مطالب مرتبط:
جزییات برنامه سوم توسعه شهرداری تهران/لزوم نظام بودجه ریزی منطبق با برنامه توسعه ای پایتخت
معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران در گفت وگو با فارس: ارائه برنامه سوم شهرداری به شورا تا پایان شهریور/ دولت باید سهم خود را برای اداره شهر بپردازد
تصویب تقویم کاری نیمه دوم سال شورای شهر تهران/ارائه برنامه توسعه سوم شهرداری به شورا سه شنبه
درخواست شورای شهر تهران برای افزایش سهم زنان در برنامه سوم توسعه شهرداری
عدم برنامه ریزی شهرداری تهران برای توسعه و تجهیز مدارس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 00:452018-09-24سياسي

جزییات برنامه سوم توسعه شهرداری تهران/لزوم نظام بودجه ریزی منطبق با برنامه توسعه ای پایتخت


معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از تقدیم برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران صبح امروز (دوشنبه) خبر داد و افزود: - معاون برنامه ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از تقدیم برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران صبح امروز (دوشنبه) خبر داد و افزود: این برنامه در 91 ماده قانونی پیشنهادی و در سه بخش اصلی احکام، اهداف سیاست ها و پروژه های پیشنهادی در کمتر از 200 صفحه تقدیم شورای اسلامی شهر تهران می شود.

حجت الله میرزایی در جریان بازدید از تحریریه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در گفت وگو با خبرنگار این خبرگزاری ضمن تشریح جزییات برنامه پنج ساله سوم گفت: برنامه های توسعه ای کارکردهای متعددی دارند که مهم ترین آن ها ایجاد وفاق و همزبانی بین کسانی است که در یک شهر سیاست گذاری می کنند یا سیاست ها را اجرا می کنند.

وی افزود: هرگاه که موسم تدوین برنامه ها می شود، مجموعه رفتارها و رویدادهایی شکل می گیرد که اگر به خوبی مدیریت شود محصول آن دستیابی به یک ذهنیت مشترک نسبت به جامعه است.

بر همین اساس است که می گوییم برنامه های توسعه ای در بر گیرنده دو عنصر اصلی هدفمندی و عقلانیت هستند.

در حقیقت برنامه توسعه می گوید به کجا می خواهیم برسیم و همین طور چطور باید این مسیر را طی کنیم و چه هدفی را برای آینده تعریف کنیم.

وی ادامه داد: برنامه توسعه تعیین می کند که وضعیت مطلوب چیست و ابزارها و روش های رسیدن به این وضعیت مطلوب چه خواهند بود و سر چنین مسائلی در این روند توافق حاصل می شود.

در زمان اجرا قاعدتا باید برنامه ها متکی بر مشروعیت عمومی باشند و جامعه ای که از آن استفاده می کند و مخاطب آن است، در این برنامه مشارکت داشته باشد.

برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران تلاش کرده که این سه ویژگی را در خود ایجاد کرده باشد.

وی تاکید کرد: در نخستین گام از شورا خواستیم که اعلام کند که قرار است به کجا برویم.

لذا شورای اسلامی شهر تهران در اسفندماه 1396 مصوبه ای تفصیلی در 7 صفحه به ما ابلاغ کرد که در آن جهت گیری ها و مسیر برنامه اعلام شد.

آنچه که امروز تحت عنوان برنامه توسعه ای شهر تهران آماده شده است نیز در چارچوب همین ابلاغیه و اهداف و جهت گیری های تعیین شده شورای شهر تهران است و البته این برنامه محصول گفت وگوی مستمر میان مدیران، کارشناسان و نخبگان شهری نیز قلمداد می شود.

معاون شهردار تهران با تاکید بر استفاده از ظرفیت همه ذی نفعان شهر در تدوین برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران گفت: برای اینکه ظرفیت های کارشناسی برنامه محدود به شهرداری نباشد، ظرف 9 ماه گذشته علاوه بر دو ضلع شورا و شهرداری، از ضلع دیگری شامل نخبگان و کارشناسان شهری و نهادهای مدنی تخصصی و تشکل های تخصصی دعوت شد و دیدگاه آن ها دریافت شد.

وی افزود: ظرف یک سال گذشته رابطه تنگاتنگی با رسانه ها داشتیم و دائما نمایندگان رسانه ها در جلسات تدوین برنامه حضور داشتند تا در جریان روند پیشرفت تدوین برنامه 5 ساله سوم قرار بگیرند.

لذا آنچه که امروز آماده شده محصول یک روند مشارکتی نسبتا طولانی است.

وی ادامه داد: این برنامه چند ویژگی مهم و چند هدف اساسی را دنبال می کند.

مهم ترین مشخصه این برنامه این است که به هیچ وجه یک برنامه جامع مربوط به همه چیزهای خوب نیست بلکه این برنامه متمرکز شده است بر روی موضوعات خاص و اولویت های اصلی شهر تهران.

وی تاکید کرد: مردم شهر تهران در نظرسنجی ها و نخبگان شهری در گفت وگوهایی که با آن ها انجام شده است، به طور مشترک چند موضوع را به عنوان موضوعات اولویت دار مطرح کردند که نخستین آن ها موضوع آلودگی هواست.

در حقیقت احساس خفگی و نگرانی و ناراحتی هایی که مردم از آلودگی های بیش از حد و فزاینده هوا دارند و آثارو پیامدهای آن که به شکل تعطیلات مستمر مدارس و ادارات و فعالیت های اقتصادی نمود پیدا می کند و همچنین از سوی دیگر فرسودگی تن و روان شهروندان، ساختمان ها و ماشین ها محصول آلودگی های شهری است که در این برنامه به جد مورد توجه قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی شهرداری تهران دومین اولویت شهروندان را که تاثیر بسیاری در اولویت اول آنها دارد ترافیک خواند و افزود: ترافیک بیش از حد و ناکارآمدی شبکه حمل و نقل تهران را به یک شهر ماشین محور تبدیل کرده است.

به شکلی که ماشین ها در هر ساعت و هر کجا که بخواهند می توانند آزادانه تردد کنند و سرریزهای منفی این تردد و این خودمختاری ماشین ها در قالب آلودگی های مختلف و از بین رفتن سلامت جسم و روان مردم خود را نشان می دهد.

لذا حل مساله ترافیک و شبکه حمل و نقل همگانی مساله دیگری است که مردم شهر و نخبگان شهری آن را مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: در حقیقت اگر مساله ترافیک و بهبود شبکه حمل و نقل همگانی شامل مترو، اتوبوس های تندرو و.

در دستور کار قرار گیرد، می توان مشکل ترافیک را کاهش داد و آلودگی های ناشی از تردد خودروها را نیز کاهش داد.

میرزایی افزود: طرح مفصل مشترکی بین سازمان های محیط زیستی و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران که اولویت اول خود را کاهش آلودگی قرار داده است تنظیم شده است.

علاوه بر این بیش از نیمی از احکام و پروژه های معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران هوشمندانه بر کاهش آلودگی ها متمرکز شده است.

وی ناایمنی و ناامنی در مقابل حوادث غیر قابل پیش بینی بویژه زلزله و آتش سوزی را سومین موضوعی خواند که شهروندان تهرانی از آن رنج می برند و بارها در نظرسنجی ها مطرح کرده اند.

وی با اشاره به زلزله پاییز گذشته ملارد و حادثه پلاسکو گفت: این دو حادثه تهرانی ها را نسبت به آینده شهر نگران کرده و حس ناامنی در مقابل این حوادث تقویت شده است.

در حقیقت تهران با ناامنی ها مواجه است که می توان در یک دوره 5 ساله آن ها را کاهش داد و به سطح استاندارد رساند.

به همین دلیل این موضوع به عنون یک محور اصلی در برنامه 5 ساله سوم پیش بینی شده است.

وی با اشاره به موضوع نابرابری در شهر تهران به عنوان یکی دیگر از محورهای برنامه 5 ساله سوم شهر تهران افزود: یکی از واقعیت های تلخ این است که شهر تهران با پدیده نابرابری فضایی روبه روست یعنی هم نابرابری شمال و جنوب و هم نابرابری درونی برخی مناطق مثل منطقه 4 در آن مشاهده می شود به شکلی که وقتی از برخی از نواحی جنوبی تهران به سمت شمال حرکت می کنیم گویی از شهری به شهر دیگر سفر کرده ایم.

وی ادامه داد: نابرابری در دسترسی به خدمات شهری نابرابری در دسترسی به زیرساخت های شهری، نابرابری در دسترسی به فرصت های شهری و همچنین نابرابری در زیست پذیری شهری کاملا در تهران محسوس است که در این برنامه به طور جد در دستور کار قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: این 4 محور در کنار سطح پایین انسجام و حس بی تفاوتی مردم به یکدیگر سطح پایین اعتماد عمومی در شهر تهران از جمله موضوعات اساسی مد نظر قرار گرفته در برنامه 5 ساله سوم است.

البته موضوعاتی چون حکمروایی شهری در دید نخبگان برجسته شده و معتقدند مسائلی که تهران با آن مواجه است ناشی از حکمروایی نامناسب شهری است.

تهران با یک روند و نظام مدیریتی به شدت غیر شفاف با جهت گیری های غیر عادلانه همراه با بی توجهی به رضایتمندی مردم در حال اداره شدن است.

میرزایی مولفه هایی همچون مشارکت حداکثری، شفافیت حداکثری و توجه به رضایتمندی شهروندان را از موضوعات پررنگ در برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران خواند و ادامه داد: یکی از تفاوت های اصلی برنامه سوم با برنامه های قبلی این است که یک فصل آن به بهبود حکمروایی شهری اختصاص پیدا کرده است و با 12 حکم اصلی که یکی از احکام آن هدف قرار داده شدن شهرداری برای تبدیل به یک سازمان شیشه ای است.

ما امیدواریم که در پایان برنامه سوم اگر هیچ اتفاق دیگری در تهران رخ ندهد، شاهد تبدیل شهرداری تهران به یک سازمان شیشه ای باشیم و هرآنچه که ماهیت تصمیم گیری های تاثیرگذار یا تصمیمات امتیازآور برای افراد قلمداد می شود، به طور روشن در معرض دید و قضاوت شهروندان قرار بگیرد.

معاون شهردار تهران ادامه داد: در 10 بند هرآنچه که باید در طول برنامه در روند شفافیت قرار بگیرد، مشخص شده، همچنین مشارکتت حداکثری و هوشمند سازی شهری که زمینه های فساد را از بین می برد و سطح زندگی شهروندان را ارتقا می دهد و سرعت دسترسی به خدمات را افزایش می دهد در برنامه به صورت جد مد نظر قرار گرفته است.

کوتاه کردن فرآیندها که موجب بهبود حکمروایی می شود و همچنین نوسازی نظام مالیه شهری و اقتصاد شهری در این برنامه پیش بینی 5 ساله پیش روی شهر تهران شده است.

وی درخصوص نظام مالیه شهر تهران در برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران گفت: تهران یک مالیه شهری سنتی ناعادلانه و ناپایدار دارد که به شدت وابسته به ساخت و ساز است و این امر باعث شده که با پایان یافتن ظرفیت های ساخت و ساز در تهران، ظرفیت های درآمدی شهرداری به شدت کاهش پیدا کند و در معرض خطر قرار گیرد.

از سوی دیگر راهی هم برای تامین مالی شهر جز تغییر الگوی فعالیت در تهران و تحول در نظام اقتصاد شهری نیست.

یعنی تنها راهی که برای تهران باقی مانده این است که از یک اقتصاد جزیره ای سنتی مبتنی بر ساخت و ساز به یک اقتصاد مبتنی بر فناوری های نوین تبدیل شود.

وی افزود: اولین گام این است که هوشمندسازی محقق شود و تهران هوشمند شکل بگیرد.

بر پایه تهران هوشمند تعداد زیادی کسب و کار نوین می تواند شکل بگیرد که امیدواریم محیط عمومی کسب و کار نیز در طول این برنامه بهبود پیدا کند.

معاون برنامه ریزی شهرداری تهران درخصوص ضمانت اجرایی برنامه 5 ساله سوم نیز گفت: اولین ضامن اجرایی برنامه تعهد و التزامی است که مدیران شهری خودشان باید به برنامه داشته باشند.

بی تردید مدیران شهری باید پایبند به اجرای برنامه باشند.

دومین ضامن اجرایی این برنامه که بسیار مهم است نظارت و پیگیری اعضای شورای اسلامی شهر است که به عنوان ناظر اصلی باید دائما از شهرداری تهران حسابرسی و حسابکشی کنند و گزارش های مربوط به اجرای برنامه را دریافت و منتشر کنند.

وی تاکید کرد: مهم تر از نظارت شورا و تعهد و التزام مدیران شهری، به نظر من افکار عمومی هستند.

در دوره مدیریت پنجم افکار عمومی به عنوان ناظری قدرتمند خود را نشان داد که امیدواریم این نظارت قدرتمند فراگیر شود.

قطعا یکی از ابزارها و زمینه های مهم اجرایی شدن برنامه، کمک رسانه ها خواهد بود.

یعنی مطالبه گری رسانه های عمومی و تبدیل اهداف برنامه به مطالبه همه شهروندان مهم ترین ضرورتی است که وجود دارد.

وی ادامه داد: در گذشته نیز تجربه نشان داده موضوعاتی که به مطالبه عمومی تبدیل شده اند مدیران ناچار به اجرای آن ها شده اند.

بی تردید اگر این ضمانت های اجرایی وجود نداشته باشند، هیچ برنامه ای محقق نخواهد شد.

وی درخصوص میزان تحقق برنامه دوم شهر تهران گفت: صحبت از میزان تحقق برنامه 5 ساله دوم شهرداری تهران موضوعیت ندارد چرا که از ابتدا اختلاف نظری میان شورا و شهردار وقت در هنگام تصویب این برنامه بود.

به این ترتیب عملا برنامه در دستور کار شهردار وقت قرار نداشت و مدیران شهری برنامه را برنامه خود نمی دانستند.

از سوی دیگر برنامه ای که شهردار وقت هنگام انتخاب اعلام کرده بود، با برنامه 5 ساله دوم در هنگام تصویب تفاوت بسیار داشت لذا ارزیابی های ما نشان می دهد چیزی کمتر از 30 درصد از برنامه دوم محقق شده است و در برخی حوزه ها مثل اصلاح سازوکارها و اجرای طرح تفصیلی شهر تهران، میزان تحقق برنامه بسیار کم بوده است.

میرزایی در تشریح ویژگی های اساسی برنامه 5 ساله سوم شهرداری تهران گفت: این برنامه متمرکز بر موضوعات کلیدی شهر تهران است و 8 موضوع کلیدی در دستور کار قرار داده شده تا در پایان این برنامه این موضوعات حل و فصل شده باشد.

برنامه در درون سازمان شهرداری و با مشارکت همه معاونت ها تنظیم شده و هیچ حوزه ای وجود ندارد که معاونت مربوطه آن برنامه را تایید نکرده باشد.

معاونت برنامه ریزی شهرداری تهران نیز به عنوان دبیرخانه و با نقش تسهیل گری تنظیم برنامه را بر عهده داشته است.

این روند باعث شده که مدیران شهرداری احساس کنند این برنامه محصول نظر خودشان است.

وی ادامه داد: این برنامه به جای تفصیل های غیر ضروری روی اهداف راهبردی متمرکز شده است.

تعداد شاخص های قابل سنجش محدود شده به اهداف راهبردی برای مثال ضرورتی ندارد تعداد صندلی های اتوبوس در افق برنامه گذاشته شود اما همه ما می دانیم سهم حمل و نقل همگانی بسیار مهم است و در این برنامه نیز چنین رویکردی در نظر گرفته شده است.

در حقیقت برنامه هم برنامه شهر و هم برنامه شهرداری است.

نیمی از احکام برنامه متمرکز بر اصلاح ساختارهای درون شهرداری است تا به این ترتیب شهرداری از یک سازمان با ماموریت های سنتی تبدیل به یک سازمان موثر توسعه ای و یادگیرنده در شهر شود.

وی تاکید کرد: شهرداری باید در رونق کسب و کارهای شهری نقش موثرتری ایفا کند.

یک وجه دیگر که مهم ترین و اولین فصل برنامه است حکمروایی شهری است که اولویتی مهم قلمداد می شود و در دستور کار شورا و شهرداری قرار داده شده است.

وی ادامه داد: مزیت دیگر این برنامه نظام ارزیابی عملکرد است که کاملا ارزیابی عملکرد برنامه در آن متحول شده است.

یعنی الزام کرده همه ارزیابی ها کنار گذاشته شود و عملکرد مدیران و سازمان ها بر اساس میزان پیگیری و اجرای برنامه و اهداف ارزیابی شوند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود در تشریح جایگزینی منبع درآمدی شهرداری از محل ساخت و سازها گفت: واقعیت این است که برای شهرداری راهی جز کنار گذاشتن شهرفروشی نیست.

در حقیقت شهر فروشی نه مطلوب و نه ممکن است.

مطلوب نیست برای اینکه همه وضعیت های نامطلوب فعلی شهر زاییده شهرفروشی گذشته است و ممکن نیست زیرا که ظرفیت های ساخت و سازهای گذشته از بین رفته است.

برآورد ما این است که درآینده حداکثر سالانه 8 میلیون مترمکعب امکان ساخت و ساز در تهران وجود دارد که آن هم عمدتا در تخریب و نوسازی بافت های فرسوده است.

لذا شهرداری ناچار است که منابع درآمدی جدیدی را پیش بینی کند.

وی افزود: مهم ترین منبع درآمدی دریافت عوارض از کسانی است که از شهر بهره مند می شوند که کمک می کند یک نظام عوارض عادلانه تر بنیان گذاشته شود.

امروز متاسفانه فقیران بیشتر از ثروتمندان در تامین عوارض شرکت می کنند.

آنچه که مطلوب است و در برنامه پیش بینی شده این است که عوارض باید متناسب با قدرت خرید، میزان بهره مندی از فرصت های شهری باشد و نظام عوارض نباید مانع کسب و کار باشد بلکه باید شتاب دهنده و رونق دهنده کسب و کارهای شهری باشد.

میرزایی با اشاره به سهم دولت در کمک به شهرداری گفت: دولت ها باید حس شان نسبت به شهرداری ها بویژه شهرداری پایتخت تغییر کند و شهرداری پایتخت را به عنوان فرزند مشروع خود بپذیرند.

اگر چنین امری محقق شود، دولت ها باید سهم خود را در هزینه های شهر افزایش دهند و این امر می تواند با فروش اوراق بدهی امکان پذیر شود.

وی افزود: راهکارهای اخذ سهم مالی دولت در چندین بند در برنامه 5 ساله سوم پیش بینی شده که بخش بزرگی از آن با دیپلماسی شهرداری و شورا و مجلس امکان پذیر خواهد بود.

وی درخصوص مکمل بودن بودجه ریزی سال 1398 و برنامه 5 ساله سوم گفت: به طور ناگزیر از سال آینده نظام بودجه ریزی باید منطبق با برنامه توسعه ای شهر تهران باشد.

نظام بودجه به عنوان ابزار اجرای برنامه باید زمینه تحقق اهداف برنامه را فراهم کند.

ما همزمان با تدوین برنامه یکی از فعالیت هایی که در دستور کار قرار دادیم این بود که در قالب کارگروهی مجزا اصلاح نظام بودجه ریزی را انجام دادیم تا زمانی که بودجه 98 تنظیم و پیشنهاد می شود، بر اساس اصلاح نظام بودجه ریزی با محوریت برنامه سوم باشد.

وی درخصوص پیش بینی موضوعاتی همچون حیات شبانه در برنامه سوم توسعه گفت: به صورت جدی و برجسته توسعه فضاهای عمومی در برنامه در دستور کار قرار گرفته و رونق بخشی به حیات شبانه مد نظر قرار گرفته است.

سازمان زیباسازی و سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به طور مشترک چندین حکم در برنامه پیش بینی کرده اند که با تصویب شورای شهر زمینه توسعه فضاهای عمومی برای رونق حیات شبانه را فراهم می کند.

معاون شهردار تهران درخصوص پیوست های انتظامی و فرهنگی حیات شبانه و پیوستگی اجرای طرح های این موضوع گفت: در گذشته و در دوره مدیریت شهری آقای قالیباف رابطه شهرداری و نیروی انتظامی تنگاتنگ بود.

در حال حاضر نیز رابطه بسیار خوبی میان نیروی انتظامی و مدیریت شهری شکل گرفته به شکلی که اگر همکاری پلیس راهور نبود امکان اجرای طرح ترافیک جدید وجود نداشت و اگر همکاری نیروی انتظامی نبود بسیاری از فعالیت های شهرداری تهران امکان پذیر نمی شد.

همه سازمان ها بهبود وضعیت شهر را وظیفه خود می دانند و از این لحاظ همکاری خوبی وجود دارد.

در برنامه 5 ساله سوم پیش بینی شده شهرداری به صورت موثر در تامین هزینه های امنیت شهر و بهبود راهنمایی و رانندگی مشارکت کنند.

در حقیقت شهرداری و نیروی انتظامی منابع مشترکی در بهبود نظم و امنیت شهر دارند.

وی تاکید کرد: اگر مساله ای وجود دارد مساله مدیریتی است وگرنه پیش بینی ها برای اینکه فضاهای زیست اخلاقی و خانوادگی یا تجربه های خانوادگی در فضاهای عمومی شهر افزایش پیدا کند و به شهری خانواده مدارتر و اخلاقی تر تبدیل شود، در برنامه پیش بینی شده است.

معاون شهردار تهران درخصوص پیش بینی تامین منابع انسانی و تعیین تکلیف نیروهای مازاد در این برنامه نیز گفت: ما حدود 50 بازنشسته آن هم در سطح مدیران در شهرداری تهران داریم و یک فصل این برنامه مربوط به سرمایه سازمانی است که موضوع مدیریت منابع انسانی را برای 5 ساله آینده شهرداری مشخص کرده است.

آنچه که ما پیشنهاد داده ایم این است که شهرداری موظف است سالی 6 درصد کاهش نیروی انسانی و 5 درصد انطباق بین پست و فعالیت ها را افزایش دهد.

شهرداری تهران نیروی مازاد زیادی دارد و با استاندارد کلانشهرهای داخل کشور به صورت مقایسه ای 25 هزار نفر و با مقایسه با سایر کلانشهرهای دنیا تا 35 هزار نفر نیروی مازاد دارد که روش های زیادی برای کاهش این نیروی مازاد پیش بینی شده است.

در حقیقت یکی از حوزه هایی که خیلی سریع راهبردی برای حل این مشکل طراحی کرد همین حوزه منابع انسانی بود که روش های انگیزشی و تشویقی خروج در کنار بازنشستگی الزامی بر اساس قانون را پیش بینی کرده است.

میرزایی درخصوص پیش بینی برنامه پنج ساله سوم شهرداری تهران در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی نیز گفت: شهرداری خود را یک همکار مسئول و فعال در زمینه آسیب های اجتماعی می داند اما مسئول اصلی و تنها مسئول در این حوزه نیست.

یعنی برخی سازمان های دیگر همچون بهزیستی، کمیته امداد و نیروی انتظامی نقش قانونی و موثری برای کنترل آسیب ها دارند.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران برای بهبود این وضعیت شهر در چندین ماده برای تامین زیرساخت ها و پایش دائمی آسیب ها و همکاری با کسانی که قربانی آسیب های اجتماعی هستند پیش بینی های لازم را انجام داده است.

معتقدیم بخش مهمی از آسیب ها نیازمند فعالیت و همکاری بین سازمانی موثر و فراتر رفتن از سازمان های دولتی است.

آسیب ها با کمک نهادهای مدنی قابل حل است.

آسیب های اجتماعی بی تردید جز با مشارکت فعال نهادهای مدنی و سمن ها قابل حل نخواهد بود.

در همین زمینه خیلی جدی آسیب ها را بامشارکت فعال و با تغییر رویکرد امنیتی و پزشکی به رویکرد مشارکت پذیرش و پذیرش آسیب دیدگان شهری قابل حل می دانیم.

در همین راستا حمایت از سازمان هایی که در این حوزه پا پیش می گذارند را در دستور کار قرار دادیم.


کلید واژه ها: برنامه - شهرداری تهران - تهران - شهرداری - شهردار - توسعه - شورای اسلامی شهر تهران - شهر تهران - شورای شهر - شورای - شورا - خبرگزاری - معاون - امروز - شورای شهر تهران - اسلامی - شهردار تهران - جامعه - دانشجویان - ماده - صفحه - هدفمندی - خبرنگار - نخستین - نخبگان - پایتخت - مدیریت - پروژه - بودجه - توافق

آخرین اخبار سرویس:
افزایش محبوبیت ترامپ در آستانه انتخابات میان دوره ای

راز هشدار رهبری درباره تشکیل نهاد های موازی

تب ما و تاب آنان

صید یک مدال نقره دیگر برای قایقرانان در مسابقات قهرمانی آسیا

استخدام مونتاژ کار حرفه ای قطعات الکترونیکی در تهران

رهبر انقلاب: مسئولان باید شفاف باشند

در مقابل مفسدان کوتاه نمی آییم/ منتظر شدیدترین مجازات ها باشید

نمایش «به وقت شام»، «تنگه ابوقریب» و «مختارنامه» در مرزها/ برپایی حماسه جاماندگان اربعین با حضور بیش از 2 میلیون ایرانی

انتخابات مجلس نمایندگان و چشم اندازی نو برای افغانستان

وزیر جدید کار به سه جانبه گرایی احترام بگذارد/ اگر مزد را ترمیم نکنند، در مذاکرات آخر سال به بن بست می خوریم

سخنان مهم رهبر انقلاب درباره شفافیت مسئولین با مردم و عدم پنهان کاری/ این شفّافیّتی که حالا سر زبانها است که «آقا شفّاف، شفّاف»، در کلام امیرالمؤمنین است/ مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

سرپرست فرمانداری شهرستان باوی منصوب شد

اربعین، حرکتی برای استجابت دعای فرج است

مسئولان جز در موارد نظامی، امنیتی و اموری که با دشمن مقابله داریم، باید شفاف باشند

دبیر انجمن سرود کانون منصوب شد

در اختتامیه مسابقات قرآن مسکو چه گذشت+عکس

فراوانی اسناد موثق در اهمیت پیاده روی اربعین

بررسی 4 دهه فعالیت رسانه ای انقلاب اسلامی با 40 نشست

730 زائر سیستانی جامانده از اربعین به زیارت امام هشتم(ع) می روند

گزارش تصویری دیدار مدال آوران لرستانی با شهید زنده

خانواده های شاهد و ایثارگر مظهر ایثار و فداکاری هستند

انجام هماهنگی های امنیتی در 3 مرز منتهی به عراق/ زائران بدون گذرنامه و ویزا به مرز ها مراجعه نکنند

اعزام 25 دانشجوی دانشگاه آزاد بیرجند برای شرکت در راهپیمایی اربعین

توجه به سیره پیامبر(ص) در رفتار با کودکان

نظری درباره پرونده درمنی داده نشده است/ آغاز به کار دادگاه های ویژه جرائم اقتصادی در هرمزگان و اصفهان

آیا کارمندان خود را می شناسید؟

جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی

خاطرات مداح شهید محسن گلستانی

پایه و اساس اسلام از نظر پیامبر اکرم (ص)

ناکامی یونس امامی و مجتبی گلیج در نخستین گام

ثبت جهانی خلیج فارس ایران

مراسم تشییع پیکر سرمربی پیشین تیم ملی کشتی برگزار شد+ تصاویر

اولین جاده آهنگین کشور در سمنان ایجاد شد

سفر عشق با پای پیاده برای رسیدن به معشوق

دو ضریح خیمه گاه و حضرت قاسم(ع) در بوشهر رونمایی می شوند

مدیر حوزه علمیه تهران از مدرسه امام خمینی(ره) رباط کریم بازدید کرد+ عکس

تصویر و اسامی مرزبانان ربوده شده

چند انتصاب جدید در مرکز خدمات حوزه های علمیه

دانشجویان برای راهپیمایی اربعین نیازی به وثیقه ندارند

آستان مقدس علوی ایستگاه تبلیغی ویژه زائران اربعین برپا کرد+ تصاویر

پیاده روی اربعین؛ راهبرد مقابله با اسلام هراسی و وحدت بر مدار محبت

چرا نویسنده زن انقلابی از شهدای مدافع حرم نوشت؟

50درصد از مدارس در سال جاری به وسیله خیرین احداث شده است

​آغاز ثبت نام دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در بخش خواهران

راه سختی که شریعتمداری پیش رو دارد

همسر دوبلور فقید: نتوانستم در تشییع همسرم شرکت کنم

توسعه تعامل با کشورهای عضو اکو بر مبنای دیپلماسی عمومی

اشرفی: برنامه سوم را می توان بازآرایی کرد

دولت از جمهوری اسلامی جا نماند

چرا وزرای روحانی از قرارگاه خاتم نیستند؟

استخدام تحصیلدار

استخدام پیک موتوری

استخدام گرافیست

استخدام طراح

استخدام صندوقدار

استخدام روانشناس

معاون شهردار تهران: برنامه سوم پایتخت بازآرایی می شود

گاز برخی مشترکان حاجی آباد و مود قطع می شود

جلسه شورای اقتصاد مقاومتی

مدیران بخشی از اختیارات خود را به شوراها واگذار کنند

سهمیه لاستیک کامیونداران اسدآباد افزایش یافت

دانشجویان بسیجی هم برای نمایندگان مجلس پیامک ارسال کرده اند

دستگیری یک زن مرتبط با حادثه تروریستی اهواز

مشخص نیست افساد فی الارض محیط زیستی ها در دادگاه احراز شود یا نه

سخنان رهبر انقلاب درباره شفافیت مسئولین با مردم

محکومیت جنایات آل سعود به زبان کاریکاتور و طنز

موکب احمدبن موسی(ع) تا دو روز بعد از اربعین میزبان زائران است

هفت نمایش به بخش مسابقه تئاتر خردسال راه یافتند/فراخوانی برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

مدیرعامل یک شرکت واردات موبایل محاکمه می شود/ اتهام: اخلال در نظام توزیع نیازمندی های مردم از طریق گرانفروشی به صورت کلان

فرمانده نیروی زمینی سپاه به پاکستان سفر کرد

28 موکب در حال خدمات رسانی هستند/ ویزای عراق تا دو روز مانده به اربعین صادر می شود

دادگاه های ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی در استان های هرمزگان و اصفهان بزودی کار خود را آغاز می کنند

میس کال های خارجی کلاهبردار!

به زودی مشکل طرح ترافیک مینی بوس ها حل می شود

سیاسی کاری در اعلام های هواشناسی شایعه است

دروس عمومی حوزه خراسان از 6 آبان تعطیل می شود

استعفای جهانگیری را تایید نمی کنم/ سخنان دیروز جهانگیری در واکنش به برخی مراجعات بود/ روحانی می توانست گزینه های بهتری را معرفی کند

استعلام از انتخابات شورای مرکزی اعتماد ملی/ بررسی گزارش برگزاری کنگره مجمع اسلامی کارکنان بانک ها، انجمن اسلامی مهندسین و حزب کارگزاران

نخستین نشست اجرایی سازی موافقتنامه چابهار برگزار می شود

7 نفر از اعضای شورای استان تهران در بازداشت هستند/هیچیک از بازداشتی ها سلب عضویت نشده اند

توضیحات سخنگوی ستاد اربعین در خصوص تاخیر در صدور ویزا

سفر سردار پاکپور به پاکستان برای پیگیری آزادسازی مرزبانان ربوده شده

مجتبی ماه پسند مشاور مالی سرپرست شهرداری رشت شد

هدیه رهبری به جوانان هرمزگان برای شرکت در مراسم اربعین

واکنش به ادعای کناره گیری ظریف

وزارت کار: تکذیب توزیع بسته حمایتی دولت

آماده شدن سند مناسبات اقتصادی اروپا با ایران

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

دانشگاهیان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند

با مشارکت بانک اقتصادنوین؛ هجدهمین مدرسه مهر نوین به کودکان و نوجوانان شهرستان جاسک تقدیم شد

(تصاویر) پرواز پرندگان/ آلمان ، تور شاهزاده هری و مگان مارکل در استرالیا ، تظاهرات حامیان نامزد راستگری انتخابات ریاست جمهوری برزیل در شهر سائوپائولو و ... در عکسهای خبری روز

شاخص معرفی وزرای جدید، کارآمدی و هماهنگی با سیاست های دولت بود

مفسد فی الارض بودن فعالان محیط زیست بازداشت شده، هنوز به طور رسمی اعلام نشده است

استخدام شابلون زن ماهر وارد به عکاسی در تهران

استخدام گرافیست، انیمیشن کار و طراح در استودیو مجال

استخدام راسته دوز خانم با سابقه کار در تهران

استخدام کارگر ساده در تولیدی پوشاک

جوابیه دبیرخانه شورای اطلاع رسانی به کیهان: نباید دچار خودتحریمی شویم

اکبر نبوی:در سینمای اجتماعی پژوهش امر بسیار ضروری است

استخدام خدمه خانم جهت یک مهد کودک در تهران

جزییات برنامه سوم توسعه شهرداری تهران/لزوم نظام بودجه ریزی منطبق با برنامه توسعه ای پایتخت

جزییات برنامه سوم توسعه شهرداری تهران/لزوم نظام بودجه ریزی منطبق با برنامه توسعه ای پایتخت