مطالب مرتبط:
کتاب خدا در زندگی انسان از مرتضی مطهری+ عکس
دفاعیه اسدی؛ خدا جواب آدمی که پیچ من را هک کرد بدهد
خانه خدا، خانه کودکان شد/ اینجا درس زندگی می آموزیم
زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند
دومین نشست شعر ایران و ژاپن/ خدا؛ بخشی از زندگی حافظ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 08:452018-09-25سياسي

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟


ـ سخنران مذهبی کشورمان در بین عزاداران حسینی ضمن تبیین تأثیر عملی توحید بر باور و زندگی انسان، عنوان کرد: باید در پیچ و تاب زندگی خدا را یافت اگر نیافتیم و خود را فراموش کردیم در ظلمت های متراکم متحیر می مانیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ "علی رحیمی، سخنران دینی کشورمان در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) مسئله توحید و مؤثر مستقل بودن خداوند را تشریح و با تأکید بر اینکه اگر باور به توحید درست تبیین شود، جامعه اصلاح می شود، گفت: قرآن کریم می فرماید دستورالعملی توسط رسول خدا از جانب حق تعالی به دست شما رسیده است که اگر به این دستور عمل کنید، زندگی تازه ای پیدا می کنید.

این زندگی تازه به حدی از لحاظ زنده بودن، زنده است که نام زندگی فعلی ما در مقابل آن مرگ نامیده می شود؛ خداوند می فرماید با این دستورالعمل احیاء می شوید.

احیاء مخصوص مرده ها است؛ یعنی کسی که به این دستورالعمل، عمل نکرده مرده است، وقتی عمل می کند تازه احیاء می شود.

وی توحید را محور اساسی تمام دستورات دینی عنوان و اظهار کرد: مرحوم علامه طباطبایی می فرمایند اگر شما تمام دستورات دینی را تحلیل کنید، در بن اصلی تمام دستورات به توحید خواهید رسید.

توحید منبسط و دین ایجاد شده است.

رحیمی در تحلیل و تشریح دقیق معنای توحید گفت: قرآن خداوند را به عنوان همه کاره عالم معرفی می کند.

خدایی که تنها مستقل عالم است.

سخن توحید این است که فقط یک مستقل در عالم هست و بقیه همگان غیر مستقل هستند.

آسمان می بارد اما در بارش خود غیر مستقل است، زمین می رویاند اما در رویاندنش غیر مستقل است، معلم تعلیم می دهد، متعلم می آموزد اما هر دو غیر مستقل هستند؛ هر دو وظیفه آموختن و آموزش دادن دارند اما مؤثر مستقل خداست.

وظیفه هر کسی این است که برود و کار کند اما کار رازق نیست و آنکه اثر می گذارد خداست و این نگرش است که جامعه را اصلاح می کند.

اگر خدا را مستقل بدانیم و بقیه را اسباب غیرمستقل به هر کاری دست نمی زنیم وی تصریح کرد: اگر خدا را مستقل بدانیم و دیگران را اسباب غیر مستقل برای اینکه روزی کسب کنیم به هر کاری دست نمی زنیم.

آن کسی که برای به دست آوردن روزی به هر کاری دست می زند، تلاش خود را رازق می داند.

اما کسی که تلاش را وظیفه می داند و نه رازق چنین نمی کند.

فرق است بین وظیفه دانستن تلاش و رازق دانستن تلاش و همین فرق در باور، موجب می شود دو نوع انسان متفاوت ایجاد شود.

فقط یک نفر مستقل است و آن خداست و دیگران همه غیر مستقل هستند این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه نگاه توحیدی نمی گوید باران و زمین بی اثر است بلکه می گوید باران می بارد اما خدا باران را می باراند و زمین را سبز می کند، گفت: در نگاه توحیدی خداوند انبیاء را برای تربیت فرستاده است اما به پیامبر می گوید تو هادی نیستی.

خلاصه سخن این است که فقط یک نفر مستقل است و آن خداست و دیگران همه غیر مستقل هستند.

نگاه توحیدی به معنای ترک اسباب نیست بلکه ترک تعلق به اسباب است وی با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم در خصوص توحید و مؤثر مستقل بودن خداوند، گفت: لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم یعنی هیچ حرکت و انتقالی نیست الا حرکت و قوه الهی.

بله دریا موج می زند و می تواند یک سرزمین را محو کند اما موج دریا دست کیست؟ در این نگاه توحیدی مالکیت در دست حق تعالی است.

