مطالب مرتبط:
وزارت اطلاعات وجود رانت و تخلف را در وزارت صنعت برای ثبت سفارش خودرو تایید کرد
وزارت اطلاعات بر وجود رانت و تخلف درثبت سفارش خودرو مُهر تایید زد
متن کامل گزارش مجلس از تخلف وزارت صنعت؛ وزارت اطلاعات وجود رانت و تخلف درثبت سفارش خودرو را تایید کرد
ایران خودرو و سایپا 160 هزار خودرو احتکار کرده اند/ رانت های ثبت سفارش، واردات خودروهای خارجی و مشکلات بازار خودرو همه ناشی از عملکرد وزارت صنعت است
هزار و یک سوال از ثبت سفارش 6400 خودرو اطلاع دیرهنگام دستگاه قضا اهمال یا تعمد؟/ همه محرمان و نامحرمان وزارت صمت برای لاپوشانی یک تخلف!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 11:232018-09-25اقتصادي

مُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودرو


کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس با تدوین گزارشی در خصوص «توقف ثبت سفارش خودرو و افزایش تعرفه واردات» اعلام کرد: وزارت اطلاعات و گمرک، وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو را تأیید کرده اند.

- کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس با تدوین گزارشی در خصوص توقف ثبت سفارش خودرو و افزایش تعرفه واردات اعلام کرد: وزارت اطلاعات و گمرک، وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو را تأیید کرده اند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشبکه خبری تهران نیوز"، کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس با تدوین گزارشی در خصوص توقف ثبت سفارش خودرو و افزایش تعرفه واردات اعلام کرد: وزارت اطلاعات و گمرک، وجود رانت و تخلف در ثبت سفارش خودرو را تأیید کرده اند.

کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، گزارشی را در موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو تدوین کردند.

در این گزارش اعلام شده است: عدم امکان اجازه ثبت سفارش از اسفندماه 1396 تاکنون، تصویب طرح افزایش اخذ مالیات از واردکنندگان بر اساس مصوبه مجلس، سوء استفاده از آشفتگی بازار توسط کسانی که خودروی خارجی در حد انبوه وارد کرده بودند و نیز افرادی که قریب به 17000 دستگاه خودرو در گمرک دپو کرده بودند، موجب التهاب بازار و افزایش قیمت خودروهای وارداتی و به تبع آن موجب افزایش قیمت خودروهایی که به صورت C.

K.

D و S.

K.

D (قطعات و مجموعه های منفصله) وارد و در ایران مونتاژ می شوند، شده است .

متن کامل این گزارش به شرح زیر است: گزارش کمیسیون صنایع و معادن طبق ماده 236 آیین نامه داخلی با همکاری کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسیدر خصوص موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو ماده (236) آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامیهیأت رییسه محترم مجلس شورای اسلامیبا سلام و احترامپیرو درخواست جمعی از اعضای محترم کمیسیون صنایع و معادنو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44از هیئت رییسه محترم مجلس شورای اسلامی درخصوص تقاضای بررسی مشترک با کمیسیون صنایع و معادن پیرامون موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو بر اساس ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس و همچنین درخواست تعداد دیگری از نمایندگان محترم مجلس ، هیئت رییسه محترم مجلس طی نامه ای به کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44، بررسی موضوع توقف ثبت سفارش خودرو و افزایش تعرفه واردات را طبق ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس به این دو کمیسیون ارجاع نمود؛ اینک گزارش آن جهت قرائت در صحن و اخذ رای نمایندگان محترم مجلس بشرح ذیل تقدیم می گردد.

گزارش کمیسیون صنایع و معادن طبق ماده 236 آیین نامه داخلی با همکاری کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی درخصوص موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو بخش اولطرح مسأله:به دنبال اتفاقات و سیر حوادثی که در موضوع واردات خودرو، ثبت سفارشات و اعمال تعرفه های جدید از دی ماه 1395 تا دی ماه 1396 به وقوع پیوست و تأثیرات شگرفی هم در بازار خودرو (قیمت خودروهای خارجی و داخلی) و نیز در بازار ارز گذاشته و بی انضباطی و تخلفات گسترده ای را به دنبال داشت، تقاضای بررسی موضوع بر اساس ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی توسط جمعی از نمایندگان محترم و کمیسیون های صنایع و معادن و ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 به تصویب هیئت رییسه مجلس رسیده و جهت رسیدگی مشترک به این دو کمیسیون ارجاع شد و چون عدم رعایت شئونات و نقض یا استنکاف از اجرای قانون در این موضوع به صراحت اتفاق افتاده است، تقاضای رسیدگی و اخذ رأی از نمایندگان محترم را داریم.

