مطالب مرتبط:
سه نکته کلیدی که سیاست گذار و مردم باید بدانند/ تفاوت اقتصادی ایران با ونزوئلا
معیشت مردم در سرازیری؛ تورم دو رقمی شد/روند افت قدرت خرید خانوار ادامه دارد/شاهد فاصله گرفتن دهک های درآمدی در اقتصاد هستیم/نرخ ارز یکی از شاخص های تاثیرگذار کلان اقتصادی است/به جای انتقاد از تحلیل های موجود، سیاست های اشتباه را در بازارهای اقتصادی کشور ب
اشتباه در سیاست گذاری دلیل مشکلات اقتصادی امروز/ برای هدایت نقدینگی به بورس باید تقاضا را تشنه کرد
یک کارشناس اقتصادی در گفت وگو با فارس: افزایش نرخ ارز با هیچ سیاست اقتصادی قابل درک نیست/ اشتباه سیف در نحوه کنترل بازار ارز
کارشناس مسائل اقتصادی: شرایط کنونی از کنترل سیاست گذار خارج شده/ آمریکا می خواهد ایران را مانند ونزوئلا کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 03:222018-09-24اقتصادي

سیاست گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟


در یک چارچوب متعارف، سیاست پولی «کوتاه مدت» و «معطوف به جلو» بوده و سیاست گذار به کمک «شاخص های پیش بینی کننده عقلایی» دست به سیاست گذاری می زند.

- 0 دنیای اقتصاد منبع: تک رقمی را حفظ و ترازنامه بانک ها را تعدیل کند نه تنها به اهداف مذکور کمک نکرده، بلکه منجر به نتایج معکوس و زیان باری شده است.

با توجه به تجربه شکست های مشابه در گذشته، گویی سیاست گذار نه تنها در فرآیند سیاست گذاری تحلیل های عقلایی را لحاظ نکرده، بلکه تجربه درس های مشابه قبل را نیز نادیده گرفته است.

بنابراین نکته مهم در مقطع کنونی واکنش جامعه به این حجم از کج روی است.

در مقطع کنونی و پس از مشاهده ناکامی های سیاستی، به دو دلیل لازم است پیکان هشدارها سیاست گذاران کج رو را نشانه بگیرد.

اول اینکه بر مبنای اصل یادگیری، اگر سیاست گذار هزینه سیاست های غیرکارشناسانه خود را دریافت نکند، این اهمال های سیاستی به میزان گسترده در جامعه و آینده تکثیر می شود.

دوم اینکه درسی باشد برای کسب تجربه و جلوگیری از تکرار اشتباهات اینچنینی و تلاشی باشد برای پایان این ناکارآیی ها.

معماران ماندگار بر مبنای علم اقتصاد، تمامی تصمیم گیری ها به پشتوانه دو دسته شواهد گذشته نگر یا تطبیقی و آینده نگر یا عقلایی اخذ می شوند.

به این معنی که فرد تصمیم گیر ابتدا روند گذشته زمینه مورد تصمیم خود را مشاهده و بررسی کرده سپس بر اساس تحلیل ها و شواهد موجود روند آینده زمینه مورد نظر خود را پیش بینی می کند و در نهایت با ارزیابی این دو دسته شواهد اقدام به تصمیم گیری می کند.

در این فرآیند، در صورتی که هم تحلیل های پیش نگر به درستی صورت گرفته و هم پیش بینی آینده به صورت عقلایی لحاظ شود، انتظار می رود فرد تصمیم گیرنده دچار کمترین خطای تصمیمی شود.

در طرف مقابل، اگر در هر کدام از دو مرحله یاد شده فرد دچار خطا یا کج فهمی شود، تصمیم با اریب بیشتری مواجه خواهد شد.

به عنوان مثال، سرمایه گذاری که به دنبال خرید دارایی است ابتدا روند گذشته قیمت دارایی را مشاهده کرده سپس روند آینده همه متغیرهای تاثیرگذار بر قیمت دارایی را لحاظ کرده و در نهایت تصمیم به خرید یا عدم خرید می گیرد.

در فرآیند سیاست گذاری، سیاست گذار نیز فرآیند مشابهی را در پیش می گیرد.

به قسمی که قبل از سیاست گذاری، تجربه های قبلی را واکاوی و ارزیابی کرده، در مرحله بعد حرکت آینده تمامی متغیرهای موثر بر سیاست را پیش بینی کرده و در نهایت تصمیم به سیاست گذاری می گیرد.

با این حال با توجه به اینکه سیاست گذار در جایگاه یک متخصص تصمیم می گیرد و افزون بر این با مساله رفاه عمومی مواجه است، اهمیت فرآیند تصمیم گیری نسبت به تصمیم های فردی دو چندان می شود.

در واقع، دقت و صحت تصمیم های سیاست گذار است که عبور اقتصاد از تنگه های اقتصادی را میسر می سازد.

نمونه سیاست گذارانی که اقتصاد کشورهای خود را به طور معجزه آسایی از تنگناها عبور دادند کم نیست.

کمال درویش در سال های ابتدایی قرن حاضر اقتصاد ترکیه را با کمترین هزینه از مسیر بزرگ ترین بحران مدرن ترکیه عبور داد و نقش او به عنوان معمار اقتصاد ترکیه برای نسل ها ماندگار مانده است.

ماهاتیر محمد در دهه 1980 اقتصاد مالزی را از چنگ اصطکاک های سیاسی رهاند و با طراحی یک چشم انداز بلندمدت رفاه شهروندان این کشور را به میزان قابل توجهی ارتقا داد.

طوری که امروزه به عنوان جراح اقتصاد و سیاست گذاری های ارزی در ماه های گذشته در حالی هزینه های اجتماعی قابل توجهی متوجه اقتصاد کرد که نمونه های مشابه آن در دهه های قبلی بارها تجربه شده بود.

گویی سیاست گذار نه تنها در فرآیند سیاست گذاری ارزیابی های معطوف به جلو و عقلایی را لحاظ نکرده بلکه از سیاست های شکست خورده قبلی نیز درس نگرفته است.

بنابراین اگر چه در مقطع پیاده سازی سیاست های مذکور هشدار کارشناسان با شدت کمتری از سوی سیاست گذار جدی گرفته می شود، اما اکنون بعد از مشاهده نتیجه شکست این سیاست ها وظیفه مهم جامعه و کارشناسان، شفاف سازی و ارزیابی هزینه اجتماعی این سیاست های کهنه است.

شفاف سازی که حداقل نتیجه آن می تواند درسی را به سیاست گذاران آینده به منظور جلوگیری از تکرار شکست های مشابه آموزش دهد، اگر چه منطق این است که هزینه سیاست های شکست خورده متوجه سیاست گذار شود تا فضای سیاست گذاری درس مسوولیت پذیری را به خوبی یاد بگیرد.

خطای پیش بینی سیاست گذار اولین خبر رسمی طرح پیش فروش سکه 15 بهمن سال گذشته روی پایگاه 174 درصدی مواجه شد.

بنابراین شاخص های پیش بینی کننده بازار، حدود 160 درصد خطای پیش بینی داشته اند.

بنابراین سوال اساسی که اذهان جامعه را مشغول کرده این است که سیاست گذار از چه منطق و شاخصی استفاده کرده که با این حجم از خطای پیش بینی مواجه شده است؟ پیش فروش سکه با شرایط مذکور چند روزی ادامه پیدا کرد، اما به دلیل اینکه سکه ها به قیمت روز تحویل خریدار می شد با استقبال قابل توجهی همراه نبود.

همین باعث شد تا سیاست گذار شرایط پیش فروش را تغییر دهد.

تغییری که در دل تنگنای اقتصادی، مسیر حرکت اقتصاد را نه تنها تسریع نداد، بلکه مزیدی شد بر علت التهابات و اضطرابات.

موج جدید استقبال در طرح جدید سیاست گذار شرط تحویل به قیمت روز را حذف کرد.

به این معنی که فارغ از قیمت بازار، خریداران در خلال شرایط جدید می توانستند سکه را در روز سررسید بر اساس قیمت های از قبل تعیین شده تحویل بگیرند.

این تغییر شرایط باعث شد تا موج گسترده ای از استقبال برای سکه ایجاد شود.

در خلال شرایط جدید سرمایه گذاران با حجم های مختلف در طرح پیش-فروش سکه ثبت نام کردند.

به طوری که نسبت زیادی از مستهلک شده است.

سوال مهم دیگر این است که آیا این حجم از کجروی زیانبار را می توان به عنوان یک خطای طبیعی تلقی کرد یا باید به عنوان تاراج منابع عمومی ترجمه کرد؟ بیراهه سیاست اکنون بیش از 6 ماه از طرح پیش فروش سکه می گذرد و امکان بررسی انحراف این سیاست از مسیر فرضی سیاست گذار به خوبی فراهم شده است.

بر مبنای اظهارنظرهای رسمی مقامات بانک مکزی، طرح پیش فروش سکه سه هدف متعادل سازی بازار ، کاهش حباب سکه و تقلیل نقدینگی داشت.

در مقام ارزیابی سیاست مذکور لازم است ابتدا میزان دستیابی سیاست گذار به اهداف مذکور مورد بررسی قرار گیرد سپس هزینه هایی که به جامعه تحمیل کرده محاسبه و در نهایت این دو با هم مقایسه شوند.

در صورتی که پیش فروش سکه اهداف سه گانه مذکور را بدون تحمیل هزینه قابل توجهی به اقتصاد محقق کرده باشد، سیاست در راستای بهبود رفاه اجتماعی" پی ریزی شده است.

در طرف مقابل در صورتی که هزینه اجتماعی سیاست مذکور بیش از منافع موجود در دل اهداف تامین شده باشد، نتیجه سیاست یاد شده شکست منافع اجتماعی است.

واقعیت این است که مشاهده وضعیت این روزهای بازار نشان می دهد طرح مذکور نه تنها هیچ کدام از اهداف بانک مرکزی را محقق نکرده بلکه در سمت هزینه ها، هزینه کم سابقه ای را به اقتصاد ایران تحمیل کرده است.

درخصوص هدف متعادل سازی بازار ، این طرح نه تنها قیمت را تعدیل و پایدار نکرد بلکه اهمال سیاست گذار در چگونگی توزیع سکه باعث شده تا درجه تمرکز تملک در بازار سکه افزایش یافته و قیمت این دارایی به میزان بیشتری از اراده عوامل بازار خارج شود.

درخصوص هدف کاهش حباب سکه ، قبل از شروع پیش فروش مقامات بانک مرکزی حباب حدود 250 هزارتومانی را تخمین زده بودند اما گمانه زنی ها نشان می دهد اکنون حباب مذکور به بیش از سه برابر رسیده است.

بنابراین این هدف سیاست گذار نیز نه تنها محقق نشده بلکه شرایط را بدتر کرده است.

درخصوص سومین هدف سیاست گذار یعنی انقباض نقدینگی ، بر مبنای گفته های رییس جدید بانک مرکزی در تیر ماه سال جاری رشد 12 ماهه پایه پولی 2/ 18 درصد بوده است.

این در حالی است که رشد پایه پولی در ماه مشابه سال قبل کمتر و معادل 6/ 16 درصد بوده است.

بنابراین رشد پایه پولی نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نسبی را نیز تجربه کرده است.

با توجه به اینکه طرح پیش فروش در اواسط اردیبهشت ماه پایان یافت این سوال پیش می آید که حدود 10 هزار و 500 میلیارد تومانی که بابت فروش سکه جمع شد از چه کانالی به بازار برگشته که نرخ رشد پایه پولی را کاهش نداده است؟ اهداف کاهش نرخ سود شهریور ماه سال گذشته، در پی پیشنهاد مدافعان سیاست تغییر نرخ سود در بانک مرکزی، عمده سپرده ها با نرخ سود قبلی تمدید شدند.

علت سیاست گذار برای این اقدام، پرهیز از بروز شوک در بازار پول و احتمال سرازیر شدن نقدینگی به بازارهای دارایی دیگر بود.

اما اگر هزینه تجهیز منابع بانک ها کاهش یافته باشد، قاعدتا باید در آمارها خود را نشان دهد.

اما آمارها روایت دیگری دارند.

بر اساس گزارش های پولی و بانکی بانک مرکزی، میزان اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی پس از اجرای نرخ سود 15 درصد در سال گذشته شدت گرفته است.

در حالی که در 5 ماه ابتدایی سال 96، شبکه بانکی به طور میانگین ماهانه 1/ 2 هزار میلیارد تومان از بانک مرکزی اضافه برداشت می کرد، این رقم در 7 ماه دوم سال به 1/ 3 هزار میلیارد تومان جهش کرد.

یعنی پس از اجرای نرخ سود 15 درصد، شبکه بانکی هر ماه هزار میلیارد تومان برداشت بیشتری از بانک مرکزی می کرد.

اگر این اعداد را برای هر روز محاسبه کنیم، در 7 ماه دوم سال گذشته، بانک ها هر روز تقریبا 30 میلیارد تومان برداشت بیشتری از بانک مرکزی نسبت به 5 ماه اول داشته اند.

این آمار نشان می دهد که بانک ها در تامین منابع خود با مشکل بیشتری مواجه شده اند و در حقیقت تامین منابع برای شبکه بانکی، به جای اینکه سهل تر شود، سخت تر شد.

قرار بر این بود تا تجهیز منابع هزینه کمتری برای بانک ها داشته باشد، اما برداشت از بانک مرکزی جریمه بسیار بیشتری را نسبت به پرداخت سود به سپرده برای بانک های کشور در پی دارد.

در نتیجه هدف نتوانست به مرکز سیبل اصابت کند.

هنگامی هم که تجهیز منابع برای بانک پرهزینه تر شود، نمی توان انتظار داشت که نرخ سود تسهیلات در مسیر کاهشی قرار گیرد.

از طرف دیگر، سیاست گذار به دنبال این بود که نقدینگی به سمت بازارهای دارایی دیگر سرازیر شود.

اما شدت یافتن اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی موجب شد تا عملا نقدینگی با چهره جدیدی به بازار تزریق شود.

اگر قرار بود بازارهای دارایی دیگر از محل سپرده های بانکی تهدید نشوند، باید قدرت شبه پول از پول پس از اجرای نرخ سود 15 درصد بیشتر می شد.

اما آمارها نشان می دهد سرعت رشد پول در 7 ماه دوم سال شدت گرفت و در مقابل، از سرعت رشد شبه پول کاسته شد.

در 5 ماه ابتدایی سال گذشته، ماهی 340 میلیارد تومان به حجم پول افزوده می شد، اما در 7 ماه دوم این رقم به ماهی 2400 میلیارد تومان جهش کرد.

در مقابل شبه پول که رشد ماهانه 2020 میلیارد تومانی را در 5 ماه اول سپری می کرد، در 7 ماه دوم با دست انداز مواجه شد و به سرعت رشد ماهانه 1600 میلیارد تومان عقبگرد کرد.

این آمارها گواه این است که خطر پول برای اقتصاد کلان پس از اجرای نرخ سود بیشتر شد و هدف دفع خطر از بازارهای دارایی مسکوت ماند.

سکوت یا هشدار؟ بنابراین واکاوی سیاست های یاد شده نشان می دهد هر دو سیاست نه تنها سیاست گذار را در دستیابی به اهداف کمک نکرده بلکه هزینه های قابل توجهی را به جامعه تحمیل کرده است.

این در حالی است که جامعه منتظر سیاست گذار
کلید واژه ها: تصمیم - پیش بینی - آینده - تصمیم گیری - دارایی - اقتصاد - بینی - پیش بینی آینده - صورت - خرید - اشتباه - دنیای اقتصاد - سرمایه گذاری - جامعه - قیمت - ماندگار - معماران - اقتصادی - سرمایه - انتظار - واکنش - میزان - اهمیت - هزینه - پیکان - صورتی - رفاه - زیان - بانک - شکست

آخرین اخبار سرویس:
اپراتوری بندر چابهار طی دو هفته آینده به هند واگذار می شود

خبر مهم/ رأی مثبت فراکسیون حامی لاریجانی به وزیر پیشنهادی صنعت

عرق کشاورز خشک نشده بهای خرید تضمینی گندم پرداخت شد

وزیر نفت: صادرات نفت ایران متوقف شدنی نیست

عرق کشاورز خشک نشده بهای خرید تضمینی گندم پرداخت شد

جهت گیری کشاورزی خوزستان به سوی توسعه کودهای آلی و بیولوژیک

اداره کل نوسازی مدارس به تعهدات خود در خلخال عمل نکرد

حکم کارمندان اختلاس گر در بناب صادر شد

به همین سادگی؛نفت تهران منحل شد

صادرات محصولات مشترک ایران و آذربایجان به منطقه اوراسیا

تشکیل ستاد بحران در شرکت ایساکو برای امدادرسانی به زایرین کربلای معلی

برگزاری مراسم اهداء جوایز به برندگان مسابقه پیامکی استاندارد

استفاده درست از فرصت ها و طرح های شهری نگرانی از تأثیرات بودجه را در شهر به حداقل می رساند

کیش اینوکس 2018 امروز آغاز می شود

آغاز دو رویداد بزرگ اقتصادی کشور در کیش

چرا فریلنسرها بحران اقتصادی را کمتر حس می کنند؟

انتخاب چهار استان برای تولید محصولات ارگانیک

نرخ پایه صادراتی اصلاح شد

7 قلم کالا از گروه دریافت ارز دولتی حذف شدند+ سند

ارائه برنامه های شریعتمداری و دژپسند در فراکسیون ولایی

برنامه های سه وزیر پیشنهادی دولت برای بخش خصوصی اعلام شد

بهره مندی 94 درصدی سالمندان از بیمه

صدور حکم کارمندان اختلاس گر بنابی

نرخ مرغ ثابت ماند/ قیمت کیلویی 9,800 تومان

جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی در بازار+جدول

قیمت خودروی بی ام و در بازار+ جدول

پارسال فقط 1.2 میلیارد دلار کالا به مناطق آزاد وارد شد

توسعه بیمه های اختیاری یک ضرورت است

حضور گروه مالی سامان در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری کیش

بازدید رییس سازمان بورس و اوراق بهادار از غرفه بیمه کوثر

جهانگیری: در آینده با چالش بزرگی در صندوق های بازنشستگی مواجه خواهیم بود

زمان بازگشت ارزهای خانگی به چرخه اقتصاد رسیده است

افزایش کمک هزینه بیماران خاص، هزینه پرستاری و یارانه مسکن بازنشستگان شهرداری تهران

استخدام مسئول سایت و ادمین شبکه های اجتماعی در یک مجموعه معتبر

افزایش نرخ ارز و بدنبال آن تعدیل نرخ بیمه ها/ منتشر شدن اوراق بهادارسازی بیمه ای

پرداخت مطالبات امسال با نظم بیشتری همراه بود/ قیمت خرید تضمینی سه سال بدون تغییر مانده است/ منتظر تصمیم شورای اقتصاد هستیم

جهت گیری کشاورزی خوزستان به سوی توسعه کودهای آلی و بیولوژیک

جلسه محاکمه مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل آغاز شد

جزییاتی جدید از تصویب کلیات «بسته حمایت غذایی اقشار کم درآمد»

هفت قلم کالا از فهرست دریافت ارز دولتی حذف شد

بهره برداری از طرح فرهنگی – ورزشی در تربت حیدریه

آغاز توزیع اقلام احتکاری در بجنورد

انجام طرح های مطالعاتی انتقال آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه

تداوم روند افزایشی طلا در بازار جهانی

فیروزکوه ؛ صادرات 3500 تن انار

خسارت 524میلیارد تومان حوادث طبیعی خراسان شمالی

دلال‎ها قطعات خودرو را گران کردند

زنگنه: صادرات نفت ایران متوقف شدنی نیست

تعدیل نرخ بیمه ها به دلیل افزایش نرخ ارز

استخدام کباب زن جهت رستوران عربی در تهران

ارزانی سفر به ایران خارجی ها را وسوسه کرد؟

استخدام تعدادی اتوکار و بسته بند جهت تولیدی لباس بچگانه در تهران

بولتون: آمریکا و روسیه هر دو از تحریم های نفتی ایران سود می برند

استخدام سرپرست خط تولید جهت کارخانه mdf در خراسان رضوی

پیشنهاد بنزین 2قیمتی/1000 و 3000 تومان

استخدام منشی خانم یا آقا آشنا به کامپیوتر در تهران

هلدینگ چیست؛ شرکت های هلدینگ چه تفاوتی با سایر شرکت ها دارند؟

استخدام خانم آشنا به کامپیوتر در شرکت تی پی اکس

آغاز محاکمه علنی متهم اخلال در بازار تلفن همراه

عرق کشاورز خشک نشده بهای خرید تضمینی گندم پرداخت شد

محاکمه مدیرعامل شرکت واردکننده موبایل آغاز شد

آغاز محاکمه علنی متهم اخلال در بازار تلفن همراه

عربستان جریان خاشقجی را در بازار نفت تلافی می‎کند؟

رشد 3 برابری جمعیت سالمندان در برابر رشد جمعیت کشور

وزیر بهداشت: جمعیت سالمندی طی 30 سال 3 برابر می شود/ هزینه درمان سالمندان چندبرابر افراد عادی است؟

تمام وقت شدن به نفع معلمان دوشغله است!

آشفته بازار لوازم یدکی خودرو از کجا آب می خورد؟

اولین موتورسیکلت برقی ساخت بلژیک

رشد 100 تا 300 درصدی قیمت لوازم یدکی خودرو

خانه های لاکچری تهران متری چند؟ + جدول

افزایش تلفات جاده ای در سیستان و بلوچستان

آخرین آمار ابتلاء به هپاتیت در ایران/ لزوم درمان سالانه 10هزار زندانی مبتلا

استخدام کارشناس فروش تلفنی با درآمد بسیار عالی در تهران

رایج ترین سوالات پیرامون دریافت کارت هوشمند سوخت

طرز تهیه آش دوغ اردبیلی

بازی گل یا پوچ ترامپ با بازار جهانی نفت

قیمت قطعات خودرو 100 تا 300 درصد افزایش یافت

واردات بیش از 8 تن عینک آفتابی به کشور+جدول

آتش سوزی خودروهای میلیاردی در بندرعباس

اتوبوس های کرج نفسشان بالا نمی آید

اجرای موافقتنامه چابهارازاهداف اصلی وزارت حمل و نقل افغانستان است

اسلامیان وزیر پیشنهادی راه:توانایی عبور از سختی های پیش رو را داریم

جزییاتی جدید از مشمولان و نحوه توزیع «بسته حمایت غذایی اقشار کم درآمد»

چطور در خانه اجاره ای کاغذ دیواری استفاده کنیم؟

نظارت بر بازار کالاهای اساسی ادامه دارد

تعدیل نرخ بیمه ها به دلیل افزایش نرخ ارز

مشمولان «بسته حمایت غذایی اقشار کم درآمد» چه کسانی هستند؟

تولید بیش از 3 هزار و 500 تن گوشت قرمز در نور

فروش بدون ضابطه خودرو در ایران موضوعی بی سابقه درجهان است

اختصاص 126 میلیارد ریال برای طرح های آبخیزداری زنجان

وزیر بهداشت: جمعیت سالمندی طی 30 سال 3 برابر می شود/ هزینه درمان سالمندان چندبرابر افراد عادی است؟

وزیر پیشنهای راه و شهرسازی: اولویت اولم را مسکن قرار داده ام

حکم کارمندان اختلاس گر در بناب صادر شد

نرخ 39 ارز بین بانکی در 1 آبان 97+جدول

دلال‎ها قطعات خودرو را گران کردند

حریق و سیل در نقاط پرخطر کشور قابل پیش بینی است/ کاهش 50 درصدی حریق در منابع طبیعی

ویدیوی زنده منتسب به موبایل تاشوی سامسونگ W2019 [به روز رسانی]

رتبه توانگری بیمه سرمد «یک» شد

رشد 3 برابری جمعیت سالمندان در برابر رشد جمعیت کشور

گذران وقت در لحظه های کنونی؛هوگه چیست؟/تصاویر

سیاست گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟

سیاست گذار اقتصادی کجای راه را اشتباه رفت؟