مطالب مرتبط:
ادامه برنامه های کاروان فرهنگ و هنر ایران در روسیه
فیلمساز متعهدی که دغدغه ایران و فرهنگ ایرانی را داشت/ هنر ماندگار سید ضیاء در افشای خیانت انگلیسی ها
معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: نام آقای بازیگر در فرهنگ و هنر ایران زنده و پاینده است
تئاتر «شط رنج» نه با فرهنگ فاخر ایران همخوانی داشت نه ارزش های انقلاب/ متولیان فرهنگ نتوانسته اند هنر را برای انقلاب تعریف کنند
جریان فرهنگ و هنر از مرکز به ایران گرایی در حرکت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:302018-09-25فرهنگي

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است


ـ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رونمایی کتاب «بنیادهای فلسفی علم فرهنگ» گفت: مرادی قواعد بسیار ساده زیستن را به خوبی زیست و هنر زیستن داشت که کار دشواری است، - " گروه اندیشه ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در رونمایی کتاب بنیادهای فلسفی علم فرهنگ گفت: مرادی قواعد بسیار ساده زیستن را به خوبی زیست و هنر زیستن داشت که کار دشواری است، او همچنین رویکردی جدید به علم فرهنگ در ادبیات تالیف فارسی داشته است که بی سابقه بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایکنا"؛ آیین بزرگداشت و رونمایی از آخرین کتاب مرحوم محمدعلی مرادی شامگاه دیروز 2 مهر در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار شد.

در این مراسم که به همراه پخش کلیپی از زندگی محمدعلی مرادی و به نوعی تجلیلی از یاد او بود، نعمت الله فاضلی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و اسماعیل خلیلی، پژوهشگر در محل انتشارات علمی و فرهنگی به نقد و بررسی این کتاب پرداختند و در پایان مراسم رونمایی برگزار شد.

نعمت الله فاضلی در آغاز سخنانش گفت: چند نکته را در خصوص استاد عزیزمان می گویم تا برای خودم یادآوری باشد که از شخصیت علمی و فلسفی آقای مرادی چیز هایی را بیاموزم.

در فراز انتهایی آقای مرادی ایشان گفتند که بسیار برای بهتر زیستن مردم تلاش کردند، اما موفق نبودند، اما همین قدر که آقای مرادی امروز توانسته اند دل های همه ما را به خودشان جلب کنند و جامعه ما را به خودشان معطوف کنند و به عنوان انسانی اندیشمند و ارزشمند و فرهیخته باشند، دنیا را بهتر کرده اند و از این حیث هر یک از ما هم چنین سهمی را باید داشته باشیم.

فاضلی افزود: ایشان نه سیاسی بود و نه جایگاهی در سیاست داشت تا ما تبلیغ سیاسی اش را بکنیم، وی نه ثروتمند بود که بازار و پول اینجا جمع شده باشد و نه اتفاقا دنبال این بود که به عنوان سلبریتی محبوبیتی برای خودش برقرار کرده باشد و رابطه مرید و مرادی برای خود بسازد، اما با رفتنش گویی مرادی به عنوان یک حقیقت از پشت حرف ها بیرون آمد و یک دفعه ما متوجه شدیم که آقای مرادی اندیشمند، مهربان، فرهیخته، فیلسوف، درویش، ساده زیست، شجاع، صادق، ایران دوست و وطن خواه بود.

او با مرگش آقای مرادی انسان و شریف را به همه معرفی کرد.

وی با بیان اینکه مرگ پایان زندگی است، گفت: برای انسان های بزرگ، مرگ خود زندگی است و آقای مرادی واقعا رفتنش آمدنی بود به این دنیا، به همین دلیل می خواهم بگویم او توانست دنیا را بهتر کنند.

او وقتی این جمله را گفت که من سعی کردم دنیا را بهتر کنم هم صادقانه گفت.

عضو پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تصریح کرد: آقای مرادی زندان رفت، غریبی کشید، فقر را تجربه کرد و انزوا و ناشناخته ها را تجربه کرد و این ها گفتنش ساده است و ما به زبان می آوریم، اما او هنر زیستن داشت.

زندگی هنری اجرایی است هرچند قواعدی ساده دارد، اجرای این قواعد سخت است.

وی تصریح کرد: ما این قواعد را می فهمیم، اجرای هر کدامش به این سادگی ها نیست، به همین دلیل او با هنر اجرایی زیستنش فیلسوف بودنش را نشان داد.

فوکو در هرمنوتیک خود که در خصوص اخلاق بحث می کند، می گوید فیلسوفان بزرگ از راه زیستن شان می اندیشیدند و من فکر می کنم اتفاقا ذوق زیبایی شناسانه آقای مرادی ما را اینجا آورده است.

امروز خیلی ها کتاب می نویسند و ترجمه می کنند و حتی این کار را خروار خروار انجام می دهند، اما تاثیر ماندگاری در جامعه ندارند.

در مورد آقای مرادی بسیار جالب است که وی در جامعه پس از خود تاثیرگذار بوده است.

فاضلی ادامه داد: در خصوص آقای قانعی راد هم که چند ماه پیش از دست دادیم همین طور بود، آقای قانعی راد نیز شاهد ذوق زیبایی شناسانه و پرهیزگاری های خاص خودش بودیم که این وضعیت را داشت و ما باید سعی کنیم یادمان نرود هنر زیستن امری مهم و قابل تامل است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: خوشبختانه دوستان آقای مرادی با ایجاد رسانه هایی هنر زیستن ایشان را یادآوری کرده اند، این نکات را و تک تک مطالبی را که در خصوص ایشان گفته اند دانشجویان و اطرافیان آقای مرادی در این جایگاه ها روایت می کنند.

وی با بیان اینکه مرادی روایتی از روایت های هستی ما شده است، گفت: امروز این روایت ها را می شنویم و به دانشجویان و اطرافیان مان این روایت ها را خواهیم گفت.

ایشان طوری زندگی کرد در عین حالی که سهم زیادی برای زیباترشدن جهان داشت، اما کمترین زیبایی را برای خود برداشت و بیشترین ها را برای دیگران به جای گذاشت، از این رو ایشان خیلی دنیای ما را خیلی بهتر کرد و به عنوان یک فرد تنها تلاش کرد دنیا را بهتر کند.

وی تصریح کرد: من از خواندن این کتاب مانند کتاب تفکر در تنگنا: جستار هایی در علوم فرهنگی که آن هم پس از فوتش منتشر شده بسیار لذت بردم.

ایشان به خصوص در مورد مفهوم جستار و فرم های نوشتار مطالب مهمی را بیان کرده است.

من از چند سال قبل نوشته های ایشان را در سایت شان می خواندم.

یکی از اشتراکات بنده با ایشان علاقه به علم فرهنگی بود.

من به ایشان گفتم که بی صبرانه منتظر خواندن کتاب تان در این خصوص هستم.

دو کتاب ایشان مشترکاتی با هم دارند.

اولین وجه مشترکش رویکرد فلسفی آقای مرادی است.

وی سعی می کند مفاهیم را بسازد و خوب تشریح کند.

او فرم تشریحی نوشتار را دنبال می کند، در کتاب تفکر در تنگنا می خواهد مفاهیم را برای فهم پذیر کردن لحظه ها، رخداد ها و واقعیت های جامعه ایران به کار بگیرد.

آنجا که در خصوص مشروطه بحث می کند، توضیح می دهد که اندیشیدن با فلسفه محقق می شود، اما این فیلسوف است که باید پرسش جامعه را به فلسفه تبدیل کند او می گوید پرسش ها ی مشروطه به فلسفه تبدیل نشد.

فاضلی ادامه داد: یک ملاحظه دیگر در خصوص این اثر ایشان این است که برخی از بحث های ایشان از جمله همین مباحث در خصوص علم فرهنگ نو است و ما روایت فارسی آن را در تالیفات مان از آن نداریم.

خود مرحوم استاد مرادی در ابتدای کتاب می گوید که من این را به عنوان ایرانی روایت می کنم و منظورش این است که ما نیز به عنوان ایرانی آن را بخوانیم.

یکی از ویژگی های خاص او همین ایستادن در تاریخ، زبان و جهان ایرانی است.

در سخنرانی ها و گفت وگوهایش دوستانه این را یادآوری می کرد و نشان می داد که باید به عنوان کسی که جای معین ایستاده فکر کنیم و حرف بزنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی افزود: مرادی از چیز هایی بحث کرده است که در تالیفات فارسی من ندیده ام.

او در فصل ششم در خصوص تخیل یادآوری و رویا بحث خواندنی روان و ساده ای را مطرح می کند، با این که بحث های فلسفی فنی را مطرح می کند.

او در کتاب تفکر در تنگنا نیز این سلیس بودن متن این کار را کرده است که به خاطر تسلطی است که به این بحث ها داشته و به صورت ترجمه ای این مباحث را بیان نکرده توانسته است مطالب را چنین بیان کند.

در ادامه این نشست خلیلی گفت: علی مرادی فرایند هویت یابی اش را با اسلحه و جنگ مسلحانه آغاز کرده بود و می خواست جهان را در ذیل ظل تفنگ خود تعریف کند و برای هر آرمانی که داشت از جمله عدالت مبارزه کند.

خلیلی تصریح کرد: اتفاقا علوم فنی بهترین علوم بروند تا او به مبارزه مسلحانه بپردازد، اما او مسیر خود را با حرکت به سوی فلسفه تغییر داد.

دانشکده فنی بهترین جا برای ادامه منطق سلاح بود.

شاید اولین دگردیسی علی که پشت پا زد به تفنگ جایی بود که علی تا آخر پپمود و آن گرایش به فلسفه برای ترک تفنگ بود.

او برای این که در درجه اول خودش را بفلسفد با اسلحه وداع کرد.

این پژوهشگر ادامه داد: علی به ما پیشنهاد می کند که ما شکست های خود را سرمایه سازیم.

او می گفت: تاریخ من شکست های من است و بار ها گفته بود من تاریخی جز تاریخ شکست های خودم ندارم ، اما آیا ما نیز باید منتظر باشیم که شکست بخوریم و آن را بفلسفیم؟ خیر.

جهان در حال پیشرفت جهانی است که منتظر نمی ماند تا شکست بخورد و آن را بفلسفد، از این روست که مرادی برای ما سرمایه ای برای آینده است.

وی افزود: من چهار علی در این کتاب دیدیم.

علی اول راوی است که من ایرانی خودش را از تاریخ پیدایش علم فرهنگ روایت می کند.

او راوی تاریخ فلسفه در ساحت اندیشه است.

او کوشش می کند که مجموعه کوشش هایی که برای فهم فرهنگ به عمل آمده است را برای ما بازگو کند.

گویی که تاریخ علم فرهنگ ماحصل فاهمه انسان هایی است که این علم را ایجاد کرده اند.

خلیلی تصریح کرد: او همچنین خود را در قالب این پژوهش روایت می کند و این علی دوم است که در فصول کتاب شاهدش هستیم.

علی سوم، علی کنشگر است، کسی که می خواهد در محضر تاریخ حاضر شده و کاری انجام دهد.

ایده این کتاب خیلی پسینی است و در سال های 93 شکل گرفته است و به سراغ این کار آمده است، پس ماحصل چیزی نیست که در انواع جنگندگی و شکست بازگردد، بلکه در پایان این فرایند به این فکر افتاده است که سعی می کند با تاریخ اندیشه در ایران ارتباط جدی برقرار کند.

جایی که علی به ایران آمده و در کلاس ها و فرایند تدریس فلسفه و مواجه شدنش با پرسش های گوناگون و با دعوا های شخصی خودش به آن رسیده بود.

او وارد دعوا با آکادمی شده و آکادمیسین ها را غاصب جایی می دانست که مستحق آن نیستند.

وی ادامه داد: همچنین این کتاب وصیت علی است.

او تصمیم داشت چنین کتابی بنویسد که آن را پایان بخش زندگی خود می دانست.

علی بین آرمان و نبودگی، یکی از نوسان های بزرگ جهان ما بود.

علی در این میانه بود، جهان بی ارزش و تصمیم به آرمانمند بودن.

این کتاب بخشی از وصیت او بود.

این چهار آن و چهار لحظه وجود علی بود که در این کتاب می توانیم آن را ببینیم.

خلیلی در پایان گفت: این کتاب می توانست با ویراست های جدی و بیشتر به صورت بسیار بهتر منتشر شود که متاسفانه انتشارات علمی و فرهنگی تلاش بایسته ای در این زمینه انجام نداده است.


کلید واژه ها: مرادی - پژوهشگاه علوم انسانی - فرهنگ - زیست - علوم انسانی - فرهنگی - انسان - رونمایی - هیئت علمی - پژوهشگاه - علمی - رونمایی کتاب - کتاب - فاضلی - زندگی - علوم - برگزار - سیاسی - نقد و بررسی - ایران - مراسم - هایی - ثروتمند - خبرنگار - اندیشه - ادبیات - گزارش - تبلیغ - رابطه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
بدترین خبر این روزهای بازیگر زن مشهور /عکس

چرا اهواز در پی هر بارندگی ونیز می شود؟+ فیلم

عکس بی هوای خانم بازیگر در یک روز سرد

استخدام مترجم در یک مجموعه معتبر در تهران

در گفت وگو با فارس مطرح شد دغدغه استاد انصاریان برای بازگشت «اصول کافی» به خانه های مردم

خانم بازیگر: اگر «عطاران» را دیدید، سلام مرا به او برسانید

بازیگر زن «ممنوعه» درکنار پسر خسرو شکیبایی/ عکس

آسمان فارس صاف و آفتابی + فیلم

فیلم مقاومت نعمتی در سینمای ایران است

معماری بی نظیر مسجد آقا بزرگ +عکس

سریال بانوی عمارت روایت عاشقانه ای در دل تاریخ

چهره متفاوت «لیلا بلوکات» که تاحالا ندیده اید /عکس

چهره متفاوت «لیلا بلوکات» که تاحالا ندیده اید /عکس

مرز حمایت از هنرمندان تا کجاست/1 میرکیانی: مجموعه ای باید پناهگاه هنرمندان در میانسالی باشد/ «بیمه» نخستین حمایت است

پیام های تسلیت برای «زیبا بروفه»/از مهناز افشار تا رامبد جوان

تقویم و اوقات شرعی سه شنبه بیستم آذر شیراز

تیپ نامتعارف «سحر قریشی» در یک منطقه گرمسیر/عکس

یادبودی برای برادران آل احمد

تیپ نامتعارف «سحر قریشی» در یک منطقه گرمسیر/عکس

ریشه سینمای مستقل می سوزد / ساخت فیلم خارج از شوخی های رایج

تلاشمان حل مشکلات هنرمندان است/ در مقابل چاوشی کوتاه نیامدیم

وقتی «بهاره کیان افشار» خاله سوسکه می شود! /عکس

وقتی «بهاره کیان افشار» خاله سوسکه می شود! /عکس

بازی در آثار تلخ و تاریک را رد می کنم/صداقت راز محبوبیت است

کتاب «ترکیبات زبان ترکی» در سلماس رونمایی شد

به سمت اصلاح می رویم؛ حتی اگر یک روز مانده باشد

«مدرسه ی کهن سال من» و یک یادداشت دیگر

کتاب «ترکیبات زبان ترکی» در سلماس رونمایی شد

«حوزه استحفاظی» به شبکه 3 رسید

دبیر و داور بخش خوشنویسی جشنواره فجر مطرح کردند عزلت هنرهای سنتی در ادوار اخیر فجر/ توجه به رویکردهای نوین خوشنویسی

وزیر ارشاد: درباره تئاتر های لاکچری مداخله نمی کنیم

کارهای بیهوده برای خاموش کردن آتش لوله گاز

فوران آتشفشان پوپوکاتپتل مکزیک +فیلم

«احمدرضا دالوند» درگذشت

جزییات مراسم تشییع پیام صابری اعلام شد

جدیدترین تصاویر از فیلم بامبلبی منتشر شد/روایت ماشین هایی که حرف می زنند

افشای آخرین جملات خاشقچی قبل از مرگ +فیلم

پرداخت تسهیلات به فروشندگان کتاب

عروسک لیلی در کهگیلویه و بویراحمد احیا می شود

نسخه جدید تلگرام با قابلیت های جذاب منتشر شد

پیکر زنده یاد پیام صابری فردا تشییع می شود

بگویید چگونه می خندید تا شخصیت تان را به شما بگوییم

جلسه هماهنگی مدیران فرهنگی با حضور استاندار آذربایجان غربی

ادبیات گفت و گو در دانشگا ه های ما از دست رفته

حقایق جالبی که درباره جایزه نوبل نمی دانید! +اینفوگرافی

فیلم جوکر در جشنواره بین المللی سینما حقیقت اکران می شود

فیلم/تمجید من سیتی از عملکرد استرلینگ در اتحاد

قائل به ورود مستقیم به بحث تئاتر های لاکچری نیستیم

پرداخت تسهیلات به فروشندگان کتاب

شاهکارهای بازیگری؛ 10 نقش آفرینی برتر و فراموش نشدنی تاریخ سینما [قسمت دوم]

خونسردی عجیب موتورسوار پس از تصادف با ماشین +فیلم

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر پیام صابری اعلام شد

نامزدهای جشن منتقدان سینما اعلام شدند

فیلم جوکر در جشنواره بین المللی سینما حقیقت اکران می شود

نگاه خلاق یک دانش آموز یزدی به شعار سال +فیلم

بازدید وزیر ارشاد از جشنواره سینما حقیقت

روزیاتو: شاهکارهای بازیگری؛ 10 نقش آفرینی برتر و فراموش نشدنی تاریخ سینما

پیام تبریک سینماگر ایرانی برای تولد بازیگر زن هندی+عکس

رییسی که میز و صندلی برای نشستن ندارد! + فیلم

پشت صحنه فیلم سینمایی شب بازی

روایت زندگی هولناک «روشنک» 13 ساله

گشایش درمانگاه تخصصی در ری

جامعه جهانی، جذابیت سینمای مستند ایران را می شناسند

دانلود اجرای امیرحسین نوشالی در جشنواره سینمایی هفت

پیام تبریک سینماگر ایرانی برای تولد بازیگر زن هندی+عکس

کتابفروشی عجیبی که در دنیا نظیر ندارد + عکس

تاریخ انتشار Kingdom Hearts: VR Experience مشخص شد

شوخی جالب رضا رشیدپور با علی دایی روی آنتن زنده!

عکس روز: ماهیگیری در رودخانه یخ زده

واکنش شدید روحانی نسبت به بی نتیجه بودن برجام و FATF+فیلم

تذکر برای 2 مجری مشهور و برنامه های پرطرفدارشان

افتتاح نمایشگاه کتاب خراسان جنوبی

دانلود زیرنویس فیلم Anne of Green Gables 1985

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر همسر زیبا بروفه اعلام شد

بازگشت شگفت‏ انگیزها/ سریال تازه مهران مدیری و پیمان قاسم خانی درباره چیست؟

زمان و مکان مراسم تشییع پیکر همسر زیبا بروفه اعلام شد

چگونه در تابستان سبک زندگی سالمی داشته باشیم؟

ظاهر جالب «الناز حبیبی» در سریال «هشتگ خاله سوسکه»

گزارش تصویری از لوکیشن شهرزاد و سریال های معروف ایرانی

اظهارات وزیر ارشاد درباره مکان جشنواره فجر و بلیت های گران تئاتر

خبرنگاری که دوست دخترش را به کارگردان پیشنهاد داد!

شهروند خبرنگار: تصاویر ارسالی شما شهروندان+ فیلم

دیدار جابری انصاری با هلگا اشمید (عکس)

حضور سرپرست سازمان سینمایی در سینماحقیقت

اولین اکران مردمی «بمب؛ یک عاشقانه» با حضور عوامل فیلم

اظهارات وزیر ارشاد درباره مکان جشنواره فجر و بلیت های گران تئاتر

مجموعه خبری 18 آذر 97

مجموعه خبری 17 آذر 97

فردا؛ بدرقه پیکر پیام صابری از خانه سینما شماره دو

«نت فلیکس» اولین سریال آفریقایی را به نام خود ثبت کرد

«ممنوعه، ممنوع نیست»

​تئاتر لاکچری؛ این بار 255 هزارتومان/ ارشاد فقط وعده نظارت می دهد

توجه به آموزش و ارائه آثار هنری در کتابخانه های عمومی

نعمت چگینی در گفت وگو با فارس: پیکر پیام صابری فردا از مقابل خانه سینما 2 تشییع می شود

سحر قریشی در یک منطقه گرمسیر+عکس

اظهارات وزیر ارشاد درباره مکان جشنواره فجر و بلیت های گران تئاتر

وقتی کسی با کتاب کاغذی مانوس نیست، کتاب گویا را هم نمی شناسد

نمایشگاه ازدواج آسان در قزوین گشایش یافت

معرفی رییس هیئت ورزش های دانشگاهی استان سمنان + فیلم

اعلام زمان و مکان مراسم تشییع پیکر زنده یاد احمدرضا دالوند

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است

مرادی هنر زیستن داشت/ رویکرد مرادی به علم فرهنگ در ایران بی سابقه است