مطالب مرتبط:
برگزاری نمایشگاه مطبوعات منتفی شد
برگزاری نمایشگاه مطبوعات اقدامی لوکس و فانتزی است
حضور حوزه علمیه خواهران گلستان در نمایشگاه استانی مطبوعات
نمایشگاه مطبوعات، امسال برگزار نمی شود
:سقف وام خبرنگاران 20 میلیون است/ رسانه های خصوصی مخالف نمایشگاه مطبوعات هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 00:202018-09-24سياسي

نمایشگاه مطبوعات؛ آری یا نه؟‍


در حالی که طبق روال هر ساله مدتی کمی تا برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه مطبوعات باقی مانده است، هنوز معاونت مطبوعاتی به نتیجه قطعی در این زمینه نرسیده و رسما درباره برگزار یا برگزار نشدن نمایشگاه اعلام نظر رسمی نکرده است.

- از مدتی پیش احتمال منتفی شدن نمایشگاه مطبوعات بیست و چهارم به دلیل مشکلات مالی دولت و مطبوعات در برخی از رسانه ها عنوان شد در ادامه بحث برگزاری منطقه ای به میان آمد.

با این حال علیرغم اخبار منتشر شده، همچنان معاونت مطبوعاتی به نظری قطعی در این زمینه نرسیده است.

در همین راستا، خبرنگار ایسنا در گفت وگو با برخی از مدیران مسوول روزنامه ها نظر آنها را به عنوان شرکت کنندگان در گردهمایی سالانه رسانه ها، درباره برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات و تاثیرات برگزاری این نمایشگاه در سال های گذشته، پرسیده است.

وزارت ارشاد کار خوبی می کند اگر قید نمایشگاه مطبوعات را بزند مهدی رحمانیان، مدیر مسوول روزنامه شرق درباره احتمال برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات امسال، اظهار کرد: در مقطعی برگزاری نمایشگاه مطبوعات خوب بود، اما زمانی که توسعه دیجیتالی و کارکرد شبکه های اجتماعی افزایش پیدا کرد، نمایشگاه مطبوعات نیز فاقد ضرورت شد و جز هزینه نتیجه دیگری نداشت.

بنابراین فکر می کنم وزارت ارشاد کار خوبی می کند اگر قید نمایشگاه مطبوعات را بزند تا نه برای خودش زحمت درست کند و نه برای رسانه ها.

او در پاسخ به این پرسش که آیا روزنامه شرق در صورت برگزاری، در نمایشگاه امسال شرکت می کند، گفت: ترجیح ما این است که در صورت برگزاری نمایشگاه مطبوعات در آن شرکت نکنیم، مگر آنکه اجباری در کار باشد.

اگر تیم توانا و آشنا به امور طرح و ساختار جدیدی برای برگزاری نمایشگاه مطبوعات ارائه دهند، شاید بتوان گفت که نمایشگاه مطبوعات می تواند کارکرد خوبی برای رسانه ها داشته باشد؛ اما آنچه به ماسبق برمی گردد نشان می دهند که ضرورتی به برگزاری نمایشگاه مطبوعات نیست و ما نیز انگیزه و علاقه ای به شرکت در آن نداریم.

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در مصلی تهران نمایشگاه مطبوعات در شرایط فعلی صرفا جنبه تبلیغاتی دارد همچنین حسین عبداللهی، مدیرمسوول روزنامه آرمان امروز درباره تاثیرات برگزاری نمایشاه مطبوعات در سال های گذشته، خاطرنشان کرد: هدف از برگزاری نمایشگاه مطبوعات باید ارتقای سطح کمی و کیفی رسانه ها باشد، اما وقتی رسانه ها حتی کاغذ ندارند دیگر ارتقای کمی، معنی نمی دهد.

برگزاری نمایشگاه مطبوعات برای وقتی است که نیازهای اولیه رسانه ها فراهم باشد و آنگاه بتوانند با حضور در نمایشگاه مطبوعات با مخاطبان ارتباط برقرار کنند و سطح کمی و کیفی خودشان را ارتقا بدهند.

او با اشاره به شرایط اقتصادی رسانه های مکتوب، اظهار کرد: اگر می خواهیم رسانه های داخلی مورد اعتماد مردم واقع شوند، باید اجازه دهیم که در خط مقدم مبارزه با فساد قرار بگیرند و این امر بیش از هر چیزی به آزادی عمل رسانه ها نیازمند است.

وقتی که آزادی عمل دچار دست اندازهایی است که مدیران رسانه ها را دچار دردسر می کند، رسانه ها به سمت خودسانسوری می روند و طبیعتا جامعه مخاطبانشان را از دست می دهند.

زمانی که رسانه های داخلی نتوانند به نیاز مخاطبان پاسخ بدهند، آن ها نیز به سراغ رسانه های خارجی و به قول معروف غیرخودی می روند.

طبیعی است که رسانه های خارجی مقید به قانون اساسی و قوانین دادرسی نیستند و می توانند هر طور که می خواهند رویدادها را پوشش خبری بدهند.

این درحالی است که رسانه های داخلی به هر حال در چاچوب قوانین داخلی عمل می کنند و به یک سری از اصول پایبند هستند.

عبداللهی افزود: بنابراین نمایشگاه مطبوعات زمانی می تواند معنی و مفهوم داشته باشد که مسوولان بتوانند نیازهای بدیهی رسانه ها را برطرف کنند.

نیازهای رسانه ها هم شامل موضوعات اقتصادی همانند بحران کاغذ و هم شامل اجازه انتشار مطالب می شود.

تا زمانی که شرایط کاری رسانه ها آنطور که باید فراهم نشود، برگزاری نمایشگاه مطبوعات فایده ای نخواهد داشت.

این امر درست همانند این است که مغازه ای داشته باشیم و بدون اینکه این مغازه امکانات اولیه داشته باشد، برای آن ویترین بچینیم.

مدیر مسوول روزنامه آرمان امروز با بیان اینکه ما نتوانسته ایم آن چیزی که مخاطب نیاز دارد را در اختیار او بگذاریم ، گفت: زمانی که اجازه بدهند رسانه ها تمام دغدغه های مردم را پوشش بدهند، آنگاه نمایشگاه مطبوعات می تواند محل عرضه و تعامل بیشتر با مخاطب باشد.

نمایشگاه مطبوعات در شرایط فعلی صرفا برای وزارت ارشاد و زیرمجموعه های آن جنبه تبلیغاتی دارد.

البته اصل برگزاری نمایشگاه مطبوعات خیلی خوب است، اما نه زمانی که هنوز رسانه ها درگیر برطرف کردن نیازهای اولیه خود هستند.

او همچنین تاکید کرد که باید از هزینه های نمایشگاه مطبوعات در مسیر ارتقای کمی و کیفی رسانه ها استفاده شود.

نمایشگاه مطبوعات خوب است؛ به شرطی که مفید باشد اسماعیل رمضانی، مدیرمسوول روزنامه شهروند نیز در سخنانی در پاسخ به این پرسش که آیا از برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات استقبال می کنید، اظهار کرد: از برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات استقبال نمی کنیم، اما در عین حال باید به این نکته نیز توجه داشت که نمایشگاه مطبوعات در سال های اخیر بیشتر درون گروهی بوده است، هیچ وقت مردم را به رسانه ها وصل نکرده و موجب ارتقای این ارتباط نشده است.

البته این مشکل در نمایشگاه های دیگر نیز وجود دارد.

او ادامه داد: مشخص و واضح است که نمایشگاه مطبوعات در سال های اخیر در زمینه ارتباط بیشتر با مخاطب، به آن اندازه ای که انتظار می رفته، عمل نکرده است.

طبیعی است که اگر نمایشگاه مطبوعات به این شکل ادامه پیدا کند، بهتر است که با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رسانه ها برگزار نشود؛ ولی در عین حال از برگزار نشدن نمایشگاه استقبال هم نمی کنم، چراکه دوست دارم یک نمایشگاه خوب و مفید برای ارتباط بیشتر مردم با رسانه ها برگزار شود.

رمضانی یادآور شد: اگر نمایشگاه با هدف آشنایی بیشتر مخاطب با رسانه ها برگزار شود و بتواند به فضای رسانه ای کشور رونق بدهد، از برگزاری آن استقبال می کنم؛ کما اینکه این رونق را سال های پیش تجربه کرده ایم.

سال هایی که مطبوعات رونق و جایگاه خوبی در میان مردم داشتند، نمایشگاه مطبوعات هم به معنای واقعی یک نمایشگاه برای مردم بود.

اگر نمایشگاه مطبوعات بتواند به شرایط آن زمان بازگردد، از برگزاری آن استقبال می کنیم.

مدیر مسوول روزنامه شهروند درباره علت رونق نداشتن نمایشگاه مطبوعات در سال های اخیر، اظهار کرد: امروز حال رسانه ها در کشور خوب نیست و نمی توان انتظار داشت که تعامل خوبی هم با مخاطبان داشته باشند.

نمی توان گفت رونق نداشتن نمایشگاه مطبوعات فقط به خاطر خوب برگزار نشدن نمایشگاه است یا فقط به خاطر اهالی رسانه است که عملکرد خوبی ندارند.

این یک چرخه معیوب است که هر سال ادامه پیدا می کند؛ شرایط اقتصادی رسانه ها، میزان تاثیرگذاری آنها روی مخاطب، پیشرفت رسانه های جدید و .

همگی باعث می شود، نمایشگاه مطبوعات مفیدی برگزار نشود.

بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها چه بهتر که نمایشگاه مطبوعات برگزار نشود محمدعلی پیرعلی، مدیر مسوول روزنامه سیاست روز نیز درباره احتمال برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات، خاطرنشان کرد: در کشور ما بسیاری از اتفاقات صرفا جنبه سمبلیک و سطحی دارد که نمایشگاه مطبوعات نیز از جمله همین موارد است.

این نمایشگاه پیش از آنکه بتواند کارکرد موثری برای رسانه ها داشته باشد، صرفا به یک سمبل تبدیل شده بود.

البته اثرات جانبی نمایشگاه مطبوعات را رد نمی کنم، اما متاسفانه کارکرد اصلی خود را در سال های اخیر از دست داده است.

بنابراین فکر نمی کنم که برگزار نشدن نمایشگاه مطبوعات امسال خللی ایجاد کند.

او افزود: این موضوع را می توان به اغلب نمایشگاه هایی که در کشور برگزار می شود، تعمیم داد.

متاسفانه بسیاری از نمایشگاه ها سطحی هستند و آنطور که باید در ارتقای تعامل بیشتر با مخاطبان خود موفق نیستند.

بنابراین با توجه به شرایط اقتصادی کشور و رسانه های مکتوب، عدم برگزاری نمایشگاه مطبوعات خللی ایجاد نمی کند و حتی چه بهتر که برگزار نشود.

پیرعلی در پاسخ به این پرسش که در صورت برگزاری نمایشگاه مطبوعات در این نمایشگاه شرکت خواهد کرد، اظهار کرد: با توجه به مشکلات مالی در نمایشگاه امسال شرکت نخواهیم کرد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: نمایشگاه مطبوعات - نمایشگاه - مطبوعات - برگزار - رسانه - روزنامه - وزارت ارشاد - روزنامه شرق - شبکه های اجتماعی - روزنامه آرمان - مدیر - خبرگزاری ها - مشکلات مالی - وزارت - ارشاد - مصلی تهران - تبلیغاتی - صورت - نشان - خبرگزاری - اجتماعی - خبرنگار - ساختار - مدیران - انگیزه - مشکلات - افزایش - امروز - اخبار - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله علوی گرگانی: مسئولان برای رفع گرانی تلاش کنند

هرمزگان استانی کلیدی و مهم برای ایران است

نماینده زن مجلس: نمایندگان شاهد برخوردهای اهانت آمیز برخی کارمندان هستند/ یک بار به پلیس گفتم مگر رژیم عوض شده که با من اینگونه رفتار می کنی؟!

حوزه و دانشگاه مکمل توسعه مسائل فرهنگی نظام هستند

ملاقات عمومی استاندار مازندران با مردم بابل

پهنای باند به چه درد من می خورد؟!

بررسی طرح صیانت از کاربران و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در کمیسیون فرهنگی مجلس

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

بررسی سؤال از وزیر دادگستری در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس

آیت الله علوی: اگر مسئولان دلسوز مردم بودند، این گرانی رخ نمی داد

سندرز محتمل ترین گزینه دمکرات ها برای 2020 است

باید کاری کنیم مردم به اسلام گرایش پیدا کنند

رییس مجلس شورای اسلامی وارد بندرعباس شد

هرمزگان در کانون جهت گیری های استراتژیک قرار دارد

آیین شمع گردانی خادمان حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد

برگزاری همایش کریمه اهل بیت در بندرعباس

سپاه و بسیج اهل عمل در حراست از دین و نظام الهی هستند/بنیان فکری نیروهای بسیجی در شجره طیبه صالحین قوام می گیرد

مشکل کمبود داروی فاکتور 8 برطرف شده است

آیت الله علوی گرگانی: مسئولان از صبر مردم سواستفاده نکنند/ اگر مسئولان کمی دلسوز بودند گرانی و مشکلات کشور رفع می شد

دیدارمعاون توسعه و فناوری رسانه ملی با نماینده ولی فقیه در استان کرمان

رییس مجلس شورای اسلامی وارد بندرعباس شد

استثناهای قانون منع بکارگیری بازنشستگان

رییس مجلس وارد بندرعباس شد

خبر ویژه : صلاحیت شهردار رشت تأیید نشد

دانشگاه های علوم پزشکی دین و اخلاق را جزو حوزه های تخصصی تعریف کنند

آیین شمع گردانی خادمان حرم کریمه اهل بیت(س) برگزار شد

سند2030 زمینه ساز نفوذ جریان های سکولار در فضای آموزشی کشور است

جنگ هراسی تئوری مرد دیوانه در منطقه است/ وزارت راه در تصمیم گیری برای صنعت حمل و نقل از نمایندگان تشکل ها نظرخواهی کند

جهت گیری ها و شاخص های کلان بودجه 98 تصویب شد

غرب راهکار سیاسی تحت رهبری سوری ها را پذیرفته است

استیضاح حجتی برای بررسی در صحن علنی به هیات رییسه ارسال شد

جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان غربی برگزار شد

تبیین خاطرات پیش قراولان جهاد و شهادت در یزد

درس ولایتمداری را از حضرت معصومه(س) بیاموزیم

جهت گیری تولید علم در کشور توحیدی باشد

محمد علی موحد: سیستم آموزشی تست محور پدر ما را درآورده

عراقچی: اروپایی ها برای صیانت از برجام گام های عملیاتی بردارند

بندر چوئبده آبادان از کمبود امکانات رنج می برد

آیت الله علوی گرگانی: به داد مردم برسید!/ نباید از صبر مردم سوءاستفاده شود

امتناع خانواده هاشمی رفسنجانی از حضور در نمایش یک مستند

رییس مجلس شورای اسلامی وارد بندرعباس شد

هم اکنون رییس مجلس شورای اسلامی وارد بندرعباس شد

محمد علی موحد: سیستم آموزشی تست محور پدر ما را درآورده

نمایشگاه «دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار» در یزد افتتاح شد

برگزاری پیش کنگره 5400 شهید کردستان در سقز

مراسم بزرگداشت مرحوم احمد احمدی

تاکید بر نگاه تحولی متوازن مدیر حوزه علمیه خراسان به طلاب خواهر و برادر

وحدت حوزه و دانشگاه به معنای ادغام و اختلاط نیست

بررسی طرح صیانت از کاربران و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در کمیسیون فرهنگی مجلس

استخدام کمک حسابدار در شرکت صفا رایانه

«بنیاد خیریه» ترامپ منحل می شود

بروکسل در آستانه کریسمس

استخدام پشتیبانی سایت وردپرس در یک شرکت

استخدام کارمند با مدرک کارشناسی ایمنی صنعتی یا بهداشت کار

ماجرای تحصن دانشجویان دانشگاه دخترانه سبزوار چه بود؟

واکنش ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم برادران افاغنه توسط سرباز ناجا

گذار از «پروژه گسست» حوزه و دانشگاه به فرآیند وحدتِ آرمانی واقع بینانه

مردم نباید سرخورده شوند

فروش زمین به پروژه اطلس مال تکذیب شد

امضا دو تفاهم نامه همکاری بین استاندار کرمان و معاون توسعه و فناوری رسانه ملی

رشد علمی دانشگاه نیازمند تقویت زیرساخت های پژوهشی است

نیازمندی پژوهش های علوم انسانی به بودجه و کارآمدی

شناخت دقیق و آموزش متناسب؛ لازمه کنترل آسیب های اجتماعی

نکوداشت استاد محمدعلی موحد

بررسی طرح صیانت از کاربران و ساماندهی پیام رسان های اجتماعی در کمیسیون فرهنگی مجلس

جشن مختلط طراحان یک مسجد جنجالی!

وحدت حوزه و دانشگاه باید در جهت حل برداشت نادرست از تعارض علم و دین باشد

رسانه ها به ادعای فساد سازمان یافته دامن نزنند

معنای طلبه شدن دست برداشتن از دانشگاه نیست/ حوزه و دانشگاه پایگاه تضارب افکار و اندیشه اند

تصاویر/ مراسم بزرگداشت وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه ایلام

فتنه 88 به امید براندازی نظام کلید خورد

شوخی فتاح: قصد دارند همه مردم تحت پوشش کمیته امداد قرار بگیرند

رییس انجمن رانندگان ناوگان مسافری: دولت نه تدبیر دارد و نه امید

اولویت کامیون داران حل مشکل تامین لاستیک است

موضع محمد بن سلمان درباره بزرگترین بودجه تاریخ عربستان

جوشاندن نوشیدنی با شن های داغ! + فیلم

رییس مجلس شورای اسلامی وارد بندرعباس شد

تحویل استوار نامه سفیر جدید ایران به رییس جمهور چین

یادواره شهدای حوزه و دانشگاه ومحله در ارومیه

رییس مجلس شورای اسلامی واردبندرعباس شد

بیانیه ستاد پشتیبانی کمک های مردمی یمن در محکومیت جنایات سعودی

فرزند شهید خوش لفظ در آغوش حاج قاسم سلیمانی /تصاویر

امنیت پایدار در گرو مشارکت مردم است

آیت الله علوی گرگانی: از صبر مردم سواستفاده نکنید

واکنش ناجا به انتشار فیلم ضرب و شتم اتباع افغان توسط سرباز ناجا

وقتی امیرنظام حذف شد

فرمانده نیروی انتظامی استان یزد از مکتب الزهرا(س)بازدید کرد+ عکس

نماینده سراوان:تا پای اخراج مدیرکل گمرک ایستاده ام

علی علیزاده: اردنگی بزرگتری درانتظار نماینده سراوان است

بیانات رهبر انقلاب در ابتدای درس خارج فقه درباره تبعات اخروی ریاست

آیت الله علوی گرگانی: مسئولان از صبر مردم سواستفاده نکنند

سند راهبردی اصناف تدوین می شود

آبخوان داری درست اجرا می شد به اندازه یک اقیانوس آب داشتیم

در منافع ملی باید یک حرف مشترک بزنیم/ بارزترین مصداق مرگ بر آمریکا، خدمت به کشور است

اوقاف به تثبیت مالکیت موقوفات اهتمام دارد

جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدرآذربایجان غربی

تسلیم بودن و نفوذ پذیری، فتنه جدید است

طلایه داری مردم گیلان در حمایت از ولایت فقیه ستودنی است/ زیبنده نیست مدیران ارشد استان نسبت به خط قرمز نظام اسلامی بی تفاوت باشند

کاهش اتکا به فروش نفت توفیق اجباری بودجه 98

آیت الله علوی گرگانی: به داد مردم برسید!/ نباید از صبر مردم سوءاستفاده شود

نمایشگاه مطبوعات؛ آری یا نه؟‍

نمایشگاه مطبوعات؛ آری یا نه؟‍