مطالب مرتبط:
رییس کل بانک مرکزی: روابط عمومی ها در جهت ایجاد اعتماد مردم به نظام بانکی حرکت کنند
سفیر ایران در انگلستان: تلاش 4 کشور برای بازگرداندن ایران به لیست سیاه FATF / نظام بانکی و مالی را با دست خودمان تحریم نکنیم
احمد توکلی: رییس جدید بانک مرکزی اعتماد از دست رفته مردم به سیستم بانکی را احیا کند
سیف: اصلاح نظام بانکی کشور دستاورد مدیریتم در بانک مرکزی بود
90 درصد فعالیت ها حمل و نقل کشور در دست بخش خصوصی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 11:232018-09-25اقتصادي

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است


رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، - نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است " رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران گفت: رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، مطالبات معوقه بالا و بدهکاری فراوان دولت ها به نظام بانکی، از جمله مشکلات بزرگ نظام بانکی کشور است وحید بلالی- خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، محمدرضا بهرامن رییس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با دانشجو گفت:خروج از بنگاه داری و بازگشت به بانکداری اصیل باید سر لوحه ی سیاستگذاری برای بانک ها قرار گیرد و بانک ها باید با حداکثر توان، نقدینگی جامعه را که در اختیار آنهاست به تولیدکنندگان بسپارند تا در اثر آن اشتغال هم شکل بگیرد.

بهرامن درباره تاثیرات بنگاه داری بانک ها در صنایع کشور معتقد است: در حالی که سود بانکی درکشور های توسعه یافته بسیار پایین و در حد کارمزد است متاسفانه سود های کلان موجود در نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران، یک آسیب عظیم بوده و نظام بانکی ما هم باید روند موجود را اصلاح کند.

به گفته بهرامن، رقابت ناسالم مؤسسات مالی غیر مجاز، قاچاقچیان سپرده، صورت های مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها، مطالبات معوقه بالا و بدهکاری فراوان دولت ها به نظام بانکی، از جمله مشکلات بزرگ نظام بانکی کشور است و در این شرایط بایدکاهش نرخ سود بانکی به نفع اقتصاد کشور و بخش واقعی اقتصاد باشد، امّا در عمل چنین نیست، زیرا بدلایلی که در بالا گفته شد، شکاف تأمین مالی در کشور به شدت افزایش پیدا کرده و تعادل عرضه و تقاضا بسیار به هم خورده است و متاسفانه نه تنها این تعادل به ضرر تقاضا، (تقاضای دریافت تسهیلات شده)، بلکه آن میزانی که قابل عرضه هست هم متاسفانه در کانال روابط و اولویت ها می افتد و معمولا به سهام داران بانک ها و به بنگاه هایی که مربوط به خود این بانک ها هستند، داده می شود و به همین جهت می بینیم آن چیزی که چسبندگی نرخ تسهیلات عنوان می شود در واقع دلیل و منشا دیگری به غیر از این ندارد که بخش بسیار کمی از نقدینگی قابل عرضه به بخش واقعی اقتصاد است.

عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان این که در حالی که حجم نقدینگی ما از 1600هزار میلیارد تومان تجاوز کرده است، ولی مانده بدهی سیستم بانکی عملا عددی حدود یک سوم این میزان است گفت:سوال این جاست که بقیه حجم نقدینگی کجا گیر کرده است.

متاسفانه شکاف بین نرخ سود سپرده و نرخ سود تسهیلات در سیستم بانکی ما به میزان محیرالعقولی رسیده است و در هیچ زمانی تا این حد نبوده؛ طبیعی است که فعالان اقتصادی حتما از کاهش نرخ سود استقبال می کنند، چون در شرایطی که متاسفانه بانک مرکزی نرخ ارز را کنترل کرده و به عبارتی از این طریق رقابت پذیری بخش خصوصی را به شدت کاهش داده چاره ای وجود ندارد.

از طرف دیگر توجه داشته باشید نظام بانکی ما نظام پر مشکلی است بانک مرکزی می بایست از 10 سال پیش با متخلفین نظام بانکی موسسات غیرمجاز برخورد می کرد که امروز به مرحله غیر قابل برگشت نرسد، اما این اتفاق نیفتاده است.

محمدرضا بهرامن در پاسخ بر سوالی مبنی بر اینکه نقش بانک ها در بهم ریختگی نرخ ارز چیست؟، گفت:در پایان سال 96، میزان سپرده های مدت دار در شبکه بانکی کشور 1270 هزار میلیارد تومان بود.

تاکنون کمتر از یک چهارم سپرده های بانکی تبدیل به طلا و ارز شده اند!متاسفانه بخش خصوصی به نظام بانکی و تصمیم گیری هایش بی اعتماد و بد بین شده است، چون عملکرد نظام بانکی طی 10 سال گذشته غیرقابل قبول بوده است.

نظام بانکی ما از عهده و اختیار بانک مرکزی خارج شده است چراکه مادامی که یک تصمیم در راس حاکمیت و بین سه قوه برای برخورد با متخلفین بانکی و موسسات غیر مجاز و بنگاهداری بانک ها صورت نگیرد مسلما، با این روش و سیستم کاری ما به نقطه مطلوبمان در نظام بانکداری نخواهیم رسید.

محمدرضا بهرامن در ادامه گفتگو با دانشجو گفت: ضرورت اعتمادسازی به عنوان مهم ترین مقوله در تشویق مردم برای مشارکت در طرح سپرده سرمایه گذاری ارزی که در سیاست جدید ارزی لحاظ شده، الزامیست.

اعتماد به هر سازمان، دولت و حاکمیت سرمایه ای است که به تدریج با انطباق گفتار با عمل شکل خواهد گرفت و به سرمایه ای اجتماعی برای هر کشور تبدیل خواهد شد.

در خصوص این نوع سیاست جدید ارزی هم با توجه به اینکه در سال های گذشته تجربه اجرای آن را داشتیم، باید ابتدا بانک مرکزی از تحقق وعده هایی که می دهد مطمئن شود و ظرفیت اجرایی شدن این وعده ها را درکشور مورد توجه قرار دهد؛ حتی اگر تحقق این وعده ها در گروی صرف هزینه های هنگفت وتخصیص مشوق ها باشد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان این که، تقاضای نامعمول در اثر تغییر انتظارات به دلیل شوک های سیاسی و اقتصادی رخ می دهد گفت: در این حالت، فرد نه برای واردات کالا و نه برای تحصیل و گردش در خارج از کشور ارز نمی خواهد، بلکه ارز را صرفا برای حفظ ارزش دارایی خریداری می کند.

در حالت تحریمی، تغییر همزمان عرضه و تقاضای ارز رخ می دهد، از یک طرف درآمد های نفتی دولت کاهش می یابد و از طرف دیگر تقاضای نامعمول به بازار افزوده خواهد شد.

در این حالت، نقدینگی سرگردان نیز به دلیل پالس های دریافتی از سمت عرضه بازار، به سوی خرید ارز روانه می شود .

تبدیل دارایی های داخلی به خارجی از سوی خانوار ها و حتی نهاد های دولتی و غیردولتی، عامل دیگری است که به گفته بهرامن سمت تقاضا در بازار ارز را تشدید می کند.

در این بین سپرده های بانکی، به دلیل قابلیت نقدشوندگی بالا، راحت ترین دارایی محسوب می شوند که در حال تبدیل به نمونه خارجی است.

بهرامن در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار اقتصادی دانشجو مبنی بر اینکه بانک ها تا چه حد در دادن تسهیلات به بخش خصوصی برای تقویت تولید موفق بوده اند؟، گفت:بزرگترین مشکل در بانکداری کشور ناتوانی در اجرای قوانین بانکداری و هماهنگ نبودن ساختار بانکی با قوانین وضع شده است.

دستورالعمل ها و آیین نامه های اجرایی موجب شده تا هر جایی که دولت تمایل به انجام قانون ندارد با تصویب داخلی یکی از این موارد قانون را کنار گذاشته و به سیستم خود عمل کند.

تسهیلات بانکی باید بیشتر از گذشته در خدمت تولید قرار گیرد و از ورود بانک ها به عرصه واسطه گری جلوگیری شود، متاسفانه حتی با ورود وزارت کشور بانک ها از پذیرفتن پروانه های بهره برداری معادن علی الرغم تاکید ان در قانون معادن کشور بعنوان وثایق بانکی همچنان امتناع می ورزند.


کلید واژه ها: بانک - نظام بانکی - اتاق بازرگانی ایران - بانکی - نظام - اتاق بازرگانی - مالی - کشور - بانکداری کشور - اقتصاد - ایران - صورت - شفاف - بانک مرکزی - سود بانکی - مشکل - بزرگ - معادن - تسهیلات - مطالبات - نقدینگی - جمهوری اسلامی - نرخ سود بانکی - اتاق - دانشجو - مشکلات - مرکزی - دولت - خبرگزاری - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
بازار ارز چگونه گمراه می شود؟

نرخ سود سپرده بانک های خصوصی کاهش یافت

حسن پور: هر کس تریبون دارد از سیاه نمایی پرهیز کند

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

دستور خودرویی جهانگیری به رحمانی و دژپسند

استخدام طراح گرافیک،دیجیتال مارکتر در تیم مارکتینگ پذیرش 24

ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان

استخدام نیروی جوشکار جهت همکاری در شهر قم

باج خواهی کونلون بانک چین از قطعه سازان کشور/140 هزار نیروی کار قطعه سازان بیکار شدند

معاون ثبت اسناد کشور: قولنامه های دستی در محاکم فاقد اعتبار است

تفویض ثبت سفارش واردات به استانها/سهم1درصدی معدن ازGDPشایسته نیست

رشته های دانشگاهی باید با نیازهای استان هماهنگ شوند

نرخ طلا و سکه در 24 آذرماه 97 + جدول

آخرین تحولات بازار مرغ/کمبودی در تولید مرغ نداریم

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

اشتغال 70 درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای

آب شیرین کن در روستاهای ساحلی دشتی ساخته می شود

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

وزارت صنعت اختیار ثبت سفارش ها را به استان ها تفویض کرد

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

طرح ذخیره سازی الکترونیک اسناد در تاکسیرانی قزوین آغاز شد

تولید روی، موقعیت اقتصادی ویژه بویین زهرا+ فیلم

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

34 سال، میانگین سنی زندانیان مهریه در گلستان

قیمت ارز، طلا و سکه در روز شنبه

یک روز کاری در 340 متر زیر زمین

بانک ها دلار را چقدر گران تر از بازار می‎ خرند؟

سکه روز 24 آذر چقدر قیمت خورد؟

آخرین قیمت خودرو در بازار تهران/ سمند 62 میلیون تومانی شد

ممنوعیت جدید برای واردات برخی کالاها

استخدام کارشناس نگهداری و تعمیرات،انباردار،کارشناس مالی واداری

خانه به دوشی مستاجران در پی رشد اجاره بها

اولین مدرسه سرمایه گذاری در بازار سرمایه افتتاح شد

وزیر رفاه: بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

احتمال افزایش نرخ جرائم راهنمایی و رانندگی

انتصاب های جدید در وزارت صنعت

رییس کل گمرک: موافق ترخیص خودروهای معطل هستیم

یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

امارات سال آینده را «سال تسامح» نامید

اورژانسی ها با اهدای خون به استقبال زمستان می روند

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

خودروی هاوال H2 به تمام ثبت نام کنندگان نخواهد رسید

رشد مراکز دانش بنیان فرصتی برای ثروت آفرینی است

وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

آشنایی با شهر جدید پرند

استخدام کارشناس بازرگانی سرب و روی در یک شرکت معتبر- تهران

پیروزبخت:اجازه ورود کالای غیر استاندارد را به کشور نمی دهیم

قیمت خودرو امروز 24 آذر 97/ بی ثباتی قیمت ها در بازار خودرو +جدول

ثبت نام کارت سوخت المثنی ساعت 24 امشب به پایان می رسد

شرکت وان مور از اولین ایرباد بی سیم خود رونمایی کرد

سرمایه گذاران تولیدات دانش بنیان حمایت می شوند

اجرای دو طرح عمران شهری در خوی

تولید ایزوگام در آبادان

جذب 70درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای در بازار کار

«دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد

امکان پرداخت بیش از 800 میلیارد تومان به کارآفرینان لرستانی

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

بدهی جهانی به رقم بی سابقه 184 تریلیون دلار رسید

شش میلیارد و پنجاه میلیون یورو مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

آبرسانی به روستاهای خرمشهر

دستور ویژه درباره خودروهای دپو شده در گمرک

​تجارت ایران و عراق تا پایان سال به 13 میلیارد دلار می رسد

استخدام حسابدار جهت شرکت تولیدی آرپانوش در مشهد

معاون امور اقتصادی استانداری لرستان مطرح کرد امکان پرداخت بیش از 800 میلیارد تومان به کارآفرینان لرستانی

تولید لاستیک بایاس 10 درصد افزایش یافت

رییس خانه معدن کرمانشاه: کمتر از یک ششم معادن قیرطبیعی استان فعالند

رحمانی: استان ها محور تصمیم های وزارت صنعت شدند

افزایش همکاری با دهلی نو به نفع دو کشور و منطقه است

زمان واریز یارانه نقدی آذر ماه اعلام شد

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

رونق اقتصاد روستایی کاهش مهاجرت را به دنبال دارد

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

247 پرونده تخلف کالای قاچاق در بازار کردستان تشکیل شد

پیگیری مطالبات صندوق بازنشستگی نفت از باقری درمنی ادامه دارد

ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان

رشد 18 درصدی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی دو واحد فرآوری آبزیان

انتصاب های جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران چقدر هزینه دارد؟

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

تامین سرمایه بنگاه های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی

استخدام برنامه ریز تولید و فروش در یک شرکت معتبر در تهران

خرید نجومی ملک توسط ایرانیان در ازمیر ترکیه

قیمت ارز، طلا و سکه در روز شنبه

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

واگذاری تسهیلات مسکن روستایی بدون محدودیت

جذب 70درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای کشور در بازار کار

پیش بینی 200 میلیارد تومان برای برون سپاری رشته های کار و دانش در سال 98

3 کشور مقروض اصلی جهان

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است

نظام بانکداری از دست بانک مرکزی رها شده است/ بخش خصوصی به نظام بانکی بی اعتماد شده است/ صورت مالی غیر شفاف و بنگاه داری بانک ها مشکل بزرگ بانکداری کشور است