مطالب مرتبط:
شوخی جنجالی وزیر بهداشت / دکتر هاشمی عذر خواهی رسمی کند
قاضی زاده هاشمی: همه دستگاه ها و نهادها مشمول قانون منع بکارگیری بازنشستگان می شوند
قاضی زاده هاشمی خبر داد آغاز ساخت بیمارستان جدید در مناطق زلزله زده تا دو هفته دیگر/ بخش خصوصی در مسیر بیمارستان سازی
قاضی زاده هاشمی: فردا اعلام لیست نهایی کالاهای گروه اول سلامت به وزارت صنعت
قاضی زاده هاشمی خبر داد آغاز ساخت بیمارستان جدید در مناطق زلزله زده تا دو هفته آینده/ بخش خصوصی در مسیر بیمارستان سازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:502018-09-25سياسي

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی


اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی کند اما تا کسی حرف می زند، همه شروع می کنند به عیب جویی و این عادت ماست.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، عصر ایران نوشت: ما ایرانی ها خُلقیات جالبی داریم.

یکی از این خُلقیات مان این است که دوست داریم فردی را به عرش برسانیم و بعد هم او را به فرش بیاوریم و بر زمین بکوبیم و از این قدرت به خود ببالیم! این که می گویم ما ایرانی ها البته به این معنی نیست که همه ما چنین هستیم یا همه ممالک را مطالعه کرده و به این نتیجه رسیده ایم ولی نمونه های متعدد می توان به دست داد و شاید یکی از لذت های ما هم باشد.

منحصر به عوام الناس و مردمان عادی هم نیست.

در میان اقشار باسواد و اهل مطالعه هم رایج است.

مثلا در روزگاری که علی حاتمی فیلم های ماندگاری در سینمای ایران می ساخت، برخی او را به استهزا می گرفتند که بیشتر سمسار و عتیقه باز است تا فیلم ساز؛ حال آن که سینما، فضاسازی و شخصیت پردازی است و درک علی حاتمی از فضاسازی گرد هم آوردن اشیای کهنه و عتیقه است و شخصیت های او ساختگی اند و حتی برای زنده یاد عزت الله انتظامی هم که با گویش خاص خود شناخته می شد، در هزاردستان صدا گذاشت تا مدل خاصی حرف بزند.

اما همین علی حاتمی تا ناگهان از میان ما رفت، شد سعدیِ سینمای ایران و تمام نقدها متوقف شد و زبان ها و قلم ها به ستایش او چرخید.

این مقدمه به بهانه حاشیه هایی است که برای وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به خاطر یک شوخی با یک هم میهن ساده ایجاد شده است.

ممکن است برخی بگویند این شوخی، ساده نبوده و اتفاقا عجیب است اما باز در همین تعبیر هم اصل شوخی بودن و جدی نبودن قضیه پذیرفته شده است.

چکیده ماجرا این است که شهروندی مشکلات فیزیوتراپی و هزینه های درمان را با وزیر در میان می گذارد و او با خنده پاسخ می دهد: خودت فیزیوتراپی کن! کاری ندارد که! فقط باید بمالی! حالا موجی از هشتگ های بمال، بمال به سبک بگم، بگم به راه افتاده و اعتراض هایی درگرفته است.

روشن است که این ادبیات، بهداشتی نیست و از هر که سر بزند، از وزیر بهداشت، نباید سر بزند که یک مقام دانشگاهی هم به حساب می آید اما در این قضاوت ها و ملامت ها چند نکته در نظر گرفته نشده است: اول: این که آیا دکتر قاضی زاده هاشمی این صحبت را در یک نشست و کنفرانس رسمی و خبری و در پاسخ به پرسش نماینده یک رسانه بیان کرده یا در حاشیه و در کنار شوخی های دیگر و در گفت وگو با مردم؟ چگونه است که ما حق داریم با او شوخی کنیم، کاریکاتورش را بکشیم و او حق ندارد با هیچ کس شوخی کند و تازه مگر مخاطب خاص و مشخص او رنجیده که ما کاسه داغ تر از آش شده ایم؟ دوم: در میان انبوه مدیران نشسته که حاضر به ترک دفتر کار خود هم نیستند، وزیری پیدا شده که به جای این که اوقات خود را در ساختمان وزارتخانه در شهرک غرب سپری کند، به متن جامعه می رود و مدام در سفر است و اصطلاحا به مدیریت ایستاده، باور دارد نه نشسته.

طبیعی است که مثل خیلی از ما و متناسب با فضاهای متفاوت و متنوع، حرف های مختلفی هم می زند.

حالا بیاییم به مدد فناوری های حیرت آور یک جمله را به اصطلاح ما رسانه ای ها بُلد (برجسته) کنیم و روی آن مانور بدهیم و بگوییم: آی توهین شد؟ سوم: جامعه ایران به قدر کافی امور مقدس دارد و فیزیوتراپی و شاخه های مختلف پزشکی را نمی توان در زمره مقدسات احصا کرد تا نیاز باشد فیزیوتراپ های محترم احساس کنند مقدسات آنها زیر سؤال رفته است.

اگر شوخی وزیر عجیب باشد، عجیب تر اما این است که در عمل جراحی زانو که یکی از بهترین جراحان زانوی ایران تنها سه میلیون تومان می گیرد (در مجموع بدون بیمه تکمیلی البته 20 میلیون آب می خورد ولی هزینه های دیگر مربوط به لوازم و وسایل وبیمارستان است) اما پس از عمل یک فیزیوتراپ 10 جلسه و بابت هر جلسه 150 هزار تومان و مجموعا یک و نیم میلیون دریافت کند و در مجموع نصف جراح! چهارم: قبول کنیم که بعد از خروج ترامپ از برجام و بلبشو شدن اوضاع، فشار روی مدیران ارشد و اجرایی که باید کار کنند و فقط حرف نمی زنند بسیار زیاد شده و با شوخی و طعنه فشار را از روی خود برمی دارند.

شک ندارم دو سال پیش بعید بود چنین جمله ای را از دکتر هاشمی بشنویم.

واقعیت عیان و عریان این است که محاسبات به هم خورده و وزیر به جد نگران کمبود داروست و نزدیکان او می دانند که چقدر نگران است و از روی لوطی گری در منصب وزارت باقی مانده وگرنه اگر به کلینیک خود بازگردد، این همه دغدغه نخواهد داشت.

همچنین بعید است با این اوضاع طرح تحول سلامت را بتواند با این کیفیت ادامه دهد.

از این رو چاره ای ندارد تا این گونه بگوید.

همان طور که خود ما به شوخی و در مقابل تنگناهای به وجود آمده شبیه این تعابیر را به کار می بریم.

وقتی افسر راهنمایی و رانندگی متوقف و جریمه مان می کند، ابتدا اعتراض می کنیم ولی کار که از کار گذشت و در حال نوشتن جریمه شد لبخند می زنیم و شوخی می کنیم.

منتها جنس این شوخی ها متفاوت است و بیشتر تخلیه خشم و نارضایتی است.

وقتی جواد ظریف که با ادبیات دیپلماتیک شناخته می شود، در برنامه تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که چرا کشورهای دیگر این همه در سیاست خارجی اصطکاک و مشکل ندارند، پاسخ می دهد ما خودمان انتخاب کردیم که جور دیگری زندگی کنیم وزیر بهداشت هم طعنه را به شکل دیگری بیان می کند.

پنجم: این گونه مته به خشخاش گذاشتن ها و مچ گیری ها و افشاگری ها سبب می شود مقامات ترجیح دهند همان قالب های کلیشه ای را تکرار کنند؛ کمااین که همه می توانند حدس بزنند، سخنگوی وزارت خارجه چه موضعی می گیرد.

هر انتقاد حقوق بشری را تکذیب می کند و هر اقدام خلاف مصالح را محکوم و آن قدر عبارات تکراری به کار می برد که جذابیت خود را از دست داده.

شاید گفته شود سخنان دکتر قاضی زاده هاشمی از جنس صراحت نیست از سنخ اهانت است.

در اهانت اما عنصر تحقیر نهفته و باید دید آیا مخاطب اصلی و آن شهروند تحقیر شده یا نه.

شاید گفته شود اما فیزیوتراپ ها احساس تحقیر کردند.

در این فقره هم انجمن خودشان موضع گرفته و می گیرد و نیازی نیست رسانه ها فیزیوتراپی کنند! ششم: اگر قاضی زاده هاشمی در پاسخ می گفت: همه تلاش خود را به کار می بندیم تا مشکلات شما را مرتفع کنیم و من به رییس دفتر خود دستور می دهم مورد خاص شما را پیگیری و نتیجه را به من منتقل کند همه احسنت می گفتند و هورا می کشیدند؛ حتی اگر در عمل اتفاقی رخ نمی داد! اما حالا که به صراحت گفته بمال، کاری ندارد صدا ها برخاسته است؛ در حالی که منظور او روشن است.

می خواهد بگوید با تشدید تحریم ها ناچاریم به سنت های خودمان بازگردیم و فانتزی کاری شدنی نیست.

او هم شوخی می کند و هم واقعیت عریان وضعیت بهداشت و درمان در فردای کاهش درآمدهای نفتی را ترسیم می کند.

با انگشت دارد ماه را نشان می دهد و همه دارند به انگشت او نگاه می کنند نه به ماه! اگر وزیری سال تا سال لام تا کام حرف نزند، هیچکس انتقاد نمی کند اما تا کسی حرف می زند، همه شروع می کنند به عیب جویی و این عادت ماست.

هفتم: از حرف وزیر دفاع نمی کنیم.

از اصل علاقه و انگیزه او به سفر به نقاط مختلف اما می توان دفاع کرد، زیرا به او تنها به چشم وزیر بهداشت نگاه نمی کنند.

به عنوان نماینده دولت دیگر مطالبات را هم با او در میان می گذارند.

ضمن این که پزشک هم هست.

به عبارت دیگر گاه در مقام فرستاده دولت صحبت می کند و گاه یک پزشک.

هشتم: قاضی زاده هاشمی زاده و بالیده خراسان است و خراسانی ها اهل حرف زدن اند تا سکوت.

مشهورترین سخنوران ایران هم خراسانی بوده اند.

چهره های سیاسی و فرهنگی مختلف با گرایش های متفاوت.

در ایران خراسانی ها و مازندرانی ها بیشترین تعداد کلمات را در گفتارهای خود به کار می برند و طبعا هر که بیشتر سخن بگوید، احتمال سرزدن اشتباه هم بیشتر است.

اصطلاحا می گویند دیکته ننوشته غلط ندارد! مرحوم حسن حبیبی که سال 58 سخنگوی شورای انقلاب بود و بعد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری هم شد، وقتی با همه حمایت ها یک دهم بنی صدر هم رأی نیاورد به لاک سکوت رفت و دیگر کمتر حرف می زد.

اتفاقا مردم ما مقامات حرف بزن را بیشتر دوست دارند و مهم ترین انتقاد به روحانی هم این بود که چرا حرف نمی زند؟ حالا البته چه بگوید.

در این اوضاع که نمی تواند بگوید چه خبر است! جان کلام این است.

با این حجم از هجوم به وزیر بهداشت چهار اتفاق ممکن است رخ دهد.

یکی این که عطای وزارت را به لقای آن ببخشد و به حرفه خود بازگردد.

دوم این که دور سفر را قلم قرمز بکشد و مثل خیلی های دیگر اوقات خود را به جلسات و کمیسیون ها بگذراند.

سوم این که از ملاقات های عمومی بپرهیزد و چهارم هم این که حرف های دیپلماتیک بزند.

هیچ یک از اینها اما به نفع مردم نیست.

نهم: شگفت آور این است که ما سابق بر این این همه نازک نارنجی و عیب جو نبودیم.

یک ماه بعد از انقلاب، مهندس بازرگان، نخست وزیر دولت موقت در پیام تلویزیونی گفت: آقا! شما هم ما را کلافه کرده اید با این آب و برق مجانی.

هیچکس اما حمل بر جسارت به رهبر فقید انقلاب نکرد.

بعد از استعفا در آذر 1358 هم وقتی از او پرسیدند آیا برای ملاقات با آمریکایی ها از امام اجازه گرفته بودید، پاسخ داد: نخست وزیری که بخواهد برای ملاقات سیاسی در چارچوب منافع ملی و احقاق حقوق مردم خود اجازه بگیرد، به درد لای جرز می خورد.

ضمن این که نه امام خدای ناکرده شاه است و نه من هویدا که نیاز به کسب اجازه باشد.

هیچکس ننوشت که ای وای اهانت و جسارت.

شاید گفته شود اما همان بازرگان در گفت وگو با شهروندان عادی فروتن بود و احترام می گذاشت و اگر همین وزیر بهداشت در مواجهه با صاحبان قدرت، صراحت به خرج می داد و طعنه می زد، حرفی نبود اما به یک شهروند دردمند و گرفتار طعنه زده.

بله، اما اگر خیلی سخت بگیریم او را به دفتر خود در وزارتخانه بازمی گردانیم و از سفر به اقصی نقاط ایران و صراحت، بازمی داریم.

سال ها پیش در آمریکا فردی در حاشیه کنفرانسی خود را به احمد شاملو رساند که داشت از آبخوری آب می نوشید و از او پرسید: نظر شما درباره موسیقی ایرانی چیست؟ شاملو موقعیت را برای پاسخ مناسب ندانست ولی سؤال کننده اصرار کرد و گفت: شخصی است و شاملوی خسته و صریح اللهجه پاسخ داد: رِنگ است و وَنگ! این صوت اما پخش شد و جنجالی به پا کرد.

هر چه شاعر می گفت، به طعنه پاسخ داده و حوصله نداشته اما به خرج منتقدان نرفت که نرفت و کار به جایی رسید که محمدرضا لطفی نقد بلندبالایی در مجله آدینه نوشت.

حاصل چه شد؟ شاملو هم قلم برداشت و مقاله مشهور موسیقی سیاه را نوشت و موسیقی ایرانی را متهم کرد که در ماتم زدگی ایرانیان نقش دارد.

حالا هم اگر منتقدان دست از سر دکتر قاضی زاده برندارند، شاید او به جای این که بگوید شوخی بوده و جدی نبوده موضع بگیرد و فیزیوتراپ ها را بنوازد.

همین را می خواهند؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: قاضی زاده هاشمی - شوخی - علی حاتمی - ایران - سینمای ایران - فیزیوتراپی - ایرانی ها - وزیر - عزت الله انتظامی - حاتمی - هزینه های درمان - ایرانی - مطالعه - شخصیت پردازی - هاشمی - درمان - حاشیه - عتیقه - ماندگاری - فیلم - زاده - هایی - قاضی - کنفرانس - مشکلات - اعتراض - انتقاد - آموزش - ستایش - پزشکی

آخرین اخبار سرویس:
«علی چگنی» سفیر ایران در هند شد

رییس مجلس مردمی الجزایر انحلال پارلمان را خواستار شد

ثبت کتاب تاریخ بیهقی در یونسکو، به زودی

دانلود آهنگ جدید مهدی توکلی بنام دلتنگم

حضور دو وزیر پیشنهادی دولت در کمیسیون اجتماعی

قول وزارت علوم برای عملیاتی شدن تاثیر مثبت معدل در کنکور

بررسی رفع تلاطمات بازار با حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد

بررسی دیپلماسی فرهنگی با حضور ظریف در کمیسیون فرهنگی مجلس

مقاومت در برابر قانون منع به کارگیری بازنشستگان موضوعیتی ندارد

حضور ظریف و رحمانی در کمیسیون فرهنگی مجلس

ساخت لنج چوبی با ظرفیت 1500 تن ظرفیت حمل کالا

سیروان خسروی: یک شب به یادماندنی برای هواداران پرسپولیس رقم خورد

نیسان با پرچمدارش به لس آنجلس می رود

نخستین دیدار گروه کاری رژیم حقوقی خزر در باکو برگزار خواهد شد

جنجال یک عکس در شبکه های مجازی!

