مطالب مرتبط:
تلفیق سواد با مهارت زندگی
تلفیق سواد با مهارت زندگی
نتیجه هماهنگی آموزش وپرورش و خانواده ها محیطی شاد برای دانش آموزان و یادگیری مهارت های زندگی است
مراکز یادگیری محلی ظرفیتی برای توانمند سازی جامعه
لزوم یادگیری مهارت سبک زندگی اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 09:522018-09-25اجتماعي

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی


ایرنا - «مراکز یادگیری محلی سواد» که از سه سال پیش به همت سازمان نهضت سواد آموزی در کشور فعال و راه اندازی شده، محملی برای ارایه تلفیقی از آموزش سواد همراه با مهارت است.

- تبریز- ایرنا - مراکز یادگیری محلی سواد که از سه سال پیش به همت سازمان نهضت سواد آموزی در کشور فعال و راه اندازی شده، محملی برای ارایه تلفیقی از آموزش سواد همراه با مهارت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، قبل از اسلام، آموزش و پرورش در ایران به شدت طبقاتی بود و فقط عده محدود و خاصی از درباریان و اشراف زادگان از آن بهره مند بودند، اما با ورود اسلام و گسترش فرهنگ اسلامی در ایران، محدودیت های طبقاتی و سنی برای سوادآموزی از میان رفت و با توجه به فرمایش پیامبر اکرم (ص) مبنی بر ز گهواره تا گور دانش بجوی و واجب شدن آموختن علم آموزی برای هر فرد مسلمان، سوادآموزی از اهمیتی مضاعف برخوردار شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی نیز، امام خمینی، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، با درک عمیق از مشکلاتی که در اثر بی سوادی مردم در جامعه بروز و ظهور می یابد، طی فرمانی بسیج سوادآموزی را صادر کردند.

بر این اساس سازمان نهضت سوادآموزی با هدف با سواد کردن خیل عظیم بیسوادان کشور تشکیل شد.

به تدریج با گسترش روزافزون فناوری ها و نیاز مبرم به آموختن علوم، آموختن مهارت های زندگی و تکنولوژیک در کنار سوادآموزی نه تنها افتخارآمیز بود، بلکه امری اجتناب ناپذیر می نمود، زیرا فناوری جزیی از زندگی روزمره بوده و بدون داشتن دانش آن رفع حوایج روزمره سخت ناممکن شده است.

داشتن مهارت در بهبود شرایط زندگی دنیای امروز نقش مهمی دارد که می توان از مراکز یادگیری به عنوان یک فرصت مناسب برای مهارت آموزی افراد در جامعه نام برد.

بر این اساس با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب، طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی به منظور توانمند سازی افراد برای رسیدن به یک زندگی عالمانه و هدفمند در دستور کار سازمان نهضت سوادآموزی در چند سال اخیر قرار گرفته است.

**تلفیق سواد با مهارت آموزیمعاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مراکز یادگیری محلی منجر به توسعه مهارت ارتباط اجتماعی و بهبود معیشت خانواده ها می شود، اظهار داشت: راه اندازی مرکز یادگیری محلی، زمینه ای برای فراگیری مهارت های زندگی ، مهارت ارتباط با جامعه و یادگیری حقوق شهروندی است.

محمدحسین اشرفی با بیان اینکه گروه سنی هدف سوادآموزی در این مراکز 10 تا 49 سال است، افزود: در این طرح فقط آموزش خواندن و نوشتن هدف نیست، بلکه مقصد اصلی بالا بردن و ارتقای سطح آگاهی های فردی جهت توسعه اجتماعی و اقتصادی است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: مراکز یادگیری محلی علاوه بر آموزش می توانند بستر فراگیری مهارت های اجتماعی و حقوق شهروندی باشند که با مشارکت دادن مردم و سایر دستگاه ها محقق شود.

اشرفی با بیان اینکه میانگین جذب سوادآموز در آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: مراکز یادگیری محلی یک تجربه موفق در سواد آموزی بوده و به توسعه مهارت ارتباط اجتماعی و بهبود معیشت خانواده ها از طریق یادگیری مهارت منجر می شود.

وی با بیان اینکه اگر سواد با اقدام عملی همراه باشد، فراموش نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در مراکز یادگیری محلی با آموزش سواد و حرفه آموزی، سواد از حالت معمول خارج شده و با آموزش مهارت های مختلف کیفیت زندگی افراد ارتقا می یابد.

اشرفی با بیان اینکه یکی از اولویت های سوادآموزی، شناسایی اولیای بی سواد و کم سواد دانش آموزان است، افزود: هر اندازه سطح سواد خانواده افزایش یابد نقش مشارکتی آنها با مدارس بیشتر شده و برنامه های پرورشی و آموزشی بهتری ارائه می شود.

وی با تاکید براینکه برای شتاب بخشی به ریشه کنی بیسوادی نیازمند مشارکت تمامی نهادها هستیم، گفت: سال گذشته 200 نفر آموزش های مهارتی و به خصوص مهارت های هفت گانه رایانه ای را در مراکز یادگیری محلی گذرانده اند و امسال هم برای آموزش 400 نفر برنامه ریزی شده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: طرح توسعه یادگیری محلی بعنوان طرح تلفیق سواد با مهارت محسوب می شود و یکی از رویکردهای اساسی معاونت سواد آموزی است.

** آموزش برای همهرییس اداره دوره های سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، هدف از تاسیس مراکز یادگیری را در راستای شعار آموزش برای همه با رویکرد تقویت مشارکت و مدیریت محلی اعلام کرد و گفت: در این طرح علاوه بر آموزش سواد پایه، دوره انتقال و تحکیم، مهارت های اساسی زندگی ،حقوق شهروندی، مهارت های فردی و اجتماعی و برنامه های فرهنگی و تربیتی نیز ارایه می شود.

فیروز ابراهیمی، مراکز آموزشی را سه مرکز دولتی، مشارکتی و غیردولتی نام برد و افزود: در این مراکز زنان بیسواد علاوه بر یادگیری سواد خواندن و نوشتن، آموزش هایی از قبیل خیاطی و گلدوزی را نیز می بینند.

وی در توضیح هر کدام از مراکز یادگیری خاطرنشان کرد: مرکز یادگیری محلی دولتی یک واحد آموزشی است که مدیر آن از بین کارکنان شاغل فرهنگی با ابلاغ از سوی رییس آموزش و پرورش منطقه این مسئولیت را بر عهده دارد و محل تشکیل این گونه مرا کز یکی از واحدهای آموزشی، آموزش و پروش است.

ابراهیمی اظهار داشت: مرکز یادگیری محلی مشارکتی با درنظر گرفتن اهداف مشترک سوادآموزی و توافق با سایر دستگاه ها مانند جهاد کشاورزی، کمیته امداد و بهزیستی به صورت مشترک ایجاد می شود.

وی در توضیح مرکز یادگیری محلی غیردولتی نیز گفت: این نوع مرکز با مجوز سازمان توسط مؤسسات و تشکل های غیر دولتی واجد شرایط تأسیس و زیر نظر آموزش و پرورش منطقه اداره می شود.

ابراهیمی ادامه داد: مدیریت، تأمین نیروی انسانی، فضا و تجهیزا ت این مراکز برابر قراردادی که تنظیم و به امضاء می رسد، به عهده مؤسسات مذکور می باشد.

رییس اداره دوره های سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، با بیان اینکه در این طرح سن مطرح نبوده و حتی فردی که سواد دارد می تواند مهارت بیاموزد، گفت: امسال حداقل 300 نفر در این مراکز آموزش سواد توام با مهارت می آموزند.

** از آموزش همزمان سواد و مهارت خرسندم بتول امینی که در یکی از مراکز یادگیری محلی سواد و مهارت را به طور همزمان آموزش دیده است، به خبرنگار ایرنا گفت: من برای آموزش خیاطی و در واقع آموزش مهارت برای گذران زندگی به این مرکز مراجعه کرده بودم، که متوجه آموزش همزمان سواد نیز در این محل شدم.

وی با بیان اینکه از وجود چنین مرکزی در شهرمان خوشحالم و به نوعی غافلگیر هم شدم، اظهار داشت: من از بیسوادی هم به شدت رنج می بردم و فرزندم که کلاس دوم ابتدایی است همواره مرا بخاطر نداشتن سواد مسخره می کرد.

خانم امینی که دوره مقدماتی را سپری کرده و در حال دوره انتقال است، گفت: یادگیری بسیاری از الگوهای خیاطی بدون سواد میسر نیست بنابراین با ذوق و شوق تمام هر دو (سواد و مهارت) را می آموزم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بر اساس سرشماری سال 1395 در آذربایجان شرقی، سطح باسوادی گروه سنی 10 تا 49 ساله استان 93.

3 درصد و سطح بی سوادی 5.

7 درصد است.


کلید واژه ها: سواد - اسلام - زندگی - مهارت های زندگی - نهضت سواد آموزی - انقلاب اسلامی - آموزش - اسلامی - آموزش و پرورش - ایرنا - پیروزی انقلاب اسلامی - جامعه - ارتباط اجتماعی - آذربایجان شرقی - جمهوری اسلامی - فناوری - کشور - حقوق شهروندی - پیامبر اکرم - ایران - همراه - آذربایجان - اجتماعی - خانواده - جمهوری - گزارش - امروز - شرایط - توسعه - فرهنگ

آخرین اخبار سرویس:
مه صبحگاهی دید افقی را در شوش به کمتر از 50 متر رساند

خیز مافیای کنکور برای اشغال ساعات رسمی آموزشی

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش یافت

سامانه بارشی روز دوشنبه وارد قزوین می شود

خیز مافیای کنکور برای فتح ساعات رسمی آموزشی

مه صبحگاهی دید افقی را در شوش به کمتر از 50 متر رساند

کودک آزاری صدرنشین مشکلات اجتماعی جاجرم است

اوقات شرعی امروز شنبه به افق شهرکرد

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی در سال 98

آخرین وضعیت ترافیکی صبح امروز؛ شنبه 24 آذرماه

خیز مافیای کنکور برای اشغال ساعات رسمی آموزشی

سامانه بارشی روز دوشنبه وارد قزوین می شود

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش یافت

دمای هوا در خراسان رضوی کاهش یافت

دانش آموز، آموزش و پژوهش

انرژی های پاک به طبیعت آسیب می رسانند؟

استخدام نیرو جهت کار در فروشگاه مواد غذایی در همدان

استخدام منشی آشنا به حسابداری در یک شرکت معتبر در البرز

بارش شهابی جوزایی در آسمان ایران

کودک آزاری صدرنشین مشکلات اجتماعی جاجرم است

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

آینده تاریک خودروهای گازوییل سوز/ پایان زودهنگام دیزلی ها

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی در سال 98

کاروان های زیارتی آزادبر مسیری غیرقانونی برای زیارت

طرح رتبه بندی معلمان افزایش حقوق دارد؟ / تعریف 4 رتبه در طرح

3 هزار دانش آموز قمی در اردوهای راهیان نور شرکت کردند

آسیب های اجتماعی در مدارس، چالشی که نباید غفلت کرد

انرژی های پاک به طبیعت آسیب می رسانند؟

«آلمادوشن» تلفیقی از طبیعت و تاریخ

سرباز معلمان تحت پوشش آموزش های تدریس قرار می گیرند

دما در این مناطق تا 10درجه کاهش می یابد

گردشگری زیارت الگوی موفق گردشگری در کشور است

معرفی دژ قهقهه؛ دژی که شاهزادگان صفوی را در آن زندانی می کردند! +تصاویر

گردهمایی ایران شناسان برجسته روس

تصاویری از گازهای پرانرژی خورشید

تصاویری خارق العاده از بارش شهابی جوزایی

حتی لباسی که می پوشید شهر را زشت یا زیبا می کند

قانون گریزی و مخدوش کردن پلاک خودرو و موتورسیکلت توسط رانندگان ایرانی +عکس، ویدیو

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

ساخت یک برج بیخ محوطه تاریخی 20 هزار ساله!

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه ای

مرگ تدریجی آدم ها با خاک آلوده...

مرگ تدریجی آدم ها با خاک آلوده...

اسراری جالب درباره خیابان ولیعصر تهران! +تصاویر

قامت تنها اردوگاه متکدیان کرمانشاه زیر بار مشکلات خم شده است

خاک ایران همچنان قاچاق می شود

اتحاد موسسات محیط زیستی با اسراییل برای «به زانو درآوردن ایران بدون حمله نظامی»+تصاویر

شگفت زده شدن میمون طلایی از بارش برف

فارس من| سرپرست معاونت آموزش متوسطه در گفت وگو با فارس عنوان کرد استفاده از دبیر مرد در دبیرستان های دخترانه تنها به شرط کمبود نیرو

همایش دوچرخه سواری با حضور100 رکابزن در رشت برگزار شد

همایش دوچرخه سواری با حضور100 رکابزن در رشت برگزار شد

کاهش دما و افزایش آلاینده ها برای البرز پیش بینی شد

اجرای طرح جنگلانه با هدف کمک به احیاء جنگل ها در ایذه+ تصاویر

اجرای طرح جنگلانه با هدف کمک به احیاء جنگل ها در ایذه+ تصاویر

حقوق معوق کارگران خدمات شهری الوند پرداخت شد

باور می کنید این عکس ها فتوشاپ نیست!

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

نگاهی کوتاه به زیبایی های گردشگاه چشمه زنه هفشجان +تصاویر

مثل باران

عکس های شگفت انگیز بهشت واقعی در وسط بیابان

نذر کرده بودیم برای تأسیس مرکز ترک اعتیاد

شیوه های جذاب انتقال معارف مهدوی به کودکان و نوجوانان

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی کشور از اولویت های سال 98

جاده کرج - چالوس یک طرفه شد

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی کشور از اولویت های سال 98

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی کشور از اولویت های سال 98

دکوراسیون خانه به رنگ سال 2019-98

جمع آوری مدارس خشتی و گِلی کشور از اولویت های سال 98

فرهنگیان چهار شهرستان در خوزستان مشمول حق جنگی شدند

فرهنگیان چهار شهرستان در خوزستان مشمول حق جنگی شدند

ارتفاعات دلا در اندیکا از زباله پاکسازی شد

ارتفاعات دلا در اندیکا از زباله پاکسازی شد

مهربانی با طبیعت

استقرار جو پایدار در استان

ابرناکی آسمان گیلان تا فردا ادامه دارد

ترافیک در برخی جاده های مازندران سنگین و نیمه سنگین

ابرناکی آسمان گیلان تا فردا ادامه دارد

طبیعت بکر

خنده ی حیوانات

موزه تهران ایجاد می شود

ابرناکی آسمان گیلان تا فردا ادامه دارد

موزه تهران ایجاد می شود

رییس جامعه راهنمایان کشور: ورود گردشگران اروپایی به طور محسوسی کاهش یافته/ گردشگری معلق میان زمین و هواست

ماجرای خواندنی زندگی زوجی که روزگاری درگیر اعتیاد بودند و حالا ... نذر کرده بودیم برای تاسیس مرکز ترک اعتیاد

پلیس هزار نفر – روز خدمات زمستانی به مردم ارائه می کند

ترافیک نیمه سنگین در چهار محور مواصلاتی

تصاویر | بارش شهابی جوزایی در آسمان ایران

حقوق فرهنگیان افزایش خواهد یافت؟

پاکسازی طبیعت در روز کوهستان

افزایش غلظت آلاینده ها در هوای تهران

گزارش تکان دهنده Wired از خشکسالی در جنوب شرقی ایران: قطع آب هیرمند، نفس هامون را گرفت

بارانی شدن هوای لرستان از روز دوشنبه

جزییات بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش وپرورش

جزییات بزرگداشت هفته پژوهش در وزارت آموزش وپرورش

ترافیک نیمه سنگین در چهار محور مواصلاتی

ترافیک نیمه سنگین در چهار محور مواصلاتی

روزجهانی کوهستان‎ در سنندج

بزرگ ترین غار آبی جهان کجاست ؟

چه کسی گفته که «مشق شب» حذف شده و چرا؟!

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی