مطالب مرتبط:
تلفیق سواد با مهارت زندگی
تلفیق سواد با مهارت زندگی
نتیجه هماهنگی آموزش وپرورش و خانواده ها محیطی شاد برای دانش آموزان و یادگیری مهارت های زندگی است
مراکز یادگیری محلی ظرفیتی برای توانمند سازی جامعه
لزوم یادگیری مهارت سبک زندگی اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 09:522018-09-25اجتماعي

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی


ایرنا - «مراکز یادگیری محلی سواد» که از سه سال پیش به همت سازمان نهضت سواد آموزی در کشور فعال و راه اندازی شده، محملی برای ارایه تلفیقی از آموزش سواد همراه با مهارت است.

- تبریز- ایرنا - مراکز یادگیری محلی سواد که از سه سال پیش به همت سازمان نهضت سواد آموزی در کشور فعال و راه اندازی شده، محملی برای ارایه تلفیقی از آموزش سواد همراه با مهارت است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، قبل از اسلام، آموزش و پرورش در ایران به شدت طبقاتی بود و فقط عده محدود و خاصی از درباریان و اشراف زادگان از آن بهره مند بودند، اما با ورود اسلام و گسترش فرهنگ اسلامی در ایران، محدودیت های طبقاتی و سنی برای سوادآموزی از میان رفت و با توجه به فرمایش پیامبر اکرم (ص) مبنی بر ز گهواره تا گور دانش بجوی و واجب شدن آموختن علم آموزی برای هر فرد مسلمان، سوادآموزی از اهمیتی مضاعف برخوردار شد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی نیز، امام خمینی، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، با درک عمیق از مشکلاتی که در اثر بی سوادی مردم در جامعه بروز و ظهور می یابد، طی فرمانی بسیج سوادآموزی را صادر کردند.

بر این اساس سازمان نهضت سوادآموزی با هدف با سواد کردن خیل عظیم بیسوادان کشور تشکیل شد.

به تدریج با گسترش روزافزون فناوری ها و نیاز مبرم به آموختن علوم، آموختن مهارت های زندگی و تکنولوژیک در کنار سوادآموزی نه تنها افتخارآمیز بود، بلکه امری اجتناب ناپذیر می نمود، زیرا فناوری جزیی از زندگی روزمره بوده و بدون داشتن دانش آن رفع حوایج روزمره سخت ناممکن شده است.

داشتن مهارت در بهبود شرایط زندگی دنیای امروز نقش مهمی دارد که می توان از مراکز یادگیری به عنوان یک فرصت مناسب برای مهارت آموزی افراد در جامعه نام برد.

بر این اساس با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب، طرح راه اندازی مراکز یادگیری محلی به منظور توانمند سازی افراد برای رسیدن به یک زندگی عالمانه و هدفمند در دستور کار سازمان نهضت سوادآموزی در چند سال اخیر قرار گرفته است.

**تلفیق سواد با مهارت آموزیمعاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه مراکز یادگیری محلی منجر به توسعه مهارت ارتباط اجتماعی و بهبود معیشت خانواده ها می شود، اظهار داشت: راه اندازی مرکز یادگیری محلی، زمینه ای برای فراگیری مهارت های زندگی ، مهارت ارتباط با جامعه و یادگیری حقوق شهروندی است.

محمدحسین اشرفی با بیان اینکه گروه سنی هدف سوادآموزی در این مراکز 10 تا 49 سال است، افزود: در این طرح فقط آموزش خواندن و نوشتن هدف نیست، بلکه مقصد اصلی بالا بردن و ارتقای سطح آگاهی های فردی جهت توسعه اجتماعی و اقتصادی است.

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی گفت: مراکز یادگیری محلی علاوه بر آموزش می توانند بستر فراگیری مهارت های اجتماعی و حقوق شهروندی باشند که با مشارکت دادن مردم و سایر دستگاه ها محقق شود.

اشرفی با بیان اینکه میانگین جذب سوادآموز در آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: مراکز یادگیری محلی یک تجربه موفق در سواد آموزی بوده و به توسعه مهارت ارتباط اجتماعی و بهبود معیشت خانواده ها از طریق یادگیری مهارت منجر می شود.

وی با بیان اینکه اگر سواد با اقدام عملی همراه باشد، فراموش نخواهد شد، خاطرنشان کرد: در مراکز یادگیری محلی با آموزش سواد و حرفه آموزی، سواد از حالت معمول خارج شده و با آموزش مهارت های مختلف کیفیت زندگی افراد ارتقا می یابد.

اشرفی با بیان اینکه یکی از اولویت های سوادآموزی، شناسایی اولیای بی سواد و کم سواد دانش آموزان است، افزود: هر اندازه سطح سواد خانواده افزایش یابد نقش مشارکتی آنها با مدارس بیشتر شده و برنامه های پرورشی و آموزشی بهتری ارائه می شود.

وی با تاکید براینکه برای شتاب بخشی به ریشه کنی بیسوادی نیازمند مشارکت تمامی نهادها هستیم، گفت: سال گذشته 200 نفر آموزش های مهارتی و به خصوص مهارت های هفت گانه رایانه ای را در مراکز یادگیری محلی گذرانده اند و امسال هم برای آموزش 400 نفر برنامه ریزی شده است.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: طرح توسعه یادگیری محلی بعنوان طرح تلفیق سواد با مهارت محسوب می شود و یکی از رویکردهای اساسی معاونت سواد آموزی است.

** آموزش برای همهرییس اداره دوره های سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، هدف از تاسیس مراکز یادگیری را در راستای شعار آموزش برای همه با رویکرد تقویت مشارکت و مدیریت محلی اعلام کرد و گفت: در این طرح علاوه بر آموزش سواد پایه، دوره انتقال و تحکیم، مهارت های اساسی زندگی ،حقوق شهروندی، مهارت های فردی و اجتماعی و برنامه های فرهنگی و تربیتی نیز ارایه می شود.

فیروز ابراهیمی، مراکز آموزشی را سه مرکز دولتی، مشارکتی و غیردولتی نام برد و افزود: در این مراکز زنان بیسواد علاوه بر یادگیری سواد خواندن و نوشتن، آموزش هایی از قبیل خیاطی و گلدوزی را نیز می بینند.

وی در توضیح هر کدام از مراکز یادگیری خاطرنشان کرد: مرکز یادگیری محلی دولتی یک واحد آموزشی است که مدیر آن از بین کارکنان شاغل فرهنگی با ابلاغ از سوی رییس آموزش و پرورش منطقه این مسئولیت را بر عهده دارد و محل تشکیل این گونه مرا کز یکی از واحدهای آموزشی، آموزش و پروش است.

ابراهیمی اظهار داشت: مرکز یادگیری محلی مشارکتی با درنظر گرفتن اهداف مشترک سوادآموزی و توافق با سایر دستگاه ها مانند جهاد کشاورزی، کمیته امداد و بهزیستی به صورت مشترک ایجاد می شود.

وی در توضیح مرکز یادگیری محلی غیردولتی نیز گفت: این نوع مرکز با مجوز سازمان توسط مؤسسات و تشکل های غیر دولتی واجد شرایط تأسیس و زیر نظر آموزش و پرورش منطقه اداره می شود.

ابراهیمی ادامه داد: مدیریت، تأمین نیروی انسانی، فضا و تجهیزا ت این مراکز برابر قراردادی که تنظیم و به امضاء می رسد، به عهده مؤسسات مذکور می باشد.

رییس اداره دوره های سواد آموزی آموزش و پرورش آذربایجان شرقی، با بیان اینکه در این طرح سن مطرح نبوده و حتی فردی که سواد دارد می تواند مهارت بیاموزد، گفت: امسال حداقل 300 نفر در این مراکز آموزش سواد توام با مهارت می آموزند.

** از آموزش همزمان سواد و مهارت خرسندم بتول امینی که در یکی از مراکز یادگیری محلی سواد و مهارت را به طور همزمان آموزش دیده است، به خبرنگار ایرنا گفت: من برای آموزش خیاطی و در واقع آموزش مهارت برای گذران زندگی به این مرکز مراجعه کرده بودم، که متوجه آموزش همزمان سواد نیز در این محل شدم.

وی با بیان اینکه از وجود چنین مرکزی در شهرمان خوشحالم و به نوعی غافلگیر هم شدم، اظهار داشت: من از بیسوادی هم به شدت رنج می بردم و فرزندم که کلاس دوم ابتدایی است همواره مرا بخاطر نداشتن سواد مسخره می کرد.

خانم امینی که دوره مقدماتی را سپری کرده و در حال دوره انتقال است، گفت: یادگیری بسیاری از الگوهای خیاطی بدون سواد میسر نیست بنابراین با ذوق و شوق تمام هر دو (سواد و مهارت) را می آموزم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، بر اساس سرشماری سال 1395 در آذربایجان شرقی، سطح باسوادی گروه سنی 10 تا 49 ساله استان 93.

3 درصد و سطح بی سوادی 5.

7 درصد است.


کلید واژه ها: سواد - اسلام - زندگی - مهارت های زندگی - نهضت سواد آموزی - انقلاب اسلامی - آموزش - اسلامی - آموزش و پرورش - ایرنا - پیروزی انقلاب اسلامی - جامعه - ارتباط اجتماعی - آذربایجان شرقی - جمهوری اسلامی - فناوری - کشور - حقوق شهروندی - پیامبر اکرم - ایران - همراه - آذربایجان - اجتماعی - خانواده - جمهوری - گزارش - امروز - شرایط - توسعه - فرهنگ

آخرین اخبار سرویس:
وقتی خانم مجری از سیاره ای دیگر به زمین می آید/عکس

اقدامات قرارگاه امام رضا(ع) در عراق ویژه اربعین+فیلم

تبعات جبران ناپذیر افزایش دو درجه ای دمای زمین

بارش ها تا سه روز دیگر ادامه دارد | هشدار وقوع سیلاب

دلفارد در پاییز

خودروهای فاقد ترمز ضد قفل شماره گذاری نمی شوند

خروج خودرو برای سفر اربعین الکترونیکی شد

قدم به قدم تا حرم عشق / مرز چذابه گذرگاه عاشقان حسینی

جزییات تشریفات خروج خودروی زائران اربعین

مجسمه باستانی با لباس فضانوردان امروزی+عکس

جزییات تشریفات خروج موقت خودروی زائران اربعین

سرکشی از خانواده های شهدا را فراموش نکنید

عراق صادرات ایران را قطع کرد

عراق، صادرات ایران را قطع کرد

باران با ترافیک آمد

عراق، صادرات ایران را قطع کرد

14 موکب از گیلان در نجف و کربلا راه اندازی شد

روش های بستن شال پتویی

آموزش ساخت شمع مخروطی

سوفیا ربات انسان نما/عکس

کشف ردپای یک انسان به طول 120 سانتیمتر+عکس

مهمان نوازی یا مهمان کشی؟/میزبان خوبی برای پرندگان مهاجر باشیم

ضرب المثل آنچه گذشته افسوس مخور

30 هزار نیروی پلیس در خدمت زائران/اختصاص پارکینگ های بزرگ در سه مرز اصلی/پلیس از همه تجهیزات خود در مراسم اربعین استفاده می کند

مشکلی در استاندارد کتابهای درسی وجود ندارد

14 موکب از گیلان در نجف و کربلا راه اندازی شد

گزارش تصویری بادران تهران - قشقایی شیراز

عدالت آموزشی ،مدارس عشایری و امکاناتی که نیست

زوار اربعین چگونه خودرو خود را از کشور خارج کنند؟

خوراکی های ممنوعه برای بوفه مدارس

اژدهای آلودگی هوا در راه است

لاشه یک توله پلنگ در منطقه خاییز بهبهان کشف شد

اعزام خادمان موکب شهرستان مه ولات به کربلا

آب به مترو تهران راه یافت!

حرکت کاروان پیاده روی «مشایه الاهواز» به سوی کربلای معلا

مسابقات ورزشی معلولان در ماکو برگزار شد

مسابقات ورزشی معلولان در ماکو برگزار شد

از پشت عینک دودی واقعیت همواره تیره به نظر می رسد

کاهش محسوس دمای هوا در خراسان شمالی

افتتاحیه رویداد استارت آپی «طلوع برکت»

کاهش محسوس دمای هوا و جوّی پایدار برای خراسان شمالی

وزیر آموزش و پرورش:حقوق معلمان کفاف زندگی معمولی را نمی دهد

خادمین موکب شهرستان مه ولات عازم کربلا شدند

موزه آبگینه در بخش زارچ یزد نیازمند توجه مسئولان

کاربری 61 فضای آموزشی درکهگیلویه و بویراحمد تغییر می کند

کاربری 61 فضای آموزشی درکهگیلویه و بویراحمد تغییر می کند

رونمایی از Mercedes-Benz CLS53 AMG؛ جدیدترین شاهکار مرسدس +تصاویر

لاشه یک توله پلنگ در خاییز بهبهان کشف شد

کاروان پیاده روی 40هزار نفری مشایه الاهواز به حرکت درآمد

لاشه یک توله پلنگ در خاییز بهبهان کشف شد

کاروان پیاده روی 40هزار نفری مشایه الاهواز به حرکت درآمد

باران با ترافیک آمد/هم چاره تحمل است و تسلیم

محله ها به سمن های تخصصی نیاز دارند

کاروان 40 هزار نفری زائران اربعین به سمت کربلا حرکت کرد

120 زائر با روادید جعلی از مرز شلمچه برگردانده شدند

استخدام راننده موتور سیکلت با شرایط عالی در هایدا ساندویچ

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

صدور ویزای اربعین برای اتباع افغانی تنها از طریق دفاتر کفالت

بارش باران در بندرعباس

گل اول بولیوی به ایران توسط کمپوس

تهران سرد شد !

ترافیک سنگین در ورودی های تهران

باران با ترافیک آمد

30 درصد مدارس کشور تخریبی هستند/خیرساز بودن بیش از 50 درصد مدارس کشور

30 درصد مدارس کشور تخریبی هستند/خیرساز بودن بیش از 50 درصد مدارس کشور

گلستان در تکاپوی برگزاری باشکوه مراسم اربعین در کربلا+فیلم

کاروان پیاده روی اربعین حسینی از منطقه ملاشیه اهواز

مترو تهران باز هم پر آب شد!

راه اندازی 3 انجمن علمی جدید در دانشگاه پیام نور

باران با ترافیک آمد/هم چاره تحمل است و تسلیم

متروی تجریش پر از آب شد / این حادثه خطرناک است؟!

تصویری حیرت انگیز از دریاچه ارومیه

کمک های واقفان قزوینی برای اربعین به عراق ارسال شد

تکالیف مهارتی جایگزین مشق شب شود

کاروان پیاده روی اربعین حسینی از منطقه مشایه اهواز

کمک های واقفان قزوینی برای اربعین به عراق ارسال شد

12هزار داوطلب و 10هزار موکب در خدمت زائران اربعین هستند

لاس وگاس در شمال تهران!

سرگذشت آبگوشت

پیاده روی 40 هزار نفری زائران تا کربلا

ترافیک سنگین در خیابان ها و ورودی های تهران

مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس در حال انجام است

ترافیک سنگین در خیابان ها و ورودی های تهران

عقد خواهرخواندگی شهر های نجف آباد و قهجاورستان

نمایشگاه اقوام ایرانی و سوغات در بیرجند گشایش یافت

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس قزوین برگزار شد

فعالیت قطار قم-کربلا در ایام اربعین

نمایشگاه اقوام ایرانی و سوغات در بیرجند گشایش یافت

انتخابات انجمن اولیا و مربیان مدارس قزوین برگزار شد

بارش های رگباری باران تا پایان هفته ادامه دارد

محدودیت ترافیکی جاده های کرمانشاه اعلام شد

30 درصد مدارس کشور فرسوده است 11 استان کشور زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

فعالیت قطار قم-کربلا در ایام اربعین فروش بلیط در 25 دفتر خدمات زیارتی

30 درصد مدارس کشور فرسوده است/11 استان کشور زیر خط میانگین سرانه فضای آموزشی

عقد خواهرخواندگی شهرهای نجف آباد و قهجاورستان

پرورش ماهیان زینتی فرصتی برای اشتغال زایی

آلودگی هوا در راه ست؛ آلایندگی خودروهای دیزلی را جدی بگیریم

کار خوب اتوبوسرانی برای نابینایان؛ نصب تابلوهای بریل در ایستگاه های اتوبوس

مشق شب خط خورد؟

بازدید استاندار مازندران از روند بازسازی مناطق سیلزده شهرستان تنکابن

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی

تلفیق سواد با مهارت زندگی در مراکز یادگیری محلی