مطالب مرتبط:
بزرگترین خطر مناسکی شدن دین است/«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها
انسان بدون دین در ضلالت است/بی اثر بودن عمل بدون نیت الهی
تناقض هایی عجیب و باورنکردنی از مرگ نوجوان های یزدی در گرجستان
انصاری و منشا پیگیر امور شخصی خود از باشگاه پرسپولیس شدند
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 21:252018-09-25اقتصادي

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است


ـ محسن آرمین ضمن ارائه توضیح در زمینه آیین ها بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین در حال مناسکی شدن است و شاهد این هستیم که این مناسک روز به روز به صورت پر حجم تولید می شوند و از جمله آفات دین مناسکی نیز این است که ما تزویرها و دروغ ها را در .

- گروه اندیشه ــ محسن آرمین ضمن ارائه توضیح در زمینه آیین ها بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین در حال مناسکی شدن است و شاهد این هستیم که این مناسک روز به روز به صورت پر حجم تولید می شوند و از جمله آفات دین مناسکی نیز این است که ما تزویرها و دروغ ها را در کنار راستی ها و درستی ها توامان می بینیم و این تناقض ها به وجود می آید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ نشست نقد اجتماعی آیین های عاشورایی با سخنرانی محمدرضا کلاهی و محسن آرمین، عصر روز گذشته دوم مهرماه در خیابان وصال شیرازی، باشگاه اندیشه برگزار شد.

آرمین در این نشست بیان کرد: آنها که عاشورا را نقد کردند و معتقد هستند عاشورا تحریف شده بحث آنها روایتی است که از عاشورا شده است، نه آیین های عاشورا.

شهید مطهری نیز همین کار را کرده است، بیشترین نقد در مورد روضه خوانی ها و .

است که به عنوان رخداد تاریخی نقل می کنند که سندیت تاریخی ندارد.

وی در ادامه افزود: آیین چیز دیگری است، دسته و سینه زنی و .

را آیین می گویند، اما شهید مطهری مطالبی که در زمینه تعداد کشته شدگان توسط امام حسین(ع) در روز عاشورا است را نقد می کنند، نه این که آیین ها را نقد کنند.

آرمین تصریح کرد: گفتمان علمی در تبیین آیین ها داریم، مانند مجله مکتب اسلام و .

که از آیین های دینی سعی می کردند تبیین علمی به دست دهند، اما اینها گفتمان حاشیه ای است و به ایران نیز مربوط نیست و مبنای آن در مصر بوده است که بعد هم از بین رفت.

حداقل وقتی در مورد آیین های دینی صحبت می کنیم باید توجه کنیم که این گفتمان علمی در حوزه آیین فرعی است و فکر نمی کنم بشود در مورد آن بحث جدی کرد.

این قرآن پژوه در ادامه بیان کرد: مسئله، مسئله علم و دین نیست، بلکه دین و واقعیت است، آیا گزاره های دینی واقع گرا هستند؟ آیا آنها کاشف از امر واقع هستند یا خیر؟ این با بحث نسبت علم و دین متفاوت است.

باید تعریف ما از دین روشن باشد، آیا همه دین در ساحت خیال و تخیل است؟ این نگاه البته وجود دارد، به ویژه در دانش امروز که دین را تقلیل می دهند به حوزه شخصی در حد سرگرمی های شخصی که در کنار هنر و ورزش و .

قرار می گیرد، اما این قابل نقد است و این اول الکلام است و باید در ابتدا تعریفمان را از دین روشن کنیم و بعد ببینیم دین جنبه های عقلانی نیز دارد یا ندارد.

ساحات دین نیازمند تفکیک استآرمین در ادامه افزود: باید ساحات دین را تفکیک کنیم.

عرصه ایمان عقاید و احکام را باید تفکیک کرد و بعد نسبت هر یک را با عقل و عقلانیت سنجید.

البته ایمان یک امر درونی است و مربوط به حوزه فردی است، اما بخش عقاید کاملا می تواند مورد ارزیابی عقلانی قرار گیرد و در حوزه عمومی نیز وجود داشته باشد، عبادات نیز در بخش آیین ها قرار می گیرد.

وی بیان کرد: نکته دیگری که می خواهم بگویم این است که اساسا به صورت کلی آن طور که بنده آیین را می فهمم و فکر می کنم، در جامعه شناسی نیز مطرح است این که ما دین بدون آیین نداریم، البته که دین بدون شریعت داریم.

فرضا بودیسم دین بدون شریعت است، اما ادیان همیشه با آیین هایی همراه بوده اند، این امر نیز مورد توجه قرآن است که از آن با عنوان شعائر و مناسک یاد کرده است.

نقد آیین ها باید با لحاظ کارکردهای آن باشداین قرآن پژوه در ادامه تصریح کرد: از نظر قرآن، آیین لازمه هر دینی است، اما سؤال این است که کارکرد آیین ها چیست؟ آیین ها کارکرد بازتولید باورها و اعتقادات را دارند، برخی از آنها به نوعی عقاید ما را بازتولید می کنند، برخی از آیین ها کارکرد آموزشی دارند و در قالب آن آیین افراد و پیروان آن دین با تعالیم آن دین آَشنا می شوند، اگر قرار است آیین را نقد کنیم باید بر اساس این کارکردها نقد کنیم.

وی بیان کرد: بنده معتقد هستم که اگر قرار است آیین را نقد کنیم، باید بر اساس این کارکردها باشد.

نقش آیین ها در اینجا نقش پوسته ای است که بر گِرد یک حقیقتی است، دین یک گوهری دارد و آیین ها نقش حافظ این گوهر دین را دارند، لذا اگر قرار است نقدی باشد، باید با توجه به کارکردها باشد.

آرمین تصریح کرد: مثلا هسته اسلام توحید است و اگر حج را نگاه کنید، می بینید که کاملا آیین توحیدی است، در تاریخ سابقه ای ندارد که کسی حج را نقد علمی کرده باشد، روزه نیز همین طور است، آیین ها جنبه های نمادینی هستند که ما را به آن مدلول گوهر دین متوجه می کنند، یا از طریق بازآفرینی عقاید یا از طریق جنبه های اجتماعی و یا جنبه های روانشناختی آن این کار را می کنند و به همین دلیل باید اینها تفکیک شوند.

نقش آیین نقش تشبیه و تمثیل استوی در ادامه بیان کرد: اگر بخواهیم مثالی بزنیم، باید بگوییم نقش آیین نقش تشبیه و تمثیل است، یک مثل را نمی توانیم بگوییم که غلط است یا صحیح است، اگر یک مطلبی را در قالب یک تمثیل بیان کردید، نمی توانید آنها را مورد قضاوت حقیقت و غیر حقیقت قرار داد، قضاوت فقط می تواند از این جهت باشد که اگر تاثیری که از مثل مد نظر است، بتواند اجرا کند.

می گوییم درست است و در غیر اینصورت می گوییم باطل است که با گزاره های علمی متفاوت است.

مثل و قصه را نمی توانید بر اساس مطابقت با واقع یا غیر واقع نقد کنید بلکه باید بر اساس کارکرد آن ارزیابی کنید.

آرمین گفت: لذا آیین ها کارکردهایی دارند، نقش آیین مانند ضرب المثل است و باید بر اساس کارکردها نقد شوند، اگر می گوییم حج یک دوره آموزشی اعتقادی توحیدی است، آیا واقعا این کارکرد را دارد یا ندارد، اگر داشت، می گوییم درست است و اگر نداشت می گوییم درست نیست.

این قرآن پژوه تصریح کرد: نکته دیگر این که عاشورا به عنوان یک واقعیت تاریخی است، چون برخی از آیین ها معطوف به اسطوره است و برخی نیز ناظر به واقعیات تاریخی است و باید این دو را تفکیک کنیم.

اگر آیینی هم بر گرد عاشورا شکل گرفته، معطوف به این واقعیت تاریخی است، این واقعیت تاریخی یک پیام هایی دارد، بازیگران آن یک اهدافی داشتند، بر اساس یک منطقی عمل کرده اند، چه قبول کنیم اینها اولیاء خدا بودند یا نپذیریم، در هر حال اینها اهدافی داشتند و آیین های عاشورایی بر این اساس شکل گرفته اند.

وی در ادامه افزود: اگر این آیین های عاشورایی توانستند معطوف به آن حقایقی باشد که نقش آفرینان واقعه عاشورا مد نظرشان بوده، می گوییم این آیین ها درست است، اما اگر با آن اهداف و آرمان هایی که بازیگران عاشورا به دنبال آن بودند، بیگانه باشند آن را قبول نمی کنیم و می گوییم این آیین ها با عاشورا بیگانه هستند و از این نظر می توانیم آیین های عاشورا را نقد کنیم.

آرمین بیان کرد: اگر در پیام عاشورا عزت را دیدیم و اگر فکر کردیم پیام عاشورا برای من این است، اگر آیینی به نام عاشورا داشتیم که پیام ذلت می دهد، می گوییم نسبتی با عاشورا ندارد و می توانیم آن را نقد کنیم، لذا در مورد عاشورا بردن مسئله آیین در فضای تخیل که مربوط به یکسری آرمان های سرکوب شده انسان می شود که انسان در عالم خیال سعی می کند یکسری مسائل را جبران کند، فکر می کنم در نقد آیین های عاشورایی باید از این فضا بیرون آییم.

این آیین ها ناظر به یک واقعیت تاریخی است و بر آن اساس شکل گرفته است.

مناسک دینی با دین مناسکی متفاوت استاین پژوهشگر دینی اظهار کرد: اما یک نکته را عرض می کنم و آن اینکه مناسک دینی با دین مناسکی فرق دارد، ما مناسک دینی داریم، کارکرد مناسک نیز این است که از آن گوهر دین بتواند حراست کند و آن آموزه ها را بازتولید و تقویت کند، همان کارکردهای آموزشی و .

را داشته باشد.

آرمین در ادامه تصریح کرد: اگر قرار باشد که دین تبدیل به دین مناسکی شود و هر چه هست، همین پوسته شود و محتوا فراموش شود و آن قدر این مناسک بال و پر پیدا کند و روی آن تاکید شود که دیگر آن حقایق مغفول واقع شود و به آن توجه شود، با دین و حقیقت دین سازگار نیست.

وی بیان کرد: بزرگترین خطر این است که دین دارد دین مناسکی می شود، این قدر این مناسک پرحجم شده اند و دائما هم تولید می شوند، مانند روز جهانی ها و .

و فقط به خاطر این که نظام یک نظام دینی است و متکفل حل مشکل مردم نیز هست و ناتوانی و ناکامی در حل مشکلات مردم نیز موجب می شود که نظام به سمت ظواهر و تقویت ظواهر و مناسک دینی برود و نتیجه این کار نیز این می شود که اگر گوهر دین تحت الشعاع مناسک قرار گیرد و مناسک اصل شود، آن وقت دین می شود مجموعه مناسک.

آرمین گفت: این بدان معناست که وقتی در مناسک شرکت می کنیم، این احساس کاذب به ما دست می دهد که واقعا به مسئولیت دینی خود عمل کرده ایم و یک احساس کاذب اقناع دینی پیدا می کنیم.

گویی قرار بوده امام حسین(ع) شهید شود تا ما عزاداری کنیم و ثواب ببریم و احساس کاذب ایمان کنیم.

وی در ادامه افزود: وقتی این طور شد در مناسک دینی که تجلی تمام نمای دینداری می شود، آن وقت دروغ و تزویر و ریا در کنار حقیقت و راستی قرار می گیرد و اصلا کسی تعجب نمی کند.

ریاکاری و دروغ و تزویر هست و حتی آبروی مومن را نیز می بریم، کسی هم تعجب نمی کند.

این پژوهشگر دینی تصریح کرد: این اتفاق که افتاد، از خودتان سؤال می کنید که مگر قرار نبود این مناسک ما را دین دارتر کند؟ ولی وقتی ارزیابی می کنیم دهه محرم می رود، اما این مناسک در مردم هیچ تاثیری نمی گذارد، چون وقتی دین مناسکی شد، قرار نیست گوهر دین بازتولید شود.

دین یعنی همین مناسک و سینه زدن و .

، بدتر از این ابزار دست قدرت و مطامع و خواسته هایی که نسبتی با دین ندارند.

لذا امور متناقض در کنار هم قرار می گیرند و بعد هم می گوییم گریه ای کردیم و این احساس کاذب که ایمانمان تقویت شده است.


کلید واژه ها: آیین - عاشورا - شهید مطهری - بزرگترین - محسن - علمی - اندیشه - تاریخی - مطهری - تولید - روضه خوانی - دروغ - شهید - صورت - اجتماعی - سخنرانی - سرگرمی - برگزار - متفاوت - خیابان - واقعیت - امروز - گزارش - حاشیه - ایران - اسلام - ورزش - قرآن - امام - تخیل

آخرین اخبار سرویس:
ایران 11 سال است که در خشکسالی به سر می برد/ 172 سد در کشور ساخته شده است

کیمیای هگمتانه، بی لعاب

اختتامیه بیست و یکمین جشنواره استانی قصه گویی در اراک

فارس، رتبه نخست کشور در جشن عاطفه ها

جنگل زدایی عامل تولید سالانه 8 درصد از CO2 جهان

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

قیمت نفت رشد کرد

قعرنشینی محصولات مورد حمایت فارابی

بازنشستگان با حقوق زیر 3 میلیون ،بسته حمایتی دریافت می کنند

رتبه اول منطقه ای ایران در استاندارد سازی

آغاز فروش جدید محصولات سایپا از فردا 28 مهر + جدول

دادستان تهران: وجود 8500 شاکی درباره پیش فروش خودرو

تعیین تعرفه جدید برای عوارض بندری/کاهش نرخ خدمات ترمینال کانتینری

نابینایان فاروج 710 میلیون ریال کمک هزینه دریافت کردند

شرط افزایش سن فرسودگی تاکسیها

بازگشت شرکت مطالعات جامع حمل ونقل به شهرداری

خرید و فروش تلفنی 500 میلیارد تومان ارز در بازار ایران!

مناطق آزاد پیشگام دراجرای پنجره واحد الکترونیک

قیمت زمین در نقاط مختلف تهران/ جردن متری 80میلیون تومان

مسئولان التهابات بازار را کنترل کنند

دلالان در بازار خودرو فروشنده شدند/کاهش قیمت سرعت گرفت

نتایج مرحله دوم تور دوچرخه سواری میلاد دو نور در استان مرکزی

وضع تعرفه جدید برای عوارض بندری/کاهش نرخ خدمات ترمینال کانتینری

بسته حمایتی برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

جنگل زدایی عامل تولید سالانه 8 درصد از CO2 جهان

آغاز طرح جدید فروش محصولات سایپا از فردا

جنگل زدایی عامل تولید سالانه 8 درصد از CO2 جهان

درخشش میک شوماخر در مسابقات اتومبیل رانی؛ شوماخر جوان در مسیر قهرمانی جهان

خلاقیت فناوری در خودروهای2018

معرفی نسل جدید پورشه پانامرای جی تی اس +عکس

دولت برای پرداخت بدهکاری هایش بازار ارز را آشفته کرده است

ایران چگونه تحریم نفتی آمریکا را دور می زند؟

کدام بانک ها سود بالای 15 درصد می دهند؟/ بانک ها چراغ خاموش سود های خود را افزایش داده اند

نابینایان فاروج 710 میلیون ریال کمک هزینه دریافت کردند

با چند میلیون تومان وام مسکن بگیریم؟ +جزییات

آغاز فروش محصولات سایپا از فردا

بازیگر 30 میلیونی دستمزد 400 میلیونی می خواهد

بسته حمایتی برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

12 واحد نمونه مشمول استاندارد در اردبیل تجلیل شدند

بازنشستگان بسته حمایتی دولت را دریافت می کنند

آفت ها گریبان گیر مزارع گوجه فرنگی ارسنجان

خانواده هایی با درآمد کمتر از 3 میلیون بسته حمایتی می گیرند/ تصمیم گیری درباره جزییات بسته حمایتی در جلسه یکشنبه دولت/ به جای پول، مردم کالا دریافت می کنند

واگذاری 457 میلیارد ریال سهام شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو

وجود 80 چاه دارای نیترات بالا در جنوب تهران

نوسانات بازار دلار قطعا ادامه دار است

15 میلیون نفر کارت ملی ندارند

پیش فروش جدید محصولات سایپا؛ ای کاش سایت از دسترس خارج نشود!/ دلالان به دنبال کد ملی های جدید

ضرورت مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سیستان وبلوچستان

رویکرد دولت توجه به زیرساخت های مناطق محروم است

محکومیت 6 میلیاردی یک شرکت به اتهام قاچاق در یزد

رقم خبر: اعتیاد مجدد 85 درصد از معتادان پاک

تعقیب عناصر گمرک در پرونده قاچاق خودرو/توصیه به مخالفان و موافقانFATF/بررسی فعال سازی کارت سوخت

قیمت جهانی طلا امروز 1397/07/27 چقدر است؟

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شود

قیمت زمین در نقاط مختلف تهران/ جردن متری 80میلیون تومان

همسایگان چقدر کالای ایرانی خریدند؟

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی زیر 3میلیون حقوق/ تا آخر اسفند ماه به 200 هزار بازنشسته وام می دهیم

لزوم توجه مشترکین بر رعایت نکات ایمنی در مصرف گاز طبیعی

ایستگا ه های مشاوره مصرف بهینه و ایمن از گاز طبیعی در 85 نقطه استان برپا می شود

شناسایی 45 واحد فروش غیرقانونی ارز در مشهد

صف کشیدن کانادایی ها برای ماری جوانا

کاهش قیمت خودرو سرعت گرفت

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

فروش اینترنتی محصولات گروه سایپا از فردا

شناسایی 45 واحد فروش غیرقانونی ارز در مشهد

تکرار اتهام ارزی به دولت این بار از سوی میرسلیم/ قیمت ارز را بالا می برند تا درآمد دولت بیشتر شود

شلمچه تنها مرز عبور کامیون ها به عراق تعیین شد/تردد 50 هزار زائر

اسنپ: 15 هزار راننده زن در تهران داریم

هشدار به پیش خریداران مسکن

آغاز برداشت راتون در تالش

عضو کمیسیون انرژی: بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

تعقیب عناصر گمرک در پرونده قاچاق خودرو/توصیه به مخالفان و موافقانFATF/بررسی فعال سازی کارت سوخت

بانک ها از 15 تا 23 درصد سود می دهند

شلمچه تنها مرز عبور کامیون های بار تعیین شد/تردد 50 هزار زائر

آیین شکرگزاری برداشت انگور در هزاوه اراک گشایش یافت

تولید هر بشکه نفت برای ایران چقدر هزینه دارد؟

«بازاریابی شبکه ای» بررسی شد

صادرات 22 میلیون بشکه نفت به چین پیش از تحریم ها

آزادسازی دوباره نرخ سود بانکی؛ بانک ها از 15 تا 23 درصد سود می دهند

قیمت جهانی طلا امروز 1397/07/27 چقدر است؟

کاهش قیمت نفت به زیر 80 دلار

جزییات واردات کالاهای اساسی در نیمه نخست امسال

اظهارات میرسلیم درباره پشت پرده آشفتگی بازار ارز

تنظیم بازار ارز از ملزومات کاهش نرخ طلا است

شرط کاهش قیمت طلا در بازار چیست؟

رشد همزمان طلا و دلار

آیین شکرگزاری برداشت انگور در هزاوه اراک گشایش یافت

رکورد فرونشست زمین را شکستیم آب هم از آب تکان نخورد

15 میلیون نفر کارت ملی ندارند

رطوبت 90 درصدی در ماهشهر

نگاهی به تکنولوژی چاپگرهای سه بعدی/امکان ساخت اشکال پیچیده در کمترین زمان

رکورد فرونشست زمین را شکستیم آب هم از آب تکان نخورد

رقابت پتروشیمی ها و فولاد در واریز نکردن ارز صادرات

دوبی ارز مجازی صادر می کند

قیمت LNG در آسیا گران تر می شود

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی انگلیس در یک دهه اخیر

برای مدیریت مصرف سوخت باید به سمت سهمیه بندی برویم

حجم تسهیلات پرداختی در بخش مشارکت مدنی

واکنش توییتری مهناز افشار به درآمد شبی 30 میلیونی از تئاتر لاکچری!

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است

«دین مناسکی» منشا بروز تناقض ها است