مطالب مرتبط:
شوخی جنجالی وزیر بهداشت / دکتر هاشمی عذر خواهی رسمی کند
قاضی زاده هاشمی: همه دستگاه ها و نهادها مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می شوند
قاضی زاده هاشمی خبر داد آغاز ساخت بیمارستان جدید در مناطق زلزله زده تا دو هفته دیگر/ بخش خصوصی در مسیر بیمارستان سازی
قاضی زاده هاشمی: فردا اعلام لیست نهایی کالاهای گروه اول سلامت به وزارت صنعت
قاضی زاده هاشمی خبر داد آغاز ساخت بیمارستان جدید در مناطق زلزله زده تا دو هفته آینده/ بخش خصوصی در مسیر بیمارستان سازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:502018-09-25سياسي

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی


اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی کند اما تا کسی حرف می زند، همه شروع می کنند به عیب جویی و این عادت ماست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، عصر ایران نوشت: ما ایرانی ها خُلقیات جالبی داریم.

یکی از این خُلقیات مان این است که دوست داریم فردی را به عرش برسانیم و بعد هم او را به فرش بیاوریم و بر زمین بکوبیم و از این قدرت به خود ببالیم! این که می گویم ما ایرانی ها البته به این معنی نیست که همه ما چنین هستیم یا همه ممالک را مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده ایم ولی نمونه های متعدد می توان به دست داد و شاید یکی از لذت های ما هم باشد.

منحصر به عوام الناس و مردمان عادی هم نیست.

در میان اقشار باسواد و اهل مطالعه هم رایج است.

مثلا در روزگاری که علی حاتمی فیلم های ماندگاری در سینمای ایران می ساخت، برخی او را به استهزا می گرفتند که بیشتر سمسار و عتیقه باز است تا فیلم ساز؛ حال آن که سینما، فضاسازی و شخصیت پردازی است و درک علی حاتمی از فضاسازی گرد هم آوردن اشیای کهنه و عتیقه است و شخصیت های او ساختگی اند و حتی برای زنده یاد عزت الله انتظامی هم که با گویش خاص خود شناخته می شد، در هزاردستان صدا گذاشت تا مدل خاصی حرف بزند.

اما همین علی حاتمی تا ناگهان از میان ما رفت، شد سعدیِ سینمای ایران و تمام نقدها متوقف شد و زبان ها و قلم ها به ستایش او چرخید.

این مقدمه به بهانه حاشیه هایی است که برای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خاطر یک شوخی با یک هم میهن ساده ایجاد شده است.

ممکن است برخی بگویند این شوخی، ساده نبوده و اتفاقا عجیب است اما باز در همین تعبیر هم اصل شوخی بودن و جدی نبودن قضیه پذیرفته شده است.

چکیده ماجرا این است که شهروندی مشکلات فیزیوتراپی و هزینه های درمان را با وزیر در میان می گذارد و او با خنده پاسخ می دهد: خودت فیزیوتراپی کن! کاری ندارد که! فقط باید بمالی! حالا موجی از هشتگ های بمال، بمال به سبک بگم، بگم به راه افتاده و اعتراض هایی درگرفته است.

روشن است که این ادبیات، بهداشتی نیست و از هر که سر بزند، از وزیر بهداشت، نباید سر بزند که یک مقام دانشگاهی هم به حساب می آید اما در این قضاوت ها و ملامت ها چند نکته در نظر گرفته نشده است: اول: این که آیا دکتر قاضی زاده هاشمی این صحبت را در یک نشست و کنفرانس رسمی و خبری و در پاسخ به پرسش نماینده یک رسانه بیان کرده یا در حاشیه و در کنار شوخی های دیگر و در گفت وگو با مردم؟ چگونه است که ما حق داریم با او شوخی کنیم، کاریکاتورش را بکشیم و او حق ندارد با هیچ کس شوخی کند و تازه مگر مخاطب خاص و مشخص او رنجیده که ما کاسه داغ تر از آش شده ایم؟ دوم: در میان انبوه مدیران نشسته که حاضر به ترک دفتر کار خود هم نیستند، وزیری پیدا شده که به جای این که اوقات خود را در ساختمان وزارتخانه در شهرک غرب سپری کند، به متن جامعه می رود و مدام در سفر است و اصطلاحا به مدیریت ایستاده، باور دارد نه نشسته.

طبیعی است که مثل خیلی از ما و متناسب با فضاهای متفاوت و متنوع، حرف های مختلفی هم می زند.

حالا بیاییم به مدد فناوری های حیرت آور یک جمله را به اصطلاح ما رسانه ای ها بُلد (برجسته) کنیم و روی آن مانور بدهیم و بگوییم: آی توهین شد؟ سوم: جامعه ایران به قدر کافی امور مقدس دارد و فیزیوتراپی و شاخه های مختلف پزشکی را نمی توان در زمره مقدسات احصا کرد تا نیاز باشد فیزیوتراپ های محترم احساس کنند مقدسات آنها زیر سؤال رفته است.

اگر شوخی وزیر عجیب باشد، عجیب تر اما این است که در عمل جراحی زانو که یکی از بهترین جراحان زانوی ایران تنها سه میلیون تومان می گیرد (در مجموع بدون بیمه تکمیلی البته 20 میلیون آب می خورد ولی هزینه های دیگر مربوط به لوازم و وسایل وبیمارستان است) اما پس از عمل یک فیزیوتراپ 10 جلسه و بابت هر جلسه 150 هزار تومان و مجموعا یک و نیم میلیون دریافت کند و در مجموع نصف جراح! چهارم: قبول کنیم که بعد از خروج ترامپ از برجام و بلبشو شدن اوضاع، فشار روی مدیران ارشد و اجرایی که باید کار کنند و فقط حرف نمی زنند بسیار زیاد شده و با شوخی و طعنه فشار را از روی خود برمی دارند.

شک ندارم دو سال پیش بعید بود چنین جمله ای را از دکتر هاشمی بشنویم.

واقعیت عیان و عریان این است که محاسبات به هم خورده و وزیر به جد نگران کمبود داروست و نزدیکان او می دانند که چقدر نگران است و از روی لوطی گری در منصب وزارت باقی مانده وگرنه اگر به کلینیک خود بازگردد، این همه دغدغه نخواهد داشت.

همچنین بعید است با این اوضاع طرح تحول سلامت را بتواند با این کیفیت ادامه دهد.

از این رو چاره ای ندارد تا این گونه بگوید.

همان طور که خود ما به شوخی و در مقابل تنگناهای به وجود آمده شبیه این تعابیر را به کار می بریم.

وقتی افسر راهنمایی و رانندگی متوقف و جریمه مان می کند، ابتدا اعتراض می کنیم ولی کار که از کار گذشت و در حال نوشتن جریمه شد لبخند می زنیم و شوخی می کنیم.

منتها جنس این شوخی ها متفاوت است و بیشتر تخلیه خشم و نارضایتی است.

وقتی جواد ظریف که با ادبیات دیپلماتیک شناخته می شود، در برنامه تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای دیگر این همه در سیاست خارجی اصطکاک و مشکل ندارند، پاسخ می دهد ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم وزیر بهداشت هم طعنه را به شکل دیگری بیان می کند.

پنجم: این گونه مته به خشخاش گذاشتن ها و مچ گیری ها و افشاگری ها سبب می شود مقامات ترجیح دهند همان قالب های کلیشه ای را تکرار کنند؛ کمااین که همه می توانند حدس بزنند، سخنگوی وزارت خارجه چه موضعی می گیرد.

هر انتقاد حقوق بشری را تکذیب می کند و هر اقدام خلاف مصالح را محکوم و آن قدر عبارات تکراری به کار می برد که جذابیت خود را از دست داده.

شاید گفته شود سخنان دکتر قاضی زاده هاشمی از جنس صراحت نیست از سنخ اهانت است.

در اهانت اما عنصر تحقیر نهفته و باید دید آیا مخاطب اصلی و آن شهروند تحقیر شده یا نه.

شاید گفته شود اما فیزیوتراپ ها احساس تحقیر کردند.

در این فقره هم انجمن خودشان موضع گرفته و می گیرد و نیازی نیست رسانه ها فیزیوتراپی کنند! ششم: اگر قاضی زاده هاشمی در پاسخ می گفت: همه تلاش خود را به کار می بندیم تا مشکلات شما را مرتفع کنیم و من به رییس دفتر خود دستور می دهم مورد خاص شما را پیگیری و نتیجه را به من منتقل کند همه احسنت می گفتند و هورا می کشیدند؛ حتی اگر در عمل اتفاقی رخ نمی داد! اما حالا که به صراحت گفته بمال، کاری ندارد صدا ها برخاسته است؛ در حالی که منظور او روشن است.

می خواهد بگوید با تشدید تحریم ها ناچاریم به سنت های خودمان بازگردیم و فانتزی کاری شدنی نیست.

او هم شوخی می کند و هم واقعیت عریان وضعیت بهداشت و درمان در فردای کاهش درآمدهای نفتی را ترسیم می کند.

با انگشت دارد ماه را نشان می دهد و همه دارند به انگشت او نگاه می کنند نه به ماه! اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی کند اما تا کسی حرف می زند، همه شروع می کنند به عیب جویی و این عادت ماست.

هفتم: از حرف وزیر دفاع نمی کنیم.

از اصل علاقه و انگیزه او به سفر به نقاط مختلف اما می توان دفاع کرد، زیرا به او تنها به چشم وزیر بهداشت نگاه نمی کنند.

به عنوان نماینده دولت دیگر مطالبات را هم با او در میان می گذارند.

ضمن این که پزشک هم هست.

به عبارت دیگر گاه در مقام فرستاده دولت صحبت می کند و گاه یک پزشک.

هشتم: قاضی زاده هاشمی زاده و بالیده خراسان است و خراسانی ها اهل حرف زدن اند تا سکوت.

مشهورترین سخنوران ایران هم خراسانی بوده اند.

چهره های سیاسی و فرهنگی مختلف با گرایش های متفاوت.

در ایران خراسانی ها و مازندرانی ها بیشترین تعداد کلمات را در گفتارهای خود به کار می برند و طبعا هر که بیشتر سخن بگوید، احتمال سرزدن اشتباه هم بیشتر است.

اصطلاحا می گویند دیکته ننوشته غلط ندارد! مرحوم حسن حبیبی که سال 58 سخنگوی شورای انقلاب بود و بعد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هم شد، وقتی با همه حمایت ها یک دهم بنی صدر هم رأی نیاورد به لاک سکوت رفت و دیگر کمتر حرف می زد.

اتفاقا مردم ما مقامات حرف بزن را بیشتر دوست دارند و مهم ترین انتقاد به روحانی هم این بود که چرا حرف نمی زند؟ حالا البته چه بگوید.

در این اوضاع که نمی تواند بگوید چه خبر است! جان کلام این است.

با این حجم از هجوم به وزیر بهداشت چهار اتفاق ممکن است رخ دهد.

یکی این که عطای وزارت را به لقای آن ببخشد و به حرفه خود بازگردد.

دوم این که دور سفر را قلم قرمز بکشد و مثل خیلی های دیگر اوقات خود را به جلسات و کمیسیون ها بگذراند.

سوم این که از ملاقات های عمومی بپرهیزد و چهارم هم این که حرف های دیپلماتیک بزند.

هیچ یک از اینها اما به نفع مردم نیست.

نهم: شگفت آور این است که ما سابق بر این این همه نازک نارنجی و عیب جو نبودیم.

یک ماه بعد از انقلاب، مهندس بازرگان، نخست وزیر دولت موقت در پیام تلویزیونی گفت: آقا! شما هم ما را کلافه کرده اید با این آب و برق مجانی.

هیچکس اما حمل بر جسارت به رهبر فقید انقلاب نکرد.

بعد از استعفا در آذر 1358 هم وقتی از او پرسیدند آیا برای ملاقات با آمریکایی ها از امام اجازه گرفته بودید، پاسخ داد: نخست وزیری که بخواهد برای ملاقات سیاسی در چارچوب منافع ملی و احقاق حقوق مردم خود اجازه بگیرد، به درد لای جرز می خورد.

ضمن این که نه امام خدای ناکرده شاه است و نه من هویدا که نیاز به کسب اجازه باشد.

هیچکس ننوشت که ای وای اهانت و جسارت.

شاید گفته شود اما همان بازرگان در گفت وگو با شهروندان عادی فروتن بود و احترام می گذاشت و اگر همین وزیر بهداشت در مواجهه با صاحبان قدرت، صراحت به خرج می داد و طعنه می زد، حرفی نبود اما به یک شهروند دردمند و گرفتار طعنه زده.

بله، اما اگر خیلی سخت بگیریم او را به دفتر خود در وزارتخانه بازمی گردانیم و از سفر به اقصی نقاط ایران و صراحت، بازمی داریم.

سال ها پیش در آمریکا فردی در حاشیه کنفرانسی خود را به احمد شاملو رساند که داشت از آبخوری آب می نوشید و از او پرسید: نظر شما درباره موسیقی ایرانی چیست؟ شاملو موقعیت را برای پاسخ مناسب ندانست ولی سؤال کننده اصرار کرد و گفت: شخصی است و شاملوی خسته و صریح اللهجه پاسخ داد: رِنگ است و وَنگ! این صوت اما پخش شد و جنجالی به پا کرد.

هر چه شاعر می گفت، به طعنه پاسخ داده و حوصله نداشته اما به خرج منتقدان نرفت که نرفت و کار به جایی رسید که محمدرضا لطفی نقد بلندبالایی در مجله آدینه نوشت.

حاصل چه شد؟ شاملو هم قلم برداشت و مقاله مشهور موسیقی سیاه را نوشت و موسیقی ایرانی را متهم کرد که در ماتم زدگی ایرانیان نقش دارد.

حالا هم اگر منتقدان دست از سر دکتر قاضی زاده برندارند، شاید او به جای این که بگوید شوخی بوده و جدی نبوده موضع بگیرد و فیزیوتراپ ها را بنوازد.

همین را می خواهند؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: قاضی زاده هاشمی - شوخی - علی حاتمی - ایران - سینمای ایران - فیزیوتراپی - ایرانی ها - وزیر - عزت الله انتظامی - حاتمی - هزینه های درمان - ایرانی - مطالعه - شخصیت پردازی - هاشمی - درمان - حاشیه - عتیقه - ماندگاری - فیلم - زاده - هایی - قاضی - کنفرانس - مشکلات - اعتراض - انتقاد - آموزش - ستایش - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
شفافیت آرا با پرسش و پاسخ دانشجویان در دانشگاه یزد نقد می شود

هیچ مسؤولی برای سروری سر کار نیامده است/ شهادت موهبت خداست

خانه کارگر دزفول با حضور علیرضا محجوب افتتاح شد+ عکس

آیا رابطه اسراییل با عمان می تواند به نفع ایران باشد؟

خانه کارگر دزفول با حضور علیرضا محجوب افتتاح شد+ عکس

دانشگاه های دولتی متکی به پول نفت نباشند

رویدادهای خبری جمعه 23 آذر ماه؛ مرکز لرستان

جریانی می خواهد متفکرین را خانه نشین کند

طلبه بیگانه با فضای انقلاب به درد جامعه نمی خورد

تحول فرهنگی و اصلاح فرایندها جایگزین بروکراسی اداری می‎شود

تقویت گردشگری پایتخت قاجاری و پایتخت صفوی در دستور کار قرار گرفت

دستگیری سارقان مسلح سنگ الماس هنگام خروج از مرز

شکست سیاست های مثلث عصا در برابر ایران

ارتش: برد موشک صیاد 3 افزایش می یابد

ظریف در میان اعضای یک حزب اصلاح طلب

عامل شکست طرح تابستان داغ آمریکا چه بود؟

یازدهمین جشنواره ارگانیک تهران» با حضور شهردار و اعضای شورای شهر تهران افتتاح شد

سود مرکب بانک ها حذف خواهد شد/ تصویب لایحه قانون جدید بانک مرکزی

دومین جلسه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت علوم برگزار شد

فعال سازی مرز میل 73 دنبال می شود

نقد منصافه بازتابی اصلاحی ارائه دهد

نقد منصافه بازتابی اصلاحی ارائه دهد

فعال سازی مرز میل 73 دنبال می شود

مدل ایالت های اقتصاد محسن رضایی جواب نمی دهد

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز شد + تصایر

رییسی هنوز حاضر نیست تتلو را تقبیح کند

سفرهای خارجی هواپیمای ای تی آر ادامه می یابد

همایش روابط تاریخی ایران و ترکیه

امنیت در سوریه برقرار است

انتقاد تند محمدرضا حیاتی از مسئولان

نقد «زیگمونت باومن» به رسانه های اجتماعی

ماکیاولی، هابز، آدام اسمیت: مقصر اصلی این سه نفرند؟

هزینه سیاسی تراژدیِ تراریخت را چه جریانی می پردازد

اقتصاد سیاسی بودجه 98 از نگاه فعالان اقتصادی

بازنشستگان شستا را بشناسیم

دشمن به دنبال از بین بردن اقتدار پلیس است

مصرف مشروب به سنین مدرسه رسیده است

مصوبه دادگاه اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز به کار کرد

فرهنگی، نماینده اصولگرا: مدل پیشنهادی محسن رضایی در مورد ایالت های اقتصادی جواب نمی دهد

فرزند نماینده مجلس ایران بعد از عروسی مورد ضرب و جرح قرار گرفت

دیدار خلیلزاد با دبیرکل ناتو

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

چالش های ترزا می در لندن

تصمیمی برای ورود به دستمزد سال آینده نداریم

مقام سیاسی قزاق: مبادلات بازرگانی ازبکستان و قزاقستان به 5 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت

سود مرکب بانک ها حذف خواهد شد/ لایحه قانون جدید بانک مرکزی تصویب شد

3 کشته در واژگونی اتوبوس در کرمان

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

گذار از شرایط اقتصادی کنونی نیازمند هزینه صحیح منابع موجود است

میرمعزی: عدم مهندسی درست بانکداری اسلامی به تمرکز ثروت می انجامد

پاکدستان ایران متحد شوند/ تنوع دستگاه های رسیدگی کننده به فساد، صحیح نیست/ ساختار اداری کشور باید جراحی شود؛ دکتر عابدی جعفری در گفت وگو با شفقنا

پاسخ واعظی به کنایه رییسی: انتخابات تمام شد، از الان نمی‎توانیم سرگرم مسائل انتخابات 98 و 1400 شویم

مصوبه دادگاه اندونزی برای پایان ازدواج کودکان

استقبال ایران از توافقات اولیه میان یمنی ها

توطئه دشمنان در ناامیدی مردم را با کار هنرمندانه خنثی کنیم

بررسی استیضاح حجتی در کمیسیون کشاورزی مجلس

حضورمشاوراستاندارومسول امورایثارگران استان درمنزل شهیدمدافع حرم شهیدعلیرضا بریری وشهیدجهادگرعلی ضابط پوردربابلسر

ماکائو چه قرابت فرهنگی با رشت دارد؟!

شرط جلوگیری از بروز پنهان کاری در بودجه

امکان درآمدزایی مدارس با تدوین نظام اقتصاد مدرسه

لقمه گیری و سفره سازی در فقدان «چرخش نخبگان»

تهران پتانسیل تغییرات مثبت را دارد

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

سروده یک شاعر در انتقاد از حفظ قرآن بدون تدبر

تلاش دشمن برای از بین بردن اقتدار پلیس/ناجا 5 هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است

قصهٔ نان، برکت و کارآفرینی/ روایت بانویی نانوا و اشتغالزایی برای 9 نفر

خرازی: پوستر چسبان دولت ها نیستیم/ مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می بینید

ابطال مدرک تحصیلی در صورت احراز تقلب علمی

پرداخت حق السکوت به 2 زن با حضور ترامپ

سلفی خندان سردار سلیمانی با نوجوانان +عکس

بودجه 98 زیر ذره بین مجلس

تصادف زنجیره ای مرگبار در اتوبان تهران- قم

مرگ تلخ صافکار مشهدی زیر خودرو

اظهار نظر غیر تخصصی آسیب زا است

عذرخواهی گرجستان از مردم ایران

خرازی: پوستر چسبان دولت ها نیستیم

راه اندازی نخستین مرکز یادگیری محلی سودآموزی گچساران

بازدید رییس دادگستری شهرستان فریدن از زندان این شهرستان در راستای فراهم سازی مقدمات آزادی زندانیان مهریه

تلاش دشمنان برای کمرنگ کردن راهپیمایی اربعین بی نتیجه مانده است

لزوم تغییر برنامه های درسی مصوب وزارت علوم به سمت مهارت آموزی

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز به کار کرد

پیگیری سوژه مردم| محض رضای خدا! بعد از گذشت 3 سال، طلب میلیاردی پیمانکارهای سد کوهرنگ 3 را پرداخت کنید فارس من | آب منطقه ای اصفهان هم پاسخگوی مطالبات پیمانکاران نبود

پوستر چسبان دولت ها نیستیم/ مطالبات مردم آن چیزی نیست که اکنون در کشور می بینید

گذار از شرایط اقتصادی کنونی نیازمند هزینه صحیح منابع موجود است

مؤسسه بیت الاحزان با 12 مرکز شبانه روزی حفظ قرآن در 8 استان

قصهٔ نان، برکت و کارآفرینی/ روایت پخت نان محلی و اشتغالزایی برای 9 نفر

بلاتکلیفی30ساله اهالی ری در طرح توسعه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)

مجلس نمایندگان آمریکا: مسلمانان روهینگیا قربانی نسل کشی شده اند

طرح عدم اعتماد به دولت مکرون رای نیاورد

گلایه رضا کیانیان از یک عادت بد ایرانیان + عکس

استفاده از لباس «ایرانی» در جامعه تقویت شود

ضرورت تشکیل جلسه فراکسیون ها در مورد مرجع تشخیص فردی که جایگزین ندارد

نیازمند بهره گیری از ظرفیت رسانه برای معرفی الگوی زن تراز انقلاب اسلامی هستیم

پاسخ واعظی به کنایه رییسی

انتقادات تُند و تیز صادق خرازی از دولت

چهارمین کنگره حزب ندای ایرانیان آغاز شد

برای آزادی زندانی محکوم به قصاص تلاش خواهیم کرد

چالش های خانم نخست وزیر در لندن

یک مدیر برای چند پست؟!

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی