مطالب مرتبط:
شوراهای شهر، درگیر حاشیه!
شوراهای شهر، درگیر حاشیه!
پیام انتخابات شوراهای شهر و استان سوریه به مداخله گران خارجی
عناوین روزنامه های سیاسی 22 شهریور 97/ کارنامه نامقبول در «تأیید صلاحیت» شوراهای شهر +تصاویر
شوراهای شهر و روستاها می توانند بهترین سخنگوی مردم باشند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 12:042018-09-25سياسي

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!


ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی شورای شهر بابل شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، - جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

مردم می پرسند مگر شوراها، ناظر بر عملکرد شهرداری ها نیستند، پس چگونه است که یک ناظر، خود ناظرین را دور می زند؟ یا برخی معتقدند که اصولاً نظارت دقیقی بر عملکرد شوراها نمی شود که اگر می شد چگونه یک عضو، املاک نجومی می گیرد، با باج گرفتن از شهرداری به نام حسینیه، ساختمان تجاری می سازد یا در قالب عضویت در یک نهاد مردمی، رشوه می گیرد و اختلاس می کند؟ با اینهمه برخی افشاگری از پرونده تخلفات در ماه های اخیر را سیاسی می دانند و معتقدند جناح های رقیب، به دنبال اثبات بی کفایتی اعضای تأیید صلاحیت شده هستند و از آن طرف، عده ای می گویند که شوراها به نهادهای تشریفاتی بدل شده اند و آن طور که انتظار می رود، عمل نمی کنند! آمارها از دستگیری یا سلب عضویت حدود 30 عضو شورا ی شهر و روستا، 4 شهردار و 17 کارمند شهرداری در یکسال اخیر حکایت دارد.

برخی البته پرونده هایشان مستقیم به قوه قضاییه رفته و تعدادی دیگر به شورای حل اختلاف مرکزی یا استان ها آمده است.

برخی در انتظار حکم هستند و برخی حتی جرمشان هم ثابت نشده است.

سیدسلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور چندی پیش گفته بود که در دولت تدبیر و امید 8 شورا منحل شده و 283 عضو هم سلب عضویت شده اند.

تعداد البته در برابر چند 10 هزار (120 هزار) عضو شورا، ناچیز است، اما مسأله اینجاست که چرا باید اعتماد عمومی به شوراها درگیر بازی های سیاسی و فضاسازی های جناحی شود!؟ محمد محمودی شاه نشین، نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر انتخابات شوراها درباره رسانه ای شدن پرونده تخلفات شوراهایی در چند ماه اخیر این طور توضیح می دهد: متأسفانه در این چند وقت، جو سیاه نمایی علیه شوراها براه افتاده است.

ما نزدیک به هزار و 400 شهردر کشور داریم که اگر هر کدام به طورمتوسط 7 عضو داشته باشند، حدود 9 هزار عضو شورا فقط در شهرها داریم.

خب می پرسید چه تعداد از این افراد در قوه قضاییه پرونده دارند؟ من می گویم در دو سال اخیر که بنده در هیأت حل اختلاف شوراها هستم، تعداد شوراهای منحل شده کمتر از تعداد انگشتان دست بوده است.

یکی از این شوراها، مرودشت شیراز است.

تعداد متخلفان 5 نفر بود که یک نفر هم استعفا داد و در نهایت شورا منحل شد.

یک شورای منحله دیگر، سلمان شهر بود که آن هم چون نتوانستند به خاطر درگیری های داخلی، شهردار انتخاب کنند، منحل شد.

او درباره 283 پرونده تخلف شورایی ها می گوید: بیش از 90 درصد این پرونده ها، مربوط به شورای روستاهاست که عمدتاً هم محکومیت و کیفری نیست، مثلاً فردی شرط سکونت در روستا را رعایت نکرده و به شهر آمده، پس تخلف کرده است که این نوع پرونده ها در دوره جدید به مراتب بیشتر شده است.

ضمن آنکه این حجم از پرونده مربوط به شش سال اخیر است.

ما بیش از 24 هزار نفر عضو شوراهای روستا داریم که می بینید با این اعداد و ارقام، این تعداد پرونده بسیار ناچیز است.

الان کل پرونده های مالی مربوط به این 5 نفر عضو شورای مرودشت است که آن هم مربوط به زمان انتخابات بوده که با شهردار وقت تبانی کرده اند و یک پرونده مالی دیگر هم درباره یک عضو شورای شهر پرند است که در دست بررسی است، اما هنوز دادگاه حکم نهایی را اعلام نکرده است و اگر کیفرخواست صادر شود، بسرعت لغو عضویت می شوند.

شاه نشین درباره پرونده های اخلاقی هم این طور توضیح می دهد: غیر از پرونده بابل، دو عضو در شورای روستایی، اعتیاد مثبت داشتند.

درباره بابل هم هنوز تخلف به اثبات نرسیده و فقط بواسطه انتشار فیلم ها، اعضا استعفا داده اند و خبری از دستگیری نبوده است! البته ما سه مورد شکایت هم از شورای شهر تهران در دوره چهارم داریم که هیچ کدام به نتیجه قطعی نرسیده است.

2 نفر بازداشتی در نظرآباد کرج مربوط به دوره چهارم شوراهاست که تخلفات انتخاباتی داشته اند.

درباره رییس شورای شهر شهرستان مشهد هم که بحث مسائل اخلاقی مطرح شده، احتمالاً پرونده دادگاهی بوده و به ما گزارشی ارسال نکرده اند.

2 نفر سلب عضویت در استان تهران هم در همان زمان اعلام آرا که جعلی بودن مدارکشان ثابت شد، انجام گرفت.

درباره 9 نفر شوراهای شهر و روستای استان تهران هم هیچ پرونده ای به ما ارسال نشده است.

اگر عضوی با شهردار تبانی کرده و با شهرداری زدوبند کند یا کاری خلاف قانون انجام داده که برخلاف مصالح عمومی باشد، با او چگونه برخورد می شود؟ شاه نشین به این سؤال این طور پاسخ می دهد: اگر تخلف ثابت شود، گزارش به شورای حل اختلاف استان ارسال می شود و رأی از یک تذکر کتبی تا لغو عضویت و حتی سلب دائمی خواهد بود.

البته اگر کسی اعتراض کند، پرونده به شورای حل اختلاف مرکزی می رود.

حدود 5 ماه پیش هم دبیرخانه دائمی نظارت بر انتخابات شوراها تشکیل شد و براین اساس، شورای عالی استان ها اجازه دارد در حوزه حسابرسی ها بر شوراهای پایین دست نظارت کند.

ما البته درحال اصلاح قانون هستیم تا دیوان محاسبات در کنار بازرسی کل بر شوراها نظارت بیشتری کند.

وی با اشاره به رصد دقیق فضای مجازی و توییتر اعضای شورا می گوید: متأسفانه فضاسازی ها زیاد است.

مثلاً در شورای شمال، یک نفر توطئه و دام پهن کرده است.

اغلب هم رقبا یا علی البدل ها یا حتی شکست خورده های جناح های سیاسی هستند.

آیا شورای نگهبان باید به جای مجلس، بر انتخابات شوراها هم نظارت کند؟ جواب شاه نشین جالب است: شورای نگهبان علاقه ای به این موضوع ندارد و حتی به این پیشنهاد پاسخ منفی هم داده است!اما ما به دنبال این هستیم تا کار به هیأت عالی نظارت با حضور دستگاه های نظارتی سپرده شده و مشارکتی جلو برود.

اعضای شوراها زیر ذره بین ناظرها بزودی آیین نامه نظارت اجرایی برعملکرد شوراهای سراسر کشور تصویب می شود.

این آیین نامه از سوی شورای عالی استان ها تهیه شده و قرار است پس از تصویب، نظارت را از بیرون به درون شوراها بکشاند.

این آیین نامه می تواند با نظارت دقیق تر، عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا را بیشتر پایش کند.

اما آیا هم اکنون هیچ نظارتی بر عملکرد شوراها انجام نمی گیرد؟! غلامعلی سفید، رییس شورای شهر یزد به این سؤال پاسخ منفی می دهد: هم اکنون هیأت تطبیق فرمانداری ها بر مصوبات شوراها نظارت کامل دارد.

یعنی هر مصوبه ای پس از تصویب به هیأت تطبیق ارسال می شود و پس از بررسی درصورتی که نقص داشت به شورا ارجاع داده شده یا حتی باطل اعلام می شود.

اما مسأله اصلی اینجاست که چگونه می توان بر عملکرد تک تک اعضا نظارت داشت؟ وی با بیان اینکه هم اکنون شورای عالی استان ها و شوراهای فرادست بر عملکرد شوراها نظارت دارند، درباره ضعف نظارت ها این گونه توضیح می دهد: اگر تخلفات در حیطه شخصی و فردی باشد، قوه قضاییه ورود می کند.

این عضو شورا درباره ماجرای یکی از شهرهای شمالی این طور توضیح می دهد: برخی گناه بزرگتر مرتکب شده و با انتشار این فیلم در شبکه های مجازی، بی آبرویی کرده اند، من نمی خواهم این افراد را تبرئه کنم، اما آیا راه جلوگیری از فساد، انتشار آن و اشاعه فحشاست؟ وی ادامه می دهد: تخلفات درهمه جا، چه در دولت و قوه قضاییه و چه در سایر صنوف و مشاغل اتفاق می افتد و این طور نیست که محدود به شوراها و شهرداری ها باشد.

اما اینکه فکرمی کنیم باید در برابر برخی تخلفات سکوت کنیم، چون بزرگنمایی می شود و برخی دیگر را به شکل اغراق آمیزی رسانه ای کنیم، جای تأمل دارد! ما الان بیش از چند ده هزارعضو شورا داریم، طبیعی است که تخلف و فساد رخ دهد.

اینکه سخنگوی وزارت کشور به بیش از 280 پرونده اعضای شورا اشاره می کند، باید ببینیم که اولاً این تعداد پرونده مربوط به حدود 6 سال اخیر است و نه یک سال! از طرفی همه این پرونده ها، در قوه قضاییه نیست و بعضی به شوراهای حل اختلاف رفته است که نشان می دهد حجم آنها چشمگیر نیست.

سفید ، اما علت این اغراق های رسانه ای درچند وقت اخیر را به موضوع نظارت نسبت می دهد و می گوید: برخی با این بزرگنمایی ها می خواهند نظارت مجلس در انتخابات شوراهای شهر و روستا را زیر سؤال ببرند، این افراد می خواهند نظارت بر عهده شورای نگهبان باشد و فکر می کنند که اگر این اتفاق بیفتد، هیچ تخلفی رخ نمی دهد! الان نظارت بر انتخابات شوراها با مجلس است و ریاست جمهوری با شورای نگهبان! علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران هم در این باره به ایران می گوید: در هفته های اخیر، مسائلی در رابطه با شوراها ایجاد شده است.

من از کم و کیف آن اطلاع دقیقی ندارم.

طبیعی است هیچ عقل سلیم و هیچ وجدان بیداری تأیید نمی کند که کسانی از موقعیت خود در شوراها سوء استفاده کنند و مرتکب خطاها و اشتباهات جبران ناپذیر شوند.

اما توجه داشته باشیم، به صرف خطای برخی افراد در شوراهای برخی از شهرها و روستاها، اگر نافی اصل شورا شویم، خود این خطای دیگری است.

محمد حسین خلیلی اردکانی، عضو شورای شهر کرج هم با رد هرگونه تخلف در شورای این شهر می گوید: تاکنون هیچ عضوی از ما تخلف مالی و اخلاقی نداشته است و این اخبار به شوراهای استان البرز برمی گردد.