بخش دوماقدامات کمیسیون های صنایع و معادن و ویژه حمایت از تولید ملی و اصل 44 مجلس شورای اسلامی:ابتدا جلسه مشترک کارگروه تولید داخل کمیسیون ویژه و کارگروه صنعت کمیسیون صنایع و معادن با حضور معاونین وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت)، (آقای دکتر خسرو تاج، رییس سازمان توسعه و تجارت و مهندس صالحی نیا، معاون امور صنایع) و نمایندگانی از سازمان گمرک، انجمن وارد کنندگان خودرو و اتاق بازرگانی و مرکز پژوهش های مجلس تشکیل گردید و پس از اخذ گزارش شفاهی مسئولین مذکور، مقرر گردید گزارش های کتبی ارسال نموده و موضوع در کارگروه های دو کمیسیون مذکور با دعوت از کارشناسان مربوطه به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار گیرد.

1.

انجمن واردکنندگان خودرو اقدام به صدور نامه ای به شماره 96112304/م/خ مورخ 23 بهمن سال 96 خطاب به رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مبنی بر گزارش سیر حوادث اتفاق افتاده نمود و در جلسات کارگروه صنعت کمیسیون صنایع نیز همین گزارش ارائه گردید.

خلاصه نظرات انجمن واردکنندگان به شرح زیر است:الف: پس از انسداد رسمی سایت، حدود 15000 دستگاه خودروی خارجی از طریق برخی نمایندگی های رسمی و غیر رسمی، در فاصله زمانی تیرماه تا دی ماه 1396 وارد کشور شده است که نیاز به شفاف سازی دارد.

ب: انجمن وارد کنندگان از سال 1394 تا دی ماه 1396 حق ورود به این موضوع را نداشتند که ناگهان در دی ماه 1396 سایت برای واردکنندگان رسمی و غیر رسمی باز شده است.

ج: در سال 1396 تعداد 68700 دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و 768 میلیون دلار و با ترکیب 35 درصد 2500-2000 سی سی، 47 درصد 1500-2000 سی سی، 8 درصد 1500- 1000 سی سی و 10 درصد خودروی هیبریدی وارد کشور شده است و در سال 1395 ، 76800 دستگاه به ارزش حدود دو میلیارد دلار واردات خودرو صورت گرفته است.

د: در سال 1396 ، سه میلیارد و 700 میلیون دلار قطعات وارد گردیده که 56 درصد آن از کشور چین بوده است؛ البته در حدود 40 درصد هم به صورت قاچاق واردات قطعات صورت گرفته است.

هـ: سایت ثبت سفارش واردکننده از اسفند 1396 فقط برای نمایندگی ها باز شده و تا آخر خرداد 1397 اعتبار داشته، لیکن درعمل سیستم اجازه ورود برای ثبت سفارش را نمی داد.

و: دلایل التهاب بازارو افزایش قیمت خودرو:1-عدم اجازه ورود برای ثبت سفارش از اسفند 1396 تا کنون.

2- افزایش اخذ مالیات از واردکنندگان با مصوبه مجلس که این امر، موجب کاهش انگیزه واردکنندگان گردیده است.

3- وجود حدود 17000 دستگاه خودرو ثبت سفارش شده در گمرکات که با افزایش تعرفه، وجه بیشتری توسط واردکنندگان پرداخت و از خریداران اخذ گردیده است.

4- سوء استفاده از بازار آشفته توسط کسانی که خودروی وارداتی با تعرفه قبلی داشته اند؛ این افراد بلافاصله قیمت ها را افزایش داده و از این طریق به سود کلانی دست یافته و افزایش قیمت جدید را به مصرف کننده تحمیل کرده اند.

پیشنهادات انجمن واردکنندگان خودرو برای تعدیل قیمت فروش و التهاب بازار:1- انجام واردات به صورت منصفانه در کنار تولید داخلی با ایجاد رقابت سالم، موجب افزایش بهره وری تولید و کیفیت محصول نهایی می شود.

"2- واردات خودرو به موضوع از رده خارج کردن خودروهای فرسوده کمک شایانی می کند؛ مشروط بر اینکه تولیدکنندگان نیز موظف به خروج خودروهای فرسوده شوند.

