مطالب مرتبط:
تغییرات جمعیتی و اقتصادی عامل کاهش دانشجو در دانشگاه
لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور
دانشگاه علمی کاربردی لرستان در 74 کدرشته دانشجو می پذیرد
پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران
آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی کیش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 23:452018-09-25اقتصادي

به نام دانشجو، به کام دانشگاه


نوسانات نرخ ارز و مشکلات حاشیه ای آن، حالا دیگر فقط محدود به قیمت دارو، تجهیزات پزشکی و غیره نمی شود، ‏بلکه با تسهیلاتی که وزارت بهداشت برای برخی دانشجویان خارج نشین در نظر گرفته، - باعث بروز اعتراضاتی از طرف دانشجویان ‏دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

‏ شعارسال": تسهیلات وزارت بهداشت برای ورود دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که تا قبل از تیر امسال ‏در دانشگاه های خارجی درس می خواندند به دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد اعتراض برخی دانشجویان و فعالان صنفی ‏دانشجویی قرار گرفته است.

تسهیلاتی که به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت در راستای نوسانات نرخ ارز و برای رفاه حال ‏خانواده این دانشجویان در نظر گرفته شده، اما این موضوع ممکن است در دراز مدت به بروز اختلاف سطح علمی بین پزشکان ‏تربیت شده در دانشگاه های علوم پزشکی منجر شود.

‏ ‏*قبل از تیر بله، بعد از دی خیر اوایل شهریور امسال بود که محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت به تقاضاهای زیاد دانشجویان رشته های علوم پزشکی که در دانشگاه های خارجی ‏مشغول به تحصیل هستند برای ورود به کشور و ادامه تحصیل اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییرات ارزی، تسهیلاتی برای افرادی ‏که از قبل در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شدند فراهم کردیم، اما با تصویب شورای عالی برنامه ریزی، افرادی که از ‏ابتدای سال 2019 برای تحصیل از ایران خارج می شوند تا آخر دوره تحصیل نمی توانند به داخل کشور منتقل شوند و پس از تحصیل ‏اگر در دانشگاه معتبر تحصیل کرده باشند می توانند با ارزیابی های ویژه و کسب شرایط لازم وارد کشور شوند.

‏ سوال این جاست که چرا طی سال های گذشته که هم نوسانات نرخ ارز وجود داشت و هم قبولی در کنکور و در رشته پزشکی دشوار ‏بود، چنین تسهیلاتی در نظر گرفته نشد و اگر این تسهیلات برای رفاه حال خانواده های دانشجویان است، چرا پیش از اینکه این ‏دانشجویان برای تحصیل به کشورهای دیگر بروند، فکری به حال آنها نشد.

‏* تسهیلات مخصوص قشر خاصی نیست حمید اکبری، رییس سابق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در واپسین روزهای تصدی این مسئولیت درباره این تسهیلات گفته بود: ‏شرایط جدید بازار ارز باعث شده که خانواده برخی دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می کنند با مشکل مواجه شوند و به همین ‏دلیل برای کمک به این خانواده ها، دانشجویانی که قبل از تیر 97 تحصیل خود را آغاز کردند، اگر واجد سایر شرایط از جمله ‏تحصیل در دانشگاه معتبر، معدل دیپلم، معدل پیش دانشگاهی و معدل واحدهای گذرانده شده مورد نظر باشند می توانند با گذراندن 36 ‏واحد بر اساس واحدهای موجود در سرفصل رشته مربوطه در دانشگاه های علوم پزشکی ایران، به داخل کشور منتقل شوند.

‏ ظاهرا تسهیلات در نظر گرفته شده برای افرادی است که از ارز دولتی استفاده نمی کنند و به گفته اکبری قرار نیست ‏مخصوص قشر خاصی باشد، اما در عمل باید دید که چرا تسهیلات گذراندن 36 واحد تا پیش از این برای همه دانشجویان در نظر ‏گرفته نشده است و اکنون به منظور رفاه حال خانواده های دانشجویان پزشکی خارج از کشور این تسهیلات برقرار شده، تسهیلاتی که دانشجویان پذیرفته شده داخلی را در دانشگاه های معتبر که از رتبه های بالای کنکور بوده اند، معترض کرده و البته کمبود امکانات آموزشی و افت کیفیت آموزشی را نیز سبب می شود وزارت بهداشت البته تا پیش از شرایط فعلی، همواره دانشجویان علوم پزشکی و خانواده های آنها را از اعتماد به دانشگاه های غیرمعتبر خارجی بر حذر می داشت و ‏تاکید می کرد که جوانان داوطلب تحصیل در این رشته ها به دانشگاه های خارج از فهرست مورد تایید وزارت بهداشت که دانشگاه های غیر معتبر هستند، نروند.

*مصاحبه دانشگاه ها با دانشجویان خارج نشین یکی از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که خواست اسمش را ذکر نکنیم ‏از ورود 100 دانشجوی دندانپزشکی از کشور مجارستان به این دانشگاه خبر داد و گفت: این دانشجویان سالانه حدود 100 میلیون تومان در دانشگاه های ‏کشورهایی مثل مجارستان می پردازند و بعد از گذراندن 36 واحد برای تحصیل به داخل کشور می آیند.

اکثر این دانشجویان معدل دیپلم ‏پایینی دارند و حتی در ایران کنکور نداده اند، این دانشجویان حمایت می شوند و در واقع به علت مشکلات مالی، دانشگاه های علوم ‏پزشکی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و از این راه به دنبال کسب درآمد هستند.

‏ این دانشجو اضافه کرد: گفته شده که این دانشجویان باید با مصاحبه پذیرش شوند.

در حال حاضر نیز مصاحبه این افراد شروع شده و احتمال ‏پذیرش آنها بسیار زیاد است، زیرا در صورت جذب، درآمد خوبی برای دانشگاه خواهد داشت.

‏ این در حالی که برخی دانشگاه های مطرح علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گذشته حتی با انتقال یک دانشجوی داخلی از یک دانشگاه معتبر کشور مثلا از یک دانشگاه دولتی در استانی دیگر به تهران مخالفت می کردند و کمبود استاد و امکانات آموزشی از جمله کمبود شدید یونیت دندانپزشکی را مهمترین علت مخالفت اعلام می کردند.

حال سوال اینجاست که کمبود امکانات آموزشی با حضور تعداد قابل توجه دانشجوی جدید که اغلب از سطح علمی پایین تری برخوردارند و در کنکور داخلی قبول نشده اند، چگونه جبران می شود؟ امیر محسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون آموزشی سابق وزیر بهداشت به خبرنگار می گوید: سال هاست دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی می توانند ‏به داخل کشور انتقال پیدا کنند، اما در گذشته باید 72 واحد در دانشگاه خارجی می گذراندند.

او می افزاید: در گذشته فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می توانستند با گذراندن 36 واحد و با داشتن ‏شرایط لازم از دانشگاه های خارجی به دانشگاه های داخلی منتقل شوند، اما طی دو تا سه ماه گذشته به علت نوسانات نرخ ارز و مشکلاتی که برای خانواده های ‏دانشجویان به وجود آمد، وزارت بهداشت یک بند از مصوبه را تغییر داد و تعداد واحدهایی که باید دانشجویان در دانشگاه های خارجی ‏بگذرانند را برای همه دانشجویان به 36 واحد کاهش داد.

‏ معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انجام مصاحبه با دانشجویان ایرانی از خارج نیز گفت: وزارت بهداشت برای انجام ‏مصاحبه دانشجویان خارج از کشور، این افراد را بین دانشگاه های علوم پزشکی مختلف توزیع کرده که چیزی حدود 300 نفر نیز ‏برای انجام مصاحبه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی شده اند.

همه این افراد باید در نهایت نامه خود را برای پذیرش از ‏وزارت بهداشت دریافت کنند و بعد به دنبال دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور باشند.

‏ ضیایی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی در ورود دانشجویان کاملا متفاوت عمل می کنند و به طور مثال دانشگاه علوم پزشکی شهید ‏بهشتی، دانشجویی را پذیرش می کند که واقعا نخبه باشد.

از طرفی باید توجه کرد که ورود دانشجو به معنی فارغ التحصیلی نیست و ‏وقتی واحدهای این دانشجویان به میزان مشخصی برسد باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و سپس باید در آزمون پره انترنی ‏نیز شرکت کنند.

‏ مرجعیت علمی پزشکان ایرانی یکی از اهداف مورد توجه وزارت بهداشت است که در فاز چهارم طرح تحول سلامت که فاز تحول آموزشی است نیز مطرح شده است.

حالا باید دید آیا با حضور دانشجویانی که کنکور را دور زده اند و حالا می توانند در کنار دانشجویانی بنشینند که به زحمت از ‏سد کنکور گذشته اند، مرجعیت علمی ایران در حوزه علوم پزشکی به چه سرنوشتی می رسد.

ضیایی می گوید: فقط آزمون کنکور را نباید ملاک نخبه بودن دانشجو دانست.

یعنی نباید فکر کرد که اگر دانشجویی از ‏یک آزمون با عنوان کنکور عبور نکرده، حتما بی استعداد است.

‏ معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید: این مصوبه را شورای عالی گسترش آموزش پزشکی کشور مصوب کرده و هیچ شائبه ای در این رابطه وجود ندارد.

در واقع ‏وزارت بهداشت با این مصوبه به دانشجویان ایرانی کمک کرده و این تسهیلات را برای رفاه حال خانواده های آنان در نظر گرفته ‏است.

از طرفی این شرایط برای دانشجویانی که از ابتدای سال 2019 شروع به تحصیل می کنند وجود نخواهد داشت.

‏ ضیایی درباره میزان شهریه دریافتی از این دانشجویان می گوید: این دانشجویان در ‏دانشگاه های خارج از کشور مقدار مشخصی شهریه پرداخت می کنند که معادل همان میزان، اما به ریال از آنها توسط دانشگاه های ‏علوم پزشکی و به صلاحدید هیئت امنای هر دانشگاه دریافت می شود.

او به رقم شهریه دریافتی از این دانشجویان اشاره نکرد، اما دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رقم تقریبی دریافتی از هر دانشجوی ایرانی از خارج آمده را حدود 100 میلیون تومان برای هر ترم تخمین زد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 2مهر1397 ، کدخبر: 83042235، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: دانشجویان - دانشگاه - تسهیلات - تحصیل - وزارت بهداشت - پزشکی - بهداشت - خانواده - کشور - وزارت - نرخ ارز - علوم - شرایط - دانشجویان پزشکی - تجهیزات پزشکی - اعتراض - ادامه تحصیل - وزیر بهداشت - معاون - دندانپزشکی - بازار ارز - رشته - رفاه - مشکل - مشکلات - پزشکان - شهریور - برنامه - شورای - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
اجرای 4 پروژه بهسازی، نوسازی و بازآفرینی در منطقه 13

زنجیره صنایع دامی نیاز اساسی اقتصاد آذربایجان غربی است

700 هزار نفر هر 5 سال از جمعیت روستایی کشور کاهش می یابد

هیات تجاری گلستان به قزاقستان می رود

سامانه گرمسیری مهمترین طرح تحول آفرین در غرب کشور است

هیات تجاری گلستان به قزاقستان می رود

700 هزار نفر هر 5 سال از جمعیت روستایی کشور کاهش می یابد

محسابه قیمت وام های گوناگون مسکن

دینار 3525 تومانی را به زوار اربعین 13 هزار می فروشند!

حلب 5 کیلویی روغن چند؟

فال روزانه پنجشنبه 26 مهر ماه 97

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در کرمان

تصمیم ونزوئلا برای استفاده از یورو و یوان به جای دلار در مبادلات تجاری

استخدام کارشناس میکروبیولوژی در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام منشی سفارش گیر جهت یک رستوران در تهران

زنجیره صنایع دامی نیاز اساسی اقتصاد آذربایجان غربی است

700 هزار نفر هر 5 سال از جمعیت روستایی کشور کاهش می یابد

هیات تجاری گلستان به قزاقستان می رود

پرداخت روزی یک میلیارد تومان از سوی یک موسسه کنکور به صداوسیما برای تبلیغات

جزییات پیش فروش 9 محصول ایران خودرو از 29 مهر

صعود تیراژ خودروسازان داخلی در ابهام

استخدام منشی در شرکت مهندسی سازه صنعت بادبند در تهران

استخدام کارشناس تعمیر مدارات الکترونیکی در یک شرکت معتبر-تهران

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی،کارشناس الکترونیک در تهران

میرزایی: دولت باید برای تصمیم گیری در زمینه حامل های انرژی با مجلس تعامل داشته باشد

جشنواره سیب و خشکبار کشاورزی مراغه را توسعه می دهد

الزام ایجاد واحد R & D در واحدهای صنعتی با بیش از 50 نفر نیرو

قطعی گاز شهرک صنعتی فرودگاه یاسوج

مرحله دوم مرمت قلعه فین آغاز شد

کاهش 80 % غرق شدگی در ساحل مازندران

هرمزگان مرکز ثقل تولید، پرورش و صید میگو در کشور

تقویت زیر ساخت های شهر اردبیل

حوضه زاینده رود تحمل بارگذاری حتی یک لیتر آب را هم ندارد

سیل، ارمغان ارزانی مصالح رودخانه ای در گیلان

آخرین وضعیت آب آبادان و خرمشهر

بانک کشاورزی کردستان 678 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

پوشش 40 میلیونی بیمه سلامت

یک هفته یک نگاه

کلیه استخدامی های فارس و شیراز - 26 مهر 97

استخدام تعدادی آقا جهت پیک موتوری – شیراز

استخدام منشی خانم ساکن محدوده فردیس و مارلیک جهت دفتر املاک

استخدام تکنسین بیهوشی در مرکز جراحی برزویه

استخدام آشپز جهت رستوران ایتالیایی در تهران

استخدام پیک موتوری در محدوده میرداماد و اندرزگو تهران

زباله معضل بزرگ این روزهای مازندران/ تمام شیرابه های مازندران تا پایان امسال تصفیه می شود

حتما بخوانید/معامله ای پرسود با مولاعلی(ع)

جشنواره سیب و خشکبار کشاورزی مراغه را توسعه می دهد

بسته حمایتی دولت برای بنگاه های کوچک و زودبازده

موفقیت فناوران اصفهانی در تولید انبوه سوپر جاذب های کشاورزی

جشنواره سیب و خشکبار کشاورزی مراغه را توسعه می دهد

جلسه استراتژیک!

بانک کشاورزی کردستان 678 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

افزایشِ مزدِ نانوایان فقط با گران شدن نان محقق می شود!/صحبتی از آمدن پای میز مذاکره نیست

تاخیر در تحویل واحدهای مسکونی یک شرکت پیمانکاری سیرجان

ژاپن بزرگترین صادرکننده سوزن به ایران

قاچاق صنایع دستی کساد می شود

آخرین وضعیت بارش های ایران

مظنه واحدهای 30 متری در تهران

قیمت وام مسکن(+محاسبات)

آخرین قیمت ارز مسافرتی

10 پیشنهاد برای آخر هفته

بازار خودرو متاثر از دور جدید تحریم ها

بازار خودرو همچنان متاثر از دور جدید تحریم ها

استخدام جوشکار CO2 و کارگر فنی در شهرک صنعتی هشتگرد

12 درصد از معلولان سمنان روشندل هستند

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت نگهداری از سالمند و بیمار

استخدام کارمند آقا با مدرک مهندسی کامپیوتر یا دانشجو در تهران

بانک کشاورزی کردستان 678 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

بانک کشاورزی کردستان 678 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

تولید یک میلیون و 970 هزار قطعه مرغ در مرغداریهای قاین

بخش خبری 20 چهارشنبه بیست و پنجم مهر 97 + فیلم

قیمت وام مسکن

بسته حمایتی دولت، هیچ چیز را جبران نمی کند

سهمیه سوخت فوق العاده زمستانی برای حاشیه تفتان اختصاص یابد

اقتصاد آمریکا به عنوان رقابتی ترین اقتصاد جهان معرفی شد

کلیه استخدامی های تهران - 26 مهر 97

استخدام کارشناس فروش حرفه ای با مزایا در یک شرکت معتبر- اصفهان

استخدام نیرو مسلط به زبان عربی جهت فروش در دفتر بازرگانی در قم

استخدام چند نفر کارگر کارواش در البرز

استخدام شرکت دامداران جهت کادر مالی در کرمانشاه

استخدام موتورسوار جهت دفتر پیک در البرز

مبلغ و زمان واریز یارانه مهرماه اعلام شد

سهمیه سوخت فوق العاده زمستانی برای حاشیه تفتان اختصاص یابد

استخدام رزرویشن روز کار و شب کار آقا آشنا به پارس آرین

استخدام تایپیست آقا مسلط به ورد به صورت دو روز در هفته

استخدام نجار جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام رویه کوب ماهر جهت همکاری در مشهد

استخدام پذیرشگر مجرب آشنا به امور تعمیرگاهی خودرو در تهران

استخدام کارگر ماهر و نیمه ماهر جهت تعویض روغنی در مشهد

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به زبان آذری در شهر تهران

استخدام تعدادی راننده خانم و آقا جهت سرویس مدارس در مشهد

استخدام قصاب ماهر مرغ و گوشت و کارگر ساده در تهران

استخدام تعدادی کاشی، سرامیک، سنگ و سیمان کار ماهر در تهران

استخدام نیروی جوان جهت کار در سوپر مارکت در مشهد

افزایش 10 درصدی اشتغال در حوزه صنعت، معدن و تجارت در استان یزد

استخدام کارگر جهت کار در کارواش در شهر مشهد

قیمت خودرو / قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (پنجشنبه 26 مهر) / قیمت صبح

استخدام رنگ کار نیمه ماهر چوب در شرق تهران

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت کار در آشپزخانه در مشهد

استخدام اپراتور دستگاه چاپ، اکو سالونت در شهر تهران

به نام دانشجو، به کام دانشگاه

به نام دانشجو، به کام دانشگاه