مطالب مرتبط:
پیام انتخابات شوراهای شهر و استان سوریه به مداخله گران خارجی
عناوین روزنامه های سیاسی 22 شهریور 97/ کارنامه نامقبول در «تأیید صلاحیت» شوراهای شهر +تصاویر
شوراهای شهر و روستاها می توانند بهترین سخنگوی مردم باشند
بازداشت 9 عضو شوراهای شهر در استان تهران
نشست مشترک با رییس دیوان عدالت اداری درباره مصوبات شوراهای اسلامی شهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 10:102018-09-25سياسي

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!


ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی «شورای شهر بابل» شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

- ماجرای تخلفات شوراهای شهر و روستا از رسوایی شورای شهر بابل شروع نشده و به همین جا هم ختم نمی شود، اما با این اتفاق تلخ، ضعف نظارت ها، جدی تر از گذشته بر سر زبان ها افتاد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ایران در ادامه نوشت: مردم می پرسند مگر شوراها، ناظر بر عملکرد شهرداری ها نیستند، پس چگونه است که یک ناظر، خود ناظرین را دور می زند؟ یا برخی معتقدند که اصولاً نظارت دقیقی بر عملکرد شوراها نمی شود که اگر می شد چگونه یک عضو، املاک نجومی می گیرد، با باج گرفتن از شهرداری به نام حسینیه، ساختمان تجاری می سازد یا در قالب عضویت در یک نهاد مردمی، رشوه می گیرد و اختلاس می کند؟ با اینهمه برخی افشاگری از پرونده تخلفات در ماه های اخیر را سیاسی می دانند و معتقدند جناح های رقیب، به دنبال اثبات بی کفایتی اعضای تأیید صلاحیت شده هستند و از آن طرف، عده ای می گویند که شوراها به نهادهای تشریفاتی بدل شده اند و آن طور که انتظار می رود، عمل نمی کنند! آمارها از دستگیری یا سلب عضویت حدود 30 عضو شورا ی شهر و روستا، 4 شهردار و 17 کارمند شهرداری در یکسال اخیر حکایت دارد.

برخی البته پرونده هایشان مستقیم به قوه قضاییه رفته و تعدادی دیگر به شورای حل اختلاف مرکزی یا استان ها آمده است.

برخی در انتظار حکم هستند و برخی حتی جرمشان هم ثابت نشده است.

سیدسلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور چندی پیش گفته بود که در دولت تدبیر و امید 8 شورا منحل شده و 283 عضو هم سلب عضویت شده اند.

تعداد البته در برابر چند 10 هزار (120 هزار) عضو شورا، ناچیز است، اما مسأله اینجاست که چرا باید اعتماد عمومی به شوراها درگیر بازی های سیاسی و فضاسازی های جناحی شود!؟ محمد محمودی شاه نشین، نماینده مجلس و عضو هیأت نظارت بر انتخابات شوراها درباره رسانه ای شدن پرونده تخلفات شوراهایی در چند ماه اخیر این طور توضیح می دهد: متأسفانه در این چند وقت، جو سیاه نمایی علیه شوراها براه افتاده است.

ما نزدیک به هزار و 400 شهردر کشور داریم که اگر هر کدام به طورمتوسط 7 عضو داشته باشند، حدود 9 هزار عضو شورا فقط در شهرها داریم.

خب می پرسید چه تعداد از این افراد در قوه قضاییه پرونده دارند؟ من می گویم در دو سال اخیر که بنده در هیأت حل اختلاف شوراها هستم، تعداد شوراهای منحل شده کمتر از تعداد انگشتان دست بوده است.

یکی از این شوراها، مرودشت شیراز است.

تعداد متخلفان 5 نفر بود که یک نفر هم استعفا داد و در نهایت شورا منحل شد.

یک شورای منحله دیگر، سلمان شهر بود که آن هم چون نتوانستند به خاطر درگیری های داخلی، شهردار انتخاب کنند، منحل شد.

او درباره 283 پرونده تخلف شورایی ها می گوید: بیش از 90 درصد این پرونده ها، مربوط به شورای روستاهاست که عمدتاً هم محکومیت و کیفری نیست، مثلاً فردی شرط سکونت در روستا را رعایت نکرده و به شهر آمده، پس تخلف کرده است که این نوع پرونده ها در دوره جدید به مراتب بیشتر شده است.

ضمن آنکه این حجم از پرونده مربوط به شش سال اخیر است.

ما بیش از 24 هزار نفر عضو شوراهای روستا داریم که می بینید با این اعداد و ارقام، این تعداد پرونده بسیار ناچیز است.

الان کل پرونده های مالی مربوط به این 5 نفر عضو شورای مرودشت است که آن هم مربوط به زمان انتخابات بوده که با شهردار وقت تبانی کرده اند و یک پرونده مالی دیگر هم درباره یک عضو شورای شهر پرند است که در دست بررسی است، اما هنوز دادگاه حکم نهایی را اعلام نکرده است و اگر کیفرخواست صادر شود، بسرعت لغو عضویت می شوند.

شاه نشین درباره پرونده های اخلاقی هم این طور توضیح می دهد: غیر از پرونده بابل، دو عضو در شورای روستایی، اعتیاد مثبت داشتند.

درباره بابل هم هنوز تخلف به اثبات نرسیده و فقط بواسطه انتشار فیلم ها، اعضا استعفا داده اند و خبری از دستگیری نبوده است! البته ما سه مورد شکایت هم از شورای شهر تهران در دوره چهارم داریم که هیچ کدام به نتیجه قطعی نرسیده است.

2 نفر بازداشتی در نظرآباد کرج مربوط به دوره چهارم شوراهاست که تخلفات انتخاباتی داشته اند.

درباره رییس شورای شهر شهرستان مشهد هم که بحث مسائل اخلاقی مطرح شده، احتمالاً پرونده دادگاهی بوده و به ما گزارشی ارسال نکرده اند.

2 نفر سلب عضویت در استان تهران هم در همان زمان اعلام آرا که جعلی بودن مدارکشان ثابت شد، انجام گرفت.

درباره 9 نفر شوراهای شهر و روستای استان تهران هم هیچ پرونده ای به ما ارسال نشده است.

اگر عضوی با شهردار تبانی کرده و با شهرداری زدوبند کند یا کاری خلاف قانون انجام داده که برخلاف مصالح عمومی باشد، با او چگونه برخورد می شود؟ شاه نشین به این سؤال این طور پاسخ می دهد: اگر تخلف ثابت شود، گزارش به شورای حل اختلاف استان ارسال می شود و رأی از یک تذکر کتبی تا لغو عضویت و حتی سلب دائمی خواهد بود.

البته اگر کسی اعتراض کند، پرونده به شورای حل اختلاف مرکزی می رود.

حدود 5 ماه پیش هم دبیرخانه دائمی نظارت بر انتخابات شوراها تشکیل شد و براین اساس، شورای عالی استان ها اجازه دارد در حوزه حسابرسی ها بر شوراهای پایین دست نظارت کند.

ما البته درحال اصلاح قانون هستیم تا دیوان محاسبات در کنار بازرسی کل بر شوراها نظارت بیشتری کند.

وی با اشاره به رصد دقیق فضای مجازی و توییتر اعضای شورا می گوید: متأسفانه فضاسازی ها زیاد است.

مثلاً در شورای شمال، یک نفر توطئه و دام پهن کرده است.

اغلب هم رقبا یا علی البدل ها یا حتی شکست خورده های جناح های سیاسی هستند.

آیا شورای نگهبان باید به جای مجلس، بر انتخابات شوراها هم نظارت کند؟ جواب شاه نشین جالب است: شورای نگهبان علاقه ای به این موضوع ندارد و حتی به این پیشنهاد پاسخ منفی هم داده است!اما ما به دنبال این هستیم تا کار به هیأت عالی نظارت با حضور دستگاه های نظارتی سپرده شده و مشارکتی جلو برود.

اعضای شوراها زیر ذره بین ناظرها بزودی آیین نامه نظارت اجرایی برعملکرد شوراهای سراسر کشور تصویب می شود.

این آیین نامه از سوی شورای عالی استان ها تهیه شده و قرار است پس از تصویب، نظارت را از بیرون به درون شوراها بکشاند.

این آیین نامه می تواند با نظارت دقیق تر، عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا را بیشتر پایش کند.

اما آیا هم اکنون هیچ نظارتی بر عملکرد شوراها انجام نمی گیرد؟! غلامعلی سفید، رییس شورای شهر یزد به این سؤال پاسخ منفی می دهد: هم اکنون هیأت تطبیق فرمانداری ها بر مصوبات شوراها نظارت کامل دارد.

یعنی هر مصوبه ای پس از تصویب به هیأت تطبیق ارسال می شود و پس از بررسی درصورتی که نقص داشت به شورا ارجاع داده شده یا حتی باطل اعلام می شود.

اما مسأله اصلی اینجاست که چگونه می توان بر عملکرد تک تک اعضا نظارت داشت؟ وی با بیان اینکه هم اکنون شورای عالی استان ها و شوراهای فرادست بر عملکرد شوراها نظارت دارند، درباره ضعف نظارت ها این گونه توضیح می دهد: اگر تخلفات در حیطه شخصی و فردی باشد، قوه قضاییه ورود می کند.

این عضو شورا درباره ماجرای یکی از شهرهای شمالی این طور توضیح می دهد: برخی گناه بزرگتر مرتکب شده و با انتشار این فیلم در شبکه های مجازی، بی آبرویی کرده اند، من نمی خواهم این افراد را تبرئه کنم، اما آیا راه جلوگیری از فساد، انتشار آن و اشاعه فحشاست؟ وی ادامه می دهد: تخلفات درهمه جا، چه در دولت و قوه قضاییه و چه در سایر صنوف و مشاغل اتفاق می افتد و این طور نیست که محدود به شوراها و شهرداری ها باشد.

اما اینکه فکرمی کنیم باید در برابر برخی تخلفات سکوت کنیم، چون بزرگنمایی می شود و برخی دیگر را به شکل اغراق آمیزی رسانه ای کنیم، جای تأمل دارد! ما الان بیش از چند ده هزارعضو شورا داریم، طبیعی است که تخلف و فساد رخ دهد.

اینکه سخنگوی وزارت کشور به بیش از 280 پرونده اعضای شورا اشاره می کند، باید ببینیم که اولاً این تعداد پرونده مربوط به حدود 6 سال اخیر است و نه یک سال! از طرفی همه این پرونده ها، در قوه قضاییه نیست و بعضی به شوراهای حل اختلاف رفته است که نشان می دهد حجم آنها چشمگیر نیست.

سفید ، اما علت این اغراق های رسانه ای درچند وقت اخیر را به موضوع نظارت نسبت می دهد و می گوید: برخی با این بزرگنمایی ها می خواهند نظارت مجلس در انتخابات شوراهای شهر و روستا را زیر سؤال ببرند، این افراد می خواهند نظارت بر عهده شورای نگهبان باشد و فکر می کنند که اگر این اتفاق بیفتد، هیچ تخلفی رخ نمی دهد! الان نظارت بر انتخابات شوراها با مجلس است و ریاست جمهوری با شورای نگهبان! علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران هم در این باره به ایران می گوید: در هفته های اخیر، مسائلی در رابطه با شوراها ایجاد شده است.

من از کم و کیف آن اطلاع دقیقی ندارم.

طبیعی است هیچ عقل سلیم و هیچ وجدان بیداری تأیید نمی کند که کسانی از موقعیت خود در شوراها سوء استفاده کنند و مرتکب خطاها و اشتباهات جبران ناپذیر شوند.

اما توجه داشته باشیم، به صرف خطای برخی افراد در شوراهای برخی از شهرها و روستاها، اگر نافی اصل شورا شویم، خود این خطای دیگری است.

محمد حسین خلیلی اردکانی، عضو شورای شهر کرج هم با رد هرگونه تخلف در شورای این شهر می گوید: تاکنون هیچ عضوی از ما تخلف مالی و اخلاقی نداشته است و این اخبار به شوراهای استان البرز برمی گردد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: شورا - شوراها - شوراهای شهر - شهردار - تخلفات - شهرداری - نظارت - قوه قضاییه - شورای شهر - سخنگوی وزارت کشور - دولت تدبیر و امید - روستا - شورای - شهر بابل - انتخابات شوراها - شورای حل اختلاف - ناظر - انتظار - رسوایی - منحل - نماینده مجلس - تدبیر و امید - درگیر - سیاسی - وزارت کشور - بابل - کشور - مردم - شروع - انتخابات

آخرین اخبار سرویس:
آغاز انتخابات مجلس افغانستان

تخصیص آب یکی از مطالبات مهم لرستان است

در 10 سال اخیر اقدامی برای تاسیس کلانتری در تهران نشده است

آغاز انتخابات مجلس نمایندگان افغانستان

اینجا کربلا؛ ساعت به وقت عاشقی/ راه حسین(ع) پایانی ندارد

دلایل یک نماینده مجلس از چرایی تبعیت سازندگان ساختمان از نماهای غربی

جدید ترین مدل های مدل حلقه نامزدی

صاحبان موکب های حسینی در اخلاق و حفظ اموال عمومی و نظافت نمونه باشند

انتخابات مجلس در قندهار یک هفته به تعویق افتاد

از وزیر راه انتظار آن است که بیراهه نرود

FATF تعلیق اقدامات تقابلی علیه ایران را تمدید کرد

انتخابات مجلس افغانستان آغاز شد

نباید در برابر اشتباهات نشریات دانشجویی به دنبال مچ گیری باشیم

برخی از اصولگراها کشور را همانگونه نشان می دهند که امریکا و اسراییل می گویند!

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | شنبه 28 مهر 97

انتخابات مجلس افغانستان آغاز شد

دلایل یک نماینده مجلس از چرایی تبعیت سازندگان ساختمان از نماهای غربی

رای گیری انتخابات نمایندگان پارلمان افغانستان رسما آغاز شد

اربعین حسینی به یک حرکت سیاسی، معنوی و فرهنگی تبدیل شده است

محمدرضا نجفی گزینه مورد تایید مجلس برای وزارت صمت است

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | شنبه 28 مهر 97

با استفاده نکردن از تلفن همراه خود، تخفیف بگیرید+فیلم

قاتل اصلی مجازات نمی شود

نماینده کنگره: ترامپ اگر در ماجرای خاشقجی ورود نکند کنگره باید وارد عمل شود

از ناامن کردن منطقه برای متکدیان تا لزوم ایجاد مرکز ساماندهی

فراخوان تکمیل و ارتقاء الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت باعث امیدواری مردم به آینده شده است/ افق های روشنی پیش روی انقلاب متصور هستیم

روند انتخابات مجلس افغانستان آغاز شد

هتاکی کریمی قدوسی برایش دردسرساز می شود

گروه ویژه اقدام مالی FATF در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

انتقاد شدیداللحن مسیح مهاجری از «بدعت در قانونگذاری»

بررسی آسیب های سازه ای 13 بنای تاریخی در سفر هیئت بین المللی ایسکارسا به 8 استان کشور

ضرب الاجل FATF که جشن ندارد! شورای نگهبان فریب نخورد

تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

آغاز رای گیری انتخابات پارلمانی افغانستان

پاسخ توییتری آشنا به جلیلی

اسامی امضاکنندگان نامه به شورای نگهبان پیرامون عدم تصویب CFT منتشر شد

روزنامه استخدامی استان قم | شنبه 28 مهر 97

ویسه از حضور در وزارت صنعت انصراف داد

یک نماینده کنگره آمریکا: ترامپ اگر در ماجرای خاشقجی ورود نکند کنگره باید وارد عمل شود

آیا در صورت رضایت می توان با گذرنامه دیگران به سفر اربعین رفت؟

بدعت در قانونگذاری چرا؟

تاییدجعلی بودن مدرک تحصیلی مهدی هاشمی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز شنبه

راهپیمایی اربعین اثبات شکست دشمن در ایجاد دشمنی بین ملت های منطقه است

کارتون| نود را به زنجیر کشیدند

متاسفانه عده ای در داخل کشور همجنس گرایی را به رسمیت می شناسند!/ آموزش و پرورش و شورای عالی فضای مجازی کجا سِیر می کنند؟

دشمن برای نفوذ، افرادی را به عنوان جاسوس در پست های حساس قرار داده است

افراد فاقد کارت ملی و شناسنامه برای سفر به عراق چه کنند؟

دوچرخه های نمایندگان مجلس دانمارک +عکس

استخدام شرکت صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان (مشورتی)

استخدام شرکت فولاد کاوه اروند (مشورتی)

استخدام شرکت فولاد بوتیای ایرانیان (مشورتی)

استخدام شرکت آلومینای ایران (مشورتی)

استخدام شرکت نفت ستاره خلیج فارس (مشورتی)

استخدام پلیس فتا (سایبری)

اینجا کربلا؛ ساعت به وقت عاشقی/ عاشقان حسین(ع) یک امت واحدند

عباسی: «نشر اکاذیب« در پرونده من ثابت نشد

یمن در آستان بزرگترین بحران گرسنگی جهان است/ ملت عراق در اربعین از مردم جهان استقبال می کنند

اوقات شرعی بیست و هشتم مهر در سمنان

شصت و نهمین شماره هفته نامه «دانشجویان» منتشر شد

چه کنیم در حال خواب هم عبادت خدا کنیم؟

سرنوشت نامعلوم دانشجوی دانشگاه تهران! +عکس

جایگاه ضعیف صنعت باطری ایران در مقایسه با تولیدات های تک جهان

تحولات در دانشگاه آزاد زمینه ساز حضور اساتید انقلابی در عرصه های مدیریتی شده است

وزیر امور خارخه پاکستان با سفیر عراق در پاکستان دیدار کرد

طرح مجلسی ها برای تشکیل یک وزارت جدید

روزنامه های شنبه 28 مهرماه 97

راهپیمایی اربعین حسینی نماد وحدت و صلح در جهان است

انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی برگزار شد

فتاوای آیت الله خویی با حاشیه آیات عظام اراکی، گلپایگانی، تبریزی، نوری همدانی، صافی و زنجانی در مورد دیه

دانشگاه بهترین مرکز برای نهادینه کردن فرهنگ گفت وگو و مناظره است

توضیحات حسن عباسی درباره علت محکومیتش

فراهم شدن امکان صدور 48 ساعته گذرنامه به همراه ویزا

خوشگذرانی بهنام بانی در آبشار نیاگارا + عکس

عناوین روزنامه های سیاسی 28 مهر 97/ بن بست بن سلّاخ +تصاویر

تعبیر خواب سوره رعد - خواندن سوره رعد در خواب چه تعبیری دارد؟

عباسی: «نشر اکاذیب» در پرونده من ثابت نشد

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونگذاری»

دیدار نخبگان با رهبر انقلاب

باب نقد درون جریانی بین اصلاح طلبان بسته است

تصویب اصلاحیه های قانون اساسی برای تغییر نام مقدونیه

نباید اعتراض کامیون داران را سیاسی کرد/ بخش مهمی از مشکلات کامیون داران برطرف شده است

انتقاد شدید مسیح مهاجری از «بدعت در قانونکذاری»

سند الگوی 50 ساله پیشرفت ایران، بهترین نقشه راه برای دولت های آینده است

شورای نگهبان با قدرت و به دورازحواشی «FATF» را بررسی می کند

خط امام، خط اسلام و اولیاء خاص خداست

وزارت ارتباطات با همکاری بین بخشی در دولت، در حال تدوین سند ملی تحول دیجیتال است/ سرعت اصلاح بخشنامه ها و دستورالعمل های اداری متناسب با تحول دیجیتال نیست/ نظام آموزشی برای مهارت افزایی در حوزه ی دولت الکترونیک گام های اساسی بردارد

کلمات قصار/ سعدی: نه آن شوکت و پادشایی بمانَد

کلمات قصار/ مولوی: دکان خراب کرده و از کار فارغیم

کلمات قصار/ فرخی یزدی: الغرض از ستم و جور اثری نیست که نیست

کلمات قصار/ سنایی: نیست جای قرار و جای سکوت

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 28 مهر 97

واکنش وزارت امور خارجه ایران به تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

همایش پیاده روی خانوادگی پتروشیمی بندر امام

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

کلیپ زیبای پذیرایی از زائرین اربعین

اقتدار نیروهای مسلح و اقتصاد شکوفا از ستون های امنیت هستند

طرح جلد نشریه تایم: طبیعت حقیقی شاهزاده

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!

شوراهای شهر، درگیر حاشیه!