3- ملاک تشخیص خودروهای لوکس بر اساس مدل جهانی 50485 دلار سوخت بالای 7 لیتر و 59454 دلار برای مصرف سوخت کمتر از 7 لیتر در صد کیلومتر می باشد؛ لذا اعمال فرمول جهانی برای مالیات خودروهای لوکس ضروری می باشد.

قابل ذکر است انجمن وارد کنندگان خودرو در 22 بند تأثیر دخالت مستقیم دولت در بازار خودروهای وارداتی و در 6 بند اصلاحات لازم در طرح ساماندهی خودرو را به طور مکتوب ارائه کرده اند.

2- پس از آن، جلسه ای به ریاست آقای مهندس ملکی رییس کارگروه صنعت، با حضور برخی اعضای کمیسیون صنایع و معادن، معاونین وزیر صمت، نمایندگان وزارت اطلاعات، نماینده گمرک ج.

ا.

ا و نماینده مرکز پژوهش های مجلس در کمیسیون صنایع و معادن تشکیل و مباحث مفصلی در ارتباط با موضوع ثبت سفارش خودرو و دلایل افزایش تعرفه و نیز التهاب بازار خودروهای وارداتی صورت گرفت.

اعضای مشترک دو کمیسیون بعضاً در این جلسات حضور یافته و نقطه نظرات خود را ارائه می نمودند.

همچنین جلسه ای با حضور رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و معاون و مدیرکل ذیربط وزارت صمت در کمیسیون ویژه تشکیل و مباحث مربوط به توقف ثبت سفارش خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو مورد بررسی قرار گرفت.

در این بین، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی کارگروهی متشکل از مشاورین کمیسیون و کارشناسان صنعت خودرو برای بررسی این موضوع تشکیل داد که نتایج آن طی 3 گزارش مبه کمیسیون ویژه ارائه گردید.

3- وزارت صمت طی نامه شماره 53601/60 مورخ 26 اردیبهشت 97 پیگیری ها و اقدامات انجام شده در رابطه با این موضوع را به اطلاع کمیسیون صنایع و معادن و کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی رساند که اهم مباحث مطروحه به شرح زیر می باشد:در تیرماه 1395 معاون اول رییس جمهور، وزیر صمت را ملزم به تدوین دستورالعملی برای ایجاد محدودیت و مدیریت واردات خودرو به منظور کنترل افزایش واردات و الزام شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در تولید داخل کشور نمودند.

در مردادماه 1395 دستورالعمل تهیه شده و به کمیسیون امور زیربنایی و محیط زیست ارجاع می شود که به علت طولانی شدن فرآیند رسیدگی به موضوع، در آبان ماه، وزیر محترم نفت به منظور تصمیم گیری عاجل درخواست قرارگرفتن موضوع در دستور کار هیئت وزیران را مطرح می کند.

معاون اول محترم رییس جمهور طبق بند 6 ابلاغیه شماره 1256125/887/53 مورخ 12 دی ماه 95، شرط ثبت سفارش خودرو را منوط به داشتن نمایندگی مجاز و خدمات پس از فروش می نماید.

لذا از تاریخ 13 دی ماه 95 لغایت28 تیر 96 ثبت سفارش برای نمایندگی های رسمی صورت گرفته است.

به دلیل تداوم روند افزایش ثبت سفارش و پیش بینی تصویب دستورالعمل مدیریت واردات و مدیریت بازار ارز، وزیر محترم وقت در تیرماه 1396 بدلیل احتمال دسترسی اشخاص به اطلاعات اولیه و ثبت سفارش دستور توقف ثبت سفارش را صادر می کند.

از تاریخ 28 تیر ماه 96 لغایت 9 دی ماه 96 ثبت سفارش متوقف و هرگز تمدید نگردیده است؛ لیکن تعداد 6481 دستگاه به طور غیر قانونی و بدون دخالت وزارت صمت ثبت گردیده و احتمال ثبت در سایر کالاها نیز وجود دارد.

موضوع در تاریخ 25 بهمن 96 به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع داده شده است.

