مطالب مرتبط:
مدیریت بهینه منابع آبی با اجرای طرح آبخیزداری
مدیر دفتر مدیریت مصرف برق اصفهان خبر داد اجرای طرح ذخیره سازی سرما برای نخستین بار در اصفهان
اجرای برنامه مدیریت مصرف آب
اجرای پرونده الکترونیک سلامت منجر به مدیریت هزینه ها می شود
شادابی مدیریت ورزش با اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 22:452018-09-25اقتصادي

اجرای مدیریت مشارکتی آب


اکنون مدیریت منابع آب در ایران کاملا پیچیده و چندوجهی شده است؛ چون تحت تأثیر عوامل مختلف و پویای اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است و سیاست ها، - دستگاه ها و نهاد های مختلفی در آن مؤثر هستند.

این عوامل در کنار رشد فزاینده مراکز جمعیتی، صنعتی و کشاورزی، کاهش منابع آب تجدیدپذیر و افزایش تقاضا برای آب و رقابت برای دسترسی به آن، مدیریت بهینه منابع آب را با چالش های جدی روبه رو کرده است.

شعار سال: "منابع آب به عنوان یکی از عناصر کلیدی در توسعه اقتصادی و اجتماعی به شمار می آید و محدودیت منابع آب در ایران، به مسئله ای مهم تبدیل شده و توسعه پایدار و محیط زیست کشور را تحت تأثیر خود قرار داده است؛ بنابراین به نظر می رسد سازوکارهای مدیریتی قبلی در منابع آب، پاسخ گوی چالش های جدید نیست.

در این نوشتار اجرای مدیریت مشارکتی منابع آب در حوضه های آبریز کشور با ارائه الگویی برای تشکیل یا فعال ترکردن شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز، به عنوان یکی از راهکارهای مدیریتی و غیرسازه ای مدیریت منابع آب تبیین می شود.

1- مقدمه در سال های اخیر مدیریت منابع آبِ محدود ایران با مشکلات و چالش های زیادی مواجه شده است.

برخی از این چالش ها را می توان کاهش بارندگی یا تغییر الگوی بارش ها در اغلب حوضه های آبریز، بالارفتن دما و متعاقب آن افزایش تبخیر در ایران، توزیع ناهمگون مراکز جمعیتی و صنعتی و مصارف رو به رشد آنها، استفاده بی ضابطه کشاورزی و آبزی پروری از منابع آب و تلاش گسترده برای توسعه مصارف کشاورزی بدون توجه به اصل اقتصادی مزیت نسبی فعالیت ها، افزایش آلودگی منابع آب سطحی و زیرزمینی، برداشت لجام گسیخته از منابع آب سطحی و زیرزمینی و در نتیجه تخریب آبخوان ها و خشک شدن اغلب چشمه ها، قنوات، رودخانه ها و تالاب ها و تبعات اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی آنها برشمرد [2و1].

اجرای برخی از طرح های منابع آبی، کشاورزی و صنعتی بدون رعایت مبانی توسعه پایدار، رقابت نامتعارف برای کسب سهم آب بیشتر بین استان ها و شهرستان ها، کشمکش های منطقه ای و محلی و افزایش اعتراض ها و ناآرامی ها با موضوع آب، تمایل به جبران توسعه نیافتگی مناطق محروم فقط با اختصاص منابع آب بیشتر به آنها (و آن هم اغلب برای بخش کشاورزی که معمولا بخش سنتی و کم بازده اقتصاد است)، وابستگی بخش درخور توجهی از اقتصاد، اشتغال و تولید در ایران به کشاورزی آبی، استانی شدن مدیریت منابع آب و اِعمال مدیریت مستقل بر منابع آب زیرزمینی به صورت تفکیک شده از منابع آب سطحی و تمرکز اکثر واحدهای شهرستانی مدیریت منابع آب بر مسائل آب های زیرزمینی و کم توجهی به منابع آب سطحی نیز از مسائل درخور توجه در مدیریت منابع آب کشور هستند]2[.

همچنین چالش های مهم دیگری ازجمله، نبود سند جامع آمایش سرزمین در مقیاس ملی و بر پایه الزامات محدودیت آب در حوضه های آبریز مختلف، افزایش جمعیت و نیاز روزافزون آنها به اشتغال و غذا، نبود امکان تأمین آب دائمی برای کشاورزی برخی مناطق، ازدیاد جمعیت شهرنشینی و پیچیده ترشدن تأمین آب شرب کلان شهرها، تشدید رقابت بین بخش های مختلف شرب، محیط زیست، صنعت و کشاورزی برای تخصیص منابع آب بیشتر، وخامت یا ازبین رفتن محیط زیست طبیعی اغلب رودخانه ها و تالاب ها، بر هم خوردن تعادل منابع و مصارف آب حوضه های آبریز، تداوم بارگذاری های جدید کشاورزی، صنعتی، جمعیتی و.

بر منابع آب حوضه های آبریز بحرانی را می توان به فهرست فوق افزود [3و2].

این چالش های در حال گسترش، نتیجه فقط اقدامات و فعالیت های وزارت نیرو نیستند؛ بلکه در طول حدود 70 سال تجربه طرح های توسعه و مدیریت منابع آب کشور، مجموعه مدیریت کلان و سیاست های توسعه ای به صورت زنجیره ای درهم تنیده از سیاست گذاری ها و مدیریت اجرایی در تولید این مشکلات تأثیر داشته اند؛ بنابراین برای تعدیل و حل این چالش ها، در قالب تعامل و همکاری ملی و با اجرای مدیریت مشارکتی منابع آب در حوضه های آبریز، باید قوای سه گانه حاکمیتی و همه دستگاه های اجرایی و نهادها و عموم مردم، همفکری و همکاری کنند.

در این زمینه نقش سیاست گذاران، مجریان و سازمان های مردم نهاد محیط زیست، منابع آب، کشاورزی، انرژی، گردشگری، صنعت و توسعه پایدار بسیار با اهمیت است [4].

برای اجرای مدیریت مشارکتی منابع آب در حوضه های آبریز ایران، ایده ها و الگوی مختلفی را می توان پیشنهاد داد.

در اولین گام، تشکیل یا فعال ترکردن الگوی شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه های آبریز ضروری به نظر می رسد.

مدیریت به هم پیوسته منابع آب در حوضه های آبریز، دربردارنده نگاه یکپارچه به همه مصرف کنندگان آب (اعم از شرب، محیط زیست، صنعت، کشاورزی و دیگر مصارف)، ایجاد توازن بین منابع و مصارف آب، برقراری عدالت در تخصیص و برداشت آب در بالادست و پایین دست حوضه آبریز و توجه به اولویت های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و زیست محیطی عرضه و تقاضای توأمان آب است.

در این نوشتار اهداف و الزامات تشکیل شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز و فعالیت ها و ساختار آن ارائه می شود.

2- اهداف و الزامات شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز برای جلوگیری از تعمیق و گسترش چالش های مدیریت منابع آب ایران و تعدیل و رفع آنها به نظر می رسد در زمینه دانش، مهارت فنی، نیروی انسانی و حتی تا حدودی منابع مالی (در مقایسه با کشورهای فقیر)، کمبود قابل توجهی در کشور نیست.

متخصصان زیادی هستند که می توانند راه حل های فنی و علمی مختلفی برای چالش های مدیریت منابع آب ارائه دهند.

اما موانعی وجود دارند که باعث می شوند اساسا درک کامل و مشترکی از چالش های منابع آب در عرصه های سیاست گذاری، اجرایی و نظارتی و نیز در فضای عمومی کشور ایجاد نشود و سطح بسیار پایین و شکننده ای از تعامل و همکاری برای مدیریت منابع آب حوضه های آبریز به وجود آید.

برای خروج از شرایط فعلی و ارتقای همکاری ملی و منطقه ای در کاهش مسائل و مشکلات مدیریت منابع آب، نیاز به راهکارهایی متفاوت از رویکردهای فنی و فیزیکی است.

راهکارهایی که بتواند بستری مناسب برای شناسایی و پیاده سازی راه حل های بین بخشی و البته واقع گرایانه علمی، فنی و اجرایی ایجاد کند و پایداری توسعه را کمی ارتقا دهد [3].

یکی از این راهکارها کاهش تضاد منافع ذی نفعان بالادست و پایین دست حوضه های آبریز، پیرامون منابع آب مشترک است.

ایجاد فضای گفت وگو، شفافیت و همکاری جمعی می تواند بستری برای حل مشکلات منابع آب ایجاد کند.

به دلیل ویژگی های متنوع، تهیه شیوه و برنامه اقدام مستقل برای هر حوضه آبریز مورد تأکید است.

اما راهکار مدیریتی و غیرسازه ای فوق به عنوان یک رویکرد کلی، تقریبا برای همه حوضه های آبریز، شمولیت دارد.

به دلیل اینکه وزارت نیرو در به وجودآمدن چالش ها و مشکلات منابع آب، به تنهایی مقصر نبوده و چنانچه قبلا تبیین شد، مجموعه و زنجیره ای از سیاست ها و نهاد ها در این زمینه در حدود یک قرن گذشته، ایفای نقش کرده اند، بنابراین نیاز است وزارت نیرو به سهم خود، برای شکل گیری چنین فضای تعامل، همکاری و مشارکتی پیش قدم شود ]4و2[.

برای شروع فرایند همکاری و مشارکت در مدیریت منابع آب حوضه های آبریز، تشکیل و فعال شدن نهادی بین بخشی و بین دستگاهی و البته با مشارکت جدی و مؤثر ذی نفعان اصلی حوضه آبریز (نظیر نمایندگان صنف کشاورزان)، لازم و ضروری به نظر می رسد.

الگوی شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز می تواند اولین مرحله از نهاد بین بخشی باشد.

پیاده سازی این الگو، روشی سازنده و مبتنی بر همکاری و مشارکت جمعی در سیاست گذاری، برنامه ریزی و فعالیت های مربوط به منابع آب، کشاورزی، محیط زیست، توسعه مراکز جمعیتی، انرژی، گردشگری و صنعت است که طرف تعامل و گفت وگویش نیز فقط وزارت نیرو نیست، بلکه تمام دستگاه های اجرایی و نهادهای حاکمیتی و نمایندگان ذی نفعان اصلی هستند.

براساس این همکاری و مدیریت مشارکتی منابع آب در حوضه های آبریز و بسترسازی مناسب برای افزایش سرمایه اجتماعی آب و ارتقای سطح همفکری و همکاری جمعی، چالش های مدیریت منابع آب می تواند یکی پس از دیگری تعدیل یا حتی حل شود [2[.

مدیریت به هم پیوسته منابع آب در حوضه های آبریز فرایندی است که از طریق ارتقای هماهنگی های لازم بین دست اندرکاران و ذی نفعان برای توسعه و مدیریت منابع آب، زمین و سایر نهاده ها، با هدف به حداکثررساندن رفاه اقتصادی و اجتماعی به شیوه ای عادلانه و بدون به خطرانداختن پایداری اکوسیستم های حیاتی، پیاده سازی می شود.

حوضه آبریز پایدار حوضه ای با منابع و مصارف آب متعادل، فاقد برداشت غیرمجاز آب، دارای محیط زیست سالم و برخوردار از منابع کافی آب، تأمین کننده حقوق حقابه بران، نبود مناقشه جدی بین ذی نفعان بخش های مختلف مصرف در استان های مختلف، رضایت مندی نسبی ذی نفعان و مشارکت مؤثر آنها در مدیریت آب و دارای رونق مطلوب کشاورزی، صنعت و خدمات است.

استقرار مدیریت به هم پیوسته منابع آب در حوضه های آبریز، قبل از آنکه بر مبنای تغییر ساختار سازمانی باشد، برپایه تغییر رویکرد دست اندرکاران و ذی نفعان است و پیاده سازی رویکرد فوق موجب کنترل دامنه و عمق چالش های مدیریت منابع آب و در راستای توسعه پایدار خواهد بود.

همکاری های دست اندرکاران و ذی نفعان حوضه آبریز در قالب شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز می تواند این رویکرد را عینیت بیشتری ببخشد [3[.

3- فعالیت ها و ساختار شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز در چارچوب مشارکت جمعی و تعامل و همکاری های مشترک در قالب شکل گیری و فعالیت های شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز، هر برنامه توسعه ای اعم از کشاورزی، صنعتی، شرب و گردشگری باید در قالب ملاحظات و مقرراتی باشد که در فرایند مدیریت به هم پیوسته منابع آب و با مشارکت همه ذی نفعان و دست اندرکاران حوضه آبریز، سیاست گذاری شده باشد و پس از آن، توسط نهادها و دستگاه های ذی ربط اجرایی شود.

همچنین لازم است خط مشی مشخصی در برداشت و مصرف آب در مواقع خشک سالی و کمبود آب در حوضه های آبریز و محدوده های مطالعاتی، برنامه ریزی شده و به مورد اجرا گذاشته شود.

رویکرد مدیریت به هم پیوسته منابع آب در حوضه های آبریز مبتنی بر مشارکت، تعامل و همکاری جمعی کلیه ذی نفعان و دست اندرکاران منابع آب حوضه آبریز است.

مدیریت مشارکتی منابع آب به معنی تقسیم قدرت تصمیم گیری بین دست اندرکاران و ذی نفعان مدیریت منابع آب، سهیم شدن در مسئولیت ها و داشتن اختیارات لازم و نیز تسهیم هزینه ها و منافع و مبتنی بر رویکرد پایین به بالاست[5[.

با توسعه و گسترش تصمیم گیری و برنامه ریزی یکپارچه و مشارکتی برای مدیریت، بهره برداری و حفاظت از منابع آب در حوضه های آبریز مشترک بین استان ها و شهرستان ها و کاهش عادلانه و منطقی تعارض ها و منازعات، پیرامون منابع آب محدود در ایران، مشارکت ذی نفعان و دست اندرکاران در فرایندهای تصمیم گیری، برنامه ریزی، بهره برداری و حفاظت از منابع آب مشترک با تأکید بر اصل توسعه پایدار و همدلی و همکاری آنها، می توان در میسر توسعه پایدار مناطق مختلف کشور عزیزمان گام برداشت.

این ایده می تواند به افزایش تعامل، همدلی و وفاق برای کاهش چالش های اجتماعی و زیست محیطی و رفع اختلافات ناشی از کمبود منابع آب در حوضه آبریز منجر شود.

بر پایه الگوی شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز زاینده رود که با مصوبه دهمین جلسه شورای عالی آب (مورخ 03/10/1392)، تشکیل شده و تاکنون فعالیت کرده است، وظایف و مأموریت های زیر برای شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب سایر حوضه های آبریز کشور قابل پیشنهاد است: 1- بررسی برنامه منابع و مصارف آب سالانه حوضه آبریز و تصویب برنامه منابع و مصارف آب حوضه در هر سال آبی (هماهنگ با تخصیص آب ابلاغی)؛ 2- بازنگری و تصویب اصلاحیه برنامه منابع و مصارف آب حوضه در هر سال آبی؛ 3- تعیین سهمیه آب مصرف کنندگان هر استان، بر اساس منابع آب قابل استحصال در هر سال آبی و اعمال صرفه جویی لازم در مواقع کم آبی و خشک سالی؛ 4- توسعه مشارکت مؤثر ذی نفعان و دست اندرکاران در مدیریت حوضه آبریز (منابع آب، خاک، محیط زیست، حفظ کیفیت آب رودخانه و آبزی پروری)؛ 5- بررسی و شفاف سازی کلیه اطلاعات حوضه آبریز (نظیر برداشت آب، سطوح اراضی کشاورزی، وضعیت منابع و مصارف آب و منابع آلوده کننده آب و خاک)؛ 6- تصویب برنامه های آگاه سازی و فرهنگ سازی برای مصرف بهینه آب در حوضه آبریز؛ 7- ارائه برنامه و سیاست گذاری برای جلوگیری از برداشت های غیرمجاز آب و اضافه برداشت آب در حوضه آبریز؛ 8- ساماندهی مدیریت و بهره برداری یکپارچه منابع آب حوضه آبریز؛ 9- سیاست گذاری لازم برای مدیریت یکپارچه پساب ها و زهاب های حوضه آبریز؛ 10- تهیه و تدوین خط مشی، برنامه ها و راهکارهای لازم جهت حل مناقشات مرتبط با منابع آب در حوضه آبریز؛ 11- پیگیری لازم برای تعیین و پرداخت خسارت عدم کشت کشاورزان حوضه آبریز در مواقع خشک سالی شدید (درصورت اعمال سیاست برای تأمین آب به میزان بیش از حقابه مصارف شرب و صنعت)؛ 12- سیاست گذاری برای خسارت عدم کشت کشاورزان حوضه آبریز (در صورت لزوم)؛ 13- پیگیری در تسریع اجرای طرح های بهینه سازی شیوه های مصرف آب در بخش های مختلف و بهبود بهره وری آب؛ 14- برنامه ریزی و سیاست گذاری برای ساماندهی بستر و حریم رودخانه های حوضه آبریز؛ 15- برنامه ریزی برای کنترل و نظارت صحیح بر برداشت های آب از حوضه آبریز و ارزیابی برنامه منابع و مصارف آب حوضه آبریز؛ 16- تعیین محدودیت های منابع آب حوضه آبریز و اولویت های توسعه پایدار در منطقه و اعمال رویکرد مدیریت به هم پیوسته منابع آب در حوضه؛ 17- برآورد اعتبارات مالی مورد نیاز برای انجام طرح ها و برنامه های مرتبط با مدیریت یکپارچه منابع آب حوضه آبریز (نظیر برنامه های فنی و سازه ای، آموزشی، فرهنگی و اطلاع رسانی)؛ 18- اطمینان از انجام پیش بینی های لازم توسط دستگاه ها برای مسائل اجتماعی و زیست محیطی طرح های مربوط؛ 19- پایش و حفاظت کیفی منابع آب و محیط زیست و جلوگیری از آلودگی منابع آب حوضه آبریز؛ 20- تصویب مقررات و دستورالعمل های اجرایی برای ارتقای مدیریت کمی و کیفی منابع و مصارف آب حوضه؛ 21- برنامه ریزی برای تحقق مصوبات شورای عالی آب در حوضه آبریز و اجرایی کردن آن؛ 22- حل اختلافات و رفع مناقشات محلی و بین استانی و افزایش همدلی و وفاق برای مدیریت منابع آب حوضه آبریز؛ 23- تشکیل کمیته های فنی و کارشناسی برای مدیریت حوضه آبریز با مشارکت ذی نفعان و متخصصان ذی ربط؛ 24- سایر موارد، حسب نیاز و شرایط مدیریت منابع آب حوضه آبریز؛ اعضای اصلی شورای هماهنگی مدیریت به هم پیوسته منابع آب حوضه آبریز به شرح زیر قابل پیشنهاد است.

البته متناسب با شرایط و مسائل هر حوضه آبریز، این اعضا قابل افزایش یا کاهش هستند.

اعضا شامل وزیر نیرو (رییس شورا)، استانداران حوضه آبریز، نمایندگان صنف کشاورزان هر یک از استان های حوضه آبریز، نماینده شبکه کشوری تشکل های مردم نهاد زیست محیطی، معاونان وزیر جهاد کشاورزی (به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر)، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت (به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر)، معاون وزیر کشور (به عنوان نماینده تام الاختیار وزیر)، معاون رییس سازمان حفاظت محیط زیست (به عنوان نماینده تام الاختیار رییس سازمان) و مدیر حوضه آبریز (دبیر شورا) پیشنهاد می شود.

در مواقع ضروری، شورا می تواند از سایر مسئولان و کارشناسان تشکل ها، نهادها و دستگاه های ذی ربط در جلسات شورا دعوت کند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 1 مهر 97، شماره: 3249
کلید واژه ها: مدیریت - کشاورزی - اقتصاد - زیرزمینی - اقتصادی - توسعه - ایران - افزایش - اجتماعی - شورای هماهنگی - توسعه نیافتگی - توسعه اقتصادی - استان - محیط زیست - شهرستانی - کاهش - محیط - جدید - کشور - زیست - رودخانه - بارندگی - وابستگی - مشکلات - اعتراض - آلودگی - فرهنگی - برداشت - اشتغال - سهم آب

آخرین اخبار سرویس:
سرعت افزایش بدهی عمومی آمریکا در دوران ترامپ بیشتر شد ابراز نگرانی رییس اسبق فدرال رزرو از رسیدن بدهی عمومی آمریکا به 22 تریلیون دلار

انتقاد نایب رییس اتاق ایران از بی توجهی به بهبود فضای کسب و کار

بهره برداری از فاز دوم مجتمع چند منظوره قمی ها در مشهد

سهم 13 درصدی شهرستان یزد در تولید محصولات باغی استان

115 واحد صنعتی استان اردبیل راکد هستند

خروج دوحه از اوپک، منافع تهران در بازار نفت را تهدید می کند؟

جزییات آمار هشت ماهه تجارت خارجی منتشر شد

مردم در دام نوسان گیری و سفته بازی دلالان نیفتند

افزایش 20 تا 32 درصدی قیمت لاستیک

شریعتمداری: استعفای مدیران دو شغله پذیرفته شد

قیمت طلا 23 آذرماه 97/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

حذف عامل روانی از بازار ، قیمت سکه و ارز را نزولی کرد

قیمت سکه 23 آذر 97 اعلام شد

بودجه سال 98 ایران و دغدغه های مردم

چگونه قدرت مالی امریکا سقوط می کند؟

یارانه نقدی همچنان 45500 تومان باقی ماند/ قدرت خرید مردم همچنان پایین می ماند

پاکسازی بخشی از ساحل خزر در آستارا

درددل 2.5 ساعته تولیدکنندگان با بانک مرکزی

توزیع 15 هزار حلقه تایر دولتی تا پایان آذر

استخدام فروشنده با مزایا در قنادی های ناتلی در تهران

قیمت ارز در بازار آزاد 23 آذر 97/ قیمت دلار اعلام شد

از سرگیری صادرات محصولات گروه ملی فولاد/ تمام خطوط تولید شرکت راه اندازی می شود

115 واحد صنعتی استان اردبیل راکد هستند

یک روز تا پایان مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

صنعت غذایی موتور محرکه توسعه صادرات غیر نفتی کشور

استخر شهر صالحیه تا دو سال دیگر تکمیل می شود

وزیر آموزش و پرورش: میزان افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

بساط بازار چندنرخی جمع می شود؟ /سیگنال بازار ارز به سامانه نیما/مزایای نزدیکی نرخ نیما و بازار

طلا در مسیر کاهش چشمگیر قیمت

تأثیر اقتصادی پل کریمه

مقایسه حقوق کارگران در ایران و دنیا

115 واحد صنعتی استان اردبیل راکد هستند

سلبریتی های واقعی و کلکسیون خودروهای درست حسابی + تصاویر

نظرسنجی جدید از کارشناسان نشان می دهد احتمال ورود اقتصاد آمریکا به رکورد به 40 درصد افزایش یافت

حمایت ارزی بانک مرکزی از تولیدکنندگان/ کاهش بخشنامه های ارزی

گشایش بازارچه های مرزی شرق کشور برای توسعه صادرات

کشت کلزا در جغتای 12 درصد کاهش یافت

افتتاح پروژه مسکونی کیش

200 میلیون تردد خودرو در جاده های اصفهان ثبت شد

خدمات پست بانک عامل توسعه کشاورزی شهر احمدآباد اردکان است

بانک ها نسبت به اجرای قوانین کسب و کار بی تفاوت هستند

دومین نوشیدنی پرمصرف جهان در ایران بی کیفیت شده!

استخراج سالانه 800 هزارتن هماتیت از بزرگترین معدن سنگ آهن در هرمزگان

خودروهای خارجی دست دوم چند؟ +جدول

وضعیت خدمات پس از فروش لوازم خانگی چطور است؟

عوامل و خطراتی که بوی فاضلاب در منزل دارد! + راهکار هایی برای رفع آن

حمایت از تولید و تجارت در دستور کار بانک مرکزی است

ایرانی ها 8 هزار ملک در ازمیرِ ترکیه خریدند

چرا کمبود لوازم خانگی در بازار برطرف شد؟

اختصاص وام 40 میلیون یورویی آلمان به قرقیزستان

جزییات محدودیت ها در خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن

معامله مسکن در بورس شدنی است؟

اجرای طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی در کشور

افزایش چگالی آلاینده ها در شهر های صنعتی/نفوذ هوای سرد شمالی روی سواحل جنوبی دریای خزر/پیش بینی کاهش دمای 7 تا 10 درجه ای در دو روز آینده

از ورود دلار به کانال 9 هزار تومانی تا اصرار بر گرانفروشی شرکت ها لبنیاتی / بررسی سازوکار استفاده از رمزهای پویا

ایرانی ها 8 هزار ملک در ازمیرِ ترکیه خریدند

خبر خبرگزاری دانشجو تایید شد/ استعفای مدیران دو شغله در صندوق های تابعه وزارت کار پذیرفته شد

بانک ها نسبت به اجرای قوانین کسب و کار بی تفاوت هستند

خدمات پست بانک عامل توسعه کشاورزی شهر احمدآباد اردکان است

صادرات سیمان از خراسان جنوبی افزایش می یابد

فصل دوم سریال «عاشقانه» 10 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت!

خطر شکسته شدن سد آب در دیاربکر ترکیه! +عکس

چرا بودجه صداوسیما حاشیه می شود؟

آیت محمد ولی: طلا باز هم ارزان می شود

آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

هاشمی: جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

بانک ها نسبت به اجرای قوانین کسب و کار بی تفاوت هستند

کارخانه سیمان باقران درمیان زیرساخت اصلی صادرات

فارس من/مدیرکل مطالعات رفاه اجتماعی در گفت وگو با فارس خبر داد معرفی بیش از 650 هزار نوزاد به سازمان هدفمندی برای برقراری یارانه

دومین کمک یک میلیارد دلاری عربستان به پاکستان پرداخت شد

خدمات پست بانک عامل توسعه کشاورزی شهر احمدآباد اردکان است

نمی توان سرمایه گذار را به زور نگه داشت نگاه به سرمایه گذاران حمایتی باشد نه سلبی

200 میلیون تردد خودرو در جاده های اصفهان ثبت شد

کشت کلزا در جغتای 12 درصد کاهش یافت

کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه در قم تشکیل شد

نمی توان سرمایه گذار را به زور نگه داشت/ نگاه به سرمایه گذاران حمایتی باشد نه سلبی

حمایت مالی بسیج علمی خراسان رضوی از طرحهای پژوهشی

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت

چرا تولیدکنندگان یک قدم از واردکنندگان عقب تر هستند؟

جهان به ایران و ایران به جهان نیاز دارد

میزان افزایش حقوق فرهنگیان پس از اجرای طرح رتبه بندی معلمان

فردا؛ آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

آخرین مهلت ثبت نام کارت سوخت المثنی

چرا کمبود لوازم خانگی در بازار برطرف شد؟

تصویب لایحه بودجه سال 2019 در پارلمان ازبکستان

200 میلیون تردد خودرو در جاده های اصفهان ثبت شد

نمایشگاه محصولات ارگانیک

زندگی در میان زباله و فضولات حیوانی به قیمت گاومیش

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند؟

قیمت جهانی نفت امروز 1397/09/23

قیمت جهانی طلا امروز 1397/09/23

افت 1508 واحدی شاخص بورس در هفته ای که گذشت

کشت کلزا در جغتای 12 درصد کاهش یافت

طرح ترافیک امسال برای شهرداری درآمدزا نبود/ باید مسکن اجتماعیِ کنترل شده اجرا شود

رشد 25 درصدی تولید سَرگل زعفران در گلستان

کسب رتبه اول استان از لحاظ تعداد پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی

64 میلیارد ریال تسهیلات به عشایر غرب خراسان رضوی پرداخت شد

رشد 25 درصدی تولید سَرگل زعفران در گلستان

افزایش بیکاری استان ها با یکسانی دستمزدها

شرکت چینی هم فاز 11 را ترک کرد

اجرای مدیریت مشارکتی آب

اجرای مدیریت مشارکتی آب