مطالب مرتبط:
خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک
خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک
خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک
مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست: دریاچه نمک قم خشک نشده و مستعد طوفان نمکی نیست/خبر پنجشنبه اول شهریور
دریاچه نمک قم خشک نشده و مستعد طوفان نمکی نیست/خبر پنجشنبه اول شهریور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 09:422018-09-25پزشكي

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک


دریاچه نمک به یک ناحیه جغرافیایی محصور گفته می شود که امکان جابه جا شدن و انتقال آب به صورت طبیعی را نداشته باشد.

کشور ما دارای دریاچه های نمک متعددی است که به دلیل عوامل طبیعی و انسانی در معرض خشک شدن قرار گرفته اند و به گفته یک استاد زیست شناسی .

- دکتر آزاد تیموری در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دریاچه های آب شور به سرزمین های با وسعت کوچک و یا بزرگی اطلاق می شود که محصور در خشکی هستند و املاح موجود در آب آن ها از دیگر دریاچه ها بیشتر است، اظهار کرد: املاح آن ها بیشتر شامل انواع نمک ها مانند کلرید سدیم با غلظت بسیار بالا و مواد معدنی حل نشده زیادی است.

به عبارت دیگر، زمانی که یک منبع آبی در یک ناحیه جغرافیایی محصور شود به طوری که آب امکان جابه جا شدن و انتقال به صورت طبیعی را نداشته باشد باعث ایجاد دریاچه نمک می شود.

دریاچه های نمک محیط های مناسب برای زندگی موجودات هالوفیل وی ادامه داد: قرار گرفتن این منبع آبی روی بسترهای نمکی و یا عبور رودخانه ها و سیبلاب های تامین کننده آب دریاچه از روی گنبدهای نمکی و میزان تبخیر آب در ایجاد دریاچه نمکی و در میزان شوری آن دخالت دارد.

دریاچه های نمک از زمان های بسیار دور منبع اصلی تولید نمک برای جوامع مختلف بشری بوده اند.

علاوه بر این همیشه محیط های بسیار مناسبی را برای زندگی موجودات هالوفیل (Halophiles) فراهم کرده اند.

موجودات هالوفیل به موجوداتی گفته می شود که در محیط های با شوری بالا زندگی می کنند مانند برخی از قارچ ها و جلبک ها که می توانند منحصر به فرد باشند.

دریاچه های مهم و بزرگ نمک در کشور این عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه با اشاره به اینکه در ایران دریاچه های نمکی و شور مهمی وجود دارند، گفت: از جمله آن ها می توان به دریاچه های طشک و بختگان در حوضه آبریز رودخانه کر در استان فارس اشاره کرد.

رودخانه کر از کوه های مرتفع شمال استان فارس سرچشمه می گیرد و در نهایت به این دریاچه ها منتهی می شود.

به این ترتیب منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه است.

تیموری ضمن بیان اینکه در سال 86-85 با دیگر همکاران طرحی برای پایش دریاچه طشک و بختگان داشتیم، توضیح داد: در طول این سال، آب دریاچه قابل ملاحظه و محل زندگی پرندگان مهاجر زیادی نیز بود که به تعداد بسیار زیاد و در دسته های مختلف در اطراف دریاچه یافت می شدند اما متاسفانه در حال حاضر دریاچه تقریبا بدون آب است.

خشک شدن چشمه های اطراف دریاچه مهارلو این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دریاچه مهارلو در حوضه آبریز مهارلو در استان فارس از دیگر دریاچه های نمکی مهم در کشور است، گفت: منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه مهارلو چشمه های متعددی است که در اطراف دریاچه وجود دارند.

رودخانه فصلی خشک شیراز که از ارتفاعات کوه های شمالی سرچشمه می گیرد از دیگر تامین کننده های عمده آب دریاچه است.

متاسفانه با توجه به برداشت بی رویه و بدون برنامه تمامی چشمه های اطراف دریاچه که به صورت طبیعی تامین کننده آب دریاچه بودند، خشک شده اند.

دریاچه مهارلو در شیراز این دانشیار و عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر ادامه داد: دریاچه نمک قم که در فاصله حدودا 60 کیلومتری قم قرار دارد و دریاچه جازموریان که در مسیر رودخانه های فصلی و دائمی از جمله هلیل رود در جنوب شرق کشور از جمله دریاچه های نمک دیگر در کشور هستند.

دریاچه ارومیه نیز از دیگر دریاچه های نمک شور و مهم کشور است که بزرگترین منبع آبی داخلی کشور به لحاظ وسعت است.

این حوضه بسته در منتهی الیه تعداد زیادی از رودخانه های دائمی و چشمه ها قرار دارد که منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه هستند.

عوامل طبیعی در کنار فعالیت های مخرب انسانی علت خشک شدن دریاچه های کشور تیموری در ادامه در پاسخ به این پرسش که مهمترین علت خشک شدن دریاچه های نمک در کشور چیست، توضیح داد: علت های متعددی برای خشک شدن دریاچه ها (هم دریاچه های خشک و هم شور و نمکی) وجود دارد.

این عوامل می توانند طبیعی یا حاصل فعالیت های مخرب انسانی در طول سالیان باشد.

متاسفانه در خشک شدن دریاچه های کشور ما در یک دهه گذشته هر دو عامل نقش زیادی دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: نبود برنامه ریزی های دقیق و بلندمدت باعث شد تا سالیان سال از منابع آبی که تامین کننده آب های دریاچه ها ما بودند، مصرف بی رویه داشته باشیم.

اصرار بر روش های سنتی کشاورزی در بلندمدت نیز سبب شد تا سهمی برای دریاچه ها قائل نباشیم و در اغلب مواقع از یاد برده شد که این دریاچه ها زنده اند و سهم آبی دارند.

با شروع و ادامه خشکسالی ها در سالیان اخیر، باز هم بدون برنامه ریزی دقیق شروع به برداشت بی رویه منابع آبی زیر سطحی کردیم و دریاچه های زیادی در کشور که از چشمه های موجود در بستر تامین آب می شدند، با پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی این حق از دریاچه ها گرفته شد که در نهایت راهی بجز خشک شدن دریاچه ها باقی نگذاشت و متاسفانه مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه ها بعضا منحرف شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر با بیان اینکه هر اکوسیستم در طبیعت وظیفه خاصی بر عهده دارد، اظهار کرد: از بین رفتن هر کدام از اکوسیستم ها باعث وارد شدن آسیب های جدی به طبیعت می شود.

دریاچه های آب شیرین شامل مجموعه بسیار غنی از موجودات زنده هستند که هر کدام از آن ها در جای خود وظیفه ای بر عهده دارند.

بسیاری از آن ها بخشی از زنجیره های غذایی بزرگی در یک ناحیه هستند که شرایط را برای زندگی و حیات موجودات زیادی فراهم می کنند.

دریاچه های نمکی هر چند که از لحاظ تنوع زیستی مانند دریاچه های آب شیرین نیستند و تنوع موجودات در آن ها بسیار کم است ولی به لحاظ داشتن املاح غنی می توانند نقش بسیار مهمی در طبیعت داشته باشند.

کشف دو گونه مهم از قارچ ها در دریاچه ارومیه و میقان این دانشیار و عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه با اشاره به اینکه دریاچه های نمک در موارد معدودی دارای موجودات زنده نیز هستند، گفت: از جمله آن می توان به سخت پوستی به نام آرتمیا که در دریاچه شور مهارلو، دریاچه های طشک و بختگان در استان فارس و دریاچه ارومیه زندگی می کند، اشاره کرد همچنین دو گونه مهم از قارچ ها به تازگی در دریاچه ارومیه و میقان یافت شده است.

قارچ ها از توانایی های منحصر به فردی برای زندگی در شرایط استرس از جمله شوری بالا و خشکی برخوردار هستند که آن ها را برای زیستن در شرایط سخت محیطی سازگار می کند.