براساس تصویب نامه شماره 12557/ت54803 مورخ 9 دی ماه 96 هیئت وزیران ثبت سفارش برای نمایندگان رسمی و افراد حقیقی و حقوقی غیر نماینده از تاریخ10 دی 96 فعال گردیده است و بر اساس تصویب نامه شماره 165272/ت55186 هـ مورخ 22 اسفند 96 ثبت سفارش برای افراد حقیقی و حقوقی غیرنماینده از تاریخ 24/12/1396 متوقف گردیده است.

درحال حاضر ثبت سفارش خودرو سواری از محل تصویب نامه شماره 166223/ت 55066 هـ مورخ 22 اسفند 96 هیئت محترم وزیران برای ترخیص خودروهای موجود در گمرکات، مشروط به داشتن قبض انبار به تاریخ9 دی ماه 96 و قبل از آن می باشد.

(زمان مجاز ثبت سفارش از تاریخ24 اسفند 96 لغایت 224 خرداد 97 است.

) تبصره: ثبت سفارش برای جانبازان و معلولین از موضوع محدودیت های فوق مستثنی بوده با معرفی بنیاد شهید و سازمان بهزیستی و با رعایت آیین نامه فنی واردات خودرو در بازه زمانی موقت ثبت سفارش از29/4/1396 لغایت 9/10/1396 تعداد 324 دستگاه ثبت شده است.

دلایل دولت در افزایش تعرفه واردات خودروالف) ضرورت مدیریت واردات خودروی سواری (خصوصاً خودروهای لوکس)ب) کاهش تقاضای واردات خودرو و مدیریت منابع ارزیج) تشویق برای جذب سرمایه گذاری در تولید خودرو و قطعات و ایجاد انگیزه برای مشارکت در تولید به منظور تحول در صنعت خودرو و قطعات و ارتقای کیفی آنپس از بحث و بررسی در جلسات کارشناسی با حضور مسئولین گمرک و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، کمیسیون اقتصادی دولت و معاونت تخصصی وزارت صمت در نهایت با استناد به ماده 22 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور ، ابزار تعرفه ای برای واردات و کاهش تقاضا و جلوگیری از رانت ناشی از افزایش قیمت حاصل شده مورد تایید قرار گرفت و به دولت پیشنهاد شد.

"افزایش تعرفه خودروهای هیبریدی:در این بین با مصوبه دولت در دی ماه 1396 تعرفه های جدیدی بر واردات خودرو اعمال گردید و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی افزایش یافت.

شایان ذکر است خودروهای هیبریدی کامل (plug in)، به دلیل عدم وجود زیرساخت های لازم فعلاً در کشور قابل استفاده نیست و خودروهای هیبریدی پایه بنزین وارد می شود که این خودروها تا سال 1392 فاقد تعرفه بوده و از ابتدای سال 1393 برای آنها حداقل حقوق ورودی تعیین شد.

بعلت اینکه مصرف خودروی هیبریدی 40-30 درصد کمتر از خودرو بنزینی بوده و قیمت آن نیز40-30 درصد گرانتر بوده، لذا برای ایجاد تناسب، حقوق ورودی جدید را برای پوشش اختلاف قیمت و معنی دار کردن آن تعیین می نمایند؛ البته پس از دخالت مجلس، نسبت به کاهش حقوق ورودی و رساندن خودروهای با حجم موتورهای 1500 سی سی به نرخ قبل اقدام نموده و سایر حقوق ورودی نیز 20 درصد کاهش یافت.

قابل ذکر است که خودروهای بنزینی نیم درصد کل خودروهای وارداتی بوده و نقش چندانی در کاهش آلایندگی ندارند.

الف: در دوره زمانی 13 دی ماه 95 لغایت22 دی 95به علت برداشت های متفاوت از بند 6 ابلاغیه معاون اول رییس جمهور، تعداد 34000 دستگاه خودرو توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ثبت شده لیکن در تاریخ23 دی 95 به علت مغایرت، غیر فعال و ابطال شده استبخش سومجمع بندی نهایی و ارائه پیشنهاد:الف- در بررسی های انجام شده مشخص گردید که حداقل تعداد 6481 دستگاه خودروی خارجی به اذعان وزارت صنعت، معدن و تجارت از تاریخ24 تیر 96 لغایت 9 دی 96 در زمان توقف ثبت سفارش به روش های غیر قانونی ثبت سفارش شده اند که لازم است پیگیری جدی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، وزارت اطلاعات، سازمان تعزیرات حکومتی و گمرک ج.

ا.

ا به عمل آمده و ضمن معرفی متخلفین به دستگاه قضایی، افکار عمومی در جریان این پیگیری و اعاده سودهای نامشروع و غیرقانونی برخی افراد قرار گیرند و مقصرین در هر دستگاهی معرفی و با پایمال کنندگان حقوق ملت، برخورد لازم به استناد ماده (1) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده (13) قانون مبارزه با جرایم رایانه ای و ماده (543) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات های بازدارنده) صورت پذیرد، چون موارد مذکور، از مصادیق تخلف در قوانین فوق الذکر می باشد.

ب) وجود ایرادات در سامانه مهم ثبت سفارش و عدم کنترل صحیح این سامانه و اعلام عدم اطلاع از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پذیرفته نیست و نیز با توجه به نحوه صدور دستورالعمل های مکرر ضروری است برای ایجاد ثبات در بازار و جلوگیری از هرگونه شائبه، وزارت صنعت، معدن و تجارت در اسرع وقت نسبت به بالابردن ضریب ایمنی سامانه ثبت سفارش و شناسایی عوامل پشت پرده واردشوندگان به سامانه اقدام جدی نماید و تا تعیین تکلیف رسیدگی قانون در بند الف، از شماره گذاری این خودروها، نقل و انتقال و ثبت در دفاتر رسمی خودداری کند.

ج) عدم امکان اجازه ثبت سفارش از اسفندماه 1396 تا کنون، تصویب طرح افزایش اخذ مالیات از واردکنندگان بر اساس مصوبه مجلس، سوء استفاده از آشفتگی بازار توسط کسانی که خودروی خارجی در حد انبوه وارد کرده بودند و نیز افرادی که قریب به 17000 دستگاه خودرو در گمرک دپو کرده بودند، موجب التهاب بازار و افزایش قیمت خودروهای وارداتی و به تبع آن موجب افزایش قیمت خودروهایی که به صورت C.

K.

D و S.

K.

D (قطعات و مجموعه های منفصله) وارد و در ایران مونتاژ می شوند، گردیده است.

بنابراین ضرورت دارد واردات خودرو فقط از طریق نمایندگان رسمی و اشخاصی که زیرساخت لازم برای ارائه خدمات پس از فروش را دارند انجام پذیرد.

همچنین با توجه به فشار تحریم های آمریکا بر صنعت خودروی کشور پیشنهاد می شود طرح ساماندهی بازار خودرو پس از طی دوره مسکوتی 6 ماهه، با رویکرد حمایت از تولید ملی و کاهش فشارهای بین المللی بر صنعت خودرو بصورت کاملاً کارشناسی بازنگری گردد.

"د) لازم است با توجه به تنوع خودروهای هیبریدی بر اساس نوع سوخت در چند گروه و نیز حجم اندک نیم درصدی خودروهای هیبریدی از کل خودروهای وارداتی و در نتیجه تأثیر اندک آنها در کاهش آلایندگی، موضوع افزایش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی در شرایط ارزی فعلی مورد بررسی مجدد و کارشناسانه قرار گیرد.

هـ) به هم خوردن تعادل در واردات خودرو ضمن تحمیل هزینه زیاد برای خریداران و تورم در بازار خودرو، جریان اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده را با چالش جدی مواجه ساخته است بطوریکه در حدود 200 مرکز اسقاط خودرو با 6000 پرسنل اینک با ده درصد ظرفیت فعالیت دارند و اغلب موجب بیکاری کارگران و عدم پرداخت چندین ماهه حقوق و مزایای آنها گردیده و همچنین با توقف مراکز اسقاط، آلودگی هوای کلان شهرها بیش از پیش خطرآفرین خواهد بود.

لذا لازم است در اسرع وقت نسبت به اجرایی کردن برنامه اسقاط خودرو و فعال کردن مراکز اسقاطی اقدام لازم به عمل آید.

در این راستا خودروسازان داخلی نیز همکاری لازم را به عمل آورند.

وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و کشور نیز نسبت به اجرایی کردن مفاد تبصره 2 ماده 8 قانون هوای پاک اقدام نمایند.

لذا توقف و یا اخلال در روند اسقاط و از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و ابطال مصوبات هیات وزیران توسط وزارت صمت از مصادیق بارز تخلف و استنکاف از اجرای قانون محسوب می گردد و عدم اجرای تکالیف قانونی مذکور، مصداق تخلفات در ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی است.

