مطالب مرتبط:
گسترش همکاری های همه جانبه میان باکو و مسکو؛ دست یاری جمهوری آذربایجان به روسیه در تقابل با آمریکا
مراسم عزاداری شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) در شهرکرد
عزاداری در وصف امام محمد باقر ع در پیشوا
خراسان جنوبی درسوگ شهادت  امام محمد باقر (ع)
موشن گرافیک با معصومین (ع) امام محمد باقر (ع) + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 06:362018-09-26سياسي

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*


ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل یکی از بزرگترین گردهمایی رهبران و رییسان جمهوری جهان و فرصتی جریان ساز و مهم برای کشورها در بیان مواضع و رویکرد سیاست های خارجی ، - تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش* تهران - ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل یکی از بزرگترین گردهمایی رهبران و رییسان جمهوری جهان و فرصتی جریان ساز و مهم برای کشورها در بیان مواضع و رویکرد سیاست های خارجی ، دیدارها دیپلماتیک و قرار و مدار های سیاسی و اقتصادی است.

سخنان رهبران و رییسان جمهوری از منظر محتوا، لحن و زبان بدن (body language ) در این گردهمایی بزرگ بین المللی در معرض قضاوت جهانیان قرار گرفته و پر بسامد ترین خبر و رویداد جهانی در رسانه های شنیداری ، دیداری و نوشتاری به شمار می آید.

اما در این میان، حضور رییسان جمهوری ایران و آمریکا، هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل را در کانون توجه جهانیان قرار داده و سخنرانی دکتر حسن روحانی و دونالد ترامپ از نظر تحلیل گران و رسانه های جهان از اهمیت ویژه برخودار بوده است.

تحریم ، تهدید جهان ، ناسیونالیسم ، میهن پرستی و یک جانبه گرایی مهم ترین محور سخنان دونالد ترامپ و صلح ، چند جانبه گرایی ، ساز و کار بین المللی ، پایبندی به مقررات بین المللی، امنیت در سایه تفاهم از جمله محور های اصلی سخنان دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران بوده است.

متن سخنرانی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به زبان اصلی ( انگلیسی ) حدود 3600 کلمه و سخنرانی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران به زبان فارسی بیش از 2 هزار کلمه بوده است.

دونالد ترامپ بدون متن و نوشته ، سخنرانی خود را برگزار کرد و سخنانش از دو بخش داخلی و سیاست خارجی تشکیل شده و در بخش داخلی تلاش کرده است که دولت خود را موفق ترین دولت تاریخ امریکا معرفی کند.

دولت من در کمتر از دو سال، دستاوردهای بیشتری از تقریباً هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا داشته است.

این ادعا موجب خنده دیپلمات های حاضر در محل سخنرانی شد و زمانی که ترامپ بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد، صدای خنده تمامی سالن را در برگرفت.

رییس جمهوری آمریکا که مورد تمسخر سران و نمایندگان دیگر کشورها قرار گرفته بود، سخنرانی خود را قطع کرد و گفت: انتظار چنین واکنشی را نداشتم، ولی ایرادی هم ندارد.

ترامپ اعتقاد دارد که آمریکا را بار دیگر به یک قدرت بزرگ تبدیل خواهد کرد، در واقع شعار رونالد ریگان در سال 1980را بار دیگر تکرار می کند البته ریگان درون گرا نبوده بلکه به روابط بین الملل تمایل دارد و برون گراست.

در مقایسه اما ترامپ، سوگند خورده است که آمریکا را در اولویت قرار دهد.

او پیشتر هم گفته دیگر اجازه نخواهد داد جهانی شدن، کشور یا مردمش را احاطه کند.

آمریکای ترامپ عصبانی است.

شاید اغراق نباشد که بگوییم ترامپ می خواهد آمریکا را تحت بندگی شووینیسم (ملی گرایی افراطی) در اورد.

او در بیان مواضع و دیدگاه خود در زمینه سیاست خارجی و روابط بین الملل ،آشکارا چند جانبه گرایی را رد می کند و دکترین میهن پرستی را می پذیرد و در مجمع عمومی گفت که ما ایدئولوژی جهانی سازی را رد می کنیم و دکترین ما وطن پرستی است.

بخشی از سخنان ترامپ اشاره و تاکید بر اکسپشنالیسم ( استثنا گرایی ) آمریکایی دارد او می خواهد آمریکا را از همه چیز و همه کس مستثنا کند و جایگاه ویژه ای را برای آن در نظر بگیرد.

این تفکر ریشه در مفهومی قرن نوزدهم با عنوان سرنوشت آشکار دارد.

سرنوشت آشکار، اعتقاد آمریکایی بود که بر آن اساس سرنوشت محتوم ایالات متحده در گسترده شدن در سراسر قاره دیده می شد.

این اصطلاح از سوی دموکرات ها در دهه 1840 و به منظور توجیه جنگ مکزیک استفاده شد و پس از آن مورد انتقاد ویگ ها(یک حزب در اوایل قرن نوزدهم) قرار گرفت و از اواسط قرن نوزدهم بود که دیگر استفاده نشد.

نظریه پردازان سرنوشت آشکار بر این اعتقاد بودند که توسعه اراضی ایالات متحده نه تنها عاقلانه، بلکه امری آشکار و محتوم بود.

تهدید کشورها بویژه ایران به تحریم و جنگ از دیگر محورهای سخنان ترامپ بوده است.

در همین راستا است که خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را سرلوحه سیاست خود قرار داده و در سخنان می گوید که برجام موهبت و ثروت بادآورده ای برای ایران بوده و بودجه نظامی ایران درسال های پس از این توافق 25درصد افزایش یافته است.

او می خواهد آمریکا پلیس جهان باشد و ارزش های آمریکایی را از طریق اعمال زور بر دیگران تحمیل کند و در همین راستا است که برای توافق های بین المللی اهمیت کمی قائل است.

او در سخنان خود براین نکته تاکید داشته است که کشورها باید دربرابر تهدیدی که مدیریت جهانی متوجه استقلال آنان می کند از خود دفاع کنند.

سخنی که سخت مورد انتقاد امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه قرار گرفت و گفت که تنها اقدام جمعی است که می تواند از استقلال مردمان حراست کند.

انتقاد از اوپک از دیگر محورهای سخنان ر ییس جمهوری امریکا بوده است، او مدعی شد، این سازمان به طور مصنوعی بهای نفت را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

برخی از اعضای اوپک از حمایت و پشتیبانی آمریکا برخوردارند، اما به رغم آن تلاشی برای کاهش بهای نفت انجام نمی دهند.

ترامپ در عین حال از پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا و به ویژه آلمان نیز انتقاد کرد.

و همچنین وضعیت اقتصادی ونزوئلا و پیامدهای منفی اقتصاد سوسیالیستی و همچنین نیاز از نو تعریف کردن پیمان های اقتصادی جهان در سایه جنگ تجاری حاکم از دیگر محورهای سخنرانی ترامپ بودند.

شخصیت متناقض دونالد ترامپ در سخنانش نیز آشکار است ، از یک سو بر طبل تحریم، تهدید ، توهین به دیگر دولت ها می کوبد از سوی دیگر از آمادگی برای مذاکره سخن می گوید.

در مقابل ، سخنرانی دکتر حسن روحانی از روی متن مکتوب با تبیین سیاست های خارجی ایران ، روابط بین الملل ، پایبندی به تعهدات و توافقات و مبارزه با تروریسم .

برگزار شد.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در مقابل سخنان تهدید آمیز و جنگ طلبانه و یک جانبه گرایی ترامپ، بر صلح جهانی ، چند جانبه گرایی ، همگرایی با نهادهای بین المللی، گفت وگو و دوری از خشونت تاکید داشته است سخنان رییس جمهوری ایران از ثبات و رویه واحد و متعادل برخوردار بوده است که این اعتدال مبتنی احترام متقابل ، گفت وگو با جهانیان ، دوری از خشونت است و از اندیشه های از آغاز کار بعنوان رییس دولت نشات می گیرد.

آقای روحانی سخن خود را با انتقاد از رنج جهانیان از خودسری ها و بی توجهی برخی دولت ها به ارزش ها و نهادهای بین المللی آغاز کرد و تاکید کرد که حضور در سامان ملل برای ایجاد منافع و امنیتِ جهان با کمترین هزینه بوده که در سایه هماهنگی و همکاری کشورها امکان پذیر است.

او گسترش و تقویت ناسیونالیزم افراطی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی که یادآور تفکر نازی هاست ، را گوشزد کرده و گفته که ما شاهد حاکمانی هستیم که با زیر پا گذاشتن مقررات جهانی و تضعیف سازمان های بین المللی بهتر می توانند به منافع خود دست یابند و یا حداقل برای کوتاه مدت، می توانند بر احساسات عمومی و جذب آرای مردم، تأثیر بگذارند و برای این منظور، به نمایش های مضحکی حتی در قالب تشکیل جلسه غیرمعمول شورای امنیت، دست می زنند.

رییس جمهوری ایران تلویحی بدون ذکر نام آمریکا روشن می سازد که برخی حاکمان ( امریکا) به دنبال ایجاد نا امنی ساختگی در جهان برای باج خواهی از دیگران و سلب امنیت و صلح از دیگران برای دستیابی به صلح امنیت برای خود هستند و تاکید بر این که باید این خیال پردازی را کنار بگذاریم.

او به صراحت در مقابل سیاست یکجانبه گرایی ترامپ ایستاده و معتقد است که یک جانبه گرایی، نه نشانه قدرت بازو، که علامت ضعف اندیشه است و حکایت از عدم شناخت از جهانی درهم تنیده و پیچیده دارد.

گسترش روابط با همسایگان و ایجاد منطقه امن تر و توسعه یافته تر،تشکیل سازوکاری مشترک برای منطقه خلیج فارس با حضور و مشارکت همه کشورهای منطقه ، حفاظت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، مقابله با هرگونه تلاش برای اِخلال در این آب راهِ حیاتی نقطه مقابل سخنان روحانی در برابر زورگویی ها و جنگ طلبی های ترامپ بوده است.

ایران نیازی به امپراطوری ندارد.

ایران نه بر اساس سیاست که در فرهنگ و تمدن خود یک امپراطوری است، سخنی که در عین حالی که بیانگر عزتمندی و سربلندی است، انتقادی بر سیاست ها تهدید امیز و زورمدارانه و تلاش ترامپ برای ایفای نقش پلیس جهانی است.

پایندی به تعهدات و پیمان های بین المللی ، اعتمادسازی، گفت وگو ، نه جنگ، نه تحریم؛ نه تهدید، نه زورگویی؛ وفای به عهد و عمل به قانون سیاست روشن جمهوری اسلامی است که در سخنان رییس جمهوری تجلی یافته است.

ساعاتی پس از سخنان اقای روحانی و ترامپ ، تحلیل گران و رسانه ها بر مسوولیت پذیری ایران و عدم پایبندی امریکا به تعهدات بین المللی تاکید کردند و شبکه تلویزیونی فرانس24 گفت که برخلاف دونالد ترامپ که تلاش کرد ایران را درحاشیه قرار دهد، حسن روحانی ایران را یک عضو مسئول جامعه جهانی نشان داد.

امریکا به گفته آرمن گورگن سردبیر ارشد بخش بین الملل فرانس24 ، با خروج از توافق هسته ای 2015 در انزوا قرار گرفته و از مسیر اصلی خارج شده است.

سخنرانی روحانی به گفته وی کلاسیک بود،تند نبود، چرا که این نخستین سخنرانی وی (در مجمع عمومی سازمان ملل) نبود.

چنین است که روحانی به نمایندگی از ایران می گوید، در این شرایط، بی تفاوتی و بی اثری نهادهای بین المللی می تواند خطری برای صلح جهانی باشد.

دولت های اقتدارگرا دشمنان صلح و پدران جنگ هستند.

واقعیات تاریخی درباره ایران را بپذیرید.

از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید.

جهان، دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت، اگر صلح، آرمان شماست.


کلید واژه ها: مجمع عمومی سازمان ملل - جمهوری - دونالد ترامپ - دکتر حسن روحانی - سخنرانی - رییس جمهوری - سازمان ملل - بین المللی - حسن روحانی - جهان - آمریکا - روحانی - رییس جمهوری آمریکا - دولت - بزرگ - بزرگترین - ایران - جهانی - دیپلمات - رسانه های جهان - دکتر - امریکا - زبان - رونالد ریگان - متن سخنرانی - سیاست خارجی - رسانه - تاریخ - محمد - خنده

آخرین اخبار سرویس:
عامل گروگان گیری در آلمان، عضو داعش است

تعریف و تمجید آقای جذابیت از لئو مسی

ساماندهی خطوط انتقال برق جنوب پایتخت باید در مجلس پیگیری شود

تکذیب چند باره یک خبر دروغ درباره مشایخی / پیگیری از طریق پلیس فتا

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

کسانی که دم از سازش با آمریکا می زنند گرفتار جهالت حداکثری اند

ماجرای بستری شدن آیت الله هاشمی شاهرودی در بیمارستان چه بود ؟ + جزییات

گرامیداشت 24مهرماه، سالروز سفر مقام معظم رهبری به شیروان

قیمت اجاره در چهار باغ

دختران سه ساله آستارا در سالروز شهادت رقیه (س) سوگواری کردند

جشنواره سنگنوردی بیستون فرصتی برای ایجاد نشاط در جامعه است

تنها دانشگاه تک جنسیتی شرق کشور از کمبود فضا رنج می برد

همه ما در برابر معلولان مسئول هستیم

شفافیت آرا نمایندگان با عبور از ملاحظات جناحی

دفن اخلاق و کرامت زیر آوار قانون بد و نظام اداری ناکارآمد

خشکسالی 30ساله یک دروغ علمی است

جزییات قرارداد مترو با جهاد دانشگاهی در زمینه تامین قطعات

تلاش عجیب شهردار تهران برای ملاقات با رییس مجلس

بازدید هیأت آذربایجانی از مقبره الشعرای تبریز/تصاویر

بازداشت شهردار سابق یکی از شهرهای مازندران

جلسه دوستانه مدیران عامل تراکتورسازی و ذوب آهن

سامانه موشکی باور373 Vertical launch است

افتتاح کارگاه خیاطی مددجویان فامنین

جزییات دیدار امروز روحانی با اقتصاددانان

پسر جمشید مشایخی: شکایت می کنیم

رونمایی از اولین سامانه حقوقی ساخته شده به همت بچه های بسیج دانشگاه صنعتی قم/ یاری یاب نمونه جهانی ندارد

جشنواره سنگنوردی بیستون فرصتی برای ایجاد نشاط در جامعه است

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

آغاز ثبت نام مبلغان جهت اعزام به امام زادگان و بقاع متبرکه

«اس 300» ایرانی از «اس400» روسی بهتر است

واکنش مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به فراخوان امام خامنه ای

معاون اول رییس جمهور: با وجود محدودیت ها ، دولت بودجه برنامه های پژوهشی را تأمین می کند

جشن شگرگزاری برداشت سیب فرسفج

تنها دانشگاه تک جنسیتی شرق کشور از کمبود فضا رنج می برد

همه ما در برابر معلولان مسئول هستیم

پیگیر رفع مشکلات بهداشتی حوزه انتخابیه هستم

حضور وینگر رم در بایرن جدی تر از قبل شد

بررسی «آزادی و آزاداندیشی» در نگاه رهبری در یک اثر

هنرپیشه آمریکایی خواستار سرنگونی ترامپ

چرا بعد از 1400 سال، 4 سال است که ناگهان به فکر راهپیمایی اربعین افتاده ایم؟

حال خانواده ایرانی مطلوب نیست/ لزوم هم افزایی دستگاه های دولتی و سازمان های مردم نهاد

ابراهیم رییسی با عینک سه بعدی (عکس)

از تحقیقات ترکیه در پرونده «خاشقچی» کاملاً حمایت می کنیم

قیمت لوازم ماهیگیری در بازار

کارهای پژوهشی باید در تصمیم گیری ادارات فصل الخطاب باشد

نمایش محیطی « نقطه رهایی »

خوشرو: آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده است

طلبه ای که بنیه علمی نداشته باشد نمی تواند نیازهای جامعه را برطرف کند

بهروز نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران شد

چگونه از هجرت نخبگان جلوگیری کنیم؟

کارهای پژوهشی باید در تصمیم گیری ادارات فصل الخطاب باشد

عزاداری بانوان همدانی در حسینیه کوی حاجی

برگزاری نخستین دو سالانه مسابقات معماری و شهر سازی ایران

مدیرعامل جدید سایپا معرفی شد

ذوالفقاری: صدور 2 هزار مجوز موکب/ توزیع روزانه 4.5 میلیون پرس غذا در اربعین

نعمتی دبیرکل حزب رفاه ملت ایران شد

صالحی: اگر بتوانیم وضعیت اقتصادی را سر و سامان دهیم، ناظر بر یک حرکت عظیم خواهیم بود

حرکت عظیم اربعین از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی است

امنیت کامل برای سرمایه گذاری در نهبندان تامین شده است

درس تفسیر قرآن حجت الاسلام والمسلمین دژکام در شیراز برگزار می شود

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

ارائه الگوی پیشرفت 50 ساله پاسخی به القاءکنندگان «بن بست» در کشور بود

حرکت عظیم اربعین از ثمرات شجره طیبه انقلاب اسلامی است

بازدید صالحی از نمایشگاه فناوری نانو

امنیت کامل برای سرمایه گذاری در نهبندان تامین شده است

رحمانی فضلی : تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی

ماجرای اخم رییس جمهور در دانشگاه تهران چه بود؟

قطار ترکیبی قم – کربلا راه اندازی شد

اقدامات نا عادلانه دولت نسبت به مدارس دینی را قبول نخواهیم کرد

رحمانی فضلی: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

درخواست «سرنگونی» دولت ترامپ در امریکا

فقط کمی تاب بیاور

ابراهیم رییسی با عینک سه بعدی (عکس)

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی در ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی/فعالیت 5 کارگروه

دستگاههای اجرایی آمادگی خود برای کاهش آسیب پذیری را افرایش دهند

رحیم صفوی: نگاه سیاست خارجی ما باید معطوف به شرق باشد

انتخاب فاطمه حسینی به عنوان عضو هیات رییسه مجمع نمایندگان زن IPU

عکس جدید بهنوش طباطبایی به عنوان مدل /مراسم عجیب درآوردن چشم از حدقه در هند! +16 با تصاویر ( برگزیده )

نصرت اهل بیت(ع) مشروط به داشتن جامعه ای عفیف است

فردی که آیت الله خامنه ای عمیقا به او ارادت داشت + عکس

بطحایی: دیروز و امروز برگ زرین دیگری در مردمسالاری دینی ما رقم خورد

جمله عجیب روی دیوار ساختمان پک+ عکس

چون سکولار نیستیم به دموکراسی ایران اذعان نمی کنند

یک دیپلمات ایرانی هم از فرانسه اخراج شد/ سکوت وزارت خارجه در برابر تحقیر دیپلماتیک ایران

«اربعین» قوام دهنده هویت فراگیر اسلامی است

برای موفقیت، باید واقعیت شرایط اقتصادی را به مردم بگوییم

استیضاح حجتی کلید خورد

ماجرای انتقادات خانم دانشجو و اخم شدید رییس جمهور!

حمله ناکام منافقین به غرفه ایران در فرانکفورت

افشاگری «ابتکار» درباره خائنین به دولت

فرض ما ماندگاری افشانی در شهرداری تهران است/نماینده شهرداری می توانست اعلام کند که شهردار تهران همتراز با وزراست

تدوین برنامه پژوهشی بلند مدت برای کشور لازم است

آجیل شاد، طلای سبز ایران

وزیر کشور: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

88 حزب و تشکل سیاسی در لرستان فعالیت می کنند

معاون جدید توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل میراث فرهنگی البرز معرفی شد

رحمانی فضلی: واقعیات اقتصادی کشور را به مردم بگوییم

ماجرای عجیب تیرخلاص خلخالی و عصبانیت شدید شهید بهشتی+عکس

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*