مطالب مرتبط:
استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند/شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب کشی کند
استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند
استیضاح ها به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا تبدیل شده است/ سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند/ شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب کشی کند/ ورود به انتخابات 1400 با چهره ای شناخته شده و اصلاح طلب
استیضاح ها به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا تبدیل شده است/ سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند/ شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب کشی کند/ ورود به انتخابات 1400 با چهره ای شناخته شده و اصلاح طلب
میردامادی:
 
 استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده/سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند/شورای عالی از منتخبان دوره گذشته حساب کشی کند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 3 مهر 1397 ساعت 00:052018-09-24سياسي

استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده


نماینده مردم تهران در مجلس ششم با تاکید بر اینکه خاتمی سیاستمداری است که هیچ گاه اخلاق را قربانی سیاست نمی کند، گفت که باید تلاش کنیم سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند و عنوان کرد که برخی از اصحاب قدرت حاضر به تغییر رویه و توجه به توصیه های خیرخواهانه خاتمی نیستند.

- شعارسال": فعالان اصلاح طلب اخیرا بارها و بارها نسبت به موضوع عدم اقبال مردم به صندوق های رای در انتخابات های آینده ابراز نگرانی کرده اند.

در واقع مواردی که اخیرا دست به دست هم داده تا موج ناامیدی مردم از جریان های سیاسی شدت یابد، روز به روز درحال افزایش است.

برای درک بهتر چرایی اتفاقات اخیر، سراغ محسن میردامادی رفتیم.

وی معتقد است در گذشته مردم پای صندوق های رای می آمدند به این امید که تغییرات حداقلی برای آنها ایجاد شود اما پس از انتخابات شاهد تغییرات مورد انتظار نبودند و انتظارات آنها برآورده نشده است.

در مجموع آنچه نگران کننده است، روی گردانی مردم از صندوق های رای در انتخابات آینده از جمله انتخابات مجلس است.

این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید دارد مشارکت بالای مردم در انتخابات از ایده آل های اصلاح طلبان است، در عین حال این موضوع برای جناح رقیب چندان هم اهمیتی ندارد و شاید برای آنها مطلوب هم باشد.

میردامادی در این گفت وگو همواره یادآور می شود که یکی از مشکلات اصلی که کشور با آن مواجه است تعدد مراکز قدرت و عدم تمرکز در تصمیم گیری ها است.

وی در این خصوص می گوید: وقتی دولتی تشکیل می شود در همه زمینه های اداری کشور صاحب اختیار است و باید پاسخگو باشد اما در کشور ما این چنین نیست.

در ادامه مشروح گفت و گوی با محسن میردامادی را می خوانید: برخی اصلاح طلبان در خودزنی مسابقه گذاشته اند از دیدگاه شما اصلاح اصلاحات در شرایط فعلی درچه مواردی بسط پیدا می کند و در مجموع چه میزان اولویت دارد؟ اصلاح اصلاحات مدتی است مطرح شده است و باید به آن اینطور نگاه کنیم که جریانی که معتقد به اصلاح حکومت است و می خواهد ساختار و فرایندهای حکومت را اصلاح کند، نباید نسبت به اصلاح خود بی تفاوت باشد.

در واقع اصلاح اصلاحات بدان معناست که اصلاح طلبان نباید فقط به فکر اصلاحات بیرون باشند و خود را مبرای هرگونه ضعف یا عیب و لزوم اصلاح بدانند.

اصولاً تفکر اصلاح طلبی شامل خودجریان اصلاحات و اصلاح طلبان هم می شود اما بیش از حد بزرگ کردن این موضوع به نوعی خودزنی تبدیل می شود.

ضمن اینکه اصل این توجه بجا است، به نظر می رسد که این موضوع گاها به نوعی خودزنی تبدیل شده است و برخی اصلاح طلبان در این خودزنی مسابقه گذاشته اند و برای برخی این تصور ایجاد شده است که اگر بیشتر علیه اصلاحات صحبت کنند، بیشتر مورد توجه قرار می گیرند ضعف اصلاحات فقدان یک تشکیلات کارآمد، منسجم و فراگیر است مهم ترین ضعف جریان اصلاحات را در این برهه از زمان چه می دانید؟ اصلاحات بایداز روزمرگی خارج شود و برای آینده برنامه ریزی کند و به روز باشد و ساز و کار مناسب برای روزآمد شدن را فراهم کند.

این به روز شدن هم متناسب با خواست جامعه و اقتضائات شرایط سیاسی-اجتماعی جامعه و پیدا کردن راهکارهای کارآمدتر است.

اما آنچه به ذهن من در خصوص اصلاحات می آید این است که مهمترین ضعف اصلاحات که منشاء اصلی سایر مشکلات است، فقدان یک تشکیلات کارآمد، منسجم و فراگیر است.

حد قابل قبول دموکراسی بدون نظام حزبی قوی و کارآمد ایجاد نمی شود باتوجه به تجربه انتخابات گذشته فقدان تشکیلات منسجم در جریان رقیب هم به چشم می خورد، دیدگاه شما دراین باره چیست؟ این اشکال شامل حال اصولگرایان هم می شود و شاید در اصولگرایان بیشتر هم وجود دارد اگر ما می خواهیم در جامعه به سمت دموکراسی حرکت کنیم و نهادهای دموکراتیک را تقویت کنیم، چنین مسیری را بدون داشتن تشکیلات فراگیر سیاسی نمی توانیم طی کنیم و هیچ جامعه ای هم تا به حال نتوانسته این کار را انجام دهد یعنی در هیچ کشوری نمی بینید دموکراسی در حد قابل قبول وجود داشته باشد اما نظام حزبی قوی و کارآمدی وجود نداشته باشد.

در شرایط مطلوب هر جناحی باید چنین سازمان سیاسی کارآمدی داشته باشد و در رقابت قاعده مند این سازمان ها است که جامعه و خود این سازمان ها رشد می کنند.

می خواهیم دموکراتیک باشیم اما لوازم آن را فراهم نکرده ایم علت عدم وجود حزب فراگیر و نظام حزبی در ایران را چه عاملی می بینید؟ این ضعف تا حدی در قانون اساسی وجود دارد، به ظاهر قانون اساسی نوشته ایم که دموکراتیک باشد اما لوازم دموکراسی را برای آن فراهم نکرده است.

از لوازم دموکراسی نظام حزبی است البته در قانون اساسی از حزب نام برده شده است اما این موضوع به تنهایی کفایت نمی کند.

شاید با قوانین مصوب مجلس و در صورت لزوم کمک از مجمع تشخیص مصلحت، بتوان شرایط اجرای آن را فراهم کرد که این کار هم عملی نشده است.

در کل این خلاء در کشور وجود دارد که می خواهیم دموکراتیک باشیم اما لوازم آن را فراهم نکرده ایم.

عقبه ضروری دموکراسی وجود احزاب قدرتمند و نظام حزبی است.

البته صرف داشتن احزاب قدرتمند به معنای وجود نظام حزبی نیست بلکه لازمه آن است.

لازمه به روز شدن جریان های سیاسی داشتن تشکیلات سیاسی فراگیر است لازمه اصلاح اصلاحات و بهبود شرایط را برای اصلاح طلبان چه عاملی می دانید؟ اگر بخواهیم جریان اصلاحات را همواره متناسب با مقتضیات روز داشته باشیم تا بتواند بر اساس شرایط جامعه حرکت کند به لوازمی نیاز دارد.

لازمه اول آن این است که تشکیلات سیاسی فراگیر داشته باشد.

الان، احزاب پراکنده وجود دارند، شورای عالی سیاست گذاری هم در کنار آن هست.

اما همه این موارد در کنار هم کفایت نمی کند و حاصل جمع آنها حتی از حداقل مورد نیاز هم کمتر است.

در واقع این مشکل بزرگ کشور و اصلاح طلبان است.

برخی از دوستان می گویند اصلاحات باید گفتمان خود را اصلاح و به روز کند.

ولی به روز شدن گفتمان هم در درون چنین تشکیلاتی شکل می گیرد و استمرار می یابد.

این ضعف اصلی ما است، البته اصولگرایان و در واقع کل کشور، دچار همین ضعف است.

روی گردانی مردم از صندوق های رای در انتخابات آینده برای اصلاح طلبان و نظام نگران کننده است نقش شورای عالی در این میان چیست؟ آیا می تواند به تنهایی اهرم قدرت اصلاح طلبان در انتخابات های آینده باشد؟ در انتخابات گذشته مثل انتخابات سال 92، 94 و 96 شورای عالی سیاست گذاری نقش مثبتی ایفا کرد و برای آن دوران کفایت می کرد اما به نظر می رسد با آن ساز و کارها نمی توان مردم را به راحتی پای صندوق رای آورد.

در واقع چالش اصلی کشور و اصلاحات در انتخابات آینده این است که مردم را پای صندوق های رای بیاورند.

در گذشته مردم پای صندوق های رای می آمدند به این امید که تغییرات حداقلی برای آنها ایجاد شود اما پس از انتخابات شاهد تغییرات مورد انتظار نبودند و انتظارات آنها برآورده نشده است.

در مجموع آنچه که نه تنها برای اصلاح طلبان بلکه برای کل نظام نگران کننده است، روی گردانی مردم از صندوق های رای در انتخابات آینده از جمله انتخابات مجلس است و این مشکل را بدون داشتن سازمان و تشکیلات و بدون اینکه اصلاحات بتواند بیش از گذشته بیان کننده حرف ها و مدافع خواست های مردم باشد نمی توان حل کرد.

مشارکت بالای مردم در انتخابات همواره مطلوب اصلاح طلبان بوده است با این حال مشکل اصلی در انتخابات های آینده برای اصلاح طلبان چه عاملی است؟ مشکل اصلی در انتخابات آینده همین است که عرض کردم.

جناح مقابل شاید در مواردی مشارکت پایین را بپسندد و نسبت به آن اشتیاق داشته باشد، حتی ممکن است برای آنها مشارکت پایین مردم مطلوب باشد، اما مشارکت پایین، کشور را آسیب پذیر می کند.

مطلوب اصلاح طلبان هم همواره مشارکت بالای مردم در انتخابات بوده و هست و نقطه قوت اصلاح طلبان هم در همین موضوع است.

این چالشی برای انتخابات آینده خواهد بود.

هیچ وقت نمی توانیم یک جبهه سیاسی داشته باشیم که یک جناح را کاملا در بر بگیرد باتوجه به این که مطرح کردید مشکل اصلاح طلبان عدم وجود گفتمانی فراگیر است، در شرایط فعلی ایجاد گفتمانی فراگیر برای اصلاح طلبان چه لوازمی دارد؟ تشکیل یک جبهه فراگیر که بخش عمده ای از اصلاح طلبان را در برگیرد، کار ساده ای نیست.

البته بخش عمده ای که مطرح می کنم به معنای همه اصلاح طلبان نیست، در واقع ما هیچ وقت نمی توانیم حزب سیاسی یا جبهه سیاسی داشته باشیم که همه یک جناح را در بر بگیرد.

در کشورهای توسعه یافته سیاسی هم این اتفاق رخ نداده است.

در کشورهای توسعه یافته که سابقه چند صد ساله کار حزبی دارند، این گونه نیست که یک حزب تمامی یک جناح را در برگیرد.

به عنوان مثال در کشور آلمان، حزب دموکرات مسیحی به عنوان حزب بزرگ جناح راست و حزب سوسیال دموکرات به عنوان حزب بزرگ جناح چپ وجود دارند ولی هیچ کدام به تنهایی کل یک جناح را دربر نمی گیرند، در کنار حزب دموکرات مسیحی، دموکرات آزاد و برخی احزاب دیگر و در کنار حزب سوسیال دموکرات، حزب سبز و برخی احزاب دیگر وجود دارند.

در سایر کشورها هم به همین شکل است.

هدف من از این مثال این بود که بگویم به طور متعارف یک حزب نمی تواند همه یک جناح را پوشش دهد.

ما همه نمی توانیم توقع داشته باشیم حزب یا حتی جبهه ای وجود داشته باشد که همه اصلاح طلبان را در بر بگیرد اما می توانیم متوقع باشیم تشکیلاتی شکل بگیرد که اکثریت قوی اصلاح طلبان را نمایندگی کند.

اصلاح طلبان سازمانی داشته باشند که صدای اصلی آن جریان سیاسی و فکری باشد وجود یک جبهه فراگیر برای اصلاح طلبان تا چه اندازه موثر خواهد بود و در چه موضوعاتی بیشتر نمایان می شود؟ این جبهه باید در حقیقت صدای اصلی جریان اصلاح طلب باشد.

اصلاح طلبان باید سازمانی داشته باشند که صدای اصلی آن جریان سیاسی و فکری باشد.

تلاش کنیم سرمایه خاتمی در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند به نظر می رسد تا به امروز این خلاء را سید محمدخاتمی در جریان اصلاحات پر کرده است، از دیدگاه شما این خلاء تا چه زمانی می تواند به همین شکل جبران شود؟ بخشی از خلاء این سازمان را آقای خاتمی در حال حاضر پر می کند و چنین جایگاهی را دارا است و حرف او حرف اصلی اصلاح طلبان شناخته می شود.

اما آقای خاتمی یک فرد است و سرمایه آقای خاتمی هم تا حدی قابل استفاده است و تا زمانی محدود وجود دارد.

نباید این طور تصور کنیم که همیشه می توانیم از سرمایه خاتمی استفاده کنیم.

تا یک زمانی تکرار می کنم خاتمی مردم را پای صندوق های رای می آورد اما این سرمایه همیشگی نیست و باید تلاش کرد این سرمایه نهادینه شود و در قالب یک سازمان تجلی پیدا کند.

اصلاح طلبان با عدول از برخی از دیدگاه های خود به فصل مشترکی برای تشکیل جبهه ای فراگیر برسند شرایط را تا چه اندازه برای شکل گیری این سازمان مناسب می دانید؟ این نهاد در شرایط فعلی در جامعه ما نمی تواند یک حزب فراگیر باشد.

الان هم موانع بیرونی و هم اختلاف نظر های داخلی اصلاح طلبان به نحوی نیست که آنها بتوانند یک حزب فراگیر داشته باشند، اما می توانیم جبهه ای متشکل از همه یا عمده گروه ها و شخصیت های اصلاح طلب داشته باشیم که هم فراگیر باشد و هم اصلاح طلبان و رقبای آنها، آن را به عنوان صدای اصلی اصلاح طلبان بشناسند.

محقق شدن این موضوع باید طی فرایندی صورت گیرد.

در این فرآیند باید گروه های اصلاح طلب از دیدگاه های خود مقداری عدول کنند تا بتوانند به فصل مشترک کافی برای تشکیل جبهه ای فراگیر برسند به نحوی که بتواند اکثریت قوی اصلاح طلبان را در برگیرد.

توصیه خاتمی به شورای عالی سیاست گذاری برای کار روی تشکیلات فرادستی در چه صورتی اصلاح طلبان می توانند در انتخابات آینده مجلس نقشی تاثیرگذار ایفا کنند؟ به نظر من اگر اصلاح طلبان بتوانند چنین سازمان و تشکیلاتی را شکل دهند، می توانند در انتخابات آینده مجلس کاملا تاثیرگذار باشند.

گویا آقای خاتمی به شورای سیاست گذاری جدید توصیه کرده اند روی تشکیلات فرادستی و فراگیر کار کنند.

اگر این سیر درست طی شود، می توان گام مهمی در این راستا برداشت.

نقش آیت الله هاشمی بیشتر در رایزنی با سطوح بالای حاکمیت تعریف می شد اگر آیت الله هاشمی در حال حاضر در عرصه سیاست حضور داشتند چه میزان در تشکیل این سازمان فراگیر موثر بودند؟ در عالم سیاست نمی توان با اگر ها جلو رفت و آنها را مبنا قرار داد.

اگر به سابقه آیت الله هاشمی نگاه کنید، هیچ گاه در جهت سازماندهی و سازمان یابی اصلاحات و اصلاح طلبان اقدامی انجام ندادند.

نقش آقای هاشمی بیشتر در رایزنی با سطوح بالای حاکمیت بود و البته نقش ایشان در این زمینه منحصر به خود ایشان بود.

در حال حاضر اگر کسی توان لابی گری آیت الله هاشمی را داشت، تاثیرات مثبتی می توانست داشته باشد.

تاثیر آیت الله هاشمی بیشتر در این حوزه بود و ایشان در زمینه سازمان یابی نیروهای متمایل به خود یا اصلاح طلبان فعالیتی نمی کردند.

اگر وضعیت خاتمی مثل سال های اولیه پس از ریاست جمهوری اش بود.

از دیدگاه شما، سید محمدخاتمی تا چه میزان می تواند در برخی رایزنی ها و لابی ها برای هماهنگی و انسجام بیشتر تاثیرگذار باشد؟ در حال حاضر محدودیت های بسیاری برای خاتمی ایجاد کرده اند تا نتواند چنین نقشی را برای نظام ایفا کند، اگر آقای خاتمی این محدودیت ها را نداشتند و روابطی مثل سال های اولیه پس از ریاست جمهوری داشتند مسلما تاثیرگذار بودند.

اما در حال حاضر چشم اندازی برای رفع محدودیت های خاتمی دیده نمی شود و من بعید می دانم تا آینده ای نزدیک این اتفاق رخ دهد.

خاتمی سیاستمداری است که هیچ گاه اخلاق را قربانی سیاست نمی کند منش سیدمحمد خاتمی را در عذرخواهی اخیر او که البته جریان رقیب هم از آن به شکلی دیگر استفاده کرد، چطور ارزیابی می کنید؟ خاتمی چهره ای است که بیش از سیاستمداران دیگر ما شخصیتی اخلاقی دارد و شاید بتوان گفت از معدود سیاستمداران اخلاق مدار در کشور است.

در کشور ما در انواع فعالیت ها در سیاست اخلاق قربانی می شود اما در مورد خاتمی این چنین نیست.

آقای خاتمی اخلاق را قربانی سیاست نکرده است، به همین دلیل برای او عذرخواهی موضوع سختی نیست.

اما خاتمی در خصوص موضوعی عذرخواهی کرده که خود نقشی در آن نداشته است و در حقیقت عامل نابسامانی ها دیگران هستند اما او در قالب شخصی که در انقلاب بوده و در نظام نقشی داشته است، عذرخواهی می کند.

طبیعی است طرف مقابل در بازی سیاسی از عملکرد رقبای خود استفاده می کند.

اکثریت کم سر و صدای اصولگرایان مخالف حصر و محدودیت های خاتمی هستند جریان رقیب تا چه اندازه می تواند در آینده سیاسی ایران و انتخابات ها وزن کشی داشته باشد؟ در میان اصولگرایان یک اکثریت کم سر و صدا و یک اقلیت پر هیاهو و پر سر و صدایی وجود دارد.

اکثریت کم سر و صدای اصولگرایان مخالف رفع محدودیت های خاتمی نیستند، آنها مخالف حصر و محدودیت های موجود هستند.

اما اقلیتی که از آن صحبت کردم حیات سیاسی خود را مبتنی بر تقابل و رادیکال کردن فضای سیاسی می دانند به همین دلیل هم با کارهایی مثل حصر و محدودیت های خاتمی موافق هستند.

در واقع این اقلیت هر اقدام مثبتی که خاتمی می کند به آن حمله می کند چون حیاتشان در درگیری و دعوا است.

برخی از اصحاب قدرت حاضر به تغییر رویه و توجه به توصیه های خیرخواهانه خاتمی نیستند ارزیابی شما از راهکارهای 15 گانه سید محمدخاتمی و تاثیر آنها در شرایط فعلی چیست؟ راهکارهای 15 گانه آقای خاتمی جمع بندی تجربیات گذشته بود و می تواند مبنایی برای حل و فصل مشکلات کشور باشد.

اما مشکل اینجاست که برخی از اصحاب قدرت حاضر به تغییر رویه و توجه به توصیه های خیرخواهانه نیستند.

در نظام های سیاسی مهم ترین مسئله این است که مراجع در تصمیم گیری انعطاف پذیری داشته باشند، بدان معنا که نسبت به عملکرد گذشته خود درصورت عدم بازدهی لازم، تغییر رویه دهند.

اگر این انعطاف پذیری نباشد نتیجه آن اشتباهات پی در پی و تکرار اشتباه است.

جهانگیری بر اساس خوشبینی خود بارها وعده رفع محدودیت ها را داده است وعده هایی که جهانگیری برای رفع حصر و محدودیت های خاتمی داده است را تا چه اندازه عملی می بینید؟ جهانگیری به دلیل خوش بینی خود بارها بر این باور بوده است که حصر و محدودیت ها برداشته می شود اما این وعده ها هیچ گاه محقق نشده و من در این مورد اصلا خوش بین نیستم.

مجلس ششم تشکیلاتی ترین مجلس بعد از انقلاب بود بعد از مجلس ششم بسیاری از تصمیم گیری های پارلمانی بر اساس نگاه کاسب کارانه گرفته شد کمی به تجربیات خودتان در خصوص مجلس ششم بازگردیم، از مقایسه فضا و عملکرد مجلس ششم با مجلس کنونی چه نتایجی می توان گرفت؟ مجلس ششم از بین مجلس هایی که از اول انقلاب تا به امروز وجود داشته اند تشکیلاتی ترین مجلس بوده است.

مجلس ششم، مجلسی بود که در آن جریان اصلاح طلب بزرگترین فراکسیون را داشت و تصمیمات هم نوعا تشکیلاتی گرفته می شد و برخلاف اینکه آن مجلس را صرفاً سیاسی نگاه می کردند، مجلسی بود که مهمترین قوانین اقتصادی را تصویب کرد که تا به حال به قوت خود باقی مانده اند.

به عنوان مثال قانون مالیات ها که باعث سامان یابی مالیات در کشور شد یا قانون مناقصات که سر و سامانی به اقتصاد کشور داد.

در واقع در آن مجلس نیروها و چهره هایی بودند که به مسائل و مشکلات دستگاه های کشور احاطه داشتند و قادر بودند قوانین کارگشایی را به تصویب برسانند.

از نظر سیاسی هم مهمترین بعد مجلس ششم این بود که صدای مردم بود.

نقش اصلی مجلس این است که صدای ملت باشد.

بدان معنا که آن چیزی که مردم می خواهند در مجلس باید مطرح شود.

به جز مجلس اول که پدیده متفاوتی بود و فاصله بین مردم و حکومت نبود و با امروز متفاوت بود، در واقع مجلس ششم از نظر صدای مردم بودن از بقیه مجلس ها مشهورتر بود و البته این موضوع را برخی اصحاب قدرت نمی پسندیدند.

به همین دلیل به آن حمله می کردند.

اما بعد از مجلس ششم و خصوصاً در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد مجلس از جایگاه خود نزول کرد و بسیاری از تصمیم گیری ها نه بر اساس مصالح کشور بلکه بر اساس نگاه کاسب کارانه به سیاست شکل می گرفت و البته مقداری از آن هم بر اساس نگاه های عوام فریبانه و پوپولیستی بود.

استیضاح های مجلس دهم فی سبیل الله نیست استیضاح های اخیر را چه میزان مرتبط با این سیاست ها و نگاه ها می دانید؟ استیضاح وزیر رفاه اندکی از واقعیت های روابط ناسالم پشت پرده را نشان داد.

شما بررسی کنید چرا عده ای در مجلس استیضاح وزیری را امضا می کنند و بعد امضای خود را پس می گیرند؟ در بسیاری از این موارد این امضا کردن ها ابزاری شده است برای معامله و امتیازگیری از وزیر.

در بحث استیضاح ربیعی برخی از این مسائل آشکار شد.

اینها بخشی از مسائل پشت پرده است.

در رای اعتماد به وزرا هم همین مسائل مطرح است.

متاسفانه مجلس ما نقشی که مجلس ها در کشورهای توسعه یافته دارند را ایفا نمی کند و نقش کنترلی و نظارتی و حساب کشی را ندارد.

نماینده ای در مجلس وجود دارد که در یک دوره به شدت مخالف یک وزیر بوده است و اتفاقا در خصوص یک وزیر چنین شخصی وجود دارد که در گذشته مصرانه به دنبال استیضاح وی بوده اما پس از مدتی حامی او شده است که رای بیاورد.

چه اتفاقی در این فاصله افتاده است؟ عملکرد آن وزیر فرقی نکرده است و این موضوع پشت پرده ای دارد.

چرا که آن نماینده ای که مخالف سرسخت وزیر بوده است در حال حاضر مدافع سرسخت وی شده است.

البته من نمی خواهم بگویم دولت در حوزه اقتصاد خوب عمل کرده و انتقادهای جدی در این حوزه به دولت وارد است اما من این گونه حرکات و اقداماتی که در مجلس اتفاق افتاده را فی سبیل الله نمی دانم.

مخالفت با طرح شفافیت آرای نمایندگان به دلیل برخی مسائل پشت پرده است طرح شفافیت آرای نمایندگان که اخیرا در مجلس مطرح شد با استقبال نمایندگان مجلس مواجه نشد.

این موضوع را ناشی از چه عواملی می دانید؟ از بدترین کارهایی که در مجلس می تواند انجام شود مخالفت با شفافیت آرا است.

نمایندگان مجلس به وسیله مردم انتخاب شده اند و این حق متعلق به مردم بوده است و در واقع از طرف مردم و به جای آنها رای می دهند.

این حق آنها است که بدانند نمایندگانشان به چه لوایحی رای داده اند.

مخالفت با چنین شفافیتی هم به دلیل همان پشت پرده هایی است که مطرح شد.

تحرکات لاریجانی برای انتخابات 1400 را رد نمی کنم تحرکات علی لاریجانی را در مجلس برای گمانه زنی هایی که در خصوص کاندیدا شدن او در انتخابات 1400 مطرح می شود چطور ارزیابی می کنید؟ من تمایل و تحرکات لاریجانی برای انتخابات 1400 را رد نمی کنم.

چهره های سیاسی برای انتخابات ها تلاش می کنند و لاریجانی هم قبلاً کاندیدا بوده و در مواقعی هم که کاندیدا نبود، مطرح بوده است من این را محتمل می دانم که لاریجانی نگاهی به انتخابات 1400 داشته باشد اما بحث اصلی این است که تا انتخابات 1400 سیب سیاست بسیار چرخ خواهد خورد و مشخص نیست که چه اتفاقاتی تا آن زمان رخ خواهد داد.

شورای عالی باید رغبت مردم برای حضور پای صندوق های رای را مجدداً احیا کند نقش شورای عالی را در این میان چطور ارزیابی می کنید؟ بستگی دارد که شورای عالی چه عملکردی داشته باشد و بخشی از آن هم بستگی دارد که فضای جامعه ما در زمان انتخابات به چه شکل باشد.

آنچه در حدود یک سال گذشته پیش آمده و خصوصاً در ماه های اخیر هم نمود پیدا کرده است، به نحوی بوده که رغبت به حضور در پای صندوق های رای را کم کرده است.

کار اصلی که باید انجام شود این است که این رغبت مجدداً احیا شود و در این زمینه حتماً می شود کارهایی کرد.

شورای عالی سیاستگذاری هم اگر درست عمل کند حتما می تواند تاثیرگذار باشد.

شورای عالی قبل از دعوت مردم به انتخابات، گزارش عملکرد منتخبان دوره گذشته را ارائه دهد از دیدگاه شما چه اقداماتی در رغبت مردم برای حضور در انتخابات تاثیرگذار خواهد بود؟ یکی از این اقدامات این است که حسابرسی و حساب کشی از منتخبان دوره گذشته داشته باشد.

اگر شورای عالی سیاستگذاری در دوره گذشته از 170 نماینده حمایت کرده تا به مجلس بروند باید از آن 170 نفر ارزیابی داشته باشد و بگوید این افراد طی زمانی که در مجلس بودند، چه اقداماتی کردند و به مردم بگوید ما حامی این لیست بوده ایم و عملکرد این افراد در مجلس به این شکل بوده است.

باید مردم بدانند این افراد چقدر در جهت منافع ملی، چقدر در جهت تقویت اصلاحات و چقدر در جهت منافع شخصی خود عمل کرده اند.

شورای عالی سیاست گذاری قبل از اینکه مردم را به حضور مجدد پای صندوق های رای دعوت کند، باید گزارش عملکرد نمایندگان را به مردم بدهد و بعد از آنها انتظار داشته باشد که در صورت دعوت به شرکت در انتخابات، مردم به این دعوت اهمیت بدهند.

اکثر احزاب در مرخصی هستند و فقط در زمان انتخابات سهم خواهی می کنند نقش احزاب را در شرایط فعلی بعد از سخن روحانی در خصوص مرخصی احزاب چطور ارزیابی می کنید؟ اکثریت قوی احزاب خود به خود در مرخصی هستند و احتیاجی نیست کسی به آنها مرخصی بدهد.

چه مقدار در فضای سیاسی جامعه از احزاب استمرار می بینید؟ اکثر احزاب در مرخصی هستند و فقط در زمان انتخابات حضور پیدا می کنند و سهم خواهی می کنند.

به این دلیل که نظام حزبی و نظام انتخاباتی متناسب با نظام حزبی نداریم، مشخص نیست احزاب چقدر وزن دارند.

بسیاری از عناوین حزبی بدون داشتن حداقل قابلیت های حزب فقط نامی بدون پشتوانه هستند.

باید با یک چهره شناخته شده اصلاح طلب وارد انتخابات دوره آینده ریاست جمهوری شویم اصلاح طلبان باید در دوره آینده از خودشان کاندیدا، برنامه و تیم کارآمد داشته باشند عملکرد روحانی تا چه اندازه می تواند به جریان اصلاح طلب آسیب زننده باشد؟ باید توجه داشته باشیم روحانی از ابتدا که وارد انتخابات شد اعلام کرد من اصلاح طلب نیستم اما از دید اصلاح طلبان در بین کاندیداها وی خیرالموجودین و مناسب تر از بقیه نامزدها بود و به نظر من این تشخیص تشخیص درستی بوده است.

در ارزیابی عملکرد روحانی ضمن ضعف هایی که وجود داشته نباید نقاط قوت را فراموش کنیم.

به نتیجه رساندن برجام کار خیلی بزرگی بوده است که روحانی انجام داده است اما اتفاق غیرمتعارفی در انتخابات آمریکا رخ داد و آن هم به قدرت رسیدن ترامپ بود که همه دنیا را با مشکل مواجه کرده است.

وی با چین، مکزیک، کانادا و اخیرا ترکیه و تقریبا همه دنیا مشکل دارد اما مشکل ما در مسئله برجام به علت بحث تحریم ها از بقیه حادتر شده است.

روحانی نه به عنوان چهره اصلاح طلب اما به عنوان یک رییس جمهور در خصوص به سرانجام رساندن برجام در دور اول ریاست جمهوری خود کارنامه ای قابل قبول داشت اما در دور دوم در حوزه اقتصاد ضعیف عمل کرد.

انتخاب روحانی هم در دوره اول و هم در دور دوم انتخابی بود که اصلاح طلبان درست تشخیص دادند.

آنچه که مهم است این است که برای انتخابات دوره آینده، اصلاح طلبان از امروز باید برنامه داشته باشند که بتوانند با یک چهره شناخته شده اصلاح طلب وارد انتخابات شوند، چهره ای که کارآمد باشد و بتواند برای مشکلات مملکت طرح و تیم داشته باشد.

اداره دولت با یک فرد انجام نمی شود بلکه یک تیم کارآمد لازم دارد.

دولت ها به این دلیل در کشورهای توسعه یافته می توانند موفق عمل کنند که پشتوانه ای حزبی و جمعی دارند و فرد منتخب از قبل تیم و برنامه ها و سیاست های دولت را مشخص کرده است.

در واقع احزاب در برنامه انتخاباتی خود اعلام می کنند که چه برنامه ای در حوزه های اقتصاد، سیاست داخلی، سیاست خارجی، فرهنگ و امثال آن دارند و در واقع کابینه آینده آنها، در صورت انتخاب شدن مشخص است و مردم بر اساس آن برنامه و تیم در رای دادن تصمیم گیری می کنند.

ما تا به حال به این شکل حزبی عمل کردن را نداشته ایم.

اصلاح طلبان اگر دوره آینده از خودشان کاندیدا، برنامه و تیم کارآمد و مشخصی نداشته باشند با مشکل جدی مواجه خواهند شد و بعید می دانم بتوانند موفق شوند.

تعدد مراکز تصمیم گیری در کشور ما موجب تقابل سیاست ها و عملکردها شده است از دیدگاه شما مشکلات اقتصادی تا چه میزان در حیطه اختیارات دولت است و چه عوامل دیگری تاثیرگذار هستند؟ مشکلات اقتصادی ما فقط متوجه دولت نیست و بخش قابل توجهی از آن به علت عملکرد نهادهای خارج از دولت است.

اما دولت در همان بخش محدود خود می توانست عملکرد بهتری داشته باشد.

کلا در نظام های انتخاباتی وقتی دولتی تشکیل می شود در همه زمینه های اداری کشور صاحب اختیار و دارای مسئولیت است که باید پاسخگو باشد، اما در کشور ما این چنین نیست و به حدی تعدد مراکز تصمیم گیری وجود دارد که در بسیاری از موارد نه تنها تمرکز لازم وجود ندارد، بلکه سیاست ها و عملکردها به جای اینکه مکمل یکدیگر و همگرا باشند در تقابل بایکدیگر قرار می گیرند و اثر یکدیگر را خنثی می کنند.

به عنوان مثال شما کشوری نمی بینید که در آن دولتی منتخب مردم وجود داشته باشد اما سیاست خارجی در اختیار آن دولت نباشد و دیگران برای آن تصمیم بگیرند.

ولی در کشور ما در حال حاضر در بسیاری از موارد سیاست خارجی به خصوص در سطح منطقه، در اختیار دولت نیست.

این سیاست خارجی در اقتصاد کشور تاثیر می گذارد.

در واقع اگر موجود عجیب و غریبی مثل ترامپ هم انتخاب نمی شد و آمریکا از برجام هم خارج نمی شد باز به دلیل آن سیاست هایی که ذکر شد ما با مشکلات جدی مواجه می شدیم و بخشی از مشکلات فعلی ما به دلیل تحریم ها آن زمان هم به وجود می آمد.

در نهادهای اقتصادی هم همین مسائل را مشاهده می کنیم.

بسیاری از اقداماتی که دستگاه های امنیتی می کنند و با افراد برخورد صورت می گیرد در اختیار دولت نیست، مثل برخورد با افراد محیط زیستی که دولت بارها مخالفت خود با آن را اعلام کرده است و نوعا هم مشکلات داخلی و هم خارجی برای کشور ایجاد می کند.

وقتی تمرکز و هماهنگی لازم در تصمیمات و سیاست ها وجود ندارد نهاد ها و ارکان نظام به جای آنکه مکمل هم باشند خنثی کننده یکدیگر هستند.

در کشورهایی مثل کشور ما اگر همه قوا و نهادها هماهنگ و همگرا باشند تازه بخشی از مشکل را می توانند حل کنند اما با این وضع که در تقابل با یکدیگر هستند، نتیجه بهتر از این نمی شود.

به جای رویکرد همه با من رویکرد همه با هم در پیش گرفته شود همه کسانی که در قدرت سهم دارند اشتباهات خود را نپذیرند چه راهکاری برای بهبود اوضاع پیشنهاد می کنید؟ آن چیزی که امروز به وجود آمده و شرایطی که با آن مواجه هستیم حاصل عملکرد چند دهه همه، در همه سطوح است و همه در به وجود آمدن آن سهم داشته و دخیل بوده اند.

اگر بنای جدی باشد که این وضع اصلاح شود باید همه ارکان و کسانی که در به وجود آمدن شرایط فعلی نقش داشته اند در گذشته خود تجدیدنظر و آنها را تغییر دهند، وگرنه اگر قرار باشد همان روال ادامه پیدا کند، قطعاً وضع موجود بدتر خواهد شد و من برای همه چیز احساس خطر می کنم.

اگر شرایط بد است، قطعاً در گذشته اشتباهاتی داشته ایم که به اینجا رسیدیم و اگر همه کسانی که در قدرت سهم دارند اشتباهات خود را نپذیرند هیچ مساله ای در کشور درست نمی شود.

در یک سال و نیمی که از انتخابات مجلس باقی مانده است، شرایط بسیار سختی را تجربه می کنیم و من وقتی با گذشته 40 ساله ام انقلاب که مرور می کنم تقریبا هیچ شرایطی را به سختی این دوره نمی بینم.

شکاف بین دولت و ملت، عدم اعتماد مردم به مسئولان و بالعکس، اقتصاد نابسامان و مجموع فشارهای خارجی و داخلی در کنار هم شرایط دشواری ایجاد کرده و اگر تدبیر جدی صورت نگیرد می تواند مخاطره آمیز باشد.

راه حل این مشکلات هم داخلی است.

اگر در داخل به جای رویکرد همه با من رویکرد همه با هم در پیش گرفته شود و همدلی و انسجام در کشور ایجاد شود و از همه پنانسیل های کشور استفاده شود، می توان با عزم ملی این دوره مشکل را پشت سر گذاشت.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایلنا ، تاریخ انتشار: 1 مهر 1397 ، کدخبر: 668489،www.

ilna.

ir
کلید واژه ها: اصلاح - اصلاح طلب - اصلاح طلبان - انتخابات - اصلاحات - میردامادی - مردم - نماینده مردم تهران - خاتمی - صندوق - انتخابات مجلس - انتظار - مسابقه - کشور - حکومت - آینده - سیاسی - تصمیم گیری - امید - محسن - مجلس - مجلس ششم - مشکلات - افزایش - قربانی - سرمایه - ساختار - تفاوت - میزان - اصحاب

آخرین اخبار سرویس:
بالگرد نیروهای آمریکایی در ولایت «لوگر» افغانستان سقوط کرد

اساتید لیبرال به جای محکوم کردن ترامپ نامه های مأیوس کننده می نویسند

وجود فضای گفت وگو و مناظره یکی از مصادیق توسعه است

ابلاغ دستورالعمل اجرایی مدیریت بحران استان های معین پایتخت

اختصاصی/ برگزاری مجمع رؤسای انجمن های دوستی ایران با سایرکشورها

تشریح دلایل کارت زرد مجلس به اردکانیان/ وزارت نیرو حق آبه را می فروشد

معاون اوقاف کشور:معرفت به اربعین هرسال عمیق تر می شود

پایان یک کابوس

جدال قیمت و مصلحت

خروج جهانگیری از دولت مسأله ای را حل نمی کند

آیا درب خروج پاستور منتظر جهانگیری است؟

تکذیبیه درباره جسد منتسب به دکتر هکی

وزیر پیشنهادی اقتصاد چابک و تلاش گر است/ دژپسند تجربه کافی در مدیریت کلان اقتصادی دارد

رییس انجمن دوستی ایران ـ ویتنام: مواضع مشابه سیاسی روابط دو کشور را تقویت می کند

پایان یک کابوس

طراح « SPV » در تهران

بازتاب سخنان جهانگیری در رسانه ها

گفت و گوهای فراگیر نتیجه رویکرد جدید روحانی

پیام معرفی 4 وزیر جدید

سندرومی که «مچ» گیری می کند

ژست بی خیال پزشکیان در میان هیاهوی مجلس+عکس

اتمام حجت برای شفافیت

فال روزانه سه شنبه 1 آبان 1397

از مکالمات درونی انسان چه می دانید؟

بهترین سخن از نظر مولاعلی(ع) چه گفتاری است؟

آخرین وضعیت پرونده اعضای شورای شهر بابل تا واکنش به خبر جنجالی شیوع رشوه در ادارات/توهین و افترا؛ رتبه اول جرائم در مازندران

5 اثر بی نظیر نماز اول وقت/از استجابت دعا تا بخشش گناهان

یک مقام بانک ملی: صف طولانی دینار در فرودگاه نجف و بغداد تمام شد

ابهاماتی درباره کوروش؛ از تولد تا مرگ

مدیران هیچ گاه نباید ارتباط خود را با روحانیون قطع کنند

کوشنر: بن سلمان در پرونده خاشقجی جدیت و شفافیت نشان دهد

تکذیب اظهارنظر پزشکی قانونی درباره جسد مرد سوخته در باغ فیض

ملا احمد نراقی که بود؟

هدیه رهبر انقلاب به 120 نفر از جوانان زائر اولی استان هرمزگان

مراسم جادوجنبل علیه آقای رییس جمهور !

بانوان خرمشهری تماشاگر بازی لیگ یک+عکس

رییس انجمن دوستی ایران ـ ویتنام: مواضع مشابه سیاسی روابط دو کشور را تقویت می کند

پایان یک کابوس

سرپرست شهرداری رشت ابقا شد

ارائه برنامه جمشید رسایی نامزد تصدی شهردار رشت

کنایه تند سخنگوی جمنا به دلخوری ضرغامی:علت دلخوری بعضی‎ این است که گزینه نهایی نشدند

روابط ایران و ویتنام به مرحله تازه ای از توسعه وارد می شود

پدری که برای زنده ماندن پسرش به امام حسین (ع) توسل کرد +فیلم

توقف ترابزون اسپور با حضور امیری و حسینی

خاطره ای از رییس کمیته انقلاب درباره انحراف مهدی هاشمی

غیربومی ها برای بوشهر تصمیم می گیرند مگر قحط الرجال در استان است؟

شهردار بروجرد ابقا شد

از ساخت و ساز غیر مجاز در زرین دشت جلوگیری شد

ترویج کشت گیاهان کم آبخواه، جبر خشکسالی در یزد

سردار جلالی: آماده ایم هر تهدیدی را در نطفه خفه کنیم

علی اکبر صالحی: انسان با درایت و هوشمندی و استقامت می تواند از سختی ها عبور کند

پیاده روی اربعین حرکتی فرا مذهبی است

قیمت اجاره آپارتمان در میدان رسالت

پیام السیسی برای شاه سعودی

نیازهای دانشجویان به درستی شناسایی و محقق شود

راه اندازی رادیو زیارت در شیراز

اقامت را در شهر امام زمان (عج) کوتاه کنید

پاسخ کدخدایی به زیباکلام

ظریف: آمریکا آماده مذاکره نیست| مذاکره بدون شرط با احترام متقابل از اصول سیاست ایران است

هم تاریخ هم طبیعت

گزارش تصویری مواکب اربعین حسینی در شهرستان حمیدیه

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

سرپرست شهرداری رشت ابقا شد

نیازهای دانشجویان به درستی شناسایی و محقق شود

ارائه برنامه جمشید رسایی نامزد تصدی شهردار رشت

حکم غذا خوردن نزد صاحب عزا چیست؟

بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون پیشرفت علمی کشور

حکیم: شایسته سالاری و حرفه ای گرایی مبنای تشکیل کابینه منسجم است

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

پاسخگویی مبلغان به شبهات نیازمند به روز کردن اطلاعات علمی است

چه چیزی باید در دستور کار مسئولان قرار بگیرد ؟

علی ضیاء کیست؟+عکس‎ها

فرماندار: ظرفیتهای توسعه میبد بارویکرد رسانه ای تقویت می شود

حضور آیت الله نورمفیدی در مراسم گرامیداشت محیط بان شهید محمد باشقره

مجری هایی که ممنوع التصویر شدند

واکنش نیشخط کارتون به سخنان ضرغامی

سردار کشکولی: آمریکا دچار افول شده است

زائران اربعین در مسیر پیاده روی رفتار فردی واجتماعی را رعایت کنند

روابط ایران و ویتنام به مرحله تازه ای از توسعه وارد می شود

تلاش سعودی ها برای جلوگیری از سقوط ارزش سهام شرکت های عربستانی

آمریکا و روسیه هر دو از تحریم های نفتی ایران سود می برند

بروجردی: روابط عمومی صرفا بحث تبلیغات نیست

اولویت اعضای شورای شهر رشت حفظ آرامش و وحدت اعضا باشد

معرفت به اربعین هرسال عمیق تر می شود

مراسم چهل وپنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ویتنام برگزار شد

احتمال توطئه تفرقه افکنی بین زائرین اربعین

جشنواره های گذشته آسیب شناسی شوند/ فعالیت 8مؤسسه رسانه ای طلاب در قم

امکان قطع اینترنت ایران توسط آمریکا وجود ندارد

بررسی لپ تاپ MSI GE63VR 7RE Raider؛ سبک و چابک!

امریکا باخروج از برجام قطعنامه شورای امنیت را نقض کرد

خواهشی که استاد فرشچیان از رییس جمهور کرد

معلم ایذه ای حقوقش را برای آزادی پرنده شکاری بخشید

اولویت اعضای شورای شهر رشت حفظ آرامش و وحدت اعضا باشد

خبر خوش برای داوطلبان آزمون وکالت 97 / عدم تایید استعفای جهانگیری/ توصیه موشکی نماینده زابل برای آزادی مرزبانان ربوده شده/ استعلام از انتخابات شورای مرکزی اعتماد ملی/ واکنش نمایندگان به گزینه های پیشنهادی روحانی

مراسم چهل وپنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ویتنام برگزار شد

مرگ 6000 ماهی دریاچه سد ارس با مکش توربین!

صالحی:بدون شک ما از این گردنه پیروزمندانه بیرون می آییم

هشدار آملی لاریجانی به سودجویان

نگاهی به کتاب ارزشمند «سیدالشهدا(ع) و یارانش»

هنر های سنتی کشور فاقد گفتمان و ساختار مناسب

استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده

استیضاح ها تبدیل به ابزاری برای امتیازگیری از وزرا شده