و) در آخرین روزهای تهیه این گزارش، بخشنامه جدید دولت مبنی بر توقف واردات خودروهای خارجی به منظور ساماندهی بازار ارز، صادر گردید که مجال پرداختن آن در این گزارش نمی باشد و تاثیرات آن در گزارش دیگری بررسی خواهد شد و نیز طبق دستور ریاست جمهوری، وزیر صنعت، معدن و تجارت مسئول رسیدگی به این تخلفات و معرفی متخلفین به قوه قضاییه گردیده است.

در خاتمه تقاضای اخذ رأی از نمایندگان محترم طبق ماده 236 آیین نامه داخلی مجلس در موارد تخلفات بندهای الف، ب و هـ جمع بندی مذکور را داریم .


کلید واژه ها: خودرو - کمیسیون صنایع - افزایش - صنایع و معادن - تعرفه واردات خودرو - وزارت اطلاعات - مجلس شورای اسلامی - مجلس - واردات - گزارش - تولید - حمایت - تعرفه - واردات خودرو - اطلاعات - معادن - افزایش قیمت - نامه - قیمت خودروهای وارداتی - وزارت - اسلامی - آیین - ماده - سلام - گمرک - رانت - خودروهای وارداتی - شورای - تخلف - سوء استفاده

آخرین اخبار سرویس:
اجرایی نشدن قوانین از مهمترین مشکلات بخش معدن است

30 درصد صادرات ایران به افغانستان از طریق خراسان جنوبی است

جزییات واریز 200 هزار تومان به حساب بازنشستگان و مستمری بگیران

معامله مسکن در بورس شدنی است؟

30 درصد صادرات ایران به افغانستان از طریق خراسان جنوبی است

قرارداد قرارگاه خاتم برای تامین زیرساخت ها و مترو پردیس به زودی نهایی می شود

زنگنه: تولید نفت ایران بعد از تحریم ها به سطح قبل بازمی گردد

قیمت دلار | قیمت سکه طلا ، ارز امروز پنجشنبه 22 آذر 97

تولید پهپادی که 220 کیلوگرم بار را حمل می کند

یک اقتصاددان: ایران قهرمان هدر دادن منابع است

قیمت خودروهای داخلی+ جدول

قاچاق سوخت روزانه 2 میلیون لیتر کاهش یافت

دستور رییس جمهوری به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

موج تحریم آجیل در آستانه شب یلدا

پکیج فروش گرانفروش جریمه شد

دستور روحانی به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

افزایش 13 درصدی صادرات در کشور

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می گردد

برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت سوخت در دولت تصمیمی گرفته نشده است

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت بنزین گرفته نشده

ماموریتی به قرارگاه خاتم (ص) پیرامون مسکن مهرپردیس واگذار نشده است

پرداخت تسهیلات کم بهره و بلاعوض به خسارت دیدگان سیل اخیر لرستان

1784 شی تاریخی ایران از آمریکا به میهن باز می گردد

تا کنون برای سهمیه بندی یا تغییر قیمت سوخت در دولت تصمیمی گرفته نشده است

بانک ملی ایران: پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیک شد

زمزمه های آغاز صادرات نفت و گاز از یمن

دستور روحانی به وزیر صنعت برای کاهش قیمت کالاها

پرداخت خسارت پلنگ توسط بیمه “ما”

زنگنه: تولید نفت ایران بعد از تحریم ها به سطح قبل بازمی گردد

افزایش 13 درصدی صادرات در کشور

اجلاس اخیر اوپک تحت فشار آمریکا بود

رییس سازمان مدیریت بحران کشور خبر داد پرداخت تسهیلات کم بهره و بلاعوض به خسارت دیدگان سیل اخیر لرستان

سالانه 250 میلیون مترمکعب خاک وارد سدهای کشور می شود

یک اقتصاددان: ایران قهرمان هدر دادن منابع است

دلار از پله ده هزار تومان پایین آمد +فیلم

اجلاس اخیر اوپک تحت فشار آمریکا بود

اجرایی نشدن قوانین از مهمترین مشکلات بخش معدن است

بازار ارز در مسیر ثبات

حضور گردشگران، شادی و نشاط و کسب درآمد به دنبال دارد

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

فال روزانه پنجشنبه 22 آذر 1397

نشست کارگروه ویژه ساماندهی طرح های نیمه تمام عمرانی کشور در یزد

افزایش 13 درصدی صادرات در کشور/ خراسان جنوبی قطب معدنی کشور است

بازار ارز در مسیر ثبات

ترفند بعضی دختران در اینستاگرام/عکس

ایرانی ها نباید هزینه نقص قوانین گرجستان را بپردازند

وزیر صنعت برای افزایش قیمت خودرو از فشار افکار عمومی می ترسد؟

جدول نرخ سکه و ارز در 1397/9/21

واحد بانکداری شرکتی بانک گردشگری افتتاح شد.

آیا اجرای توافق پاریس برای ایران منفعت دارد؟

قیمت خودروهای داخلی در 1397/9/21

مشاور وزیر صنعت خبر داد افزایش 13 درصدی صادرات در کشور/ خراسان جنوبی قطب معدنی کشور است

معادله سه مجهولی عرضه مسکن

پیش فروش محصولات سایپا

اقتصاد زیر سیطره فردوسی/ بازی دلار در کانال 9 تا 10 هزار تومان

آخرین تحولات بازار مرغ

قیمت طلا و سکه در بازار امروز چهارشنبه 21 آذر ماه 97

زنان روحانی کارهای کثیفی کردند / هیچکدام محاکمه نشدند

آموزش مدیران و بازاریابان صنایع در دستور کار قرار گیرد

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

وزیر نفت: تصمیمی برای سهمیه بندی و قیمت سوخت گرفته نشده است

اطلاعیه گمرک درخصوص ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری

بازی دلار در کانال 9 تا 10 هزار تومان

قیمت ها در بازار مسکن فروکش می کند؟

گزارش از خیابانی که در آن همه فروشنده دلار هستند: فردوسی باز شلوغ شد

اثر توافق نفتی از دو دوربین

بهترین راهکار برای حل مشکل تنهایی بعد از ازدواج

آموزش مدیران و بازاریابان صنایع در دستور کار قرار گیرد

بانک جهانی کمک فوری 250 میلیون دلاری به پاکستان را لغو کرد

قیمت جدید انواع خودرو پژو در بازار تهران +جدول

قرارداد قرارگاه خاتم برای تامین زیرساخت ها و مترو پردیس به زودی نهایی می شود

رییس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور: امسال 4000 کلاس درس با حمایت خیرین مدرسه ساز احداث شده است

پرداخت مشوق های صادراتی از دی ماه سال جاری

افزایش قیمت بنزین شایعه است

ایجاد سه تا چهار هزار شغل در خراسان شمالی

تولید چغندر قند در باخرز 100 درصد افزایش یافت

رتبه ایران در شاخص اخذ مجوزهای ساخت و ساز مطلوب نیست

روند اجرای بازآفرینی شهری در خوزستان رضایت بخش نیست

بالا بودن نرخ ارز به دلیل عدم توسعه تولید است

تامین مالی با ابزار«جایزه»

عجیب ترین روش سوزاندن کالری با بوسیدن !

واکنش معکوس بازار به قیمت های جدید خودروسازان

آغاز طرح جدید پیش فروش محصولات سایپا از فردا

اطلاعیه مهم در خصوص ثبت اطلاعات تلفن همراه مسافری

همه چیز درباره «اقتصاد خر» که نمی دانستید!/شیر خر چند؟

اعتراض مشتریان رامک خودرو و نگین خودرو

ایجاد اشتغال برای 1500 نفر دراستان اردبیل با تسهیلات بانک صنعت و معدن

قیمت واحد مسکونی حوالی محله آذری؟ +جدول

کدام برندهای لوازم خانگی تخفیف می دهند؟

ریسک پیش خرید خودروهای گمنام!

مدیرکل دفتر بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد پرداخت مشوق های صادراتی از دی ماه سال جاری

بالا بودن نرخ ارز به دلیل عدم توسعه تولید است

روند اجرای بازآفرینی شهری در خوزستان رضایت بخش نیست

چین درصدد است تا دسترسی شرکت های خارجی به صنعت این کشور افزایش یابد

پویش ملی  نذر آب در جاجرم  

سایه ارزی بر صنعت خودرو

مجوز گرانی خودرو با وعده سرخرمن ارزانی

فردا، آغاز پیش فروش پراید و تیبا

افتتاح نمایشگاه گردشگری پارس - شیراز

تکذیب واگذاری مسکن مهر پردیس به سپاه

مُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودرو

مُهر تایید وزارت اطلاعات بر وجود رانت در ثبت سفارش خودرو