مطالب مرتبط:
شتاب توسعه زیرساختهای ارتباطی در پهنه پهناورترین استان
بارش باران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در چند استان کشور
دومین استان پرآب کشور در معرض خشکسالی
بارش باران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی در چند استان کشور
پهنه بندی میانگین بلندمدت بارش استان های کشور تا 8 مرداد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:482018-09-25اقتصادي

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور


ایرنا- در حالی سیستان و بلوچستان حدود 20 سال با انواع خشکسالی دست به گریبان است که در ابتدای سال آبی جدید پیش بینی های بلند مدت سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید آبشناسی در این استان خبر می دهد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا خشکسالی براساس اثراتی که بر منابع و بخشهای مختلف از جمله کشاورزی و منابع طبیعی به خصوص منابع آب می گذارد، به انواع خشکسالی هواشناسی، خشکسالی هیدرولوژی و خشکسالی کشاورزی تقسیم می شود که 100 درصد پهنه سیستان و بلوچستان در طول سال های اخیر با این سه نوع خشکسالی رو به رو بوده و هر سال بر شدت آن افزوده می شود.

به گفته کارشناسان خشکسالی هواشناسی زمانی رخ می دهد که بارندگی سالیانه یا هر بازه زمانی معین (ماهانه یا فصلی) کمتر از میانگین دراز مدت آن باشد این در حالی است که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان میزان بارندگی در این استان نسبت به بلند مدت 74 درصد کاهش یافته و برای دومین سال متوالی لقب کم بارش ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از ابتدای سال زراعی 97- 1396 یعنی اول مهر سال گذشته تا 31 شهریور سالجاری تنها 29.

5 میلی متر باران در این استان باریده که 74 درصد کمتر از شرایط نرمال است.

محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شرایط نرمال میزان نزولات جوی سیستان و بلوچستان تا این موقع از سال باید به 114 میلی متر می رسید اما تنها یک چهارم آن دریافت شد.

در واقع کسری بارش در این استان معادل سه برابر نزولات دریافتی امسال شد که وضعیت خشکسالی انباشته استان را تشدید کرده است.

حیدری ادامه داد: مجموع بارش سالانه استان در 30 سال اخیر با روند کاهش حدود 20 میلی متر در هر دهه مواجه است.

از طرفی از چندین سال پیش تاکنون سیستان و بلوچستان با هر سه نوع خشکسالی هواشناسی، کشاورزی و آبشناسی درگیر است.

عضو ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: بر اساس شاخص بارش ــ تبخیر و تعرّق استانداردشده موسوم به SPEI در دوره 10 ساله اخیر، 100 درصد مساحت استان با درجات مختلفی از خشکسالی متوسط تا بسیار شدید مواجه بوده است.

براساس پیش بینی های بلند مدت سازمان هواشناسی، امسال بارش های پاییزی سیستان و بلوچستان در محدوده نرمال است، اما سهم ناچیز بارش پاییز در میانگین بارش سال زراعی، پیش بینی بارش کمتر از نرمال در فصل زمستان و کاهش حجم ذخایر آبی نسبت به سال گذشته، بیانگر شرایط بسیار نگران کننده برای منابع آب منطقه در سال آبی جدید است که بنابر اعلام اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان خشکسالی شدید آبشناسی برای این استان پیش رو خواهد بود.

** افت 5 متری سطح آبهای زیرزمینی استانادامه خشکسالی هواشناسی در مدت طولانی سبب بروز خشکسالی هیدرولوژی یا آبشناسی می شود که در این نوع خشکسالی، سطح آب رودخانه ها، مخازن آب، دریاچه ها و آبهای زیرزمینی به پایین تر از میانگین دراز مدت افت می کند.

این نوع از خشکسالی نیز چندین سال است که در پهناورترین استان کشور وجود دارد به طوری که به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان بر اثر خشکسالی به طور میانگین سطح آب های زیرزمینی پنج متر کاهش یافته است.

اتابک جعفری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اثرات خشکسالی بر آب های سطحی اظهار داشت: حجم آب رودخانه های سیستان و بلوچستان نسبت به میانگین دراز مدت 98 درصد و نسبت به سال آبی گذشته امسال 95 درصد کاهش یافته است.

وی همچنین به کاهش سطح آب ذخیره شده پشت سدهای این استان اشاره کرد و گفت: حجم فعلی سدهای سیستان و بلوچستان نسبت به سال آبی قبل 52 درصد کاهش یافته است.

جعفری با بیان اینکه حجم آب موجود در مخازن سدهای استان ٬ 26 درصد حجم کل مخازن است، ادامه داد: با توجه به کمبود نزولات جوی موجودی آب سدهای پیشین، خیرآباد و چاه نیمه ها در وضعیت بحرانی قرار دارد.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان همچنین از ممنوعیت برداشت آب از 9 دشت استان خبر داد و خاطر نشان کرد: 11 دشت دیگر نیز در آستانه ممنوعیت برداشت آب قرار دارد.

**خسارت 742 میلیارد ریالی خشکسالی در کشاورزی شمال استانخشکسالی کشاورزی سومین نوع خشکسالی در سیستان و بلوچستان است.

این نوع خشکسالی نیز زمانی آغاز می شود که مقدار رطوبت موجود در محیط ریشه گیاه به حدی کاهش یابد که موجب پژمردگی و در نهایت کاهش محصولات کشاورزی شود از این رو بخش کشاورزی اولین بخش از فعالیتهای انسانی است که تحت تأثیر خشکسالی قرار می گیرد.

بررسی شاخص بارش ــ تبخیر و تعرّق استانداردشده موسوم به SPEI خشکسالی ایران در 30 سال گذشته نشان می دهد که آثار خشکسالی از اواخر دهه 70 در استان های سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان ظاهر شده و از سال 80 به صورت جدی این چهار استان را فرا گرفته است.

براساس شاخص SPEI خشکسالی تمامی 31 استان کشور را در بر گرفته که مساحت درگیر خشکسالی در برخی استان ها نظیر خوزستان، خراسان جنوبی و رضوی، سیستان و بلوچستان و بوشهر بیش از سایر استان ها است.

از طرفی اطلاعات دفتر مطالعات پایه منابع آب وزارت نیرو نشان می دهد که طی هشت سال اخیر ایستگاه امور آب سیستان در شمال سیستان و بلوچستان حداقل سه سال کم بارش ترین نقطه ایران شده است.

در کنار کاهش نزولات جوی بستن آب به روی رودخانه هیرمند از سمت افغانستان سال زراعی سختی را برای منطقه سیستان رقم زد و سبب شد تا خشکسالی بویژه خشکسالی کشاورزی در این منطقه خود را بیش از پیش نشان دهد.

به گفته مجتبی پیری رییس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در سال زراعی 97- 1396 خشکسالی در شمال استان 742 میلیارد ریال به بخش کشاورزی این منطقه خسارت وارد کرد و 25 هزار هکتار از اراضی گندم سیستان در این مدت از بین رفت.

با این توصیف شرایط موجود در سیستان و بلوچستان حاکی از سیطره هر سه نوع خشکسالی در شهرها و روستاهای این استان است.

**خطر بروز نوع چهارم خشکسالی از طرفی تهدید بروز نوع چهارم خشکسالی یعنی خشکسالی اجتماعی- اقتصادی نیز در کمین این استان پهناور است.

این نوع خشکسالی معمولاً پس از یک دوره بسیار طولانی مدت خشکسالی هواشناسی و هیدرولوژیکی رخ می دهد و موجب قحطی، مرگ و میر و مهاجرت های دسته جمعی و گسترده می ‍شود.

این نوع خشکسالی تاثیرات زیادی بر روی ابعاد مختلف اقتصادی و به ویژه انواع خاصی از محصولات و کالاهای اقتصادی می گذارد.

در واقع تعریف خشکسالی اقتصادی - اجتماعی تلفیقی از عرضه و تقاضای برخی کالاهای اقتصادی با اجزاء خشکسالی هواشناسی، هیدرولوژیکی و کشاورزی است.

شرایط فعلی زندگی بسیاری از مردم در روستاهای شمال و جنوب سیستان و بلوچستان تا حدودی ویژگی های بروز این نوع خشکسالی را تایید می کند اما اطلاعات علمی و کارشناسی شده از این نوع خشکسالی در استان موجود نیست.

مهاجرت، خالی از سکنه شدن بسیاری از روستاها و رشد حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ مانند زاهدان و چابهار و شیوع برخی بیماری های واگیر و غیرواگیر از جمله پیامدهای اجتماعی خشکسالی در طول 20 سال گذشته است که خود تبعات منفی بسیاری در شاخص های اجتماعی و فرهنگی سیستان و بلوچستان داشته است.

با وجود این شرایط به نظر می رسد توسعه اقتصادی بر مبانی کشاورزی برای سیستان و بلوچستان مناسب نباشد چرا که تأمین آب کشاورزی با میزان نزولات جوی استان هیچ هم خوانی ندارد.

از سوی دیگر فعالیت های عمرانی در بخش های مختلف نیز باید به سمت سازگاری با این شرایط و استفاده بهینه از منابع آبی موجود سوق پیدا کند.

تغییر اقلیم، افزایش دمای هوا، کاهش نزولات جوی و افزایش میزان تبخیر چالش جدی پیش روی فرایندهای توسعه سیستان و بلوچستان به شمار می رود.

چالشی که باید سعی کرد بر اساس آن فرایندهای توسعه استان را پیش برد و مطابق با آن به توسعه سازگار با کم آبی اندیشید.


کلید واژه ها: سیستان و بلوچستان - خشکسالی - بلوچستان - هواشناسی - سیستان - استان - بارش - سازمان هواشناسی - پیش بینی - کشاورزی - کم بارش ترین استان - درصد - شرایط - ایرنا - بارندگی - بینی - میلی - کاهش - مدیریت بحران - منابع طبیعی - پاییز - اداره - میزان - انواع - جدید - کشور - خبرنگار - اول مهر - مدیریت - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
کاهش چشم گیر واردات قطعات خودرو

کسی حاضر نیست به کاخ سفید برود

عتیقه رولز رویس در تهران/ عکس

رهن کامل آپارتمان در مناطق شمال تهران

استخدام نیرو در کارخانه تولیدی سقف کاذب و دیوار پوش پی وی سی

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

مطالبات شهرداری تهران از دولت، 2700 میلیارد تومان است

افزایش نرخ بیکاری در عربستان

امنیت در بستری به نام دولت الکترونیک

کشف 45 میلیارد بشکه نفت در آمریکا

ریزش مرز روانی در بازار دلا ر

تصویر حیرت انگیز اروپایی ایران!

فصل حساس در بازار مسکن

مکرون در برابر خواسته های جلیقه زردها تسلیم شد

افزایش مبادلات تجاری روسیه و چین در سال جاری

استخدام مدرس و مربی برای آموزشگاه فرانوین در اصفهان

استخدام مدرس زبان خانم و آقا در تمامی سطوح در تهران

جام جهانی باعث رشد 15 درصدی گردشگری روسیه شد

گرانی کله پاچه مردم را سیرابی خور کرده است!

پیشنهاد یک نماینده برای افزایش وام ازدواج

آب، زیرخط فقر!

ورود کمیته ویژه مجلس به موضوع قاچاق لوازم آرایشی

یک منبع آگاه در سازمان بورس در گفت وگو با فارس بازگشت پول نفت به خزانه طبق سازوکار معاملات بورس انرژی تضمین شده است

آقای خبر آن لاین! به تحقیر مردم می ارزید؟

با شهر چای ترش و حنا بیشتر آشنا شوید

تفاهم جهرمی با شهردار تهران برای تحقق تهران هوشمند

تنها سه کارخانه تولید کمپوست در ایران داریم

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران

دورهمی قنادان ایران

همخانگی مسالمت آمیز با مادر شوهر

تنها سه کارخانه تولید کپوست در ایران داریم

نرخ های عجیب در بازار خودرو

واردات یک هزار و 71 تُن نخود فرنگی به کشور + جدول

جزییات برنامه ریزی سفرهای دریایی نوروز

افزایش 13 درصدی صادرات غیرنفتی

آپارتمان نوساز در تهرانپارس چند؟

رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی

فارس من/ رییس انجمن محصولات سلولزی کشور در گفت وگو با فارس: دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک/ 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز است

جزییات اولیه از پرونده بزرگ قاچاق قطعات خودرو

هدفون بی سیم در بازار چند؟

آلمان هم درگیر اعتصاب کارگران شد

برندگان و بازندگان یارانه بنزین

مظنه خرید موتورسیکلت در بازار چقدر است؟

کاهش قیمت میلگرد در بازار آهن

جدیدترین قیمت دام زنده سبک در برخی استان ها

قانون اصلاح قانون چک جنبه پیشگیری کننده دارد

رشد 71 درصدی اعتبار هزینه ای حمایت از پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری

بهترین گزینه های سرمایه گذاری در شرایط آشفتگی بازار کدامند؟

تعداد ثبت نام کنندگان کارت سوخت المثنی به مرز یک میلیون نفر رسید

بنگاه داری خودروسازان بزرگ به معنای از جیب مردم هزینه کردن است

انتصاب 1000 مدیر زن در یک سال

علاج معضل بدمصرفی برق

رقم نجومی و عجیبی که بابت صدور قبض آب و برق و گاز از جیب مردم می رود!

محیط زیست، خط قرمز تولید در خوزستان است

تشخیص پول شویی با تحلیل تراکنش های بانکی

اختصاص اعتبار 7000 میلیارد تومانی برای مقابله با فقر مطلق

ضدمحرک های داخلی قوی تر از تحریم هستند؟

دریای خزر زیستگاه خطرناک برای ماهیان ریز جثه

قیمت انواع شاسی بلند تولید داخل

آبشاری زیبا در اندونزی/ عکس

عراق بازار اصلی کاشی و سرامیک ایران

صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 20 آذر ماه

فروکش تلاطم بازار مسکن نزدیک است

تغییر میل جنسی مردان در فصل های مختلف

پولدارهای خانه نشین| درآمد هنگفت 147000 نفر از ساکنان شمال تهران بدون شغل!

هفت راهکار برای عبور کشور از بحران آب

لاریجانی: روند کاهش نرخ ارز باید ادامه یابد

حبر وزیر صنعت درباره کاهش قیمت خودرو

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

گزارش تصویری بازدید سفیر اندونزی از ظرفیت های آبادان و خرمشهر

توضیحات تازه ی وزیر صنعت در مورد قیمت خودرو

رشد 13 درصدی صادرات غیرنفتی

برای FATF چک بی محل نکشید

فارس من/در گفت وگو با فارس اعلام شد تشکیل کارگروه بازرسی در پایانه های بار/ حذف دلالان از پایانه

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

15 روستای سردشت تا پیش از دهه فجر به شبکه گاز متصل می شود

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

نرخ تقاضای آب در جهان رو به افزایش است

جریمه شدن یک قنادی به دلیل ارزان فروشی

نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس در گفتگو با فارس: جزییات آخرین وضعیت نمادهای «وپاسار»،«های وب» و «آکنتور»/ 3 پیشنهاد برای تجدید ارزیابی در بودجه 98

جراحی اقتصادی را با موفقیت انجام می دهیم

گزارش تصویری بازدید سفیر اندونزی از ظرفیت های آبادان و خرمشهر

آغاز خرید تضمینی گندم از 4ماه آینده

وعده ارزانی 20 درصدی با FATF؛ پس از گرانی 200 درصدی با برجام

خط کشتیرانی بوشهر - قطر راه اندازی می شود

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/19

قیمت خودروهای داخلی 1397/9/19

فارس گزارش می دهد طرح حمایت از تولید، تضییع حقوق کسب وکارها یا تامین بودجه تامین اجتماعی؟

وزیر صنعت: مقرر است خودروسازان در هر بار عرضه قیمت را 5 % پایین تر از قیمت های قبلی ارائه کنند

اسحاق جهانگیری در آغوش خاله خود در زادگاهش/عکس

عامل برون زا سبب نوسانات ارزی در اقتصاد کشورمان شد

وزیر نیرو: از شرایط نامناسب آبی در تابستان عبور کردیم

قیمت امروز برخی خودروهای تولید داخل+ جدول

وزیر صنعت: قیمت خودرو اصلاح شد

سخنان روحانی؛ چراغ سبز به افزایش قیمت بنزین

قیمت جهانی نفت از مرز 62 دلار گذشت

تصاویر جاسوسی نسل جدید آئودی A3 به اینترنت راه پیدا کرد

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور

سیطره همزمان 3 نوع خشکسالی بر پهنه پهناورترین استان کشور