مطالب مرتبط:
مدیر دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست: دریاچه نمک قم خشک نشده و مستعد طوفان نمکی نیست/خبر پنجشنبه اول شهریور
دریاچه نمک قم خشک نشده و مستعد طوفان نمکی نیست/خبر پنجشنبه اول شهریور
دریاچه نمک کانون گرد و غبار با ذرات نمکی می شود
گزارش تصویری: خشک شدن دریاچه نمک حوض سلطان قم
خشکی کامل دریاچه نمک قم؛ خطر طوفان نمک پایتخت را تهدید می کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 06:052018-09-25پزشكي

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک


دریاچه نمک به یک ناحیه جغرافیایی محصور گفته می شود که امکان جابه جا شدن و انتقال آب به صورت طبیعی را نداشته باشد.

کشور ما دارای دریاچه های نمک متعددی است که به دلیل عوامل طبیعی و انسانی در معرض خشک شدن قرار گرفته اند و به گفته یک استاد زیست شناسی دانشگاه .

- دریاچه نمک به یک ناحیه جغرافیایی محصور گفته می شود که امکان جابه جا شدن و انتقال آب به صورت طبیعی را نداشته باشد.

کشور ما دارای دریاچه های نمک متعددی است که به دلیل عوامل طبیعی و انسانی در معرض خشک شدن قرار گرفته اند و به گفته یک استاد زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر از بین رفتن دریاچه های نمک علاوه بر به خطر انداختن زیست جانداران، زندگی و سلامت مردم را تهدید می کند.

دکتر آزاد تیموری در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه دریاچه های آب شور به سرزمین های با وسعت کوچک و یا بزرگی اطلاق می شود که محصور در خشکی هستند و املاح موجود در آب آن ها از دیگر دریاچه ها بیشتر است، اظهار کرد: املاح آن ها بیشتر شامل انواع نمک ها مانند کلرید سدیم با غلظت بسیار بالا و مواد معدنی حل نشده زیادی است.

به عبارت دیگر، زمانی که یک منبع آبی در یک ناحیه جغرافیایی محصور شود به طوری که آب امکان جابه جا شدن و انتقال به صورت طبیعی را نداشته باشد باعث ایجاد دریاچه نمک می شود.

دریاچه های نمک محیط های مناسب برای زندگی موجودات هالوفیل وی ادامه داد: قرار گرفتن این منبع آبی روی بسترهای نمکی و یا عبور رودخانه ها و سیبلاب های تامین کننده آب دریاچه از روی گنبدهای نمکی و میزان تبخیر آب در ایجاد دریاچه نمکی و در میزان شوری آن دخالت دارد.

دریاچه های نمک از زمان های بسیار دور منبع اصلی تولید نمک برای جوامع مختلف بشری بوده اند.

علاوه بر این همیشه محیط های بسیار مناسبی را برای زندگی موجودات هالوفیل (Halophiles) فراهم کرده اند.

موجودات هالوفیل به موجوداتی گفته می شود که در محیط های با شوری بالا زندگی می کنند مانند برخی از قارچ ها و جلبک ها که می توانند منحصر به فرد باشند.

دریاچه های مهم و بزرگ نمک در کشور این عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه با اشاره به اینکه در ایران دریاچه های نمکی و شور مهمی وجود دارند، گفت: از جمله آن ها می توان به دریاچه های طشک و بختگان در حوضه آبریز رودخانه کر در استان فارس اشاره کرد.

رودخانه کر از کوه های مرتفع شمال استان فارس سرچشمه می گیرد و در نهایت به این دریاچه ها منتهی می شود.

به این ترتیب منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه است.

تیموری ضمن بیان اینکه در سال 86-85 با دیگر همکاران طرحی برای پایش دریاچه طشک و بختگان داشتیم، توضیح داد: در طول این سال، آب دریاچه قابل ملاحظه و محل زندگی پرندگان مهاجر زیادی نیز بود که به تعداد بسیار زیاد و در دسته های مختلف در اطراف دریاچه یافت می شدند اما متاسفانه در حال حاضر دریاچه تقریبا بدون آب است.

خشک شدن چشمه های اطراف دریاچه مهارلو این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دریاچه مهارلو در حوضه آبریز مهارلو در استان فارس از دیگر دریاچه های نمکی مهم در کشور است، گفت: منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه مهارلو چشمه های متعددی است که در اطراف دریاچه وجود دارند.

رودخانه فصلی خشک شیراز که از ارتفاعات کوه های شمالی سرچشمه می گیرد از دیگر تامین کننده های عمده آب دریاچه است.

متاسفانه با توجه به برداشت بی رویه و بدون برنامه تمامی چشمه های اطراف دریاچه که به صورت طبیعی تامین کننده آب دریاچه بودند، خشک شده اند.

دریاچه مهارلو در شیراز این دانشیار و عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر ادامه داد: دریاچه نمک قم که در فاصله حدودا 60 کیلومتری قم قرار دارد و دریاچه جازموریان که در مسیر رودخانه های فصلی و دائمی از جمله هلیل رود در جنوب شرق کشور از جمله دریاچه های نمک دیگر در کشور هستند.

دریاچه ارومیه نیز از دیگر دریاچه های نمک شور و مهم کشور است که بزرگترین منبع آبی داخلی کشور به لحاظ وسعت است.

این حوضه بسته در منتهی الیه تعداد زیادی از رودخانه های دائمی و چشمه ها قرار دارد که منبع اصلی تامین کننده آب دریاچه هستند.

عوامل طبیعی در کنار فعالیت های مخرب انسانی علت خشک شدن دریاچه های کشور تیموری در ادامه در پاسخ به این پرسش که مهمترین علت خشک شدن دریاچه های نمک در کشور چیست، توضیح داد: علت های متعددی برای خشک شدن دریاچه ها (هم دریاچه های خشک و هم شور و نمکی) وجود دارد.

این عوامل می توانند طبیعی یا حاصل فعالیت های مخرب انسانی در طول سالیان باشد.

متاسفانه در خشک شدن دریاچه های کشور ما در یک دهه گذشته هر دو عامل نقش زیادی دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: نبود برنامه ریزی های دقیق و بلندمدت باعث شد تا سالیان سال از منابع آبی که تامین کننده آب های دریاچه ها ما بودند، مصرف بی رویه داشته باشیم.

اصرار بر روش های سنتی کشاورزی در بلندمدت نیز سبب شد تا سهمی برای دریاچه ها قائل نباشیم و در اغلب مواقع از یاد برده شد که این دریاچه ها زنده اند و سهم آبی دارند.

با شروع و ادامه خشکسالی ها در سالیان اخیر، باز هم بدون برنامه ریزی دقیق شروع به برداشت بی رویه منابع آبی زیر سطحی کردیم و دریاچه های زیادی در کشور که از چشمه های موجود در بستر تامین آب می شدند، با پایین رفتن سطح آب های زیرزمینی این حق از دریاچه ها گرفته شد که در نهایت راهی بجز خشک شدن دریاچه ها باقی نگذاشت و متاسفانه مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه ها بعضا منحرف شد.

این عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر با بیان اینکه هر اکوسیستم در طبیعت وظیفه خاصی بر عهده دارد، اظهار کرد: از بین رفتن هر کدام از اکوسیستم ها باعث وارد شدن آسیب های جدی به طبیعت می شود.

دریاچه های آب شیرین شامل مجموعه بسیار غنی از موجودات زنده هستند که هر کدام از آن ها در جای خود وظیفه ای بر عهده دارند.

بسیاری از آن ها بخشی از زنجیره های غذایی بزرگی در یک ناحیه هستند که شرایط را برای زندگی و حیات موجودات زیادی فراهم می کنند.

دریاچه های نمکی هر چند که از لحاظ تنوع زیستی مانند دریاچه های آب شیرین نیستند و تنوع موجودات در آن ها بسیار کم است ولی به لحاظ داشتن املاح غنی می توانند نقش بسیار مهمی در طبیعت داشته باشند.

کشف دو گونه مهم از قارچ ها در دریاچه ارومیه و میقان این دانشیار و عضو هیات علمی بخش زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه با اشاره به اینکه دریاچه های نمک در موارد معدودی دارای موجودات زنده نیز هستند، گفت: از جمله آن می توان به سخت پوستی به نام آرتمیا که در دریاچه شور مهارلو، دریاچه های طشک و بختگان در استان فارس و دریاچه ارومیه زندگی می کند، اشاره کرد همچنین دو گونه مهم از قارچ ها به تازگی در دریاچه ارومیه و میقان یافت شده است.

قارچ ها از توانایی های منحصر به فردی برای زندگی در شرایط استرس از جمله شوری بالا و خشکی برخوردار هستند که آن ها را برای زیستن در شرایط سخت محیطی سازگار می کند.

شرایط خاص حاکم بر دریاچه های فوق شور فشار غیر قابل تحملی را بر بیشتر موجودات این نوع دریاچه ها تحمیل می کند.

افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در دریاچه های نمک را از بین برده است وی افزود: با افزایش شوری آب بسیاری از اشکال حیات در این نوع دریاچه ها از بین رفته است یا از تنوع آن ها کاسته می شود.

با وجود این، زندگی میکرو ارگانیسمی از شایع ترین نوع حیات در این نوع دریاچه ها است بنابراین هر اکوسیستمی وظیفه ذاتی خود را در طبیعت بر عهده دارند که خشک شدن و از بین رفتن هر کدام از آن ها می تواند در بلندمدت فاجعه بار باشد.

ایجاد مشکلات تنفسی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک این استاد دانشگاه در ادامه با تاکید بر اینکه از بین رفتن دریاچه های نمکی که در نزدیکی شهرها و اجتماعات انسانی قرار دارند با توجه به محیط نمکی - خشکی که به وجود می آورند شرایط را برای زیستن در اطراف این دریاچه ها سخت می کنند، اظهار کرد: رسیدن نمک ها و املاحی که تا این زمان به صورت محلول در آب بوده اند به زمین های اطراف و در فضا باعث شوری زمین های اطراف خواهد شد و مشکلات تنفسی را برای افراد جوامع نزدیک به وجود می آورد.

از این جهت خشک شدن دریاچه های شور در بلندمدت و شاید کوتاه مدت می تواند خطرناک تر باشد.

خشک شدن دریاچه نمک قم چه تهدیداتی در پی دارد؟ تیموری با اشاره به وضعیت دریاچه نمک قم گفت: دریاچه نمک قم در بخش مرکزی ایران و در نزدیکی شهر قم و تهران قرار گرفته است.

هر چند از لحاظ زیستی این دریاچه هنوز به طور کامل خشک نشده اما ادامه روند فعلی متاسفانه ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک منجر به خشک شدن این دریاچه مهم و نمکی کشور شود.

خشک شدن کامل دریاچه باعث ایجاد بیابان های خشک و ایجاد کانون های تولید گرد و غبار خواهد شد.

به طور کلی دریاچه هایی که دارای نمک هستند اگر خشک شوند نمک های موجود در آن مانند ریزگردها در هوا معلق خواهد شد و محیط زیست کل مناطق همجوار را به خطر می اندازد و احتمال بارش باران های نمکی را افزایش خواهد داد.

وی با بیان اینکه بعضی از کارشناسان حتی اشاره به این نکته دارند که تهدیدات مربوط به خشک شدن دریاچه نمکی قم به مراتب بیشتر از خشک شدن دریاچه ارومیه خواهد بود، تصریح کرد: اگرچه شاید این موضوع کمی اغراق آمیز باشد، ولی به دلیل اینکه اطراف دریاچه قم بیابانی تر و خشک تر از دریاچه ارومیه است این امر می تواند موضوع را کمی سخت تر کند.

خشک شدن دریاچه نمکی قم به همراه ریزگردهایی که در قسمت مرکزی ایران وجود دارد می تواند خطرات زیست محیطی را دو چندان کند.

دریاچه نمک قم این استاد دانشگاه تاکید کرد: این موضوع فقط مختص دریاچه نمکی قم نیست.

در فلات مرکزی ایران تالاب ها و دریاچه های دیگری نیز وجود دارند که خشک شدن نهایی آن ها می تواند اثرات زیست محیطی را به طور تهدید آمیزی افزایش دهد.

از جمله این تالاب ها و دریاچه ها می توان به دریاچه میقان اراک و باتلاق گاو خونی اصفهان اشاره کرد که از لحاظ جغرافیایی تقریبا در نزدیکی یکدیگر قرار دارند.

اهمیت تالاب شادگان در اکوسیستم طبیعی این دانشیار و عضو هیات علمی زیست شناسی دانشگاه شهید باهنر در ادامه درباره وضعیت تالاب شادگان با توجه به بازدیدها و پژوهش های خود در این زمینه گفت: تالاب شادگان از این جهت که یک اکوسیستم شیرین و لب شور را تشکیل می دهد دارای ارزش فراوانی است و شبکه های غذایی بزرگ و تنوع زیستی عظیمی را حمایت می کند.

علاوه بر این، اجتماعات انسانی زیادی به ویژه افراد بومی از این تالاب بین المللی در جنوب غرب کشور بهره می برند.

زندگی جانوران و گیاهان زیادی وابسته به این تالاب است، به طوری که تنوع زیادی از این موجودات را می توان در یک زمان و در کنار هم مشاهده کرد.

مرگ تدریجی تالاب شادگان ////////تیموری با اشاره به اینکه متاسفانه عوامل طبیعی به ویژه تغییر اقلیم و عوامل غیر طبیعی مانند فعالیت های مخرب انسان ها و نبود مدیریت درست و صحیح در تعیین حقابه ها باعث شده که این تالاب عظیم مانند سایر تالاب های بین المللی و با ارزش کشور ما دچار مشکلات زیادی شود، اظهار کرد: بر اساس گفته های افراد محلی ورود پسماندهای صنعتی از دیگر معضلات قابل تامل امروز تالاب شادگان است، همچنین به علت آلوده بودن آب و کمبود آب در موارد زیادی کشاورزی غیر ممکن شده است.

تالاب شادگان این استاد دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در شادگان رودخانه ها خشک شده و دبی آب بسیار کم است و در موارد زیاد هم جریان آبی در آن ها دیده نمی شود، گفت: به همین علت مردمی که قبلا از طریق این رودخانه ها معیشت خود را می گذراند دچار مشکل شده اند.

شرایط دام های منطقه که تا مدت های طولانی وابسته به تالاب بودند در حال حاضر دچار مشکل شدید شده است.

هر چند تلاش هایی به ویژه توسط افراد محلی و استانی برای زنده نگه داشتن رودخانه صورت گرفته است و در مواردی هم تا حدی موفق بوده اما برای رسیدن به شرایط خوب و کاهش نگرانی ها به ویژه کاهش تنوع زیستی این تالاب نیازمند اراده محکم مسئولان است.

اکوسیستم های کشور نبض تپنده طبیعت هستند وی در ادامه تاکید کرد: نه تنها تالاب شادگان بلکه تمام تالاب های دیگر و دقیق تر تمام نقطه به نقطه اکوسیستم های کشور نبض تپنده طبیعت ما هستند.

از آنجا که زندگی ما به طور مستقیم وابسته به این سیستم های زنده است پس با از بین رفتن آن ها زندگی انسان های زیادی به خطر خواهد افتاد و این یک حقیقت مسلم است.

تیموری با تاکید بر اینکه راهکارهای متعددی برای حفظ و احیای دریاچه های کشور مانند تامین حقآبه تالاب ها وجود دارد، گفت: قبل از اینکه پیشنهاد تعیین حق آبه برای اکوسیستم های آبی را مطرح کنیم باید از اساس فکر و نگاه مردم را در مورد محیط زیست درست کنیم.

این کار سال ها است که از یاد برده شده است و هر لحظه درنگ در این موضوع برگشت طبیعت ما را به حالت نرمال سال ها به عقب می اندازد.

متاسفانه مدتی طولانی است که مردم با کمال نامهربانی با طبیعت خود برخورد کرده اند و این سیستم زنده عظیم را تا می توانستند از بین برده اند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: محیط زیست ما اینقدر ضعیف است که خیلی سریع تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و در حال از بین رفتن است.

متاسفانه مردم و حتی مسئولان با اینکه روند سریع از بین رفتن محیط زیست را می بینند ولی باز هم به همان روش نادرست قبلی ادامه می دهند.

در اطراف اکثر تالاب های ما (چه آن ها که خشک شده و چه آن هایی که هنوز نفس می کشند) حلقه های چاه در حال فعالیت هستند و اندک آب موجود در سفره های زیر زمین آن ناحیه را بیرون کشیده اند و صرف فعالیت های خود می کنند.

وی ادامه داد: از مهمترین اقدام های بعدی در راستای حفظ تالاب ها، اجرای سند ملی الگوی مصرف بهینه آب کشاورزی و بهبود الگوی کشت، اجرای روش های نوین آبیاری و تامین شرایط زیستی مورد نیاز موجودات زنده وابسته به تالاب ها است.

در تالابی مانند طشک و بختگان به طور یقین در کنار خشکسالی های متوالی، تعیین نشدن حق آبه باعث خشکی آن ها شده است، به طوریکه در بالادست رودخانه کر علاوه بر وجود حلقه های زیاد چاه برای استفاده کشاورزی از جمله برنج کاری، آب رودخانه هم برای این منظور پمپ می شود به طوری که دیگر آبی به پایین دست رودخانه نمی رسد.

این عضو هیات علمی دانشگاه در پایان گفت: بالابردن آگاهی مردم در زمینه فرهنگ استفاده از منابع زیستی و اینکه در برابر تمام این منابع خدادادی مسئولیت دارند و فقط به منافع فردی خودشان نگاه نکنند مهمترین قدم در راستای احیای محیط زیست از جمله تالاب ها خواهد بود که البته نیاز به اراده و جدیت مسئولان دارد.

ایسنا -مهشاد کریمی انتهای پیام
کلید واژه ها: دریاچه - طبیعی - رودخانه - دانشگاه - نمکی - زندگی - انتقال - زیست - صورت - کشور - محیط - میزان - استان - باهنر - تامین - بارش باران - مواد معدنی - هیات علمی - بزرگ - فارس - شوری - شهید - عضو هیات - باران - همیشه - جوامع - انواع - ایسنا - سلامت - تولید

آخرین اخبار سرویس:
رنجش و نارضایتی عمیق در زبان بدن ماکرون

کاهش مرگ و میر زنان باردار در ایران

رنگ مو مدل سال 2019 برای زنان +عکس

فقر عامل شیوع چاقی و دیابت

خواص کدو حلوایی برای سلامتی

80 درصد مردم توان ورود به بیمارستان خصوصی را ندارند

ثبت رکوردهای جهانی در زلزله کرمانشاه

نتیجه مصرف یک موز در روز

چرا بدن انسان به قند نیاز دارد؟

فواید علمی خوراکی های شب یلدا + نکات سلامتی سیب

98.2 درصد زباله های بیمارستانی به صورت تفکیک شده تحویل داده می شود/کاهش آمار سزارین در شش ماهه اول سال

فواید نوشیدن آب لیمو و معده خالی!

جوان سازی پوست با سلول های فیبروبلاست در کشور

آیا جنین در رحم مادر گریه می کند؟

بیماری کلیوی در مردان کُشنده تر است

امیدها برای درمان آکنه افزایش یافت

اهدای عضو در خوزستان وضعیت خوبی ندارد

سالانه 30 میلیون نوزاد زودرس در دنیا متولد می شوند

مردم این کشور محکوم به مرگ زودرس اند (عکس)

12 هزار نفر در آزمون دستیاری پزشکی ثبت نام کردند

کمبود تجهیزات و امکانات پزشکی در آران و بیدگل

تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز

مهندسی ژنتیکی خوک ها برای مقاومت در برابر طاعون

پفک با طعم غذای گاو!

یکی دیگر از فواید شیردهی برای مادران

وقتی کودکتان دندان در می آورد چگونه به او کمک کنید؟

4 ماسک فوری برای سفت شدن پوست صورت

قرص های قند و فشار سلول های سرطانی را می کشند

درخواست واردات برنج تراریخته رد شد

خوراکی کنترل قند خون

یکی دیگر از فواید شیردهی برای مادران

در روزهایی که هوا آلوده است این مواد غذایی را بخورید

آمار رسمی وزارت بهداشت؛ 80 درصد مردم توان ورود به بیمارستان خصوصی را ندارند

تامین «حقوق» مستمری بگیران/گشایش در پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز بهداشتی

چهار ایراد سازمان جهانی بهداشت به ایران

علائمی که به شما می گوید تیرویید دارید

چگونگی تحریک اشتهای بچه ها

بررسی خواص و فضایل سوره ناس

درد داشتن هنگام بلعیدن غذا نشانه این بیماری است

سایت بین الملل بیمارستان امام خمینی کرمانشاه تایید شد

بیماری های قلبی-عروقی دلیل اصلی مرگ شهروندان قرقیزی

پنج گزینه گیاهی را در روزهای سرد سال حتما مصرف کنید

از مصرف نمک دریا خودداری کنید

همکاری وزارت بهداشت و شهرداری برای جمع اوری زباله های عفونی

مزایای خیساندن پاها در سرکه

ساکنین این کشور محکوم به مرگ زودرس اند! +عکس

نتیجه مصرف یک موز در روز

اگر فرزندتان سرش را به دیوار می کوبد، نگران نشوید

خواص انواع گوشت/مضرات مصرف مرغ ماشینی

وزارت بهداشت نسبت به جمع آوری و بی خطر سازی زباله های عفونی اقدام کند

هشدار سازمان غذا و دارو درباره یک داروی آرامبخشِ اعتیادآور

کمبود ویتامین D از مشکلات تغذیه ای جدی در ایران است

از مصرف «نمک دریا» خودداری کنید

تقویت اخلاق پزشکی در گرو توسعه فرهنگ قرآنی در کشور است

از بین بردن سلول های سرطانی با مصرف قرص های فشار و قند

تجویز آنتی بیوتیک در بیمارستان های تامین اجتماعی کاهش یافت

یکی دیگر از فواید شیردهی برای مادران

از مصرف «نمک دریا» خودداری کنید

رییس کنگره بیماری های شایع طب کودکان: چهار ایراد سازمان جهانی بهداشت به ایران/ ویروسی که سالانه جان 700 هزار کودک را می گیرد

فواید مصرف یک موز در روز / چه کسانی نباید موز بخورند؟

نحوه برخورد با همسر عصبی

هشدار سازمان غذا و دارو درباره داروی زولپیدم

سرکه و مزایای آن برای پا

هشدار سازمان غذا و دارو درباره یک داروی آرامبخشِ اعتیادآور

شکرک عسل را چگونه از بین ببریم؟

چگونه عفونت HIV بیماری ایدز نمی شود؟!

شستن دست ها در این زمان ها واجب است

رابطه جنسی اول صبح و فوایدی که برای بدن تان دارد!

مزایای شگفت انگیز سیب

12500 بیمار مبتلا به ایدز در مراکز وزارت بهداشت تحت درمان هستند

پاک کردن آرایش صورت با پاک کننده های طبیعی

مزایای شگفت انگیز سیب

زولپیدم داروی آرام بخشی که اعتیاد می آورد

پیشگیری از فشارخون بالا با چای سبز

خواص کدو حلوایی

تفاوت پلانتین و موز

اصول اخلاق پزشکی به پزشکان ابلاغ شد

شیوع بیماری هپاتیت A (یرقان) در یکی از مدارس سربیشه

مشارکت در پیشگیری، منجر به مدیریت منابع در حوزه سلامت می شود

زن برای عمل زیبایی نیاز به اجازه همسر دارد؟

گاهی سیستم ایمنی مادر، به سقط جنین منجر می شود

غذایی محلی برای رفع خس خس سینه/ با آغوزمسما، ناباروری را درمان کنید

تهیه ترشی زمستانیِ انار و لبو

هشدار سازمان غذا و دارو درباره یک داروی آرامبخشِ اعتیادآور

سرپرست سازمان اورژانس کشور خبرداد ثبت 7 رکورد جهانی در حادثه زلزله کرمانشاه

روزی به نام پژوهشگران

سرتاپای وزارت بهداشت تعارض منافع است

هفت عامل سردی دائمی دست ها

آلودگی هوا، سکته های قلبی و مغزی را افزایش می دهد

آمار رسمی وزارت بهداشت/ 80 درصد مردم توان ورود به بیمارستان خصوصی را ندارند

نتیجه مصرف یک موز در روز

هشدار سازمان غذا و دارو درباره یک داروی آرامبخشِ اعتیادآور

12500 بیمار ایدزی در مراکز مراقبت و درمان وزارت بهداشت

پنج گزینه گیاهی را در روزهای سرد سال حتما مصرف کنید!

آشنایی با سنگ و سرطان غدد بزاقی

اشتهای بچه ها برای غذاخوردن را چگونه تحریک کنیم؟

مزایای خیس کردن پاها در سرکه

متخصص تغذیه: ساعاتی که بیشتر باید مراقب سلامت قلبمان باشیم

6مشکل ساده دستگاه گوارش که حتما باید جدی بگیرید

تقدیر از 43 طرح برتر جشنواره جوان خوارزمی

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک

خطر بارش باران های نمکی در صورت خشک شدن دریاچه های نمک