مطالب مرتبط:
بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست
پرداخت تسهیلات مضاربه بانک ملی ایران به فعالان اقتصادی؛ پول از ما، کار از شما!
مهاجم سلتاویگو در آستانه دعوت به تیم ملی ایران
ملی پوشان می گویند باپول خوب هم به لیگ ایران نمی آیند!
تلاش روزنامه های زنجیره ای برای ایجاد تفرقه میان ایران و عراق/ آیا شورای عالی امنیت ملی با رسانه های تفرقه افکن برخورد می کند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 23:522018-09-24سياسي

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست


بزرگ ترین قیام های ملی، استقلال طلبانه و عدالت خواهانه در ایران الهام گرفته از عاشوراست.

- " شهریار زرشناس عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در برنامه رو در رو که با موضوع اندیشه سیاسی عاشورا از شبکه چهار سیما پخش شد، با اشاره به ویژگی های اندیشه سیاسی شیعه و خط تمایز آن با اندیشه سیاسی سکولار گفت: اندیشه سیاسی شیعه حقیقت اسلام و دارای چند مولفه است؛ اول ظلم ستیز است و تاکید بر آن دارد همان طور که همه تاریخ تشیع سراسر ظلم ستیزی است.

دومین مولفه عدالت محوری است.

شیعه در حوزه های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی و .

پرچم عدالت را بلند کرده است.

سومین مولفه ولایت محوری است.

ما از ولایت تلقی داریم که در وجهی به عصمت مرتبط می شود و در وجه دیگر در قیام امام معصوم فهم قدسی از ولایت را مطرح می کند و این یکی از نقاط اصلی در اندیشه سیاسی تشیع محسوب می شود.

زرشناس افزود: چهارمین مولفه در اندیشه سیاسی شیعه وجه دینی آن است.

جامعه و انقلاب و عدالتی که شیعه به دنبال ایجاد آن است، دینی است و این اندیشه سیاسی، شیعه را از همه ایدئولوژی ها و اندیشه ها در دنیای معاصر و قبل از آن متمایز می کند.

مثلا افلاطون در اندیشه سیاسی عدالت را مطرح می کند اما جوهر اندیشه سیاسی او سکولاریستی است.

وی اضافه کرد: تلقی از عدالت در اندیشه های غیر دینی مانند افلاطون، دنیا مدار است یعنی فهمی از جهان دارد که در آن چارچوب مناسبات را مطرح می کند و عدالت را عبارت می داند از صورتی از مناسبات که منطبق با دنیامداری است.

در آن چارچوب عدالت امری عادلانه تلقی می شود.

افلاطون برده داری را به راحتی می پذیرد و آن را ترویج می کند.

این پژوهشگر و محقق ادامه داد: مناسبات اقتصادی که در این چارچوب تعریف می شود مناسبات کاملا ظالمانه ای است.

در یونان باستان چه در دوران وجود دموکراسی و چه دوران تیراموس ها، مناسبات اقتصادی ظالمانه، فقر و تبعیض وجود دارد.

در دوران مدرن همه رویکردهای مدرن عدالت محور نیستند مانند گرایش های لیبرالی که به عدالت توجهی ندارد.

زرشناس با اشاره به اینکه عدالت به معنای برابری صرف نیست، گفت: عدالت یعنی ناظربودن به استعدادهای وجودی هر پدیده و یا فضایی مهیا شود که هر انسانی بتواند استعدادهای خود را شکوفا و نقش وجودی خود را محقق کند تا از حقوق خود بهره مند شود.

مثلا از توزیع عادلانه ثروت به معنای عدالت نام برده می شود در حالیکه اندیشه سیاسی شیعه هم از آن نام می برد اما در اندیشه سوسیالیتی وقتی از توزیع عادلانه ثروت نام برده می شود به معنی نفی هر گونه مالکیت خصوصی است.

تلقی سوسیالیستی حول تلقی مدرن از مفهوم کار و سرمایه بنا شده و برای سرمایه در مفهوم مدرن اصالت قائل شده هر چند می خواهد آن را کنترل کند وی بیان کرد: اگر در اندیشه سیاسی شیعه بخواهیم ناظر بر مناسبات نظام سرمایه داری مدرن صحبت کنیم، با سرمایه های بسیار بزرگ دچار مشکل خواهیم شد اما با هر نوع مالکیت خصوصی مشکلی نخواهیم داشت.

ما با مالکیت خصوصی و سودآور نامشروع مخالف هستیم.

اندیشه سیاسی شیعه هرگز با سرمایه داری سازگار نیست.

تفاوت فهم عدالت ما با عدالت در دیگر اندیشه ها و مکاتب در فهم و تفسیر سکولار و اومانیستی از آن است.

زرشناس افزود: تلقی سوسیالیستی حول تلقی مدرن از مفهوم کار و سرمایه بنا شده و برای سرمایه در مفهوم مدرن اصالت قائل شده هر چند می خواهد آن را کنترل کند.

در عالم سیاسی شیعه چیزی به عنوان سرمایه در مفهوم مدرن وجود ندارد.

وی در بیان ویژگی های قیام عاشورا در ذیل اندیشه های سیاسی شیعه گفت: قیام امام حسین(ع) احیاگر بود تا اسلامی که بیم آن می رفت که از بین برود را زنده کند.

این قیام دارای چند مولفه است از جمله: ظلم ستیزی و مبارزه با حکومت ظالم، ظهور آرمان عدالت طلبی و سوم مساله امر به معروف و نهی از منکر.

زرشناس تصریح کرد: از منظر مقام معظم رهبری قیام امام حسین به این منظور بود تا جامعه ای که از مسیر دور شده را دوباره به مسیر برگرداند.

این قیام دو نتیجه داشت اول اینکه امام قدرت سیاسی را در اختیار بگیرد و از طریق قدرت صالح آن را به مسیر بازگرداند.

نتیجه دوم هم شهادت است که با شهادت نوعی احیاگری صورت می گیرد.

هویت تشیع در تاریخ ما استمرار داشته و در وقوع انقلاب اسلامی تاثیرگذار بوده است.

نقطه اوج های انقلاب با سرفصل های مذهبی و مخصوصا عاشورا و تاسوعا گره خورده است وی در بیان پیوند ویژگی های قیام عاشورا با زندگی امروز گفت: اندیشه سیاسی انقلاب اسلامی الهام گرفته و تبلور یافته عاشوراست.

تبلور عینی هویت شیعه در عاشورا رخ می دهد.

در تاریخ معاصر ایران جریان هایی با ایدئولوژی های سکولار و اومانیستی بوده اند اما در جریان وقوع انقلاب اسلامی با ورود فعال روحانیت، آرمان گرایی الهام گرفته از پیام عاشورا شکل می گیرد و همه مولفه های عاشورا در آن نمایان می شود.

وی افزود: همه ایدئولوژی هایی که در اندیشه شبه مدرنیته حضور دارند، سکولار هستند اما در انقلاب همه مولفه های آرمان گرایی و عدالت خواهی و انقلابی گری، دینی هستند و متن پیام خود را از دین می گیرند.

این مساله به دلیل نفوذ دیرپای تشیع در تاریخ و فرهنگ ماست.

عضو پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی افزود: هویت تشیع در تاریخ ما استمرار داشته و در وقوع انقلاب اسلامی تاثیرگذار بوده است.

نقطه اوج های انقلاب با سرفصل های مذهبی و مخصوصا عاشورا و تاسوعا گره خورده است.

وی وجود درس های زیادی را در اندیشه سیاسی عاشورا نهفته دانست و گفت: سال 11 هجری پیامبر رحلت می کند و سال 61 هجری واقعه عاشورا رخ می دهد و یزید حاکم اسلامی می شود.

این اتفاق نشان دهنده استحاله و نفوذ سازمان یافته است.

اشرافیت و تجمل گرایی و طبقه پرنفوذ ثروتمند از دل حکومت گران و صحابه بوجود آمده اند.

در حالیکه امروز هم ما با چنین پدیده هایی روبه رو هستیم.

ما امروز با طبقه نوظهور سرمایه گذاری در درون مدیریت مان مواجهیم.

زرشناس اذعان کرد: ما اکنون تا رسیدن به نقطه وقوع عاشورا که جامعه ای کاملا منحرف شده بود، فاصله داریم اما جریان استحاله طلب دارای ایدئولوژی نئولیبرالیسم و ارتجاع شبه مدرن شکل گرفته است.

یک سر این ارتجاع در فرهنگ و سر دیگر آن در اقتصاد است.

در حوزه فرهنگ سکولاریسم و آرای نئولیبرالیسم را ترویج می کند و از سوی دیگر هم اقتصاد سرمایه دار نئولیبرالیسم شکل گرفته است.

این نویسنده و محقق با بیان اینکه ما مواریثی مانند عاشورا و محرم و رمضان را داریم که تحول ایجاد می کنند، گفت: روندهایی که در حوزه فرهنگ رخ می دهند خطرناک هستند و ما با خطر جدی استحاله طلبی روبرو هستیم.

وی درباره عامدانه یا غیر عامدانه بودن حرکت به سوی چنین جریان هایی گفت: با نگاه ساختاری، بعد از انقلاب اسلامی ساخت سیاسی غرب زده فرو پاشید اما ساخت اقتصادی و فرهنگی باقی ماندند و خود را مجددا بازتولید کردند.

تحول انقلابی و عاشورایی و شیعی را درون این ساخت ها ایجاد نکردیم زیرا بعضی از مدیران ما روشنفکر زده بودند.

زرشناس ادامه داد: در تعریفی که از انقلاب ها داده می شود بعضی ها را اجتماعی و سیاسی تقسیم بندی می کنند.

انقلاب اسلامی ساخت اجتماعی را از نظر آرایش طبقاتی تا حدودی دگرگون کرد.

ساخت اقتصاد ما قبل از انقلاب اقتصاد شبه مدرن سرمایه داری وابسته بود اما این ساخت بعد از انقلاب به شکل زیربنایی دگرگون نمی شود.

بعد از انقلاب بعضی از کارخانه هایی که مالکان آنها از کشور گریخته بودند، ملی می شوند اما مناسبات اقتصادی تغییر نمی کند.

وی ویژگی اصلی اقتصاد شبه مدرن ایران را وجود فاصله بین بخش مولد و غیر مولد دانست و گفت: قبل از انقلاب حرکت سرمایه در مدارهای وابسته صورت می گرفت.

یعنی بخش اصلی سرمایه به خارج از کشور منتقل می شد.

ویژگی دیگر آن تک محصولی بودن و بروکراسی فاسد آن بود اما با انقلاب دگرگونی جدی در این ساختار ایجاد نمی شود و هنوز نظام بانکداری ما ربامحور و تحت سیطره سرمایه مالی است.

زرشناس ادامه داد: دلیل عدم تغییر این ساختارها تئوریک نبود بلکه به دلیل خط نفوذ و روشنفکر زدگی بود.

در دهه 60 فرصت تاریخی برای تحول جدی در اقتصاد ما ایجاد می شود اما مسئولان وقت دخالت نکردند و تحول جدی انجام ندادند.

از سال 68 به بعد همان تیم بروکرات و تیم مدیریتی فرآیند خصوصی سازی که مدنظر امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری نبود را پیاده کردند.

آن خصوصی سازی حلقه پرنفوذ بروکرات که شامل دولتمردان بودند را صاحب سرمایه کرد.

این اتفاق بعد از رحلت پیامبر(ص) هم رخ داد و صحابه صاحبان سرمایه می شوند.

وی یادآور شد: عده ای در حوزه اقتصاد در دهه 60 در تیم مدیریت بودند اما شعارهای چپ گرایانه و دولت سالاری در اقتصاد می دادند و از سال 68 هم نسخه های نئولیبرالی را اجرا کردند و تا به امروز هم اوضاع در کنترل آنهاست.

آنها اقتصاد شبه مدرن ایران را به جای اینکه به صورت انقلابی متحول کنند، نئو لیبرالیزه کردند و این برای اقتصاد ما خطرناک بود در نتیجه ارتجاع سرمایه داری مدرن شکل گرفت.

زرشناس ادامه داد: نئولیبرالیزه دارای چند مولفه است که یکی از آنها فعالیت های بانکی است.

یکی از ویژگی های اقتصاد نئو لیبرال سیطره سرمایه مالی است.

یعنی سرمایه ای که از طریق سود بانکی و سفته و بورس بخواهد عمل واقعی در اقتصاد انجام دهد فقط انباشت می شود.

ما الگوی نئولیبرالی را در اقتصاد استفاده کردیم به جای آن که اقتصاد را انقلابی کنیم و روح عاشورا را در آن بدمیم در نتیجه باید به اجبار مسئولان را وادار کنیم جوابگو باشند.

وی در جواب این پرسش که مگر انقلاب اسلامی نشات گرفته از تفکر عاشورا نبود اما چرا روح این تفکر به آن تزریق نشد؟ گفت: از زمانی که انقلاب متولد می شود و آرمان گرایی انقلابی تبلور سیاسی پیدا می کند و ساخت سیاسی غربزدگی شبه مدرن می شکند و ساخت سیاسی جمهوری اسلامی حول محور ولایت فقیه ایجاد می شود، بدیل و جریان دیگری در فرهنگ و اقتصاد و سیاست وارد می شود.

بخشی از این جریان روشنفکران و تکنوکرات ها هستند که میراث و فرهنگ و رویه این افراد شکل گرفت و مرتجع هستند.

زرشناس افزود: به نظر من باید الگو و ایدئولوژی حاکم بر مناسبات اقتصادی و ساخت فرهنگی را زیر و رو کنیم و این نسخه را برگرفته از پیام سیاسی عاشورا و مبتنی بر آرمان گرایی انقلابی طراحی کنیم.

باید اطلاعات آماری از شرایط فرهنگی و اقتصادی امروز و نقشه کلان داشته باشیم و نقاط قوت و ضعف خود را بفهمیم و استراتژی ها و رویکردها را تغییر داده و به جای آن از مدل انقلابی و دینی استفاده کنیم.

ما نیازمند مدیران انقلابی و نسخه و حاکم شدن روحیه جهادی هستیم.

این سه عنصر اگر جمع شوند و بر نسخه اقتصادی و فرهنگی ما حاکم شوند، راه نجات از این شرایط نابسامان شکل می گیرد اما اگر همچنان در مسیر سیاست های نئولیبرال در اقتصاد و فرهنگ پیش برویم شرایط بسیار خطرناک می شود.

زرشناس در پایان سخنانش گفت: کانون تمرکز اقتصاد مقاومتی، اصلی ترین مشکل اقتصاد شبه مدرن که عدم توازن ساختاری است را هدف قرار داده و می خواهد ساخت اقتصادی نامتوازن را دگرگون کند.

این گام اول برای حرکت است.

در گام دوم نیاز به اصلاحات و بازتوزیع عادلانه ثروت داریم و باید عدالت با فهم شیعی را عنصر حاکم بر اقتصادمان کنیم.


کلید واژه ها: اندیشه - سیاسی - شیعه - افلاطون - اقتصادی - عاشورا - بزرگ ترین - ولایت - توزیع - اسلام - ایران - هیئت علمی - برده داری - پژوهشگاه - بزرگ - دموکراسی - اجتماعی - استقلال - شهریار - اسلامی - برنامه - صورتی - یونان - تاریخ - پدیده - فضایی - جامعه - فرهنگ - سیما - شبکه

آخرین اخبار سرویس:
عکسی که نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی منتشر کرد

استخدام تراشکار ،فرزکار در کارخانه سرآمد طب پارایه در تهران

عکس نشنال جئوگرافیک از دختر ایرانی

رای مثبت FATF برای ایران

علیرغم فشار ترامپ، FATF مهلت ایران را تمدید کرد

بیانیه گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران

امضاء تفاهمنامه همکاری هیئت های ایرانی و ترک در خوی

خودکفایی در تجهیزات دفاعی محصول توجه به ظرفیت های داخلی کشور است

اتباع عراقی بعداز اربعین بدون ویزا به خرمشهرو آبادان سفرکنند

/گزیده ای از خطبه های نماز جمعه سراسر کشور/

بررسی بازی Pillars of Eternity II: Deadfire ؛ فرستاده خدایان

واکنش سخنگوی شورای نگهبان به نامه وزیر راه به رییس مجلس

محکومیت 30 نفر در پرونده های مفاسد اقتصادی

استخدام منشی و مسئول دفتر امور اداری با مزایادر شرکت آرتین بنا

عکس های عجیب از مچاله شدن پژو 206 در پاسداران

اتباع عراقی بعداز اربعین بدون ویزا به خرمشهرو آبادان سفرکنند

گردشگری ایران با برگزاری اجلاس جهانی به دنیا معرفی می شود

مدارس 10 شهر خوزستان فردا تعطیل است

ده ها کشته در تصادف مرگبار قطار در هند

معارفه امام جمعه تایباد

دانلود آهنگ جدید رضا ولیان بنام حرف آخر

پشت پرده انتخاب مدیران خودروسازی

کاری که از نظر آشنا همه مسئولان باید انجام دهند + عکس

اطلاع از وظایف و اختیارات مجمع تشخیص مصلحت نیازمند نامه نگاری به رییس مجلس نیست

آیت الله خامنه ای در حال بستن بازوبند پهلوانی/عکس

سازمان عقیدتی سیاسی ارتش مروج مفاهیم قرآنی است

گزیده خطبه های نماز شهرستان های خراسان شمالی

ساختار اقتصادی کشور به سمت عدل و انصاف سوق یابد/ لزوم توجه نمایندگان به بهبود وضعیت کشور

پشت پرده انتخاب مدیران خودروسازی/صنایع بزرگ؛حیاط خلوت سیاسیون

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در تاکسی ماکسیم ورامین

ویسه از حضور در وزارت صنعت انصراف داد

برخورد قطار با مردم در هند

تسلط غیر معمول احمدی نژاد بر موزیک هیپ هاپ

درخواست 40 قانونگذار آمریکایی برای تحریم عربستان

50 هزار نفر از مرز مهران وارد عراق شدند

فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

آینده سیاسی حیدر العبادی در عراق

میدل ایست آی: چه کسی فکر می کرد احمدی نژاد هوادار «توپاک» باشد!

عکس جالبی از روزگار نوجوانی محمد جواد ظریف

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

بزرگترین خیریه عراق را بشناسید

کاروان موکب آستانه زبیده خاتون قزوین به کربلا اعزام شد

آغاز آموزش فناوری اطلاعات زنان روستایی در کشور

50 هزار نفر از مرز مهران وارد عراق شدند

جواد خیابانی را له نکنیم!

کاروان موکب آستانه زبیده خاتون قزوین به کربلا اعزام شد

طرح/ رحمت پیوسته

صدور روزانه 160 هزار ویزای اربعین

وزرای نیرو و کشاورزی هفته آینده به مجلس می روند

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

ایران در امور لبنان دخالتی ندارد/ حکام سعودی در شرایط بدی هستند

ارائه مهلت 4 ماهه به ایران از سوی گروه اقدام مالی (FATF)

ورود بیش از 500 زائر خارجی از مرز بازرگان به ایران

دشمن می خواهد مردم را تحت فشار قرار دهد

ورود بیش از 500 زائر خارجی به ایران

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

محمود صادقی:
 
 فراکسیون امید تاکنون چه کرده است؟ / شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»واقعی است

یمن در آستان بزرگترین بحران گرسنگی جهان است/ ملت عراق در اربعین از مردم جهان استقبال می کنند

طلاب مدرسه منصوریه شیراز با روش تحقیق آشنا شدند

صاحبان موکب های حسینی در اخلاق و حفظ اموال عمومی و نظافت نمونه باشند

علی تاجرنیا: خطر ظهور احمدی نژاد جدید می تواند خیلی جدی باشد

روزنامه استخدامی هرمزگان و بندرعباس | شنبه 28 مهر 97

فعالیت 10هزار حافظ قرآن کریم در ارتش

ارزش کار نخبگی زیر پرچم عدالتخواهی مضاعف میشود +سخن نگاشت

آمار قضات زن

آخرین خبر درباره وضعیت مرزبانان میرجاوه

هر شخصی که اتهامش روشن و جرمش مشخص شد باید سریعاً حکم وی اجرا شود

ابطال انتخابات کانون بازنشستگان تبریز عده ای معلوم الحال در روند برگزاری انتخابات، خلل جدی وارد کردند

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

بسته حمایتی دولت برای بازنشستگانی که زیر 3میلیون حقوق می گیرند

شرایط دریافت کمک هزینه ازدواج برای بیمه شدگان تامین اجتماعی

152 هزار زن خانه دار تحت پوشش تامین اجتماعی

پشت پرده انتخاب مدیران خودروسازی/صنایع بزرگ؛حیاط خلوت سیاسیون

امریکا «هر یک - دو ماه یکبار» تحریم های جدید علیه روسیه وضع میکند

اعضای هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی مشخص شدند

یادواره شهدای مدافع حرم در کیش

قابل توجه افراد فاقد کارت ملی و شناسنامه برای سفر به عراق

صدور کیفرخواست در 7 پرونده ی اقتصادی/ مفتوح شدن 17 پرونده پیش فروش خودرو/ صدور کیفرخواست برای مدیران مسئول روزنامه های شرق و شهروند

ابطال انتخابات کانون بازنشستگان تبریز/ عده ای معلوم الحال در روند برگزاری انتخابات، خلل جدی وارد کردند

گروه ویژه اقدام مالی در آخرین اجلاس خود درباره ایران چه گفت؟

حضور نماینده دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب در منزل «مادر حزب الله»

عاشورا تجلی گاه رابطه فطرت و دین است

نجفی و رحمانی گزینه های نهایی وزارت صنعت/ روحانی یکشنبه فقط وزرای کار و اقتصاد را معرفی می کند

تکمیل5طرح حوزه راه سازی روستایی کوهدشت تا یک ماه آینده

هرمیداس باوند: نیازمند اصلاح اساسی امور هستیم

آخرین خبرها درباره وضعیت مرزبانان ربوده شده

استخدام طراح وبسایت در شرکت فن آوری زیگورات رایانه پرشیا

تقسیم عادلانه ثروت در جامعه

اعضای شورای مرکزی حزی اراده ملت انتخاب شدند

گردهمایی جبهه فرهنگی انقلاب

١٥٢ هزار زن خانه دار تحت پوشش حمایت های تامین اجتماعی قرار گرفتند

اعضای شورای مرکزی حزب اراده ملت انتخاب شدند

روحانی یکشنبه فقط وزرای کار و اقتصاد را معرفی می کند

اصلاح طلبان نیاز مبرم در بازنگری راهبردها دارند/ در دام کیهان نیفتیم/ عمق استراتژی مان را به جای سواحل مدیترانه در جامعه خودمان جستجو کنیم

اینکه بگوییم موافقان FATF خائن هستند، نادرست است / قضیه FATF هنوز تمام نشده؛ نباید با عصبانیت در این باره برخورد کرد

دست پنهان دشمن در حادثه ربوده شدن مرزبانان ایران دیده می شود

اعضای شورای مرکزی حزی اراده ملت انتخاب شدند

گردشگری سلامت ایران به ارمنستان رفت

برگزاری چهلمین روز درگذشت جانباز شهید حاج احمد افخمی عقدا

دانلود آهنگ جدید آرجین بنام هرچی تو بگی

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست

بزرگ ترین قیام های ملی در ایران الهام گرفته از عاشوراست