مطالب مرتبط:
زیباکلام: روحانی در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ مخالفان مذاکره ایران و آمریکا نگران تنش زدایی بین دو کشور هستند!
زیباکلام:
 
 روحانی با حضور در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ همکاری عقلای اروپا و آمریکا با میانه روهای ایران دور از ذهن نیست
روحانی حقایق را نخواهد گفت: (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)
زیباکلام: روحانی با شاخه زیتون به نیویورک برود/ تندروها معتقدند روحانی باید با تفنگ و توپ پر به سازمان ملل برود
روحانی با حضور در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ همکاری عقلای اروپا و آمریکا با میانه روهای ایران دور از ذهن نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:302018-09-25بين الملل

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)


شرایط به شکلی نیست که از تهران به آقای روحانی گفته باشند حق ندارید با آمریکایی ها گفت وگو داشته باشید.

به نظر من کنشگر سیاسی باید برای خود فضا ایجاد کند و برای خود فرصت سازی کند.

- " ـ سفر حسن روحانی به نیویورک با سفرهای قبلی وی تفاوت های معناداری پیدا کرده است.

از یک طرف حسن روحانی پس از انتخابات ریاست جمهوری رویکرد محتاطانه و محافظه کارانه ای را در پیش گرفته و از سوی دیگر با خروج آمریکا از برجام و نقض آن، معادلات دوران پسابرجام به هم خورده است.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم اعلام کرده که ترامپ حاضر به گفت وگو با مقامات ایران است.

اظهاراتی که نشان می دهد در آستانه تحریم های نفتی، آمریکا تلاش می کند توپ را به زمین ایران بیندازد.

نکته مهم در این زمینه این است که حسن روحانی در سازمان ملل چه موضعی خواهد گرفت و چه مسائلی را بیان خواهد کرد و در طرف مقابل، دونالد ترامپ چه اظهاراتی بیان خواهد کرد.

برای تحلیل و بررسی این موضوع با صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی گفت و گو کردیم که در ادامه آن را از نظر می گذرانید.

سفر امسال آقای روحانی به نیویورک با سفرهای قبلی ایشان چه تفاوتی دارد؟ آیا باید منتظر مواضع جدیدی از سوی آقای روحانی در سازمان ملل باشیم؟ بعید به نظر می رسد ما شاهد سخنرانی با مواضع جدید آقای روحانی در سازمان ملل باشیم.

دلیل این مساله نیز این است که از 29اردیبهشت سال گذشته تاکنون ما چیزی جز انتظار از آقای روحانی مشاهده نکردیم.

با این وجود باید این مساله را بپذیریم که جز مردم ایران، مردم منطقه خاورمیانه، جهان عرب، جهان اسلام، کشورهای اروپایی و افکار عمومی جهان نیز منتظر سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل متحد هستند.

در نتیجه سخنرانی ایشان امسال در سازمان ملل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به نظر من آقای روحانی همچنان همان رویکرد 29اردیبهشت به بعد را در سازمان ملل ادامه خواهد داد و سخنان همیشگی را در سازمان ملل بیان خواهد کرد.

آقای روحانی به احتمال زیاد در سازمان ملل عنوان می کند ایران قصد تجاوز به هیچ کشوری را نخواهد داشت، با این وجود اگر کشوری نگاه چپ به ایران بیندازد ما آن را بی پاسخ نمی گذاریم.

آقای روحانی دوباره روی برنامه موشکی ایران تاکید خواهد کرد و تاکید می کند برنامه موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و مردم خواهان تقویت برنامه موشکی هستند.

ایشان احتمالا در سخنرانی خود به خروج آمریکا از برجام و عهدشکنی این کشور اشاره می کند و عنوان می کند آمریکا باید به برجام بازگردد و به این توافق پایبند باشد، ایران دیگر درباره برجام با هیچ کشوی مذاکره نمی کند و به همین دلیل کشورهای اروپایی باید به تعهدات خود به صورت جدی تری عمل کنند.

در نتیجه آقای روحانی در سازمان ملل همان حرف هایی را که ما قبلا هم از ایشان شنیده ایم تکرار خواهد کرد.

کاش آقای روحانی به 24 میلیون نفری که به ایشان رأی داده اند فکر کند که این افراد چرا در انتخابات ریاست جمهوری به وی رأی داده اند و برای وی هزینه کرده اند.

آقای روحانی با پشتوانه 24 میلیون رأی اعلام کرد که با دنیا تعامل خواهیم داشت و به سمت تنش زدایی از روابط ایران با کشورهای جهان حرکت می کند.

به همین دلیل نیز آقای روحانی با شاخه زیتون به صحن علنی سازمان ملل برود و حسن نیت مردم را به همگان نشان بدهد.

بدون شک اگر چنین اتفاقی رخ بدهد کار را برای بن سلمان، نتانیاهو، ترامپ، تندروها و براندازان سخت خواهد کرد.

این در حالی است که به نظر می رسد آقای روحانی دوباره همان حرف های گذشته را با ادبیات جدیدی بیان خواهند کرد.

بدون شک اگر این اتفاق رخ بدهد و ایشان سخنان ملت ایران را برای ایجاد صلح و ارتباط با دنیا براساس احترام متقابل بیان کند در شرایطی که مردم ایران با مشکلات مهمی در زندگی خود مواجه هستند، نسبت به آینده امید وارتر خواهند شد.

چرا در حالی که معادلات بین المللی تغییر کرده و از سوی دیگر چالش های داخلی نیز بیشتر از گذشته شده، آقای روحانی مواضعی یکسان دارد؟ البته رفتار و مواضع امروز آقای روحانی از سر محافظه کاری است.

آقای روحانی بیش از هر چیز به فکر شرایط امروز جامعه ایران و معادلات بین المللی است.

به همین دلیل به جای اتخاذ مواضعی که حاشیه ها را زیاد کند و برای دولت هزینه ساز باشد، ترجیح می دهد سخنانی را به زبان بیاورد که با واکنش مثبت مواجه شود.

در شرایط کنونی تنش آفرینی برای یک اقلیت به صورت هویت درآمده و در نتیجه هر حرکتی در جهت تنش زدایی آنان را با بحران هویت روبه رو می سازد.

بنابراین با هر گونه راهبردی که ممکن است منجر به تنش زدایی شود گاه مخالفت می کنند.

ایران دنبال چالش با جامعه جهانی نبوده و نیست و این آمریکا است که زیر میز زده است و برجام را ندیده می گیرد.

تحلیل شما از مواضعی که دونالد ترامپ در سازمان ملل اتخاذ خواهد کرد چیست؟ آیا ترامپ رویکرد جدیدی نسبت به ایران در سازمان ملل از خود نشان خواهد داد؟ ترامپ در سازمان ملل مجددا ادعا می کند ما به دنبال رنج و سختی مردم ایران نیستیم و قصد نداریم با تحریم ها مردم ایران را تحت فشار قرار بدهیم.

ترامپ تلاش می کند مواضع خود را در جهت حمایت ظاهری و تبلیغاتی از مردم و در مقابل برخی از مسئولان اتخاذ کند و برخی از آنان و سیاست های آنها را مسبب اصلی مشکلات معرفی کند.

وی به شکلی در سازمان ملل سخن خواهد گفت که به دروغ القا کند خواست مردم ایران با خواست مسئولان متفاوت است و به نظر من ما نباید منتظر اتفاق خاصی در سازمان ملل باشیم.

به نظر می رسد مواضع رییس جمهور ایران و همچنین رییس جمهور آمریکا همان مواضع گذشته خواهد بود و هر کدام تلاش خواهند کرد به شکل های مختلف دیدگاه های خود را به سطح افکار عمومی جهان بکشانند.

نکته دیگر اینکه شواهد نشان می دهد که دلیل خاصی نیز برای تغییر مواضع تهران و واشنگتن در این زمینه وجود ندارد و طرف مقابل هم علاقه ای به حل مناقشه موجود ندارد.

گمانه زنی های زیادی مبنی بر احتمال رویارویی اتفاقی و کوتاه مدت بین آقای روحانی و ترامپ در سازمان ملل بین رسانه های داخلی و حتی رسانه های بین المللی به وجود آمده است.

به نظر شما چقدر این اتفاق محتمل است؟ من معتقدم آقای روحانی با دونالد ترامپ دیدار نخواهد کرد و احتمال این مساله در حد صفر خواهد بود.

در شرایط کنونی آقای روحانی تلاش خواهد کرد به شکلی رفتار کند که واکنش داخلی را همراه خود داشته باشد.

این رویکردی بود که آقای روحانی از 29اردیبهشت سال گذشته تاکنون اتخاذ کرده و هیچ نشانه ای برای تغییر این رویکرد نیز از ایشان مشاهده نمی شود.

همه کسانی که در دو انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 به آقای روحانی رأی داده اند به این دلیل به آقای روحانی رأی داده اند که ایشان وعده ها و برنامه های خود را با جدیت بیشتری عملی کند.

شرایط به شکلی نیست که از تهران به آقای روحانی گفته باشند حق ندارید با آمریکایی ها گفت وگو داشته باشید.

به نظر من کنشگر سیاسی باید برای خود فضا ایجاد کند و برای خود فرصت سازی کند.

جایگاه ریاست جمهوری به اندازه ای دارای اهمیت است که یک رییس جمهور تا حدودی می تواند درباره دیدارهای بین المللی خود تصمیم گیری کند.

یکی از دلایل اینکه مردم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردند این مساله بود که با جهان وارد گفت وگوی سازنده شود.

البته اگر کشوری قصد دشمنی با ما را داشته باشد ما ایستاده ایم و از موضع عزتمندانه خود کوتاه نمی آییم.

از سوی دیگر به چه زبانی مردم باید به مدیران بگویند که می خواهند مملکت در مسیر پیشرفت و ترقی قرار داشته باشد و تامین آب، هوای پاک، جاده های سالم، حفظ تالاب ها و جنگل ها، نجات دریاچه ارومیه، خشک نشدن تالاب انزلی، کاهش گردوغبار خوزستان و بی آبی سیستان وبلوچستان، ایجاد اشتغال، مبارزه با فقر و این دست خواسته های اولیه در عمل محقق شود؟ هزینه های سنگین بر سر راه پیشرفت و ترقی کشور به کنار، آیا نظر مردم در ادامه برخی سیاست ها اهمیت بالایی ندارد؟ یک نظرسنجی ساده به شما می تواند نشان دهد که بسیاری از مردم با سیاست های تندروانه همراهی نمی کنند.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی ادعا کرده که دونالد ترامپ آمادگی دیدار با آقای روحانی را دارد؟ چرا در شرایط کنونی چنین پیشنهادی از سوی آمریکایی ها مطرح می شود؟ آمریکا به زعم خود در حال زمینه سازی برای تبرئه خود پس از آغاز تحریم هاست.

دولتمردان این کشور در شرایط کنونی به شکلی موضع گیری می کنند که مسئولان ایرانی را مسبب آغاز تحریم ها بدانند.

پس از آغاز تحریم ها و مشاهده سختی های مردم آنها اعلام خواهند کرد که ما قبل از آغاز تحریم ها آماده همه گونه مذاکره و گفت وگو بودیم و حتی اعلام کردیم که حاضر هستیم با مقامات ایران دیدار و گفت وگو کنیم.

آمریکایی ها به خوبی به این مساله آگاهی دارند که در شرایط کنونی مذاکره با ایران صورت نخواهد گرفت و مسئولان جمهوری اسلامی به دلایل مختلف چنین مساله ای را نمی پذیرند.

به همین دلیل نیز تلاش می کنند توپ را در زمین ایران بیندازند تا تبلیغ کنند تصمیمات ایرانی ها مسبب سختی های امروز است.

در معادلات سیاسی مواضع به مرور زمان دچار تغییر می شود.

این در حالی است که تنش بین ایران و آمریکا نزدیک به چهل سال ادامه داشته است.

مبارزه با آمریکا به یک نوع هویت تبدیل شده است و به پشتوانه این هویتی که ساخته شده همواره روی مواضع گذشته پافشاری می شود.

بنابراین با هرگونه راهبردی که ممکن است منجر به نادیده گرفتن دشمنی آمریکا با ما شود، مخالفت می شود.

در شرایط کنونی نمی توان یک مورد، مثال آورد که ظرف چهل سال گذشته تعامل با آمریکا برای کشور منفعت به همراه داشته است.

بنده یک، دو جین برای شما مثال می آورم که ما می توانیم با ریزبینی و درایت دقیق تر اهداف خودمان را در قبال آمریکا تامین و منافع ملی را با سود بیشتر و هزینه کمتر احصاء کنیم.


کلید واژه ها: روحانی - سازمان ملل - آمریکا - ایران - حسن روحانی - سخنرانی - صادق زیباکلام - تحلیلگر سیاسی - انتخابات ریاست جمهوری - برنامه - زیباکلام - کشور - وزیر خارجه آمریکا - سیاسی - کشورهای اروپایی - تحلیلگر - نیویورک - سازمان ملل متحد - مردم - جهان - ریاست جمهوری - دونالد ترامپ - آمریکایی ها - تفاوت - کشوری - وزیر خارجه - انتخابات - خروج - جدید - آمریکایی

آخرین اخبار سرویس:
دستهای پنهان روسیه، جنبش جلیقه زردها در فرانسه را اداره می کند؟

نتانیاهو: لازم است تحریم ها بر ایران و حزب الله افزایش یابد

رییس جمهور سابق اوکراین خواستار پناهندگی از اسراییل شد

یهودستیزی بزرگ ترین مشکل سیاسی یا اجتماعی یهودیان اروپا

هند وچین نخستین رزمایش نظامی را پس ازتنش مرزی برگزار می کنند

شورای همکاری خلیج فارس پوشالی بودن ناتوی عربی را نشان داد

سی ان ان: ترامپ درباره احتمال استیضاحش ابراز نگرانی کرده است

بهرام قاسمی درگذشت احمدرضا دالوند را تسلیت گفت

نیمی از مردم فرانسه خواستار توقف تظاهرات جلیقه زردها هستند

بسته پیشنهادی ماکرون تا 10 میلیارد یورو هزینه خواهد داشت

مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا درباره نتایج آخرین دور مذاکرات آستانه

زمان صلح با جهان عرب فرا رسیده است/ اعراب باید از ما بترسند

چین و تهدید امریکا به خروج از پیمان ای ان اف

مردم سوریه توانایی بازسازی کشورشان را دارند

لغو هزینه ویزا میان کردستان و سلیمانیه عراق

جزییات سند گریفیث برای حل بحران یمن

روسیه دومین و انگلیس سومین فروشنده تسلیحات در جهان شدند

سیارک «بنو» غنی از مولکول های آب است

جشن سالروز پیروزی عراق بر داعش در ایران برگزار شد +عکس

آمریکا کره شمالی را تحریم کرد

محکومیت سرقت آثار باستانی سوریه به دست آمریکا و فرانسه

مارین لوپن: ماکرون دست به یک عقب نشینی تاکتیکی زده است

لغو هزینه ویزا میان کردستان و سلیمانیه عراق

وزیر خارجه پاکستان: صلح افغانستان مسئولیتی مشترک است

جدایی طلبان زندانی کاتالونیا: اعتصاب غذا کردیم تا بمیریم

مذاکره انگلیس، آلمان و فرانسه درباره ایران/ موگرینی: اروپا متعهد است که مردم ایران از عواید برجام بهره مند شوند/ کانال مالی ویژه تجارت اروپا با ایران از چه زمانی راه‎اندازی می‎شود؟

ردّ پای آمریکا و متحدانش در حادثه تروریستی چابهار

ماکرون برای خاموش کردن اعتراضات به فرانسوی ها چه گفت؟

ارتقاء و تولید نسل جدید موتورهای ملی

سناتور کورکر، بن سلمان را مسئول قتل خاشقچی معرفی می کند

شهروند روسی به جاسوسی از آمریکا برای مسکو اعتراف کرد

عباس عبدی: مردم از وضع موجود رضایت ندارند اما این بدان معنا نیست که به هر وضع بدیلی تن می دهند

یک مقام ارشد سابق طالبان در جنوب افغانستان بازداشت شد

تهدید روحانی درباره عدم خروج یک قطره نفت از خلیج فارس، چه معنایی داشت؟ / آیا رییس جمهور ایران دست پیش گرفت تا از تهدید ترامپ جلوگیری کند؟

تجمع اعتراضی مردم خشمگین مقابل سفارت گرجستان در تهران

اعتراف ائتلاف آمریکا به بمباران بیمارستان «هجین» در سوریه

تکرار روایتی تلخ این بار در البرز با ضرب و شتم محیط بانان

مکرون : حداقل حقوق کارگری ماهانه 100 یورو اضافه می شود / حداقل حقوق 1180 یورو بود که از این به بعد 1280 یورو خواهد شد

فرانسه با جلیقه زردها چه می کند؟

ماساژ تایلندی در خیابان جمهوری

کشته شدن چهار نیروی امنیتی افغان در حمله انتحاری کابل

توقف مذاکرات میلان با زلاتان

درخواست حماس برای تحریم جهانی رژیم صهیونیستی

آمارهای وحشتناک خرید و فروش تسلیحات نظامی/ اروپا هم گاو شیرده منطقه را می دوشد!

کوشنر: ترامپ هر وقت آماده بود رییس دفترش را انتخاب می کند

قدیری ابیانه: هیچ کس به اندازه ترامپ نمی توانست در جامعه آمریکا شکاف ایجاد کند

کارمندان در سال 98 چقدر مالیات بر حقوق خواهند داد؟

معاون گوترش: 70 درصد ساکنان یمن از گرسنگی رنج می برند

پلیس آمریکا 32 فعال مذهبی و اجتماعی را در مرز مکزیک بازداشت کرد+عکس

العبادی؛ قربانی تحریم های ایران

مصائب یک شهر

انتقاد دیده بان حقوق بشر از کنفرانسی نمایشی در امارات

اوضاع تکان دهنده پناهجویان ایرانی در صربستان + عکس

همکاری بلاروس و ازبکستان در انرژی هسته ای

رایزنی ایران و 4 کشور اروپایی درباره یمن

پمپئو:چین خطرناک تر از ایران است

پمپئو: چین بزرگترین تهدید برای امریکا است

ضمن تبریک نخستین سالگرد پیروزی عراق بر داعش سفیر ایران در بغداد: تهران خواستار عراقی آزاد، باثبات و قدرتمند است

به کوه هایمان مهر بورزیم

تحریم 3 مقام کره شمالی از سوی آمریکا

بازداشت 337 هزار فلسطینی از آغاز «انتفاضه سنگ»

لیبراسیون: آقای مکرون، صدای مردم را بشنوید

تشکیل جبهه مشترک کشورهای منطقه ضروری است

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داد سرقت نفت توسط شبه نظامیان کُرد از میدانی نفتی «کونیکو» در شرق سوریه

العامری: آمریکا و عربستان سعودی مستقیما در مسائل داخلی عراق دخالت دارند

نبیه بری: اطلاعاتی درباره تونل های ادعایی اسراییل دریافت نکرده ایم

نظامیان صهیونیست به خبرگزاری فلسطینی وفا یورش بردند

تعقیب بمب افکن های روس توسط جت های نروژ

تیم ملی فوتسال ایران با صربستان دیدار می کند

نتایج اولیه انتخابات ایالتی هند حکایت از عدم پیروزی حزب حاکم دارد

محمود عباس: محکومیت حماس به تروریسم را نمی پذیریم

سیاستهای امنیتی اسراییل شکست خورده است

سازمان ملل: جنگ یمن متوقف شود/طرف های درگیر شروطشان را برای رسیدن به صلح کاهش دهند

تهدید روحانی درباره عدم خروج یک قطره نفت از خلیج فارس، چه معنایی داشت؟

هیلی: حتی یک دلار هم نباید به پاکستان کمک کرد

یک مقام ارشد سابق طالبان در جنوب افغانستان بازداشت شد

گزارشی از کاخ نشینی در 4 برج لاکچری تهران/ به قلمرو مولتی میلیاردرها خوش آمدید

ماکت تانک رضوانی هم آمد

وقوع انفجار در افغانستان/10 نیروی امنیتی کشته و مجروح شدند

تظاهرات ضد برگزیت در لندن

رفتار خشونت آمیز پلیس نیویورک موجی از انتقادات را به همراه داشت+فیلم

هدف ترزا می از تعویق در رأی گیری درباره برگزیت

یورش سربازان اسراییلی به دفتر خبرگزاری وفا در رام الله

مکرون تسلیم خواست مردم شد؛ افزایش دستمزد و کاهش مالیات نیازمندان

بیشتر فرانسوی ها معتقدند اعتراضات جلیقه زردها باید متوقف شود

سرنگونی پهپاد جاسوسی ائتلاف عربی در جنوب الحدیده

سخنان سفیر ایران در مجارستان درباره زبان فارسی

ایرانیان در تور افغان های بلگراد

احداث ترمینال جدید فرودگاه چابهار به زودی آغاز می شود

جزییات سند «چارچوب امنیتی و سیاسی» گفت وگوهای صلح یمن

دمشق سرقت آثار باستانی سوریه را محکوم کرد

محمود عباس صهیونیست ها را تهدید کرد

بیانیه حماس برای تحریم منطقه ای و جهانی رژیم صهیونیستی

راهبرد جدید آمریکا

آمریکا و روسیه دشمن یا رقیب؟

وقتی مدیر توییتر بدون توجه به رنج مسلمانان روهینگیا سفر به میانمار را تبلیغ می کند

نتانیاهو به دنبال فریب افکار عمومی از طریق «سپر شمالی» است/ تحریک حزب الله در دستور کار تل آویو نیست

تحریم 17 تبعه عربستان در ارتباط با قتل خاشقجی از سوی لیتوانی/ به تعویق افتادن رای گیری درباره برگزیت/ واکنش تعدادی از شرکت های چینی به دستگیری یکی از مدیران ارشد شرکت هوآوی

چهارمین دور گفت وگوهای ایران و 4 کشور اروپایی درباره یمن برگزار شد

حمله گسترده سایبری در خاورمیانه

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)