مطالب مرتبط:
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 2 مهر 1397 ساعت 19:422018-09-24فرهنگي

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس


نزدیک به 40 سال از سالروز آغاز جنگ تحمیلی عراق بر ایران می گذرد و سینمای دفاع مقدس که در دهه 70 روزگاری پررونق و باشکوه را می گذراند، با ورود فیلمسازانی جدید به این عرصه دوران تازه ای را تجربه می کند؛ - " سینمای جنگی ایران که بعدها عنوان سینمای دفاع مقدس را به خود گرفت، از همان سال هایی که جنگ هنوز تمام نشده بود آغاز شد و فیلم هایی بر پرده سینماها رفت که برخی از آن ها جزء پرفروش های این گونه سینمایی و حتی تاریخ سینمای ایران محسوب می شوند.

در همان سالهای ابتدایی جنگ، دو فیلم مرز به کارگردانی جمشید حیدری و برزخی ها به کارگردانی ایرج قادری اولین فیلم های جنگی سینمای ایران شناخته بودند و بعد ناصر محمدی و جواد طاهری با فیلم های جانبازان و عبور از میدان مین دیگر سازندگان آثار این گونه سینمایی شدند که بیشتر به حادثه جنگ می پرداختند.

این روند با تولید فیلم های دیگر توسط افرادی که بعدها چندان نامی از آن ها در عرصه فیلمسازی باقی نماند ادامه پیدا کرد تا اینکه کسانی وارد کارزار سینمای جنگ شدند که در سال های بعد هرکدام به نام و چهره ای شاخص بدل شدند.

رسول صدرعاملی یکی از آن هاست که گفته می شود اولین کسی است که فیلمی را با روایت از پشت جبهه ها ساخت و رهایی او، اولین فیلم خانوادگی ـ جنگی سینمای ایران شناخته می شود.

مرحوم رسول ملاقلی پور نیز در همان سال های جنگ دو فیلم نینوا ، پرواز در شب ، بلمی به سوی ساحل و افق را ساخت که بعدها آثار ماندگار دیگری را در دهه 70 و 80 از خود به جا گذاشت، مانند سفر به چزابه ، هیوا و میم مثل مادر .

در سال های جنگ، مرحوم ساموئل خاچیکیان هم فیلمی با نام عقاب ها را ساخت که در سال 64 بیش از هشت میلیون نفر به تماشای آن رفتند و فروشی حدود 740 میلیون تومان داشت و همین رکورد باعث شد در برخی آمارها، آن را پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران (براساس مخاطب) تلقی کنند.

در دوران جنگ؛ سیف الله داد، کمال تبریزی، مجتبی راعی، محسن مخملباف، محسن حاجی میری و ابراهیم حاتمی کیا هم از دیگر افرادی بودند که فیلمی را در فضای جنگ تولید کردند و نتیجه آن کانی مانگا ، مسلخ عشق ، انسان و اسلحه ، عروسی خوبان ، آوای غیب و هویت و دیده بان شد.

پس از اینکه جنگ تمام شد فیلمسازان دیگری پا به این عرصه گذاشته و این حادثه هشت ساله را از زوایای دیگری روایت کردند.

در این سال ها تا اواخر دهه 70 ابراهیم حاتمی کیا پرکارترین فیلمساز سینمای جنگی ایران بود و فیلم های مهاجر ، وصل نیکان ، از کرخه تا راین ، خاکستر سبز ، بوی پیراهن یوسف ، برج مینو ، آژانس شیشه ای ، روبان قرمز و موج مرده از جمله آثار این کارگردان سینمای ایران شدند که بیشتر آن ها هنوز هم از بهترین فیلم های سینمای دفاع مقدس و حتی سینمای ایران هستند.

در آن زمان مسعود کیمیایی، بهرام بیضایی، خسرو سینایی، محمد بزرگ نیا، عزیزالله حمیدنژاد، جمال شورجه، احمد مرادپور، علی شاه حاتمی، شهریار بحرانی، احمدرضا درویش، عبدالحسن برزیده، سعید سهیلی، محسن محسنی نسب و محمدحسین حقیقی دیگر کارگردان هایی بودند که مستقیم یا غیرمستقیم آثاری را در حوزه جنگ و دفاع مقدس تولید کردند که بسیاری از آن ها در ذهن علاقه مندان به سینما ماندگار شده اند مثل باشو غریبه کوچک بیضایی، جنگ نفت کش ها بزرگ نیا، متولد ماه مهر و کیمیا درویش، هور در آتش حمیدنژاد، مردی شبیه باران سهیلی یا آخرین شناسایی علی شاه حاتمی.

البته شاید اغراق نباشد اگر گفته شود در دهه 70، لیلی با من است کمال تبریزی یکی از بهترین فیلم هایی بود که روی دیگری از سینمای خشن جنگی را به تصویر کشید و درون مایه های طنز آن سبب شد تکرار ده ها باره ی آن از تلویزیون همیشه مخاطبان زیادی داشته باشد.

اما در دهه 80 گروه دیگری از فیلمسازان با نگاهی متفاوت وارد این عرصه شدند و آثار تازه تری را تولید کردند.

گرچه هرقدر زمان گذشت، از صحنه های جنگی فیلم ها کاسته شد و بیشتر، اثرات باقی مانده از جنگ روایت شد تا جایی که خیلی از آثار این دوره که در سینمای دفاع مقدس گنجانده می شدند عنوان ضد جنگ را با خود به همراه داشتند.

از نمونه های شاخص این دوره می توان گیلانه رخشان بنی اعتماد را نام برد و البته بهزاد بهزاپور (خداحافظ رفیق)، احمدرضا معتمدی (دیوانه ای از قفس پرید)، علی ژکان (عیسی می آید)، شهرام اسدی (شب واقعه)، مهدی نادری (بدرود بغداد)، محمدحسین لطیفی (روز سوم)، مازیار میری (پاداش سکوت)، کیومرث پوراحمد (اتوبوس شب)، کاظم معصومی (طبل بزرگ زیر پای چپ)، انسیه شاه حسینی (شب بخیر فرمانده)، بهمن قبادی (آوازهای سرزمین مادری ام)، ابوالقاسم طالبی (نغمه)، علی شاه حاتمی (ترکش های صلح)، احمدرضا درویش (دوئل)، سامان سالور (سیزده 59)، محمدعلی باشه آهنگر (ملکه) هم از مطرح ترین فیلم های دفاع مقدسی آن روزها را ساختند.

همچنین در دهه 80 فیلم اخراجی ها به کارگردانی مسعود ده نمکی از آثار پرفروش سینمای ایران شد که با نگاهی طنز به روایت داستانی از روزهای جنگ پرداخته بود.

ضمن اینکه احمد کاوری و مهدی فیوضی هم نفوذی را ساختند که سال 87 بهترین فیلم اول جشنواره فجر و منتخب تماشاگران این رویداد شد.

اما در دهه 90 تولید فیلم های دفاع مقدس روند متفاوتی به خود گرفت و با سخت و پرهزینه شدن تولید این گونه فیلم ها و نیز تغییر ذائقه مخاطب، بسیاری از فیلمسازانی که در سطرهای بالا به آن ها اشاره شد، یا مسیر فیلمسازی خود را تغییر دادند یا اصلا خبری از آن ها نیست.

به جز آن هایی که دیگر در میان ما نیستند و عمرشان به دنیا نبود، کارگردانی مثل علی شاه حاتمی حدود یک دهه است که فیلم سینمایی نساخته و فقط در اوایل دهه 80 سریال خوش رکاب او که داستانی از زمان جنگ داشت مورد توجه قرار گرفت و این سریال از آخرین کارهایش در این عرصه محسوب می شود.

تبریزی، شورجه، معتمدی، بحرانی، سهیلی و بزرگ نیا از جمله نام هایی هستند که دیگر چندان سراغ سینمای جنگ نرفتند و از آن سو کارگردانی همچون حاتمی کیا تلاش کرده با فیلم هایی مثل چ و به وقت شام نگاهی دیگر به این سینما داشته باشد و محمدعلی باشه آهنگر هم با وقفه ای چند ساله فیلم سرو زیر آب را در جشنواره فجر سال قبل رونمایی کرد.

با وجود کمرنگ شدن نام فیلمسازانی که سال ها در این عرصه فعال بودند و اسمشان با سینمای دفاع مقدس گره خورده بود، در چند سال گذشته نام های دیگری به فهرست سازندگان فیلم دفاع مقدسی اضافه شده که داستان هایی متفاوت را روایت کرده و توانسته اند نظر بسیاری از مخاطبان را هم جلب کنند.

نرگس آبیار (شیار 143 و نفس)، مصطفی کیایی (ضد گلوله)، همایون اسعدیان (بوسیدن روی ماه)، پرویز شیخ طادی (روزهای زندگی)، پیمان معادی (بمب)، بهرام توکلی (تنگه ابوغریب)، هنرمندان دیگری هستند که در کنار دیگر فیلم های خود اثری هم در حوزه دفاع مقدس ساخته که تقریبا موفق هم بوده اند و در این میان علاوه بر اشاره به احمدرضا درویش که آثار ماندکاری در این حوزه داشته و با توقیف رستاخیز ش فیلم جدیدی نساخته است، خسرو معصومی را هم نباید فراموش کرد که چند سالی است فیلم خرس او که از جمله فیلم های حوزه دفاع مقدس است در محاق توقیف به سر می برد.

در این گزارش قطعا اسامی متعدد دیگری هم قابل ذکر هستند اما فقط به برخی از آن ها که شاید آثارشان بیشتر برای مخاطب آشنا بوده، اشاره شده است.


کلید واژه ها: فیلم - سینمای ایران - ایران - ابراهیم حاتمی کیا - دفاع مقدس - حاتمی کیا - پرفروش ترین فیلم - اولین - ساموئل خاچیکیان - رسول صدرعاملی - فیلم خانوادگی - آژانس شیشه ای - هایی - مقدس - تاریخ - حاتمی - حادثه - تولید - جنگ تحمیلی - ملاقلی پور - جانبازان - فیلمسازی - صدرعاملی - محسن - ابتدایی - ماندگار - شیشه ای - پیراهن - باشکوه - ساموئل

آخرین اخبار سرویس:
گرفتار سینمای مبتذل هستیم تا کمدی!

نیم نگاهی به «لس آنجلس تهران» /فیلمی که طرفدار ندارد اما پرفروش شده!

«حسین انتظامی» رییس سازمان سینمایی می شود

درخشش کارگردان زن ایرانی در انگلیس

گشایش شصت و سومین نمایشگاه کتاب بلگراد با حضور ایران

موجودی کارت شما کافی نیست!

وقتی مرغ ها هم پرواز می کند! +فیلم

چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی بیستون

پژمان بازغی در کنار خواننده زن ترک/عکس

نمایشگاه نقاشی آثار بهار ملکی در سنندج برپا شد

بررسی فیلم Searching ؛ چاقوی دو لبه ای به نام دنیای مجازی

محسن پرویز رییس و پدرام پاک آیین نایب رییس انجمن قلم شدند

پست شراره رخام درباره خودکشی

عناوین مجموعه خبری ساعت 20 شبکه اترک. 29مهر

جشنواره سنگنوردی بیستون یک برند معتبر جهانی است

تمدید مهلت ارسال آثار به پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر کُردی سقز

زنان دوباره به آزادی می روند اما اینطوری!

نمایشگاه نقاشی آثار بهار ملکی در سنندج برپا شد

فرش ترکمن ثبت جهانی می شود

شما در تلویزیون تابع شرایطی هستید که برای تان فراهم می کنند / روایت علی محمد قاسمی از سریال زندگی از نو

بهترین فیلم های جنایی سینمای بریتانیا؛ از «مایکل کین» تا «گای ریچی» [قسمت اول]

نخبه ایرانی به بزرگترین تولید کننده مخدر شیشه تبدیل شده است

مغزهای کوچک زنگ زده هفت میلیاردی شد

پارسا پیروزفر با مجبوریم همراه شد

خورشید کاروان را در تالار وحدت ببینید

کجا باید برم و ابراهیم در صدر جدول / مروری بر آلبوم های تازه منتشرشده

«فریبرز عرب نیا» هم رفتنی شد؟

آغاز 14 نمایش جدید در سومین هفته از ماه مهر / تماشاخانه های تهران میزبان 72 نمایش

تصویر/ سلفی بازیگر زن با پوشش چادر در حرم امام رضا (ع)

عکس/ لیلا حاتمی در حال مداوای صابر ابر

افتتاحیه چهارمین جشنواره بین المللی سنگنوردی بیستون

امکان صدور و ارسال پستی پروانه انتشار رسانه ها مهیا شد

عادل فردوسی پور در کنار کارگردان «دلدادگان»+عکس

غمگین ترین فیلم های تاریخ سینما

چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی در بیستون آغاز شد

نگاه خانه زیرگذر مترو تئاتر شهر تهران افتتاح شد

هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم

انیمشین کوتاه حمله سیب زمینی ساعتی

پدرخوشنویسی ایران تجلیل شد

مجتمع فرهنگی روستای شهریکند بوکان 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

نمایش و نقد فیلم «شرح یک عکس»

برای سالروز تولد مهری های سینمای ایران

مجتمع فرهنگی روستای شهریکند بوکان 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

پدرخوشنویسی ایران تجلیل شد

اتفاقی عجب در هنگام پخش برنامه زنده+فیلم

مجید قمری شرکت کننده یک مسابقه تلویزیونی شد

چهارمین جشنواره جهانی سنگنوردی در بیستون آغاز شد

مستند «جهان پهلوان تختی» متقاضی حقیقت شد

فریبا متخصص «ننه جاسم» رادیو نمایش می شود

سریال «حوالی پاییز» جایگزین «دلدادگان» خواهد شد + ویدئو

«حسین انتظامی» رییس سازمان سینمایی می شود

برپایی نمایشگاه نقاشی در کازرون

«شازده کوچولو» برای اولین بار در صومعه سرا روی صحنه می رود

بیستون متعلق به همه جهانیان است

مصدومیت 2 خواهر و برادر بر اثر صاعقه در خوزستان

راز و خطوط رمزین در دیونگاشته های محسن کرمی

خودکشی شراره رخام با اسلحه/ عکس

بیستون متعلق به همه جهانیان است

ماجرای نوشابه هایی با طعم بازنشستگی در زمزم گرگان + فیلم

تردمیل آبی در ایران

«شازده کوچولو» برای اولین بار در صومعه سرا روی صحنه می رود

ماسک های مخصوص تنبیه غرغروها+عکس

نی ریز تنها تامین کننده اندامک تکثیری انجیر کشور+فیلم

​همشهری جوان دیگر کاغذی چاپ نمی شود

کار کارستان روایت

«خون فروش» چینی ها به ایران آمد

یک جایزه جدید به نام آندره مالرو اهدا می شود

حضور حوزه هنری آذربایجان شرقی با 17 عنوان کتاب در شانزدهمین نمایشگاه کتاب تبریز

افتتاح نگاه خانه زیرگذر مترو تئاتر شهر تهران

​نگاه خانه زیرگذر مترو تئاترشهر تهران افتتاح شد

پارسا پیروزفر کنار فاطمه معتمدآریا در «مجبوریم»

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی می شود

رونمایی از پوستر های پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت

فیلمخانه ملی | بهره برداری فاز اول ساختمان جدید

«حیرت» از ائو تا پاسیو

ابراهیم دهقان فردوس درگذشت

رونمایی از پوسترهای پانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت دراصفهان

جامعه شناسی طنز؛ نگاهی به دومین فیلم پرفروش سال 97

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی می شود | وزیر ارشاد به زودی حکم می زند

پایان امپراطوری «عادل» با 90 نزدیک است؟ روایت تراژدی های شبکه 3

مدرسه زمستانی دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی

یک صدمین اثر تاریخی مهریز ثبت آثار ملی شد

مستند «جهان پهلوان تختی» متقاضی حقیقت شد

​طلوع بیست و هشتمین «خورشید کاروان» از تالار وحدت

مستند «جهان پهلوان تختی» متقاضی حقیقت شد

قطعه جدید مهدی یراحی به نام «صورتک»+صوت

مجوز نمایش دو فیلم سینمایی صادر شد

​حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی می شود

استخدام مشاور حقوقی در پیشگامان عصر داده پردازی در تهران

بعد از 17 سال بازی در «مختارنامه» را پذیرفتم/ رقیب میرباقری نیستم

استخدام مشاور تغذیه در پیشگامان عصر داده پردازی در تهران

حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی می شود

«لیلا حاتمی» در حال مداوای «صابر ابر»

خسروی اعتقاد دارد با برنامه تلویزیونی اش می توان کارآفرین شد

عکس | لیلا حاتمی در حال مداوای صابر ابر

تیپ متفاوت سه بازیگر پیشکسوت روی پوستر یک نمایش/ عکس

پایان 70 درصد از تصویربرداری «عروس تاریکی»/ رضا کیانیان با رویا نونهالی همبازی می شود

آرزوی 20 ساله سینما محقق شد

صدور مجوز نمایش دو فیلم سینمایی/ «سیمین» به سینما می آید

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس

​غایبان نامدار سینمای دفاع مقدس