مطالب مرتبط:
رییس کل بانک مرکزی: روابط عمومی ها در جهت ایجاد اعتماد مردم به نظام بانکی حرکت کنند
سفیر ایران در انگلستان: تلاش 4 کشور برای بازگرداندن ایران به لیست سیاه FATF / نظام بانکی و مالی را با دست خودمان تحریم نکنیم
احمد توکلی: رییس جدید بانک مرکزی اعتماد از دست رفته مردم به سیستم بانکی را احیا کند
سیف: اصلاح نظام بانکی کشور دستاورد مدیریتم در بانک مرکزی بود
90 درصد فعالیت ها حمل و نقل کشور در دست بخش خصوصی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 11:232018-09-25اقتصادي

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است


رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، - نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است " رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، مطالبات معوقه بالا و بدهکاری فراوان دولت ها به نظام بانکی، از جمله مشکلات بزرگ نظام بانکی کشور است وحید بلالی- خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محمدرضا بهرامن رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با دانشجو گفت:خروج از بنگاه داری و بازگشت به بانکداری اصیل باید سر لوحه ی سیاستگذاری برای بانک ها قرار گیرد و بانک ها باید با حداکثر توان، نقدینگی جامعه را که در اختیار آنهاست به تولیدکنندگان بسپارند تا در اثر آن اشتغال هم شکل بگیرد.

بهرامن درباره تاثیرات بنگاه داری بانک ها در صنایع کشور معتقد است: در حالی که سود بانکی درکشور های توسعه یافته بسیار پایین و در حد کارمزد است متاسفانه سود های کلان موجود در نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران، یک آسیب عظیم بوده و نظام بانکی ما هم باید روند موجود را اصلاح کند.

به گفته بهرامن، رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، مطالبات معوقه بالا و بدهکاری فراوان دولت ها به نظام بانکی، از جمله مشکلات بزرگ نظام بانکی کشور است و در این شرایط بایدکاهش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد کشور و بخش واقعی اقتصاد باشد، امّا در عمل چنین نیست، زیرا بدلایلی که در بالا گفته شد، شکاف تأمین مالی در کشور به شدت افزایش پیدا کرده و تعادل عرضه و تقاضا بسیار به هم خورده است و متاسفانه نه تنها این تعادل به ضرر تقاضا، (تقاضای دریافت تسهیلات شده)، بلکه آن میزانی که قابل عرضه هست هم متاسفانه در کانال روابط و اولویت ها می افتد و معمولا به سهام داران بانک ها و به بنگاه هایی که مربوط به خود این بانک ها هستند، داده می شود و به همین جهت می بینیم آن چیزی که چسبندگی نرخ تسهیلات عنوان می شود در واقع دلیل و منشا دیگری به غیر از این ندارد که بخش بسیار کمی از نقدینگی قابل عرضه به بخش واقعی اقتصاد است.

عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان این که در حالی که حجم نقدینگی ما از 1600هزار میلیارد تومان تجاوز کرده است، ولی مانده بدهی سیستم بانکی عملا عددی حدود یک سوم این میزان است گفت:سوال این جاست که بقیه حجم نقدینگی کجا گیر کرده است.

متاسفانه شکاف بین نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلات در سیستم بانکی ما به میزان محیرالعقولی رسیده است و در هیچ زمانی تا این حد نبوده؛ طبیعی است که فعالان اقتصادی حتما از کاهش نرخ سود استقبال می کنند، چون در شرایطی که متاسفانه بانک مرکزی نرخ ارز را کنترل کرده و به عبارتی از این طریق رقابت پذیری بخش خصوصی را به شدت کاهش داده چاره ای وجود ندارد.

از طرف دیگر توجه داشته باشید نظام بانکی ما نظام پر مشکلی است بانک مرکزی می بایست از 10 سال پیش با متخلفین نظام بانکی موسسات غیرمجاز برخورد می کرد که امروز به مرحله غیر قابل برگشت نرسد، اما این اتفاق نیفتاده است.

محمدرضا بهرامن در پاسخ بر سوالی مبنی بر اینکه نقش بانک ها در بهم ریختگی نرخ ارز چیست؟، گفت:در پایان سال 96، میزان سپرده های مدت دار در شبکه بانکی کشور 1270 هزار میلیارد تومان بود.

تاکنون کمتر از یک چهارم سپرده های بانکی تبدیل به طلا و ارز شده اند!متاسفانه بخش خصوصی به نظام بانکی و تصمیم گیری هایش بی اعتماد و بد بین شده است، چون عملکرد نظام بانکی طی 10 سال گذشته غیرقابل قبول بوده است.

نظام بانکی ما از عهده و اختیار بانک مرکزی خارج شده است چراکه مادامی که یک تصمیم در راس حاکمیت و بین سه قوه برای برخورد با متخلفین بانکی و موسسات غیر مجاز و بنگاهداری بانک ها صورت نگیرد مسلما، با این روش و سیستم کاری ما به نقطه مطلوبمان در نظام بانکداری نخواهیم رسید.

محمدرضا بهرامن در ادامه گفتگو با دانشجو گفت: ضرورت اعتمادسازی به عنوان مهم ترین مقوله در تشویق مردم برای مشارکت در طرح سپرده سرمایه گذاری ارزی که در سیاست جدید ارزی لحاظ شده، الزامیست.

اعتماد به هر سازمان، دولت و حاکمیت سرمایه ای است که به تدریج با انطباق گفتار با عمل شکل خواهد گرفت و به سرمایه ای اجتماعی برای هر کشور تبدیل خواهد شد.

در خصوص این نوع سیاست جدید ارزی هم با توجه به اینکه در سال های گذشته تجربه اجرای آن را داشتیم، باید ابتدا بانک مرکزی از تحقق وعده هایی که می دهد مطمئن شود و ظرفیت اجرایی شدن این وعده ها را درکشور مورد توجه قرار دهد؛ حتی اگر تحقق این وعده ها در گروی صرف هزینه های هنگفت وتخصیص مشوق ها باشد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان این که، تقاضای نامعمول در اثر تغییر انتظارات به دلیل شوک های سیاسی و اقتصادی رخ می دهد گفت: در این حالت، فرد نه برای واردات کالا و نه برای تحصیل و گردش در خارج از کشور ارز نمی خواهد، بلکه ارز را صرفا برای حفظ ارزش دارایی خریداری می کند.

در حالت تحریمی، تغییر همزمان عرضه و تقاضای ارز رخ می دهد، از یک طرف درآمد های نفتی دولت کاهش می یابد و از طرف دیگر تقاضای نامعمول به بازار افزوده خواهد شد.

در این حالت، نقدینگی سرگردان نیز به دلیل پالس های دریافتی از سمت عرضه بازار، به سوی خرید ارز روانه می شود .

تبدیل دارایی های داخلی به خارجی از سوی خانوار ها و حتی نهاد های دولتی و غیردولتی، عامل دیگری است که به گفته بهرامن سمت تقاضا در بازار ارز را تشدید می کند.

در این بین سپرده های بانکی، به دلیل قابلیت نقدشوندگی بالا، راحت ترین دارایی محسوب می شوند که در حال تبدیل به نمونه خارجی است.

بهرامن در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اقتصادی دانشجو مبنی بر اینکه بانک ها تا چه حد در دادن تسهیلات به بخش خصوصی برای تقویت تولید موفق بوده اند؟، گفت:بزرگترین مشکل در بانکداری کشور ناتوانی در اجرای قوانین بانکداری و هماهنگ نبودن ساختار بانکی با قوانین وضع شده است.

دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی موجب شده تا هر جایی که دولت تمایل به انجام قانون ندارد با تصویب داخلی یکی از این موارد قانون را کنار گذاشته و به سیستم خود عمل کند.

تسهیلات بانکی باید بیشتر از گذشته در خدمت تولید قرار گیرد و از ورود بانک ها به عرصه واسطه گری جلوگیری شود، متاسفانه حتی با ورود وزارت کشور بانک ها از پذیرفتن پروانه های بهره برداری معادن علی الرغم تاکید ان در قانون معادن کشور بعنوان وثایق بانکی همچنان امتناع می ورزند.


کلید واژه ها: بانک - نظام بانکی - اتاق بازرگانی ایران - بانکی - نظام - اتاق بازرگانی - مالی - کشور - بانکداری کشور - اقتصاد - ایران - صورت - شفاف - بانک مرکزی - سود بانکی - مشکل - بزرگ - معادن - تسهیلات - مطالبات - نقدینگی - جمهوری اسلامی - نرخ سود بانکی - اتاق - دانشجو - مشکلات - مرکزی - دولت - خبرگزاری - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
نان در کردستان 22 درصد گران شد

دستگیری عامل اختلاس از 2 شعبه بانک در مشهد

تحریم های آمریکا علیه ایران، تورم را در انگلیس افزایش می دهد

وضعیت اورژانسی پایتخت/ کمبود نیرو و تجهیزات فرسوده در 115

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز دربارهٔ یک خبر

پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به کارمندان همچنان ادامه دارد

قیمت خودروهای داخلی در 97/7/23

جدول نرخ سکه و ارز در 97/7/23

قیمت میوه سر به فلک کشیده +جدول

نان در کردستان 22 درصد گران شد

تحولات بازار میوه و صیفی

پیامد تازه انتخاب افشانی در شهرداری تهران

200 میلیارد تومان، خسارت سیل به زندگی مردم مازندران

افزایش قیمت بلیط اتوبوس ها مغایر با توافق مجلس و دولت است

دولت تورم را سرکوب نکند

پسته در بازار تهران کیلویی 10 دلار

حکم انفصال من ارتباطی به بازار ارز نداشت

کارت سوخت در یک قدمی احیا

از فردا قیمت نان افزایش می یابد

جدیدترین اقدامات دستگاه قضا در برخورد با اخلال گران اقتصادی/ 40 نفر دستگیر شدند

تعرفه فاضلاب مناطق کم برخوردار شیراز بالاتر از مناطق مرفه پایتخت

روحانی گفت عمق تحریم ها در دور جاری با قبل متفاوت است/ شواهد نشان می دهد تیم جدید بانک مرکزی در پی بهبود وضعیت است

قاتل ریزش مو

تاجران چینی را گردشگر کنیم

​مردم باید بترسند تا منافع یک جریان تامین شود؛ یک روز از رییسی، یک روز از رد FATF

با اموال خودتان هم مانند بیت المال رفتار می کنید؟/ عضو شورای شهر چگونه پژوی صفر را ظرف یک سال اوراق کرد؟

​چرا کالاهای باکیفیت ایرانی گمنام مانده اند؟

جزییات5خبر ویژه امروز سه شنبه 24 مهرماه 1397

چند درصد رشد شاخص های بورس کاذب بود؟/ ردپای دلال ها در نوسانات اخیر بورس

سکه ارزان شد/ هرگرم طلای 18 عیار 388 هزار تومان

فراوری خرما؛ صنعتی که نمی توان نادیده گرفت...

نخست وزیر هند از شرکت های نفتی کمک خواست

تاکید عضو هیات مدیره بانک ملّی ایران بر اهمیت بهداشت اعتباری در نظام بانکی

چرا زنگ موبایل دشمن اعصاب و روانمان است؟!

110 هزار نفر ساعت آموزش فنی و حرفه ای در شهرری ارائه شد

پیشنهاد بن سلمان برای خرید باشگاه منچستریونایتد رد شد

تولید عصاره و عرقیات گیاهان دارویی؛ اقتصاد دانش بنیان

ارتباط سبک نادرست فرزندپروری با کودک آزاری

روز آفتابی بورس تهران با جهش 5هزار و 775 واحدی شاخص/ با حمایت حقوقی ها صفوف خرید سنگین تر شد

توزیع روزانه 4.5 میلیون پرس غذا در اربعین

قرص برنج روزی 2 نفر را می کشد

چربی سوزی با سالاد شیرازی

در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری چه گذشت؟+تصاویر

چرا مراجع بین المللی همزمان با افت مصرف، رشد قیمت طلای سیاه را پیش بینی کردند؟

سهمیه بندی می تواند مانع خروج غیرقانونی سوخت شود؟

کل زنجیره تولید محصول در بورس کالا عرضه شود

دو توافق در نشست بانک جهانی و صندوق بین المللی پول

فاز جدید ثبت دستگاه های دیجیتالی

مهم ترین منبع رشد اقتصادی و تغییرات اجتماعی

اینترنت اشیا چگونه بر هفت صنعت کلیدی اثرگذار بوده است

یک استاد دانشگاه: نرخ واقعی دلار در ایران زیر 6 هزار و 540 تومان است

افزایش قربانیان آتش سوزی خط لوله نفت در نیجریه

​روان سازی خدمات بانک صادرات ایران برای فعالان بازار سرمایه

برندگان چهارمین جشنواره حساب های قرض الحسنه پس انداز بانک آینده، مشخص شدند

ارایه خدمات بانکی به زائران اربعین کلید خورد؛تمهیدات ویژه بانک پارسیان درمسیر پیاده روی زائران اربعین

رییس اداره امور شعب استان اردبیل معارفه شد

روسای شعب مرکزی، فردوسی و حافظ بانک ملّی ایران معارفه شدند

در قائم شهر مار گزیده از ریسمان... نمی ترسد!!

خسارت سیل به زندگی مردم مازندران 200 میلیارد تومان برآورد شد

ایرانیان خارج از کشور چقدر پول دارند؟

نخست وزیر هند از شرکت های نفتی کمک خواست

آغاز فروش بلیط قطار ترکیبی اربعین از فردا در قم

نخست وزیر هند از شرکت های نفتی کمک خواست

رشد 11 درصدی ورودی پرونده ها به دادگاه ها در 6 ماهه اول سال97

موتورسیکلت 200 میلیونی در ایران +عکس

ایرانیان خارج از کشور چقدر پول دارند؟

خسارت سیل به زندگی مردم مازندران 200 میلیارد تومان برآورد شد

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

خسارت سیل به زندگی مردم مازندران 200 میلیارد تومان برآورد شد

فناوری های جهاد دانشگاهی وارد مترو می شود/ دستیابی کامل به ساخت تجهیزات مترو تا پایان سال 98

فاکتور جنجالی رستوران لاکچری+عکس

معرفی سید و اسپرتیج پلاگ این هیبریدی در 2019

خسارت 700 ملیارد تومانی سیل به مازندران

نرخ بنزین در ترکیه 14 هزار تومان/قاچاق روزانه تا 20 میلیون لیتر

بیش از 231 تن انواع فراورده های خام دامی ناسالم از چرخه مصرف خارج شد

30 درصد مستاجران در مناطق زلزله زده همچنان کف خیابان زندگی می کنند/ پولی شدن آب و برق برای زلزله زدگان از ماه جاری

تجهیزات حفاری صنعت نفت با اجرای پایان نامه های کاربردی ساخته شد

افزایش 50درصدی نرخ کالای اساسی/استفاده غیرایرانیها از یارانه ارزی

نگرانی آمریکا و اروپا از عواقب تحریم نفت ایران

خسارت سیل به زندگی مردم مازندران 200 میلیارد تومان برآورد شد

خسارت سیل به زندگی مردم مازندران 200 میلیارد تومان برآورد شد

نفت گران در انتظار بازار بدون ایران

دولت با ارائه بسته غذایی فقط می تواند نیاز غذایی مردم را رفع کند/ افزایش هزینه های اجاره مسکن، آموزش، بهداشت و پوشاک را چگونه می خواهند جبران کنند؟

گزارشی از وام های بانکی که مقصدی غیر تولید دارند

چرا هلدینگ 2 هزار میلیارد تومانی خانه سازی ایران یک ماه در میان حقوق کارمندانش را می ‎دهد؟

شهردار :تکمیل متروی اهواز به 760 میلیون دلار نیاز دارد

برخورد جدی با خودروهای آلاینده

پژو 405، یک و نیم میلیون تومان افتاد/ نرخ انواع خودروی وطنی

شهردار :تکمیل متروی اهواز به 760 میلیون دلار نیاز دارد

وثیقه خروج دانشجویان از کشور برای اربعین اعلام شد

قیمت هر شاخه تیرآهن در بازار

شهردار :تکمیل متروی اهواز به 760 میلیون دلار نیاز دارد

شهردار :تکمیل متروی اهواز به 760 میلیون دلار نیاز دارد

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز دربارهٔ یک خبر

7883 تن محصول کشاورزی گلستان صادر شد

توضیحات روابط عمومی اتاق بازرگانی اهواز دربارهٔ یک خبر

توقف تولید و شماره گذاری در کمین خودروهای پیش فروش شده

تخریب برندهای اصیل ایرانی در شبکه های ماهواره ای

درد و دل جوانان فناور به گوش معاون علمی رسید

مدیرعامل سایپا تغییر کرد

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است