مطالب مرتبط:
وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم تنشان نمی کند
شمخانی: جنگ اقتصادی با میدان داری آمریکا در حال انجام است/ بخش خصوصی می تواند خط شکن اصلی نبرد اقتصادی باشد
اسحاق جهانگیری: بخش خصوصی سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند
بخش خصوصی در جنگ اقتصادی، عهده دار نقشی است که بسیج مردمی در دفاع مقدس ایفا کرد
فعالان بخش خصوصی افسران جنگ اقتصادی هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:112018-09-25سياسي

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند


در شرایطی که اقتصاد کشور نیاز مبرمی به بازگشت ارز حاصل از صادرات دارد، بخش خصوصی و حتی دولتی حاضر به عرضه ارز به دست آمده در سامانه نیما نیستند.

- شعار سال : این روزها جمله "اکنون در جنگ اقتصادی به سر می بریم"را بسیار از زبان مسئولان دولتی و خصوصی شنیده ایم اما در مقام عمل برای این جنگ، آرایش نظامی نگرفته ایم و لباس نظامی به تن نداریم.

در این جنگ اقتصادی برخی از وزارتخانه های اقتصادی، بدون فرمانده رها شده اند.

17 مرداد ماه سال جاریبود که با رأی موافق مجلس شورای اسلامی علی ربیعی، وزیر کار استیضاح شدواز 4 شهریور ماه نیز وزارت اقتصاد کشور بدون سکاندار استوهنوز خبری از معرفی وزیر جدید نیست.

سفارتخانه های اصلی اقتصادی کشور از جمله چین و هندنیز بدون سفیر به حال خودرها شده اند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت و هفت نفر از معاونین این وزارتخانهاستعفا داده اند و این وزارتخانه نیز وضعیت مناسبی ندارد و شریعتمداری بعد از صدور بخشنامه های گوناگون در سال جاری،که بعضاً یکدیگر را نیز نقض می کند، تصمیم گرفته است کهقبل از استیضاح در مجلس، خود به صورت شفاهی استعفا دهد.

**صادرکنندگان حاضر به آوردن ارز خود به کشور نیستند:بنابراین گزارش در شرایطی نیزکه به بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور نیاز مبرم وجود دارد به دلایل تفاوت ارزش ارز بازار ثانویه و آزاد صادرکنندگان دولتی، خصوصی و خصولتی حاضر به آوردن ارز حاصل از صادراتخود به کشور و عرضه آن در سامانه نیما نیستند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی ریاست جمهوری کشورمان چندی پیشدر سخنرانی خود با ایفای نقش اوپوزیسیون از شرکت های پتروشیمی دولتی وشبه دولتی به خاطر عدم عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نیماانتقاد کرد و گفت: چالش اقتصادی اخیر به خاطر عدم عرضه ارز پتروشیمی هاست و بیشتر مشکلات اقتصادی کشور ریشه داخلی دارد یعنی صادرکنندگان دولتی و خصولتی باید ارز صادراتی خود را در اختیار سامانه نیما قرار دهند؛ که یا نمی دهند و یا دیرتر می دهند و معمولاً هم تفکر آن ها این است که ارز خود را وارد بازار نکنند چراکه سود بیشتری برای مجموعه خود به دست بیاورند و در پایان پاداش بیشتری دریافت کنند .

بنابراین گزارش با عمیق شدن بیشتر نرخ ارز بازار آزاد و ثانویه مقاومتها برای سودجویی، بیشتر شده است،بخش خصوصی نیز به پیروی از بخش دولتی و نیمه دولتی قصد ندارد ارز حاصل از صادرات خود را در سامانه نیما تزریق کند.

**رییس انجمن صادرکنندگان نمونه: پیمان سپاری ارزی خلاف قانوناست:بنابراین گزارش، در نشستی که عصر روز گذشته در محل اتاق بازرگانی ایران درباره موضوع پیمان سپاری ارزی و بازگشت ارز حاصل از صادرات برگزار شد، فعالان بخش خصوصیبه پیمان سپاری ارزیاعتراض کردند.

محمدرضا فرشچیان،نایب رییس انجمن صادرکنندگان نمونهوبرترایران در این نشست گفت: وقتی اعلام کردند که کارخانه ها باید مابه التفاوت 4200 تومان نرخ ارز را بپردازند این موضوع با اعتراضاتی مواجه شد و دولت نیز مجبور شد عقب نشینی کند، موضوع عدم بازگشت ارز صادرکنندگان نیز به سامانه نیما اتفاق می افتد.

وی با اشاره به اینکه هزینه های صادرات بالا رفته استافزود: پسته ای که در سال گذشته 27 هزار تومان خریداری می کردیم امسال به 120 هزار تومان رسیده است.

یکی از صادرکنندگان سیمان نیز در این نشست گفت: صادرات به کشورهای عراق و افغانستان تا به امروز ریالی بوده است و جایگزین کردن یک باره ارز (برای بازگشتارز به کشور)مشکل ایجاد می کند.

وی افزود: برای رفع این مشکل موافقتهایی در ارکان نظام ازجمله وزارت صمت صورت گرفته است که نرخ های ریالی صادرات را بررسی کنند و صادرات ریالی به این صورت آزاد شود.

یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان روی نیز که در این جلسه درباره لزوم همراهی با دولت در شرایط فعلی کشور و لزومبازگرداندن ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما سخنان متفاوتی را گفت با اعتراض شدید سایر حاضرین مواجه شد.

وی در این نشست گفته بود: اکنون در جنگ اقتصادی هستیم و امروز بیشتر از همیشه باید انسجام داشته باشیم و به دولت کمک کنیم، زیرا در این شرایط دولت بیش از همیشه به کمک بخش خصوصی محتاج است.

بعد از این سخنان یکی از صادرکنندگان خشکبار نیز که با حرارت خاص و صدایی بلندصحبت می کرد، گفت: بنده با موضوع پیمان سپاری ارزی مخالفم؛ بخش خصوصی باید به طور یک پارچه مخالفت خود را در این زمینه اعلام کند.

وی افزود: هزینه های ما با ارز 16هزار تومانی صورت می گیرد اما از ما می خواهند که ارز خود را با ارز 7 تا 8هزارتومانی در سامانه نیما بفروشیم.

این فعال بخش خصوصیادامه داد: ارائه اطلاعات صادرات صورت گرفته و محل قرار داشتن پول حاصل از صادرات، در سامانه نیماخود باعث می شود که به راحتی ما را بر اساس همین اطلاعات تحریم کنند.

بنابراین گزارش ابراهیم جمیلی رییس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر و رییس خانه اقتصاد ایران نیز در این جلسه گفت: از فروردین ماه سال جاری که دلار به صورت دستوری 4200 تومان شد، هشدار داده بودیم و در ماه های بعدی نیز در این باره بحث های مختلفی مطرح شد.

وی با انتقاد از صدور بخش نامه های متعدد توسط دولت گفت: این شرایط باعث سردرگمی بخش خصوصی شده است، در ستاد تنظیم بازار نیز که تصمیمات مهمی گرفته می شود از بخش خصوصی مشورت گرفته نمی شود.

جمیلی گفت: برخی از این بخش نامه ها قوانین مجلس را نقض می کند؛ موضوع پیمان سپاری ارزی نیز خود خلاف قانون است و مخالف آن هستیم.

اسدالله عسگراولادی از صادرکنندگان قدیمی کشور و رییس اتاقهای مشترک ایران و چین و ایران و روسیه نیز در این جلسه ضمن مخالفت با پیمان سپاری ارزی، اشاره کرد که نظرات وی در بیانیه ای در این ارتباط دیده شده است.

**نامه سرگشاده به رییس جمهور درباره پیمان سپاری ارزی:بنابراین گزارش در این جلسه بیانیه ای با موضوع پیمان سپاری ارز قرائت شد که متن آن در ذیل مطلب آمده است:"اتحادیه های صادرکننده کالای غیرنفتی بخش خصوصی کشور احتراماً به استحضار می رسانند دستورالعمل شماره 208421/1397 به تاریخ 1397.

06.

18 معاونت بانک مرکزی ایران، در خصوص پیمان سپاری ارزی، کاملاً مغایر با ماده 13 قانون مقررات واردات و صادرات که هر گونه پیمان سپاری ارزی کالاهای غیرنفتی را ممنوع کرده است می باشد و قانوناً اجرای "تعهدنامه بازگشت ارز حاصل از صادرات" بر اساس این ماده قانونی امکان پذیر نیست.

با عنایت به نظر مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به تشکل ها و بخش های خصوصی واقعی که بار اصلی اقتصاد مقاومتی را بر دوش دارند، این دستورالعمل تأثیر منفی زیادی بر فعالیت صادراتی این بخش خواهد داشت.

با فرض استناد به دستور العمل فوق الذکر و پذیرش تحریم های خودساخته داخلی، اشکالات عدیده دیگری در اجرای مفاد این دستور العمل نیز وجود دارد که موجبات نابسامانی و آشفتگی شدید در بخش صادرات را فراهم می آورد، برخی از اشکالات اجرایی این دستور العمل عبارتند از:قیمت تمام شده اغلب محصولات صادراتی غیرنفتی همچون کالاهای کشاورزی، مواد معدنی، فرش و سایر اقلام تحت تأثیر نرخ دلار آزاد و انتظارات تولیدکنندگان افزایش یافته و نهایتاً بهای تمام شده کالاهای صادرشده متناسب با آزاد می باشد که با دستور اخیر و الزام به فروش در سامانه نیما یک سد و مانع برای صادرات غیرنفتی می باشد و از طرف دیگر فقط در حوزه کشاورزی و فرش میلیون ها شغل را از بابت کاهش درآمد متضرر می سازد و باعث بیکاری بیشتر خواهد شد.

مجموع صادرات غیرنفتی بخش خصوصی واقعی بین 5 تا 7 میلیارد است که موجب اشتغال حدود 20 میلیون نفر بدون استفاده از هر گونه رانت دولتی است، بنابراین وضع مقررات یکسان برای این گروه از صادرکنندگان با صادرکنندگان مواد پتروشیمی و فولاد و سایر بنگاه های خصولتی نه منطقی و نه منصفانه است.

پیمان سپاری در گذشته تجربه تلخی بود که صادرکنندگان اصیل و صحیح العمل را عملاً از چرخه صادرات بازمی داشت و دست بسیاری از دلالان و دارندگان کارت بازرگانی یک بارمصرف را برای یک کار غیرقانونی ولی در قالب قانون باز گذاشته بود که متأسفانه تعهد ارزی فعلی و تفاوت چشمگیر نرخ نیما با نرخ آزاد ارز اغلب صادرکنندگان را دچار همان مشکلات خواهد کرد و این یک مانع اساسی دیگر برای صادرات تلقی می شود.

در سامانه ارزی نیما سازوکار چنان است که ارز صادراتی بایستی تحت اختیار بانک ایرانی یا صرافی مجاز ایرانی قرار گیرد که با توجه به وضعیت فعلی ارسال وجوه به بانک های ایرانی فقط در شرایط خاص و کشورهای خاص عملی است و اکثر بانک های کشورهای دیگر از ترس تحریم از حواله وجوه مربوط به معاملات با ایران اجتناب می کنند.

در بسیاری موارد صادرکنندگان توانمند قراردادهای بلندمدت حدود یک ساله یا بیشتر منعقد می کنند که برای این گونه صادرکنندگان اجراء این دستورالعمل ها از یک طرف و افزایش قیمت ها از طرف دیگر یک فاجعه تلقی می شود و به شدت به کسب و کارهای صادراتی مستحکم و بزرگ آسیب می رساند.

تعیین زمان های کوتاه برای برگشت ارز و رفع تعهد برای کالاهای کشاورزی و فرش و اقلام مشابه آن بسیار غیرعملی است و فقط مانعی بزرگ برای صادرکنندگان است.

توصیه اکید صادرکنندگان بخش خصوصی کالای غیرنفتی بر آن است که ارز جاری در اقتصاد کشور فقط بایست یک نرخ واحد داشته باشد تا محیط تجارت عاری از هر گونه رانت و تفاوت و تمایز و تبعیض باشد، متأسفانه سامانه نیما نرخ ارز" جدید دیگری را به اقتصاد کشور تحمیل می کند.

با توجه به موارد ذکرشده درخواست مشخص سندیکاها و اتحادیه های صادراتی امضاءکننده ذیل، لغو دستورالعمل بانک مرکزی می باشد و یا حداقل در صورت اصرار بر اجرای این دستورالعمل، با در نظر گرفتن این که مقررات صادرات و واردات کشور هرساله در ابتدای همان سال از سوی دولت ابلاغ می گردد و همچنین صادرکنندگان برای سال جاری قراردادهایی را منعقد نموده اند، لذا اجرای این دستورالعمل به ابتدای سال آینده موکول گردد تا با رایزنی میان تشکل های صادراتی و مراجع قانونی راهکاری عملیاتی و صحیح برای آن اتخاذ گردد.

ابلاغ چنین دستورالعمل های فوری و بدون بررسی، عواقبی جز خسارات سنگین به صادرات و تولیدکنندگان نخواهد داشت و مطمئناً بعد از چند روز یا هفته باید نسبت به اصلاح یا لغو آن اقدام کرد.

نتیجه ــ از طرف اتحادیه های امضاءکننده این نامه اعلام می گردد که اصرار دولت به اجراء این مصوبه منجر به کاهش شدید صادرات غیرنفتی واقعی که توسط بخش خصوصی انجام می شود می گردد و از آن مهم تر انتقال آن به مسیرهای غیرشفاف و خارج از کنترل دولت خواهد شد و آثار آن تا یک سال دیگر مشخص خواهد گردید و عواقب آن کاهش اشتغال و معضلات و خسارات اجتماعی می باشد که مسئولیت آن به عهده مجریان این دستورالعمل کارشناسی نشده می باشد".

بنابراین گزارش این بیانیه فعالین بخش خصوصی روز گذشتهبه صورت نامه ایسرگشاده برای ریاست جمهوری نیز ارسال شده بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار: 3 مهر 1397 ، کدخبر: 1836342 ،www.

tasnimnews.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - صادرات - کشور - وزارت - مجلس شورای اسلامی - پتروشیمی - گزارش - بازار - استیضاح - مشکلات اقتصادی - نرخ ارز بازار - استعفا - وزیر - وزارت اقتصاد - ریاست جمهوری - نظامی - شریعتمداری - حسن روحانی - شهریور ماه - لباس - مجلس - آزاد - وزیر کار - بخشنامه - مسئولان - سخنرانی - نرخ ارز - روحانی - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
یادواره شهدای دانشجو در دانشگاه شهید باهنر شیراز برگزار می شود

نقشه فرار باقری درمنی ناکام ماند

آیین نکوداشت داوطلبان برتر جمعیت هلال احمر استان یزد

فرشاد محمدحسینی شهردار آبیک شد

آیین جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) در قم برگزار شد

تصویب آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور

فرشاد محمدحسینی شهردار آبیک شد

ماجرای انتقال آب خزر به کجا رسید؟

تثبیت شاخص طلاق در کشور

ناوگروه 58 نیروی دریایی ارتش به کشور بازگشت

نیما ارکانی حامد؛ روح اینشتین در کالبد ایرانی

قوانین فعلی کالای ایرانی را نابود می کند

آیت الله جوادی آملی: وقتی دین اجازه نمی دهد که آدم اسبی یا حماری را اهانت کند چگونه اجازه می دهد آبروی کسی را ببرد!؟

نماینده ویژه رییس جمهوری روسیه : روسیه از منافع ایران به عنوان شریک راهبردی دفاع می کند

جزییات جلسه شورای عالی فضای مجازی به ریاست روحانی

با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی ؛ اجلاس جوانان اتحادیه بین المجالس جهانی در باکو برگزار شد

خشونت علیه زنان در ایران+عکس

توصیه جالب رهبر انقلاب به مسئولان درباره نحوه رفتار با همسران خود +فیلم

آیین جشن میلاد امام حسن عسکری(ع) در قم برگزار شد

توضیحات کدخدایی درباره بررسی تخلفات نمایندگان

ثبت 6 اثر طبیعی آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی

راه اندازی مرکز پژوهش های شورای قزوین، آری یا نه؟

فرودگاه کاشان تعطیل نیست

شهردار جدید مشهد طی مراسم رسمی معرفی شد

گریفیتس زمان آغاز آتش بس در الحدیده را به اطلاع هیئت صنعا رساند

فرودگاه کاشان تعطیل نیست

جشن تولد فرزندان شهدای فاطمیون 

تصاویری متفاوت و جذاب از حرم مطهر امیرالمؤمنین (علیه السلام)

الحوثی: موعد آتش بس در الحدیده مشخص شد

فرودگاه کاشان تعطیل نیست

عملیات 10 میلیارد تومانی برای فراری دادن سلطان قیر

رفیعی: مراقب باشیم دین را سلیقه ای نکنیم

شهردار جدید مشهد طی مراسم رسمی معرفی شد

وصول مالیات عادلانه رویکرد مجموعه مالیاتی استان

اجرای همخوانی همایون شجریان در موسسه توانبخشی همدم مشهد

شناسایی چالش های پیش روی توسعه استان البرز ضروری است

طرح فراری دادن بزرگترین مفسد اقتصادی ایران از زندان ناکام ماند

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور تصویب شد

قرآن منسوب به امام سجاد(ع) و آثار خطی نادر در موزه حرم حضرت عباس (ع)+تصاویر

قول نمایندگان پاکستان برای آزادی مرزبانان ایرانی

تعهد مهناز افشار در دادسرا برای اصلاح سخنانش درباره دارو

استخدام گارسون با مزایا در یک رستوران ترکیه ای معتبر- شهرک غرب

توصیه های جهانگیری به سفیر ایران در هند

استخدام مسئول بخش نگهداری و تعمیرات مکانیک در قزوین

اقدام گروهی برای فراری دادن باقری درمنی خنثی شد/ تیم فرار شناسایی و دستگیر شد

استقلال بانک مرکزی سبب تحول در کشور می شود| سیاست نادرست پولی؛ عامل مشکلات اقتصادی

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشگاه تربیت مدرس تمدید شد

نوستالژی/صف حمام نمره در تهران دهه 50

درهای دانشگاه به روی مدارس باز شد

وحدت حوزه و دانشگاه نباید تنها در حرف و شعار خلاصه شود

وصول مالیات عادلانه رویکرد مجموعه مالیاتی استان

اقدام ناکام گروهی برای فراری دادن باقری درمنی/ تیم فرار شناسایی و دستگیر شد

تنها زن جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام +تصویر

دیدار مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهور

مهلت پذیرش بدون آزمون دانشگاه تربیت مدرس تمدید شد

اجرای همخوانی همایون شجریان در موسسه توانبخشی همدم مشهد

دیدار مدیر عامل سازمان منطقه آزاد کیش با رییس جمهور

نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی جامعه المصطفی

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات تصویب شد

وزیر بر اجرای به موقع قانون منع به کارگیری بازنشستگان تأکید داشت

توصیه امام جمعه کرج به استاندار جدید؛ مقابل رانت خواران بایستید

جلسه امروز مجمع به ریاست آیت الله جنتی برگزارشد

موضوعات محرمانه از منظر کریمی قدوسی

استخدام کارشناس مشاور(فروش ) در یک مجموعه معتبر

رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده هیات نظارت مجلس است

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور به تصویب رسید

نقشه فراری دادن «باقری درمنی» در یکی از اعزام ها

از بهنوش بختیاری به عنوان یکی از سیزده فعال اجتماعی کشور تجلیل شد

ماجرای مسافران بی حجاب در فروگاه شیراز

مرگ دو پسر دبیرستانی بعد فرار از مدرسه

وزیر کشور ترامپ هم رفتنی شد

توییت دکتر انتظامی درباره سامانه انتشار و دسترسی آزاد اطلاعات

برگزاری نشست هم اندیشی فرمانده کل ارتش با تعدادی از درجه داران

تنها زن جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام/ عکس

اقدام گروهی برای فراری دادن باقری درمنی خنثی شد

شگردهایت را تغییر بده رامبد!

تعهد مهناز افشار در دادسرا برای اصلاح سخنانش درباره دارو

اقدام گروهی برای فراری دادن باقری درمنی در یکی از اعزام ها/ نقشه فرار با تدبیر قاضی و مسئولان قضایی ناکام ماند

حضور مهناز افشار در دادسرای تهران/ تعهد خانم بازیگر برای اصلاح سخنانش

پرویز کاظمی چرا در زندان بود؟

رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده هیات نظارت مجلس است

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور به تصویب رسید

بوی تند تعفن در ریه های سوزا/ یک شهر با عذاب نفس می کشد

شناسایی 17 خانه و یک بنز 2018 متعلق به سلطان سکه

رسیدگی به تخلفات نمایندگان بر عهده هیات نظارت مجلس است

انتقاد امام جمعه یزد از انتصاب های سفارشی + فیلم

اقدام گروهی برای فراری دادن باقری درمنی خنثی شد

آخرین فرافکنی های «نیکی هیلی» علیه ایران

ماجرای اداره جلسه امروز مجمع تشخیص توسط آیت الله جنتی

لطفی: هر دستگاه اجرایی باید سنگری برای بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی باشد

جدیدترین آمار طلاق در کشور

 قول پاکستانی ها برای آزادی مرزبانان ایرانی

مؤمنین با آراستگی به اخلاق نیکو و سیره معصومین(ع) به مسئولیت خود عمل کنند

در همایش راهبردی شرکت عنوان شد : عزم جدی ذوب آهن اصفهان برای ارتقاء صادرات در سال جاری

استخدام مسئول بخش نگهداری و تعمیرات برق و ابزار دقیق در قزوین

جریان یمانی به جلسات خانگی بانوان نفوذ کرده است

با اعتمادترین موترهای جهان آشنا شوید

کنایه «پرواز همای» در کنسرت تورنتو به خاوری و دولت کانادا + فیلم

جغتایی: ایران هم گام با دانش جهانی در توسعه علوم شناختی

آیین نامه اجرایی استانداردسازی نظام تبادل اطلاعات کشور تصویب شد

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند

وقتی بخش خصوصی و دولتی برای جنگ اقتصادی لباس رزم نمی‎پوشند