جلسه فوق العاده برای تاثیر مثبت معدل در کنکور 98 تشکیل می شود

استخدام کارشناس امور مهاجرت و اعزام دانشجو در تهران

چرا ترامپ را دوست ندارند؟

ثبت نزدیک به 6 هزار شکایت در کمیسیون شکایت های انتخاباتی

زیر آتش هم نمازمان رها نشد

بازدید وزیر اطلاعات از مرز چذابه

پورمحمدی: آینده «نود» بستگی به نحوه تعامل مجری برنامه با سیاست های سازمان دارد

نقش روابط عمومی در مدارس و آیا مدارس نیاز به استراتژی روابط عمومی دارند؟

تعیین دور دوم تحریم های ایران در نیمه آبان ماه، تنها یک مانور سیاسی از سوی ترامپ است

کلیات لایحه تعیین تکلیف اموال بهکده رضوی تصویب شد

تایید کردن CFT به صلاح کشور نیست

بازدید وزیر اطلاعات از گذرگاه مرزی شلمچه

دستگاه قضا تابع قانون، شرع و رهنمودهای رهبری است

تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان انرژی اتمی و پلیس بین الملل ناجا

دانلود آهنگ جدید دانیال صادقی بنام ترکم نکن

بیرانوند: بغض گلویم را گرفته و نمی دانم چه بگویم

حضور ظریف و رحمانی در کمیسیون فرهنگی مجلس

اصفهانی زرنگ در دیدار با رهبر انقلاب

ایران، هند و افغانستان سند همکاری ترانزیتی چابهار را امضا کردند

آیا در طلاق توافقی زوجه باید حقوق خود را ببخشد؟

بازتاب حذف السد در سایت باشگاه قطری+ تصویر

امارات، 9 نفر را در فهرست تروریسم قرار داد

پاتک گسترده پلیس پایتخت به اراذل و اوباش فضای مجازی!

لاریجانی خطاب به 2 مقام پارلمان فرانسه: اگر اقدامات ایران نبود امروز سوریه و بغداد دست داعشی ها بود

تاخت و تاز محسن رضایی در مجمع؟ / رهامی: الزام مجلس به اجرای نظرات کمیسیون نظارت مجمع، خلاف قانون اساسی است / در زمان آیت الله هاشمی این خبرها نبود

استخدام نیروی خدمات در کلینیک چشم پزشکی چشمخانه

پوتین پیشنهاد کرد تا در 11 نومبر با ترامپ در پاریس دیدار کند

روحانی: آمریکا نمی تواند 13 آبان را به خاطره تلخ مردم تبدیل کند

انتقام گیری مضحک حامیان داعش از سپاه و سردار سلیمانی

ایران، هند و افغانستان سند همکاری ترانزیتی چابهار را امضا کردند

اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره قتل خاشقجی

آغاز فعالیت ستاد راهنمای زائر در اربعین 1397 در کشور عراق+تصاویر

دهیاران منع کشت شاهدانه را اطلاع رسانی کنند

جمهوری اسلامی ایران ،مقتدرترین کشور منطقه

7 درصد مهندسان قزوینی به یک ائتلاف مشخص رای دادند

828 نفر در شهرستان مرند در سامانه کارورزی ثبت نام کردند

نوبخت: بودجه 98 در موعد مقررقانونی قیم مجلس می شود

چند هوادار پرسپولیس به واسطه شادی زیاد دچار مشکل قلبی شدند/ حواشی پیروزی مقابل السد

عربستان بدنبال انحراف افکار عمومی از قتل «خاشقجی» است

بررسی دیپلماسی فرهنگی با حضور ظریف در کمیسیون فرهنگی مجلس

روش های مقابله با تحریم های آمریکا گفتنی نیست

علی مطهری: اقدام هیات نظارت مجمع تشخیص، بدعت در روند قانون گذاری است

سکوت شریعتمداری شکست/ رییس جمهور صلاح دانست به وزارت تعاون بروم

اگر می خواهند مجلس سنا درست کنند در قانون اساسی بازنگری کنند

چگنی سفیر ایران در هند شد

وزیر نفت: روش های مختلفی برای مقابله با تحریم ها داریم

روحانی: آمریکا نمی تواند 13 آبان را به خاطره تلخ تبدیل کند

چگنی سفیر ایران در هند شد

مردم هم با شما سخن ها دارند

وزیر پیشنهادی راه برنامه هایش را تشریح کرد

حضور ظریف و رحمانی در کمیسیون فرهنگی مجلس

طلبه ای که طالب دنیا نبود

وزیر پیشنهادی راه برنامه هایش را تشریح کرد

وقتی پناهیان تخریب روحانی را رها نمی کند

اشک های بشار رسن پس از پیروزی پرسپولیس

وزیر خارجه عربستان وعده ی شفاف سازی کامل داد

ریچارد پنس :پس از دریافت اطلاعات درباره سعودی ها تصمیم می گیریم

آمریکا نمی تواند 13 آبان را به خاطره تلخ مردم تبدیل کند/ تلاش دولت برای برگزاری مراسم اربعین با بهترین مدیریت

اعتراف شرم آور صهیونیست ها/ 50 سال دعا کردیم تا یکی مثل بن سلمان روی کار بیاید

مسئول بعثه رهبری در عراق: راهپیمایی اربعین نفس صهیونیست ها را می گیرد

828 نفر در شهرستان مرند در سامانه کارورزی ثبت نام کردند

پیام های اسلام ستیزانه در تبلیغات انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا

نادیا مرادی معاون فرماندار پلدختر شد

7 درصد مهندسان قزوینی به یک ائتلاف مشخص رای دادند

حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون حقوقی

4 وزیر پیشنهادی در مجلس رای می آورند

ابراز تمایل ترامپ به دیدار با پوتین

نتایج بررسی مجدد احراز صلاحیت مهارت آموزان سال 95 فردا اعلام می شود

دولت بخوبی از نیروهای نخبه اهل سنت استفاده کرده است

لزوم بهره گیری مبلغان از ظرفیت های بین المللی پیاده روی اربعین حسینی

سپاه مسئول پیگیری وضعیت مرزبانان میرجاوه است

کانال اطلاع رسانی خرید ارز اربعین در بله راه اندازی شد

آمریکا نمی تواند 13 آبان را به خاطره تلخ مردم ایران تبدیل کند

عربستان و بحرین، سپاه پاسداران را در فهرست گروه های تروریستی قرار دادند

برنامه 3 وزیر پیشنهادی دولت در جلسه امروز کمیسیون آموزش تشریح شد

گزارش زنگنه از وضعیت فروش نفت امیدوارکننده بود

تاسیسات ساخت موشک متعلق به سپاه در عراق کشف شد

دولت بخوبی از نیروهای نخبه اهل سنت استفاده کرده است

امریکا نمی تواند 13 آبان را به خاطره تلخ تبدیل کند

وزیر پیشنهادی راه برنامه هایش را تشریح کرد

نامزد خاشقجی دست به دامان پارلمان اروپا شد

بزرگترین شناور لنج چوبی در بندرکُنگ به آب انداخته شد

4 وزیر پیشنهادی در مجلس رای می آورند/ نمایندگان در رای اعتماد به وزرا با نگاه سیاسی تصمیم گیری نکنند/ فریاد مخالف بعد از معرفی وزرا به معنای نظر مجلس نیست

دستاوردهای آستانه باید مبنای همکاری های آینده منطقه و جهان باشد

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از غالب شدن حواشی بر اصل زیارت اربعین

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی

9 نکته درباره شوخی جنجالی قاضی زاده هاشمی