مطالب مرتبط:
آشنایی مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی
تعدد مقررات و دستگاه های مرتبط، مانع بزرگ بهبود فضای کسب و کار
طبق مصوبه مجلس قوانین و مقررات مرتبط با چک راجع به چک های الکترونیکی لازم الرعایه است
پیشنهاد سطحی وزیر برای ساماندهی اجاره بهای مسکن/ کارشناسان مسکن:لایحه دولت رفع تکلیف است
مراسم رونمایی از پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 17:402018-09-25اقتصادي

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی


تعیین بهای خواسته به مفهوم مشخص کردن ارزش ریالی یا تقویم آن به وجه رایج کشور است بنابراین وقتی خواسته وجه رایج کشور است.

- ": تعیین بهای خواسته به مفهوم مشخص کردن ارزش ریالی یا تقویم آن به وجه رایج کشور است بنابراین وقتی خواسته وجه رایج کشور است، تقویم آن موضوعاً منتفی است و اعتراض به بهای آن نمی تواند مصداق داشته باشد و اگر خوانده به میزان وجه تعیین شده اعتراض کند، اقدام وی، دفاع به معنای اخص تلقی می شود.

حقوق تقویم خواسته در تمام مواردی که دعوا ذاتاً غیرمالی بوده (تمکین یا الزام به عذرخواهی) یا قانونگذار آن را از دعاوی غیرمالی محسوب کرده است (تخلیه ید از عین مستأجره یا مرهونه) منتفی محسوب می شود.

علاوه بر این در صورتی که قیمت خواسته در دعاوی مالی در هنگام تقدیم دادخواست مشخص نباشد تکلیف تعیین بهای خواسته ساقط می شود (مثل اجرت المثل) و در این صورت به استناد ماده 14 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب سال 1373 در موقع تقدیم دادخواست مبلغ 2 هزار تمبر الصاق و ابطال می شود و بقیه هزینه دادرسی بعد از تعیین خواسته و صدور حکم دریافت خواهد شد و دادگاه مکلف است قیمت خواسته را قبل از صدور حکم مشخص کند.

چنانچه تعیین بهای خواسته واقعاً ممکن نباشد (مثل اجرت المثل) موجبی برای نقص دادخواست و اخطار رفع نقص وجود ندارد.

اگر به موجب ماده 65 قانون آیین دادرسی مدنی، دعاوی متعدد به موجب یک دادخواست اقامه شده باشد، خواسته هریک از دعاوی باید جداگانه درج و بهای خواسته هر یک عندالاقتضا تعیین و هزینه دادرسی آنها جداگانه احتساب و جمعاً پرداخت شود.

اگر خواسته غیرمالی باشد فقط خواسته باید تعیین شود اما اگر خواسته مالی باشد علاوه بر خواسته باید بهای خواسته نیز معین شود مگر اینکه تعیین بهای خواسته ممکن نباشد.

  در دادخواست سبب دعوای خواهان باید قید شود زیرا فقدان آن موجب اخطار رفع نقص از طرف دفتر دادگاه می شود.

این امر نه تنها انجام وظیفه دادگاه در تشخیص ذی حقی خواهان و صدور رأی را ممکن و آسان می کند بلکه تهیه و تدارک دفاع را برای خوانده امکانپذیر می کند.

پذیرش ایراد امر قضاوت شده (امر مختومه) منوط به این است که دعوا به همان سبب قبلی استوار باشد.

ادله اثبات دعوا با توجه به ماده 158 قانون مدنی عبارت از اقرار، سند، شهادت (گواهی)، اماره و قسم (سوگند) است و با توجه به قانون آیین دادرسی مدنی، اسباب اثبات دعوا علاوه بر موارد فوق شامل تحقیق محلی، معاینه محلی و کارشناسی نیز می شود.

خواهان باید تمام ادله و وسایل اثبات دعوا را که مایل است به آنها استناد کند در قسمت مربوط به دادخواست به طور وضوح قید کند و اگر دلیل وی گواهی گواه است، باید اسامی، مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صریح و روشن درج کند تا ابلاغ به آنها به سهولت ممکن باشد.

تصریح ادله اثبات دعوا بدین منظور است که با ابلاغ آن به خوانده و اطلاع وی امکان تدارک دفاع در برابر آن میسر باشد و حق دفاع وی تضییع نشود.

در ارتباط با ذکر ادله در دادخواست، آنچه مربوط به دفتر دادگاه است و موجب صدور اخطار رفع نقص می شود، این است که مشخصات گواهان که گواهی آنها مورد استناد است، در دادخواست قید نشده باشد.

در غیر این صورت، استناد یا عدم استناد به دلایل در حیطه اختیار خواهان و نهایتاً واجد آثار ماهوی بوده و از محدوده وظایف دفتر دادگاه خارج است البته اگر خواهان اسنادی را مورد استفاده قرار داده باشد، باید در ارایه آنها مقررات را رعایت کند.

  پیوست های دادخواست فرض دادخواست بدون پیوست منتفی نیست.

به طور مثال خواهان استناد به هیچ سندی را لازم ندانسته یا اگر به سندی استناد کرده، آن سند نزد طرف مقابل یا شخص ثالث است و اگر چنین نیست خواهان باید به موجب ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی رونوشت یا تصویر اسناد خود را پیوست دادخواست کند همچنین در مواردی که سند به عنوان دلیل اثبات دعوا نیست اما قانونگذار تقدیم سندی را الزامی کرده است، خواهان باید رونوشت یا تصویر اسناد مذکور را پیوست دادخواست کند.

در خصوص گواهی شدن رونوشت یا تصویر سند توسط ادارات ثبت اسناد، دفاتر اسناد رسمی و.

باید توجه داشت که اگر رعایت ترتیب مقرر در ماده 57 قانون آیین دادرسی مدنی الزامی باشد نظر به اینکه به هر حال حق تقدیم با دفتر دادگاهی است که دادخواست به آنجا داده می شود، دیگر نوبت به ادارات ثبت اسناد و.

نمی رسد.

  تعیین بهای خواسته و اعتراض به آن قانونگذار نحوه تعیین بهای خواسته را در ماده 62 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی کرده است که بر اساس آن، بهای خواسته به این ترتیب تعیین می شود.

اگر خواسته پول رایج ایران باشد، بهای آن عبارت از مبلغ مورد مطالبه است، و اگر پول خارجی باشد، ارزیابی آن به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست بهای خواسته محسوب می شود؛ در دعوای چند خواهان که هر یک قسمتی از کل را مطالبه می کند، بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع تمام قسمت هایی که مطالبه می شود؛ در دعاوی راجع به منافع و حقوقی که باید در مواعد معین استیفا یا پرداخت شود، بهای خواسته عبارت است از حاصل جمع تمام اقساط و منافعی که خواهان خود را ذی حق در مطالبه آن می داند؛ ددرصورتی که حق نامبرده محدود به زمان معین نبوده یا مادام العمر باشد بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع منافع 10 سال یا آنچه را که ظرف 10 سال باید استیفا کند همچنین در دعاوی راجع به اموال، بهای خواسته مبلغی است که خواهان در دادخواست معین کرده و خوانده تا نخستین جلسه دادرسی به آن ایراد و یا اعتراض نکرده است مگر اینکه قانون ترتیب دیگری معین کرده باشد.

  اعتراض به بهای خواسته در صورتی مورد توجه قرار می گیرد که اولاً: تا نخستین جلسه دادرسی عنوان شده باشد.

ثانیاً: با توجه به مقررات مواد 221 و 267 قانون آیین دادرسی مدنی، در قابلیت تجدیدنظر و عندالاقتضا فرجام رأی موثر باشد.

ثالثاً: علاوه بر دو شرط مزبور شرط سومی را نیز باید افزود و آن اعلام بهای مورد نظر خوانده (حداقل تعیین کننده مراحل بعدی) است بنابراین چنانچه خوانده به موجب لایحه ای که به نخستین جلسه دادرسی تقدیم می کند، منحصراً به بهای خواسته اعتراض کند یا با وجود حضور در نخستین جلسه دادرسی و اعتراض، بهای مورد ادعای خود را اعلام نکند، دادگاه نباید به آن اعتنا کند.

  شرایط دادخواست با توجه به ضمانت اجرای آنها با توجه به مواد 51 الی 60 قانون آیین دادرسی مدنی می توان شرایط دادخواست را با توجه به ضمانت اجرای آنها به سه دسته تقسیم کرد: شرایطی که ضمانت اجرای برای آنها تعیین نشده است؛ شرایطی که ضمانت اجرای آنها رد دادخواست است و شرایطی که فقدان آنها موجب توقیف دادخواست و صدور اخطار رفع نقص است.

  شرایطی که برای آنها ضمانت اجرا تعیین نشده است به استناد صدر ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست باید به زبان فارسی و روی برگ های چاپی مخصوص نوشته شود.

قانونگذار با وجود تصریح تنظیم دادخواست بر روی برگ مخصوص چاپی، ضمانت اجرایی برای آن پیش بینی نکرده است اما باید توجه کرد سکوت قانون به معنای عدم اهمیت آن نیست بلکه از نظر قانونگذار چنانچه برگی فاقد چنین شرایطی باشد اصولاً اطلاق دادخواست بر آن ممتنع بوده و حتی شایسته ثبت در دفتر ثبت دادخواست نیست.

آنچه درخصوص برگ های چاپی مخصوص گفته شد در خصوص تنظیم به زبان فارسی و امضای دادخواست نیز مرعی خواهد بود.

  نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که صدور اخطار رفع نقص و قرار رد دادخواست به علت امضا نداشتن دادخواست، قانونی نیست همچنین اگر خواهان ها چند نفر باشند و یکی از آنان دادخواست را امضا کرده باشد، دادخواست فقط از امضاکننده پذیرفته می شود.

  شرایطی که ضمانت اجرای آنها رد فوری دادخواست است اصطلاح ردّ فوری در ماده 83 قانون آیین دادرسی مدنی سابق پیش بینی شده بود اما با توجه به بند یک ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی الامکان شغل خواهان در دادخواست تقدیمی مشخص نباشد به موجب ماده 56 همان قانون ظرف 2 روز از تاریخ رسید دادخواست به موجب قراری که مدیر و در غیبت مشارالیه جانشین او صادر می کند، دادخواست رد می شود.

این قرار برخلاف مرحله تجدیدنظر و فرجام غیرقابل شکایت است.

  شرایطی که ضمانت اجرای آنها توقیف دادخواست است این شرایط در بندهای 2 تا 6 ماده 51 و ماده 53 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده و چنانچه دادخواست فاقد این شرایط باشد دفتر دادگاه جریان دادخواست را متوقف کرده و به دادخواست دهنده اخطار رفع نقص می کند و چنانچه خواهان از تاریخ ابلاغ به مدت 10 روز رفع نقص نکند، دادخواست به موجب قراری که مدیر دفتر و در غیبت مشارالیه جانشین او صادر می کند، رد می شود و خواهان می تواند ظرف 10 روز از این قرار به همان دادگاه شکایت کند (موضوع ماده 54) و رأی دادگاه در این خصوص قطعی است.

اعتراض به رد دادخواست صادره از ناحیه مدیر دفتر دادگاه در همان دادگاه و بدون تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه به عمل می آید و تصمیم دادگاه چه در تأیید و چه در رد اعتراض باشد، قطعی است.

چنانچه با وجود نقص دادخواست، مدیر دفتر به صدور اخطار رفع نقص اقدام نکند، دادگاه باید پرونده را به دفتر عودت دهد تا دفتر به تکلیف قانونی خود عمل کند.

تعیین خواسته یکی از مهمترین و حساس ترین امور در تنظیم دادخواست است بنابراین دادگاه مکلف است به تمامی خواسته های مندرج در قسمت مربوط به دادخواست به همان صورت که آمده است توجه و نسبت به آن نفیاً یا اثباتاً اتخاذ تصمیم کند.

در غیر این صورت، مستنکف از احقاق حق محسوب می شود همچنین دادگاه نمی تواند خارج از چارچوب خواسته یا در مطلبی که مورد ادعا نبوده است، تصمیم بگیرد.

دادگاه نمی تواند با وجود میل خواهان به جای او تصمیم گیری کند و حقی را به نفع او مورد حکم قرار دهد که مورد ادعای خواهان نبوده است.

منبع: روزنامه حمایت
کلید واژه ها: قانون - دعوا - تقویم - مالی - دادگاه - کشور - مدنی - اعتراض - ماده - هزینه - آیین - صورت - قیمت - وظیفه - میزان - شهادت - وسایل - صورتی - تشخیص - ابطال - دفتر - تمبر - مبلغ - مصرف - حقوق - دولت

آخرین اخبار سرویس:
تکمیل طرح های عمرانی ورزشی به سرعت در دستور کار است سلطانی فر: سرعت اجرای پروژه ها بهتر از گذشته شده اما منابع ما محدود است

وزیر پاکستان: 75 درصد دانشجویان دختر از موسسات آموزشی شناخته شده، شیشه مصرف می کنند

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

دلار افتاد و قیمت جهانی طلا بالا رفت

بدهی بانک های خصوصی به بانک مرکزی برای هر ایرانی چقدر گران تمام شد؟

ادامه واکنش ها به استفاده از ذرت دامی در محصولات 2 کارخانه پفک

پژو پارس و پراید یک میلیون از قیمت افتادند+جدول

آمار مهاجرت ها هر ساله افزایش می یابد

وزیر راه: پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

دولت نه تدبیر دارد و نه امید

شفافیت معامله و امنیت سرمایه با دفاتر اسناد رسمی + گزارش

عنوان شهر جهانی منبت در سر برگ ادارات آباده

افتتاح فاز اول طرح جامع حمل و نقل تا پایان امسال

تحمیل کامیون های چینی بی کیفیت به سرمایه گذاران

قیمت تضمینی گندم، 1600 تومان

پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

استخدام متخصص کنترل و هوش مصنوعی جهت شرکتی در تهران

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

استخدام متخصص الکترونیک خودرو برای شرکتی در تهران

استخدام متخصص شبکه جهت یک شرکت واقع در تهران

استخدام مهندس نرم افزار یک شرکت فعال در صنعت خودرو

استخدام مهندس برق و الکترونیک برای یک شرکت واقع در تهران

این 2 استقلالی برف تهران را ندیدند اما پول میلیاردی گرفتند

کاهش پنج درصدی تصادفات منجر به فوت در قم

قیمت بلیت پروازها، آزاد و بر اساس عرضه و تقاضاست

10 راهکار برای صرفه جویی در مصرف انرژی

درآمد ماهانه 9 میلیونی نیروگاه های خورشیدی برای هر خانوار

فرش دستباف فارس نیازمند توجه و حمایت بیشتر دولت است

کاشی خزر به چرخه تولید باز می گردد

بازار باید کاهش قیمت ها را تجربه کند

اولین تصاویر از غول جدید فولکس واگن در جاده های دوبی

استخدام کارشناس فروش در شرکت آرسینا

استخدام کارمند فروش، تبلیغات و بازاریابی در شرکت اولدوز پارت

در صورت انحلال اوپک، قیمت نفت به 300 دلار در هر بشکه می رسد

تصور کاهش ورود کالا به بنادر با تحریم ساده انگارانه است

تولید لوله بخاری های قفل دار

قیمت تضمینی گندم،  1600 تومان

میزان پیشرفت طرحهای اقتصاد مقاومتی در رودبار جنوب ارزیابی شد

احتمال ممنوعیت شارژ خودروهای هیبریدی از طریق ایستگاه های شارژ شهری

موضع محمد بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان

تکمیل طرح ها در دستور کار وزارت ورزش و جوانان

مشکلات راننده ها را برطرف می کنیم/خواسته ما مقابله تشکل ها با قاچاق است

وزیر راه: پرواز چارتری در شرکت های فاقد سیستم فروش، تخلف است

بی کیفیت ترین ناوگان و لاستیک چینی را به ما می دهند

آغاز بکار هفتمین نمایشگاه تخصصی ، بین المللی معماری داخلی ؛ کابینت لوستر و کالای خواب استان یزد

اختصاص 16 میلیارد تومان برای حفظ آب و خاک استان

صندوق حمل ونقل با پشتوانه قانونی در خدمت توسعه خواهد بود

تاکید سلطانی فر بر حمایت از بخش خصوصی برای توسعه صنعت تبلیغات

خودپردازی که طلا تحویل می دهد! + عکس

جی ام سی پکیج آفرود پرفورمنس را برای سیرا AT4 عرضه کرد

تصور کاهش ورود کالا به بنادر با تحریم ساده انگارانه است

پایش بیماری سالمونلوز در طیور قزوین آغاز شد

بودجه 98 فارغ از شرایط تحریم تدوین شده است/ سه ایراد اساسی لایحه

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ سه شنبه 27 آذر

حضور 70 شرکت فعال در پارک علم و فناوری خراسان شمالی/ ارائه تسهیلاتی تا سقف 120 میلیون تومان برای شرکت ها

ایمن سازی واحدهای صنایع چوب مشهد در دستور کار

از طرح 27 ساله ها تا قانون بازنشستگی!

قیمت خودروهای داخلی در بازار آزاد +جدول

قیمت خودرو هیوندای سوناتا در بازار چقدر است؟

دستور وزیر کار برای رسیدگی فوری به وضعیت کارگران بازداشت شده

برنامه های وزارت صنعت برای حمایت از شهرک های صنعتی

کارت سوخت؛ راهکار مقابله با مصرف بی رویه و قاچاق

استخدام کارشناس معرفی محصول B2B خانم با حقوق ثابت و بیمه

حاضریم 20 مأموریت کلان را بر عهده بگیریم

استخدام بازاریاب برای شرکت پخش لبنی فجر شاهرود در گلستان

قیمت ارز در صرافی ها/ دلار 9940 تومان شد

استخدام بازاریاب آقا با حقوق و مزایای وزارت کار در یک شرکت معتبر

سیاه نمایی در خیلی جاها غیرواقعی است

استخدام شرکت مهندسی نرم افزار اندیشه نوین رایورز

طرح پذیرش رایگان عشایر در شهرستان شوشتر آغاز شد

19 میلیارد ریال به بافت فرسوده نهبندان اختصاص یافت

مظنه فروش هیوندای سوناتا در بازار چقدر است؟

چرا امروز طلا در جهان گران شد و در ایران ارزان؟

کشف چند میلیارد تومان طلای قاچاق از مسافران فرودگاهی

برنامه وزارت نیرو برای استفاده از آب دریا

«همتی» قول داد، مشکلات ارزی تولیدکنندگان را رفع کند

انعقاد پیمان منطقه ای برای افزایش سهم ایران از ترانزتیت

چندین واحد نانوایی فاقد پروانه در مرند فعالیت می کنند

بررسی محوطه تاریخی ویمه فیروزکوه انجام شد

رییس کانون انجمن های صنفی رانندگان ناوگان مسافری: بی کیفیت ترین ناوگان و لاستیک چینی را به ما می دهند/عملکرد مسئولان بیشتر ازآمریکا و تحریم مشکل زاست

آمار مهاجرت ها هر ساله افزایش می یابد

استارتاپ صنایع تبدیلی و تکمیلی در گرگان + گزارش

لزوم توجه به نظرات تشکلات برای حل مشکل رانندگان/ عدم تناسب عرضه و تقاضا در بخش حمل و نقل

دولت در بودجه 98 توجهی ویژه به تولید دارد

تایید وزیر صنعت برای فروش فوری خودروها با 5 درصد زیر قیمت بازار

راهکارهای توسعه صنایع دریایی کیش مورد بررسی قرار گرفت

گرانی و تجمل گرایی تهدیدهای دورهمی طولانی ترین شب سال

پژو پارس و پراید یک میلیون از قیمت افتادند

لنوو Z5 Pro GT معرفی شد؛ اولین گوشی با رم 12 گیگابایتی

فرآیند صدور پروانه ساختمانی به کمتر از یک ماه رسید / تحقق سرانه فضاهای خدماتی در شهرک  مسکونی آبشار

متوسط ​​رشوه در روسیه بیش از 7500 دلار است

اختلاسگر فراری در کانادا نیست + جزییات

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد صندوق حمل و نقل پشتوانه عملی توسعه زیرساخت های صنعت حمل و نقل

کارت سوخت؛ راهکار مقابله با مصرف بی رویه و قاچاق

دستور صریح وزیر کار برای رسیدگی به وضعیت کارگران بازداشتی

حل مشکل آب آشامیدنی استان با تضمین بودجه ای نوبخت

هایما M5 فامیلی ، تازه وارد جدید چینی در راه ایران خودرو

نرخ رانا، این خودروی دست دوم وطنی چند؟

بورس با انجمن خبرنگاران بازار سرمایه تفاهمنامه امضا کرد

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی