مطالب مرتبط:
غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: ترامپ سیاست اصلی آمریکا را به جهان نشان داد
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
انقلاب اسلامی عرصه اعتلا و پیشرفت مسلمانان و مستضعفان جهان است/ لزوم بکارگیری عوامل اثباتی برای شناخت معرفت صحیح از سوی اساتید
نیازمند یک انقلاب بزرگ در سازندگی هستیم/ خودباختگی نسبت به غرب، خواب آلودگی نیروهای خودی و قدرت پرستی نخبگان بزرگترین مشکلات کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 23:222018-09-24سياسي

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب


امام خمینی(ره) بر این باور است که مشکل و معضل ما با غرب، به ذات و جوهر خود انقلاب بازمی گردد که عبارت است از اسلام سیاسی و نظام پرداز و ایستاده در برابر زیاده خواهی ها و سلطه جویی های غرب.

- " مهدی جمشیدی، عضو هیات علمی گروه فرهنگ پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه در خصوص منطق مصباح درباره نسبتِ انقلاب با جهانِ تجدُّدزده یادداشتی با عنوان تنهاییِ سازنده یا تعاملِ ویران گر ؟! منتشر کرده که از منظرتان عبور خواهد کرد.

سخنِ آیت الله مصباح درباره این که انقلابِ اسلامی در جهانِ کنونی و در نسبت به دولت ها، تنهاست، با واکنشِ مغرضانه برخی شخصیّت ها و رسانه های دگراندیش مواجهه شد.

آنها چون تصوّر کردند که موضعِ ایشان، تندروانه و نسنجیده بوده و می توان آن را شاذ و خاص قلمداد کرد، از این رو، همچون گرگی که در کمین نشسته، به طعمه خویش هجوم بردند، حال آن که اصل و اساسِ تصوّرِ یاد شده، باطل و غلط بوده و همچون گذشته، اشکال نه در موضع گیریِ آیت الله مصباح، بلکه در پیش فرض های غیرِ انقلابی و ناصوابِ اینان است.

البته این بار، جریانِ رسانه ای و سیاسیِ غرب گرا و بیگانه گُزین، بیش از گذشته، زبان به صراحت گشود و تصریح کرد که دشمنیِ جهان با ما، ریشه در سیاست های انقلاب داشته و ما امروز، هزینه گزافِ آن بلندپروازی ها و تندروی ها را می پردازیم.

در یادداشتِ پیش، نویسنده در پیِ آن است که به این مسأله، از چشم اندازِ امام خمینی بنگرد و نسبتِ موضعِ استاد مصباح را با تفکّرِ سیاسی و جهانیِ امام خمینی، بسنجد.

غرضِ بنیادینِ غرب از دشمنی با انقلاب برخلافِ کسانی که سیاست بازانه و عمل گرایانه، مناقشاتِ انقلاب با غرب را به مسأله های خُرد و جزیی فرومی کاهند تا بتوانند در چارچوبِ این تنازل و قشری گری، طریقِ مذاکره و گفتگوهای فرسایشی را بگشایند، امام خمینی سخت بر این باور است که مشکل و معضلِ ما با غرب، به ذات و جوهرِ خودِ انقلاب بازمی گردد که عبارت است از اسلامِ سیاسی و نظام پرداز و ایستاده در برابرِ زیاده خواهی ها و سلطه جویی های غرب.

از این رو، ایشان تصریح می کند که به یقین، دشمنانِ ما و جهان خواران، مرزی جز عدول از هویّت و ارزش های معنوی و الهی مان نمی شناسند؛ به گفته قرآنِ کریم، آنان هرگز دست از مقاتله و ستیز با شما بر نمی دارند، مگر این که شما را از دین تان برگردانند.

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، امریکا در تعقیب مان خواهد بود تا هویّتِ دینی و شرافتِ مکتبیِ مان را لکه دار کند (امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 21، ص 90، 29 تیر 1367).

پس غرب، تا ما را از هویّتِ اسلامی مان بیرون نبَرد، آرام نخواهد نشست(همان، ص 328، 2 فروردین 1368).

انقلابِ اسلامی، فقط آن گاه که از خویش، تهی شود و خصوصیّاتِ سرشتی و هویّتی اش را ببازد و اسلامِ سیاسی و متّصل به عرصه حاکمیّتی و اجتماعی را کنار نهد، توقعِ غرب را برآورده ساخته و می تواند به دوستی و همراهی اش، خوش بین باشد.

به این ترتیب، جرمِ واقعیِ ما از دیدِ جهان خواران، دفاع از اسلام و رسمیّت دادنِ به حکومتِ جمهوریِ اسلامی به جای نظامِ طاغوتِ ستم شاهی است، جرم و گناهِ ما، عمل به دستوراتِ قرآنِ کریم برای مقابله با توطئه کفرِ جهانی و پشتیبانی از ملّت های محروم و اعلامِ جنگ با غده سرطانیِ صهیونیسمِ جهانی و لغوِ قراردادهای بردگیِ رژیمِ کثیفِ پهلوی با امریکای جهانخوار بوده است.

و نزدِ جهان خواران و نوکرانِ بی اراده آنان، چه گناهی بالاتر از این که کسی از حاکمیّتِ اسلام سخن بگوید و مسلمانان را به عزّت و استقلال و ایستادگی دعوت کند؟!(همان؛ ج 20، ص 332، 6 مرداد 1366).

به بیانِ دیگر، امروز همه مصیبت و عزای امریکا از این است که ملّتِ ایران، نه تنها خودش از تحت الحمایگیِ امریکا خارج شده است، بلکه دیگران را هم به خروج از سلطه جبّاران دعوت می کند (همان؛ ج 21، ص 91، 29 تیر 1367).

هر چه که غیر از این گفته شود، ظاهرسازی هایی فریبنده است که نیّات و انگیزه های اصلیِ دشمنی و خباثتِ غرب با انقلاب را، پوشیده و پنهان نگاه داشته است.

مسأله این است که انقلابِ اسلامی و اسلامِ سیاسیِ برخاسته از آن، سیاست های جهانیِ دولت های غربی را به چالش کشیده و نظمِ جهانیِ امریکامَدار و زورگویانه را انکار کرده است، و اینک با هزینه سرکشی و شوریدنِ خود را بپردازد.

جالب این که حتّی در دهه شصت نیز کسانی بر این باور بودند که انقلابی گری و قاطعیّتِ ما در عرصه جهانی، سببِ شکل گیریِ جبهه متراکم و انبوه بر ضدّ ما شده و ما را درگیرِ نزاع و کشمکش در سطحِ جهانی کرده است.

امام خمینی در پاسخ به کسانی که این گونه می اندیشند، می نویسد بعضی مغرضان ، ما را به اِعمالِ سیاستِ نفرت و کینه توزی در مجامعِ جهانی توصیف و موردِ شماتت قرار می دهند و می گویند جمهوریِ اسلامی، سببِ دشمنی ها شده است! اولاً، ملّتِ ایران، در چه زمانی نزدِ غربی ها، احترام و اعتبار داشته که امروز، بی اعتبار شده باشد؟! ثانیاً، اگر ملّتِ ایران از همه اصولِ اسلامی و انقلابیِ خود عدول کند و خانه عزّت و اعتبارِ پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام را با دست های خود ویران نماید، آن وقت ممکن است جهانخواران، او را به عنوانِ یک ملّتِ ضعیف و جیره خوار و حافظِ منافعِ آنها ، به رسمیّت بشناسند(همان، ص 90، 29 تیر 1367) پس آنچه که دگراندیشان و محافظه کاران، سیاستِ نفرت و کینه توزی در مجامعِ جهانی می خوانند، همان اصولِ اسلامی و انقلابی است که به واسطه همین اصول، استقلال و حیثیّتِ مستقلِ ما محفوظ نگاه داشته می شود.

بنابراین، سخن بر سرِ دست کشیدن از ذاتیّات و مقوّماتِ انقلاب و فروختنِ اعتبار و عزّتِ استقلال مَدارانه انقلاب، به بهای رها شدن از خصومت ورزی و معارضه غرب است.

منطقِ متقنِ مقاومتِ انقلابی در برابرِ غرب امام خمینی از آغاز تا پایان، همواره مدافعِ منطقِ مقاومت بود و به هیچ رو و در هیچ مرحله ای، تسلیم و سازش را توصیه نکرد.

استدلالِ ایشان، این بود که ما آگاهانه، پا در راهِ انقلاب و انقلابی گری نهادیم و می دانستیم که این راه، مخالفان و معارضانِ فراوان دارد و اینان برای گزند رساندن به ما، از هیچِ خدعه و حربه ای فروگذار نخواهند کرد و به هیچ ضابطه انسانی و اخلاقی، مقیّد نیستند.

ایشان می نویسد ما به این نکته نه فقط در جنگِ تحمیلی، که از روزِ نخستِ شروعِ مبارزه در پانزدهِ خرداد تا بیست ودوّمِ بهمن رسیده ایم که برای هدفِ بزرگِ اسلامی ، باید بهای سنگینی پرداخت نماییم و شهدای گرانقدری را تقدیم کنیم و جهانخواران، ما را راحت و آرام نخواهند گذاشت (امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 20، ص 332، 6 مرداد 1366).

پس مسیرِ وصول به آرمان های الهی و قُدسی، هموار و بی هزینه نیست و این گونه نیست که بتوان به آسانی و بی آن که هیچ امرِ بازدارنده و مزاحمی در میان باشد، غایات و مقاصدِ انقلاب را محقَق ساخت.

این راه، دشوار و مشقت بار است، ولی ما بی خبر از تنگناها و مصائب، پا در مسیرِ انقلاب ننهادیم و مبارزه را انتخاب نکردیم.

از این رو، هر هزینه ای که بر ما تحمیل شود، از راهِ انقلاب بازنخواهیم نگشت و متزلزل و پشیمان نخواهیم شد: کسی تصوّر نکند که ما راهِ سازش با جهانخواران را نمی دانیم، می دانیم ولی هیهات که خادمانِ اسلام، به ملّتِ خود، خیانت کنند! اگر بندبندِ استخوان های مان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار بَرند، اگر زنده زنده در شعله های آتش بسوزانندمان، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت بَرند، هرگز امان نامه کفر و شرک را امضاء نمی کنیم(همان؛ ج 21، ص 97، 29 تیر 1367).

بنابراین، مسیرِ ما، مجاهدت و مقاومت است، نه انفعال و عقب نشینی.

دشمن هر گزینه ای را انتخاب کند و پا در هر میدانی که بنهد، ما خود را نخواهیم باخت و عقب نشینی نخواهیم کرد، حتّی اگر چنین مقاومتی، در نهایت به شهادتِ ما بینجامد.

امام خمینی، به چنین رویکردی قائل است: من با قاطعیّت، به تمامِ دنیا اعلام می کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابلِ دینِ ما بایستند، ما در مقابلِ همه دنیا ی آنان خواهیم ایستاد، و تا نابودیِ تمامِ آنان ، از پای نخواهیم نشست؛ یا همه آزاد می شویم و یا به آزادی بزرگ تری که شهادت است، می رسیم(همان؛ ج 20، ص 325، 6 مرداد 1366).

ایشان تهدید می کند که اگر دنیا، خودش را آماده بحرانِ نفت و به هم خوردنِ همه معادلاتِ اقتصادی و تجاری و صنعتی کرده است، ما هم آماده ایم!(همان، ص330، 6 مرداد 1366).

