مطالب مرتبط:
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 19:422018-09-24فرهنگي

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس


نزدیک به 40 سال از سالروز آغاز جنگ تحمیلی عراق بر ایران می گذرد و سینمای دفاع مقدس که در دهه 70 روزگاری پررونق و باشکوه را می گذراند، با ورود فیلمسازانی جدید به این عرصه دوران تازه ای را تجربه می کند؛ - " سینمای جنگی ایران که بعدها عنوان سینمای دفاع مقدس را به خود گرفت، از همان سال هایی که جنگ هنوز تمام نشده بود آغاز شد و فیلم هایی بر پرده سینماها رفت که برخی از آن ها جزء پرفروش های این گونه سینمایی و حتی تاریخ سینمای ایران محسوب می شوند.

در همان سالهای ابتدایی جنگ، دو فیلم مرز به کارگردانی جمشید حیدری و برزخی ها به کارگردانی ایرج قادری اولین فیلم های جنگی سینمای ایران شناخته بودند و بعد ناصر محمدی و جواد طاهری با فیلم های جانبازان و عبور از میدان مین دیگر سازندگان آثار این گونه سینمایی شدند که بیشتر به حادثه جنگ می پرداختند.

این روند با تولید فیلم های دیگر توسط افرادی که بعدها چندان نامی از آن ها در عرصه فیلمسازی باقی نماند ادامه پیدا کرد تا اینکه کسانی وارد کارزار سینمای جنگ شدند که در سال های بعد هرکدام به نام و چهره ای شاخص بدل شدند.

رسول صدرعاملی یکی از آن هاست که گفته می شود اولین کسی است که فیلمی را با روایت از پشت جبهه ها ساخت و رهایی او، اولین فیلم خانوادگی ـ جنگی سینمای ایران شناخته می شود.

مرحوم رسول ملاقلی پور نیز در همان سال های جنگ دو فیلم نینوا ، پرواز در شب ، بلمی به سوی ساحل و افق را ساخت که بعدها آثار ماندگار دیگری را در دهه 70 و 80 از خود به جا گذاشت، مانند سفر به چزابه ، هیوا و میم مثل مادر .

در سال های جنگ، مرحوم ساموئل خاچیکیان هم فیلمی با نام عقاب ها را ساخت که در سال 64 بیش از هشت میلیون نفر به تماشای آن رفتند و فروشی حدود 740 میلیون تومان داشت و همین رکورد باعث شد در برخی آمارها، آن را پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران (براساس مخاطب) تلقی کنند.

در دوران جنگ؛ سیف الله داد، کمال تبریزی، مجتبی راعی، محسن مخملباف، محسن حاجی میری و ابراهیم حاتمی کیا هم از دیگر افرادی بودند که فیلمی را در فضای جنگ تولید کردند و نتیجه آن کانی مانگا ، مسلخ عشق ، انسان و اسلحه ، عروسی خوبان ، آوای غیب و هویت و دیده بان شد.

پس از اینکه جنگ تمام شد فیلمسازان دیگری پا به این عرصه گذاشته و این حادثه هشت ساله را از زوایای دیگری روایت کردند.

در این سال ها تا اواخر دهه 70 ابراهیم حاتمی کیا پرکارترین فیلمساز سینمای جنگی ایران بود و فیلم های مهاجر ، وصل نیکان ، از کرخه تا راین ، خاکستر سبز ، بوی پیراهن یوسف ، برج مینو ، آژانس شیشه ای ، روبان قرمز و موج مرده از جمله آثار این کارگردان سینمای ایران شدند که بیشتر آن ها هنوز هم از بهترین فیلم های سینمای دفاع مقدس و حتی سینمای ایران هستند.

در آن زمان مسعود کیمیایی، بهرام بیضایی، خسرو سینایی، محمد بزرگ نیا، عزیزالله حمیدنژاد، جمال شورجه، احمد مرادپور، علی شاه حاتمی، شهریار بحرانی، احمدرضا درویش، عبدالحسن برزیده، سعید سهیلی، محسن محسنی نسب و محمدحسین حقیقی دیگر کارگردان هایی بودند که مستقیم یا غیرمستقیم آثاری را در حوزه جنگ و دفاع مقدس تولید کردند که بسیاری از آن ها در ذهن علاقه مندان به سینما ماندگار شده اند مثل باشو غریبه کوچک بیضایی، جنگ نفت کش ها بزرگ نیا، متولد ماه مهر و کیمیا درویش، هور در آتش حمیدنژاد، مردی شبیه باران سهیلی یا آخرین شناسایی علی شاه حاتمی.

البته شاید اغراق نباشد اگر گفته شود در دهه 70، لیلی با من است کمال تبریزی یکی از بهترین فیلم هایی بود که روی دیگری از سینمای خشن جنگی را به تصویر کشید و درون مایه های طنز آن سبب شد تکرار ده ها باره ی آن از تلویزیون همیشه مخاطبان زیادی داشته باشد.

اما در دهه 80 گروه دیگری از فیلمسازان با نگاهی متفاوت وارد این عرصه شدند و آثار تازه تری را تولید کردند.

گرچه هرقدر زمان گذشت، از صحنه های جنگی فیلم ها کاسته شد و بیشتر، اثرات باقی مانده از جنگ روایت شد تا جایی که خیلی از آثار این دوره که در سینمای دفاع مقدس گنجانده می شدند عنوان ضد جنگ را با خود به همراه داشتند.

از نمونه های شاخص این دوره می توان گیلانه رخشان بنی اعتماد را نام برد و البته بهزاد بهزاپور (خداحافظ رفیق)، احمدرضا معتمدی (دیوانه ای از قفس پرید)، علی ژکان (عیسی می آید)، شهرام اسدی (شب واقعه)، مهدی نادری (بدرود بغداد)، محمدحسین لطیفی (روز سوم)، مازیار میری (پاداش سکوت)، کیومرث پوراحمد (اتوبوس شب)، کاظم معصومی (طبل بزرگ زیر پای چپ)، انسیه شاه حسینی (شب بخیر فرمانده)، بهمن قبادی (آوازهای سرزمین مادری ام)، ابوالقاسم طالبی (نغمه)، علی شاه حاتمی (ترکش های صلح)، احمدرضا درویش (دوئل)، سامان سالور (سیزده 59)، محمدعلی باشه آهنگر (ملکه) هم از مطرح ترین فیلم های دفاع مقدسی آن روزها را ساختند.

همچنین در دهه 80 فیلم اخراجی ها به کارگردانی مسعود ده نمکی از آثار پرفروش سینمای ایران شد که با نگاهی طنز به روایت داستانی از روزهای جنگ پرداخته بود.

ضمن اینکه احمد کاوری و مهدی فیوضی هم نفوذی را ساختند که سال 87 بهترین فیلم اول جشنواره فجر و منتخب تماشاگران این رویداد شد.

اما در دهه 90 تولید فیلم های دفاع مقدس روند متفاوتی به خود گرفت و با سخت و پرهزینه شدن تولید این گونه فیلم ها و نیز تغییر ذائقه مخاطب، بسیاری از فیلمسازانی که در سطرهای بالا به آن ها اشاره شد، یا مسیر فیلمسازی خود را تغییر دادند یا اصلا خبری از آن ها نیست.

به جز آن هایی که دیگر در میان ما نیستند و عمرشان به دنیا نبود، کارگردانی مثل علی شاه حاتمی حدود یک دهه است که فیلم سینمایی نساخته و فقط در اوایل دهه 80 سریال خوش رکاب او که داستانی از زمان جنگ داشت مورد توجه قرار گرفت و این سریال از آخرین کارهایش در این عرصه محسوب می شود.

تبریزی، شورجه، معتمدی، بحرانی، سهیلی و بزرگ نیا از جمله نام هایی هستند که دیگر چندان سراغ سینمای جنگ نرفتند و از آن سو کارگردانی همچون حاتمی کیا تلاش کرده با فیلم هایی مثل چ و به وقت شام نگاهی دیگر به این سینما داشته باشد و محمدعلی باشه آهنگر هم با وقفه ای چند ساله فیلم سرو زیر آب را در جشنواره فجر سال قبل رونمایی کرد.

با وجود کمرنگ شدن نام فیلمسازانی که سال ها در این عرصه فعال بودند و اسمشان با سینمای دفاع مقدس گره خورده بود، در چند سال گذشته نام های دیگری به فهرست سازندگان فیلم دفاع مقدسی اضافه شده که داستان هایی متفاوت را روایت کرده و توانسته اند نظر بسیاری از مخاطبان را هم جلب کنند.

نرگس آبیار (شیار 143 و نفس)، مصطفی کیایی (ضد گلوله)، همایون اسعدیان (بوسیدن روی ماه)، پرویز شیخ طادی (روزهای زندگی)، پیمان معادی (بمب)، بهرام توکلی (تنگه ابوغریب)، هنرمندان دیگری هستند که در کنار دیگر فیلم های خود اثری هم در حوزه دفاع مقدس ساخته که تقریبا موفق هم بوده اند و در این میان علاوه بر اشاره به احمدرضا درویش که آثار ماندکاری در این حوزه داشته و با توقیف رستاخیز ش فیلم جدیدی نساخته است، خسرو معصومی را هم نباید فراموش کرد که چند سالی است فیلم خرس او که از جمله فیلم های حوزه دفاع مقدس است در محاق توقیف به سر می برد.

در این گزارش قطعا اسامی متعدد دیگری هم قابل ذکر هستند اما فقط به برخی از آن ها که شاید آثارشان بیشتر برای مخاطب آشنا بوده، اشاره شده است.


کلید واژه ها: فیلم - سینمای ایران - ایران - ابراهیم حاتمی کیا - دفاع مقدس - حاتمی کیا - پرفروش ترین فیلم - اولین - ساموئل خاچیکیان - رسول صدرعاملی - فیلم خانوادگی - آژانس شیشه ای - هایی - مقدس - تاریخ - حاتمی - حادثه - تولید - جنگ تحمیلی - ملاقلی پور - جانبازان - فیلمسازی - صدرعاملی - محسن - ابتدایی - ماندگار - شیشه ای - پیراهن - باشکوه - ساموئل

آخرین اخبار سرویس:
حمایت آقای بازیگر از فعالیت کارگردانان جوان در عرصه تئاتر

حسین رفیعی در کنار مادری مهربان در سینما

«اکبر عبدی» در بیمارستان آمل بستری شد

رمضان زاده عشق را روی صندلی چرخ دار بٌرد

«بدیهه سرایی» با مجید کیانی در جشنواره موسیقی فجر

«نقد سینما» افخمی آماده پخش در ایام جشنواره فیلم فجر شد+فیلم

پنجاه سال پیش، سال 2018 چه شکلی به نظر می رسید؟

نمایی از 3 بازیگر معروف در سمفونی نهم +عکس

عجیب ترین کودکان جهان +فیلم

روناک یونسی با لباس محلی در یک سریال +عکس

جدول پرفروش های هفته جدید سینمای جهان

داوران «فجر 37» تماشای آثار را آغاز کردند

گوهر خیراندیش و مهران مدیری در پشت صحنه «هیولا» +عکس

بخش خبری 20 و 45 دقیقه، مرکز فارس 97/110/01

رضا عطاران پشت صحنه فیلم جدیدش در کانادا +عکس

فیلم های وسوسه برانگیز جشنواره امسال کدامند؟

ریما رامین فر در سمت داوری جشنواره فیلم فجر

بخشنامه تحویل دُم گراز!

این رویداد، روزی فقط یک آرزو بود!

بیوگرافی فرید سجادی حسینی + تصاویر

با همکاری سازمان توسعه تجارت برگزاری دوره آموزشی استفاده از «ارز نیمایی» برای «واردکنندگان کتاب»

شوخی بامزه «ترانه علیدوستی» با عکاسان +فیلم

اهدای مجموعه نسخ خطی ایالت سند به آستان قدس رضوی

انتشار کتاب اسلام در قبرس در مشهد

دلیل کم کاری بازیگر پدرسالار چیست؟/هاشمی: من و برادرم در انتخاب نقش بسیار سخت گیر هستیم

گذری به باستان شناسی در ایران

«پسرخورشید» به ایران می آید/کنسرت نوازنده محبوب فلوت در تهران

گِله خانم بازیگر از اجرای برخی تئاتر های سخیف

بهنوش طباطبایی به دنبال خدا/عکس

تیپ جالب «نیلوفر رجایی فر»؛ بازیگر سریال پایتخت

گزارش فارس از نشست ارزشیابی و نظارت در تئاتر ایران کیانی: نظارت و ارزشیابی بختک تفکرات هنرمندان شده است/ رایانی: قوانین ارزشیابی تئاتر شفاف و بروزرسانی شوند

«کالیگولا» در مرحله پیش تولید/ فیلمی بی ارتباط به کتابش

سریال «شهید اندرزگو» در مرحله تحقیق/ آغاز تولید از سال آینده

دستاوردهای انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر غیرقابل انکار است

فیلم|گفت وگو با مردی که 90 دقیقه در دل برف خوابید

عاقبت بی‎ سرانجام خانه ی آمریکایی ها

پُست پُرکنایه «پرویز پرستویی» /عکس

امیدی که علی زند وکیلی به دانشجویان موسیقی می دهد

دستاوردهای انقلاب در حوزه فرهنگ و هنر غیرقابل انکار است

مجموعه خبری ساعت بیست 1 بهمن

تاسف خانم بازیگر از اجرای برخی تئاتر های سخیف

سلفی مهناز افشار و بازیگر ژاپنی (اینستاپست)

خانه تاریخی باغ ملک شهر ری را دریابید

شادمانه زندگی کردن «فریبا کوثری»

حافظ ناظری به دنبال پیدا کردن کبوترهایش!

پوریا پورسرخ با اخموترین کودک دنیا!/عکس

شیرین بینا در کنار رفقای بازیگرش

تصویربرداری «آخر خط» از هفته آینده آغاز می شود

زمان پخش برنامه های امروز رادیو شبکه دنا

انتظار هنرمندان، کمترین لابی و رفیق بازی در جشنواره تئاتر فجر

هر رزمنده، یک سناریو/ ضربه مهلکی که به پیکر سینمای دفاع مقدس زده ایم

خنده و آگاهی با «شبکه گانگسترها» در کانال کردی شبکه سحر

نمایش هنر و رنگ و مهارت، در مستند «دست آفریده ها»

آغاز به کار داوران فجر 37 ام / داوری ها تا 15 بهمن ادامه دارد

مهدی صبایی ، بازیگر سینما در کنار مادرش +عکس

واکنش کارگردان مطرح سینما به انتشار چالش عکس 10 سال پیش خاوری! +عکس

«تهران شهر عشق» پروانه نمایش گرفت

«هیولا»ی مهران مدیری و پیمان قاسم خانی صاحب لوگو شد

نسرین مقانلو هم به دل منوچهر هادی اضافه شد

کمال تبریزی سخنانش درباره صداوسیما را پس گرفت

«قانون مورفی»؛ ناموفق در خلق کمدی موقعیت

سِمتی جدید برای «ریما رامین فر»

امروز؛ اختتامیه سومین جشنواره ملی آیات در گلستان

شرکت 5 هزار دانش آموز استان در جشنواره دانایی و توانایی

ازدواج 2 بازیگر مطرح سینما +عکس

گِله خانم بازیگر از اجرای برخی تئاتر های سخیف

اعتراضی متفاوت به دلیل عدم دریافت دستمزد+عکس و فیلم

پیگیری نحوه رسیدگی به بیماران در درمانگاه آلونی +فیلم

نگاهی به برنامه کنسرت های تهران

بیوگرافی و عکس های المیرا دهقانی بازیگر یاسین در سریال لحظه گرگ و میش

امیدی که علی زند وکیلی به دانشجویان موسیقی می دهد

لغو اجرای 2 تئاتر لهستانی در جشنواره فجر

91/5 درصد مردم بیننده برنامه های تلویزیون در سال 96

مجموعه خبرهای ورزشی دوم بهمن ماه+فیلم

کمال تبریزی سخنانش درباره صداوسیما را پس گرفت/ عکس

«هیولا»ی مهران مدیری و پیمان قاسم خانی صاحب لوگو شد/ عکس

سلفی ماشینی زوج مشهور بازیگر /عکس

مسابقه ای با طعم شیرینی

مجموعه خبرهای متنوع دوم بهمن ماه+فیلم

صابون آشتیان با قدمتی 500 ساله ثبت ملی شد

عقب نشینیِ تبریزی: تلویزیون، رسانه ملی است

|گوهر خیراندیش در کنار مهران مدیری و پیمان قاسمخانی

«افسانه پاکرو» و «عباس کیارستمی» در پشت صحنه فیلم عشق

عکس لاکچری «ترلان پروانه» وسط خیابانهای آمستردام

استایل «الناز حبیبی» متفاوت تر از همیشه /تصاویر

دزدی از منزل شخصی «بهاره رهنما» و حاجی /عکس

تقدیر مدیران روابط عمومی و تبلیغات فیلم های سینمایی از یک ادغام داروغه زاده

نمایشگاه آثار گرافیکی هنرجویان آملی

رضا عطاران پشت صحنه فیلم جدیدش در کانادا + عکس

سریال لحظه گرگ و میش / خلاصه داستان و بازیگران +زمان پخش

تمدید مهلت و ظرفیت بلیت های جشنواره ی فجر

سِمتی جدید برای «ریما رامین فر»/هفت چهره سینمایی و داوری 25 فیلم

برگزاری 10 جشنواره قرآنی کودک و نوجوان تا پایان سال

میترا حجار: با دیدن این مستند در مدت کوتاهی اطلاعات بسیار از تاریخ کشور به دست خواهید آورد

انتظار هنرمندان، کمترین لابی و رفیق بازی در جشنواره تئاتر فجر

افخمی با «هفت» رقابت می کند/ حذف رقبا از مارتن «فجر»

نامزدی دو هنرپیشه معروف سینما + عکس

مجموعه خبری 20:45 - 1397/11/01

لغو دو نمایش لهستانی در جشنواره تئاتر فجر به دلیل سیاست های ضدایرانی لهستان

امیدی که علی زند وکیلی با مساعدت نوبخت به دانشجویان موسیقی می دهد

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس