدنی است.

یعنی زمین و عوارض سهم شهرداری و ساخت سهم سرمایه گذار است و به همین نسبت سهم الشرکه مشخص می شود.

در قالب بسته تشویقی نیز به طور طبیعی تسهیلات خرید مسکن از طریق صندوق با نرخ سود 6 درصد یک نوع تضمین خرید مسکن محسوب می شود.

از طرفی انتظار داریم 50 درصد تخفیف انشعابات داده شود، بیمه کارگران نصف شود، وام ساخت و وام خرید داده شود.

این انتظار وجود دارد که این موضوع با پیگیری هفتگی کمیته تشکیل شده با ریاست آقای نهاوندیان اجرایی شود.

به گفته علی اکبری برای آنکه نوسازی بافت فرسوده سرعت گیرد نیاز است دو اقدام به صورت همزمان انجام شود.

او در این باره گفت: نوسازی بافت فرسوده ابتدا به برنامه نیاز دارد چراکه مداخله در عرصه هایی از شهر اساسا بدون برنامه امکان ناپذیر است و هر مداخله ای هم بدون توجه به مقیاس برنامه ریزی شهری صورت گرفته، قطعا به شکست منجر شده است.

البته منظور از برنامه، فقط یک برنامه کالبدی نیست، بلکه برنامه ای است که همه جانبه نگر باشد به این معناکه همه جانبه های اجتماعی، اقتصادی، محیطی، مدیریتی و کالبدی را به خوبی در نظر داشته باشد و دارای ویژگی های مشخصی همچون زمینه محور بودن باشد.

برمبنای این ویژگی ظرفیت ها و مشکلات عرصه مداخله تدوین شود چراکه بافت فرسوده نمی تواند با یک الگوی مداخله نوسازی شوند.

بدون توجه به ویژگی های زمینه نمی توانیم برنامه تهیه کنیم؛ پس بنابراین لازم است.

ولی برنامه باید مبتنی بر شرایط زمینه باشد، باید همه جانبه نگر و کلیت باور باشد یعنی اینکه به لحاظ سیاستی و به لحاظ فضایی با سطوح دیگر یکپارچگی داشته باشد، با طرح تفصیلی و طرح جامع و سند ملی بازآفرینی ارتباط مشخصی داشته باشد؛ ارتباطش با سند ملی بازآفرینی مشخص باشد و نهایتا مبتنی بر مشارکت اجتماع محلی باشد.

ضمن آنکه برای تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه نیاز است تعهد طولانی مدت برای اجرای آن وجود داشته باشد؛ چنین برنامه با عنوان برنامه توسعه محله ای شناخته می شود اما این برنامه برای اجرا به یک قهرمان هم نیاز دارد که آن اجتماع محلی است.

قهرمانان اجرای برنامه کسانی هستند که دارند در این محله ها زندگی می کنند.

هیچ عنصر بیرونی نمی تواند آن چوب جادویی را به دست بگیرد.

اگر یک هم رایی و یک اجتماعی برای اجرای آن برنامه در اجتماع محلی ایجاد بشود، لکوموتیو نوسازی راه می افتد.

اما برای ایجاد اجماع محلی و اعتماد سازی نیز برقراری ارتباط مستمر و مستقیم با اجتماع محلی نیاز است تا حرف های آنها شنیده شود، در فرآیند مداخله به آنها نقش داده شود و مهم تر از همه آنکه بخشی از برنامه که سهم شهرداری یا سایر دستگاه ها است اجرایی شود.

او با تاکید بر آنکه، نوسازی بافت های فرسوده نیازمند همکاری، هماهنگی و شراکت (غیر از اجتماع محلی که کنشگر اصلی است را کنار بگذاریم) بخش عمومی، خصوصی و داوطلبانه است، عنوان کرد: در بودجه مصوب شهرداری تهران، شورای شهر ردیف های بودجه ای را پیش بینی کرده که حدود 350 میلیارد تومان است.

رقم خیلی زیادی نیست، ولی نسبت به گذشته که نگاه می کنیم یک جهش قابل توجهی را می بینیم.

این رقم برای ایجاد فضای سبز، تملک و بازگشایی معابر، در تامین پارکینگ های عمومی، تامین خدمات و بهسازی محیطی اختصاص پیدا خواهد کرد.

از سوی دیگر از ظرفیت همان جلساتی که خدمت آقای دکتر نهاوندیان می رویم استفاده شد و تصمیم گرفته شد از تبصره 18 بودجه کل کشور، سازمان برنامه 300 میلیارد تومان برای تامین خدمات در بافت های فرسوده تهران پیش بینی و اختصاص داده شود.

در قالب این گزارش، 18 محله در مناطق 9 تا 20 به عنوان پایلوت انتخاب و یکسری پروژه های اولویت دار مشخص شد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به افزایش هزینه ساخت وساز در محدوده بافت فرسوده نسبت به سال گذشته، گفت: هزینه ساخت آپارتمان در هر مترمربع در بافت فرسوده به حدود 2 میلیون تومان رسیده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدنیای اقتصاد مطابق با آمار رسمی هزینه هر مترمربع ساخت وساز در بافت فرسوده در پاییز سال گذشته حدود یک میلیون و 400 هزار تومان بوده است.

به این ترتیب در نیمه نخست سال جاری هزینه ساخت وساز معادل 40 درصد افزایش پیدا کرده است.

از این رو با توجه به تورم انتظاری، مدیر عامل سازمان نوسازی معتقد است نرخ سود تضمین شده برای سرمایه گذاران باید از 18 درصد عنوان شده در سال گذشته حداقل به سطح 25 درصد برسد.

به گفته وی این نرخ سود می تواند به دو شکل محقق شود.

به این معنا که از یک طرف، مفاد بسته تشویقی تدارک دیده شده به طور کامل اجرایی شود.

و از طرف دیگر فرمول مشارکت در نوسازی بافت فرسوده به 50-50 برسد.

او با اشاره به افت شدید صدور پروانه های ساختمانی برای بافت فرسوده از نیمه تابستان سال جاری عنوان کرد: از آنجا که در پروژه های بزرگ مقیاس تعریف شده هزینه ساخت وساز برای سرمایه گذاران به شدت افزایش پیدا می کند پیش بینی فرمول مشارکت 50 به 50 دارای توجیه اقتصادی خواهد بود.

او در پایان در پاسخ به این سوال که در صورت خواست رییس جمهوری برای ارائه گزارش عملکرد طرح بازآفرینی تاکنون به چه نکته ای اشاره خواهید کرد، گفت: مهم ترین خواسته رییس جمهوری در جریان این برنامه واگذاری اراضی متعلق به دستگاه های دولتی در اختیار این برنامه بود.

این کلیدواژه آقای رییس جمهور است.

تاکنون از شهرهای دیگر و میزان پیشبرد این دستور رییس جمهوری اطلاع دقیقی ندارم اما تا به امروز این دستور و مصوبه خردادماه هیات وزیران در تهران اتفاق نیفتاده است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد تاریخ انتشار 3 مهر 97، کدمطلب: 3443955، www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: برنامه - ساختمانی - بافت فرسوده - فرسوده - نامه - نوسازی - سرمایه - رییس جمهوری - ساخت و ساز - شهر تهران - بسته - سرمایه گذاران - هسته - بافت - جمهوری - هیات وزیران - استانداران - استان - حمایت - قدیمی - هزینه - تهران - حسن روحانی - کشور - جدید - مسکن - زمین - وام ساخت - شهرسازی - شهرداری

آخرین اخبار سرویس:
هجوم اعضای یک گروه مدعی عرفان به خانه یکی از علمای قم

تصادف 5 اتاقک تله کابین در اتریش

بقا و سلامت جامعه؛ در گرو خانواده

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب «سرباز کوچک امام» در کردستان

نام و یاد شهدا زنگار دل های غفلت زده را پاک می کند

نحوه استقبال فهد از سید محمد خاتمی

مدیرمسوول روزنامه جوان: دختر نه، کسی که پسرش در خارج زندگی می کند نباید مقام داشته باشد

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 22 آذر 97

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در یک هلدینگ معتبر

رییس جمهور قزاقستان خواهان گسترش همکاری ها با تهران شد

قدردانی نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

شهادت مجری عملیات برکان در نابلس

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی خانم با مزایا در اصفهان

استخدام منشی خانم با مزایا در شرکت ارتباط گستر آریا سورنا

توییت ظریف درباره آخرین تمسخر شورای امنیت به وسیله پمپئو

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 22 آذرماه 97

انصار الله:برای برقراری آتش بس دریمن به پیشرفت های خوبی رسیدیم

بی اعتنایی مسئولان همچنان تهران را تهدید می کند

استخدام کارشناس بین الملل در شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام نگهبان و مامور انتظامات در یک دانشگاه معتبر در تهران

خویشاوند واقعی کیست؟

حکم ختم صلوات و اذکار در ایام عذر شرعی

چرا جنگ میان ایران و اسراییل فعلا بعید است؟

نامه نمایندگان اصفهان به روحانی

دولت مسئول معیشت مردم است/چرا دولت بر قیمت کالاها نظارت ندارد

ابوترابی در گفت وگو با فارس: افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس به کارگروه ویژه ارجاع شده است

استخدام کارمند مالی اداری خانم در یک شرکت پخش معتبر در فارس

استخدام مدیر اداری در یک شرکت فعال در زمینه رستوران در تهران

استخدام وردپرس کار (ووکامرس) در یک فروشگاه آنلاین معتبر- تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در گیلان

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

سرانجام شوم همسایه آزاری درکلام پیامبر(ص)

امام(ره) به ما گفتند شما بروید مجلس را نگه دارید؛ بروید دنبال مجلس/ مجلس مهم است

در واکنش به اظهارات پامپئو در نشست شورای امنیت؛ ظریف: پامپئو برنامه های آمریکا برای نقض بیشتر قطعنامه شورای امنیت را مشخص کرد

استخدام بازاریاب حضوری و غیر حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر

استخدام کارمند اداری مشاور در دفتر گروه کارگزاری های نیکان

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش،سرپرست فروش،مدیر فروش در تهران

فتاح: چرا برخی مسئولان اصل انقلابی خود را فراموش می کنند؟

تقدیر عراقچی از ابتکار دانشجویان یک دانشگاه/ عکس

چرا معاون اول مانده اید؟

واکنش ظریف به سخنان پامپئو در جلسه شورای امنیت

آیت الله جنتی نمایندگان مجلس را نصیحت کرد

روایتی از حاشیه های دیدار خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

پزشکیان: برخی به دنبال پرونده سازی هستند

اهمّیّت فراگیری احکام

وکیل سابق ترامپ: مأموریتم سرپوش گذاشتن بر اقدامات کثیف رییس جمهور بود

ترزا می بعد از گرفتن رأی اعتماد: باید برگزیتی را که مردم می خواهند به اجرا بگذاریم

کنایه ولایتی به دلارهای گاو شیرده

بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است

استقبال دیدنی خاله معاون اول رییس جمهور ایران در زادگاه مادری وی+عکس

نشست «پیشگیری از بد رفتاری های علمی» برگزار می شود

ترزا می نخست وزیر باقی ماند

«شب نقاشی» در دانشگاه برندایس، هنر اسلامی را به دانشجویان معرفی کرد

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

مراقب غفلت های خود باشیم/انواع غفلت

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

توصیه های امام رضا(ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

افزایش دو برابری کشف سوخت قاچاق در مرزها

ساز و کار مالی اروپا تا سه هفته آینده

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

انتقاد آیت الله جنتی از نمایندگان مجلس

خواننده فرمول یک روی صحنه می رود/نخستین کنسرت زمستانی حمید هیراد در برج میلاد

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

جریان دانشجویی همیشه به دنبال حفظ منافع ملی بوده/ مدینه فاضله غرب دل های ناامید را می لرزاند

سناتور آمریکایی: برجام «یک پنی» به ایران نداد

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

توصیه وزیر دفاع به دانشجویان

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

گلایه جلودارزاده از مسائل متغیر نظام بانکی

اتاق مطالعات ایران در دانشگاه سالامانکا اسپانیا گشایش یافت

انتقاد تند روحانی به معاهده آب وهوایی پاریس/ لایحه پیوستن به پاریس از دستور کار خارج می شود؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

11 هزار لوح گلی تخت جمشید به کشور برمی‎ گردد

مجلس نمایندگان آمریکا راه تصویب قطعنامه ضدعربستان در جنگ یمن را بست

آیا امکان ابطال کارت ملی هوشمند در صورت مفقودی وجود دارد؟

گردشگری فضایی یک گام به واقعیت نزدیک تر می شود

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

هوس جدید عمرالبشیر

استخدام کارمند حسابداری خانم در محدوده انقلابِ تهران

روزنامه های پنجشنبه 22 آذر 97

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می گردد

سائل آبرومند فرستاده الهی است| ضعیف شدن اقتصاد دینداری را دچار مشکل می کند

تأکید دولت بر رهنمودهای بودجه ایِ رهبر انقلاب

دین تا چه مقدار در زندگی و دنیای کنونی انسان دخالت دارد؟

اتلاف مواد غذایی بزرگ ترین تهدید امنیت غذایی در کشور

دشمن با تزریق نا امیدی به دنبال تحمیل جنگ روانی است

رفتاری که به فرموده امام سجاد(ع) مایه آسایش دو گیتی است

تقدیر نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

نخستین مرکز شتابدهی و نوآوری بلاکچین راه اندازی می شود

تصاویر/ امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان فرهنگ و ارتباطات و حوزه های علمیه

قطعنامه ضد سعودی سناتورهای آمریکایی یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

قطعنامه ضد سعودی در سنای آمریکا یک گام دیگر به تصویب نزدیک تر شد

پیام تسلیت متفاوت «امیرمهدی ژوله» به زیبا بروفه/عکس

تقدیم استوارنامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور قزاقستان

ساخت و ساز با حساب خالی

ساخت و ساز با حساب خالی