مطالب مرتبط:
درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران
درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران
درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران
افزایش سود حسابداری شرکتها با وجود کاهش ارزش ریال/ ادامه رشد بورس تا پایان سال 97؟!
رییس سازمان میراث فرهنگی خبر داد اتخاذ سیاست هایی برای ارائه ارز در سفرهای درمانی/پیگیری تفاهم نامه ساخت 10 هتل توسط سرمایه گذاران ترکیه ای
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 02:552018-09-24اقتصادي

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران


در پی کاهش شدید ارزش ریال در ماه های گذشته تحلیل های زیادی ارائه شده است که اغلب آنها به دو عامل بازگشت تحریم ها و سوءمدیریت اقتصادی مربوط می شوند.

- بدون شک هر دو این عوامل تاثیر مهمی در شرایط امروزی داشته اند.

به خصوص اشتباه فاحش سیاست سرکوب ارزی در دوره اول دولت آقای روحانی امروزه بر همگان عیان است.

اما عامل سومی که کمتر به آن پرداخته شده تاثیر شرایط بازار بین المللی است.

عاملی که به واسطه آن دلار آمریکا در برابر اغلب ارزهای دنیا افزایش پیدا کرده است.

شعارسال:" در این یادداشت حول چهار نکته به ابعاد غیر ایرانی کاهش ارزش ریال خواهیم پرداخت: اول: چه شرایطی در بازار بین المللی باعث افزایش نرخ دلار شده اند.

دوم: چه کشورهایی بیشتر تحت تاثیر این شرایط قرار گرفته اند و چرا.

سوم: چرا بازار پولی ایران با وجود متصل نشدن به بازارهای بین المللی از تلاطم بازار دیگر کشورها مصون نبوده است.

چهارم: چه شرایطی می تواند به این روند خاتمه دهد.

در نهایت به تجربه ترکیه و آرژانتین در ماه های اخیر اشاره خواهد شد و درس هایی که سیاست گذاران ایرانی می توانند از آن بگیرند.

1- چند عامل متفاوت از آغاز سال جاری میلادی باعث افزایش ارزش دلار در بازار جهانی شده است.

نخست، سیاست های مالی انبساطی دولت ترامپ در آمریکا، از جمله کاهش مالیات و کاهش قوانین نظارتی در بخش بانکی، باعث شتاب اقتصادی این کشور در مقایسه با دیگر کشورهای توسعه یافته شده است.

این امر فرصتی را فراهم کرد تا بانک مرکزی آمریکا روند عادی سازی نرخ بهره را شدت ببخشد و در مدت کوتاهی نرخ بهره را از نزدیک صفر به 2 درصد برساند و انتظارات نرخ بهره در آینده را نیز بیش از این افزایش دهد.

این در حالی است که شرایط اقتصادی در اروپا، انگلستان، ژاپن و دیگر کشورهای توسعه یافته همچنان از شتاب کمی برخوردار است و بانک های مرکزی عموما نرخ بهره خود را در کمترین سطوح خود نگه داشته اند.

باز شدن شکاف نرخ بهره بین آمریکا و دیگر کشورهای توسعه یافته، بازدهی نسبی دلار را افزایش داده و باعث افزایش ارزش آن شده است.

دوم، دمیدن ترامپ بر شیپور جنگ تجاری و اعمال تعرفه بر واردات از کشورهای گوناگون و به خصوص چین، باعث نگرانی نسبت به شرایط اقتصاد جهانی شده است.

اعمال تعرفه، باعث افزایش هزینه تولید و کاهش بهره وری اقتصادی می شود و در نهایت از رشد اقتصادی می کاهد؛ مخصوصا اگر باعث ایجاد شوک در اقتصاد چین شود، اقتصادی که ایجاد کننده بیش از یک چهارم رشد سالانه اقتصاد جهانی است.

اگرچه جنگ تجاری یک بازی باخت-باخت است، اما با توجه به اینکه آمریکا در مقایسه با سایر کشورهای دنیا دارای کسری تجاری است، در دوره های نخست این جنگ، آمریکا کمتر از دیگر کشورها متضرر خواهد شد.

همین دلیل باعث قوت بیش از پیش دلار آمریکا شده است.

