مطالب مرتبط:
غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب
سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: ترامپ سیاست اصلی آمریکا را به جهان نشان داد
جهان عرب در قضیه فلسطین، در آستانه تسلیم تاریخی به اسراییل است/ استمرار دشمنی های تهران و ریاض موجب احتمال بروز تقابل نظامی می شود
انقلاب اسلامی عرصه اعتلا و پیشرفت مسلمانان و مستضعفان جهان است/ لزوم بکارگیری عوامل اثباتی برای شناخت معرفت صحیح از سوی اساتید
نیازمند یک انقلاب بزرگ در سازندگی هستیم/ خودباختگی نسبت به غرب، خواب آلودگی نیروهای خودی و قدرت پرستی نخبگان بزرگترین مشکلات کشور است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 23:222018-09-24سياسي

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب


امام خمینی(ره) بر این باور است که مشکل و معضل ما با غرب، به ذات و جوهر خود انقلاب بازمی گردد که عبارت است از اسلام سیاسی و نظام پرداز و ایستاده در برابر زیاده خواهی ها و سلطه جویی های غرب.

- " مهدی جمشیدی، عضو هیات علمی گروه فرهنگ پژوهی پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه در خصوص منطق مصباح درباره نسبتِ انقلاب با جهانِ تجدُّدزده یادداشتی با عنوان تنهاییِ سازنده یا تعاملِ ویران گر ؟! منتشر کرده که از منظرتان عبور خواهد کرد.

سخنِ آیت الله مصباح درباره این که انقلابِ اسلامی در جهانِ کنونی و در نسبت به دولت ها، تنهاست، با واکنشِ مغرضانه برخی شخصیّت ها و رسانه های دگراندیش مواجهه شد.

آنها چون تصوّر کردند که موضعِ ایشان، تندروانه و نسنجیده بوده و می توان آن را شاذ و خاص قلمداد کرد، از این رو، همچون گرگی که در کمین نشسته، به طعمه خویش هجوم بردند، حال آن که اصل و اساسِ تصوّرِ یاد شده، باطل و غلط بوده و همچون گذشته، اشکال نه در موضع گیریِ آیت الله مصباح، بلکه در پیش فرض های غیرِ انقلابی و ناصوابِ اینان است.

البته این بار، جریانِ رسانه ای و سیاسیِ غرب گرا و بیگانه گُزین، بیش از گذشته، زبان به صراحت گشود و تصریح کرد که دشمنیِ جهان با ما، ریشه در سیاست های انقلاب داشته و ما امروز، هزینه گزافِ آن بلندپروازی ها و تندروی ها را می پردازیم.

در یادداشتِ پیش، نویسنده در پیِ آن است که به این مسأله، از چشم اندازِ امام خمینی بنگرد و نسبتِ موضعِ استاد مصباح را با تفکّرِ سیاسی و جهانیِ امام خمینی، بسنجد.

غرضِ بنیادینِ غرب از دشمنی با انقلاب برخلافِ کسانی که سیاست بازانه و عمل گرایانه، مناقشاتِ انقلاب با غرب را به مسأله های خُرد و جزیی فرومی کاهند تا بتوانند در چارچوبِ این تنازل و قشری گری، طریقِ مذاکره و گفتگوهای فرسایشی را بگشایند، امام خمینی سخت بر این باور است که مشکل و معضلِ ما با غرب، به ذات و جوهرِ خودِ انقلاب بازمی گردد که عبارت است از اسلامِ سیاسی و نظام پرداز و ایستاده در برابرِ زیاده خواهی ها و سلطه جویی های غرب.

از این رو، ایشان تصریح می کند که به یقین، دشمنانِ ما و جهان خواران، مرزی جز عدول از هویّت و ارزش های معنوی و الهی مان نمی شناسند؛ به گفته قرآنِ کریم، آنان هرگز دست از مقاتله و ستیز با شما بر نمی دارند، مگر این که شما را از دین تان برگردانند.

ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، امریکا در تعقیب مان خواهد بود تا هویّتِ دینی و شرافتِ مکتبیِ مان را لکه دار کند (امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 21، ص 90، 29 تیر 1367).

پس غرب، تا ما را از هویّتِ اسلامی مان بیرون نبَرد، آرام نخواهد نشست(همان، ص 328، 2 فروردین 1368).

انقلابِ اسلامی، فقط آن گاه که از خویش، تهی شود و خصوصیّاتِ سرشتی و هویّتی اش را ببازد و اسلامِ سیاسی و متّصل به عرصه حاکمیّتی و اجتماعی را کنار نهد، توقعِ غرب را برآورده ساخته و می تواند به دوستی و همراهی اش، خوش بین باشد.

به این ترتیب، جرمِ واقعیِ ما از دیدِ جهان خواران، دفاع از اسلام و رسمیّت دادنِ به حکومتِ جمهوریِ اسلامی به جای نظامِ طاغوتِ ستم شاهی است، جرم و گناهِ ما، عمل به دستوراتِ قرآنِ کریم برای مقابله با توطئه کفرِ جهانی و پشتیبانی از ملّت های محروم و اعلامِ جنگ با غده سرطانیِ صهیونیسمِ جهانی و لغوِ قراردادهای بردگیِ رژیمِ کثیفِ پهلوی با امریکای جهانخوار بوده است.

و نزدِ جهان خواران و نوکرانِ بی اراده آنان، چه گناهی بالاتر از این که کسی از حاکمیّتِ اسلام سخن بگوید و مسلمانان را به عزّت و استقلال و ایستادگی دعوت کند؟!(همان؛ ج 20، ص 332، 6 مرداد 1366).

به بیانِ دیگر، امروز همه مصیبت و عزای امریکا از این است که ملّتِ ایران، نه تنها خودش از تحت الحمایگیِ امریکا خارج شده است، بلکه دیگران را هم به خروج از سلطه جبّاران دعوت می کند (همان؛ ج 21، ص 91، 29 تیر 1367).

هر چه که غیر از این گفته شود، ظاهرسازی هایی فریبنده است که نیّات و انگیزه های اصلیِ دشمنی و خباثتِ غرب با انقلاب را، پوشیده و پنهان نگاه داشته است.

مسأله این است که انقلابِ اسلامی و اسلامِ سیاسیِ برخاسته از آن، سیاست های جهانیِ دولت های غربی را به چالش کشیده و نظمِ جهانیِ امریکامَدار و زورگویانه را انکار کرده است، و اینک با هزینه سرکشی و شوریدنِ خود را بپردازد.

جالب این که حتّی در دهه شصت نیز کسانی بر این باور بودند که انقلابی گری و قاطعیّتِ ما در عرصه جهانی، سببِ شکل گیریِ جبهه متراکم و انبوه بر ضدّ ما شده و ما را درگیرِ نزاع و کشمکش در سطحِ جهانی کرده است.

امام خمینی در پاسخ به کسانی که این گونه می اندیشند، می نویسد بعضی مغرضان ، ما را به اِعمالِ سیاستِ نفرت و کینه توزی در مجامعِ جهانی توصیف و موردِ شماتت قرار می دهند و می گویند جمهوریِ اسلامی، سببِ دشمنی ها شده است! اولاً، ملّتِ ایران، در چه زمانی نزدِ غربی ها، احترام و اعتبار داشته که امروز، بی اعتبار شده باشد؟! ثانیاً، اگر ملّتِ ایران از همه اصولِ اسلامی و انقلابیِ خود عدول کند و خانه عزّت و اعتبارِ پیامبر و ائمه معصومین علیهم السلام را با دست های خود ویران نماید، آن وقت ممکن است جهانخواران، او را به عنوانِ یک ملّتِ ضعیف و جیره خوار و حافظِ منافعِ آنها ، به رسمیّت بشناسند(همان، ص 90، 29 تیر 1367) پس آنچه که دگراندیشان و محافظه کاران، سیاستِ نفرت و کینه توزی در مجامعِ جهانی می خوانند، همان اصولِ اسلامی و انقلابی است که به واسطه همین اصول، استقلال و حیثیّتِ مستقلِ ما محفوظ نگاه داشته می شود.

بنابراین، سخن بر سرِ دست کشیدن از ذاتیّات و مقوّماتِ انقلاب و فروختنِ اعتبار و عزّتِ استقلال مَدارانه انقلاب، به بهای رها شدن از خصومت ورزی و معارضه غرب است.

منطقِ متقنِ مقاومتِ انقلابی در برابرِ غرب امام خمینی از آغاز تا پایان، همواره مدافعِ منطقِ مقاومت بود و به هیچ رو و در هیچ مرحله ای، تسلیم و سازش را توصیه نکرد.

استدلالِ ایشان، این بود که ما آگاهانه، پا در راهِ انقلاب و انقلابی گری نهادیم و می دانستیم که این راه، مخالفان و معارضانِ فراوان دارد و اینان برای گزند رساندن به ما، از هیچِ خدعه و حربه ای فروگذار نخواهند کرد و به هیچ ضابطه انسانی و اخلاقی، مقیّد نیستند.

ایشان می نویسد ما به این نکته نه فقط در جنگِ تحمیلی، که از روزِ نخستِ شروعِ مبارزه در پانزدهِ خرداد تا بیست ودوّمِ بهمن رسیده ایم که برای هدفِ بزرگِ اسلامی ، باید بهای سنگینی پرداخت نماییم و شهدای گرانقدری را تقدیم کنیم و جهانخواران، ما را راحت و آرام نخواهند گذاشت (امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 20، ص 332، 6 مرداد 1366).

پس مسیرِ وصول به آرمان های الهی و قُدسی، هموار و بی هزینه نیست و این گونه نیست که بتوان به آسانی و بی آن که هیچ امرِ بازدارنده و مزاحمی در میان باشد، غایات و مقاصدِ انقلاب را محقَق ساخت.

این راه، دشوار و مشقت بار است، ولی ما بی خبر از تنگناها و مصائب، پا در مسیرِ انقلاب ننهادیم و مبارزه را انتخاب نکردیم.

از این رو، هر هزینه ای که بر ما تحمیل شود، از راهِ انقلاب بازنخواهیم نگشت و متزلزل و پشیمان نخواهیم شد: کسی تصوّر نکند که ما راهِ سازش با جهانخواران را نمی دانیم، می دانیم ولی هیهات که خادمانِ اسلام، به ملّتِ خود، خیانت کنند! اگر بندبندِ استخوان های مان را جدا سازند، اگر سرمان را بالای دار بَرند، اگر زنده زنده در شعله های آتش بسوزانندمان، اگر زن و فرزندان و هستی مان را در جلوی دیدگان مان به اسارت و غارت بَرند، هرگز امان نامه کفر و شرک را امضاء نمی کنیم(همان؛ ج 21، ص 97، 29 تیر 1367).

بنابراین، مسیرِ ما، مجاهدت و مقاومت است، نه انفعال و عقب نشینی.

دشمن هر گزینه ای را انتخاب کند و پا در هر میدانی که بنهد، ما خود را نخواهیم باخت و عقب نشینی نخواهیم کرد، حتّی اگر چنین مقاومتی، در نهایت به شهادتِ ما بینجامد.

امام خمینی، به چنین رویکردی قائل است: من با قاطعیّت، به تمامِ دنیا اعلام می کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابلِ دینِ ما بایستند، ما در مقابلِ همه دنیا ی آنان خواهیم ایستاد، و تا نابودیِ تمامِ آنان ، از پای نخواهیم نشست؛ یا همه آزاد می شویم و یا به آزادی بزرگ تری که شهادت است، می رسیم(همان؛ ج 20، ص 325، 6 مرداد 1366).

ایشان تهدید می کند که اگر دنیا، خودش را آماده بحرانِ نفت و به هم خوردنِ همه معادلاتِ اقتصادی و تجاری و صنعتی کرده است، ما هم آماده ایم!(همان، ص330، 6 مرداد 1366).

ایشان در جای دیگری می نویسد مسلمانانِ جهان با همراهیِ نظامِ جمهوریِ اسلامیِ ایران، عزمِ خود را جزم کنند تا دندان های امریکا را در دهانش خُرد کنند و نظاره گرِ شکوفاییِ گلِ آزادی و توحید باشند(همان، ص 330، 6 مرداد 1366).

وی توصیه می کرد که همیشه با بصیرت و با چشمانی باز ، به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر آرام گذارید، لحظه ای آرام تان نمی گذارند(همان؛ ج 21؛ ص 328- 329، 2 فروردین 1368).

امام خمینی برای آن که بعدها کسانی به بهانه تغییرِ شرایط و موقعیّت ها، راهِ انفعال و عقب نشینی را در پیش نگیرند و انقلاب را در غرب و سیاست های استکبار، هضم و مستحیل نسازند، اشکالِ تایخیّت را از نظرِ خود می زُداید و تأکید می کند که استقلال خواهی و مقاومت و مرزبندی با بیگانگان، جزء اصولِ ابدی و انعطاف ناپذیرِ انقلاب است: شعارِ نه شرقی و نه غربیِ ما، شعارِ اصولیِ انقلابِ اسلامی در جهانِ مستضعفان است و ذرّه ای هم از این سیاست، عدول نخواهد شد، و این سیاست، ملاکِ عملِ ابدیِ جمهوریِ اسلامی است؛ چنان که پُشت کردن به این سیاستِ بین المللیِ اسلام، خیانت به رسولِ خدا صلی الله علیه و آله و سلم و ائمه هُدی علیهم السلام است (همان؛ ج 20؛ ص 319، 6 مرداد 1366).

نهراسیدن از تنهاییِ انقلاب در جهانِ مسخَّرِ غرب این که ما در جهانِ کنونی، تنها و بی یاور باشیم و جبهه ای بزرگ و متراکم در مقابل مان شکل گرفته باشد، نه فقط نباید موجبِ نگرانی و دلهره ما شود، بلکه نباید درباره حقانیّتِ خود تردید کنیم، چون ملاک و مبنای حقّ و باطل، اکثریّت و اقلیّت نیست و نمی توان به واسطه استناد جُستن به کمّیّت ها و اعداد ، صواب و صلاح را از ناصواب و فساد بازشناخت.

آن که حقّ را شناخته و به عهدِ بندگی اش، پایبند است، از تنهایی و انزوا نمی هراسد و عظمتِ ظاهری و مادّیِ جبهه دشمن، باعث نمی شود خویش را ببازد و از مبارزه دست بکِشد؛ چنان که امام خمینی، با وجودِ این که در منزلتِ رهبری و ولایت قرار داشت و اطاعت از او، بر دیگران واجب و لازم بود، اما تداومِ مبارزه و مجاهدتِ خویش را متوقف بر همراهی و مساعدتِ مردم نکرده بود و می گفت ابرقدرت ها مطمئن باشند که اگر خمینی، یکه و تنها هم بماند، به راهِ خود، که راهِ مبارزه با کفر و ظلم و شرک و بت پرستی است، ادامه می دهد(امام سیدروح الله خمینی؛ صحیفه امام؛ ج 20؛ ص 319، 6 مرداد 1366).

بر این اساس، ایشان اصرار می ورزد که نیروهای انقلابی و مردمِ مؤمن، از قلّتِ خود و کثرتِ دشمن، دچارِ تردید و تزلزل نشوند و از ادامه مسیرِ انقلاب، منصرف نگردند، همچنان که تجربه های انقلابیِ ما، چه در دورانِ نهضت و چه در دورانِ دفاعِ مقدّس، همگی در تنهایی و بی کسی تحقق یافتند.

امام خمینی می نویسد همان گونه که در تنهایی و غربت و بدونِ کمک و رضایتِ هیچ یک از کشورها و سازمان های جهانی ، انقلاب را به پیروزی رساندیم، و همان گونه که در جنگ نیز مظلومانه تر از انقلاب جنگیدیم و بدونِ کمکِ حتّی یک کشورِ خارجی ، متجاوزان را شکست دادیم، به یاری خدا، باقیمانده راهِ پُر نشیب وفراز را با اتّکای به خدا، به تنهایی خواهیم پیمود و به وظیفه خویش ، عمل خواهیم کرد.

در نهایت نیز، یا دستِ یکدیگر را در شادیِ پیروزیِ جهانِ اسلام در کلّ گیتی می فشاریم، و یا همه به حیاتِ ابدی و شهادت روی می آوریم و از مرگِ شرافتمندانه استقبال می کنیم، ولی در هر حال، پیروزی و موفقیّت با ما است(همان، ص 325-326، 6 مرداد 1366).

پس ما با این توجیه که در جهان، تنها مانده ایم و دیگران یا با ما دشمن هستند، یا دوستی شان در آن حدّ نیست که در مواقعِ بحرانی و هولناک، به یاریِ ما بشتابند، هرگز نباید از آرمان های اسلامی و انقلابیِ خویش، عقب نشینی کنیم به جای مبارزه و مقاومت ، مسیرِ مذاکره و معامله را در پیش بگیریم؛ چون اگر این استدلال، صحیح و روا بود، نه اصلِ انقلابِ اسلامی به وقوع می پیوست، و نه در دفاعِ مقدّس ، به پیروزی دست می یافتیم.

انقلاب، در چه شرایطی تحقق یافت؟! جز این است نظامِ بین الملل و ایالاتِ متّحده امریکا، تا لحظه آخر، از شاه حمایت می کردند و انقلابِ مردمِ ایران را برنمی تابیدند، بلکه در برابرِ آن، سنگ اندازی می کردند؟ مردمِ ایران، مسلح به تجهیزاتِ نظامی بودند، یا یکی از ارتش های منطقه، از آنها پشتیبانی می کرد؟ آیا در همان زمان، دوستانِ ساده اندیش خطاب به امام خمینی نمی گفتند که با دست های خالی نمی توان در مقابلِ حکومتِ مسلح و مقتدر ایستاد و انقلاب کرد و حاصلِ انقلابی گری، جز ریخته شدنِ خونِ جوانان و از دست رفتنِ جانِ انسان ها، چیزی نخواهد بود؟ و مگر امام خمینی در مواجهه با چنین تحلیل ها و توصیه ها، تنهایی و قلّت را توجیهی برای ترک کردنِ مبارزه نمی دانست و انجامِ وظیفه و تکلیفِ الهی را حتّی اگر به شهادت می انجامید، واجب نمی شمردند؟ و دورانِ دفاعِ مقدّس نیز، همین استدلال ها، دوباره مطرح شد و رزمندگانِ ما توانستند به مدّتِ هشت سال، در مظلومانه ترین و ناجوانمردانه ترین شرایط، بجنگند و از انقلاب دفاع کنند و در آخر نیز دشمنان را از کامیابی در جنگ ِنظامی، ناامید سازند.

این همه تجربه های تاریخیِ درخشان و بی نظیر، کافی ست برای این که راهِ مقاومت و انقلابی گری را برگُزینیم و از تنهاییِ خویش و انبوهیِ دشمن نهراسیم.

نتیجه گیری میانِ موضعِ امام خمینی و موضعِ آیت الله مصباح، کمترین فاصله و تفاوتی وجود ندارد؛ چنان که سخنِ استاد مصباح، همان سخنِ امام خمینی ست، بلکه ادبیّات و الفاظ و رویکردِ امام خمینی نسبت به ایشان، بسیار غلیظ تر و شدیدتر است.

پس مسأله چیست؟! چرا این بخش از سخنِ ایشان نقل می شود تا شاید وجاهت و اعتبارِ وی مخدوش گردد؟! مگر تنهاییِ ما و تکثّرِ دشمن ، واقعیّتی قابلِ انکار است، یا از خطای انقلاب ناشی شده است؟! و مگر این که تنها شویم، خطا ست؟! آیا همگرایی و ائتلاف ، به صورتِ ذاتی، ارزش است و اعتبار دارد، یا باید آن را یک ارزشِ تبعی و مشروط دانست؟! اگر سیاست های انقلاب موجب شده که میان در جهان، تنها شویم، باید نظمِ حاکم بر جهان را که غربی و سلطه طلبانه و غیرِ اخلاقی ست را مذمّت کنیم، یا انقلاب را؟! نظمِ جهانی، مبتنی بر ظلم و زیاده خواهی و غرب مَداری ست و هیچ رویکردِ متفاوت و مستقلی را برنمی تابد و می خواهد همه دیگری ها و اغیار را در درونِ خویش هضم کند.

حال آیا ما باید در برابرِ چنین ظلم و تفرعونی، سرِ تسلیم فرود آوریم و زانو بزنیم تا منزوی و تنها و مطرود نشویم؟! اگر چنین مسیری مطلوبیّت داشت، چرا انقلاب را برگزیدیم و پرچمِ استقلال خواهی و دین مَداری و احیای حاکمیّتِ اسلام را برافراشتیم؟! پس یا باید به تنهایی و دشمنی ، بی اعتنا باشیم و تعامل و ارتباط با دیگران و غرب را فضیلتِ محض نشماریم، یا باید انقلاب را از آرمان ها و غایاتش تهی سازیم و خود را در ذیلِ تاریخِ تجدُّدِ جهانی شده ، قرار دهیم.

امروز، نزاع بر سرِ همین مسأله است، نه چیز دیگر.

نیروهای بومیِ تجدُّد، می خواهند انقلاب را از مسیر و مَدارِ اولیّه اش خارج گردانند و آن را به دنباله تجدُّد تبدیل کنند، در حالی که نیروهای انقلابی، به هدف ها و مقاصدِ انقلاب، سخت وفادار و متعهد هستند و به هیچ رو، از مبادی و منطقِ انقلاب، عقب نشینی نمی کنند.

عالِمِ بصیر و حکیم، آیت الله محمّدتقی مصباح، این سخنِ سنجیده و پُخته را مطرح کرد.


کلید واژه ها: امام خمینی - آیت الله مصباح - خمینی - امام - جهان - مصباح - سیاسی - آیت الله - اسلام - فرهنگ - رسانه - هیات علمی - نظام - پژوهشگاه - پژوهشکده - مشکل - معضل - عضو هیات - اجتماعی - نویسنده - امریکا - اسلامی - مذاکره - هزینه - منتشر - مهدی - زبان - علمی - دولت

آخرین اخبار سرویس:
دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

تکلیف شهردار تهران مشخص شد

باب کورکر: احساس می کنم بن سلمان پشت این قتل بوده است

تاکید میهمانان خارجی همایش خاورمیانه و اروپا بر میزبانی شایسته جزیره کیش

وزیر خارجه سعودی: نمی دانم که خاشقجی چگونه کشته شد و جسدش کجاست

زن ها یا مردها؛ کی بیشتر از انترنت استفاده می کند؟

قرآن، تمام ادیان آسمانی را در زمین تثبیت کرد

جوانان روس با عبور از مرز آستارا عازم کربلا شدند

استفاده معلمان از تسهیلات صندوق ذخیره فرهنگان دائمی شد

نکاتی که رعایت آنها برای پیاده روی اربعین ضروری است + فیلم

فراخوان دومین سوگواره ملی اربعین حسینی منتشر شد

استفاده معلمان از تسهیلات صندوق ذخیره فرهنگان دائمی شد

دشمنان با ابزار رسانه ای به دنبال نا امیدی مردم ایران هستند

هدیه ویژه خداوند به گلری که جای رحمتی را گرفت

لزوم اخذ مجوز از شورا برای دیوار گذاری املاک مشمول ماده 110 /نظارت بیشتر بر کار شرکت های پیمانکار

افتتاح کارگاه های اردوگاه فشافویه / اشتغال 400 مددجو

نشست فراکسیون مستقلین با چهار وزیر پیشنهادی در هفته جاری

حضور وزیر پیشنهادی اقتصاد در کمیسیون اقتصادی مجلس

10 هزار میلیارد ریال از اراضی ملی گچساران به بیت المال برگشت

تسهیلات تشویقی به شهروندان نسبت به مرمت و احیای بناهای میراثی/تعیین ضرب الاجل برای مرمت 4 بنای میراثی

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

عبدالله ناصری: جهانگیری باید هنگام تغییرات در دفتر رییس جمهور این حرف ها را می زد

کرباسچی: جای جهانگیری بودم یک روز هم در کابینه نمی ماندم

بررسی عمده ترین مشکلات آب شرب کشاورزی در کمیسیون کشاورزی

حمایت از کودکان مظلوم دنیا در راهپیمایی اربعین

خادمی: دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

تصاویر/ اجلاسیه اساتید مراکز مشاوره حوزه علمیه قم

دانشگاه، اداره کار نیست بلکه جایگاهی برای علم است/ لزوم تفکیک دانشجویان پسر و دختر

نشست هماهنگی برگزاری یادواره شهدای روحانی غرب و مرکز گیلان برگزار شد

معرفی برترین های مسابقات تنیس روی میز هفته تربیت بدنی در کیش

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

فرهاد دژپسند کیست؟/ سوابق و ویژگی های وزیر پیشنهادی اقتصاد

تصاویر| جشنواره «هه نار» اورامان

گردهمایی ائمه جماعات استان در خرم آباد برگزار شد.

تعیین روسای کارگروه های ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور

محسنی اژه ای: تایید حکم اعدام 2 مفسد اقتصادی

تایید حکم اعدام وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دیوان عالی کشور

احتمال تغییر سهم قطعی معدل در کنکور 98

جزییات بررسی صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی دولت در مجلس

شجاع پوریان: به هیچ عنوان قصد فروش سرای محلات را نداریم/ کارکرد اصلی سرای محلات تولید و تزریق فرهنگ، امید و امنیت اجتماعی و روانی است

فرهنگ ایثار و شهادت به لایه های مختلف جامعه پیوند زده شود

گزارشی برای بازرسان آژانس!

هفته های فرهنگی خوزستان فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری است

دستگاه های اجرایی البرز مکلف به تامین اعتبارمحله ها شدند

تیمی از قوه قضاییه در حال بررسی لایحه تامین امنیت زنان است

دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

بررسی پیشنهادات نمایندگان برای اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس

محسنی اژه ای: تایید حکم اعدام 2 اخلال گر اقتصادی

فرشاد یوسفوند سرپرست دفتر فنی استانداری لرستان شد

سیاوش سپهوند سرپرست دفتر امور شهری استانداری لرستان شد

امیر جاویدپور در شهرداری بروجرد ماندگار شد

مراسم هشتمین سالگرد تاسیس شرکت بیمه کوثر برگزار شد

جلسه رای اعتماد وزرای پیشنهادی شنبه ظهر برگزار می شود

تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور

نتایج برخی از صفات اخلاقی در کلام امام «حسن عسکری (ع)»

کمیسیون حقوقی تاخیر تادیه از طرح اصلاح قانون صدور چک را حذف کرد

حکم اعدام برای سلطان سکه تایید شد

بسیاری از مشکلات امروز جامعه به واسطه دنیاپرستی، حرص و طمع است

طلاب با حضور بصیرانه خود در جامعه توطئه های دشمنان را خنثی کنند

ضرورت کار جهادی انقلابیون در شرایط فعلی اقتصاد

احتمال تغییر سهم قطعی معدل در کنکور 98

هرج و مرج در سازمان ملی زمین و مسکن

استفاده معلمان از تسهیلات صندوق ذخیره فرهنگان دائمی شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 30 مهر 97

گرم نگه داشتن غذا روی میز، به کمک وسیله ای زیبا و کم حجم + فیلم

حکم اعدام مفسدان اقتصادی به نام های وحید مظلومین و محمداسماعیل قاسمی در دیوان عالی کشور تایید شد

فرهنگ ایثار و شهادت به لایه های مختلف جامعه پیوند زده شود

دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

استفاده معلمان از تسهیلات صندوق ذخیره فرهنگان دائمی شد

جان باختن 2 شهروند کرجی با تاریکی معابر

کاروان پیاده روی عشایر بختیاری عازم کربلا شد

امنیت اجلاس جهانی گردشگری تامین می شود

دومین همایش سیره امام رضا(ع) در قم برگزار می شود

طنابزنی از پیشوا تا جلیل آباد بمناسبت هفته تربیت بدنی

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی در فین

تایید حکم اعدام سلطان سکه و یک متهم اقتصادی دیگر در دیوان عالی کشور

امام حسین(ع) نماد آزادی و هدایت انسان ها بود/ لزوم بصیرت افزایی در برابر توطئه های دشمنان

استقرار موکب شهید حجت اسدی در کربلای معلی

دشمن میخواهد القاء کند که مشکلات فقط با مذاکره و معامله با او حل خواهد شد

مجلس: شهردار تهران باید استعفا دهد

دانش آموزان نگران تاثیر معدل در کنکور نباشند

استخدام مترجم همزمان انگلیسی، برنامه نویس PHP در اصفهان

مصوبه یک کمیسیون مجلس درباره صندوق ذخیره فرهنگیان

حکم اعدام دو مفسد اقتصادی قطعی شد

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

کشف اجساد چهار ناظر انتخاباتی در بلخ

هفته های فرهنگی خوزستان فرصت مناسبی برای توسعه گردشگری است

دولت هر روز فعالان اقتصادی را سورپرایز می کند/ حق العمل کارانی که 1کیلو صادرات ندارند صادرکننده نمونه می شوند

نکوداشت چهارمین سالگرد ارتحال آیت الله مهدوی کنی

کاروان پیاده روی عشایر بختیاری عازم کربلا شد

چهارمین سالگرد درگذشت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی برگزار شد + تصاویر

آغاز مراسم چهارمین سالگرد آیت الله مهدوی کنی

مجلس تکلیف شهردار تهران را مشخص کرد

حکم اعدام 2 مفسد اقتصادی قطعی شد

وجود 2 شهید محراب سند ولایت مداری ملت آذربایجان است

جریانات به ظاهر دینی، به دنبال ایجاد بنیاد فکری منحط در جهان اسلام اند

یکی از آثار اولین شهید محراب منتشر می شود

استقرار موکب حوزه علمیه قزوین در کربلای معلی

مدارس علمیه بوشهر به سمت و سوی انجام کارهای جهادی حرکت کرده اند

بزرگترین هدف یک مبلغ موفق، انتقال فرهنگ دینی مردم از طریق حیطه عقلانی است

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب

نسبت انقلاب با جهان تجدّدزده/ غرض بنیادین غرب از دشمنی با انقلاب