مطالب مرتبط:
شوراهای شهر، درگیر حاشیه!
شوراهای شهر، درگیر حاشیه!
پیام انتخابات شوراهای شهر و استان سوریه به مداخله گران خارجی
عناوین روزنامه های سیاسی 22 شهریور 97/ کارنامه نامقبول در «تأیید صلاحیت» شوراهای شهر +تصاویر
شوراهای شهر و روستاها می توانند بهترین سخنگوی مردم باشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:042018-09-25سياسي

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!


ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی شورای شهر بابل شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، - جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

مردم می پرسند مگر شوراها، ناظر بر عملکرد شهرداری ها نیستند، پس چگونه است که یک ناظر، خود ناظرین را دور می زند؟ یا برخی معتقدند که اصولاً نظارت دقیقی بر عملکرد شوراها نمی شود که اگر می شد چگونه یک عضو، املاک نجومی می گیرد، با باج گرفتن از شهرداری به نام حسینیه، ساختمان تجاری می سازد یا در قالب عضویت در یک نهاد مردمی، رشوه می گیرد و اختلاس می کند؟ با اینهمه برخی افشاگری از پرونده تخلفات در ماه های اخیر را سیاسی می دانند و معتقدند جناح های رقیب، به دنبال اثبات بی کفایتی اعضای تأیید صلاحیت شده هستند و از آن طرف، عده ای می گویند که شوراها به نهادهای تشریفاتی بدل شده اند و آن طور که انتظار می رود، عمل نمی کنند! آمارها از دستگیری یا سلب عضویت حدود 30 عضو شورا ی شهر و روستا، 4 شهردار و 17 کارمند شهرداری در یکسال اخیر حکایت دارد.

برخی البته پرونده هایشان مستقیم به قوه قضاییه رفته و تعدادی دیگر به شورای حل اختلاف مرکزی یا استان ها آمده است.

برخی در انتظار حکم هستند و برخی حتی جرمشان هم ثابت نشده است.

سیدسلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور چندی پیش گفته بود که در دولت تدبیر و امید 8 شورا منحل شده و 283 عضو هم سلب عضویت شده اند.

تعداد البته در برابر چند 10 هزار (120 هزار) عضو شورا، ناچیز است، اما مسأله اینجاست که چرا باید اعتماد عمومی به شوراها درگیر بازی های سیاسی و فضاسازی های جناحی شود!؟ محمد محمودی شاه نشین، نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر انتخابات شوراها درباره رسانه ای شدن پرونده تخلفات شوراهایی در چند ماه اخیر این طور توضیح می دهد: متأسفانه در این چند وقت، جو سیاه نمایی علیه شوراها براه افتاده است.

ما نزدیک به هزار و 400 شهردر کشور داریم که اگر هر کدام به طورمتوسط 7 عضو داشته باشند، حدود 9 هزار عضو شورا فقط در شهرها داریم.

خب می پرسید چه تعداد از این افراد در قوه قضاییه پرونده دارند؟ من می گویم در دو سال اخیر که بنده در هیأت حل اختلاف شوراها هستم، تعداد شوراهای منحل شده کمتر از تعداد انگشتان دست بوده است.

یکی از این شوراها، مرودشت شیراز است.

تعداد متخلفان 5 نفر بود که یک نفر هم استعفا داد و در نهایت شورا منحل شد.

یک شورای منحله دیگر، سلمان شهر بود که آن هم چون نتوانستند به خاطر درگیری های داخلی، شهردار انتخاب کنند، منحل شد.

او درباره 283 پرونده تخلف شورایی ها می گوید: بیش از 90 درصد این پرونده ها، مربوط به شورای روستاهاست که عمدتاً هم محکومیت و کیفری نیست، مثلاً فردی شرط سکونت در روستا را رعایت نکرده و به شهر آمده، پس تخلف کرده است که این نوع پرونده ها در دوره جدید به مراتب بیشتر شده است.

ضمن آنکه این حجم از پرونده مربوط به شش سال اخیر است.

ما بیش از 24 هزار نفر عضو شوراهای روستا داریم که می بینید با این اعداد و ارقام، این تعداد پرونده بسیار ناچیز است.