منبع:ایسنا
کلید واژه ها: شورا - شوراها - شهردار - شورای - شوراهای شهر - شهرداری - تخلف - منحل - قوه قضاییه - تخلفات - سخنگوی وزارت کشور - دولت تدبیر و امید - روستا - درگیر - نظارت - انتخابات شوراها - شورای حل اختلاف - انتخاب - انتظار - ناظر - نماینده مجلس - تدبیر و امید - سیاسی - وزارت کشور - شورای شهر - انتخابات - کشور - مردم - شهر بابل - دستگیری

آخرین اخبار سرویس:
نامه امام راحل به گورباچف یک امر خیرخواهانه بود

نوبخت: چطور می توانم در تهران بنشینم و برای مردم کپرنشین برنامه ریزی کنم؟| تصمیم بر حضور در مناطق محروم گرفتم| اختصاص یارانه برای 4000 رودباری| برخی اوقات مسئولان هیچ حسی نسبت به مردم محروم ندارند و خود را از جنس مردم نمی دانند|عذر چنین مدیرانی را خواهیم خواست| قطعاً پس ا

بازدید رییس سازمان برنامه و بودجه از طرح های جنوب استان کرمان

نامه امام راحل به گورباچف یک امر خیرخواهانه بود

واکنش امیر عبداللهیان به بازداشت مرضیه هاشمی

نگاهی به 25 عکس کمتر دیده شده از محمد علی کلی به مناسبت سالروز تولد این قهرمان

نوبخت : پرداخت یارانه ها از سال دیگر استانی می شود

حقوق بازنشستگان امشب واریز می شود

یادواره 800 شهید عشایر ایلات خمسه فارس

46 درصد مردم منطقه قلعه گنج لوله کشی آب شرب ندارند

مراسم سوگواری حضرت زهرا (س) و ایام فاطمیه در مالزی برگزار شد

برگزاری هفدهمین کمیسیون مشترک ایران و کوبا

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

دانلود آهنگ جدید شاهین شاپوری بنام قایق

حالت فوق العاده ملی به دلیل خطر تروریست ها در خاورمیانه تمدید شد

خط ارتباطی «ارومیه - مرسین» یکی از خطوط نجات اقتصاد کشور است

مشهدی ها پایین ترین سطح را در استفاده از کتاب دارند

رهبر انقلاب:جرقه انگیزش انقلاب به وسیله نواب در من به وجود آمد

تعداد سربازان در مقایسه با گذشته کاهش یافته است

حضور هیئتی از سازمان ملل متحد در حرم امامین عسکریین (ع)+ تصاویر

خواننده پاپ در انتظار دومین عمل قلب

بخش خصوصی ایران و عراق کنار هم خواهند ایستاد

مجموعه سوالات استخدامی حرفه ای کاردان های فنی ساختمان-تاسیسات مکانیکی 10 دوره

خبرنگار پرس تی وی فورا آزاد نشود، پایان بازی بدست آمریکا نخواهد بود

توسعه قابل توجه روابط نظامی تهران- باکو

چگونه غذای حضرتی حرم امام رضا را دریافت کنیم

جزییات دستگیری مدیرکل تعاون ناجا در تایلند

دشمن در فضای مجازی به دنبال غبارآلود کردن اوضاع کشور است

کلاس آموزش توییتر به نمایندگان مجلس آمریکا با معلمی الکسندریا اوکازیو کورتس

مرعشی: اصلاح طلبان در عبور از گردنه سخت کنار دولت هستند

دیدار سردار باقری با نخست وزیر آذربایجان+عکس

بررسی عملکرد ترازو در فروشگاهها

حضور در مناطق مختلف کشور در تعطیلات پایان هفته برای برطرف کردن مشکلات مردم

همدلی دستگاه های امنیتی کم سابقه است

سه پرواز داخلی ناچار به فرود در فرودگاه امام(ره) شدند/ مریض بدحال در پرواز آسمان

واکنش وکیل مرتضوی به خبر حضور موکلش در نجف

پایان بازدیدهای رییس سازمان برنامه و بودجه از شهرستان های جنوبی استان کرمان

آسیب های اجتماعی را سیاه نمی بینم

قانون اساسی افغانستان نیازمند بازنگری است/ هیچ کشوری با تکیه بر خارج رشد نکرده است

معاون سابق ولایتی: وقت مذاکره با آمریکاست

هوش این هاسکی ستودنی است + ویدئو

روستاییان 40 روستای اردبیل بازنشسته می شوند

عضو حزب نهضت آزادی: بازرگان در میان مردم بود

آیا ترامپ دوره بعد هم رییس حمهور خواهد بود؟

عضو حزب نهضت آزادی: بازرگان در میان مردم بود

500 امدادگر چهار استان ارتقای درجه یافتند

روستاییان 40 روستای اردبیل بازنشسته می شوند

نخستین همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه در شرق کشور برگزار شد

وداع با شهید امنیت، محسن مشرقی

اصلاح بخشنامه سامانه ثبت حقوق و مزایا

اظهارات معاون اول قوه قضاییه درباره معضلات مربوط به وکالت و کارشناسی پرونده ها

جای خالی «همدلی»

چرا نمی توانیم فیلسوف تربیت کنیم؟

از تاکید بر استانی و حزبی شدن انتخابات مجلس تا لزوم استفاده از تجربه سایر کشورها

معرفی شهرداری تهران به عنوان غرفه برتر نمایشگاه بین المللی مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری

فیسبوک از ترس ترامپ، قوانینش را تغییر داد

فرمانده کل ارتش حساب توییتری ندارد

یارانه نقدی چه کسانی با اجازه مجلس حذف می شود؟

نخستین همایش تصویربرداری از استخوان و ماهیچه در شرق کشور برگزار شد

برگزاری مراسم وداع با پیکر مطهر 10 شهید در حرم مطهر رضوی

گفتمان بازرگان در رابطه دین و حوزه عمومی میانه روی است

پاسخ بعیدی نژاد به یکی از فعالان توییتری که ادعاهایی علیه امنیت ایران مطرح کرد

500 امدادگر چهار استان کشور ارتقای درجه یافتند

تصاویر| ماراتن زنان در هرمز

همایش دوچرخه سواری در جاجرم

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

گفتمان بازرگان در رابطه دین و حوزه عمومی میانه روی است

ویژگی عصر انقلاب؛ تجلی اسلام ناب است

خاتمی: کلیداران فضای مجازی درصدد ایجاد دولت در دولت ها هستند

سردار جلالی : می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

مدیر بنیاد تعاون ناجا:شایعه دستگیری مرا منافقین منتشرکردند

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود

رد پیشنهاد سفیری ایران و نیابت تولیت آستان قدس رضوی از سوی نواب

تهران؛ امن ترین پایتخت جهان

تغییر مسیر سه پرواز داخلی به فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

500 امدادگر چهار استان کشور ارتقای درجه یافتند

پیش بینی تامین 25 قلم کالای اساسی در بودجه 98

خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم

پرهیز از رفت و آمدها و سفرهای غیرضروری

جمعیت قابل توجهی زیرخط فقر مطلق هستند

جمالی نژاد: کودکان آینده کشورند پس باید حمایت شوند

سردار جلالی: می توانیم اینترنت ایرانی - اسلامی داشته باشیم

«عزای فاطمیّه» در هندوستان

سطح استفاده از کتاب در مشهد از تمام کشور پایین تر است

اقدام پژوهی چگونه توانستم مشکل خودخواهی و غرور مبینا را برطرف کنم و او را به ارتباط با دوستانش تشویق نمایم؟

حقوق دی ماه بازنشستگان کشوری امشب واریز می شود

4 هزار کودک و نوجوان پای قصه های کانون می نشینند

دانلود آهنگ جدید رستاک بنام تلفات

فصل دوم کاوش شهر زیرزمینی سفیدشهر آران و بیدگل پایان یافت

لزوم انتخاب بهترین ها و سالم ترین ها برای مسئولیت های مهم

تأکید نایی بر توجه ویژه استاندار خراسان رضوی به بخش خصوصی شهرستان ها

بررسی ظرفیت پذیرش مدارس در جلسه شورای آموزش حوزه کاشان

طلسم «قلعه» شکست

رونمایی از تمبر ویژه سی امین سالگرد ارسال نامه امام خمینی به گورباچف

سیلاب در خوزستان؛ آماده باش هفت شهرستان

پایین بودن سرانه مطالعه موجب می شود از تجربیات دنیا استفاده نکنیم

ایران در 1405 یکی از سه کشور جهان در شتاب پیری جمعیت است

فصل دوم کاوش شهر زیرزمینی سفیدشهر آران و بیدگل پایان یافت

تقدیر از مبارزان دوران انقلاب در فسا

خدمت به مردم مناطق محروم را افتخار می دانم

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!