مطالب مرتبط:
سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت ها
سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت ها
شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو موافقت نکرده است
شورای رقابت: قیمت خودرو افزایش نمی یابد / استعلام از بانک مرکزی برای صحت تغییرات مواد اولیه
آتش بازار مسکن را چه کسی شعله ور می کند/ سکوت و انفعال مسئولین در برابر رشد نجومی قیمت ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 00:152018-09-24اقتصادي

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست


نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو .

- نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو برای تعیین قیمت های جدید بود.

.

در این بین هر چند تولید کنندگان و بازار از مدت ها پیش خواستار تعیین تکلیف قیمتی محصولات زیر 45 میلیون تومان توسط این شورا بودند، اما رییس و اعضای شورای رقابت تا به امروز در قبال التهابات بازار سکوت اختیار کرده اند، این در شرایطی است که عملکرد شورای مذکور می تواند در آرامش بازار هیجان زده خودرو بسیار موثر باشد.

شعارسال": نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای.

نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو برای تعیین قیمت های جدید بود.

در این بین هر چند تولید کنندگان و بازار از مدت ها پیش خواستار تعیین تکلیف قیمتی محصولات زیر 45 میلیون تومان توسط این شورا بودند، اما رییس و اعضای شورای رقابت تا به امروز در قبال التهابات بازار سکوت اختیار کرده اند، این در شرایطی است که عملکرد شورای مذکور می تواند در آرامش بازار هیجان زده خودرو بسیار موثر باشد.

حال با توجه به شرایط حاکم بر تولید و بازار خودرو، این سوال مطرح می شود که انفعال شورای رقابت بعد از آنکه رضا شیوا، رییس این شورا، در یک برنامه تلویزیونی خبر از بازنگری قیمت محصولات خودروسازان داد، چه تبعاتی برای طرف عرضه و تقاضا می تواند به دنبال داشته باشد؟ در حال حاضر بلاتکلیفی می تواند واژه مناسبی برای توصیف وضعیت تولید کننده و مصرف کننده به دلیل اقدامات انفعالی شورای رقابت باشد.

در این شرایط که فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار در برخی محصولات نزدیک به دو برابر شده است، تولید کنندگان با توجه به افزایش هزینه های تولید، چشم انتظار افزایش قیمت ها از سوی این شورا هستند.

همین چشم انتظاری سبب شده تا عرضه محصولات ازسوی خودروسازان کاهش یابد.

استدلال خودروسازان این است که با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید، عرضه خودرو با قیمت های کنونی تامین کننده منافع این دست از تولید کنندگان نخواهد بود.

از طرف دیگر مصرف کنندگان نیز با توجه به بلاتکلیفی تولید کنندگان و کاهش شدید عرضه و به تبع آن افزایش قیمت ها مجبور هستند خودروی خود را از واسطه ها بخرند یا اینکه با توجه به عدم توانایی در خرید خودرو با قیمت های نجومی، تقاضای خود را به امید نزولی شدن نمودار قیمت ها به تاخیر بیندازند؛ بنابراین می توان گفت که بلاتکلیفی خودروساز به مصرف کننده نیز به نوعی منتقل می شود.

برخی کارشناسان این بلاتکلیفی را عاملی در راستای شکل گیری بی اعتمادی در جامعه می خوانند و تاکید می کنند که بی اعتمادی به شرایط حاکم بر بازار خودرو این قابلیت را دارد تا به یک بی اعتمادی عمومی در سطح جامعه منجر شود.

به این ترتیب کارشناسان نسبت به تبعات اجتماعی این بی اعتمادی هشدار می دهند.

در حالی که برخی کارشناسان تبعات تاخیر در اعلام قیمت از سوی شورای رقابت را منجر به ایجاد تبعات اجتماعی گسترده می دانند، برخی دیگر معتقدند انفعال شورای رقابت در اعلام نظر خود در ارتباط با قیمت های جدید، با توجه به رویه گذشته این نهاد در افزایش اندک قیمت ها، هیچ تبعات خاصی ندارد و همچنان سمت عرضه و تقاضا در بلاتکلیفی به سر خواهند برد.

