مطالب مرتبط:
سازگاری با کم آبی رویکرد اصلی وزارت نیرو
اردکانیان: وزارت نیرو به دنبال سازگاری با کم آبی در کشور است
بررسی وضعیت سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر در وزارت نیرو
اردکانیان در گفت وگوی اختصاصی با فارس در شرایط کم آبی نباید صادرکننده آب باشیم/ یک هزار و 20 میلیارد تومان در اختیار وزارت نیرو برای طرح های اضطراری
رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو : رویکرد جدید وزارت نیرو مدیریت مصرف ومدیریت تقاضای آب و انرژی خواهد بود.
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 22:252018-09-25اقتصادي

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو


رضا اردکانیان، وزیر نیروی دولت دوازدهم، با ایده سازگاری با کم آبی روی کار آمد.

او آب و انرژی را دو مقوله پیوسته و وابسته به هم می داند و همواره از بدمصرفی مصرف کنندگان گله دارد اما نگاه وزیر نیرو در بدمصرفی، - صرفا معطوف به بخش کشاورزی نیست؛ بدمصرفی را در سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی مد نظر قرار می دهد و معتقد است که تمام مصرف کنندگان باید برای اصلاح الگوی مصرف خود تلاش کنند.

شعار سال: "اردکانیان در سخنان خود به تبعات منفی توزیع نامناسب آب و اثر آن بر زوال تمدن اشاره می کند و معتقد است محدودیت منابع آب در ایران باید به خردورزی متفاوت برای توسعه منجر شود.

یعنی این گونه نباشد که با تفکر فراوانی آب، صنایع آب بر در نقاط کم آب ایجاد شود.

به اعتقاد اردکانیان، آب محدودیت اصلی برای توسعه ایران است در نتیجه باید برای اجرای برنامه های خود آمایش آب محور داشته باشیم.

وزیر نیرو نیم نگاهی هم به اصلاح ساختار اقتصادی بخش آب و انرژی دارد.

مشروح گفت وگوی رضا اردکانیان در ادامه می آید: ایده سازگاری با کم آبی چه اهدافی را در عرصه آب و انرژی دنبال می کند؟ هدفی که ما در عرصه منابع محیط زیستی و بالاخص آب و انرژی دنبال می کنیم، حداقل در پنج محور خلاصه می شود.

اول، پایدارسازی منابع آب و انرژی به نحوی که نیازهای نسل امروز و نسل های آتی را برآورده کند.

دوم، بتوانیم تقاضای فزاینده ناشی از ضرورت توسعه را برآورده کنیم.

سوم، تخریب های موردی در گذشته، به واسطه اندیشه ها، گفتارها و کردارهای نادرست را جبران کرده و به احیای ظرفیت زیست پذیری کشور بپردازیم.

چهارم، کیفیت زندگی ایرانیان را با قید پایداری بالا ببریم.

پنجم، بهره برداری از منابع محیط زیستی را با ارزش های اساسی انسانی نظیر عدالت، نفی خشونت، نفی فساد، رعایت اصول اخلاق پیوند بزنیم و استفاده از منابع آب و انرژی معطوف به تحقق چنین ارزش هایی باشد.

تحقق این محورها با نظام به هم پیوسته اندیشه، گفتار و کردار حاکم بر نظام مدیریت منابع آب و انرژی ایران مرتبط است.

من معتقدم باید نظام اندیشه ای و نظری منسجمی بر رویکرد ما به مدیریت منابع آب و انرژی حاکم باشد.

تاکنون برای دستیابی به اهداف خود در حوزه آب و انرژی چه اقداماتی انجام داده اید؟ من تاکنون در نه ماه گذشته، وجوه مختلف این نظام فکری را برشمرده ام.

برخی گزاره های اساسی این نظام فکری عبارت اند از: آب و انرژی کاملا به هم پیوسته هستند و هرگونه پایدارسازی در این دو منبع به یکدیگر وابسته است.

در حوزه آب و انرژی و بالاخص در عرصه آب، نیازمند رویکرد میان بخشی هستیم و باید مسئله آب را واحد دید و از تکه تکه کردن مسئله و سپردن هر تکه از آن به یک دستگاه و تشدید تقابل میان دستگاه ها در مأموریت ها اجتناب کرد.

این به معنای ادغام دستگاه ها نیست، بلکه رویکرد به هم پیوسته به مسئله را ایجاب می کند.

مدیریت توأمان عرضه و مصرف/تقاضا در هر دو بخش آب و انرژی، محور اندیشه، گفتار و کردار وزارت نیروست.

چنان نیست که بعد از چندین دهه عادت کردن مدیران، نیروی انسانی و اذهان به رویکردهای پیشین، با تغییر چند مدیر، رویکردها به کلی عوض شوند و مسیرهای جدیدی در پیش گرفته شود.

گرایش به سمت اهداف پنج گانه ای که برشمردم به تولید اندیشه، تولید گفتار و برنامه ریزی برای کردارها و اقداماتی نیاز دارد که رویکرد جدید و اهداف متناسب با آنها را پیش ببرند.

ورود به این عرصه، نیازمند مفهوم سازی و تشریح همه ابعاد این مفاهیم است.

سازگاری با کم آبی چگونه محقق می شود؟ هر اندیشه و گفتمانی دارای مفاهیم محوری است.

مفهوم سازگاری با کم آبی یکی از بنیادین ترین مفاهیم دوران جدید در مدیریت منابع آب و انرژی است.

من اصرار دارم که آب و انرژی با یکدیگر به کار برده شوند، هرچند ما تنها از ماده آب در مفهوم سازگاری با کم آبی استفاده کرده ایم.

سازگاری با کم آبی اگرچه در قالب یک کارگروه ملی در هیئت وزیران تشکیل شده و سازوکاری بین سازمانی برای هماهنگ کردن دستگاه های مرتبط با آب و انرژی است، اما اندیشه های بسیار و اقداماتی متفاوت از آنچه در گذشته نسبت به آنها اهتمام داشته ایم، جوهره سازگاری با کم آبی است.

سازگاری با کم آبی به آن معناست که بپذیریم: کم آبی همزاد تمدن ایرانی است که باید توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم.

با وجود کم آبی می توانیم تمدنی بالنده و توسعه ای پایدار و تضمین کننده امنیت و کیفیت زندگی ایرانیان بنا کنیم همان گونه که نسل های گذشته این کار را انجام داده بودند.

تأمین منابع آب و انرژی جدید را باید دنبال کنیم اما آنچه اولویت دارد، مدیریت مصرف و تقاضای منابع موجود است.

ما تنها زمانی موفق می شویم که مسئله آب و انرژی را بین سازمان های مختلف تقسیم نکرده و بدون هماهنگی بین سازمانی و بدون هدف مشترک پایدارسازی منابع آب و انرژی، عمل نکنیم.

کارگروه ملی سازگاری با کم آبی شروع به کار کرده و اگرچه من و همکارانم مجدانه برای موفقیت آن تلاش خواهیم کرد، اما هم زمان می دانیم که سازگاری با کم آبی فرایندی کند و نسبتا درازمدت است.

تحولات زیادی در ذهن ها و نگرش ها، تنظیمات اقتصادی، فناوری ها، الگوهای رفتاری اجتماعی و فرهنگی و عوامل مؤثر بر اقتصاد سیاسی لازم است تا سازگاری با کم آبی امکان پذیر شود.

ما به دقت می دانیم که سازگاری با کم آبی به جهات مختلف فرایندی اجتماعی است.

این فرایند هم از جهت ضرورت تغییر رفتارهای مصرف آب و انرژی، اجتماعی است و هم از منظر ضرورت مشارکت همه اقشار مردم، اجتماعی است.

ما نیازمند تولید گفتار درباره سازگاری با کم آبی هستیم؛ زیرا گفتارها از حد بیان فراتر می روند و به جامعه جهت می دهند.

اندیشه ها در قالب گفتارها بیان می شوند.

من امروز اصرار دارم در چارچوب اندیشه ورزی درباره سازگاری با کم آبی و تولید گفتارهایی که به رفتارهای سازمانی و کارشناسی ما جهت می دهند، بر چهار اقدام کلان مرتبط با سازگاری با کم آبی تأکید کنم.

تأکید بر آنها به معنای جلب توجه کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی به آنها و دعوت از اندیشمندان حوزه منابع آب و انرژی کشور برای پرداختن به آنهاست.

چرا همواره بر ضرورت آمایش آب محور تأکید دارید؟ ما به شدت نیازمند در دستور کار قراردادن آمایش آب محور سرزمین هستیم.

آب بر اساس شواهد موجود، محدودکننده ترین عنصر توسعه ماست و اگرچه ایده سازگاری با کم آبی، بر تطبیق یافتن با این محدودیت تأکید می کند اما این تطبیق نیازمند شناخت ملزومات و تدوین برنامه اقدام برای تحقق این هدف است.

این مهم از طریق آمایش آب محور امکان پذیر است.

ما امروز شاهدیم که مردم و بالاخص فعالان محیط زیست از جایابی صنایع آب بر در مناطق خشک و نیمه خشک شکایت دارند.

کشت محصولات پر آب بر در مناطق فاقد ظرفیت اکولوژیک برای کشت این محصولات سبب خسارت های بسیار شده، هرچند برای کشاورزان این محصولات در کوتاه مدت پرمنفعت بوده است.

پایداری استوار جمعیت در برخی عرصه های سرزمینی فاقد ظرفیت آبی کافی، تهدیدآمیز شده است.

سامان دادن این مسائل و گذار به شرایط پایدارتر، نیازمند آمایش آب محور است.

در گذشته چرا به مسئله پایداری سرزمین توجه نمی شد؟ تا چند دهه قبل، برنامه های توسعه، بر محور توسعه اقتصادی تهیه و تدوین می شد (برابر دانستن توسعه با رشد اقتصادی به جای برانگیخته شدن ملاحظات عدالت محورانه و توجه به سازگاری با محیط زیست).

آمایش، خرَد توسعه است.

در رویکرد آمایشی ارزیابی نظام مند عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی فعالیت های اقتصادی-اجتماعی در پهنه سرزمین و متناسب با قابلیت ها و منابع طبیعی و انسانی انجام می شود.

بخش وسیعی از کشور ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و همین امر موجب شده که توسعه به حل مسئله آب وابسته باشد.

باوجود محدودبودن منابع آب در برخی از مناطق ایران، در برخی مناطق دیگر استفاده از منابع آب می تواند ظرفیت های مناسبی را فراروی برنامه ریزان قرار دهد.

نکته مهم این است که تصور نکنیم محدودیت آب، محدودیت توسعه است بلکه محدودیت منابع آب، مشوق نگاه و خرد متفاوتی برای توسعه است.

مهم این است که محدودیت به فرصت تبدیل شود.

برخی تصور می کنند که محدودیت منابع آب را باید از میان برد و به فراوانی آب یا آب کافی دست پیدا کرد.

پی آمد محیط زیستی، اقتصاد و اجتماعی این رویکرد می تواند به قیمت نابودی سرزمین تمام شود.

محدودیت آب را باید به خردورزی متفاوتی برای توسعه بدل کرد.

این خردورزی متفاوت، همان سازگاری با کم آبی است.

مهم این است که دولت و بخش خصوصی از انجام دادن آنچه راحت است و آن را بلدند به انجام دادن آنچه ضروری و پایدار است گذار کنند.

ارزش اقتصادی یافتن آب نقشی بسیار مهم در شکل دادن به این گذار خواهد داشت.

چرا بر اصلاح ارزش اقتصادی آب تأکید می کنید؟ درست از درک اهمیت ارزش اقتصادی آب و انرژی است که پیوند میان آب و انرژی با یکی از مهم ترین ارزش های اجتماعی، یعنی عدالت آشکار می شود.

نظام تعرفه گذاری آب باید حداقل دو هدف عمده را محقق کند: اول، ارزش ذاتی آب آشکار شود و دوم، تعرفه ها به ابزاری برای کمک به عدالت اجتماعی تبدیل شود.

واقعیت آن است که نظام فعالی تعرفه گذاری آب بالاخص در بزرگ ترین مصرف کننده یعنی کشاورزی – ابدا با توسعه پایدار مبتنی بر شناسایی ارزش ذاتی آب سازگار نیست.

نظام تعرفه فعلی مشوق بدمصرفی است.

پذیرش ضرورت اصلاحات در تعرفه آب مصارف کشاورزی به معنای دست کشیدن از ارائه یارانه ها به بخش کشاورزی نیست.

عمده کشورهای دنیا برای حفظ امنیت غذایی یارانه های زیادی به بخش کشاورزی می دهند ولی منطق یارانه بخش کشاورزی – ازجمله یارانه مستمر در آب – باید مشوق بهره وری، بهبود روش های کشت، کاهش میزان هدررفت آب و انرژی، و کمک کننده به پایدارسازی منابع آب، خاک و غذا باشد.

نظام فعلی قیمت گذاری آب کشاورزی مشوق چنین دستاوردهایی نیست و اصلاح آن نیز به معنای دست کشیدن از یارانه های بخش کشاورزی و عدم حمایت از این بخش نیست.

نظام تعرفه گذاری آب برای سازگاری با کم آبی در بخش شرب و بهداشت نیز باید معطوف به این واقعیت باشد که سهم این بخش از کل مصارف کشور (که بین شش تا هشت درصد است) نباید شاخصی برای میزان اهمیت نسبی آن تلقی شود.

این درست است که آب شرب و بهداشت فقط شش تا هشت درصد مصارف کل آب کشور را تشکیل می دهد؛ اما ارزش آب شرب به جهات دیگر قابل مقایسه با سهم آن از کل مصارف آب نیست.

مسئله فقط اقتصاد آب نیست، اگرچه این مقوله بسیار مهم است.

ما حتی اگر کشور بسیار ثروتمندی باشیم و بخواهیم به ثروتمندان نیز یارانه مصرف آب بدهیم، باید به یاد داشته باشیم که در اکثر حوضه های آبریز کشور، آب بیشتری برای مصرف وجود ندارد و نمی تواند منابع آبی جدیدی تأمین کرد و بنابراین باید با همین میزان آب کنار آمد و تلاش کرد تا مصرف آب کاسته شود تا بتوانیم تعادل اکولوژیک را برقرار کنیم؛ بنابراین اصلاح تعرفه ها اگرچه ابزاری اقتصادی است و به تعادل و پایداری مالی شرکت های بخش آب برای تداوم و بهبود خدمات شان کمک می کند؛ اما کارکرد اصلی تعرفه گذاری صحیح، اصلاح الگوی مصرف است.

این مهم را نیز باید به یاد داشت که اصلاح تعرفه ها به قصد اصلاح مصرف و بهبود اقتصاد آب، ابدا به معنای فشار یکسان اقتصادی بر همه اقشار اقتصادی و اجتماعی و عدول از تحقق عدالت اجتماعی نیست.

مدل های گوناگون اقتصاد اجتماعی به ما اجازه می دهند روش هایی را به کار بگیریم که ضمن تأثیرگذاری بر اصلاح الگوی مصرف و بهبود شرایط اقتصادی شرکت ها، حتی حمایت اجتماعی مناسب تری از گروه های کم درآمد و اقشار آسیب پذیر صورت گیرد.

مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی یکی از اهدافش بررسی و طراحی چنین الگوهایی با توجه به دانش اقتصاد اجتماعی است.

این مهم را باید در عرصه صنعت نیز مد نظر داشت.

فقدان ارزش اقتصادی واقعی آب سبب شده است بازچرخانی و استفاده از پساب های صنعتی نیز در کشور گسترش نیابد و حتی فناوری های مناسب برای آن نیز رشد نکند.

اصلاح تعرفه گذاری را می توان به ابزار ترغیب صنایع به بهبود فناوری و اصلاح کردار محیط زیستی آنها نیز بدل کرد.

برای دستیابی به اهداف آمایش آب محور، ابزار لازم و کافی در اختیار دارید؟ آمایش آب محور نیازمند سامان دادن نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب است.

هیچ برنامه ای و به ویژه برنامه آمایش آب محور نمی تواند بدون داشتن داده های کافی در عرصه منابع و مصارف آب محقق شود.

کمیته ملی سازگاری با کم آبی و کمیته تخصصی مرتبط با این کمیته ملی اگرچه ممکن است در کوتاه مدت درگیر برخی مسائل مشکل ساز و بحرانی شود؛ اما نباید از اقدامات بنیادین و جهت دادن نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور به سمت تحولات ساختاری و از جمله تحول بنیادین در نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب غفلت کند.

برنامه های سازگاری با کم آبی باید در چه سطحی اجرا شود؟ سازگاری با کم آبی زمانی رخ می دهد که مسئله آب را محلی تلقی کرده و مشخصات محلی را در برنامه ریزی منابع آب و انرژی لحاظ کنیم.

مناسب ترین مقیاس محلی برای طرح مفهوم سازگاری با کم آبی، حوضه آبریز است.

سازگاری با کم آبی مقوله ای چندسطحی است.

سطوح مختلف اداری از سطح ملی تا محلی در سازگاری دخیل هستند؛ اما مهم ترین سطح برای سازگاری با کم آبی، حوضه آبریز است.

کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی و بعد از آن کارگروه ملی سازگاری با کم آبی باید تلاش حداکثری به خرج دهند تا الزامات اقتصادی، برنامه ای، بودجه ای، فناورانه، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی مدیریت بر اساس حوضه آبریز تأمین شود.

پیش رفتن در عرصه مدیریت حوضه آبریز و هماهنگ شدن در این عرصه محلی، نیازمند تولید دانش، به کار گرفتن متخصصان بسیار، تحلیل نقاط تعارض سازمان ها و منافع متعارض و تدوین برنامه های دقیق متناسب با ملزومات مدیریت هماهنگ در سطح حوضه آبریز است.

مهم است بدانیم که به صرف تشکیل شورای هماهنگی در حوضه های آبریز مشکل را حل نمی کند.

در پایان نکته تکمیلی دارید؟ من امیدوارم کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و به ویژه کمیته تخصصی آن، علاوه بر آنچه تاکنون درباره آن در دستور کار خود داشته است، هر چهار مقوله آمایش آب محور؛ ساماندهی نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب؛ اصلاحات اقتصادی و اقتصاد اجتماعی در تعرفه های آب و ملزومات تحقق مدیریت در سطح حوضه آبریز را در دستور کار قرار دهد.

این جانب شخصا به عنوان رییس کارگروه ملی سازگاری با کم آبی نیز هر چهار مقوله را دنبال خواهم کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 1 مهر 97، شماره: 3249
کلید واژه ها: انرژی - وزیر نیرو - مصرف - مصرف کنندگان - ایران - نظام - اندیشه - کم آبی - نیرو - توسعه - کشاورزی - وزیر - زیست - مدیریت - اصلاح - وزارت نیرو - ایرانیان - محیط - فکری - نامناسب - اقتصادی - پایداری - ساختار - متفاوت - برنامه - وزارت - امروز - زندگی - تخریب - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
مجوز ایران برای صادرات محصولات کشاورزی با منشاء گیاهی به ویتنام

خوش وبش تاجر معروف با وزیر مستعفی+عکس

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و نهم مهر 97+ فیلم

فروش اینترنتی کالا باید با نظارت بیشتری صورت گیرد

حق العمل کارانی که 1 کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می شوند

بانک جهانی: نصف جمعیت جهان فقیرند

استخدام تعدادی فروشنده (بازاریاب) در رشت

چشم انداز قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

پست بانک، بانک عامل صنعت مخابرات می شود

25 درصد گلخانه های عنبرآباد در دولت تدبیر راه اندازی شد

34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاری ها واریز شد

توسعه کسب و کار در اولویت بانوان کارآفرین باشد

نوسازی کانال های فاضلاب با استفاده از ربات های تعمیرکار

همه چاههای غیرمجاز تا پایان سال بسته می شوند

تسهیلات پرداختی بانک قرض الحسنه مهر ایران افزایش یافت

34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاریها واریز شد

خرید تضمینی گندم 6 درصد افزایش پیدا می کند

خسروتاج هم می رود/ 10 میلیارد دلار از واردات سالهای قبل تبدیل به تولید می شود

بازار ارز و سکه طلا امروز چگونه گذشت؟ یکشنبه 29 مهر

توقف طرح ملی جاده آران و بیدگل- گرمسار

تمهیدات بانک مرکزی برای زائران اربعین حسینی

هدف از برگزاری نخستین همایش حسابرسی داخلی بانک ها تشریح شد

تسهیلات «858 میلیون تومانی» موسسه اعتباری ملل به مدیرعامل خود/ تاریخ تصویب: 27 اسفند 1396 + سند

گزارش خبرنگار شبکه خبر از جزییات پرونده وحید مظلومین و محمد سالم در اخلال بازار اقتصادی + فیلم

جمهوری آذربایجان میزبان نشست کمیته وزارتی اوپک و غیر اوپک

1400 میلیارد ریال تسهیلات روستایی در خوزستان پرداخت شد

بخش گردشگری باید جایگزین صنعت شود

48 میلیارد ریال زکات در همدان جمع آوری شد

تلفات رانندگی در استان مرکزی افزایش یافت

نظارت بر عرضه کالا در بازار افزایش یابد

کالاهای اساسی در استان سمنان به اندازه نیاز ذخیره شد

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

توقف طرحی ملی جاده آران و بیدگل- گرمسار

بدهی بیمه سلامت لرستان به داروخانه ها پرداخت شد/ بیش از 1 میلیون لرستانی تحت پوشش بیمه سلامت هستند

ذوب آهن اصفهان به عنوان صادر کننده نمونه کشوری معرفی شد

استخدام کارشناس فروش نرم افزار در شرکت راهکار نوین سیاق

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در شرکت آرین رویش

پاتک ایران به تحریم نفتی آمریکا/ سناریوهای صادراتی روی میز مسئولان

34 هزار میلیارد ریال به حساب دهیاریها واریز شد

1400 میلیارد ریال تسهیلات روستایی در خوزستان پرداخت شد

تداوم نوسان قیمت میوه های وارداتی

بخش گردشگری باید جایگزین صنعت شود

مساله حقابه ها در سطح ملی مطرح است/ وزارت نیرو در تلاش برای حل مشکل حقابه هاست/ کارت زرد مجلس به وزیر نیرو

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان/ سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان+ جدول

شرط اصلاح نظام بانکی

ماجرای مخالفت بانک مرکزی با بورس ارز

20 میلیارد ریال صرف سرمایه گذاری در روستاهای استان می شود

کسب تندیس زرین مدیر سال اقتصادی توسط جوان ایذه ای

بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی در مجلس

پزشک مورد نظر در دسترس نیست

نهاوند قطب تولید لبنیات استان

 اقدام همدلانه موسسه میزان گستران شریف درمبارزه با تحریم

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت تولیدی بازرگانی معتبر

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان/ سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان/ سکه 4 میلیون و 300 هزار تومان شد + جدول

نظارت بر عرضه کالا در بازار افزایش یابد

تلفات رانندگی در استان مرکزی افزایش یافت

48 میلیارد ریال زکات در همدان جمع آوری شد

کالاهای اساسی در استان سمنان به اندازه نیاز ذخیره شد

دستگاه های اجرایی البرز مکلف به تامین اعتبارمحله ها شدند

شریعتمداری: در این چند ماه امتحان خوبی پس ندادیم/ کالاهایی که ما با ارز 4200تولید می کنیم به راحتی صادر می کنند!

قانون مالیات بر عایدی سرمایه به حل مشکلات اقتصادی کمک می کند

افزایش 6 درصدی خرید تضمینی گندم/رکورد تولید کلزا در کشور شکسته شد

کسب تندیس زرین مدیر سال اقتصادی توسط جوان ایذه ای

قزوین تولیدکننده نیمی از روغن مصرفی کشور+ فیلم

اراضی گندم دیم بیمه شاخص تولید می شوند

طولانی شدن عملیات بهسازی طرح های شهری نیشابور

برای ثبت طرح صنعتی باید چه مراحلی را طی کنیم؟

کالاهای اساسی در استان سمنان به اندازه نیاز ذخیره شد

هزینه سفر به کیش در آبان ماه + جدول

پیش بینی قیمت طلا در هفته پیش رو

آخرین قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز

کاهش قیمت دلار به 13800 تومان+جدول

ریزش شدید قیمت مسکن در راه است

سکه 4.230.000 تومان قیمت خورد

مشمولان بسته حمایتی دولت کدامند؟

کاروانسراها، ظرفیت پنهان سمنان - محمد رضا یوسف نژاد*

شجاعت باید به مدیران بازگردانده شود

آماری جدید از تعداد بیکاران در ایران

مشکلات کامیون داران همچنان ادامه دارد

تکذیب یک خبر درباره توقیف خودرو

تصادف اتوبوس زائران ایرانی در عراق +اسامی مصدومان

استخدام ویزیتور با مزایای عالی در شرکت ماشینهای اداری پرسپولیس

استخدام منشی فنی در شرکت فنی مهندسی صنعت و دریایی سیراف

کشف 310 کیلوگرم«تریاک»از منزل یک قاچاقچی در مشهد

حکم اعدام سلطان سکه تایید شد

طلا گرمی 396 هزار تومان شد

ایران در فهرست صادرکنندگان محصول کشاورزی به ویتنام قرار گرفت

تردد رایگان ریل باس خرمشهر - شلمچه آغاز شد

افزایش تعاملات برق تبریز با شهرداری کلانشهر تبریز

جمع آوری نزدیک به 2500 مورد انشعاب غیر مجاز توسط برق تبریز

استاندار خبر داد: آذربایجان شرقی در صدر اعطای تسهیلات اشتغال فراگیر در کشور قرار گرفت

3 کیلومتر کمربند حفاظتی در عرصه های طبیعی مهاباد احداث شد

چهار طرح ورزشی در ایرانشهر افتتاح شد

مسکن مهر دلفان ؛خانه هایی نیم ساخته

استخدام کارشناس کنترل کیفیت (رشته مکانیک) آقا در اصفهان

استخدام آمارگر در شرکت پژوهش بازار رسانه امروز در کرمانشاه

طلا وارد کانال 300 هزار تومان شد

انتصاب های جدید همتی در بانک مرکزی

خبر فوری: دو نرخی شدن بنزین تا دو هفته آینده

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو