مطالب مرتبط:
سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت ها
سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت ها
شورای رقابت با افزایش قیمت خودرو موافقت نکرده است
شورای رقابت: قیمت خودرو افزایش نمی یابد / استعلام از بانک مرکزی برای صحت تغییرات مواد اولیه
آتش بازار مسکن را چه کسی شعله ور می کند/ سکوت و انفعال مسئولین در برابر رشد نجومی قیمت ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 00:152018-09-24اقتصادي

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست


نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو .

- نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو برای تعیین قیمت های جدید بود.

.

در این بین هر چند تولید کنندگان و بازار از مدت ها پیش خواستار تعیین تکلیف قیمتی محصولات زیر 45 میلیون تومان توسط این شورا بودند، اما رییس و اعضای شورای رقابت تا به امروز در قبال التهابات بازار سکوت اختیار کرده اند، این در شرایطی است که عملکرد شورای مذکور می تواند در آرامش بازار هیجان زده خودرو بسیار موثر باشد.

شعارسال": نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای.

نزدیک به دو هفته است که از جلسه شورای رقابت در ارتباط با بازنگری در قیمت محصولات تولید شده در خطوط تولید خودروسازان می گذرد، این در شرایطی است که خروجی آن جلسه تنها ارسال نامه ای به بانک مرکزی برای دریافت تورم نهاده های تولید و همچنین تورم بخشی خودرو برای تعیین قیمت های جدید بود.

در این بین هر چند تولید کنندگان و بازار از مدت ها پیش خواستار تعیین تکلیف قیمتی محصولات زیر 45 میلیون تومان توسط این شورا بودند، اما رییس و اعضای شورای رقابت تا به امروز در قبال التهابات بازار سکوت اختیار کرده اند، این در شرایطی است که عملکرد شورای مذکور می تواند در آرامش بازار هیجان زده خودرو بسیار موثر باشد.

حال با توجه به شرایط حاکم بر تولید و بازار خودرو، این سوال مطرح می شود که انفعال شورای رقابت بعد از آنکه رضا شیوا، رییس این شورا، در یک برنامه تلویزیونی خبر از بازنگری قیمت محصولات خودروسازان داد، چه تبعاتی برای طرف عرضه و تقاضا می تواند به دنبال داشته باشد؟ در حال حاضر بلاتکلیفی می تواند واژه مناسبی برای توصیف وضعیت تولید کننده و مصرف کننده به دلیل اقدامات انفعالی شورای رقابت باشد.

در این شرایط که فاصله قیمتی میان کارخانه و بازار در برخی محصولات نزدیک به دو برابر شده است، تولید کنندگان با توجه به افزایش هزینه های تولید، چشم انتظار افزایش قیمت ها از سوی این شورا هستند.

همین چشم انتظاری سبب شده تا عرضه محصولات ازسوی خودروسازان کاهش یابد.

استدلال خودروسازان این است که با توجه به افزایش قیمت نهاده های تولید، عرضه خودرو با قیمت های کنونی تامین کننده منافع این دست از تولید کنندگان نخواهد بود.

از طرف دیگر مصرف کنندگان نیز با توجه به بلاتکلیفی تولید کنندگان و کاهش شدید عرضه و به تبع آن افزایش قیمت ها مجبور هستند خودروی خود را از واسطه ها بخرند یا اینکه با توجه به عدم توانایی در خرید خودرو با قیمت های نجومی، تقاضای خود را به امید نزولی شدن نمودار قیمت ها به تاخیر بیندازند؛ بنابراین می توان گفت که بلاتکلیفی خودروساز به مصرف کننده نیز به نوعی منتقل می شود.

برخی کارشناسان این بلاتکلیفی را عاملی در راستای شکل گیری بی اعتمادی در جامعه می خوانند و تاکید می کنند که بی اعتمادی به شرایط حاکم بر بازار خودرو این قابلیت را دارد تا به یک بی اعتمادی عمومی در سطح جامعه منجر شود.

به این ترتیب کارشناسان نسبت به تبعات اجتماعی این بی اعتمادی هشدار می دهند.

در حالی که برخی کارشناسان تبعات تاخیر در اعلام قیمت از سوی شورای رقابت را منجر به ایجاد تبعات اجتماعی گسترده می دانند، برخی دیگر معتقدند انفعال شورای رقابت در اعلام نظر خود در ارتباط با قیمت های جدید، با توجه به رویه گذشته این نهاد در افزایش اندک قیمت ها، هیچ تبعات خاصی ندارد و همچنان سمت عرضه و تقاضا در بلاتکلیفی به سر خواهند برد.

آنها می گویند تنها در صورتی تصمیم شورای رقابت می تواند سبب از میان رفتن التهابات شود که قیمت خودرو آزاد شود.

با توجه به اینکه تاکنون سیگنال مثبتی از سوی شورای رقابت در ارتباط با آزادسازی قیمت خودرو مشاهده نشده است، می توان این طور نتیجه گیری کرد که هر چه قیمت اعلام شده از سوی این شورا به قیمت بازار نزدیک تر باشد، بیشتر سبب کاهشی شدن نمودار التهابات بازار خواهد شد و چنانچه قیمت های جدید فاصله بیشتری از قیمت ها در حاشیه بازار داشته باشند، به همان میزان سبب تشدید التهابات بازار خواهد شد.

در این شرایط به نظر می رسد شورای رقابت می تواند با اقدامات به موقع و موثر خود سبب کاهش التهابات بازار شود، حال آنکه تاخیر این شورا در اعلام قیمت های وعده داده شده توسط رییس آن، بازار خودرو را بیش از پیش بلاتکلیف کرده است.

در این بین خودروسازان نیز بیکار ننشسته اند و با کاهش تولید خودروهای پرتیراژو زیر 45 میلیون تومان و همچنین افزایش تیراژ محصولات بالای 45 میلیونی به نوعی به جبران ضرر و زیان خود از این ناحیه پرداخته اند.

در این بین تنها مصرف کننده است که مجبور به خرید محصول موردنظر خود با زیان ناشی از اقدامات انفعالی شورای رقابت است.

انفعال شورا؛ بی اعتمادی عمومی به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، شورای رقابت در این روزها که دامنه نوسانات قیمتی در بازار هر روز افزایش می یابد، نیازمند چابکی و تحرک بیشتر است چرا که این شورا می تواند در کاهش التهابات بازار بسیار موثر واقع شود.

در این ارتباط حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو، در گفت وگو با دنیای اقتصاد می گوید: افسار گسیختگی قیمتی که این روزها در بازار خودرو وجود دارد، بیشتر ناشی از اختلال در روند عرضه محصولات به بازار است.

در حالی این کارشناس خودرو، افزایش و نابسامانی بازار را با مشکلات تولید کنندگان در یک راستا می داند که این مساله، یعنی کاهش عرضه از سوی خودروسازان دلایل گوناگونی دارد.

افزایش هزینه های تولید و عدم تناسب قیمت کارخانه با قیمت محصولات در بازار را می توان از اصلی ترین دلایل کاهش عرضه از سوی خودروسازان عنوان کرد.

کریمی سنجری اعلام نظر سریع از سوی شورای رقابت و اعلام قیمت های بازنگری شده از سوی این شورا را راهکار خروج بازار از این شرایط می داند و تاکید می کند در شرایط فعلی بازار در بلاتکلیفی به سر می برد.

این بلاتکلیفی از دو سمت عرضه و تقاضا وجود دارد؛ بنابراین باید تلاش کرد تا خودروساز و بازار هر چه سریع تر از این بلاتکلیفی خارج شوند.

این کارشناس خودرو، در حالی راهکار کاهش التهابات را از میان بردن بلاتکلیفی می داند که باید گفت کلید حل این مساله در دستان شورای رقابت است.

شورای رقابت چنانچه بتواند به صورت چابک و موثر به وظایف محوله خود عمل کند، سبب از میان رفتن بلاتکلیفی می شود، در حالی که در شرایط حاضر شاهد هستیم که این شورا به جای چابکی، انفعال را در دستور کار قرار داده است و در روزهایی که التهاب بازار را فرا گرفته به جای گرفتن تصمیمات آنی و موثر، بیش از پیش در لاک خود فرو می رود.

کریمی سنجری این انفعال شورای رقابت که منجر به بلاتکلیفی دو سوی بازار، یعنی خودروساز و خریدار می شود را دارای تبعات وسیع تری می داند.

بی اعتمادی، بزرگ ترین آفتی است که از ناحیه انفعال شورای رقابت دامن گیر جامعه می شود.

در حالی کریمی سنجری به بی اعتمادی به عنوان سوغات انفعال شورای رقابت در اعلام قیمت ها اشاره می کند که این بی اعتمادی سبب سرخوردگی عمومی شده است.

وی دلیل گستردگی تبعات اجتماعی ایجاد شده در بازار خودرو را اهمیت خودرو در سبد خانوار می داند.

این کارشناس معتقد است خودرو جزو کالاهای پرنفوذ است و همین نفوذ سبب می شود در زمانی که بازار تلاطم دارد، بی اعتمادی به تصمیمات دولت شیوع بیشتر پیدا کند.

کریمی سنجری می گوید عبور از این بحران و کاهش تبعات اجتماعی آن تنها از طریق چابکی شورای رقابت امکان پذیر خواهد بود.

افزایش اندک فرقی با اعلام نکردن قیمت ها ندارد در شرایطی که کریمی سنجری معتقد است انفعال و سکوت شورای رقابت باعث به وجود آمدن سرخوردگی و بی اعتمادی اجتماعی می شود، فربد زاوه، کارشناس خودرو به دنیای اقتصاد می گوید: چه شورای رقابت منفعل باشد و چه قیمت های جدید را با توجه به رویه گذشته خود و با فاصله زیاد از قیمت حاشیه بازار اعلام کند، چندان فرقی برای خودروساز و مصرف کننده ندارد و آنها در هر دو صورت در بلاتکلیفی و التهاب به سر می برند.

وی معتقد است اعلام قیمت هایی که با قیمت بازار فاصله زیادی دارند، نه تنها باعث کاهش التهابات بازار نمی شود؛ بلکه بر دامنه این التهابات خواهد افزود.

در حال حاضر خودروسازان به دلیل بلاتکلیفی در ارتباط با اعلام نظر شورای رقابت در تولید و عرضه محصولات زیر 45 میلیون تومانی اهمال می کنند، این در شرایطی است که آنها دلایلی از قبیل کمبود مواد اولیه و قطعات را به عنوان دلیل کاهش عرضه محصولات به بازار مطرح می کنند.

این کارشناس خودرو با اشاره به اینکه تنها راه از میان رفتن نوسانات بازار، آزادسازی قیمت است، تاکید می کند در شرایطی که آزادسازی چندان با تفکرات اعضای شورای رقابت همسو نیست، باید به سمتی برویم که خروجی قیمتی شورای رقابت، هر چه بیشتر به قیمت ها در حاشیه بازار نزدیک شود.

این فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار، هر چه کمتر باشد، در کاهش التهابات موثرتر خواهد بود.

به این ترتیب در شرایطی که شورای رقابت در اعلام نظر قیمتی خودرو منفعل عمل می کند، در مقابل شاهد هستیم که خودروسازان تلاش می کنند با کاهش تولید محصولاتی که در حیطه قیمت گذاری این شورا قرار دارد در مقابل افزایش تیراژ محصولات بالای 45 میلیون تومانی، تا حدودی خود را از زیر بار بلاتکلیفی تحمیل شده از سوی این نهاد برهانند که با این وضعیت تنها مصرف کننده با ضرر و زیان روبه رو خواهد بود.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری پدال نیوز ، تاریخ انتشار: 1مهر 1397 ، کدخبر: 91372،www.

pedalnews.

ir
کلید واژه ها: شورای رقابت - تولید - خودرو - جلسه شورای رقابت - شورا - شورای - خودروسازان - قیمت - بازار - شرایط - تولید کنندگان - بانک مرکزی - تورم - نامه - برنامه تلویزیونی - مرکزی - نهاده - بانک - هیجان - امروز - آرامش - جدید - کارخانه - برنامه - افزایش - هزینه - مصرف

آخرین اخبار سرویس:
تورم 165 درصدی دخانیات و 21 درصدی مسکن و اجاره/ قتل خاشقچی زیمنس را از عربستان دور کرد/ حال و رور درآمد رنو با خروج از بازار ایران/ بازی کثیف برخی مشاوران املاک در افزایش قیمت آپارتمان/ جدیدترین خبر از افزایش قیمت بنزین

عربستان بازهم وعده افزایش تولید داد

آغاز رسمی پروازهای اربعین از امروز

داستان تکراریِ تأخیر شورای اقتصاد در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار

استخدام کارشناس منابع انسانی آقا در شرکت اسنپ

استخدام 6 رده شغلی جهت شرکت صنعتی معتیر در حوزه صنعت غذا

استخدام چند نفر اتوکار آقا یا خانم در زمینه مانتو

راه اندازی دهکده چاقی در دهکده خلیج فارس

استخدام آشپز و کمک آشپز آقا جهت فست فود در مشکین دشت

استخدام کارگر خانم در تولیدی کفش

استخدام منشی و دستیار دندانپزشک در البرز

تلاش برای تپش دوباره نبض توسعه در روستاها

5 شبکه تولید فرش دستباف در روستاهای خراسان شمالی ایجاد شد

استخدام کمک حسابدار در یک شرکت معتبر در تهران

برداشت انار در ارزوییه+مصاحبه

افزایش 15 درصدی صادرات پتروشیمی خراسان

تشریح اقدامات بانک سپه برای قدردانی از سپرده گذاران قرض الحسنه توسط عضو هیئت مدیره

4 مجوز معدنی در سرایان صادر شد

جنگل کاری اقتصادی باید ترویج شود

70 کیلومتر مسیر ویژه دوچرخه سواری در قزوین پیش بینی شده است

افزون بر 2 هزار تن گوشت مرغ به افغانستان صادر شد

شرط جدید بانک مسکن برای پرداخت وام به خانه اولی ها

کاهش 100 درصدی سوانح در راه آهن جنوب شرق

گرانی سیگار در مهرماه رکورد زد

استخدام دفتردار خانم با مدرک لیسانس معماری در البرز

استخدام پذیرشگر خانم جهت کلینیک دندانپزشکی در فردیس

استخدام سنگ کار و کارگر سنگ کار در خراسان جنوبی

جنگل کاری اقتصادی باید ترویج شود

4 مجوز معدنی در سرایان صادر شد

افزون بر 2 هزار تن گوشت مرغ به افغانستان صادر شد

تصویب تاسیس بانک فرهنگیان برای معیشت معلمان / زمان اجرای رتبه بندی

لیست جدید سریع ترین خودروهای دنیا + تصاویر

قیمت خودرو میتسوبیشی ASX کارکرده در بازار + جدول

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در گلستان

اقتصاد دانش بنیان باکسب وکارهای خلاقانه

خراسان جنوبی در قاب عکاسان کشوری

نگرانی جهانی از سیستم های پیام رسان خودکار

ترمیم دستمزد کارگران در انتظار دستور وزیر جدید

قیمت مرغ آرام گرفت

مدل های راحت تونیک بارداری زمستانی

محکومیت اعضای بزرگترین باند ضرب سکه های تقلبی در کشور به بیش از 66 سال حبس/ کشف بیش از هفت هزار سکه تقلبی آماده فروش

کمیته بررسی ساماندهی مصرف سوخت ظرف سه هفته باید اعلام نتیجه کند

استخدام بازاریاب،بازاریاب برون استانی درشرکت ظریف پلیمر سپاهان

استخدام حسابداری فروش،خزانه داری،حسابداری مالی در تدبیر حساب

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت،بیمه و پورسانت ویژه

استخدام برنامه نویس Net.در شرکت سامانه های مدیریت در تهران

همت دولت و مجلس برای وزارتخانه های در انتظار

شهربازی کیو خرم آباد پارکینگ شد!

دخالتی در نگارش عبارت «توزیع عادلانه خلق پول بانکی» در الگوی پایه اسلامی ایرانی پیشرفت نداشته ام

کمیته بررسی ساماندهی مصرف سوخت ظرف سه هفته باید اعلام نتیجه کند

احتمال افزایش تعرفه برق پرمصرف ها از آذر ماه

گران ترین خانه تهران چقدر قیمت دارد؟

برای خرید خودروی چری چقدر باید هزینه کرد؟

عمق بازار مالی ایران

استخدام کارشناس فروش حضوری خانم با مزایا در یک شرکت معتبر

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک شرکت معتبر در البرز

استخدام بازاریاب با مزایای عالی در صنایع غذایی تامسا در تبریز

استخدام کارشناس بازاریابی تلفنی در شرکت جهان خودرو در تهران

جنگ جهانی کاهش مصرف بنزین

استخدام کارشناس روابط عمومی و ارتباط با مشتریان در تهران

استخدام 2 ردیف شغلی در شرکت جهان خودرو در تهران

بحث افزایش قیمت بنزین برای چه کسانی مطرح است؟

استخدام برنامه نویس وب سایت و اپ موبایلی در رشت

برای خرید آپارتمان در منطقه اکباتان چقدر باید هزینه کرد؟+جدول

کشف 24500 سکه و 108 کیلو طلا در منزل یک زن !

ایران و حوزه ای پردرآمد به نام گردشگری پزشکی

رایج ترین روش های جستجوی شغل

مشاهده غول تویوتا در ایران + عکس

استخدام کارمند فروش (رشته مدیریت و مکانیک) خانم در شرکت معتبر

استخدام طراح وب در شرکت مهندسی راه و ساختمان در گیلان

مروارید خلیج فارس ثب جهانی شد+عکس

صرفه جویی 17.4 میلیارد لیتری بنزین با اضافه شدن 2000 واگن جدید به مترو

استخدام نگهبان(حراست) آقا در یک هلدینگ معتبر در مامونیه ساوه

استخدام کارشناس فروش با مزایا در شرکت حنان طب پارس در تهران

استخدام تدوینگر و موشن گرافیست،نیروی خدماتی،کارشناس فروش

استخدام مدیر شبکه های اجتماعی و سایت تولید کننده محتوا

استخدام 4 ردیف شغلی در گروه آموزشی اسطوره سازان در خوزستان

استخدام کارمند فروش در یک شرکت تبلیغاتی معتبر در تهران

استخدام مسئول کیفیت آزمایشگاه (رشته صنایع و مکانیک) در تهران

استخدام کارشناس خدمات پس از فروش،حسابدار انبار در تهران

استخدام مدیر فروش در هلدینگ لوازم آرایشی بهداشتی پانوراما

استخدام مدیر فروش،منشی حسابدار با حقوق و مزایای ویژه در تهران

نرخ لحظه ای و آنلاین طلا و سکه در بازار امروز

توسعه گردشگری در سایه جاذبه سازی

تخفیف های مکالمه تلفنی عراق با ایران در اربعین

اقتصاد کشور نیازمند دولت سالم ،جامعه ی صبور و بازار کارآمد ورقابتی است

مهر تایید مجدد استاندارد بر محصولات تولیدی نفت پاسارگاد

استخدام 5 ردیف شغلی در گروه صنعتی کارمانیا دنا در تهران

استخدام مدیر فنی آزمایشگاه شیمی دستگاهی در تهران

استخدام تکنسین جهت نصب و راه اندازی آسانسور در رشت

استخدام کارمند بازاریابی و فروش در استان تهران

استخدام کارمند بازاریابی و فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس نرم افزار در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارشناس فروش ،رییس دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

وزیر نفت: شدت مصرف انرژی در کشور وحشتناک است

واکنش بازار به تغییر نرخ خوراک پالایشگاه ها/ چگونه ارز نیمایی مبنای خوراک پالایشگاه ها شد؟

استخدام مدیر تحقیق و توسعه R&D(صنایع ،مکانیک)/ شهرک صنعتی پرند

استخدام کارشناس برنامه ریزی،کارشناس مالی،کارشناسی مکانیک

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در شرکت ماکسیم در شهر اراک

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست

سکوت شورای رقابت، آتش در خرمن قیمت خودروهاست