مطالب مرتبط:
آشنایی مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی
تعدد مقررات و دستگاه های مرتبط، مانع بزرگ بهبود فضای کسب و کار
طبق مصوبه مجلس قوانین و مقررات مرتبط با چک راجع به چک های الکترونیکی لازم الرعایه است
پیشنهاد سطحی وزیر برای ساماندهی اجاره بهای مسکن/ کارشناسان مسکن:لایحه دولت رفع تکلیف است
مراسم رونمایی از پایگاه ملی اطلاع رسانی قوانین و مقررات کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 17:402018-09-25اقتصادي

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی


تعیین بهای خواسته به مفهوم مشخص کردن ارزش ریالی یا تقویم آن به وجه رایج کشور است بنابراین وقتی خواسته وجه رایج کشور است.

- ": تعیین بهای خواسته به مفهوم مشخص کردن ارزش ریالی یا تقویم آن به وجه رایج کشور است بنابراین وقتی خواسته وجه رایج کشور است، تقویم آن موضوعاً منتفی است و اعتراض به بهای آن نمی تواند مصداق داشته باشد و اگر خوانده به میزان وجه تعیین شده اعتراض کند، اقدام وی، دفاع به معنای اخص تلقی می شود.

حقوق تقویم خواسته در تمام مواردی که دعوا ذاتاً غیرمالی بوده (تمکین یا الزام به عذرخواهی) یا قانونگذار آن را از دعاوی غیرمالی محسوب کرده است (تخلیه ید از عین مستأجره یا مرهونه) منتفی محسوب می شود.

علاوه بر این در صورتی که قیمت خواسته در دعاوی مالی در هنگام تقدیم دادخواست مشخص نباشد تکلیف تعیین بهای خواسته ساقط می شود (مثل اجرت المثل) و در این صورت به استناد ماده 14 قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین مصوب سال 1373 در موقع تقدیم دادخواست مبلغ 2 هزار تمبر الصاق و ابطال می شود و بقیه هزینه دادرسی بعد از تعیین خواسته و صدور حکم دریافت خواهد شد و دادگاه مکلف است قیمت خواسته را قبل از صدور حکم مشخص کند.

چنانچه تعیین بهای خواسته واقعاً ممکن نباشد (مثل اجرت المثل) موجبی برای نقص دادخواست و اخطار رفع نقص وجود ندارد.

اگر به موجب ماده 65 قانون آیین دادرسی مدنی، دعاوی متعدد به موجب یک دادخواست اقامه شده باشد، خواسته هریک از دعاوی باید جداگانه درج و بهای خواسته هر یک عندالاقتضا تعیین و هزینه دادرسی آنها جداگانه احتساب و جمعاً پرداخت شود.

اگر خواسته غیرمالی باشد فقط خواسته باید تعیین شود اما اگر خواسته مالی باشد علاوه بر خواسته باید بهای خواسته نیز معین شود مگر اینکه تعیین بهای خواسته ممکن نباشد.

  در دادخواست سبب دعوای خواهان باید قید شود زیرا فقدان آن موجب اخطار رفع نقص از طرف دفتر دادگاه می شود.

این امر نه تنها انجام وظیفه دادگاه در تشخیص ذی حقی خواهان و صدور رأی را ممکن و آسان می کند بلکه تهیه و تدارک دفاع را برای خوانده امکانپذیر می کند.

پذیرش ایراد امر قضاوت شده (امر مختومه) منوط به این است که دعوا به همان سبب قبلی استوار باشد.

ادله اثبات دعوا با توجه به ماده 158 قانون مدنی عبارت از اقرار، سند، شهادت (گواهی)، اماره و قسم (سوگند) است و با توجه به قانون آیین دادرسی مدنی، اسباب اثبات دعوا علاوه بر موارد فوق شامل تحقیق محلی، معاینه محلی و کارشناسی نیز می شود.

خواهان باید تمام ادله و وسایل اثبات دعوا را که مایل است به آنها استناد کند در قسمت مربوط به دادخواست به طور وضوح قید کند و اگر دلیل وی گواهی گواه است، باید اسامی، مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صریح و روشن درج کند تا ابلاغ به آنها به سهولت ممکن باشد.

