مطالب مرتبط:
سازگاری با کم آبی رویکرد اصلی وزارت نیرو
اردکانیان: وزارت نیرو به دنبال سازگاری با کم آبی در کشور است
بررسی وضعیت سازه های آبی ـ تاریخی شوشتر در وزارت نیرو
اردکانیان در گفت وگوی اختصاصی با فارس در شرایط کم آبی نباید صادرکننده آب باشیم/ یک هزار و 20 میلیارد تومان در اختیار وزارت نیرو برای طرح های اضطراری
رییس مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی وزارت نیرو : رویکرد جدید وزارت نیرو مدیریت مصرف ومدیریت تقاضای آب و انرژی خواهد بود.
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 22:252018-09-25اقتصادي

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو


رضا اردکانیان، وزیر نیروی دولت دوازدهم، با ایده سازگاری با کم آبی روی کار آمد.

او آب و انرژی را دو مقوله پیوسته و وابسته به هم می داند و همواره از بدمصرفی مصرف کنندگان گله دارد اما نگاه وزیر نیرو در بدمصرفی، - صرفا معطوف به بخش کشاورزی نیست؛ بدمصرفی را در سه بخش شرب، صنعت و کشاورزی مد نظر قرار می دهد و معتقد است که تمام مصرف کنندگان باید برای اصلاح الگوی مصرف خود تلاش کنند.

شعار سال: "اردکانیان در سخنان خود به تبعات منفی توزیع نامناسب آب و اثر آن بر زوال تمدن اشاره می کند و معتقد است محدودیت منابع آب در ایران باید به خردورزی متفاوت برای توسعه منجر شود.

یعنی این گونه نباشد که با تفکر فراوانی آب، صنایع آب بر در نقاط کم آب ایجاد شود.

به اعتقاد اردکانیان، آب محدودیت اصلی برای توسعه ایران است در نتیجه باید برای اجرای برنامه های خود آمایش آب محور داشته باشیم.

وزیر نیرو نیم نگاهی هم به اصلاح ساختار اقتصادی بخش آب و انرژی دارد.

مشروح گفت وگوی رضا اردکانیان در ادامه می آید: ایده سازگاری با کم آبی چه اهدافی را در عرصه آب و انرژی دنبال می کند؟ هدفی که ما در عرصه منابع محیط زیستی و بالاخص آب و انرژی دنبال می کنیم، حداقل در پنج محور خلاصه می شود.

اول، پایدارسازی منابع آب و انرژی به نحوی که نیازهای نسل امروز و نسل های آتی را برآورده کند.

دوم، بتوانیم تقاضای فزاینده ناشی از ضرورت توسعه را برآورده کنیم.

سوم، تخریب های موردی در گذشته، به واسطه اندیشه ها، گفتارها و کردارهای نادرست را جبران کرده و به احیای ظرفیت زیست پذیری کشور بپردازیم.

چهارم، کیفیت زندگی ایرانیان را با قید پایداری بالا ببریم.

پنجم، بهره برداری از منابع محیط زیستی را با ارزش های اساسی انسانی نظیر عدالت، نفی خشونت، نفی فساد، رعایت اصول اخلاق پیوند بزنیم و استفاده از منابع آب و انرژی معطوف به تحقق چنین ارزش هایی باشد.

تحقق این محورها با نظام به هم پیوسته اندیشه، گفتار و کردار حاکم بر نظام مدیریت منابع آب و انرژی ایران مرتبط است.

من معتقدم باید نظام اندیشه ای و نظری منسجمی بر رویکرد ما به مدیریت منابع آب و انرژی حاکم باشد.

تاکنون برای دستیابی به اهداف خود در حوزه آب و انرژی چه اقداماتی انجام داده اید؟ من تاکنون در نه ماه گذشته، وجوه مختلف این نظام فکری را برشمرده ام.

برخی گزاره های اساسی این نظام فکری عبارت اند از: آب و انرژی کاملا به هم پیوسته هستند و هرگونه پایدارسازی در این دو منبع به یکدیگر وابسته است.

در حوزه آب و انرژی و بالاخص در عرصه آب، نیازمند رویکرد میان بخشی هستیم و باید مسئله آب را واحد دید و از تکه تکه کردن مسئله و سپردن هر تکه از آن به یک دستگاه و تشدید تقابل میان دستگاه ها در مأموریت ها اجتناب کرد.

این به معنای ادغام دستگاه ها نیست، بلکه رویکرد به هم پیوسته به مسئله را ایجاب می کند.

مدیریت توأمان عرضه و مصرف/تقاضا در هر دو بخش آب و انرژی، محور اندیشه، گفتار و کردار وزارت نیروست.

چنان نیست که بعد از چندین دهه عادت کردن مدیران، نیروی انسانی و اذهان به رویکردهای پیشین، با تغییر چند مدیر، رویکردها به کلی عوض شوند و مسیرهای جدیدی در پیش گرفته شود.

گرایش به سمت اهداف پنج گانه ای که برشمردم به تولید اندیشه، تولید گفتار و برنامه ریزی برای کردارها و اقداماتی نیاز دارد که رویکرد جدید و اهداف متناسب با آنها را پیش ببرند.

ورود به این عرصه، نیازمند مفهوم سازی و تشریح همه ابعاد این مفاهیم است.

سازگاری با کم آبی چگونه محقق می شود؟ هر اندیشه و گفتمانی دارای مفاهیم محوری است.

مفهوم سازگاری با کم آبی یکی از بنیادین ترین مفاهیم دوران جدید در مدیریت منابع آب و انرژی است.

من اصرار دارم که آب و انرژی با یکدیگر به کار برده شوند، هرچند ما تنها از ماده آب در مفهوم سازگاری با کم آبی استفاده کرده ایم.

سازگاری با کم آبی اگرچه در قالب یک کارگروه ملی در هیئت وزیران تشکیل شده و سازوکاری بین سازمانی برای هماهنگ کردن دستگاه های مرتبط با آب و انرژی است، اما اندیشه های بسیار و اقداماتی متفاوت از آنچه در گذشته نسبت به آنها اهتمام داشته ایم، جوهره سازگاری با کم آبی است.

سازگاری با کم آبی به آن معناست که بپذیریم: کم آبی همزاد تمدن ایرانی است که باید توهم فراوانی آب را کنار بگذاریم.

با وجود کم آبی می توانیم تمدنی بالنده و توسعه ای پایدار و تضمین کننده امنیت و کیفیت زندگی ایرانیان بنا کنیم همان گونه که نسل های گذشته این کار را انجام داده بودند.

تأمین منابع آب و انرژی جدید را باید دنبال کنیم اما آنچه اولویت دارد، مدیریت مصرف و تقاضای منابع موجود است.

ما تنها زمانی موفق می شویم که مسئله آب و انرژی را بین سازمان های مختلف تقسیم نکرده و بدون هماهنگی بین سازمانی و بدون هدف مشترک پایدارسازی منابع آب و انرژی، عمل نکنیم.

کارگروه ملی سازگاری با کم آبی شروع به کار کرده و اگرچه من و همکارانم مجدانه برای موفقیت آن تلاش خواهیم کرد، اما هم زمان می دانیم که سازگاری با کم آبی فرایندی کند و نسبتا درازمدت است.

تحولات زیادی در ذهن ها و نگرش ها، تنظیمات اقتصادی، فناوری ها، الگوهای رفتاری اجتماعی و فرهنگی و عوامل مؤثر بر اقتصاد سیاسی لازم است تا سازگاری با کم آبی امکان پذیر شود.

ما به دقت می دانیم که سازگاری با کم آبی به جهات مختلف فرایندی اجتماعی است.

این فرایند هم از جهت ضرورت تغییر رفتارهای مصرف آب و انرژی، اجتماعی است و هم از منظر ضرورت مشارکت همه اقشار مردم، اجتماعی است.

ما نیازمند تولید گفتار درباره سازگاری با کم آبی هستیم؛ زیرا گفتارها از حد بیان فراتر می روند و به جامعه جهت می دهند.

اندیشه ها در قالب گفتارها بیان می شوند.

من امروز اصرار دارم در چارچوب اندیشه ورزی درباره سازگاری با کم آبی و تولید گفتارهایی که به رفتارهای سازمانی و کارشناسی ما جهت می دهند، بر چهار اقدام کلان مرتبط با سازگاری با کم آبی تأکید کنم.

تأکید بر آنها به معنای جلب توجه کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی به آنها و دعوت از اندیشمندان حوزه منابع آب و انرژی کشور برای پرداختن به آنهاست.

چرا همواره بر ضرورت آمایش آب محور تأکید دارید؟ ما به شدت نیازمند در دستور کار قراردادن آمایش آب محور سرزمین هستیم.

آب بر اساس شواهد موجود، محدودکننده ترین عنصر توسعه ماست و اگرچه ایده سازگاری با کم آبی، بر تطبیق یافتن با این محدودیت تأکید می کند اما این تطبیق نیازمند شناخت ملزومات و تدوین برنامه اقدام برای تحقق این هدف است.

این مهم از طریق آمایش آب محور امکان پذیر است.

ما امروز شاهدیم که مردم و بالاخص فعالان محیط زیست از جایابی صنایع آب بر در مناطق خشک و نیمه خشک شکایت دارند.

کشت محصولات پر آب بر در مناطق فاقد ظرفیت اکولوژیک برای کشت این محصولات سبب خسارت های بسیار شده، هرچند برای کشاورزان این محصولات در کوتاه مدت پرمنفعت بوده است.

پایداری استوار جمعیت در برخی عرصه های سرزمینی فاقد ظرفیت آبی کافی، تهدیدآمیز شده است.

سامان دادن این مسائل و گذار به شرایط پایدارتر، نیازمند آمایش آب محور است.

در گذشته چرا به مسئله پایداری سرزمین توجه نمی شد؟ تا چند دهه قبل، برنامه های توسعه، بر محور توسعه اقتصادی تهیه و تدوین می شد (برابر دانستن توسعه با رشد اقتصادی به جای برانگیخته شدن ملاحظات عدالت محورانه و توجه به سازگاری با محیط زیست).

آمایش، خرَد توسعه است.

در رویکرد آمایشی ارزیابی نظام مند عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و توزیع متوازن و هماهنگ جغرافیایی فعالیت های اقتصادی-اجتماعی در پهنه سرزمین و متناسب با قابلیت ها و منابع طبیعی و انسانی انجام می شود.

بخش وسیعی از کشور ایران در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و همین امر موجب شده که توسعه به حل مسئله آب وابسته باشد.

باوجود محدودبودن منابع آب در برخی از مناطق ایران، در برخی مناطق دیگر استفاده از منابع آب می تواند ظرفیت های مناسبی را فراروی برنامه ریزان قرار دهد.

نکته مهم این است که تصور نکنیم محدودیت آب، محدودیت توسعه است بلکه محدودیت منابع آب، مشوق نگاه و خرد متفاوتی برای توسعه است.

مهم این است که محدودیت به فرصت تبدیل شود.

برخی تصور می کنند که محدودیت منابع آب را باید از میان برد و به فراوانی آب یا آب کافی دست پیدا کرد.

پی آمد محیط زیستی، اقتصاد و اجتماعی این رویکرد می تواند به قیمت نابودی سرزمین تمام شود.

محدودیت آب را باید به خردورزی متفاوتی برای توسعه بدل کرد.

این خردورزی متفاوت، همان سازگاری با کم آبی است.

مهم این است که دولت و بخش خصوصی از انجام دادن آنچه راحت است و آن را بلدند به انجام دادن آنچه ضروری و پایدار است گذار کنند.

ارزش اقتصادی یافتن آب نقشی بسیار مهم در شکل دادن به این گذار خواهد داشت.

چرا بر اصلاح ارزش اقتصادی آب تأکید می کنید؟ درست از درک اهمیت ارزش اقتصادی آب و انرژی است که پیوند میان آب و انرژی با یکی از مهم ترین ارزش های اجتماعی، یعنی عدالت آشکار می شود.

نظام تعرفه گذاری آب باید حداقل دو هدف عمده را محقق کند: اول، ارزش ذاتی آب آشکار شود و دوم، تعرفه ها به ابزاری برای کمک به عدالت اجتماعی تبدیل شود.

واقعیت آن است که نظام فعالی تعرفه گذاری آب بالاخص در بزرگ ترین مصرف کننده یعنی کشاورزی – ابدا با توسعه پایدار مبتنی بر شناسایی ارزش ذاتی آب سازگار نیست.

نظام تعرفه فعلی مشوق بدمصرفی است.

پذیرش ضرورت اصلاحات در تعرفه آب مصارف کشاورزی به معنای دست کشیدن از ارائه یارانه ها به بخش کشاورزی نیست.

عمده کشورهای دنیا برای حفظ امنیت غذایی یارانه های زیادی به بخش کشاورزی می دهند ولی منطق یارانه بخش کشاورزی – ازجمله یارانه مستمر در آب – باید مشوق بهره وری، بهبود روش های کشت، کاهش میزان هدررفت آب و انرژی، و کمک کننده به پایدارسازی منابع آب، خاک و غذا باشد.

نظام فعلی قیمت گذاری آب کشاورزی مشوق چنین دستاوردهایی نیست و اصلاح آن نیز به معنای دست کشیدن از یارانه های بخش کشاورزی و عدم حمایت از این بخش نیست.

نظام تعرفه گذاری آب برای سازگاری با کم آبی در بخش شرب و بهداشت نیز باید معطوف به این واقعیت باشد که سهم این بخش از کل مصارف کشور (که بین شش تا هشت درصد است) نباید شاخصی برای میزان اهمیت نسبی آن تلقی شود.

این درست است که آب شرب و بهداشت فقط شش تا هشت درصد مصارف کل آب کشور را تشکیل می دهد؛ اما ارزش آب شرب به جهات دیگر قابل مقایسه با سهم آن از کل مصارف آب نیست.

مسئله فقط اقتصاد آب نیست، اگرچه این مقوله بسیار مهم است.

ما حتی اگر کشور بسیار ثروتمندی باشیم و بخواهیم به ثروتمندان نیز یارانه مصرف آب بدهیم، باید به یاد داشته باشیم که در اکثر حوضه های آبریز کشور، آب بیشتری برای مصرف وجود ندارد و نمی تواند منابع آبی جدیدی تأمین کرد و بنابراین باید با همین میزان آب کنار آمد و تلاش کرد تا مصرف آب کاسته شود تا بتوانیم تعادل اکولوژیک را برقرار کنیم؛ بنابراین اصلاح تعرفه ها اگرچه ابزاری اقتصادی است و به تعادل و پایداری مالی شرکت های بخش آب برای تداوم و بهبود خدمات شان کمک می کند؛ اما کارکرد اصلی تعرفه گذاری صحیح، اصلاح الگوی مصرف است.

این مهم را نیز باید به یاد داشت که اصلاح تعرفه ها به قصد اصلاح مصرف و بهبود اقتصاد آب، ابدا به معنای فشار یکسان اقتصادی بر همه اقشار اقتصادی و اجتماعی و عدول از تحقق عدالت اجتماعی نیست.

مدل های گوناگون اقتصاد اجتماعی به ما اجازه می دهند روش هایی را به کار بگیریم که ضمن تأثیرگذاری بر اصلاح الگوی مصرف و بهبود شرایط اقتصادی شرکت ها، حتی حمایت اجتماعی مناسب تری از گروه های کم درآمد و اقشار آسیب پذیر صورت گیرد.

مرکز امور اجتماعی منابع آب و انرژی یکی از اهدافش بررسی و طراحی چنین الگوهایی با توجه به دانش اقتصاد اجتماعی است.

این مهم را باید در عرصه صنعت نیز مد نظر داشت.

فقدان ارزش اقتصادی واقعی آب سبب شده است بازچرخانی و استفاده از پساب های صنعتی نیز در کشور گسترش نیابد و حتی فناوری های مناسب برای آن نیز رشد نکند.

اصلاح تعرفه گذاری را می توان به ابزار ترغیب صنایع به بهبود فناوری و اصلاح کردار محیط زیستی آنها نیز بدل کرد.

برای دستیابی به اهداف آمایش آب محور، ابزار لازم و کافی در اختیار دارید؟ آمایش آب محور نیازمند سامان دادن نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب است.

هیچ برنامه ای و به ویژه برنامه آمایش آب محور نمی تواند بدون داشتن داده های کافی در عرصه منابع و مصارف آب محقق شود.

کمیته ملی سازگاری با کم آبی و کمیته تخصصی مرتبط با این کمیته ملی اگرچه ممکن است در کوتاه مدت درگیر برخی مسائل مشکل ساز و بحرانی شود؛ اما نباید از اقدامات بنیادین و جهت دادن نظام برنامه ریزی و بودجه ریزی کشور به سمت تحولات ساختاری و از جمله تحول بنیادین در نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب غفلت کند.

برنامه های سازگاری با کم آبی باید در چه سطحی اجرا شود؟ سازگاری با کم آبی زمانی رخ می دهد که مسئله آب را محلی تلقی کرده و مشخصات محلی را در برنامه ریزی منابع آب و انرژی لحاظ کنیم.

مناسب ترین مقیاس محلی برای طرح مفهوم سازگاری با کم آبی، حوضه آبریز است.

سازگاری با کم آبی مقوله ای چندسطحی است.

سطوح مختلف اداری از سطح ملی تا محلی در سازگاری دخیل هستند؛ اما مهم ترین سطح برای سازگاری با کم آبی، حوضه آبریز است.

کمیته تخصصی سازگاری با کم آبی و بعد از آن کارگروه ملی سازگاری با کم آبی باید تلاش حداکثری به خرج دهند تا الزامات اقتصادی، برنامه ای، بودجه ای، فناورانه، حقوقی، اجتماعی و فرهنگی مدیریت بر اساس حوضه آبریز تأمین شود.

پیش رفتن در عرصه مدیریت حوضه آبریز و هماهنگ شدن در این عرصه محلی، نیازمند تولید دانش، به کار گرفتن متخصصان بسیار، تحلیل نقاط تعارض سازمان ها و منافع متعارض و تدوین برنامه های دقیق متناسب با ملزومات مدیریت هماهنگ در سطح حوضه آبریز است.

مهم است بدانیم که به صرف تشکیل شورای هماهنگی در حوضه های آبریز مشکل را حل نمی کند.

در پایان نکته تکمیلی دارید؟ من امیدوارم کارگروه ملی سازگاری با کم آبی و به ویژه کمیته تخصصی آن، علاوه بر آنچه تاکنون درباره آن در دستور کار خود داشته است، هر چهار مقوله آمایش آب محور؛ ساماندهی نظام تولید، جمع آوری، پردازش و انتشار داده های پایه ای منابع و مصارف آب؛ اصلاحات اقتصادی و اقتصاد اجتماعی در تعرفه های آب و ملزومات تحقق مدیریت در سطح حوضه آبریز را در دستور کار قرار دهد.

این جانب شخصا به عنوان رییس کارگروه ملی سازگاری با کم آبی نیز هر چهار مقوله را دنبال خواهم کرد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار 1 مهر 97، شماره: 3249
کلید واژه ها: انرژی - وزیر نیرو - مصرف - مصرف کنندگان - ایران - نظام - اندیشه - کم آبی - نیرو - توسعه - کشاورزی - وزیر - زیست - مدیریت - اصلاح - وزارت نیرو - ایرانیان - محیط - فکری - نامناسب - اقتصادی - پایداری - ساختار - متفاوت - برنامه - وزارت - امروز - زندگی - تخریب - توزیع

آخرین اخبار سرویس:
دولت گوش شنوا نداشت 50 بار هشدار اقتصادی دادیم(خبر ویژه)

قیمت خودرو امروز 22 آذر 97

قیمت جدید انواع خودرو تویوتا در بازار تهران

استخدام مترور در یک شرکت معتبر ساختمانی در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت کشت و صنعت روژین تاک در کرمانشاه

استخدام بازاریاب مویرگی آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در مرکزی

استخدام کارمند فروش تلفنی باحقوق ثابت، پورسانت و آموزش رایگان

استخدام کارمند فروش داخلی در یک آژانس هواپیمایی معتبر

قیمت لپ تاپ امروز 22 آذر 97

قیمت گوشی امروز 22 آذر 97

تولید سالانه 156 هزار تن مرغ گوشتی در فارس

افزایش 13 درصدی صادرات / خراسان جنوبی قطب معدنی کشور است

قیمت سکه امروز 22 آذر 97

استخدام سرپرست فروش سرد و کشوری،سرپرست خرید داخلی در تهران

استخدام مدیر فروش و بازاریابی،برنامه نویس،گرافیست-خراسان رضوی

استخدام کارشناس فنی (رشته الکترونیک یا سخت افزار) در شیراز

استخدام کارشناس تبلیغات در یک گروه تولیدی فعال در اصفهان

استخدام کارشناس فروش در شرکت داده ابزار رستاک در تهران

استخدام سرپرست بخش مالی / حسابداری در یک شرکت معتبر

استخدام بازاریاب فروش ورق و جعبه های کارتنی در البرز

استخدام سرپرست قالبسازی در شرکت معتبر در شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام ویزیتور با مزایا در شرکت پخش الماس شرق در مرکزی

بازیافت زباله چاپگرهای سه بعدی با دستگاه جیبی

قیمت طلا امروز 22 آذر 97

نرخ تورم در عراق و افغانستان

ایران جزو 20 کشوری که تورم آن بالای 20 درصد است

استخدام کارشناس فروش شبکه های اجتماعی دریک سایت فروشگاهی معتبر

استخدام چرخ کار،نیروی ساده در یک گروه تولیدی معتبر در مشهد

استخدام ویزیتور ( بازاریاب حضوری ) در یک شرکت معتبر

تغییر سقف برداشت کارتی در درگاه های الکترونیک بانک سپه

استخدام ویزیتور با سابقه دریک شرکت تولیدی بازرگانی معتبر-تهران

استخدام مدیر فروش،کارشناس فروش،کارشناس علمی در یک شرکت معتبر

فرایند خرید نفت در بورس +اینفوگرافی

آیا اجرای توافق پاریس برای ایران منفعت دارد؟

کاهش 760 واحدی شاخص صنعت در بورس تهران

قیمت واحد مسکونی در خیابان آزادی تهران

35 هزار میلیارد تومان اعتبارات بهداشت و درمان در سال 98

سالانه 4 هزار نفر در کشور در اثر سومصرف مواد مخدر می میرند

408میلیون نفر در کشور می خورند و می خوابند و پول در می آورند

صنعت برق نیازمند 600 هزار میلیارد تومان سرمایه جدید

خرید هواپیمای دست دوم در دستور کار شرکتها قرار دارد

ماشین سازی؛ صنعت راهبردی فراموش شده

کشور رسما دارای دو نرخ ارز می شود

دینار و روپیه جای یورو را می گیرند؟

دانشجویان می توانند نیاز کشور به خارج را به حداقل برسانند/ دستگاه شستشوی پستان دام در مرکز رشد دانشگاه فردوسی تولید شد

بهای نفت در بازار نیویورک کاهش یافت

آثار تحریم بر صادرات فرش دستباف ایران

نگاهی به نوسانات نرخ دلار پتروشیمی ها در سامانه نیما

سازو کار استفاده از رمز های یک بارمصرف در تراکنش های بانکی

بازارسازی محصولات دانش بنیان بزرگترین چالش معاونت علمی/ضرورت اجرای 4 قانون مشکل گشا

عدم تغییر قیمت بنزین به بهانه ترس از تحرکات اجتماعی منطقی است؟ /خرید و فروش آزاد اعضای بدن تنها در ایران/از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

مهم/ واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران + جزییات

ارتفاع بارش ها به 86 میلیمتر رسید/ رشد 456 درصدی بارش در حوضه فلات مرکزی + جدول

درگذشت مردی که مدعی ارثیه 150 میلیون دلاری بود

افزایش تقاضا در بازار آپارتمان های مسن

هوشمندسازی کنتور برق 12 درصد صرفه جویی به همراه دارد

تدابیر جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

هزینه برگزاری مراسم شب یلدا چقدر است؟

دستور روحانی به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

جزییات کامل برنامه تولید و اشتغال صنعتی در سال 97

دعوت به همکاری مونتاژکار قطعات الکترونیکی مسلط به لحیم کاری در اصفهان

استخدام صندوقدار جهت مرکز خرید در اصفهان

استخدام نیروی خدمات در مرکز خرید الماس مشتاق

خودروهای ژاپنی در بازار تهران چند؟

کارتون| حیفِ اون دلار گرون!

استخدام مهندس متالورژی، جوش یا مکانیک جامدات خانم در تهران

اشتغالزایی موفق در قلعه گنج با پرورش دامهای سازگار با محیط + گزارش

یک هشدار آبی!

عکس هایی از زیبایی های پاییز و زمستان کانادا

دولت در حد توان خود حقوق کارمندان را متناسب با نرخ تورم افزایش دهد

آیا دستگیری مدیر ارشد هواوی با اعترافات رضا ضراب مرتبط است؟/ چگونه رضا ضراب هر آن چه می دانست را درباره راه های دور زدن تحریم لو داد!

حذف قبوض کاغذی راهکاری برای افزایش بهره وری

دولت در حد توان خود حقوق کارمندان را متناسب با نرخ تورم افزایش دهد

تولید نفت بعد از تحریم ها به سطح قبل بازمی گردد

پتروشیمی، فولاد و صنایع معدنی 55 درصد صادرات ایران

من قرائتی ام!

دلیل افزایش سگ های ولگرد در شهرک محلاتی

پتروشیمی، فولاد و صنایع معدنی 55 درصد صادرات

تدابیر جدید برای جلوگیری از سوءاستفاده از کارت سوخت

واردات اره دستی به 57 تن رسید+جدول

36 منشأ فساد در شهرداری

از تابستان سرد ایرانی تا پاییز داغ فرانسوی!

دولت تصمیمی برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت بنزین ندارد/ بازگشت کارت سوخت جدی است

با 300میلیون کجا می توان خانه خرید؟

تورم کالاهای صادراتی ایران در یک سال اخیر +اینفوگرافی

نرخ ارز آزاد و ثانویه در حال یکی شدن است

دستور پخت برنج اسپانیایی

سلامتی مردم برای کسی مهم هست؟

جعبه سیاه دلا ر 4200

اظهارات آشنا درباره روحانی، دولت و ماجرای دلار 4200 تومانی

قیمت انواع ابزار چمن زنی + جدول

معرفی گوشی موبایل با قیمت 2 میلیون تومان

قیمت انواع کیسه و نایلون در بازار

سیر نزولی قیمت در بازار میلگرد

چالش های بنگاه های کوچک در فضای اقتصاد

5 صبحانه سالم برای فرزند شما

واکنش نماینده مجلس به افزایش 20درصدی حقوق کارمندان در سال آینده

روایت آیت الله مکارم شیرازی از انتشار خبرش در صدای آمریکا

زنگنه: اوپک تحت فشار شدید آمریکا بود

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو

سازگاری با کم آبی، رویکرد اصلی وزارت نیرو