شرایط خاص حاکم بر دریاچه های فوق شور فشار غیر قابل تحملی را بر بیشتر موجودات این نوع دریاچه ها تحمیل می کند.

افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در دریاچه های نمک را از بین برده است وی افزود: با افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در این نوع دریاچه ها از بین رفته است یا از تنوع آن ها کاسته می شود.

با وجود این، زندگی میکرو ارگانیسمی از شایع ترین نوع حیات در این نوع دریاچه ها است بنابراین هر اکوسیستمی وظیفه ذاتی خود را در طبیعت بر عهده دارند که خشک شدن و از بین رفتن هر کدام از آن ها می تواند در بلندمدت فاجعه بار باشد.

ایجاد مشکلات تنفسی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه از بین رفتن دریاچه های نمکی که در نزدیکی شهرها و اجتماعات انسانی قرار دارند با توجه به محیط نمکی - خشکی که به وجود می آورند شرایط را برای زیستن در اطراف این دریاچه ها سخت می کنند، اظهار کرد: رسیدن نمک ها و املاحی که تا این زمان به صورت محلول در آب بوده اند به زمین های اطراف و در فضا باعث شوری زمین های اطراف خواهد شد و مشکلات تنفسی را برای افراد جوامع نزدیک به وجود می آورد.

از این جهت خشک شدن دریاچه های شور در بلندمدت و شاید کوتاه مدت می تواند خطرناک تر باشد.

خشک شدن دریاچه نمک قم چه تهدیداتی در پی دارد؟ تیموری با اشاره به وضعیت دریاچه نمک قم گفت: دریاچه نمک قم در بخش مرکزی ایران و در نزدیکی شهر قم و تهران قرار گرفته است.

هر چند از لحاظ زیستی این دریاچه هنوز به طور کامل خشک نشده اما ادامه روند فعلی متاسفانه ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک منجر به خشک شدن این دریاچه مهم و نمکی کشور شود.

خشک شدن کامل دریاچه باعث ایجاد بیابان های خشک و ایجاد کانون های تولید گرد و غبار خواهد شد.

به طور کلی دریاچه هایی که دارای نمک هستند اگر خشک شوند نمک های موجود در آن مانند ریزگردها در هوا معلق خواهد شد و محیط زیست کل مناطق همجوار را به خطر می اندازد و احتمال بارش باران های نمکی را افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه بعضی از کارشناسان حتی اشاره به این نکته دارند که تهدیدات مربوط به خشک شدن دریاچه نمکی قم به مراتب بیشتر از خشک شدن دریاچه ارومیه خواهد بود، تصریح کرد: اگرچه شاید این موضوع کمی اغراق آمیز باشد، ولی به دلیل اینکه اطراف دریاچه قم بیابانی تر و خشک تر از دریاچه ارومیه است این امر می تواند موضوع را کمی سخت تر کند.

خشک شدن دریاچه نمکی قم به همراه ریزگردهایی که در قسمت مرکزی ایران وجود دارد می تواند خطرات زیست محیطی را دو چندان کند.

دریاچه نمک قم این استاد دانشگاه تاکید کرد: این موضوع فقط مختص دریاچه نمکی قم نیست.

در فلات مرکزی ایران تالاب ها و دریاچه های دیگری نیز وجود دارند که خشک شدن نهایی آن ها می تواند اثرات زیست محیطی را به طور تهدید آمیزی افزایش دهد.

از جمله این تالاب ها و دریاچه ها می توان به دریاچه میقان اراک و باتلاق گاو خونی اصفهان اشاره کرد که از لحاظ جغرافیایی تقریبا در نزدیکی یکدیگر قرار دارند.

اهمیت تالاب شادگان در اکوسیستم طبیعی این دانشیار و عضو هیات علمی زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه درباره وضعیت تالاب شادگان با توجه به بازدیدها و پژوهش های خود در این زمینه گفت: تالاب شادگان از این جهت که یک اکوسیستم شیرین و لب شور را تشکیل می دهد دارای ارزش فراوانی است و شبکه های غذایی بزرگ و تنوع زیستی عظیمی را حمایت می کند.

علاوه بر این، اجتماعات انسانی زیادی به ویژه افراد بومی از این تالاب بین المللی در جنوب غرب کشور بهره می برند.

زندگی جانوران و گیاهان زیادی وابسته به این تالاب است، به طوری که تنوع زیادی از این موجودات را می توان در یک زمان و در کنار هم مشاهده کرد.

مرگ تدریجی تالاب شادگان ////////تیموری با اشاره به اینکه متاسفانه عوامل طبیعی به ویژه تغییر اقلیم و عوامل غیر طبیعی مانند فعالیت های مخرب انسان ها و نبود مدیریت درست و صحیح در تعیین حقابه ها باعث شده که این تالاب عظیم مانند سایر تالاب های بین المللی و با ارزش کشور ما دچار مشکلات زیادی شود، اظهار کرد: بر اساس گفته های افراد محلی ورود پسماندهای صنعتی از دیگر معضلات قابل تامل امروز تالاب شادگان است، همچنین به علت آلوده بودن آب و کمبود آب در موارد زیادی کشاورزی غیر ممکن شده است.

تالاب شادگان این استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در شادگان رودخانه ها خشک شده و دبی آب بسیار کم است و در موارد زیاد هم جریان آبی در آن ها دیده نمی شود، گفت: به همین علت مردمی که قبلا از طریق این رودخانه ها معیشت خود را می گذراند دچار مشکل شده اند.

شرایط دام های منطقه که تا مدت های طولانی وابسته به تالاب بودند در حال حاضر دچار مشکل شدید شده است.

هر چند تلاش هایی به ویژه توسط افراد محلی و استانی برای زنده نگه داشتن رودخانه صورت گرفته است و در مواردی هم تا حدی موفق بوده اما برای رسیدن به شرایط خوب و کاهش نگرانی ها به ویژه کاهش تنوع زیستی این تالاب نیازمند اراده محکم مسئولان است.

اکوسیستم های کشور نبض تپنده طبیعت هستند وی در ادامه تاکید کرد: نه تنها تالاب شادگان بلکه تمام تالاب های دیگر و دقیق تر تمام نقطه به نقطه اکوسیستم های کشور نبض تپنده طبیعت ما هستند.

از آنجا که زندگی ما به طور مستقیم وابسته به این سیستم های زنده است پس با از بین رفتن آن ها زندگی انسان های زیادی به خطر خواهد افتاد و این یک حقیقت مسلم است.

تیموری با تاکید بر اینکه راهکارهای متعددی برای حفظ و احیای دریاچه های کشور مانند تامین حقآبه تالاب ها وجود دارد، گفت: قبل از اینکه پیشنهاد تعیین حق آبه برای اکوسیستم های آبی را مطرح کنیم باید از اساس فکر و نگاه مردم را در مورد محیط زیست درست کنیم.

این کار سال ها است که از یاد برده شده است و هر لحظه درنگ در این موضوع برگشت طبیعت ما را به حالت نرمال سال ها به عقب می اندازد.

متاسفانه مدتی طولانی است که مردم با کمال نامهربانی با طبیعت خود برخورد کرده اند و این سیستم زنده عظیم را تا می توانستند از بین برده اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: محیط زیست ما اینقدر ضعیف است که خیلی سریع تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و در حال از بین رفتن است.

متاسفانه مردم و حتی مسئولان با اینکه روند سریع از بین رفتن محیط زیست را می بینند ولی باز هم به همان روش نادرست قبلی ادامه می دهند.

در اطراف اکثر تالاب های ما (چه آن ها که خشک شده و چه آن هایی که هنوز نفس می کشند) حلقه های چاه در حال فعالیت هستند و اندک آب موجود در سفره های زیر زمین آن ناحیه را بیرون کشیده اند و صرف فعالیت های خود می کنند.

وی ادامه داد: از مهمترین اقدام های بعدی در راستای حفظ تالاب ها، اجرای سند ملی الگوی مصرف بهینه آب کشاورزی و بهبود الگوی کشت، اجرای روش های نوین آبیاری و تامین شرایط زیستی مورد نیاز موجودات زنده وابسته به تالاب ها است.

در تالابی مانند طشک و بختگان به طور یقین در کنار خشکسالی های متوالی، تعیین نشدن حق آبه باعث خشکی آن ها شده است، به طوریکه در بالادست رودخانه کر علاوه بر وجود حلقه های زیاد چاه برای استفاده کشاورزی از جمله برنج کاری، آب رودخانه هم برای این منظور پمپ می شود به طوری که دیگر آبی به پایین دست رودخانه نمی رسد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان گفت: بالابردن آگاهی مردم در زمینه فرهنگ استفاده از منابع زیستی و اینکه در برابر تمام این منابع خدادادی مسئولیت دارند و فقط به منافع فردی خودشان نگاه نکنند مهمترین قدم در راستای احیای محیط زیست از جمله تالاب ها خواهد بود که البته نیاز به اراده و جدیت مسئولان دارد.


کلید واژه ها: دریاچه - رودخانه - زندگی - نمکی - استان - طبیعی - دانشگاه - استاد دانشگاه - پرندگان مهاجر - صورت - فارس - انتقال - محیط - تامین - میزان - مواد معدنی - بارش باران - هیات علمی - زیست - کشور - چشمه - شوری - بزرگ - عضو هیات - پرندگان - باران - همیشه - باهنر - انواع - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
چگونه آلودگی صوتی سلامتی را به خطر می اندازد؟

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

سرتان را بپوشانید تا سرما نخورید

با این چای سلول های سرطانی را بسوزانید و نابود کنید

بهترین شیوه های درمانی برای جلوگیری از ابتلا به آلزایمر

مدیریت بیمارستان ها مستقل می شود

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت،بیمه,پورسانت عالی در اصفهان

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت،بیمه,پورسانت عالی در یزد

خروپف زنان؛ شدیدتر از مردان

روزانه یک قاشق رب انار بخورید!

هشت پایگاه تشخیص تنبلی چشم در گچساران دایر می شود

نکته هایی برای کاهش بی خطر شاخص توده بدنی

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیقه پیاده روی

هشدار! خوردن ذرت مکزیکی خطرناک است!

14 فروشگاه متخلف عرضه لوازم و سموم کشاورزی در جیرفت پلمب شد/ برخورد قاطع قضایی با فروشندگان سموم غیرمجاز

درمان کم خونی بدون زحمت اضافه

بیماری هایی که کلیه را عفونی می کنند

هشت پایگاه تشخیص تنبلی چشم در گچساران دایر می شود

مشتاقان پیاده روی اربعین باید آمادگی های لازم را کسب کنند

نخستین انبار دارو خراسان جنوبی 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

نخستین انبار دارو خراسان جنوبی 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

هیچ کودک سرطانی در ایران مشکل هزینه درمان ندارد/ زیرساخت فراهم کنیم

بهترین ویتامین ها برای زمستان

آب سرد یا گرم؛ چگونه لکه های لباس را از بین ببریم؟

برای داشتن موهای پرپشت از این نسخه طلایی استفاده کنید!

با صبحانه بی کیفیت، سلامت کودکان را به خطر نیندازید

انتظارات بسیار آموزشی، کودک آزاری مدرن

سرفه پایدار شایع ترین علامت بیماری سل

با صبحانه بی کیفیت، سلامت کودکان را به خطر نیاندازید

سالم ترین و ساده ترین راه لاغری با یک میوه

چرا بدن ما دچار خون مردگی می شود؟ + راه های درمان

مکمل هایی که هرگز نباید با داروها ترکیب شوند

تاثیر افزایش ضربان قلب بر آلزایمر!

چرا دچار دندان درد می شویم؟

10 علت دندان درد

آیا جهان در برابر همه گیری آنفلوآنزا آماده است؟

تشخیص زودهنگام ام اس با این 16 نشانه

آیا جهان در برابر همه گیری آنفلوآنزا آماده است؟

وقوع بیش از 90 درصد موارد سل و مرگ ناشی از آن در کشورهای در حال توسعه

مصرف میوه می تواند عامل ابتلا به دیابت باشد؟

راه حلی تازه برای بی خواب ها

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

نبود بازارکار مناسب برای فارغ التحصیلان رشته فیزیولوژی

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیق پیاده روی

چه واکسن هایی در بارداری باید تزریق شود؟

افزایش اعتماد به نفس با روزی 30 دقیق پیاده روی

آیا کپسول پرولیو باریج برای درمان کبد چرب موثر است؟

دانستنی های جالب علمی

خطرات فشار خون پایین + اینفوگرافی

ورزش های مناسب برای درمان پارگی تاندون آشیل + تصاویر

درد شکم همراه با تغییر اجابت مزاج نشانه چیست؟

ویروس خاموشی که یکباره جانتان را می گیرد

خوردن کدام میوه ها با هم ممنوع است و ضرر دارد؟

مقابله با زوال عقل با داروهای افسردگی

5 بیماری که آقایان باید بشناسند

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

اگر یکی از این 13 مشکل را دارید، به جای قرص آب لیمو مصرف کنید

رابطه ورزش روزانه و طول عمر

تمرین های ورزشی پس از زایمان

چگونه رابطه جنسی خود را بهبود بخشیم؟

15 روش موثر برای داشتن یک زندگی آرام

طرز تهیه مرغ طعم دار

ایدز و تغذیه با شیر مادر

داروهای گیاهی برای از بین بردن نفخ

عاداتی بد که محرک میگرن هستند

باورهای غلط درباره سرماخوردگی را فراموش کنید

خوشبو کردن خانه به روش های طبیعی

با دوست خیالی کودکمان چه کنیم؟

علت دیر دندان درآوردن نوزاد

هشدار وزارت بهداشت به سوپرمارکت های داروفروش

تهیه ترشی سیر 7 ساله فقط در 40 روز!

از هدفون و هندزفری استفاده نکنید

ماکارونی موجب مشکلات هورمونی در پسرها می شود!

آنفلوآنزایی که می تواند در 6 ماه 33 میلیون نفر را نابود کند

راه های درمان شب ادراری در کودکان

وقتی لثه عامل بیماری می شود

6 هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه، نیازمند حمایت

چرا نباید هر شب قرص خواب آور بخورید؟

هشدار پزشکی قانونی درباره مشروبات الکلی در ایران

این میوه هم چاق میکند هم لاغر!

سلفی وزیر بهداشت با تکنسین های اورژانس

این دردها کمردرد نیست

مرور نقش آفرینیِ عجیب چند ماده غذایی در تاریخ

ایران، بالاترین آمار سزارین در جهان

باورهای اشتباهی که همه درباره خواب دارند

چند نکته مهم درباره ژلوفن و استامینوفن

الکل دست ساز چگونه می کُشد و کور می کند؟

رژیم غذایی فوق العاده برای کبد چرب

محصولات تراریخته شده بخوریم یا نخوریم؟

دروغگویی کودکان، دلایل و راهکار ها

مأموریت های اورژانس مازندران 24 درصد افزایش داشته است

غذاهایی که علاوه برچاقی، پوست تان را خراب می کنند

پزشکی قانونی پاکستان بیماری خطرناک پرویز مشرف را تایید کرد

مأموریت های اورژانس مازندران 24 درصد افزایش داشته است

بهترین زمان استفاده از ویتامین ها/ قرص آهن را با لبنیات مصرف نکنید

6دلیل رایج که کف پا پوسته پوسته می شود

مصرف ماهی، توده های کوچک سرطان سینه را کنترل می کند

بیمه سلامت، مطلقا تلفنی نیست

تاکید بر تامین نیاز های ارزی مرکز تشخیص و آزمایشگاهی پزشکی قانونی

تاکید استاندار تهران بر تامین نیازهای ارزی مرکز تشخیص و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک