مطالب مرتبط:
کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها
کمبود اعتبار تنها مشکل فراروی تامین تجهیزات مترو شیراز است
پشت پرده کمبود تجهیزات پزشکی و ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان
پشت پرده کمبود تجهیزات پزشکی و ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان
برخی تجهیزات پزشکی اصلا در بیمارستان ها موجود نیست/ حتی در تامین آنتی بیوتیک مشکل داریم/با ادامه وضعیت فعلی تعدادی بیمارستان تعطیل می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 21:102018-09-24پزشكي

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها


12 تیر ماه بود که معاون وزیر بهداشت با ارسال بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها، استفاده مجدد از برخی وسایل یکبارمصرف اتاق عمل را مجاز اعلام کرد؛ - همشهری موضوع استفاده مجدد از وسایل و تجهیزات اتاق عمل را پیگیری می کند کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها زندگی > سلامت - گروه سلامت: 12 تیر ماه بود که معاون وزیر بهداشت با ارسال بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها، استفاده مجدد از برخی وسایل یکبارمصرف اتاق عمل را مجاز اعلام کرد؛ حالا با گذشت چند ماه از این ابلاغیه، روزنامه همشهری با توجه به اهمیت موضوع و همچنین خبرهایی که درباره کمبود تجهیزات و حتی لوازم معمولی پزشکی که بدون شک می تواند سبب ایجاد عفونت در بیمارستان ها شود، این موضوع را بررسی و پیگیری کرده و با برخی از کارشناسان در این زمینه گفت وگو کرده است.

نبود و کمبود برخی وسایل و تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیماران که این روزها از گوشه و کنار به گوش می رسد، شاید یکی از مهم ترین دلایلی بود که سبب شد تا موضوع استفاده مجدد از برخی وسایل پزشکی در مراکز درمانی، از سوی وزارت بهداشت ابلاغ شود؛ کمبودی که به گفته مینو محرز، استاد گروه عفونی بخش عفونی بیمارستان امام خمینی و استاد دانشگاه تهران بدون شک اگر نظارت صحیح بر آن وجود نداشته باشد، می تواند در زمینه کنترل عفونت در بیمارستان ها مشکل ساز شود.

رییس مرکز تحقیقات ایدز بیمارستان امام خمینی همچنین با اشاره به این موضوع که پیشگیری از عفونت های مرتبط با مراقبت های پزشکی مسئله بسیار مهمی است که در صورت رعایت نکردن، هزینه های درمانی بسیاری به مردم و دولت تحمیل می کند، درباره کمبودهایی که به دلیل شرایط پیش روی کشور در بخش بهداشت و درمان ایجاد شده، می گوید: کمبود تجهیزات و حتی لوازم معمولی پزشکی که برای کنترل بیماری های عفونی است، می تواند خطرناک باشد و به همین سبب نباید این موضوع را کتمان کرد به هر حال همه به این موضوع واقف شده اند که هم در حوزه تجهیزات و هم در حوزه دارو و هم در بخش تجهیزات پزشکی با کمبودهایی مواجه هستیم.

به طور مثال، در برخی بیمارستان های کشور حتی دستکش لاتکس با کمبود همراه است و خب، دستکش را هم نمی توان چند بار استفاده کرد که در غیراین صورت همین موارد سبب بروز مشکلات خواهد شد.

اما در مجموع درباره دستورالعمل استفاده مجدد از برخی وسایل پزشکی در بیمارستان ها، نباید این موضوع را نادیده گرفت که یک سری از تجهیزات پزشکی بسیار گران است و حتی قبل از این بخشنامه هم استفاده مجدد از آنها انجام می شد که البته در کشورهایی چون آمریکا هم این اتفاق رخ می دهد؛ البته دستورالعمل جهانی در این زمینه به همه کشورها ازجمله ایران صادر شده، مبنی بر اینکه باید از متخصصان کمک بگیریم تا مشخص شود از چه لوازمی می توان استفاده مجدد کرد و آنها هم تأکید کرده اند که بعضی از تجهیزات پزشکی و نه همه تجهیزات، امکان استفاده دوباره را دارند.

مخصوصا برای بیماری های قلبی چون قیمت تمام شده تجهیزات بسیار گران است، از همین رو از بعضی از قسمت های این لوازم استفاده مجدد می شود و مشکلی هم ندارد اما بخشی از تجهیزاتی که وارد خون یا ریه فرد می شود بدون شک، ن باید دوباره استفاده شود، چون می تواند سبب بروز مشکلاتی شود و این موضوعی نیست که به راحتی بتوان از آن گذشت.

به همین سبب، توصیه ما به وزارت بهداشت همواره این است که این موضوعات با دقت و کنترل بالا توسط کمیته های عفونی بیمارستان ها مورد بررسی قرار گیرد چرا که به دلیل حساسیت های بالایی که در اتاق های عمل به سبب جراحی های باز وجود دارد، نیاز به مراقبت بسیار جدی متخصصان احساس می شود.

ضمن اینکه همه پزشکان و متخصصان به این امر واقف هستند که استریل کردن همه لوازم پزشکی امکان پذیر نیست.

محرز همچنین پیشگیری از عفونت های مرتبط با مراقبت های پزشکی را مسئله بسیار مهمی خواند و گفت: درصورت رعایت نکردن هزینه های درمانی بسیاری به مردم و دولت تحمیل می شود.

البته این نکته را نباید فراموش کرد که عفونت های بیمارستانی در همه کشورها وجود دارد و در هیچ کشوری صفر نیست به همین سبب درواقع نظام مراقبت عفونت های بیمارستانی در تمامی بیمارستان ها برقرار شده و هم اکنون کمیته های کنترل عفونت در همه بیمارستان های ایران فعال است.

او در ادامه با اشاره به مصرف خودسرانه و بی رویه آنتی بیوتیک ها در کشور و مقاوم شدن بسیاری از میکروب ها با تأکید بر اینکه میکروب های بیمارستانی، میکروب هایی مقاوم و معضلی جهانی هستند که موجب افزایش مرگ ومیر شده اند، ادامه داد: مردم باید نسبت به استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها آگاه شوند چرا که کشورهای غربی با تعیین متولی آنتی بیوتیک ها و مصرف صحیح آنها توانسته اند عفونت های بیمارستانی را کاهش داده و میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک ها را با رعایت اصول علمی با آنتی بیوتیک های اولیه درمان کنند.

در این باره اما یکی از اعضای اتحادیه صنف تهیه، تولید و توزیع تجهیزات و ملزومات پزشکی که نمی خواهد نامی از او برده شود، می گوید: نبود و کمبود برخی تجهیزات و لوازم پزشکی می تواند سبب بروز بیماری های عفونی شود به خصوص وقتی که شاهد هستیم که شرکت تولید لباس یکبار مصرف قیمت های خود را تا 140درصد افزایش داده است.

البته مسعود مردانی، متخصص بیماری های عفونی و عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی درباره استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی بعد از استریل شدن می گوید: اگرچه کالای یکبار مصرف اسمش روی آن بوده و اگر بخواهد 2 بار استفاده شود صحیح نیست اما پیگیری های ما نشان می دهد که در این زمینه کوچک ترین تخطی نشده است و نمی شود.

او در ادامه می گوید: البته برخی وسایل و تجهیزات موجود در اتاق عمل ازجمله قیچی که در لیست بخشنامه آمده است قابلیت شست وشو و استریل با روش های موجود در کشور را دارد و لزومی هم ندارد که بیماران در این زمینه از وسایل یکبار مصرف استفاده کنند تا هزینه شان افزایش یابد.

اما آیا سایر تجهیزات مورد نیاز ازجمله استپلر و پک های جراحی چنین خصوصیاتی را ندارند.

ضمن اینکه بر این باورم که راه برون رفت از مشکلات اقتصادی صرفه جویی وسایل در اتاق عمل از طریق استفاده مجدد نیست، به خصوص در عمل هایی همچون جراحی های قلب و انواع پیوندها که بدون شک احتمال بروز عفونت در آنها بسیار زیاد بوده و یک اشتباه کوچک می تواند عواقب ناخوشایندی را برای بیماران به همراه داشته باشد.

برای مثال گایدینگ کتتر که در اتاق عمل استفاده می شود و از جنس پلاستیک است ممکن نیست بعد از استریل مجدد استفاده شود.

اما این موضوع را هم نمی توان نادیده گرفت که در بخش تجهیزات پزشکی به خصوص مواردی که مصرف آن برای کنترل بیماری های عفونی است با کمبود مواجه هستیم و نیاز است که دولت در این زمینه به کمک وزارت بهداشت بیاید.

به هرحال استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی در بسیاری از کشورها با رعایت اصولی مرسوم است به شرط اینکه به دلیل صرفه جویی چشممان را به روی خطراتی ازجمله عفونت های بیمارستانی که در اتاق عمل وجود دارد، نبندیم.

ضمن اینکه هیچ بیماری قبول نمی کند که از وسایل چندبار مصرف در جراحی اش استفاده شود.

درنهایت اینکه اگرچه وزارت بهداشت به منظور صرفه جویی ارزی و ریالی در کشور به بیمارستان ها چنین بخشنامه ای را اعلام کرده و این در شرایطی است که بدون شک کلیه تجهیزات و وسایل پزشکی که در اتاق عمل قرار دارند باید با حساسیت های بالا مورد بررسی قرار گیرند اما مهم ترین بخش این موضوع این است که باید با رعایت بهداشت و حساسیت های بالا در این زمینه گام برداشت.

استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی، احتمال عفونت را افزایش می دهد تغییرات نرخ ارز در چند ماه اخیر، قیمت کالاها و خدمات و تجهیزات پزشکی را به شدت تحت تأثیر قرار داده است، به طوری که این نوسانات امروز با کمبودهایی در بخش بهداشت و درمان همراه است و از گوشه و کنار خبر می رسد که برخی بیمارستان ها با کمبود تجهیزات پزشکی و حتی مواد بیهوشی مواجه شده اند و با وجود تکذیب مسئولان وزارت بهداشت اما مسئول بخش درمان یکی از بیمارستان های تازه تاسیس تهران که دوست ندارد نامی از او برده شود، به همشهری می گوید: به شرکت سوپا 6 هزار سوند نلاتون NovaCath سفارش داده ایم اما تنها 180عدد تحویل گرفته ایم.

همچنین یکی دیگر از مسئولان در شرکت تجهیزات پزشکی می گوید: روز گذشته 4هزار میکروست درخواست دادیم اما تنها 100عدد برای یک ماه ونیم مصرف به ما تحویل داده اند.

همچنین شرکت دستکش حریر در مقابل 7هزار درخواست ما 100عدد دستکش آن هم به طور نقدی به ما تحویل داده است.

دلیلشان هم این بود که مواد اولیه آن یا گران شده و یا به دستشان نمی رسد.

همچنین با توجه به بدهی که از دولت دارند برایشان تولید دیگر مقرون به صرفه نیست.

او در ادامه می گوید: بدون شک همه این کمبودها که در بخش های مهم بیمارستانی احساس می شود می تواند روند کار و ارائه خدمت رسانی به بیماران را دچار اختلال کند.


کلید واژه ها: بیمارستان - پزشکی - تجهیزات پزشکی - معاون وزیر بهداشت - وسایل - بهداشت - اتاق عمل - دانشگاه - بخشنامه - وزیر بهداشت - امام خمینی - مشکل - عفونت - هزینه های درمانی - درمان - روزنامه همشهری - دانشگاه تهران - استاد دانشگاه - اتاق - کشور - همشهری - مرکز تحقیقات - وزارت بهداشت - معاون - خمینی - سلامت - امام - صورت - وزیر - مجاز

آخرین اخبار سرویس:
شیرخشک را فقط از داروخانه بخرید/مادرانی که ممنوعیت شیردهی دارند

چرایی افزایش بروز سرطان در ایران

تزریق داروی فاسد نو عروس باردار را کشت

فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

با کاهش هر 5 کیلوگرم از وزن، چه اتفاقی برای بدن و مغزمان می افتد؟

طراحی فرمولاسیون داروی تزریقی مسمومیت با سرب

برانکو: مثل گل بابونه آرامش‎بخش هستم

آغاز ثبت نام انتخابات ریاست فدراسیون بیماران خاص 3 ماه قبل از پایان دوره ریاست

نقش تغذیه در سلامت و بیماری ها

آبگوشت متنجنه ؛ یک آبگوشت خوشمزه کرمانی

آنچه درباره آزمایش اعتیاد نمی دانستید

خواص خوردن آب لیموترش ناشتا

مهم ترین نشانه های کودکان دیرآموز چیست؟

شیوع 4 درصدی کم خونی در کودکان

جمعی ازکارکنان بهداشت و درمان خوزستان خواستار مطالبات هستند

برداشت 100تن زردک از مزارع آران و بیدگل

همایش «چگونه خوش تیپ تر باشید» برگزار می شود

افزایش قدرت عضلانی تنها با دستگاه مغناطیسی!

آغاز به کار نخستین بیمارستان محلی کشور در شعیبیه شوشتر

افراد سالم از مصرف آسپرین خودداری کنند

خوراکی هایی برای تقویت سلامت کلیه ها

به هیچ عنوان شیر خشک را از بازار آزاد و یا سوپرمارکت ها تهیه نکنند

آغاز ثبت نام انتخابات ریاست فدراسیون بیماران خاص 3 ماه قبل از پایان دوره ریاست

ارتباط میان افزایش پرولاکتین خون و کاهش باروری زنان

گیاهی مخصوص ترک اعتیاد سیگاری ها

ویرایش ژنتیکی مرغ برای مقابله با شیوع آنفلوآنزا

بی خطر سازی زباله ها برعهده محیط زیست است

برداشت 100 تن زردک از مزارع آران و بیدگل

چه افرادی باید تست ذخیره تخمک بدهند؟ ‏

سرطان، عامل 9 درصد مرگ و میر ها در سیستان و بلوچستان

دلایل ایست قلبی جنین در رحم مادر

افراد سالم از مصرف آسپرین خودداری کنند

با ویرایش ژنتیکی؛ مرغ ها مقاوم به آنفولانزا می شوند

نسخه کاغذی پزشکی در آذربایجان شرقی حذف می شود

مانور مسمومیت گوارشی در دانشگاه علوم پزشکی سبزوار

رها سازی جغد آسیب دیده در پارک ملی کرخه شوش

سرطان، عامل 9 درصد مرگ و میرها در سیستان و بلوچستان

سیب زمینی برای بهبود و شفافیت پوست

طرح تحول سلامت ، منطق اقتصادی نداشت

ارتباط سکته مغزی و صرع بررسی می شود

جهاد جانباز نجف آبادی در سنگر نویسندگی

چه عواملی باعث ریزش مو می شود؟

افراد سالم از مصرف آسپرین خودداری کنند

جزییات روش درمان «چند دارویی» بیماران مبتلا به صرع

شناسایی پروتیینی که به تنظیم حافظه کمک می کند

70 درصد دارو های درمان سرطان باعث افزایش طول عمر نمی شود

70 درصد داروهای درمان سرطان باعث افزایش طول عمر نمی شود

نقش ناسازگاری همسر در بروز سرطان/ شاخص های اجتماعی نقش پررنگی در بروز سرطان دارند

تهیه شیر خشک فقط از طریق داروخانه ها/ مادرانی که ممنوعیت مطلق شیردهی دارند

نوعروس گیلانی 3 بچه در شکم داشت ! / تزریق داروی فاسد او را کشت

سازمان انتقال خون: 161 ایرانی، خون «خیلی نادر» دارند

شکل ظاهری بدن چه اطلاعاتی در مورد سلامت شما می دهد؟

مشکل بزرگی که مردم یمن با آن دست به گریبان هستند

مشکل بزرگی که مردم یمن با آن دست به گریبان هستند

با برخی از مهمترین خواص انجیر آشنا شوید

این جملات را پدرها نباید به فرزندشان بگویند

فاصله بیماران روستایی خلخال با پزشکان متخصص کوتاهتر شد

بافت فرسوده و مشکلات درمانی گریبان گیر مردم زواره

امام جمعه ای که در استخر به منبر رفت

فواید انجیر در کنترل وزن و درمان کم خونی

معاون سابق وزارت بهداشت: تهیه شیر خشک فقط از طریق داروخانه ها/ مادرانی که ممنوعیت مطلق شیردهی دارند

ابداع روش دستکاری ژنتیکی که باعث سرطان نمی شود

خودشناسی؛ راهی برای زندگی شادتر

خط قرمز وزارت بهداشت درباره آبیاری زمین های کشاورزی

رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: نقش ناسازگاری همسر در بروز سرطان/ شاخص های اجتماعی نقش پررنگی در بروز سرطان دارند

سلامت کده طب ایرانی در سمنان افتتاح می شود

درمان بی خوابی شما اینجاست

کمبود دارو تحت کنترل است/ لزوم تأمین بودجه دارویی بیمه ها

نمایه شدن نشریه نوید نو دانشگاه علوم پزشکی مشهد در پایگاه ISC

یک فوق تخصص صرع و نوار مغز عنوان کرد جزییات روش درمان «چند دارویی» بیماران مبتلا به صرع

نقش مولفه های اجتماعی موثر بر سلامت در تحمیل هزینه به بیمه ها / توجه ویژه مدیران بیمه سلامت به پیشگیری و بهداشت

کمبود دارو تحت کنترل است/ لزوم تأمین بودجه دارویی بیمه ها

با ما همراه شوید با درمان خانگی عفونت های رحمی

فواید انجیر در کنترل وزن و درمان کم خونی

چاقی این قسمت از بدن مغز را کوچک می کند

20دلیل که باعث درد لگن می شود

تشکیل کانون های سلامت در 5 محله خرم آباد

متخصص رادیوتراپی و انکولوژی: 70 درصد داروهای درمان سرطان باعث افزایش طول عمر نمی شود

اجرای طرح پویش ملی مبارزه با سرطان

شایع ترین بیماری قلبی ایرانی ها/اهمیت توانبخشی قلبی و ریوی

کمبود امکانات پزشکی رفع شوند

چگونه یک زن جذاب برای همسرمان باشیم ؟

اعلام نتایج فوریت های پزشکی

ارائه خدمات رایگان به اهدا کنندگان مستمر خون

دستاورد انقلاب ، گیلان قطب تولید دارو

درمان بی خوابی شما اینجاست!

تعداد ایرانیانی که خونشان «خیلی نادر» است

اختلالات روانی در 24 درصد افراد بالای 15 سال

اینفوگرافی / پنج دلیل تشنگی مداوم

161 ایرانی، خون شان خیلی نادر است

چرا آزمایش ایدز قبل از ازدواج اجباری نیست؟

اختلالات روانی در 24 درصد افراد بالای 15 سال

مسئولان جدید وزارت بهداشت آسیب های صنعت داروسازی را جبران می کنند

کشت گیاه دارویی آنغوزه در دامغان

نامه نظام پزشکی به وزارت بهداشت درباره پزشک خانواده و نظام ارجاع

فیلم | عوارض استعمال گل را بشناسید و جدی بگیرید

سرطان معده و پستان سرطانهای شایع در خراسان جنوبی

آیا ایران به تعداد لازم تخت ICU در بیمارستان های خود دارد؟

مصرف روزانه آسپرین خطر خونریزی شدید را به همراه دارد

فعالیت 62 سمن در حوزه سلامت سبب ارتقای شاخص های بهداشتی خراسان رضوی

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها

کمبود تجهیزات، مشکل جدید بیمارستان ها