سوم، بروز نابسامانی های اقتصادی-سیاسی داخلی در تعدادی از کشورهایی که سهم قابل توجهی از سرمایه بازار را به خود جذب می کنند باعث گسترش تلاطم به دیگر کشورها شده است.

در ماه های اخیر چالش های سیاسی و ضعف های اقتصادی همراه با تغییرات بازارهای بین المللی، ایام سختی را برای بازارهای کشورهایی چون ایتالیا، ترکیه، برزیل و آرژانتین رقم زدند.

2- در بین این کشورها، ترکیه و آرژانتین بیش از دیگران شاهد تلاطم در بازارهای مالی خود بوده اند.

این دو کشور دو وجه اشتراک بسیار مهم دارند.

نخست کسری جاری بسیار بالاست: هفت درصد تولید ناخالص ملی در ترکیه و پنج درصد تولید ناخالص ملی در آرژانتین.

برای جلوگیری از بحران اقتصادی، این کسری جاری باید با ورود سرمایه جبران شود که در شرایط نابسامان بین المللی سخت تر می شود و خود باعث فرار سرمایه می شود.

وجه اشتراک دوم، حجم بالای بدهی دلاری است، مخصوصا بدهی دولتی در آرژانتین و بدهی شرکت های خصوصی در ترکیه.

افزایش نرخ بهره در آمریکا باعث افزایش هزینه استمرار این بدهی ها می شود و افزایش نرخ دلار باعث افزایش میزان بدهی نسبت به واحد پول داخلی می شود و بازپرداخت بدهی ها را دشوارتر می کند.

همین نگرانی ها باعث ایجاد یک سیکل باطل می شود که به تبع آن واحد پولی به طور غیر قابل کنترلی کاهش پیدا می کند.

معمولا در شرایط دشوار اقتصادی، نگرانی های سیاسی نیز وارد معادله می شوند.

در ترکیه، نگرانی از افزایش تنش با آمریکا وجود دارد و در آرژانتین سرمایه گذاران نگران هستند که چالش های اقتصادی احتمال پیروزی سوسیالیست ها را که سه سال پیش بعد از 50 سال در صندوق انتخابات کنار گذاشته شدند در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده افزایش دهد.

مجموع عوامل باعث شده است که هزینه بیمه در برابر عدم بازپرداخت بدهی دلاری دولت ترکیه از آغاز سال جاری تاکنون از 5/ 1 درصد به 5 درصد و در آرژانتین از 3 درصد به 7 درصد افزایش پیدا کند.

در همین بازه زمانی لیر ترکیه حدود 60 درصد و پزوی آرژانتین حدود 70 درصد کاهش ارزش داشته اند.

3- اما چرا تلاطم بازارهای بین المللی یک عامل مهم در بررسی عوامل کاهش ارزش ریال به حساب می آید؟ به رغم متصل نشدن معنادار ایران به بازار بین المللی سرمایه، بازار ایران به واسطه تجارت کالا و مواد اولیه و همچنین از طریق سفرهای توریستی نسبت به تحولات دیگر کشورها تاثیرپذیر است.

کارشناسان زیادی به این نکته اشاره کرده اند که در دوره اول دولت روحانی و به رغم کاهش تورم در ایران، تفاوت تورمی در ایران نسبت به دیگر کشورها همچنان بالا بود و ثبات ریال ایران امری غیر طبیعی و ضررآفرین برای اقتصاد ما بود.

اما علاوه بر اختلاف تورمی، ذکر این نکته مهم است که واحد پولی اغلب کشورهای شریک تجاری ایران در برابر دلار ضعیف تر شدند و این سم مهلکی برای بخش تولید و عامل افزایش واردات بود.

در این راستا شرایط ارزی ترکیه از جهت روابط بالای تجاری و همچنین مقصد توریسم مسافران ایرانی مثال قابل توجهی است.

در چهار سال اول دولت آقای روحانی، در شرایطی که ریال ایران در برابر دلار آمریکا تقریبا ثابت بود، لیر ترکیه کاهشی 10 درصدی تجربه کرد.

در همین سال ها شاهد واردات روزافزون اجناس ترک به بازار ایران و افزایش چشمگیر سفرهای تفریحی ایرانیان به ترکیه بودیم.

شنیدن این نکته که سفر به آنتالیا ارزان تر از سفرهای تفریحی داخلی است بسیار رایج بود.

بر اساس آمار دولت ترکیه، در سال 2017 دو و نیم میلیون ایرانی به ترکیه سفر تفریحی داشتند که نسبت به سال 2016 افزایش 50 درصدی داشت و بعد از گردشگران روسی، ایرانیان بیش از هر ملیت دیگری میهمان ترک ها بودند.

به طور میانگین در سال 2017 هر ایرانی در سفر به ترکیه هزار دلار خرج کرد که این رقم 30 درصد بیشتر از میانگین گردشگران دیگر کشورها بود.

اصلی ترین عامل این اتفاق سرکوب ارزی در ایران بود که ارزش ریال را به طور کاملا غیر طبیعی و غیر اصولی قوی نگه داشته بود.

نتیجه این سرکوب فعال شدن موتورهای اصلاح کننده خودکار اقتصادی است.

برون رفت فزاینده ارز از طریق واردات و صنعت گردشگری و اجبار واحد پولی به رسیدن به نقطه ای منطقی تر.

اکنون پس از پنج سال از آغاز ریاست جمهوری روحانی لیر ترکیه در این مدت حدود 60 درصد و ریال ایران بیش از این رقم در برابر دلار کاهش قیمت داشته اند.

اگر اختلاف تورم بین ایران و ترکیه را نیز لحاظ کنیم تفاوت واقعی بین این دو ارز کمتر است.

اکنون می توان امیدوار بود که در صورت استفاده مدیران اقتصادی از این فرصت ایجاد شده، موتور تولید ایران روشن شود، انگیزه های اقتصادی واردات بیش از پیش را توجیه نکنند و رشد سفرهای خارجی متعادل تر یا حتی نزولی شود.

4- اما چه عواملی می تواند باعث شود شرایط بازار بین المللی از ارزش دلار در برابر دیگر ارزها بکاهد.

یکی از این عوامل شرایط اقتصادی آمریکاست که در حال حاضر در اوج به سر می برد.

رشد اقتصادی در آمریکا به سه درصد رسیده است و نرخ بیکاری به چهار درصد رسیده که در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است.

نرخ تورم نیز به محدوده موردنظر بانک مرکزی، یعنی 2 درصد رسیده است.

در این شرایط، بهبود بیش از پیش شرایط اقتصادی امری دشوار است.

بانک مرکزی آمریکا طبیعتا به شرایط رونق اقتصادی با افزایش نرخ بهره واکنش می دهد و این امر می تواند به شرایط رونق پایان دهد.

به علاوه، بازارهای مالی بیش از اینکه نسبت به داده های اقتصادی واکنش نشان دهند، به تفاوت داده ها نسبت به انتظارات واکنش نشان می دهند.

اکنون مدتی است که سطح انتظارات از اقتصاد آمریکا آنقدر افزایش یافته که به رغم مثبت بودن داده های اخیر اقتصادی، این داده ها کمی از حد انتظار ضعیف تر بوده اند.

برعکس، سطح انتظارات از شرایط اقتصادی در دیگر مناطق اقتصادی، از جمله اتحادیه اروپا آنقدر پایین آمده که داده های اقتصادی به رغم اینکه قدرت چندانی نداشته اند، اما از حد انتظار بهتر ظاهر شده اند.

ادامه این روند می تواند از قوت دلار در برابر یورو و به تبع آن دیگر ارزهای بین المللی بکاهد.

به علاوه شرایط سیاسی آمریکا نیز می تواند برای دلار ایجاد چالش کند.

برای مثال ادامه روند حقوقی تحقیقات مربوط به همکاری کمپین انتخاباتی ترامپ با نهادهای روسی می تواند اخبار غیر قابل منتظره ای را به همراه خود داشته باشد و نهایتا باعث استیضاح ترامپ شود.

یا در صورت کسب اکثریت کرسی های سنا و مجلس نمایندگان ازسوی دموکرات ها در انتخابات میان دوره ای ماه نوامبر ممکن است برنامه اقتصادی ترامپ در دو سال دوم ریاست جمهوری اش قفل شود.

در این صورت برخی از سیاست های اقتصادی پرتنش تر ترامپ با چالش رو به رو خواهد شد که این امر می تواند از قدرت دلار بکاهد.

اگرچه کشورهایی که دارای ضعف های اقتصادی هستند نمی توانند از آثار منفی تحولات بازار بین المللی بر شاخص های اقتصادی خود فرار کنند، اما آنچه مهم است اینکه سیاست گذاران تا جای ممکن شرایط اقتصادی خود را در برابر تاثیرپذیری ایمن کنند یا حداقل در برابر تلاطمات واکنش صحیح نشان دهند.

در مثال های آرژانتین و ترکیه که پیش تر به آنها اشاره شد، ضعف های اقتصادی شناخته شده بودند، اما جرقه داخلی شروع بحران، تضعیف استقلال بانک مرکزی توسط دولت این کشورها بود.

در هر دوی این کشورها ابتدا دولت بر بانک مرکزی فشار وارد کرد که به رغم افزایش فشارهای تورمی نرخ بهره را افزایش ندهد.

همین فشارها باعث کاهش شدید ارزش پولی این کشورها شد که به فشارهای تورمی بیش از پیش افزود و در نهایت افزایش نرخ بهره ای که بانک های مرکزی به رغم میل دولت مجبور به ارائه آن شدند بسیار بیشتر از افزایشی بود که واکنش سریع و به موقع در نقطه آغاز بحران می طلبید.

در چهار ماه گذشته نرخ بهره بانک مرکزی در آرژانتین از 27درصد به 60 درصد و در ترکیه از 13 درصد به 24 درصد افزایش پیدا کرده.

چنین افزایش شدید نرخ بهره در واکنش به افزایش تورم و افزایش انتظارات تورمی صورت گرفته است.

اگرچه هنوز مشخص نیست اتخاذ این سیاست های پولی به پایان بحران بینجامد، اما اعمال این سیاست ها قطعا بخشی از راه حل است.

فعالان اقتصادی باید بتوانند با نگه داشتن سرمایه خود در داخل اقتصاد از ارزش واقعی آن حفاظت کنند و این تنها وقتی ممکن است که نرخ سود داخلی از تورم انتظاری بالاتر باشد.

به علاوه افزایش نرخ بهره باعث کاهش نقدینگی و میزان مصرف و به تبع آن کاهش واردات و در نتیجه کاهش فرار ارز از کشور می شود.

اغلب بحران های ارزی با طی کردن همین مسیر خاتمه می یابند: کاهش شدید ارزش پولی، افزایش شدید نرخ بهره برای مبارزه با آثار تورمی، رکود اقتصادی و کاهش تورم، سقوط واردات، افزایش صادرات، بهبود حساب جاری، رونق تدریجی اقتصاد و تعدیل در عرضه و تقاضای ارز.

اما متاسفانه به رغم اصلاح برخی روندها در سیاست ارزی ایران، هنوز اشتباهات تصمیم گیری، از جمله اختصاص ارز ترجیحی، در حال وقوع است و بانک مرکزی همچنان از افزایش نرخ بهره اجتناب می کند.

تخصیص ارز ترجیحی به آن معناست که واحد پولی ریال هنوز آن طور که بازار حکم می کند کاهش پیدا نکرده است.

اگر بخشی از بازار به طور فرمایشی سرکوب شود، بخش آزاد آن باید این سرکوب را جبران کند و بیش از آنکه واقعیت اقتصادی طلب می کند جهش نشان دهد.

به علاوه، با توجه به انتظارات تورمی، نرخ واقعی سود سپرده به سمت نقطه منفی حرکت می کند که باعث افزایش نقدینگی و خروج سرمایه از بانک ها و حرکت به سمت کالاهای مصرفی و ارز و سکه خواهد شد.

اگر تصمیمات صحیح در این امور زودتر گرفته نشود، اصلاحات عمیق تر و دردناک تری نیاز خواهد بود.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار: 1مهر1397 ، کدخبر: 3443210: www.

donya-e-eqtesad.

com
کلید واژه ها: اقتصاد - افزایش - اقتصادی - نرخ بهره - شرایط - کشور - آمریکا - بازار - بین المللی - کاهش - دلار - ایران - توسعه - جهانی - افزایش نرخ دلار - سیاست های مالی - بانک - ایرانی - بازار جهانی - دلار آمریکا - رشد اقتصادی - تعرفه - مرکزی - بانک مرکزی - ارزش دلار - دولت - آرژانتین - مالی - هایی - نرخ دلار

آخرین اخبار سرویس:
عرضه نفت خام در بورس

افزایش نرخ 30 ارز بین بانکی

دولت تدبیر، کل بازار گاز منطقه را از دست داده است

صادرات 6 میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی

90 درصد طلب گندم کاران کرمانشاه پرداخت شد

هیچ کشوری توان افزایش تولید ندارد/گردن کلفتی ترامپ بی نتیجه است

10 محصول فناورانه در پارک فناوری آذربایجان غربی رونمایی شد

تجارت خارجی ایران به 90 میلیارد دلار می رسد

بازگشت کارت سوخت در دست بررسی است

یکهزارو 520میلیاردریال تسهیلات اشتغال روستایی پرداخت شد

رکورد حمل بار در راه آهن لرستان شکسته شد

دشت شهرکرد احیا می شود

عرضه نفت خام در بورس از امروز آغاز شد

چگونه کارت بانکی مفقود شده را بسوزانیم؟

استخدام کارشناس شیمی در شهرک صنعتی بهارستان کرج

استخدام همکار مسلط به زبان فرانسه جهت مکاتبات بازرگانی

صرفه جویی مردم شهرستان تفت در تابستان گذشته

استخدام مسئول دفتر بازرگانی جهت شرکت فعال - تهران

عرضه نفت خام در بورس آغاز شد

پیشنهاد پرداخت یارانه نقدی بنزین به مردم

چگونگی حذف دفترچه چند بیمه ای ها

مصرف بنزین در کدام منطقه پایتخت بالاتر است؟

محکومین مهریه به زندان نمی روند + بخشنامه رییس قوه قضاییه

سرقت مسلحانه دزدان نقابدار از بانک مرکزی دهلی + عکس

3 فاز پارس جنوبی امسال واردمدار می شود/آمریکا بازار نفت را بی ثبات می کنند

رشد 2 هزار درصدی کشفیات قاچاق

عضویت بانک کارآفرین در انجمن بانکداران ایرانی در اروپا

رقابت بانک ملی و پست بانک بر سر ارائه خدمات به روستاها

باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم

خدمت رسانی ایران خودرو به زائران اربعین

نسخه GTS پورشه پانامرا معرفی شد

ارز زائران اربعین به صورت دینار پرداخت می شود

باید با ساماندهی مدیریت بنگاه ها به بهره وری برسیم

یارانه سوخت به جای خودروها به مردم داده شود

رفتار غیر منطقی مردم در خرید کالا حاصل بی اعتمادی به دولت است

خرید پژو کارکرده چقدر تمام می شود؟

رگبار و احتمال سیلابی شدن 7 استان کشور

تلاش موسسه اعتباری ملل برای تبدیل شدن به بانک

تاکنون 820 هزار زائر اربعین در سامانه سماح نام نویسی کردند

استخدام برنامه نویس سیستمی، Backend ،Android در تهران

استخام نیروی راننده آقا در البرز

استخدام بازاریاب حرفه ای و کارمند فروش در خراسان رضوی

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

اخذ مجوز احداث میدان چهارراه آزادگان در شهر سورک

گفت وگوی زنگنه و وزیر انرژی روسیه درباره ی کاهش تولید نفت

فعال شدن کارت های سوخت در دستور کار است

بارش شدید باران در مازندران باران خشکسالی را نمی برد/ سهم آب ما را دریا می خورد

در سال 96 143 کیلو محصول باغی به ازای هر ایرانی تولید شد

وزیر نفت: در حال بررسی سهمیه بندی بنزین هستیم

محققان ایرانی محصولی برای جلوگیری از بخار روی شیشه ها تولید کردند

بازار نفت با کمبود عرضه مواجه است/کشوری توان افزایش تولید ندارد

دیگر محکومان مهریه زندانی نمی شوند

بهبود وضعیت بارندگی امسال استان یزد نسبت به سال گذشته

 برداشت ماهی و میگو از زهاب های شور  

اظهارات وزیر نفت درباره احتمال سهمیه بندی بنزین و مذاکرات نفتی با روسیه و اروپا

80 درصد کاهش محصول گردو منشاد

استفاده از توان مدیریت بانوان برای توسعه کشور

آغاز جمع آوری زکات مستحبی میوه توسط باغداران ساوجی

شرایط بنگاهداری حرفه ای را فراهم می کنیم

90 درصد طلب گندم کاران کرمانشاه پرداخت شد

کشت گلخانه ای در سراوان افزایش یافت

​قیمت دلار تک نرخی 24 مهرماه اعلام شد

قیمت ارز در بازار آزاد 24 مهر 97/ قیمت دلار اعلام شد

تولید بنزین رکورد کم سابقه ای را ثبت کرده است/سهمیه بندی بنزین در دست بررسی است

کسری بودجه آمریکا در بالاترین سطح شش سال اخیر

کدام کشورها بیش ترین سرمایه خارجی را جذب کرده اند؟

برداشت برنج به روش سنتی در الموت قزوین

کشت گلخانه ای در سراوان افزایش یافت

دستور رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

وزیر نفت: آمریکا خود و بازار را با تناقض روبه رو کرده است

رشد محدود سهام آسیایی/تنش های سعودی رشد سهام را مهار کرد

پشت پرده کاهش عرضه آپارتمان های مصرفی

فولاد دزفول 55 میلیون یورو ارزآوری داشته است

چوب ارزانی رونق صید بر قیمت ماهیان دریایی مازندران

90 درصد طلب گندم کاران کرمانشاه پرداخت شد

محتکر 4 هزار تن برنج در تبریز 30 میلیارد ریال جریمه شد

جدایی قیمت ارز از مسائل اقتصادی امکان پذیر است؟

آب آشامیدنی آبادان همچنان شور و بد مزه است

آمریکا یک سوزن به خودش زده حالا آخ آخ هم می کند!/ قیمت نفت با گردن کلفتی پایین نمی‎آید

آبرسانی پایدار به عشایر درمیان نیاز به 5 میلیارد تومان دارد

رییس جمعیت هلال احمر کشور 2 پایگاه جدید جاده هراز را افتتاح کرد

ارزش واردات کالا به خراسان شمالی 83 درصد افزایش یافت

11 هزارمتر خط لوله شبکه آبرسانی در کمیجان انجام شد

روستای نفت در شهرستان پلدختر برقدار شد

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه

بخشنامه رییس قوه قضاییه برای جلوگیری از زندانی شدن محکومین مهریه

روزانه 10 میلیون لیتر بنزین از کشور قاچاق می شود

شاسی بلند جدید اشکودا رقیب نیسان جوک می شود (+عکس)

سود دسترنج 3 میلیون نخلدار در جیب 100 دلال!

​ پشت پرده بیمه تکمیلی کارکنان پتروشیمی بوعلی سینا

پیش فروش خودروی کراس اوور جک S3 تمدید شد (+جدول فروش و جزییات)

نظافت خانه می کرد، کارش به روسپی گری کشید!

آمار زندانیان مهریه به 4500 نفر رسیده است

افراد دوتابعیتی به درد وزارت نمی خورند

ادامه تحریم های غیرعادلانه اقتصادی مردود است (گفت وگو با ابن یوسف، کارشناس نفتی ایرانی-آمریکایی)

گفت وگوی زنگنه و وزیر انرژی روسیه درباره ی کاهش تولید نفت

راهکارهایی برای تقویت تاب آوری در برابر مشکلات زندگی

دلار به زیر 7 هزار تومان بازخواهد گشت؟

با هدف بررسی عملکرد مناطق؛ دومین مجمع فصلی بانک اقتصادنوین برگزار شد

تمهیدات ویژه بانک پارسیان درمسیر پیاده روی زائران اربعین

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران

درس های کاهش ریال برای سیاست گذاران