مطالب مرتبط:
وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم تنشان نمی کند
شمخانی: جنگ اقتصادی با میدان داری آمریکا در حال انجام است/ بخش خصوصی می تواند خط شکن اصلی نبرد اقتصادی باشد
اسحاق جهانگیری: بخش خصوصی سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی، عهده دار نقشی است که بسیج مردمی در دفاع مقدس ایفا کرد
فعالان بخش خصوصی افسران جنگ اقتصادی هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:112018-09-25سياسي

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند


در شرایطی که اقتصاد کشور نیاز مبرمی به بازگشت ارز حاصل از صادرات دارد، بخش خصوصی و حتی دولتی حاضر به عرضه ارز به دست آمده در سامانه نیما نیستند.

- شعار سال : این روزها جمله "اکنون در جنگ اقتصادی به سر می بریم"را بسیار از زبان مسئولان دولتی و خصوصی شنیده ایم اما در مقام عمل برای این جنگ، آرایش نظامی نگرفته ایم و لباس نظامی به تن نداریم.

در این جنگ اقتصادی برخی از وزارتخانه های اقتصادی، بدون فرمانده رها شده اند.

17 مرداد ماه سال جاریبود که با رأی موافق مجلس شورای اسلامی علی ربیعی، وزیر کار استیضاح شدواز 4 شهریور ماه نیز وزارت اقتصاد کشور بدون سکاندار استوهنوز خبری از معرفی وزیر جدید نیست.

سفارتخانه های اصلی اقتصادی کشور از جمله چین و هندنیز بدون سفیر به حال خودرها شده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت و هفت نفر از معاونین این وزارتخانهاستعفا داده اند و این وزارتخانه نیز وضعیت مناسبی ندارد و شریعتمداری بعد از صدور بخشنامه های گوناگون در سال جاری،که بعضاً یکدیگر را نیز نقض می کند، تصمیم گرفته است کهقبل از استیضاح در مجلس، خود به صورت شفاهی استعفا دهد.

**صادرکنندگان حاضر به آوردن ارز خود به کشور نیستند:بنابراین گزارش در شرایطی نیزکه به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور نیاز مبرم وجود دارد به دلایل تفاوت ارزش ارز بازار ثانویه و آزاد صادرکنندگان دولتی، خصوصی و خصولتی حاضر به آوردن ارز حاصل از صادراتخود به کشور و عرضه آن در سامانه نیما نیستند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ریاست جمهوری کشورمان چندی پیشدر سخنرانی خود با ایفای نقش اوپوزیسیون از شرکت های پتروشیمی دولتی وشبه دولتی به خاطر عدم عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیماانتقاد کرد و گفت: چالش اقتصادی اخیر به خاطر عدم عرضه ارز پتروشیمی هاست و بیشتر مشکلات اقتصادی کشور ریشه داخلی دارد یعنی صادرکنندگان دولتی و خصولتی باید ارز صادراتی خود را در اختیار سامانه نیما قرار دهند؛ که یا نمی دهند و یا دیرتر می دهند و معمولاً هم تفکر آن ها این است که ارز خود را وارد بازار نکنند چراکه سود بیشتری برای مجموعه خود به دست بیاورند و در پایان پاداش بیشتری دریافت کنند .

بنابراین گزارش با عمیق شدن بیشتر نرخ ارز بازار آزاد و ثانویه مقاومتها برای سودجویی، بیشتر شده است،بخش خصوصی نیز به پیروی از بخش دولتی و نیمه دولتی قصد ندارد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما تزریق کند.

**رییس انجمن صادرکنندگان نمونه: پیمان سپاری ارزی خلاف قانوناست:بنابراین گزارش، در نشستی که عصر روز گذشته در محل اتاق بازرگانی ایران درباره موضوع پیمان سپاری ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات برگزار شد، فعالان بخش خصوصیبه پیمان سپاری ارزیاعتراض کردند.

محمدرضا فرشچیان،نایب رییس انجمن صادرکنندگان نمونهوبرترایران در این نشست گفت: وقتی اعلام کردند که کارخانه ها باید مابه التفاوت 4200 تومان نرخ ارز را بپردازند این موضوع با اعتراضاتی مواجه شد و دولت نیز مجبور شد عقب نشینی کند، موضوع عدم بازگشت ارز صادرکنندگان نیز به سامانه نیما اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه هزینه های صادرات بالا رفته استافزود: پسته ای که در سال گذشته 27 هزار تومان خریداری می کردیم امسال به 120 هزار تومان رسیده است.