البته به ما گفته نشده که از اسباب استفاده نکنیم و نگاه توحیدی به معنای ترک اسباب نیست بلکه ترک تعلق به اسباب است.

همه انبیاء تشنه می شدند و آب می نوشیدند، بیمار می شدند و پیش پزشک می رفتند و شغلی برای کسب درآمد داشتند، اما همین نگاه توحیدی می گوید اگر آسمان نبارد و زمین نرویاند برای مومن فرقی نمی کند چرا که مومن موحد است و نگاهش به اسباب نیست.

این مبلغ دینی در ادامه به مرگ و آنچه پس از آن برای فرد غیر موحد رخ می دهد اشاره و عنوان کرد: ما بعد از مرگ با چه چیزی سر و کار داریم؟ آنجا که شغل و کسب درآمد و خرید و فروش و رفیقی که به ما کمک کند نیست.

در آنجا منافقان به مومنان می گویند به ما نگاه کنید تا ما از نور شما استفاده کنیم، مومنان می گویند اینجا کسی نمی تواند به کس دیگری نور دهد به عقب بازگردید.

خدا را در پیچ و خم زندگی باید یافت وی ادامه داد: انسان به طور متوسط 80 سال عمر می کند.

در طول این 80 سال باید حقیقت هستی را در پیچ و تاب زندگی خود پیدا کند.

یعنی باید خدا را در پیچ و تاب درس، ازدواج، شغل، تربیت کودک، تعامل با مردم و .

یافت والا اگر در خلوت خودمان باشیم مثلاً از کجا می توان رازقیت خدا را دریابیم.

باید در تعامل با مردم فهمید که هزاران سبب را جور می کنیم و همه ناجور می شود.

گاهی هم بدون اینکه سبب جور کنیم، کار خودش جور می شود.

حالا چگونه اینها را می توان یافت؟ با حرکت بر روی این دستورالعمل که می گوید من شما را در پیچ و خم زندگی احیاء می کنم.

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟ این سخنران مذهبی در تشریح این مسئله که اگر در پیچ و خم زندگی خداوند را نیافتیم، در طول زندگی با اسباب سر و کار داشتیم، خدا فقط الفاظی در زندگیمان بود، شب قدر قرآن را بالای سرمان گذاشتیم و صبح همان روز قرآن را تا آخر سال زیر پایمان گذاشتیم، آنوقت چه می شود؟ گفت: آنوقت چه بخواهید چه نخواهید، چه بیابید چه نیابید، یک روزی پرده برداشته می شود و آن روزی است که صحنه ای به نام مرگ برای همه انسان ها رخ می دهد.

وی با اشاره به آیه 94 سوره انعام که می فرماید: وَلَقَدْ جِئْتُمُونَا فُرَادَی کَمَا خَلَقْنَاکُمْ أَوَّلَ مَرَّهٍ وَتَرَکْتُمْ مَا خَوَّلْنَاکُمْ وَرَاءَ ظُهُورِکُمْ وَمَا نَرَی مَعَکُمْ شُفَعَاءَکُمُ الَّذِینَ زَعَمْتُمْ أَنَّهُمْ فِیکُمْ شُرَکَاءُ لَقَدْ تَقَطَّعَ بَینَکُمْ وَضَلَّ عَنْکُمْ مَا کُنْتُمْ تَزْعُمُونَ؛ و همان گونه که شما را نخستین بار آفریدیم [اکنون نیز] تنها به سوی ما آمده‏ اید و آنچه را به شما عطا کرده بودیم پشت‏ سر خود نهاده‏ اید و شفیعانی را که در [کار] خودتان شریکان [خدا] می پنداشتید با شما نمی ‏بینیم به یقین پیوند میان شما بریده شده و آنچه را که می ‏پنداشتید از دست‏ شما رفته است .

گفت: قرآن در توصیف کسانی که ظالم بوده و بیش از همه به خودشان ظلم کرده اند و وارد صحنه مرگ می شوند می گوید: وقتی به دنیا آمدید چه داشتید؟ هیچ چیز، تنها بودید و اکنون هم تنها شده اید.

اکنون هر چیزی که به شما در زندگی دنیا داده بودیم را پشت سرتان گذاشتید.

چه چیزی در 80 سال کسب کرد ه اید؟ ما شریکانتان را نیافتیم شما همه را پشت سرگذاشتید.

بین شما و بین آنها انقطاع افتاد و آنچه را که می پنداشتید از دست‏ شما رفته است و هیچ چیز را با خودتان نیاوردید.

رحیمی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید در این آیه قرآن خداوند انسانی را توصیف می کند که به چنگ زدن به اسباب دنیا عادت کرده و اکنون صحنه ای فرارسیده که تمام اسباب از او گرفته شده است.

پَسِ پرده اسباب را پیدا نکرده و اسباب را هم که با خود نیاورده است.

این آیه از حقیقت زندگی انسان خبر می دهد که به زودی در هنگام ورود به نزد پروردگارش این حقیقت برایش آشکار می شود و حقیقت خود را آنجا مشاهده می کند که خودش و تمام عالم را کس دیگری تدبیر می کرد و لاغیر و یاری گرفتن از اسباب، اموال، اولاد، عشیریه و چنگ زدن به غیر خدا همه توهمی بیش نبوده و افکار باطلی که در کُنهِ حقیقت عالم هیچ اثری ندارد.

وی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید انسان جزیی از تکوینی است که همه تدبیرش بر عهده خداست اما اگر این را نیافت، وقتی چشم باز کرد نگاهش به زینت حیات دنیا افتاد و هیچ کس بیدارش نکرد، لذت های دنیا هم جذبش کرده جانش به اینها تعلق گرفت و تمام زندگیش شد چنگ زدن به اسباب و خضوع در مقابل اسباب و همه اینها او را از اینکه به مسبب اصلی چنگ زند بازداشت به خلاف می رود.

این مبلغ دینی کشورمان با اشاره به دعای هفتم صحیفه سجادیه که امام سجاد(ع) در آن می فرمایند: یا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکَارِهِ، وَ یا مَنْ یفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ، وَ یا مَنْ یلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلَی رَوْحِ الْفَرَجِ.

ذَلَّتْ لِقُدْرَتِکَ الصِّعَابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِکَ الْأَسْبَابُ؛ ای آنکه گرهِ کارهای فرو بسته به سر انگشت تو گشوده می شود، و ای آنکه سختی دشواری ها با تو آسان می گردد، و ای آنکه راه گریز به سوی رهایی و آسودگی را از تو باید خواست ، گفت: در این دعا امام سجاد(ع) به خداوند عرضه می کند که خدایا اسباب سببیتشان را از تو می گیرند.

وی ادامه داد: اما عده ای اسباب را مستقل فرض و خیال می کنند که این سبب است که به صورت مستقل کارها را می کند و همین تفکر موجب می شود که هیچ انگیزه ای جز استفاده از لذایذ این دنیا نداشته باشند و قدر مسلم برای تحقق این لذت باید اسبابش را جذب کنند و اسبابش پول و قدرت است.

همین می شود که تمام طول زندگیشان پر از اوهام می شود و بازی باطل همه زندگیشان را دربر می گیرد.

رحیمی با تأکید بر اینکه مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک ، گفت: وقتی آدم به جایی رسید که بطن عالم که حق تعالی است را فراموش کرد، در ذیل آن خودش را هم فراموش می کند چون خودش مرغ باغ ملکوت است و فکر می کند برای همین به دنیا است.

خدا را که فراموش کردی، خود را هم فراموش می کنی و در ظلمت های متراکم متحیر می مانی وی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید اتفاقی که برای این فرد رخ می دهد این است که چون حقیقت عالم (یعنی خدا) را فراموش می کند خود را هم فراموش می کند؛ وقتی خدا را فراموش کرد، خدا هم خود حقیقی آن فرد را از یادش می برد.

حضرت علی(ع) می فرماید: کسی که خود را به غیر خودش مشغول کند در ظلمت های متراکم متحیر خواهدماند و فروخواهد رفت در وادی های هلاکت و در این طغیان باطل شیاطین امدادش می کنند و اعمال گناهی که انجام می دهد را برایش زینت می دهند.

اما وقتی انسان از این بدن جدا شد و مرگ رسید ارتباطش با تمام اسباب و علل قطع می شود.

رحیمی از عزاداران حسینی سؤال کرد: چه قدر سخت است که انسان تمام اموالش را یک شبه از دست بدهد؟ چه قدر سخت است که والدین، فرزندان، آبرو و .

خود را یک دفعه از دست بدهد؟ حال فکر کنید یک نفر در یک لحظه هر آنچه دارد را از دست بدهد؟ انسان در لحظه مرگ همه چیزش را از دست می دهد.

حال انسان در آن لحظه را نمی شود توصیف کرد.

اما بدتر آن است که وقتی مرگ اتفاق می افتد صحنه روبه رویش را مشاهده می کند و می بیند روبه رویش بی نهایت و ابدیت است ابدیتی که برای بودن در آن هیچ ندارد و با هیچ می خواهد تا ابد زندگی کند.

قرآن نام این زندگی را می گذارد آتش.

آتشی که نه در آن نه زندگی می کنی و نه می میمری که راحت شوی.

وی در پایان گفت: در آن لحظه چشم بصیرت انسان باز می شود، اما چه می بیند؟ به یقین می بیند که اول و آخر خداست و لاغیر.

قرآن مدام گفته بود هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ؛ اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و او به هر چیزی داناست (آیه سه سوره حدید) ولی او نفهمیده بود.

غیر خدا هیچ مؤثری در کار نیست.

پس یا باید برویم یا به زور می برندمان.

اما به زور بردن شایسته نیست و در پیچ و خم زندگی باید خودمان بیابیم کسی را که وجودش در لابه لای قرآن و کلمات اهل بیت (ع) موج می زند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زندگی - وظیفه - علامه طباطبایی - مراسم عزاداری - رحیمی - اصلاح - جامعه - باران - انسان - زمین - زنده - قرآن - طباطبایی - عزاداری - متفاوت - مراسم - گزارش - آسمان - تعلیم - حسینی - آموزش - درست - بارش - نگرش - معلم

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ شکست پذیر است، با هم بمانیم

محور سخنان امامان جمعه شهرستان های اصفهان

نخبگان زمینه پیشرفت کشور را فراهم کنند

تاکید ائمه جمعه استان اردبیل بر بهبود وضعیت اقتصادی مردم

ریچارد هاس: واکنش به قتل خاشقجی بزرگترین آزمون سیاست خارجی ترامپ است

حضور نماینده رهبر انقلاب در منزل «مادر حزب الله»

نقش هنر هفتم در ارتقای فرهنگ سلامت

امید به وزیری که در برنامه هایش، بیمه را می پسندد

کاهش 90درصدی آتش سوزی جنگل و مرتع شیراز

در به در به دنبال «علیز!»

ضرورت ورود نخبگان به نظام مدیریتی کشور

ناامنی چالشی بزرگ در برابر مجلس آینده افغانستان

برگزاری یادواره 17 شهید قادیکلا زیرآب مازندران

تاکید ائمه جمعه استان اردبیل بر بهبود وضعیت اقتصادی مردم

محور سخنان امامان جمعه شهرستان های اصفهان

جدیدترین اخبار از پرونده های اقتصادی/ ظرف سه ماه 63 کیفرخواست صادر و 30 نفر محکوم شده اند/ مفتوح شدن 17 پرونده پیش فروش خودرو در دادسرای تهران/ صدور کیفرخواست برای مدیران مسئول روزنامه های شرق و شهروند

انتقاد از قطع درختان کهنسال یکی از خیابان های قم + عکس

نقش هنر هفتم در ارتقای فرهنگ سلامت

صدور63کیفرخواست ومحکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

ایجاد فاصله بین مردم و حکومت از اهداف جنگ اقتصادی دشمن

امنیت کنونی بزرگترین نعمت برای جامعه

عملیات والفجر 4؛ آزاد سازی دشت شیلر و ارتفاعات کانی مانگا

وجود 8500 شاکی درباره پیش فروش خودرو

رفع مشکلات اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری است

دادستان تهران خبر داد:
 
 صدور 7 کیفرخواست در پرونده های اقتصادی / ایجاد شعب ویژه برای مبارزه با فساد/عدم اجرای 8000 حکم سرقت در تهران

هادی خامنه ای و هادی غفاری عضو شورای مرکزی تشکل اصلاح طلب شدند

بهترین زمان استجابت دعـا از زبان حضـرت فاطمه (سلام الله علیها)

برگزاری بزرگداشت آیت الله مهدوی کنی در شهرری

نماز جمعه تهران

26 میلیون هکتار حوضه آبخیز کشور در معرض فرسایش

تخلفات 9 سایت مشابه سکه ثامن

نماز جمعه تهران

مردم بحرین علیه انتخابات فرمایشی رژیم آل خلیفه تظاهرات کردند

محور سخنان امامان جمعه شهرستان های اصفهان

تاکید ائمه جمعه استان اردبیل بر بهبود وضعیت اقتصادی مردم

نخبگان زمینه پیشرفت کشور را فراهم کنند

دادستان تهران: امروز ناامنی حرف اول دشمن است/ در شرایط جنگ اقتصادی هستیم

ائمه جمعه قم خواستار برخورد با ضارب روحانی آمر به معروف شدند

هیچ حکومتی دلش برای مردم ایران نمی سوزد

ایجاد قرارگاه رسانه جبهه انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم دشمن است

پیش بینی باران در 16 استان

خبر 13، 27 مهر 97

مسابقات تنیس روی میز تور ایرانی در قزوین پایان یافت

آغاز طرح جدید فروش محصولات سایپا از فردا

انتقاد امام جمعه تبریز از بلاتکلیفی نهادهای اقتصادی کشور

قتل خاشقجی تاج و تخت آل سعود را به لرزه درآورده است

اجتماع بزرگ اربعین نماد اقتدار جهان اسلام است

حضور دانش آموزان هرمزگانی در یادمان های راهیان نور دریایی

اعضای شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام مشخص شدند

حماسه عظیم اربعین کاخ سفید را به لرزه می اندازد

کلاهبرداری به بهانه اعزام زوار به کربلا

FATF و CFT برای محدود کردن جمهوری اسلامی و جبهه مقاومت است

ائمه جمعه قم خواستار برخورد با ضارب روحانی آمر به معروف شدند

مسابقات تنیس روی میز تور ایرانی در قزوین پایان یافت

افتخار مردم ایلام میزبانی زائران اربعین حسینی است

تجلیل مردم کیش از مقام شامخ شهدای مدافع حرم

هیچ حکومتی دلش برای مردم ایران نمی سوزد

همایش بزرگ پیاده روی خانواده

همایش پیاده روی حرم تا حرم

دشمنان به دنبال کمرنگ کردن اعتقادات دینی مردم هستند

جمهوری اسلامی اثرگذارترین دوران خود را طی می کند

مرزهای شلمچه و چذابه شبانه روز برای تردد زائران فعال هستند

دشمنان به دنبال کمرنگ کردن اعتقادات دینی مردم هستند

مسئولان التهابات بازار را کنترل کنند

عظمت نظام اسلامی در برابر جهانیان غیرقابل انکار است

صدور 7 کیفرخواست در پرونده های اقتصادی / ایجاد شعب ویژه برای مبارزه با فساد/عدم اجرای 8000 حکم سرقت در تهران

خطبه های نماز جمعه شهریار

اربعین نمادی از عظمت اسلام است

هیچ حکومتی دلش برای مردم ایران نمی سوزد

هدف دشمن، تفرقه افکنی بین مردم عراق و ایران است

مسئولان غرور را کنار بگذارند

وحدت؛ مهم ترین شعار اربعین/ هدف ما انتقال پیام صلح به دنیا است

مسئولان التهابات بازار را کنترل کنند

آخرین خبرها از وضعیت مرزبانان ربوده شده

اژه ای: هر شخصی که اتهامش روشن و جرمش مشخص شد باید سریعاً حکم وی اجرا شود

FATF تا بهمن ماه به ایران فرصت داد

در حوزه تولید برنج طی 4 سال آینده خودکفا می شویم

برخی عناصر گمرک در پرونده های قاچاق خودرو تحت تعقیب هستند

امامان جمعه: تخریب انقلاب مهمترین هدف دشمن است

حل مشکلات مردم درگروداشتن جامعه امن است

حماسه اربعین ، نمادی از عظمت اسلام است

انتخاب شهردار یزد تلاش برای حل مشکلات مردم

مسئولان التهابات بازار را کنترل کنند

عظمت نظام اسلامی در برابر جهانیان غیرقابل انکار است

جمهوری اسلامی اثرگذارترین دوران خود را طی می کند

هفت سفارش خداوند به پیامبر اکرم(ص)

تصمیم نهایی درباره نحوه اجرای بسته حمایتی دولت از کارگران

رفع مشکلات اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری است

رهبری با ارائه سند الگوی پایه اسلامی، موجب نشاط در جامعه شد

آیین معنوی اربعین مصداق واقعی وحدت مسلمانان است

برگزاری پانزدهمین یادواره 17 شهید قادیکلا زیرآب

تجربه های زندگی یک نویسنده برنده بوکر

رفع مشکلات اقتصادی نیازمند سرمایه گذاری است

27 مهر 1362 - آغاز عملیات والفجر 4 +عکس

پیاده روی اربعین توطئه شیعه هراسی را خنثی می کند

تروریست های منطقه مطابق پازل صهیونیستی حرکت می کنند

مهم ترین شعار اربعین، وحدت در بین مسلمانان است

حمایت از نخبگان؛ راهی مؤثر برای پیشرفت کشور

اعضای شورای مرکزی مجمع نیروهای خط امام مشخص شدند

سازمان های بین المللی قابل اعتماد نیستند

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