مطالب مرتبط:
پیام انتخابات شوراهای شهر و استان سوریه به مداخله گران خارجی
عناوین روزنامه های سیاسی 22 شهریور 97/ کارنامه نامقبول در «تأیید صلاحیت» شوراهای شهر +تصاویر
شوراهای شهر و روستاها می توانند بهترین سخنگوی مردم باشند
بازداشت 9 عضو شوراهای شهر در استان تهران
نشست مشترک با رییس دیوان عدالت اداری درباره مصوبات شوراهای اسلامی شهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:102018-09-25سياسي

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!


ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی «شورای شهر بابل» شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

- ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی شورای شهر بابل شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ایران در ادامه نوشت: مردم می پرسند مگر شوراها، ناظر بر عملکرد شهرداری ها نیستند، پس چگونه است که یک ناظر، خود ناظرین را دور می زند؟ یا برخی معتقدند که اصولاً نظارت دقیقی بر عملکرد شوراها نمی شود که اگر می شد چگونه یک عضو، املاک نجومی می گیرد، با باج گرفتن از شهرداری به نام حسینیه، ساختمان تجاری می سازد یا در قالب عضویت در یک نهاد مردمی، رشوه می گیرد و اختلاس می کند؟ با اینهمه برخی افشاگری از پرونده تخلفات در ماه های اخیر را سیاسی می دانند و معتقدند جناح های رقیب، به دنبال اثبات بی کفایتی اعضای تأیید صلاحیت شده هستند و از آن طرف، عده ای می گویند که شوراها به نهادهای تشریفاتی بدل شده اند و آن طور که انتظار می رود، عمل نمی کنند! آمارها از دستگیری یا سلب عضویت حدود 30 عضو شورا ی شهر و روستا، 4 شهردار و 17 کارمند شهرداری در یکسال اخیر حکایت دارد.

برخی البته پرونده هایشان مستقیم به قوه قضاییه رفته و تعدادی دیگر به شورای حل اختلاف مرکزی یا استان ها آمده است.

برخی در انتظار حکم هستند و برخی حتی جرمشان هم ثابت نشده است.

سیدسلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور چندی پیش گفته بود که در دولت تدبیر و امید 8 شورا منحل شده و 283 عضو هم سلب عضویت شده اند.

تعداد البته در برابر چند 10 هزار (120 هزار) عضو شورا، ناچیز است، اما مسأله اینجاست که چرا باید اعتماد عمومی به شوراها درگیر بازی های سیاسی و فضاسازی های جناحی شود!؟ محمد محمودی شاه نشین، نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر انتخابات شوراها درباره رسانه ای شدن پرونده تخلفات شوراهایی در چند ماه اخیر این طور توضیح می دهد: متأسفانه در این چند وقت، جو سیاه نمایی علیه شوراها براه افتاده است.

ما نزدیک به هزار و 400 شهردر کشور داریم که اگر هر کدام به طورمتوسط 7 عضو داشته باشند، حدود 9 هزار عضو شورا فقط در شهرها داریم.

خب می پرسید چه تعداد از این افراد در قوه قضاییه پرونده دارند؟ من می گویم در دو سال اخیر که بنده در هیأت حل اختلاف شوراها هستم، تعداد شوراهای منحل شده کمتر از تعداد انگشتان دست بوده است.

یکی از این شوراها، مرودشت شیراز است.

تعداد متخلفان 5 نفر بود که یک نفر هم استعفا داد و در نهایت شورا منحل شد.

یک شورای منحله دیگر، سلمان شهر بود که آن هم چون نتوانستند به خاطر درگیری های داخلی، شهردار انتخاب کنند، منحل شد.

او درباره 283 پرونده تخلف شورایی ها می گوید: بیش از 90 درصد این پرونده ها، مربوط به شورای روستاهاست که عمدتاً هم محکومیت و کیفری نیست، مثلاً فردی شرط سکونت در روستا را رعایت نکرده و به شهر آمده، پس تخلف کرده است که این نوع پرونده ها در دوره جدید به مراتب بیشتر شده است.

ضمن آنکه این حجم از پرونده مربوط به شش سال اخیر است.

ما بیش از 24 هزار نفر عضو شوراهای روستا داریم که می بینید با این اعداد و ارقام، این تعداد پرونده بسیار ناچیز است.

الان کل پرونده های مالی مربوط به این 5 نفر عضو شورای مرودشت است که آن هم مربوط به زمان انتخابات بوده که با شهردار وقت تبانی کرده اند و یک پرونده مالی دیگر هم درباره یک عضو شورای شهر پرند است که در دست بررسی است، اما هنوز دادگاه حکم نهایی را اعلام نکرده است و اگر کیفرخواست صادر شود، بسرعت لغو عضویت می شوند.

شاه نشین درباره پرونده های اخلاقی هم این طور توضیح می دهد: غیر از پرونده بابل، دو عضو در شورای روستایی، اعتیاد مثبت داشتند.

درباره بابل هم هنوز تخلف به اثبات نرسیده و فقط بواسطه انتشار فیلم ها، اعضا استعفا داده اند و خبری از دستگیری نبوده است! البته ما سه مورد شکایت هم از شورای شهر تهران در دوره چهارم داریم که هیچ کدام به نتیجه قطعی نرسیده است.

2 نفر بازداشتی در نظرآباد کرج مربوط به دوره چهارم شوراهاست که تخلفات انتخاباتی داشته اند.

درباره رییس شورای شهر شهرستان مشهد هم که بحث مسائل اخلاقی مطرح شده، احتمالاً پرونده دادگاهی بوده و به ما گزارشی ارسال نکرده اند.

2 نفر سلب عضویت در استان تهران هم در همان زمان اعلام آرا که جعلی بودن مدارکشان ثابت شد، انجام گرفت.

درباره 9 نفر شوراهای شهر و روستای استان تهران هم هیچ پرونده ای به ما ارسال نشده است.

اگر عضوی با شهردار تبانی کرده و با شهرداری زدوبند کند یا کاری خلاف قانون انجام داده که برخلاف مصالح عمومی باشد، با او چگونه برخورد می شود؟ شاه نشین به این سؤال این طور پاسخ می دهد: اگر تخلف ثابت شود، گزارش به شورای حل اختلاف استان ارسال می شود و رأی از یک تذکر کتبی تا لغو عضویت و حتی سلب دائمی خواهد بود.

البته اگر کسی اعتراض کند، پرونده به شورای حل اختلاف مرکزی می رود.

حدود 5 ماه پیش هم دبیرخانه دائمی نظارت بر انتخابات شوراها تشکیل شد و براین اساس، شورای عالی استان ها اجازه دارد در حوزه حسابرسی ها بر شوراهای پایین دست نظارت کند.

ما البته درحال اصلاح قانون هستیم تا دیوان محاسبات در کنار بازرسی کل بر شوراها نظارت بیشتری کند.

وی با اشاره به رصد دقیق فضای مجازی و توییتر اعضای شورا می گوید: متأسفانه فضاسازی ها زیاد است.

مثلاً در شورای شمال، یک نفر توطئه و دام پهن کرده است.

اغلب هم رقبا یا علی البدل ها یا حتی شکست خورده های جناح های سیاسی هستند.

آیا شورای نگهبان باید به جای مجلس، بر انتخابات شوراها هم نظارت کند؟ جواب شاه نشین جالب است: شورای نگهبان علاقه ای به این موضوع ندارد و حتی به این پیشنهاد پاسخ منفی هم داده است!اما ما به دنبال این هستیم تا کار به هیأت عالی نظارت با حضور دستگاه های نظارتی سپرده شده و مشارکتی جلو برود.

اعضای شوراها زیر ذره بین ناظرها بزودی آیین نامه نظارت اجرایی برعملکرد شوراهای سراسر کشور تصویب می شود.

این آیین نامه از سوی شورای عالی استان ها تهیه شده و قرار است پس از تصویب، نظارت را از بیرون به درون شوراها بکشاند.

این آیین نامه می تواند با نظارت دقیق تر، عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا را بیشتر پایش کند.

اما آیا هم اکنون هیچ نظارتی بر عملکرد شوراها انجام نمی گیرد؟! غلامعلی سفید، رییس شورای شهر یزد به این سؤال پاسخ منفی می دهد: هم اکنون هیأت تطبیق فرمانداری ها بر مصوبات شوراها نظارت کامل دارد.

یعنی هر مصوبه ای پس از تصویب به هیأت تطبیق ارسال می شود و پس از بررسی درصورتی که نقص داشت به شورا ارجاع داده شده یا حتی باطل اعلام می شود.

اما مسأله اصلی اینجاست که چگونه می توان بر عملکرد تک تک اعضا نظارت داشت؟ وی با بیان اینکه هم اکنون شورای عالی استان ها و شوراهای فرادست بر عملکرد شوراها نظارت دارند، درباره ضعف نظارت ها این گونه توضیح می دهد: اگر تخلفات در حیطه شخصی و فردی باشد، قوه قضاییه ورود می کند.

این عضو شورا درباره ماجرای یکی از شهرهای شمالی این طور توضیح می دهد: برخی گناه بزرگتر مرتکب شده و با انتشار این فیلم در شبکه های مجازی، بی آبرویی کرده اند، من نمی خواهم این افراد را تبرئه کنم، اما آیا راه جلوگیری از فساد، انتشار آن و اشاعه فحشاست؟ وی ادامه می دهد: تخلفات درهمه جا، چه در دولت و قوه قضاییه و چه در سایر صنوف و مشاغل اتفاق می افتد و این طور نیست که محدود به شوراها و شهرداری ها باشد.

اما اینکه فکرمی کنیم باید در برابر برخی تخلفات سکوت کنیم، چون بزرگنمایی می شود و برخی دیگر را به شکل اغراق آمیزی رسانه ای کنیم، جای تأمل دارد! ما الان بیش از چند ده هزارعضو شورا داریم، طبیعی است که تخلف و فساد رخ دهد.

اینکه سخنگوی وزارت کشور به بیش از 280 پرونده اعضای شورا اشاره می کند، باید ببینیم که اولاً این تعداد پرونده مربوط به حدود 6 سال اخیر است و نه یک سال! از طرفی همه این پرونده ها، در قوه قضاییه نیست و بعضی به شوراهای حل اختلاف رفته است که نشان می دهد حجم آنها چشمگیر نیست.

سفید ، اما علت این اغراق های رسانه ای درچند وقت اخیر را به موضوع نظارت نسبت می دهد و می گوید: برخی با این بزرگنمایی ها می خواهند نظارت مجلس در انتخابات شوراهای شهر و روستا را زیر سؤال ببرند، این افراد می خواهند نظارت بر عهده شورای نگهبان باشد و فکر می کنند که اگر این اتفاق بیفتد، هیچ تخلفی رخ نمی دهد! الان نظارت بر انتخابات شوراها با مجلس است و ریاست جمهوری با شورای نگهبان! علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران هم در این باره به ایران می گوید: در هفته های اخیر، مسائلی در رابطه با شوراها ایجاد شده است.

من از کم و کیف آن اطلاع دقیقی ندارم.

طبیعی است هیچ عقل سلیم و هیچ وجدان بیداری تأیید نمی کند که کسانی از موقعیت خود در شوراها سوء استفاده کنند و مرتکب خطاها و اشتباهات جبران ناپذیر شوند.

اما توجه داشته باشیم، به صرف خطای برخی افراد در شوراهای برخی از شهرها و روستاها، اگر نافی اصل شورا شویم، خود این خطای دیگری است.

محمد حسین خلیلی اردکانی، عضو شورای شهر کرج هم با رد هرگونه تخلف در شورای این شهر می گوید: تاکنون هیچ عضوی از ما تخلف مالی و اخلاقی نداشته است و این اخبار به شوراهای استان البرز برمی گردد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شورا - شوراها - شوراهای شهر - شهردار - تخلفات - شهرداری - نظارت - قوه قضاییه - شورای شهر - سخنگوی وزارت کشور - دولت تدبیر و امید - روستا - شورای - شهر بابل - انتخابات شوراها - شورای حل اختلاف - ناظر - انتظار - رسوایی - منحل - نماینده مجلس - تدبیر و امید - درگیر - سیاسی - وزارت کشور - بابل - کشور - مردم - شروع - انتخابات

آخرین اخبار سرویس:
گردهمایی کشاورزی در چهل سالگی انقلاب برگزار می شود

نیروهای مسلح در سایه منویات مقام معظم رهبری ید واحده هستند

حضرت معصومه(س) از محدثان شیعه هستند

فشار وزارت علوم و نزدیکان مرحوم رفسنجانی برای لغو اکران « هاشمی زنده است»

تدبیر باید در عمل به مردم نشان داده شود نه در شعار/ ایران از گردنه ها و مشکلات عبور می کند

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند

توبه نامه عجیب یک شهید سیزده ساله!

تشییع پیکر مطهر شهدای گمنام در رشت+ تصویر

پیگیر رفع دغدغه اشتغال جوانان رفسنجان هستیم

برگزاری بزرگداشت حماسه 9 دی در میدان امام حسین (ع)

کسانی که در دنیا رییس هستند را دست بسته وارد محشر می کنند/ بعضی برای رأی آوردن خودشان را می کُشند/ اگر عقل داشته باشیم نباید دنبال ریاست بدویم

تشییع پیکر پاک رزمنده و جانباز سالهای حماسه و ایثار

جهاددانشگاهی نمونه بومی وانقلابی درحوزه آموزش

سفیر ایران در کویت: تهران بی صبرانه منتظر سفر امیر کویت است

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند/هزینه های در اختیار سران قوا کاهش می یابد

بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده است

گزارش تصویری: مراسم تودیع و معارفه استاندار جدید تهران

نماینده مهریز: تا بهبود وضعیت اقتصادی نیمی از حقوق خودم را کاهش می دهم

توضیحات زنگنه از تدابیر ایران برای مقابله با تحریم ها در فراکسیون امید

جمالی: رفتار نماینده سراوان مورد تایید نیست

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

هیات نظارت در جلسه با شورای نگهبان ادعاهای صادقی درباره تایید صلاحیت ها را بررسی می کند

دیگر قدرت های فرامنطقه ای نمی توانند خواست خود را به دیگران دیکته کنند

نشست مشترک دبیران کل احزاب زنان اصلاح طلب و فراکسیون زنان مجلس برگزار شد

تاکید ایران بر ارتقاء همکاری های مشترک در مقابله با جرم و مواد مخدر

تأخیر 7 ماهه شهرداری در تدوین یکی از بندهای بودجه 97

بازگرداندن یک پلیکان به طبیعت

متوسط مصرف آب کشاورزی در ایران از جهان بیشتر است

اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست برای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

واکنش دژپسند به درگیری لفظی کارمند گمرک و نماینده مجلس

بیانیه 204 نماینده به روحانی درباره حقوق بازنشستگان

کاهش 8 درجه ای دمای هوای اردبیل

واکنش وزیر اقتصاد به درگیری لفظی کارمند گمرک با نماینده سراوان

کنایه اردکانیان به پرمصرف ها؛ پول زیادی نداریم/ضرورت اصلاح شیوه مصرف

شهردار تهران «سند برنامه راهبردی منطقه 20» را رونمایی کرد

نباید دنبال ریاست بدویم!

وقتی خبرگزاری دولت فقط سلبریتی ها را آدم حساب می کند! + اینفوگرافیک

فیلم: توهین رییس بیمارستان امام رضا(ع) آمل به یک بیمار تالاسمی

قیمت آپارتمان در منطقه 5 تهران

راه آهن کرمانشاه مستقل است

مردم 22بهمن پاسخ یاوه گویی های دشمنان را می دهند

تخصص دانشجویان و طلاب درحل مشکلات جامعه موثر است

وزیر آموزش و پرورش با دست پر به مجلس می رود

بیانات رهبرانقلاب درابتدای درس خارج فقه درباره تبعات اخروی ریاست

تاکید تاجیکستان بر هماهنگی بیشتر اقدامات و تقویت تعاملات منطقه ای

تدوین سند پژوهش و فناوری فارس در دستور کار است

قزوین در زمینه سرپناه شبانه برای معتادان متجاهر کمبود ندارد

ضرغامی: مناظره های 88 نباید تکرار شود

هم اندیشی مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری

مراوده اطلاعاتی با ارتش از ضرورت های مدیریت اطلاعاتی است

محبی نیا از پاسخ های وزیر اطلاعات قانع شد

بیانیه 204 نماینده مجلس به رییس جمهور

شورای حکام اپدیم در تهران تشکیل جلسه داد/ نماینده سازمان ملل: باید در مقابل بلایای طبیعی تاب آور شویم

اعتراض هاشمی به برگزاری همایش شهرداری در یکی از هتل ها

تاجگردون: لوایح اف ای تی اف تصویب نشوند، شرایط سخت تر می شود

فلاحت پیشه: باید گزارش های تخصصی در اختیار ائمه جمعه قرار گیرد

عناب خراسان جنوبی در مسیر برندسازی

واکنش دژپسند به درگیری لفظی نماینده مجلس

برخی برای نمایندگی مجلس خود را می کشند/ نباید دنبال ریاست دوید

جشنواره ملی سرودهای حماسی و انقلابی درخرم آباد برگزار می شود

تروریسم نه ایدئولوژی می شناسد و نه جغرافیا

برایان هوک: هیچ عضو شورای امنیت خواهان ادامه آزمایش موشکی ایران نیست!

متلک کاربران به رضا پهلوی

واکنش دژپسند به درگیری لفظی کارمند گمرک و نماینده مجلس

دو نماینده خواستار آزادی کارگران بازداشتی شدند

جلسه غیرعلنی با حضور وزیر اقتصاد و مسئولان گمرکی

جلالی از پاسخ های وزیر اطلاعات به سوال خود قانع شد

پژوهش باید مبنای تمام تصمیم گیری ها باشد

اجازه نمی دهیم کشور از ظرفیت ترانزیتی محروم شود

رییس جمهور فردا به ترکیه سفر می کند

فراخوان جشنواره ملی «آیات» در چهارمحال و بختیاری اعلام شد

حمایت از نویسندگان و پژوهشگران فعال در زمینه ادبیات پایداری

فراخوان مسابقه «انقلاب ماندگار» در مدارس لرستان

تلاوت «حامد شاکرنژاد» در مراسم ترحیم آیت الله حائری شیرازی

ارتقای کمی و کیفی تجهیزات هوانیروز ارتش در آینده نزدیک

اجلاس نماز در ابوموسی برگزار شد

«کانون انیس النفوس» نهادی اثرگذار در مسجد طوس

ایران از پیشرفته ترین تجهیزات برای حضور در اقیانوس ها برخوردار است/ در اوج آمادگی و اقتدار دفاعی هستیم

ساخت «سامانه غواص بر» توسط وزارت دفاع

کتابی درباره نابغه جنگ منتشر می شود

چه زمانی بسته حمایتی کارگران توزیع می شود؟

تعالیم قرآن منحصر به زمان خاص نیست

همگرایی حوزه و دانشگاه از عوامل مؤثر در پیروزی انقلاب اسلامی شد

آغاز طرح توسعه حرم طفلان مسلم(س) از هفته آینده

آثار ترک گناهان کبیره

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند/هزینه های در اختیار سران قوا کاهش می یابد

اسناد رسمی از اول دی ماه با اثر انگشت سردفتران تایید نهایی می شود

«یادی از صدای تهران» در چهارمین سال درگذشتش

جلالی: اسناد ظریف درباره پولشویی کجاست؟

نمایندگان خواستار آزادی کارگران فولاد شدند / تذکر به 3 وزیر

صدور 2 میلیون و 381 هزار تن قیر از ایران

ابراز احساسات مه لقا باقری به نامزدی جواد عزتی در جشن منتقدان سینمای ایران

طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است

مغالطه عجیب صادق زیباکلام علیه رحیم پور ازغدی

اعلام اسامی برگزیدگان مسابقه «از پدری مهربان»

محسن هاشمی: موافق تعدیل از بالا هستم

اگر بودجه کلان بنیادهای فرهنگی قطع شود، فرهنگ و باورهای مردم آسیب نمی بیند

گزارشی از نشست مطالعات زنان و خانواده و حوزه های شیعی عرب زبان

نشست بیان دستاوردهای پژوهشی پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی برگزار شد

درخواست از دادستان کشور برای مشخص کردن صحت یا عدم صحت ادعای ظریف درباره پولشویی

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!