آنها می گویند تنها در صورتی تصمیم شورای رقابت می تواند سبب از میان رفتن التهابات شود که قیمت خودرو آزاد شود.

با توجه به اینکه تاکنون سیگنال مثبتی از سوی شورای رقابت در ارتباط با آزادسازی قیمت خودرو مشاهده نشده است، می توان این طور نتیجه گیری کرد که هر چه قیمت اعلام شده از سوی این شورا به قیمت بازار نزدیک تر باشد، بیشتر سبب کاهشی شدن نمودار التهابات بازار خواهد شد و چنانچه قیمت های جدید فاصله بیشتری از قیمت ها در حاشیه بازار داشته باشند، به همان میزان سبب تشدید التهابات بازار خواهد شد.

در این شرایط به نظر می رسد شورای رقابت می تواند با اقدامات به موقع و موثر خود سبب کاهش التهابات بازار شود، حال آنکه تاخیر این شورا در اعلام قیمت های وعده داده شده توسط رییس آن، بازار خودرو را بیش از پیش بلاتکلیف کرده است.

در این بین خودروسازان نیز بیکار ننشسته اند و با کاهش تولید خودروهای پرتیراژو زیر 45 میلیون تومان و همچنین افزایش تیراژ محصولات بالای 45 میلیونی به نوعی به جبران ضرر و زیان خود از این ناحیه پرداخته اند.

در این بین تنها مصرف کننده است که مجبور به خرید محصول موردنظر خود با زیان ناشی از اقدامات انفعالی شورای رقابت است.

انفعال شورا؛ بی اعتمادی عمومی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، شورای رقابت در این روزها که دامنه نوسانات قیمتی در بازار هر روز افزایش می یابد، نیازمند چابکی و تحرک بیشتر است چرا که این شورا می تواند در کاهش التهابات بازار بسیار موثر واقع شود.

در این ارتباط حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو، در گفت وگو با دنیای اقتصاد می گوید: افسار گسیختگی قیمتی که این روزها در بازار خودرو وجود دارد، بیشتر ناشی از اختلال در روند عرضه محصولات به بازار است.

در حالی این کارشناس خودرو، افزایش و نابسامانی بازار را با مشکلات تولید کنندگان در یک راستا می داند که این مساله، یعنی کاهش عرضه از سوی خودروسازان دلایل گوناگونی دارد.

افزایش هزینه های تولید و عدم تناسب قیمت کارخانه با قیمت محصولات در بازار را می توان از اصلی ترین دلایل کاهش عرضه از سوی خودروسازان عنوان کرد.

کریمی سنجری اعلام نظر سریع از سوی شورای رقابت و اعلام قیمت های بازنگری شده از سوی این شورا را راهکار خروج بازار از این شرایط می داند و تاکید می کند در شرایط فعلی بازار در بلاتکلیفی به سر می برد.

این بلاتکلیفی از دو سمت عرضه و تقاضا وجود دارد؛ بنابراین باید تلاش کرد تا خودروساز و بازار هر چه سریع تر از این بلاتکلیفی خارج شوند.

این کارشناس خودرو، در حالی راهکار کاهش التهابات را از میان بردن بلاتکلیفی می داند که باید گفت کلید حل این مساله در دستان شورای رقابت است.

شورای رقابت چنانچه بتواند به صورت چابک و موثر به وظایف محوله خود عمل کند، سبب از میان رفتن بلاتکلیفی می شود، در حالی که در شرایط حاضر شاهد هستیم که این شورا به جای چابکی، انفعال را در دستور کار قرار داده است و در روزهایی که التهاب بازار را فرا گرفته به جای گرفتن تصمیمات آنی و موثر، بیش از پیش در لاک خود فرو می رود.

کریمی سنجری این انفعال شورای رقابت که منجر به بلاتکلیفی دو سوی بازار، یعنی خودروساز و خریدار می شود را دارای تبعات وسیع تری می داند.

بی اعتمادی، بزرگ ترین آفتی است که از ناحیه انفعال شورای رقابت دامن گیر جامعه می شود.

در حالی کریمی سنجری به بی اعتمادی به عنوان سوغات انفعال شورای رقابت در اعلام قیمت ها اشاره می کند که این بی اعتمادی سبب سرخوردگی عمومی شده است.

وی دلیل گستردگی تبعات اجتماعی ایجاد شده در بازار خودرو را اهمیت خودرو در سبد خانوار می داند.

این کارشناس معتقد است خودرو جزو کالاهای پرنفوذ است و همین نفوذ سبب می شود در زمانی که بازار تلاطم دارد، بی اعتمادی به تصمیمات دولت شیوع بیشتر پیدا کند.

کریمی سنجری می گوید عبور از این بحران و کاهش تبعات اجتماعی آن تنها از طریق چابکی شورای رقابت امکان پذیر خواهد بود.

افزایش اندک فرقی با اعلام نکردن قیمت ها ندارد در شرایطی که کریمی سنجری معتقد است انفعال و سکوت شورای رقابت باعث به وجود آمدن سرخوردگی و بی اعتمادی اجتماعی می شود، فربد زاوه، کارشناس خودرو به دنیای اقتصاد می گوید: چه شورای رقابت منفعل باشد و چه قیمت های جدید را با توجه به رویه گذشته خود و با فاصله زیاد از قیمت حاشیه بازار اعلام کند، چندان فرقی برای خودروساز و مصرف کننده ندارد و آنها در هر دو صورت در بلاتکلیفی و التهاب به سر می برند.

وی معتقد است اعلام قیمت هایی که با قیمت بازار فاصله زیادی دارند، نه تنها باعث کاهش التهابات بازار نمی شود؛ بلکه بر دامنه این التهابات خواهد افزود.

در حال حاضر خودروسازان به دلیل بلاتکلیفی در ارتباط با اعلام نظر شورای رقابت در تولید و عرضه محصولات زیر 45 میلیون تومانی اهمال می کنند، این در شرایطی است که آنها دلایلی از قبیل کمبود مواد اولیه و قطعات را به عنوان دلیل کاهش عرضه محصولات به بازار مطرح می کنند.

این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه تنها راه از میان رفتن نوسانات بازار، آزادسازی قیمت است، تاکید می کند در شرایطی که آزادسازی چندان با تفکرات اعضای شورای رقابت همسو نیست، باید به سمتی برویم که خروجی قیمتی شورای رقابت، هر چه بیشتر به قیمت ها در حاشیه بازار نزدیک شود.

این فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار، هر چه کمتر باشد، در کاهش التهابات موثرتر خواهد بود.

به این ترتیب در شرایطی که شورای رقابت در اعلام نظر قیمتی خودرو منفعل عمل می کند، در مقابل شاهد هستیم که خودروسازان تلاش می کنند با کاهش تولید محصولاتی که در حیطه قیمت گذاری این شورا قرار دارد در مقابل افزایش تیراژ محصولات بالای 45 میلیون تومانی، تا حدودی خود را از زیر بار بلاتکلیفی تحمیل شده از سوی این نهاد برهانند که با این وضعیت تنها مصرف کننده با ضرر و زیان روبه رو خواهد بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری پدال نیوز ، تاریخ انتشار: 1مهر 1397 ، کدخبر: 91372،www.

pedalnews.

ir
کلید واژه ها: شورای رقابت - تولید - خودرو - جلسه شورای رقابت - شورا - شورای - خودروسازان - قیمت - بازار - شرایط - تولید کنندگان - بانک مرکزی - تورم - نامه - برنامه تلویزیونی - مرکزی - نهاده - بانک - هیجان - امروز - آرامش - جدید - کارخانه - برنامه - افزایش - هزینه - مصرف

آخرین اخبار سرویس:
یکهزار و 800 تن میگو از آبهای هرمزگان صید شد

سرما بیش از هزارمیلیارد تومان به کشاورزان استان تهران خسارت زد

امارات سال آینده را «سال تسامح» نامید

اورژانسی ها با اهدای خون به استقبال زمستان می روند

بهزیستی کامیاران 9 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پرداخت کرد

برداشت نیشکر با 35روز تاخیر در خوزستان شروع شد

خودروی هاوال H2 به تمام ثبت نام کنندگان نخواهد رسید

رشد مراکز دانش بنیان فرصتی برای ثروت آفرینی است

وزیر رفاه؛ بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشده است

آشنایی با شهر جدید پرند

استخدام کارشناس بازرگانی سرب و روی در یک شرکت معتبر- تهران

پیروزبخت:اجازه ورود کالای غیر استاندارد را به کشور نمی دهیم

قیمت خودرو امروز 24 آذر 97/ بی ثباتی قیمت ها در بازار خودرو +جدول

ثبت نام کارت سوخت المثنی ساعت 24 امشب به پایان می رسد

شرکت وان مور از اولین ایرباد بی سیم خود رونمایی کرد

سرمایه گذاران تولیدات دانش بنیان حمایت می شوند

اجرای دو طرح عمران شهری در خوی

تولید ایزوگام در آبادان

جذب 70درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای در بازار کار

«دولت» خبر انتصاب داماد روحانی در وزارت صمت را تایید کرد

بورس به کانال 164 هزار واحدی عقب نشینی کرد

امکان پرداخت بیش از 800 میلیارد تومان به کارآفرینان لرستانی

سرما یک هزار میلیارد تومان به اراضی کشاورزی تهران خسارت زد

نمایشگاه خیریه شب یلدا در ارومیه برپا شد

بدهی جهانی به رقم بی سابقه 184 تریلیون دلار رسید

شش میلیارد و پنجاه میلیون یورو مجموع فروش ارز حاصل از صادرات

آبرسانی به روستاهای خرمشهر

دستور ویژه درباره خودروهای دپو شده در گمرک

​تجارت ایران و عراق تا پایان سال به 13 میلیارد دلار می رسد

استخدام حسابدار جهت شرکت تولیدی آرپانوش در مشهد

معاون امور اقتصادی استانداری لرستان مطرح کرد امکان پرداخت بیش از 800 میلیارد تومان به کارآفرینان لرستانی

تولید لاستیک بایاس 10 درصد افزایش یافت

رییس خانه معدن کرمانشاه: کمتر از یک ششم معادن قیرطبیعی استان فعالند

رحمانی: استان ها محور تصمیم های وزارت صنعت شدند

افزایش همکاری با دهلی نو به نفع دو کشور و منطقه است

زمان واریز یارانه نقدی آذر ماه اعلام شد

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

رونق اقتصاد روستایی کاهش مهاجرت را به دنبال دارد

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

247 پرونده تخلف کالای قاچاق در بازار کردستان تشکیل شد

پیگیری مطالبات صندوق بازنشستگی نفت از باقری درمنی ادامه دارد

ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان

رشد 18 درصدی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی دو واحد فرآوری آبزیان

انتصاب های جدید در وزارت صنعت، معدن و تجارت

خرید آپارتمان در برخی مناطق تهران چقدر هزینه دارد؟

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

تامین سرمایه بنگاه های اقتصادی با تسهیلات مضاربه بانک ملی

استخدام برنامه ریز تولید و فروش در یک شرکت معتبر در تهران

خرید نجومی ملک توسط ایرانیان در ازمیر ترکیه

قیمت ارز، طلا و سکه در روز شنبه

نخسیتن دوره آموزشی بازرگانان کوچک در اهواز برگزار شد

واگذاری تسهیلات مسکن روستایی بدون محدودیت

جذب 70درصد دانش آموختگان فنی و حرفه ای کشور در بازار کار

پیش بینی 200 میلیارد تومان برای برون سپاری رشته های کار و دانش در سال 98

3 کشور مقروض اصلی جهان

852 تن بذر اصلاح شده گندم در میان کشاورزان دیواندره توزیع شد

رشد 18 درصدی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی

تکمیل طرح های عمرانی مورد مطالبه مردم تسریع شود

شناسایی حداقل 17 ملک از اموال وحید مظلومین

ارزیابی عملکرد مدیران بر اساس میزان حمایت آنها از بخش خصوصی خواهد بود

جذب 70 درصد دانش آموختگان فنی وحرفه ای کشور در بازار کار

تامین و ذخیره سازی 100 تن گوشت گوساله منجمد در استان

چشم انتظار افزایش نرخ جرایم راهنمایی و رانندگی باشید!

بازار ارز چگونه گمراه می شود؟

احمد ابراهیمی دستیار ویژه وزیر صنعت شد

بررسی 10 سناریو برای کنترل مصرف بنزین

بدهی جهانی به رقم بی سابقه 184 تریلیون دلار رسید

تولید خودرو کمتر از نصف شد

کاهش قیمت برخی خودروهای تولید داخلی + جدول

سه تن به اتهام فروش گوشت خر و اسپ در بغلان بازداشت شدند

افزایش 91درصدی قیمت آپارتمان های پایتخت در آبان97/ کدام منطقه رکورددار گرانی است؟

آخرین قیمت ارز و قیمت سکه در روز شنبه 24 آذر

توزیع نفتگاز یورو 4 ، گامی موثر در بهبود کیفیت هوای یزد

ابهام ها و نواقص بسته حمایت غذایی دولت رفع شود

تکذیب توزیع بسته های حمایتی میان کارگران

231 پروژه محرومیت زدایی خراسان جنوبی در دست اجرا است

مجوز برخی از معادن راکد استان کرمانشاه باطل می شود

بیش از 59 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد

خانوارهای بهره مند از مزایای کارت مرزی در سروآباد افزایش یافت

پرونده خودروهای در گمرک مانده در دستان دستگاه قضا

عرضه گوشی موبایل به قیمت مصرف کننده در 19 کالا

بهروز فیروزی بسته های حمایتی میان کارگران توزیع نشد

ایران در یک قدمی ثبت رکورد تولید از بزرگ ترین میدان گاز جهان

سرگذشت بیت گلد (Bit Gold)؛ ارز دیجیتال قبل از بیت کوین !

شناخت نیازمندی های جامعه هدف و استعدادهای هنرجویان معیار ارائه سرفصل های آموزشی باشد

ارزیابی عملکرد مدیران بر اساس میزان حمایت آنها از بخش خصوصی خواهد بود

معامله بیش از 117 میلیون سهم در بورس فارس

کمتر از یک ششم معادن قیرطبیعی کرمانشاه فعالند

کشف بار بزرگ قاچاق در محور سوادکوه

عدم شفافیت بودجه 98؛ دولت باید نرخ ارز در بودجه سال آینده را اصلاح کند

در معاملات امروز بازار تهران قیمت سکه کاهش یافت+ جدول

نرخ جدید سود سپرده بانک های خصوصی به 20 درصد کاهش یافت

روسیه و سوریه دلار را از معاملات دو جانبه شان حذف کردند

160 هزار قطعه ساز بیکار شده اند

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

طلا 313 هزار تومان شد

بازار ارز - 24 آذر 1397

دو سبد جدید حمایتی در راه است

بیکاری 140 هزار نفر در صنعت قطعه

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست