مطالب مرتبط:
کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها
کمبود اعتبار تنها مشکل فراروی تامین تجهیزات مترو شیراز است
پشت پرده کمبود تجهیزات پزشکی و ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان
پشت پرده کمبود تجهیزات پزشکی و ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان
برخی تجهیزات پزشکی اصلا در بیمارستان ها موجود نیست/ حتی در تامین آنتی بیوتیک مشکل داریم/با ادامه وضعیت فعلی تعدادی بیمارستان تعطیل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 21:102018-09-24پزشكي

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها


12 تیر ماه بود که معاون وزیر بهداشت با ارسال بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها، استفاده مجدد از برخی وسایل یکبارمصرف اتاق عمل را مجاز اعلام کرد؛ - همشهری موضوع استفاده مجدد از وسایل و تجهیزات اتاق عمل را پیگیری می کند کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها زندگی > سلامت - گروه سلامت: 12 تیر ماه بود که معاون وزیر بهداشت با ارسال بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها، استفاده مجدد از برخی وسایل یکبارمصرف اتاق عمل را مجاز اعلام کرد؛ حالا با گذشت چند ماه از این ابلاغیه، روزنامه همشهری با توجه به اهمیت موضوع و همچنین خبرهایی که درباره کمبود تجهیزات و حتی لوازم معمولی پزشکی که بدون شک می تواند سبب ایجاد عفونت در بیمارستان ها شود، این موضوع را بررسی و پیگیری کرده و با برخی از کارشناسان در این زمینه گفت وگو کرده است.

نبود و کمبود برخی وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران که این روزها از گوشه و کنار به گوش می رسد، شاید یکی از مهم ترین دلایلی بود که سبب شد تا موضوع استفاده مجدد از برخی وسایل پزشکی در مراکز درمانی، از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شود؛ کمبودی که به گفته مینو محرز، استاد گروه عفونی بخش عفونی بیمارستان امام خمینی و استاد دانشگاه تهران بدون شک اگر نظارت صحیح بر آن وجود نداشته باشد، می تواند در زمینه کنترل عفونت در بیمارستان ها مشکل ساز شود.

رییس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی همچنین با اشاره به این موضوع که پیشگیری از عفونت های مرتبط با مراقبت های پزشکی مسئله بسیار مهمی است که در صورت رعایت نکردن، هزینه های درمانی بسیاری به مردم و دولت تحمیل می کند، درباره کمبودهایی که به دلیل شرایط پیش روی کشور در بخش بهداشت و درمان ایجاد شده، می گوید: کمبود تجهیزات و حتی لوازم معمولی پزشکی که برای کنترل بیماری های عفونی است، می تواند خطرناک باشد و به همین سبب نباید این موضوع را کتمان کرد به هر حال همه به این موضوع واقف شده اند که هم در حوزه تجهیزات و هم در حوزه دارو و هم در بخش تجهیزات پزشکی با کمبودهایی مواجه هستیم.

به طور مثال، در برخی بیمارستان های کشور حتی دستکش لاتکس با کمبود همراه است و خب، دستکش را هم نمی توان چند بار استفاده کرد که در غیراین صورت همین موارد سبب بروز مشکلات خواهد شد.

اما در مجموع درباره دستورالعمل استفاده مجدد از برخی وسایل پزشکی در بیمارستان ها، نباید این موضوع را نادیده گرفت که یک سری از تجهیزات پزشکی بسیار گران است و حتی قبل از این بخشنامه هم استفاده مجدد از آنها انجام می شد که البته در کشورهایی چون آمریکا هم این اتفاق رخ می دهد؛ البته دستورالعمل جهانی در این زمینه به همه کشورها ازجمله ایران صادر شده، مبنی بر اینکه باید از متخصصان کمک بگیریم تا مشخص شود از چه لوازمی می توان استفاده مجدد کرد و آنها هم تأکید کرده اند که بعضی از تجهیزات پزشکی و نه همه تجهیزات، امکان استفاده دوباره را دارند.

مخصوصا برای بیماری های قلبی چون قیمت تمام شده تجهیزات بسیار گران است، از همین رو از بعضی از قسمت های این لوازم استفاده مجدد می شود و مشکلی هم ندارد اما بخشی از تجهیزاتی که وارد خون یا ریه فرد می شود بدون شک، ن باید دوباره استفاده شود، چون می تواند سبب بروز مشکلاتی شود و این موضوعی نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت.

به همین سبب، توصیه ما به وزارت بهداشت همواره این است که این موضوعات با دقت و کنترل بالا توسط کمیته های عفونی بیمارستان ها مورد بررسی قرار گیرد چرا که به دلیل حساسیت های بالایی که در اتاق های عمل به سبب جراحی های باز وجود دارد، نیاز به مراقبت بسیار جدی متخصصان احساس می شود.

ضمن اینکه همه پزشکان و متخصصان به این امر واقف هستند که استریل کردن همه لوازم پزشکی امکان پذیر نیست.

محرز همچنین پیشگیری از عفونت های مرتبط با مراقبت های پزشکی را مسئله بسیار مهمی خواند و گفت: درصورت رعایت نکردن هزینه های درمانی بسیاری به مردم و دولت تحمیل می شود.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که عفونت های بیمارستانی در همه کشورها وجود دارد و در هیچ کشوری صفر نیست به همین سبب درواقع نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی در تمامی بیمارستان ها برقرار شده و هم اکنون کمیته های کنترل عفونت در همه بیمارستان های ایران فعال است.

او در ادامه با اشاره به مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور و مقاوم شدن بسیاری از میکروب ها با تأکید بر اینکه میکروب های بیمارستانی، میکروب هایی مقاوم و معضلی جهانی هستند که موجب افزایش مرگ ومیر شده اند، ادامه داد: مردم باید نسبت به استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها آگاه شوند چرا که کشورهای غربی با تعیین متولی آنتی بیوتیک ها و مصرف صحیح آنها توانسته اند عفونت های بیمارستانی را کاهش داده و میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک ها را با رعایت اصول علمی با آنتی بیوتیک های اولیه درمان کنند.

در این باره اما یکی از اعضای اتحادیه صنف تهیه، تولید و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی که نمی خواهد نامی از او برده شود، می گوید: نبود و کمبود برخی تجهیزات و لوازم پزشکی می تواند سبب بروز بیماری های عفونی شود به خصوص وقتی که شاهد هستیم که شرکت تولید لباس یکبار مصرف قیمت های خود را تا 140درصد افزایش داده است.

البته مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی بعد از استریل شدن می گوید: اگرچه کالای یکبار مصرف اسمش روی آن بوده و اگر بخواهد 2 بار استفاده شود صحیح نیست اما پیگیری های ما نشان می دهد که در این زمینه کوچک ترین تخطی نشده است و نمی شود.

او در ادامه می گوید: البته برخی وسایل و تجهیزات موجود در اتاق عمل ازجمله قیچی که در لیست بخشنامه آمده است قابلیت شست وشو و استریل با روش های موجود در کشور را دارد و لزومی هم ندارد که بیماران در این زمینه از وسایل یکبار مصرف استفاده کنند تا هزینه شان افزایش یابد.

اما آیا سایر تجهیزات مورد نیاز ازجمله استپلر و پک های جراحی چنین خصوصیاتی را ندارند.

ضمن اینکه بر این باورم که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی صرفه جویی وسایل در اتاق عمل از طریق استفاده مجدد نیست، به خصوص در عمل هایی همچون جراحی های قلب و انواع پیوندها که بدون شک احتمال بروز عفونت در آنها بسیار زیاد بوده و یک اشتباه کوچک می تواند عواقب ناخوشایندی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

برای مثال گایدینگ کتتر که در اتاق عمل استفاده می شود و از جنس پلاستیک است ممکن نیست بعد از استریل مجدد استفاده شود.

اما این موضوع را هم نمی توان نادیده گرفت که در بخش تجهیزات پزشکی به خصوص مواردی که مصرف آن برای کنترل بیماری های عفونی است با کمبود مواجه هستیم و نیاز است که دولت در این زمینه به کمک وزارت بهداشت بیاید.

به هرحال استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی در بسیاری از کشورها با رعایت اصولی مرسوم است به شرط اینکه به دلیل صرفه جویی چشممان را به روی خطراتی ازجمله عفونت های بیمارستانی که در اتاق عمل وجود دارد، نبندیم.

ضمن اینکه هیچ بیماری قبول نمی کند که از وسایل چندبار مصرف در جراحی اش استفاده شود.

درنهایت اینکه اگرچه وزارت بهداشت به منظور صرفه جویی ارزی و ریالی در کشور به بیمارستان ها چنین بخشنامه ای را اعلام کرده و این در شرایطی است که بدون شک کلیه تجهیزات و وسایل پزشکی که در اتاق عمل قرار دارند باید با حساسیت های بالا مورد بررسی قرار گیرند اما مهم ترین بخش این موضوع این است که باید با رعایت بهداشت و حساسیت های بالا در این زمینه گام برداشت.

استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی، احتمال عفونت را افزایش می دهد تغییرات نرخ ارز در چند ماه اخیر، قیمت کالاها و خدمات و تجهیزات پزشکی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است، به طوری که این نوسانات امروز با کمبودهایی در بخش بهداشت و درمان همراه است و از گوشه و کنار خبر می رسد که برخی بیمارستان ها با کمبود تجهیزات پزشکی و حتی مواد بیهوشی مواجه شده اند و با وجود تکذیب مسئولان وزارت بهداشت اما مسئول بخش درمان یکی از بیمارستان های تازه تاسیس تهران که دوست ندارد نامی از او برده شود، به همشهری می گوید: به شرکت سوپا 6 هزار سوند نلاتون NovaCath سفارش داده ایم اما تنها 180عدد تحویل گرفته ایم.

همچنین یکی دیگر از مسئولان در شرکت تجهیزات پزشکی می گوید: روز گذشته 4هزار میکروست درخواست دادیم اما تنها 100عدد برای یک ماه ونیم مصرف به ما تحویل داده اند.

همچنین شرکت دستکش حریر در مقابل 7هزار درخواست ما 100عدد دستکش آن هم به طور نقدی به ما تحویل داده است.

دلیلشان هم این بود که مواد اولیه آن یا گران شده و یا به دستشان نمی رسد.

همچنین با توجه به بدهی که از دولت دارند برایشان تولید دیگر مقرون به صرفه نیست.

او در ادامه می گوید: بدون شک همه این کمبودها که در بخش های مهم بیمارستانی احساس می شود می تواند روند کار و ارائه خدمت رسانی به بیماران را دچار اختلال کند.


کلید واژه ها: بیمارستان - پزشکی - تجهیزات پزشکی - معاون وزیر بهداشت - وسایل - بهداشت - اتاق عمل - دانشگاه - بخشنامه - وزیر بهداشت - امام خمینی - مشکل - عفونت - هزینه های درمانی - درمان - روزنامه همشهری - دانشگاه تهران - استاد دانشگاه - اتاق - کشور - همشهری - مرکز تحقیقات - وزارت بهداشت - معاون - خمینی - سلامت - امام - صورت - وزیر - مجاز

آخرین اخبار سرویس:
تامین واکسن برای دامهای استان مازندران

نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به زوال عقل

10 نکته جالب درباره غذا خوردن در هواپیما

تاثیر نیکوتین بر فرزندان سیگاری ها

19 نکته برای داشتن رابطه جنسی بهتر و سالم تر

مشکلات روانی یک سوم نوجوانان 15 تا 18 ساله انگلیسی

تصادفات جاده ای ارتباط مستقیمی با اختلال خواب رانندگان دارد

مسمومیت 13 دانشجوی دانشگاه کوثر بجنورد

مشکل جدی در زمینه تامین دارو و تجهیزات پزشکی نداریم

بیماری هایی که بیشتر برای زنان مرگ آور است

زائران 2 هفته قبل از عزیمت به عراق واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند

با چه ماده ای پوستمان را پاک کنیم بهتر است؟

پاکسازی 1 هفته ای روده از تمام سموم با روش آیورودا

طراحی ربات کرم هزارپا برای انتقال دارو به بدن + فیلم

بیماری هایی که بیشتر برای زنان مرگ آور است

4 نشانه بالا بودن قند خون

2 هفته قبل از عزیمت به عراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید

کدام نوع واکسن آنفلوانزا موثرتر است؟

بیماری هایی که بیشتر برای زنان مرگ آور است

حدود 20 درصد موارد ابتلا به اختلال اوتیسم درمان پذیر هستند

مراقبت از پوست

30 هزار زایمان طبیعی در استان بوشهر انجام شد

بازدید وزیر بهداشت از طرح های حوزه سلامت اصفهان

تغذیه در پیشگیری از ابتلا به زوال عقل چه نقشی دارد؟

کم تحرکی زنان را با مشکل روبرو می کند

جشن روز کودک با حضور 300 کودک کار

بهترین سن برای درمان لکنت چه زمانی است؟

توصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی

این نشانه ها به شما می گویند که مضطربید!

ممنوعیت استفاده از داروی «دیفن هیدرامین» در کودکان زیر 6ماه

4 نشانه بالا بودن قند خون

مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور بالاست

بهره برداری از بخش آنژیو گرافی بیمارستان الزهرا اصفهان

هفته پانزدهم بارداری، آرامشتان را حفظ کنید

کم تحرکی زنان را با مشکل روبرو می کند

تاثیر پدران سیگاری در بروز مشکلات شناختی فرزند

تاثیر تغذیه بر استحکام استخوان ها بیش از ورزش است

زنان کارگاه مرواربافی در ملایر به چه چیزهایی فکر می کنند؟

گازگرفتگی نشانه های شبیه آنفلوانزا دارد

عادات غذایی نامناسب عامل اصلی گرسنگی پنهان

سگ خانگی، مادر و پسر خانواده را بشدت مجروح کرد

انگل توکسوپلاسما گوندی عامل افزایش تصادف در ایران!

