مطالب مرتبط:
ادامه برنامه های کاروان فرهنگ و هنر ایران در روسیه
فیلمساز متعهدی که دغدغه ایران و فرهنگ ایرانی را داشت/ هنر ماندگار سید ضیاء در افشای خیانت انگلیسی ها
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام آقای بازیگر در فرهنگ و هنر ایران زنده و پاینده است
تئاتر «شط رنج» نه با فرهنگ فاخر ایران همخوانی داشت نه ارزش های انقلاب/ متولیان فرهنگ نتوانسته اند هنر را برای انقلاب تعریف کنند
جریان فرهنگ و هنر از مرکز به ایران گرایی در حرکت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:302018-09-25فرهنگي

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است


ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رونمایی کتاب «بنیادهای فلسفی علم فرهنگ» گفت: مرادی قواعد بسیار ساده زیستن را به خوبی زیست و هنر زیستن داشت که کار دشواری است، - " گروه اندیشه ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رونمایی کتاب بنیادهای فلسفی علم فرهنگ گفت: مرادی قواعد بسیار ساده زیستن را به خوبی زیست و هنر زیستن داشت که کار دشواری است، او همچنین رویکردی جدید به علم فرهنگ در ادبیات تالیف فارسی داشته است که بی سابقه بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ آیین بزرگداشت و رونمایی از آخرین کتاب مرحوم محمدعلی مرادی شامگاه دیروز 2 مهر در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم که به همراه پخش کلیپی از زندگی محمدعلی مرادی و به نوعی تجلیلی از یاد او بود، نعمت الله فاضلی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و اسماعیل خلیلی، پژوهشگر در محل انتشارات علمی و فرهنگی به نقد و بررسی این کتاب پرداختند و در پایان مراسم رونمایی برگزار شد.

نعمت الله فاضلی در آغاز سخنانش گفت: چند نکته را در خصوص استاد عزیزمان می گویم تا برای خودم یادآوری باشد که از شخصیت علمی و فلسفی آقای مرادی چیز هایی را بیاموزم.

در فراز انتهایی آقای مرادی ایشان گفتند که بسیار برای بهتر زیستن مردم تلاش کردند، اما موفق نبودند، اما همین قدر که آقای مرادی امروز توانسته اند دل های همه ما را به خودشان جلب کنند و جامعه ما را به خودشان معطوف کنند و به عنوان انسانی اندیشمند و ارزشمند و فرهیخته باشند، دنیا را بهتر کرده اند و از این حیث هر یک از ما هم چنین سهمی را باید داشته باشیم.

فاضلی افزود: ایشان نه سیاسی بود و نه جایگاهی در سیاست داشت تا ما تبلیغ سیاسی اش را بکنیم، وی نه ثروتمند بود که بازار و پول اینجا جمع شده باشد و نه اتفاقا دنبال این بود که به عنوان سلبریتی محبوبیتی برای خودش برقرار کرده باشد و رابطه مرید و مرادی برای خود بسازد، اما با رفتنش گویی مرادی به عنوان یک حقیقت از پشت حرف ها بیرون آمد و یک دفعه ما متوجه شدیم که آقای مرادی اندیشمند، مهربان، فرهیخته، فیلسوف، درویش، ساده زیست، شجاع، صادق، ایران دوست و وطن خواه بود.

او با مرگش آقای مرادی انسان و شریف را به همه معرفی کرد.

وی با بیان اینکه مرگ پایان زندگی است، گفت: برای انسان های بزرگ، مرگ خود زندگی است و آقای مرادی واقعا رفتنش آمدنی بود به این دنیا، به همین دلیل می خواهم بگویم او توانست دنیا را بهتر کنند.

او وقتی این جمله را گفت که من سعی کردم دنیا را بهتر کنم هم صادقانه گفت.

عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: آقای مرادی زندان رفت، غریبی کشید، فقر را تجربه کرد و انزوا و ناشناخته ها را تجربه کرد و این ها گفتنش ساده است و ما به زبان می آوریم، اما او هنر زیستن داشت.

زندگی هنری اجرایی است هرچند قواعدی ساده دارد، اجرای این قواعد سخت است.

وی تصریح کرد: ما این قواعد را می فهمیم، اجرای هر کدامش به این سادگی ها نیست، به همین دلیل او با هنر اجرایی زیستنش فیلسوف بودنش را نشان داد.

فوکو در هرمنوتیک خود که در خصوص اخلاق بحث می کند، می گوید فیلسوفان بزرگ از راه زیستن شان می اندیشیدند و من فکر می کنم اتفاقا ذوق زیبایی شناسانه آقای مرادی ما را اینجا آورده است.

امروز خیلی ها کتاب می نویسند و ترجمه می کنند و حتی این کار را خروار خروار انجام می دهند، اما تاثیر ماندگاری در جامعه ندارند.

در مورد آقای مرادی بسیار جالب است که وی در جامعه پس از خود تاثیرگذار بوده است.

فاضلی ادامه داد: در خصوص آقای قانعی راد هم که چند ماه پیش از دست دادیم همین طور بود، آقای قانعی راد نیز شاهد ذوق زیبایی شناسانه و پرهیزگاری های خاص خودش بودیم که این وضعیت را داشت و ما باید سعی کنیم یادمان نرود هنر زیستن امری مهم و قابل تامل است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: خوشبختانه دوستان آقای مرادی با ایجاد رسانه هایی هنر زیستن ایشان را یادآوری کرده اند، این نکات را و تک تک مطالبی را که در خصوص ایشان گفته اند دانشجویان و اطرافیان آقای مرادی در این جایگاه ها روایت می کنند.

وی با بیان اینکه مرادی روایتی از روایت های هستی ما شده است، گفت: امروز این روایت ها را می شنویم و به دانشجویان و اطرافیان مان این روایت ها را خواهیم گفت.

ایشان طوری زندگی کرد در عین حالی که سهم زیادی برای زیباترشدن جهان داشت، اما کمترین زیبایی را برای خود برداشت و بیشترین ها را برای دیگران به جای گذاشت، از این رو ایشان خیلی دنیای ما را خیلی بهتر کرد و به عنوان یک فرد تنها تلاش کرد دنیا را بهتر کند.

وی تصریح کرد: من از خواندن این کتاب مانند کتاب تفکر در تنگنا: جستار هایی در علوم فرهنگی که آن هم پس از فوتش منتشر شده بسیار لذت بردم.

ایشان به خصوص در مورد مفهوم جستار و فرم های نوشتار مطالب مهمی را بیان کرده است.

من از چند سال قبل نوشته های ایشان را در سایت شان می خواندم.

یکی از اشتراکات بنده با ایشان علاقه به علم فرهنگی بود.

من به ایشان گفتم که بی صبرانه منتظر خواندن کتاب تان در این خصوص هستم.

دو کتاب ایشان مشترکاتی با هم دارند.

اولین وجه مشترکش رویکرد فلسفی آقای مرادی است.

وی سعی می کند مفاهیم را بسازد و خوب تشریح کند.

او فرم تشریحی نوشتار را دنبال می کند، در کتاب تفکر در تنگنا می خواهد مفاهیم را برای فهم پذیر کردن لحظه ها، رخداد ها و واقعیت های جامعه ایران به کار بگیرد.

آنجا که در خصوص مشروطه بحث می کند، توضیح می دهد که اندیشیدن با فلسفه محقق می شود، اما این فیلسوف است که باید پرسش جامعه را به فلسفه تبدیل کند او می گوید پرسش ها ی مشروطه به فلسفه تبدیل نشد.

فاضلی ادامه داد: یک ملاحظه دیگر در خصوص این اثر ایشان این است که برخی از بحث های ایشان از جمله همین مباحث در خصوص علم فرهنگ نو است و ما روایت فارسی آن را در تالیفات مان از آن نداریم.

خود مرحوم استاد مرادی در ابتدای کتاب می گوید که من این را به عنوان ایرانی روایت می کنم و منظورش این است که ما نیز به عنوان ایرانی آن را بخوانیم.

یکی از ویژگی های خاص او همین ایستادن در تاریخ، زبان و جهان ایرانی است.

در سخنرانی ها و گفت وگوهایش دوستانه این را یادآوری می کرد و نشان می داد که باید به عنوان کسی که جای معین ایستاده فکر کنیم و حرف بزنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: مرادی از چیز هایی بحث کرده است که در تالیفات فارسی من ندیده ام.

او در فصل ششم در خصوص تخیل یادآوری و رویا بحث خواندنی روان و ساده ای را مطرح می کند، با این که بحث های فلسفی فنی را مطرح می کند.

او در کتاب تفکر در تنگنا نیز این سلیس بودن متن این کار را کرده است که به خاطر تسلطی است که به این بحث ها داشته و به صورت ترجمه ای این مباحث را بیان نکرده توانسته است مطالب را چنین بیان کند.

در ادامه این نشست خلیلی گفت: علی مرادی فرایند هویت یابی اش را با اسلحه و جنگ مسلحانه آغاز کرده بود و می خواست جهان را در ذیل ظل تفنگ خود تعریف کند و برای هر آرمانی که داشت از جمله عدالت مبارزه کند.

خلیلی تصریح کرد: اتفاقا علوم فنی بهترین علوم بروند تا او به مبارزه مسلحانه بپردازد، اما او مسیر خود را با حرکت به سوی فلسفه تغییر داد.

دانشکده فنی بهترین جا برای ادامه منطق سلاح بود.

شاید اولین دگردیسی علی که پشت پا زد به تفنگ جایی بود که علی تا آخر پپمود و آن گرایش به فلسفه برای ترک تفنگ بود.

او برای این که در درجه اول خودش را بفلسفد با اسلحه وداع کرد.

این پژوهشگر ادامه داد: علی به ما پیشنهاد می کند که ما شکست های خود را سرمایه سازیم.

او می گفت: تاریخ من شکست های من است و بار ها گفته بود من تاریخی جز تاریخ شکست های خودم ندارم ، اما آیا ما نیز باید منتظر باشیم که شکست بخوریم و آن را بفلسفیم؟ خیر.

جهان در حال پیشرفت جهانی است که منتظر نمی ماند تا شکست بخورد و آن را بفلسفد، از این روست که مرادی برای ما سرمایه ای برای آینده است.

وی افزود: من چهار علی در این کتاب دیدیم.

علی اول راوی است که من ایرانی خودش را از تاریخ پیدایش علم فرهنگ روایت می کند.

او راوی تاریخ فلسفه در ساحت اندیشه است.

او کوشش می کند که مجموعه کوشش هایی که برای فهم فرهنگ به عمل آمده است را برای ما بازگو کند.

گویی که تاریخ علم فرهنگ ماحصل فاهمه انسان هایی است که این علم را ایجاد کرده اند.

خلیلی تصریح کرد: او همچنین خود را در قالب این پژوهش روایت می کند و این علی دوم است که در فصول کتاب شاهدش هستیم.

علی سوم، علی کنشگر است، کسی که می خواهد در محضر تاریخ حاضر شده و کاری انجام دهد.

ایده این کتاب خیلی پسینی است و در سال های 93 شکل گرفته است و به سراغ این کار آمده است، پس ماحصل چیزی نیست که در انواع جنگندگی و شکست بازگردد، بلکه در پایان این فرایند به این فکر افتاده است که سعی می کند با تاریخ اندیشه در ایران ارتباط جدی برقرار کند.

جایی که علی به ایران آمده و در کلاس ها و فرایند تدریس فلسفه و مواجه شدنش با پرسش های گوناگون و با دعوا های شخصی خودش به آن رسیده بود.

او وارد دعوا با آکادمی شده و آکادمیسین ها را غاصب جایی می دانست که مستحق آن نیستند.

وی ادامه داد: همچنین این کتاب وصیت علی است.

او تصمیم داشت چنین کتابی بنویسد که آن را پایان بخش زندگی خود می دانست.

علی بین آرمان و نبودگی، یکی از نوسان های بزرگ جهان ما بود.

علی در این میانه بود، جهان بی ارزش و تصمیم به آرمانمند بودن.

این کتاب بخشی از وصیت او بود.

این چهار آن و چهار لحظه وجود علی بود که در این کتاب می توانیم آن را ببینیم.

خلیلی در پایان گفت: این کتاب می توانست با ویراست های جدی و بیشتر به صورت بسیار بهتر منتشر شود که متاسفانه انتشارات علمی و فرهنگی تلاش بایسته ای در این زمینه انجام نداده است.


کلید واژه ها: مرادی - پژوهشگاه علوم انسانی - فرهنگ - زیست - علوم انسانی - فرهنگی - انسان - رونمایی - هیئت علمی - پژوهشگاه - علمی - رونمایی کتاب - کتاب - فاضلی - زندگی - علوم - برگزار - سیاسی - نقد و بررسی - ایران - مراسم - هایی - ثروتمند - خبرنگار - اندیشه - ادبیات - گزارش - تبلیغ - رابطه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
یک میلیون دلار | پوستر کمیاب فیلم مومیایی

رسوایی اخلاقی در سینما

این نقاشی هنوز زنده است اما ...

بازگشت «لیلا اوتادی» به تلویزیون با ظاهری متفاوت/عکس

انیمیشن ها و فیلم های کوتاه و مستند ایرانی در راه جهانی شدن

عکس/ 8000 روز تا نابودی اسراییل

جدیدترین عکسی که خانم بازیگر کم پیدا منتشر کرد!

خبری تازه از جشنواره فیلم مقاومت

هفتمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

انتقاد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کم توجهی در زمینه مفاخر فرهنگی

ابزارهای هنری بهترین تاثیر را در انتقال مفاهیم فرهنگی دارند

ابزارهای هنری بهترین تاثیر را در انتقال مفاهیم فرهنگی دارند

واکنش جمشید مشایخی به انتشار اخبار دروغ درباره خودش +فیلم

همه سینما های تهران شنبه ها نیم بها شدند

ناگفته های شجاعی از «تنگه ابوقریب» / «متاسفانه جنگ را تجلیل می کنیم»

بازیگر سرشناس سینما در 78 سالگی درگذشت

جمشید هاشم پور بازیگر «سرکوب» شد

سریال 150 قسمتی | ادامه تولید حکایت های کمال در شهرک غزالی

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی کرد؟

رویای سوخته ی دختری که می خواست بازیگر شود+عکس

تکذیب چند باره یک خبر دروغ درباره مشایخی

حال جمشید مشایخی خوب است/مردم به شایعات توجه نکنند

آیا مهران مدیری به تلویزیون باز می گردد؟

باکس آفیس | نخستین انسان زیر سایه یک فیلم ابرقهرمانی

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی کرد؟

پیش بینی هایی شگفت انگیز استیون هاوکینگ؛ ابرانسان ها، هوش مصنوعی و آینده زمین

احتمال افزایش مدت اکران عرق سرد/قرارداد آستیگمات و گرگ بازی ثبت شد

شایعه درگذشت جمشید مشایخی تکذیب شد

عناوین مجموعه خبری ساعت 20 شبکه اترک. 23مهر

جمشید مشایخی درگذشت

انتقام خرچنگ از یک مرد+عکس

انتخاب 23 عکس برای «ثبت جهانی جنگل های هیرکانی»

همه سینما های تهران شنبه ها نیم بها شدند

بابک جهانبخش و همسر دومش در کیش! عکس /تصاویر جشنواره بسیار عجیب گیاهخواری (16+) ( برگزیده )

انتصاب مدیر مالی و اداری مراکز رفاهی خودگردان وزارت ارشاد

انیمشین کوتاه رقص مرگ

رییس جمهور گم شده ترجمه شد

نمایش های زنانه در تهران

عوامل سریال «سرباز» راهی کربلا شدند

ستاره «روز واقعه» به تلویزیون می آید

اثربخشی در امور فرهنگی وظیفه وزارت ارشاد است

​امام جمعه موقت تهران در تئاتر شهر

​ گرگ بازی و آستیگمات به چرخه اکران می آیند

روشندلان از ترحم بی نیازند

جزییات جدید سریال سلمان فارسی

«اتاق شیشه ای» قصد دارد «خوشبختی » را در جامعه رواج دهد

​بازیگر «روز واقعه» به سریال سیروس مقدم پیوست

قصه گویان برتر خراسان شمالی شناخته شدند

طرز تهیه آیس لاته

ارسال 250 اثر به جشنواره استانی «ابوذر»

شهروند خبرنگار: تصاویر ارسالی شما شهروندان+ فیلم

خبر های کوتاه بخش خبری 20 بیست و سوم مهر 97+ فیلم

روایتی از صحنه شهادت «زِربی» در «بهمن شیر»

قصه گویان برتر خراسان شمالی شناخته شدند

نمایش «خورشید از حلب طلوع می کند» به دمشق می رود

نگاهی به زندگی یک شهید در نمایش «روایتی از 23 بار مردن»

احتمال جابجایی کارگردان در سریال «لاک قرمز»

فیلم | چگونه با نابینایان رفتار کنیم ؟!

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی کرد؟

حوالی پاییز پس از دلدادگان روی آنتن شبکه سه می رود

جلوه های ویژه سریال داستان ترسناک آمریکایی

​ماجرای دلدادگی پسری اهل سنت به دختری شیعه به چاپ هفتاد و یکم رسید

نمایشگاه خوشنویسی اشعار حافظ

جشنواره هنر مقاومت

با رونمایی سردیس «غلامحسین ابراهیمی دینانی» مشاهیرمعاصرایران تجلیل می شوند

​سریال «حوالی پاییز» روی آنتن شبکه سه می رود

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی کرد؟

از بازگشت پوراحمد به فیلم سازی تا ساخت فیلمی در ژانر وحشت

سهم جدی لباس، در انتقال مفاهیم عاشورایی

کارگردان شهرزاد: خبر ساخت سریال برای سازمان اوج کذب محض است (+عکس)

​«خانه پرخاطره» فریبا متخصص در رادیو نمایش/ «شش نقطه» با شبنم قلی خانی و حامد همایون

قرارداد اکران دو فیلم جدید ثبت شد

ادامه فیلمبرداری «مصائب شیرین 2» در آبان ماه

​ یکی از کج روی های صداوسیما، باز کردن پای چهره های سینمایی به تلویزیون است

استعمارستیزیم، اما نظریه نداریم؟/غفلت از آثار اسپیواک

برگزاری اولین جشنواره استعدادیابی تنیس روی میز در قوچان

عکس جدید بهنوش طباطبایی از مدلینگ

ادامه ضبط سریال «سرباز» در عراق

فیلم | دیرین دیرین؛ مسخریدن!

​استقبال فیلمسازان از جشنواره فیلم رشد

معرفی آثار راه یافته به «روایت نو» جشنواره مقاومت

فراخوان دومین دوره «کتاب سال سبک زندگی» با محوریت کودک و نوجوان

​تازه های نشر/ از ترجمه قرآن قرن هفتم تا چاپ نفیس «مثنوی معنوی»

عکس بابک جهانبخش و همسر دومش در کیش

گشایش نمایشگاه اقوام ایرانی در بیرجند

امام جمعه موقت تهران چراغ یک تئاتر را روشن کرد

تولید فیلم و مستند درباره اربعین نیازمند دغدغه و جوشش هنرمندانه است

برش هایی از فیلم جیب بر خیابان جنوبی

نمایشگاه اسباب بازی

یک سریال عاشقانه جایگزین دلدادگان می شود

انیمیشن ها و فیلم های کوتاه و مستند ایرانی در راه جهانی شدن

گرگ بازی با بازی علی مصفا، هانیه توسلی و نگار جواهریان روی پرده می رود

مهران مدیری از تلویزیون خداحافظی کرد؟

آموزش مفاهیم فرهنگی و ارزشی در کارگاه نمایش و خلاقیت فرهنگسرای امام(ره)

اتاق های مخفی در بناهای تاریخی+عکس

فیلم/ روضه خوانی حاج منصور ارضی در کنار ضریح حضرت رقیه(س)

دهکده آلزاس به تماشاخانه ایران تماشا رسید

ساخت بیش از 3 هزار پهپاد در کشور

بازیگران ایرانی که با هم ازدواج کردند

اشعار شاعر روشندل مهابادی سرشار از احساس و لطافت

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است