الان کل پرونده های مالی مربوط به این 5 نفر عضو شورای مرودشت است که آن هم مربوط به زمان انتخابات بوده که با شهردار وقت تبانی کرده اند و یک پرونده مالی دیگر هم درباره یک عضو شورای شهر پرند است که در دست بررسی است، اما هنوز دادگاه حکم نهایی را اعلام نکرده است و اگر کیفرخواست صادر شود، بسرعت لغو عضویت می شوند.

شاه نشین درباره پرونده های اخلاقی هم این طور توضیح می دهد: غیر از پرونده بابل، دو عضو در شورای روستایی، اعتیاد مثبت داشتند.

درباره بابل هم هنوز تخلف به اثبات نرسیده و فقط بواسطه انتشار فیلم ها، اعضا استعفا داده اند و خبری از دستگیری نبوده است! البته ما سه مورد شکایت هم از شورای شهر تهران در دوره چهارم داریم که هیچ کدام به نتیجه قطعی نرسیده است.

2 نفر بازداشتی در نظرآباد کرج مربوط به دوره چهارم شوراهاست که تخلفات انتخاباتی داشته اند.

درباره رییس شورای شهر شهرستان مشهد هم که بحث مسائل اخلاقی مطرح شده، احتمالاً پرونده دادگاهی بوده و به ما گزارشی ارسال نکرده اند.

2 نفر سلب عضویت در استان تهران هم در همان زمان اعلام آرا که جعلی بودن مدارکشان ثابت شد، انجام گرفت.

درباره 9 نفر شوراهای شهر و روستای استان تهران هم هیچ پرونده ای به ما ارسال نشده است.

اگر عضوی با شهردار تبانی کرده و با شهرداری زدوبند کند یا کاری خلاف قانون انجام داده که برخلاف مصالح عمومی باشد، با او چگونه برخورد می شود؟ شاه نشین به این سؤال این طور پاسخ می دهد: اگر تخلف ثابت شود، گزارش به شورای حل اختلاف استان ارسال می شود و رأی از یک تذکر کتبی تا لغو عضویت و حتی سلب دائمی خواهد بود.

البته اگر کسی اعتراض کند، پرونده به شورای حل اختلاف مرکزی می رود.

حدود 5 ماه پیش هم دبیرخانه دائمی نظارت بر انتخابات شوراها تشکیل شد و براین اساس، شورای عالی استان ها اجازه دارد در حوزه حسابرسی ها بر شوراهای پایین دست نظارت کند.

ما البته درحال اصلاح قانون هستیم تا دیوان محاسبات در کنار بازرسی کل بر شوراها نظارت بیشتری کند.

وی با اشاره به رصد دقیق فضای مجازی و توییتر اعضای شورا می گوید: متأسفانه فضاسازی ها زیاد است.

مثلاً در شورای شمال، یک نفر توطئه و دام پهن کرده است.

اغلب هم رقبا یا علی البدل ها یا حتی شکست خورده های جناح های سیاسی هستند.

آیا شورای نگهبان باید به جای مجلس، بر انتخابات شوراها هم نظارت کند؟ جواب شاه نشین جالب است: شورای نگهبان علاقه ای به این موضوع ندارد و حتی به این پیشنهاد پاسخ منفی هم داده است!اما ما به دنبال این هستیم تا کار به هیأت عالی نظارت با حضور دستگاه های نظارتی سپرده شده و مشارکتی جلو برود.

اعضای شوراها زیر ذره بین ناظرها بزودی آیین نامه نظارت اجرایی برعملکرد شوراهای سراسر کشور تصویب می شود.

این آیین نامه از سوی شورای عالی استان ها تهیه شده و قرار است پس از تصویب، نظارت را از بیرون به درون شوراها بکشاند.

این آیین نامه می تواند با نظارت دقیق تر، عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا را بیشتر پایش کند.

اما آیا هم اکنون هیچ نظارتی بر عملکرد شوراها انجام نمی گیرد؟! غلامعلی سفید، رییس شورای شهر یزد به این سؤال پاسخ منفی می دهد: هم اکنون هیأت تطبیق فرمانداری ها بر مصوبات شوراها نظارت کامل دارد.

یعنی هر مصوبه ای پس از تصویب به هیأت تطبیق ارسال می شود و پس از بررسی درصورتی که نقص داشت به شورا ارجاع داده شده یا حتی باطل اعلام می شود.

اما مسأله اصلی اینجاست که چگونه می توان بر عملکرد تک تک اعضا نظارت داشت؟ وی با بیان اینکه هم اکنون شورای عالی استان ها و شوراهای فرادست بر عملکرد شوراها نظارت دارند، درباره ضعف نظارت ها این گونه توضیح می دهد: اگر تخلفات در حیطه شخصی و فردی باشد، قوه قضاییه ورود می کند.

این عضو شورا درباره ماجرای یکی از شهرهای شمالی این طور توضیح می دهد: برخی گناه بزرگتر مرتکب شده و با انتشار این فیلم در شبکه های مجازی، بی آبرویی کرده اند، من نمی خواهم این افراد را تبرئه کنم، اما آیا راه جلوگیری از فساد، انتشار آن و اشاعه فحشاست؟ وی ادامه می دهد: تخلفات درهمه جا، چه در دولت و قوه قضاییه و چه در سایر صنوف و مشاغل اتفاق می افتد و این طور نیست که محدود به شوراها و شهرداری ها باشد.

اما اینکه فکرمی کنیم باید در برابر برخی تخلفات سکوت کنیم، چون بزرگنمایی می شود و برخی دیگر را به شکل اغراق آمیزی رسانه ای کنیم، جای تأمل دارد! ما الان بیش از چند ده هزارعضو شورا داریم، طبیعی است که تخلف و فساد رخ دهد.

اینکه سخنگوی وزارت کشور به بیش از 280 پرونده اعضای شورا اشاره می کند، باید ببینیم که اولاً این تعداد پرونده مربوط به حدود 6 سال اخیر است و نه یک سال! از طرفی همه این پرونده ها، در قوه قضاییه نیست و بعضی به شوراهای حل اختلاف رفته است که نشان می دهد حجم آنها چشمگیر نیست.

سفید ، اما علت این اغراق های رسانه ای درچند وقت اخیر را به موضوع نظارت نسبت می دهد و می گوید: برخی با این بزرگنمایی ها می خواهند نظارت مجلس در انتخابات شوراهای شهر و روستا را زیر سؤال ببرند، این افراد می خواهند نظارت بر عهده شورای نگهبان باشد و فکر می کنند که اگر این اتفاق بیفتد، هیچ تخلفی رخ نمی دهد! الان نظارت بر انتخابات شوراها با مجلس است و ریاست جمهوری با شورای نگهبان! علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران هم در این باره به ایران می گوید: در هفته های اخیر، مسائلی در رابطه با شوراها ایجاد شده است.

من از کم و کیف آن اطلاع دقیقی ندارم.

طبیعی است هیچ عقل سلیم و هیچ وجدان بیداری تأیید نمی کند که کسانی از موقعیت خود در شوراها سوء استفاده کنند و مرتکب خطاها و اشتباهات جبران ناپذیر شوند.

اما توجه داشته باشیم، به صرف خطای برخی افراد در شوراهای برخی از شهرها و روستاها، اگر نافی اصل شورا شویم، خود این خطای دیگری است.

محمد حسین خلیلی اردکانی، عضو شورای شهر کرج هم با رد هرگونه تخلف در شورای این شهر می گوید: تاکنون هیچ عضوی از ما تخلف مالی و اخلاقی نداشته است و این اخبار به شوراهای استان البرز برمی گردد.

منبع:ایسنا
کلید واژه ها: شورا - شوراها - شهردار - شورای - شوراهای شهر - شهرداری - تخلف - منحل - قوه قضاییه - تخلفات - سخنگوی وزارت کشور - دولت تدبیر و امید - روستا - درگیر - نظارت - انتخابات شوراها - شورای حل اختلاف - انتخاب - انتظار - ناظر - نماینده مجلس - تدبیر و امید - سیاسی - وزارت کشور - شورای شهر - انتخابات - کشور - مردم - شهر بابل - دستگیری

آخرین اخبار سرویس:
نام قبلی سردار همدانی چه بود؟

یک گزارش: حمله نامزدهای انتخابات آمریکا به اسلام راهبردی شکست خورده است

مردم موصل برای اولین بار از زمان آزادسازی درپیاده روی اربعین حضور یافتند+ تصاویر

رهبری و مطالبه شفافیت از مسوولان

جدا سازی گذرگاه بین الملل اینترنت از دولت چه عواقبی دارد؟

کسب چهار مقام کشوری در مسابقات قرآن توسط دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

خطر جدی حضور فرقه های انحرافی در پیاده روی اربعین

نعمت زاده:زمان حضور من در کابینه، جهانگیری نفر دوم دولت بود

هیچ گونه مانعی برای سرمایه گذاران در ایران پیش نمی آید

عکسی از روناک یونسی و ماکان بند /رفیق پول پرست دوستش را کشت+ تصویر ( برگزیده )

هیچ گونه مانعی برای سرمایه گذاران در ایران پیش نمی آید

طولانی ترین پل دریایی جهان ساخته شد

نامه امیرالمومنین به نیروهای مسلح و مرزداران

تصاویر/ صفحه نخست روزنامه های سه شنبه 1 آبان 97

استخدام تعدادی بازاریاب آقا در شهرک صنعتی اصفهان

استخدام مهندس و تکنسین الکترونیک جهت تست و مونتاژ در تهران

استخدام گرافیست مسلط به گیف، فتوشاپ و کرل در تهران

رازهای عجیب نهفته در سوره حمد که از آن بی خبرید!

استخدام بسته بند و بخار کار جهت لباس بچگانه در تهران

استخدام حسابدار آقا جهت شرکت حمل و نقل در تهران

دعوت به همکاری پژوهشگران مقطع ارشد و دکترا در تهران

عباس وار ولایت مدار باشیم

ضرورت الکترونیکی شدن فرایند کاری در ادارات

چهار روز آینده موج اصلی گذر زائران از مرز چذابه است

استخدام کارشناس تبلیغات در یک شرکت معتبر در اصفهان

روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان به عنوان روابط عمومی برتر کشور برگزیده شد

اختصاص یک میلیارد ریال جهت پرداخت بدهی های برق مدارس آبادان

آمریکا نمی تواند با وعده اعمال تحریم های جدید، حضور مردم در یوم الله 13 آبان را کمرنگ کند

اجرای پروژه« قم رود » کشاورزی لرستان را به نابودی کشاند/ 120 روستا در مضیقه آب /تعطیلی کامل معادن لرستان

فردی در انتخابات 1400 رییس جمهور می شود که امروز نامش مطرح نیست/ بود و نبود برخی در عدم وحدت است/ شورای نگهبان به نقش پدری چرخش پیدا کند

خطر حضور فرقه های انحرافی در پیاده روی اربعین جدی گرفته شود

احتمال توطئه تفرقه افکنی بین زائرین اربعین

تگرگ رم را سفید پوش کرد

بستن زبان و گشودن بخت با تخم مرغ

طوفان و بارندگی شدید زائران اربعین در مهران را غافلگیر کرد

بوسه زندگی در مرز مرگ

امید به کاهشِ رنجِ زبان پریشی

امجدالاشراف سنندج بنایی به جا مانده از دوره قاجار

پولیپ های بی خطر هم می توانند سرطانی شوند

نوری از شرق به غرب

چرا روزنامه بهترین محل برای درج آگهی های تبلیغاتی است

چند شبکه تلویزیونی در جهان وجود دارد؟

«آساهی شیمبون» دومین روزنامه پرتیراژ جهان

هنرمندی حرفه ای و کنشگری دغدغه مند

یزد؛عروس خشتی جهان، چشم به راه شهردار و استاندار جدید

نگرانی جهانی از سیستم های پیام رسان خودکار رو به افزایش است

23 تا 26 درصد ایرانی ها چاق هستند

متأسفیم

سناریوی گرگ در لباس میش

دورنـــما

شریعتمداری به دنبال تحول در وزارت کار

قتل پرستار خانگی و دختر ناشناس در خانه شماره 5

فاجعه هولناک مرگ خاموش 5 عضو یک خانواده

حوادث جهان

کلاهبرداری با وصیتنامه عمه خانم

7 سال و نیم حبس برای راننده اینترنتی

کپی کاری نفس اقتصاد هنر را بریده است

جولان قاچاقچی ها در پیچ و خم بازار زیرزمینی کتاب

فرآیند انتخاب شهردار جدید روی میز شورا

ناقص الخلقه هایی که درمان شدند

پیشنهادی برای اصلاح قیمت بنزین

استخدام کارمند جهت امور دفتری در اصفهان

ایران برای گفتگو با آمریکا پیش شرط ندارد/ لازمه هر مذاکره ‎ای نه اعتماد که احترام متقابل است

پیوند اولیا با مربیان، مانع اجرای برنامه های دشمن است

استخدام مسئول سایت و ادمین شبکه های اجتماعی در یک مجموعه معتبر

پل بیا باز هم رییس جمهوری کامرون شد

روزی که کیهان خبر از ممنوعیت دخالت پاسداران، کمیته ها و دادگاه های انقلاب در کار دولت داد!

آرزوی تمام انسان ها در قیامت

دیدار مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه با آیت الله موسوی جزایری

استخدام منشی جهت امور دفتری در محدوده میدان احمد آباد اصفهان

فصل تحریم های علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام مملو از تحریم های جدید است

استخدام فروشنده خانم و آقا به صورت تمام وقت در اصفهان

استخدام چند نفر جوشکار برای نبشی کشی نما در خراسان جنوبی

استخدام راننده تمام وقت یا نیمه وقت در یک آژانس

سه هزار دانش آموز زنجانی در طرح دادرس شرکت می کنند

ساماندهی آمار تسهیلگر برنامه های راهبردی است

آثار و برکات شهادت آیت الله حاج آقا سید مصطفی خمینی

استخدام حسابدار در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا بین الملل

استخدام برنامه نویس Windows در شرکت تحلیل گران اطلاعات پویا

سخنرانی پروفسور سیدحسین نصر در دانشگاه جان هاپکینز امریکا

اشتباهی عجیب در تدوین الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت/ اقدام مقام معظم رهبری هوشمندانه بود

هیچ گونه مانعی برای سرمایه گذاران در ایران پیش نمی آید

استعفای جهانگیری را تایید نمی کنم/ سخنان دیروز معاون اول در واکنش به برخی مراجعات بود/ روحانی می توانست گزینه های بهتری را معرفی کند

فیلم | انتقاد حجت الاسلام پناهیان به بی تدبیری های دولت در توزیع ارز بین زائرین

حمله با توپ بولینگ به کارمند سالن بولینگ!+فیلم

طرح رتبه بندی معلمان در انتظار بودجه 98

استخدام مکانیک در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام طراح اتوکد - 3d در مجموعه طراحی و دکوراسیون داخلی پیک

اعتراض احزاب سیاسی افغانستان به احتمال تقلب در انتخابات

ضرورت باز اندیشی در تعیین سن قانونی ازدواج

تدابیر مربوط به «خلق پول» در الگوی پایه پیشرفت غیرکارشناسی و تعجب آور است/ اقدام هوشمندانه رهبری

فیلم | چرا رهبری جلوی تصویب لوایح توصیه شده توسط نهاد مالی FATF را نمی گیرد؟

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | سه شنبه 1 آبان 97

استخدام مسئول توزیع در شرکت اینترنتی 5040 در استان مازندران

بازداشت 60 تن به اتهام دخالت در انتخابات پارلمانی افغانستان

ترامپ: قتل خاشقچی با برنامه ریزی قبلی نبوده!

ترمیم تیم اقتصادی حلال همه مشکلات نیست

و این کابینه تخصص گریز! یادداشت روزنامه قانون

صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی هر روز از خالی تر از دیروز/دولت و مجلس فقط مُسکن های موقتی تجویز می کنند

عکس دیده نشده از محمد باقر قالیباف

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!