موثرترین نوع واکسن آنفلوآنزا را بشناسید

نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به زوال عقل

چطور لکه های مختلف را از روی دیوار پاک کنیم؟

عزم مسولان وزارت بهداشت در تامین داروهای مورد نیاز

سارینا قهرمانی برای حمایت از کودکان سرطانی/در انتظار حمایت وزارت بهداشت هستیم

نقش تغذیه در پیشگیری از ابتلا به زوال عقل

2 هفته قبل از عزیمت به عراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید

تاثیر تنبلی چشم بر عملکرد مغز کودکان

برگزاری گردهمایی مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه 1 سلامت کشور درساری

لزوم استفاده از از ظرفیت رسانه ها برای بررسی مؤلفه های مؤثر بر سلامت استان مازندران

آغاز همایش اختلالات عصبی و مفاصل در مازندران

تغییر شکل عجیب صورت مرد جوان در اثر یک عارضه نادر! +تصویر

جشن روز جهانی کودک در بیمارستان مفید

مایه کوبی علیه طاعون نشخوارکنندگان کوچک در زنجان

بیش از 354 هزار قمی از خدمات بیمه سلامت استفاده می کنند

برگزاری گردهمایی مدیران روابط عمومی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه 1 سلامت کشور درساری

برگزاری سمینار پزشکی اختلالات عصبی و مفاصل

بهترین سن برای درمان لکنت چه زمانی است؟

بیش از 40 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند

بیش از 354 هزار قمی از خدمات بیمه سلامت استفاده می کنند

اهدای اعضای خردسال گلپایگانی به بیماران مرگ مغزی

روش هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی

حداقل 2 هفته قبل از عزیمت به کشور عراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید/دارو های خود را در سفر به همراه داشته باشید

شناسایی بیش از 200 نوع ویروس اچ پی وی

حداقل دو هفته قبل از عزیمت به کشورعراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید

روش هایی برای پیشگیری از سرماخوردگی

بهترین زمان خواب برای حفظ شادابی پوست

انجمن های علمی نقش موثری در پیشرفت فناوری های سلامت دارند

حشراتی که سلامتی شما را تهدید می کنند!+ تصاویر

ارائه خدمات علوم پزشکی گیلان به زائران خارجی اربعین

ارائه خدمات علوم پزشکی گیلان به زائران خارجی اربعین

دانشکده علوم پزشکی در میناب تاسیس شود/ تقویت در حوزه درمان و پزشکی با راه اندازی این دانشگاه

ترک سیگار با آنزیمی که نیکوتین خون را قبل از رسیدن به مغز از بین می برد

سرطان کودکان در اولویت وزارت بهداشت است

حداقل 2 هفته قبل از عزیمت به کشورعراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید/دارو های خود را در سفر به همراه داشته باشید

پوشش 40 میلیونی بیمه سلامت

واکنش بازیگر اسکاتلندی به ناپدید شدن خاشقچی

کدام آجیل برای کدام بیمار؟

علوم پزشکی گیلان به زائران خارجی اربعین خدمات ارائه می دهد

کاروان سلامت هلال احمر به مناطق زلزله زده آمد

4 نشانه بالا بودن قند خون

حداقل دو هفته قبل از عزیمت به کشورعراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید

ارائه خدمات عادلانه با هزینه کم، استراتژی وزارت بهداشت است

علوم پزشکی گیلان به زائران خارجی اربعین خدمات ارائه می دهد

کشور ما در طب کودکان وضعیت مناسبی در دنیا دارد

برون سپاری دیالیز به بخش خصوصی کمک بسیاری به مردم کرد

چگونه یک محیط مطالعه پربازده ایجاد کنیم؟

نشانه های گازگرفتگی/ علائم مسمومیت خفیف با گاز منواکسید کربن چیست؟

برای آب کردن چربی های شکم ؛ نوشیدنی های زنجبیلی بنوشید!

التهاب قرنیه و اختلال در دید

سرتان را بپوشانید تا سرما نخورید

کاروان سلامت هلال احمر به مناطق زلزله زده آمد

توصیه های بهداشتی برای سفر اربعین

مصرف داروی قند خون «متفورمین» و خطر کم خونی

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به عنوان یکی از هفت دانشگاه برگزیده کشور

حداقل دو هفته قبل از عزیمت به کشورعراق واکسن آنفلوانزا تزریق کنید

علت شوره سر چیست؟

حکایت هدیه هایی که زندگی می بخشند

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها