مطالب مرتبط:
کتاب خدا در زندگی انسان از مرتضی مطهری+ عکس
دفاعیه اسدی؛ خدا جواب آدمی که پیچ من را هک کرد بدهد
خانه خدا، خانه کودکان شد/ اینجا درس زندگی می آموزیم
زندگی در آلونک هایی که هیچ ندارد/کارگرانِ فصلیِ کوره پزخانه ها به امانِ خدا رها شده اند
دومین نشست شعر ایران و ژاپن/ خدا؛ بخشی از زندگی حافظ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 08:452018-09-25سياسي

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟


ـ سخنران مذهبی کشورمان در بین عزاداران حسینی ضمن تبیین تأثیر عملی توحید بر باور و زندگی انسان، عنوان کرد: باید در پیچ و تاب زندگی خدا را یافت اگر نیافتیم و خود را فراموش کردیم در ظلمت های متراکم متحیر می مانیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ "علی رحیمی، سخنران دینی کشورمان در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) مسئله توحید و مؤثر مستقل بودن خداوند را تشریح و با تأکید بر اینکه اگر باور به توحید درست تبیین شود، جامعه اصلاح می شود، گفت: قرآن کریم می فرماید دستورالعملی توسط رسول خدا از جانب حق تعالی به دست شما رسیده است که اگر به این دستور عمل کنید، زندگی تازه ای پیدا می کنید.

این زندگی تازه به حدی از لحاظ زنده بودن، زنده است که نام زندگی فعلی ما در مقابل آن مرگ نامیده می شود؛ خداوند می فرماید با این دستورالعمل احیاء می شوید.

احیاء مخصوص مرده ها است؛ یعنی کسی که به این دستورالعمل، عمل نکرده مرده است، وقتی عمل می کند تازه احیاء می شود.

وی توحید را محور اساسی تمام دستورات دینی عنوان و اظهار کرد: مرحوم علامه طباطبایی می فرمایند اگر شما تمام دستورات دینی را تحلیل کنید، در بن اصلی تمام دستورات به توحید خواهید رسید.

توحید منبسط و دین ایجاد شده است.

رحیمی در تحلیل و تشریح دقیق معنای توحید گفت: قرآن خداوند را به عنوان همه کاره عالم معرفی می کند.

خدایی که تنها مستقل عالم است.

سخن توحید این است که فقط یک مستقل در عالم هست و بقیه همگان غیر مستقل هستند.

آسمان می بارد اما در بارش خود غیر مستقل است، زمین می رویاند اما در رویاندنش غیر مستقل است، معلم تعلیم می دهد، متعلم می آموزد اما هر دو غیر مستقل هستند؛ هر دو وظیفه آموختن و آموزش دادن دارند اما مؤثر مستقل خداست.

وظیفه هر کسی این است که برود و کار کند اما کار رازق نیست و آنکه اثر می گذارد خداست و این نگرش است که جامعه را اصلاح می کند.

اگر خدا را مستقل بدانیم و بقیه را اسباب غیرمستقل به هر کاری دست نمی زنیم وی تصریح کرد: اگر خدا را مستقل بدانیم و دیگران را اسباب غیر مستقل برای اینکه روزی کسب کنیم به هر کاری دست نمی زنیم.

آن کسی که برای به دست آوردن روزی به هر کاری دست می زند، تلاش خود را رازق می داند.

اما کسی که تلاش را وظیفه می داند و نه رازق چنین نمی کند.

فرق است بین وظیفه دانستن تلاش و رازق دانستن تلاش و همین فرق در باور، موجب می شود دو نوع انسان متفاوت ایجاد شود.

فقط یک نفر مستقل است و آن خداست و دیگران همه غیر مستقل هستند این سخنران مذهبی با اشاره به اینکه نگاه توحیدی نمی گوید باران و زمین بی اثر است بلکه می گوید باران می بارد اما خدا باران را می باراند و زمین را سبز می کند، گفت: در نگاه توحیدی خداوند انبیاء را برای تربیت فرستاده است اما به پیامبر می گوید تو هادی نیستی.

خلاصه سخن این است که فقط یک نفر مستقل است و آن خداست و دیگران همه غیر مستقل هستند.

نگاه توحیدی به معنای ترک اسباب نیست بلکه ترک تعلق به اسباب است وی با اشاره به آیات متعدد قرآن کریم در خصوص توحید و مؤثر مستقل بودن خداوند، گفت: لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم یعنی هیچ حرکت و انتقالی نیست الا حرکت و قوه الهی.

بله دریا موج می زند و می تواند یک سرزمین را محو کند اما موج دریا دست کیست؟ در این نگاه توحیدی مالکیت در دست حق تعالی است.

البته به ما گفته نشده که از اسباب استفاده نکنیم و نگاه توحیدی به معنای ترک اسباب نیست بلکه ترک تعلق به اسباب است.

همه انبیاء تشنه می شدند و آب می نوشیدند، بیمار می شدند و پیش پزشک می رفتند و شغلی برای کسب درآمد داشتند، اما همین نگاه توحیدی می گوید اگر آسمان نبارد و زمین نرویاند برای مومن فرقی نمی کند چرا که مومن موحد است و نگاهش به اسباب نیست.

این مبلغ دینی در ادامه به مرگ و آنچه پس از آن برای فرد غیر موحد رخ می دهد اشاره و عنوان کرد: ما بعد از مرگ با چه چیزی سر و کار داریم؟ آنجا که شغل و کسب درآمد و خرید و فروش و رفیقی که به ما کمک کند نیست.

در آنجا منافقان به مومنان می گویند به ما نگاه کنید تا ما از نور شما استفاده کنیم، مومنان می گویند اینجا کسی نمی تواند به کس دیگری نور دهد به عقب بازگردید.

خدا را در پیچ و خم زندگی باید یافت وی ادامه داد: انسان به طور متوسط 80 سال عمر می کند.

در طول این 80 سال باید حقیقت هستی را در پیچ و تاب زندگی خود پیدا کند.

یعنی باید خدا را در پیچ و تاب درس، ازدواج، شغل، تربیت کودک، تعامل با مردم و .

یافت والا اگر در خلوت خودمان باشیم مثلاً از کجا می توان رازقیت خدا را دریابیم.

باید در تعامل با مردم فهمید که هزاران سبب را جور می کنیم و همه ناجور می شود.

گاهی هم بدون اینکه سبب جور کنیم، کار خودش جور می شود.

حالا چگونه اینها را می توان یافت؟ با حرکت بر روی این دستورالعمل که می گوید من شما را در پیچ و خم زندگی احیاء می کنم.

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟ این سخنران مذهبی در تشریح این مسئله که اگر در پیچ و خم زندگی خداوند را نیافتیم، در طول زندگی با اسباب سر و کار داشتیم، خدا فقط الفاظی در زندگیمان بود، شب قدر قرآن را بالای سرمان گذاشتیم و صبح همان روز قرآن را تا آخر سال زیر پایمان گذاشتیم، آنوقت چه می شود؟ گفت: آنوقت چه بخواهید چه نخواهید، چه بیابید چه نیابید، یک روزی پرده برداشته می شود و آن روزی است که صحنه ای به نام مرگ برای همه انسان ها رخ می دهد.

وی با اشاره به آیه 94 سوره انعام که می فرماید: وَلَقَدْ جِئْتُمُونَا فُرَادَی کَمَا خَلَقْنَاکُمْ أَوَّلَ مَرَّهٍ وَتَرَکْتُمْ مَا خَوَّلْنَاکُمْ وَرَاءَ ظُهُورِکُمْ وَمَا نَرَی مَعَکُمْ شُفَعَاءَکُمُ الَّذِینَ زَعَمْتُمْ أَنَّهُمْ فِیکُمْ شُرَکَاءُ لَقَدْ تَقَطَّعَ بَینَکُمْ وَضَلَّ عَنْکُمْ مَا کُنْتُمْ تَزْعُمُونَ؛ و همان گونه که شما را نخستین بار آفریدیم [اکنون نیز] تنها به سوی ما آمده‏ اید و آنچه را به شما عطا کرده بودیم پشت‏ سر خود نهاده‏ اید و شفیعانی را که در [کار] خودتان شریکان [خدا] می پنداشتید با شما نمی ‏بینیم به یقین پیوند میان شما بریده شده و آنچه را که می ‏پنداشتید از دست‏ شما رفته است .

گفت: قرآن در توصیف کسانی که ظالم بوده و بیش از همه به خودشان ظلم کرده اند و وارد صحنه مرگ می شوند می گوید: وقتی به دنیا آمدید چه داشتید؟ هیچ چیز، تنها بودید و اکنون هم تنها شده اید.

اکنون هر چیزی که به شما در زندگی دنیا داده بودیم را پشت سرتان گذاشتید.

چه چیزی در 80 سال کسب کرد ه اید؟ ما شریکانتان را نیافتیم شما همه را پشت سرگذاشتید.

بین شما و بین آنها انقطاع افتاد و آنچه را که می پنداشتید از دست‏ شما رفته است و هیچ چیز را با خودتان نیاوردید.

رحیمی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید در این آیه قرآن خداوند انسانی را توصیف می کند که به چنگ زدن به اسباب دنیا عادت کرده و اکنون صحنه ای فرارسیده که تمام اسباب از او گرفته شده است.

پَسِ پرده اسباب را پیدا نکرده و اسباب را هم که با خود نیاورده است.

این آیه از حقیقت زندگی انسان خبر می دهد که به زودی در هنگام ورود به نزد پروردگارش این حقیقت برایش آشکار می شود و حقیقت خود را آنجا مشاهده می کند که خودش و تمام عالم را کس دیگری تدبیر می کرد و لاغیر و یاری گرفتن از اسباب، اموال، اولاد، عشیریه و چنگ زدن به غیر خدا همه توهمی بیش نبوده و افکار باطلی که در کُنهِ حقیقت عالم هیچ اثری ندارد.

وی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید انسان جزیی از تکوینی است که همه تدبیرش بر عهده خداست اما اگر این را نیافت، وقتی چشم باز کرد نگاهش به زینت حیات دنیا افتاد و هیچ کس بیدارش نکرد، لذت های دنیا هم جذبش کرده جانش به اینها تعلق گرفت و تمام زندگیش شد چنگ زدن به اسباب و خضوع در مقابل اسباب و همه اینها او را از اینکه به مسبب اصلی چنگ زند بازداشت به خلاف می رود.

این مبلغ دینی کشورمان با اشاره به دعای هفتم صحیفه سجادیه که امام سجاد(ع) در آن می فرمایند: یا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکَارِهِ، وَ یا مَنْ یفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ، وَ یا مَنْ یلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلَی رَوْحِ الْفَرَجِ.

ذَلَّتْ لِقُدْرَتِکَ الصِّعَابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِکَ الْأَسْبَابُ؛ ای آنکه گرهِ کارهای فرو بسته به سر انگشت تو گشوده می شود، و ای آنکه سختی دشواری ها با تو آسان می گردد، و ای آنکه راه گریز به سوی رهایی و آسودگی را از تو باید خواست ، گفت: در این دعا امام سجاد(ع) به خداوند عرضه می کند که خدایا اسباب سببیتشان را از تو می گیرند.

وی ادامه داد: اما عده ای اسباب را مستقل فرض و خیال می کنند که این سبب است که به صورت مستقل کارها را می کند و همین تفکر موجب می شود که هیچ انگیزه ای جز استفاده از لذایذ این دنیا نداشته باشند و قدر مسلم برای تحقق این لذت باید اسبابش را جذب کنند و اسبابش پول و قدرت است.

همین می شود که تمام طول زندگیشان پر از اوهام می شود و بازی باطل همه زندگیشان را دربر می گیرد.

رحیمی با تأکید بر اینکه مرغ باغ ملکوتم نیم از عالم خاک ، گفت: وقتی آدم به جایی رسید که بطن عالم که حق تعالی است را فراموش کرد، در ذیل آن خودش را هم فراموش می کند چون خودش مرغ باغ ملکوت است و فکر می کند برای همین به دنیا است.

خدا را که فراموش کردی، خود را هم فراموش می کنی و در ظلمت های متراکم متحیر می مانی وی ادامه داد: علامه طباطبایی می فرماید اتفاقی که برای این فرد رخ می دهد این است که چون حقیقت عالم (یعنی خدا) را فراموش می کند خود را هم فراموش می کند؛ وقتی خدا را فراموش کرد، خدا هم خود حقیقی آن فرد را از یادش می برد.

حضرت علی(ع) می فرماید: کسی که خود را به غیر خودش مشغول کند در ظلمت های متراکم متحیر خواهدماند و فروخواهد رفت در وادی های هلاکت و در این طغیان باطل شیاطین امدادش می کنند و اعمال گناهی که انجام می دهد را برایش زینت می دهند.

اما وقتی انسان از این بدن جدا شد و مرگ رسید ارتباطش با تمام اسباب و علل قطع می شود.

رحیمی از عزاداران حسینی سؤال کرد: چه قدر سخت است که انسان تمام اموالش را یک شبه از دست بدهد؟ چه قدر سخت است که والدین، فرزندان، آبرو و .

خود را یک دفعه از دست بدهد؟ حال فکر کنید یک نفر در یک لحظه هر آنچه دارد را از دست بدهد؟ انسان در لحظه مرگ همه چیزش را از دست می دهد.

حال انسان در آن لحظه را نمی شود توصیف کرد.

اما بدتر آن است که وقتی مرگ اتفاق می افتد صحنه روبه رویش را مشاهده می کند و می بیند روبه رویش بی نهایت و ابدیت است ابدیتی که برای بودن در آن هیچ ندارد و با هیچ می خواهد تا ابد زندگی کند.

قرآن نام این زندگی را می گذارد آتش.

آتشی که نه در آن نه زندگی می کنی و نه می میمری که راحت شوی.

وی در پایان گفت: در آن لحظه چشم بصیرت انسان باز می شود، اما چه می بیند؟ به یقین می بیند که اول و آخر خداست و لاغیر.

قرآن مدام گفته بود هُوَ الْأَوَّلُ وَالْآخِرُ وَالظَّاهِرُ وَالْبَاطِنُ وَهُوَ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ؛ اوست اول و آخر و ظاهر و باطن و او به هر چیزی داناست (آیه سه سوره حدید) ولی او نفهمیده بود.

غیر خدا هیچ مؤثری در کار نیست.

پس یا باید برویم یا به زور می برندمان.

اما به زور بردن شایسته نیست و در پیچ و خم زندگی باید خودمان بیابیم کسی را که وجودش در لابه لای قرآن و کلمات اهل بیت (ع) موج می زند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زندگی - وظیفه - علامه طباطبایی - مراسم عزاداری - رحیمی - اصلاح - جامعه - باران - انسان - زمین - زنده - قرآن - طباطبایی - عزاداری - متفاوت - مراسم - گزارش - آسمان - تعلیم - حسینی - آموزش - درست - بارش - نگرش - معلم

آخرین اخبار سرویس:
بیانیه 204 نماینده درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان در بودجه 98

جلالی: ایستادن جلوی دشمنان تنها به شعار دادن نیست، رفتارها را درست کنید

محبی نیا: وزارت اطلاعات به تولید قدرت و امنیت نرم توجه کند

علوی: اعطای 2500 گرین کارت به مقامات صحت ندارد

جلالی از پاسخ های وزیر اطلاعات درباره اعطای دو هزار و 500 گرین کارت قانع شد

امیرآبادی: برای کسانی که برای دور زدن قانون منع بکارگیری به سراغ ولی فقیه رفتند متاسفم

روایت وزیر اطلاعات از تجهیز جریانات تروریستی در خارج از مرزهای ایران

نگاه خودی و غیرخودی حاشیۀ امنی برای تندروها ایجاد کرده/ نیمی از جامعه به نمایندگان «متهم به براندازی» رأی داده اند

اعتراف سارقان حرفه ای به 100 فقره سرقت

اعتراف توییتر به افشای اطلاعات کاربران

واژگونی مرگبار وانت زامیاد

استخدام حسابدار ترجیحا دارای سابقه در شرکت کشتیرانی

استخدام کارمند اداری در شرکت حمل و نقل بین المللی و کشتیرانی

در سوگ فاطمه ثانی| خلاصه و کوتاه از وفات حضرت معصومه (سلام الله علیها)

تقدیر از فناوران و پژوهشگران برتر جهاد کشاورزی

خطوط تولید تجهیزات الکترواپتیکی پیشرفته در اصفهان افتتاح شد

پژوهشکده طب نظامی بزودی راه اندازی می شود

تجمع بازنشستگان نیروهای مسلح مقابل ساختمان مجلس

سهام آلومنیوم المهدی و هرمزال باید به کارگران واگذار شوند/شبانه از کشور شمش خارج می کنند

دو نماینده خواستار آزادی کارگران بازداشتی شدند

شب یلدای تهرانی ها در مراکز فرهنگی هنری شهرداری به صبح می رسد

نخستین جشنواره ملی رادیویی «چلچراغ شیراز» برگزیدگانش را معرفی می کند

استفاده بی رویه از جنگل عاقبت به خیری ندارد

قانون اساسی بهترین سند و الگوی پیشرفت است

جهاد دانشگاهی؛ نهاد انقلابی بومی شده در آموزش و پژوهش

وجود 607 زندانی جرایم غیرعمد در زندان های لرستان

به دنبال احقاق حق کارگران گروه ملی هستیم

اسناد رسمی از اول دی ماه با اثر انگشت سردفتران تایید نهایی می شود

یارانه و بنزین در سال آینده تغییری نمی کند/هزینه های در اختیار سران قوا کاهش می یابد

پاسخ شریعتمداری درباره زمان معرفی مدیر عامل تامین اجتماعی و بهزستی

طولانی شدن تهیه شناسنامه باغات موجب از بین رفتن بسیاری از باغات شده است

واکنش یک نماینده مجلس پس از درگیری

اجرای طرح های عمرانی قم نیازمند استفاده از ظرفیت ملی است

استقلال دانشگاه موضوع صفحات سیاسی روزنامه های اصلاح طلب شد

همسرآزاری بیشترین تماس با اورژانس 123 خراسان جنوبی است

آیت الله مفتح پیشگام وحدت حوزه و دانشگاه بود

حضور دوباره دانشجوی ممنوع الفعالیت علامه در میتینگ سیاسی

چند دقیقه یکی از اصلاح طلبان را دیر راه دادند کشور را روی سرش گذاشته!/ بنده بخاطر رفتار درازهی از مردم عذرخواهی می کنم

«آشنایی با فلسفه دین» منتشر شد

سخنگوی شورای شهر تهران در جمع خبرنگاران: برنامه سوم توسعه شهر تهران به زودی در صحن شورا بررسی می شود

استخدام برنامه نویس در شرکت معتبر در حوزه بانکداری الکترونیک

برای ادعای اعطای 2500 گرین کارت مدرکی ارائه نشده است/ مسئولان در نقل محتوای کانال های دروغ پرداز دقت کنند

افتتاح طرح بزرگ اقتصادی برای اشتغال ایثارگران

افتتاح نمایشگاه پژوهش در آشتیان

ابتکار با مترو به محل کار رفت

مُبلغی که قم را قم کرد+ تصاویر

نماینده قم: دور زنندگان قانون منع بکارگیری در این مورد به یاد حکم ولی فقیه افتادند

گنه کرد در بلخ آهنگری ....

بررسی وضعیت FATF با حضور دژپسند در مجلس

ذوالنوری: حرام بودن استیضاح ظریف دروغ است

تازه ترین جزییات از مذاکرات حج 98

جهانگیری: بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده است

به سرمایه گذاران ریلی ظلم کرده ایم

هیات نظارت، اتفاقات مربوط به نماینده سراوان را بررسی می کند

انتقاد 204 نماینده از وضعیت حقوق بازنشستگان

نیاز حوزه و دانشگاه دو طرفه است نه یک طرفه

احتمال تصمیم گیری جدید در مورد یارانه نقدی در بودجه سال 98

استخدام چرخکار مبلمان خانم و آقا در خراسان رضوی

مراسم گرامیداشت سالروز وحدت حوزه و دانشگاه در قم برگزار شد

استخدام اپراتور لیزر و منشی جهت یک کلینیک زیبایی در تهران

کامبیز مهدی زاده فرساد کیست ؟ نگاهی به انتصابات فامیلی دولت

این زنان کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند

حوزه و دانشگاه باید باور داشته باشند که به یکدیگر نیاز دارند

بدشانس هایی که در اسکار 2019 از قلم افتادند

شعبه بیمه حکمت شهر رشت افتتاح شد

تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی در استان های متاثر از برف و کولاک

استخدام کارگر ساده آقا در پرده سرا

حرکت به سمت دولت اسلامی مهمترین مسئله در وحدت حوزه و دانشگاه است

عملکرد ائمه جمعه، مصلاها و مأمومین نماز جمعه باید در تراز انقلاب اسلامی باشد

نشست مشترک دبیران کل احزاب زنان اصلاح طلب و فراکسیون زنان مجلس برگزار شد

مایل به استیضاح وزیر اقتصاد نیستیم/ بررسی فیلم توهین نماینده سراوان در هیات نظارت بر رفتار نمایندگان/ استعلام از مراجع درباره شکایت پسران ربیعی

استخدام دفتر املاک ثامن

پایان کار نائب رییس بانوان با فدراسیون قایقرانی

استخدام فروشنده آشنا به گل و گیاه در عدل خمینی مشهد

استخدام سالن زیبایی مهرنیلوفر

شرایط امنیتی امروز با سال های گذشته متفاوت است/ گاهی هفته ای 2 تیم تروریستی را شناسایی می کنیم

وزیر اطلاعات: کشورهای همسایه مستقیم علیه امنیت ایران وارد عمل شده اند

استخدام نیروی برقکار صنعتی ماهر و نیمه ماهر در یزد

هدف البشیر از سفر به دمشق ایجاد وحدت عربی است

استیضاح وزیر اقتصاد به بهانه درگیری مسئولان گمرک با نماینده سراوان کلید خورد

استخدام پارکبان جهت رستورانی درورودی کردانِ کرج

ابتکار با مترو به محل کار رفت

استخدام بخارکار ماهر تریکو در تهران

جهانگیری: بودجه دولت به گوشت قربانی تبدیل شده / ده ها دستگاه موازی در کشور درست شده و همه بودجه بگیر دولت شده اند / برخی که در گذشته در ریاست جمهوری، سازمان برنامه و بودجه یا مجلس نفوذ داشتند، امروز تبدیل به عضوی از بودجه کشور شده اند / قرار نبود فردی دانشگاهی راه اندازی کند و بودجه کم

استخدام کارواش کوهستان در یزد

استخدام تعدادی پادو و زیگزالدوز جهت کار تریکو در تهران

استخدام وکیل برای موسسه حقوقی در تهران

استخدام طراح خانم جهت کار در چاپخانه

امام جمعه تبریز: تحولات فرهنگی از برکات مهم انقلاب اسلامی است

معاون ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزش و پرورش مطرح کرد ناگفته های وصیت نامه شهدای دانش آموز/ 7 پرسش کلیدی و عمیق

حرکت پا به ‏پای علم و دین

شهید مفتح، منادی وحدت حوزه و دانشگاه

اعضای جدید شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی انتخاب شدند

دستگاه های اجرایی از دریافت کپی کارت ملی و شناسنامه از مردم معاف می شوند

سامانه هوشمند «پژوهش» رونمایی شد

تعیین ضرب الاجل دستگاه قضایی گلستان برای تعیین تکلیف مناطق حفاظت شده مرزی

محسن هاشمی: موافق تعدیل از بالا هستم

مراسم رونمایی از 10 طرح فناورانه جهاد دانشگاهی با حضور معاون اول رییس جمهوری

شورای اطلاع رسانی گامی مهم در جهت بیان خدمات دولت است

راههای کلیدی و موثر برای جذب خواستگار

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟

اگر در پیچ و تاب زندگی خدا را نیافتیم چه می شود؟