یکی از صادرکنندگان سیمان نیز در این نشست گفت: صادرات به کشورهای عراق و افغانستان تا به امروز ریالی بوده است و جایگزین کردن یک باره ارز (برای بازگشتارز به کشور)مشکل ایجاد می کند.

وی افزود: برای رفع این مشکل موافقتهایی در ارکان نظام ازجمله وزارت صمت صورت گرفته است که نرخ های ریالی صادرات را بررسی کنند و صادرات ریالی به این صورت آزاد شود.

یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان روی نیز که در این جلسه درباره لزوم همراهی با دولت در شرایط فعلی کشور و لزومبازگرداندن ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما سخنان متفاوتی را گفت با اعتراض شدید سایر حاضرین مواجه شد.

وی در این نشست گفته بود: اکنون در جنگ اقتصادی هستیم و امروز بیشتر از همیشه باید انسجام داشته باشیم و به دولت کمک کنیم، زیرا در این شرایط دولت بیش از همیشه به کمک بخش خصوصی محتاج است.

بعد از این سخنان یکی از صادرکنندگان خشکبار نیز که با حرارت خاص و صدایی بلندصحبت می کرد، گفت: بنده با موضوع پیمان سپاری ارزی مخالفم؛ بخش خصوصی باید به طور یک پارچه مخالفت خود را در این زمینه اعلام کند.

وی افزود: هزینه های ما با ارز 16هزار تومانی صورت می گیرد اما از ما می خواهند که ارز خود را با ارز 7 تا 8هزارتومانی در سامانه نیما بفروشیم.

این فعال بخش خصوصیادامه داد: ارائه اطلاعات صادرات صورت گرفته و محل قرار داشتن پول حاصل از صادرات، در سامانه نیماخود باعث می شود که به راحتی ما را بر اساس همین اطلاعات تحریم کنند.

بنابراین گزارش ابراهیم جمیلی رییس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر و رییس خانه اقتصاد ایران نیز در این جلسه گفت: از فروردین ماه سال جاری که دلار به صورت دستوری 4200 تومان شد، هشدار داده بودیم و در ماه های بعدی نیز در این باره بحث های مختلفی مطرح شد.

وی با انتقاد از صدور بخش نامه های متعدد توسط دولت گفت: این شرایط باعث سردرگمی بخش خصوصی شده است، در ستاد تنظیم بازار نیز که تصمیمات مهمی گرفته می شود از بخش خصوصی مشورت گرفته نمی شود.

جمیلی گفت: برخی از این بخش نامه ها قوانین مجلس را نقض می کند؛ موضوع پیمان سپاری ارزی نیز خود خلاف قانون است و مخالف آن هستیم.

اسدالله عسگراولادی از صادرکنندگان قدیمی کشور و رییس اتاقهای مشترک ایران و چین و ایران و روسیه نیز در این جلسه ضمن مخالفت با پیمان سپاری ارزی، اشاره کرد که نظرات وی در بیانیه ای در این ارتباط دیده شده است.

**نامه سرگشاده به رییس جمهور درباره پیمان سپاری ارزی:بنابراین گزارش در این جلسه بیانیه ای با موضوع پیمان سپاری ارز قرائت شد که متن آن در ذیل مطلب آمده است:"اتحادیه های صادرکننده کالای غیرنفتی بخش خصوصی کشور احتراماً به استحضار می رسانند دستورالعمل شماره 208421/1397 به تاریخ 1397.

06.

18 معاونت بانک مرکزی ایران، در خصوص پیمان سپاری ارزی، کاملاً مغایر با ماده 13 قانون مقررات واردات و صادرات که هر گونه پیمان سپاری ارزی کالاهای غیرنفتی را ممنوع کرده است می باشد و قانوناً اجرای "تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات" بر اساس این ماده قانونی امکان پذیر نیست.

با عنایت به نظر مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به تشکل ها و بخش های خصوصی واقعی که بار اصلی اقتصاد مقاومتی را بر دوش دارند، این دستورالعمل تأثیر منفی زیادی بر فعالیت صادراتی این بخش خواهد داشت.

با فرض استناد به دستور العمل فوق الذکر و پذیرش تحریم های خودساخته داخلی، اشکالات عدیده دیگری در اجرای مفاد این دستور العمل نیز وجود دارد که موجبات نابسامانی و آشفتگی شدید در بخش صادرات را فراهم می آورد، برخی از اشکالات اجرایی این دستور العمل عبارتند از:قیمت تمام شده اغلب محصولات صادراتی غیرنفتی همچون کالاهای کشاورزی، مواد معدنی، فرش و سایر اقلام تحت تأثیر نرخ دلار آزاد و انتظارات تولیدکنندگان افزایش یافته و نهایتاً بهای تمام شده کالاهای صادرشده متناسب با آزاد می باشد که با دستور اخیر و الزام به فروش در سامانه نیما یک سد و مانع برای صادرات غیرنفتی می باشد و از طرف دیگر فقط در حوزه کشاورزی و فرش میلیون ها شغل را از بابت کاهش درآمد متضرر می سازد و باعث بیکاری بیشتر خواهد شد.

مجموع صادرات غیرنفتی بخش خصوصی واقعی بین 5 تا 7 میلیارد است که موجب اشتغال حدود 20 میلیون نفر بدون استفاده از هر گونه رانت دولتی است، بنابراین وضع مقررات یکسان برای این گروه از صادرکنندگان با صادرکنندگان مواد پتروشیمی و فولاد و سایر بنگاه های خصولتی نه منطقی و نه منصفانه است.

پیمان سپاری در گذشته تجربه تلخی بود که صادرکنندگان اصیل و صحیح العمل را عملاً از چرخه صادرات بازمی داشت و دست بسیاری از دلالان و دارندگان کارت بازرگانی یک بارمصرف را برای یک کار غیرقانونی ولی در قالب قانون باز گذاشته بود که متأسفانه تعهد ارزی فعلی و تفاوت چشمگیر نرخ نیما با نرخ آزاد ارز اغلب صادرکنندگان را دچار همان مشکلات خواهد کرد و این یک مانع اساسی دیگر برای صادرات تلقی می شود.

در سامانه ارزی نیما سازوکار چنان است که ارز صادراتی بایستی تحت اختیار بانک ایرانی یا صرافی مجاز ایرانی قرار گیرد که با توجه به وضعیت فعلی ارسال وجوه به بانک های ایرانی فقط در شرایط خاص و کشورهای خاص عملی است و اکثر بانک های کشورهای دیگر از ترس تحریم از حواله وجوه مربوط به معاملات با ایران اجتناب می کنند.

در بسیاری موارد صادرکنندگان توانمند قراردادهای بلندمدت حدود یک ساله یا بیشتر منعقد می کنند که برای این گونه صادرکنندگان اجراء این دستورالعمل ها از یک طرف و افزایش قیمت ها از طرف دیگر یک فاجعه تلقی می شود و به شدت به کسب و کارهای صادراتی مستحکم و بزرگ آسیب می رساند.

تعیین زمان های کوتاه برای برگشت ارز و رفع تعهد برای کالاهای کشاورزی و فرش و اقلام مشابه آن بسیار غیرعملی است و فقط مانعی بزرگ برای صادرکنندگان است.

توصیه اکید صادرکنندگان بخش خصوصی کالای غیرنفتی بر آن است که ارز جاری در اقتصاد کشور فقط بایست یک نرخ واحد داشته باشد تا محیط تجارت عاری از هر گونه رانت و تفاوت و تمایز و تبعیض باشد، متأسفانه سامانه نیما نرخ ارز" جدید دیگری را به اقتصاد کشور تحمیل می کند.

با توجه به موارد ذکرشده درخواست مشخص سندیکاها و اتحادیه های صادراتی امضاءکننده ذیل، لغو دستورالعمل بانک مرکزی می باشد و یا حداقل در صورت اصرار بر اجرای این دستورالعمل، با در نظر گرفتن این که مقررات صادرات و واردات کشور هرساله در ابتدای همان سال از سوی دولت ابلاغ می گردد و همچنین صادرکنندگان برای سال جاری قراردادهایی را منعقد نموده اند، لذا اجرای این دستورالعمل به ابتدای سال آینده موکول گردد تا با رایزنی میان تشکل های صادراتی و مراجع قانونی راهکاری عملیاتی و صحیح برای آن اتخاذ گردد.

ابلاغ چنین دستورالعمل های فوری و بدون بررسی، عواقبی جز خسارات سنگین به صادرات و تولیدکنندگان نخواهد داشت و مطمئناً بعد از چند روز یا هفته باید نسبت به اصلاح یا لغو آن اقدام کرد.

نتیجه ــ از طرف اتحادیه های امضاءکننده این نامه اعلام می گردد که اصرار دولت به اجراء این مصوبه منجر به کاهش شدید صادرات غیرنفتی واقعی که توسط بخش خصوصی انجام می شود می گردد و از آن مهم تر انتقال آن به مسیرهای غیرشفاف و خارج از کنترل دولت خواهد شد و آثار آن تا یک سال دیگر مشخص خواهد گردید و عواقب آن کاهش اشتغال و معضلات و خسارات اجتماعی می باشد که مسئولیت آن به عهده مجریان این دستورالعمل کارشناسی نشده می باشد".

بنابراین گزارش این بیانیه فعالین بخش خصوصی روز گذشتهبه صورت نامه ایسرگشاده برای ریاست جمهوری نیز ارسال شده بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 3 مهر 1397 ، کدخبر: 1836342 ،www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - صادرات - کشور - وزارت - مجلس شورای اسلامی - پتروشیمی - گزارش - بازار - استیضاح - مشکلات اقتصادی - نرخ ارز بازار - استعفا - وزیر - وزارت اقتصاد - ریاست جمهوری - نظامی - شریعتمداری - حسن روحانی - شهریور ماه - لباس - مجلس - آزاد - وزیر کار - بخشنامه - مسئولان - سخنرانی - نرخ ارز - روحانی - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
همکاری سازمان مدیریت بحران و دانشگاه دفاع ملی برای کاهش خطرات سوانح طبیعی

ماجرای دکترای عمرانی که ادعای رفتگری دارد

تقدیر از 27 اداره کل سازمان بهزیستی در جشنواره «شهید رجایی»

کتابخانه شهر لندن میزبان «نمایشگاه اسلام هراسی» می شود

عاشقانه ای آرام از یک مدافع حرم

​موج تغییرات مدیریتی در بلدیه تهران؛ محله برو بیا

​با چادر هم می توان شیک پوش بود

آیت الله اراکی وارد قزاقستان شد

عکس/ دلیل برگزاری نشست خبری کی روش در پک چه بود؟

علی وحدت به عنوان « عضو و رییس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی» منصوب شد

مردم باید نتیجه رای خود را در مجلس و مدیریت شهری ببینند

استخدام لابی من

استخدام راننده خاور

پرنده « ابابیل » را تا به حال دیده اید ؟ +عکس

حضور داماد حدادعادل در صدا و سیما +فیلم

آیین بازگشایی دانشگاه ها و مغلطه منتقدان

ویژه برنامه های بزرگداشت ربع قرن جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

چهارمین کنگره بین المللی طب نظامی

دلیل اصلی ترس هواداران السد از پرسپولیس

آیین بازگشایی دانشگاه ها و مغلطه منتقدان

یادمان های هویتی مرجعیت محکم داشته باشند

دولت طرح های گسترده ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دارد

نیروی انتظامی مطابق ارزش های اسلامی با مردم برخورد کند

بررسی مشکلات کوی نبوت همدان

بررسی راهکار های صادرات نرم افزار ایرانی

دولت طرح های گسترده ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دارد

نظام آموزشی مهم ترین مسئله انتخاب مبانی و ارزش ها و اهداف است

دوره میثاق طلبگی طلاب در قم به کار خود پایان داد

داوری تلاوت های هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن پایان یافت

اینفوگرافی شهید آیت الله اشرفی اصفهانی (ره) منتشر شد

کار به اعتصاب کشید!

اعتیاد تمرکز بر زندگی را از خانواده ها گرفته است

علم الهدی: برنامه های اباحی گری نباید در مشهد اجرا شود/ ما با فسق و فجور و ابتذال مخالف هستیم، نه با شادی/ بنده پاسبان حرم امام رضا هستم و نباید اجازه دهم با هویت مشهد بازی کنند

رکوردداران غیبت در کمیسیون های تخصصی اتاق تهران

چرا برخی افراد خرافاتی هستند؟

نجات کشور در بازگشت به ارزش های دفاع مقدس است

خروج بیش از 20 هزار زائر از مرزهای خوزستان

دبیر اجرایی FATF: برای خروج ایران از لیست سیاه تضمین نمی دهیم

شوق خدمت در بازنشستگی!+عکس

تهدید داوران و اخلال در مسابقات کاراته در شیراز

پاسخ رهبر انقلاب به استفتاء درباره اخذ ویزای اربعین + پاسخ به 22 سؤال اربعینی

علامه الستری مدافع مسائل معیشتی و حقوق سیاسی مردم بحرین بود

آیا واقعا فرشتگان الهی، از جنس زن هستند؟

سیاست یک جانبه گرایی ترامپ در اقتصاد و خروج از برجام شکست خواهد خورد

اخبار استخدام فرزندان شاهد و جانباز

اخبار استخدام جانبازان و ایثارگران

استخدام تحصیلدار

برگزاری دومین رویداد کلوب مارکتینگ با تمرکز بر بازاریابی در دوران رکود

عکس منتشرنشده از قاتل شهید اشرفی اصفهانی

سرلشکر صفوی: سیاست یک جانبه گرایی ترامپ در اقتصاد و خروج از برجام شکست خواهد خورد

اینفوگرافیک| چرخه تولید شایعه

سالروز شهادت حضرت رقیه(س)؛ «بابا کجایی، سراغی از من نمی گیری» + فیلم

مردم باید نتیجه رای خود را در مجلس و مدیریت شهری ببینند

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل درشرکت مدیریت تجهیزات پزشکی ایران

به آینده بهتر ، بسیار امیدوارم/هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت

هیچ تضمیمی برای خروج ایران از لیست سیاه وجود ندارد

گزارش تصویری: مراسم سوگواری شهادت حضرت رقیه در دفتر حضرت آیت الله وحید خراسانی

سالرز شهادت حضرت رقیه(س)؛ «بابا کجایی، سراغی از من نمی گیری» + فیلم

مرکز فرهنگی انقلاب قم کانون روایت صحیح و امانتداری باشد

تلاش ها بر کاهش جمعیت کیفری کشور متمرکز شود

تا پایان سال به تکنولوژی ساخت همه تجهیزات دست می یابیم

انستیتو paintech ایران کیش افتتاح می شود

10 مدرسه و یک معلم سرا در شادگان افتتاح شد

مرزبانان مسئول استیفای حقوق مرزنشینان / آشنایی مرزنشینان با قوانین مرزی در کاهش جرایم موثر است

امریکا نمی تواند به سیاست ضدایرانی ادامه دهد

  عقیده و بصیرت، مهمترین شاخصه  نیروی دفاعی و نظامی

کلانتری ها و پاسگاه ها خط مقدم تامین نظم و امنیت/آماده میزبانی از زائران اربعین حسینی هستیم

پارک موزه دفاع مقدس سمنان مرکز اسناد دلاوری ایثارگران است

اسناد دفاع مقدس باید در یادواره ها و اجتماعات منتشر شوند

سرخط اخبار هواپیمایی،فرودگاه ها و سفر در 22 مهر 1397

FATF اطمینان می دهد که ایران محلی امن برای سرمایه گذاری است/ ما برای ادامه همکاری با ایران تلاش خواهیم کرد

برگزاری مراسم هفتم صفر در آستان حضرت عبدالعظیم(ع)

اعلام اسامی بانوان برگزیده مسابقات سراسری قرآن سازمان اوقاف

حضور فعال مسلمانان در انتخابات محلی کانادا

جزییات 7 ماه حبس برای متهم توهین کننده به رییس جمهوری و وزیر راه

لاهوتی: امکان مستنثی کردن افشانی وجود ندارد

تصاویر/ جشنواره بسیار عجیب گیاهخواری (16+)

روحانی در دیدار با اقتصاددانان: به آینده بهتر بسیار امیدوارم

استخدام نیرو جهت انجام امور اداری در شرکت بازرگانی در شیراز

ویلاسازی نوک کوه!/ عکس

جزییات استعفای آیت الله جنتی از شورای نگهبان

پیام دریادار سیاری به حجت الاسلام و المسلمین محمد حسنی

رونمایی از سامانه آگهی الکترونیکی استان تهران

اصلاح فوری قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است

هشدار سردار رحیمی به دور دور بچه پولدارها با شیر و پلنگ + عکس

اسناد معتبری در رابطه با وجود حضرت رقیه(س) در کربلا وجود دارد

استخدام نگهبان

قانون منع به کارگیری بازنشستگان باعث خالی شدن خزانه تجربه دولت نشود

شیرکاکائو دشمن جذب کلسیم

مدسازی و جریان سازی در زمینه لباس کاری سخت و هزینه بر

علی وحدت به عنوان «عضو و رییس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی» منصوب شد

یکی از مدیران ارشد اجرایی استان گیلان صبح امروز بازداشت شد

سودجویان در کمین مؤسسات قرآنی

نظارت بر مصوبات در مجلس شورای اسلامی سرنوشت ساز است

بیانیه مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در خصوص الگوی پیشرفت

اعتیاد تمرکز بر زندگی را از خانواده ها گرفته است

اقدام برای ایجاد صندوق خطرپذیر در حوزه نانو از سوی ستاد فرمان امام (ره)

علت غیبت مشکوک فتحی در استقلال مشخص شد

مرکز فرهنگی انقلاب قم کانون روایت صحیح و امانتداری باشد

صاحبان عصای سفید در همین چند قدمی اند

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند