مطالب مرتبط:
گسترش همکاری های همه جانبه میان باکو و مسکو؛ دست یاری جمهوری آذربایجان به روسیه در تقابل با آمریکا
مراسم عزاداری شهادت حضرت امام محمد باقر(ع) در شهرکرد
عزاداری در وصف امام محمد باقر ع در پیشوا
خراسان جنوبی درسوگ شهادت  امام محمد باقر (ع)
موشن گرافیک با معصومین (ع) امام محمد باقر (ع) + فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 06:362018-09-26سياسي

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*


ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل یکی از بزرگترین گردهمایی رهبران و رییسان جمهوری جهان و فرصتی جریان ساز و مهم برای کشورها در بیان مواضع و رویکرد سیاست های خارجی ، - تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش* تهران - ایرنا- مجمع عمومی سازمان ملل یکی از بزرگترین گردهمایی رهبران و رییسان جمهوری جهان و فرصتی جریان ساز و مهم برای کشورها در بیان مواضع و رویکرد سیاست های خارجی ، دیدارها دیپلماتیک و قرار و مدار های سیاسی و اقتصادی است.

سخنان رهبران و رییسان جمهوری از منظر محتوا، لحن و زبان بدن (body language ) در این گردهمایی بزرگ بین المللی در معرض قضاوت جهانیان قرار گرفته و پر بسامد ترین خبر و رویداد جهانی در رسانه های شنیداری ، دیداری و نوشتاری به شمار می آید.

اما در این میان، حضور رییسان جمهوری ایران و آمریکا، هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل را در کانون توجه جهانیان قرار داده و سخنرانی دکتر حسن روحانی و دونالد ترامپ از نظر تحلیل گران و رسانه های جهان از اهمیت ویژه برخودار بوده است.

تحریم ، تهدید جهان ، ناسیونالیسم ، میهن پرستی و یک جانبه گرایی مهم ترین محور سخنان دونالد ترامپ و صلح ، چند جانبه گرایی ، ساز و کار بین المللی ، پایبندی به مقررات بین المللی، امنیت در سایه تفاهم از جمله محور های اصلی سخنان دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران بوده است.

متن سخنرانی دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا به زبان اصلی ( انگلیسی ) حدود 3600 کلمه و سخنرانی دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران به زبان فارسی بیش از 2 هزار کلمه بوده است.

دونالد ترامپ بدون متن و نوشته ، سخنرانی خود را برگزار کرد و سخنانش از دو بخش داخلی و سیاست خارجی تشکیل شده و در بخش داخلی تلاش کرده است که دولت خود را موفق ترین دولت تاریخ امریکا معرفی کند.

دولت من در کمتر از دو سال، دستاوردهای بیشتری از تقریباً هر دولت دیگری در تاریخ آمریکا داشته است.

این ادعا موجب خنده دیپلمات های حاضر در محل سخنرانی شد و زمانی که ترامپ بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد، صدای خنده تمامی سالن را در برگرفت.

رییس جمهوری آمریکا که مورد تمسخر سران و نمایندگان دیگر کشورها قرار گرفته بود، سخنرانی خود را قطع کرد و گفت: انتظار چنین واکنشی را نداشتم، ولی ایرادی هم ندارد.

ترامپ اعتقاد دارد که آمریکا را بار دیگر به یک قدرت بزرگ تبدیل خواهد کرد، در واقع شعار رونالد ریگان در سال 1980را بار دیگر تکرار می کند البته ریگان درون گرا نبوده بلکه به روابط بین الملل تمایل دارد و برون گراست.

در مقایسه اما ترامپ، سوگند خورده است که آمریکا را در اولویت قرار دهد.

او پیشتر هم گفته دیگر اجازه نخواهد داد جهانی شدن، کشور یا مردمش را احاطه کند.

آمریکای ترامپ عصبانی است.

شاید اغراق نباشد که بگوییم ترامپ می خواهد آمریکا را تحت بندگی شووینیسم (ملی گرایی افراطی) در اورد.

او در بیان مواضع و دیدگاه خود در زمینه سیاست خارجی و روابط بین الملل ،آشکارا چند جانبه گرایی را رد می کند و دکترین میهن پرستی را می پذیرد و در مجمع عمومی گفت که ما ایدئولوژی جهانی سازی را رد می کنیم و دکترین ما وطن پرستی است.

بخشی از سخنان ترامپ اشاره و تاکید بر اکسپشنالیسم ( استثنا گرایی ) آمریکایی دارد او می خواهد آمریکا را از همه چیز و همه کس مستثنا کند و جایگاه ویژه ای را برای آن در نظر بگیرد.

این تفکر ریشه در مفهومی قرن نوزدهم با عنوان سرنوشت آشکار دارد.

سرنوشت آشکار، اعتقاد آمریکایی بود که بر آن اساس سرنوشت محتوم ایالات متحده در گسترده شدن در سراسر قاره دیده می شد.

این اصطلاح از سوی دموکرات ها در دهه 1840 و به منظور توجیه جنگ مکزیک استفاده شد و پس از آن مورد انتقاد ویگ ها(یک حزب در اوایل قرن نوزدهم) قرار گرفت و از اواسط قرن نوزدهم بود که دیگر استفاده نشد.

نظریه پردازان سرنوشت آشکار بر این اعتقاد بودند که توسعه اراضی ایالات متحده نه تنها عاقلانه، بلکه امری آشکار و محتوم بود.

تهدید کشورها بویژه ایران به تحریم و جنگ از دیگر محورهای سخنان ترامپ بوده است.

در همین راستا است که خروج از برجام و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را سرلوحه سیاست خود قرار داده و در سخنان می گوید که برجام موهبت و ثروت بادآورده ای برای ایران بوده و بودجه نظامی ایران درسال های پس از این توافق 25درصد افزایش یافته است.

او می خواهد آمریکا پلیس جهان باشد و ارزش های آمریکایی را از طریق اعمال زور بر دیگران تحمیل کند و در همین راستا است که برای توافق های بین المللی اهمیت کمی قائل است.

او در سخنان خود براین نکته تاکید داشته است که کشورها باید دربرابر تهدیدی که مدیریت جهانی متوجه استقلال آنان می کند از خود دفاع کنند.

سخنی که سخت مورد انتقاد امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه قرار گرفت و گفت که تنها اقدام جمعی است که می تواند از استقلال مردمان حراست کند.

انتقاد از اوپک از دیگر محورهای سخنان ر ییس جمهوری امریکا بوده است، او مدعی شد، این سازمان به طور مصنوعی بهای نفت را در بازارهای جهانی افزایش داده است.

برخی از اعضای اوپک از حمایت و پشتیبانی آمریکا برخوردارند، اما به رغم آن تلاشی برای کاهش بهای نفت انجام نمی دهند.

ترامپ در عین حال از پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا و به ویژه آلمان نیز انتقاد کرد.

و همچنین وضعیت اقتصادی ونزوئلا و پیامدهای منفی اقتصاد سوسیالیستی و همچنین نیاز از نو تعریف کردن پیمان های اقتصادی جهان در سایه جنگ تجاری حاکم از دیگر محورهای سخنرانی ترامپ بودند.

شخصیت متناقض دونالد ترامپ در سخنانش نیز آشکار است ، از یک سو بر طبل تحریم، تهدید ، توهین به دیگر دولت ها می کوبد از سوی دیگر از آمادگی برای مذاکره سخن می گوید.

در مقابل ، سخنرانی دکتر حسن روحانی از روی متن مکتوب با تبیین سیاست های خارجی ایران ، روابط بین الملل ، پایبندی به تعهدات و توافقات و مبارزه با تروریسم .

برگزار شد.

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در مقابل سخنان تهدید آمیز و جنگ طلبانه و یک جانبه گرایی ترامپ، بر صلح جهانی ، چند جانبه گرایی ، همگرایی با نهادهای بین المللی، گفت وگو و دوری از خشونت تاکید داشته است سخنان رییس جمهوری ایران از ثبات و رویه واحد و متعادل برخوردار بوده است که این اعتدال مبتنی احترام متقابل ، گفت وگو با جهانیان ، دوری از خشونت است و از اندیشه های از آغاز کار بعنوان رییس دولت نشات می گیرد.

آقای روحانی سخن خود را با انتقاد از رنج جهانیان از خودسری ها و بی توجهی برخی دولت ها به ارزش ها و نهادهای بین المللی آغاز کرد و تاکید کرد که حضور در سامان ملل برای ایجاد منافع و امنیتِ جهان با کمترین هزینه بوده که در سایه هماهنگی و همکاری کشورها امکان پذیر است.

او گسترش و تقویت ناسیونالیزم افراطی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی که یادآور تفکر نازی هاست ، را گوشزد کرده و گفته که ما شاهد حاکمانی هستیم که با زیر پا گذاشتن مقررات جهانی و تضعیف سازمان های بین المللی بهتر می توانند به منافع خود دست یابند و یا حداقل برای کوتاه مدت، می توانند بر احساسات عمومی و جذب آرای مردم، تأثیر بگذارند و برای این منظور، به نمایش های مضحکی حتی در قالب تشکیل جلسه غیرمعمول شورای امنیت، دست می زنند.

رییس جمهوری ایران تلویحی بدون ذکر نام آمریکا روشن می سازد که برخی حاکمان ( امریکا) به دنبال ایجاد نا امنی ساختگی در جهان برای باج خواهی از دیگران و سلب امنیت و صلح از دیگران برای دستیابی به صلح امنیت برای خود هستند و تاکید بر این که باید این خیال پردازی را کنار بگذاریم.

او به صراحت در مقابل سیاست یکجانبه گرایی ترامپ ایستاده و معتقد است که یک جانبه گرایی، نه نشانه قدرت بازو، که علامت ضعف اندیشه است و حکایت از عدم شناخت از جهانی درهم تنیده و پیچیده دارد.

گسترش روابط با همسایگان و ایجاد منطقه امن تر و توسعه یافته تر،تشکیل سازوکاری مشترک برای منطقه خلیج فارس با حضور و مشارکت همه کشورهای منطقه ، حفاظت از امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز، مقابله با هرگونه تلاش برای اِخلال در این آب راهِ حیاتی نقطه مقابل سخنان روحانی در برابر زورگویی ها و جنگ طلبی های ترامپ بوده است.

ایران نیازی به امپراطوری ندارد.

ایران نه بر اساس سیاست که در فرهنگ و تمدن خود یک امپراطوری است، سخنی که در عین حالی که بیانگر عزتمندی و سربلندی است، انتقادی بر سیاست ها تهدید امیز و زورمدارانه و تلاش ترامپ برای ایفای نقش پلیس جهانی است.

پایندی به تعهدات و پیمان های بین المللی ، اعتمادسازی، گفت وگو ، نه جنگ، نه تحریم؛ نه تهدید، نه زورگویی؛ وفای به عهد و عمل به قانون سیاست روشن جمهوری اسلامی است که در سخنان رییس جمهوری تجلی یافته است.

ساعاتی پس از سخنان اقای روحانی و ترامپ ، تحلیل گران و رسانه ها بر مسوولیت پذیری ایران و عدم پایبندی امریکا به تعهدات بین المللی تاکید کردند و شبکه تلویزیونی فرانس24 گفت که برخلاف دونالد ترامپ که تلاش کرد ایران را درحاشیه قرار دهد، حسن روحانی ایران را یک عضو مسئول جامعه جهانی نشان داد.

امریکا به گفته آرمن گورگن سردبیر ارشد بخش بین الملل فرانس24 ، با خروج از توافق هسته ای 2015 در انزوا قرار گرفته و از مسیر اصلی خارج شده است.

سخنرانی روحانی به گفته وی کلاسیک بود،تند نبود، چرا که این نخستین سخنرانی وی (در مجمع عمومی سازمان ملل) نبود.

چنین است که روحانی به نمایندگی از ایران می گوید، در این شرایط، بی تفاوتی و بی اثری نهادهای بین المللی می تواند خطری برای صلح جهانی باشد.

دولت های اقتدارگرا دشمنان صلح و پدران جنگ هستند.

واقعیات تاریخی درباره ایران را بپذیرید.

از تحریم دست بردارید و به تکفیر پایان دهید.

جهان، دوستی بهتر از ایران نخواهد داشت، اگر صلح، آرمان شماست.


کلید واژه ها: مجمع عمومی سازمان ملل - جمهوری - دونالد ترامپ - دکتر حسن روحانی - سخنرانی - رییس جمهوری - سازمان ملل - بین المللی - حسن روحانی - جهان - آمریکا - روحانی - رییس جمهوری آمریکا - دولت - بزرگ - بزرگترین - ایران - جهانی - دیپلمات - رسانه های جهان - دکتر - امریکا - زبان - رونالد ریگان - متن سخنرانی - سیاست خارجی - رسانه - تاریخ - محمد - خنده

آخرین اخبار سرویس:
هلال احمر نیروهای با 3 سال سابقه را استخدام می کند

استخدام مشاور تحصیلی آقا در یک انتشارات معتبر در کرمانشاه

11 هزار لوح گلی تخت جمشید به کشور بازمی گردند

مناظره داغ زیباکلام و یک چهره اصولگرا پیرامون تقابل ایران و آمریکا

آیین تجلیل از نقش آفرینی زنان در عرصه های فرهنگ و اقتصاد

توصیه وزیر به معلمان در مورد طرح رتبه بندی

واکنش نماینده روسیه به نقض قطعنامه 2231

مازنی: گردشگر خارجی که به ایران می آید دنبال فساد نیست/ باید دست آنها را بوسید

واکنش ظریف به اظهارات پمپئو در شورای امنیت

تنها عملی که قبل از انجام آن هم خدا برایتان گناه می نویسد!

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | پنجشنبه 22 آذر 97

استخدام مدیر دفتر آقا در شرکت بین المللی ماکسیم - خرم آباد

استخدام مسئول دفتر خانم در موسسه شیوه نوین در تهران

استخدام منشی خانم در شرکت به نوین پرداز نارین در تهران

باربکیو بر دهانه آتشفشان+عکس

نهادهای زیر نظر رهبری پیشگام اجرای قانون

اعضای مسجد راچدیل کیت های نجات بخش سرما میان بی خانمان ها توزیع کردند

اشتباهات سلامتی صبحگاهی

حیاتی: ادعای انقلابی گری می کنند، فرزندانشان در آمریکا هستند!

استخدام منشی،کارگر ساده، راننده با خودرو کامیونت 3 تن در البرز

داستان پر ماجرای FATF

داستان پر ماجرای FATF

سر زنده و پر انرژی باشید

«مسجد تی وی»، رسانه ای برای اشتراک تجربه مسجدی ها

هجوم اعضای یک گروه مدعی عرفان به خانه یکی از علمای قم

تصادف 5 اتاقک تله کابین در اتریش

بقا و سلامت جامعه؛ در گرو خانواده

برگزاری مراسم رونمایی از کتاب «سرباز کوچک امام» در کردستان

نام و یاد شهدا زنگار دل های غفلت زده را پاک می کند

نحوه استقبال فهد از سید محمد خاتمی

مدیرمسوول روزنامه جوان: دختر نه، کسی که پسرش در خارج زندگی می کند نباید مقام داشته باشد

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 22 آذر 97

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل خانم در یک هلدینگ معتبر

رییس جمهور قزاقستان خواهان گسترش همکاری ها با تهران شد

قدردانی نمایندگان مجلس از فعالیتهای صدا و سیمای مرکز کرمان

شهادت مجری عملیات برکان در نابلس

استخدام کارشناس ارشد بازرگانی خارجی خانم با مزایا در اصفهان

استخدام منشی خانم با مزایا در شرکت ارتباط گستر آریا سورنا

توییت ظریف درباره آخرین تمسخر شورای امنیت به وسیله پمپئو

فال آنلاین دیوان حافظ پنج شنبه 22 آذرماه 97

انصار الله:برای برقراری آتش بس دریمن به پیشرفت های خوبی رسیدیم

بی اعتنایی مسئولان همچنان تهران را تهدید می کند

استخدام کارشناس بین الملل در شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام نگهبان و مامور انتظامات در یک دانشگاه معتبر در تهران

خویشاوند واقعی کیست؟

حکم ختم صلوات و اذکار در ایام عذر شرعی

چرا جنگ میان ایران و اسراییل فعلا بعید است؟

نامه نمایندگان اصفهان به روحانی

دولت مسئول معیشت مردم است/چرا دولت بر قیمت کالاها نظارت ندارد

ابوترابی در گفت وگو با فارس: افزایش سهمیه زنان در انتخابات مجلس به کارگروه ویژه ارجاع شده است

استخدام کارمند مالی اداری خانم در یک شرکت پخش معتبر در فارس

استخدام مدیر اداری در یک شرکت فعال در زمینه رستوران در تهران

استخدام وردپرس کار (ووکامرس) در یک فروشگاه آنلاین معتبر- تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در گیلان

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز پنج شنبه

سرانجام شوم همسایه آزاری درکلام پیامبر(ص)

امام(ره) به ما گفتند شما بروید مجلس را نگه دارید؛ بروید دنبال مجلس/ مجلس مهم است

در واکنش به اظهارات پامپئو در نشست شورای امنیت؛ ظریف: پامپئو برنامه های آمریکا برای نقض بیشتر قطعنامه شورای امنیت را مشخص کرد

استخدام بازاریاب حضوری و غیر حضوری با مزایا در یک شرکت معتبر

استخدام کارمند اداری مشاور در دفتر گروه کارگزاری های نیکان

استخدام مسئول دفتر خانم در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش،سرپرست فروش،مدیر فروش در تهران

فتاح: چرا برخی مسئولان اصل انقلابی خود را فراموش می کنند؟

تقدیر عراقچی از ابتکار دانشجویان یک دانشگاه/ عکس

چرا معاون اول مانده اید؟

واکنش ظریف به سخنان پامپئو در جلسه شورای امنیت

آیت الله جنتی نمایندگان مجلس را نصیحت کرد

روایتی از حاشیه های دیدار خانواده های شهدا با رهبر انقلاب

پزشکیان: برخی به دنبال پرونده سازی هستند

اهمّیّت فراگیری احکام

وکیل سابق ترامپ: مأموریتم سرپوش گذاشتن بر اقدامات کثیف رییس جمهور بود

ترزا می بعد از گرفتن رأی اعتماد: باید برگزیتی را که مردم می خواهند به اجرا بگذاریم

کنایه ولایتی به دلارهای گاو شیرده

بن سلمان مسئول قتل خاشقچی است

استقبال دیدنی خاله معاون اول رییس جمهور ایران در زادگاه مادری وی+عکس

نشست «پیشگیری از بد رفتاری های علمی» برگزار می شود

ترزا می نخست وزیر باقی ماند

«شب نقاشی» در دانشگاه برندایس، هنر اسلامی را به دانشجویان معرفی کرد

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

مراقب غفلت های خود باشیم/انواع غفلت

اطلاعات تایید نشده نباید به گزارش های سازمان ملل راه یابد

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

توصیه های امام رضا(ع) به حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)

افزایش دو برابری کشف سوخت قاچاق در مرزها

ساز و کار مالی اروپا تا سه هفته آینده

قمی: برای مقابله با توطئه های آمریکا همه باید وحدت داشته باشیم

انتقاد آیت الله جنتی از نمایندگان مجلس

خواننده فرمول یک روی صحنه می رود/نخستین کنسرت زمستانی حمید هیراد در برج میلاد

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

جریان دانشجویی همیشه به دنبال حفظ منافع ملی بوده/ مدینه فاضله غرب دل های ناامید را می لرزاند

سناتور آمریکایی: برجام «یک پنی» به ایران نداد

چرا دور اول مذاکرات یمنی - یمنی در سوئد امید بخش نبود؟

توصیه وزیر دفاع به دانشجویان

از «تب تاب» افتادن اجرای «بنیامین» به دلایل نامعلوم

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

گلایه جلودارزاده از مسائل متغیر نظام بانکی

اتاق مطالعات ایران در دانشگاه سالامانکا اسپانیا گشایش یافت

انتقاد تند روحانی به معاهده آب وهوایی پاریس/ لایحه پیوستن به پاریس از دستور کار خارج می شود؟

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*

تقابل یکجانبه گرایی وچند جانبه گرایی - سید محمد باقر نوربخش*