مطالب مرتبط:
پروژه پنهانی دریاچه ی مصنوعی در تبریز خیانت بزرگ به حیات «دریاچه ارومیه»
از واکنش ها به دریاچه مصنوعی تبریز تا سرانجام حکم پزشک کیارستمی
فرصت برای احیای دریاچه نمک وجود دارد
پروژه پنهانی احداث دریاچه مصنوعی خیانت بزرگی به دریاچه ارومیه بود
غلظت نمک دریاچه ارومیه به 332 گرم بر لیتر رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 04:112018-09-26پزشكي

دریاچه نمک قم برای ادامه حیات تنفس مصنوعی می خواهد


ایرنا - دریاچه نمک قم با وجود خشک شدن بسیاری از نقاط آن، هنوز نفس می کشد اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، برای ادامه حیات خود به تنفس مصنوعی که همان تخصیص یافتن حقابه های زیست محیطی است، - نیاز دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، طبیعت مناطق کویری ایران در سال های اخیر دچار آسیب های فراوان و تنش های محیطی شدیدی شده که بسیار از پدیده های ساکن در خود را به سمت نابودی کشانده است؛ از جمله این پدیده ها دریاچه نمک قم است که با وجود وسعت زیاد به دلیل خشکسالی های اخیر، برداشت بی رویه آب از مناطق اطراف آن و فعالیت های انسانی، در معرض خطر نابودی قرار گرفته و فرصت چندانی برای احیای آن نمانده است.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی قم و درحد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی قم قرار گرفته است.

این دریاچه دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است که در سال های اخیر به دلیل خشکسالی و تخصیص نیافتن حقابه آن به یکی از کانون های فعال ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.

حقابه، سهم مشروع و مقرربرای سیراب کردن ده، مزرعه، باغ، خانه یا کسی از آب رود، چشمه یا قنات در ساعات و به اندازه معلوم است.

به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی تخصیص حقابه ها می تواند کمک بزرگی به احیای دریاچه نمک باشد که اگر این کار صورت نگیرد، روند مرگ دریاچه سرعت گرفته و در آینده نزدیک در قلب ایران، شاهد یک دریاچه مرده که کانون انتشار ریزگرد و خاک های نمکی است، خواهیم بود.

**فرصت برای نجات دریاچه نمک وجود دارد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم در همین زمینه به ایرنا گفت: هنوز فرصت برای احیای دریاچه نمک و نجات آن از خشکی کامل وجود دارد، اما این مساله نیازمند مشارکت همه دستگاه های مسئول و تخصیص حقابه های دریاچه است.

سید رضا موسوی، افزود: یکی از مهمترین اقدام ها برای احیای دریاچه نمک، تخصیص حقابه های زیست محیطی و جلوگیری از برداشت بی رویه آب از اطراف دریاچه است که می تواند بستر آن را مرطوب نگاه دارد.

وی بیان کرد: در سال های اخیر روند ورود روان آب ها به سطح دریاچه نمک به دلیل احداث سدها، حفر چاه های عمیق و فعالیت های عمرانی کاهش پیدا کرده است و با این روند، دریاچه به سمت خشکی پیش می رود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم ادامه داد: در صورتی که دریاچه نمک خشک شود، بلند شدن گرد و خاک های نمکی آن، زندگی مردم در مناطق اطراف دریاچه را به خطر می اندازد و این در شرایطی است که جهت بادهای غالب در بسیاری از مواقع سال از سمت دریاچه نمک به طرف شهر قم است.

موسوی گفت: هر گونه برنامه ریزی برای بهره برداری از دریاچه نمک باید با مطالعات زیست محیطی دقیق باشد تا شرایط شکننده دریاچه وخیم تر نشود.

** لزوم تخصیص حقابه برای دریاچه نمک نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی نیز درباره لزوم زنده نگاه داشتن دریاچه نمک گفت: پیگیر حقابه زیست محیطی برای این دریاچه هستیم تا شاهد بحران مربوط به آن در آینده نباشیم.

احمد امیرآبادی بیان کرد: دریاچه نمک با استفاده از پساب فاضلاب قم احیا نمی شود از این رو نیازمند تخصیص حقابه قم در سطح ملی از سد کرج و ساوه هستیم.

وی افزود: دستگاه های مربوطه از جمله شرکت آب و منطقه ای قم نیز باید پیگیری های لازم را در این زمینه انجام دهند.

امیر آبادی با بیان اینکه اگر حقابه زیست محیطی قم تامین نشود تا 15 سال آینده کسی نمی تواند در قم زندگی کند، گفت: این دریاچه کانون گرد و غبار و بحران زاست و در آینده مشکلاتی را برای این استان به همراه خواهد داشت.

امیرآبادی گفت: وضعیت دریاچه نمک قم باید مدیریت شود تا در آینده نه چندان دور دچار مشکل نشویم.

* 25درصد جمعیت کشور تحت تاثیر دریاچه نمک استاندار قم نیز در گفت و گویی بر ضرورت احیای حقابه های دریاچه نمک تاکید و بیان کرد: باید مساله احیای حقابه های این دریاچه را دنبال کرد تا از خشک شدن آن جلوگیری شود.

سید مهدی صادقی افزود: اگر این دریاچه به مرحله خشکسالی برسد، تمام برنامه ریزی های انجام شده به منظور استفاده از ظرفیت های آن از بین می رود.

وی همچنین تصریح کرد: در صورت خشک شدن دریاچه نمک، حدود 25 درصد جمعیت کشور تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و ریزگرد حاصل از آن نمکی خواهد بود که قابل مقایسه با ریزگرد های خاکی نیست.

صادقی گفت: موضوع رسیدگی به این دریاچه از سوی استانداری پیگری می شود ولی آن چیزی که در سال های قبل باعث نگرانی شده هنوز برطرف نشده است و در زمان حاضر مسیر خشکسالی دریاچه نمک را طی می کنیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان قم نیز پیرامون این موضوع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان داشت: کاهش بارندگی در اثر خشکسالی های پی در پی، حفر چاه های عمیق برای بهره برداران از منابع زیر زمینی و برداشت بی رویه از منابع آبی از جمله مهمترین عواملی است که خطر خشک شدن دریاچه نمک را تشدید می کند.

محسن اوروجی بیان کرد: مطالعات و پایش وضعیت دریاچه نمک و دشت های اطراف آن، به طور مستمر انجام می شود تا با راهکاری عملی از وقوع بحران زیست محیطی در استان قم و مناطق مرکزی ایران جلوگیری شود.

وی ادامه داد: پایین رفتن سطح منابع آبی دریاچه نمک، موجب پیشروی آب های شور شده است که این پدیده نیز آسیب های فراوانی به محیط زیست وارد می کند.

اوروجی گفت: حوضه آبخیز ایران مرکزی که استان قم نیز در آن واقع شده با کمبود جدی منابع آبی مواجه است، برای حل این مشکل باید حقابه های اختصاص یافته به این منطقه تامین و وارد این حوضه آبخیز شود؛ در همین رابطه وزارت نیرو 154 میلیون مترمکعب آب به حوضه آبخیز رودخانه قمرود اختصاص داده است که با ورود این حجم از آب به منطقه بسیاری از مشکلات زیست محیطی برطرف و تا حدی از روند خشک شدن دریاچه نمک جلوگیری می شود.

وی افزود: اگر منابع آبی و سفره های زیرزمینی حوضه دریاچه نمک خشک شود، گرد و خاک ناشی از آن، تمام استان های مرکزی ایران همچون قم، تهران، اصفهان و مرکزی را درگیر مشکلات زیست محیطی می کند.

** خشک شدن کامل دریاچه نمک مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم نیز با اشاره به این که ورودی به دریاچه نمک قم نزدیک صفر است، گفت: درگذشته از طریق دشت مسیله و رودخانه های قره چای و قمرود حدود یک میلیارد متر مکعب آب وارد دریاچه نمک می شد، اما اکنون این رقم به نزدیک صفر رسیده است.

سید محمد تقی سجادی در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: اکنون آب ورودی به این دریاچه از سمت قم به صفر رسیده و از سمت شمال هم آب ورودی به دریاچه به میزان بسیار محدود جریان دارد.

وی افزود: در برابر کاهش آب ورودی به دریاچه نمک، فعالیت های سنگین عمرانی همچون احداث آزادراه، خطوط انتقال انرژی و راه آهن در بستر دشت مسیله که روان آب های آن به دریاچه نمک وارد می شود، شرایط حفظ حیات این دریاچه را سخت تر کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم ادامه داد: برای اجرای طرح های توسعه ای باید شرایط زیست محیطی را درنظر گرفت، در غیر اینصورت باید منتظر واکنش سخت طبیعت بود؛ در نتیجه برخی فعالیت های انسانی در حوضه آبریز دریاچه نمک، هم اکنون منطقه ای که روزگاری دارای پوشش گیاهی بود را به بیابان های خشک و کانون های تولید گرد و غبار تبدیل کرده است.

سجادی گفت: مساله دیگری که در اثر خشک شدن روان آب های بستر دریاچه نمک به وجود آمده، بازگشت شورآبه ها از بستر دریاچه به سطح دشت های اطراف است.

وی افزود: این اتفاق باعث می شود دشت ها و زمین های کشاورزی اطراف دریاچه به دلیل شور شدن منابع آبی و سطح زمین، دیگر قابلیت کشت گیاه را نداشته باشد و به تدریج تبدیل به بیابان و کانون گرد و غبار شود.

سجادی ادامه داد: بعد از خشک شدن تدریجی روان آب های دریاچه نمک، بلورهای نمک که در سطح زمین قرار گرفته در اثر سرما و گرما به تدریج شکسته و خرد می شود و با یک وزش باد به حرکت درمی آید و می تواند طوفان های نمکی ایجاد کند که برای سلامت انسان ها بسیار مخرب است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم تصریح کرد: اگر حقابه های اختصاص یافته برای دریاچه نمک به آن وارد نشود، نفوذ گرد و غبارهای نمکی به شهرهای مرکزی ایران همچون قم و تهران دور از انتظار نخواهد بود.

وی بیان کرد: در چنین شرایطی باید از هر اقدامی که به محیط زیست دریاچه نمک آسیب می زند جلوگیری کرد؛ همچنین باید با کاشت گیاهان مقاوم در اطراف دریاچه، پوشش گیاهی محافظ برای جلوگیری از گرد و خاک ایجاد شود.

سجادی ادامه داد: اجرای عملیات استخراج مواد معدنی از دریاچه نمک می تواند سرعت تبخیر روان آب های آن را تشدید کند و این مساله نجات دریاچه را با سختی بیشتری رو به رو می کند.

آنچه گفته شد نشان می دهد حفظ دریاچه نمک قم تنها مساله ای نیست که برای دوستداران طبیعت مهم باشد، بلکه توجه به آن برای همه مردم ایران به خصوص کسانی که در مناطق مرکزی کشور زندگی می کنند، اهمیت دارد.

خشک شدن دریاچه نمک به معنای بروز فاجعه طبیعی در کشور است چرا که این دریاچه 15 برابر مساحت شهر قم وسعت دارد و گرد و غبار ایجاد شده از دامان آن می تواند توفان های نمکی در ایران مرکزی به راه بیندازد و شهرهای مختلف کشور را به کانون های بحران زیست محیطی تبدیل کند.

بنابراین در این فرصت کوتاه باقی مانده تا خشک شدن کامل دریاچه نمک، باید از آن مراقبت کرد و این پدیده زیبای آفرینش را با اختصاص حقابه های زیست محیطی و جلوگیری از فعالیت های غیرکارشناسی در بستر دریاچه، به دامان طبیعت بازگرداند.


کلید واژه ها: دریاچه - حفاظت محیط زیست - محیط - محیط زیست - زیست - گرد و خاک - ایرنا - استان - مناطق - خشکسالی - مصنوعی - نمکی - نابودی - برداشت - ریزگرد - شرایط - ایران - پدیده - ریزگردها - نجات - تنفس - صورت - بزرگترین - زمین - ساختار - اصفهان - گزارش - زندگی - طبیعت - آینده

آخرین اخبار سرویس:
سردردهای سینوسی و میگرنی چه تفاوتی دارند؟

شناسایی و نابودسازی سلول های سرطانی با «اسب تروجان»

لزوم بررسی حد مجاز توکسین ها در ذرت های وارداتی

نکات کلیدی برای حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی

دامغانی ها در اهدای مستمر خون رتبه اول کشور را دارند

21 نوع بیماری هدیه سبزی های آبیاری شده با فاضلاب

ارائه تصویر جدیدی از مغز انسان براساس آناتومی سیستم عصبی

نکات کلیدی برای حفظ سلامت قلب در بیماران دیالیزی

تصویر جدیدی از مغز انسان براساس آناتومی سیستم عصبی

بیماران مبتلا به التهاب پوستی لباس پشمی نپوشند

48 درصد سالمندان تحت پوشش هیچ صندوق بیمه ای نیستند

150 عمل باز قلب در بیمارستان شهید صدوقی یزد انجام شد

سبزیجاتی که آهن بدن را تامین می کنند

سخت پوست دریاچه ارومیه دیگر نفس نمی کشد!

علائمی که خبر از کیست تخمدان می دهد

انعقاد تفاهم نامه سه جانبه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

فصل مرگ خاموش رسید

حذف پزشک عمومی از چرخه سلامت کشور

برگزیدگان مسئولیت پذیر اجتماعی کشور تجلیل می شوند

کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران برگزار می شود

جشنواره منطقه ای قصه گویی کتابداران با محوریت «گیلان» برگزار می شود

بیماران مبتلا به التهاب پوستی لباس پشمی نپوشند

تفاهم نامه توسعه فناوری آموزش پزشکی در بیرجند امضا شد

سبزیجاتی که آهن بدن را تامین می کنند

حدود 2هزار بیمه شده تامین اجتماعی آذربایجان غربی بیمارخاص است

150 عمل باز قلب در بیمارستان شهید صدوقی یزد انجام شد

ته چین هویج، یک ته چین خوشمزه و متفاوت!

چای بنوشید تا خلاق تر شوید!

سمومی که سلامت بدن را گروگان می گیرند!

برنج آلوده در هند 11 تن را کشت، 93 تن را مسموم کرد

سلامت قلب در بیماران دیالیزی

آزمون دفاتر خدمات سلامت برگزار شد؛ شرکت 4 هزار متقاضی در 10 حوزه امتحانی

الزامات جدید سازمان غذا و دارو برای برچسب گذاری غذاهای تراریخته

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد منصوب شد/ قدردانی از خدمات دکتر خالدی فر

همه چیز درباره بیماری دیسک کمر + درمان

تولید پفک از خوراک دام در دست بررسی است

آشنایی با خواص معروفترین سبزی ضد سرطان

3 راهکار برای لاغری سریع

سالم ترین پیشنهادها برای کاهش علائم آنفلوآنزای معده

دستگاه های کشورباید در تامین سلامت شهروندان سهیم باشند

دریافت وجه مکانیزاسیون دارویی در داروخانه ها قانونی است؟

سالم ترین پیشنهادها برای کاهش علائم آنفلوآنزای معده

3500 عدد قرص غیرمجاز در مهاباد کشف شد

آزمون دفاتر خدمات سلامت برگزار شد

نسخه نویسی الکترونیکی در خراسان شمالی آغاز می شود

تولید پفک از خوراک دام در دست بررسی است

کمک 250 میلیون ریالی خانواده خیر به حوزه سلامت کاشمر

الزامات جدید سازمان غذا و دارو درباره غذاهای تراریخته

چرا یک ساعت بعد از غذا خوردن گرسنه می شوم؟

درمان کمر درد با طب سنتی

گشایش مرکز غربالگری شنوایی نوزادان گناباد و بجستان

شناسایی جهش ژنتیکی بومی بیماری های ام پی اس و نابینایی ارثی

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

آزمون دفاتر خدمات سلامت برگزار شد/ شرکت 4 هزار متقاضی در 10 حوزه امتحانی

مصرف نمک دریا تهدیدی برای سلامت جامعه

​نامه مختارپور به وزیر بهداشت، برای رسیدگی فوری به مرگ مدیر یک کتابخانه

بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد+عکس

برگزاری آزمون دفاتر خدمات سلامت

نوزاد شبیه پدر باشد بهتر است یا شبیه مادر

فواید خوراکی های مخصوص شب یلدا

بیماری هایی که باور نمی کنید زنان را بیشتر از مردان درگیر می کنند

تبعید در خانه/ دولت برای اوتیسم بودجه ندارد!: بررسی مشکلات اجتماعی اختلال اوتیسم در گزارش شفقنا

مسمومیت ده ها نفر با غذای آلوده در هند

دکتر ملک زاده در زاهدان: 82 درصد علل مرگ ها در ایران بیماری های غیر واگیر است که لازم است در این زمینه در کشور و استان تحقیقات بیشتری صورت بگیرد.

گوشت قرمز: مفید یا مضر برای سلامتی؟

دلایل بی حالی دائمی چیست؟

عکس/ بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد

افزایش ابتلای زنان همدانی به ایدز

بیماری التهابی روده خطر سرطان پروستات را افزایش می دهد

مسواک به تنهایی از بیماری های دهان و دندان پیشگیری نمی کند

بیماری التهابی روده خطر این بیماری را افزایش می دهد

خواص جادویی پرمصرف ترین نوشیدنی دنیا

5 فایده ی یخ درمانی

چگونه بوی سیر و پیاز دهان را از بین ببریم ؟

روشی ساده برای تسکین درد مفاصل

مصرف نمک دریا تهدیدی جدی برای سلامت جامعه

بیماری التهابی روده خطر سرطان پروستات را افزایش می دهد

استخدام دستیار پزشک (کات و کاشت مو) در تهران

تب مالت چیست؟

بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد

جمع آوری 410 کیلوگرم سنگ نمک از سطح عرضه در خراسان شمالی

صدای پسماندهای عفونی اراک به وزارت بهداشت هم رسید

نامه برای رسیدگی به مرگ منصوره حسینی شعار

درمان رایگان دانش آموزان مبتلا به شپش

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه ای داشته باشید

وابستگی مرگبار لهستان به زغال سنگ

بیماری ناشناخته، مجید خراطها را گرفتار کرد/ عکس

آشنایی با علل و علایم بروز سکته مغزی

جلوگیری از چاقی با روش جدید کریسپر و بدون ویرایش ژن

مسمومیت ده ها نفر با غذای آلوده در هند

از نظر تولید مقالات رتبه اول کشورهای اسلامی هستیم/82 درصد مرگ ها براثر بیماری های غیرواگیر است

پاک کردن رنگ مو از روی پوست، چند روش موثر خانگی

ما سرخوشان مست قدرت

افزایش میل جنسی در زنان و مردان در طول روز و ماه/ برخی خانم ها قبل از آغاز پریود یا حتی طی دوره، میل جنسی بالایی دارند

دیابت به سلامت مغز آسیب می رساند

جدیدترین تصمیمات دستیاری پزشکی اعلام شد/ توقف پذیرش پزشکی اجتماعی

آشنایی با علائم سکته مغزی

معرفی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری

ارتباط گل مژه و قندخون را می دانید؟

روش جدید پیش بینی تاریخ مرگ انسان

دریاچه نمک قم برای ادامه حیات تنفس مصنوعی می خواهد

دریاچه نمک قم برای ادامه حیات تنفس مصنوعی می خواهد