مطالب مرتبط:
بزرگترین خطر مناسکی شدن دین است/«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها
انسان بدون دین در ضلالت است/بی اثر بودن عمل بدون نیت الهی
تناقض هایی عجیب و باورنکردنی از مرگ نوجوان های یزدی در گرجستان
انصاری و منشا پیگیر امور شخصی خود از باشگاه پرسپولیس شدند
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 21:252018-09-25اقتصادي

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است


ـ محسن آرمین ضمن ارائه توضیح در زمینه آیین ها بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین در حال مناسکی شدن است و شاهد این هستیم که این مناسک روز به روز به صورت پر حجم تولید می شوند و از جمله آفات دین مناسکی نیز این است که ما تزویرها و دروغ ها را در .

- گروه اندیشه ــ محسن آرمین ضمن ارائه توضیح در زمینه آیین ها بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین در حال مناسکی شدن است و شاهد این هستیم که این مناسک روز به روز به صورت پر حجم تولید می شوند و از جمله آفات دین مناسکی نیز این است که ما تزویرها و دروغ ها را در کنار راستی ها و درستی ها توامان می بینیم و این تناقض ها به وجود می آید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ نشست نقد اجتماعی آیین های عاشورایی با سخنرانی محمدرضا کلاهی و محسن آرمین، عصر روز گذشته دوم مهرماه در خیابان وصال شیرازی، باشگاه اندیشه برگزار شد.

آرمین در این نشست بیان کرد: آنها که عاشورا را نقد کردند و معتقد هستند عاشورا تحریف شده بحث آنها روایتی است که از عاشورا شده است، نه آیین های عاشورا.

شهید مطهری نیز همین کار را کرده است، بیشترین نقد در مورد روضه خوانی ها و .

است که به عنوان رخداد تاریخی نقل می کنند که سندیت تاریخی ندارد.

وی در ادامه افزود: آیین چیز دیگری است، دسته و سینه زنی و .

را آیین می گویند، اما شهید مطهری مطالبی که در زمینه تعداد کشته شدگان توسط امام حسین(ع) در روز عاشورا است را نقد می کنند، نه این که آیین ها را نقد کنند.

آرمین تصریح کرد: گفتمان علمی در تبیین آیین ها داریم، مانند مجله مکتب اسلام و .

که از آیین های دینی سعی می کردند تبیین علمی به دست دهند، اما اینها گفتمان حاشیه ای است و به ایران نیز مربوط نیست و مبنای آن در مصر بوده است که بعد هم از بین رفت.

حداقل وقتی در مورد آیین های دینی صحبت می کنیم باید توجه کنیم که این گفتمان علمی در حوزه آیین فرعی است و فکر نمی کنم بشود در مورد آن بحث جدی کرد.

این قرآن پژوه در ادامه بیان کرد: مسئله، مسئله علم و دین نیست، بلکه دین و واقعیت است، آیا گزاره های دینی واقع گرا هستند؟ آیا آنها کاشف از امر واقع هستند یا خیر؟ این با بحث نسبت علم و دین متفاوت است.

باید تعریف ما از دین روشن باشد، آیا همه دین در ساحت خیال و تخیل است؟ این نگاه البته وجود دارد، به ویژه در دانش امروز که دین را تقلیل می دهند به حوزه شخصی در حد سرگرمی های شخصی که در کنار هنر و ورزش و .

قرار می گیرد، اما این قابل نقد است و این اول الکلام است و باید در ابتدا تعریفمان را از دین روشن کنیم و بعد ببینیم دین جنبه های عقلانی نیز دارد یا ندارد.

ساحات دین نیازمند تفکیک استآرمین در ادامه افزود: باید ساحات دین را تفکیک کنیم.

عرصه ایمان عقاید و احکام را باید تفکیک کرد و بعد نسبت هر یک را با عقل و عقلانیت سنجید.

البته ایمان یک امر درونی است و مربوط به حوزه فردی است، اما بخش عقاید کاملا می تواند مورد ارزیابی عقلانی قرار گیرد و در حوزه عمومی نیز وجود داشته باشد، عبادات نیز در بخش آیین ها قرار می گیرد.

وی بیان کرد: نکته دیگری که می خواهم بگویم این است که اساسا به صورت کلی آن طور که بنده آیین را می فهمم و فکر می کنم، در جامعه شناسی نیز مطرح است این که ما دین بدون آیین نداریم، البته که دین بدون شریعت داریم.

فرضا بودیسم دین بدون شریعت است، اما ادیان همیشه با آیین هایی همراه بوده اند، این امر نیز مورد توجه قرآن است که از آن با عنوان شعائر و مناسک یاد کرده است.

نقد آیین ها باید با لحاظ کارکردهای آن باشداین قرآن پژوه در ادامه تصریح کرد: از نظر قرآن، آیین لازمه هر دینی است، اما سؤال این است که کارکرد آیین ها چیست؟ آیین ها کارکرد بازتولید باورها و اعتقادات را دارند، برخی از آنها به نوعی عقاید ما را بازتولید می کنند، برخی از آیین ها کارکرد آموزشی دارند و در قالب آن آیین افراد و پیروان آن دین با تعالیم آن دین آَشنا می شوند، اگر قرار است آیین را نقد کنیم باید بر اساس این کارکردها نقد کنیم.

وی بیان کرد: بنده معتقد هستم که اگر قرار است آیین را نقد کنیم، باید بر اساس این کارکردها باشد.

نقش آیین ها در اینجا نقش پوسته ای است که بر گِرد یک حقیقتی است، دین یک گوهری دارد و آیین ها نقش حافظ این گوهر دین را دارند، لذا اگر قرار است نقدی باشد، باید با توجه به کارکردها باشد.

آرمین تصریح کرد: مثلا هسته اسلام توحید است و اگر حج را نگاه کنید، می بینید که کاملا آیین توحیدی است، در تاریخ سابقه ای ندارد که کسی حج را نقد علمی کرده باشد، روزه نیز همین طور است، آیین ها جنبه های نمادینی هستند که ما را به آن مدلول گوهر دین متوجه می کنند، یا از طریق بازآفرینی عقاید یا از طریق جنبه های اجتماعی و یا جنبه های روانشناختی آن این کار را می کنند و به همین دلیل باید اینها تفکیک شوند.

نقش آیین نقش تشبیه و تمثیل استوی در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم مثالی بزنیم، باید بگوییم نقش آیین نقش تشبیه و تمثیل است، یک مثل را نمی توانیم بگوییم که غلط است یا صحیح است، اگر یک مطلبی را در قالب یک تمثیل بیان کردید، نمی توانید آنها را مورد قضاوت حقیقت و غیر حقیقت قرار داد، قضاوت فقط می تواند از این جهت باشد که اگر تاثیری که از مثل مد نظر است، بتواند اجرا کند.

می گوییم درست است و در غیر اینصورت می گوییم باطل است که با گزاره های علمی متفاوت است.

مثل و قصه را نمی توانید بر اساس مطابقت با واقع یا غیر واقع نقد کنید بلکه باید بر اساس کارکرد آن ارزیابی کنید.

آرمین گفت: لذا آیین ها کارکردهایی دارند، نقش آیین مانند ضرب المثل است و باید بر اساس کارکردها نقد شوند، اگر می گوییم حج یک دوره آموزشی اعتقادی توحیدی است، آیا واقعا این کارکرد را دارد یا ندارد، اگر داشت، می گوییم درست است و اگر نداشت می گوییم درست نیست.

این قرآن پژوه تصریح کرد: نکته دیگر این که عاشورا به عنوان یک واقعیت تاریخی است، چون برخی از آیین ها معطوف به اسطوره است و برخی نیز ناظر به واقعیات تاریخی است و باید این دو را تفکیک کنیم.

اگر آیینی هم بر گرد عاشورا شکل گرفته، معطوف به این واقعیت تاریخی است، این واقعیت تاریخی یک پیام هایی دارد، بازیگران آن یک اهدافی داشتند، بر اساس یک منطقی عمل کرده اند، چه قبول کنیم اینها اولیاء خدا بودند یا نپذیریم، در هر حال اینها اهدافی داشتند و آیین های عاشورایی بر این اساس شکل گرفته اند.

وی در ادامه افزود: اگر این آیین های عاشورایی توانستند معطوف به آن حقایقی باشد که نقش آفرینان واقعه عاشورا مد نظرشان بوده، می گوییم این آیین ها درست است، اما اگر با آن اهداف و آرمان هایی که بازیگران عاشورا به دنبال آن بودند، بیگانه باشند آن را قبول نمی کنیم و می گوییم این آیین ها با عاشورا بیگانه هستند و از این نظر می توانیم آیین های عاشورا را نقد کنیم.

آرمین بیان کرد: اگر در پیام عاشورا عزت را دیدیم و اگر فکر کردیم پیام عاشورا برای من این است، اگر آیینی به نام عاشورا داشتیم که پیام ذلت می دهد، می گوییم نسبتی با عاشورا ندارد و می توانیم آن را نقد کنیم، لذا در مورد عاشورا بردن مسئله آیین در فضای تخیل که مربوط به یکسری آرمان های سرکوب شده انسان می شود که انسان در عالم خیال سعی می کند یکسری مسائل را جبران کند، فکر می کنم در نقد آیین های عاشورایی باید از این فضا بیرون آییم.

این آیین ها ناظر به یک واقعیت تاریخی است و بر آن اساس شکل گرفته است.

مناسک دینی با دین مناسکی متفاوت استاین پژوهشگر دینی اظهار کرد: اما یک نکته را عرض می کنم و آن اینکه مناسک دینی با دین مناسکی فرق دارد، ما مناسک دینی داریم، کارکرد مناسک نیز این است که از آن گوهر دین بتواند حراست کند و آن آموزه ها را بازتولید و تقویت کند، همان کارکردهای آموزشی و .

را داشته باشد.

آرمین در ادامه تصریح کرد: اگر قرار باشد که دین تبدیل به دین مناسکی شود و هر چه هست، همین پوسته شود و محتوا فراموش شود و آن قدر این مناسک بال و پر پیدا کند و روی آن تاکید شود که دیگر آن حقایق مغفول واقع شود و به آن توجه شود، با دین و حقیقت دین سازگار نیست.

وی بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین دارد دین مناسکی می شود، این قدر این مناسک پرحجم شده اند و دائما هم تولید می شوند، مانند روز جهانی ها و .

و فقط به خاطر این که نظام یک نظام دینی است و متکفل حل مشکل مردم نیز هست و ناتوانی و ناکامی در حل مشکلات مردم نیز موجب می شود که نظام به سمت ظواهر و تقویت ظواهر و مناسک دینی برود و نتیجه این کار نیز این می شود که اگر گوهر دین تحت الشعاع مناسک قرار گیرد و مناسک اصل شود، آن وقت دین می شود مجموعه مناسک.

آرمین گفت: این بدان معناست که وقتی در مناسک شرکت می کنیم، این احساس کاذب به ما دست می دهد که واقعا به مسئولیت دینی خود عمل کرده ایم و یک احساس کاذب اقناع دینی پیدا می کنیم.

گویی قرار بوده امام حسین(ع) شهید شود تا ما عزاداری کنیم و ثواب ببریم و احساس کاذب ایمان کنیم.

وی در ادامه افزود: وقتی این طور شد در مناسک دینی که تجلی تمام نمای دینداری می شود، آن وقت دروغ و تزویر و ریا در کنار حقیقت و راستی قرار می گیرد و اصلا کسی تعجب نمی کند.

ریاکاری و دروغ و تزویر هست و حتی آبروی مومن را نیز می بریم، کسی هم تعجب نمی کند.

این پژوهشگر دینی تصریح کرد: این اتفاق که افتاد، از خودتان سؤال می کنید که مگر قرار نبود این مناسک ما را دین دارتر کند؟ ولی وقتی ارزیابی می کنیم دهه محرم می رود، اما این مناسک در مردم هیچ تاثیری نمی گذارد، چون وقتی دین مناسکی شد، قرار نیست گوهر دین بازتولید شود.

دین یعنی همین مناسک و سینه زدن و .

، بدتر از این ابزار دست قدرت و مطامع و خواسته هایی که نسبتی با دین ندارند.

لذا امور متناقض در کنار هم قرار می گیرند و بعد هم می گوییم گریه ای کردیم و این احساس کاذب که ایمانمان تقویت شده است.


کلید واژه ها: آیین - عاشورا - شهید مطهری - بزرگترین - محسن - علمی - اندیشه - تاریخی - مطهری - تولید - روضه خوانی - دروغ - شهید - صورت - اجتماعی - سخنرانی - سرگرمی - برگزار - متفاوت - خیابان - واقعیت - امروز - گزارش - حاشیه - ایران - اسلام - ورزش - قرآن - امام - تخیل

آخرین اخبار سرویس:
اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون!

نزدیکی دلار به کانال 9 هزار تومان در اهواز

درآمدزاترین منطقه پس از عسلویه کجاست؟

سوالات عجیب استاندار از قیمت طلا و گشت و گذار شبانه در خیابانهای سلیمانیه + عکس و فیلم

اگر بخواهند در پیشرفت صنعت خودرو کمک می کنیم

معرفی دانشگاه های جهان دانشگاه کاردیف؛ دانشگاه برتر در آثار پژوهشی

توزیع 15 هزار حلقه لاستیک دولتی تا پایان آذر

راه اندازی گشت ویژه تعزیرات برای کنترل بازار شب یلدا

افزایش حقوق 20درصد، تورم بالاتر45درصد!

پاسخ به ابهامات پرونده سلطان سکه/ چرا ظریف اسنادش را به شورای مبارزه با پولشویی نداد

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

دختران مجرد نیز مشمول بیمه زنان خانه دار هستند

خودرو هست اما گران است

آمادگی برای تنظیم بازار شب یلدا

رکورد واردات نفت خام توسط چین شکسته شد

مظنه خرید آپارتمان در منطقه پاسداران

آیا افزایش 20 درصدی حقوق کارمندان در سال 98 کافی است؟

تبعات پذیرش فرمول خودروسازان و قطعه سازان قیمت گذاری خودرو در شرایط انحصار و تشدید تضییع حقوق مردم

استعفای مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه وزارت کار

آرامش یا چالش؛ مقایسه کیا سراتو وارداتی در برابر ام جی 6

کارگران در نقاط مختلف چقدر حقوق می گیرند مقایسه حداقل دستمزد کارگران در کشورهای مختلف

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

تولید نانومالچ طبیعی برای اولین بار در ایران

اجرای طرح فاضلاب بافت تاریخی بوشهر شتاب می گیرد

ایجاد 130 هزار شغل مستقیم با اعتبار 21 میلیاردی

آمار بی خانمان های انگلیس دراثر سیاست ریاضتی روبه افزایش است

عکس | سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

روند صعودی قیمت طلا متوقف شد

زیبایی عجیب محل تلاقی آسمان و زمین در دشت مرکزی ایران!

افزایش قیمت نفت به دنبال کاهش ذخایر آمریکا

ترامپ: فدرال رزرو نباید نرخ بهره را افزایش دهد

پرواز قیمت مرغ و سکوت سازمان حمایت

با کمترین هزینه به جنگ پیری بروید

غذای 9 میلیون نفر در ایران دور ریخته می شود

استعفای تمامی مدیران دو شغله وزارت تعاون

آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

استاندار اردبیل خبر داد آغاز بهره برداری از معدن «نیاز» مشگین شهر/ اشتغالزایی و رونق اقتصادی در انتظار منطقه

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

افزایش 25 درصدی خط فقر در یک سال

هنگ کنگ موطف به اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران نیست

مردم مراقب دلالان بازار ارز باشند

آیا پنیرهای فیبردار جذب کلسیم را کاهش می دهند؟

تمامی مدیران دو شغله سازمان ها وصندوق های تابعه استعفا کردند

تامین باتری خودروهای برقی 20 میلیارد یورو هزینه دارد

136 هزار برده در انگلیس وجود دارد

سه سناریوی پیشنهادی درباره قیمت بنزین

نرخ واقعی خرید تضمینی گندم چقدر باید باشد؟

دلایل کاهش قیمت دلار اعلام شد

کاهش صادرات نفت عربستان

حیف اون دلار گرون برای این دو استقلالی !

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می رود؟

طرح های سرمایه گذاری روسیه در سوریه اجرا خواهند شد؟

36 گلوگاه فساد در شهرداری

اجاره حساب بانکی، ماهیانه دو میلیون تومان !

توزیع یارانه باید در بودجه 98 بازنگری شود /مافیای سهام عدالت بوجود آمده است/ باید به سوی نرخ واحد ارز حرکت کنیم

عکس روز: شیشه پاک کن ها

عراق رتبه نخست مشارکت در ایران اکسپو 2018

مغز ربات ها به فروش می رسد!

سومین شماره «خبرنامه رصد جنگ اقتصادی» منتشر شد+ دانلود

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

چگونه در خانه دوغ کفیر درست کنیم ؟

غذای 9 میلیون ایرانی دور ریخته می شود!

عربستان صادرات نفت را کاهش می دهد

همایش اقتصادی سرمایه گذاران ایرانی در تفلیس به تاخیر افتاد

شرکت بزرگ نفتی روسیه از ایران رفت!

پشت پرده گرانی پسته چیست؟

موانع تولید در بافت رفع می شود

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

ارزهای دیجیتال؛ بهشت تریدرها و جهنم سرمایه گذاران

عکس روز: سگ و خرس شیشه پاک کن

روند کاهشی قیمت هیوندا ادامه دار شد

کاهش ملایم قیمت در بازار پروفیل

قیمت انواع سبزی منجمد در فروشگاه های زنجیره ای

کاهش قیمت محصولات سایپا در بازار

موانع تولید در بافت رفع می شود

موانع تولید در بافت رفع می شود

هوتگ ها، امید روستاییان بی آب بلوچستان

هزینه خرید گوشی اپل در بازار چقدر است؟

خرید کاغذ چاپگر و نگاتیو چقدر هزینه دارد؟

هیوندای سوناتا LF فول بنزینی 2017 را بشناسید

قیمت انواع میوه در غرفه تره بار

کاهش نرخ تخم مرغ در بازار

واردات نفت خام چین رکورد زد

قیمت اجناس باید ثابت، سپس کاهش یابد

فولاد و میلگردهای غیر استاندارد در ساخت و سازها استفاده می شود

احتمال افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به 2 هزار تومان

کاهش 10 درصدی قیمت آجیل و خشکبار

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

132 میلیارد و 250 میلیون ریال به عشایر پرداخت می شود

اطلاعیه بانک مرکزی درباره سخنان رییس کل

پیشنهادات پورابراهیمی برای بودجه سال 98

کاهش 25 درصدی قیمت مسکن تا اسفند 97

واکنش ها به دونرخی کردن بنزین در ایران

آغاز رویه اجرای توافق آتش بس حدیده از روز جمعه

جزییات سه سناریوی پیشنهادی مرکز پژوهش های مجلس برای نحوه افزایش قیمت بنزین

بزرگترین توقع بخش خصوصی از دولت ایجاد ثبات در اقتصاد باشد

اصلاحات، علاج مشکلات اقتصادی است

اشتغال 130 تن با 51 میلیارد ریال وام در گلخانه های یزد فراهم شد

قیمت شن و ماسه در کهگیلویه مشخص شد

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است