مطالب مرتبط:
بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست
پرداخت تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران به فعالان اقتصادی؛ پول از ما، کار از شما!
مهاجم سلتاویگو در آستانه دعوت به تیم ملی ایران
ملی پوشان می گویند باپول خوب هم به لیگ ایران نمی آیند!
تلاش روزنامه های زنجیره ای برای ایجاد تفرقه میان ایران و عراق/ آیا شورای عالی امنیت ملی با رسانه های تفرقه افکن برخورد می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 23:522018-09-24سياسي

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست


بزرگ ترین قیام های ملی، استقلال طلبانه و عدالت خواهانه در ایران الهام گرفته از عاشوراست.

- " شهریار زرشناس عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در برنامه رو در رو که با موضوع اندیشه سیاسی عاشورا از شبکه چهار سیما پخش شد، با اشاره به ویژگی های اندیشه سیاسی شیعه و خط تمایز آن با اندیشه سیاسی سکولار گفت: اندیشه سیاسی شیعه حقیقت اسلام و دارای چند مولفه است؛ اول ظلم ستیز است و تاکید بر آن دارد همان طور که همه تاریخ تشیع سراسر ظلم ستیزی است.

دومین مولفه عدالت محوری است.

شیعه در حوزه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و .

پرچم عدالت را بلند کرده است.

سومین مولفه ولایت محوری است.

ما از ولایت تلقی داریم که در وجهی به عصمت مرتبط می شود و در وجه دیگر در قیام امام معصوم فهم قدسی از ولایت را مطرح می کند و این یکی از نقاط اصلی در اندیشه سیاسی تشیع محسوب می شود.

زرشناس افزود: چهارمین مولفه در اندیشه سیاسی شیعه وجه دینی آن است.

جامعه و انقلاب و عدالتی که شیعه به دنبال ایجاد آن است، دینی است و این اندیشه سیاسی، شیعه را از همه ایدئولوژی ها و اندیشه ها در دنیای معاصر و قبل از آن متمایز می کند.

مثلا افلاطون در اندیشه سیاسی عدالت را مطرح می کند اما جوهر اندیشه سیاسی او سکولاریستی است.

وی اضافه کرد: تلقی از عدالت در اندیشه های غیر دینی مانند افلاطون، دنیا مدار است یعنی فهمی از جهان دارد که در آن چارچوب مناسبات را مطرح می کند و عدالت را عبارت می داند از صورتی از مناسبات که منطبق با دنیامداری است.

در آن چارچوب عدالت امری عادلانه تلقی می شود.

افلاطون برده داری را به راحتی می پذیرد و آن را ترویج می کند.

این پژوهشگر و محقق ادامه داد: مناسبات اقتصادی که در این چارچوب تعریف می شود مناسبات کاملا ظالمانه ای است.

در یونان باستان چه در دوران وجود دموکراسی و چه دوران تیراموس ها، مناسبات اقتصادی ظالمانه، فقر و تبعیض وجود دارد.

در دوران مدرن همه رویکردهای مدرن عدالت محور نیستند مانند گرایش های لیبرالی که به عدالت توجهی ندارد.

زرشناس با اشاره به اینکه عدالت به معنای برابری صرف نیست، گفت: عدالت یعنی ناظربودن به استعدادهای وجودی هر پدیده و یا فضایی مهیا شود که هر انسانی بتواند استعدادهای خود را شکوفا و نقش وجودی خود را محقق کند تا از حقوق خود بهره مند شود.

مثلا از توزیع عادلانه ثروت به معنای عدالت نام برده می شود در حالیکه اندیشه سیاسی شیعه هم از آن نام می برد اما در اندیشه سوسیالیتی وقتی از توزیع عادلانه ثروت نام برده می شود به معنی نفی هر گونه مالکیت خصوصی است.

تلقی سوسیالیستی حول تلقی مدرن از مفهوم کار و سرمایه بنا شده و برای سرمایه در مفهوم مدرن اصالت قائل شده هر چند می خواهد آن را کنترل کند وی بیان کرد: اگر در اندیشه سیاسی شیعه بخواهیم ناظر بر مناسبات نظام سرمایه داری مدرن صحبت کنیم، با سرمایه های بسیار بزرگ دچار مشکل خواهیم شد اما با هر نوع مالکیت خصوصی مشکلی نخواهیم داشت.

ما با مالکیت خصوصی و سودآور نامشروع مخالف هستیم.

اندیشه سیاسی شیعه هرگز با سرمایه داری سازگار نیست.

تفاوت فهم عدالت ما با عدالت در دیگر اندیشه ها و مکاتب در فهم و تفسیر سکولار و اومانیستی از آن است.

زرشناس افزود: تلقی سوسیالیستی حول تلقی مدرن از مفهوم کار و سرمایه بنا شده و برای سرمایه در مفهوم مدرن اصالت قائل شده هر چند می خواهد آن را کنترل کند.

در عالم سیاسی شیعه چیزی به عنوان سرمایه در مفهوم مدرن وجود ندارد.

وی در بیان ویژگی های قیام عاشورا در ذیل اندیشه های سیاسی شیعه گفت: قیام امام حسین(ع) احیاگر بود تا اسلامی که بیم آن می رفت که از بین برود را زنده کند.

این قیام دارای چند مولفه است از جمله: ظلم ستیزی و مبارزه با حکومت ظالم، ظهور آرمان عدالت طلبی و سوم مساله امر به معروف و نهی از منکر.

زرشناس تصریح کرد: از منظر مقام معظم رهبری قیام امام حسین به این منظور بود تا جامعه ای که از مسیر دور شده را دوباره به مسیر برگرداند.

این قیام دو نتیجه داشت اول اینکه امام قدرت سیاسی را در اختیار بگیرد و از طریق قدرت صالح آن را به مسیر بازگرداند.

نتیجه دوم هم شهادت است که با شهادت نوعی احیاگری صورت می گیرد.

هویت تشیع در تاریخ ما استمرار داشته و در وقوع انقلاب اسلامی تاثیرگذار بوده است.

نقطه اوج های انقلاب با سرفصل های مذهبی و مخصوصا عاشورا و تاسوعا گره خورده است وی در بیان پیوند ویژگی های قیام عاشورا با زندگی امروز گفت: اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی الهام گرفته و تبلور یافته عاشوراست.

تبلور عینی هویت شیعه در عاشورا رخ می دهد.

در تاریخ معاصر ایران جریان هایی با ایدئولوژی های سکولار و اومانیستی بوده اند اما در جریان وقوع انقلاب اسلامی با ورود فعال روحانیت، آرمان گرایی الهام گرفته از پیام عاشورا شکل می گیرد و همه مولفه های عاشورا در آن نمایان می شود.

وی افزود: همه ایدئولوژی هایی که در اندیشه شبه مدرنیته حضور دارند، سکولار هستند اما در انقلاب همه مولفه های آرمان گرایی و عدالت خواهی و انقلابی گری، دینی هستند و متن پیام خود را از دین می گیرند.

این مساله به دلیل نفوذ دیرپای تشیع در تاریخ و فرهنگ ماست.

عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: هویت تشیع در تاریخ ما استمرار داشته و در وقوع انقلاب اسلامی تاثیرگذار بوده است.

نقطه اوج های انقلاب با سرفصل های مذهبی و مخصوصا عاشورا و تاسوعا گره خورده است.

وی وجود درس های زیادی را در اندیشه سیاسی عاشورا نهفته دانست و گفت: سال 11 هجری پیامبر رحلت می کند و سال 61 هجری واقعه عاشورا رخ می دهد و یزید حاکم اسلامی می شود.

این اتفاق نشان دهنده استحاله و نفوذ سازمان یافته است.

اشرافیت و تجمل گرایی و طبقه پرنفوذ ثروتمند از دل حکومت گران و صحابه بوجود آمده اند.

در حالیکه امروز هم ما با چنین پدیده هایی روبه رو هستیم.

ما امروز با طبقه نوظهور سرمایه گذاری در درون مدیریت مان مواجهیم.

زرشناس اذعان کرد: ما اکنون تا رسیدن به نقطه وقوع عاشورا که جامعه ای کاملا منحرف شده بود، فاصله داریم اما جریان استحاله طلب دارای ایدئولوژی نئولیبرالیسم و ارتجاع شبه مدرن شکل گرفته است.

یک سر این ارتجاع در فرهنگ و سر دیگر آن در اقتصاد است.

در حوزه فرهنگ سکولاریسم و آرای نئولیبرالیسم را ترویج می کند و از سوی دیگر هم اقتصاد سرمایه دار نئولیبرالیسم شکل گرفته است.

این نویسنده و محقق با بیان اینکه ما مواریثی مانند عاشورا و محرم و رمضان را داریم که تحول ایجاد می کنند، گفت: روندهایی که در حوزه فرهنگ رخ می دهند خطرناک هستند و ما با خطر جدی استحاله طلبی روبرو هستیم.

وی درباره عامدانه یا غیر عامدانه بودن حرکت به سوی چنین جریان هایی گفت: با نگاه ساختاری، بعد از انقلاب اسلامی ساخت سیاسی غرب زده فرو پاشید اما ساخت اقتصادی و فرهنگی باقی ماندند و خود را مجددا بازتولید کردند.

تحول انقلابی و عاشورایی و شیعی را درون این ساخت ها ایجاد نکردیم زیرا بعضی از مدیران ما روشنفکر زده بودند.

زرشناس ادامه داد: در تعریفی که از انقلاب ها داده می شود بعضی ها را اجتماعی و سیاسی تقسیم بندی می کنند.

انقلاب اسلامی ساخت اجتماعی را از نظر آرایش طبقاتی تا حدودی دگرگون کرد.

ساخت اقتصاد ما قبل از انقلاب اقتصاد شبه مدرن سرمایه داری وابسته بود اما این ساخت بعد از انقلاب به شکل زیربنایی دگرگون نمی شود.

بعد از انقلاب بعضی از کارخانه هایی که مالکان آنها از کشور گریخته بودند، ملی می شوند اما مناسبات اقتصادی تغییر نمی کند.

وی ویژگی اصلی اقتصاد شبه مدرن ایران را وجود فاصله بین بخش مولد و غیر مولد دانست و گفت: قبل از انقلاب حرکت سرمایه در مدارهای وابسته صورت می گرفت.

یعنی بخش اصلی سرمایه به خارج از کشور منتقل می شد.

ویژگی دیگر آن تک محصولی بودن و بروکراسی فاسد آن بود اما با انقلاب دگرگونی جدی در این ساختار ایجاد نمی شود و هنوز نظام بانکداری ما ربامحور و تحت سیطره سرمایه مالی است.

زرشناس ادامه داد: دلیل عدم تغییر این ساختارها تئوریک نبود بلکه به دلیل خط نفوذ و روشنفکر زدگی بود.

در دهه 60 فرصت تاریخی برای تحول جدی در اقتصاد ما ایجاد می شود اما مسئولان وقت دخالت نکردند و تحول جدی انجام ندادند.

از سال 68 به بعد همان تیم بروکرات و تیم مدیریتی فرآیند خصوصی سازی که مدنظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نبود را پیاده کردند.

آن خصوصی سازی حلقه پرنفوذ بروکرات که شامل دولتمردان بودند را صاحب سرمایه کرد.

این اتفاق بعد از رحلت پیامبر(ص) هم رخ داد و صحابه صاحبان سرمایه می شوند.

وی یادآور شد: عده ای در حوزه اقتصاد در دهه 60 در تیم مدیریت بودند اما شعارهای چپ گرایانه و دولت سالاری در اقتصاد می دادند و از سال 68 هم نسخه های نئولیبرالی را اجرا کردند و تا به امروز هم اوضاع در کنترل آنهاست.

آنها اقتصاد شبه مدرن ایران را به جای اینکه به صورت انقلابی متحول کنند، نئو لیبرالیزه کردند و این برای اقتصاد ما خطرناک بود در نتیجه ارتجاع سرمایه داری مدرن شکل گرفت.

زرشناس ادامه داد: نئولیبرالیزه دارای چند مولفه است که یکی از آنها فعالیت های بانکی است.

یکی از ویژگی های اقتصاد نئو لیبرال سیطره سرمایه مالی است.

یعنی سرمایه ای که از طریق سود بانکی و سفته و بورس بخواهد عمل واقعی در اقتصاد انجام دهد فقط انباشت می شود.

ما الگوی نئولیبرالی را در اقتصاد استفاده کردیم به جای آن که اقتصاد را انقلابی کنیم و روح عاشورا را در آن بدمیم در نتیجه باید به اجبار مسئولان را وادار کنیم جوابگو باشند.

وی در جواب این پرسش که مگر انقلاب اسلامی نشات گرفته از تفکر عاشورا نبود اما چرا روح این تفکر به آن تزریق نشد؟ گفت: از زمانی که انقلاب متولد می شود و آرمان گرایی انقلابی تبلور سیاسی پیدا می کند و ساخت سیاسی غربزدگی شبه مدرن می شکند و ساخت سیاسی جمهوری اسلامی حول محور ولایت فقیه ایجاد می شود، بدیل و جریان دیگری در فرهنگ و اقتصاد و سیاست وارد می شود.

بخشی از این جریان روشنفکران و تکنوکرات ها هستند که میراث و فرهنگ و رویه این افراد شکل گرفت و مرتجع هستند.

زرشناس افزود: به نظر من باید الگو و ایدئولوژی حاکم بر مناسبات اقتصادی و ساخت فرهنگی را زیر و رو کنیم و این نسخه را برگرفته از پیام سیاسی عاشورا و مبتنی بر آرمان گرایی انقلابی طراحی کنیم.

باید اطلاعات آماری از شرایط فرهنگی و اقتصادی امروز و نقشه کلان داشته باشیم و نقاط قوت و ضعف خود را بفهمیم و استراتژی ها و رویکردها را تغییر داده و به جای آن از مدل انقلابی و دینی استفاده کنیم.

ما نیازمند مدیران انقلابی و نسخه و حاکم شدن روحیه جهادی هستیم.

این سه عنصر اگر جمع شوند و بر نسخه اقتصادی و فرهنگی ما حاکم شوند، راه نجات از این شرایط نابسامان شکل می گیرد اما اگر همچنان در مسیر سیاست های نئولیبرال در اقتصاد و فرهنگ پیش برویم شرایط بسیار خطرناک می شود.

زرشناس در پایان سخنانش گفت: کانون تمرکز اقتصاد مقاومتی، اصلی ترین مشکل اقتصاد شبه مدرن که عدم توازن ساختاری است را هدف قرار داده و می خواهد ساخت اقتصادی نامتوازن را دگرگون کند.

این گام اول برای حرکت است.

در گام دوم نیاز به اصلاحات و بازتوزیع عادلانه ثروت داریم و باید عدالت با فهم شیعی را عنصر حاکم بر اقتصادمان کنیم.


کلید واژه ها: اندیشه - سیاسی - شیعه - افلاطون - اقتصادی - عاشورا - بزرگ ترین - ولایت - توزیع - اسلام - ایران - هیئت علمی - برده داری - پژوهشگاه - بزرگ - دموکراسی - اجتماعی - استقلال - شهریار - اسلامی - برنامه - صورتی - یونان - تاریخ - پدیده - فضایی - جامعه - فرهنگ - سیما - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
همکاری نیروهای مرزبانی ایران و جمهوری آذربایجان گسترش می یابد

حضور نیروهای بیگانه در یمن قابل توجیه نیست

ماجرای گاو عظیم الجثه استرالیایی چیست؟

گوگل به دلیل نقض قانون 500 هزار روبل جریمه شد

مدیران جدید هلال احمر منصوب شدند

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد فرزند خوانده

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث فرزندی که از لقاح مصنوعی متولد می شود

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث صغیر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث محجور

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد ارث دیه

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد نماء ارث

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد نزاع در ارث

جمع بین فقه و اقتصاد چگونه حاصل می شود؟/ میزان ضرورت ورود حوزه به علم اقتصاد

هنجارها و ناهنجاریهای موجود در جامعه

شخصیت سالم

ترور

زن

مدیرمسوول سیاست روز: ایسنا نقاد منصفانه دولت باشد

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد میراث غائب و مفقود الاثر

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله)در موردارث کسانی که در یک حادثه کشته شده اند و تقدم و تاخر فوت آنها معلوم نیست

تجمع کارگران سایت های ضدعفونی بندر امام خمینی مقابل دفتر نماینده/ اعتراض کارگران به عملکرد اداره پایانه حمل و نقل

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد احکام ارث زوجین

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) د رمورد طبقات ارث

حاکمیت دموکراسی تنها راه پر کردن شکاف هاست

فتاوای آیت الله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله) در مورد تقسیم ارث

انتصاب اعضا و دبیر شورای سیاستگذاری نمایشگاه کتاب تهران با حکم وزیر ارشاد

علی اف: مرز ایران و جمهوری آذربایجان «مرز دوستی» است

همـدلی برای رهایی

نجات سرباز زندانی با دستان پر سخاوت نیکوکاران

قتل خیاط 90 ساله با قیچی

کشف آب در سیارک بننو توسط ناسا

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

گیر افتادن نظام سرمایه داری در چرخه باطل

ویدئو / نقد صریح به شیوه دانشجویان شریف

مظفر: رفتار سران اصلاحات «غیر اصلاحی» بود

مزه دروغ تلخه

آرزوهای بر باد رفته

حوادث جهان

زندان عاقبت مزاحمت برای ستاره سینما

نماز خواندن یک راننده تاکسی/ عکس

آیا می توان امام زمان علیه السلام را در خواب دید؟

بررسی دستمزد 98 کارگران تا تعیین تکلیف مزد 97 منتفی است

گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

7 میلیارد اموال مسروقه در انبار مرد سابقه دار

قتل در تهران دستگیری در ترکیه

امید به آینده موسیقی ایران

هدف، ترویج موسیقی اصیل ایرانی است

شبکه فاضلاب تهران را می بلعد

پاسخ به پرسش های کودکان، کی به سن بلوغ می رسم؟

توضیحات کدخدایی درباره اختلاف نظر لاریجانی و مجمع تشخیص درباره CFT

گل اول لیورپول به ناپولی توسط صلاح

تحریم ها، سلاحی دولبه

راه عبور از منطقه گرایی نمایندگان

الزامات بودجه پساتحریمی

رغبت شرکت های اروپایی برای اجرای SPV ضروری است

جهان اقتصاد در سیطره SMEها

آماده باش به صنعت ایران

شیوع یک بیماری مرموز در جهان؟/ نوزادان بعد از 1 هفته تب فلج می شوند!

گفت وگوی تلفنی دفتر لاریجانی با نمایندگان مستعفی اصفهان

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

آرزوهای که در باتلاق شعار و وعده های واهی در حال غرق شدن است + فیلم

دزدی که خود را کارآفرین معرفی کرد!

آزمون و خطای تاریخی افراطیون

نظام رسانه ای کشور تسهیل یا تحدید ؟

سپاه، آزمایش موشک بالستیک را تایید کرد

بزرگان در برابر تندروی سکوت نکنند

ضرورت های <اس پی وی>

یک عذرخواهی بموقع

لایحه قانون مطبوعات: بیم ها وامیدها

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

«مرکز فرماندهی فرهنگی کشور» درست کار می کند؟

خسارت سیل به بخش کشاورزی دزفول

توهین به زن ایرانی در گرجستان

فضاپیمای ناسا در یک سیارک آب کشف کرد

بهروز بهزادی: ایسنا باز هم می تواند پیشگام باشد

علیرضا بای مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی شد

سه کاندیدا از حضور در انتخابات کمیته ملی پارالمپیک انصراف دادند

چرا بنیامین مجری «تب تاب» نشد؟

سازمان ثبت اسناد: املاک مفسدان اقتصادی را شناسایی کردیم

تاثیر زوج در مانگری اسلامی در افزایش خود شناسی

تاثیر خاطره گویی بر میزان افسردگی

اعتراض به وعده پوپولیستی درباره انتقال آب خزر به سمنان

بررسی مواد مخد رواعتیاد در بین دانشجویان

زیباکلام: دموکراسی تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی است

امام جمعه خرم آباد: آقایان با یک میلیون در ماه می توانید یک کیلو گوشت بخرید؟

شگفت انگیزترین مناظر کوهستانی جهان

ترتیل صفحه 530 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

چهاردهمین بسته تصویری قهرمانان گمنام

گفت وگو با کارتن خوابی که می توانست امام جماعت مسجد باشد

پیام رزم ناو ایران به واشنگتن چیست؟

چهار اصل کلی در زمان بیمه کردن بدنه و مسئولیت هواپیما

دیدار همزمان «گریفیتس» با رؤسای هیأت های مذاکره کننده یمن در سوئد

بازداشت مقام خودخوانده طالبان در قندهار

روزنامه نگار آلمانی در ونزوئلا بازداشت شد

«آقای رییس جمهور شوخی می کند!» واکنش مردم به ادعای ارزانی پس از برجام

این شورا یادگار امام راحل (ره) و نشانه تأکید ایشان برهویت فرهنگی انقلاب اسلامی است

نظام سرمایه داری در چرخه باطل گیر کرده

اعتراض به گرانی به سبک امام جمعه خرم آباد

مشکل اصلی کشور در بخش کشاورزی «مدیریت سنتی» است

مشکل اصلی کشور در بخش کشاورزی «مدیریت سنتی» است

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست