مطالب مرتبط:
حقوق ثابت میلیونی با یک بارهزینه بگیرید
حقوق ثابت میلیونی با یک بارهزینه بگیرید
استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت بیمه و پورسانت در تهران
استخدام ویزیتور خانم با حقوق ثابت و کمیسیون تصاعدی در تهران
استخدام ویزیتور و راننده آقا با حقوق ثابت جهت فروش گرم نمک سوده
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 08:352018-09-25اقتصادي

حقوق ثابت میلیونی با یک بارهزینه بگیرید


کرمانشاه - ایرنا - سالانه هزاران میلیارد تومان انرژی فسیلی دود می شود تا چراغ خانه ها روشن باشد و برق کشور برقرار؛ این در حالی است که هزینه انرژی های نو و پاک بسیار کمتر است و یک منبع درآمد برای مردم هم محسوب می شود.

- گرچه هم اکنون ظرفیت نصب شده تولید برق در ایران 78 هزار و 500 مگاوات است اما به دلایل مختلف از جمله کاهش بارندگی، تولید برق در تابستان 97 حدود 52 هزار مگاوات بود که بیش از 90 درصد آن هم به مدد سوخت های فسیلی تولید می شود.

عبدالرسول پیشاهنگ، معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی تیر97 گفت: ظرفیت نامی نصب شده نیروگاه های حرارتی در کشور بالغ بر 56 هزار و 500 مگاوات است که بیش از 75 درصد نیروگاه های حرارتی از نوع نیروگاه های گازی و سیکل ترکیبی است.

براساس آمار سال 96، سالانه 70 میلیارد لیتر نفت و 70 میلیارد متر مکعب گاز صرف تولید برق در نیروگاه ها می شود.

** آلودگی محیط زیستحدود سه هزار مگاوات از نیروگاه های حرارتی عمری بالاتر از 40 سال دارند و با وجود تعمیرات مکرر، بازدهی بسیار کم و اثرات منفی زیست محیطی فراوانی دارند.

دود شدن این همه نفت و گاز ضربه جبران ناپذیری به محیط زیست می زند چنانچه از حدود 30 درصد از 602 میلیارد تن گاز دی اکسید کربن و 42 درصد از 1.

48 میلیون تن دی اکسید سولفور تولید شده در کشور به بخش نیروگاهی برق تعلق دارد.

همچنین براساس مطالعه ای که در سال 1384 توسط وزارت نیرو صورت گرفته، هزینه اجتماعی مستقیم و غیرمستقیم گازهای تولید شده به ازای هر کیلووات ساعت برق تولیدی در نیروگاه های بخاری کشور حدود 72 تا 136 تومان، نیروگاه های گازی 74 تا 138 تومان و نیروگاه های سیکل ترکیبی 59 تا 123 تومان برآورد شده است.

نتایج تحقیقات جدید، حتی نشانگر ارتباط بین حذف نیروگاه های سوخت فسیلی و نفتی و بهبود سلامت عمومی است زیرا تعطیلی نیروگاه های آلاینده باعث کاهش میزان زایمان زودرس و بهبود باروری و تعطیلی نیروگاه های زغال سنگ و نفت منجر به کاهش تولد نوزادان نارس شده است.

** برق گرفتگی آب!حجم زیادی از آب کشور هم برای تولید برق نیست و نابود می شود؛ آن هم در شرایط خشکسالی کنونی که بسیاری از مناطق کشور به ویژه روستاییان و عشایر با مشکل آب دست به گریبان هستند.

به گفته ابراهیم خوش گفتار، عضو هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق نیروگاه های بخار، آب زیادی مصرف می کنند به طور مثال بخش بخار نیروگاه منتظرقائم 450 لیتر در ثانیه و نیروگاه اصفهان 750 لیتر در ثانیه آب مصرف می کند.

بیشتر مصرف آب نیروگاه ها در سامانه های خنک کننده، جبران نشتی آب در سیکل بویلرها، سامانه تزریق آب به توربین های گاز برای خنک کاری هوای ورودی، سیستم آتش نشانی، شست وشو و به تازگی سامانه های حذف آلاینده ها از گازهای خروجی دودکش است که طبق برآوردها به ازای تولید هزار مگاوات ساعت برق، برای نیروگاه های بخاری 700 متر مکعب در ساعت، نیروگاه های سیکل ترکیبی تا 300 متر مکعب در ساعت و برای نیروگاه های گازی تا 120 مترمکعب در ساعت آب مصرف می شود.

به عبارت دیگر برای پاسخگویی به مصرف برق کل کشور در سال، 105 میلیون متر مکعب آب در صنعت نیروگاهی نیاز است که با توجه به مصرف روزانه 190 لیتر آب برای هر نفر، مصرف آب در صنعت برق کشور در روز معادل مصرف آب یک شهر 1.

5 میلیون نفری است.

بر این اساس برای تولید یک کیلووات ساعت برق در کشور به طور میانگین 38 صدم لیتر آب و 65 صدم کیلوگرم آلاینده تولید می شود.

** هدر رفت هنگفت برقدردناک اینکه حجم قابل توجهی از برق تولیدی کشور پیش از آنکه به دست مصرف کننده برسد تلف می شود؛ دست کم 11 درصد که چهار درصد از میانگین جهانی و هفت درصد از کشورهایی مانند فنلاند، اسلواکی، قطر و کره جنوبی بیشتر است.

یکی از مهمترین علل بالا بودن تلفات برق در شبکه انتقال و شبکه توزیع، فرسودگی تجهیزات است طوری که مثلا عمر نیمی از شبکه توزیع برق تهران بیشتر از 25 سال است.

تلفات غیرفنی و برق های غیرمجاز هم از دیگر تلفات این بخش است.

تولید برق برای وزرات نیرو به ازای هر کیلوات 110 تومان هزینه دارد اما به قیمت 80 تومان به مردم فروخته می شود؛ به عبارت دیگر دولت برای برق فسیلی با این همه دردسر، هزاران میلیارد تومان یارانه هم می پردازد.

** ضرورت تغییر ریلوجود این همه هزینه و خطر برای تولید برق از انرژی فسیلی باعث نشده که در کشور خیز مناسبی به سوی انرژی های پاک، تمام نشدنی و با کمترین آلودگی برداشته شود.

منابع انرژی های پاک و تجدیدپذیر برخلاف انرژی های فسیلی، قابلیت تولید مجدد توسط طبیعت در یک فاصله زمانی کوتاه را دارند که شامل انرژی آبی (نیروی برق آبی)، بادی، خورشیدی، زمین گرمایی، زیست توده یا زیست سوخت(مانند سوخت اتانولی که از ساقهٔ نیشکر به دست می آید) و انرژی امواج و جزر و مد است.

صیانت از منابع انرژی فسیلی، حفاظت از محیط زیست، کمک به تنوع بخشی به منابع انرژی و پدافند غیرعامل و بهره وری انرژی از مهمترین دلایلی است که رفتن به سوی انرژی های نو و تجدیدپذیر را به یک سرمایه گذاری ضروری و سوادآور تبدیل کرده است.

تولید انرژی نو در کشور گرچه اندک بوده اما در عین حال مزایای کلانی داشته به طوری که از تیرماه سال 1388 تا انتهای سال 1396 حدود یک میلیارد و 931 میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی های نو تولید شده که این میزان باعث صرفه جویی 425 میلیون لیتری مصرف آب در کشور شده است.

براساس این گزارش این میزان تولید برق از محل انرژی های تجدیدپذیر توانسته چیزی حدود یک میلیون و 333 هزار تن از انتشار گازهای گلخانه ای و 549 میلیون متر مکعب از مصرف سوخت های فسیلی در کشور بکاهد.

براساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، هم اکنون تولید روزانه انرژی های نو در کشور حدود 650 مگاوات است.

بیشترین ظرفیت تولید انرژی های نو ایران مربوط به نیروگاه های بادی است و هنوز در تولید برق از سایر انرژی های تجدیدپذیر از جمله انرژی رایگان خورشیدی گام های بزرگی برداشته نشده و همچنان سهم آنها در سبد انرژی کشور اندک است.

بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که 45 درصد (237 مگاوات) نیروگاه های تجدیدپذیر کشور از نوع بادی، 33 درصد (173 مگاوات) از نوع خورشیدی، 17 درصد از نوع (92.

35) برق آبی کوچک، سه درصد (13.

6) از نوع بازیافت حرارت و 2 درصد (10.

6) نیز از نوع زیست توده است.

** آلمان؛ الگویی مناسبدنیا با شتابی سریع در مسیر توسعه صنعت انرژی های تجدیدپذیر قرار گرفته و بسیاری کشورها آن را ابزار مقابله با تغییرات اقلیمی و کاهش گرمایش جهانی می داند.

براساس گزارش های جهانی بیش از 310 میلیارد دلار سرمایه گذاری بر روی برق تجدید پذیر انجام شده که این میزان سه برابر سرمایه گذاری ها بر روی منابع فسیلی است.

گرچه موقعیت ایران برای بهره مندی از انرژی های نو بویژه خورشیدی به مراتب بهتر از کشورهای اروپایی است اما اروپایی ها از جمله کشور آلمان از تمام پتانسیل خود برای استفاده از این انرژی بی پایان بهره برده اند.

ترقی آلمان در استفاده از انرژی های تجدیدپذیر به ویژه انرژی بادی و خورشیدی خیلی سریع اتفاق افتاده و اکنون به جایی رسیده که تمام رقبای خود را کنار زده و بنابر اعلام سایت جهانی انرژی های تجدیدپذیر، اقتصاد برتر این حوزه است.

حدود یک سوم صفحات خورشیدی و بیشتر از نصف توربین های بادی دنیا در آلمان تولید می شود؛ ضمن اینکه محبوب ترین توربین ها و ژنراتورهای برق آبی محصول این کشور است.

آلمان در تولید الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر از 6.

3 درصد در سال 2 هزار میلادی به 31 درصد در نیمه نخست 2014 رسیده و اکنون از تابش خورشید 41 هزار مگاوات برق تولید می کند.

این در حالی است که مساحت ایران حدود 4.

5 برابر آلمان است و میزان تابش نور خورشید در آن حدود چهار برابر بیشتر از آلمان است.

اهمیت استفاده از انرژی خورشید وقتی در ایران بالا می رود که بدانیم دست کم به طور میانگین سالانه 280 تا 300 روز آفتابی در کشور داریم که ظرفیت بالایی برای تولید برق خورشیدی است.

همچنین در ایران به واسطه نزدیکی به خط استوا، صفحات (پنل) خورشیدی را در زاویه 25 تا 30 درجه قرار می دهند که یک زاویه خیلی خوب محسوب می شود اما این زوایه در اوپا 50 تا 60 درجه است.

* چرا برق خورشیدی؟مزایای برق خورشیدی متعدد و قابل توجه است از جمله اینکه برق بدون مصرف سوخت های فسیلی گرانقیمت تولید می شود و آلودگی های زیست محیطی هم ندارد.

تولید برق خورشیدی برخلاف نیروگاه های حرارتی سنتی احتیاجی به آب ندارد که این موضوع برای کشور خشک و نیمه خشک ایران اهمیت زیادی دارد.

نیروگاه های خورشیدی همچنین امکان تامین شبکه های کوچک و ناحیه ای را دارد و برای اتصال به شبکه سراسری برق نیازمند تأسیس خطوط فشار قوی و شبکه های انتقال نیست.

استهلاک این نوع انرژی کم و عمر صفحات (پنل) خورشیدی مولد برق بین 20 تا 30 سال برآورد می شود البته پس از این مدت هم قابل استفاده هستند اما توان تولیدی آن کاهش می یابد؛ همچنین لازمه راه اندازی نیروگاه های خورشیدی وجود متخصص نیست و می توان آنها را بطور خودکار بکار انداخت.

نکته مهم دیگر این است که با توجه به نصب پنل های خورشیدی در نقطه مصرف، حجم عظیم تلفات برق در این سیستم تقریبا صفر می شود که معنی آن جلوگیری از هدررفت میلیاردها تومان سرمایه است.

کاربردهای غیر نیروگاهی انرژی حرارتی خورشید هم شامل موارد متعددی است از جمله آبگرمکن و حمام خورشیدی، سرمایش و گرمایش خورشیدی، آب شیرین کن خورشیدی، خشک کن خورشیدی، اجاق خورشیدی، کوره ها و خانه های خورشیدی.

** اشتغالزایی فراوانبه گفته رییس سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) ایران مقام اول دنیا را در انرژی خورشیدی و سه مولفه میزان تابش خورشید، میزان حرارت و زمین مورد نیاز برای نصب پنل ها دارد و می توان با برنامه ریزی از این منابع بهتر استفاده کرد.

به اعتقاد سید محمد صادق زاده منابع تجدیدپذیر در دنیا به مساله بسیار مهمی تبدیل شده اند که ایران در استفاده از این بخش نسبت به کشورهای دیگر 2 دهه عقب است.

وی اظهار کرد: منابع تجدید پذیر فقط انرژی برق تولید نمی کنند بلکه در زمینه اشتغالزایی و کاهش آلودگی محیط زیست، پدافند غیر عامل، توزیع عادلانه ثروت و تولید برق در شرایط کم آبی بسیار موثر هستند.

صادق زاده افزود: در شرایط فعلی یک نیروگاه حرارتی برای 400 نفر اشتغال ایجاد می کند اما یک نیروگاه خورشیدی زمینه اشتغال 100 هزار نفر را فراهم می کند.

وی با اشاره به سرمایه گذاری اندک برای نصب نیروگاه های خورشیدی گفت: هزینه تمام شده تولید هر کیلووات ساعت برق توسط نیروگاه های تجدیدپذیر در ایران 2 سنت و در جهان سه سنت است در حالی که در سال 94 هزینه تمام شده تولید هر کیلو وات ساعت برق 9 سنت بود.

** مشکلات تولید سنتی برقروند مصرف برق در 10 سال گذشته رشد 6 درصدی را نشان می دهد که با احتساب همین رشد تا سال 1415 ظرفیت نیروگاهی کشور باید به بیش از 180 هزار مگاوات برسد.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در أمور برق و انرژی خرداد 97 عنوان کرد: صنعت برق برای پاسخگویی به نیاز مصرف رو به رشد متقاضیان برق، نیاز به سرمایه گذاری 100 میلیارد دلاری خواهد داشت که سالانه بیش از پنج میلیارد دلار خواهد شد که چالش جدی محسوب می شود.

برآورد این مبلغ هنگفت سبب شده که دولت مسیر خود را تا حدودی به سمت انرژی های نو و برق خورشیدی بچرخاند.

دولت تسهیلات ویژه ای برای نصب نیروگاه های خورشیدی در خانه ها در نظر گرفته که مهمترین آن پرداخت نیمی از هزینه خریداری و نصب این نوع از نیروگاه های کوچک است.

اجرای طرح برکت آفتاب و خرید تضمینی برق تولیدی توسط نیروگاه های تولید برق از منابع تجدید پذیر از ابتدای سال 1394 و از محل 150 میلیارد تومان عوارض برق دریافتی شرکت توانیر آغاز شده است.

در گذشته 30 ریال به عنوان عوارض برق برای توسعه نیروگاه های تجدیدپذیر از قبوض مشترکین کسر می شد که سال گذشته این رقم به 50 تا 60 ریال رسیده است.

تقی زعفرانچی، معاون توسعه مشارکت های بخش غیردولتی ساتبا اسفند 96 با اشاره به قیمت های تضمینی بلندمدت نیروگاه های تجدیدپذیر گفت: نرخ پایه خرید تضمینی برق در نیروگاه زیست توده بین 2 هزار و 700 تا سه هزار و 700 ریال در هر کیلووات ساعت، برای نیروگاه های مزرعه بادی سه هزار و 400 تا چها رهزار و 200 ریال در کیلووات ساعت و در نیروگاه های مزرعه خورشیدی سه هزار و 200 تا چهار هزار و 900 ریال در کیلووات ساعت است.

وی با بیان این که سقف مزارع بادی و خورشیدی بزرگ براساس ظرفیت مجموع 2 هزار مگاوات در سال و به وسیله ساتبا تعیین می شود، عنوان کرد: در مولدهای مختص مشترکان برق تا سقف ظرفیت انشعاب نرخ پایه خرید تضمینی برق در نیروگاه های بادی با ظرفیت یک مگاوات و کمتر از پنج هزار و 700 ریال در هر کیلووات ساعت و در نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت 100 و 20 کیلووات بین 700 تا 800 ریال در کیلووات ساعت خریداری می شود.

به گفته وی ، قرارداد خرید تضمینی برق یک دوره 20 ساله است که از تاریخ شروع قرارداد آغاز و دوره پیشبرد و احداث نیروگاه را هم شامل می شود.

حتی براساس ابلاغیه مرداد 97 وزارت نیرو در باره صادرات برق تولیدی از انرژی های تجدیدپذیر، بخش غیردولتی ایران می تواند با بخش غیردولتی کشورهای دیگر وارد مکاتبه شود و برق تولیدی خود را به آنها بفروشد.

اکنون بیش از یک هزار و 700 نیروگاه کوچک در روستاهای سراسر کشور از طریق نصب پنل های خورشیدی ایجاد شده که طبق اعلام مسئولان به زودی به 10 هزار انشعاب می رسد.

همچنین طی 2 سال گذشته بیش از 500 شرکت و بیش از سه هزار فرد حقیقی در کشور به استفاده از نیروگاه های تولید برق از منابع تجدید پذیر پرداختند و 10 هزار میلیارد تومان سرمایه بخشی خصوصی داخلی و خارجی در این زمینه به کار گرفته شده است.

به گفته مدیر عامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر ایران ، از 2 سال پیش صنعت تولید برق از انرژی تجدیدپذیر وارد فصل تازه ای شده و در این مدت از 640 مگاوات ظرفیت نیروگاهی تجدیدپذیر بهره برداری کردیم که تا پایان سال جاری 410 مگاوات دیگر به این ظرفیت تولید اضافه می شود.

صادق زاده درباره وضعیت تجدیدپذیرها نیز گفت: در سال 1395 نسبت به سال 1394 شاهد رشد 40 درصدی ساخت و بهره برداری از نیروگاه های تجدیدپذیر در کشور بودیم؛ این در حالی است که در سال 1396 نسبت به سال 1395 این رشد ظرفیت به 70 درصد رسید.

وی با بیان اینکه 11 تولیدکننده داخلی تجهیزات مورد نیاز نیروگاه های تجدیدپذیر را تولید می کنند، تصریح کرد: اگر سرمایه گذاران از تجهیزات ساخت داخل استفاده کنند، برق نهایی آنها 30 درصد گران تر خریداری می شود.

مرداد 97 شرکت توانیر ابلاغیه جدیدی صادر کرد که براساس آن تمامی شرکت های توزیع نیروی برق فرآیند خرید تضمینی برق را به نمایندگی از طرف سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) بر عهده بگیرند و بدین ترتیب متقاضیان احداث نیروگاه های محدود به ظرفیت انشعاب می توانند مطابق روال گذشته با مراجعه به شرکت های توزیع سراسر کشور که اسامی آن ها در وب سایت سازمان ساتبا نیز درج شده، اقدام به مبادله قرارداد و احداث نیروگاه کنند.

** ضرورت تخصیص بودجه مصوب تجدیدپذیرهایکی از دلایلی که باعث تردید سرمایه گذاران بخش خصوصی و شهروندان برای رفتن به سمت تولید برق خورشیدی شده، مشکلات اعتباری این بخش و احتمال حمایت نشدن از سوی دولت است.

به عنوان نمونه در سال 96 هزار و 100 میلیارد تومان بودجه برای توسعه انرژی های تجدیدپذیر پیش بینی شده بود اما 600 میلیارد تومان آن تامین نشد؛ از بودجه امسال هم تا مرداد 97 تنها 50 میلیارد تومان تخصیص یافت.

البته بنابر اعلام معاون وزیر نیرو و مدیر عامل سازمان انرژی های تجدیدپذیر ایران مقرر شده که سازمان برنامه و بودجه 600 میلیارد تومان سال 96 را در بودجه امسال تخصیص دهد.

سید محمد صادق زاده ابراز امیدواری کرد که در ماه های باقی مانده از سال 1397 تخصیص های مصوب به درستی صورت گیرد.

او در عین حال گفت: هم اکنون هیچ کدام از نیروگاه های تجدیدپذیر، طلبی از ساتبا و وزارت نیرو ندارند و اگر سازمان برنامه و بودجه پرداختی را انجام نداده، اجازه نداریم که این مساله در پرداخت صورت حساب ها مشکلی ایجاد کند.

** در باره پنل های خورشیدی چه می دانیم؟ صفحات خورشیدی (پنل یا سلول) که به آنها فتوولتاییک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) هم گفته می شود، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده و انرژی نورانی خورشید را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.

پنل های خورشیدی بر حسب وات (w) و دارای 2 مدل پلی کریستال (آبی رنگ) و مونو کریستال (سیاه رنگ) است که صفحات سیاه رنگ بازدهی بیشتری نسبت به صفحات آبی دارد.

توان تولید برق در سلول های خورشیدی از حدود چهار وات تا بیش از 300 وات متفاوت است؛ مثلا یک پنل 300 واتی حدود هزار وات انرژی تولید می کند اما همه آن تبدیل به الکتریسیته نمی شود.

اندازه پنل ها هم متفاوت است؛ مثلا اندازه یک پنل 305 واتی 72 سلولی با تکنولوژی کشور آلمان حدود 2 متر در یک متر با عمق پنج سانتیمتر است.

پنل های خانگی را می توان روی بام، نمای ساختمان یا حتی روی کولرها نصب کرد.

حداقل مساحت نصب سلول های فتوولتاییک برای 20 واحد مسکونی حدود 300 متر مربع است.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید برق خورشیدی هم شامل پنل، شارژ کنترل، اینورتر(مبدل)، باطری(در سیستم آفگرید) و کابل برق است.

اینورتر دستگاه مبدلی است که برق DC را به AC برای مصارف دستگاه هایی که با 220 ولت کار می کنند، تبدیل می کند.

** کدام پنل ها را بخریم؟پنل های خورشیدی شامل 2 نوع آن گرید (بدون باتری و متصل به شبکه برق سراسری کشور) و آف گرید (باتری دار) است.

سیستم آن گرید در جاهایی استفاده می شود که برق شهری وجود دارد.

در این سیستم که هم در مقیاس بزرگ و هم مقیاس خانگی و تجاری قابل استفاده است، برق تولیدی هم قابل مصرف آنی و هم ورود به شبکه سراسری برق است.

با یک مثال ساده می توان این گونه بیان کرد که اگر نیاز روزانه برق یک واحد ساختمانی یک کیلووات در ساعت باشد، پنل های خورشیدی براساس همین نیاز طراحی و نصب می شوند اما اگر میزان برق مصرفی از میزان برق تولید شده بیشتر شد، سیستم توانایی این را دارد که برق مازاد مورد نیاز را از شبکه سراسری برق تامین کند و در واقع مشترک هرگز با قطعی برق مواجه نمی شود.

عکس این موضوع هم می تواند رخ دهد؛ بدین معنی که مازاد برق خورشیدی تولید شده به صورت خودکار وارد شبکه برق سراسری می شود و شرکت های توزیع برق به ازای حجم آن به مصرف کننده پول پرداخت می کنند.

نکته قابل توجه این است که در سیستم آنگرید امکان ذخیره انرژی برای ساعات و روزهای آینده وجود ندارد و راهی جز مصرف یا فروش آن نیست البته مزیت این پنل ها این است که در طول عمر 25 ساله خود نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند و تنها هر چند وقت یک بار باید شسته یا تمیز شوند.

معنی دیگر آن این است که هزینه اولیه برای خرید پنل در عرض چند سال جبران می شود و سال های سال ها می توان برق رایگان مصرف کرد و حتی با فروش مازاد مصرف، درآمدزایی هم داشت.

** درآمد ماهانه 800 هزار تومانی از فروش برقنمونه موفق این درآمدزایی در استان کرمانشاه با همکاری شرکت توزیع نیروی برق و کمیته امداد اجرایی شده است.

آنچنان که مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه به ایرنا گفت: این شرکت با کمیته امداد استان قراردادی بسته که ضمن درآمدزایی برای مددجویان، منجر به توسعه برق خورشیدی شده است.

علیمراد مرادی مجد افزود: براساس این قرارداد کمیته امداد به مددجویان خود تسهیلات خرید پنل های خورشیدی پنج کیلوواتی می دهد و مددجویان هم با خرید و نصب این پنل های ایرانی و فروش برق تولیدی آن به دولت، ماهانه حدود 700 تا 800هزار تومان درآمد کسب می کنند.

درآمدزایی نیروگاه های خورشیدی 10 کیلو واتی ماهیانه دست کم به یک میلیون و 200 هزار تومان می رسد.

به گفته مرادی مجد مددجویان تا چهار یا پنج سال نیمی از درآمد فروش برق تولیدی را صرف پرداخت اقساط وام دریافتی می کنند سپس صاحب کل درآمد این پنل خورشیدی می شوند.

مرادی مجد تاکید کرد: دولت برق تولیدی نیروگاه های خورشیدی از پنج کیلووات به بالا را با قیمت تضمینی 20 ساله می خرد.

این فرصت برای همه شهروندان وجود دارد و مردم می توانند با خرید و نصب این نیروگاه ها برق تولیدی خود را به ازای هر کیلووات 800 تومان یعنی حدود 13 برابر بیشتر از قیمت فروش برق به مشترکین، به شرکت توزیع نیروی برق بفروشند.

** ضرورت ارائه آموزش و تسهیلات ارزانبا توجه به موانع متعدد مالی که اکنون سد راه توسعه استفاده از برق خورشیدی است، به نظر می رسد سیاست های دولت و وزارت نیرو باید ضمن توسعه آموزش و فرهنگ سازی، به سمت ارائه تسهیلات ارزان و بیشتر به بخش خصوصی پیش برود.

بویژه اینکه با تشدید خشکسالی و کاهش بارش ها در کشور که به کاهش 50 درصدی تولید انرژی برقابی و خاموشی های گسترده در تابستان 97 منجر شد، راهی جز رفتن به سوی یک انرژی مطمئن مانند برق خورشیدی نیست.

استان کرمانشاه در 10 سال گذشته هرگز قطعی های برنامه ریزی برق نداشته و به همین دلیل تحمل خاموشی در تابستان امسال برای شهروندان سخت و طاقت فرسا شده بود زیرا همزمان با برق، آب و بسیاری از خدمات عمومی سطح شهر هم قطع می شد و تحمل گرمای هوا شهروندان را کلافه می کرد.

استان 2 میلیون نفری کرمانشاه حدود 750 هزار مشترک برق دارد که 625 هزار مورد آن خانگی، 25 هزار مشترک عمومی و 10 هزار مشترک کشاورزی و صنعتی هستند و بقیه مشترکان هم در سایر مصرف و روشنایی معابر تعریف می شوند.

تمامی شهرها و 2 هزار و 622 روستای استان (غیر از روستاهای خالی از سکنه یا دارای کمتر از سه خانوار) به شبکه توزیع برق متصل هستند.


کلید واژه ها: نیروگاه - نیرو - تولید - میلیارد - کشور - محیط زیست - درصد - هزینه - کاهش - محیط - مصرف - زیست - تعطیلی - زایمان زودرس - انرژی های نو - انرژی - وزارت نیرو - برق گرفتگی - روستاییان - کرمانشاه - عضو هیات - نوزادان - اجتماعی - تابستان - آلاینده - خشکسالی - مطالعه - زایمان - آلودگی - اصفهان

آخرین اخبار سرویس:
آنر وی 20 با نمایشگر حفره دار و دوربین 48 مگاپیکسلی به نمایش درآمد

مرحله دوم پیش فروش چری تیگو 7 فیس لیفت آغاز شد

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

کشف اولین معدن طلا در همدان

افزایش قیمت شامل تمامی خودروها نمی شود

1.6 میلیون کیلومتر رانندگی در 5 سال!

گزارش ارزشیابی کیفی خودرو آبان 97

عسگراولادی: عملکرد وزارت صنعت را قبول ندارم

توزیع 20 هزار حلقه لاستیک تا پایان آذرماه بین رانندگان تاکسی

ورود 60 درصد فرآورده های آرایشی و بهداشتی به کشور به صورت قاچاق

تاکید بر اهمیت صادرات در شرایط تحریم

از ضروریات شهر هوشمند از دیدگاه شهردار جدید

افت واردات موز به کشور

969 هزار تن برنج وارد شد

جزییات،نحوه و زمان پرداخت عیدی کارگران رسما اعلام شد

یک ریال از پول مدیریت بحران کشور به پلدختر نرسیده است

استقبال از کشت کلزا در شرق گلستان

پیش‎بینی نفت 60 تا 70 دلاری برای سال 2019

مدیر فاز 19 پارس جنوبی به فارس خبر داد اتان تولیدی فاز 19 به پتروشیمی های عسلویه ارسال می شود

سفروزیر بهداشت و درمان به استان کرمان و افتتاح طرح ها

عایدی ساخت وساز در مناطق پایتخت

صادرات فرش دست باف ایران زیر سایه ترکیه

الاکلنگ صادراتی

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

ایران خودرو از وزارت صمت مجوز پیش فروش داشته است

ویدئو/ روحانی: چه اشکال دارد سوخت را برای کسی که درست رانندگی می کند و کسی که احتیاط نمی کند دو نرخی کنیم؟

عواقب بانکی برای صاحبان چک های برگشتی

کاهش 7.7 درصدی قاچاق در کالاهای سلامت محور

983 کارگر در جشنواره امتنان سیستان و بلوچستان نام نویسی کردند

پیش بینی افزایش 73 درصدی بودجه پارک های علم و فناوری در سال 98

کارت سوخت؛ راهکار جدید بانک ها برای جذب نقدینگی

قیمت گوشت مرغ در بازار 98 هزار ریال اعلام شد

تسهیلات ویژه پاکستان برای فعال شدن بخش خصوصی

قطر جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز در جهان را از دست داد

ظرفیت مرزی که رها شد؛ بازارچه های جدید به سرانجام نرسید

ارزش تولیدات چابهار به 20 برابر رسید/ اخذ موافقت اصولی برای راه اندازی ایرلاین جدید/ حملات کور تروریستی مانع از توسعه چابهار نمی شود

120 میلیارد تومان طلب شهرداری از دولت وصول شد

تقویت همکاری های بانک ملت و صندوق بازنشستگی کارکنان سازمان صدا و سیما

20 درصد از مساحت شهری کشور نوسازی می شود

افزایش نرخ رسمی یورو و پوند

احیای موقوفه 300 ساله میرزا سلیمان خان رکن الملک در شهرضا

تعامل با شرکای اجتماعی رویکرد مهم سازمان تامین اجتماعی است

وصول بخشی از طلب شهرداری تهران به واسطه سازمان حسابرسی

خودرو های پرستاره کیفی مشخص شدند

استخدام مدیر تولید،اپراتور دیگ بخار،جوشکار ماهر

طرح جابربن حیان انرژی های پاک

350 انشعاب غیرمجاز آب روستایی در گچساران شناسایی شد

سوادآموزی خراسان شمالی بیش از 58 میلیارد ریال اعتبار دارد

مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای تدبیر هرمزگان افتتاح می شود

765 میلیون تومان تسهیلات به مددجویان امداد دماوند پرداخت شد

3 میلیارد ریال برای شروع کار کتابخانه ابوذر قروه نیاز است

عرضه فرآورده خام دامی ناسالم خط قرمز دامپزشکی است

انعقاد قرارداد 960 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری

نمایشگاه مجسمه های شهری

محکومیت عامل قاچاق لباس به جریمه میلیونی در قزوین

بیش از دوهزار میلیارد ریال خسارت به کشاورزی دزفول

تعزیرات در طباخی ها

تشکیل اتاق فکر صادرات در وزارت صمت

قطر جایگاه بزرگترین صادر کننده گاز در جهان را از دست داد

کارت سوخت؛ راهکار جدید بانک ها برای جذب نقدینگی

با کیفیت ترین خودروهای تولید شده در کشور در آبان 97 کدام بودند؟ (+جدول)

23 واحد کارگاهی در شهرک های صنعتی قزوین راه اندازی می شود

انعقاد قرارداد 960 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری

عرضه فرآورده خام دامی ناسالم خط قرمز دامپزشکی است

مجتمع آموزشی فنی و حرفه ای تدبیر هرمزگان افتتاح می شود

آب مشهد تا 20 سال آینده قابل شرب نخواهد بود

رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور در پاسخ به فارس: روش پرداخت حقوق ناظران بهداشتی در کشور تغییر می کند/پیشنهاد پرداخت 250 میلیارد تومان از جیب دولت

بررسی راهکارهای توسعه روابط تجاری منطقه آزاد اروند با کشور اندونزی

نظام چند لایه تأمین اجتماعی زیرساخت تحقق بودجه مقاومتی سال 1398

فرشید جوان سرپرست معاونت مالی و اقتصادی بیمه دانا شد

افزایش بیش از 6 برابری ورودی آب سدهای کردستان

بیش از 33میلیون مراجعه سرپایی به پزشکان و مراکز پاراکلینیکی سازمان تأمین اجتماعی

ثبت نام یک میلیون و 100 هزار نفر برای کارت سوخت/امکان ویرایش اطلاعات فراهم شد

مذاکره برای خرید هواپیمای ایرباس و امبرائر

سقوط آمار مسافران ایرلاین اندونزی به علت سقوط هواپیما

حذف سیستم پرداخت ویزا و مسترکارت در روسیه

استخدام راننده با خودرو مدل بالا در تاکسی تلفنی

بعد از خرید و فروش خودرو دوباره باید کارت سوخت گرفت؟

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر جهت کارواش در اصفهان

استخدام مدیر مالی، حسابدار و کارآموز حسابداری با حقوق

استخدام اپراتور CNC مسلط به پاورمیل در اصفهان

دلار به کانال 10 هزار تومان وارد شد

استخدام فرز CNC کار ماهر آشنا به کنترل زیمنس در تهران

استخدام مسئول فروش خانم با تحصیلات دیپلم و بالاتر در اصفهان

شرایط بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار + مدارک مورد نیاز

کارگران امسال چقدر عیدی می گیرند؟

چشمهایی که به دنبال نرخ ارز می دوند

از جیب هر ایرانی چقدر بابت موسسات اعتباری رفت؟

استخدام موتورسوار جهت پیک موتوری در اصفهان

استخدام بازاریاب حرفه ای در زمینه فروش لبنیات

شفافیت از راه محدودیت!

خودروسازان برای پیش فروش مجوز داشتند

دوشنبه 19 آذر | قیمت جهانی طلا

خودروهای قاچاقچی شناسایی می شوند

استخدام تعدادی مزدی دوز بچه گانه در محدوده اسلامشهر

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران

استخدام کانترکار جهت همکاری در رستوران در تهران

تداوم روند کاهشی قیمت ارز و سکه

استخدام نصاب شیشه آکاردئونی و شیشه سکوریت

کلاهبرداری دو میلیارد و 700 میلیون ریالی در شازند/ کلاهبردار وعده پرداخت وام بانکی داده بود

حقوق ثابت میلیونی با یک بارهزینه بگیرید

حقوق ثابت میلیونی با یک بارهزینه بگیرید