مطالب مرتبط:
شتاب توسعه زیرساختهای ارتباطی در پهنه پهناورترین استان
بارش باران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در چند استان کشور
دومین استان پرآب کشور در معرض خشکسالی
بارش باران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در چند استان کشور
پهنه بندی میانگین بلندمدت بارش استان های کشور تا 8 مرداد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:482018-09-25اقتصادي

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور


ایرنا- در حالی سیستان و بلوچستان حدود 20 سال با انواع خشکسالی دست به گریبان است که در ابتدای سال آبی جدید پیش بینی های بلند مدت سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید آبشناسی در این استان خبر می دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا خشکسالی براساس اثراتی که بر منابع و بخشهای مختلف از جمله کشاورزی و منابع طبیعی به خصوص منابع آب می گذارد، به انواع خشکسالی هواشناسی، خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی کشاورزی تقسیم می شود که 100 درصد پهنه سیستان و بلوچستان در طول سال های اخیر با این سه نوع خشکسالی رو به رو بوده و هر سال بر شدت آن افزوده می شود.

به گفته کارشناسان خشکسالی هواشناسی زمانی رخ می دهد که بارندگی سالیانه یا هر بازه زمانی معین (ماهانه یا فصلی) کمتر از میانگین دراز مدت آن باشد این در حالی است که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان میزان بارندگی در این استان نسبت به بلند مدت 74 درصد کاهش یافته و برای دومین سال متوالی لقب کم بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی 97- 1396 یعنی اول مهر سال گذشته تا 31 شهریور سالجاری تنها 29.

5 میلی متر باران در این استان باریده که 74 درصد کمتر از شرایط نرمال است.

محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شرایط نرمال میزان نزولات جوی سیستان و بلوچستان تا این موقع از سال باید به 114 میلی متر می رسید اما تنها یک چهارم آن دریافت شد.

در واقع کسری بارش در این استان معادل سه برابر نزولات دریافتی امسال شد که وضعیت خشکسالی انباشته استان را تشدید کرده است.

حیدری ادامه داد: مجموع بارش سالانه استان در 30 سال اخیر با روند کاهش حدود 20 میلی متر در هر دهه مواجه است.

از طرفی از چندین سال پیش تاکنون سیستان و بلوچستان با هر سه نوع خشکسالی هواشناسی، کشاورزی و آبشناسی درگیر است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس شاخص بارش ــ تبخیر و تعرّق استانداردشده موسوم به SPEI در دوره 10 ساله اخیر، 100 درصد مساحت استان با درجات مختلفی از خشکسالی متوسط تا بسیار شدید مواجه بوده است.

براساس پیش بینی های بلند مدت سازمان هواشناسی، امسال بارش های پاییزی سیستان و بلوچستان در محدوده نرمال است، اما سهم ناچیز بارش پاییز در میانگین بارش سال زراعی، پیش بینی بارش کمتر از نرمال در فصل زمستان و کاهش حجم ذخایر آبی نسبت به سال گذشته، بیانگر شرایط بسیار نگران کننده برای منابع آب منطقه در سال آبی جدید است که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان خشکسالی شدید آبشناسی برای این استان پیش رو خواهد بود.

** افت 5 متری سطح آبهای زیرزمینی استانادامه خشکسالی هواشناسی در مدت طولانی سبب بروز خشکسالی هیدرولوژی یا آبشناسی می شود که در این نوع خشکسالی، سطح آب رودخانه ها، مخازن آب، دریاچه ها و آبهای زیرزمینی به پایین تر از میانگین دراز مدت افت می کند.

این نوع از خشکسالی نیز چندین سال است که در پهناورترین استان کشور وجود دارد به طوری که به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان بر اثر خشکسالی به طور میانگین سطح آب های زیرزمینی پنج متر کاهش یافته است.

اتابک جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اثرات خشکسالی بر آب های سطحی اظهار داشت: حجم آب رودخانه های سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین دراز مدت 98 درصد و نسبت به سال آبی گذشته امسال 95 درصد کاهش یافته است.

وی همچنین به کاهش سطح آب ذخیره شده پشت سدهای این استان اشاره کرد و گفت: حجم فعلی سدهای سیستان و بلوچستان نسبت به سال آبی قبل 52 درصد کاهش یافته است.

جعفری با بیان اینکه حجم آب موجود در مخازن سدهای استان ٬ 26 درصد حجم کل مخازن است، ادامه داد: با توجه به کمبود نزولات جوی موجودی آب سدهای پیشین، خیرآباد و چاه نیمه ها در وضعیت بحرانی قرار دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان همچنین از ممنوعیت برداشت آب از 9 دشت استان خبر داد و خاطر نشان کرد: 11 دشت دیگر نیز در آستانه ممنوعیت برداشت آب قرار دارد.

**خسارت 742 میلیارد ریالی خشکسالی در کشاورزی شمال استانخشکسالی کشاورزی سومین نوع خشکسالی در سیستان و بلوچستان است.

این نوع خشکسالی نیز زمانی آغاز می شود که مقدار رطوبت موجود در محیط ریشه گیاه به حدی کاهش یابد که موجب پژمردگی و در نهایت کاهش محصولات کشاورزی شود از این رو بخش کشاورزی اولین بخش از فعالیتهای انسانی است که تحت تأثیر خشکسالی قرار می گیرد.

بررسی شاخص بارش ــ تبخیر و تعرّق استانداردشده موسوم به SPEI خشکسالی ایران در 30 سال گذشته نشان می دهد که آثار خشکسالی از اواخر دهه 70 در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان ظاهر شده و از سال 80 به صورت جدی این چهار استان را فرا گرفته است.

براساس شاخص SPEI خشکسالی تمامی 31 استان کشور را در بر گرفته که مساحت درگیر خشکسالی در برخی استان ها نظیر خوزستان، خراسان جنوبی و رضوی، سیستان و بلوچستان و بوشهر بیش از سایر استان ها است.

از طرفی اطلاعات دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو نشان می دهد که طی هشت سال اخیر ایستگاه امور آب سیستان در شمال سیستان و بلوچستان حداقل سه سال کم بارش ترین نقطه ایران شده است.

در کنار کاهش نزولات جوی بستن آب به روی رودخانه هیرمند از سمت افغانستان سال زراعی سختی را برای منطقه سیستان رقم زد و سبب شد تا خشکسالی بویژه خشکسالی کشاورزی در این منطقه خود را بیش از پیش نشان دهد.

به گفته مجتبی پیری رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در سال زراعی 97- 1396 خشکسالی در شمال استان 742 میلیارد ریال به بخش کشاورزی این منطقه خسارت وارد کرد و 25 هزار هکتار از اراضی گندم سیستان در این مدت از بین رفت.

با این توصیف شرایط موجود در سیستان و بلوچستان حاکی از سیطره هر سه نوع خشکسالی در شهرها و روستاهای این استان است.

**خطر بروز نوع چهارم خشکسالی از طرفی تهدید بروز نوع چهارم خشکسالی یعنی خشکسالی اجتماعی- اقتصادی نیز در کمین این استان پهناور است.

این نوع خشکسالی معمولاً پس از یک دوره بسیار طولانی مدت خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی رخ می دهد و موجب قحطی، مرگ و میر و مهاجرت های دسته جمعی و گسترده می ‍شود.

این نوع خشکسالی تاثیرات زیادی بر روی ابعاد مختلف اقتصادی و به ویژه انواع خاصی از محصولات و کالاهای اقتصادی می گذارد.

در واقع تعریف خشکسالی اقتصادی - اجتماعی تلفیقی از عرضه و تقاضای برخی کالاهای اقتصادی با اجزاء خشکسالی هواشناسی، هیدرولوژیکی و کشاورزی است.

شرایط فعلی زندگی بسیاری از مردم در روستاهای شمال و جنوب سیستان و بلوچستان تا حدودی ویژگی های بروز این نوع خشکسالی را تایید می کند اما اطلاعات علمی و کارشناسی شده از این نوع خشکسالی در استان موجود نیست.

مهاجرت، خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاها و رشد حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ مانند زاهدان و چابهار و شیوع برخی بیماری های واگیر و غیرواگیر از جمله پیامدهای اجتماعی خشکسالی در طول 20 سال گذشته است که خود تبعات منفی بسیاری در شاخص های اجتماعی و فرهنگی سیستان و بلوچستان داشته است.

با وجود این شرایط به نظر می رسد توسعه اقتصادی بر مبانی کشاورزی برای سیستان و بلوچستان مناسب نباشد چرا که تأمین آب کشاورزی با میزان نزولات جوی استان هیچ هم خوانی ندارد.

از سوی دیگر فعالیت های عمرانی در بخش های مختلف نیز باید به سمت سازگاری با این شرایط و استفاده بهینه از منابع آبی موجود سوق پیدا کند.

تغییر اقلیم، افزایش دمای هوا، کاهش نزولات جوی و افزایش میزان تبخیر چالش جدی پیش روی فرایندهای توسعه سیستان و بلوچستان به شمار می رود.

چالشی که باید سعی کرد بر اساس آن فرایندهای توسعه استان را پیش برد و مطابق با آن به توسعه سازگار با کم آبی اندیشید.


کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان - خشکسالی - بلوچستان - هواشناسی - سیستان - استان - بارش - سازمان هواشناسی - پیش بینی - کشاورزی - کم بارش ترین استان - درصد - شرایط - ایرنا - بارندگی - بینی - میلی - کاهش - مدیریت بحران - منابع طبیعی - پاییز - اداره - میزان - انواع - جدید - کشور - خبرنگار - اول مهر - مدیریت - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
بر سر خودروهای ژاپنی صادره به ایران چه بلایی می آید +ویدئو

پشت پرده موافقت ها و مخالفت ها با FATF از دید اعتماد/مخاطبان سخنان جهانگیری چه کسانی هستند؟ /سلاخی انسانیت پشت عابربانک بن سلمان

بهبود تراز بازرگانی کشاورزی با افزایش صادرات

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

سامانه جامع آمار مسافران پروازهای داخلی کشور کجاست؟

بدهی 16 میلیون دلاری ایرلاین های ایرانی به فرودگاه نجف

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از احمدی نژاد بدتر بود

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

بانک مسکن: متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

بنزین با فعال شدن کارت سوخت دو نرخی می شود

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

واگذاری جنجالی سهام صندوق فولاد

کالاهای اساسی تا 50 درصد گران شدند

کسب دانش فنی ساخت کوئل قبل از تحریم

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

پیشنهاد یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

آبیاری نوین در 410 هکتار اراضی خوشاب اجرا شد

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

مظنه فروش انواع ترشی در بازار چقدر است؟

خرید زرشک، کیلویی چند تمام می شود؟

قیمت انواع ماکارانی در فروشگاه های زنجیره ای + جدول

جوانه گندم با چه قیمتی در بازار به فروش می رسد؟

کاهش قیمت محصولات هیوندای در بازار

قیمت کره در فروشگاه های زنجیره ای+ جدول

واکسن آنفلوآنزا چند؟

یارانه 250 هزار تومانی نقدی به جای 60 لیتر بنزین/ محبوب ترین مقصد برای کارگران خارجی/ تب و تاب دلالان برای فروش خودرو/ خرید طلا اولویت اصلی روس ها/ افت 33درصدی سفر ایرانی ها به همسایه شمالی/ نرخ بیش از 8 هزار تومان ارز بازی دلالان است

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

کاهش نرخ طلا در سایه تنظیم بازار ارز

جریمه دیرکرد اقساط متقاضیان مسکن مهر ممنوع یا قانونی؟!

قیمت زمین در مناطق 22 گانه تهران چند است؟

برای ثبت نام کارت سوخت به کجا مراجعه کنیم؟

واکسن آنفلوآنزا چند؟

عکس/ برداشت شلغم 4 کیلو گرمی در روستای «سرغایه» مشهد!

ایدرو: ارایه ی پیشنهاد اصلاح قیمت از سوی خودروسازان، به مفهوم پذیرش آن نیست

نشست چالشها و فرصتهای تجارت با پول ملی در آنکارا برگزار شد

اختصاص 100 هزار دینار ویژه زائرین اربعین

اگر بانک مرکزی را به من بسپارند 2 ماهه مسئله ارز را حل می کنم

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

مسافرت شهروندان آذربایجانی به ایران افزایش یافت

ثبت بدترین عملکرد اقتصادی انگلیس در یک دهه اخیر

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

خودروهای ساخت مشترک تهران وباکو به روسیه صادر می شود

حذف پوشاک قاچاق 260 هزار شغل را احیا می کند

آیا مرگ زن، مهریه را ساقط می کند؟

قیمت طلا و سکه افت کرد + جدول آخرین قیمت

کدام بانکها 23درصد سود سپرده می دهند؟

دلالان خودرو فروشنده شدند

20 پرسش ارزی در سرمقاله دنیای اقتصاد

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

نوسانات بازار دلار قطعا ادامه دار است

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

قیمت روز مسکن امروز 1397/7/28/قیمت خانه در خاوران متری 3 میلیون

چین و روسیه دلار را از مبادلات تجاری دوجانبه حذف می کنند

مقدونیه یک گام دیگر برای تغییر نام خود برداشت

عسگر اولادی: دور دوم روحانی از دوره احمدی نژاد بدتر بود

خودروسازان حق افزایش خودسرانه قیمت ها را ندارند

خودروسازان حق افزایش قیمت ندارند

چالش های اجرای طرح تحول صنایع دریایی/غفلت صنعت ایران از تجربه تحریم ها

سهام آسیایی ضررها را جبران کرد

واحدهای برتر بانک رفاه در حوزه خدمت رسانی مورد تجلیل واقع شدند

تبعات نوسانات ارزی دامن گیر دانشجویان دکتری متقاضی فرصت مطالعاتی

امسال طغیان آنفلوانزای پرندگان نخواهیم داشت

فاضلی: دولت هزینه‎های نانوایان را کاهش دهد

نسخه لوکس اپل واچ با قیمت یک میلیون دلار در راه است

خودروهای ساخت مشترک ایران و آذربایجان به روسیه صادر می شود

نوسازی بیش از هزار تاکسی فرسوده

ثروتمندان جهان در هر ساعت چه قدر درآمد دارند؟

برداشت انار از باغ های خوزستان

میرسلیم: دولت با گرانی ارز بدهی خود را داد

بسته حمایتی برای بازنشستگان زیر 3میلیون حقوق

صادرات خودروهای ساخت ایران و آذربایجان به روسیه

ایجاد تسهیلات برای ورود ارز و طلا به کشور روی میز مجلس

بازار خودرو به نقطه تعادل قیمتی نزدیک می شودا

نتیجه جالب یک تحقیق؛ خودروهای بنزینی و دیزلی پاک تر از خودروهای برقی هستند

کاهش قابل توجه قیمت بلیت هواپیمایی خارجی

رویترز: اوپک در افزایش تولید نفت ناکام ماند

آیا بازی های ویدیویی گران تر می شوند؟

طوفان مایکل 3 میلیارد دلار به صنعت چوب آمریکا خسارت وارد کرد

رشد اقتصادی چین به پایین ترین سطح 9 ساله خود می رسد

افت یک پله ای کشور در گزارش مجمع جهانی اقتصاد

نخستین کمپ یک هفته ای کارآفرینی کشور در آمل برپا شد

متقاضیان مسکن مهر را جریمه نمی کنیم

سکان وزارتخانه های اقتصادی به چه کسانی سپرده شود

حقوق 95 درصد بازنشستگان کشور کمتر از سه میلیون تومان است

با تخصیص ارز 4200 تومانی به واردات زیتون تولید ملی این محصول ضربه خورد

تعرفه های بندری بر اساس نرخ سامانه نیما محاسبه می شود

جذب نقدینگی با معامله حواله های نفتی

اعلام قیمت بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

FATF چگونه ایران را دچار خود تحریمی سیستمی می کند؟

نرخ بلیت اتوبوس تهران تا مهران برای اربعین

قاچاقچیان سوخت هر دقیقه 138 تا 277 میلیون تومان به جیب می زنند!

دولتِ پیر وعده می دهد و فراموش می کند

سهم کشورهای مختلف از اقتصاد جهانی

کشت 6میلیون هکتار گندم پاییزه در کشور

چرا نوسان نرخ ارز آجیل و خشکبار را گران کرد؟

جزییات طرح ویژه بخش خصوصی برای مدیریت سوخت

اجرای سیزدهمین مرحله آمایش اتباع و مهاجران خارجی

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور