مطالب مرتبط:
رییس سازمان حفاظت محیط زیست از ایرنا بازدید کرد
نشست خبری رییس سازمان حفاظت محیط زیست
رییس سازمان حفاظت محیط زیست: مردم را نامحرم ندانیم
سفر معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به ایلام
نمره رییس سازمان حفاظت محیط زیست صفر است/ اگر کلانتری توانایی حل مشکلات را ندارد، استعفا بدهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:222018-09-25سياسي

حرف و عملِ متناقض رییس سازمان حفاظت محیط زیست


کارشناسان حوزه محیط زیست می گویند کابوس ها و نگرانی هایی که پیش از آمدن عیسی کلانتری به سازمان محیط زیست داشتند اکنون به تحقق پیوسته و حرف و عمل کلانتری در حوزه های مختلف متناقض بوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، قانون در ادامه نوشت: ریاست عیسی کلانتری بر سازمان محیط زیست از همان زمان که نامش به عنوان یکی از گزینه های ریاست این سازمان مطرح شد با نگرانی هایی میان کارشناسان و فعالان محیط زیست همراه بود.

منتقدان کلانتری نگران نگاه سازه ای و همچنین عدم حاکمیت نگاه محیط زیستی در حوزه های مدیریتی پیشین وی بودند.

این منتقدان می گفتند کلانتری کسی است که توسعه نیشکر را در خوزستان گسترش داد و این موضوع منجر به نابودی و دست کم خسارت های گسترده در محیط زیست این استان شد.

همچنین طرح پیشنهادهای گوناگون سازه ای از جمله انتقال آب برای نجات دریاچه ارومیه به این نگرانی دامن زده بود.

حمایت از محصولات تراریخته از دیگر نگرانی های فعالان محیط زیست نسبت به ریاست کلانتری بر این سازمان بود.

نگرانی هایی که اکنون باگذشت یک سال از حضور او در این سازمان دشواری چندانی برای قضاوت درباره عملکرد او به جا نمی گذارند.

به رغم اعلام نگرانی شماری از فعالان محیط زیست، بسیاری از چهره های این حوزه با آمدن او تاکید کردند که نباید پیش داوری کرد و باید چشم به راه اجرای برنامه های او نشست.

همان زمان حسین آخانی، استاد دانشگاه درباره پیش بینی وضعیت سازمان محیط زیست در دوران تصدی عیسی کلانتری به مهر گفت: پیش بینی رفتار کلانتری مشکل خواهد بود زیرا کلانتری امروز با زمان وزارت تفاوت جدی دارد و اکنون چند سال است که مدیریت ستاد احیای دریاچه ارومیه را برعهده داشته است.

آخانی ادامه داد: انتظار ما این است که به حرف هایی که مطرح کرده پایبند باشد زیرا به گفته خود او ادامه این راه تمدن ایرانی را به نابودی می کشاند.

امیدواریم ایشان دخالت های اشتباه مهندسی در حوزه آب را متوقف کند اما در حوزه محیط زیست طبیعی، حفظ جنگل و مرتع و مناطق چهارگانه و حفظ تنوع زیستی واقعا نمی دانیم که چه سیاستی خواهد داشت و چه برنامه هایی را خواهد آورد.

اسماعیل کهرم نیز درباره وضعیت احتمالی پیش روی سازمان محیط زیست در زمان مدیریت عیسی کلانتری گفت: کلانتری حداقل صریح اللهجه و گردن کلفت است.

کسی که در این مقام قرار می گیرد باید شخصیت وجیه المله باشد و به هر حال هر کس رییس سازمان است مردم باید به او کمک کنند.

محمد درویش هم در این باره گفت: مهم ترین ویژگی کلانتری شفافیت و شجاعتش است.

این ویژگی ها برای یک رییس در سطح سازمان محیط زیست ویژگی های مثبتی است.

خودش گفته قبول دارد در گذشته اشتباه های جدی در دوره هشت ساله وزارت کشاورزی انجام داده و این شجاعت در خیلی از مدیران ما وجود ندارد که اعتراف کنند اشتباه می کرده اند.

ما این امیدواری را برای کلانتری داریم اما قضاوت درباره ایشان را باید منوط کنیم به زمانی که برنامه هایش را اعلام کند و ببینیم در طول ماه های آینده چگونه رفتار خواهد کرد.

انتظاری که البته چندان طول نکشید تا به قضاوتی روشن بدل شود!امیدواران را چه شدباگذشت یک سال از سکانداری عیسی کلانتری در سازمان محیط زیست، اغلب کارشناسان زبان به انتقاد گشودند و حتی آنان که بر ضرورت تامل برای بررسی عملکرد کلانتری تاکید داشتند هم به سرعت امید از او بریدند.

موضوعی که تلاش خبرنگار را برای ارائه نظرات طیفی از مخالفان و موافقان کلانتری و حفظ تعادل در گزارش عملکرد او را با دشواری فراوان همراه کرد.

محمد درویش که پیشتر تاکید کرده بود باید به کلانتری برای ارائه برنامه هایش مهلت داد، به فاصله کوتاهی سازمان محیط زیست را ترک کرد.

وی درباره عملکرد یک ساله رییس سازمان محیط زیست در دولت دوازدهم، با اشاره به سخنان عیسی کلانتری مبنی بر رد تنها 9 طرح از میان 263 طرح پیشتر معطل مانده در محیط زیست گفت: چگونه می شود با تغییر رأس یک سازمان تمام ماتریس های نظارت بر طرح های توسعه دگرگون شده باشد.

چرا با تغییر یک آدم سیاست ها در یک سازمان 180 درجه تغییر پیدا کند؟ این پرسش جدی است که همه فعالان محیط زیست دارند.

درویش ادامه داد: سازمان محیط زیست سال ها تاکید می کرد که به خاطر حفظ ملاحظات ایمنی زیستی درباره محصولات دستکاری ژنتیکی باید با وسواس بیش از حد جلو برویم در صورتی که الان با تغییر رییس سازمان حتی کلاس آموزشی در سالن سرو گذاشته اند و همه کارشناسان را مجبور کرده اند که در آن کلاس ها شرکت کنند تا یاد بگیرند که چرا محصولات دستکاری ژنتیکی خوبند و همه ملاحظاتی که در طول تصدی روسای مختلف سازمان حاکم بوده را کنار گذاشته ایم.

وی تصریح کرد: مواضع عیسی کلانتری درواقع به پروژه محیط زیست هراسی می دمد و باعث می شود هم مردم و هم دولت بگویند این چه سازمانی است که اگر بخواهد به وظایفش عمل کند 80 درصد توسعه کشور باید متوقف شود پس بهتر است خود این سازمان متوقف و تعطیل شود.

این نگاه بسیار خطرناک است و به نظرم مجلس شورای اسلامی باید وارد عملشود و اجازه ندهد این روند ادامه پیدا کند.

حرف و عمل کلانتری متناقض استبا این حال استادان و کارشناسان در این نگاه مثبت به چشم انداز حضور کلانتری در سازمان محیط زیست در سال های پیش رو شریک نیستند.

حسین آخانی که زمانی تاکید کرده بود نباید شتابزده به نقد او پرداخت، اکنون باگذشت یک سال از حضور او در سازمان محیط زیست گفت: حرف و عمل عیسی کلانتری متناقض بوده است و کسانی که او را برای ریاست سازمان محیط زیست انتخاب کردند او را نه برای نجات محیط زیست بلکه برای صدور مجوز آوردند.

این استاد زیست شناسی دانشگاه تهران تاکید کرد: کلانتری شخصیت بسیار متناقضی دارد.

اوبه تازگی صحبت کرده و گفته ما اگر بخواهیم ملاحظات زیست محیطی را رعایت کنیم 80 درصد کارخانه ها باید تعطیل شوند، بعد در عین حال می گوید که طرح های بسیار زیادی تا به حال در محیط زیست معطل مانده بود و بر خلاف قانون جلوی این ها گرفته شده بود و همان طور که می بینیم او اکثر این طرح ها را تایید کرده است.

آخانی افزود: این تناقض معنایش این است که کلانتری ضمن اینکه قبول دارد چیزی که تا به حال اتفاق افتاده غلط بوده است و چه در حوزه کارخانه ها و صنایع و چه در حوزه آب که خودشان همیشه جزو منتقدان بوده اند سیاست ها درست نبوده اما الان که سر کار آمده همان سیاست های غلط را با شدت بسیار بیشتر پیگیری می کند.

وی تصریح کرد: کلانتری را برای نجات محیط زیست ایران نیاورده اند بلکه برای اینکه خیلی از برنامه ها و پروژه هایی که به نحوی مدیریت قبلی سازمان تا حدودی جلویش را گرفته بود آوردند تا مجوزها را صادر کند و دیدید که ظرف مدت دو ماه هم اکثر این ها را تایید کرد و اجرا شد.

ما را به خیر تو امید نیست، شر مرسان با این همه حتی چنین مواضعی هم تندترین نقدها به عیسی کلانتری نبود.

شاید بتوان گفت مهم ترین مخالفان او در حوزه محیط طبیعی و تنوع زیستی بودند.

کلانتری هر بار که از مشکلات محیط زیست نام می برد از عنوان کردن مسائل تنوع زیستی و مثلا انقراض یوزپلنگ که به گونه شاخص حیات وحش و نماد ملی محیط زیست بدل شده بود ابا داشت و حتی در مراسم روز تنوع زیستی حاضر به سخنرانی نشد و در ردیف انتهایی سالن نشست و بخش ویژه و مفصلی از این برنامه را به تبلیغ محصولات تراریخته اختصاص داد.

مشاور شورای عالی جنگل و عضو پیشین این شورا درباره عملکرد عیسی کلانتری در حوزه محیط زیست طبیعی در یک سال حضورش در این سازمان گفت: این یک سال پر از دغدغه و مصیبت های محیط زیستی از بس سخت گذشت که انگار صد سال پیش بود وقتی اسم کلانتری به طور غیر رسمی از کانال ها به عنوان رییس منتخب محیط زیست مطرح شد.

مرتضی شریفی افزود: زمان آمدن کلانتری در پاسخ به نگرانی ها همیشه جوابم این بود که نباید پیش داوری کنیم و با توجه به عملکردش نقد یا تقدیر می کنیم.

در مدت یک سال چنین کردیم اما آرزو به دل ماندم که یک عملکرد مثبت در محیط زیست طبیعی داشته باشد تا تقدیر هم بکنیم.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم عملکرد یک ساله عیسی کلانتری در محیط زیست را در چارچوب ویژگی هایی که قبل از حضورش تعریف کردیم ارزیابی کنیم، در حوزه تراریخته ها آنچه دغدغه داشتیم و برای مان کابوس بود با آمدن کلانتری به واقعیت پیوست!مشاور شورای عالی جنگل ادامه داد: در دوران کلانتری نه تنها قدمی در جهت اصلاح و اعمال مدیریت اصولی در مناطق چهارگانه برداشته نشد بلکه با چوب حراج بر این منابع ارزشی، اصول فنی و حقوقی مدیریت این منابع نقض می شود.

محیط زیست بدون توجه به فلسفه وجودی پناهگاه حیات وحش، مغایر با چارچوب تعریف شده اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، حتی با عدم توجه به دستورالعمل مصوب خود و مغایرت های قانونی، اصرار به تغییر کاربری و واگذاری حساس ترین بخش پناهگاه در جوار سایت مهم پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی را دارد.

شریفی تاکید کرد: وقتی چنین مدیرانی در راس امور قرار می گیرند از آنجا که اعتقادی به تخصص ندارند عرصه را برای تاخت و تاز زیر مجموعه مدیریتی و کارشناس نماهای غیر متخصص مهیا می کنند.

چنین مجموعه ای حتی قادر نخواهد بود لااقل نقشه پایه شبکه مدیریت حیات وحش (شامل زیست گاه ها و کریدورهای ارتباطی) ارائه دهد.

حتی در زیستگاه های ایزوله تحت مدیریت قادر به زون بندی و مهندسی زون و اعمال مدیریت نخواهد بود.

وی گفت: وقتی کسی به صراحت اعلام می کند هیچ گونه توان پاسخگویی علمی مسائل زیست محیطی را تا پنج درصد هم ندارم [عیسی کلانتری در نشست خبری 13 شهریور 96] چه اجباری است در عصر بحران و بحران های محیط زیستی هدایت کشتی شکسته محیط زیست در میان توفان های ویرانگر به چنین شخصی محول شود؟ البته که اعتراف شجاعانه اش جای تقدیر دارد!محیط زیست در حوزه آب پاسخی ندارد که بدهدیکی از مهم ترین عناوینی که مدافعان کلانتری پیش از آمدنش به سازمان مطرح می کردند تاکید او بر مساله منابع آبی بود.

هر بار که از عیسی کلانتری در یک سال حضورش در سازمان محیط زیست درباره تنوع زیستی سوال شد، گفت آب، هر بار که از او درباره حیات وحش پرسیدند گفت آب، و حتی هرگاه درباره یوزپلنگ ایرانی که نماد محیط زیست ایران است از او پرسیدند گفت آب! اما به راستی سازمان محیط زیست در حوزه آب چه کرده است؟دبیر انجمن مهندسان صنعت آب خوزستان در این باره گفت: مصوبه دقیق هیات وزیران این است که تعیین حق آبه تالاب ها با سازمان حفاظت محیط زیست است و تخصیص حق آبه تالاب ها با وزارت نیرو است.

یعنی آن عددی که سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان حق آبه یک تالاب تعیین می کند آن خیلی در زنده نگه داشتن آن تالاب تعیین کننده است.

حالا کافی است سازمان محیط زیست در یک جایی و بنا به یک مناسبتی، مثلا بر اساس توافقی که با دستگاهی صورت داده، آن عدد را پایین تر اعلام کند.

حمیدرضا خدابخشی تصریح کرد: خیلی جالب است که به رغم تمام حساسیت هایی که روی بزرگ ترین تالاب های کشور در استان خوزستان یعنی شادگان و هورالعظیم وجود دارد، سازمان حفاظت محیط زیست برای محاسبه حقابه آن ها قرارداد نبسته است و زمانی که دلیلش را پرسیدیم جوابی نداشتند بدهند.

من فکر می کنم مراوداتی بوده و به هر حال برنامه هایی برای بالادست این تالاب ها وجود داشته که به اصطلاح فشاری به سازمان حفاظت محیط زیست آمده تا برای این ها مطالعه رسمی انجام ندهد که بعد قابل استناد باشد و دیگر آن طرح ها و برداشت های بالادستی ممکن نشود.

اگر این را تعیین می کردند عددی می شد که آن وقت بحث انتقال آب از کارون دیگر قابل طرح نبود.

به این ترتیب به نظر می رسد عیسی کلانتری که بارها مساله آب را برند شخصی خود و اولویت اول سازمان محیط زیست عنوان کرده نه تنها وظایف ابتدایی خود در این حوزه را دنبال نکرده که تصمیمات مخربی هم در این زمینه گرفته است.

به این ترتیب با نیم نگاهی به دیدگاه کارشناسان حوزه های مختلف محیط زیست می توان گفت وی که اعلام کرده بود محیط زیست در برابر فشارهای بیرونی نمی تواند زیاد مقاومت کند خود یک تنه فشاری بیرونی بر محیط زیست به شمار می رود!
کلید واژه ها: محیط زیست - سازمان محیط زیست - زیست - محیط - دریاچه ارومیه - رییس سازمان حفاظت محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - هایی - مدیریت - عیسی - پیش بینی - حفاظت محیط زیست - منتقدان - استاد دانشگاه - ارومیه - برنامه - دریاچه - نابودی - بینی - خوزستان - دانشگاه - ایرانی - انتظار - اشتباه - انتقال - وزارت - همراه - نیشکر - تفاوت - خسارت

آخرین اخبار سرویس:
فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

آخرین آمار دانشجویان مسموم دانشگاه کوثر بجنورد 101 نفر است

تحقق عدالت آموزشی یکی از مهمترین اهداف آموزش و پرورش/لزوم توجه به مناطق محروم و کم برخوردار

بازدید حجت الاسلام والمسلمین بهجت پور از یک مرکز تخصصی یزد+ عکس

سند توسعه و نقشه جامع حوزه خواهران هر استان تدوین شود

پایان طلایی برای کاروان ایران

توقیف مواد افیونی در نی ریز

پیگیری می کنم اما امیدی ندارم

حاشیه نگاری از دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

نشست نهایی FATF درباره ایران

راهپیمایی بزرگ اربعین، رزمایش بزرگ معنوی

نهضت کربلا ، دانشگاه عشق و ایثار

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در جوانرود

اربعین نام و آوازه ایلام را در عرصه بین المللی برجسته کرد

راهپیمایی اربعین محبت به اهل بیت (ع) را به نمایش می گذارد

امام جمعه مراغه: نیروی انسانی سرمایه اصلی کشور است

امنیت آب انتقالی استان یزد را تامین کنید

تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی کشور

امام جمعه مراغه: نیروی انسانی سرمایه اصلی کشور است

راهپیمایی اربعین محبت به اهل بیت (ع) را به نمایش می گذارد

سند الگوی پیشرفت برای 50سال آینده تدوین شده است

شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» واقعی است

اربعین نام و آوازه ایلام را در عرصه بین المللی برجسته کرد

بهبود معیشت مردم در صدر امور قرار گیرد

سند جامع تمدن اسلامی پیام اقتدارنظام اسلامی است

اربعین فرصت طلایی برای نمایش وحدت به جهانیان است

سند جامع تمدن نوین اسلامی پیام اقتدار است

تابع تصمیم شورای نگهبان درباره FATF هستیم

تدوین پیش نویس لوایح برخورد باتخلفات ساختمانی و برچسب های تبلیغی

همایش نوباوگان حسینی

انتخاب شهردار یزد در راستای برطرف کردن مشکلات مردم

تاکید خطیب جمعه اصفهان به مجلس در حفظ پایداری نظام اسلامی

8 ماه ریاست بدون حکم نوربخش بر تأمین اجتماعی

توضیحات واعظی درباره درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران

خیرین سلامت بیش از 10 میلیارد ریال به تایباد کمک کردند

فیلم/ امام موسی صدر: اسلام راه صحیح زندگی را نشان داده است

هرمیداس باوند: نیازمند اصلاح اساسی امور هستیم

ساختار اقتصادی کشور باید به سوی عدل و عدالت متحول شود

احمد خاتمی: اینکه بگوییم موافقان FATF خائن هستند، نادرست است/ نماز جمعه های ما دستوری نیست

فیس بوک:درز اطلاعات کاربران به ایران وکره شمالی ارتباطی ندارد

آیت الله خاتمی: مشکلات کشور با دادوبیداد حل نمی شود

فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ /شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» واقعی است

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند/مشکلات کشور با داد و بیداد حل نشده و نخواهد شد

خبر خوش برای معلمان

محمد اسمعیل خان: روسیه میتواند به افغانستان در ختم جنگ کمک نماید

اربعین نام و آوازه ایلام را در عرصه بین المللی برجسته کرد

سند جامع تمدن نوین اسلامی پیام اقتدار است

اربعین فرصت طلایی برای نمایش وحدت به جهانیان است

انتخابات پارلمانی قندهار به تعویق افتاد

اربعین فرصت طلایی برای نمایش وحدت به جهانیان است

یادواره سردار شهید علی چیت سازیان

سند جامع تمدن نوین اسلامی پیام اقتدار است

امامان جمعه: تخریب انقلاب مهمترین هدف دشمن است

بهبود معیشت مردم در صدر امور قرار گیرد

سند جامع تمدن اسلامی پیام اقتدارنظام اسلامی است

موافقین و مخالفین FATF با عصبانیت با این لایحه برخورد نکنند/ اینکه بگوییم موافقان FATF خائن هستند، نادرست است

امام جمعه فیروزکوه: نخبگان در قبال مردم مسئول هستند

تولیدکنندگان استاندارد را لازمه رقابت ملی و حتی جهانی می دانند

شلمچه آماده ترین مرز ایران است عبور بیش از 9 هزار زائر خارجی از مرز شلمچه

گزارش تصویری بازدید نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری از مرز شلمچه

ربیعی: باید فهم مناسبی از آسیب های اجتماعی داشته باشیم/ دچار فقدان دانش در مسأله مدیریت پروژه های اجتماعی هستیم/ اولین عامل اعتیاد «ناامنی روانی» است؛ نه فقر

شرایط دریافت کمک هزینه ازدواج برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

آغاز سفر زائران اربعین حسینی از مرز شلمچه

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مشت محکمی به دهان دشمن است

شکست دشمن در جنگ اقتصادی قطعی است

فراکسیون امید چه کرده است؟ | شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» واقعی است

محورهای خطبه های نماز جمعه شهرهای استان بوشهر

تابع تصمیم شورای نگهبان درباره FATF هستیم

امام جمعه فیروزکوه: نخبگان در قبال مردم مسئول هستند

سند جامع تمدن اسلامی پیام اقتدارنظام اسلامی است

بهبود معیشت مردم در صدر امور قرار گیرد

امامان جمعه: تخریب انقلاب مهمترین هدف دشمن است

درخواست جدید اتحادیه اروپا برای بازگشایی دفتر در تهران

اهمیت حماسه پیاده روی اربعین برای حفظ اقتدار اسلام

نماز جمعه مکانی برای تبلیغ دین و مبارزه با زیاده خواهی دشمنان است

ارائه الگوی 50 سال آینده کشور از سوی رهبری؛ پاسخ محکمی به توطئه های دشمنان

ماندن پای انقلاب پیام اصلی شهدا است

تصویب سند ارتقای فرهنگ سلامت در شورای فرهنگ عمومی کشور

آیت الله مهدوی کنی در دفاع از انقلاب و نظام بدون مماشات عمل می کرد

مانور عظیم اربعین وحشتی برای دشمن است / آل سعود ، آل جنایت، خیانت و کشتار است

وزیری که مخالفتش با مسکن مهر حیثیت دولت را خدشه‎دار کرد

ردیابی اسلحه های چاپ سه بعدی میسر شد

کنترل مصرف سیگار در بریتانیا با کمک تکنولوژی

توقیف 23 تن تخمه آفتابگردان قاچاق در نایین

امام جمعه فیروزکوه: نخبگان در قبال مردم مسئول هستند

تابع تصمیم شورای نگهبان درباره FATF هستیم

محورهای خطبه های نماز جمعه شهرهای استان بوشهر

پاسخ دندان شکن نماینده ایران به ادعای عجیب نیکی هیلی

امروز نشست نهایی FATF درباره خروج یا ماندن ایران در لیست سیاه

پیاده روی اربعین حسینی؛ معرف مکتب اهل بیت(ع) به عنوان تنها مکتب نجات بخش جهان

لزوم استفاده از جوانان نخبه در مناصب کشور

مشکلی در بازار برای تأمین مایحتاج مردم نداریم

قتل خاشقچی توسط آل سعود تعجب ندارد

برگزاری پنجاه و دومین نشست فرعی و امنیتی خوی و وان ترکیه

میرسلیم: مراسم 13 آبان امسال فقط یک گردهمایی دانش آموزی نیست/ تورم به 40 تا 50 درصد رسیده است/ دولت سرمنشاء آشفتگی ارزی است

مشکلی در بازار برای تأمین مایحتاج مردم نداریم

باید از توان نخبگان برای حل مشکلات استفاده کرد

الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت مشت محکمی به دهان دشمن است

پیاده روی اربعین حسینی توطئه شیعه هراسی را خنثی می کند

بصیرت سیاسی یعنی دچار افراط و تفریط نشویم

حرف و عملِ متناقض رییس سازمان حفاظت محیط زیست

حرف و عملِ متناقض رییس سازمان حفاظت محیط زیست