تصریح ادله اثبات دعوا بدین منظور است که با ابلاغ آن به خوانده و اطلاع وی امکان تدارک دفاع در برابر آن میسر باشد و حق دفاع وی تضییع نشود.

در ارتباط با ذکر ادله در دادخواست، آنچه مربوط به دفتر دادگاه است و موجب صدور اخطار رفع نقص می شود، این است که مشخصات گواهان که گواهی آنها مورد استناد است، در دادخواست قید نشده باشد.

در غیر این صورت، استناد یا عدم استناد به دلایل در حیطه اختیار خواهان و نهایتاً واجد آثار ماهوی بوده و از محدوده وظایف دفتر دادگاه خارج است البته اگر خواهان اسنادی را مورد استفاده قرار داده باشد، باید در ارایه آنها مقررات را رعایت کند.

  پیوست های دادخواست فرض دادخواست بدون پیوست منتفی نیست.

به طور مثال خواهان استناد به هیچ سندی را لازم ندانسته یا اگر به سندی استناد کرده، آن سند نزد طرف مقابل یا شخص ثالث است و اگر چنین نیست خواهان باید به موجب ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی رونوشت یا تصویر اسناد خود را پیوست دادخواست کند همچنین در مواردی که سند به عنوان دلیل اثبات دعوا نیست اما قانونگذار تقدیم سندی را الزامی کرده است، خواهان باید رونوشت یا تصویر اسناد مذکور را پیوست دادخواست کند.

در خصوص گواهی شدن رونوشت یا تصویر سند توسط ادارات ثبت اسناد، دفاتر اسناد رسمی و.

باید توجه داشت که اگر رعایت ترتیب مقرر در ماده 57 قانون آیین دادرسی مدنی الزامی باشد نظر به اینکه به هر حال حق تقدیم با دفتر دادگاهی است که دادخواست به آنجا داده می شود، دیگر نوبت به ادارات ثبت اسناد و.

نمی رسد.

  تعیین بهای خواسته و اعتراض به آن قانونگذار نحوه تعیین بهای خواسته را در ماده 62 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی کرده است که بر اساس آن، بهای خواسته به این ترتیب تعیین می شود.

اگر خواسته پول رایج ایران باشد، بهای آن عبارت از مبلغ مورد مطالبه است، و اگر پول خارجی باشد، ارزیابی آن به نرخ رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ تقدیم دادخواست بهای خواسته محسوب می شود؛ در دعوای چند خواهان که هر یک قسمتی از کل را مطالبه می کند، بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع تمام قسمت هایی که مطالبه می شود؛ در دعاوی راجع به منافع و حقوقی که باید در مواعد معین استیفا یا پرداخت شود، بهای خواسته عبارت است از حاصل جمع تمام اقساط و منافعی که خواهان خود را ذی حق در مطالبه آن می داند؛ ددرصورتی که حق نامبرده محدود به زمان معین نبوده یا مادام العمر باشد بهای خواسته مساوی است با حاصل جمع منافع 10 سال یا آنچه را که ظرف 10 سال باید استیفا کند همچنین در دعاوی راجع به اموال، بهای خواسته مبلغی است که خواهان در دادخواست معین کرده و خوانده تا نخستین جلسه دادرسی به آن ایراد و یا اعتراض نکرده است مگر اینکه قانون ترتیب دیگری معین کرده باشد.

  اعتراض به بهای خواسته در صورتی مورد توجه قرار می گیرد که اولاً: تا نخستین جلسه دادرسی عنوان شده باشد.

ثانیاً: با توجه به مقررات مواد 221 و 267 قانون آیین دادرسی مدنی، در قابلیت تجدیدنظر و عندالاقتضا فرجام رأی موثر باشد.

ثالثاً: علاوه بر دو شرط مزبور شرط سومی را نیز باید افزود و آن اعلام بهای مورد نظر خوانده (حداقل تعیین کننده مراحل بعدی) است بنابراین چنانچه خوانده به موجب لایحه ای که به نخستین جلسه دادرسی تقدیم می کند، منحصراً به بهای خواسته اعتراض کند یا با وجود حضور در نخستین جلسه دادرسی و اعتراض، بهای مورد ادعای خود را اعلام نکند، دادگاه نباید به آن اعتنا کند.

  شرایط دادخواست با توجه به ضمانت اجرای آنها با توجه به مواد 51 الی 60 قانون آیین دادرسی مدنی می توان شرایط دادخواست را با توجه به ضمانت اجرای آنها به سه دسته تقسیم کرد: شرایطی که ضمانت اجرای برای آنها تعیین نشده است؛ شرایطی که ضمانت اجرای آنها رد دادخواست است و شرایطی که فقدان آنها موجب توقیف دادخواست و صدور اخطار رفع نقص است.

  شرایطی که برای آنها ضمانت اجرا تعیین نشده است به استناد صدر ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، دادخواست باید به زبان فارسی و روی برگ های چاپی مخصوص نوشته شود.

قانونگذار با وجود تصریح تنظیم دادخواست بر روی برگ مخصوص چاپی، ضمانت اجرایی برای آن پیش بینی نکرده است اما باید توجه کرد سکوت قانون به معنای عدم اهمیت آن نیست بلکه از نظر قانونگذار چنانچه برگی فاقد چنین شرایطی باشد اصولاً اطلاق دادخواست بر آن ممتنع بوده و حتی شایسته ثبت در دفتر ثبت دادخواست نیست.

آنچه درخصوص برگ های چاپی مخصوص گفته شد در خصوص تنظیم به زبان فارسی و امضای دادخواست نیز مرعی خواهد بود.

  نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، این است که صدور اخطار رفع نقص و قرار رد دادخواست به علت امضا نداشتن دادخواست، قانونی نیست همچنین اگر خواهان ها چند نفر باشند و یکی از آنان دادخواست را امضا کرده باشد، دادخواست فقط از امضاکننده پذیرفته می شود.

  شرایطی که ضمانت اجرای آنها رد فوری دادخواست است اصطلاح ردّ فوری در ماده 83 قانون آیین دادرسی مدنی سابق پیش بینی شده بود اما با توجه به بند یک ماده 51 قانون آیین دادرسی مدنی، چنانچه نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی الامکان شغل خواهان در دادخواست تقدیمی مشخص نباشد به موجب ماده 56 همان قانون ظرف 2 روز از تاریخ رسید دادخواست به موجب قراری که مدیر و در غیبت مشارالیه جانشین او صادر می کند، دادخواست رد می شود.

این قرار برخلاف مرحله تجدیدنظر و فرجام غیرقابل شکایت است.

  شرایطی که ضمانت اجرای آنها توقیف دادخواست است این شرایط در بندهای 2 تا 6 ماده 51 و ماده 53 قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده و چنانچه دادخواست فاقد این شرایط باشد دفتر دادگاه جریان دادخواست را متوقف کرده و به دادخواست دهنده اخطار رفع نقص می کند و چنانچه خواهان از تاریخ ابلاغ به مدت 10 روز رفع نقص نکند، دادخواست به موجب قراری که مدیر دفتر و در غیبت مشارالیه جانشین او صادر می کند، رد می شود و خواهان می تواند ظرف 10 روز از این قرار به همان دادگاه شکایت کند (موضوع ماده 54) و رأی دادگاه در این خصوص قطعی است.

اعتراض به رد دادخواست صادره از ناحیه مدیر دفتر دادگاه در همان دادگاه و بدون تقدیم دادخواست و پرداخت هزینه به عمل می آید و تصمیم دادگاه چه در تأیید و چه در رد اعتراض باشد، قطعی است.

چنانچه با وجود نقص دادخواست، مدیر دفتر به صدور اخطار رفع نقص اقدام نکند، دادگاه باید پرونده را به دفتر عودت دهد تا دفتر به تکلیف قانونی خود عمل کند.

تعیین خواسته یکی از مهمترین و حساس ترین امور در تنظیم دادخواست است بنابراین دادگاه مکلف است به تمامی خواسته های مندرج در قسمت مربوط به دادخواست به همان صورت که آمده است توجه و نسبت به آن نفیاً یا اثباتاً اتخاذ تصمیم کند.

در غیر این صورت، مستنکف از احقاق حق محسوب می شود همچنین دادگاه نمی تواند خارج از چارچوب خواسته یا در مطلبی که مورد ادعا نبوده است، تصمیم بگیرد.

دادگاه نمی تواند با وجود میل خواهان به جای او تصمیم گیری کند و حقی را به نفع او مورد حکم قرار دهد که مورد ادعای خواهان نبوده است.

منبع: روزنامه حمایت
کلید واژه ها: قانون - دعوا - تقویم - مالی - دادگاه - کشور - مدنی - اعتراض - ماده - هزینه - آیین - صورت - قیمت - وظیفه - میزان - شهادت - وسایل - صورتی - تشخیص - ابطال - دفتر - تمبر - مبلغ - مصرف - حقوق - دولت

آخرین اخبار سرویس:
پرداخت ارزی هزینه خوراک خلاف قانون است

تصاویر/ جگوار از گذشته تا کنون

متهم پرونده ارزی در شیراز به 15 سال حبس محکوم شد

نمایشگاه لباس عاشورایی بستری برای ارتباط طراحان با تولیدکنندگان

 ساماندهی امامزاده حسین (ع) قزوین نیازمند عزم دستگاه ها

پایان برداشت شاه بلوط درگیلان

آغاز خرید تضمینی سویا در مازندران

اخطار و ابهام زدایی در مورد بلیط فروشی دیدار پرسپولیس - السد

وام مسکن 300 میلیون تومان می شود؟

جهانگیری: افزایش نرخ بنزین شدنی نیست

طرح بارورسازی ابرها در بخش مرکزی ایران اجرا می شود

پشت پرده پرونده ابر مهره اخلال اقتصادی و ارتباط آن با وزارت خزانه داری آمریکا چیست؟ +فیلم

زائران اربعین چگونه 100 هزار دینار بانک ملی را دریافت کنند + پاسخ به سؤالات

تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

حق سنوات باید نقدی باشد

پاکت سیمان 117 درصد گران شد+ سند

تامین دینار زائران اربعین در 250 نقطه

اختیار عزل و نصب مدیران بانک ها به بانک مرکزی داده شد

مالیاتی که مردم می دهند، کجا خرج می‎شود؟

بنزین احتمالاً تا دو هفته آینده دو نرخی می شود

آخرین نرخ ارز پتروشیمی ها در نیما

صدور کیفرخواست برای 8 مدیر دولتی به اتهام تضییع اموال بیت المال

برندگان قرعه کشی حساب های قرض الحسنه پس انداز ریالی صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان مشخص شدند

جزییات بسته حمایتی وزارت رفاه برای اقشار کم درآمد

پرداخت 247 هزار فقره تسهیلات بانک کارگشایی در شش ماه نخست امسال

برگزاری جلسه مدیر شعب استان خراسان جنوبی با روسای شعب این استان

مونسان: مهم ترین سیاست در حوزه گردشگری، بازاریابی، تبلیغات و تدوین اطلس و سند جامع است

استخدام هتل بین المللی پارسه شیراز

عراق از تصمیم نفتی خود بازگشت

استخدام کارواش سید در مشهد

استخدام بازاریاب جهت پخش مواد پروتیینی در فارس

نیمی از نان در کشور با جوش شیرین تولید می شود

همایش بیست و دومین سالروز ملی صادرات

80 میلیارد ریال وام قرض الحسنه به نیازمندان البرز پرداخت شد

وام خشکسالی کشاورزان پلدختر استهمال می شود

آموزش های فنی در آران و بیدگل 10 درصد افزایش یافت

معوقات بیمه سلامت به داروخانه ها پرداخت شد

امهال وام در مناطق زلزله زده قانون است

در چند ماه گذشته امتحان خود را خوب پس ندادیم/ هیچ جا مرا به کار نگیرید

یزدی ها ، 38 درصد بیشتر از سال 96 به کمیته امداد کمک کردند

400 واحد از صنایع کوچک خراسان رضوی صادرکننده هستند

امنیت غذایی نبض سلامتی و از راهبردهای اولویت دار است

حکم متهم پرونده ارزی در شیراز صادر شد/ 15 سال حبس مجازات اخلال در نظام اقتصادی

استارت آپ کسب وکاری با مدل نو

کاهش 9 هزار تومانی قیمت طلا

اصلاح و بازسازی 47 کیلومتر شبکه توزیع  آب روستایی در خراسان جنوبی

عرضه اولیه سهام بزرگترین مجتمع آروماتیک جهان در آبان

تقویت صادرات در گرو ایجاد زیرساخت های آن است

جهانگیری: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست / من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته ام

400 واحد از صنایع کوچک خراسان رضوی صادرکننده هستند

امهال وام در مناطق زلزله زده قانون است

وام های کشاورزی شهرستان پلدختر استهمال می شود

گره گشایی از نیازمندان البرزی با پرداخت 8 میلیارد تومان وام قرض الحسنه

صمصامی: بازی با کلمات در «طرح بانکداری جمهوری اسلامی»/ محقق نیا: قانون سال 62 از طرح جدید پیشرفته تر است/ با یک ایمیل درخواست اظهارنظر کردند

منابع کشور با صادرات کاذب تخلیه نشود

ضرب الاجل برای مشمولان سهام عدالت

آخرین نرخ ارز پتروشیمی ها در نیما

قیمت انواع سواری های شاسی بلند در بازار +جدول

خدمت رسانی به بخش های صنعتی استان مرکزی با قدرت بیشتری ادامه خواهد یافت

سقوط آزاد قیمت دینار عراق در مشهد

وقتی چینی ها خودروی مسابقه ای می سازند

قیمت تمام محصولات ایران خودرو امروز یکشنبه 29 مهر

سبد سدان های هیبرید مرسدس بنز تکمیل شد

دوج چلنجر با قدرت 1400 اسب بخار

آخرین نرخ ارز پتروشیمی ها در سامانه نیما

استخدام بازاریاب تلفنی خانم با سابقه کار بازاریابی جهت شرکت

افتتاح مرکز رشد و خلاقیت دانشکده فنی گلپایگان

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت برازنده تجارت در تهران

رییس جمهور یک قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

استخدام فروشنده جوان آقا جهت فروشگاه کیف و کفش در رشت

تصویب 13 طرح در ستاد بازآفرینی شهری قم

استخدام نیرو کار آقا آشنا به کار در سنگ فروشی - گیلان

همکاری بیشتر بانک مسکن با دولت در نوسازی بافت فرسوده

وجود 20 هزار انشعاب غیر مجاز آب در کردستان

300میلیون تومان حداقل تسهیلات مناسب مسکن برای زوجین

رییس اتاق تهران : بادلار12هزارتومانی صادرکننده بزرگ منطقه می شویم

هشدار درباره افت شدید سودآوری مرسدس بنز

شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟ /ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

زائران اربعین نگران دریافت ارز مسافری/ بانک مرکزی تدبیر کند

موافقت شریعتمداری با استعفای مهدی کرباسیان

سقوط آزاد قیمت دینار در مشهد/عراقی1000 تومان کاهش یافت

جمعیت روستاها رو به پیری است

تماس با تلفن ثابت از ایران به عراق ارزان شد

تشریح برنامه جدید بانک مرکزی برای تعادل در بازار ارز

زعفران به12میلیون تومان رسید

سالانه چه میزان آب در ایران تبخیر می شود؟

کاهش میانگین مدت اشتغال نیروی کار کشور + جدول

قیمت خودرو امروز 1397/07/29|پژو206 تیپ 2 60 میلیون تومان شد

توسعه خطوط ریلی نیازمند 20 میلیارد یورو سرمایه گذاری است

25 هزار خانوار زنجانی از خدمات کمیته امداد بهره مند هستند

آب شرب 300 هزار نفر در مهران تامین شد

برون سپاری آموزش های مهارتی نیازمند تغییرات اساسی است

21هزارو500 لرستانی برای پیاده روی اربعین ثبت نام کردند

50 میلیارد ریال برای مجتمع آبرسانی زیدرسرانی شیروان هزینه شد

بازرسی از دفاتر صدور روادید عراق در مشهد آغاز شد

گروگذاری کارت یارانه برای خرید اقلام خوراکی

زعفران کیلویی 12 میلیون تومان

شاخص بورس در کانال 189 هزار واحدی

کاهش یک سومی حوادث کار در استان مرکزی

خروج 130 هزار نفر هم از مرز های کشور/ ارز مورد نیاز را در داخل کشور تهیه کنید

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی

مقررات مرتبط با تعیین بهای خواسته در دعاوی