مطالب مرتبط:
تغییرات جمعیتی و اقتصادی عامل کاهش دانشجو در دانشگاه
لایحه الحاق یک تبصره به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور
دانشگاه علمی کاربردی لرستان در 74 کدرشته دانشجو می پذیرد
پذیرش دانشجو در پردیس بین المللی ارس دانشگاه تهران
آغاز پذیرش دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی کیش
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 23:452018-09-25اقتصادي

به نام دانشجو، به کام دانشگاه


نوسانات نرخ ارز و مشکلات حاشیه ای آن، حالا دیگر فقط محدود به قیمت دارو، تجهیزات پزشکی و غیره نمی شود، ‏بلکه با تسهیلاتی که وزارت بهداشت برای برخی دانشجویان خارج نشین در نظر گرفته، - باعث بروز اعتراضاتی از طرف دانشجویان ‏دانشگاه های علوم پزشکی شده است.

‏ شعارسال": تسهیلات وزارت بهداشت برای ورود دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی که تا قبل از تیر امسال ‏در دانشگاه های خارجی درس می خواندند به دانشگاه های علوم پزشکی کشور مورد اعتراض برخی دانشجویان و فعالان صنفی ‏دانشجویی قرار گرفته است.

تسهیلاتی که به گفته معاون آموزشی وزارت بهداشت در راستای نوسانات نرخ ارز و برای رفاه حال ‏خانواده این دانشجویان در نظر گرفته شده، اما این موضوع ممکن است در دراز مدت به بروز اختلاف سطح علمی بین پزشکان ‏تربیت شده در دانشگاه های علوم پزشکی منجر شود.

‏ ‏*قبل از تیر بله، بعد از دی خیر اوایل شهریور امسال بود که محمد باقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت به تقاضاهای زیاد دانشجویان رشته های علوم پزشکی که در دانشگاه های خارجی ‏مشغول به تحصیل هستند برای ورود به کشور و ادامه تحصیل اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییرات ارزی، تسهیلاتی برای افرادی ‏که از قبل در دانشگاه های خارجی مشغول به تحصیل شدند فراهم کردیم، اما با تصویب شورای عالی برنامه ریزی، افرادی که از ‏ابتدای سال 2019 برای تحصیل از ایران خارج می شوند تا آخر دوره تحصیل نمی توانند به داخل کشور منتقل شوند و پس از تحصیل ‏اگر در دانشگاه معتبر تحصیل کرده باشند می توانند با ارزیابی های ویژه و کسب شرایط لازم وارد کشور شوند.

‏ سوال این جاست که چرا طی سال های گذشته که هم نوسانات نرخ ارز وجود داشت و هم قبولی در کنکور و در رشته پزشکی دشوار ‏بود، چنین تسهیلاتی در نظر گرفته نشد و اگر این تسهیلات برای رفاه حال خانواده های دانشجویان است، چرا پیش از اینکه این ‏دانشجویان برای تحصیل به کشورهای دیگر بروند، فکری به حال آنها نشد.

‏* تسهیلات مخصوص قشر خاصی نیست حمید اکبری، رییس سابق مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت در واپسین روزهای تصدی این مسئولیت درباره این تسهیلات گفته بود: ‏شرایط جدید بازار ارز باعث شده که خانواده برخی دانشجویانی که خارج از کشور تحصیل می کنند با مشکل مواجه شوند و به همین ‏دلیل برای کمک به این خانواده ها، دانشجویانی که قبل از تیر 97 تحصیل خود را آغاز کردند، اگر واجد سایر شرایط از جمله ‏تحصیل در دانشگاه معتبر، معدل دیپلم، معدل پیش دانشگاهی و معدل واحدهای گذرانده شده مورد نظر باشند می توانند با گذراندن 36 ‏واحد بر اساس واحدهای موجود در سرفصل رشته مربوطه در دانشگاه های علوم پزشکی ایران، به داخل کشور منتقل شوند.

‏ ظاهرا تسهیلات در نظر گرفته شده برای افرادی است که از ارز دولتی استفاده نمی کنند و به گفته اکبری قرار نیست ‏مخصوص قشر خاصی باشد، اما در عمل باید دید که چرا تسهیلات گذراندن 36 واحد تا پیش از این برای همه دانشجویان در نظر ‏گرفته نشده است و اکنون به منظور رفاه حال خانواده های دانشجویان پزشکی خارج از کشور این تسهیلات برقرار شده، تسهیلاتی که دانشجویان پذیرفته شده داخلی را در دانشگاه های معتبر که از رتبه های بالای کنکور بوده اند، معترض کرده و البته کمبود امکانات آموزشی و افت کیفیت آموزشی را نیز سبب می شود وزارت بهداشت البته تا پیش از شرایط فعلی، همواره دانشجویان علوم پزشکی و خانواده های آنها را از اعتماد به دانشگاه های غیرمعتبر خارجی بر حذر می داشت و ‏تاکید می کرد که جوانان داوطلب تحصیل در این رشته ها به دانشگاه های خارج از فهرست مورد تایید وزارت بهداشت که دانشگاه های غیر معتبر هستند، نروند.

*مصاحبه دانشگاه ها با دانشجویان خارج نشین یکی از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که خواست اسمش را ذکر نکنیم ‏از ورود 100 دانشجوی دندانپزشکی از کشور مجارستان به این دانشگاه خبر داد و گفت: این دانشجویان سالانه حدود 100 میلیون تومان در دانشگاه های ‏کشورهایی مثل مجارستان می پردازند و بعد از گذراندن 36 واحد برای تحصیل به داخل کشور می آیند.

اکثر این دانشجویان معدل دیپلم ‏پایینی دارند و حتی در ایران کنکور نداده اند، این دانشجویان حمایت می شوند و در واقع به علت مشکلات مالی، دانشگاه های علوم ‏پزشکی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و از این راه به دنبال کسب درآمد هستند.

‏ این دانشجو اضافه کرد: گفته شده که این دانشجویان باید با مصاحبه پذیرش شوند.

در حال حاضر نیز مصاحبه این افراد شروع شده و احتمال ‏پذیرش آنها بسیار زیاد است، زیرا در صورت جذب، درآمد خوبی برای دانشگاه خواهد داشت.

‏ این در حالی که برخی دانشگاه های مطرح علوم پزشکی از جمله دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گذشته حتی با انتقال یک دانشجوی داخلی از یک دانشگاه معتبر کشور مثلا از یک دانشگاه دولتی در استانی دیگر به تهران مخالفت می کردند و کمبود استاد و امکانات آموزشی از جمله کمبود شدید یونیت دندانپزشکی را مهمترین علت مخالفت اعلام می کردند.

حال سوال اینجاست که کمبود امکانات آموزشی با حضور تعداد قابل توجه دانشجوی جدید که اغلب از سطح علمی پایین تری برخوردارند و در کنکور داخلی قبول نشده اند، چگونه جبران می شود؟ امیر محسن ضیایی، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون آموزشی سابق وزیر بهداشت به خبرنگار می گوید: سال هاست دانشجویان ایرانی از دانشگاه های خارجی می توانند ‏به داخل کشور انتقال پیدا کنند، اما در گذشته باید 72 واحد در دانشگاه خارجی می گذراندند.

او می افزاید: در گذشته فرزندان اعضای هیئت علمی دانشگاه ها می توانستند با گذراندن 36 واحد و با داشتن ‏شرایط لازم از دانشگاه های خارجی به دانشگاه های داخلی منتقل شوند، اما طی دو تا سه ماه گذشته به علت نوسانات نرخ ارز و مشکلاتی که برای خانواده های ‏دانشجویان به وجود آمد، وزارت بهداشت یک بند از مصوبه را تغییر داد و تعداد واحدهایی که باید دانشجویان در دانشگاه های خارجی ‏بگذرانند را برای همه دانشجویان به 36 واحد کاهش داد.

‏ معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره انجام مصاحبه با دانشجویان ایرانی از خارج نیز گفت: وزارت بهداشت برای انجام ‏مصاحبه دانشجویان خارج از کشور، این افراد را بین دانشگاه های علوم پزشکی مختلف توزیع کرده که چیزی حدود 300 نفر نیز ‏برای انجام مصاحبه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی شده اند.

همه این افراد باید در نهایت نامه خود را برای پذیرش از ‏وزارت بهداشت دریافت کنند و بعد به دنبال دریافت پذیرش از دانشگاه های مختلف علوم پزشکی کشور باشند.

‏ ضیایی ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی در ورود دانشجویان کاملا متفاوت عمل می کنند و به طور مثال دانشگاه علوم پزشکی شهید ‏بهشتی، دانشجویی را پذیرش می کند که واقعا نخبه باشد.

از طرفی باید توجه کرد که ورود دانشجو به معنی فارغ التحصیلی نیست و ‏وقتی واحدهای این دانشجویان به میزان مشخصی برسد باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و سپس باید در آزمون پره انترنی ‏نیز شرکت کنند.

‏ مرجعیت علمی پزشکان ایرانی یکی از اهداف مورد توجه وزارت بهداشت است که در فاز چهارم طرح تحول سلامت که فاز تحول آموزشی است نیز مطرح شده است.

حالا باید دید آیا با حضور دانشجویانی که کنکور را دور زده اند و حالا می توانند در کنار دانشجویانی بنشینند که به زحمت از ‏سد کنکور گذشته اند، مرجعیت علمی ایران در حوزه علوم پزشکی به چه سرنوشتی می رسد.

ضیایی می گوید: فقط آزمون کنکور را نباید ملاک نخبه بودن دانشجو دانست.

یعنی نباید فکر کرد که اگر دانشجویی از ‏یک آزمون با عنوان کنکور عبور نکرده، حتما بی استعداد است.

‏ معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می افزاید: این مصوبه را شورای عالی گسترش آموزش پزشکی کشور مصوب کرده و هیچ شائبه ای در این رابطه وجود ندارد.

در واقع ‏وزارت بهداشت با این مصوبه به دانشجویان ایرانی کمک کرده و این تسهیلات را برای رفاه حال خانواده های آنان در نظر گرفته ‏است.

از طرفی این شرایط برای دانشجویانی که از ابتدای سال 2019 شروع به تحصیل می کنند وجود نخواهد داشت.

‏ ضیایی درباره میزان شهریه دریافتی از این دانشجویان می گوید: این دانشجویان در ‏دانشگاه های خارج از کشور مقدار مشخصی شهریه پرداخت می کنند که معادل همان میزان، اما به ریال از آنها توسط دانشگاه های ‏علوم پزشکی و به صلاحدید هیئت امنای هر دانشگاه دریافت می شود.

او به رقم شهریه دریافتی از این دانشجویان اشاره نکرد، اما دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رقم تقریبی دریافتی از هر دانشجوی ایرانی از خارج آمده را حدود 100 میلیون تومان برای هر ترم تخمین زد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ انتشار: 2مهر1397 ، کدخبر: 83042235، www.

irna.

ir
کلید واژه ها: دانشجویان - دانشگاه - تسهیلات - تحصیل - وزارت بهداشت - پزشکی - بهداشت - خانواده - کشور - وزارت - نرخ ارز - علوم - شرایط - دانشجویان پزشکی - تجهیزات پزشکی - اعتراض - ادامه تحصیل - وزیر بهداشت - معاون - دندانپزشکی - بازار ارز - رشته - رفاه - مشکل - مشکلات - پزشکان - شهریور - برنامه - شورای - حاشیه

آخرین اخبار سرویس:
واحد تولیدی سلولهای خورشیدی کشورامسال بهره برداری می شود

سیلاب سه هزار میلیارد ریال به کشاورزی خوزستان خسارت زد

نشست مکرون با سرمایه داران برای خروج از بحران ضدسرمایه داری

روشی بی زیان برای تامین نیاز چوبی

کاهش مصرف لبنیات در تهران

عیدی ما را زودتر بدهید!

ارز اختصاصی برای واردات چند کالا تغییر کرد+سند

عملکرد وزارت صنعت را قبول ندارم/ راه حلی جز نیما پیدا کنید

کشت گندم و جو در 300 هزار هکتار از اراضی استان اردبیل

آغاز توزیع کودشیمیایی در گیلان

اشتغالزایی در خراسان رضوی از هدف گذاریها پیشی گرفت

زارعان کشور را از واردات گندم بی نیاز کردند

همکاری های تجاری ایران و اندونزی گسترش می یابد

49 درصد بودجه عمرانی آذربایجان‎شرقی اختصاص یافت

بیشتر صنایع اصفهان، اعتبار طرح های آبی را پرداخت نکردند

روشی بی زیان برای تامین نیاز چوب

بیشتر صنایع اصفهان، اعتبار طرح های آبی را پرداخت نکردند

49 درصد بودجه عمرانی آذربایجان‎شرقی اختصاص یافت

طرح های فارس باید به پیمانکاران این استان واگذار شود

زارعان کشور را از واردات گندم بی نیاز کردند

اشتغالزایی در خراسان رضوی از هدف گذاریها پیشی گرفت

آخرین قیمت سکه، طلا و ارز امروز 1397/09/19

اختیار آزادسازی گوشی های توقیفی با وزارت ارتباطات نیست

مردم نه تعهدات FATF را می خواهند، نه گرانی

معاون وزیر راه: خرید هواپیمای نو دستاورد بزرگی نبود

صف بلند و عجیب برای خرید پسته 200 هزار تومانی شب یلدا

افزایش نرخ تیل عامل اصلی رکود اقتصاد فرانسه

وانت پیکان کارکرده چند؟ + جدول

عیدی ما را زودتر بدهید!

سایپا بخش دوم تعهدات پیش فروش خودروی ساندرو استپ وی را اعلام کرد

اشتغالزایی در خراسان رضوی از هدف گذاریها پیشی گرفت

بررسی وضعیت تولید و دریافت شیرخام طی 2روز آینده در کارگروهی ویژه

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟

اپل به دنبال هوشمند کردن پد شارژ ایرپاور

جدیدترین جزییات از وضعیت قیمت ها در بازار خودرو

کارگران امسال چقدر عیدی دریافت خواهند کرد؟

وزیر بهداشت: قیمت دارو تا پایان سال تغییر نمی کند

دختران مجرد، مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

مرکز پژوهش های مجلس: خط فقر در سال 97، 25 درصد رشد کرد

زارعان کشور را از واردات گندم بی نیاز کردند

طرح های فارس باید به پیمانکاران این استان واگذار شود

احتمال اُفت شدید قیمت دلار و سکه در بازار آزاد

معدوم سازی محموله خوراک دام غیر قابل مصرف در اصفهان

از جیب هر ایرانی چقدر بابت بدهی موسسات اعتباری برداشتند؟

سمند در بازار به مرز 65 میلیون تومان رسید؛ مظنه خودروهای وطنی

چرا قیمت کالاها با کاهش نرخ دلار پایین نیامد؟

قیمت دارو تا پایان سال تغییر نمی کند

افزایش 5.5 درصدی تعرفه های درمان

وزیر بهداشت: قیمت دارو تا پایان سال تغییر نمی کند

49 درصد بودجه عمرانی آذربایجان‎شرقی اختصاص یافت

سرپرست استانداری تهران: 15 میلیون نفر در استان تهران یارانه نقدی دریافت می کنند

بیشتر صنایع اصفهان، اعتبار طرح های آبی را پرداخت نکردند

معدوم سازی محموله خوراک دامی غیر قابل مصرف در اصفهان

چراغ سبز دولت برای اعتمادبخشی به صادرکنندگان

معافیت مالیاتی تعاونی مرزنشینان نیاز به مصوبه جدید دارد

اختیار آزادسازی گوشی های توقیفی با وزارت ارتباطات نیست

دانشجویان آزاداندیشی را سرلوحه کار خود قرار دهند

استاندار اصفهان: نیازی به مصوبه جدید برای آب نیست

آخرین قیمت ها از بازار خودرو، همچنان شکاف قیمت کارخانه و بازار وجود دارد

قیمت لبنیات همچنان بیش از نرخ دستوری

آخرین قیمت مرغ / قیمت خرده فروشی بالای 12 هزارتومان

صادرات بیش از 14 هزار تن قیر از بورس کالای ایران

روسیه با اعتبار1200میلیون دلار نیروگاه سیریک را احداث می کند

بررسی وضعیت تولید و دریافت شیرخام طی 2روز آینده در کارگروهی ویژه

اختیار آزادسازی گوشی های توقیفی با وزارت ارتباطات نیست

تاکید بر توسعه پایدار کیش با بهره گیری از خرد جمعی

بز سانن حیوانی با صرفه اقتصادی بالا

استخدام شرکت لبنی کاله / فارس

شیوه نامه پیشنهادی اطلاعات موسسات خصوصی ارائه دهنده خدمات عمومی بررسی شد

استخدام بازاریاب با مزایا درشرکت نان آوران سبوس در تهران

سکه و طلا در شیب ارزانی

استخدام مدیر مالی خانم با حقوق ثابت و بیمه در تهران

قرارگیری اکثر نیروگاه ها در دشت های ممنوعه

نیروگاه 1400مگاوات سیریک با اعتبار1200میلیون دلار احداث می شود

یک آمار تکاندهنده در کشور؛ رشد 25 درصدی خط فقر در سال 97

نتانیاهو: باید تحریم ها علیه ایران را افزایش داد

آخرین قیمت طلا و سکه در روز دو شنبه 1397/09/19

استاندار اصفهان: نیازی به مصوبه جدید برای آب نیست

فرماندار: متکدیان در مراغه جمع آوری می شوند

فرماندار: متکدیان در مراغه جمع آوری می شوند

معافیت مالیاتی تعاونی مرزنشینان نیاز به مصوبه جدید دارد

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی 82 درصد افزایش یافت

وزیر بهداشت: قیمت دارو تا پایان سال تغییر نمی کند

افزایش اعتبارات امور برق اردستان

پوشش بیمه سلامت برای بیش از یک میلیون گیلانی

با ترخیص قطعات منفصله از گمرک تولید MG 360 در آذویکو از سر گرفته شد

بانک مهر اقتصاد از تولید ایرانی حمایت می کند

کار آفرین هایی که چادر نذر می کنند

قیمت طلا، سکه و ارز در روز دوشنبه

بارش نزولات آسمانی در آذربایجان غربی 82 درصد افزایش یافت

معافیت مالیاتی تعاونی مرزنشینان نیاز به مصوبه جدید دارد

چراغ سبز دولت برای اعتمادبخشی به صادرکنندگان

آغاز به کار دوازدهمین دوره معرفی تولیدکنندگان و مدیران جوان

اختصاص 3 میلیارد دلار ارز به بحث دارو

دادگاهی در چین فروش آیفون را به درخواست شرکت کوالکام متوقف کرد

دیدار ستاری با وزیر علوم و تکنولوژی آفریقای جنوبی

محکومیت 742 واحد متخلف اقتصادی در سمنان

مشکلات سه واحد تولیدی میانه بررسی شد

دانشجویان آزاداندیشی را سرلوحه کار خود قرار دهند

82میلیارد ریال کمک هزینه ازدواج در لرستان پرداخت شد

به نام دانشجو، به کام دانشگاه

به نام دانشجو، به کام دانشگاه