مطالب مرتبط:
زیباکلام: روحانی در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ مخالفان مذاکره ایران و آمریکا نگران تنش زدایی بین دو کشور هستند!
زیباکلام:
 
 روحانی با حضور در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ همکاری عقلای اروپا و آمریکا با میانه روهای ایران دور از ذهن نیست
روحانی حقایق را نخواهد گفت: (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)
زیباکلام: روحانی با شاخه زیتون به نیویورک برود/ تندروها معتقدند روحانی باید با تفنگ و توپ پر به سازمان ملل برود
روحانی با حضور در شورای امنیت به جای تفنگ، شاخه زیتون در دست بگیرد/ همکاری عقلای اروپا و آمریکا با میانه روهای ایران دور از ذهن نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:302018-09-25بين الملل

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)


شرایط به شکلی نیست که از تهران به آقای روحانی گفته باشند حق ندارید با آمریکایی ها گفت وگو داشته باشید.

به نظر من کنشگر سیاسی باید برای خود فضا ایجاد کند و برای خود فرصت سازی کند.

- " ـ سفر حسن روحانی به نیویورک با سفرهای قبلی وی تفاوت های معناداری پیدا کرده است.

از یک طرف حسن روحانی پس از انتخابات ریاست جمهوری رویکرد محتاطانه و محافظه کارانه ای را در پیش گرفته و از سوی دیگر با خروج آمریکا از برجام و نقض آن، معادلات دوران پسابرجام به هم خورده است.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم اعلام کرده که ترامپ حاضر به گفت وگو با مقامات ایران است.

اظهاراتی که نشان می دهد در آستانه تحریم های نفتی، آمریکا تلاش می کند توپ را به زمین ایران بیندازد.

نکته مهم در این زمینه این است که حسن روحانی در سازمان ملل چه موضعی خواهد گرفت و چه مسائلی را بیان خواهد کرد و در طرف مقابل، دونالد ترامپ چه اظهاراتی بیان خواهد کرد.

برای تحلیل و بررسی این موضوع با صادق زیباکلام تحلیلگر سیاسی گفت و گو کردیم که در ادامه آن را از نظر می گذرانید.

سفر امسال آقای روحانی به نیویورک با سفرهای قبلی ایشان چه تفاوتی دارد؟ آیا باید منتظر مواضع جدیدی از سوی آقای روحانی در سازمان ملل باشیم؟ بعید به نظر می رسد ما شاهد سخنرانی با مواضع جدید آقای روحانی در سازمان ملل باشیم.

دلیل این مساله نیز این است که از 29اردیبهشت سال گذشته تاکنون ما چیزی جز انتظار از آقای روحانی مشاهده نکردیم.

با این وجود باید این مساله را بپذیریم که جز مردم ایران، مردم منطقه خاورمیانه، جهان عرب، جهان اسلام، کشورهای اروپایی و افکار عمومی جهان نیز منتظر سخنرانی آقای روحانی در سازمان ملل متحد هستند.

در نتیجه سخنرانی ایشان امسال در سازمان ملل از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به نظر من آقای روحانی همچنان همان رویکرد 29اردیبهشت به بعد را در سازمان ملل ادامه خواهد داد و سخنان همیشگی را در سازمان ملل بیان خواهد کرد.

آقای روحانی به احتمال زیاد در سازمان ملل عنوان می کند ایران قصد تجاوز به هیچ کشوری را نخواهد داشت، با این وجود اگر کشوری نگاه چپ به ایران بیندازد ما آن را بی پاسخ نمی گذاریم.

آقای روحانی دوباره روی برنامه موشکی ایران تاکید خواهد کرد و تاکید می کند برنامه موشکی ایران به هیچ وجه قابل مذاکره نیست و مردم خواهان تقویت برنامه موشکی هستند.

ایشان احتمالا در سخنرانی خود به خروج آمریکا از برجام و عهدشکنی این کشور اشاره می کند و عنوان می کند آمریکا باید به برجام بازگردد و به این توافق پایبند باشد، ایران دیگر درباره برجام با هیچ کشوی مذاکره نمی کند و به همین دلیل کشورهای اروپایی باید به تعهدات خود به صورت جدی تری عمل کنند.

در نتیجه آقای روحانی در سازمان ملل همان حرف هایی را که ما قبلا هم از ایشان شنیده ایم تکرار خواهد کرد.

کاش آقای روحانی به 24 میلیون نفری که به ایشان رأی داده اند فکر کند که این افراد چرا در انتخابات ریاست جمهوری به وی رأی داده اند و برای وی هزینه کرده اند.

آقای روحانی با پشتوانه 24 میلیون رأی اعلام کرد که با دنیا تعامل خواهیم داشت و به سمت تنش زدایی از روابط ایران با کشورهای جهان حرکت می کند.

به همین دلیل نیز آقای روحانی با شاخه زیتون به صحن علنی سازمان ملل برود و حسن نیت مردم را به همگان نشان بدهد.

بدون شک اگر چنین اتفاقی رخ بدهد کار را برای بن سلمان، نتانیاهو، ترامپ، تندروها و براندازان سخت خواهد کرد.

این در حالی است که به نظر می رسد آقای روحانی دوباره همان حرف های گذشته را با ادبیات جدیدی بیان خواهند کرد.

بدون شک اگر این اتفاق رخ بدهد و ایشان سخنان ملت ایران را برای ایجاد صلح و ارتباط با دنیا براساس احترام متقابل بیان کند در شرایطی که مردم ایران با مشکلات مهمی در زندگی خود مواجه هستند، نسبت به آینده امید وارتر خواهند شد.

چرا در حالی که معادلات بین المللی تغییر کرده و از سوی دیگر چالش های داخلی نیز بیشتر از گذشته شده، آقای روحانی مواضعی یکسان دارد؟ البته رفتار و مواضع امروز آقای روحانی از سر محافظه کاری است.

آقای روحانی بیش از هر چیز به فکر شرایط امروز جامعه ایران و معادلات بین المللی است.

به همین دلیل به جای اتخاذ مواضعی که حاشیه ها را زیاد کند و برای دولت هزینه ساز باشد، ترجیح می دهد سخنانی را به زبان بیاورد که با واکنش مثبت مواجه شود.

در شرایط کنونی تنش آفرینی برای یک اقلیت به صورت هویت درآمده و در نتیجه هر حرکتی در جهت تنش زدایی آنان را با بحران هویت روبه رو می سازد.

بنابراین با هر گونه راهبردی که ممکن است منجر به تنش زدایی شود گاه مخالفت می کنند.

ایران دنبال چالش با جامعه جهانی نبوده و نیست و این آمریکا است که زیر میز زده است و برجام را ندیده می گیرد.

تحلیل شما از مواضعی که دونالد ترامپ در سازمان ملل اتخاذ خواهد کرد چیست؟ آیا ترامپ رویکرد جدیدی نسبت به ایران در سازمان ملل از خود نشان خواهد داد؟ ترامپ در سازمان ملل مجددا ادعا می کند ما به دنبال رنج و سختی مردم ایران نیستیم و قصد نداریم با تحریم ها مردم ایران را تحت فشار قرار بدهیم.

ترامپ تلاش می کند مواضع خود را در جهت حمایت ظاهری و تبلیغاتی از مردم و در مقابل برخی از مسئولان اتخاذ کند و برخی از آنان و سیاست های آنها را مسبب اصلی مشکلات معرفی کند.

وی به شکلی در سازمان ملل سخن خواهد گفت که به دروغ القا کند خواست مردم ایران با خواست مسئولان متفاوت است و به نظر من ما نباید منتظر اتفاق خاصی در سازمان ملل باشیم.

به نظر می رسد مواضع رییس جمهور ایران و همچنین رییس جمهور آمریکا همان مواضع گذشته خواهد بود و هر کدام تلاش خواهند کرد به شکل های مختلف دیدگاه های خود را به سطح افکار عمومی جهان بکشانند.

نکته دیگر اینکه شواهد نشان می دهد که دلیل خاصی نیز برای تغییر مواضع تهران و واشنگتن در این زمینه وجود ندارد و طرف مقابل هم علاقه ای به حل مناقشه موجود ندارد.

گمانه زنی های زیادی مبنی بر احتمال رویارویی اتفاقی و کوتاه مدت بین آقای روحانی و ترامپ در سازمان ملل بین رسانه های داخلی و حتی رسانه های بین المللی به وجود آمده است.

به نظر شما چقدر این اتفاق محتمل است؟ من معتقدم آقای روحانی با دونالد ترامپ دیدار نخواهد کرد و احتمال این مساله در حد صفر خواهد بود.

در شرایط کنونی آقای روحانی تلاش خواهد کرد به شکلی رفتار کند که واکنش داخلی را همراه خود داشته باشد.

این رویکردی بود که آقای روحانی از 29اردیبهشت سال گذشته تاکنون اتخاذ کرده و هیچ نشانه ای برای تغییر این رویکرد نیز از ایشان مشاهده نمی شود.

همه کسانی که در دو انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 به آقای روحانی رأی داده اند به این دلیل به آقای روحانی رأی داده اند که ایشان وعده ها و برنامه های خود را با جدیت بیشتری عملی کند.

شرایط به شکلی نیست که از تهران به آقای روحانی گفته باشند حق ندارید با آمریکایی ها گفت وگو داشته باشید.

به نظر من کنشگر سیاسی باید برای خود فضا ایجاد کند و برای خود فرصت سازی کند.

جایگاه ریاست جمهوری به اندازه ای دارای اهمیت است که یک رییس جمهور تا حدودی می تواند درباره دیدارهای بین المللی خود تصمیم گیری کند.

یکی از دلایل اینکه مردم در انتخابات ریاست جمهوری از آقای روحانی حمایت کردند این مساله بود که با جهان وارد گفت وگوی سازنده شود.

البته اگر کشوری قصد دشمنی با ما را داشته باشد ما ایستاده ایم و از موضع عزتمندانه خود کوتاه نمی آییم.

از سوی دیگر به چه زبانی مردم باید به مدیران بگویند که می خواهند مملکت در مسیر پیشرفت و ترقی قرار داشته باشد و تامین آب، هوای پاک، جاده های سالم، حفظ تالاب ها و جنگل ها، نجات دریاچه ارومیه، خشک نشدن تالاب انزلی، کاهش گردوغبار خوزستان و بی آبی سیستان وبلوچستان، ایجاد اشتغال، مبارزه با فقر و این دست خواسته های اولیه در عمل محقق شود؟ هزینه های سنگین بر سر راه پیشرفت و ترقی کشور به کنار، آیا نظر مردم در ادامه برخی سیاست ها اهمیت بالایی ندارد؟ یک نظرسنجی ساده به شما می تواند نشان دهد که بسیاری از مردم با سیاست های تندروانه همراهی نمی کنند.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی ادعا کرده که دونالد ترامپ آمادگی دیدار با آقای روحانی را دارد؟ چرا در شرایط کنونی چنین پیشنهادی از سوی آمریکایی ها مطرح می شود؟ آمریکا به زعم خود در حال زمینه سازی برای تبرئه خود پس از آغاز تحریم هاست.

دولتمردان این کشور در شرایط کنونی به شکلی موضع گیری می کنند که مسئولان ایرانی را مسبب آغاز تحریم ها بدانند.

پس از آغاز تحریم ها و مشاهده سختی های مردم آنها اعلام خواهند کرد که ما قبل از آغاز تحریم ها آماده همه گونه مذاکره و گفت وگو بودیم و حتی اعلام کردیم که حاضر هستیم با مقامات ایران دیدار و گفت وگو کنیم.

آمریکایی ها به خوبی به این مساله آگاهی دارند که در شرایط کنونی مذاکره با ایران صورت نخواهد گرفت و مسئولان جمهوری اسلامی به دلایل مختلف چنین مساله ای را نمی پذیرند.

به همین دلیل نیز تلاش می کنند توپ را در زمین ایران بیندازند تا تبلیغ کنند تصمیمات ایرانی ها مسبب سختی های امروز است.

در معادلات سیاسی مواضع به مرور زمان دچار تغییر می شود.

این در حالی است که تنش بین ایران و آمریکا نزدیک به چهل سال ادامه داشته است.

مبارزه با آمریکا به یک نوع هویت تبدیل شده است و به پشتوانه این هویتی که ساخته شده همواره روی مواضع گذشته پافشاری می شود.

بنابراین با هرگونه راهبردی که ممکن است منجر به نادیده گرفتن دشمنی آمریکا با ما شود، مخالفت می شود.

در شرایط کنونی نمی توان یک مورد، مثال آورد که ظرف چهل سال گذشته تعامل با آمریکا برای کشور منفعت به همراه داشته است.

بنده یک، دو جین برای شما مثال می آورم که ما می توانیم با ریزبینی و درایت دقیق تر اهداف خودمان را در قبال آمریکا تامین و منافع ملی را با سود بیشتر و هزینه کمتر احصاء کنیم.


کلید واژه ها: روحانی - سازمان ملل - آمریکا - ایران - حسن روحانی - سخنرانی - صادق زیباکلام - تحلیلگر سیاسی - انتخابات ریاست جمهوری - برنامه - زیباکلام - کشور - وزیر خارجه آمریکا - سیاسی - کشورهای اروپایی - تحلیلگر - نیویورک - سازمان ملل متحد - مردم - جهان - ریاست جمهوری - دونالد ترامپ - آمریکایی ها - تفاوت - کشوری - وزیر خارجه - انتخابات - خروج - جدید - آمریکایی

آخرین اخبار سرویس:
شلیک بیش از 10 گلوله به جوان فلسطینی

تهدیدات «لیبرمن» علیه حماس ادامه دارد

وزارت اوقاف یمن تداوم ویرانی مساجد این کشور از سوی عربستان را محکوم کرد

هشدار به آمریکا

بن سلمان خطاب به کوشنر: هرگز کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

تسلیت بن سلمان به خانواده خاشقچی!

بن سلمان: کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

ورود 3 صندوق سیاه رنگ به داخل کنسولگری ریاض

مدیرعامل بانک «ام یو اف جی» سفر به ریاض را لغو کرد

روسیه: دستیار ارشد ظریف به مسکو می آید

ینی شفق:خاشقچی پس از تماس تلفنی بن سلمان به قتل رسید

مرد شماره 2 طالبان از زندان آزاد شد

رسوایی مرگ خاشقچی؛ بحران آینده قدرت ولیعهد عربستان

اردوغان روز سه شنبه در باره خاشقچی چه خواهد گفت؟

عملیات گسترده نیرو های عراقی در استان دیاله وارد ششمین روز متوالی شد؛ ضربات سنگین به عناصر مخفی داعش در حومه منطقه راهبردی «السعدیه»

شهادت یک فلسطینی در الخلیل با شلیک گلوله نظامیان صهیونیست

ینی شفق ترکیه: بن سلمان در قتل خاشقجی دست دارد

ماجرای هزاران پوند دریافتی اعضای پارلمان انگلیس از عربستان

تصاویر/ زیبایی های پاییز از لنز دوربین خبرگزاری رویترز

اسراییل 2 مقام فلسطینی را به اتهام آدم ربایی بازداشت کرد

نامه های کیم جونگ اون «عاشقانه» هستند

ایلان ماسک برنامه سفر به مریخ را اعلام کرد

نامه های عاشقانه کیم جنگ اون به ترامپ

ولیعهد سعودی با شاه معدوم ایران شباهت بسیار زیادی دارد

معاریو: کوربین نخست وزیر شود 40 درصد یهودیان انگلیس به اسراییل مهاجرت می کنند

افزایش نیروهای پاکستان در مرز مشترک با ایران

آیا جنگ یمن پیروز واقعی دارد؟

مذاکرات مسئولان امنیتی روسیه و آمریکا پشت درهای بسته آغاز شد

بولتون پشت تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان موشکی با روسیه است

هشدار پکن به واشنگتن درباره خروج از پیمان منع هسته ای میان برد

تکمیل زیرساختهای گردشگری استان

ورود 10 هزار زائر خارجی اربعین حسینی از مرز آستارا

لیبرمن مدعی شد: تحریم ها بر ایران فشار می آورد

فیلم/ ماجرای فیلم های تقلبی مسیح علینژاد در صفحه اینستاگرامش

مهلت ثبت نام جشنواره دانشجوی نمونه

هراس آمریکا از دیکتاتورهای متحدش

نکته تازه ای باقی نمانده که آمریکایی ها بخواهند تحریم کنند/ ایران آمادگی لازم برای تحریم ها را دارد

الگوبرداری سریلانکا از هند برای ادامه واردات نفت ایران

راز گم شدن جسد جمال خاشقجی فاش شد

دیپورت شدگان از عراق می توانند دوباره روادید قانونی دریافت کنند

چرا S-400 روسیه – شوخی نیست؟

نامه های عاشقانه رهبر کره شمالی به ترامپ

رزمایش خدمات و امداد گروه خودروسازی سایپا به اربعین حسینی از کرمانشاه تا کربلا در هتل پارسیان

ژاپن خروج آمریکا از پیمان موشکی با روسیه را زیرنظر دارد

بازداشت 60 تن در افغانستان به اتهام دخالت در انتخابات

انتقال بخشی از جسد خاشقجی به ریاض

زنان علیه پنتاگون (تظاهرات ضدجنگ زنان) + تصاویر

ورود نظامیان روسی به پاکستان برای شرکت در رزمایش مشترک

تهدید به خروج از پیمان موشکی؛ اقدامی واقعی یا بلوف سیاسی

شهادت یک فلسطینی در شهر الخلیل با شلیک گلوله نظامیان صهیونیست

توضیحات ظریف درباره جزییات ربوده شدن مرزبانان در میرجاوه

شهادت یک فلسطینی به ضرب گلوله سربازان اسراییلی در الخلیل

عقب نشینی آمریکا از تصفیر صادرات نفت ایران

وزارت کشور: مرزبانان ربوده شده در سلامت کاملند

بن سلمان خطاب به کوشنر: هرگز کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

هنوز خبری از جسد خاشقجی نیست/ خواسته او دفن در قبرستان بقیع بود

ایران برنده مناقشه «خاشقجی»

جنازه خاشقجی کجاست؟

عدنان خاشقجی، مرد مرموز و دلال بزرگ اسلحه عربستانی را بشناسید

احتمال کنار گذاشتن بن سلمان با توسل به زور وجود دارد

شهادت جوان فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیست

محافظ «بن سلمان» بخشی از جسد خاشقچی را به عربستان انتقال داده

«بن سلمان» در تماس تلفنی با داماد ترامپ: هرگز کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

حرکت بانک تایوانی در مسیر تحریم های آمریکا علیه ایران

ترکیه نامزد خاشقجی را 24 ساعته تحت محافظت دارد

درخواست شاهزاده های محبوس سعودی از جهان برای ورود به پرونده ترورها و بازداشت ها در عربستان

کابینه امنیتی، تخریب خان الحمر را چندین هفته به تعویق انداخت

تداوم حملات فلسطینیان به حصار مرزی غزه

لیبرمن: اسراییل باید برای تمام سناریوها در قبال ایران آماده باشد

اعتراف رهبر جدایی طلبان نیجریه به حضور در اسراییل

نامه های عاشقانه کیم جونگ اون به ترامپ

محافظ بن سلمان بخشی از جسد خاشقچی را به عربستان انتقال داده است

نتایج فاجعه آمیز در تست ایمنی صندلی کودک چهارنفره

Ebay از آمازون به دلیل جذب فروشنده هایش شکایت کرد!

سفر جابری انصاری به روسیه

«عمران خان» راهی عربستان شد

توضیحات ظریف درباره جزییات ربوده شدن مرزبانان

یک مسئول عراقی: بیش از 300 هزار زائر ایرانی از گذرگاه زرباطیه وارد عراق شده اند

مدیران شرکت نفتی سوئدی به جنایت جنگی متهم شدند

سی ان ان: ترامپ در مورد عربستان به شعار دشمن دشمن من، دوست من است باور دارد| این استدلالی فاجعه بار است| ترامپ برای دیکتاتورها احترام و عشق قائل است؛ از کیم جونگ اون تا رهبر خونریز فیلیپین| به ما به دیده یانکی های امپریالیست نگاه می‎کنند

نمایندگان پارلمان انگلیس هزاران پوند از سعودی ها دریافت کرده اند

مرزبانان ربوده شده در سلامت کاملند

لیبرمن مدعی شد: تحریم ها بر ایران فشار می آورد

ژاپن نگران خروج آمریکا از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد

ترامپ: سعودی ها درباره خاشقجی دروغ گفتند/هیچ کس مثل عربستان نمی تواند از اسراییل حفاظت کند

النصره یک محموله گاز کلر و سارین به جسر الشغور در ادلب منتقل کرد

تماس تلفنی ترامپ و ماکرون درباره پرونده خاشقجی

نامه های عاشقانه کیم جونگ اون به ترامپ

محبوبیت ترامپ در آستانه انتخابات میان دوره ای رکورد زد

محل جسد خاشقجی هنوز مورد سوال است

غرق شدن قایق مهاجران در آب های ترکیه

یک تحلیل گر مالزیایی: ایران، بازیگری مهم در حوزه امنیت غرب آسیا است

معاون وزیر خزانه داری آمریکا: امیدواریم صادرات نفت ایران کاهش یابد

تنفس مصنوعی روی برجام با بسته امنیتی spv/پیشنهاد اروپا، دستاوردی اقتصادی برای ایران یا تامین خواسته های غرب؟

پست همسر جردن باروز برای حسن یزدانی

تظاهرات گسترده مخالفان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا

استخدام اساتید مجرب و حرفه ای زبان انگلیسی در تهران

​افشاگری رسانه انگلیسی درباره سرنوشت جناره مُثله شده خاشقجی

عدم حضور سوریه وایران درنشست ادلب درترکیه بی سابقه است

بن سلمان:کودتای غرب علیه خود را فراموش نمی کنم

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)

روحانی با «شاخه زیتون» آمریکا را منفعل کند (گفت وگو با صادق زیباکلام، تحلیلگر سیاسی)