ایشان در جای دیگری می نویسد مسلمانانِ جهان با همراهیِ نظامِ جمهوریِ اسلامیِ ایران، عزمِ خود را جزم کنند تا دندان های امریکا را در دهانش خُرد کنند و نظاره گرِ شکوفاییِ گلِ آزادی و توحید باشند(همان، ص 330، 6 مرداد 1366).

وی توصیه می کرد که همیشه با بصیرت و با چشمانی باز ، به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر آرام گذارید، لحظه ای آرام تان نمی گذارند(همان؛ ج 21؛ ص 328- 329، 2 فروردین 1368).

امام خمینی برای آن که بعدها کسانی به بهانه تغییرِ شرایط و موقعیّت ها، راهِ انفعال و عقب نشینی را در پیش نگیرند و انقلاب را در غرب و سیاست های استکبار، هضم و مستحیل نسازند، اشکالِ تایخیّت را از نظرِ خود می زُداید و تأکید می کند که استقلال خواهی و مقاومت و مرزبندی با بیگانگان، جزء اصولِ ابدی و انعطاف ناپذیرِ انقلاب است: شعارِ نه شرقی و نه غربیِ ما، شعارِ اصولیِ انقلابِ اسلامی در جهانِ مستضعفان است و ذرّه ای هم از این سیاست، عدول نخواهد شد، و این سیاست، ملاکِ عملِ ابدیِ جمهوریِ اسلامی است؛ چنان که پُشت کردن به این سیاستِ بین المللیِ اسلام، خیانت به رسولِ خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه هُدی علیهم السلام است (همان؛ ج 20؛ ص 319، 6 مرداد 1366).

نهراسیدن از تنهاییِ انقلاب در جهانِ مسخَّرِ غرب این که ما در جهانِ کنونی، تنها و بی یاور باشیم و جبهه ای بزرگ و متراکم در مقابل مان شکل گرفته باشد، نه فقط نباید موجبِ نگرانی و دلهره ما شود، بلکه نباید درباره حقانیّتِ خود تردید کنیم، چون ملاک و مبنای حقّ و باطل، اکثریّت و اقلیّت نیست و نمی توان به واسطه استناد جُستن به کمّیّت ها و اعداد ، صواب و صلاح را از ناصواب و فساد بازشناخت.

آن که حقّ را شناخته و به عهدِ بندگی اش، پایبند است، از تنهایی و انزوا نمی هراسد و عظمتِ ظاهری و مادّیِ جبهه دشمن، باعث نمی شود خویش را ببازد و از مبارزه دست بکِشد؛ چنان که امام خمینی، با وجودِ این که در منزلتِ رهبری و ولایت قرار داشت و اطاعت از او، بر دیگران واجب و لازم بود، اما تداومِ مبارزه و مجاهدتِ خویش را متوقف بر همراهی و مساعدتِ مردم نکرده بود و می گفت ابرقدرت ها مطمئن باشند که اگر خمینی، یکه و تنها هم بماند، به راهِ خود، که راهِ مبارزه با کفر و ظلم و شرک و بت پرستی است، ادامه می دهد(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 20؛ ص 319، 6 مرداد 1366).

بر این اساس، ایشان اصرار می ورزد که نیروهای انقلابی و مردمِ مؤمن، از قلّتِ خود و کثرتِ دشمن، دچارِ تردید و تزلزل نشوند و از ادامه مسیرِ انقلاب، منصرف نگردند، همچنان که تجربه های انقلابیِ ما، چه در دورانِ نهضت و چه در دورانِ دفاعِ مقدّس، همگی در تنهایی و بی کسی تحقق یافتند.

امام خمینی می نویسد همان گونه که در تنهایی و غربت و بدونِ کمک و رضایتِ هیچ یک از کشورها و سازمان های جهانی ، انقلاب را به پیروزی رساندیم، و همان گونه که در جنگ نیز مظلومانه تر از انقلاب جنگیدیم و بدونِ کمکِ حتّی یک کشورِ خارجی ، متجاوزان را شکست دادیم، به یاری خدا، باقیمانده راهِ پُر نشیب وفراز را با اتّکای به خدا، به تنهایی خواهیم پیمود و به وظیفه خویش ، عمل خواهیم کرد.

در نهایت نیز، یا دستِ یکدیگر را در شادیِ پیروزیِ جهانِ اسلام در کلّ گیتی می فشاریم، و یا همه به حیاتِ ابدی و شهادت روی می آوریم و از مرگِ شرافتمندانه استقبال می کنیم، ولی در هر حال، پیروزی و موفقیّت با ما است(همان، ص 325-326، 6 مرداد 1366).

پس ما با این توجیه که در جهان، تنها مانده ایم و دیگران یا با ما دشمن هستند، یا دوستی شان در آن حدّ نیست که در مواقعِ بحرانی و هولناک، به یاریِ ما بشتابند، هرگز نباید از آرمان های اسلامی و انقلابیِ خویش، عقب نشینی کنیم به جای مبارزه و مقاومت ، مسیرِ مذاکره و معامله را در پیش بگیریم؛ چون اگر این استدلال، صحیح و روا بود، نه اصلِ انقلابِ اسلامی به وقوع می پیوست، و نه در دفاعِ مقدّس ، به پیروزی دست می یافتیم.

انقلاب، در چه شرایطی تحقق یافت؟! جز این است نظامِ بین الملل و ایالاتِ متّحده امریکا، تا لحظه آخر، از شاه حمایت می کردند و انقلابِ مردمِ ایران را برنمی تابیدند، بلکه در برابرِ آن، سنگ اندازی می کردند؟ مردمِ ایران، مسلح به تجهیزاتِ نظامی بودند، یا یکی از ارتش های منطقه، از آنها پشتیبانی می کرد؟ آیا در همان زمان، دوستانِ ساده اندیش خطاب به امام خمینی نمی گفتند که با دست های خالی نمی توان در مقابلِ حکومتِ مسلح و مقتدر ایستاد و انقلاب کرد و حاصلِ انقلابی گری، جز ریخته شدنِ خونِ جوانان و از دست رفتنِ جانِ انسان ها، چیزی نخواهد بود؟ و مگر امام خمینی در مواجهه با چنین تحلیل ها و توصیه ها، تنهایی و قلّت را توجیهی برای ترک کردنِ مبارزه نمی دانست و انجامِ وظیفه و تکلیفِ الهی را حتّی اگر به شهادت می انجامید، واجب نمی شمردند؟ و دورانِ دفاعِ مقدّس نیز، همین استدلال ها، دوباره مطرح شد و رزمندگانِ ما توانستند به مدّتِ هشت سال، در مظلومانه ترین و ناجوانمردانه ترین شرایط، بجنگند و از انقلاب دفاع کنند و در آخر نیز دشمنان را از کامیابی در جنگ ِنظامی، ناامید سازند.

این همه تجربه های تاریخیِ درخشان و بی نظیر، کافی ست برای این که راهِ مقاومت و انقلابی گری را برگُزینیم و از تنهاییِ خویش و انبوهیِ دشمن نهراسیم.

نتیجه گیری میانِ موضعِ امام خمینی و موضعِ آیت الله مصباح، کمترین فاصله و تفاوتی وجود ندارد؛ چنان که سخنِ استاد مصباح، همان سخنِ امام خمینی ست، بلکه ادبیّات و الفاظ و رویکردِ امام خمینی نسبت به ایشان، بسیار غلیظ تر و شدیدتر است.

پس مسأله چیست؟! چرا این بخش از سخنِ ایشان نقل می شود تا شاید وجاهت و اعتبارِ وی مخدوش گردد؟! مگر تنهاییِ ما و تکثّرِ دشمن ، واقعیّتی قابلِ انکار است، یا از خطای انقلاب ناشی شده است؟! و مگر این که تنها شویم، خطا ست؟! آیا همگرایی و ائتلاف ، به صورتِ ذاتی، ارزش است و اعتبار دارد، یا باید آن را یک ارزشِ تبعی و مشروط دانست؟! اگر سیاست های انقلاب موجب شده که میان در جهان، تنها شویم، باید نظمِ حاکم بر جهان را که غربی و سلطه طلبانه و غیرِ اخلاقی ست را مذمّت کنیم، یا انقلاب را؟! نظمِ جهانی، مبتنی بر ظلم و زیاده خواهی و غرب مَداری ست و هیچ رویکردِ متفاوت و مستقلی را برنمی تابد و می خواهد همه دیگری ها و اغیار را در درونِ خویش هضم کند.

حال آیا ما باید در برابرِ چنین ظلم و تفرعونی، سرِ تسلیم فرود آوریم و زانو بزنیم تا منزوی و تنها و مطرود نشویم؟! اگر چنین مسیری مطلوبیّت داشت، چرا انقلاب را برگزیدیم و پرچمِ استقلال خواهی و دین مَداری و احیای حاکمیّتِ اسلام را برافراشتیم؟! پس یا باید به تنهایی و دشمنی ، بی اعتنا باشیم و تعامل و ارتباط با دیگران و غرب را فضیلتِ محض نشماریم، یا باید انقلاب را از آرمان ها و غایاتش تهی سازیم و خود را در ذیلِ تاریخِ تجدُّدِ جهانی شده ، قرار دهیم.

امروز، نزاع بر سرِ همین مسأله است، نه چیز دیگر.

نیروهای بومیِ تجدُّد، می خواهند انقلاب را از مسیر و مَدارِ اولیّه اش خارج گردانند و آن را به دنباله تجدُّد تبدیل کنند، در حالی که نیروهای انقلابی، به هدف ها و مقاصدِ انقلاب، سخت وفادار و متعهد هستند و به هیچ رو، از مبادی و منطقِ انقلاب، عقب نشینی نمی کنند.

عالِمِ بصیر و حکیم، آیت الله محمّدتقی مصباح، این سخنِ سنجیده و پُخته را مطرح کرد.


کلید واژه ها: امام خمینی - آیت الله مصباح - خمینی - امام - جهان - مصباح - سیاسی - آیت الله - اسلام - فرهنگ - رسانه - هیات علمی - نظام - پژوهشگاه - پژوهشکده - مشکل - معضل - عضو هیات - اجتماعی - نویسنده - امریکا - اسلامی - مذاکره - هزینه - منتشر - مهدی - زبان - علمی - دولت

آخرین اخبار سرویس:
درخواستی از وزیر رفاه

حکایت بک «صندلی طلسم شده»

توسعه ارتش روباتیک در استرالیا

دانشگاه ها، کلاس های درس افراد دارای معلولیت را در طبقه همکف برگزار کنند

قاتل نامریی جان زوج جوان را گرفت

پروانه سلحشوری: آموزه های ما درباره حجاب اثر عکس داشته/ جنجال کردند تا حرف هایم شنیده نشود

بهبود کیفیت هوای تهران در چند روز آینده با وزش باد و بارش باران

همایش وحدت حوزه و دانشگاه در تهران برگزار می شود

اگر من جای رییس سازمان تبلیغات اسلامی بودم...

ارتباط منطقی نظام با حوزه علمیه ایجاد نشده است

طرح استادیاری در مدارس علمیه اجرا شود

استخدام برنامه نویس back-end and web ، front-end در تهران

شهرداری پایتخت الزامی برای جمع آوری و دفن پسماند عفونی ندارد

آغاز پیش نشست همایش امام رضا(ع) و گفتگوی ادیان در ارومیه

نماینده مردم بروجرد خواستار حل مشکلات کارگران شهرداری شد

شهر خودرو محور را به شهر انسان محور تبدیل می کنیم

لاریجانی در همایش نقش پژوهش در فرایند قانون گذاری: بودجه 98 باید با اصلاحاتی ارائه شود

300 متر معبر ترافیکی که دستمایه نامه به وزیر شد

اعتراض دانشجویان به سانسور بخش هایی از جلسه با رییس رسانه ملی/ فیلم کامل جلسه را پخش کنید

پیکر سردار منصوری در مشهد تشییع شد

انتقاد دونماینده اصلاح طلب از انتصاب داماد رییس جمهور توسط وزیر صنعت

تست سرعت آخرین سری لامبورگینی/فیلم

ایران یکی از قدرت های تاثیر گذار منطقه

امکان استعلام ممنوع الخروجی از طریق مراجعه افراد به پلیس مهاجرت و گذرنامه

دستاورد های بی شمار نیروی دریایی مرهون تلاش پژوهشگران و اندیشمندان است

پیام تسلیت به مناسبت درگذشت سردار منصوری

همایش صلح و ثبات درغرب آسیا

سازش 6 فقره پرونده طلاق در شهرستان دلفان در یک ماهه گذشته

لیست اولیه کمیته ملی المپیک برای عضویت در کمیسیون های OCA

جلالی زاده: مردم می دانند آمریکا و روسیه دلسوز آنها نیستند

وحدت جامعه اسلامی ایران برای جوامع اسلامی الگو محسوب می شود

لاریجانی: اصلاح ساختار بودجه مبتنی بر کاهش هزینه ها و قطع وابستگی به نفت است

اسماعیلی: حضور مسئولان در شبکه های اجتماعی ممنوع، نقض قانون است

ثبت رکورد جدید در تحمل دمای ابررسانایی

انجام سالانه 11 هزار عمل جراحی در بیمارستان رجایی شیراز

ظهور پدیده جدیدی به نام دامادزادگی در کنار آقازادگی!

تصاویری از هرس زمستانه درختان تهران

زیباکلام: شایدمجبور شویم به ناطق و لاریجانی رأی دهیم/ بهزاد نبوی تغییر کرد همانطور که هاشمی تغییر کرد

جعفرزاده: همیشه از رفراندوم می ترسیم/ اگر درباره FATF رفراندوم می شد نمایندگان در تصمیم گیری راحت تر بودند

پول و اعتبار حساب های رییس قوه قضاییه کجا هزینه می شود؟

ارسال 50 مقاله به همایش قومس شناسی

حمایت از کودکان خیابانی ، نیازمند مشارکت خیرین

جانبازان 50 درصد از ممنوعیت به کارگیری بازنشسته ها مستثنی شدند

نامه اعتراضی کمیسیون امنیت ملی به دولت درباره بودجه دفاعی سال آینده

همه جا اشک برای اباالفضل(ع)

قرارگاه خاتم بمب بنزینی تحریم را خنثی کرد

داستان زندگی «خانم زاده»

کمالی پور: در جنگ اقتصادی موجب یاس و ناامیدی نشویم

قاچاق خاک ایران به بهانه صادرات گُل!

چه تعداد مسکن مهر نیمه تمام داریم؟

تمجع نمایندگان مستعفی اصفهان در دفتر آیت الله طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در اصفهان

رییس سازمان خصوصی سازی: تا دوماه آینده قیمت پایه استقلال و پرسپولیس را می گذاریم

پسر ناخلف طلا و پول های مادرش را دزدید

آغاز همایش گرامیداشت روز حمل و نقل

عربستان برای تعقیب مخالفان از رژیم صهیونیستی ابزار جاسوسی خرید

جانبازان 50 درصد از ممنوعیت به کارگیری بازنشسته ها مستثنی شدند

دولت جامعه را به موضوعات موهوم احاله ندهد| سازش جز پسرفت عایدی برای کشور ندارد

پرده ای دیگر از جرائم سلطان قیر

حضرتی: نگران بودیم لاریجانی را ترور کنند

آقای رییس جمهور چه می کنید با این سرمایه اجتماعی؟!

برگی دیگر از فساد اقتصادی متهم بزرگ نفتی/ نقش پدرخوانده قیر در سردستگی شبکه کلاهبرداران

500 آیه سیاسی در قرآن داربم/ بسیاری از اخباری که دستمان می رسد کارشناسی نشده است!

کمیسیون امنیت درخواست ارجاع اظهارات ظریف به قوه قضاییه را رد کرد

آمریکا با 21 هزار میلیارد دلار بدهی، اقتصاد دارد که بجنگد؟!/ گرانی ها نتیجه بی توجهی به ارزش های انقلاب است

برخی از معضلات در کشور مزمن شده اند/ چرا باید دست خود را ببندیم

آغاز همایش صلح و ثبات در غرب آسیا؛ یک منطقه، یک سرنوشت

حذف ممیزی محوری، ویژگی لایحه نظارت برپایانه های فروشگاهی

استیضاح ظریف منتفی شد

اجرای «یلدای قرآنی» در مدارس طرح تربیت حافظان غرب و شمال غرب تهران

مراسم پنجاهمین دوره آموزشی اصناف یزد برگزار شد

تولید 133 ساعت برنامه تلویزیونی در شبکه سهند

بیماری و ایجاد انگیزه برای حفظ قرآن/ قرآن‎خوانی در جامعه سطحی شده است

گفت وگوی درون تمدنی؛ ایده کمال خرازی برای صلح و ثبات در منطقه

اعتراض بهارستانی ها به دولت درباره بودجه دفاعی سال 98

11 هزار عمل جراحی در بیمارستان رجایی شیراز انجام می شود

ورود مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به تاریخ شفاهی محور مقاومت

لکه طاووسی زیتون، در کمین درختان ضعیف

فهرست اولیه کاندیداهای کمیته ملی المپیک برای حضور در انتخابات OCA

تیترهای 26 آذر ماه روزنامه ابتکار جنوب

شکایت از مصوبه شورای عالی اداری در دیوان عدالت رد شد

سمن ها برای اشتغال معتادان بهبود یافته تلاش کنند

توییت دبیر هیأت دولت درباره واگذاری استقلال و پرسپولس +عکس

واکنش بطحایی به حواشی این روزهای مشق شب‎ +عکس

قاچاق خاک ایران به بهانه صادرات گُل!

پاسخ آذری جهرمی به تهدید استخر فرح +عکس

همیشه از رفراندوم ترسیده ایم/ اول تصمیم می گیریم و بعد مردم را از تصمیم مطلع می کنیم

نخستین رویداد نود روزه بازی سازی در دانشگاه صنعتی اصفهان

ورود پیکر سردار قدرت الله منصوری امروز دوشنبه به اهواز

محرومیت زدایی به همت گروه های جهادی ارتش+ عکس

نامه اعتراضی کمیسیون امنیت ملی به دولت

نمایشگاه مشکات سبب تعامل مراکز علمی با یکدیگر می شود/ شاهد رشد روز افزون فعالیت های تألیفی بانوان هستیم

پاسخ آیت الله فاضل لنکرانی به اظهارات رحیم پور ازغدی

با زور و تنبیه نمی توان فرزندان را نمازخوان کرد

قرائتی: بسیاری از افراد نسل جدید دیگر آنگونه که باید علاقه ای به ما ندارند/ تاریخ اسلام نشان داده که می توان با کفار نیز شریک شد

از انتشار 15 عنوان کتاب تا برگزاری 18 همایش ملی و منطقه ای

هاشمی طبا: اصلاح طلبان در انتخابات بعدی رای ندارند

سرمای فقر کودکان اسراییلی را هم لرزاند/«اندیشه سیاسی رهبری» خواندنی شد/ ایران بر قلّه علمی جهان ایستاد / کلیسا راز نسخه های هزار ساله پرینستون را فاش کرد

رییس ستاد اقامه نماز کشور: بسیاری از افراد نسل جدید دیگر آنگونه که باید علاقه ای به ما ندارند

برپایی نمایشگاه «بیداری اندیشه در مدرسه الزهرا(س) گنبدکاووس

قطر: آماده گفت وگوی سازنده برای حل بحران هستیم

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب