مطالب مرتبط:
سخنگوی وزارت بهداشت: رییس دانشگاه علوم پزشکی بازنشسته نداریم
سخنگوی وزارت بهداشت: داروی مصرفی در ایران 1.2 درصد از کل تولید ناخالص ملی کشور است
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد پرداخت هزار میلیارد تومان طلب وزارت بهداشت از سازمان تأمین اجتماعی تا مهرماه امسال
سخنگوی وزارت بهداشت در گفت وگو با فارس: دارو سهمیه بندی نشده است
انتقاد سخنگوی وزارت بهداشت از سازمان تامین اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:292018-09-25پزشكي

سخنگوی وزارت بهداشت: امواج پارازیت ضرری ندارند


ایرنا- سخنگوی وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: امواج پارازیت ها در محدوده امواج رادیویی و در محدوده مایکروویوها هستند و ضرری ندارند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سلامت ایرنا، ایرج حریرچی روز سه شنبه در نشست خبری هفتگی با حضور خبرنگاران با بیان اینکه پارازیت ها جزو امواج رادیویی و در محدوده مایکروویوها هستند، گفت: انرژی این پارازیت ها مشابه ‏امواج ماهواره ای و حتی از آنها کمتر است.

محدوده مجاز این امواج 28 ولت بر مترمربع است و اگر از این میزان بیشتر باشد ‏می گوییم که ضرر دارد.

بر اساس سنجش هایی که در تهران و شیراز و شهرهای بزرگ انجام شده، مشاهده کردیم که به این میزان ‏نرسیدیم.

‏وی بیان کرد: اظهار نظر درباره پارازیت باید مستند بر اطلاعات باشد و نباید ثابت کنیم پارازیت ضرر دارد، بلکه کسی که استفاده ‏می کند باید ثابت کند پارازیت مضر نیست و در محدوده سلامت قرار دارد.

‏سخنگوی وزارت بهداشت گفت: به تازگی وزارت ارتباطات نیز دستگاه های سنجش سیار خریداری کرده و این سنجش را انجام ‏می دهد.

‏* حذف کامل بیماری تراخم در کشورمعاون وزیر بهداشت با بیان اینکه بیماری تراخم از کشور به صورت رسمی حذف شده، گفت: تراخم شایع ترین علت نابینایی و ‏کوری عفونی در دنیاست و یکی از 20 بیماری عفونی مغفول در جهان است که حدود یک میلیارد نفر را در دنیا مبتلا می کند و دو سوم ‏روستاییان و یک سوم شهرنشینان به درجاتی از این بیماری در کشور ما مبتلا شدند که در برخی مواقع به نابینایی نیز منجر شده است.

‏وی افزود: با انجام اقدامات بهداشت محیطی، دسترسی به آب سالم و فاضلاب بهداشتی، بهداشت فردی، درمان آنتی بیوتیک وسیع و ‏ارزان قیمت برای عفونت های چشمی، جراحی ارزان و در دسترس برای برگشتگی پلک موفق شدیم طی نامه اخیر رییس سازمان ‏جهانی بهداشت بعد از چندین دهه تلاش این بیماری را حذف کنیم.

حریرچی در پاسخ به سوال ‏خبرنگار ایرنا درباره ورود دانشجویان ایرانی که خارج از کشور تحصیل می کنند و اعتراض دانشجویان داخلی به این موضوع افزود: ‏علاقه جوانان ایرانی و خانواده های آنان برای شرکت در رشته های پزشکی و داروسازی و دندانپزشکی نسبت به کشورهای دیگر ‏بسیار زیاد است.

وی گفت: این روند سال هاست که در کشور وجود دارد.

تعدادی از این افراد در کنکور قبول نمی شوند در حالی که در رشته های ریاضی ‏فیزیک و علوم انسانی بین 40 تا 50 درصد صندلی دانشگاه ها خالی می ماند، اما در پزشکی تا چند برابر ظرفیت متقاضی وجود دارد.

‏تعدادی از این متقاضیان رشته پزشکی و دندانپزشکی به کشورهای خارجی منتقل شده و در دانشگاه های خارجی درس می خوانند.

وی افزود: این ‏افراد یا در دانشگاه های معتبر پزشکی یا در دانشگاه های غیرمعتبر درس می خوانند.

اکثر این افراد تمایل دارند به کشور برگردند.

این ‏کار برای حل مشکل خانواده های این افراد انجام شده و معادل پولی که در دانشگاه های خارجی پرداخت می کردند از آنها گرفته ‏می شود.

‏وی گفت: در چند دهه گذشته هیچ اتفاق جدیدی در اصل موضوع اتفاق نیفتاده است و چند دهه ‏است که دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی بعد از مدت معینی درخواست بازگشت به کشور را مطرح می کنند که همواره در پی رسیدگی به این درخواست ها ‏به آن پاسخ داده می شد.

تنها تغییری که به تازگی رخ داده این است که به علت مشکلات ارزی کشور، 72 واحدی که باید می گذراندند ‏به 36 واحد کاهش یافت.

این افراد از 700 دانشگاهی می آیند که از لحاظ رتبه های علمی در جایگاه بالایی قرار دارند.

‏حریرچی ادامه داد: بعد از سال 2019 به هیچ عنوان امکان انتقال دانشجویان پزشکی به داخل کشور وجود ندارد.

‏سخنگوی وزارت بهداشت گفت: اکثر دانشگاه ها به سختی این دانشجویان را قبول می کنند، زیرا ظرفیت ندارند.

هزینه ای که از این ‏دانشجویان گرفته می شود برای هزینه های تحصیلی آن ا کافی خواهد بود.

از طرفی باید توجه کنیم که این افراد می توانند کمبود پزشک ‏کشور را نیز برطرف کنند.

‏‏* شایعه توقف صادرات داروحریرچی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره شایعه مطرح شده مبنی بر توقف صادرات دارو اظهار داشت: ظرفیت تولید داروی کشور ‏‏3 تا 4 برابر میزان مصرف دارو در داخل است و یکی از راه های بهینه سازی صنعت دارو و مصرف آن در کشور، پایین آمدن ‏قیمت تمام شده و ایجاد ارز برای کشور، صادرات دارو است.

وی گفت: درباره کل داروها با موضوع صادرات موافقیم و انجام می شود اما اگر ‏دارویی در کشور دچار کمبود باشد می گوییم که به صورت موقت صادرات انجام نشود، داروهایی که عمدتا صادر می شوند در ‏کشور دچار کمبود نیستند.

‏وی افزود: با توجه به ظرفیتی که در کشور وجود دارد، صادرات موجب رسیدن داروی بهتر به دست مردم کشور می شود.

زیرا ‏کارخانه ای که ظرفیت اضافه دارد می تواند سودآوری داشته و نیروی بهره وری خود را بالاتر ببرد.

از طرفی شرکت ها به این علت که ‏باید کیفیت دارو را بالا نگه دارند تا بتواند تاییدیه های بین المللی را بگیرند باید به صادرات بپردازند و این موضوع به ارتقای کیفیت داروهای داخلی نیز منجر می شود.

‏‏* تعدیل نیروهای قراردادی برخی بیمارستان هاسخنگوی وزارت بهداشت درباره تعدیل نیروهای قراردادی برخی بیمارستان ها گفت: در مواردی که خرید خدمت انجام می شود، گاهی ‏سوء تفاهم پیش می آید که این کار نوعی استخدام 30 ساله است.

واقعیت این است که خرید خدمت توسط پیمانکار انجام می شود و ‏همان طور که وزارت بهداشت به کارکنان خود در پرداختی تاخیر دارد، به پرسنل پیمانکارانی که خرید خدمت کردند نیز بدهکار است.

‏وی افزود: تعدیل این نیروها در حداقل ممکن است، اما به علت زیاده روی در برخی مواقع در بعضی دانشگاه ها این تغییرات اعمال ‏می شود.

‏‏* شایعه استعفای رییس سازمان غذا و داروحریرچی درباره شایعه استعفای رییس سازمان غذا و دارو گفت: دکتر اصغری در سال 65 که در چذابه یک پای خود را از دست داد ‏در عملیات های بعدی نیز شرکت کردند.

از 4 یا 5ماه پیش که به علت حادثه ای استخوان بازوی او شکست، حتی نیم ساعت هم فعالیت ‏خود را تعطیل نکردند.

استعفا از طرف رییس سازمان غذا و دارو کاملا تکذیب می شود و ما دکتر اصغری را یک مدیر جانباز جهادی ‏موفق می دانیم که مسئولیت سازمان غذا و دارو را پذیرفتند.

در نتیجه احتمال استعفا و پذیرش استعفا وجود ندارد.

اگر شایعه درست ‏می شود باید شایعه ای درست شود که احتمال وقوع آن نیز باشد.

‏‏‏* پرداختی از جیب مردم در نظام سلامتحریرچی در ادامه درباره پرداختی از جیب مردم در نظام سلامت بیان کرد: طبق تعریف، پرداختی از جیب مردم شامل هر گونه ‏پرداختی است که در هنگام دریافت خدمات درمانی، بهداشتی، دارویی پرداخت می شود.

این درصد شامل حق بیمه پرداختی نیست.

در ‏سال های 88 تا 91 پرداختی از جیب مردم به طور متوسط 54 تا 58 درصد بود و به طور میانگین 56 درصد بود که با اقدامات طرح ‏تحول سلامت در سال 93 این میزان به 38.

7 و در سال 94 به 38.

1 رسید.

پرداختی از جیب مردم در سال 95 به 35.

2 درصد ‏کاهش یافت که دستاورد بسیار مهمی محسوب می شود.

‏سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به هزینه های نظام سلامت اظهار داشت: کل هزینه های سلامت در سال 95 اعم از هزینه های بستری ‏و سرپایی و بهداشتی و درمانی و تشخیصی و دارویی و نیز هزینه های انجام شده در بخش های دولتی و خصوصی و خیریه 114هزار ‏و 613 میلیارد تومان بوده است.

35.

2 درصد این میزان یا 40 هزار و 343 میلیارد تومان از جیب مردم بوده است.

‏وی ادامه داد: هر ایرانی در سال 95 میزان 305 هزار تومان به صورت سالانه برای سلامت خرج کرده است.

یعنی هر ایرانی ‏ماهانه 25 هزار و 400 تومان هزینه کرده است.

این میزان برابر 56 درصد یارانه نقدی 45 هزار و 500 تومانی است.

بر اساس ‏قانون برنامه ششم توسعه به میزان 35 درصد پرداختی از جیب رسیدیم، اما باید به رقم پایین تر از 25 درصد برسیم تا هزینه های ‏کمرشکن و فقرزا را به میزان قابل قبولی کاهش دهیم.

برای پیشرفت در این زمینه وزارت بهداشت علاوه بر سیاست گذاری و ارتقای ‏بهره وری، نیازمند همکاری بیشتر دولت و مجلس در تامین منابع و اقدامات بیشتر بیمه ها برای کاهش قطع رابطه مالی بین بیمار و ‏پزشک است.

‏‏* حق فنی داروخانه هاحریرچی در پاسخ به سوالی درباره ممنوعیت دریافت حق فنی در داروخانه ها بر اساس تصویب دیوان عدالت اداری اظهار داشت: ‏همراه با انجمن داروسازان و فعالان داروسازی طی سال های گذشته تلاش کردیم که با روش های مختلف، پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی ‏بر دریافت حق فنی در داروخانه ها، اجرا شود.

ولی این موضوع در حال حاضر مورد پذیرش دیوان عدالت اداری نیست.

با این حال ‏در تلاش هستیم که مراجع لازم را درباره دریافت حق فنی داروسازان قانع کنیم.

‏‏* ماجرای وزیر بهداشت و پیرمرد نانوای بجستانیسخنگوی وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری درباره ویدیوی منتشر شده از وزیر بهداشت گفت: دکتر هاشمی یکی از 6 ‏پزشک برتر دنیا و یکی از دانشمندان یک درصد برتر جهانی است.

او با انتخاب رییس جمهوری و رأی بالای مجلس برای وزارت ‏بهداشت انتخاب شد و حتی تمایلی برای تصدی این پست نداشت و با اصرار این پست را پذیرفت.

طی این مدت 380 سفر استانی ‏توسط وزیر بهداشت انجام شد که اصولا این سفرها چندین شهرستان و روستا را در بر می گیرد.

‏وی افزود: وزیر بهداشت تک تک با همه مردم و بیماران و کارکنان و افراد مختلف مواجه می شود.

طی دو هفته گذشته وزیر بهداشت ‏به خراسان جنوبی، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی سفر کرد.

سپس به یزد رفت و حتی دیروز در اهواز بود و ‏دیشب به مشهد رفت و ظهر به قزوین خواهد رفت و آخر هفته به مدت 4 روز بازدید استانی خواهد داشت.

‏حریرچی ادامه داد: برخی جریانات رسانه ای که گاهی از بیت المال و شبه بیت المال تغذیه می شوند، یک مدیر جهادی را به یک مدیر ‏کم تحرک و نشسته تبدیل می کنند.

به هر حال کار زیاد، درصد مواجهه با مردم را افزایش می دهد و ممکن است وزیر با مردم شوخی ‏کند و رابطه عاطفی برقرار شود و حتی ممکن است با مدیران برخورد کند.

‏سخنگوی وزارت بهداشت افزود: خود این نانوای شریف و زحمتکش گفت که داشتیم شوخی می کردیم.

این در حالی است که ‏موضوعات مختلفی به این ماجرا اضافه شده و منعکس می شود.

در نتیجه رسانه هایی که جزو شبکه هایی هستند که از بیت المال تامین ‏مالی می شوند نباید به این خبرهای منفی توجه کنند.

‏‏* برخوردهای اخیر و درگیری بیمار با پزشکسخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به درگیری های اخیر اتفاق افتاده بین بیمار و همراه بیمار با پزشک گفت: برخوردهایی به تازگی ‏رخ داده و انتظار می رود خشونت و نزاع در جامعه به حداقل برسد.

متاسفانه در سطح جامعه، نزاع ها و درگیری های لفظی وجود ‏دارد.

قرار نیست اگر کسی از بیماری ناراحت است به پزشکان تعرض کند.

سازمان نظام پزشکی با همکاری وزارت بهداشت حداکثر ‏پیشگیری و اقدامات حفاظتی و برخورد با متخلفان را انجام خواهد داد.

البته این موارد نادر است و بهتر است پزشکان با این موارد ‏برخورد رسانه ای نداشته باشند.

‏‏* تغییر هرم سنی جمعیتحریرچی همچنین درباره هرم جمعیتی کشور با بیان اینکه فرد بالای 65 سال مسن تعریف می شود، اظهار داشت: طی چند دهه گذشته افراد مسن جامعه در حد 4.

5 تا 5 ‏درصد بودند.

در حال حاضر امید به زندگی مردم افزایش یافته و سازمان جهانی بهداشت و سازمان ملل اعلام کردند که امید به زندگی ‏در ایران 76.

2 سال است.

در حال حاضر در ژاپن تعداد افراد بالای 100 سال از 70 هزار نفر بیشتر است.


کلید واژه ها: پارازیت - بهداشت - وزارت بهداشت - پزشکی - بیماری - کشور - خبرنگار - دندانپزشکی - وزارت - دانشجویان - نابینایی - دانشجویان ایرانی - ایرنا - دانشگاه - وزارت ارتباطات - حریرچی - ایرانی - رشته - بیماری عفونی - وزیر بهداشت - آنتی بیوتیک - علوم انسانی - درمان - سلامت - میزان - خبرنگاران - نشست خبری - جهان - ارتباطات - اطلاعات

آخرین اخبار سرویس:
قاضی زاده هاشمی مطرح کرد تاثیرگذاری نمایشگاه های تقاضا محور در رفع نیاز ارگان های دولتی و غیر دولتی

دفترچه های بیمه الکترونیکی می شود

کمپین اورژانس تهران برای اهدای خون

باشگاه های مثبت ایدز

بازرسی فوق العاده وزارت بهداشت از تمام کارخانه های غذایی که از ذرت استفاده می کنند

تلاش محک برای درمان سرطان کودکان با کمترین عوارض و هزینه

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

چرا زنان بیشتر از مردان عمر می کنند؟

بازیگر سرشناس ایرانی از صحنه فیلمبرداری به آی سی یو رفت+ جزییات

بیمارستان فامنین به دستگاه رادیولوژی دیجیتال مجهز شد

خوراک های خوشمزه روسی با کدو حلوایی در پاییز

این علائم اثبات می کند شما شپش دارید!

این آمار را جدی بگیرید! / نیمی از ایرانیان کمبود ویتامین D دارند

رژلب هایی آلوده به چاشنی سرطان

مصرف فست فودها ریسک افسردگی را افزایش می دهد

7 دلیل برای کاهش انرژی روزانه

نوشیدن شیر در هنگام سرماخوردگی مضر است؟

کمپین اورژانس تهران برای اهدای خون

روند درمان چشم شوخان متوقف نشده است

رایج ترین باورهای اشتباه در مورد رژیم گرفتن

ارتباط با 3بانک اروپایی برای مبادلات مالی دارو

سرطان زا بودن نگهدارنده شیمیایی در سوسیس و کالباس

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد منصوب شد

پیگیری راه اندازی داروخانه شبانه روزی شهمیرزاد + فیلم

دریافت 115 ایده نو در نخستین رویداد ایده پردازی دانشگاه علوم پزشکی قزوین

امیدهای تازه درمان بیماری پروانه ای و زخم دیابت با پلاسما

کالری صفر چیست و چگونه باعث لاغری می شود؟

درمان آرتروز با اسفناج / از کاهش درد تا افزایش بهبودی

این آمار را جدی بگیرید! / نیمی از ایرانیان کمبود ویتامین D دارند

احتمال ابتلا به آلرژی در کودکان تغذیه شده با شیر مادر کمتر است

افتتاح مدارس و خانه بهداشت در روستاهای خراسان جنوبی به همت بانک انصار

کاهش مصرف نمک مهم ترین علت پیشگیری از پر فشاری خون

نشستن پای تلویزیون چه بلایی سرتان می آورد

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

عوامل خطر بروز دیابت و لزوم چکاب قند خون

اختلال در بارداری زنان با تیرویید بالا

تولید داروی جدید مقابله با تومور های سرطانی

مواد غذایی ویژه شب یلدا بین بیماران ملایری توزیع شد

از بدن های کبود تا روان های خسته

رونمایی از کتاب جراحی های مجدد قلب در بزرگسالان در یزد

خواص میوه به برای پوست و مو

برکناری مدیر بیمارستان آمل به دلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار

روند درمان چشم شوخان متوقف نشده است

روماتیسم،شایع ترین علت معلولیت و اختلال بینایی در کودکان است

افتتاح مرکز جامع هموفیلی و تالاسمی + عکس

بازرسی فوق العاده وزارت بهداشت از تمام کارخانه های غذایی که از ذرت استفاده می کنند

برکناری مدیر بیمارستان آمل به دلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار

مهم ترین کار برای پیشگیری از پر فشاری خون

تلاش محک برای درمان سرطان کودکان با کمترین عوارض و هزینه

انباشت 10میلیون تن توده نمکی در پشت سد گتوند اهواز

مشکل تیرویید بیماری قلبی را وخیم تر می کند

25 دی آخرین مهلت ارسال مقاله به همایش ملی طب سنتی در مشهد

استفاده از ذرت دام در دو برند معروف پفک/ خطوط تولید این دو برند تعطیل می شود

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

ضرورت فرهنگسازی برای پذیرش افراد معلول در جامعه

بهترین سن بارداری بین 20 تا 35 سال است

افتتاح مرکز بین المللی مغز و اعصاب پروفسور سمیعی در پکن

چه زمانی صدا دادن زانو خطرناک است ؟

شربتی گیاهی در رفع ویروس های مخرب/ با مصرف این شربت ترک اعتیاد را آسان کنید

پنج نوع میوه را هر روز بخورید تا چاق نشوید

آیا مغز شما بیشتر از سن واقعی تان رشد کرده؟

دفع نمک زائد از بدن با روش های طبیعی

تلاش محک برای درمان سرطان کودکان با کمترین عوارض و هزینه

بیمارستان های صحرایی سپاه قابلیت جابجایی دارد

چرا بی خوابی به سراغتان می آید؟

نشانه های سرطان روده و دلایل ابتلا به سرطان روده

کشیدن دندان عقل واقعا لازم است ؟ + بایدها و نبایدها

زمان مناسب برای آفتاب گرفتن

روش صحیح درمان زگیل با سرکه سیب چیست؟

این خوردنی ها را با خیال راحت برای افزایش میل جنسی مصرف کنید

تغذیه سالم ، بیماران آسمی چی بخورن و چی نخورن؟

“چربی خون” در بدن چه علائمی دارد

گرفتگی عضلات نشان دهنده چه مشکلاتی است؟ + علت

کاهش آمار مرگ و میر مادران باردار

اینفوگرافیک/ هفت عامل سردی دائمی دست ها

بازرسی فوق العاده وزارت بهداشت از تمام کارخانه های غذایی که از ذرت استفاده می کنند

دانشگاه علوم پزشکی لرستان سه هزارمیلیاردریال از بیمه هاطلبکار است

بیشترین علت مرگ و میر در ایران چیست؟

بیشترین علت مرگ ها در ایران

برکناری مدیر بیمارستان آمل به دلیل عدم رعایت اخلاق پزشکی در برخورد با یک بیمار

عجیب ترین اجرای موسیقی با حضور فیل ها

82 درصد علت مرگ ها، بیماری های غیرواگیر

بیشترین علت مرگ ها در ایران

تلاش محک برای درمان سرطان کودکان با کمترین عوارض و هزینه

توده نمکی در پشت سد گتوند به 10 میلیون تن رسید

آخرین مهلت نقل و انتقال دانشجویان علوم پزشکی

بیشترین علت مرگ ها در ایران

ارتباط میگرن با کاهش خطر دیابت

گلوکوما؛ این نام را به خاطر بسپارید وقتی ماهیچه های چشم هایتان ضعیف می شود

خواص میوه به برای پوست و مو

عفونت ادراری را جدی بگیرید!

معاون وزیر بهداشت : 82 درصد علت مرگ ها در کشور بیماری های غیرواگیر است

سایت پسماند دفن زباله مهاباد، بلای جان شهروندان

خوابی آرام برای صفراوی مزاج ها

مواد غذایی ویژه شب یلدا بین بیماران ملایری توزیع شد

خوابی آرام برای مزاج صفراوی ها

سی تا پنجاه درصد مردم ایران کمبود ویتامین دی دارند

رایج ترین بیماری فصل زمستان و 6 باور غلط درباره آن

مصرف مکمل های خارجی ضرورت ندارد

وزارت اطلاعات پیشگیری را بر درمان مقدم می داند

سخنگوی وزارت بهداشت: امواج پارازیت ضرری ندارند

سخنگوی وزارت بهداشت: امواج پارازیت ضرری ندارند